EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 22.10.2025
COM(2025) 648 final
PŘÍLOHA
návrhu PROVÁDĚCÍHO ROZHODNUTÍ RADY,
kterým se mění prováděcí rozhodnutí Rady (EU) (ST 10687/21 INIT; ST 10687/21 ADD 1) ze dne 28. července 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Chorvatska
{SWD(2025) 340 final}
PŘÍLOHA
ODDÍL 1: REFORMY A INVESTICE V RÁMCI PLÁNU PRO OŽIVENÍ A ODOLNOST
1.Popis reforem a investic
A. SLOŽKA 1.1: ODOLNÉ, ZELENÉ A DIGITÁLNÍ HOSPODÁŘSTVÍ
Tato složka chorvatského plánu pro oživení a odolnost zaujímá při řešení některých strukturálních nedostatků chorvatského hospodářství široký horizontální přístup. Hospodářskému růstu Chorvatska a jeho konvergenci se zbytkem Unie brání nízká produktivita, relativně nízké investice soukromého sektoru, omezený přístup k financování pro nejinovativnější společnosti a obecně podnikatelské prostředí, které se vyznačuje poměrně vysokou administrativní a parafiskální zátěží a nadměrnou regulací povolání. Kromě toho je podíl průmyslové výroby nejnižší mezi středoevropskými a východními členskými státy a Chorvatsko rovněž zaostává za srovnatelnými zeměmi, pokud jde o úroveň investic do inovací, výrobků na vyšší technologické úrovni a ekologické a digitální transformace.
Cíle složky jsou tři:
-Zlepšení podnikatelského prostředí pokračováním reforem zaměřených na snížení administrativní a parafiskální zátěže a další liberalizaci regulovaných povolání.
-Dosažení lepšího přidělování kapitálových zdrojů v rámci hospodářství navržením změn regulačního rámce s cílem stimulovat investice soukromého sektoru; podpora produktivních investic podniků prostřednictvím grantů a zvýhodněných finančních nástrojů, zejména za účelem zavádění zelených technologií; a zlepšení přístupu k alternativním nebo inovativním způsobům financování.
-Podpora podniků při přizpůsobování jejich činnosti novému digitálnímu prostředí se zvláštním zaměřením na kulturní a kreativní odvětví, která byla obzvláště silně zasažena opatřeními omezujícími volný pohyb osob, která omezovala osobní služby.
Složka reaguje na doporučení pro jednotlivé země tím, že poskytuje likviditu malým a středním podnikům, snižuje parafiskální poplatky a omezení v regulaci trhu se zbožím a službami, podporuje soukromé investice a zaměřuje investice na zelenou a digitální transformaci (doporučení pro zemi č. 3, 2020). Přispívá rovněž k plnění doporučení snížit nejnáročnější parafiskální poplatky a nadměrnou regulaci trhu výrobků a služeb (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2019).
Složka je rozdělena do dvou dílčích složek: C1.1.1 (Posílení konkurenceschopnosti a ekologické transformace hospodářství) a C.1.1.2 (Podpora inovací a digitalizace hospodářství).
A.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Dílčí složka C1.1.1 – Posílení konkurenceschopnosti a ekologické transformace hospodářství
Cílem této dílčí složky je podpořit hospodářskou činnost, konkurenceschopnost a investice dalším snižováním administrativní a parafiskální zátěže podniků, další liberalizací regulovaných povolání, zlepšením přístupu k úvěrům za pomoci grantů, zvýhodněných půjček a kapitálových nástrojů, přilákáním přímých zahraničních investic a podporou kulturních a kreativních odvětví při jejich digitální transformaci.
Reforma C1.1.1 R1 – Pokračování v reformě podnikatelského a regulačního prostředí.
Cílem této reformy je dále zlepšit podnikatelské prostředí Chorvatska prostřednictvím:
-digitalizace služeb poskytovaných státními a veřejnými správami podnikům,
-zlepšení regulačních podmínek pro podniky a pokračující snižování administrativní a daňové zátěže a
-přijetí strategie a akčního plánu pro zlepšení posuzování hospodářských dopadů.
Reforma zahrnuje přijetí 5. akčního plánu pro snížení administrativní zátěže a parafiskálních a nedaňových poplatků, zřízení informačního systému pro sledování provádění opatření a aktualizaci a digitalizaci registru nedaňových poplatků.
Přijetí strategie a akčního plánu na zlepšení postupů posuzování hospodářských dopadů používaných ve veřejné správě s cílem lépe podpořit inovace a přijetí nových obchodních modelů. V této souvislosti bude test posouzení dopadů na malé a střední podniky převeden na digitální platformu s cílem usnadnit spolupráci veřejných správců a podpořit on-line odbornou přípravu a komunikaci. Součástí investice je průběžná odborná příprava státních zaměstnanců v konkrétních oblastech. Opatření v rámci investice zahrnují zavedení regulačního pískoviště, které umožní kontrolované testování nových obchodních modelů.
Tato reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
Reforma C1.1.1 R2 – Pokračování reformy regulovaných povolání
Cílem reformy je zvýšit produktivitu chorvatského hospodářství pokračováním liberalizace trhů se službami. Toto opatření spočívá ve zjednodušení nebo zrušení nejméně 50 regulačních požadavků na odborné služby v souladu s akčními plány pro liberalizaci trhů služeb a s přihlédnutím k doporučením Světové banky.
Reforma C1.1.1 R3 – Posílení strategického rámce pro podporu soukromých investic
Cílem reformy je učinit Chorvatsko atraktivní destinací pro investice prostřednictvím rozvoje a přijetí strategického rámce na podporu a usnadnění přímých zahraničních investic. Toto opatření spočívá v přijetí strategického rámce pro podporu investic, včetně národního plánu, akčního plánu, nového zákona o podpoře investic a digitální koordinační platformy.
Reforma C1.1.1 R6 – Rozvoj odolných kulturních a kreativních odvětví
Reforma zahrnuje vstup v platnost změn zákona o elektronických médiích a autorském právu a právech s ním souvisejících, které zavádějí účinnou právní ochranu autorů tvůrčího, kulturního a mediálního obsahu na internetu, s přihlédnutím k potřebě odstranit překážky úspěšné komercializace chráněného obsahu na internetu. Očekává se, že nový právní rámec bude podnikatele motivovat k tomu, aby přizpůsobili své obchodní procesy průmyslovým normám jednotného digitálního trhu tím, že budou vyvíjet nové a inovativní on-line obchodní modely a nové a inovativní produkty a služby.
Očekává se, že reformovaný rámec autorského práva podpoří kulturní a kreativní odvětví tím, že poskytne stabilní právní rámec pro vytváření on-line platforem a aplikací, usnadní udělování licencí k tvůrčímu, kulturnímu a mediálnímu obsahu online, čímž podpoří kulturní, jazykovou a mediální rozmanitost. Očekává se, že změny právního rámce pro sdělovací prostředky a autorská práva usnadní přeshraniční distribuci televizních a rozhlasových pořadů tím, že stanoví jasná pravidla pro tzv. přímý oběh signálu, a usnadní opakované použití veřejného obsahu k vytváření nových inovativních produktů a služeb na jednotném digitálním trhu. Kromě toho legislativní reforma zajistí transparentnost při zveřejňování vlastnických struktur spojených s registrem skutečných vlastníků a zveřejňování těchto informací na internetových stránkách poskytovatele a větší transparentnost se zavede také s ohledem na informace o částkách a zdrojích financování.
Investice C1.1.1 R1–I1 – Digitalizace služeb veřejné správy a služeb veřejné správy poskytovaných podnikatelskému sektoru (G2B)
Cílem investice je zlepšit dostupnost, transparentnost a účinnost veřejných služeb poskytovaných podnikům prostřednictvím jejich digitalizace ve vybraných prioritních oblastech, jako je registrace podniků a udělování licencí. Toto opatření spočívá v přijetí regulační strategie a akčního plánu pro malé a střední podniky, spuštění platformy pro platby poplatků, modernizaci systému START o přístupové body a licenční modul a digitalizaci investičních postupů.
Investice C1.1.1 R1–I2 – Pokračování snížení administrativní a daňové zátěže
Cílem investice je podstatně zlepšit podnikatelské prostředí v Chorvatsku. Toto opatření spočívá v provádění následných akčních plánů na snížení parafiskálních a nedaňových poplatků, snížení administrativní zátěže a digitalizaci testu dopadů na malé a střední podniky prostřednictvím nové platformy pro spolupráci.
Investice C1.1.1 R4-I1 – Podpora podniků při přechodu na ekonomiku účinně využívající energii a zdroje
Cílem této investice je prostřednictvím grantů financovat produktivní investice malých a středních podniků a společností se střední tržní kapitalizací do ekologických technologií, které přispívají k energeticky účinnému hospodářství účinně využívajícímu zdroje v energeticky náročných odvětvích. Toto opatření spočívá v vyhlášení výzev k předkládání návrhů a udělování grantů malým a středním podnikům a společnostem se střední tržní kapitalizací na investice do projektů oběhového hospodářství a nízkoemisních technologií.
Investice C1.1.1 R4-I2 – Finanční nástroj pro mikropodniky a malé a střední podniky
Cílem investice je dále podpořit investiční činnost na chorvatském trhu poskytnutím příznivějších podmínek financování pro malé a střední podniky ve fázi růstu a rozvoje (subjekty s přístupem k financování) a podporou přístupu k financování pro konkrétní cílové skupiny, které tento přístup obvykle nemají (jako jsou mikropodniky, začínající podniky, mladí podnikatelé, investice do výzkumu, vývoje a inovací, hospodářské subjekty investující v méně rozvinutých oblastech). Toto opatření spočívá ve zřízení finančních nástrojů prostřednictvím HAMAG BICRO a HBOR s cílem poskytovat úvěry a úrokové subvence na investice malých a středních podniků do konkurenceschopnosti, digitalizace a ekologické transformace.
Investice C1.1.1 R4-I3 – Finanční nástroj pro podniky se střední tržní kapitalizací a velké podniky
Cílem investice je podpořit konkurenceschopnost a ekologickou a digitální transformaci společností se střední tržní kapitalizací a velkých společností poskytnutím příznivějších zdrojů financování jako klíčové podmínky pro růst investic v krátkodobém a střednědobém horizontu. Toto opatření spočívá ve zřízení záručních a úrokových dotací prostřednictvím HBOR za účelem financování investic do konkurenceschopnosti, digitalizace a technologií šetrných k životnímu prostředí.
Investice C1.1.1 R4–I4 – Finanční nástroj pro subjekty veřejného sektoru
Cílem investice je poskytnout veřejným subjektům zvýhodněné financování projektů v oblasti hospodářské, obecní, dopravní a sociální infrastruktury, jakož i projektů v oblasti technologií přispívajících k ekologické a digitální transformaci veřejného sektoru s plánovaným přídělem ve výši 26 544 562 EUR (200 000 000 HRK). Toto opatření spočívá ve stanovení úrokových dotací prostřednictvím HBOR za účelem financování veřejných subjektů pro investice do udržitelné infrastruktury a technologií.
Investice C1.1.1. R4-I5 – Kapitálová injekce do HBOR na podporu strategických digitálních investic a strategických zelených investic
Cílem tohoto opatření je podpořit růstový potenciál chorvatského hospodářství strukturální úpravou úrovně veřejné podpory, která je k dispozici pro řešení selhání trhu a neefektivnosti hospodářství ve dvou konkrétních oblastech – digitální a ekologické transformace.
Opatření spočívá ve kapitálové injekci ve výši 277 398 368 EUR do Chorvatské banky pro restrukturalizaci a rozvoj (HBOR).
HBOR přijme novou investiční politiku pro využití dodatečného vlastního kapitálu. Investiční politika zahrnuje popis finančního produktu (finančních produktů) s očekávaným typem způsobilých konečných příjemců, u nichž se očekává, že dodatečný kapitál bude zpočátku podporovat, včetně očekávaného harmonogramu provádění a očekávané částky každého finančního produktu. HBOR použije pro dodatečný kapitál stejný auditní a kontrolní systém, který byl Komisí posouzen kladně v souladu s článkem 157 nařízení (EU, Euratom) 2024/2509.
Investiční politika vyžaduje, aby finanční produkty, které dodatečný kapitál podporuje, splňovaly zásadu „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití,ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty, iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů. Kromě toho v případě obecné podpory podniků investiční politika vyloučí společnosti se značným zaměřením na tato odvětví: i) výroba energie z fosilních paliv a související činnosti, ii) energeticky náročná průmyslová odvětví s vysokými emisemi CO2 a/nebo odvětví s vysokými emisemi CO2; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu, v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika navíc vyžaduje soulad konečných příjemců s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Provádění opatření bude dokončeno do 31. srpna 2026.
Investice C1.1.1 R5–I1 – Investice do kapitálových a kvazikapitálových finančních nástrojů
Cílem investice je zajistit rychlejší rozvoj soukromých společností, které nejsou schopny získat financování od tradičních finančních institucí s plánovaným přídělem ve výši 29 862 632 EUR (225 000 000 HRK). Toto opatření spočívá ve vytvoření kapitálových a kvazikapitálových nástrojů prostřednictvím HBOR a EIF s cílem směrovat investice do soukromého kapitálu, fondů rizikového kapitálu a společných investic.
Investice C1.1.1 R6-I1 – Transformace a posílení konkurenceschopnosti kulturních a kreativních odvětví
Cílem investice je podpořit transformaci a konkurenceschopnost kulturních a kreativních odvětví. Toto opatření spočívá v poskytování finančních prostředků prostřednictvím grantů na budování kapacit mikropodniků, malých a středních podniků a dalších právnických a fyzických osob působících v oblasti kulturních a kreativních odvětví.
Investice C1.1.1 R6-I2 – Zřízení systému ověřování faktů v médiích a zveřejňování informací
Cílem investice je posílit schopnost bojovat proti dezinformacím. Investice podporuje vytvoření systému ověřování faktů v oblasti sdělovacích prostředků ze strany Agentury pro elektronická média, včetně rozvoje rámců, nástrojů a kompetencí.
Dílčí složka C.1.1.2 – Podpora inovací a digitalizace hospodářství
Cílem této dílčí složky je zlepšit postavení chorvatského hospodářství v hodnotovém řetězci podporou inovací a digitalizace v soukromém sektoru. Opatření této dílčí složky zahrnují přijetí legislativního rámce příznivějšího pro investice, poskytování administrativní a finanční podpory mladým a inovativním podnikům na podporu vývoje inovativních produktů a jejich uvádění na trh a poskytování podpory podnikům při jejich digitální transformaci.
Reforma C1.1.2 R1 – Reforma systému pobídek pro výzkum a vývoj
Cílem reformy je zvýšit počet podniků investujících do výzkumu a vývoje a jejich objem.
Toto opatření spočívá v analýze stávajícího režimu daňových pobídek pro výzkum a vývoj a ve změně právního rámce s cílem zjednodušit postupy, snížit zátěž a zlepšit dostupnost.
Investice C1.1.2 R2-I2 – Investice do řídící kapacity malých a středních podniků
Cílem investice je pomoci podnikům rozšířit jejich činnost, zvýšit jejich produktivitu a vytvářet pracovní místa tím, že se malým a středním podnikům poskytne podpora v oblasti poradenství v oblasti podnikání s cílem zvýšit jejich řídící kapacitu.
Toto opatření spočívá v poskytování poradenství, odborné přípravy a mentorské podpory malým a středním podnikům s cílem posílit řídící kapacitu.
Investice C1.1.2 R2-I3 – Financování grantů pro začínající podniky
Cílem této investice je stimulovat růst začínajících podniků v odvětvích vyspělých technologií a znalostí v předobchodní fázi prostřednictvím podpory vývoje produktů, zvýšené výrobní kapacity a investiční připravenosti.
Toto opatření spočívá v poskytování grantů začínajícím podnikům v předobchodní fázi na podporu vývoje produktů, rozšiřování kapacit a investiční připravenosti.
Investice C1.1.2 R2-I4 – Posílení urychlovacích činností
Cílem investice je podpořit zavedení programu urychlení v Chorvatsku. Toto opatření spočívá v poskytování odborného vedení, podpory připravenosti investic a přístupu k sítím investorů pro skupiny až 120 začínajících podniků po dobu nejméně tří měsíců.
Investice C1.1.2 R2-I5 – Komercializace inovačních projektů
Cílem investice je podpořit komercializaci inovačních projektů pro vyspělé projekty blízké vstupu na trh a zvýšit vývoz inovativních výrobků, služeb nebo technologií malými a středními podniky podporou vytváření prodejních a distribučních kanálů na zahraničních trzích a posílením vazeb mezi vědeckými institucemi a průmyslem, jakož i mezi malými a středními podniky a většími podniky. Toto opatření spočívá v poskytování grantů malým a středním podnikům s vyspělými inovačními projekty na financování přizpůsobení produktů, uvádění na trh a internacionalizace.
Investice C1.1.2 R3-I2 – Odkazy na digitalizaci
Cílem investice je podpořit malé a střední podniky při rozvoji digitálního obchodního modelu, posílit jejich schopnost digitalizovat nebo zlepšit svou kybernetickou bezpečnost zavedením systému poukázek. Toto opatření spočívá v poskytování poukázek malým a středním podnikům na projekty v oblasti digitálních dovedností, kybernetické bezpečnosti a digitální transformace.
Investice C1.1.2 R3-I3 – Granty na digitalizaci
Cílem investice je podpořit digitální transformaci chorvatských společností poskytnutím finanční podpory na zavádění digitálních řešení v jejich obchodních operacích. Toto opatření spočívá v poskytování grantů malým a středním podnikům na zavádění digitálních nástrojů, posilování digitálních dovedností a vývoj inovativních digitálních produktů a služeb.
A.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
1
|
C1.1.1. R1
|
M
|
Přijetí strategie pro hodnocení hospodářských dopadů nařízení na odvětví malých a středních podniků chorvatskou vládou a doprovodného akčního plánu
|
Přijetí strategie a akčního plánu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
MINGOR, který se zaměřuje především na hospodářský dopad regulace na odvětví malých a středních podniků, přijme závaznou strategii regulační politiky pro ministerstva, která jasně stanoví řídicí a provozní povinnosti ve fázích provádění povinného testu dopadů na malé a střední podniky během regulačního procesu. Na základě strategie regulační politiky se přijme akční plán s cílem organizovat, plánovat, koordinovat a sledovat provádění příslušných nástrojů a metodik příslušnými ministerstvy (především pro test dopadů na malé a střední podniky a další ekonomické analýzy regulace, je-li zjištěn významný hospodářský dopad).
|
|
2
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Provozní digitální platforma k úhradě poplatků
|
Digitální platforma k úhradě poplatků v provozu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Zřizuje se jednotná platební platforma pro povinné poplatky jako nová digitální veřejná služba s cílem optimalizovat stávající administrativní proces a nabízet tyto funkce:
1) Seznam poplatků hrazených provozovatelem podniku
2) kalendář plateb s lhůtami pro jejich vypořádání
3) Možnost přímé platby poplatků on-line
4) Přehled uhrazených závazků.
|
|
3
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Modernizace systémů START
|
Zahájit platformu s modernizovanými dodatečnými službami
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Digitální platforma pro zřizování korporací s ručením omezeným, nazývaná platforma START, se modernizuje digitalizací doplňkových služeb pro účely registrace a podávání zpráv a integrací stávajících startovacích systémů. První akce zahrnuje investice, které budou vycházet ze stávající digitální platformy START pro zakládání společností s ručením omezeným a umožní uživatelům registrovat nové korporace on-line. Jeho činnost rozšíří funkce platformy START s cílem zvýšit objem služeb, zlepšit přístup k systému a jeho dostupnost a zajistit, aby všechny nové obchodní údaje byly začleněny do jedné databáze. Za druhé, do platformy START se zavedou nové funkce prostřednictvím její modernizace a propojení s různými databázemi obchodního rejstříku, aby byl umožněn přístup ke správnímu postupu prostřednictvím digitální autentizace. Zatřetí se zřídí digitální licenční platforma (START Plus) s cílem zvýšit transparentnost podmínek vstupu na trh, jakož i transparentnost obchodních předpisů.
|
|
4
|
C1.1.1. R1–I1
|
T
|
Zřízení fyzických přístupových bodů k platformě START
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
S cílem zvýšit využívání platformy START a lépe integrovat procesy, které byly zahájeny prostřednictvím digitálních a fyzických platforem, se zřídí 20 nových fyzických přístupových bodů k platformě START.
|
|
5
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Digitalizace cílených procesů MINGOR podle zákona o strategických investičních projektech Chorvatské republiky, zákona o podpoře investic a zákona o státní podpoře projektů výzkumu a vývoje a další digitalizace a vytváření sítí systému JRPI
|
Digitalizace cílených procesů MINGOR
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Tento milník vyžaduje digitalizaci procesů, kterými se provádí chorvatský zákon o strategických investičních projektech, zákon o podpoře investic a zákon o státní podpoře projektů výzkumu a vývoje, a další digitalizaci a vytváření sítí jednotného registru podnikatelských infrastruktur (JRPI). To vyžaduje zjednodušení výše uvedených postupů, další rozvoj a modernizaci elektronické databáze JRPI o podnicích a zavedení digitální platformy pro podávání žádostí a přístup k nim.
|
|
6
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění akčního plánu na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků do roku 2020
|
|
% (v procentech)
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Provádění akčního plánu na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků do roku 2020, který přijala chorvatská vláda v květnu 2020 a který obsahuje 33 opatření ke snížení nedaňových a parafiskálních poplatků a 17 opatření ke snížení poplatků za odborné zkoušky, přinese soukromému sektoru přímou úlevu na nákladech.
|
|
7
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění opatření v akčních plánech ke zmírnění administrativní zátěže hospodářství na roky 2018, 2019, 2020
|
|
% (v procentech)
|
61,02
|
95
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Provádění opatření ke snížení administrativní zátěže stanovených v akčních plánech z let 2018, 2019 a 2020, která představují alespoň 95 % plánovaného snížení nákladů. Akční plány pro zmírnění administrativní zátěže optimalizují a digitalizují správní postupy, které byly označeny za nejvíce zatěžující pro soukromý sektor. Veškerá opatření ke zmírnění zátěže se stanoví ve spolupráci se zástupci podnikatelské sféry, komor a profesních sdružení.
|
|
8
|
C1.1.1. R1–I2
|
M
|
Digitalizace testu posouzení dopadů na malé a střední podniky prostřednictvím rozvoje digitální platformy pro spolupráci koordinátorů, on-line odbornou přípravu a vzájemnou komunikaci
|
Digitální platforma v provozu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Při využívání poradenských služeb v oblasti IT se vytvoří a zřídí digitální platforma pro provádění testu dopadů na malé a střední podniky. Platforma se skládá z IT databáze testů dopadů na malé a střední podniky, databáze standardizovaných hodnot používaných k výpočtu posouzení dopadů a umožňuje systematické monitorování a monitorování vypočtených dopadů, analytických zpráv a simulací dopadů. Nedílnou součástí platformy je kromě databáze i portál věnovaný vzájemné komunikaci a výměně zkušeností mezi vnitrostátními odborníky, kteří tvoří síť pro zlepšování právní úpravy.
Všechny činnosti se provádějí prostřednictvím projektů technické pomoci (TSI).
|
|
9
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění opatření nového akčního plánu na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků
|
|
Počet (v EUR)
|
0
|
132 722 808
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Důležitým prvkem při posuzování podnikatelského prostředí jsou různé poplatky v podobě parafiskálních a správních poplatků. Všechny poplatky vyplývající z veřejnoprávních regulačních ustanovení, které podniky platí ústředním orgánům státní správy, místním a regionálním orgánům nebo jiným subjektům s veřejnou mocí, musí být analyzovány a zváženy.
Provádění opatření ke snížení zátěže podniků vyplývající z parafiskálních a nedaňových poplatků v novém/druhém akčním plánu na snížení parafiskálních a parafiskálních poplatků povede k přímému snížení nákladů ve výši nejméně 132 722 808 EUR.
|
|
10
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění prvního souboru opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu na zmírnění administrativní zátěže podnikatelů
|
|
Počet (v EUR)
|
0
|
132 722 808
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Vypracování nového/pátého akčního plánu pro snižování administrativní zátěže bude pokračovat v optimalizaci a digitalizaci administrativních procesů, které byly označeny za nejvíce zatěžující soukromý sektor. Vytvoří příznivější právní a správní prostředí pro podniky tím, že bude pokračovat v provádění opatření ke snížení zátěže, zjednodušení a zlevnění podnikání.
Provádění opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu na snížení administrativní zátěže hospodářství sníží zátěž podnikatelů nejméně o 132 722 808 EUR. Provádění opatření se zajistí prostřednictvím spolupráce mezi ministerstvem hospodářství a udržitelného rozvoje a ústředním státním úřadem pro rozvoj digitální společnosti.
|
|
11
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění druhého souboru opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu s cílem dále snížit administrativní zátěž podnikatelů
|
|
Počet (v EUR)
|
132 722 808
|
265 445 617
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Provádění opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu pro snižování administrativní zátěže hospodářství sníží zátěž podnikatelů o nejméně 132 722 808 EUR ve srovnání s cílem stanoveným do 4. čtvrtletí 2024.
|
|
12
|
C1.1.1. R2
|
T
|
Zjednodušení nebo odstranění nejméně 50 regulačních požadavků na odborné služby
|
|
Číslo
|
250
|
300
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Cíl zahrnuje zjednodušení nebo úplné odstranění nejméně 50 regulačních požadavků na odborné služby na základě provádění druhého a třetího akčního plánu pro liberalizaci trhů se službami, včetně povolání právníků, notářů, daňových poradců, auditorů, lékárníků a lékáren, fyzioterapeutů, architektů, inženýrů a průvodců cestovního ruchu, s přihlédnutím k doporučením projektu technické pomoci ve spolupráci se Světovou bankou, a rovněž doporučení týkající se:
— Registrační náklady a náklady na členství v profesních komorách,
— Roztříštěná výlučná práva v jednotlivých povoláních (např. architekti a inženýři),
— Složení postgraduální odborné zkoušky (např. architektů a inženýrů),
— Omezení pro daňové poradce, pokud jde o vlastnické a řídící podíly nebo hlasovací práva.
|
|
13
|
C1.1.1. R3
|
M
|
Kterým se stanoví strategický rámec pro podporu soukromých investic
|
Přijetí akčního plánu na podporu investic a uvedení digitální platformy do provozu s cílem koordinovat a zajistit účinnou mezinárodní, vnitrostátní a regionální propagaci a podporu investic.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Na základě analýzy a doporučení se stanoví strategický rámec pro podporu soukromých investic, který spočívá v přijetí a zveřejnění národního plánu na podporu investic na období 2023–2030, akčního plánu na podporu investic na období 2023–2028 a vstupu v platnost nového zákona o podpoře investic a uvedení do provozu operační digitální platformy pro koordinaci a účinnou mezinárodní, vnitrostátní a regionální propagaci a podporu investic. Milník zahrnuje tři analytické studie: poskytování i) přezkumu institucionálního prostředí, ii) posouzení dopadu přímých zahraničních investic a iii) doporučení pro regulační a institucionální změny a navrhování daňových pobídek; přijetí strategického rámce včetně akčního plánu a zřízení digitální platformy pro usnadnění provádění. Očekává se, že strategický rámec zajistí soudržnost a koordinaci politik mezi různými ministerstvy a institucemi zabývajícími se podporou a usnadňováním investic, maximalizuje dopad investic na produktivitu, tvorbu pracovních míst a regionální rozvoj a podpoří digitální a klimatickou transformaci Chorvatska.
|
|
14
|
C1.1.1. R4-I1
|
M
|
Zveřejnění výzev k financování investic zaměřených na činnosti šetrné k životnímu prostředí se stanovenými kritérii způsobilosti pro žadatele a projekty (včetně kritérií souladu se zásadou „významně nepoškozovat“)
|
Zveřejnění oznámení o výzvě k předkládání návrhů na granty
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Vyhlášení výzev k předkládání návrhů na granty na podporu ekologické transformace malých a středních podniků a společností se střední tržní kapitalizací na energeticky účinné hospodářství. Granty podporují rozvoj a uplatňování zelených technologií v obchodních procesech společností s cílem snížit negativní dopady na klima a životní prostředí, podpořit udržitelnou výrobu, zvýšit zaměstnanost v udržitelnějších pracovních místech a posílit místní a regionální konkurenceschopnost (v souladu s taxonomií EU).
Kritéria výběru/způsobilosti odrážejí požadavky příslušných oblastí intervence v přílohách VI a VII nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a zajišťují, aby podporované projekty byly v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to prostřednictvím seznamu vyloučení a požadavku souladu s příslušnými unijními a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Granty podporují investice společností ze soukromého sektoru zaměřené na:
— Projekty zaměřené na oběhové hospodářství začleněním aspektů účinného využívání zdrojů do výroby a životního cyklu výrobků, včetně udržitelných dodávek primárních a druhotných surovin, a/nebo
— Dekarbonizace energeticky náročných průmyslových odvětví a výrazné snížení emisí v těchto odvětvích, mimo jiné prostřednictvím demonstrací inovativních nízkoemisních technologií.
|
|
15
|
C1.1.1. R4-I1
|
T
|
Poskytování finančních prostředků malým a středním podnikům a společnostem se střední tržní kapitalizací na investice zaměřené na činnosti šetrné k životnímu prostředí
|
|
Číslo
|
0
|
290
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Smlouvy podepsané s nejméně 250 malými a středními podniky a nejméně 40 společnostmi se střední tržní kapitalizací o poskytnutí finančních prostředků v souladu s kritérii způsobilosti/výběrovými kritérii stanovenými v milníku #14.
|
|
16
|
C1.1.1. R4-I2
|
M
|
Zřízení finančního nástroje na podporu investic mikropodniků a malých a středních podniků
|
Dohody zveřejněné mezi i) příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HAMAG BICRO a mezi ii) příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HBOR za účelem zajištění příznivých podmínek financování investic a aktiv provozního kapitálu nezbytných k provedení investic a/nebo zvýšení rozsahu operací hospodářských subjektů.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Opatření podpoří investice mikropodniků a malých a středních podniků do nových technologií, nákup moderních strojů, vybavení a zvyšování výrobní kapacity a kapacity služeb, jakož i opatření v oblasti ekologické transformace (jako je přijetí zelených technologií, zavedení obchodních modelů založených na oběhovém hospodářství, obnovitelné zdroje energie, energetická účinnost).
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Opatření se skládá ze čtyř finančních nástrojů:
1) Přímé mikroúvěry od Chorvatské agentury pro malé a střední podniky, inovace a investice (HAMAG BICRO) až do výše 100 000 EUR pro podniky, které mají potíže s přístupem k úvěrům komerčním bankám po dobu až deseti let se zvýhodněnými úrokovými sazbami a nižšími požadavky na zajištění úvěru. Očekává se, že tento finanční nástroj poskytne finanční prostředky ve výši 49 816 843 EUR (375 744 000 HRK). Nejméně 9 519 695 EUR (71 726 143 HRK) bude věnováno na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a zlepšení účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, 7 916 199 EUR (59 644 601 HRK) se použije na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci jejich činností a zbývajících 32 380 949 EUR (243 974 260 HRK) se vyčlení na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti. Tento finanční nástroj je spravován odděleně od jiných nástrojů HAMAG BICRO, aby se zajistilo, že veškeré nevyužité finanční prostředky nebo zpětné toky z tohoto nástroje prostřednictvím splacení kapitálu budou použity k podobným účelům a za stejných podmínek způsobilosti, pokud jde o dopad na životní prostředí.
2) Přímé úvěry od Chorvatské banky pro obnovu a rozvoj (HBOR) nad 100 000 EUR konkrétním cílovým skupinám, jako jsou začínající podniky, mladí podnikatelky, podnikatelky, investice ve znevýhodněných a hospodářsky méně rozvinutých oblastech a výzkum, vývoj a inovace, které kvůli vyšší míře rizika nemají přístup k bankovnímu financování se zvýhodněnými úrokovými sazbami a nižšími požadavky na zajištění úvěru. Očekává se, že tento finanční nástroj poskytne finanční prostředky ve výši 66 361 404 EUR (500 000 000 HRK). Nejméně 12 681 260 EUR (95 546 955 HRK) bude věnováno na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a zlepšení účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, 10 545 231 EUR (79 453 045 HRK) se použije na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci jejich činností a zbývajících 43 134 913 EUR (325 000 000 HRK) se vyčlení na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti. Tento finanční nástroj je spravován odděleně od jiných nástrojů HBOR, aby se zajistilo, že veškeré nevyužité finanční prostředky nebo zpětné toky z tohoto nástroje prostřednictvím splacení kapitálu budou použity k podobnému účelu a se stejnými podmínkami způsobilosti, pokud jde o dopad na životní prostředí.
3) zavedení subvence úrokových sazeb ze strany společnosti HAMAG BICRO za účelem zmírnění úvěrových podmínek bankovních úvěrů poskytovaných mikropodnikům a malým a středním podnikům, které využívají stávající záruční nástroje HAMAG BICRO. Očekává se, že tento finanční nástroj poskytne finanční prostředky ve výši 3 272 281 EUR (24 655 001 HRK). Nejméně 625 313 EUR (4 711 421 HRK) bude věnováno na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a zlepšení účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, 519 985 EUR (3 917 827 HRK) se použije na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci jejich činností a zbývajících 2 126 983 EUR (16 025 753 HRK) se vyčlení na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti.
Zřízení fondu pro subvence úrokových sazeb ze strany HBOR za účelem zmírnění úvěrových podmínek u bankovních úvěrů poskytovaných mikropodnikům a malým a středním podnikům, které využívají stávající úvěrové nástroje HBOR. Očekává se, že tento finanční nástroj poskytne finanční prostředky ve výši 26544562 milionu EUR (200 000 000 HRK). Nejméně 5 072 504 EUR (38 218 782 HRK) bude věnováno na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a zlepšení účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, 4 218 093 milionů EUR (31 781 218 HRK) se použije na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci jejich činností a zbývajících 17 253 965 milionů EUR (130 000 000 HRK) se vyčlení na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti.
U projektů přispívajících k zelené transformaci se předpokládají příznivější úvěrové podmínky než u projektů, které se na ekologickou transformaci nezaměřují.
Kombinování těchto finančních nástrojů s financováním z jiných unijních nebo vnitrostátních zdrojů je povoleno pod podmínkou, že nedojde k dvojímu financování investice.
Investiční politika všech čtyř finančních nástrojů zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověření udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Z celkové částky opatření:
i) nejméně 27 898 772 EUR se přidělí na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a účinného využívání zdrojů v malých a středních podnicích, přičemž se očekává, že nejméně 11 128 934 EUR bude určeno na snižování emisí skleníkových plynů;
II) 23 199 509 EUR je určeno na pomoc malým a středním podnikům při digitalizaci operací;
III) 94 896 808 EUR je určeno na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti.
|
|
17
|
C1.1.1. R4-I2
|
T
|
Půjčky/subvence úrokových sazeb poskytnuté mikropodnikům a malým a středním podnikům
|
|
Číslo
|
0
|
750
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Poskytování 750 úvěrů/subvencí úrokových sazeb ze strany podniku HAMAG BICRO mikropodnikům a malým a středním podnikům v souladu s investiční politikou a kritérii způsobilosti definovanými v milníku #16.
|
|
18
|
C1.1.1. R4-I2
|
T
|
Půjčky/subvence úrokových sazeb poskytnuté mikropodnikům a malým a středním podnikům
|
|
Číslo
|
0
|
350
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Poskytování 350 úvěrů/subvencí úrokových sazeb ze strany HBOR mikropodnikům a malým a středním podnikům v souladu s investiční politikou a kritérii způsobilosti definovanými v milníku #16.
|
|
19
|
C1.1.1. R4-I3
|
M
|
Zřízení finančního nástroje na podporu investic společností se střední tržní kapitalizací a velkých společností
|
Dohoda mezi příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HBOR o poskytnutí příznivých (pobídkových) podmínek financování a záruk pro investice a provozní kapitál nezbytné k uskutečnění investic a/nebo zvýšení rozsahu hospodářské činnosti.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Zřídí se nový zastřešující záruční fond zaměřený na společnosti se střední tržní kapitalizací a velké podniky, který bude vydávat individuální nebo portfoliové záruky za investiční úvěry a úvěry na provozní kapitál nezbytné pro realizaci investic a růst společností se střední tržní kapitalizací a velkých subjektů. Celkový příděl pro zastřešující záruční fond činí 59 633 685 EUR.
Veškeré nevyužité finanční prostředky nebo zpětné toky z tohoto nástroje prostřednictvím vrácení kapitálu se použijí k podobnému účelu a za stejných podmínek způsobilosti, pokud jde o dopad na životní prostředí.
Zřizuje se fond úrokových subvencí na poskytnuté úvěry a poplatky/prémie vydávané společnostem se střední tržní kapitalizací a velkým subjektům s celkovým přídělem ve výši 46 544 562 EUR na podporu nových investic a růstu podnikání.
Navrhovaná opatření zahrnují spolupráci s finančními zprostředkovateli (bankami a leasingovými společnostmi) s cílem dosáhnout efektu „umístění v soukromém sektoru“.
Oba finanční nástroje zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných transakcí v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Příjemci, kteří během předchozího rozpočtového roku získali více než 10 % svých příjmů z činností nebo aktiv na seznamu vyloučených produktů, přijmou a zveřejní plány ekologické transformace.
Z celkové částky opatření:
i) nejméně 26 544 562 EUR se přidělí na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a účinného využívání zdrojů v podnicích se střední tržní kapitalizací a velkých podnicích, přičemž se očekává, že nejméně 10 617 824 EUR bude určeno na snižování emisí skleníkových plynů;
II) 79 633 685 EUR je určeno na investice zaměřené na posílení konkurenceschopnosti a odolnosti.
Finanční nástroje se použijí na investice do nových, aktuálních a pokročilých technologií (stroje a vybavení), do rozšíření a posílení obchodní kapacity (rozšíření výrobních zařízení a zařízení a kapacit služeb), přičemž přednost mají projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti, oběhového hospodářství, ochrany životního prostředí, digitalizace výroby, zadávání veřejných zakázek a prodejních procesů.
|
|
20
|
C1.1.1. R4-I3
|
T
|
Počet schválených projektů pro společnosti se střední tržní kapitalizací a velké podniky
|
|
Číslo
|
0
|
75
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 75 projektů (v celkové výši nejméně 331 807 021 EUR) společností se střední tržní kapitalizací a velkých subjektů zajištěných zárukami/dotacemi z Nástroje pro oživení a odolnost záručního fondu pro investice a pracovní fondy pro projekty v souladu s investiční politikou a kritérii způsobilosti v rámci milníku 19.
|
|
21
|
C1.1.1. R4-I4
|
M
|
Zřízení finančního nástroje pro příznivější financování veřejných subjektů
|
Dohoda mezi příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HBOR obsahující kritéria způsobilosti a slučitelnosti činností a příjemců opatření
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Finanční podpora společnostem a institucím vlastněným státem nebo místními, regionálními a regionálními vládními jednotkami s příznivými podmínkami pro stimulaci investic do i) nezbytné hospodářské, obecní, dopravní a sociální infrastruktury a ii) investic do nových technologií a systémů nezbytných ke zvýšení účinnosti subjektů veřejného sektoru s cílem zlepšit kvalitu veřejných služeb a snížit náklady na financování veřejného sektoru.
Opatření zahrnuje rovněž investice do projektů zelené transformace veřejného sektoru, jako je přijetí zelených technologií, zavedení obchodních modelů oběhového hospodářství, obnovitelné zdroje energie a energetická účinnost.
Finanční nástroje zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných příjemců v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a požadavku, aby příjemci, kteří během předchozího rozpočtového roku získali více než 10 % svých příjmů z činností nebo aktiv na seznamu vyloučení, přijali a zveřejnili plány zelené transformace.
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Z celkové částky 26 544 562 EUR (200 000 000 HRK) přidělené na opatření:
i) nejméně 7 963 368 EUR nebo 30 % je zaměřeno na podporu výrobních procesů šetrných k životnímu prostředí a účinného využívání zdrojů ve veřejném sektoru, přičemž se očekává, že nejméně 3 185 347 EUR bude určeno na snižování emisí skleníkových plynů; II) 18 581 193 EUR je určeno na investice zaměřené na zvýšení udržitelnosti a kvality infrastruktury. Toto rozdělení finančních prostředků je definováno jak ve smlouvě HBOR, tak i ve smlouvách s finančními zprostředkovateli (bankami a leasingovými společnostmi).
|
|
22
|
C1.1.1. R4-I4
|
T
|
Kredity poskytnuté na projekty veřejného sektoru
|
|
Číslo
|
0
|
132 722 808
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Poskytnutí dotovaných úvěrů ze strany HBOR ve výši nejméně 132 722 808 EUR na projekty veřejného sektoru v souladu s investiční politikou a kritérii způsobilosti v rámci milníku #21.
|
|
444
|
C1.1.1. R4-I5
|
M
|
Investiční politika pro strategické digitální investice a strategické zelené investice
|
Přijetí investiční politiky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Přijetí nové investiční politiky pro HBOR pro využití dodatečného vlastního kapitálu.
Investiční politika zajistí, aby 74 303 410 EUR z dodatečného kapitálu bylo věnováno na podporu strategických zelených investic v souladu s oblastmi intervence, jimž byl podle přílohy VI nařízení (EU) 2021/241 přidělen klimatický koeficient 100 %, což může mimo jiné zahrnovat podporu nové kapacity:
I)větrné obnovitelné zdroje energie instalované a připojené k síti. Způsobilé jsou rovněž hybridní projekty se skladováním energie.
II)fotovoltaické obnovitelné zdroje energie instalované a připojené k síti. Způsobilé jsou rovněž hybridní projekty se skladováním energie.
III)obnovitelné zdroje energie instalované a připojené k síti (kromě větrné fotovoltaické energie, ale včetně geotermální energie). V případě geotermální energie nesmí vrtná činnost zahrnovat žádný průzkum nebo těžbu ropy nebo plynu. K těmto účelům nesmí být nakupováno ani používáno žádné vybavení. Je třeba zajistit, aby uvolňování metanu bylo minimalizováno a zůstalo výrazně pod prahovou hodnotou 20,000 tun CO2eq/rok. Musí být rovněž zajištěno, aby geotermální vrty neměly škodlivý dopad na nedostatek vody a kvalitu vody.
Investiční politika zajistí, aby 203 094 958 EUR z dodatečného kapitálu bylo věnováno na podporu strategických digitálních investic v souladu s oblastmi intervence, jimž byl podle přílohy VI nařízení (EU) 2021/241 přidělen digitální koeficient 100 %, který může mimo jiné zahrnovat podporu digitalizace podniků, včetně elektronického obchodu, elektronického podnikání a propojených obchodních procesů, center pro digitální inovace, živých laboratoří, internetových podnikatelů a začínajících podniků v oblasti IKT, B2B.
|
|
445
|
C1.1.1. R4-I5
|
M
|
Kapitálová injekce pro strategické digitální investice a strategické zelené investice
|
Potvrzení o převodu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Chorvatsko převede 277 398 368 EUR do HBOR za účelem zvýšení vlastního kapitálu.
Kromě kapitálové injekce do HBOR, která představuje investici z Nástroje pro oživení a odolnost, předloží Chorvatsko do 31. srpna 2026 zprávu, v níž nastíní opatření přijatá HBOR za účelem provádění investiční politiky, včetně kroků přijatých za účelem provádění finančních produktů, které má dodatečný kapitál původně podpořit, jakož i očekávané kroky, které mají být podniknuty pro další provádění těchto produktů.
|
|
23
|
C1.1.1. R5-I1
|
M
|
Vytvoření nástroje kapitálového a kvazikapitálového financování (PE)
|
dohoda zveřejněná mezi příslušným ministerstvem (MINGOR nebo MINFIN) a HBOR pro investice do fondů rizikového kapitálu, zvýšení stávajících fondů PE vytvořených ve spolupráci s EIF a/nebo rozvoj nových fondů a/nebo společných investic
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
V rámci stávající spolupráce s Evropským investičním fondem (EIF) zřídí HBOR finanční nástroj zaměřený na zvýšení nebo dosažení maximální velikosti fondů soukromého kapitálu a rizikového kapitálu působících na chorvatském trhu a na zřízení nových fondů a/nebo společných investic.
Soukromé kapitálové fondy a fondy rizikového kapitálu se zřizují s účastí 30 % soukromých investorů ve vztahu k cílové velikosti jednotlivého fondu.
Finanční nástroje zajistí soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) podporovaných příjemců v rámci tohoto opatření prostřednictvím ověřování udržitelnosti, požadavku na soulad s příslušnými unijními a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a požadavku, aby příjemci, kteří během předchozího rozpočtového roku získali více než 10 % svých příjmů z činností nebo aktiv na seznamu vyloučení, přijali a zveřejnili plán zelené transformace.
Toto opatření nepodporuje investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
Všechny činnosti jsou zaměřeny na „finančně životaschopné“ projekty, jejichž finanční životaschopnost určují správcovské společnosti v souladu s investičními politikami stanovenými EIF a HBOR. Při provádění investice HBOR zajistí, aby byly zdroje využívány v souladu s limity popsanými v popisu opatření, jakož i v seznamu „vyloučení“ popsaném ve FN pro malé a střední podniky, subjekty se střední tržní kapitalizací a velké subjekty.
|
|
24
|
C1.1.1. R5-I1
|
T
|
Investice do kapitálových a kvazikapitálových nástrojů
|
|
Číslo
|
0
|
29 862 632
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Investice ve výši 29 862 632 EUR do kapitálových a/nebo kvazikapitálových fondů PE a rizikového kapitálu nebo spoluinvestice s fondy, vše v souladu s investiční politikou a kritérii způsobilosti stanovenými v příslušném milníku #23.
|
|
25
|
C1.1.1. R6
|
M
|
Změny právního rámce
|
Vstup v platnost zákona o elektronických sdělovacích prostředcích a zákona o autorském právu a právech s ním souvisejících
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Změny zákona o elektronických sdělovacích prostředcích a zákona o autorském právu a právech s ním souvisejících podpoří podniky v oblasti kulturních a kreativních odvětví při přizpůsobování jejich podniků jednotnému digitálnímu trhu a novému regulačnímu rámci EU a Chorvatska, posílí schopnost přizpůsobit se novým obchodním podmínkám a rychle se na ně přemění, dosáhne konkurenceschopnosti a využije potenciál trhu.
|
|
26
|
C1.1.1. R6-I1
|
T
|
Investice do transformace a konkurenceschopnosti kulturních a kreativních odvětví
|
|
Číslo
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 100 podpůrných opatření udělených mikropodnikům, malým a středním podnikům a dalším právnickým a fyzickým osobám v oblasti kulturních a tvůrčích odvětví s cílem posílit jejich schopnost přizpůsobit se novému regulačnímu a legislativnímu rámci jednotného digitálního trhu a vytvářet, propagovat a distribuovat nové inovativní produkty a služby.
|
|
27
|
C1.1.1. R6-I2
|
M
|
Zřízení systému ověřování faktů
|
Zavedený systém ověřování faktů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zřizuje se systém ověřování faktů ve sdělovacích prostředcích. Investice zahrnuje:
-Grant pro Agenturu pro elektronická média na zřízení systému pro budování kapacity pro ověřování faktů, včetně vývoje postupů a pravidel, registrů a databází pro účely ověřování faktů a rozvoje technologických programů a platforem a mediálních komunikačních systémů, čímž se posílí digitální kompetence ověřovatelů faktů.
-Grant na vytvoření databáze a vytvoření systému pro zveřejňování chráněných údajů a zdrojů financování mediálních společností
|
|
28
|
C1.1.2. R1
|
M
|
Změna a doplnění právního rámce pro daňovou pobídku pro VaV
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o státní podpoře projektů výzkumu a vývoje
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
S cílem zvýšit počet podniků investujících do výzkumu a vývoje a zvýšit soukromé investice do výzkumu a vývoje se provede analýza stávajícího režimu daňových pobídek pro VaV. Vstoupí v platnost změny právního rámce pro daňové pobídky pro výzkum a vývoj s cílem povzbudit soukromý sektor ke zvýšení intenzity jeho investic do výzkumu a vývoje, zvýšení počtu příjemců daňových pobídek pro VaV, zjednodušení postupů a snížení administrativní zátěže při současném zlepšení transparentnosti a přístupnosti.
Změny zákona o státní podpoře se provádějí na základě výsledků analýzy vhodnosti a účinnosti stávajícího systému daňových pobídek a zahrnují příslušné zúčastněné strany, zejména MFIN a daňovou správu. MINGOR připraví právní změny a předloží je parlamentnímu postupu.
|
|
29
|
C1.1.2. R2-I2
|
T
|
Podpora malých a středních podniků při zlepšování řídících kapacit
|
|
Číslo
|
0
|
150
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Nejméně 150 malých a středních podniků obdrží podporu v oblasti poradenství v oblasti podnikání s cílem zlepšit své obchodní plány, řídící kapacitu nebo individuální podnikatelské poradenství.
|
|
30
|
C1.1.2. R2-I3
|
T
|
Udělení podpory na povzbuzení růstu začínajících podniků v odvětvích špičkových technologií a znalostí
|
|
Číslo
|
0
|
141
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Poskytnutí podpory na základě hodnocení návrhů projektů v rámci výzvy k „nevratné podpoře na zahájení činnosti“ s cílem stimulovat růst začínajících podniků v předobchodní fázi v odvětvích vyspělých technologií a znalostí prostřednictvím podpory vývoje produktů, zvýšení výrobní kapacity a investiční připravenosti, přičemž poskytnuté podpory využívá nejméně 141 začínajících podniků. To zahrnuje modernizaci, návrh, ověřování výkonnosti, tržní validaci, testování, vývoj pilotních linek, ochranu duševního vlastnictví a externí služby zaměřené na rozvoj inovativní myšlenky, jakož i odbornou přípravu v oblasti zmírňování a posuzování rizik potřeb financování. Financované činnosti mohou rovněž zahrnovat část nákladů na přístup ke globálním obchodním sítím nebo klastrům, přijetí nových marketingových nástrojů a přístup na nové trhy. Způsobilými příjemci jsou až do pěti let od registrace inovativní malé a střední podniky, které nejsou vytvořeny fúzí a spadají do definice inovativního malého a středního podniku podle obecného nařízení o blokových výjimkách.
|
|
31
|
C1.1.2. R2-I4
|
T
|
Podpora růstu začínajících podniků zavedením programu akcelerátoru.
|
|
Číslo
|
0
|
120
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Program Accelerator poskytuje poradenství, podporu investic a přístup k sítím investorů pro nejméně 120 začínajících podniků po dobu nejméně tří měsíců.
|
|
32
|
C1.1.2. R2-I5
|
T
|
Podpora projektů zaměřených na komercializaci inovací
|
|
Číslo
|
0
|
95
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Poskytování podpory nejméně 95 malým a středním podnikům s vyspělými inovačními projekty (úroveň technologické připravenosti 7 nebo vyšší) na komercializaci a internacionalizaci jejich marketingových, prodejních a distribučních činností souvisejících s inovativním produktem uváděným na domácí trh.
Tato cílová investice podpoří přizpůsobení vyvinutého produktu nebo služby a přípravu na jejich uvedení na trh. Způsobilé činnosti pro přizpůsobení vyvinutého výrobku zahrnují dodatečné testování a začlenění výsledků zkoušek do konečného výrobku, poradenské služby, budování kapacit, audity studií proveditelnosti, návrh výrobku a ochranu práv duševního vlastnictví. Způsobilé činnosti pro přípravu uvádění produktů na trh zahrnují přípravu nebo revizi obchodního nebo marketingového plánu, průzkum trhu a testování, testování výrobků s potenciálními zákazníky, přípravu výroby a investice do produktů s nulovou řadou a provozní marketingové činnosti.
Podporuje malé a střední podniky s vyspělými inovačními projekty, které jsou blízké uvedení na trh a u nichž se očekává, že upřednostní návrhy, které přispějí k ekologické transformaci.
|
|
33
|
C1.1.2. R3-I2
|
T
|
Grantová podpora ve formě poukázek
|
|
Číslo
|
0
|
1 500
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 1500 malých a středních podniků, které využívají poukázky na podporu digitalizace. Poukázky se použijí s cílem pomoci zaměstnancům zlepšit digitální dovednosti, včetně dovedností souvisejících s cloudovými technologiemi, otestovat udržitelnost nápadů a navrhnout strategie pro možnou digitální transformaci, získat digitální marketingové služby, zvýšit kybernetickou bezpečnost zavedením bezpečnostních kontrol systému nebo pro vývoj či zavádění komplexních digitálních produktů a služeb.
|
|
34
|
C1.1.2. R3-I3
|
T
|
Grantová podpora na digitální transformaci chorvatských malých a středních podniků
|
|
Číslo
|
0
|
360
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Smlouvy se podepisují s nejméně 360 malými a středními podniky, které udělují granty na projekty digitalizace podniků.
Způsobilý projekt digitalizace podniku zahrnuje: i) zavedení nového způsobu podnikání; nebo ii) ověřitelného zlepšení, pokud jde o nové výrobní kapacity nebo možnosti dodávek či obchodní postupy.
|
A.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Reforma C1.1.1 R5 – Diverzifikace kapitálových trhů a zlepšení přístupu k alternativnímu financování
Cílem tohoto opatření je vytvořit strategický rámec a opatření pro rozvoj vnitrostátního kapitálového trhu. Reforma spočívá v přijetí strategie, po níž následuje akční plán.
Reforma C1.1.1 R7 – Zřízení fóra na podporu udržitelného financování
Cílem reformy je posílit příspěvek finančního sektoru k ekologické transformaci a podpořit jej při provádění regulačních požadavků v oblasti udržitelného financování. Opatření spočívá v přijetí akčního plánu a zřízení platformy zúčastněných stran.
Investice C1.1.1. R4-I6 Investice – kapitálový vklad do HBOR na podporu strategických investic do obrany a bezpečnosti
Cílem tohoto opatření je podpořit růstový potenciál chorvatského hospodářství strukturální úpravou úrovně veřejné podpory, která je k dispozici pro řešení selhání trhu a neefektivnosti hospodářství v oblasti obrany a bezpečnosti.
Opatření spočívá ve kapitálové injekci ve výši 133 214 015 EUR do Chorvatské banky pro restrukturalizaci a rozvoj (HBOR).
HBOR přijme novou investiční politiku pro využití dodatečného vlastního kapitálu. Investiční politika zahrnuje popis finančního produktu (finančních produktů) s očekávaným typem způsobilých konečných příjemců, u nichž se očekává, že dodatečný kapitál bude zpočátku podporovat, včetně očekávaného harmonogramu provádění a očekávané částky každého finančního produktu. HBOR použije pro dodatečný kapitál stejný auditní a kontrolní systém, který byl Komisí posouzen kladně v souladu s článkem 157 nařízení (EU, Euratom) 2024/2509.
Investiční politika vyžaduje, aby finanční produkty, které dodatečný kapitál podporuje, splňovaly zásadu „významně nepoškozovat“ stanovenou v technických pokynech k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). V případě půjček nebo rovnocenných nástrojů investiční politika vylučuje ze způsobilosti zejména tento seznam činností a aktiv: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného využití,
ii) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty
, iii) činnosti a aktiva související se skládkami odpadu, spalovnami
a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů
. Pokud jde o vlastní kapitál, investiční politika vylučuje společnosti, které se významně zaměřují
na tato odvětví: i) výroba energie z fosilních paliv a související činnosti
; II) energeticky náročná odvětví a/nebo průmyslová odvětví s vysokými emisemi CO2
; III) výroba, pronájem nebo prodej znečišťujících vozidel
; IV) sběr, zpracování a likvidace odpadu
, v) zpracování jaderného paliva, výroba jaderné energie. Investiční politika dále vyžaduje soulad konečných příjemců nástroje s příslušnými unijními a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Provádění opatření bude dokončeno do 31. srpna 2026.
A.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Č.
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
373
|
C1.1.1.R5
|
M
|
Přijetí strategického rámce pro rozvoj kapitálového trhu v Chorvatsku a doprovodného akčního plánu
|
Strategický rámec a akční plán na podporu rozvoje vnitrostátního kapitálového trhu přijatý chorvatskou vládou
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Ministerstvo financí ve spolupráci s příslušnými zúčastněnými stranami vypracuje strategický rámec pro rozvoj kapitálového trhu v Chorvatské republice a akční plán, který přijme chorvatská vláda.
Akční plán doprovází strategický rámec a zahrnuje lhůty pro provádění jednotlivých činností. Strategie (strategický rámec pro rozvoj kapitálového trhu v Chorvatsku) poskytne analýzu stavu kapitálového trhu v Chorvatsku a určí hlavní překážky jeho fungování jako alternativního zdroje financování a příležitostí pro jeho diverzifikaci a rozvoj. Je třeba se zabývat alespoň těmito prvky:
I.Úloha velkých institucionálních investorů na kapitálovém trhu, včetně institucí druhého pilíře (zejména povinných penzijních fondů a penzijních pojišťoven) a pojišťoven;
II.Rozšíření možností a zjednodušení postupů pro kotování s přihlédnutím ke státním podnikům, malým a středním podnikům a společnostem se střední tržní kapitalizací;
III.Zvýšení likvidity, diverzifikace a obratu na kapitálovém trhu, včetně podpory činnosti tvorby trhu;
IV.Podpora hlubšího trhu s finančními nástroji, jako jsou korporátní dluhopisy a státní dluhopisy, jakož i komoditní deriváty a sekuritizace;
V.Rozvoj stávajících infrastruktur finančního trhu, včetně možností, jak zlepšit obchodní model ústřední protistrany;
VI.Přizpůsobení regulačního rámce tak, aby lépe odpovídal cíli rozvoje kapitálového trhu;
VII.Posílení finanční gramotnosti investorů;
VIII.Posílení rámce pro udržitelné financování.
|
|
375
|
C1.1.1. R7
|
M
|
Přijetí prvního akčního plánu na podporu cílů udržitelného financování
|
První akční plán s opatřeními na podporu cílů udržitelného financování, který stanoví lhůty pro provedení
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2025
|
Ministerstvo financí vypracuje první akční plán s opatřeními a lhůtami pro provádění jednotlivých činností, který podpoří finanční sektor v zájmu ekologické transformace, usnadní jeho včasnou přípravu na nové regulační požadavky a další iniciativy v oblasti udržitelného financování.
Zřizuje se společná platforma s názvem Fórum na podporu udržitelného financování (SFSF) s cílem vyměňovat si informace a propojit finanční sektor (bankovní i nebankovní) s příslušnými ministerstvy, orgány dohledu, odborníky a dalšími zúčastněnými stranami.
|
|
446
|
C1.1.1. R4-I6
|
M
|
Investiční politika pro strategické investice v oblasti obrany a bezpečnosti
|
Přijetí investiční politiky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Přijetí nové investiční politiky pro HBOR pro využití dodatečného vlastního kapitálu.
Investiční politika zajistí, aby 133214015 EUR z dodatečného vlastního kapitálu bylo věnováno na podporu investic do strategických odvětví obrany a bezpečnosti chorvatského hospodářství, což může zahrnovat mimo jiné podporu na:
(I)výstavba ochranných konstrukcí a infrastruktury civilní ochrany;
(II)výstavba a modernizace infrastruktury dvojího užití;
(III)investice do kybernetické bezpečnosti;
(IV)modernizace podniků;
(V)podpora výzkumu a vývoje.
|
|
447
|
C1.1.1. R4-I6
|
M
|
Kapitálová injekce pro strategické investice do obrany a bezpečnosti
|
Potvrzení o převodu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Chorvatsko převede 133214015 EUR do HBOR za účelem zvýšení vlastního kapitálu.
Kromě kapitálové injekce do HBOR, která představuje investici z Nástroje pro oživení a odolnost, předloží Chorvatsko do 31. srpna 2026 zprávu, v níž nastíní opatření přijatá HBOR za účelem provádění investiční politiky, včetně kroků přijatých za účelem provádění finančních produktů, které má dodatečný kapitál původně podpořit, jakož i očekávané kroky, které mají být podniknuty pro další provádění těchto produktů.
|
B. SLOŽKA 1.2: TRANSFORMACE ENERGETIKY PRO UDRŽITELNÉ HOSPODÁŘSTVÍ
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je usnadnit dekarbonizaci odvětví energetiky a dopravy, včetně vývoje inovativních technologií, a přispět k dosažení cíle 36,6 % podílu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030, který byl stanoven chorvatským vnitrostátním plánem v oblasti energetiky a klimatu, a ke splnění příspěvku Chorvatska k cíli EU v oblasti energetické účinnosti ve výši 32,5 % do roku 2030. Jeho cílem je rovněž přispět ke zvýšení cíle týkajícího se podílu obnovitelných zdrojů energie v dopravě ve výši 14 % do roku 2030. Reformy složky sestávají z legislavních iniciativ s cílem i) odstranit překážky a administrativní postupy omezující využívání obnovitelných zdrojů energie; II) dokončí certifikaci provozovatele plynárenské přepravní soustavy; a iii) podporovat využívání alternativních paliv v dopravě, včetně vodíku a pokročilých biopaliv.
Očekává se, že reformy a investice složky přispějí k zelené transformaci a k dosažení cíle v oblasti klimatu snížením emisí skleníkových plynů v odvětvích energetiky a dopravy v souladu s vnitrostátním plánem v oblasti energetiky a klimatu.
Tyto investice a reformy přispějí k plnění doporučení určených Chorvatsku ohledně potřeby „zaměřit investiční politiku na [...] energetickou účinnost, obnovitelné zdroje“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019) a „zaměřit investice na ekologickou [...] transformaci, zejména na [...] čistou a účinnou výrobu a využívání energie“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020).
B.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C.1.2 R1 – Dekarbonizace odvětví energetiky
Cílem reformy je usnadnit dekarbonizaci odvětví energetiky a dopravy a podpořit vnitrostátní příspěvek k cíli Unie v oblasti energie z obnovitelných zdrojů. Reforma zahrnuje:
-Legislativní změny zákona o trhu s elektřinou a zákona o vysoce účinné kombinované výrobě tepla a elektřiny s cílem zmírnit regulační a administrativní překážky omezující rozvoj projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, a to na základě výsledků důkladné analýzy stávajících úzkých míst a po veřejných konzultacích, jakož i zavedení prémiového systému na podporu investic do obnovitelných zdrojů energie, který usnadní instalaci dalších 1 500 MW kapacity dodávek energie z obnovitelných zdrojů.
-Rozhodnutí o vydání certifikátu provozovateli přenosové soustavy Plinacro přijaté chorvatským vnitrostátním energetickým regulačním orgánem (HERA), který dokončí oddělení přepravních činností na trhu s plynem a který oddělí dohled nad státem vlastněným provozovatelem plynárenské přepravní soustavy od státem vlastněných dodavatelských a výrobních činností.
-Přijetí nového zákona o alternativních palivech v dopravě s cílem vytvořit legislativní rámec pro zavádění alternativních paliv v odvětví dopravy a podpořit výrobu a používání pokročilých biopaliv a vodíku v dopravě. Bude vypracována strategie rozvoje vodíku, která stanoví cíle pro rok 2030 pro výrobu zeleného vodíku v Chorvatsku.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.2 R1–I1 – Revitalizace, budování a digitalizace energetického systému a podpora infrastruktury pro dekarbonizaci odvětví energetiky
Cílem této investice je podpořit elektrifikaci a dekarbonizaci odvětví energetiky a zlepšit propojení jižní a severní sítě v Chorvatsku.
Investice spočívá v modernizaci vysokonapěťové a distribuční sítě, modernizaci podzemních kabelů spojujících 6 ostrovů s pevninskou sítí, instalaci inteligentních měřičů a instalaci nové kapacity pro ukládání energie.
Investice C1.2 R1–I2 – Podpora energetické účinnosti, tepla a energie z obnovitelných zdrojů s cílem dekarbonizovat odvětví energetiky
Cílem této investice je zvýšit energetickou účinnost v průmyslu a zvýšit využívání obnovitelných zdrojů.
Investice spočívá v prozkoumání geotermálního potenciálu, podpoře energetické účinnosti a využívání energie z obnovitelných zdrojů v průmyslu pro podniky a přijetí programu energetické účinnosti.
Investice C1.2 R1–I3 – Využívání vodíku a nové technologie
Cílem této investice je zlepšit využívání vodíku a nových technologií v Chorvatsku s cílem snížit emise skleníkových plynů v odvětví dopravy a průmyslu přijetím zákona o alternativních dopravních palivech a strategie rozvoje vodíku.
Tato investice musí být dokončena do 31. března 2022.
B.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
36
|
C1.2. R1
|
M
|
Zveřejnění hodnotícího dokumentu s doporučeními ke zmírnění překážek a administrativních postupů omezujících vyšší využívání obnovitelných zdrojů energie
|
Zveřejnění hodnotícího dokumentu ministerstvem hospodářství a udržitelného rozvoje
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Dokument obsahuje posouzení a doporučení týkající se politických opatření, jejichž cílem je zmírnit překážky a administrativní postupy omezující vyšší využívání obnovitelných zdrojů energie. Analýza a doporučení zahrnují rovněž opatření na podporu vlastní spotřeby energie z obnovitelných zdrojů a společenství pro obnovitelné zdroje.
|
|
37
|
C1.2. R1
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů a/nebo nařízení s cílem zlepšit využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně zavedení prémiového systému na podporu obnovitelných zdrojů energie.
|
Vstup právních předpisů a/nebo nařízení v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Revidovaný zákon o trhu s elektřinou a zákon o vysoce účinné kombinované výrobě tepla a elektřiny zmírní překážky a administrativní postupy omezující vyšší využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně opatření na podporu vlastní spotřeby energie z obnovitelných zdrojů a společenství pro obnovitelné zdroje. Systém podpory obnovitelných zdrojů energie založený na prémiích bude plně funkční.
|
|
38
|
C1.2. R1
|
M
|
Plinacro certifikace chorvatského vnitrostátního energetického regulačního orgánu (HERA)
|
Rozhodnutí o vydání osvědčení přijaté chorvatským vnitrostátním energetickým regulačním orgánem (HERA)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Úplné oddělení řízení provozovatele plynárenské přepravní soustavy (Plinacro) od dodavatelských a výrobních činností státu a jeho certifikace chorvatským vnitrostátním energetickým regulačním orgánem (HERA).
|
|
39
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Stavební povolení udělené za účelem modernizace vysokonapěťové sítě
|
Stavební povolení udělené Ministerstvem územního plánování, výstavby a státního majetku
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Stavební povolení udělené v návaznosti na předběžné šetření a/nebo odpovídající posouzení podle čl. 6 odst. 3 směrnice o stanovištích provedené s ohledem na cíle ochrany specifické pro danou lokalitu v souladu s požadavky směrnice. Předloží se důkazy o tom, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
40
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Dokončena modernizace podzemních kabelů spojujících 6 ostrovů s pevninskou sítí
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nejméně šest ostrovů má modernizované připojení k elektrické síti na pevninu (plánované ostrovy jsou Krk, Cres, Lošinj, Brač, Hvar a Korčula). Investice bude zahrnovat výměnu starých podmořských kabelů novými, ekologicky šetrnými kabely.
|
|
41
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Dokončena modernizace vysokonapěťové sítě (220/110 kV)
|
Dokončení modernizace vysokonapěťové a střední sítě (220/110 kV)
|
kilometry
|
0
|
300
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2024
|
Modernizováno nejméně 300 km vysokonapěťového elektrického vedení, což přispěje k posílení připojení k síti.
|
|
42
|
C1.2. R1
|
T
|
Dalších 1 500 MW instalovaného výkonu OZE
|
|
Číslo
|
0
|
1 500
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Nejméně 1 500 MW nového instalovaného výkonu OZE.
|
|
43
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Počet instalovaných inteligentních měřičů
|
|
Číslo
|
0
|
40 000
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Bylo nainstalováno nejméně 40000 inteligentních měřičů elektřiny.
|
|
376
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Počet instalovaných inteligentních měřičů
|
|
Číslo
|
40 000
|
100 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bylo nainstalováno nejméně 60000 inteligentních měřičů elektřiny.
|
|
44
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Modernizace vysokonapěťové sítě (220/110 kV) a distribuční sítě
|
Modernizovaná vysokonapěťová síť (220/110 kV) a distribuční síť
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o modernizaci nejméně 250 km vysokonapěťového elektrického vedení a 96 km podmořských kabelů pro distribuční síť.
|
|
377
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Nová kapacita pro ukládání energie v baterii
|
Instalovaná kapacita pro skladování nové energetické baterie
|
|
0
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o instalaci nových zásobníků baterie o kapacitě 100 MHW.
|
|
45
|
C1.2. R1–I2
|
M
|
Přijetí programu energetické účinnosti pro dekarbonizaci odvětví energetiky vládou
|
Vstup v platnost Programu energetické účinnosti pro dekarbonizaci odvětví energetiky, který vypracovalo ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Program energetické účinnosti vymezí oblasti investic do systémů energetické účinnosti a dálkového vytápění, včetně investičních priorit do roku 2030. Investiční plánování zahrnuje modernizaci systémů dálkového vytápění a energeticky náročných průmyslových odvětví se zaměřením na energetickou účinnost a potenciál obnovitelných zdrojů energie.
Program bude sladěn s plánovanou aktualizací vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, který stanoví vyšší cíl pro podíl obnovitelných zdrojů v odvětví vytápění a chlazení, včetně konkrétních opatření.
|
|
46
|
C1.2. R1–I2
|
T
|
Počet společností, které dostávají podporu na energetickou účinnost a využívání energie z obnovitelných zdrojů v průmyslu
|
|
Číslo
|
0
|
50
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
50 zakázek udělených přijímajícím společnostem na základě veřejného nabídkového řízení na podporu obnovitelných zdrojů energie a opatření v oblasti energetické účinnosti v malých, středních a velkých podnicích.
Smlouvy obsahují opatření ke zlepšení výrobních procesů ve výrobních odvětvích, která odpovídají intervenčním oblastem sledování klimatu [024 – Energetická účinnost a demonstrační projekty v malých a středních podnicích a podpůrná opatření a 024a – Energetická účinnost a demonstrační projekty ve velkých podnicích a podpůrná opatření] přílohy VI/VII] a dodržují technické pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
Zejména provádění opatření v oblasti energetické účinnosti a/nebo energie z obnovitelných zdrojů povede k minimálnímu snížení spotřeby energie ve výrobních zařízeních o 20 %. V případě energetické renovace budov doprovázejících výrobní zařízení, které jsou spojeny výhradně s průmyslovými nebo výrobními procesy, musí provádění opatření vést k minimálnímu snížení spotřeby energie o 40 %.
Aby se zajistilo, že opatření je v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), je seznam činností vyloučen z opatření stanovených ve smlouvách: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využití[1]; II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty[2]; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami[3] a zařízeními na mechanicko-biologické zpracování[4]; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby ve smlouvách mohly být stanoveny pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
|
|
47
|
C1.2. R1–I2
|
T
|
Podepsané smlouvy na zkoumání geotermálního potenciálu
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Bude podepsáno šest smluv o průzkumu geotermálního potenciálu. Budou podepsány další dvě smlouvy na vrty průzkumných geotermálních vrtů.
Projekt nebude zahrnovat průzkum ani těžbu ropy ani zemního plynu. K těmto účelům nesmí být zakoupeno ani používáno žádné vybavení.
Je třeba zajistit, aby nedošlo k uvolňování metanu. Musí být rovněž zajištěno, aby geotermální vrty neměly škodlivý dopad na nedostatek vody a kvalitu vody.
Toto opatření nepředpokládá podporu systémů dálkového vytápění využívajících fosilní zdroje energie ani žádné investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
|
|
48
|
C1.2. R1–I2
|
M
|
Veřejně dostupné výsledky geotermálního potenciálu dálkového vytápění
|
Výsledky zveřejněné na internetových stránkách Chorvatské agentury pro uhlovodíky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Výsledky průzkumných činností se zveřejní na internetových stránkách agentury pro uhlovodíky.
|
|
49
|
C1.2. R1–I3
|
M
|
Vstup v platnost zákona o alternativních pohonných hmotách
|
Vstup v platnost zákona o alternativních palivech pro dopravu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Do 3. čtvrtletí 2021 vstoupil v platnost zákon o alternativních dopravních palivech, který je v souladu s acquis EU. Zákon podporuje výrobu a používání pokročilých biopaliv/vodíku v dopravě.
|
|
50
|
C1.2. R1–I3
|
M
|
Přijetí strategie rozvoje vodíku
|
Vstup vodíkové strategie pro Chorvatsko v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Strategie rozvoje vodíku zahrnuje kvantifikované cíle týkající se produkčního potenciálu zeleného vodíku do roku 2030 založené na elektrolýze. Strategie zejména rozpracuje potenciální úlohu zeleného vodíku při dekarbonizaci odvětví dopravy.
|
C. SLOŽKA 1.3: ZLEPŠENÍ VODOHOSPODÁŘSTVÍ A NAKLÁDÁNÍ S ODPADY
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je přispět k zachování životního prostředí, zachování biologické rozmanitosti a přizpůsobení se změně klimatu, a tím vytvořit podmínky pro posílení ekologické, sociální a hospodářské odolnosti.
Plánované investice v rámci složky 1.3 jsou zaměřeny na snížení investiční mezery v odvětví vodního hospodářství a nakládání s odpady, která se odhaduje na téměř 7 % HDP Chorvatska v roce 2019. Investice budou podpořeny reformami zaměřenými na konsolidaci vodohospodářského odvětví a zlepšení hospodaření s vodou v celém Chorvatsku. Kromě toho budou přijaty nové právní předpisy o odpadech a plány pro nakládání s odpady na podporu oběhového hospodářství v souladu s novým akčním plánem EU pro oběhové hospodářství.
Tyto investice a reformy přispějí k plnění doporučení určených Chorvatsku v letech 2019 a 2020, pokud jde o potřebu „zaměřit investiční politiku na [...] environmentální infrastrukturu s přihlédnutím k regionálním rozdílům“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019) a „zaměřit investice na ekologickou [...] transformaci, zejména na environmentální infrastrukturu“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020).
C.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C1.3 R1 – Provádění programu vodního hospodářství
Cílem této reformy je řešit roztříštěnost veřejných dodavatelů vody v Chorvatsku. Jeho cílem je konsolidovat a snížit počet poskytovatelů vody s cílem zlepšit jejich účinnost a správu. Tato reforma zavede systém referenčního srovnávání pro monitorování a vykazování provozní a finanční výkonnosti dodavatelů vodohospodářských služeb a přispěje ke zlepšení dlouhodobé udržitelnosti investic do infrastruktury.
Tato reforma se provede vstupem v platnost změn čtyř stanov:
-nařízení o oblastech služeb,
-nařízení o hodnocení výkonnosti vodohospodářských subjektů, včetně zavedení systému srovnávání
-nařízení o metodice pro stanovení cen vodohospodářských služeb a
-nařízení o zvláštních podmínkách pro poskytování vodohospodářských služeb.
Reforma zahrnuje vypracování víceletého investičního programu pro vodohospodářskou a kanalizační infrastrukturu s cílem zajistit soudržné provádění investic C1.3 R1–I1 a C1.3 R1–I2, jakož i doplňkovost s dalšími finančními prostředky EU.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.3 R1–I1 – Program rozvoje veřejných kanalizace
Cílem této investice je zlepšit odvádění a čištění odpadních vod v Chorvatsku.
Toto opatření spočívá ve výstavbě a rekonstrukci veřejných kanalizačních sítí, jakož i ve výstavbě čistíren odpadních vod. Investice C1.3 R1–I2 – Program rozvoje veřejného zásobování vodou
Cílem této investice je zlepšit infrastrukturu pro zásobování vodou.
Toto opatření spočívá ve výstavbě a rekonstrukci vodovodních potrubí a nákupu měřicích zařízení.
Investice C1.3 R1–I3 – Program snižování rizika katastrof
Cílem této investice je zlepšit ochranu před povodněmi a biologickou rozmanitost.
Toto opatření spočívá ve výstavbě protipovodňových břehů a revitalizaci sladkovodních systémů.
Reforma C1.3 R2 – Provádění udržitelného nakládání s odpady
Cílem této reformy je vytvořit nový právní rámec, který usnadní předcházení vzniku odpadů, jejich opětovné použití a recyklaci, aby se urychlil přechod na oběhové hospodářství.
Toto opatření spočívá ve vstupu právních předpisů v platnost a v přijetí plánů pro nakládání s odpady.
Investice C1.3. R2–I1 – Program snižování množství odpadu
Cílem této investice je zajistit nezbytnou infrastrukturu pro snížení skládkování a podporu recyklace.
Toto opatření spočívá ve výstavbě příslušné infrastruktury.
Investice C.1.3 R2- I2 – Program sanace uzavřených skládek a míst kontaminovaných nebezpečným odpadem
Cílem této investice je sanace deseti uzavřených skládek.
Toto opatření spočívá v sanaci nejméně deseti uzavřených skládek a/nebo míst kontaminovaných nebezpečným odpadem.
C.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Č.
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
59
|
C1.3. R1
|
M
|
Přijetí víceletého programu pro stavebnictví v oblasti čištění vody a městských odpadních vod
|
Zveřejnění víceletého programu výstavby vody a odpadních vod
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Vláda Chorvatské republiky přijme víceletý program výstavby vody a odpadních vod, který bude zahrnovat nezbytné investice, včetně stanovení priorit, aby byly splněny požadavky směrnice o čištění městských odpadních vod. Plán rovněž zahrnuje posouzení rizik a zmírňujících opatření.
|
|
60
|
C1.3. R1
|
M
|
Změny právního rámce v odvětví vodního hospodářství
|
Vstup v platnost čtyř právních změn: i) nařízení o oblastech služeb;
II) nařízení o hodnocení výkonnosti provozovatelů vodních zdrojů; III) Nařízení o
metodiku pro stanovení cen vodohospodářských služeb; IV) nařízení o zvláštních podmínkách pro poskytování vodohospodářských služeb, které reformuje veřejné vodohospodářské subjekty;
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Nařízení o oblastech služeb, nařízení o hodnocení výkonnosti vodohospodářských provozovatelů, nařízení o metodice pro stanovení cen vodohospodářských služeb a nařízení o zvláštních podmínkách pro poskytování vodohospodářských služeb se mění tak, aby vytvořily právní podmínku pro konsolidaci vodohospodářských subjektů.
Nařízení o hodnocení výkonnosti provozovatelů vodohospodářských služeb rovněž zahrnuje právní základ pro vytvoření povinného systému srovnávání společností veřejných služeb, který bude zveřejněn, jakož i pro zajištění toho, aby byly zveřejňovány alespoň souhrny výročních auditovaných zpráv společností veřejných služeb.
|
|
61
|
C1.3. R1
|
T
|
Integrace poskytovatelů vodohospodářských služeb
|
|
Číslo
|
200
|
40
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Začlenění stávajících 200 veřejných dodavatelů do 40 podle zásady jednoho dodavatele vody na oblast služeb.
|
|
63
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
Číslo
|
0
|
115
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Nejméně 115 km vybudované nebo rekonstruované veřejné kanalizační (odvodňovací) sítě
Investice zajistí soulad se směrnicí o čištění městských odpadních vod v tematických oblastech v souladu s víceletým programem pro výstavbu vody a odpadních vod.
|
|
64
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavřené na projekty infrastruktury odpadních vod
|
|
Číslo
|
0
|
60
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Do konce roku 2023 musí být podepsáno nejméně 60 zakázek na stavební práce na projekty infrastruktury odpadních vod související se zakázkami, které mají být zadány.
Posuzování vlivů na životní prostředí se provádí v souladu s povolovacími postupy v rámci EIA v souladu se směrnicí 2011/92/EU a se zjišťováním a/nebo odpovídajícím posouzením podle čl. 6 odst. 3 směrnice o stanovištích. Předloží se důkazy o tom, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
65
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudované čistírny odpadních vod
|
|
Číslo
|
0
|
12
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Musí být modernizováno nebo vybudováno nejméně 12 čistíren odpadních vod.
|
|
66
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
Číslo
|
0
|
807
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Nejméně 807 km vybudované nebo rekonstruované veřejné kanalizační (odvodňovací) sítě
|
|
68
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
Číslo
|
0
|
226
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť o délce nejméně 226 km.
Investice sestává z budov systémů dodávky pitné vody s průměrnou spotřebou energie ≤ 0,5 kWh nebo indexu úniků z infrastruktury (ILI) ≤ 1,5 a do renovace stávajících systémů zásobování pitnou vodou s cílem snížit průměrnou spotřebu energie o více než 20 % nebo snížit úniky o více než 20 %.
|
|
69
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Měřicí zařízení nainstalovaná v místech odběru vody
|
|
Číslo
|
0
|
526
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Nejméně 526 měřicích zařízení instalovaných v místech odběru vody pro měření množství vody.
|
|
70
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavírané na projekty dodávek vody
|
|
Číslo
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Počet podepsaných zakázek na stavební práce na projekty v oblasti vody se týká zakázek, které mají být zadány do konce roku 2023.
Posuzování vlivů na životní prostředí se provádí v souladu s povolovacími postupy v rámci EIA v souladu se směrnicí 2011/92/EU a se zjišťováním a/nebo odpovídajícím posouzením podle čl. 6 odst. 3 směrnice o stanovištích. Předloží se důkazy o tom, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
71
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
Číslo
|
0
|
517
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Nejméně 517 km veřejné vodovodní sítě postavené nebo rekonstruované.
Investice sestává z budov systémů dodávky pitné vody s průměrnou spotřebou energie ≤ 0,5 kWh nebo indexu úniků z infrastruktury (ILI) ≤ 1,5 a do renovace stávajících systémů zásobování pitnou vodou s cílem snížit průměrnou spotřebu energie o více než 20 % nebo snížit úniky o více než 20 %.
|
|
72
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
Číslo
|
0
|
1023
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť o délce nejméně 1 023 km.
Investice sestává z budov systémů dodávky pitné vody s průměrnou spotřebou energie ≤ 0,5 kWh nebo indexu úniků z infrastruktury (ILI) ≤ 1,5 a do renovace stávajících systémů zásobování pitnou vodou s cílem snížit průměrnou spotřebu energie o více než 20 % nebo snížit úniky o více než 20 %.
|
|
74
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavřené na projekty protipovodňové ochrany
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Nejméně 20 zakázek na stavební práce uzavřených na projekty v odvětví protipovodňové ochrany v souvislosti se zakázkami, které mají být zadány do konce roku 2022.
Kritéria pro nabídková řízení se zaměří na opatření zaměřená na řešení založená na přírodě a na zelenou infrastrukturu. Smlouvy zajistí, aby projekty byly prováděny v souladu s acquis EU a environmentálními nařízeními a přílohami nařízení Komise v přenesené pravomoci (C(2021) 2800 final), kterým se doplňuje nařízení (EU) 2020/852.
Očekává se, že toto opatření významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Všechny činnosti musí být v souladu s požadavky právních předpisů EU o vodě, jak jsou začleněny do chorvatského práva. Posuzování vlivů na životní prostředí se provádí v souladu s povolovacími postupy v rámci EIA v souladu se směrnicí 2011/92/EU a se zjišťováním a/nebo odpovídajícím posouzením podle čl. 6 odst. 3 směrnice o stanovištích. Předloží se důkazy o tom, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
75
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Vybudované protipovodňové ochranné konstrukce
|
|
Číslo
|
0
|
13
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Nejméně 13 km protipovodňových ochranných konstrukcí vybudovaných za účelem ochrany proti škodlivým účinkům vody;
|
|
76
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Nejméně 2 km obnovených vodních toků, včetně revitalizace opuštěných rukávů, trvalého kontaktu řek a rukávů a investic do související infrastruktury.
|
|
77
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Vybudované protipovodňové ochranné konstrukce
|
|
Číslo
|
0
|
65
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nejméně 65 km protipovodňových ochranných konstrukcí vybudovaných za účelem ochrany proti škodlivým účinkům vody.
|
|
78
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
Číslo
|
0
|
16
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Nejméně 16 km obnovených vodních toků, včetně revitalizace opuštěných rukávů, trvalého kontaktu řek a rukávů a investic do související infrastruktury.
|
|
79
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Vybudované protipovodňové ochranné konstrukce
|
|
Číslo
|
0
|
77
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Nejméně 77 km protipovodňových ochranných konstrukcí vybudovaných za účelem ochrany proti škodlivým účinkům vody.
|
|
81
|
C1.3. R2
|
M
|
Přijetí zákona o nakládání s odpady
|
Vstup v platnost zákona o nakládání s odpady
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Nový zákon o nakládání s odpady upravuje předcházení vzniku odpadů, přípravu k opětovnému použití a recyklaci v souladu s koncepcí oběhového hospodářství a Zelenou dohodou pro Evropu. Akt bude obsahovat konkrétní opatření na podporu oběhového hospodářství, tj. vypracování plánu oběhového hospodářství, systémy rozšířené odpovědnosti výrobce a systémy placení podle množství odpadu. Zákon se bude zabývat všemi doporučeními Komise uvedenými ve zprávě včasného varování pro Chorvatsko za rok 2018.
|
|
82
|
C1.3. R2
|
M
|
Revize plánu pro nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2017–2022
|
Zveřejnění změn plánu nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2017–2022 v Úředním věstníku Chorvatské republiky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Přijetí a zveřejnění revidovaného chorvatského plánu pro nakládání s odpady na období 2017–2022 v souladu s novým akčním plánem pro oběhové hospodářství v návaznosti na veřejné konzultace. Revidovaný plán stanoví cíl 50 % recyklace, třídění, opětovného použití a oprav odpadu do roku 2022, jakož i samostatný cíl pro sběr a recyklaci biologického odpadu. Zahrnuje rovněž konkrétní opatření na podporu ambicí místních a regionálních jednotek, jako jsou komunikační akce k zajištění účinného tříděného sběru u zdroje nebo digitální aspekty. Plán zahrnuje posouzení současné situace, stávajících systémů sběru a posouzení investiční mezery v souvislosti s uzavíráním skládek. Obsahuje seznam priorit pro plánované investice do odpadu, kapacitu budoucích zařízení na zpracování odpadu, jakož i informace o tom, jak budou určena budoucí místa. Plán rovněž zváží podporu budování kapacit pro provádění projektů infrastruktury.
|
|
83
|
C1.3. R2
|
M
|
Přijetí plánu pro nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2023–2029
|
Zveřejnění chorvatského plánu pro nakládání s odpady na období 2023–2029 v Úředním věstníku Chorvatské republiky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Přijetí a zveřejnění chorvatského plánu pro nakládání s odpady na období 2023–2029 ve spojení s novými cíli stanovenými v zákoně o nakládání s odpady a akčním plánu pro oběhové hospodářství v návaznosti na veřejné konzultace. Plán stanoví cíl alespoň 55 % recyklace, třídění, opětovného použití a oprav odpadu do roku 2025 a cíl pro sběr a recyklaci biologického odpadu.
|
|
84
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Snížení podílu komunálního odpadu odesílaného k odstranění (49 %)
|
|
% (v procentech)
|
66
|
49
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Podíl komunálního odpadu předaného k odstranění se sníží na 49 % v důsledku investic do infrastruktury pro omezení skládkování, včetně zřízení středisek opětovného použití, výstavby třídicích zařízení pro tříděný sběr komunálního odpadu, výstavby zařízení na biologické zpracování tříděného biologického odpadu, výstavby a vybavení sběrných dvorů a recyklačních zařízení pro stavební odpad, pořízení zařízení pro tříděný sběr užitečných částí komunálního odpadu.
|
|
85
|
C1.3. R2
|
T
|
Snížení podílu komunálního odpadu odesílaného k odstranění (51 %)
|
|
% (v procentech)
|
56
|
51
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Podíl komunálního odpadu odesílaného k odstranění se sníží z 56 % výchozí hodnoty vykázané v roce 2022 na 51 %. Podíl komunálního odpadu odesílaného k odstranění se vypočítá v souladu s metodikou výpočtu stanovenou v prováděcím rozhodnutí (EU) 2019/1004 (pravidlapro výpočet, ověřování a vykazování údajů o odpadech v souladu se směrnicí 2008/98/ES).
|
|
86
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Vybudovaná třídicí zařízení
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Vybudováno nejméně 6 třídicích zařízení.
|
|
87
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Vybudovaná zařízení pro zpracování odděleně sebraného biologického odpadu
|
|
Číslo
|
0
|
3
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Nejméně 3 zařízení vybudovaná pro zpracování odděleně sebraného biologického odpadu.
|
|
88
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Funkční místo pro třídění pevného/mobilního odpadu
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Vybudováno nebo dodáno nejméně 20 pevných nebo mobilních míst pro třídění odpadu.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
90
|
C1.3. R2-I2
|
T
|
Sanace skládek
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 10 skládek/skládek kontaminovaných nebezpečným odpadem sanovaných.
|
|
378
|
C1.3. R2-I1
|
M
|
Vstup v platnost nařízení o skládkové dani
|
Ustanovení nařízení o skládkové dani uvádějící jeho vstup v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Nařízení o skládkové dani vstupuje v platnost a stanoví jednotkový poplatek, který umožňuje výpočet daně ze skládkování podle zákona o nakládání s odpady.
Nařízení stanoví ustanovení, která postupně zvyšují daň ze skládkování s cílem postupně ukončit skládkování recyklovatelného a využitelného odpadu a že příjmy se použijí v souladu se zákonem o nakládání s odpady.
|
|
380
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Zařízení pro zpracování biologického odpadu
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Musí být dodáno nejméně 20 kusů zařízení pro zpracování biologického odpadu.
Dodá se nejméně 30 kusů zařízení pro recyklaci a/nebo opětovné použití.
|
|
381
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Výstavba zařízení pro přepravu odpadů
|
|
Číslo
|
0
|
15
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Musí být vybudováno nejméně 15 stanic pro přepravu odpadu.
|
C.3. Popis reforem a investic pro půjčky
R formulář C1.3 R3 – Další provádění vodohospodářského programu
Cílem této reformy je dále řešit klíčové politické výzvy v odvětví vodního hospodářství v Chorvatsku.
Reforma spočívá v přijetí právních předpisů, národního plánu a plánů provozovatelů vodohospodářských subjektů na snížení ztrát vody ve veřejných systémech zásobování vodou a ve zřízení vnitrostátního orgánu pro monitorování ztrát vody.
Investice C1.3 R3–I1 – Další investice do veřejného programu rozvoje odpadních vod
Cílem této investice je dále zlepšit infrastrukturu pro odvádění a čištění odpadních vod.
Toto opatření spočívá v dodatečné výstavbě a rekonstrukci veřejných kanalizačních sítí, jakož i ve výstavbě čistíren odpadních vod.
Investice musí být provedena do 30. června 2026.
Investice C1.3 R3–I2 – Další investice do programu rozvoje veřejného zásobování vodou
Cílem této investice je navíc zlepšit infrastrukturu pro zásobování vodou.
Toto opatření spočívá v dodatečné výstavbě a rekonstrukci vodovodních potrubí.
Investice C1.3 R3-I3 – Další investice do programu snižování rizika katastrof
Cílem této investice je provést dodatečné investice do programu snižování rizika katastrof.
Toto opatření spočívá ve výstavbě protipovodňových konstrukcí a revitalizaci sladkovodních systémů.
C.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Č.
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
382
|
C1.3. R3
|
M
|
Přijetí národního akčního plánu na snížení ztrát vody
|
Národní akční plán na snižování ztrát přijatý chorvatskými vodami
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Chorvatské vody přijmou národní akční plán na snižování ztrát a zveřejní jej na svých internetových stránkách. Národní akční plán obsahuje seznam plánovaných činností ke snížení ztrát vody, včetně odhadů investic a zdrojů financování. Plán se vztahuje na období 2024–2026 s výhledem do roku 2030 v souladu s víceletým programem pro výstavbu vody a městských odpadních vod do roku 2030.
|
|
383
|
C1.3. R3
|
M
|
Národní orgán pro monitorování vzniklých ztrát vody
|
Zřízení Národního orgánu pro monitorování ztrát vody
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Zřizuje se Národní orgán pro monitorování ztrát vody, který má pravomoc dohlížet na provádění opatření stanovených v národním akčním plánu na snížení ztrát a ověřovat akční plány provozovatelů vodních zdrojů ke snížení ztrát vody.
|
|
384
|
C1.3. R3
|
T
|
Přijetí akčních plánů na snížení ztrát vody vodohospodářských subjektů
|
|
Číslo
|
0
|
40
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Přijme se nejméně 40 individuálních akčních plánů ke snížení ztrát vody vodohospodářských subjektů.
Každý plán zahrnuje organizační schémata a plány pro vzdělávání zaměstnanců, opatření ke zlepšení systémových údajů, opatření k optimalizaci systému zásobování vodou, opatření k aktivní kontrole úniků, opatření k řešení zjevných ztrát, plánovací opatření a opatření na výměnu hlavních sítí.
|
|
385
|
C1.3. R3
|
M
|
Vstup v platnost nařízení o Radě pro vodohospodářské služby
|
Ustanovení nařízení o Radě pro vodohospodářské služby uvádějící jeho vstup v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Nařízení o Radě pro vodohospodářské služby vstupuje v platnost. Stanoví povinné zveřejňování rozhodnutí Rady pro vodohospodářské služby, povinné zveřejňování příslušných výkladů zákona o vodohospodářských službách, zákona o financování vodohospodářství a stanov regulačního orgánu a rovněž povinné odborné vzdělávání zaměstnanců.
|
|
386
|
C1.3. R3
|
T
|
Budování kapacit Rady pro vodohospodářské služby
|
|
Číslo
|
0
|
7
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Rada pro vodohospodářské služby přijme nejméně sedm zaměstnanců na plný úvazek, s výjimkou jmenovaných radních.
|
|
388
|
C1.3. R3-I1
|
T
|
Vybudované čistírny odpadních vod
|
|
Číslo
|
12
|
31
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Vybuduje se nejméně 19 dalších čistíren odpadních vod.
|
|
389
|
C1.3. R3-I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
Číslo
|
775
|
851
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Musí být vybudováno nebo rekonstruováno nejméně dalších 76 km veřejné kanalizační sítě.
|
|
391
|
C1.3. R3-I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
Číslo
|
956
|
1087
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Nejméně dalších 131 km veřejné vodovodní sítě vybudované nebo rekonstruované.
Investice spočívá ve výstavbě systémů zásobování pitnou vodou s průměrnou spotřebou energie ≤ 0,5 kWh nebo indexu úniků z infrastruktury (ILI) ≤ 1,5 a v renovaci stávajících systémů zásobování pitnou vodou za účelem snížení průměrné spotřeby energie o více než 20 % nebo snížení úniku o více než 20 %.
|
|
440
|
C1.3 R3-I3
|
T
|
Vybudované protipovodňové ochranné konstrukce
|
|
Číslo
|
77
|
79
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně další 2 km vybudovaných protipovodňových konstrukcí.
|
|
441
|
C1.3 R3-I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
Číslo
|
16
|
23
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně dalších 7 km obnovených vodních toků.
|
D. SLOŽKA 1.4: ROZVOJ KONKURENCESCHOPNÉHO, ENERGETICKY UDRŽITELNÉHO A ÚČINNÉHO DOPRAVNÍHO SYSTÉMU
Odvětví dopravy je jedním z hlavních producentů emisí skleníkových plynů v Chorvatsku, na něž v roce 2018 připadá 27 % celkových emisí, z čehož 71,6 % představovala silniční osobní doprava, 24,7 % silniční nákladní doprava, 0,8 % železniční doprava, 2,4 % námořní a říční doprava a vnitrostátní letecká doprava 0,5 % emisí. Očekává se, že modernizace stávající dopravní infrastruktury prostřednictvím investic do environmentálně udržitelných, účinných, inovativních a konkurenceschopných druhů dopravy bude hrát klíčovou úlohu při účinném provádění ekologické a digitální transformace.
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je vytvořit jednotnou dopravní síť s rozvinutou železniční a veřejnou dopravní infrastrukturou a intermodalitou mezi různými druhy dopravy, zvýšit podíl osobních automobilů poháněných alternativními palivy, snížit emise skleníkových plynů a environmentální stopu odvětví dopravy, jakož i podpořit udržitelnou mobilitu osob a zboží.
Tato složka zahrnuje reformy a investice do všech druhů dopravy (železniční, silniční, námořní, letecká, veřejná městská a vnitrozemská vodní doprava) a zahrnuje všechny regiony Chorvatska.
Tyto investice a reformy přispějí k plnění doporučení určeného Chorvatsku „o potřebě zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci“ (doporučení pro zemi č. 3, 2020) a „o udržitelné městské a železniční dopravě“ (doporučení pro zemi č. 3, 2019).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
D.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C1.4 R1 – Reforma odvětví silniční dopravy
Cílem reformy je snížit provozní náklady společností, sladit finanční závazky s peněžními toky, zvýšit bezpečnost silničního provozu, a tím snížit úmrtnost na silnicích. Očekává se, že zavedení nového systému pro výběr mýtného sníží emise skleníkových plynů odstraněním úzkých míst a nebezpečných míst na silnicích. V rámci této reformy budou právní předpisy upravující odvětví silniční dopravy aktualizovány vstupem v platnost novely zákona o pozemních komunikacích.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
Investice C1.4 R1–I2 – Zlepšení systému výkonu práv osob se zdravotním postižením v oblasti mobility
Cílem investice je urychlit a usnadnit osobám se zdravotním postižením výkon jejich práv v oblasti mobility zavedením jednotného dokumentu pro osoby se zdravotním postižením, který jim umožní uplatňovat všechna práva na mobilitu, zjednodušit administrativní prostředí pro koncové uživatele digitálních veřejných služeb v oblasti mobility a zlepšit přístup osob se zdravotním postižením k digitálním veřejným službám. Cílem investice je rovněž posílit ochranu osobních údajů uživatelů a harmonizovat rozhodovací postupy ovlivňující práva osob se zdravotním postižením v oblasti mobility. Očekává se, že investice umožní státním institucím snadněji a komplexněji sledovat nabytá práva a zajistit účinný přístup veřejnosti ke všem údajům. Očekává se, že investice sníží náklady práce zaměstnanců ve státních a místních službách o 15 % až 35 %.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C1.4 R1–I3 – Systém pro elektronické ukládání a výměnu dat ve vnitrostátní silniční dopravě (NSCP)
Cílem investice je zvýšit účinnost a udržitelnost silniční dopravy.
Investice spočívá ve zřízení národního systému elektronického skladování a výměny dat v silniční dopravě (NSCP).
Investice C1.4 R1–I4 – Systém podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu
Cílem investice je zvýšit bezpečnost silničního provozu vytvořením funkčního systému pro kontrolu podávání zpráv o silniční osobní a nákladní dopravě. Systém kontroly hlášení propojuje údaje z ústředního zpracovatelského systému tachografu (SOTAH) s vnitrostátními záznamy karet tachografu a souvisejících záznamů, za něž odpovídá Ministerstvo pro námořní záležitosti, dopravu a infrastrukturu Chorvatské republiky, a přispívá k digitalizaci v chorvatském odvětví dopravy.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.4 R1–I5 – Sledování silniční přepravy nebezpečných věcí (e-ADR)
Cílem investice je zlepšit silniční přepravu nebezpečných věcí.
Investice spočívá ve vývoji monitorovacího systému pro silniční přepravu nebezpečných věcí (e-ADR).
Reforma C1.4 R2 – Reforma železničního odvětví
Cílem reformy je zvýšit konkurenceschopnost a účinnost odvětví železniční dopravy s cílem poskytovat lepší služby zákazníkům v osobní a nákladní dopravě a zvýšit hospodářskou konkurenceschopnost Chorvatska. Na podporu reformy přijme chorvatská vláda do 30. června 2021 dopis o odvětvové politice pro odvětví železniční dopravy, v němž představí další postup v klíčových oblastech souvisejících s reformou a modernizací železničního odvětví a stanoví prováděcí plány pro vládu a železniční společnosti, včetně podrobných opatření a kroků, pokud jde o:
·Řízení odvětví;
·Řízení železničních společností a provoz;
·Odvětvové investiční a finanční plánování;
·Rozvoj znalostí, technologií a dovedností v odvětví železniční dopravy.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
Investice C1.4 R2-I3 – Odstranění „úzkých míst“ na železniční infrastrukturu
Cílem investice je řešit úzká místa v chorvatské železniční síti.
Investice spočívá v odstranění pěti úzkých míst na chorvatské železniční síti.
Investice C1.4 R2-I4 – Modernizace Záhřebu Kustošiji – Záhřeb ZK – Záhřeb GK
Cílem investice je modernizace železničního úseku Záhřeb Kustošija – Záhřeb Zapadni Kolodvor – Záhřeb Glavni Kolodvor, zlepšení kvality a dostupnosti místní a regionální osobní železniční dopravy, lepší integrace železnic do systému veřejné dopravy města Záhřeb, jakož i zvýšení podílu železniční a místní veřejné dopravy v širší oblasti města Záhřeb. Projekt přispěje k dosažení cíle dokončit hlavní síť TEN-T do 31. prosince 2030.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.4 R2-I6 – Používání zelených technologií v osobní železniční dopravě
Cílem investice je zvýšit osobní železniční dopravu na neelektrifikovaných tratích.
Investice sestává ze dvou prototypů vyrobených bateriových vlaků.
Investice C1.4 R2-I7 – Modernizace informačních systémů
Cílem investice je zvýšit kvalitu železničních služeb.
Investice spočívá v modernizaci informačních systémů HŽ Osobní doprava.
Reforma C1.4 R3 – Reforma námořní a vnitrozemské plavby
Cílem reformy je rozvoj udržitelné a účinné námořní a vnitrozemské vodní dopravy, který přispěje ke zvýšení bezpečnosti plavby, zajištění revitalizace vnitrozemských vodních cest, zlepšení dopravního propojení ostrovů a zlepšení přístavní infrastruktury s cílem snížit negativní dopad odvětví dopravy na životní prostředí. V rámci této reformy vstoupí v platnost nový zákon o pravidelné a sezónní pobřežní dopravě, nový zákon o námořní oblasti a námořních přístavech a nový zákon o vnitrozemské plavbě a přístavech.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2022.
Investice C1.4 R3-I1 – Program modernizace přístavů otevřených pro veřejnou dopravu
Cílem investice je modernizovat přístavní infrastrukturu a zvýšit kvalitu veřejné námořní dopravy.
Investice do nového terminálu pro cestující v městském přístavu Split a modernizace přístavu Bol – Brač.
Investice C1.4 R3-I3 – Výstavba nového kabelového trajektu „Križnica“, obec Pitomača
Cílem investice je vybudovat nový kabelový trajekt „Križnica“ přes řeku Drava v obci Pitomača s cílem zajistit dopravní propojení a podpořit rozvoj méně rozvinutých regionů. Investice zahrnuje nový trajekt s elektrickým kabelem na solární pohon, který zvýší dopravní kapacitu a zároveň přispěje k ekologizaci odvětví dopravy.
Investice musí být dokončena do 30. října 2022.
Investice C1.4 R4-I1 – Zadávání zakázek na vozidla poháněná alternativním palivem pro veřejnou městskou a příměstskou linkovou dopravu
Cílem investice je modernizovat veřejnou městskou a příměstskou linkovou přepravu cestujících a zvýšit používání vozidel s nulovými a nízkými emisemi.
Investice spočívá v pořízení autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových).
Investice C1.4 R4-I2 – Modernizace tramvajového loďstva
Cílem investice je modernizace tramvajové flotily ve městech Osijek a Záhřeb.
Investice spočívá v dodání nových tramvají.
Investice C1.4 R5-I1 – Elektrifikace a ekologizace systému pozemního odbavení a elektrického napájení na letišti Zadar
Cílem investice je zajistit systém pozemního odbavení letadel šetrný k životnímu prostředí a podporovat využívání obnovitelných zdrojů energie.
Investice spočívá v elektrifikaci a ekologizaci pozemního odbavení letadel na letišti Zadar.
Investice C1.4 R5-I2 – Výzkum, vývoj a výroba nových vozidel mobility a podpůrná infrastruktura
Cílem investice je zvýšit bezpečnost dopravy a zároveň zvýšit účinnost, snížit přetížení dopravy a snížit celkové emise znečišťujících látek z automobilové dopravy ve městě Záhřeb.
Investice spočívá v rozvoji a zavádění nové služby městské dopravy plně autonomních elektrických vozidel.
Investice C1.4 R5-I3 – Program spolufinancování nákupu nových vozidel poháněných alternativním palivem
Cílem investice je zvýšit energetickou účinnost silniční dopravy snížením závislosti na fosilních palivech.
Investice spočívá ve spolufinancování vozidel s alternativním pohonem (elektrických a/nebo vodíkových).
D.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
91
|
C1.4. R1
|
M
|
Změny zákona o pozemních komunikacích
|
Nabytí účinnosti změn zákona o pozemních komunikacích
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Novela zákona o pozemních komunikacích mimo jiné stanoví:
—Zajistit interoperabilitu elektronických systémů pro výběr mýtného na celé silniční síti Unie, městských a meziměstských dálnicích, hlavních a vedlejších silnicích a různých konstrukcích, jako jsou tunely nebo mosty, a trajekty;
Usnadnit přeshraniční výměnu údajů o registraci vozidel týkajících se vozidel a vlastníků nebo držitelů vozidel, u nichž bylo v Unii zjištěno nezaplacení jakéhokoli typu mýtného;
—Zahrnovat ustanovení podporující zvýšení infrastruktury používané pro provoz jízdních kol a pro pěší dopravu;
—Stanovit kritéria a podmínky pokrytí mýtných nákladů,
—Řešit výjimky z povinnosti platit poplatky za právo stavby a právo na věcné břemena na veřejné komunikaci odstraněním těchto výjimek z právních předpisů. Tím se vytvoří rovné podmínky pro všechny podnikatele, pokud jde o tyto poplatky.
|
|
92
|
C1.4. R1
|
M
|
Národní program bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030
|
Národní program bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030 přijatý chorvatskou vládou
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Cílem Národního programu bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030, který vypracovalo ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvem moře, dopravy a infrastruktury a dalšími příslušnými ministerstvy, je zlepšit bezpečnost silničního provozu v Chorvatsku.
|
|
94
|
C1.4. R1–I2
|
T
|
Zavedení funkčního systému pro výkon práv osob se zdravotním postižením v oblasti mobility
|
|
% (v procentech)
|
0
|
50
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
V rámci investice, která zavede funkční systém, který osobám se zdravotním postižením usnadní žádat o všechna práva na mobilitu na jednom místě a zajistí rychlejší zpracování žádostí, se vytvoří jednotný dokument, který osobám se zdravotním postižením umožní používat funkční systém a uplatňovat stejná práva na celém území Chorvatska (elektronický průkaz o invaliditě), a alespoň 50 % zamýšlených průkazů bude vydáno osobám se zdravotním postižením, které mají práva v oblasti mobility.
|
|
95
|
C1.4. R1–I3
|
M
|
Zřízení vnitrostátního elektronického systému pro uchovávání a výměnu dat v silniční dopravě (NSCP)
|
Zřízení vnitrostátního elektronického systému pro uchovávání a výměnu dat v silniční dopravě (NSCP)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zavede se vnitrostátní elektronický systém pro ukládání a výměnu dat v silniční dopravě (NSCP).
|
|
96
|
C1.4. R1–I4
|
M
|
Zavedení dobře fungujícího systému kontroly podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu
|
Zavedení dobře fungujícího systému kontroly podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Bude zaveden dobře fungující kontrolní systém podávající zprávy o silniční dopravě cestujících a nákladní dopravě, který má shromažďovat údaje z ústředního systému zpracování údajů z tachografu (SOTAH) a vnitrostátní záznamy z karet tachografů a související záznamy, které spadají do oblasti působnosti ministerstva moře, dopravy a infrastruktury.
|
|
97
|
C1.4. R1–I5
|
M
|
Vývoj monitorovacího systému pro silniční přepravu nebezpečných věcí (e-ADR)
|
Systém vyvinutý pro sledování silniční přepravy nebezpečných věcí (e-ADR)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bude vyvinut systém pro sledování silniční přepravy nebezpečných věcí (e-ADR). Systém zajistí sledování silniční přepravy nebezpečných věcí zavedením elektronických přepravních povolení a používáním tachografů.
|
|
98
|
C1.4. R2
|
M
|
Přijetí dopisu o odvětvové politice
|
Dopis o odvětvové politice pro odvětví železniční dopravy přijatý chorvatskou vládou
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Dopis o odvětvové politice obsahuje: i) klíčové cíle, ii) přezkum plánovaných zlepšení, jako je profesionalizace, transparentnost provozu a řídících činností, a iii) plán provádění opatření a kroků k reformě a modernizaci železničního odvětví, jako jsou: přijetí strategického rámce pro železniční odvětví, národního plánu rozvoje železniční infrastruktury a národního plánu řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb; a rozvoj služeb železniční dopravy.
|
|
99
|
C1.4. R2
|
M
|
Národní plán rozvoje železniční infrastruktury a národní plán řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb
|
Národní plán rozvoje železniční infrastruktury a národní plán řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb přijatý chorvatskou vládou
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Národní plán rozvoje železniční infrastruktury stanoví projekty a činnosti nezbytné pro rozvoj železniční infrastruktury. Národní plán řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb stanoví projekty a činnosti pro řízení, organizaci regulace železniční dopravy a rozvoj služeb železniční dopravy.
|
|
100
|
C1.4. R2
|
M
|
Reorganizace železničních společností a řízení podniku
|
Řízení železničních společností a reorganizovaný provoz
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Musí být dokončena reorganizace řízení železničních společností a provozu.
|
|
104
|
C1.4. R2-I3
|
T
|
Na úsecích se současným omezením rychlosti jízdy 60 km/h odstraněno pět úzkých míst
|
|
Číslo
|
0
|
5
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Investice povede k odstranění pěti úzkých míst na úsecích s aktuálním rychlostním limitem 60 km/h.
|
|
105
|
C1.4. R2-I4
|
T
|
Dvoukolejná železniční trať Zagreb Kustošija – ZG Zapadni Kolodvor – Záhřeb Glavni Kolodvor o délce 3,4 km rekonstruované a modernizované
|
|
Počet (km)
|
0
|
3,4
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Dvoukolejná železniční trať na úseku Záhřeb Kustošija – Záhřeb Zapadni Kolodvor – Záhřeb Glavni Kolodvor o délce 3,4 km musí být rekonstruována a modernizována.
Musí být předloženy důkazy o souladu s povolovacími postupy podle EIA v souladu se směrnicí 2011/92/EU.
|
|
107
|
C1.4. R2-I6
|
T
|
Dva prototypy vyrobených bateriových vlaků
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Vyrobí se jeden prototyp bateriového elektrického motorového vlaku (BEMV) a jeden prototyp bateriového motorového vlaku (BMV) a získá se předpoklad pro provoz.
Bude vybudováno šest stabilních nabíječek baterií.
|
|
108
|
C1.4. R2-I7
|
M
|
Modernizace informačních systémů HŽ Osobní doprava
|
Modernizované IT systémy osobní dopravy HŽ
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Modernizace informačních systémů HŽ Osobní doprava zahrnuje:
·Instalace WIFI ve 40 vlacích;
·Instalace systému GPS na 40 vlacích;
·Modernizace datového centra prodejního systému; a pokud
·Nákup vybavení pro rozšíření a modernizaci virtualizační platformy.
|
|
109
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o pravidelném a sezónním pobřežním provozu
|
Vstup v platnost nového zákona o pravidelné a sezónní pobřežní dopravě
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Nový zákon o pravidelné a sezónní pobřežní námořní dopravě zjednoduší stávající správní postupy a vytvoří lepší podmínky pro účinnější provoz veřejné pobřežní námořní dopravy tím, že upraví ustanovení týkající se činnosti Agentury pro pravidelnou pobřežní námořní dopravu, zejména v oddíle o udělování licencí státním trasám, jakož i lepší využívání a kontrolu informačních systémů veřejné dopravy (systém SEOP).
|
|
110
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o vnitrozemské plavbě a přístavech
|
Vstup v platnost nového zákona o vnitrozemské plavbě a přístavech
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Nový zákon o vnitrozemské plavbě a přístavech umožní, je-li to nezbytné pro zajištění bezpečnosti plavby, určit zvláštní rizika v chorvatských odvětvích vnitrozemské vodní dopravy (jejich částech).
|
|
111
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o námořní oblasti a námořních přístavech
|
Vstup v platnost nového zákona o námořní oblasti a námořních přístavech
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Nový zákon o námořní oblasti a námořních přístavech reorganizuje strukturu přístavního systému otevřeného veřejné dopravě, jejímž cílem je zajistit jednotnost při plnění právních povinností týkajících se provozování veřejných přístavů a racionalizovat náklady na řízení.
|
|
112
|
C1.4. R3-I1
|
T
|
Nový terminál passenager v městském přístavu Split a modernizovaný přístav Bol – Brač
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Musí být vybudován nový terminál pro cestující v městském přístavu Split otevřený pro veřejnou dopravu. Podmořské a nadmořské výkopy a nábřeže hlavní a sekundární vlnolamy musí být postaveny v přístavu Bol – Brač přístupné veřejnosti.
|
|
114
|
C1.4. R3-I3
|
T
|
Nový kabelový trajekt „Križnica“ provozovaný přes řeku Drava v obci Pitomača
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Výsledkem této investice bude výstavba trajektu s elektrickým kabelem na solární pohon spojujícího pevninu s ostrovem Križnica, který bude provozován se souhlasem chorvatského rejstříku plavidel.
|
|
116
|
C1.4. R4-I1
|
M
|
70 autobusů na alternativní paliva (elektrické a/nebo vodíkové)
|
70 autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových) prozatímně přijatých
|
|
0
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o předběžné technické akceptaci po jejich výstavbě pro 70 nových autobusů s alternativním pohonem (na elektrický a/nebo vodíkový pohon).
|
|
117
|
C1.4. R4-I2
|
T
|
30 nových tramvajů dodávaných pro veřejnou dopravu
|
|
Číslo
|
0
|
30
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Bude dodáno 30 nových tramvají.
|
|
118
|
C1.4. R5-I1
|
T
|
Elektrifikace a ekologizace pozemního odbavení letadel na letišti Zadar
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Elektrifikace a ekologizace pozemního odbavení letadel, což zahrnuje: i) instalace pevných připojení pro dodávky elektrické energie stojícím letadlům s nezbytnými konstrukčními a bezpečnostními úpravami (bez zvýšení kapacity odbavovací plochy); II) výměna mobilních pozemních odbavovacích zařízení naftu za elektricky poháněné jednotky; a iii) výstavba fotovoltaické elektrárny o výkonu 610 kW a její propojení s pevným napájecím systémem a dobíjecími stanicemi pro elektricky napájená mobilní pozemní odbavovací zařízení.
Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Projekt musí být realizován zejména bez zvýšení kapacity odbavovací plochy a mobilní pozemní odbavovací zařízení poháněná motorovou naftou musí být nahrazena elektricky poháněnými jednotkami. Předloží se důkazy o tom, že projekt nemá významný vliv na celistvost dotčených lokalit sítě Natura 2000.
|
|
119
|
C1.4. R5-I2
|
T
|
Ověřovací prototypy plně autonomních a elektrických vozidel a příslušné zkoušky
|
|
Číslo
|
0
|
60
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2025
|
Musí být vyrobeny a zkoušeny ověřovací prototypy a musí se zkoušet autonomní systémy řízení.
|
|
120
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
Nové právní předpisy týkající se autonomního řízení
|
Vstup v platnost nových právních předpisů o autonomním řízení
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nové právní předpisy týkající se autonomního řízení zahrnují mimo jiné:
Vypracování vnitrostátního zkušebního postupu pro autonomní řízení;
Přizpůsobení vnitrostátních právních předpisů v oblasti bezpečnosti silničního provozu s cílem umožnit autonomní vozidla v provozu;
Přizpůsobení vnitrostátních pravidel pro schvalování typu vozidel;
Přizpůsobení pravidel bezpečnosti cestujících v silniční dopravě s cílem umožnit přepravu cestujících autonomními vozidly;
Úprava vnitrostátních právních předpisů v oblasti pojištění s cílem umožnit pojištění autonomních vozidel a služeb.
|
|
122
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
Nová služba městské dopravy plně autonomních a elektrických vozidel přizpůsobená potřebám zdravotně postižených cestujících a specializovaná infrastruktura
|
Plně autonomní a elektrická vozidla přizpůsobená potřebám vyrobených zdravotně postižených cestujících a specializovaná infrastruktura provozovaná se všemi instalovanými funkcemi
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Nová služba městské dopravy sestávající z:
(I)vozový park plně autonomních elektrických vozidel schopných vykonávat všechny dynamické funkce řízení bez jakékoli pomoci řidiče s pomocí umělé inteligence,
(II)rozvoj a výstavba specializované infrastruktury pro vozový park autonomních a elektrických vozidel integrovaných s veřejnou městskou dopravou a
(III)vývoj softwarové platformy pro provoz celého systému;
musí být funkční a umožňovat provoz plně autonomních nových elektrických vozidel. Plně autonomní nové elektrické vozidlo musí být přizpůsobeno potřebám zdravotně postižených cestujících tím, že bude mít velké posuvné dveře umožňující snadnější vstup do vozidla a zavazadlový prostor, v němž mohou být umístěny invalidní vozíky.
|
|
123
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
50000 bezplatných poukázek na cesty s plně autonomním vozidlem pro osoby se zdravotním postižením nebo osoby, které se potýkají s obtížemi při používání jiných prostředků veřejné dopravy
|
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Musí být doručena podepsaná dohoda s městem Záhřeb a provozovatelem veřejné dopravy o vydání 50000 bezplatných řidičských poukázek s platností nejméně 5 let po jejich vydání pro osoby se zdravotním postižením a/nebo osoby, které se potýkají s obtížemi při používání jiných prostředků veřejné dopravy.
|
|
124
|
C1.4. R5-I3
|
M
|
2000 silničních vozidel s alternativním pohonem (elektrická a/nebo vodíková)
|
Spolufinancování silničních vozidel s alternativním pohonem 2000
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o spolufinancování 2000 nových silničních vozidel s alternativním pohonem (elektrických a/nebo vodíkových).
|
D.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C1.4 R1–I1 – Systém elektronického mýtného
Cílem investice je snížit přetížení silnic a zvýšit ochranu životního prostředí a bezpečnost silničního provozu.
Investice spočívá v dodání nového systému elektronického mýtného.
D.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
93
|
C1.4. R1–I1
|
M
|
Nový systém elektronického mýtného
|
Nový systém elektronického mýtného
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bude dodán software (např. centrální informační systém) a hardware (např. nové portály pro výběr mýtného s kamerami) nového systému elektronického mýtného založeného na řešení pro volný tok s více jízdními pruhy (MLFF) bezkontaktních platebních metod pro dálnice provozované chorvatskými dálnicemi Ltd, Highway Záhřeb-Macelj (AZM) a BINA Istra. Provede se první instalační zkouška nového systému elektronického mýtného na místě.
|
E. SLOŽKA 1.5: ZLEPŠENÍ VYUŽÍVÁNÍ PŘÍRODNÍCH ZDROJŮ A POSÍLENÍ POTRAVINOVÉHO ŘETĚZCE
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je zvýšit potravinové zabezpečení a konkurenceschopnost chorvatského zemědělsko-potravinářského odvětví.
Složka zahrnuje: i) vytvoření sítě logistické infrastruktury pro posílení řetězce produkčního trhu v odvětví ovoce a zeleniny; II) zavedení systému restrukturalizace a konsolidace zemědělské půdy; III) vývoj digitálních řešení v odvětví zemědělství; a iv) zlepšení systémů dárcovství potravin.
Složka přispívá k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajícího se „potřeby přijmout veškerá nezbytná opatření a účinně reagovat na pandemii, udržet hospodářství a podpořit oživení“ (doporučení pro zemi č. 1, 2020); „o potřebě zlepšit přístup k digitálním službám“ (doporučení pro jednotlivé země č. 2, 2020) a o „priorizaci provádění a financování veřejných investičních projektů a potenciálně veřejných a soukromých investičních projektů na podporu oživení hospodářství“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2020).
E.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C1.5 R1 – Vytvoření sítě logistické infrastruktury k posílení řetězce produkčního trhu v odvětví ovoce a zeleniny
Cílem reformy je organizovat a propojit nabídku malých zemědělských podniků prostřednictvím organizací producentů s cílem podpořit sdružování, spolupráci, výměnu zkušeností a znalostí. Očekává se, že reforma zlepší postavení zemědělců v dodavatelských řetězcích, zejména v odvětví ovoce a zeleniny, a přispěje k vývoji produktů s větší přidanou hodnotou. Reforma zahrnuje přijetí operačního programu pro posílení tržní kapacity odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026 chorvatskou vládou.
Reforma bude dokončena do 30. června 2026.
Investice C1.5 R1–I1 – Výstavba a vybavení logistických a distribučních center pro ovoce a zeleninu
Cílem investice je zlepšit hospodářskou soutěž v odvětví ovoce a zeleniny.
Toto opatření spočívá ve výstavbě a uvedení do provozu logistických distribučních středisek pro ovoce a zeleninu.
Investice C1.5 R1–I2 Posílení postavení a viditelnosti producentů v potravinovém řetězci
Cílem investice je umožnit producentům hrát důležitější úlohu ve správě a vlastnické struktuře logistických a distribučních center.
Toto opatření spočívá v odborné přípravě organizací producentů a v zavedení uznávaného systému označování ovoce a zeleniny.
Reforma C1.5 R2 – Zlepšení systémů restrukturalizace a konsolidace zemědělské půdy
Cílem reformy je usnadnit konsolidační postupy a průběžné monitorování zemědělské půdy, což vytvoří předpoklady pro uplatňování moderních způsobů hospodaření, pro budování infrastruktury (jako je síť polních silnic a zlehčovacích kanálů) a pro řešení majetkových právních vztahů na zemědělské půdě. Reforma přispěje k účinnějšímu využívání zemědělské půdy v zemědělství, zvýší produktivitu a udržitelnost zemědělské produkce se zaměřením na ochranu životního prostředí a zlepšení života ve venkovských oblastech. V rámci reformy vstoupí v platnost nový zákon o konsolidaci zemědělské půdy.
Reforma bude dokončena do 31. března 2026.
Investice C1.5 R2-I2 – Program monitorování zemědělské půdy
Cílem této investice je zajistit podmínky pro účinnou ochranu zemědělské půdy, trvalou dostupnost údajů nezbytných pro posouzení stavu půdy a provádění politiky udržitelného hospodaření.
Toto opatření spočívá v modernizaci provozního informačního systému pro monitorování zemědělské půdy a zřízení 90 stálých pozemkových monitorovacích stanic.
Reforma C1.5 R3 – Digitální transformace zemědělství
Cílem reformy je zlepšit dostupnost veřejných služeb v odvětví zemědělství pro zemědělce prostřednictvím digitalizace těchto služeb a zároveň snížit administrativní zátěž. Reforma zahrnuje zřízení koordinační jednotky, která plánuje a sleduje provádění všech investic a zajišťuje dosažení stanovených cílů: digitalizované veřejné služby, operační platforma pro inteligentní zemědělství a veřejně přístupný informační systém sledovatelnosti.
Očekává se, že reforma přispěje ke zvýšení zemědělské produkce, zajistí kvalitu a sledovatelnost zemědělských produktů a zajistí uplatňování agronomických postupů, které jsou dlouhodobě udržitelné pro klima a životní prostředí.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
Investice C1.5 R3-I1 – Zavádění digitálních veřejných služeb
Cílem této investice je digitální transformace nejméně 30 zemědělských veřejných služeb. Investice mimo jiné zahrnuje přípravu akčního plánu digitální transformace, který je základem pro zaznamenávání všech zemědělských služeb, které mají být digitalizovány. Nejméně 30 veřejných služeb, které budou zaregistrovány v akčním plánu, bude digitalizováno a zpřístupněno příjemcům. Investice sníží potřebu osobních služeb a přispěje k vytváření digitálních veřejných služeb pro zemědělce.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C1.5 R3-I2 – Inteligentní zemědělství
Cílem této investice je podpořit digitální transformaci chorvatského zemědělského odvětví.
Toto opatření spočívá ve vytvoření platformy inteligentního zemědělství.
Investice C1.5 R3-I3 – Systém sledovatelnosti
Cílem investice je dále podporovat udržitelné zemědělství, zejména ze strany malých místních producentů, a dále informovat spotřebitele o významu a dostupnosti produktů získaných udržitelným způsobem na místní úrovni v celém Chorvatsku. Očekává se, že investice budou mít pozitivní dopad na rozvoj venkova v řadě místních komunit a přispějí ke zvýšení důvěry spotřebitelů v místní a udržitelné potravinářské produkty. Investice zahrnuje zřízení vnitrostátního informačního systému sledovatelnosti, který je přístupný veřejnosti.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Reforma C1.5 R4 – Zlepšení systémů darování potravin
Cílem reformy je podpořit oběhové hospodářství v zemědělsko-potravinářském odvětví, omezit plýtvání potravinami a zvýšit potravinové zabezpečení pro chudší osoby zlepšením systému darování potravin. Reforma zahrnuje zřízení potravinové banky, posílení kapacity infrastruktury zprostředkovatelů v potravinovém řetězci, spuštění online platformy pro předcházení plýtvání potravinami, modernizaci informačního systému pro darování potravin, uzavření dobrovolných dohod o předcházení plýtvání potravinami mezi příslušnými orgány a zúčastněnými stranami v potravinovém řetězci, akademickou obec, vědeckou obec a organizace občanské společnosti, jakož i provádění informační a vzdělávací kampaně o předcházení plýtvání potravinami a o darování potravin.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C1.5 R4-I1 – Infrastrukturní vybavení potravinových bank a zprostředkovatelů v potravinovém řetězci
Cílem investice je posílit kapacitu infrastruktury zprostředkovatelů v potravinovém řetězci a potravinové bance s cílem vytvořit základní předpoklady pro zvýšení množství darovaných potravin, a tím přispět ke snížení plýtvání potravinami a ke zvýšení potravinového zabezpečení pro chudší skupiny obyvatelstva. Investice zahrnuje provádění režimů podpory pro vybavení potravinových bank a zprostředkovatelů v potravinovém řetězci, které vyvinulo ministerstvo zemědělství a přijalo chorvatská vláda.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2023.
E.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
126
|
C1.5. R1
|
M
|
Operační program pro posílení tržní kapacity odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026
|
Vstup v platnost rozhodnutí chorvatské vlády o přijetí operačního programu na posílení tržní kapacity odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Za účelem provádění opatření zaměřeného především na posílení úlohy a řídící kapacity organizací producentů v řetězci produkce a uvádění ovoce a zeleniny na trh přijme chorvatská vláda operační program pro posílení tržní kapacity odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026. Zahrnuje provádění těchto opatření: i) výstavba a vybavení logistických distribučních center ovoce a zeleniny a ii) posílení pozitonu a uznání producentů v dodavatelském řetězci ovoce a zeleniny.
|
|
127
|
C1.5. R1–I1
|
T
|
Vybudování a zprovoznění logistického distribučního střediska (LDC)
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Vybudované logistické distribuční středisko (LDC) zahrnuje část pro renovaci určenou pro příjem výrobku, čištění, mytí, třídění a balení, jakož i skladovací část vhodné přijímací a skladovací kapacity při chlazení a dlouhodobém skladování a určitou úroveň zpracování produktu. Plánuje se, že primární zpracování ovoce a zeleniny využije produkty nestandardizované kvality, a zabrání tak plýtvání potravinami (odpadu). Skladovací kapacita nejméně 3 000 tun a maximálně 12 000 tun. Opatření se týká výstavby nové budovy s potřebou primární energie, která je nejméně o 20 % nižší než budova s téměř nulovou spotřebou energie.
|
|
128
|
C1.5. R1–I1
|
T
|
Vybudování a zprovoznění nejméně tří logistických distribučních středisek (LDC)
|
|
Číslo
|
1
|
3
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Tři postavené logistické distribuční středisko (LDC) zahrnuje prostory pro příjem produktu, čištění, třídění a balení, jakož i chlazení skladovací kapacity a určitou úroveň zpracování produktu. Skladovací kapacita každé nejméně rozvinuté země musí být nejméně 3000. Opatření se týká výstavby nové budovy s potřebou primární energie, která je nejméně o 20 % nižší než budova s téměř nulovou spotřebou energie, a využívá obnovitelné zdroje energie.
|
|
129
|
C1.5. R1–I2
|
T
|
Školení pro organizace producentů
|
|
Číslo
|
0
|
3
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně tři organizace producentů, do nichž je zapojeno nejméně 15 osob, se zúčastní školení v oblasti řízení a financování organizací producentů spojených s logistickým distribučním střediskem.
|
|
130
|
C1.5. R1–I2
|
M
|
Systém označování ovoce a zeleniny
|
Vydaný dokument potvrzující soulad nové lablek s požadavky na označování režimů jakosti
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být schválen systém pro vytvoření rozpoznatelných etiket na trhu s ovocem a zeleninou. Systém je dobrovolný a doplňuje se s již existujícím režimem jakosti vypracovaným Ministerstvem zemědělství.
|
|
131
|
C1.5. R2
|
M
|
Nový zákon o konsolidaci zemědělské půdy
|
Vstup v platnost nového zákona o konsolidaci zemědělské půdy
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Zamýšlený nový zákon o konsolidaci zemědělské půdy mimo jiné:
• Zavést podmínky pro zjednodušení procesu konsolidace,
• Snížit počet zúčastněných subjektů,
• Zkrátit dobu potřebnou k provádění činností v rámci přidělených prostředků,
• Používat informační technologie a propojovat se se stávajícími a novými databázemi různých zúčastněných stran a zároveň vytvářet databázi kvality půdy.
|
|
133
|
C1.5. R2-I2
|
T
|
Modernizace provozního informačního systému pro monitorování zemědělské půdy a zřízení 90 stálých stanic pro sledování stavu zemědělské půdy
|
|
Číslo
|
0
|
90
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Zřizuje se program pro trvalé sledování stavu zemědělské půdy. Výsledky programu uvádějí krizové oblasti, v nichž je půda vystavena hrozbám. Modernizace informačního systému pro monitorování zemědělské půdy umožní získat srovnatelné parametry.
V rámci modernizovaného systému pro sledování stavu zemědělské půdy bude zřízeno nejméně 90 stanic, které budou pokrývat všechny zemědělské podoblasti.
|
|
134
|
C1.5. R3
|
M
|
Zřízení oddělení pro provádění a řízení projektů digitální transformace na Ministerstvu zemědělství
|
Rozhodnutí ministra zemědělství o zřízení oddělení pro provádění a řízení projektů digitální transformace na ministerstvu zemědělství
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Zřízená jednotka ve spolupráci s příslušnými orgány (platební agentura, chorvatská agentura pro zemědělství a potraviny a ústřední státní úřad pro rozvoj digitální společnosti) plánuje a sleduje provádění všech investic s cílem zajistit dosažení: nejméně 30 digitalizovaných veřejných služeb, funkční platforma pro inteligentní zemědělství a veřejně přístupný informační systém sledovatelnosti.
|
|
135
|
C1.5. R3-I1
|
T
|
Digitalizace nejméně 30 veřejných služeb v zemědělství uvedených v akčním plánu pro digitální transformaci veřejných zemědělských služeb
|
|
Číslo
|
0
|
30
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Akční plán pro digitální transformaci je základem pro zaznamenávání všech zemědělských služeb, které mají být digitalizovány. Akční plán zahrnuje model a transformační proces pro každou zaznamenanou veřejnou službu. Nejméně 30 veřejných služeb, které musí být zaregistrovány v akčním plánu a podporovány v rámci chorvatského plánu pro oživení a odolnost, musí být digitalizovány a zpřístupněny příjemcům. Akční plán stanoví jednotlivé veřejné služby, které mají být prostřednictvím realizace projektu digitalizovány. Nejméně 30 služeb musí být digitalizováno a zpřístupněno příjemcům.
|
|
136
|
C1.5. R3-I2
|
M
|
Zřízení platformy pro inteligentní zemědělství
|
Plně funkční platforma pro inteligentní zemědělství
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Platforma inteligentního zemědělství musí být testována a zpřístupněna příjemcům. Platforma inteligentního zemědělství nabízí aktuální, strukturované a včasné informace přímo z polí a zemědělských podniků.
|
|
137
|
C1.5. R3-I3
|
M
|
Zřízení informačního systému sledovatelnosti
|
Funkční a veřejně přístupný informační systém sledovatelnosti
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Plánovaný informační systém sledovatelnosti umožní lépe informovat spotřebitele formou sledování sledovatelnosti zemědělských a potravinářských produktů. Systém je dobrovolný a používá se ke sjednocení a usnadnění sledování informací, usnadnění podnikání a poskytování informací spotřebitelům prostřednictvím QR kódu. Systém musí být navržen tak, aby se propojoval s jinými elektronickými systémy a průběžně aktualizoval informace o sledovatelnosti. Systém musí mít rovněž potenciál zaznamenávat informace o obchodnících a zprostředkovatelůch, kteří nikdy nesmí přijít do fyzického kontaktu s produktem.
|
|
138
|
C1.5. R4
|
M
|
Online platforma pro předcházení plýtvání potravinami a modernizovaný informační systém pro darování potravin
|
On-line platforma pro předcházení plýtvání potravinami a modernizaci technického řešení pro informační systém pro darování potravin je funkční a přístupná veřejnosti
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Bude spuštěna online platforma pro předcházení plýtvání potravinami a jeho omezování s cílem šířit osvědčené postupy, zvyšovat povědomí a vzdělávat se o problematice plýtvání potravinami a darování potravin. Informační systém pro darování potravin, který je již v provozu, musí být modernizován o nové funkce, z nichž bude zdůrazňována možnost regionální správy systému a statistického zastoupení údajů.
|
|
139
|
C1.5. R4-I1
|
M
|
Režim podpory pro vybavení potravinových bank a zprostředkovatelů v potravinovém řetězci
|
Režim podpory pro vybavení potravinových bank a zprostředkovatelů v potravinovém řetězci a vyplacené finanční prostředky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Režim podpory se zahájí na základě veřejné výzvy a smluv uzavřených prostřednictvím vyplácení finančních prostředků, které se použijí na výstavbu a renovaci skladovacích zařízení, skladovacích zařízení a nábytku, chladicích zařízení a zařízení pro skladování potravin, vysokozdvižných vozíků, chladírenských vozidel, vozidel a vybavení IT.
|
F. SLOŽKA 1.6: ROZVOJ UDRŽITELNÉHO, INOVATIVNÍHO A ODOLNÉHO CESTOVNÍHO RUCHU
Pandemie COVID-19 měla velmi negativní dopad na odvětví cestovního ruchu jak na celém světě, tak v Chorvatsku. Jako strategická činnost v Chorvatsku představuje cestovní ruch 11,4 % přímý podíl HDP a v roce 2020 zaznamenal 55 % pokles počtu nocí ve srovnání s předchozím rokem. Vzhledem k těmto dopadům krize a měnícím se očekáváním poptávky je cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost transformovat a modernizovat odvětví cestovního ruchu a zároveň zvýšit jeho konkurenceschopnost, udržitelnost a odolnost dosažením těchto zastřešujících cílů:
-Zvýšit odolnost a udržitelnost odvětví cestovního ruchu podporou zelené a digitální transformace.
-Přispět k oživení odvětví cestovního ruchu po krizi COVID-19 zlepšením ubytovací kapacity a sociální a územní soudržnosti.
-Zvýšit oběhové hospodářství v cestovním ruchu a podpořit odpovědnou spotřebu a zvýšit nepřímé dopady cestovního ruchu na související činnosti.
Složka podporuje řešení doporučení pro jednotlivé země snížit nejnáročnější parafiskální poplatky (doporučení pro zemi č. 4 z roku 2019), přijmout veškerá nezbytná opatření k účinnému řešení pandemie (doporučení pro zemi č. 1, 2020) a předsunout veřejné investiční projekty ve pokročilé fázi připravenosti a podpořit soukromé investice na podporu hospodářského oživení (doporučení pro zemi č. 3, 2020).
Tato složka rovněž přispívá k cílům stanoveným v ostatních dílčích složkách tohoto plánu, zejména v C1.5. Zlepšení využívání přírodních zdrojů a posílení potravinového řetězce a C2.3. Digitální transformace společnosti a veřejné správy.
F.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C1.6 R1 – Posílení odolnosti a udržitelnosti odvětví cestovního ruchu
Cílem reformy je vytvořit účinný organizační a právní rámec pro řízení rozvoje udržitelného cestovního ruchu vypracováním zákona o cestovním ruchu, strategie pro udržitelný rozvoj cestovního ruchu do roku 2030, národního plánu udržitelného rozvoje cestovního ruchu do roku 2027 a strategického posouzení vlivů na životní prostředí.
Reforma zahrnuje:
-Další administrativní a parafiskální úleva pro odvětví cestovního ruchu;
-Další změny legislativního rámce, který umožní lepší řízení rozvoje cestovního ruchu a zároveň podpoří investice podniků do inovací;
-Vývoj nového modelu cestovního ruchu, který nabízí diverzifikovanější produkty cestovního ruchu, přispívá k ekologické a digitální transformaci podnikatelů v oblasti cestovního ruchu a zajišťuje dodržování zásad oběhového hospodářství;
-Omezení provozních postupů, které přispějí k jednoduššímu, rychlejšímu a levnějšímu zakládání podniků v oblasti cestovního ruchu.
Zavedení reformy systému řízení cestovního ruchu se rovněž předpokládá prostřednictvím investice C.2.3 R3–I15 – Vytvoření řešení v oblasti cestovního ruchu s cílem administrativně uvolnit podnikatele a transformovat model cestovního ruchu směrem k udržitelnosti. Reforma bude provedena v souladu se zásadou veřejné konzultace, do níž bude zapojena široká škála zúčastněných stran v celkovém ekosystému cestovního ruchu, včetně podnikatelů, průmyslových sdružení a akademických pracovníků.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C1.6 R1–I1 – Regionální diverzifikace a specializace chorvatského cestovního ruchu prostřednictvím investic do rozvoje produktů cestovního ruchu s vysokou přidanou hodnotou
Cílem této investice je nabídnout finanční podporu ve formě grantů na rozvoj, přizpůsobení a modernizaci veřejné infrastruktury cestovního ruchu v celém Chorvatsku.
Opatření spočívá v investicích, které dále rozvíjejí infrastrukturu cestovního ruchu, zvyšují energetickou účinnost a podporují produkty turismu v méně rozvinutých turistických destinacích.
Investice musí být dokončena do 30. června 2026.
Investice C1.6 R1–I2 – Posílení konkurenceschopnosti podnikatelů a podpora ekologické a digitální transformace odvětví cestovního ruchu
Cílem investice je nabídnout finanční podporu pro ekologickou a digitální transformaci odvětví cestovního ruchu.
Cílem této investice je realizovat ekologické projekty, jako je zvyšování energetické účinnosti, využívání obnovitelných zdrojů a oběhového hospodářství, zavádění inovací a digitálních technologií a vývoj produktů cestovního ruchu šetrných k životnímu prostředí a účinné využívání zdrojů.
Investice bude dokončena do 30. června 2026.
Investice C1.6 R1–I3 – Posílení systémové kapacity pro odolný a udržitelný cestovní ruch
Cílem investice je posílit odolnost lidského kapitálu v celém odvětví cestovního ruchu prostřednictvím vzdělávacích programů speciálně navržených pro potřeby trhu práce.
Hlavní investiční činnosti zahrnují navrhování vzdělávacích programů, které reagují na potřeby trhu práce, a odbornou přípravu osob v rámci těchto vzdělávacích programů.
Investice musí být dokončena do 31. prosince 2025.
F.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
140
|
C1.6. R1
|
M
|
Analýza scénářů v rámci strategie udržitelného rozvoje cestovního ruchu do roku 2030
|
Vypracovat analýzu scénáře
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Analýza scénářů vypracovaná v rámci procesu rozvoje strategie je základem pro mobilizaci investic uvedených v rámci této dílčí složky. Analýza scénářů vypracuje po konzultaci s klíčovými zúčastněnými stranami v tomto odvětví prognózu směru rozvoje na vnitrostátní a územní úrovni.
|
|
141
|
C1.6. R1
|
M
|
Přijetí strategie vlády Chorvatské republiky pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu do roku 2030
|
Ustanovení o vstupu strategie pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu v platnost do roku 2030
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
V rámci této reformy bude proces transformace modelu rozvoje cestovního ruchu směrem k udržitelnosti prováděn prostřednictvím vypracování strategie pro udržitelný rozvoj cestovního ruchu do roku 2030, a to z hlediska socioekonomické, environmentální a územní udržitelnosti.
Strategie jakožto dlouhodobý akt strategického plánování celostátního významu bude rovněž věnovat zvláštní pozornost dosavadním otázkám využívání půdy, tj. nadměrnému cestovnímu ruchu v jednotlivých destinacích, což je jeden z klíčových problémů rozvoje cestovního ruchu. Strategie rovněž poskytne odpověď na to, jak lépe podpořit snižování nerovnoměrného regionálního rozvoje v Chorvatsku.
|
|
142
|
C1.6. R1
|
M
|
Kterým se stanoví Metodologický rámec satelitního účtu Chorvatské republiky pro udržitelný cestovní ruch
|
Ustanovení o vstupu v platnost Metodologického rámce satelitního účtu pro udržitelný cestovní ruch
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
Systém satelitních účtů cestovního ruchu – udržitelnost vytvoří podmínky pro řízení a sledování rozvoje cestovního ruchu prostřednictvím definovaných ukazatelů udržitelnosti cestovního ruchu na vnitrostátní i regionální úrovni.
Satelitní účet se stane nástrojem pro řízení veřejné politiky. Shromažďování a sestavování údajů bude harmonizováno s Evropským systémem ukazatelů cestovního ruchu (ETIS) a s pojmy, definicemi, klasifikacemi a účetními pravidly systému environmentálního hospodářského účetnictví (SEEA). Aby se zlepšila účinnost regionální politiky cestovního ruchu, bude zřízen regionální satelitní účet cestovního ruchu pro udržitelný cestovní ruch s doplněním specifických ukazatelů cestovního ruchu na úrovni destinace, které budou přizpůsobeny tak, aby signalizovaly možný výskyt nadměrného cestovního ruchu. Údaje a analýzy podpoří jak veřejné, tak soukromé strategické směřování plánování a stanou se příslušným nástrojem řízení politiky.
|
|
143
|
C1.6. R1
|
M
|
Zákon o cestovním ruchu, kterým se stanoví rámec pro sledování a rozvoj odvětví cestovního ruchu
|
Vstup v platnost zákona o cestovním ruchu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Akt o cestovním ruchu poskytne rámec pro sledování a rozvoj odvětví cestovního ruchu zavedením systému monitorování a analýzy údajů, systému pobídek, sledování a analýzy investic, vymezení úlohy klíčových zúčastněných stran při rozvoji cestovního ruchu a spolupráce mezi útvary a vymezení ukazatelů a norem pro zajištění udržitelnosti cestovního ruchu (zejména ekologických a digitálních norem).
|
|
144
|
C1.6. R1–I1
|
M
|
Vyhlášení veřejných výzev k ekologické a digitální transformaci stávající veřejné infrastruktury cestovního ruchu a k rozvoji veřejné infrastruktury cestovního ruchu mimo hlavní turistické a pobřežní oblasti
|
Zveřejnění zadávací dokumentace pro ekologickou a digitální transformaci stávající veřejné infrastruktury cestovního ruchu a rozvoj veřejné infrastruktury cestovního ruchu mimo hlavní turistické a pobřežní oblasti
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
V zadávací dokumentaci musí být uvedeno, že investice se zaměří na projekty, které mohou zvýšit zelenou a digitální kvalitu infrastruktury cestovního ruchu a snížit dopad na životní prostředí a následně koncentraci hostů v sezóně. V hlavních turistických a pobřežních oblastech jsou podle indexu rozvoje cestovního ruchu způsobilé pouze investice do ekologické a digitální transformace stávající infrastruktury cestovního ruchu a až 29 623 731 EUR z celkového rozpočtu investice, které přispívají k udržitelnému řízení destinací a snižují dopady na životní prostředí během turistické sezóny. Kritéria způsobilosti zahrnují soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
|
|
145
|
C1.6. R1–I1
|
M
|
Dokončení přidělených projektů na výstavbu a přizpůsobení veřejné infrastruktury cestovního ruchu
|
Osvědčení o dokončení práce od inženýra provádějícího dohled.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dokončení 10 přidělených projektů investic do výstavby a přizpůsobení veřejné infrastruktury cestovního ruchu.
|
|
146
|
C1.6. R1–I2
|
M
|
Vyhlásit veřejné výzvy k posílení udržitelnosti a zelené a digitální transformace podnikatelů v oblasti cestovního ruchu, přičemž alespoň 50 % celkových investic podpoří ekologickou transformaci
|
Zveřejnění zadávací dokumentace s cílem posílit udržitelnost a podpořit ekologickou a digitální transformaci podnikatelů v oblasti cestovního ruchu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
V zadávací dokumentaci musí být uvedeno, že nejméně 29 862 632 EUR z celkových investic bude přiděleno na investice zaměřené na zmírňování změny klimatu nebo přizpůsobování se této změně, digitalizaci činností v souladu s kritérii snižování emisí skleníkových plynů nebo energetické účinnosti a snižování množství odpadu, jakož i na přechod na oběhové hospodářství.
Kritéria výběru projektů přispějí k ekologické transformaci v souladu s národními strategickými strategiemi, Zelenou smlouvou pro Evropu, ukazateli udržitelnosti definovanými ve studii proveditelnosti pro vytvoření satelitního účtu udržitelného cestovního ruchu Chorvatské republiky a pokyny pro vypracování strategie udržitelného rozvoje cestovního ruchu do roku 2030. V souladu se zásadami zásady „významně nepoškozovat“ žadatelé prokáží, jak zmírní negativní dopady na životní prostředí, které mohou být spojeny s projektem, a jak přispějí k pozitivním dopadům během provádění projektu.
V zadávací dokumentaci se přidělí nejméně 29 862 632 EUR z celkových investic na podporu zelené transformace a pro tyto investice se upřesní kritéria výběru/způsobilosti odrážející požadavky příslušných intervenčních oblastí [3–100] přílohy [VI/VII] a soulad s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) a soulad podporovaných projektů s příslušným acquis EU a vnitrostátním acquis v oblasti životního prostředí.
|
|
147
|
C1.6. R1–I2
|
M
|
Dokončení zadaných projektů investic na posílení udržitelnosti a podporu ekologické a digitální transformace podnikatelů v oblasti cestovního ruchu
|
Osvědčení o dokončení práce od inženýra provádějícího dohled.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dokončení 37 přidělených projektů investic na posílení udržitelnosti a podporu ekologické a digitální transformace podnikatelů v oblasti cestovního ruchu.
|
|
148
|
C1.6. R1–I3
|
T
|
Vzdělávací programy na posílení znalostí a dovedností v oblasti cestovního ruchu
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Vzdělávací programy vyvinuté za účelem posílení znalostí a dovedností v oblasti cestovního ruchu, včetně digitálních dovedností pro vládní a veřejné úředníky v systému cestovního ruchu, nezaměstnaní a vzdělávání zaměstnavatelů
Vypracované vzdělávací programy budou založeny na analýzách potřeb trhu práce a povedou k posílení znalostí a dovedností v oblasti cestovního ruchu, včetně digitálních dovedností státních úředníků v systému cestovního ruchu a zaměstnaných v komunitním systému cestovního ruchu, nezaměstnaných a vzdělávání zaměstnavatelů. Kritérii pro výběr programů, které mají být vypracovány, bude přispět k dosažení cílů digitální a ekologické transformace, konkrétně k získání znalostí a dovedností potřebných k provádění projektů financovaných z investic C1.6 I2 a I1 této dílčí složky, jako jsou znalosti týkající se zelené výstavby, energie z obnovitelných zdrojů, inovativních produktů, podnikatelských dovedností, udržitelného řízení destinací.
|
|
149
|
C1.6. R1–I3
|
T
|
Vzdělané osoby ve vzdělávacích programech souvisejících s cestovním ruchem
|
|
Číslo
|
0
|
1 000
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Kurzů odborné přípravy souvisejících s cestovním ruchem se účastní nejméně 1000 osob.
|
G. SLOŽKA 2.1: POSÍLENÍ SCHOPNOSTI NAVRHOVAT A PROVÁDĚT VEŘEJNÉ POLITIKY A PROJEKTY
Cílem složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je zlepšit kvalitu tvorby veřejných politik, zvýšit kapacitu veřejné správy při navrhování a provádění veřejných politik a překonat roztříštěnost veřejné správy posílením koordinace mezi příslušnými ministerstvy a zlepšením provádění veřejných politik a projektů. Složka zahrnuje opatření, jejichž cílem je:
-Prostřednictvím většího využívání digitálních technologií usnadnit navrhování a provádění veřejných politik a projektů na ústřední a místní úrovni;
-Poskytovat příjemcům pomoc při přípravě projektů a technické dokumentace projektů v oblasti ekologické a digitální transformace a
-Posílit mechanismy pro koordinaci a řízení veřejných politik.
Složka přispívá k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se zvýšení schopnosti správy navrhovat a provádět veřejné projekty a politiky (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2019) a k posílení kapacity a účinnosti veřejné správy při navrhování a provádění veřejných projektů a politik na ústřední a místní úrovni (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2020).
G.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.1 R1 – Posílení mechanismů pro integraci a řízení veřejných politik s profesionalizací strategického plánování
Cílem této reformy je zlepšit způsob řízení a provádění veřejných politik.
Toto opatření spočívá v tvorbě právních předpisů s cílem zlepšit koordinaci veřejných politik, a tím profesionalizovat strategické plánování a posuzování dopadů právních předpisů.
Reforma C2.1 R2 – Posílení kapacity pro přípravu a provádění projektů EU
S cílem zvýšit čerpání finančních prostředků Unie tato reforma zvýší kapacitu pro přípravu a provádění finančních prostředků Unie. Kromě toho rozhodnutí vlády o orgánech v systému provádění plánu na podporu oživení a odolnosti vymezí příslušné orgány a odpovědnosti za plnění úkolů v rámci provádění, zřídí ústřední koordinační orgán v rámci ministerstva financí pro provádění a monitorování národního plánu pro oživení a odolnost a pověří prováděcí výbor zajištěním soudržnosti a soudržnosti při využívání finančních prostředků Unie. Vypracuje se analýza pracovní zátěže pro posílení správní kapacity ve všech operačních programech. Statut Agentury pro audit systému provádění programů Evropské unie (ARPA) se upraví tak, aby byl v souladu s nařízením (EU) 2021/241 a poskytl právní mandát k provádění auditů v oblasti působnosti národního plánu pro oživení a odolnost. Informační systém používaný pro evropské strukturální a investiční fondy se aktualizuje tak, aby umožňoval shromažďování, uchovávání a sledování údajů o milnících a cílech, a to i na úrovni konečných příjemců.
Tato reforma bude dokončena do 31. ledna 2022 a před předložením první žádosti o platbu Komisi.
Investice C2.1 R1–I1 – Optimalizace, standardizace a digitalizace procesů strategického plánování a posouzení dopadů veřejných politik
Cílem této investice je podpořit digitalizaci strategického plánování, provádění a hodnocení veřejných politik.
Toto opatření spočívá ve vývoji platformy IT, informačního systému strategického plánování, který umožní sledovat přípravu strategických dokumentů.
Investice C2.1 R2-I1 – Poskytovat pomoc příjemcům při přípravě projektové technické dokumentace
Cílem tohoto opatření je zvýšit úspěšnost a čerpání finančních prostředků EU.
Toto opatření spočívá ve výzvách k poskytnutí pomoci potenciálním příjemcům různých fondů EU s cílem urychlit a optimalizovat přípravu projektové technické dokumentace.
G.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
150
|
C2.1. R1
|
M
|
Změny zákona o systému strategického plánování a řízení rozvoje Chorvatské republiky a stanov
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o systému strategického plánování a správy pro rozvoj Chorvatské republiky a doprovodné stanovy
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Změny zákona o systému strategického plánování a řízení rozvoje Chorvatské republiky a doprovodné stanovy zlepší účinnost strategického plánování a profesionalizaci přípravy strategických dokumentů. Zahrnuje rovněž základ pro popisy pracovních míst a kompetence státních zaměstnanců související se strategickým plánováním;
|
|
151
|
C2.1. R1
|
M
|
Změny zákona o posuzování dopadů právních předpisů
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o posuzování dopadů právních předpisů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Změny zákona o posuzování dopadů regulace zjednoduší následné procesy posuzování dopadů regulace, včetně metodiky a postupů, na základě doporučení projektu z Nástroje pro technickou podporu týkajících se následného posouzení dopadů regulace. Změny zahrnují rovněž změny v popisech pracovních míst a kompetencích státních zaměstnanců v souvislosti s posouzením dopadů s ohledem na profesionalizaci koordinace, navrhování a sledování účinků regulace ve veřejné správě.
|
|
152
|
C2.1. R1
|
T
|
Snížení administrativní zátěže, která má přímý dopad na občany, prostřednictvím digitalizace a zjednodušení postupů
|
|
% (v procentech)
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Alespoň 20 % snížení administrativní zátěže ve srovnání s 31. prosincem 2019 pro občany pomocí metodiky standardního nákladového modelu (SCM) prostřednictvím digitalizace a/nebo zjednodušení postupů.
|
|
153
|
C2.1. R1–I1
|
T
|
Digitalizace všech podnikových procesů mapování v oblasti strategického plánování a posuzování dopadů právních předpisů
|
|
% (v procentech)
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Všechny zmapované obchodní procesy v oblasti strategického plánování a posouzení dopadů regulace musí být digitalizovány a používány prostřednictvím platformy IT (systém IT pro digitalizaci procesu strategického plánování a posouzení dopadů regulace). Informační systém umožňuje sledovat přípravu strategických dokumentů, provádění a hodnocení veřejných politik a posuzování dopadů nařízení. Informační systém rovněž obsahuje přehled výsledků provádění veřejných politik.
|
|
156
|
C2.1. R2
|
M
|
Změna stanov ARPA za účelem nového vymezení jeho mandátu
|
Informace o vstupu změn stanov ARPA v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Změny stanov Agentury pro audit systému provádění programů Evropské unie (ARPA) vymezí mandát ARPA k vytváření a provádění systémových auditů a kontrol souvisejících s národním plánem pro oživení a odolnost.
|
|
157
|
C2.1. R2
|
M
|
Zavedení systému provádění, auditu a kontroly plánu pro oživení a odolnost
|
Vstup v platnost rozhodnutí chorvatské vlády o orgánech v systému provádění národního plánu pro oživení a odolnost, zřízení koordinačního orgánu v rámci ministerstva financí a aktualizace postupů používaných prováděcími subjekty.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Rozhodnutí o subjektech v systému plánu pro oživení a odolnost vymezí příslušné orgány a odpovědnost za plnění úkolů při provádění plánu pro oživení a odolnost, včetně ústředního koordinačního orgánu v rámci ministerstva financí s cílem zajistit provádění a monitorování opatření Nástroje pro oživení a odolnost, včetně reforem, zatímco prováděcí výbor zajistí soudržnost a soudržnost při využívání finančních prostředků EU.
Koordinační subjekt pro plán pro oživení a odolnost je zřízen a plně funkční v rámci ministerstva financí.
Všechny postupy používané prováděcími subjekty pro plán pro oživení a odolnost musí být aktualizovány a zavedeny.
|
|
158
|
C2.1. R2
|
M
|
Přijetí zákona o institucionálním rámci pro fondy EU
|
Vstup v platnost zákona o institucionálním rámci pro fondy EU
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Kromě zřízení institucionálního rámce a jmenovacích orgánů v zákoně stanoví zákon rovněž rámec pro zavedení činností v oblasti budování kapacit, u nichž se očekává, že budou dále rozvíjeny prostřednictvím plánu pro budování administrativních kapacit. Tento plán se připravuje v rámci programování ESI fondů. Zákon uznává potřebu dalšího posílení schopnosti příjemců připravovat, uplatňovat a provádět projekty, které jsou prováděny prostřednictvím (operačních) programů financovaných EU.
|
|
159
|
C2.1. R2
|
M
|
Posouzení správní kapacity
|
Je zveřejněna analýza pracovní zátěže.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
U institucí zapojených do příslušných systémů řízení a kontroly se provádějí analýzy pracovní zátěže, a to i s přihlédnutím k zátěži vyplývající z facility na podporu oživení a odolnosti. Analýza poskytne odpovídající informace z hlediska potřeb správní kapacity s cílem dosáhnout jich včas, mimo jiné vypracováním souboru doporučení k řešení nedostatečné kapacity, je-li to nezbytné. Na základě analýzy a doporučení se zúčastněným institucím přidělí nezbytné zdroje.
|
|
160
|
C2.1. R2
|
M
|
Modernizace informačního systému eFondovi: Systém evidence pro audit a kontroly: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost
|
Zpráva o auditu potvrzující funkce systému úložiště
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Musí být zaveden a zprovozněn systém úložiště pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost.
Systém musí zahrnovat přinejmenším tyto funkce:
a) shromažďování údajů a sledování plnění milníků a cílů;
b) shromažďovat a uchovávat údaje požadované v čl. 22 odst. 2 písm. d) bodech i) až iii) nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a zajišťovat k nim přístup.
|
|
161
|
C2.1. R2-I1
|
T
|
Příprava projektové technické dokumentace pro projekty ekologické a digitální transformace
|
|
Počet (částka)
|
0
|
6 370 695
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Částka 6 370 695 EUR se přidělí prostřednictvím rozhodnutí o financování rozvoje projektové technické dokumentace vypracované ministerstvy, národními agenturami a místními a regionálními orgány na podporu ekologické a digitální transformace.
|
|
162
|
C2.1. R2-I1
|
T
|
Příprava projektové technické dokumentace pro projekty ekologické a digitální transformace
|
|
Číslo
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Veřejným subjektům se udělují granty na vypracování projektové technické dokumentace pro nejméně 100 projektů na podporu zelené a digitální transformace.
|
G.3.
Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C2.1 R1–I2 – Posílení kapacity v oblasti strategického plánování a zlepšování právní úpravy
Cílem této investice je přispět k zajištění udržitelnosti systému strategického plánování a zlepšit kvalitu přípravy a provádění veřejných politik v Chorvatsku.
Tato investice vytvoří vzdělávací moduly a organizaci odborné přípravy s cílem zlepšit plnění úkolů strategického plánování ve vládních orgánech.
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2025.
G.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
154
|
C2.1. R1–I2
|
T
|
Moduly odborné přípravy pro strategické plánování a posuzování dopadů právních předpisů na celostátní, regionální a místní úrovni
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Pro zajištění profesionalizace práce bude vypracováno deset vzdělávacích/školících modulů pro strategické plánování a zlepšování právní úpravy, včetně doprovodných pracovníků eLearning s technickou podporou Národní školy veřejné správy (NSPA). Moduly budou vyvinuty do konce roku 2024.
|
|
155
|
C2.1. R1–I2
|
T
|
Dny odborné přípravy prováděné pro úředníky spojené se systémem strategického plánování a provádění dopadů regulace na vnitrostátní a regionální úrovni
|
|
Číslo
|
0
|
15
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Nejméně 15 dnů odborné přípravy za účelem poskytování odborné přípravy založené na vzdělávacích modulech v systému strategického plánování a provádění regulačních účinků na celostátní, regionální a místní úrovni.
|
H.SLOŽKA 2.2: DALŠÍ ZLEPŠOVÁNÍ ÚČINNOSTI VEŘEJNÉ SPRÁVY
Cílem složky je modernizace chorvatské veřejné správy a její větší zaměření na uživatele, a to prostřednictvím pobídek ke skutečným a funkčním fúzím územních samosprávných celků, zvýšení digitalizace, interoperability, zvýšení efektivity přidělování zdrojů na místní úrovni a reformy systému odměňování a řízení lidských zdrojů.
Zastřešujícími cíli je zlepšit schopnost přilákat a udržet vysoce kvalitní a talentované zaměstnance veřejné správy a zlepšit kvalitu veřejných služeb v místních a regionálních samosprávách, kterým brání slabá správní a fiskální kapacita a nedostatečná transparentnost.
Složka zahrnuje významné reformy se souvisejícími investicemi:
-Zlepšení procesu přijímání do veřejné služby posílením systému přijímání do státní služby a dalším zlepšením kompetencí státních zaměstnanců,
-Zavedení nových mzdových a pracovních modelů ve veřejné službě, včetně reformy mzdového systému ve veřejném sektoru, modernizace systému řízení lidských zdrojů a podpory vertikální a horizontální mobility,
-Digitální transformace uchovávacích základen a archivních záznamů,
-Zajištění funkční a udržitelné místní správy prostřednictvím další optimalizace a decentralizace místních samospráv prostřednictvím stimulované podpory funkčních a skutečných fúzí.
Složka přispěje k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se potřeby posílit účinnost veřejné správy (doporučení pro jednotlivé země č. 1, 2019) a zlepšení poskytování a kvality služeb v menších územních samosprávných jednotkách (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2020).
Složka zahrnuje čtyři reformy a sedm investic.
H.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.2 R1 – Zlepšení náboru zaměstnanců ve veřejné službě
Cílem této reformy je zlepšit systém náboru zaměstnanců ve veřejné službě s cílem zajistit nábor vysoce kvalifikovaných úředníků, kteří přispějí ke zlepšení účinnosti veřejné správy a umožní přeorientování veřejné správy na potřeby občanů. Reforma zahrnuje změny legislativního rámce. Souběžně s reformou mají orgány v úmyslu vyvinout nástroje, metodiky a nezbytný obsah informačních technologií pro ověřování odborné způsobilosti a opatření pro budování kapacit.
Zavede se centralizovaný systém výběru státních zaměstnanců založený na předem stanovených plánech, analýze pracovní zátěže a skutečných potřebách veřejných orgánů s cílem přijmout konkrétní profil úředníků. V přijímacím řízení jsou uchazeči testováni on-line, čímž se zajistí transparentní a objektivnější výběr uchazečů.
Opatření se dokončí do 30. června 2023.
Investice C2.2 R1–I1 – Centralizovaný systém výběru
Cílem této investice je vytvořit objektivnější a transparentnější náborový systém založený na skutečných zjištěných potřebách a finančních zdrojích. Zajišťuje nábor nejlepších a nejkvalifikovaných kandidátů, čímž přispívá ke zlepšení účinnosti veřejné správy.
Investice zahrnuje tyto činnosti:
-Vypracování srovnávací analýzy koncepce centralizovaných systémů zaměstnanosti v členských státech EU a vypracování návrhu nového modelu zaměstnanosti;
-Změny právního rámce, včetně zákona o státní službě, postupů pro nábor státních zaměstnanců v orgánech státní správy, odborných službách a vládních úřadech;
-Vývoj standardizovaných zkoušek a školení;
-Vývoj platformy IT;
-Testování a zavádění platformy IT.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2024.
Investice C2.2 R1–I2 – E-Státní zkouška
Cílem této investice je vytvořit nový systém pro skládání státní zkoušky elektronickými prostředky a zajistit objektivnější, vhodnější a vhodnější způsob hodnocení znalostí uchazečů prostřednictvím standardizované písemné zkoušky.
Investice zahrnuje vývoj softwarové aplikace, jejímž prostřednictvím se dodají postupy pro vývoj zkušebního materiálu pro státní zkoušku, žádost o zkoušku, organizaci, provádění a složení státní zkoušky. Osvědčení o přezkoušení se zpřístupní v elektronické podobě. Systém vytvoří databázi testovacích úkolů a materiálů, databázi uchazečů a zajistí vypracování zpráv týkajících se provádění a výsledků testů. Tento systém musí umožňovat průběžné sledování a zlepšování všech procesů vývoje a provádění státních zkoušek. Testovací místnosti ve 4 testovacích centrech v Záhřebu, Splitu, Rijece a Osijku musí být vybaveny a zpřístupněny pro potřeby elektronické zkoušky a centralizovaného systému výběru (investice C2.2.R1-I1).
Opatření se dokončí do 31. prosince 2022.
Reforma C2.2 R2 – Nové mzdové a pracovní modely ve veřejné a veřejné službě
Cílem této reformy je zavést spravedlivý, transparentní, konzistentní a finančně udržitelný mzdový systém ve státní správě a veřejné službě spolu se standardizovaným, digitalizovaným systémem řízení lidských zdrojů zaměřeným na uživatele. K řešení nové reality práce se zavede inteligentní pracovní model, který úředníkům poskytne nezbytné nástroje a dovednosti k plnění jejich úkolů na dálku.
Na základě analýzy situace a srovnání platů ve státní správě a ve veřejné službě bude vytvořen nový platební systém a bude přijat nový zákon o mzdách ve veřejné službě a nový zákon o mzdách ve veřejných službách. Nové zákony obsahují ustanovení o hodnocení pracovních míst podle stanovených kritérií a o zajištění harmonizace platů ve státní správě a ve veřejných službách. Nový model odměňování zavede systém odměňování založený na výkonnosti (výkonu práce). Mění se předpisy týkající se hodnocení a služebního postupu státních zaměstnanců. Hodnocení výkonnosti a účinnosti poskytuje základ pro kariérní postup a povýšení.
Opatření se dokončí do 30. června 2023.
Investice C2.2 R2–I1 – Zlepšení systému odměňování ve státní správě a ve veřejných službách
Tato investice zavede nový systém odměňování ve státní správě a veřejných službách a podpoří reformu v téže oblasti. Zajistí spravedlivější systém z hlediska úředníků, bude konkurenceschopnější a fiskálně udržitelnější, pokud jde o zachování celkové mzdové váhy ve státním rozpočtu a jeho racionálnější rozdělení.
Zřídí se jediný vládní koordinační orgán pověřený interinstitucionální koordinací všech činností, který bude doprovázen odbornými týmy, včetně zástupců sociálních partnerů. Provede se analýza stávajícího systému odměňování a právního rámce a bude vypracována srovnávací analýza se srovnatelnými členskými státy. Na základě analýz bude vypracován nový návrh nového systému odměňování a právního rámce, do informačního systému řízení lidských zdrojů bude zahrnuto devět nových funkcí a bude vypracována a provedena komunikační strategie.
Opatření se dokončí do 30. června 2024.
Investice C2.2 R2–I2 – Zavedení modelu přístupu na hybridní pracoviště – Inteligentní práce
Cílem této investice je zavést model, který umožní státním zaměstnancům pracovat na dálku, aby byla zajištěna nepřetržitá a vysoce kvalitní veřejná služba přístupná všem a aby se zvýšila motivace úředníků. Stanoví inovativní pracovní postup založený na prvku flexibility v pracovní době a místě výkonu práce v souladu s potřebami procesů a plánů veřejné správy. Právní úprava týkající se veřejné služby a pracovněprávních vztahů pro zavedení hybridního modelu práce ve veřejné správě a v soudnictví (zákoník práce, zákon o státní službě, zákon o ochraně práce a stanovy) se mění tak, aby zaměstnancům umožňovala bezproblémovou a nepřetržitou práci.
K dosažení výše uvedených cílů opatření předpokládá tyto činnosti:
-Zapojení externích odborníků do zjišťování současného stavu podmínek práce na dálku a přípravy a provádění školení vedoucích pracovníků.
-Vypracování návrhu modelu a plánu hybridního přístupu na pracoviště s úplným normativním řešením pro jeho provádění externími odborníky.
-Změny legislativního rámce a pracovních metodik.
-Pořízení informačních technologií (laptopů, tabletů a chytrých telefonů a potřebného softwaru) získaných prostřednictvím transparentních postupů zadávání veřejných zakázek.
-Školení zaměstnanců.
Opatření se dokončí do 30. září 2023.
Reforma C2.2 R3 – Digitální transformace databází a archivních záznamů
Cílem této reformy je zlepšit správu dokumentace ze strany veřejných orgánů s cílem zlepšit obchodní procesy. Očekává se, že opatření umožní účinnější poskytování služeb veřejné správy využitím zavedených řešení IKT, která zajistí interoperabilitu a sdílení údajů, snížení nákladů, transparentnost podnikání a ochranu práv občanů.
Kromě toho mají orgány v úmyslu vyvinout a zavést digitální veřejnou službu s cílem poskytnout přístup k digitálním konzervačním základnám vybudovaným pro kulturní a historické lokality. Vypracování nezbytných norem a kritérií dále zlepší celkovou účinnost veřejné správy v této souvislosti. Plánuje se rozvoj vnitrostátního informačního systému archivů, posílení infrastruktury a lidských kapacit ve státních archivech a posílení schopnosti digitalizovat analogové papírové záznamy tvůrci a vlastníky dokumentů s cílem zlepšit digitální veřejné služby rychlejším přístupem k dokumentaci a lepším prosazováním práv uživatelů a všech zainteresovaných občanů.
Opatření se dokončí do 30. června 2024.
Investice C2.2 R3–I1 – Zavedení digitální infrastruktury a služeb veřejné správy vytvořením systému založeného na uchování
Tato investice spočívá ve zřízení nové digitální veřejné služby spojené se stávajícími digitálními veřejnými službami s cílem snížit administrativní překážky a umožnit úředníkům rychleji a účinněji zpracovávat případy.
Toto opatření spočívá ve vývoji digitálních základen pro uchovávání.
Investice C2.2 R3-I2 – Zlepšení digitální infrastruktury a služeb veřejného sektoru rozvojem národního archivního informačního systému a posílením národní archivní sítě
Tato investice spočívá ve zlepšení správy a archivace dokumentů vytvořených veřejnými orgány a soudního systému poskytnutím přístupu všem dotčeným veřejným orgánům.
Investice spočívá ve vývoji národního archivního informačního systému a ve zřízení nové služby e-Archive v rámci státní informační infrastruktury.
Reforma C2.2 R4 – Funkční a udržitelná místní správa
Cílem této reformy je vytvořit vysoce kvalitní a účinný systém místní a regionální správy prostřednictvím pobídek pro funkční i skutečnou integraci místních samospráv. Očekává se, že reforma přispěje k lepšímu, účinnému a transparentnímu poskytování veřejných služeb občanům a poskytne jim rovné příležitosti k uspokojení jejich potřeb a zájmů bez ohledu na místo jejich bydliště.
Změní se příslušné právní předpisy, zákon o plnění státního rozpočtu Chorvatské republiky na rok 2022, a zavede se mechanismus finanční podpory s cílem motivovat k funkčním i skutečným fúzím. Ve státním rozpočtu musí být zajištěny dostatečné zdroje, aby bylo možné finančně podpořit skutečnou fúzi nejméně 20 % územních samosprávných celků a funkční fúzi nejméně 40 % územních samosprávných celků. Ve fázi návrhu mechanismu se určí řada možných modelů financování pro společnou výkonnost s přihlédnutím k rozsahu služeb, které musí místní a regionální vládní jednotky poskytovat, jak jsou vymezeny zákonem, a k vykázaným potřebám jednotek při provádění společných úkolů. Úspěšné dokončení procesu skutečných nebo funkčních fúzí je předpokladem pro přidělení dodatečných zdrojů nebo spolufinancování ze státního rozpočtu. Rozhodnutí chorvatské vlády stanoví kritéria a úroveň pobídek s většími daňovými pobídkami pro skutečné fúze, zatímco pobídky pro funkční fúze závisí na počtu a druhu předpokládaných funkcí fúze.
Změny nařízení týkajících se mechanismu finanční podpory pro místní a regionální orgány, které umožňují vyplácení finančních pobídek pro fúze.
Reforma bude dokončena do 31. března 2022.
Investice C2.2 R4-I1 – Další optimalizace a decentralizace místních a regionálních vládních jednotek prostřednictvím podpory funkčních a skutečných fúzí
Cílem tohoto opatření je poskytnout podporu místním samosprávným celkům při rozhodování o provedení funkčních nebo skutečných fúzí za účelem zlepšení kvality služeb místní samosprávy.
Tato investice spočívá v modernizaci informačního systému na podporu doprovodné reformy (C2.2 R4) a zavedení vysoce kvalitního systému na podporu funkčních a skutečných fúzí územních samosprávných celků.
H.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
163
|
C2.2. R1
|
M
|
Pozměněný legislativní rámec pro centralizovaný systém výběru ve státní správě, určení nezbytné kvalifikace státních zaměstnanců a zavedení moderního systému náboru zaměstnanců
|
Vstup v platnost pozměněného legislativního rámce pro centralizovaný systém výběru státních zaměstnanců,
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Revidované právní předpisy zahrnují alespoň tato opatření:
— Definování pracovních profilů specifických pro vnitrostátní správu s cílem přilákat potřebné kompetence a dovednosti,
— Vytvoření jednotné platformy pro zaměstnanost s cílem centralizovat náborové postupy v rámci jednotné platformy pro všechny vnitrostátní správní orgány,
— Upravit postup přijímání zaměstnanců s ohledem na: i) přechod od systému založeného pouze na znalostech k systému založenému především na kompetencích a odpovídajících dovednostech; II) hodnocení kompetencí pro výkon úředníků; III) rozlišování mezi náborem na počáteční úrovni, která by měla být založena výhradně na kompetencích, a náborem specializovaných profilů, které by měly kombinovat kompetence s příslušnými pracovními zkušenostmi a vést k přístupu ke kariéře na vyšší úrovni;
—Posílit závazek k vyváženému zastoupení žen a mužů a zajistit rovnost žen a mužů při náboru, jakož i povyšování žen na vyšší vedoucí pozice.
|
|
164
|
C2.2. R1–I1
|
T
|
100 % všech nově přijatých stálých úředníků ve vládních orgánech je zaměstnáno výhradně prostřednictvím nového centralizovaného, digitalizovaného a standardizovaného systému výběru a náboru, který je k dispozici prostřednictvím nově vyvinuté platformy IT.
|
|
% (v procentech)
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Na základě předem stanovených plánů přijímání založených na analýzách pracovní zátěže a skutečných potřebách veřejných orgánů, pokud jde o nábor určitého profilu úředníků, se zavádí a provádí centralizovaný systém výběru státních zaměstnanců. Systém zajistí, aby byli uchazeči v přijímacím řízení testováni on-line, aby se zajistil transparentnější a objektivnější výběr uchazečů.
|
|
165
|
C2.2. R1–I2
|
T
|
100 % úředníků všech veřejných institucí, kteří musí složit státní zkoušku, digitálně složit státní zkoušku na základě nového modelu zkoušek.
|
|
% (v procentech)
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
100 % úředníků všech veřejných institucí, kteří musí složit státní zkoušku, složí zkoušku prostřednictvím plně digitalizovaného modelu. Proces složení státní zkoušky je digitalizován s cílem učinit systém zkoušek transparentnějším, přístupnějším (na více místech po celé zemi) a účinnějším.
|
|
166
|
C2.2. R2
|
M
|
Nabytí účinnosti zákonů o platech ve státní správě a veřejných službách a předpisů o mobilitě
|
Nabytí účinnosti zákonů o platech ve státní správě a veřejných službách a předpisů o vertikální a horizontální mobilitě státních zaměstnanců ve veřejné správě
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Nové právní předpisy o platech ve státní správě a ve veřejných službách umožní spravedlivé a transparentní hodnocení pracovních míst v souladu se stanovenými kritérii, zajistí harmonizaci platových tříd a prémií ve veřejné službě a ve veřejné službě, po konzultaci se sociálními partnery stanoví koeficienty na profesní úrovni a vytvoří systém odměňování založený na výkonnosti (výkonu práce). Vytvoří se nový platební systém a nové zákony o platech ve veřejné službě a o platech ve veřejné službě budou obsahovat ustanovení o spravedlivém a transparentním hodnocení pracovních míst v souladu se stanovenými kritérii, o zajištění harmonizace platů ve veřejné službě a ve veřejné službě a o zavedení systému odměňování založeného na pracovní výkonnosti.
Legislativní rámec (zákon o veřejné službě a podzákonné předpisy) pro vertikální a horizontální mobilitu se mění. To zahrnuje kariérní plán, který zahrnuje možný přístup na střední a vyšší vedoucí pozice a posílení vazby mezi kariérním postupem a hodnocením výkonnosti. Kromě toho stanovení podmínek pro účinný trh práce ve veřejné správě, včetně a) vytvoření transparentního a jednotného reklamního systému pro všechna volná pracovní místa ve veřejné správě, b) možnosti ucházet se o jakékoli dostupné pracovní místo kdekoli ve veřejné správě.
|
|
167
|
C2.2. R2-I1
|
T
|
Systém řízení lidských zdrojů, rejstřík veřejných činitelů a centralizovaný platový systém (RegZap – Cop) je doplněn devíti novými funkcemi, které digitalizují všechny související procesy, které zjednoduší a urychlí změnu platového systému.
|
|
Číslo
|
0
|
9
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
V rámci REGZAP-COP bude vyvinuto a zavedeno devět nových funkcí (tj.: vypracování aktů týkajících se práv a povinností zaměstnanců, hodnocení, pracovních záznamů, plánování a rozvoje kariéry, vnitřního trhu práce a individuálního přístupu k systému ze strany úředníků, služebních cest) s cílem podpořit provádění navrhovaných změn platového systému.
|
|
168
|
C2.2. R2-I2
|
T
|
V modelu inteligentní práce pracuje nejméně 20 % úředníků
|
|
% (v procentech)
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
20 % státních zaměstnanců již pracuje v modelu inteligentní práce, což jim umožňuje pracovat na dálku, aby byla zajištěna nepřetržitá a vysoce kvalitní veřejná služba přístupná všem a aby se zvýšila motivace úředníků.
|
|
169
|
C2.2. R2-I2
|
T
|
Nejméně 60 % úředníků vyškolených v oblasti inteligentní práce
|
|
% (v procentech)
|
0
|
60
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
60 % úředníků je vyškoleno v modelu inteligentní práce a má nezbytné dovednosti pro práci na dálku, aby bylo možné poskytovat nepřetržitou a vysoce kvalitní veřejnou službu přístupnou všem a zvýšit motivaci úředníků.
|
|
170
|
C2.2. R3
|
M
|
Zřízení služby elektronické konzervace
|
Elektronická konzervační základna digitální veřejné služby plně funkční a přístupná
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Vytvořením digitální infrastruktury a služeb veřejné správy rozvoj systému konzervačních základen posiluje správu dokumentace veřejnými orgány a dalšími tvůrci dokumentů jako základní podpůrné funkce pro všechny obchodní procesy. Systém elektronické konzervace umožní účinnější poskytování služeb veřejné správy pomocí zavedených řešení IKT, která zajistí interoperabilitu a sdílení údajů, snížení nákladů, transparentnost podnikání a ochranu práv občanů.
Zřídí se digitální veřejná služba (e-konzervační základna) spojená se stávajícími digitálními veřejnými službami, která odstraní administrativní překážky v procesu udělování licencí podle zákona o ochraně a zachování kulturních statků.
|
|
171
|
C2.2. R3
|
M
|
Zřízení vnitrostátního informačního systému archivu
|
Plně funkční a přístupný vnitrostátní archivní informační systém
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Zřídí se vnitrostátní archivní informační systém s cílem zlepšit správu dokumentace ze strany orgánů veřejné správy a dalších tvůrců dokumentů, což je základní podpůrná funkce pro všechny provozní procesy.
|
|
172
|
C2.2. R3-I1
|
T
|
Vytvoření souboru 60 veřejně dostupných konzervačních základen pro nejsložitější kulturní a historická místa vysoké hodnoty památek
|
|
Číslo
|
0
|
60
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Byla vytvořena a zveřejněna platforma IT s nejméně 60 základnami pro elektronickou konzervaci.
Vytvoří se elektronická konzervační základna pro kulturní historická místa vysoké hodnoty památek, která splňují kritéria ohrožení a naléhavosti pro dokončení s ohledem na plánované stavební práce.
|
|
173
|
C2.2. R3-I2
|
T
|
600 tvůrců dokumentů používá archivní informační systém
|
|
Číslo
|
0
|
600
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 600 tvůrců využívajících vnitrostátní informační systém ke správě a uchovávání dokumentace. .
Zřízení vnitrostátního informačního systému archivu zahrnuje tyto činnosti:
·Posílení skladovací kapacity v 8 regionálních vládních archivech za účelem přenosu trvalých papírových záznamů,
·Uspořádání a výběr papírových záznamů u soudních orgánů,
·Nakládání s záznamy soudními orgány, které již uplynuly doby uchovávání a již nejsou používány pro běžné obchodní postupy,
·Digitalizace vybraných papírových záznamů, které zůstávají v soudních orgánech v souladu s profesními pokyny pro digitalizaci archivů a platnými právními předpisy.
|
|
174
|
C2.2. R4
|
M
|
Změna legislativních rámců s cílem podpořit dobrovolnou funkční nebo skutečnou fúzi územních samosprávných celků a přijetí rozhodnutí chorvatské vlády o kritériích pro poskytování daňových pobídek pro dobrovolné funkční nebo skutečné fúze
|
Vstup legislativního rámce v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Pozměněný legislativní rámec a mechanismus finanční podpory podpoří funkční a účinnou fúzi místních vládních jednotek a zároveň zajistí dostatečné zdroje ve státním rozpočtu, aby bylo možné finančně podpořit skutečnou fúzi nejméně 20 % místních vládních jednotek, tj. minimálně 40 % místních vládních jednotek v období do roku 2026. Takto si funkčně sloučené místníGU ponechají stejné rozpočtové zdroje, které mají k dispozici před fúzí, a to po dobu nejméně dvou let, přičemž pobídky pokryjí rovněž jednorázové náklady na kombinování zdrojů a poskytnou dodatečné zdroje na základě úspor dosažených v příštích pěti letech. Kromě toho pobídky pro skutečné fúze LGU zahrnují jednorázové kapitálové převody v průběhu pěti let, které budou použity ze strany LGU a budou určeny na projekty v oblasti infrastruktury. Rozhodnutí chorvatské vlády stanoví kritéria a úroveň pobídek s většími daňovými pobídkami pro skutečné fúze, zatímco pobídky pro funkční fúze závisí na počtu a druhu předpokládaných funkcí fúze. Po přijetí rozhodnutí vlády Chorvatské republiky bude v Úředním věstníku zveřejněna veřejná výzva určená GGU k vyjádření zájmu o dobrovolnou funkční nebo skutečnou fúzi.
|
|
175
|
C2.2. R4-I1
|
M
|
Podpůrný mechanismus pro dobrovolná funkční a skutečná spojení a vytvoření úplného podpůrného systému pro funkční a účinné propojení jednotek
|
Je zaveden komplexní podpůrný mechanismus pro funkční/skutečné fúze územních samosprávných celků
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
IT systém vyvinutý v rámci projektu Evropského sociálního fondu „Optimalizace systému místní a regionální samosprávy“ bude modernizován tak, aby podporoval a povzbuzoval místní správní jednotky k tomu, aby buď společně plnily úkoly (funkční sloučení), nebo aby se skutečně sloučily s jinými místními samosprávnými jednotkami.
Podpora dalšího procesu optimalizace funkčních pracovních míst v rámci působnosti místních jednotek zahrnuje:
— (sebe)hodnotící dotazník vypracovaný a vyplněný místními vládními jednotkami s cílem posoudit schopnost jednotek plnit úkoly v rámci jejich působnosti a prokázat potřebu a zájem o společné plnění úkolů, tj. skutečnou fúzi, ve všech územních samosprávných jednotkách;
- Pokyny, které budou vypracovány na základě výše uvedených údajů.
— Určení operací vhodných pro společnou výkonnost jednotlivých jednotek za účelem zlepšení účinnosti, určení potenciálních partnerů pro konečné a skutečné fúze, navrhované modely fúzí.
Zavedení podpůrného informačního systému pro funkční propojení úkolů územních samosprávných celků
— Bylo dokončeno vzdělávání 50 úředníků státní správy na podporu územních samosprávných celků, pokud jde o funkční vazby a skutečné fúze.
— Vzdělání 100 úředníků územních samosprávných celků k provádění společných úkolů v rámci dokončené funkční vazby.
|
H.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Reforma C2.2 R5 – Nové mzdové a pracovní modely ve veřejné službě – zvýšení ambicí reformy stanovením dalších zvláštních požadavků na obsah stanov
Cílem této reformy je zvýšit ambice při provádění reformy R2 Nové mzdové a pracovní modely ve státní a veřejné službě doplněním zvláštních požadavků na obsah podzákonných předpisů doprovázejících zákon o platech ve státních a veřejných službách přijatý v rámci R2.
Vládní nařízení podporující zákon o platech ve státních a veřejných službách podrobně vymezí rozpětí koeficientů a platových pásem v rámci jednotné platové stupnice pro státní orgány a veřejné služby.
Kromě toho nařízení vlády stanoví názvy pracovních míst, podmínky pro zařazení na konkrétní pracovní místo, zařazení pracovních míst, příslušnou platovou třídu a koeficienty pro výpočet platů v této platové třídě.
Koeficienty pro výpočet platu se stanoví na základě hodnocení práce s přihlédnutím ke standardním kritériím hodnocení a klasifikace práce, jak jsou definována v zákoně o platech v občanských a veřejných službách (jako je složitost práce, požadovaná odborná praxe, samostatnost práce a požadované dodatečné schopnosti a licence). Způsob, jakým mají být standardní kritéria uplatňována v procesu hodnocení a klasifikace práce, bude určen vládními nařízeními.
Cílem referenčního srovnávání pracovních míst je zajistit provádění zásady stejné odměny za stejnou nebo rovnocennou práci uplatňováním jednotných standardních referenčních hodnot a odstranit dosavadní praxi, kdy jsou pracovní místa se stejnými nebo podobnými pracovními místy, ale v různých státních orgánech nebo veřejných službách, placena rozdílně.
A konečně, cílem stanov je zajistit, aby byla stejná platová třída klasifikována jako pracovní místa stejné nebo blízké stejné hodnotě, pokud jde o složitost práce, odpovědnost, samostatnost práce a další standardní kritéria.
Opatření se dokončí do 30. června 2024.
H.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
.
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
393
|
C2.2.R5
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů upravujících nové mzdové modely a centralizovaný systém výběru v občanských a veřejných službách
|
Vstup v platnost nařízení vlády, která stanoví kritéria pro regulaci nových mzdových modelů v občanských a veřejných službách
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Vstup v platnost šesti právních předpisů upřesňujících systém odměňování platových tříd a koeficientů pro zaměstnance ve státních a veřejných službách, jakož i postup, kritéria a metodu hodnocení výkonu státních zaměstnanců a zaměstnanců státních orgánů a veřejných služeb. Stanovy případně zohlední analýzu provedenou Světovou bankou v rámci investice C2.2.R2-I1.
Stanovy vymezují:
—metoda uplatňování standardních kritérií stanovených zákonem o platech ve státních a veřejných službách při hodnocení a klasifikaci pracovních míst ve státních orgánech a veřejných službách (odborné týmy státní správy a veřejných služeb budou hodnotit pracovní místa a ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti a správy nebo Ministerstvem práce, důchodového systému, rodiny a sociální politiky provede analýzu, která bude zohledněna při stanovení mzdových koeficientů);
názvy pracovních míst, podmínky výběru na pracovní místa, zařazení pracovních míst a příslušné platové třídy, jakož i platové koeficienty ve veřejné službě (po konsolidaci nebo snížení počtu pracovních míst);
rozpětí koeficientů v rámci platových tříd podle jednotné platové stupnice pro civilní a veřejné služby;
—postup, kritéria a způsob hodnocení výkonu úředníků (včetně vedoucích funkcí) a zaměstnanců ve veřejné službě.
|
I. SLOŽKA 2.3: DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE SPOLEČNOSTI A VEŘEJNÉ SPRÁVY
Chorvatsko se vroce 2020 umístilo na 20. místě indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI), přičemž existuje značný prostor pro zlepšení dostupnosti veřejných služeb on-line. Nízká digitální konektivita Chorvatska rovněž brání dalšímu rozvoji digitální ekonomiky země a přispívá k digitální propasti mezi městskými a venkovskými oblastmi.
Cílem této složky je podpořit digitální transformaci chorvatského hospodářství a společnosti. Zahrnuje reformy a investice do digitalizace veřejné správy, zvýšení poskytování veřejných služeb online a poskytování přístupu ke gigabitovým sítím připojení v oblastech postižených selháním trhu, včetně venkovských oblastí.
Tato složka přispívá k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se potřeby „konsolidovat sociální dávky a zlepšit jejich schopnost snižovat chudobu“ (doporučení pro jednotlivé země č. 2, 2019), „zlepšitpřístup k digitální infrastruktuře a službám“ (doporučení pro zemi č. 2, 2020) a „investic do zelené a digitální transformace, zejména do vysokorychlostního širokopásmového připojení“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2020).
Složka zahrnuje čtyři reformy a dvacet investic.
I.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.3 R1 – Strategie pro digitální Chorvatsko a posílení interinstitucionální spolupráce a koordinace v zájmu úspěšné digitální transformace společnosti a hospodářství
Cílem této reformy je řídit digitální transformaci chorvatské společnosti a hospodářství v příštím desetiletí. Poskytuje strategický rámec „Digitální strategie Chorvatska 2030“, který stanoví rámec pro investice do digitální transformace a definuje strategické cíle v těchto oblastech: i) digitální transformace hospodářství, ii) digitalizace veřejné správy a spravedlnosti, iii) digitální konektivita/rozvoj širokopásmových sítí elektronických komunikací a iv) rozvoj digitálních dovedností a digitálních pracovních míst.
Reforma rovněž vytvoří mechanismus pro koordinaci přípravy a provádění projektů podporujících digitální transformaci společnosti a hospodářství na celostátní, regionální a místní úrovni s pokyny pro jasné stanovení priorit a hodnotící kritéria pro investice.
Reforma C2.3 R2 – Zlepšení interoperability informačních systémů
Cílem této reformy je podpořit poskytování digitálních veřejných služeb a usnadnit interakci mezi občany/podniky a veřejnou správou. Cílem reformy je rovněž zavést ve vnitrostátní správě pokročilou analýzu dat s cílem podpořit rozhodování založené na datech na všech úrovních správy.
Zatímco orgány veřejné správy v Chorvatsku v současné době využívají stovky různých rejstříků a databází, očekává se, že reforma vytvoří předpoklady pro zřízení centrálního registru (centrálního interoperabilního systému) propojujícího hlavní registry (investice C2.3.R2.I1), jakož i pro zřízení centrální databáze umožňující příslušným orgánům využívat pokročilou analýzu dat (investice C2.3.R2.I2).
Očekává se, že reforma přinese systémové změny směrem k rozvoji interoperabilních systémů na vnitrostátní úrovni a k rozhodování založenému na datech. Očekává se rovněž, že zlepší on-line poskytování kvalitních veřejných služeb podnikům a občanům.
Opatření stanoví organizační a řídící strukturu pro řízení ústředního systému interoperability, jakož i katalog elektronických služeb, které mají být připojeny k ústřednímu systému interoperability. Rovněž rozvíjí ekosystém pro shromažďování, zpracování, analýzu, zobrazování a sdílení údajů s cílem zavést analýzu dat ve vnitrostátní správě jako nový způsob práce na všech úrovních rozhodování.
Tato reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R2-I1 – Vytvoření centrálního systému interoperability
Cílem této investice je napravit stávající roztříštěnost rejstříků v souladu s Evropským rámcem interoperability (EIF).
Opatření spočívá ve zřízení centrálního systému interoperability.
Investice C2.3 R2-I2 – Zřízení centrálního datového úložiště a obchodního analytického systému
Cílem této investice je vybudovat centrální datový sklad pro vládní orgány, který by měl zlepšit systém správy údajů tím, že usnadní shromažďování údajů ve standardizovaných formátech, zpracování, analýzu a sdílení údajů mezi orgány veřejné moci (jako jsou státní a místní vládní jednotky). Platforma umožní analýzu údajů v reálném čase a vytvoří pokročilé nástroje pro analýzu dat (jako jsou předem definované obchodní ukazatele, přehledy a zprávy na denní bázi), u nichž se očekává, že významně zlepší rozhodování založené na datech na všech úrovních vnitrostátní správy.
Část datového skladu je rovněž přístupná občanům a podnikům s cílem umožnit soukromému sektoru budovat a rozvíjet služby s přidanou hodnotou na základě údajů a analytických nástrojů, které jsou jim k dispozici.
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3-I1 – Zlepšování střediska sdílených služeb
Cílem této investice je rozšířit kapacitu státního cloudu (Shared Services Centre, dále jen „CDU“).
Opatření spočívá v modernizaci státního cloudu a ve zvýšení počtu jeho uživatelů.
Investice C2.3 R3-I2 – Posílení schopnosti policie bojovat proti kyberkriminalitě
Cílem investice je posílit schopnost ministerstva vnitra bojovat proti kyberkriminalitě.
Investice zahrnuje nákup specializovaného vybavení pro policii pro analýzu digitálních důkazů, specializovanou odbornou přípravu policistů pro odhalování kybernetických útoků a boj proti nim a provádění veřejné preventivní kampaně zaměřené na podniky a občany s cílem zvýšit povědomí o kyberkriminalitě.
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3-I3 – Zřízení jednotného kontaktního místa pro všechny služby elektronické podpory (e-public helpdesk)
Cílem investice je vytvořit jednotné kontaktní místo (JKC), které harmonizuje a centralizuje asistenční službu všech online služeb veřejné správy. Očekává se, že jednotné kontaktní místo poskytne občanům a podnikům novou, zdokonalenou službu komunikace s orgány veřejné správy a umožní uživatelům snadno nalézt požadované informace. Jednotné kontaktní místo má rovněž funkce, které uživatelům umožní zasílat zpětnou vazbu, posuzovat kvalitu interakce s úředníky a následné hodnocení, což by mělo změnit interakci mezi Chorvatskou veřejnou správou a jejími uživateli.
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C2.3 R3-I4 – Konsolidace systémů zdravotnické informační infrastruktury CEZIH
Cílem investice je modernizace Ústředního informačního zdravotního systému Chorvatské republiky (CEZIH), který využívají všichni aktéři systému zdravotní péče (jako jsou nemocnice, zdravotnický personál, zdravotnické školy, veřejná zdravotnická zařízení, lékárny, laboratoře).
Investice zejména přemístí systém do státního cloudu (středisko sdílených služeb) a vytvoří řešení pro obnovení provozu po havárii s cílem zajistit kontinuitu činnosti a zajistit nepřetržitý, spolehlivý a bezpečný způsob provozu centrálního zdravotního informačního systému.
Tato investice musí být dokončena do 30. června 2024.
Investice C2.3 R3-I5 – Projekt zavádění digitálních průkazů totožnosti
Cílem investice je podpořit používání elektronických podpisů v interakci občanů s veřejnou správou. Očekává se, že opatření umožní uživatelům elektronických průkazů totožnosti podepisovat dokumenty na mobilních platformách prostřednictvím mobilní aplikace Certilia.
Zřídí systém správy digitální identity (IDP) a mobilní podepisovací systém pro vydávání certifikátů na dálku pro kvalifikovaný elektronický podpis na dálku. Vydání takového certifikátu je předpokladem pro elektronický podpis dokumentů na mobilních platformách nebo v aplikacích pro mobilní podpis.
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3-I6 – Investice do sítě státní informační infrastruktury
Cílem této investice je modernizovat a rozšířit kapacitu sítě státní informační infrastruktury (dále jen „síť DII“).
Opatření spočívá v modernizaci sítě DII a připojení nových uživatelů k síti DII.
Investice C2.3 R3-I7 – Zlepšení systému územního plánování, výstavby a státního majetku prostřednictvím digitalizace
Cílem této investice je modernizovat informační systém územních plánů (ISPU) na integrovaný informační systém pro územní plánování a umožnit digitalizaci postupů souvisejících s přípravou a prováděním jednotlivých projektů.
Opatření spočívá ve vytvoření územních plánů nové generace a modernizaci ISPU.
Investice C2.3 R3–I8 – Vytvoření digitální mobilní platformy
Cílem této investice je vytvořit mobilní platformu digitálních veřejných služeb, která občanům umožní snadno využívat veřejné služby on-line na svých chytrých telefonech. Stávající „služby elektronických občanů“ byly vyvinuty pro osobní počítače a v současné době nejsou přizpůsobeny mobilním zařízením, a proto je třeba vytvořit platformu přizpůsobenou mobilním aplikacím.
Tato investice s využitím nejmodernějších technologií a norem vybuduje platformu, která poskytuje standardizovaný způsob nabízení veřejných služeb na mobilních platformách (např. žádost o doklad o rodném listu, žádost o doklad o pobytu, registrace změny adresy; registrace motorového vozidla). Propojí všechny související registry a databáze s centrálními sběrnicemi pro výměnu dat (GSB). Investice rovněž umožní, aby byl vnitrostátní systém ověřování totožnosti (NIAS) modernizován tak, aby odpovídal nejnovějším trendům autentizace mobilních platforem, a to zavedením moderních metod biometrické aplikace.
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3-I9 – Zřízení nové platformy pro elektronický Věstník pro veřejné zakázky Chorvatské republiky
Cílem této investice je vytvořit novou IT platformu pro systém elektronického zadávání veřejných zakázek s cílem podpořit digitalizaci procesu zadávání veřejných zakázek a zavést nové standardní formuláře pro uveřejňování oznámení v oblasti zadávání veřejných zakázek stanovené v prováděcím nařízení Komise (EU) 2019/1780 (elektronické formuláře).
Investice modernizuje IT platformu chorvatské reklamy v oblasti elektronického zadávání veřejných zakázek (EOJN), která je v současné době založena na zastaralé technologii a náležitě nepodporuje účinné provádění postupů zadávání veřejných zakázek. Opatření zejména umožní propojit všechny postupy zadávání veřejných zakázek (od plánu zadávání veřejných zakázek, prostřednictvím vedení řízení až po údaje o platbách na základě uzavřených smluv) a zavede online odvolání (elektronické opravné prostředky) jako povinné a možnost platby poplatků on-line. Investice rovněž vytvoří rámec pro sledování souladu s určitými minimálními povinnými kritérii a cíli (jako jsou strategické, ekologické nebo inovativní veřejné zakázky).
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C2.3 R3-I10 – Digitalizace CES (eHZZ)
Cílem této investice je digitalizace chorvatské služby zaměstnanosti (CES – HZZ).
Opatření spočívá v uvedení systému správy digitální identity CES a digitálního systému řízení lidských zdrojů do provozu a v modernizaci digitalizace CES.
Investice C2.3 R3–I11 – Modernizace HZMO (eHZMO) na podporu IKT
Cílem této investice je modernizovat informační systém Chorvatského institutu důchodového pojištění (HZMO) a digitalizovat jeho hlavní obchodní procesy.
Opatření spočívá v modernizaci informačního systému HZMO.
Investice C2.3 R3–I12 – Digitalizace archivů HZMO (eArhiva)
Cílem této investice je digitalizace archivů Chorvatského institutu důchodového pojištění (HZMO) a zlepšení celkové výkonnosti činnosti HZMO a nákladové efektivnosti archivů.
Opatření spočívá v zprovoznění digitálních archivů (systém pro správu digitálních archivů) a skenování a digitální indexaci stránek z vnitrostátního archivu.
Investice C2.3 R3–I13 – Digitální transformace daňové správy
Cílem této investice je modernizovat informační systém daňové správy a zvýšit účinnost daňové správy.
Opatření spočívá v uvedení modernizovaného informačního systému daňové správy na internet a jeho zpřístupnění.
Investice C2.3 R3–I14 – Provádění bezhotovostního platebního systému v ekonomice prostřednictvím elektronických faktur s integrovanými elektronickými archivy a aktivním daňovým účetnictvím
Cílem této investice je zavést online daňový účetní systém s cílem snížit administrativní zátěž daňových poplatníků.
Investice vytvoří nový informační systém pro registraci elektronických faktur (elektronických faktur) vydávaných orgány veřejné moci za bezhotovostní platby v informačním systému daňové správy. Investice rovněž vytvoří pokročilý on-line účetní systém DPH,
Očekává se, že investice přispěje ke zjednodušení daňových přiznání snížením počtu požadovaných formulářů a podpoří dodržování daňových předpisů.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.3 R3–I15 – Vytvoření řešení v oblasti cestovního ruchu
Cílem této investice je vyvinout nové nástroje IT, které pomohou účinně řídit rozvoj cestovního ruchu a podpoří udržitelnost tohoto odvětví.
Opatření spočívá v umístění čtyř nástrojů IT na internetu a v jejich zpřístupnění.
Investice C2.3 R3-I16 – Digitalizace procesů ve sportu a rekreaci na místní a regionální úrovni
Cílem této investice je modernizovat informační systém ve sportu (ISS) a usnadnit přístup k systému všem příslušným zúčastněným stranám.
Opatření sestává ze tří nových aplikačních modulů, které jsou začleněny do modernizované ISS.
Reforma C2.3 R4 – Posílení konektivity jako základního kamene digitální transformace společnosti a hospodářství
Cílem této reformy je připravit půdu pro zajištění dostupnosti sítí elektronických komunikací poskytujících gigabitové připojení domácnostem a socioekonomickým aktérům v souladu s cíli evropské gigabitové společnosti.
Cílem této reformy je zajistit včasné a komplexní provedení regulačního a strategického rámce v oblasti elektronických komunikací přijetím zákona o elektronických komunikacích v souladu s ustanoveními směrnice (EU) 2018/1972, kterou se stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace, a prováděním cílů národního plánu pro širokopásmové sítě v Chorvatsku na období 2021–2027.
Očekává se, že reforma určí a odstraní administrativní zátěž a regulační překážky související s výstavbou sítí gigabitového připojení, včetně sítí 5G, s cílem podpořit investice do zavádění sítí 5G.
Tato reforma doplňuje investice do digitální konektivity prostřednictvím širokopásmového připojení v pevných a pokročilých bezdrátových a mobilních sítích, včetně využívání technologií 5G.
Tato investice bude dokončena do 30. června 2026.
Investice C2.3 R4-I1 – Provádění projektů v rámci národního rámcového programu pro rozvoj širokopásmové infrastruktury v oblastech, kde neexistuje dostatečný obchodní zájem o investice
Cílem této investice je zvýšit vnitrostátní širokopásmové pokrytí gigabitovým připojením v oblastech, kde neexistuje dostatečný komerční zájem, v souladu s národním rámcovým programem pro rozvoj infrastruktury pro širokopásmové připojení.
Opatření spočívá v podpisu grantových dohod na provádění projektů v rámci Národního rámce pro rozvoj infrastruktury širokopásmového přístupu (ONP) a v poskytování širokopásmového přístupu domácnostem v bílých oblastech NGA.
Investice C2.3 R4-I2 – Výstavba pasivní infrastruktury elektronických komunikací
Cílem této investice je zvýšit dostupnost gigabitových sítí ve venkovských a řídce osídlených oblastech, kde neexistuje komerční zájem o výstavbu těchto sítí.
Opatření spočívá v podpisu grantové dohody na výstavbu pasivní infrastruktury elektronických komunikací a zajištění přístupu k 5G pro venkovské a řídce osídlené oblasti.
I.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
176
|
C2.3. R1
|
M
|
Digitální strategie pro Chorvatsko
|
Vstup strategie pro digitální Chorvatsko v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
„Digitální strategie pro Chorvatsko 2030“ jasně vymezí strategické cíle a priority, které budou základem pro definování opatření v těchto oblastech: digitalizace veřejné správy a soudnictví; rozvoj širokopásmových sítí elektronických komunikací; rozvoj digitálních kompetencí a digitálních pracovních míst.
|
|
177
|
C2.3. R2
C2.3. R2.I2
|
M
|
Zřízení platforem pro centrální systém interoperability
|
Zpráva Ústředního úřadu pro rozvoj digitální společnosti (SDURDD), že platformy jsou funkční a jsou testovány pro použití
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Centrální vnitrostátní portál interoperability poskytuje katalog všech dostupných služeb a datový sklad (DWH) musí být v provozu.
|
|
178
|
C2.3. R2-I1
|
M
|
Zřízení centrálního systému interoperability
|
Zpráva Ústředního úřadu pro rozvoj digitální společnosti (SDURDD), že systém je funkční a testovaný pro použití
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2024
|
Centrální interoperabilní systém zajišťující interoperabilitu rejstříků je on-line a přístupný. Musí:
I)zajistit online poskytování 19 správních postupů uvedených v příloze II nařízení o jednotné digitální bráně přeshraničním uživatelům v EU;
II)zahrnují centrální vnitrostátní portál;
III)integrovat a propojit do systému nejméně osm doplňkových stávajících základních veřejných rejstříků;
IV)zajistit, aby informace o jednotlivých rejstřících byly konsolidovány na jednom místě a aby byly k dispozici orgánům veřejné správy, občanům a podnikům.
|
|
179
|
C2.3. R3-I1
|
T
|
Modernizace státního cloudu
|
Zpráva Ústředního úřadu pro rozvoj digitální společnosti (SDURDD)
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Pro použití ve státním cloudu (CDU) musí být v provozu 6 nových funkcí, které budou přístupné uživatelům:
—Platforma pro vývoj, zavádění a testování aplikací pro uživatele,
—Platforma pro podporu IKT,
Centrální systém sledování bezpečnosti informací pro řízení možných bezpečnostních událostí,
—Platforma pro biometrické ověřování,
—Platforma pro správu digitálního obsahu internetových stránek,
—Platforma pro vývoj technologií blockchain pro státní cloud.
|
|
180
|
C2.3. R3-I1
|
T
|
Zvýšení počtu uživatelů v Centru sdílených služeb
|
|
Číslo
|
0
|
450
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Do Střediska sdílených služeb bude začleněno 450 nových uživatelů.
Byla zahájena integrace platformy Střediska sdílených služeb do společných evropských datových prostorů, jak potvrdil dodavatel příslušné technologie umožňující integraci, přičemž se uznává, že:
I)metakatalog zdravotních dat umístěný v datovém jezeru byl technicky připraven a
II) zajištění SPE (bezpečného zpracovatelského prostředí).
|
|
181
|
C2.3. R3-I2
|
M
|
Pilotní projekt v oblasti kybernetické bezpečnosti
|
Zpráva Ministerstva vnitra
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Provede se pilotní projekt zátěžového testu systému se simulací trestných činů „závislých na kybernetické bezpečnosti“ a „kybernetických“ trestných činů.
Systém je vybaven zvláštním softwarem a hardwarovými součástmi pro vyšetřování kyberkriminality, vyhledávání s otevřeným zdrojovým kódem na internetu a digitální forenzní analýzu a soubory vyšetřovacích analýz pro analýzu digitálních důkazů. Provádění projektu musí splňovat nezbytné předpoklady pro modernizaci forenzních nástrojů a systémů, jakož i systémů tajného sledování sítí a služeb elektronických komunikací, které jsou nezbytné pro zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti v Chorvatsku a v EU. Jakmile je vybavení pořízeno a plně funkční, provede se pilotní projekt na simulaci výzkumu počítačové kriminality v podobě Tabletop cvičení s cílem posoudit přínos vybavení k dosažení opatření a cílů projektu kybernetického prosazování.
|
|
182
|
C2.3. R3-I2
|
M
|
Veřejná preventivní kampaň v oblasti kybernetické bezpečnosti
|
Zpráva Ministerstva vnitra
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Provádí se veřejná preventivní kampaň zaměřená na projevy kyberkriminality a preventivní opatření monitorovaná těmito ukazateli:
počet preventivních osvětových a vzdělávacích činností prováděných různými cílovými skupinami o opatřeních sebeochranného chování v souvislosti s riziky kyberkriminality
— počet účastníků aktivit
— počet distribuovaných preventivních materiálů
— počet příspěvků v médiích (zahrnuje všechny sdělovací prostředky)
počet odpovědí cílových skupin na sociálních médiích
počet a zpracované výsledky on-line průzkumů provedených prostřednictvím sociálních sítí
počet hodnocení cílových skupin provedených pomocí kvantitativních metod
|
|
183
|
C2.3. R3-I3
|
M
|
Zřízení jednotného kontaktního místa
|
Zpráva Ústředního úřadu pro rozvoj digitální společnosti (SDURDD), že jednotné kontaktní místo je zřízeno a funguje pro použití
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Zřizuje se platforma jednotného kontaktního místa (JKC), která poskytuje informace a zákaznickou podporu občanům a podnikům na jediném centralizovaném místě, a je funkční.
|
|
184
|
C2.3. R3-I4
|
M
|
Informační systém ČEZIH
|
Zpráva Ministerstva zdravotnictví
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Centrální zdravotní informační systém Chorvatska se bude používat ve státním cloudu (CDU).
|
|
185
|
C2.3. R3-I5
|
T
|
Elektronický podpis průkazu digitální identity
|
Zpráva Agentury pro digitální bezpečnost (AKD)
|
Číslo
|
0
|
300 000
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Mobilní aplikace Certilia se stáhne 300000krát prostřednictvím Google Play Store a App Store. Kromě toho se vydá 100000 certifikátů pro kvalifikovaný elektronický podpis na dálku. Mobilní aplikace Certilia a osobní mobilní přihlašovací údaje musí umožnit nejméně 50000 jedinečných uživatelů provést proces autentizace nejméně 700000krát.
|
|
186
|
C2.3. R3-I6
|
M
|
Modernizovaná síť státní informační infrastruktury (DII)
|
Aktualizovaná DII on-line a přístupná
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Modernizovaná síť státní informační infrastruktury (DII) musí být online a přístupná pro použití.
Síť:
I)Zajistit všem veřejným orgánům možnost širokopásmového přístupu k síti s velmi vysokou kapacitou
II)zajistit trvalou konektivitu všech institucí v systému prostřednictvím nového programu, který podporuje dohled nad sítí fungující střediskem pro sledování elektronické sítě (NOC), a
III)zavést systém, který bude k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, pro poskytování technických problémů a pomoci uživatelům.
|
|
187
|
C2.3. R3-I6
|
T
|
Noví uživatelé sítě státní informační infrastruktury (DII)
|
|
Číslo
|
36
|
136
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
K síti státní informační infrastruktury musí být připojeno nejméně 100 nových uživatelů.
Na každém místě musí být zajištěna optická infrastruktura a koncová zařízení.
|
|
188
|
C2.3. R3-I7
|
M
|
Digitální územní plány
|
Vytvoření digitálních územních plánů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Předávací certifikát dodavatelem pro vypracování a dodání 570 územních plánů nové generace (prostorové plány v digitální podobě).
|
|
189
|
C2.3. R3-I7
|
M
|
Modernizace informačního systému územních plánů
|
Elektronické moduly on-line a přístupné online a získané satelitní snímky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Elektronické moduly, které digitalizují postupy územního plánování, výstavby a státního majetku v rámci informačního systému územních plánů, musí být online a přístupné.
Pořizují se družicové snímky z oblasti s vysokým rozlišením Chorvatska.
|
|
190
|
C2.3. R3–I8
|
T
|
Digitální elektronické veřejné služby začleněné do nové mobilní platformy
|
Zpráva SDURDD, že 20 elektronických služeb je integrované a funkční pro použití
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Do mobilní platformy musí být začleněno nejméně 20 elektronických služeb, které jsou funkční pro použití, včetně: 1) žádost o rodný list, 2) žádost o doklad o bydlišti, 3) evidence statusu studenta, 4) první žádost o přijetí na veřejnou vysokou školu, 5) žádost o akademické uznání diplomů, osvědčení nebo jiných dokladů o studiu nebo kurzech, 6) služba e-sociální péče, 7) žádost o evropský průkaz zdravotního pojištění, 8) žádost o daňový průkaz (PK), 9) registrace změny adresy, 10) registrace motorového vozidla pocházejícího nebo již registrovaného v členském státě, nestandardní postupy, 11) uživatelská e-mailová schránka, 12) e-Komunikace se soudy, 13) můj účet – REGOs, 14) žádost o informace o důchodech z povinných systémů, 15) kalendář pro úhradu povinných poplatků, 16) pojištění pracovních nároků, 17) elektronická pracovní brožura – elektronický záznam o stavu práce, 18) e-správní řízení, 19) ujištění, že trestní řízení neprobíhá, 20) e-Child Card – Mudrica.
|
|
191
|
C2.3. R3-I9
|
M
|
Zřízení nové platformy pro zadávání veřejných zakázek a mobilní aplikace
|
První zadávací řízení zahájené na nové platformě pro elektronické zadávání zakázek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
Nová platforma pro zadávání veřejných zakázek a mobilní aplikace budou zprovozněny, přičemž na nové platformě pro elektronické zadávání zakázek bude zahájeno zadávací řízení.
|
|
192
|
C2.3. R3–I10
|
M
|
Digitální identita střediska CES a systémy řízení lidských zdrojů
|
Zpráva CES/HZZ
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Musí být zaveden a zprovozněn systém správy digitální identity CES a digitální systém řízení lidských zdrojů.
|
|
193
|
C2.3. R3–I10
|
M
|
Modernizace digitalizace CES
|
Digitalizované obchodní procesy CES
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Automatizaci a digitalizaci obchodních procesů CES, které umožňují oběh a centrální zpracování elektronických dokumentů, zajišťuje dodavatel. Zahrnuje:
I)softwarové licence pro systém řízení bezpečnostních incidentů a událostí
II) systém podpory základních procesů
III)systém e_Advisor (který zahrnuje funkci digitálního a biometrického podpisu)
IV) digitální archivy,
VI) účetní systém
VII) digitální systém správy dokumentů.
|
|
194
|
C2.3. R3–I11
|
M
|
Modernizovaný informační systém Chorvatského institutu důchodového pojištění (HZMO)
|
Bude dodán modernizovaný informační systém Chorvatského institutu důchodového pojištění.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Informační systém a hlavní provozní procesy Chorvatského ústavu důchodového pojištění (HZMO) zajišťuje dodavatel.
Dodaný informační systém zahrnuje moduly pro řízení: i) výpočty důchodových a dětských dávek, ii) příspěvky a platební záznamy, iii) údaje o příjemcích, iv) odvolání, přezkumná řízení a spory, v) digitální dokumentace a archivy, vi) analytické a účetní údaje, vii) finanční operace, vii) postupy zadávání veřejných zakázek, uzavírání smluv a objednávek, viii) dluhy a závazky (kupující/dodavatelé), ix) správa aktiv.
|
|
195
|
C2.3. R3–I12
|
M
|
Digitální archiv Chorvatského institutu důchodového pojištění (HZMO)
|
Protokol HZMO o předání operačního systému správy digitálních archivů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Systém pro správu digitálních archivů (systém pro správu digitálních archivů) musí být funkční
|
|
196
|
C2.3. R3–I12
|
M
|
Digitální archiv Chorvatského institutu důchodového pojištění (HZMO)
|
Naskenované a indexované archivy
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Předávací certifikát zhotovitelem pro dokončení prací na digitalizaci a indexaci 50000000 stran z vnitrostátního archivu do nového digitálního archivu.
|
|
197
|
C2.3. R3–I13
|
M
|
Modernizovaný informační systém daňové správy
|
Modernizovaný informační systém daňové správy je on-line a přístupný
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Modernizovaný informační systém daňové správy je on-line a přístupný.
Tento zahrnuje:
I)Platforma, která: a) umožňuje automatizaci obchodních procesů daňové správy a b) poskytuje analýzu dat.
II)Předávací potvrzení od dodavatele o digitalizaci 340 postupů určování a výběru, včetně postupů vyměřování a výběru daně z přidané hodnoty, sociálních příspěvků a daně z příjmu právnických osob, jakož i daňových účetních záznamů, platebních operací a systémů evropské a mezinárodní výměny daňových údajů,
III)Bezpečnostní infrastruktura IKT, která: a) konsoliduje a modernizuje infrastrukturu IKT, b) zvyšuje úroveň bezpečnosti IKT a c) zajišťuje kontinuitu činnosti.
|
|
199
|
C2.3. R3–I14
|
M
|
Systém pro elektronické faktury a on-line účtování DPH
|
Zpráva ministerstva financí – daňová správa
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Nový systém pro registraci elektronických faktur v daňové správě pro všechny uživatele (model B2B a osoby povinné k dani při zadávání veřejných zakázek) a pokročilé on-line účtování DPH musí být funkční a připravený k použití.
|
|
200
|
C2.3. R3–I15
|
T
|
Nástroje v informačním systému cestovního ruchu
|
Zpráva Ministerstva cestovního ruchu a sportu (MINTS)
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dodavatel dodá nástroje:
1) pro integrované správní a jiné než správní postupy pro usnadnění obchodních operací a komunikace s veřejnou správou
2) pro správu destinací, včetně řešení pro řízení turistických toků
3) obchodní informace v cestovním ruchu na podporu podnikatelů při rozhodování podniků a rozhodování veřejného sektoru při tvorbě veřejných politik s využitím údajů získaných z různých zdrojů, včetně „centrálního registru cestovního ruchu“, „systému e-Visitor“ a systému CROSTO
4) modernizace digitalizace systému CROSTO prostřednictvím vývoje digitálního „systému monitorování rozvoje destinací“ pro sledování udržitelnosti destinací v souladu s „Evropským systémem ukazatelů cestovního ruchu pro řízení udržitelných destinací“ (ETIS).
|
|
201
|
C2.3. R3-I16
|
T
|
Nové aplikační moduly pro informační systém v oblasti sportu
|
Zpráva Ministerstva cestovního ruchu a sportu (MINTS)
|
Číslo
|
0
|
3
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Do modernizovaného sportovního informačního systému (ISS) se začlení tři nové aplikační moduly:
1) pro poskytování přímého přístupu sportovním klubům s právy na vkládání údajů (včetně sportovních záznamů a záznamů o lékařských prohlídkách sportovců) do základních rejstříků a rejstříků informačního systému ve sportu
2) financování potřeb místních a regionálních samospráv v oblasti veřejného sportu;
3) shromažďování údajů o sportu a tělesném cvičení zaměřeném na zdraví, včetně vytvoření záznamu v oblasti tělesného cvičení zaměřeného na zdraví.
|
|
202
|
C2.3. R4
|
M
|
Optimalizace povolovacího postupu pro investice do konektivity
|
Vstup revidovaného právního rámce v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Revidovaný právní rámec podpoří optimalizaci procesu udělování licencí a umožní prezentaci infrastruktury elektronických komunikací v územních plánech. Nový rámec se bude zabývat administrativní zátěží a regulačními překážkami souvisejícími s výstavbou sítí s velmi vysokou kapacitou, včetně sítí 5G.
|
|
203
|
C2.3. R4-I1
|
M
|
Podepsané grantové dohody pro provádění projektů v rámci Národního rámce pro rozvoj infrastruktury širokopásmového přístupu (ONP)
|
Zpráva Ministerstva pro námořní dopravu a infrastrukturu (MSTI)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
Na základě výběrového řízení se podepisují grantové dohody na 20 projektů v rámci ONP.
|
|
204
|
C2.3. R4-I1
|
M
|
Širokopásmový přístup pro domácnosti v bílých oblastech NGA
|
Zpráva Ministerstva pro námořní dopravu a infrastrukturu (MSTI)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Osvědčení o dokončení, že byla vybudována širokopásmová infrastruktura, která umožňuje širokopásmový přístup alespoň 100 MBit/s (modernizovatelný na 1 giga) ke stažení pro uživatele nejméně 40136 dalších domácností v bílých oblastech sítě NGA.
|
|
205
|
C2.3. R4-I2
|
M
|
Podepsaná grantová dohoda na výstavbu pasivní infrastruktury elektronických komunikací
|
Zpráva Ministerstva pro námořní dopravu a infrastrukturu (MSTI)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
Podpis grantové dohody a zahájení realizace projektu výstavby pasivní infrastruktury elektronických komunikací
|
|
206
|
C2.3. R4-I2
|
T
|
Přístup k 5G
|
Zpráva Ministerstva pro námořní dopravu a infrastrukturu (MSTI)
|
Číslo
|
0
|
14
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve venkovské a řídce osídlené oblasti (kde je průměrný počet obyvatel nižší než 20/km²) je instalováno 14 pólů pasivní komunikace. S hospodářskými subjekty se uzavírají smlouvy, z nichž vyplývá závazek hospodářských subjektů: i) instalovat aktivní zařízení na čtrnácti pólech pasivní komunikace, ii) poskytovat služby 5G prostřednictvím aktivního zařízení do konce roku 2026.
Správa infrastruktury, která má být vybudována prostřednictvím investice, se provádí výhradně na neziskovém základě s cílem zajistit, aby výnosy z pronájmu infrastruktury pokrývaly veškeré provozní náklady a náklady na údržbu infrastruktury. V případě, že příjmy z pronájmu přesáhnou náklady, je přebytek určen na rozšíření nebo výstavbu nové kapacity infrastruktury.
|
I.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C2.3 R3–I17 – Zřízení registru obyvatel, rodiny a domácností
Cílem této investice je vytvořit registr obyvatel, rodiny a domácností (chorvatština: Registar stanovništva, obitelji i kućanstva; stanoví se, že: Sok), který poskytuje údaje o příjmech a aktivech obyvatelstva, rodin a domácností.
Opatření spočívá v tom, že vstoupil v platnost zákon o zřízení SOK.
I.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
394
|
C2.3 R3– I17
|
M
|
Zákon o zřízení registru obyvatel, rodin a domácností (SOK)
|
Vstup zákona v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Vstupuje v platnost zákon o zřízení SOK. Zákon stanoví, že SOK:
I)sjednotit postupy a definice používané pro posuzování práv a povinností závislých na příjmu nebo majetku jednotlivců, rodin nebo domácností.
II)být připojen k systému eTax.
|
J.SLOŽKA 2.4: ZLEPŠENÍ SPRÁVY STÁTNÍHO MAJETKU
Vláda vlastní státní podniky, které vytvářejí přibližně 7 % přidané hodnoty celého hospodářství a představují 4 % celkové zaměstnanosti. Vzhledem k jejich významné úloze v chorvatském hospodářství může zlepšení správy a řízení státních podniků a pokračující snižování portfolia státních aktiv vést k výraznému zvýšení celkové produktivity.
Cílem složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je podpořit hospodářský rozvoj a zvýšit celkovou účinnost státních podniků prostřednictvím těchto opatření:
-Další snížení počtu státních podniků.
-Zlepšení správy státních nemovitostí.
-Přizpůsobení vnitrostátního regulačního rámce pro správu a řízení společností mezinárodním osvědčeným postupům na základě doporučení OECD.
-Zlepšení správy a řízení státních podniků, na nichž má Chorvatská republika zvláštní zájem, a většinově vlastněných podniků ústředních vládních institucí a zlepšení koordinace mezi příslušnými vnitrostátními orgány.
-Posílení lidské kapacity pro sledování správy a řízení státních podniků.
Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se zlepšení správy a řízení státních podniků a zintenzivnění prodeje státem vlastněných podniků a neproduktivních aktiv (doporučení pro zemi č. 4, 2019). Složka rovněž přispívá k závazkům v období po přistoupení k ERM II s cílem posílit vedení státem vlastněných podniků.
J.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.4 R1 – Revidování seznamu státních podniků zvláštního zájmu Chorvatska
Cílem této reformy je racionalizovat vlastnictví státu přijetím nové politiky vlastnictví, která stanoví kritéria pro strategická aktiva, a aktualizací seznamu státních podniků, které mají pro Chorvatsko zvláštní zájem, a zveřejněním vysvětlení odůvodňujícího rozhodnutí ponechat společnost na tomto seznamu.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2021.
Reforma C2.4 R2 – Zlepšení správy a řízení státních podniků se zvláštním zájmem pro Chorvatskou republiku a ve většinově vlastněných podnicích ústředních vládních institucí.
Cílem této reformy je zlepšit správu a řízení státních podniků.
Reforma spočívá v ustanovení o vstupu v platnost nového právního rámce pro státní podniky, který zahrnuje doporučení OECD, a o vstupu v platnost politiky vlastnictví.
Reforma C2.4 R3 – Posílení lidské kapacity pro sledování správy a řízení státních podniků
Cílem této reformy je zlepšit schopnost ústřední vlády monitorovat řízení státních podniků.
Reforma spočívá v poskytování odborné přípravy příslušným ministerstvům a ústředním koordinačním jednotkám v oblasti správy a řízení společností.
Reforma C2.4 R4 – Snížení počtu státních podniků, které nejsou předmětem zvláštního zájmu Chorvatska
Cílem této reformy je snížit počet státních podniků, které pro Chorvatsko nemají zvláštní zájem, usnadněním jejich prodeje.
Reforma C2.4 R5 – Optimalizace správy státního majetku
Cílem této reformy je zlepšit správu státního majetku, jeho komercializaci a výnosy z něj.
Reforma spočívá ve vývoji administrativního informačního systému a metodiky pro správu státního majetku, což povede k rychlejší aktivaci nevyužitých aktiv.
J.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
207
|
C2.4. R1
|
M
|
Nové rozhodnutí chorvatské vlády o státních podnicích zvláštního zájmu Chorvatska
|
Zveřejnění revidovaného seznamu státních podniků, na nichž má Chorvatsko zvláštní zájem, v souladu se stanovenými kritérii
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Vláda přijme a zveřejní nové rozhodnutí, kterým se stanoví nový seznam státních podniků, na nichž má Chorvatsko zvláštní zájem. Rozhodnutí musí obsahovat vysvětlení, proč je společnost na tomto seznamu ponechána. Kotované společnosti, u nichž není prokázána existence veřejného zájmu, budou převedeny do portfolia střediska pro restrukturalizaci a prodej (CERP) za účelem zpeněžení aktiv.
Tímto způsobem bude portfolio finančních aktiv Chorvatska jasně odděleno na část, která je předmětem zvláštního zájmu, a proto zůstane ve vlastnictví státu, a část, na níž Chorvatsko nemá zvláštní zájem, a tudíž bude zpeněžována.
|
|
208
|
C2.4. R2
|
M
|
Nový právní rámec pro státní podniky, který zahrnuje doporučení OECD.
|
Ustanovení o vstupu v platnost zákona o státních podnicích
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Nový právní rámec pro správu a řízení státem vlastněných podniků zahrnuje ustanovení, která mají být v souladu s pokyny OECD pro správu a řízení státních podniků, a zahrnuje alespoň:
i) Nový zákon, který harmonizuje nařízení o správě a řízení státních podniků v Chorvatsku. Kromě toho tento zákon stanoví zřízení ústřední koordinační jednotky za účelem účinnějšího provádění vlastnické politiky ve střednědobém horizontu, tj. horizontální koordinace mezi příslušnými orgány odpovědnými za výkon funkcí vlastnických pravomocí. Tento zákon posílí autonomii a nezávislost správní rady. Tento zákon rovněž stanoví, že a) stát musí jmenovat/jmenovat členy dozorčí rady státních podniků do tří měsíců od uvolnění funkce a b) že příslušné ministerstvo navrhne vládě kandidáta na základě doporučení ústřední koordinační jednotky.
II) Rozhodnutí vlády, kterým se zřizuje ústřední subjekt pro koordinaci vlastnictví s odpovídajícím mandátem a zdroji potřebnými k účinnému plnění jeho koordinační úlohy. Subjekt vypracuje standardy pro správu a řízení státem vlastněných podniků a sleduje dodržování těchto standardů, sleduje výkonnost státem vlastněných podniků a provádí pravidelné veřejné podávání zpráv.
|
|
442
|
C2.4. R2
|
M
|
Politika vlastnictví státních podniků
|
Vstup v platnost politiky vlastnictví
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Vstup v platnost politiky vlastnictví, v níž je uvedeno odůvodnění státního vlastnictví státem vlastněných podniků v plném nebo většinovém vlastnictví na vnitrostátní úrovni a kterým se zavádí proces revize seznamu státních podniků, na nichž má Chorvatsko zvláštní zájem.
|
|
209
|
C2.4. R3
|
T
|
Odborná příprava pro příslušná ministerstva a ústřední koordinační jednotky v oblasti správy a řízení společnosti
|
|
Číslo
|
0
|
40
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 40 osobám musí být poskytnuto školení týkající se řízení SEO.
|
|
210
|
C2.4. R4
|
T
|
Uskutečnění prodeje 90 státních podniků, které nejsou předmětem zvláštního zájmu Chorvatské republiky a jsou řízeny CERP
|
|
Číslo
|
0
|
90
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Bude prodáno nejméně 90 státních podniků řízených CERP, které nejsou předmětem zvláštního zájmu Chorvatska.
|
|
211
|
C2.4. R4
|
T
|
Uskutečnění prodeje 20 státních podniků v portfoliu CERP.
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
|
|
212
|
C2.4. R5
|
M
|
Vyvinout informační systém a metodiku pro snížení portfolia státních nemovitostí a rychlejší a účinnou aktivaci nevyužitých aktiv vládních institucí
|
Vyvinutý a zavedený informační systém a metodika
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Musí být dokončen vývoj informačního systému pro správu a správu portfolia státních nemovitostí.
Vypracovat metodiku, která stanoví způsob účinného nakládání se státním majetkem pro všechny formy majetku vznikajícího v rámci správy ministerstva pro fyzické plánování, výstavbu a státní majetek (MPGI).
Informační systém spolu s metodikou umožní snížení portfolia státních nemovitostí a rychlejší a účinnou aktivaci nevyužitých státních aktiv. Informační systém vytvoří elektronické připojení k databázím jiných orgánů státní správy a institucí, čímž se zlepší stávající interní záznamy o portfoliu státního majetku cílové skupiny.
|
|
213
|
C2.4. R5
|
T
|
Zvýšení komercializace, zefektivnění a aktivace státního majetku
|
|
Číslo
|
0
|
4 500
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bude uzavřeno 4500 smluv o prodeji státem vlastněných nemovitostí.
|
K. SLOŽKA 2.5: MODERNÍ SOUDNICTVÍ PŘIPRAVENÉ NA BUDOUCÍ VÝZVY
Jedním z hlavních strategických cílů uvedených v chorvatském plánu pro oživení a odolnost je dosáhnout účinného a efektivního systému soudnictví, který přispěje k rozvoji hospodářství a bude reagovat na očekávání občanů, pokud jde o další posilování právního státu. Složka zahrnuje jednu hlavní reformu, která přispěje ke snížení počtu nevyřízených případů a zkrácení soudních řízení.
Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země, pokud jde o další potřebu zkrátit délku soudních řízení a zlepšit elektronickou komunikaci u soudů (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2019 a doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2020).
Složka zahrnuje jednu reformu a šest investic.
K.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.5 R1 – Zvýšení účinnosti soudního systému s cílem zvýšit důvěru občanů.
Cílem tohoto opatření je vytvořit právní, organizační a technologický rámec, který přispěje ke snížení počtu nevyřízených případů a zkrácení délky soudních řízení.
Reforma spočívá ve změně legislativního rámce v oblasti spravedlnosti, přijetí nových rámcových měřítek pro práci soudců a organizačních změnách.
Investice C2.5 R1–I1 – Posílení systému řízení soudních případů (eSpis).
Cílem investice je další modernizace systému eSpis (spolu se všemi moduly, zejména elektronickou komunikací, aby byla umožněna elektronická komunikace pro všechny strany zapojené do soudních řízení) a přechod na centralizované hardwarové a softwarové řešení s cílem umožnit lepší a levnější budoucí modernizaci a udržitelnost vývoje, ale také stabilitu, provozuschopnost a bezpečnost systému eSpis.
Investice zahrnuje doplnění nových funkcí do systému eSpis s cílem zlepšit digitalizaci systému soudnictví:
-Úplné elektronické doručování dokumentů elektronickým občanům s uživatelskou poštovní schránkou a informace o elektronickém doručování v případě přenosu dokumentů fyzickým doručením;
-Lepší uživatelské zkušenosti díky provádění akčního plánu obsahujícího doporučení týkající se technických aspektů a aspektů řízení IT (doporučení o administrativních a provozních procesech a technická doporučení);
-Nová integrovaná architektura ve Středisku sdílených služeb (State Cloud) s cílem snížit problematická místa systému, zvýšit stabilitu a umožnit interoperabilitu s jinými systémy.
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.5 R1–I2 – Zlepšení informačního systému a katastru nemovitostí.
Cílem tohoto opatření je zvýšit objem a kvalitu propojených údajů mezi katastrem nemovitostí a katastrálními údaji v databázi údajů o pozemcích (BZP).
Investice spočívá ve zvýšení integrovaných údajů z 3,86 % na 60 %.
Investice C2.5 R1–I3 – Vypracovat soubor nástrojů pro veřejné zveřejňování a vyhledávání soudních rozhodnutí.
Cílem investice je vytvořit systém zveřejňování všech soudních rozhodnutí s automatickou předanonymizací pomocí zvláštního softwaru a zveřejňovat je na jediném veřejně přístupném portálu s propracovanými možnostmi vyhledávání v souladu s pravidly o ochraně osobních údajů.
Tato investice musí být dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C2.5 R1–I4 – Provádění projektu justičního náměstí v Záhřebu. Cílem investice je modernizace fyzické infrastruktury realizací projektu náměstí soudnictví v Záhřebu.
Investice spočívá ve výstavbě podzemní garáže o rozloze 45 000 m².
Investice C2.5 R1–I5 – Provádění opatření v oblasti energetické účinnosti za účelem renovace zastaralých zařízení soudních orgánů.
Cílem investice je modernizovat a zvýšit účinnost práce některých justičních a trestních orgánů na území Chorvatska prováděním opatření v oblasti energetické účinnosti, která přispějí k ekologické transformaci. Dvacet budov soudního systému musí splňovat normy racionálního využívání energie a tepelné ochrany. Investice se v průměru týká alespoň středně rozsáhlé renovace, jak je definována v doporučení Komise o renovaci budov (EU) 2019/786, která vede k dosažení alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii; nebo dosáhne v průměru alespoň 30 % snížení přímých a nepřímých emisí skleníkových plynů ve srovnání s předchozími emisemi. Kromě toho je přístup do budov přizpůsoben osobám se zdravotním postižením. U této investice se upřednostní umístění justičních orgánů v hospodářsky méně rozvinutých částech Chorvatska.
Tato investice musí být dokončena do 30. června 2024.
Investice C2.5 R1–I6 – Stabilní a odolná IT infrastruktura pro justiční informační systém.
Cílem této investice je zlepšit infrastrukturu informačních systémů v soudnictví.
Investice spočívá v modernizované síťové infrastruktuře a novém síťovém vybavení.
K.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
214
|
C2.5. R1
|
M
|
Poskytnuté elektronické nástroje a odpovídající správní kapacity Státní soudní radě (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Radě státních zástupců (Državnoodvjetničko vijeće, DOV)
|
Elektronické nástroje a odpovídající správní kapacity poskytované Státní soudní radě (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Radě státních zástupců (Državnoodvjetničko vijeće, DOV)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Pro Státní soudní radu (Državno sudbeno vijeće, DSV) a pro Radu státních zástupců (Državnoodvjetničko vijeće, DOV) jsou v provozu elektronické nástroje a odpovídající správní kapacity, aby se zlepšila kvalita práce obou rad. Jejich lidské zdroje se zvýší o 50 % ve srovnání s výchozím stavem v roce 2021 (přijímáním nejméně 4 osob) a propojení DSV a DOV se společným katastrem nemovitostí a katastrem nemovitostí (ZIS) a informačním systémem daňové správy se zavede s cílem zavést účinný mechanismus pro ověřování majetkových přiznání státních úředníků.
|
|
215
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijaté změny zákona o konkurzu a zákona o platební neschopnosti spotřebitelů
|
Vstup v platnost zákona o konkurzu a zákona o konkurzu spotřebitelů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Změny zákona o konkurzu a zákona o platební neschopnosti spotřebitelů (zveřejnění v Úředním věstníku), které zajistí větší účinnost insolvenčních řízení, zlepší systém organizace a jmenování insolvenčních správců a dohled nad výkonem služby, odstraňují potenciální nárůst počtu případů v důsledku podmínek pandemie COVID-19 a změny článku 212 zákona o konkurzu týkajícího se vylučovacích řízení.
|
|
216
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijaté změny trestního řádu
|
Vstup v platnost změn trestního řádu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Změny trestního řádu umožňující využívání informačních a komunikačních technologií v trestním řízení, včetně zavedení výslechů na dálku, rozšíření možnosti poskytovat obětem trestných činů on-line svědectví, možnost komunikovat s právníky prostřednictvím zabezpečeného audiovizuálního spojení a příprava výslechů obviněných osob ve vyšetřovací vazbě a zavedení elektronických komunikací.
|
|
217
|
C2.5. R1
|
T
|
Nové vzdělávací programy zavedené v rámci programu justičního vzdělávání
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
V rámci programu justičního vzdělávání soudních úředníků a úředníků justičních orgánů justiční akademie bude dokončeno šest nových vzdělávacích programů:
Rozvoj různých dovedností (dovednosti v oblasti řízení a řízení pro předsedy soudů, vedení soudů pro vedoucí soudní správy a komunikační dovednosti pro zaměstnance soudů – tři programy).
Podpora právního státu a základních práv prostřednictvím kvalitního vzdělávání v chorvatském soudnictví.
Specializované vzdělávací programy pro insolvenční soudce a vzdělávací kurzy pro soudce rodinného práva.
|
|
218
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijetí změn legislativního rámce v oblasti spravedlnosti prostřednictvím nového zákona o nesporném řízení.
|
Vstup v platnost změn občanského soudního řádu, zákona o správních sporech, zákona o katastru nemovitostí, zákona o soudech, zákona o oblasti a sídle soudů, notářského zákona a nového zákona o nesporném řízení.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Změny občanského soudního řádu a zákona o správních sporech, které pomohou zkrátit soudní řízení, urychlit řešení správních sporů, snížit tok věcí a snížit náklady;
II) nový zákon o nesporném řízení, který usnadňuje přístup občanů k soudům, zajišťuje kvalitní a transparentní nápravu a odstraňuje právní nejistotu;
III) změny notářského zákona za účelem modernizace podnikání notářů prostřednictvím řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií;
IV) zákon, kterým se mění zákon o katastru nemovitostí za účelem elektronického vyřizování věcí a umožnění účinnějšího přerozdělování věcí mezi soudy;
V) zákon, kterým se mění zákon o soudech a zákon o oblastech a sídlech soudů, který umožní specializaci soudců a zřízení specializovaných rodinných jednotek u městských soudů s cílem zajistit účinnější úroveň soudní ochrany nejzranitelnějších sociálních skupin, dětí, a který reviduje podmínky pro poskytování odborných znalostí a výkladu, jejichž důležitým prvkem bude systém povinného odborného vzdělávání. Pravomoc rozhodovat o otázkách statusu se přenáší ze soudů na ministerstvo spravedlnosti a veřejné správy a posílí se systém dohledu a odpovědnosti.
|
|
219
|
C2.5. R1
|
T
|
Zřídit čtyři mediační střediska u obchodních soudů v Záhřebu, Splitu, Osijku a Rijece a přijmout změny zákona o mediaci
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Změny zákona o mediaci, které dále podpoří dobrovolnou mediaci ve sporných věcech a správních sporech, čímž se zkrátí délka řízení a zkrátí náklady. V Záhřebu, Splitu, Osijku a Rijece budou zřízena a uvedena do provozu čtyři mediační střediska, kde jsou mediátoři vyškoleni a vedena mediační řízení. Ústřední středisko v Záhřebu a regionální střediska ve Splitu, Osijku a Rijece se nacházejí na stejném místě jako obchodní soudy, Vrchní obchodní soud Chorvatské republiky, a je možné poskytnout stranám nezbytnou odbornou podporu.
|
|
220
|
C2.5. R1
|
M
|
Byly přijaty nové rámcové referenční hodnoty pro práci soudců a zaveden aktivní nástroj pro správu soudních případů
|
Byla přijata orientační referenční kritéria pro práci soudců, zaveden nástroj aktivního řízení případů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
Orientační referenční hodnoty pro práci soudců, které předepisují vyšší počet věcí, které mají být vyřešeny, s cílem motivovat k řešení většího počtu věcí, zejména ve starých věcech. Používání nástroje pro aktivní správu soudních věcí u vybraných soudů, včetně Městského občanskoprávního soudu v Záhřebu, povede k větší účinnosti (vytvoření kontrolních seznamů, zejména označování, nástrojů sebehodnocení založených na mezinárodním rámci pro excelenci soudnictví).
|
|
221
|
C2.5. R1
|
T
|
Zkrácení délky soudních a obchodních věcí
|
|
Číslo
|
655
|
455
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve srovnání s rokem 2020: Zkrácení délky soudních a obchodních věcí, jak je stanoveno v metodice srovnávacího přehledu EU o soudnictví, o nejméně 200 dnů.
|
|
222
|
C2.5. R1
|
T
|
Snížení celkového počtu všech projednávaných věcí
|
|
Číslo
|
464 770
|
395 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve srovnání s rokem 2020: Snížit počet všech projednávaných věcí o 69770.
|
|
224
|
C2.5. R1–I1
|
M
|
Modernizovaný systém eSpis s novými funkcemi a novou architekturou začleněnou do Střediska sdílených služeb (CDU)
|
Zavádějí se nová digitální řešení s cílem pokročit v digitalizaci soudního systému, včetně modernizovaného systému eSpis a nové architektury začleněné do CDU.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
S cílem zlepšit digitalizaci systému soudnictví se zavedou nové prvky:
Plně elektronické doručování dokumentů e-občanům s uživatelskou poštovní schránkou a informace o elektronickém doručování v případě přenosu dokumentů fyzickým doručením,
Zlepšení uživatelské zkušenosti díky provádění akčního plánu obsahujícího doporučení týkající se technických aspektů a řízení IT (administrativní doporučení a doporučení týkající se provozních procesů a technickáekommendace),
—Nová integrovaná architektura v centru sdílených služeb s cílem snížit problematická místa systému, zvýšit stabilitu a umožnit interoperabilitu s jinými systémy.
|
|
225
|
C2.5. R1–I2
|
T
|
60 % integrovaných údajů o evidenci pozemků a katastrálních údajů
|
|
% (v procentech)
|
3,86
|
60
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Předložil závěrečnou zprávu zhotovitele obsahující seznam katastrálních obcí s procentním podílem katastrálních pozemků v databázi údajů o pozemcích (BZP) pro každou obec katastru, která potvrzuje, že bylo integrováno 60 % katastrálních údajů a údajů o katastru nemovitostí. Zpráva rovněž potvrdí, že je vytvořen softwarový modul (virtuální asistent) založený na umělé inteligenci.
|
|
226
|
C2.5. R1–I3
|
M
|
Všechna nová rozhodnutí soudu prvního a druhého stupně, kterými se končí řízení, jsou anonymizována a zveřejněna na portálu
|
Funguje systém pro zveřejňování a vyhledávání soudních rozhodnutí.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Nové funkce zahrnují zveřejňování všech rozsudků prvního a druhého stupně na internetu s propracovanými možnostmi vyhledávání a metodami automatizované anonymizace, které dodržují pravidla ochrany osobních údajů.
|
|
227
|
C2.5. R1–I4
|
T
|
Výstavba garáže na náměstí spravedlnosti v Záhřebu
|
|
Počet (brutto m²)
|
0
|
45 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Vybuduje se garáž o ploše 45 000 m², což dokládá:
1. zpráva o stavu stavby budovy vypracovaná dohlížejícím inženýrem, která prokazuje, že budova byla postavena.
2.Geodický průzkum zastavěné budovy
3.Karta energetické náročnosti budov
Investice se týká výstavby nové budovy s potřebou primární energie, která je nejméně o 20 % nižší než budova s téměř nulovou spotřebou energie.
|
|
228
|
C2.5. R1–I5
|
T
|
Nově renovované soudní budovy v souladu s technickým předpisem o racionálním využívání energie a tepelné ochraně v budovách
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Bude dokončena renovace 20 soudních budov. Nově renovované budovy musí splňovat normy týkající se racionálního využívání energie a tepelné ochrany. Investice se v průměru týká alespoň středně rozsáhlé renovace, jak je definována v doporučení Komise o renovaci budov (EU) 2019/786, která vede k dosažení alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii; nebo dosáhne v průměru alespoň 30 % snížení přímých a nepřímých emisí skleníkových plynů ve srovnání s předchozími emisemi. Kromě toho musí být přístup do budov přizpůsoben osobám se zdravotním postižením a toto přizpůsobení musí být doprovázeno souladem s normami požární a technické ochrany a funkčním návrhem interiérů. V tomto investičním cyklu se upřednostní umístění justičních orgánů v hospodářsky méně rozvinutých částech Chorvatska.
|
|
229
|
C2.5. R1–I6
|
M
|
Všechny soudy prvního stupně jsou vybaveny a splňují podmínky pro jednání na dálku.
|
Konání jednání na dálku u všech soudů prvního stupně
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Podmínky stanovené pro jednání na dálku u všech soudů prvního stupně musí být funkční.
|
|
230
|
C2.5. R1–I6
|
M
|
Modernizace infrastruktury IKT v soudních orgánech
|
Doklad/osvědčení o dodání síťového vybavení a síťové infrastruktury
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Předloží se doklad/osvědčení o dodání síťového vybavení a modernizované síťové infrastruktury.
|
K.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C2.5 R1–I7 – Provádění projektu justičního náměstí v Záhřebu
Cílem investice je modernizace fyzické infrastruktury realizací projektu Justiční náměstí.
Investice spočívá ve výstavbě budovy o rozloze 26 000 m².
K.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
443
|
C2.5. R1–I7
|
T
|
Nově postavená budova na náměstí spravedlnosti v Záhřebu
|
|
Počet (brutto m²)
|
0
|
26 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Na náměstí spravedlnosti v Záhřebu bude postavena budova o ploše 26 000 m², což dokládá:
1. zpráva o stavu stavby budovy vypracovaná dohlížejícím inženýrem, která prokazuje, že budova byla postavena.
2.Geodický průzkum zastavěné budovy
3.Karta energetické náročnosti budov
Investice se týká výstavby nové budovy s potřebou primární energie, která je nejméně o 20 % nižší než budova s téměř nulovou spotřebou energie.
|
L. SLOŽKA 2.6: PŘEDCHÁZENÍ KORUPCI A BOJ PROTI NÍ
Cílem složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je posílit rámec pro prevenci a postihování korupce prostřednictvím opatření s cílem i) zvýšit účinnost, soudržnost a otevřenost orgánů v boji proti korupci, ii) zlepšit provádění zákona o právu na přístup k informacím, iii) posílit správu a řízení společností ve většinově vlastněných společnostech místních a regionálních vládních jednotek a iv) posílit kapacitu soudní nápravy v zadávacích řízeních.
Tato složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země týkajícího se další potřeby posílit rámec pro prevenci a postihování korupce s cílem zaručit zákonné, transparentní a účinné využívání veřejných prostředků (doporučení pro jednotlivé země č. 4, 2019).
L.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.6 R1 – Zvýšení účinnosti, soudržnosti a otevřenosti orgánů v boji proti korupci prostřednictvím digitalizace, zvýšení transparentnosti a zlepšení koordinace.
Cílem tohoto opatření je zlepšit koordinaci a spolupráci orgánů zapojených do provádění vnitrostátních protikorupčních politických dokumentů.
Reforma sestává ze změn legislativního rámce pro předcházení střetu zájmů a ochranu osob oznamujících nesrovnalosti a z nové strategie boje proti korupci na období 2021–2030.
Investice C2.6 R1–I1 – Zapojení široké veřejnosti do boje proti korupci zvyšováním povědomí veřejnosti o škodlivosti korupce
Cílem této investice je zvýšit povědomí široké veřejnosti, úředníků a úředníků veřejné správy o škodlivosti korupce.
Tato investice spočívá ve zveřejnění zprávy o posouzení dopadů vnitrostátní informační kampaně proti korupci.
Investice C2.6 R1–I2 – Digitalizace etického systému státních zaměstnanců.
Investice zahrnuje vývoj a uvedení do provozu elektronického systému řízení etické infrastruktury s cílem modernizovat a zlepšit práci etických komisařů, etické komise a úředníků zaměstnaných útvarem pro etiku a integritu.
Investice musí být plně provedena do 31. prosince 2024.
Investice C2.6 R1–I3 – Zlepšení informačního systému majetkových přiznání státních úředníků.
Cílem investice je dále posílit postup pro podávání a zpracování majetkových přiznání úředníků automatizací některých procesů ve stávajícím informačním systému pro předkládání výkazu majetku úředníka.
Investice bude dokončena do 30. června 2024.
Investice C2.6 R1–I4 – Podpora účinnosti v boji proti korupci a organizované trestné činnosti
Cílem této investice je zvýšit účinnost boje proti korupci a organizované trestné činnosti.
Investice spočívá v renovaci kanceláří PNUSKOK Záhřeb a Split a nové vybavení čtyř regionálních středisek Národního policejního úřadu pro boj proti korupci a organizované trestné činnosti (PNUSKOK).
Reforma C2.6 R2 – Zlepšení provádění zákona o právu na přístup k informacím
Zákon o právu na přístup k informacím je hlavním nástrojem pro výkon ústavně zaručeného práva občanů na přístup k informacím v držení orgánů veřejné moci s cílem zajistit transparentnost a otevřenost vlády a v boji proti korupci. Reforma zahrnuje důkladné hodnocení zákona a jeho dopadů na výkon práva na informace, a to jak z hlediska uživatelů, tak z hlediska orgánů veřejné moci, po němž bude následovat přijetí změn zákona o právu na přístup, které budou odrážet doporučení vyplývající z hodnocení.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Reforma C2.6 R3 – Zlepšení správy a řízení společností ve většinově vlastněných společnostech místních a regionálních vládních jednotek
Cílem této reformy je zlepšit účinnost, transparentnost a odpovědnost společností ve vlastnictví místní správy. Tato reforma spočívá ve vypracování příručky pro provádění doporučení OECD týkajících se správy a řízení společností ve většinovém vlastnictví místních a regionálních vládních jednotek, v posouzení dopadů protikorupčního programu na období 2021–2022 pro většinové společnosti místních a regionálních vládních jednotek a v odborné přípravě.
Reforma C2.6 R4 – Posílení kapacity soudní nápravy při zadávání veřejných zakázek
Cílem reformy je posílit soudní ochranu při zadávání veřejných zakázek prostřednictvím vzdělávacích seminářů pro soudce, u nichž se očekává, že zvýší své znalosti a povědomí o řízení rizik korupce a soudní ochraně při zadávání veřejných zakázek. Semináře organizuje Justiční akademie v rámci celoživotního profesního rozvoje soudních úředníků.
Reforma se provede do 30. června 2024.
L.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
231
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí nové protikorupční strategie na období 2021–2030
|
Nová protikorupční strategie na období 2021–2030 přijatá parlamentem a zveřejněná v Úředním věstníku
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Strategie zahrnuje opatření k řízení rizik korupce v prioritních oblastech a ke splnění těchto pěti cílů:
•Posílení institucionálního a normativního rámce pro boj proti korupci.
• Zvýšení transparentnosti a otevřenosti práce veřejných orgánů.
•Posílit systémy řízení integrity a střetu zájmů.
•Posílení protikorupčního potenciálu v systému zadávání veřejných zakázek.
•Zvýšení povědomí veřejnosti o škodlivosti korupce, nutnosti oznamovat nesrovnalosti a zvýšit transparentnost.
|
|
232
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí nového zákona o předcházení střetu zájmů
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o předcházení střetu zájmů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Zákon o předcházení střetu zájmů se mění tak, aby i) rozšířil oblast působnosti zákona, pokud jde o adresáty, včetně společností vlastněných místními a regionálními vládními jednotkami a společností vlastněných těmito společnostmi, ii) uložil určitým kategoriím adresátů zákona povinnost každoročně vyplňovat majetková přiznání a činit prohlášení ve stanovených lhůtách, iii) odstranil případný střet zájmů, iv) upravil možnost lepšího stanovení sankcí za porušení tím, že do zákona zavede zásadu proporcionality, a upravit některé aspekty období ochlazování, včetně návrhů Výboru pro řešení střetů zájmů, jak zlepšit právní předpisy v praxi, a v) poskytnout právní základ pro vypracování vzorového etického kodexu pro členy zastupitelských orgánů územních samosprávných celků, za jehož přijetí, provádění a dohled nad nimi by byly odpovědné zastupitelské orgány.
|
|
233
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí novely zákona o ochraně osob oznamujících nesrovnalosti
|
Vstup v platnost novel zákona o ochraně osob oznamujících nesrovnalosti
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Zákon o ochraně osob oznamujících nesrovnalosti se mění tak, aby i) zlepšil ustanovení zákona, ii) vyjasnil pojem „důvěrná osoba“ a iii) upravil vydání obdrženého osvědčení o registraci.
|
|
234
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí etického kodexu pro poslance a etického kodexu pro úředníky výkonné moci
|
Vstup v platnost přijatého etického kodexu pro poslance a etického kodexu pro úředníky výkonné moci
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Etický kodex pro poslance a úředníky výkonné moci poskytne pokyny ke střetům zájmů a dalším otázkám bezúhonnosti.
|
|
235
|
C2.6. R1
|
T
|
Zvýšit rozpočet na zaměstnance protikorupčních orgánů v soudním systému.
|
|
% (v procentech)
|
100
|
110
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Zvýšení rozpočtu na zaměstnance o 10 % ve srovnání s rokem 2020 (včetně náboru a mobility v rámci soudního systému).
|
|
236
|
C2.6. R1
|
T
|
Navýšit rozpočet na pořízení nástrojů a vybavení IT justičními orgány za účelem vyšetřování korupce a organizované trestné činnosti
|
|
% (v procentech)
|
100
|
120
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Zvýšení rozpočtu o 20 % ve srovnání s rokem 2020 na počítačové služby a vybavení IT pro protikorupční orgány v soudním systému.
|
|
237
|
C2.6. R1
|
M
|
Zřízení platformy IT pro sledování provádění vnitrostátních protikorupčních opatření
|
Online platforma IT, která je přístupná
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Zřízení platformy IT pro sledování různých oblastí předcházení korupci: 1) ochrana oznamovatelů, 2) právo na přístup k informacím, 3) lobbování, 4) střet zájmů, 5) koordinace vnitrostátních orgánů při vypracovávání, provádění a monitorování provádění vnitrostátních strategických a prováděcích dokumentů, 6) aktualizace a zveřejňování seznamů státních společností a společností ve vlastnictví místních samospráv a regionálních vládních jednotek, 7) podřízení úřadu veřejného ochránce práv,
|
|
238
|
C2.6. R1
|
T
|
Zkrácení průměrné délky soudních řízení týkajících se korupce a organizované trestné činnosti
|
|
Číslo
|
999
|
799
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Zkrácení průměrné délky soudních řízení týkajících se korupce a organizované trestné činnosti o 200 dnů ve srovnání s 1Q/2021 (999 dnů).
|
|
239
|
C2.6. R1–I1
|
M
|
Hodnocení účinků vnitrostátní informační kampaně proti korupci
|
Zveřejnění zprávy o posouzení dopadů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Zpráva o posouzení dopadů se zveřejní. Obsahuje doporučení týkající se hodnocení účinků vnitrostátní mediální kampaně proti korupci.
|
|
240
|
C2.6. R1–I2
|
M
|
Zřízení informačního systému pro řízení etické infrastruktury státních zaměstnanců
|
Informační systém byl plně vyvinut a uveden do provozu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Bude vyvinut a uveden do provozu systém řízení elektronické etické infrastruktury s cílem modernizovat a zlepšit práci etických komisařů, etické komise a úředníků oddělení pro etiku a integritu, který bude zahrnovat funkce pro zpracování alespoň těchto kategorií stížností:
Stížnosti na způsob, jakým úředníci nakládají s občany
— Stížnosti na chování veřejnosti.
— Stížnosti na získání materiálních nebo jiných výhod.
Stížnosti týkající se střetu zájmů.
Stížnosti státních zaměstnanců týkající se ostatních úředníků, včetně stížností na chování nadřízených.
|
|
241
|
C2.6. R1–I3
|
M
|
Zdokonalené informační systémy pro majetková přiznání pro státní úředníky a soudní úředníky
|
Informační systémy byly modernizovány a zavedeny
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Stávající systém předkládání majetkových přiznání úředníků se zlepší tím, že se umožní automatické vyplňování údajů z dostupných veřejných zdrojů a zlepší se podmínky pro kontrolu informací obsažených v majetkovém výkazu státních úředníků a soudních úředníků.
|
|
242
|
C2.6. R1–I4
|
T
|
Modernizace 4 regionálních středisek Národního policejního úřadu pro boj proti korupci a organizované trestné činnosti (PN USKOK)
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Prokrajská střediska PN USKOK v Záhřebu a ve Splitu se vyhotovují zprávy o posílení inženýrů a zprávy o energetické účinnosti renovací.
Osvědčení o dodání nového vybavení IT, například pro používání softwarových nástrojů a digitálních depozitních serverů, musí být vydána všem čtyřem regionálním střediskům.
|
|
243
|
C2.6. R2
|
M
|
Posouzení účinků zákona o právu na přístup k informacím
|
Zveřejnění hodnotící zprávy k zákonu o právu na přístup k informacím
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Zveřejněná studie s doporučeními týkajícími se hodnocení účinků zákona o právu na přístup k informacím a jeho dopadu na ústavně zaručený segment výkonu z hlediska uživatelů a orgánů veřejné moci. Doporučení budou zohledněna v souvislosti s budoucími změnami zákona o právu na přístup.
|
|
244
|
C2.6. R3
|
M
|
Uplatňování doporučení OECD týkajících se většinového vlastnictví místních a regionálních jednotek
|
Zveřejnění příručky pro uplatňování doporučení OECD o správě a řízení společností ve většinově vlastněných místních a regionálních jednotkách
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Publikovaná příručka:
Uplatňování doporučení OECD týkajících se správy a řízení společností ve většinovém vlastnictví místními a regionálními vládními jednotkami.
Zavedení a provádění funkce zajišťování shody s předpisy ve všech právnických osobách, které jsou povinny jej zřídit. Význam provádění protikorupčních politik, zavedení etického kodexu a lépe zavedené funkce zajišťování souladu s předpisy s cílem potvrdit, že společnost pečlivě uplatňuje prevenci neetického chování, jakož i organizační kulturu, která podporuje etické chování a dodržování předpisů.
|
|
245
|
C2.6. R3
|
M
|
Posouzení dopadů provádění protikorupčního programu na období 2021–2022 pro většinové společnosti místních samospráv a regionálních vládních jednotek
|
Zveřejnění zprávy o posouzení dopadů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zveřejní se zpráva o účincích provádění. Metodika vypracovaná ve zprávě umožní posoudit účinky provádění protikorupčního programu na společnosti vlastněné místními a regionálními vládními jednotkami a budoucí takové dokumenty.
Bude uspořádáno 5 školení zástupců společností, které jsou většinově vlastněny místními a regionálními samosprávnými jednotkami, o uplatňování příručky pro provádění doporučení OECD o správě a řízení společností ve společnostech ve většinovém vlastnictví místních a regionálních jednotek a o významu posílení integrity a boje proti korupci.
Uskuteční se 3 kulaté stoly a 1 konference o správě a řízení společností ve většinově vlastněných společnostech místních a regionálních vládních jednotek.
|
|
246
|
C2.6. R4
|
T
|
Odborná příprava soudců v oblasti řízení korupčních rizik při zadávání veřejných zakázek a soudní ochrany při zadávání veřejných zakázek
|
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
20 soudců Nejvyššího správního soudu Chorvatska bude vyškoleno v oblasti řízení rizika korupce při zadávání veřejných zakázek a soudní nápravy při zadávání veřejných zakázek. Za tímto účelem uspořádá justiční akademie v rámci celoživotního profesního rozvoje soudních úředníků dva pracovní semináře v podobě klasického/pravidelného vzdělávání a distančního vzdělávání v závislosti na okolnostech s cílem dále posílit soudní ochranu při zadávání veřejných zakázek.
|
M. SLOŽKA 2.7: POSÍLENÍ FISKÁLNÍHO RÁMCE
Cílem této složky je dále posílit fiskální rámec a fiskální kázeň prostřednictvím nového zákona o rozpočtu s cílem zlepšit rozpočtové procesy, zlepšit finanční výkaznictví a vytvořit model makroekonomických projekcí.
Posílení fiskálního rámce je jedním z klíčových prvků při zlepšování udržitelnosti veřejných financí, což zase přispívá k makroekonomické stabilitě a vytváří předpoklady pro zvýšení míry potenciálního růstu, jakož i hospodářského oživení a odolnosti.
Složka se zabývá doporučeními pro jednotlivé země týkajícími se posílení fiskálního rámce (doporučení pro zemi č. 1, 2019) a provádění fiskálních politik zaměřených na dosažení obezřetných střednědobých fiskálních pozic (doporučení pro zemi č. 1, 2020).
M.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.7 R1 – Zlepšení fiskálního plánování a podávání zpráv vg
Cílem této reformy je změnit zákon o rozpočtu s cílem zlepšit rozpočtové procesy a související rozpočtové dokumenty, jakož i účetní výkaznictví, a zajistit tak rozvoj účinného a udržitelného systému řízení veřejných financí.
Reforma zahrnuje:
-Vypracování a přijetí nového zákona o rozpočtu.
-Zajištění plné funkčnosti Komise pro fiskální politiku jmenováním nového předsedy na základě veřejné výzvy.
Reforma bude dokončena do 31. března 2022.
Reforma C2.7 R2 – Vývoj strukturálního makroekonomického modelu chorvatského hospodářství
Cílem reformy je vytvořit strukturální makroekonomický model chorvatského hospodářství, který je vhodný pro vypracování střednědobých makroekonomických prognóz, simulaci účinků hospodářských politik a posouzení dopadů otřesů, a v konečném důsledku posílit schopnost ministerstva financí připravovat rozpočtové prognózy.
Reforma bude dokončena do 30. září 2022.
M.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
247
|
C2.7. R1
|
M
|
Posílení fiskálního rámce přijetím zákona o rozpočtu s cílem zlepšit rozpočtové procesy
|
Vstup nového zákona o rozpočtu v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Nový zákon o rozpočtu stanoví postup a klíčové dokumenty pro přípravu, přijetí a plnění státního rozpočtu, rozpočet místních a regionálních vládních jednotek a jejich mimorozpočtových uživatelů, rámec pro výpůjčky pro místní a regionální vládní jednotky, sledování využívání vlastních a účelově vázaných příjmů, prognózu a kontrolu budoucích výdajů včetně víceletých závazků, což rovněž umožní větší flexibilitu při provádění projektů EU a zajistí soulad se směrnicí Rady 2011/85 s cílem zavést účinnější systém finančního a statistického výkaznictví.
|
|
248
|
C2.7. R1
|
M
|
Zajištění plné funkčnosti Komise pro fiskální politiku.
|
Jmenování nového předsedy Komise pro fiskální politiku Parlamentem
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Jmenování nového předsedy Komise pro fiskální politiku zajistí plnou funkčnost komise a provádění zákona o fiskální odpovědnosti (OG 111/2018).
|
|
249
|
C2.7. R2
|
M
|
Vývoj strukturálního makroekonomického modelu chorvatského hospodářství pro vypracování střednědobých makroekonomických prognóz, rozpočtové plánování
a analýzy hospodářské politiky
|
Vypracování a využití plně funkčního modelu strukturálních makroekonomických projekcí chorvatského hospodářství za účelem vypracování projekcí, na nichž je založen roční rozpočet.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Pro vypracování střednědobých makroekonomických prognóz, simulaci účinků hospodářských politik a dopadu otřesů bude vypracován strukturální makroekonomický model chorvatského hospodářství a v konečném důsledku se posílí kapacita ministerstva financí pro přípravu rozpočtových prognóz. Počáteční model bude vypracován do konce roku 2021 a bude plně funkční do poloviny roku 2022, což umožní vypracovat projekce, z nichž vychází rozpočet na rok 2023. Výsledky modelu se použijí pro přípravu rozpočtových dokumentů, čímž se zlepší kvalita střednědobých rozpočtových prognóz, a tím i udržitelnost veřejných financí.
|
N. SLOŽKA 2.8: POSILOVÁNÍ RÁMCE PRO BOJ PROTI PRANÍ PENĚZ
Cílem této složky je posílit schopnost chorvatských orgánů (orgánů dohledu, Úřadu pro boj proti praní peněz, donucovacích orgánů) bojovat proti praní peněz a financování terorismu, zlepšit jejich koordinaci a spolupráci a dále zvýšit informovanost všech zúčastněných stran.
Tato reforma je v souladu s akčním plánem Chorvatska pro účast v evropském mechanismu směnných kurzů II (ERM II).
N.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.8 R1 – Zvyšování povědomí o potřebě předcházet praní peněz
Cílem této reformy je zachovat účinnost finančního systému v souladu s mezinárodními standardy a zároveň zabránit nezákonným finančním tokům zvyšováním povědomí, a to vytvořením rámce pro pravidelnou odbornou přípravu všech institucí a orgánů odpovědných za provádění opatření proti praní peněz.
Reforma C2.8 R2 – Posílení spolupráce mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu
Cílem této reformy je posílit spolupráci mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu zlepšením výměny informací a osvědčených postupů v boji proti praní peněz a financování terorismu.
Reforma C2.8 R3 – Dokončení provádění akčního plánu ke snížení zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu
Celkovým cílem této reformy je provést akční plán na snížení rizik zjištěných ve vnitrostátním posouzení rizik praní peněz a financování terorismu v Chorvatsku, které přijala vláda. Akční plán obsahuje opatření, jejichž cílem je například posílit správní kapacitu Úřadu pro boj proti praní peněz, finančního inspektorátu a orgánů dohledu, zvýšit počet činností dohledu, zlepšit infrastrukturu IT a poskytnout školení úředníkům všech povinných osob s cílem posílit spolupráci a správní kapacitu.
Reforma C2.8 R4 – Posílení dohledu v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu na základě posouzení rizik ve finančním sektoru v Chorvatsku
Celkovým cílem této reformy je zlepšit rámec pro předcházení praní peněz a boj proti financování terorismu v Chorvatsku a posílit institucionální a správní kapacitu prováděním doporučení učiněných v rámci projektu Nástroje pro technickou podporu (TSI) týkajícího se vypracování přístupu k dohledu v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu založeného na posouzení rizik.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
N.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Orientační harmonogram pro dokončení
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
250
|
C2.8. R1
|
M
|
Zvyšování povědomí všech odpovědných stran prostřednictvím pravidelné odborné přípravy
|
Zavedený rámec pro průběžnou odbornou přípravu zaměstnanců povinných podávat zprávy o předcházení praní peněz a financování terorismu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2020
|
Byl zaveden rámec pro průběžnou odbornou přípravu pracovníků všech oznamujících institucí a orgánů, včetně úředníků odpovědných za dodržování předpisů v oblasti boje proti praní peněz a vedení úvěrových institucí, ze strany orgánů dohledu a Úřadu pro boj proti praní peněz. Vzdělávací iniciativy plánované v rámci se zaměří na zvyšování povědomí o přístupu založeném na posouzení rizik při provádění opatření hloubkové kontroly klienta a na povinnost oznamovat podezřelé činnosti. Orgány dohledu a Úřad pro boj proti praní peněz v rámci tohoto rámce pravidelně poskytují institucím a orgánům aktuální informace o vývoji v oblasti praní peněz.
|
|
251
|
C2.8. R2
|
M
|
Pokračování spolupráce mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu
|
Mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu je podepsána aktualizovaná dohoda o spolupráci v oblasti výměny informací a spolupráce
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2020
|
Aktualizovaná dohoda o spolupráci mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu v oblasti výměny informací a spolupráce, která zahrnuje:
i) výměnu údajů a informací nezbytných pro postupy dohledu,
II) výměnu informací o nesrovnalostech zjištěných u oznamujících subjektů,
III) výměnu informací o nejnovějších typologiích praní peněz a financování terorismu, které identifikoval Úřad pro boj proti praní peněz a orgány dohledu,
IV) zvýšení dohledových činností na základě zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu a
v) výměnu statistických údajů pro účely vnitrostátního posouzení rizik praní peněz a financování terorismu a posouzení účinnosti úsilí systému při předcházení praní peněz a financování terorismu a jejich odhalování.
|
|
252
|
C2.8. R2
|
T
|
Posílit dohled prostřednictvím pravidelných zasedání interinstitucionální pracovní skupiny pro dohled
|
|
Číslo
|
0
|
12
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Za účelem harmonizace postupů dohledu, zlepšení výměny zkušeností a znalostí mezi orgány dohledu a výměny informací se interinstitucionální pracovní skupina pro dohled v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu (MIRS) zúčastní v období od konce roku 2020 do konce roku 2024 alespoň 12 zasedání. Interinstitucionální pracovní skupina pro dohled posílí spolupráci mezi všemi orgány dohledu odpovědnými za dohled nad prováděním opatření a kroků zákona o boji proti praní peněz a financování terorismu. Interinstitucionální pracovní skupina pro dohled zejména sleduje: i) účinná výměna statistických údajů o prováděném dohledu, ii) výměna zkušeností se sledováním („osvědčené postupy“), iii) výměna informací o nesrovnalostech zjištěných při uplatňování zákona, iv) posílení a koordinace činností dozoru a v) výměna informací o plánech dozoru.
|
|
253
|
C2.8. R3
|
M
|
Dokončit provádění nového akčního plánu ke zmírnění zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu na základě aktualizovaného vnitrostátního posouzení rizik.
|
Dokončit provádění nového akčního plánu na zmírnění zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu dalším posílením spolupráce a výměny informací
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Na základě vnitrostátního posouzení rizik praní peněz a financování terorismu v Chorvatské republice bude do 31. prosince 2021 plně proveden akční plán na zmírnění zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu. Akční plán obsahuje opatření ke snížení zjištěných rizik, veřejnoprávní a jiné subjekty určené držiteli pro provádění jednotlivých opatření, jakož i lhůtu pro provedení opatření. Plán zohlední rizika zjištěná orgány dohledu (Chorvatská národní banka, finanční inspekce, Chorvatská agentura pro dohled nad finančními službami), Úřadem pro boj proti praní peněz, státním zastupitelstvím Chorvatské republiky a právnickými povinnými osobami (bankami a dalšími). Dále posílí spolupráci a výměnu informací mezi všemi odpovědnými institucemi a orgány.
|
|
254
|
C2.8. R4
|
M
|
Posílení dohledu nad finančním sektorem na základě posouzení rizik v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu
|
Plné provedení posílených postupů a metodik pro dohled založený na posouzení rizik, které byly vyvinuty v rámci projektu Nástroje pro technickou podporu „Dohled nad praním peněz a financováním terorismu založený na rizicích ve finančním sektoru v Chorvatsku“ s cílem účinně zmírnit zjištěná rizika praní peněz a financování terorismu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Orgány přijmou, v případě potřeby přijetím právních předpisů, opatření k posílení dohledu nad finančním sektorem na základě posouzení rizik provedeného Chorvatskou národní bankou a Chorvatskou agenturou pro dohled nad finančními službami a za použití přístupu založeného na posouzení rizik vypracovaného v souladu s výsledky technické pomoci poskytované v rámci nástroje pro technickou podporu. Tato opatření posílí institucionální a správní kapacitu a přispějí ke zlepšení účinnosti celého systému předcházení praní peněz a financování terorismu v Chorvatsku a v konečném důsledku ke zlepšení celkového rámce pro boj proti praní peněz v Chorvatsku.
|
O. SLOŽKA 2.9: POSÍLENÍ RÁMCE PRO ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK
V zájmu posílení rámce pro zadávání veřejných zakázek a jeho sladění s osvědčenými postupy EU zahrnuje tato složka chorvatského plánu pro oživení a odolnost opatření ke zlepšení systému odborné přípravy pro zadávání veřejných zakázek, posílení systému přezkumu zavedením povinných elektronických odvolání a podpory využívání inovativního zadávání veřejných zakázek. Posílený systém zadávání veřejných zakázek přispěje mimo jiné k boji proti korupci a povede k lepšímu čerpání finančních prostředků EU, což by mělo vést ke zlepšení podnikatelského prostředí, zvýšení soukromých investic, produktivity a vytváření nových pracovních míst.
Složka zahrnuje tři reformy a jednu investici, jejichž cílem je zvýšit transparentnost a účinnost systému zadávání veřejných zakázek v Chorvatsku. Ty rovněž přispějí k lepší prevenci korupce, zejména na místní úrovni, a zlepší kapacitu a efektivitu chorvatské veřejné správy.
O.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C2.9 R1 – Kontinuální poskytování odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek
Cílem reformy je zlepšit systém odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek vytvořením nových nástrojů pro získávání teoretických a praktických znalostí, odborných dovedností a kompetencí pro odborné, nákladově efektivní, účinné a účelné provádění postupů zadávání veřejných zakázek na všech úrovních. Vychází z komplexního přístupu k posílení konkurenceschopnosti zúčastněných stran v systému zadávání veřejných zakázek začleněním výsledků analýzy pracovní zátěže v rámci investiční akce C2.9.R1–I1. Analýza zejména vymezí potřeby průběžné a plánované odborné přípravy klíčových zaměstnanců v oblasti zadávání veřejných zakázek na základě matice kompetencí, která definuje 30 kompetencí a dovedností.
Kromě toho bude do 31. prosince 2023 do chorvatského systému odborné přípravy zaveden evropský rámec kompetencí pro odborníky v oblasti zadávání veřejných zakázek ProcurCompEU, který slouží jako společný referenční rámec pro odborníky v oblasti zadávání veřejných zakázek. Zaprvé, pro jednotlivce rámec usnadňuje identifikaci a koncepci osobních a odborných schopností. Zadruhé jej zadavatelé použijí k posouzení a zlepšení účinnosti zadávání veřejných zakázek ve své organizaci. Poskytovatelé odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek musí mít možnost využít rámec ProcurCompEU k vypracování komplexních vzdělávacích a školicích programů.
Za třetí, obecné vzdělávací programy, které jsou rovněž přístupné uchazečům, zvýší úroveň znalostí a dovedností v oblasti provádění zadávacích řízení na straně uchazečů a zlepší úroveň účasti a úspěšnosti malých a středních podniků při zadávání veřejných zakázek.
Tato reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C2.9 R1–I1 – Analýza pracovní zátěže zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek
Tato investice poskytne analýzu pracovní zátěže s cílem určit počet účastníků, požadované kompetence zaměstnanců a potřebná zlepšení systému náhrad. Očekává se, že při provádění doporučení analýzy bude dosaženo optimálního počtu vysoce kvalifikovaných a motivovaných pracovníků, kteří budou reagovat na potřeby klíčových institucí pro zadávání veřejných zakázek, a že se tento počet udrží.
Opatření zahrnuje:
-analýzu pracovní zátěže v orgánech pro zadávání veřejných zakázek, která je součástí řízení finančních prostředků EU;
-popis úkolů, které vykonávají;
-vymezení požadovaných kompetencí.
Analýza pracovní zátěže vychází z historických údajů o pracovní zátěži a zohledňuje rovněž očekávané trendy pracovní zátěže, včetně potřeby průběžné a plánované odborné přípravy zaměstnanců o konkrétních tématech souvisejících se zadáváním veřejných zakázek, jako jsou strategické, sociálně odpovědné a udržitelné zadávání veřejných zakázek, inovativní zadávání veřejných zakázek a přístup malých a středních podniků na tento trh s veřejnými zakázkami.
Výsledky analýzy se použijí k vymezení průběžných a plánovaných vzdělávacích potřeb zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek (MINGOR – Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje, SAFU – Ústřední finanční a smluvní agentura a DKOM – Státní komise pro dohled nad veřejnými zakázkami).
Toto opatření bude dokončeno do 30. září 2022.
Reforma C2.9 R2 – Posílení systému přezkumu při zadávání veřejných zakázek
Cílem reformy je přispět ke snížení administrativní zátěže související se systémem přezkumu a pomoci v boji proti korupci zkrácením průměrné doby pro odvolání a zavedením povinného podávání elektronických odvolání.
Reforma spočívá ve změnách legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek s cílem zavést elektronický opravný prostředek jako povinný nástroj v systému zadávání veřejných zakázek a zkrácení průměrné doby vyřizování odvolání.
Reforma C2.9 R3 – Inovativní zadávání veřejných zakázek
Cílem reformy je zvýšit využívání zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení v Chorvatsku.
Toto opatření zahrnuje vypracování a provádění programu odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek v oblasti inovací pro zadavatele veřejných zakázek v Chorvatsku.
O.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
256
|
C2.9. R1
|
M
|
Pokyny ke zlepšení účasti malých a středních podniků na zadávacích řízeních a jejich sdružování
|
Zveřejnění pokynů na portálu pro zadávání veřejných zakázek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
S cílem dále podpořit zapojení malých a středních podniků do zadávacích řízení budou vypracovány a zveřejněny pokyny pro zadavatele a uchazeče s cílem podpořit účast malých a středních podniků na trhu s veřejnými zakázkami. Pokyny rovněž obsahují nejdůležitější ustanovení zákona o zadávání veřejných zakázek, jejichž cílem je usnadnit malým a středním podnikům soutěž o veřejné zakázky. Pokračuje spolupráce s podnikatelskými sdruženími při poskytování cílené odborné přípravy uchazečům v zadávacích řízeních. Pokyny budou vypracovány na základě výsledků projektu programu na podporu strukturálních reforem.
|
|
257
|
C2.9. R1
|
M
|
Změna pravidel pro školení v oblasti zadávání veřejných zakázek
|
Vstup v platnost změn pravidel pro školení v oblasti zadávání veřejných zakázek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
Změny legislativního rámce za účelem zlepšení odborné přípravy v oblasti zadávání veřejných zakázek zahrnují: i) vytvoření osnov pro programy prohlubování dovedností, vymezení kompetencí a cílů učení, ii) začlenění rámce ProcurCompEU do povinného systému odborné přípravy a certifikace pro zadávání veřejných zakázek; III) požadavek provést kvalitativní posouzení odborné přípravy.
Očekává se, že změny poskytnou komplexní přístup nezbytný k zajištění posílení správní kapacity zaměstnanců v klíčových institucích pro zadávání veřejných zakázek, a to i s využitím doporučení z analýzy pracovní zátěže (R1–I1). Na základě výsledků posouzení organizace a strategických priorit se upřednostní školení, která mohou mít největší dopad na dosahování cílů, jako jsou otázky integrity a transparentnosti, řádné plánování postupů, spravedlivé a otevřené technické specifikace, jasná kritéria pro výběr a hodnocení nabídek, řízení smluv a jejich změny.
|
|
258
|
C2.9. R1
|
M
|
Začlenění přizpůsobeného rámce pro průběžnou odbornou přípravu úředníků odpovědných za zadávání veřejných zakázek v rámci rámce ProcurCompEU do povinného systému odborné přípravy a certifikace pro zadávání veřejných zakázek.
|
Vstup v platnost rámce pro průběžnou odbornou přípravu úředníků odpovědných za zadávání veřejných zakázek v souladu s rámcem ProcurCompEU;
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Nástroj ProcurCompEU se přizpůsobí specifikům Chorvatska a začlení se do stávajícího povinného systému odborné přípravy a certifikace v oblasti zadávání veřejných zakázek. Na portálu pro zadávání veřejných zakázek bude vytvořena podstránka, kde budou k dispozici nástroje ProcurCompEU, které budou moci využívat všechny zúčastněné strany v systému zadávání veřejných zakázek, a příslušný orgán pro politiku zadávání veřejných zakázek bude podporovat jeho praktické provádění a dohled.
|
|
259
|
C2.9. R1–I1
|
M
|
Zveřejnění nezávislé analýzy a konkrétních doporučení ke zlepšení řízení zátěže všech zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek (MINGOR, SAFU, DKOM).
|
Zveřejnění analýzy pracovní zátěže zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek (MINGOR, SAFU a DKOM), včetně akčního plánu pro provádění doporučení a opatření v oblasti lidských zdrojů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Nezávislí externí odborníci provedou komplexní analýzu pracovní zátěže zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek zahrnutých do fondů EU, včetně popisu úkolů, které vykonávají, a nezbytných kompetencí a systému náhrad. Zveřejněná nezávislá zpráva bude vycházet z komplexní analýzy úloh v systému zadávání veřejných zakázek a pracovní zátěže, přičemž zohlední historické údaje o pracovní zátěži a porovná je s trendy ve zvyšování pracovní zátěže, včetně potřeb odborné přípravy v konkrétních tématech, jako je udržitelné zadávání veřejných zakázek a přístup k malým a středním podnikům. Zpráva obsahuje akční plán pro provádění opatření a doporučení ke zlepšení s cílem zajistit nábor a udržení vysoce kvalifikovaných pracovníků.
|
|
260
|
C2.9. R2
|
M
|
Změna legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek, která činí využití elektronického odvolání povinným prostředkem pro podání opravného prostředku
|
Vstup v platnost změn zákona o zadávání veřejných zakázek a správních předpisů (nařízení o odvoláních v zadávacích řízeních)
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Legislativní rámec pro zadávání veřejných zakázek (zákon o zadávání veřejných zakázek a příslušné podzákonné předpisy) bude změněn tak, aby zavedl elektronické odvolání jako povinný prostředek nápravy v systému zadávání veřejných zakázek.
|
|
261
|
C2.9. R2
|
T
|
Zkrácení průměrné doby vyřizování odvolání a rozhodnutí
|
|
Číslo
|
35.2
|
29.2
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Průměrný počet dnů pro rozhodnutí o odvolacích věcech ode dne obdržení odvolání se sníží nejméně o 6 dnů.
|
|
263
|
C2.9. R3
|
M
|
Programy a činnosti zaměřené na navrhování a řízení inovativních veřejných zakázek
|
Zavedený program pro poskytování odborné pomoci a odborné přípravy zadavatelům v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
S využitím technické pomoci zřídí chorvatské instituce programy pro poskytování odborné pomoci zadavatelům v zadávacích řízeních souvisejících s inovacemi. Posílí se Středisko pro hospodářskou soutěž pro inovativní zadávání veřejných zakázek zřízené v HAMAG-BICRO (Chorvatská agentura pro malé podniky, inovace a investice) a jeho zaměstnanci budou vyškoleni k tomu, aby sami poskytovali odbornou přípravu v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovace. Stejným způsobem se rovněž posílí správní kapacita ministerstva hospodářství a udržitelného rozvoje MINGOR. Do 1. čtvrtletí 2024 se vypracuje zpráva o pokroku v tomto posilování kapacit.
Kromě toho se zveřejní příručka pro zadavatele s pokyny, jak provádět zadávací řízení související s inovacemi.
|
|
264
|
C2.9. R3
|
T
|
Odborná příprava v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení
|
|
Číslo
|
0
|
150
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Zástupci nejméně 150 veřejných zadavatelů musí být vyškoleni v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení. Orgány rovněž sledují využívání zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení prostřednictvím zveřejnění statistických údajů a provádějí osvětové činnosti pro zúčastněné strany ze soukromého sektoru.
|
P. SLOŽKA 3.1: REFORMA VZDĚLÁVACÍHO SYSTÉMU
Vzdělávací systém v Chorvatsku čelí řadě významných problémů. Účast na formální péči o děti a účast na předškolním vzdělávání a péči patří k nejnižším v EU, což do značné míry vyplývá z nedostatku infrastruktur předškolního vzdělávání a péče a nedostatku učitelů, přičemž nerovnosti se prohlubují značnými regionálními rozdíly. Cyklus povinné školní docházky (trvající osm let) je o jeden rok kratší než standard EU. Roční doba výuky na základních školách je rovněž nižší než průměr EU, neboť mnoho škol pracuje ve směnách kvůli nedostatku infrastruktury. Výsledky žáků ve všech základních dovednostech jsou pod průměrem EU. Dosažené terciární vzdělání je jedním z nejnižších v EU. Účast na vzdělávání dospělých je rovněž velmi nízká.
Cílem této složky je řešit všechny tyto výzvy. Zahrnuje komplexní reformu vzdělávacího systému, jejímž cílem je podpořit přístup ke vzdělávání a jeho kvalitu na všech úrovních vzdělávání. Zahrnuje rovněž doplňkové investice do infrastruktury předškolního vzdělávání a péče, škol a digitální infrastruktury vysokoškolského vzdělávání.
Tato složka přispívá kplnění doporučení určených Chorvatsku v posledních dvou letech, k potřebě „provést reformu vzdělávání a zlepšit přístup ke vzdělávání a odborné přípravě na všech úrovních a zlepšit jejich kvalitu a relevantnost pro trh práce“ (doporučení pro zemi č. 2 z roku 2019) a „podporovatzískávání dovedností“ (doporučení pro zemi č. 2na rok 2020).
P.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C3.1 R1 – Strukturální reforma vzdělávacího systému
Cílem tohoto opatření je zlepšit přístup ke vzdělání a jeho kvalitu na všech úrovních, zejména pro osoby a děti ze sociálně a ekonomicky znevýhodněných skupin
.
·Předškolní vzdělávání a péče (ECEC)
Tato reforma spočívá ve zlepšení přístupu dětí ve věku od tří let do zahájení základního vzdělávání k předškolnímu vzdělávání a péči a ve vytvoření nového modelu financování s cílem zajistit dlouhodobou udržitelnost financování předškolního vzdělávání a péče.
·Základní školy
Cílem reformy je zvýšit kvalitu výuky a výsledků učení, zejména u dětí ze znevýhodněného socioekonomického prostředí, zavedením jednorázové, celodenní výuky na základních školách a zvýšením počtu povinných vyučovacích hodin. Cílem reformy je rovněž podpořit průběžný rozvoj učitelů a systematické externí hodnocení výsledků učení na základních školách.
Reforma novelizuje školský zákon za účelem zavedení nového modelu celodenní výuky na základních školách, kterým se mění minimální počet povinných vyučovacích hodin a osnov pro základní školy, a je doplněna systematickými programy rozvoje učitelů.
Tato podsoubor opatření reformy se dokončí do 31. prosince 2023.
·Střední školy
Cílem reformy je zvýšit relevantnost sekundárního vzdělávání zvýšením počtu studentů zapsaných do všeobecného sekundárního vzdělávání (programy „gimnazija“) a zároveň snížit podíl odborného vzdělávání a přípravy a zlepšit relevantnost programů odborného vzdělávání a přípravy pro trh práce.
Reforma přispěje ke konsolidaci četných stávajících programů sekundárního odborného vzdělávání snížením přebytku programů odborného vzdělávání a zvýšením jejich relevantnosti pro potřeby trhu práce. Reforma zavede nové učební osnovy založené na kvalifikačních a profesních standardech chorvatského rámce kvalifikací (CROQF), které budou doprovázeny vypracováním nových výukových materiálů a odborné přípravy učitelů odborného vzdělávání.
Tato podsoubor opatření reformy se dokončí do 31. prosince 2023.
·Vzdělávání dospělých
Cílem reformy je zvýšit kvalitu a relevantnost vzdělávání dospělých. Nový zákon o vzdělávání dospělých sladí programy vzdělávání dospělých s kvalifikačními standardy chorvatského rámce kvalifikací (CROQF), který by měl usnadnit uznávání získaných znalostí a dovedností. Reforma rovněž stanoví zavedení individuálních vzdělávacích účtů, aby se každý člověk mohl účastnit celoživotního učení. Reforma rovněž zavede systém hodnocení poskytovatelů vzdělávání dospělých.
Tato podsoubor opatření reformy se dokončí do 31. prosince 2023.
Tuto reformu podporují tři investice (C3.1 R1–I1, C3.1 R1–I2, C3.1 R1–I3 a C3.1 R1–I4).
Investice C3.1 R1–I1 – Výstavba, modernizace, rekonstrukce a vybavení zařízení předškolního vzdělávání a péče
Cílem této investice je podpořit přístup k předškolnímu vzdělávání a péči v Chorvatsku. Toto opatření zahrnuje výstavbu nových zařízení předškolního vzdělávání a péče a renovaci stávajících zařízení s cílem vytvořit v předškolním vzdělávání a péči 22500 nových míst.
Investice C3.1 R1–I2 – Výstavba, modernizace, rekonstrukce a vybavení základních škol pro celodenní výuku s jedinou směnou
Cílem tohoto opatření je podpořit přechod na celodenní výuku na základních školách v Chorvatsku. Opatření spočívá ve výstavbě nových základních škol a modernizaci stávajících škol.
Investice C3.1 R1–I3 – Výstavba, modernizace, rekonstrukce a vybavení středních škol
Cílem tohoto opatření je zvýšit kapacity fyzické infrastruktury na středních školách. Opatření zahrnuje výstavbu nových středních škol a modernizaci stávajících škol, včetně sportovních infrastruktur škol.
Reforma C3.1 R2 – Modernizace vysokoškolského vzdělávání
Cílem této reformy je zlepšit dostupnost, kvalitu a relevantnost vysokoškolského vzdělávání pro trh práce, jakož i zvýšit podíl absolventů vysokoškolského vzdělávání, zejména ze zranitelných a nedostatečně zastoupených skupin.
Reforma zahrnuje přijetí nového zákona o vědě a vysokoškolském vzdělávání a nového zákona o zajišťování kvality ve vědě a vysokoškolském vzdělávání s cílem vytvořit nový účinný model financování pro veřejné univerzity a další veřejné vysokoškolské instituce. Nový model financování je založen na transparentních kritériích a ukazatelích výkonnosti spojených s rozvojovými cíli instituce. Očekává se, že nový model financování bude zaveden prostřednictvím programových dohod, které se budou vztahovat na vědecké výzkumné a výukové činnosti univerzity/instituce na období dvou let.
Cílem reformy je rovněž lépe sladit vzdělávání s potřebami trhu práce. Bude i nadále stanovovat kvalifikační standardy pro všechny vysokoškolské kvalifikace a zařazovat je do registru chorvatského rámce kvalifikací (CROQF), u něhož se očekává, že lépe sladí vysokoškolské kvalifikace s potřebami trhu práce. Reforma rovněž zřídí digitální rejstřík diplomů, což je krok směrem k vytvoření systému sledování absolventů, který umožní sledovat zaměstnatelnost absolventů.
Reforma rovněž podpoří užší vazby mezi výukou a vědeckým výzkumem, internacionalizaci a účast chorvatských univerzit na aliancích evropských univerzit budoucnosti a podpoří digitální transformaci vysokoškolského vzdělávání.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C3.1 R2-I1 – Digitální transformace vysokoškolského vzdělávání
Cílem tohoto opatření je podpořit digitální transformaci vysokoškolského vzdělávání a usnadnit elektronické učení.
Opatření spočívá v investicích do digitálních infrastruktur pro výuku a digitálních výukových nástrojů.
P.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
265
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí revidovaného právního rámce pro vzdělávání dospělých
|
Vstup v platnost revidovaného právního rámce upravujícího vzdělávání dospělých
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Revidovaný právní rámec upravující vzdělávání dospělých podpoří lepší soulad mezi nabídkou programů a potřebami trhu práce tím, že sladí programy vzdělávání dospělých s obsahem kvalifikačních standardů chorvatského rámce kvalifikací (CROQF) a umožní uznávání informálního a neformálního učení.
|
|
266
|
C3.1. R1
|
M
|
Komplexní analýza potřeb sekundárního vzdělávání
|
Zveřejnění výsledků komplexní analýzy potřeb středoškolského vzdělávání na internetových stránkách ministerstva vědy a školství
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Provede se komplexní analýza potřeb sekundárního vzdělávání s cílem podpořit opatření na zvýšení podílu studentů zapsaných v programech všeobecného sekundárního vzdělávání, snížit podíl studentů zapsaných v přebytkových programech odborného vzdělávání a sladit programy odborného vzdělávání s potřebami trhu práce.
|
|
267
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí modelu financování předškolního vzdělávání a péče
|
Vstup modelu financování předškolního vzdělávání a péče v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
Chorvatská vláda přijme model financování provozních nákladů zařízení předškolního vzdělávání a péče pro obce/místní vládní jednotky s menší finanční kapacitou s cílem zajistit udržitelnost investic po renovaci stávajících zařízení nebo výstavby nových zařízení předškolního vzdělávání a péče.
|
|
268
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí změn týkajících se celodenního výukového modelu
|
Vstup v platnost přijatých změn zákona upravujícího základní a sekundární vzdělávání pro celodenní výuku
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Změny zákona upravujícího základní a střední vzdělávání stanoví podmínky pro zavedení celodenní výuky.
|
|
269
|
C3.1. R1
|
T
|
Účast na předškolním vzdělávání a péči
|
|
% (v procentech)
|
76,3
|
90
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zvýšení podílu dětí ve věku od 3 let do školního věku, které navštěvují předškolní vzdělávání a péči, na 90 % je patrné z oficiálních vnitrostátních statistik.
|
|
270
|
C3.1. R1–I1
|
T
|
Počet míst vybudovaných v předškolním vzdělávání a péči
|
|
Číslo
|
0
|
12 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
V důsledku investic do infrastruktury do výstavby, modernizace a rekonstrukce zařízení předškolního vzdělávání a péče bude vytvořeno nejméně 12000 nových míst v předškolním vzdělávání a péči.
Výstavba a renovace zařízení předškolního vzdělávání a péče vycházejí z výsledků analýzy potřeb, která zohledňuje kapacity školy a demografický vývoj.
|
|
271
|
C3.1. R1–I2
|
T
|
Počet vybudovaných nebo rekonstruovaných základních škol
|
|
Číslo
|
0
|
286
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
286 tříd na základních školách bude vybudováno nebo rekonstruováno tak, aby se vytvořily další kapacity. Musí být postaveny nejméně 4 nové sportovní haly.
Výstavba a renovace základních škol vycházejí z posouzení potřeb investic do infrastruktury s přihlédnutím ke kapacitám školy a demografickému vývoji.
|
|
396
|
C3.1. R1–I3
|
T
|
Počet renovovaných nebo vybudovaných středoškolských tříd
|
|
Číslo
|
0
|
52
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být renovováno nebo vybudováno nejméně 52 tříd pro programy všeobecného středního vzdělávání.
Výstavba a renovace škol provozujících středoškolské programy vycházejí z posouzení stávajících kapacit a potřeb další fyzické infrastruktury.
|
|
273
|
C3.1. R2
|
M
|
Přijetí nového zákona o vědecké činnosti a vysokoškolském vzdělávání
|
Vstup v platnost nového zákona o vědě a vysokoškolském vzdělávání
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Nový rámec umožní organizační reformu veřejných univerzit a vědeckých ústavů a zavede model financování založený na výkonnosti.
|
|
274
|
C3.1. R2-I1
|
T
|
Digitální infrastruktura a vybavení dodávané veřejným vysokoškolským institucím
|
|
% (v procentech)
|
0
|
90
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Alespoň 90 % veřejných vyšších institucí má prospěch z pasivní modernizace digitální infrastruktury a nákupu vybavení.
|
P.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C3.1 R1–I4 – Výstavba, modernizace, rekonstrukce a vybavení základních škol pro celodenní výuku s jedinou směnou
Cílem této investice je, aby všichni žáci základních škol navštěvovali zpěvové školy. Tato investice spočívá ve výstavbě nových základních škol a modernizaci stávajících škol, včetně sportovních infrastruktur.
P.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
397
|
C3.1. R1–I4
|
T
|
Počet vybudovaných nebo rekonstruovaných základních škol
|
|
Číslo
|
286
|
1318
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Na základních školách musí být vybudováno nebo renovováno alespoň dalších 1032 tříd s cílem vytvořit další kapacity. Musí být postaveno nejméně 241 nových sportovních hal.
Výstavba a renovace základních škol vycházejí z posouzení potřeb investic do infrastruktury s přihlédnutím ke kapacitám školy a demografickému vývoji.
|
Q. SLOŽKA 3.2: POSÍLENÍ VÝZKUMNÉ A INOVAČNÍ KAPACITY
Chorvatské prostředí veřejného výzkumu a inovací je velmi roztříštěné. Nedostatečné investice do výzkumu, vývoje a inovací, zejména z podnikatelského sektoru, ve spojení s nedostatečným financováním a organizačním modelem univerzit a vědeckých ústavů brání plnému potenciálu chorvatského odvětví výzkumu. V důsledku toho zůstává vědecká produktivita, efektivita a předávání znalostí omezená. Předpoklady pro rozvoj lidských zdrojů v oblasti vědy, technologického inženýrství a matematiky (STEM) a informačních a komunikačních technologií (IKT), které by umožnily zvýšit připravenost společnosti na digitální transformaci, nejsou dostatečně rozvinuty. Roztříštěnost a neefektivnost politik v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a nedostatek výsledků investic do výzkumu, vývoje a inovací patří k hlavním příčinám narušeného růstu produktivity a konkurenceschopnosti.
Cílem této složky je řešit tyto výzvy sledováním těchto cílů:
-Zlepšení systému institucionálního financování univerzit a vědeckých ústavů s cílem motivovat vědeckou produktivitu, účinnost a předávání znalostí prostřednictvím přímých investic a zvýšeného financování vědeckého výzkumu.
-Zvýšené investice do výzkumné infrastruktury a organizačních kapacit univerzit a vědeckých ústavů, které umožní vyšší kvalitu vědeckého výzkumu, jakož i zvýšení přitažlivosti kariéry ve výzkumu v Chorvatsku.
-Zavedení nového podpůrného rámce pro kariérní postup a profesní rozvoj výzkumných pracovníků v souladu se specifiky vědeckých oborů a přilákání a udržení mladých chorvatských vědců a vysoce kvalitních zahraničních vědců.
-Zavedení účinnějšího institucionálního a programového rámce pro programy financování výzkumu a vývoje.
Složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země týkajícího se hospodářské politiky v oblasti investic v oblasti výzkumu a inovací (doporučení pro jednotlivé země č. 3, 2019).
OTÁZKA Č. 1
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C3.2 R1 – Reforma a posílení výzkumných a vývojových kapacit veřejného sektoru výzkumu
Cílem této reformy je zvýšit kvalitu a mezinárodní viditelnost veřejného výzkumu, posílit cílený výzkum a dopad vědy na další rozvoj inovací, hospodářství a společnosti prostřednictvím reorganizace odvětví veřejného výzkumu. Reforma zahrnuje tato opatření:
-Přijetí nového vzoru programových dohod pro financování veřejného systému vědeckého výzkumu,
-Navýšení rozpočtu vědeckých institucí pro výzkum s větším dopadem,
-Snížení roztříštěnosti systému vědeckého výzkumu prostřednictvím integrace vědeckých výzkumných institucí s cílem přejít k účinnější organizaci vysokých škol a výzkumných ústavů,
-Zlepšení kvality vědecké výzkumné práce podporou přechodu na systém financování založený na výkonnosti.
Provádění reformy zahrnuje přijetí nového zákona o vědecké činnosti a vysokoškolském vzdělávání, který stanoví právní a finanční rámec pro organizační a funkční integraci univerzit a vědeckých ústavů, jakož i dialog o institucionálních cílech a nový rámec financování založený na výsledcích. Očekává se, že nový právní a finanční rámec povede k většímu vlivu publikací, konkurenceschopnějším projektům, silnější mezinárodní spolupráci a většímu počtu projektů ve spolupráci s podniky.
Reforma bude dokončena do 30. září 2022.
Investice C3.2 R1–I1 – Vypracování systému programových dohod pro financování univerzit a výzkumných ústavů zaměřených na inovace, výzkum a vývoj
Cílem této investice je zlepšit systém financování vědecké práce univerzit a vědeckých ústavů s cílem dosáhnout vyšší kvality a relevantnosti výsledků výzkumu.
Tato investice spočívá v poskytnutí finančních prostředků na výzvy k předkládání výzkumných projektů těm veřejným výzkumným subjektům, které podepisují programové dohody.
Reforma C3.2 R2 – Vytvoření rámce pro přilákání studentů a výzkumných pracovníků do oborů STEM a IKT
Cílem této reformy je zavést nový podpůrný rámec pro kariérní postup a profesní rozvoj výzkumných pracovníků v oborech STEM a IKT s cílem zvýšit počet a kvalitu výzkumných pracovníků a odborníků ve vědeckém a podnikatelském sektoru a zvýšit inovační potenciál. V dlouhodobém horizontu se očekává, že reforma umožní přelévání lidského kapitálu z vědeckých institucí do hospodářství prostřednictvím přenosu specializovaných znalostí, pokročilých technologií, spolupráce mezi akademickou obcí a podniky prostřednictvím technologických platforem a rozvoje začínajících a osamostatněných podniků v oblasti vyspělých technologií, jakož i otevřených výzkumných a technologických infrastruktur.
Vědecká kariéra se zatraktivňuje prostřednictvím jasné a transparentní náborové politiky založené na zásluhách v klíčových oblastech vědeckého výzkumu. Vědecká kariéra v oblasti přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky a informačních a komunikačních technologií se podporuje již od nejranějších úrovní vzdělávání. Legislativní rámec se změní tak, aby řešil nekonkurenceschopný a administrativně zatěžující model náboru a povyšování v chorvatském systému vědeckého výzkumu.
Reforma bude dokončena do 30. září 2022.
Investice C3.2 R2-I1 – Vývoj příznivého modelu pro kariérní postup výzkumných pracovníků a provádění špičkového vědeckého výzkumu v oborech STEM a IKT
Cílem této investice je vytvořit a zavést nový podpůrný rámec a systém pobídek pro rozvoj kariéry výzkumných pracovníků.
Investice sestává z výzev k předkládání výzkumných grantů na podporu mladých výzkumných pracovníků, programů odborné přípravy a mobility s podnikatelským sektorem.
Investice C3.2 R2-I2 – Investice do výzkumu – technologická infrastruktura v oborech STEM a IKT
Cílem této investice je podpořit digitální transformaci prostřednictvím investic do klíčových infrastrukturních projektů pro aplikovaný a cílený výzkum.
Investice spočívá ve výstavbě šesti infrastrukturních projektů na přímou podporu výzkumu, vývoje a inovací.
Reforma C3.2 R3 – Zlepšení
účinnost veřejných investic do výzkumu, vývoje a inovací
Cílem této reformy je zavést funkčnější a účinnější model řízení pro konkurenceschopný výzkum a zavést rozvojové a inovační programy, které umožní rychlejší proces výběru výzkumných projektů založený na zásluhách.
Reforma zahrnuje přijetí nového zákona o Chorvatské vědecké nadaci s cílem posílit kapacitu Chorvatské vědecké nadace a snížit počet institucí, které se v současné době podílejí na řízení a provádění programů financování výzkumu a inovací. Tento nový právní rámec umožní přeměnit a posílit kapacitu nadace na subjekt, který kromě jasně dohodnutých a vymezených pravomocí v rámci interinstitucionální koordinace v rámci Národní rady pro inovace zajistí zjednodušený a systematický přístup k řízení financování projektů.
Reforma bude dokončena do 30. září 2022.
Investice C3.2 R3–I1 – Zavedení funkčnějšího programového rámce pro financování projektů výzkumu, vývoje a inovací
Cílem tohoto opatření je zlepšit stávající systém financování výzkumu, vývoje a inovací a podpořit rozvoj špičkového výzkumu a produktů.
Tato investice sestává z výzev k předkládání výzkumných projektů v rámci pilotního programu financování.
OTÁZKA 2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
275
|
C3.2. R1
|
M
|
Nový zákon o vědě a vysokoškolském vzdělávání
|
Vstup v platnost nového zákona o vědě a vysokoškolském vzdělávání
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Nový legislativní akt vytvoří právní a finanční podmínky pro organizační a funkční reformu veřejných univerzit a vědeckých ústavů a financování zaměřené na dosažení cílů institucionálního rozvoje.
|
|
276
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Finanční prostředky přidělené na výzkumné projekty na základě interních výzev výzkumných organizací během prvního dvouletého cyklu provádění dohod o programu
|
|
Počet (částka)
|
0
|
17 619 079
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
Částka 17 619 079 EUR byla přidělena na výzkumné projekty prováděné univerzitami a výzkumnými ústavy, které podepsaly programové dohody. Projekty podporují přímé vědecké a výzkumné činnosti (výzkumné projekty) a jsou založeny na zveřejněných specifikacích pro nabídková řízení, přičemž zadávací podmínky zahrnují kritéria způsobilosti, která zajišťují, že vybrané projekty splňují technické pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), a to prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
|
|
277
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Podíl univerzit nebo výzkumných ústavů, které podepsaly programové dohody
|
|
% (v procentech)
|
0
|
65
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2024
|
Nejméně 65 % veřejných univerzit a vědeckých ústavů musí podepsat nové programové dohody v souladu s ustanoveními nového zákona o vědecké činnosti a vysokoškolském vzdělávání, který zavede systém financování veřejných vědeckých organizací založený na výkonnosti.
|
|
278
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Dokončené výzkumné projekty v „zelené“ oblasti prováděné vědeckými organizacemi, které podepsaly nové programové dohody
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Nejméně osm výzkumných projektů přímo podporujících ekologickou transformaci prováděných vědeckými organizacemi, které podepsaly nové programové dohody, musí být dokončeno na základě výzvy k předkládání projektů založené na zveřejněných specifikacích pro nabídková řízení.
|
|
279
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Finanční prostředky přidělené na výzkumné projekty na základě interních výzev výzkumných organizací
|
|
Počet (částka)
|
17 619 079
|
121 109 984
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Nejméně 103 490 905 EUR bude přiděleno na výzkumné projekty prováděné univerzitami a výzkumnými ústavy, které podepsaly programové dohody. Projekty podporují přímé vědecké a výzkumné činnosti (výzkumné projekty) a jsou založeny na zveřejněných specifikacích pro nabídková řízení.
|
|
280
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Reorganizace vysokoškolských institucí a vědeckých institucí
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Na základě modelu reorganizace vysokoškolských institucí a vědeckých institucí vypracovaného nezávislými externími odborníky a přijatého ministerstvem vědy, vzdělávání a mládeže v dialogu s akademickou obcí a sociálními partnery se dokončí nejméně šest (6) reorganizací vysokoškolských institucí a vědeckých institucí zahrnujících nejméně dvanáct (12) vysokoškolských institucí a vědeckých institucí.
|
|
281
|
C3.2. R2
|
M
|
Nový právní rámec upravující požadavky na kvalitu studijních programů, doktorandských studií a pracovních podmínek pro vědecké instituce
|
Vstup nového právního rámce v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Nový právní rámec poskytne základ pro nový systém povyšování založený na excelenci a lepší regulaci profesního rozvoje, čímž vytvoří podmínky pro přilákání a udržení kvalitních výzkumných pracovníků. Nový právní rámec umožní mladým vědcům prosperovat na základě mezinárodně uznávaných kritérií vědecké kvality a s menšími administrativními překážkami. Zahrnuje pružné uspořádání pracovní doby na podporu náboru výzkumných pracovníků s pečovatelskými povinnostmi.
Nový právní rámec sestává z:
1) Nový zákon o zajišťování kvality ve vědě a vysokoškolském vzdělávání
2) nařízení o podmínkách výběru vědeckých titulů
|
|
282
|
C3.2. R2-I1
|
T
|
Granty udělené podle programového rámce na zvýšení dostupnosti a zaměstnatelnosti absolventů v oborech STEM/IKT a zlepšení jejich mobility pro vnitrostátní a mezinárodní spolupráci
|
|
Číslo
|
0
|
3 354
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2025
|
Nejméně 3354 grantů se uděluje na základě rozhodnutí o financování projektů ministerstvem vědy, školství a mládeže v rámci nového rámce financování výzkumných programů, které se zaměří na odměňování excelence výzkumu, spolupráci s průmyslem a mezinárodní spolupráci. Rámec zahrnuje granty na: i) stipendia v oborech STEM a IKT; II) program pro mladé výzkumné pracovníky; III) program „Tenure track“ (Tenure track Programme); IV) režim mobility; v) Zahájení/odštěpení mladých výzkumných společností; a vi) program stáží v oblasti podnikání.
|
|
283
|
C3.2. R2-I2
|
T
|
Infrastrukturní projekty pro aplikovaný a cílený výzkum
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dokončí se šest projektů vědeckotechnologické infrastruktury pro aplikovaný a cílený výzkum v oblasti přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky a informačních a komunikačních technologií, které podporují digitální transformaci a zapojují mladé výzkumné pracovníky. Infrastruktura je založena na zásadách otevřených inovací a přímo podporuje oblasti čistých technologií a ekologickou a digitální transformaci.
Nejméně 3 222 325 EUR se poskytne na tři ze šesti projektů v oblasti vědeckotechnologické infrastruktury, a to:
1)Mramor Smart Marina
2)Mramor Smart Mussel Farm
3)Samostatné pracoviště pro provoz námořních vozidel v mramoru
za účelem podpory pouze a výhradně položek definovaných v pracovním balíčku č. 3: „Infrastruktura a vybavení“ projektu MARBLE. Částky poskytnuté z jiných programů nebo nástrojů Unie se do této částky nezapočítávají.
Rozhodnutí o financování ministerstvem vědy, školství a mládeže spolu s výňatky z vnitrostátního účetního systému, z nichž jsou uvedeny vyčleněné částky a rozpočtové položky, z nichž je možné rozlišit zdroje financování používané pro různé části a činnosti každého ze tří projektů (MARBLE Smart Marina, MARBLE Smart Mussel Farm, MARBLE Autonomous Marine Vehicle Operation site), se předkládají po předložení příslušné žádosti o platbu.
|
|
284
|
C3.2. R3
|
M
|
Nový zákon o Chorvatské vědecké nadaci
|
Vstup v platnost nového zákona o Chorvatské vědecké nadaci.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Nový zákon o Chorvatské vědecké nadaci vymezí jasné poslání nadace pro provádění, koordinaci, navrhování, monitorování a hodnocení programu a hodnocení programů a politik financování projektů výzkumu a vývoje a vytvoří silný a nezávislý systém pro provádění výběru, financování a sledování účinků projektu výzkumu a vývoje.
|
|
285
|
C3.2. R3-I1
|
T
|
Granty udělené v rámci „pilotního programu“ podporujícího vytvoření reformovaného rámce pro VaVaI.
|
|
Číslo
|
0
|
300
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Na základě poradenské pomoci externích odborníků zapojených do vytvoření nového institucionálního a programového rámce pro VaVaI a návrhu nových programů výzkumu a vývoje bude uděleno nejméně 300 grantů na projekty zaměřené na spolupráci mezi podniky a výzkumnými organizacemi nebo přenosy znalostí a technologií v rámci „pilotního programu“ na podporu vytvoření reformovaného rámce pro výzkum, vývoj a inovace.
|
R. SLOŽKA 4.1: ZLEPŠENÍ OPATŘENÍ V OBLASTI ZAMĚSTNANOSTIA PRÁVNÍHO RÁMCE PRO MODERNÍ TRH PRÁCE A HOSPODÁŘSTVÍ BUDOUCNOSTI
Tato složka chorvatského plánu pro oživení a odolnost se zabývá otázkami trhu práce, zejména modernizací regulace trhu práce a rozvojem cílených aktivních politik na trhu práce. Zastřešujícím cílem reforem a investic v této složce je pomoci zvýšit zaměstnanost v Chorvatsku, která je navzdory zlepšení v posledních letech stále výrazně pod průměrem EU.
Tato složka sleduje tyto specifické cíle:
-Rozvoj a provádění nových aktivních politik na trhu práce podporujících tvorbu pracovních míst v zelených a digitálních oblastech
-Zlepšení systému začleňování a monitorování zranitelných skupin na trhu práce
-Zavedení systému poukázek na vzdělávání a prohlubování dovedností dospělých,zejména získávání dovedností souvisejících s ekologickými a digitálními technologiemi
-Zlepšení pracovního práva
Tato složka se zabývá doporučením pro jednotlivé země posílit opatření a instituce na trhu práce a jejich koordinaci se sociálními službami (doporučení pro zemi č. 2, 2019),jakož i doporučením pro jednotlivé země prosazovat získávání dovedností (doporučení pro zemi 2.4, 2020).
R.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C4.1 R1 – Rozvoj a provádění nových cílených aktivních politik na trhu práce pro účely ekologické a digitální transformace trhu práce
Cílem tohoto opatření je přijmout nové aktivní politiky na trhu práce s cílem podpořit zaměstnanost a samostatnou výdělečnou činnost v souvislosti se zelenou a digitální transformací a zvýšit konkurenceschopnost a zaměstnatelnost pracovní síly v souladu s potřebami trhu práce a se zvláštním zaměřením na zranitelné skupiny. Toto opatření spočívá v přijetí nových aktivních politik na trhu práce a v podpoře příjemců, a to i ze zranitelných skupin.
Reforma C4.1 R2 – Posílení systému začleňování a monitorování zranitelných skupin na trhu práce zlepšením procesů služeb zaměstnanosti
Cílem tohoto opatření je posílit podporu nezaměstnaných a zranitelných skupin. Toto opatření spočívá ve změně zákona o trhu práce, zlepšení procesů CES pro profilování a aktivaci a poskytování podpory zranitelným osobám.
Reforma C4.1 R3 – Vytvoření systému poukázek na vzdělávání, odbornou přípravu a zvyšování kvalifikace dospělých
Cílem této reformy je zvýšit zaměstnatelnost pracovníků a lépe sladit nabídku a poptávku na trhu práce podporou celoživotního učení a získávání nových dovedností, zejména zelených a digitálních dovedností.
Reforma zahrnuje:
-Přijetí nového zákona o vzdělávání dospělých, jehož cílem je zlepšit kvalitu vzdělávání dospělých zlepšením akreditace, monitorování a hodnocení institucí vzdělávání dospělých, zavedením poukázek na vzdělávání dospělých a jejich sladěním s chorvatským rámcem kvalifikací v systému vzdělávání dospělých.
-Mapování dovedností se zaměřením na prioritní dovednosti na trhu práce, včetně dovedností v případě nedostatku, zelených a digitálních dovedností, které bude použito k aktualizaci katalogu dovedností a vymezení dovedností a souvisejících vzdělávacích programů, které mají být financovány z poukázek.
-Vývoj nástroje IT pro komplexní posouzení dovedností potenciálních příjemců.
-Oslovení zranitelných skupin s využitím orientace a poradenství s cílem zvýšit jejich účast na iniciativách zaměřených na prohlubování dovedností, včetně poukázek.
-Zprovoznění žádosti o používání poukázek příjemci, poskytovateli vzdělávání, poradci a zaměstnavateli.
Reforma se provede do 30. června 2025.
Investice C4.1 R3-I1 – Provádění poukázek na vzdělávání, odbornou přípravu a prohlubování dovedností dospělých
Cílem investice je financovat nástroje pro akreditované programy vzdělávání, odborné přípravy a prohlubování dovedností dospělých s cílem získat dovednosti potřebné na trhu práce, a zejména při přechodu na zelenou a digitální ekonomiku. Toto opatření spočívá v poskytování poukázek na vzdělávání dospělých se zaměřením na zranitelné skupiny.
Reforma C4.1 R4 – Zlepšení pracovněprávních předpisů
Cílem této reformy je vytvořit jasný a moderní legislativní rámec zaměřený na zlepšení pracovních podmínek a rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, lepší regulaci nových forem práce a podporu přechodu ze smluv na dobu neurčitou na smlouvy na dobu neurčitou a od nehlášené práce k nehlášené práci.
Reforma zahrnuje novelu zákona o práci, konkrétně:
(1)Cílem regulace práce vykonávané z domova je zajistit ve výjimečných a pravidelných případech právní jistotu pro strany pracovního poměru.
(2)Odrazování od používání neodůvodněných pracovních smluv na dobu určitou, zejména smluv s mimořádně krátkou dobou trvání, omezení počtu možných po sobě jdoucích smluv na dobu určitou a předcházení zneužívání takových smluv, zejména pokud jde o zaměstnávání ze strany propojených zaměstnavatelů, a lepší vymezení pojmu „po sobě jdoucí“.
(3)Posílení práva na další práci pro ostatní zaměstnavatele.
(4)Vytvoření právního rámce, který reguluje práci prostřednictvím online platforem jako zvláštní pracovní formu stanovením subjektivních práv a povinností vyplývajících z tohoto konkrétního právního vztahu – základních práv a povinností na základě práce, povinného pojištění, bezpečnosti a ochrany, dob odpočinku, ukončení smluv, spolurozhodování a sdružování a práv v kolektivních pracovních vztazích.
(5)Revize právního ustanovení o automatickém ukončení pracovního poměru na počátku věku odchodu do důchodu a revize ustanovení o povinném propuštění v případě zaměstnanců, kteří dosáhnou důchodového věku, s cílem motivovat pracovníky k tomu, aby zůstali aktivní, a zároveň zabránit nepřiměřené zátěži pro zaměstnavatele.
(6)Odpovídajícím způsobem definovat pojem odměny a všechny její složky s cílem lépe ji propojit s minimální mzdou a usnadnit uplatňování pracovněprávních předpisů a pravidel zdanění příjmů ze zaměstnání.
(7)Vymezení rozsahu práv vyplývajících z kolektivních smluv jejich lepším propojením s členstvím s cílem zvýšit nízkou účast pracovníků v odborových organizacích a kolektivním vyjednávání, a posílit tak sociální dialog.
Reforma změní zákon o povinném zdravotním pojištění tím, že přenese náklady na pracovní volno z důvodu nemoci pro aktivní pracovníky, kteří mají nárok na starobní důchod, na chorvatský ústav zdravotního pojištění.
Reforma zahrnuje změny stávajících právních předpisů upravujících pracovněprávní vztahy a přijetí nového zákona o řešení problematiky nehlášené práce, jakož i nelegislativní opatření pro boj proti nehlášené práci, konkrétně:
(1)Posílení znalostí a kompetencí zúčastněných stran a institucí, které nad nimi vykonávají dohled
(2)Vytvoření společných databází pro účinné sledování prosazování práva
(3)Nové vymezení a lepší harmonizace sankcí uložených za nehlášenou práci
(4)Zvyšování povědomí veřejnosti o výhodách legální práce a nevýhodách nehlášené práce, mimo jiné prostřednictvím kampaní, které rovněž propagují možnosti využití aktivních opatření na trhu práce souvisejících se samostatnou výdělečnou činností, jakož i školení o různých způsobech registrace řemeslných podniků, za něž jsou veřejné dávky vypláceny jednorázově v souladu s daňovými pravidly.
(5)Zavedení elektronických záznamů o pracovnících a pracovní době ve stavebnictví a poté postupně v dalších činnostech.
(6)Širší regulace odpovědnosti za nevyplacení mezd ve smluvním řetězci v případě subdodávek.
(7)Vymezení nehlášené práce ve všech jejích projevech, posílení kontrol a sankcí za porušení ustanovení a regulace opatření orgánů zapojených do boje proti nehlášené práci.
(8)Definovat proces přechodu z nehlášené práce na hlášenou práci tím, že se zaměstnavatelům uloží povinnost zpětně registrovat zaměstnance od prvního pracovního dne (a nejméně tři měsíce) do tří dnů poté, co kontrola odhalí nehlášenou práci. Porušení bude navíc znamenat sankci ve stanovené výši za každého nehlášeného pracovníka a povinnost vyplácet mu mzdu, příspěvky a dávky.
Reforma zahrnuje změny zákona o minimální mzdě, konkrétně:
(1)Vyloučení většiny příplatků z výše minimální mzdy a povinné minimální zvýšení za přesčasy, noční práci a práci v neděli a dovolené.
(2)Vyloučit možnost vzdát se minimální mzdy, aby se zabránilo možnému zneužívání ze strany zaměstnavatelů.
(3)Posílení kontrol ze strany inspekčních orgánů a nové stanovení sankcí za neplacení minimálních mezd.
(4)Posílit úlohu odborné komise pro monitorování a analýzu vývoje minimálních mezd tím, že jí budou svěřeny analýzy možného dopadu zvyšování minimální mzdy na hospodářství, zaměstnanost, životní úroveň a další segmenty života a práce, a v důsledku toho doporučit pokyny.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2024.
R.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
286
|
C4.1. R1
|
M
|
Doplnění aktivních politik na trhu práce
|
Byla přijata tři nová opatření aktivní politiky trhu práce
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Chorvatská služba zaměstnanosti přijme tři nová opatření na podporu vytváření pracovních míst v rámci ekologické a digitální transformace. Podmínky a kritéria pro využívání finančních prostředků v rámci těchto opatření, jakož i činnosti chorvatské veřejné služby zaměstnanosti jsou navrženy tak, aby upřednostňovaly reaktivaci a (samostatné) zaměstnávání neaktivních, dlouhodobě nezaměstnaných a mladých lidí, kteří nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy (NEET).
|
|
287
|
C4.1. R1
|
T
|
Počet příjemců nových aktivních opatření politiky trhu práce
|
|
Číslo
|
0
|
5 000
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Nejméně 5000 z nových aktivních politik na trhu práce, z nichž nejméně 3200 pochází ze zranitelných skupin. Tato nová opatření aktivní politiky trhu práce zahrnují:
—Grantová podpora pro zaměstnanost v zaměstnáních souvisejících s ekologickou a digitální transformací,
—Grantová podpora na stáže související s ekologickou a digitální transformací,
— Grantová podpora na samostatnou výdělečnou činnost související se zelenou a digitální transformací.
|
|
288
|
C4.1. R2
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o trhu práce
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o trhu práce
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2024
|
Vstup v platnost pozměněného nebo nového zákona o trhu práce, který zvyšuje výši dávek v nezaměstnanosti a prodlužuje dobu jejich poskytování, zmírňuje požadavky na zranitelné pracovníky a digitalizuje proces podávání žádostí o dávky v nezaměstnanosti v souladu s provedenou analýzou.
|
|
289
|
C4.1. R2
|
M
|
Zlepšení kvality podpory pro zranitelné skupiny
|
Vstup v platnost aktu v přenesené pravomoci nebo přijetí interního souboru pravidel pro posílené procesy práce CES pro profilování, segmentaci, integraci a aktivaci zranitelných skupin
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Nové chorvatské procesy veřejných služeb zaměstnanosti fungují pro profilování, segmentaci, integraci a aktivaci zranitelných skupin, vývoj nástrojů pro sladění nezaměstnaných s volnými pracovními místy a zprovoznění systému monitorování a hodnocení aktivních politik na trhu práce.
|
|
290
|
C4.1. R2
|
T
|
Zlepšení kvality podpory pro nejméně 5000 osob ze zranitelných skupin
|
|
Číslo
|
0
|
5 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Informační činnosti zaměřené na zranitelné skupiny umožní začlenění 5000 nových uživatelů.
|
|
291
|
C4.1. R3
|
M
|
Rozvoj dovedností podle potřeb trhu
|
Používaný systém poukázek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Systém poukázek je funkční a používá se k financování účasti výhradně ve vzdělávacích programech vytvořených na základě chorvatského rámce kvalifikací a prováděných akreditovanými institucemi v souladu s přijatým novým zákonem o vzdělávání dospělých. Je zapojeno nejméně 25 vzdělávacích programů. Systém obsahuje katalog dovedností, který mapuje stávající a potřebné dovednosti na trhu práce, jakož i IT aplikaci pro správu a udělování poukázek. Systém poukázek je určen pro zaměstnané a nezaměstnané osoby se zvláštním zaměřením na zranitelné skupiny (dlouhodobě nezaměstnané, neaktivní nebo mladé NEET).
|
|
292
|
C4.1. R3-I1
|
T
|
Používání poukázek na vzdělání
|
|
Číslo
|
0
|
40 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Poukázky udělené nejméně 40000 jedinečným příjemcům, z nichž nejméně 12000 pochází ze zranitelných skupin.
|
|
293
|
C4.1. R4
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o minimální mzdě
|
Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o minimální mzdě
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Nový zákon o minimální mzdě vylučuje různé příplatky z minimální mzdy a minimální zvýšení mandátu za přesčasy, noční práci, neděle a státní svátky. Rovněž zakazuje možnost vzdát se minimální mzdy s cílem zabránit zneužívání, posílit kontrolu kontrolních subjektů a nově definovat sankce pro pachatele.
|
|
294
|
C4.1. R4
|
M
|
Přijetí zákona o boji proti nehlášené práci a nového pracovního zákona
|
Vstup v platnost zákona o boji proti nehlášené práci a zákona, kterým se mění pracovní právo
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Pozměněné nebo nové pracovní právo upravuje práci na pracovišti a práci prostřednictvím platforem, omezuje počet po sobě jdoucích smluv na dobu určitou, posiluje právo na práci pro jiné zaměstnavatele a reviduje doložku o odchodu do důchodu 65 let, mění ustanovení o financování pracovní neschopnosti a propouštění pracovníků v důchodovém věku, podporuje dodatečné zaměstnání a zaměstnání na částečný úvazek a zahrnuje ustanovení umožňující flexibilitu v pracovní době a místě výkonu práce a snížení rozdílů v odměňování žen a mužů. Nový nebo pozměněný zákon o boji proti nehlášené práci definuje nehlášenou práci a všechny její projevy, posiluje inspekce a stanoví přestupková ustanovení a upravuje proces převodu pracovníků z nehlášené práce do práce ohlášené.
|
|
295
|
C4.1. R4
|
T
|
Zvýšení poměru minimální mzdy k průměrné hrubé mzdě v roce 2024 na 50 % v roce 2024
|
|
% (v procentech)
|
46,29
|
50
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Po konzultaci se sociálními partnery a ve spolupráci se skupinou odborníků pro monitorování a analýzu vývoje minimálních mezd se minimální mzda zvýší na 50 % průměrné mzdy z předchozího roku.
|
|
296
|
C4.1. R4
|
T
|
Snížení podílu smluv na dobu určitou na 17 %
|
|
% (v procentech)
|
18,1
|
17
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Změny pracovního práva vytvoří podmínky pro snížení počtu smluv na dobu určitou, který by se měl snížit z 18,1 % na nejvýše 17 %.
|
S. SLOŽKA 4.2: ZLEPŠENÍ DŮCHODOVÉHO SYSTÉMU ZVÝŠENÍM PŘIMĚŘENOSTI DŮCHODŮ
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je dále posílit udržitelnost důchodového systému, zejména podporou delšího pracovního života, posílením druhého důchodového pilíře a zvýšením nejnižších důchodů. Zastřešujícím cílem reformy v této složce je zlepšit přiměřenost a udržitelnost důchodů.
S.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C4.2 R1 – Zvýšení přiměřenosti důchodů prostřednictvím pokračující důchodové reformy
Tato reforma má tři cíle: i) zlepšení přiměřenosti důchodů, zejména u příjemců s nejnižšími příjmy, ii) zlepšení udržitelnosti důchodového systému posílením druhého důchodového pilíře a iii) oživení reformního úsilí v dlouhodobějším horizontu sociálně inkluzivním způsobem vytvořením pracovní skupiny, do níž by byly zapojeny všechny klíčové zúčastněné strany a sociální partneři. Toto opatření spočívá ve změně důchodových zákonů s cílem zvýšit minimální a pozůstalostní důchody, rozšířit investiční možnosti pro penzijní fondy druhého pilíře a provést další reformy na základě doporučení pracovní skupiny.
S.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
297
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí změn zákona o důchodovém pojištění
|
Vstup v platnost nového nebo pozměněného zákona o důchodovém pojištění.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
Změny zákona o důchodovém pojištění zvýší minimální důchod a důchodový faktor používaný pro výpočet výše pozůstalostního důchodu, aby bylo možné použít část pozůstalostního důchodu vedle osobního důchodu (starého/invalidního) za podmínek souvisejících s věkem a příjmem pro důchodce s nižšími příjmy.
|
|
298
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí zákona, kterým se mění zákon o povinných penzijních fondech
|
Přijetí zákona, kterým se mění zákon o povinných penzijních fondech za účelem zvýšení investičních příležitostí povinných penzijních fondů.
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2025
|
Rozsah způsobilých investic pro penzijní fondy druhého pilíře se rozšíří. Bude přijat zákon, kterým se mění zákon o povinných penzijních fondech, který dále zlepší systém individuálních kapitalizovaných důchodových spoření v akumulační fázi s cílem zlepšit obchodní činnost subjektů v kapitalizovaném systému ve prospěch všech účastníků penzijních fondů. Vyhláška, kterou má vláda přijmout, dále upřesní: i) kritéria pro klasifikaci emitenta jako určeného emitenta pro financování nebo sekuritizaci infrastrukturních projektů na území Chorvatské republiky; II) postup a obsah žádosti, tj. žádost o klasifikaci, a iii) postup pro posouzení a vydání klasifikace.
|
|
299
|
C4.2. R1
|
T
|
Zvýšení celkového důchodového příjmu příjemců nově definované formy pozůstalostního důchodu nejméně o 10 %.
|
|
% (v procentech)
|
0
|
10
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Změny výpočtu pozůstalostního důchodu povedou k celkovému zvýšení celkového důchodového příjmu o nejméně 10 % ve srovnání s úrovněmi z roku 2014 pro příjemce pozůstalostního důchodu a zavedou možnost využít část pozůstalostního důchodu vedle osobního důchodu pro příjemce nižšího důchodu (jak starobního, tak invalidního) za podmínek souvisejících s věkem a příjmem.
|
|
300
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí změn zákona o důchodovém pojištění
|
Vstup v platnost nového zákona o důchodovém pojištění
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Zřizuje se pracovní skupina, jejímž úkolem je analyzovat situaci důchodového systému a projednávat další možnosti, jak zlepšit jeho přiměřenost a udržitelnost. Skládá se ze sociálních partnerů, penzijních sdružení, akademické obce, specializovaných poradců a dalších zúčastněných stran. Při změně legislativního rámce se zohlední závěry a doporučení pracovní skupiny.
Pozměňovací návrhy se přijímají minimálně: i) zvýšit minimální důchod ze 103 % současné hodnoty důchodů na nejméně 106 %; II) upravitsoučasný poměr používaný pro indexaci důchodů mezi indexy mezd a spotřebitelských cen ze 70:30 do 85:15, a přisoudit tak vyšší váhu indexu, který je pro důchodce příznivější; III) zavést roční příplatek k důchodu pro všechny příjemce důchodu.
|
|
301
|
C4.2. R1
|
T
|
Zvýšení minimálního důchodu o 3 %
|
|
% (v procentech)
|
0
|
3
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Zvýšení minimálního důchodu celkově nejméně o 3 % v reálných hodnotách (tj. nad rámec pravidelné valorizace) ve srovnání s rokem 2020.
|
T. SLOŽKA 4.3: ZLEPŠENÍ SYSTÉMU SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ
Tato složka chorvatského plánu pro oživení a odolnost se zabývá výzvami v oblasti systému sociálního zabezpečení, a to jak v oblasti sociálních dávek, tak v oblasti sociálních služeb. Zastřešujícím cílem reforem a investic do této složky je snížit chudobu, předcházet sociálnímu vyloučení a rozvíjet sociální služby přizpůsobené zranitelným skupinám, a tím budovat odolnější společnost.
Složka zahrnuje tato opatření:
-Zlepšení legislativního rámce přijetím nového zákona o sociálním zabezpečení a tří strategických dokumentů;
-Zvýšení přiměřenosti a krytí zaručené minimální dávky, která je hlavní dávkou snižující chudobu na vnitrostátní úrovni;
-Technická a funkční konsolidace sociálních dávek na vnitrostátní a místní úrovni se zavedením pravidelné indexace a úpravy kritérií způsobilosti;
-Harmonizace cen sociálních služeb mezi různými stávajícími poskytovateli;
-Rozvoj nových sociálních služeb (sociální mentorství a rodinní asistenti) s cílem zabránit institucionalizaci a sociálnímu vyloučení;
-Podpora přechodu k domácí a komunitní dlouhodobé péči o seniory prostřednictvím rozvoje neinstitucionálních služeb při současném zajištění dostatečných ubytovacích kapacit výhradně pro osoby, které potřebují dlouhodobou péči bez životaschopné domácí a komunitní alternativy.
Složka se zabývá doporučením pro jednotlivé země konsolidovat sociální dávky a zlepšit jejich schopnost snižovat chudobu (doporučení pro zemi 2.2, 2019), přiměřeností dávek v nezaměstnanosti a zlepšením systémů minimálního příjmu (doporučení pro zemi 2.2, 2020), jakož i přispěním ke zlepšení přístupu k digitální infrastruktuře a službám (doporučení pro zemi 2.3, 2020) a podporou získávání dovedností (doporučení pro zemi 2.4, 2020).
T.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C4.3 R1 – Transparentnost a přiměřenost sociálních dávek v systému sociální ochrany
Cílem tohoto opatření je zvýšit přiměřenost hlavních sociálních dávek zaměřených na nejzranitelnější skupiny společnosti a přispět ke snížení nerovností, administrativní zátěže a zvýšení transparentnosti systému. Toto opatření spočívá v přijetí národního plánu boje proti chudobě, změně zákona o sociálním zabezpečení, začlenění dávek, zvýšení zaručené minimální dávky a rozšíření podpory na více příjemců.
Investice C4.3 R1–I1 – Zlepšení digitalizace systému sociálních dávek mezi celostátní a místní úrovní
Cílem této investice je dále rozvíjet funkční přístup ke všem dostupným údajům o sociálních dávkách pro každého jednotlivého příjemce. Toto opatření spočívá v zajištění funkčního přístupu všech místních a regionálních orgánů k integrovaným údajům o sociálních dávkách.
Investice C4.3 R1–I2 – Vývoj internetové aplikace o možnosti pobírání sociálních dávek na vnitrostátní úrovni
Cílem této investice je vytvořit internetovou aplikaci přístupnou občanům, která spojí sociální dávky v systému sociální ochrany na vnitrostátní úrovni a podmínky pro jejich poskytování. V žádosti jsou k dispozici podmínky pro získání 12 druhů sociálních dávek v systému sociální ochrany na vnitrostátní úrovni.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2024.
Reforma C4.3 R2 – Rozvoj sociálních mentorských služeb
Cílem této reformy je zajistit dostatečnou lidskou kapacitu pro poskytování sociálních služeb prostřednictvím lepší spolupráce a sdílení údajů příjemcům zaručených minimálních dávek a znevýhodněným skupinám příjemců. Reforma zavede novou službu sociálního poradenství zaměřenou na ohrožené osoby nebo osoby již v marginalizovaném postavení ve společnosti, které budou zahrnuty do nového zákona o sociálním zabezpečení.
Investice C4.3 R2-I1 – Zavedení služeb sociálního poradenství
Cílem této investice je zpřístupnit novou službu sociálního poradenství všem potenciálním příjemcům, zejména příjemcům zaručené minimální dávky, osobám se zdravotním postižením, obětem násilí, bezdomovcům, migrantům, Romům a mladým lidem, kteří odcházejí ze systému sociálního zabezpečení, osobám ve výkonu trestu odnětí svobody a dalším sociálně zranitelným skupinám. Toto opatření spočívá v zaměstnávání vyškolených sociálních mentorů a v zavedení systému individualizované podpory a spolupráce mezi sociálními službami a službami zaměstnanosti. И
Reforma C4.3 R3 – Rozvoj komunitních služeb s cílem zabránit institucionalizaci
Cílem této reformy je přijmout Národní plán rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027, který:
-Určit priority pro rozvoj sociálních služeb;
-Přezkoumat potřeby různých forem sociální péče, a to jak neinstitucionální, tak institucionální, se zvláštním zaměřením na dlouhodobě nezaměstnané, osoby se zdravotním postižením, příjemce zaručených minimálních dávek, oběti násilí a obchodování s lidmi, mladé lidi bez péče, bezdomovce, migranty, Romy a osoby ve výkonu trestu odnětí svobody;
-Vypracovat systematický plán dlouhodobé péče, který bude přizpůsoben konkrétním požadavkům příjemců;
-Seznam cílů a kritérií pro rozvoj služeb pobytu pro uživatele, kteří jsou funkčně zcela závislí na ústavní péči a jejichž potřeby nelze zajistit prostřednictvím mimoinstitucionálních služeb, komunitních a domácích asistenčních služeb, jakož i dalších služeb, které zlepšují kvalitu života a umožňují uživatelům delší pobyt ve svých domovech a komunitě;
-Přizpůsobit služby tak, aby se zaměřovaly na to, aby jednotlivci mohli ovlivňovat své sociální postavení přechodem od vyloučení k začlenění a úsilím o rozšíření jejich sociální sítě;
-Rozvíjet systematickou a integrovanou dlouhodobou péči o starší osoby, která bude upřednostňovat přechod od ústavní péče k domácí a komunitní péči o seniory;
-Podporovat rozvoj domácích služeb a komunitních služeb v oblasti dlouhodobé péče;
-Zajistit dostupnost institucionálních služeb pouze pro starší osoby, které jsou funkčně zcela závislé na ústavní péči a jejichž potřeby nelze zajistit prostřednictvím mimoinstitucionálních služeb;
-Plán doby polobytové nebo rezidenční péče s důrazem na služby domácí péče s přihlédnutím k dostupnosti služeb a potřebám uživatelů.
Kromě toho budou v rámci reformy vypracovány normy pro zacházení s rodinnými asistenty. Standardizace odborných postupů při provádění opatření na ochranu rodiny přispívá ke zlepšení ochrany dětí, dospělých osob se zdravotním postižením a starších osob, vyrovnávání kvality poskytovaných služeb a předcházení institucionalizaci poskytováním služeb přímo doma uživatelů ve spolupráci s dalšími příslušnými zúčastněnými stranami na místní úrovni.
Reforma zahrnuje změny nového zákona o sociálním zabezpečení s cílem:
-Upřednostnit deinstitucionalizaci dlouhodobé péče s cílem vyvolat strukturální změny v této oblasti sociální politiky;
-Umožnit a podporovat koordinaci mezi sociálními službami a zajistit koordinovaný přístup napříč širokou škálou kvalitních služeb, které poskytují.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2022.
Investice C4.3 R3-I1 – Posílení kapacity odborníků v oblasti komunitních služeb
Cílem tohoto opatření je zlepšit schopnost lidí poskytovat sociální služby prostřednictvím vzdělávacích činností a náboru odborníků. Investice financuje odbornou přípravu a udělování licencí 750 poradcům v oblasti právních opatření na ochranu rodiny a 40 rodinným asistentům. Kromě toho bude za účelem poskytování mimoinstitucionálních služeb přijato 400 profesionálních pracovníků v zařízeních sociální péče. Investice přispěje k rozvoji a regionální dostupnosti komunitních sociálních služeb a posílí kompetence odborníků v oblasti standardizovaného zacházení v rodinné a právní ochraně s cílem zabránit umisťování dětí, mladých lidí a dalších sociálně zranitelných skupin do ústavní péče.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice C4.3 R3-I3 – Zlepšení digitalizace systému sociálního zabezpečení a zavedení systému metodiky pro výpočet cen sociálních služeb
Cílem tohoto opatření je vyvinout nové řešení správy údajů pro poskytovatele sociálních služeb financované ze státního rozpočtu. Hlavní funkcí vyvinutého řešení pro správu údajů je automatizovaný sběr údajů, analýza kvality a výpočet cen sociálních služeb. Investice financuje požadavky na software, hardware a vzdělávání, které umožní plnou funkčnost řešení.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2023.
Investice C4.3 R3-I4 – Výstavba a vybavení středisek péče o seniory (domovské a komunitní služby a institucionální služby)
Cílem tohoto opatření je vybudovat střediska pro starší osoby, která by ubytovala 800 starších dospělých, kteří jsou funkčně zcela závislí na ústavní péči a jejichž potřeby nelze zajistit prostřednictvím mimoinstitucionálních služeb. Toto opatření spočívá ve výstavbě středisek pro seniory a zařízení pro komunitní služby.
T.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
302
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí národního plánu boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení na období 2021–2027
|
Přijetí národního plánu boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení přijatého na období 2021–2027
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Národní plán boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení přijatý na období 2021–2027, který:
— Definovat cíl snížit míru ohrožení chudobou na méně než 15 % oproti výchozímu stavu ve výši 18,3 % pro rok 2019 a prováděcí plán,
— Zajistit podmínky, které účinně sníží chudobu a sociální vyloučení a zlepší každodenní život osob ohrožených chudobou a osob trpících závažnou materiální deprivací.
— Určit rozvojové priority pro boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení a určit potřeby týkající se zranitelných skupin v systémech.
|
|
303
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí nového zákona o sociálním zabezpečení
|
Vstup v platnost nového zákona o sociálním zabezpečení
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Nový zákon o sociálním zabezpečení zavádí tyto změny:
— Sloučení stávajících nákladů na bydlení a příspěvků na vytápění do jednoho integrovaného příspěvku,
— Ustanovení o zaručené minimální dávce se změní zvýšením základní částky na 1 000 HRK a zvýšení o nejméně 25 % pro domácnosti s dětmi uvolněním nejobtížnějších kritérií způsobilosti, včetně zvýšení příjmové hranice na 1 000 HRK;
— Zavedení nové služby sociálního poradenství,
— Strukturální změny zavedené v oblasti dlouhodobé péče, které usnadňují deinstitucionalizaci a přechod na domácí a komunitní služby,
— Ustanovení o pověření spolupráce a pravidelné výměny informací mezi institucemi poskytujícími sociální služby a sociální dávky s cílem zajistit koordinovaný přístup napříč škálou poskytovaných služeb.
|
|
304
|
C4.3. R1
|
T
|
Příjemci zaručené minimální dávky a vnitrostátní náhrady pro starší osoby
|
|
Číslo
|
56 905
|
68 000
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Celkový počet příjemců, kteří dostávají buď zaručenou minimální dávku, nebo vnitrostátní odškodnění pro starší osoby, se zvýší na 68000.
|
|
305
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí normativního pravidla pro funkčně integrované sociální dávky
|
Vstup v platnost zákona o sociálním zabezpečení nebo zákona o inkluzivním dodatku
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Změny zákona o sociálním zabezpečení nebo inkluzivního doplňkového zákona o integrovaných sociálních dávkách, které:
—Změnit zaručenou minimální dávku zvýšením základní částky na 160 EUR prostřednictvím rozhodnutí o základu pro výpočet výše zaručené minimální dávky a alespoň o 25 % u domácností s dětmi a zajistit plné začlenění zaručené minimální dávky do jiných sociálních dávek.
Definovat (funkční) integraci sociálních dávek na základě odborné analýzy,
—Posílit ustanovení o způsobilosti pro pobírání sociálních dávek, mimo jiné lepším využíváním prostředků a testováním příjmů,
—Zahrnovat opatření a ustanovení ke zlepšení pokrytí, přiměřenosti a zacílení sociálních dávek, a to na základě odborné analýzy a se zvláštním zaměřením na osoby trpící přetrvávající chudobou;
—Obsahovat ustanovení o procesu monitorování a zapojení příslušných zúčastněných stran během provádění,
— Zavést indexaci jako standardní prvek sociálních dávek
—Obsahují ustanovení o hodnocení a sledování účinnosti a přiměřenosti sociálních dávek,
|
|
398
|
C4.3. R1
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o sociálním zabezpečení a přijetí rozhodnutí o zaručené minimální dávce
|
Vstup v platnost novelizovaného zákona o sociálním zabezpečení a přijetí rozhodnutí vládou
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Změny zákona o sociálním zabezpečení:
— Zrušit právní předpisy, které ukládají vrácení vyplacených částek zaručené minimální dávky (GMB) a uložení zástavního práva k nemovitostem ve vlastnictví příjemců GMB,
— Zmírnit administrativní zátěž příjemců GMB zavedením zákonného mechanismu pro automatické odstraňování zástavních práv.
Vláda přijme rozhodnutí o výpočtu výše zaručené minimální dávky. Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dne 1. ledna 2024 a základní částku se zvyšuje na 150 EUR.
|
|
307
|
C4.3. R1–I1
|
T
|
Přístup místních vládních jednotek k údajům o sociálních dávkách pro každého jednotlivého příjemce
|
|
Procento
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Všechny místní a regionální vládní jednotky mají funkční přístup ke všem dostupným údajům o sociálních dávkách pro každého jednotlivého příjemce.
|
|
308
|
C4.3. R1–I2
|
M
|
Digitální dostupnost informací o dávkách sociální ochrany na vnitrostátní úrovni
|
Vyvinutá a funkční internetová aplikace pro poskytování informací o sociálních dávkách pomocí zavedených kritérií a podmínek pro získání 12 typů sociálních dávek v systému sociální ochrany na vnitrostátní úrovni
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Na základě projektového souboru a technické specifikace bude vyvinuta internetová aplikace, která bude zpřístupněna všem občanům. Žádost poskytuje přístup k informacím o všech stávajících dávkách sociálního zabezpečení v systému sociální ochrany a orientační možnost je získat na vnitrostátní úrovni. Kritéria a podmínky pro získání 12 druhů sociálních dávek v systému sociální ochrany na vnitrostátní úrovni musí být k dispozici v žádosti.
|
|
309
|
C4.3. R2
|
T
|
Odborná příprava odborníků v oblasti sociálního poradenství
|
|
Číslo
|
0
|
220
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Odborná příprava sociálních mentorů se provádí prostřednictvím 15 modulů a provádí ji 220 odborníků. Tato služba se řídí zásadami povolání sociální práce a doplňuje již existující činnosti středisek sociální péče. Zabývá se potřebou spolupráce s dalšími komunitními poskytovateli sociálních služeb a potřebou aktivně zapojit příjemce systémů sociálního zabezpečení do překonávání jejich vlastního sociálního vyloučení.
|
|
310
|
C4.3. R2-I1
|
T
|
Zaměstnávání odborníků v oblasti sociálního poradenství
|
|
Číslo
|
0
|
220
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Zaměstnávání 220 odborníků v oblasti sociálního poradenství ve všech 21 regionálních službách Chorvatského institutu sociální práce.
|
|
312
|
C4.3. R3
|
M
|
Přijetí národního plánu rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027
|
Přijetí národního plánu rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Národní plán rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027 určí priority pro rozvoj sociálních služeb a nastíní potřeby všech skupin uživatelů, pokud jde o různé formy péče, a to jak neinstitucionální, tak institucionální, s cílem dosáhnout systematického a uceleného plánu péče, který bude přizpůsoben potřebám uživatelů. Plán rovněž vymezí a stanoví kritéria nezbytná pro rozvoj služeb v oblasti pobytu, služeb v domácnosti a komunitních služeb, jakož i dalších služeb, které zlepšují kvalitu života a umožňují uživatelům zůstat déle ve svých domovech a komunitě. Plán rovněž nastíní zavedení služby sociálního poradenství, jakož i přechod od institucionálních k domácím a komunitním službám v oblasti péče o seniory, které:
—Podporovat rozvoj domácích služeb a komunitních služeb v oblasti dlouhodobé péče,
—Zajistit dostupnost institucionálních služeb pouze pro starší osoby, které jsou funkčně zcela závislé na ústavní péči a jejichž potřeby nelze zajistit prostřednictvím mimoinstitucionálních služeb;
—Zavést plánování poloobytné nebo rezidenční péče s důrazem na služby domácí péče s přihlédnutím k dostupnosti služeb a potřebám uživatelů.
|
|
313
|
C4.3. R3
|
M
|
Přijetí norem pro zacházení s rodinnými asistenty
|
Přijetí norem pro zacházení s rodinnými asistenty
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Vypracované normy pro regulaci činností rodinných asistentů umožní harmonizované poskytování služeb na místě v místě bydliště příjemce ve spolupráci s dalšími zúčastněnými stranami na úrovni místní komunity.
|
|
314
|
C4.3. R3-I1
|
T
|
Posílení lidské kapacity pro poskytování komunitních služeb
|
|
Číslo
|
0
|
400
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Předcházení institucionalizaci se dosáhne náborem nových odborníků v sociálních službách za účelem poskytování mimoinstitucionálních služeb a odbornou přípravou a udělováním licencí poradcům v oblasti zákonných opatření na ochranu rodiny. Zejména musí být prováděna průběžná a cílená odborná příprava a udělování licencí odborníkům institucí sociální péče za účelem provádění zákonných opatření na ochranu rodiny dětí (vzdělávání a udělování licencí pro celkem 750 odborníků v oblasti sociálních služeb – poradci v oblasti právních opatření na ochranu rodiny a odborná příprava 30 rodinných asistentů). V zařízeních sociální péče a poskytovatelích sociálních služeb bude zaměstnáno 400 profesionálních pracovníků.
|
|
316
|
C4.3. R3-I3
|
M
|
Výpočet cen v rámci systému IT pro sociální služby a poskytovatele služeb v síti
|
Vyvinutý a funkční informační systém pro výpočet cen pro všechny sociální služby a všechny poskytovatele služeb v síti
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
IT systém správy údajů vyvinutý pro automatické shromažďování a analýzu údajů a výpočet cen pro všechny typy poskytovaných sociálních služeb a všechny poskytovatele sociálních služeb v síti. Investice financuje požadavky na software, hardware a vzdělávání, které umožní plnou funkčnost řešení.
|
|
317
|
C4.3. R3-I4
|
T
|
Výstavba středisek pro ústavní, domácí a komunitní péči o seniory
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Výstavba osmi středisek pro seniory s kapacitou 800 příjemců, a to výhradně pro osoby, které jsou funkčně zcela závislé na ústavní péči a jejichž potřeby nelze zajistit doma nebo na úrovni společenství. Střediska pro seniory navíc vytvářejí podmínky pro poskytování komunitní péče a mimoinstitucionálních služeb starším lidem žijícím doma.
|
T.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C4.3 R3-I2 – Zlepšení digitalizace systému sociálního zabezpečení a propojení středisek sociální péče s poskytovateli sociálních služeb
Cílem této investice je modernizovat domácí aplikaci sociální péče, která spravuje a zaznamenává postupy týkající se uznávání práv na sociální služby jednotlivými poskytovateli služeb. Investice zahrnuje začlenění aplikace do jednotného informačního systému sociálního zabezpečení poskytujícího jednotnou digitální platformu pro sledování a analýzu údajů o uživatelích a sociálních službách.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
T.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
315
|
C4.3. R3-I2
|
T
|
Jednotný informační systém (informační systém SocSkrb)
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Cílem této investice je modernizovat aplikaci sociální péče, která spravuje a eviduje postupy týkající se uznávání práv na sociální služby, do jediného funkčního informačního systému, který zapojí všechny zúčastněné strany do procesu uznávání práv a poskytování služeb uživateli, a umožní tak sledování a analýzu údajů o uživatelích a službách v systému sociálního zabezpečení, jako jsou informace o dostupných místech pro poskytovatele služeb a o cenách jejich služeb. Vyvinuté softwarové řešení musí být začleněno do stávajícího informačního systému SocSkrb, který používají střediska sociální péče. V neposlední řadě to umožní propojení všech středisek sociální péče s poskytovateli sociálních služeb financovanými ze státního rozpočtu.
|
U. SLOŽKA 5.1: POSÍLENÍ ODOLNOSTI SYSTÉMU ZDRAVOTNÍ PÉČE
Cílem této složky chorvatského plánu pro oživení a odolnost je řešit výzvy, které ještě zhoršila pandemie COVID-19, pokud jde o odolnost a udržitelnost systému zdravotní péče v souvislosti s podprůměrnou střední délkou života v EU a nedostatečnou preventivní, chronickou a dlouhodobou péčí. Zastřešujícím cílem reforem a investic do této složky je zlepšit účinnost, kvalitu, dostupnost a finanční udržitelnost systému zdravotní péče.
Složka zahrnuje tato opatření:
-Zavedení nových modelů péče o pacienty se zvláštním zaměřením na preventivní a chronickou péči o onkologické pacienty;
-Funkční integrace nemocnic a posílení denních nemocnic na sekundární a terciární úrovni (horizontální a vertikální);
-Zvýšení podílu rodinných specialistů na celkovém počtu lékařů najatých obecně a rodinných týmů;
-Zlepšení digitalizovaného systému společného zadávání veřejných zakázek tak, aby zahrnoval krajské nemocnice, s cílem dosáhnout v systému významných úspor a zlepšit kvalitu;
-Široké využívání centrálního systému přípravy v osmi nemocnicích a zavedení distribučního systému jednotkové terapie ve 40 nemocnicích.
Složka přispěje k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajícího se posílení odolnosti systému zdravotní péče, vyváženého zeměpisného rozložení zdravotnických pracovníků a zdravotnických zařízení, užší spolupráce mezi všemi úrovněmi správy a investic do elektronického zdravotnictví (doporučení pro zemi 1.2, 2020), jakož i ke zlepšení přístupu k digitální infrastruktuře a službám (doporučení pro jednotlivé země 2.3, 2020) a podpoře získávání dovedností (doporučení pro zemi 2.4, 2020).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
U.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C5.1 R1 – Zlepšení účinnosti, kvality a dostupnosti systému zdravotní péče
Cílem tohoto opatření je zlepšit rovný přístup k primární zdravotní péči, zejména ve venkovských, odlehlých a ostrovních oblastech, zlepšením rozsahu a kvality služeb na úrovni rodinných lékařů (všeobecných lékařů), čímž se sníží zátěž nemocnic. Za účelem lepšího sledování výsledků v oblasti zdraví se vytvoří rámec pro hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče (HSPA) s cílem přispět k vytvoření klíčových ukazatelů výkonnosti podle definované metodiky se záměrem propojit opatření s cíli stanovenými ve vnitrostátních strategických dokumentech a reformách a zlepšit včasnost zdravotních údajů, které jsou k dispozici pro strategickou a politickou analýzu.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C5.1 R1–I4 – Digitální diagnostika obrazu centra klinické nemocnice „KBC Split“
Cílem tohoto opatření je zlepšit digitální diagnostiku snímků KBC Split, a tím zlepšit zdravotní péči v oblasti prevence, léčby a diagnostiky nemocí. Cílem investice je zvýšit kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro všechny kategorie pacientů, zlepšit klinické výsledky a zajistit včasnější a kvalitnější diagnostiku, zejména u pediatrických a onkologických pacientů. Zejména digitalizuje zdravotnické služby a procesy, zajišťuje transparentnost při poskytování zdravotních služeb, optimalizuje využívání zdrojů nemocničního systému a zajišťuje budoucí finanční stabilitu. Investice přizpůsobí prostor pro umístění nově pořízeného zdravotnického vybavení, včetně magnetické rezonance 3T, místnosti Neurointervention digital DSA angioroom, digitálního diaskopijského zařízení RTG a endoskopického gastroenterologického sálu.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2022.
Investice C5.1 R1–I5 – Výstavba a vybavení ústředního provozního bloku všeobecné nemocnice „OB Varaždin“
Cílem investice je optimalizovat zdroje nemocničního systému zdravotní péče, zvýšit bezpečnost pacientů a zajistit odpovídající podmínky pro práci zdravotnického personálu. Toto opatření spočívá ve výstavbě a vybavení centrálního provozního bloku a ve výstavbě spojovacích chodeb se stávajícími zdravotnickými zařízeními.
Investice C5.1 R1–I6 – Klinická nemocnice „KB Dubrava“, digitální diagnostika obrazu
Cílem tohoto opatření je nákup digitálního radiologického vybavení pro KB Dubrava Clinical Institute for Diagnostic and Intervention Radiology, který poskytuje služby více než 350000 pacientům. Celkově se očekává, že tato investice významně zlepší kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro všechny kategorie pacientů, zlepší diagnostiku, léčbu a monitorování po léčbě, a tím i klinické výsledky pro všechny skupiny pacientů, včetně pacientů vyžadujících nejsložitější léčbu na klinikách a organizačních jednotkách nemocnice. V důsledku toho se očekává zkrácení doby hospitalizace, komplikací, hospitalizace na jednotkách intenzivní péče, nákladů na léčbu a čekacích listin. Investice zahrnuje nákup nejmodernějšího vybavení.
Opatření se dokončí do 30. června 2023.
Investice C5.1 R1–I7 – Zařízení nových zařízení pro jednodenní hospitalizaci a jednodenní chirurgii a integrované nouzové hospitalizace a přizpůsobení Neurosurgery kliniky v klinickém nemocničním centru „KBC Sestre Milosrdnice“
Cílem tohoto opatření je zvýšit kapacitu pro léčbu pacientů alespoň o 22 % ve srovnání s počtem pacientů, kteří jsou v současné době léčeni. Očekává se, že investice výrazně zlepší kvalitu zdravotní péče pro přibližně 700000 pacientů léčených KBC, z nichž přibližně 300000 představuje mimořádné situace a přibližně 40000 pacientů je léčeno v denní nemocnici a chirurgickém zákroku. Opatření vybaví nová zařízení pro jednodenní hospitalizaci a jednodenní chirurgii a integrované nemocniční nouzové přijetí a přizpůsobí kliniku Neurosurgery v Klinickém nemocničním středisku (KBC) Sestre Milosrdnice.
Opatření se dokončí do 31. března 2024.
Investice C5.1 R1–I8 – Předoperační léčba a léčba pacientů s farmakologicky rezistentní epilepsií ve všeobecné nemocnici „KB Dubrava“
Cílem tohoto opatření je další rozvoj Neurologického ústavu KB Dubrava, jakož i předoperační metody a léčba epilepsie u farmakologicky rezistentních pacientů. Investice zahrnuje pořízení nejmodernějšího vybavení a přizpůsobení prostorové kapacity.
Opatření se dokončí do 30. června 2023.
Investice C5.1 R1–I9 – Vývoj centra klinické nemocnice „KBC Záhřeb“, etapa III – vybavení zdravotnickým a nelékařským vybavením
Cílem tohoto opatření je umožnit používání moderních technologií a zlepšit přístup k péči na terciární a kvartérní úrovni zdravotní péče. Toto opatření spočívá v nákupu zdravotnického a nelékařského vybavení v Klinickém nemocničním centru (KBC) v Záhřebu.
Reforma C5.1 R2 – Zavedení nového modelu péče pro klíčové výzvy v oblasti zdraví
Cílem tohoto opatření je zlepšit a harmonizovat kvalitu zdravotnických služeb. Toto opatření spočívá ve vypracování integrovaných klinických elektronických pokynů.
Investice C5.1 R2-I1 – Nákup vybavení pro prevenci, diagnostiku a léčbu onkologických pacientů
Cílem tohoto opatření je neprodleně zajistit optimální léčbu všech onkologických pacientů v Chorvatsku pomocí moderních radioterapeutických technik. Toto opatření spočívá v nákupu zdravotnického vybavení.
Investice C5.1 R2-I2 – Pořízení a realizace zařízení pro zřízení národní onkologické sítě a národní onkologické databáze
Cílem tohoto opatření je vytvořit národní síť pro národní onkologickou databázi, která automatismem propojuje a zaznamenává údaje z nemocničních informačních systémů a jiných systémů. Toto opatření spočívá ve zřízení platformy IT pro sledování onkologických pacientů a vytvoření národní onkologické sítě.
Reforma C5.1 R3 – Zavedení systému strategického řízení lidských zdrojů ve zdravotnictví
Cílem této reformy je zlepšit přístup ke zdravotní péči pro občany, zejména ve venkovských a hustě obydlených oblastech, a zároveň zlepšit účinnost nouzové medicíny a zajistit vysoce kvalitní a účinný systém zdravotní péče. K dosažení tohoto cíle je třeba zajistit specializovanou odbornou přípravu pro zdravotnické pracovníky, zejména lékaře na úrovni primární zdravotní péče, jakož i pro zdravotní sestry a techniky v oblasti pohotovostní medicíny, čímž se dosáhne vyváženého zeměpisného rozložení zdravotnických pracovníků a dostatečného počtu profesí v síti veřejných zdravotnických služeb. Reforma dále předpokládá přijetí národního plánu rozvoje zdraví na období 2021–2027, který:
—Definovat rozvojové potřeby pro dosažení flexibilního, účinného a celostně řízeného systému zdravotní péče,
— Uvést opatření pro úspěšnou podporu zdraví a prevenci nemocí,
— Zavést koordinaci poskytovatelů zdravotní péče a transformaci modelů léčby a rehabilitace směrem k aktivnímu řízení procesů péče ve všech fázích a úrovních,
— Definovat integraci zdravotnických služeb a sociální péče a rozvoj integrovaných modelů dlouhodobé péče,
— Zavést opatření ke kontrole a zlepšení kvality zdravotní péče a bezpečnosti pacientů,
— Zlepšit ustanovení o řízení zaměstnanců,
— Zavést specifické cíle, které nepřímo přispějí k dosažení strategického cíle stanoveného v národní strategii reforem do roku 2030.
Ke zvýšení střední délky života ve zdravotním stavu přispívají:
— Podpora zdravého životního stylu a prevence nemocí, které jsou hlavním problémem v oblasti veřejného zdraví,
Zlepšení kvality zdravotní péče prostřednictvím lepší účinnosti, bezpečnosti, dostupnosti a funkční integrace všech úrovní a částí zdravotní péče,
Zavedení nového modelu péče pro klíčové zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární, onkologická a vzácná onemocnění a diabetes, s cílem prodloužit délku a zlepšit kvalitu života
— Učinit systém zdravotní péče žádoucím místem zaměstnání prostřednictvím strategické správy, a zajistit tak optimální počet a rozdělení zaměstnanců v systému zdravotní péče;
Zlepšení modelu financování a řízení systému zdravotní péče.
Reforma bude dokončena do 30. září 2021.
Investice C5.1 R3-I1 – Ústřední financování specializací
Cílem tohoto opatření je zajistit, aby všechny zdravotní služby byly přiměřeně přístupné veřejnosti, a to i s ohledem na nedostatek lékařů. Toto opatření spočívá v poskytování specializované odborné přípravy zdravotnickým pracovníkům, lékařům na základní úrovni zdravotní péče, jakož i v oblasti veřejného zdraví.
Investice C5.1 R3-I2 – Odborná příprava zdravotních sester a techniků v oblasti urgentní medicíny
Cílem tohoto opatření je umožnit ošetřovatelům a technikům v pohotovostní medicíně pracovat nezávisle na lékařských záchranných službách. Toto opatření spočívá v poskytování specializované odborné přípravy pro zdravotní sestry a ošetřovatele a techniky v oblasti pohotovostní medicíny.
Reforma C5.1 R4 – Zajištění finanční udržitelnosti systému zdravotní péče
Cílem tohoto opatření je řešit neudržitelný nárůst nedoplatků, nekonzistentních postupů a zadávání veřejných zakázek na nákladné léčivé přípravky ve zdravotnictví s cílem dosáhnout finančně udržitelného systému veřejného zdravotnictví prostřednictvím jednotného standardu přípravy, uzavírání smluv a provádění postupů, které ovlivňují způsoby a možnosti poskytování zdravotní péče. Reforma zahrnuje revizi legislativního rámce sestávajícího ze zákona o zdravotní péči a zákona o povinném zdravotním pojištění s těmito prvky:
-Zlepšení organizace pohotovostních lékařských činností Ústavu pro nouzovou medicínu a provádění provozních úkolů prostřednictvím vymezených organizačních jednotek;
-Reorganizace veřejné zdravotní služby s cílem zvýšit její účinnost se zvláštním zaměřením na prevenci a včasnou diagnostiku, lepší reakci za mimořádných a zvláštních okolností (pandemie);
-Převedení práv na správu nemocnic z okresů a města Záhřeb do Chorvatské republiky s cílem dosáhnout účinného a účelného využívání stávajících kapacit a zlepšení dostupnosti a kvality zdravotní péče reorganizací modelu řízení nemocnic;
-Zkrácení čekacích listin pro jednotlivé lékařské služby, optimalizace a lepší rozdělení dostupných zdrojů zdravotní péče z povinného zdravotního pojištění s cílem dosáhnout dostupnějších zdravotnických služeb pro pojištěné osoby;
-Posílit ustanovení o finančním řízení a zároveň zaručit finanční kapitál za účelem dosažení finanční stability systému veřejné zdravotní péče;
-Legislativní změny k zajištění včasného splnění platebních povinností Chorvatského fondu zdravotního pojištění (HZZO).
Reforma dosáhne těchto cílů:
-Musí být dokončena funkční integrace nejméně osmi nemocnic;
-Nejméně 85 % kategorií nákupů, které představují alespoň 80 % celkových výdajů nemocnic spravovaných vládou, bylo zadáno prostřednictvím společného zadávacího řízení.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
Investice C5.1 R4-I1 – Ústřední příprava parenterálních přípravků v 8 chorvatských nemocnicích
Cílem tohoto opatření je snížit náklady a zajistit nejvyšší úroveň bezpečnosti při používání parenterálních léčivých přípravků, předcházet chybám v medikaci, dodatečné dny hospitalizace a snížit zátěž lékařů a zdravotních sester v nemocničním oddělení. Toto opatření spočívá v zavedení centrálního systému přípravy parenterálních přípravků v nemocnicích.
Investice C5.1 R4-I2 – Zavedení distribučního systému jednotkové terapie ve 40 chorvatských nemocnicích
Cílem tohoto opatření je přispět ke zvýšení bezpečnosti pacientů, předcházení chybám v medikaci, kontrole zásob léčivých přípravků a zvýšení podpory pacientů s cílem zlepšit celkové výsledky léčby. Toto opatření spočívá v zavedení systému distribuce jednotkové terapie v nemocnicích.
Investice C5.1 R4-I3 – Digitalizace sledování léčivých přípravků prostřednictvím zdravotnických zařízení na sekundární a terciární úrovni zdravotní péče
Cílem tohoto opatření je digitalizace lékové cesty, která chorvatskému systému zdravotní péče umožní sledovat užívání léčivých přípravků. Toto opatření spočívá v poskytnutí funkčního integrovaného IT řešení pro úplné sledování léčivých přípravků v nemocničním systému od lékárny až po pacienta.
Investice C5.1 R4-I4 – Vývoj systému monitorování a prevence nedostatku léčivých přípravků v Chorvatsku
Cílem tohoto opatření je zavést cílené řízení údajů o zásobách léčivých přípravků, jehož cílem je umožnit účinnější získávání léčivých přípravků. Opatření zavede přesný funkční systém pro sledování a analýzu obratu některých léčivých přípravků.
Investice C5.1 R4-I5 – Zavedení systému sledování výsledků léčby pro ambulantní péči se zaměřením na chronické pacienty ve veřejných lékárnách
Cílem tohoto opatření je dosáhnout systematičtějšího plánování, monitorování a hodnocení nákladové efektivnosti investic do farmakoterapie nenemocničních pacientů. Opatření vytvoří program sledování výsledků pacientů ve veřejných lékárnách.
Reforma C5.1 R5 – Elektronické zdravotnictví
Cílem tohoto opatření je zlepšit řídící kapacitu prostřednictvím účinnějšího využívání údajů a podpořit inovativní řešení v oblasti zdraví s cílem zlepšit řízení systémů zdravotní péče. Reforma elektronického zdravotnictví podpoří úsilí o zajištění toho, aby všichni lidé měli přístup k nezbytným zdravotnickým službám (včetně prevence, léčby, rehabilitace a paliativní péče) dostatečné kvality. Reforma zahrnuje přijetí vnitrostátního telemedicínského rámce s cílem:
-Rozšíření rozsahu telemedicínských služeb a zajištění interoperability s vnitrostátním zdravotnickým informačním systémem a vhodnosti pro budoucí přeshraniční výměnu;
-Přenos životně důležitých parametrů pacienta z pohotovostní zdravotní služby (HMS) na společnou pohotovostní nemocniční službu (OHBP) a dálkové ambulantní monitorování.
-Zavedení dohledu nad službou zdravotní péče na dálku (HMS) a akčního plánu pro zavedení dohledu a rámce pro monitorování provádění, a to na základě dokumentů týkajících se analýzy situace, vnitrostátního rámce a akčního plánu v rámci souvisejícího nástroje pro technickou podporu.
Vnitrostátní systém správy informací o elektronickém zdravotnictví zahrnuje tyto funkce:
-Pravidelné podávání zpráv o zdraví obyvatelstva jako základ pro cílenou prevenci a zvládání nemocí;
-Budovat vnitrostátní kapacity pro analýzu dat, včetně integrace poskytovatelů zdravotní péče a pacientů se stávajícími infrastrukturami a postupy;
-Posílit vnitrostátní kapacity pro zavádění umělé inteligence a vysoce výkonné výpočetní techniky, zvýšit úroveň kybernetické bezpečnosti elektronického zdravotnictví a pokročilých digitálních dovedností zdravotnických pracovníků i pacientů prostřednictvím pokročilých technologií, zejména umělé inteligence;
-Umožnit rozvoj nových zdravotnických služeb na základě anonymně shromážděných údajů, které jsou k dispozici ve zdravotnickém systému.
Reformu podpoří pět doprovodných investic (C5.1 R5-I1 až I5).
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2022.
Investice C5.1 R5-I1 – Digitální integrace operačních sálů a robotické chirurgie na KBC Split
Cílem tohoto opatření je umožnit komplexní léčbu pacientů s zhoubnými onemocněními a začlenit opatření na optimalizaci zdravotní péče. Očekává se tak, že investice zlepší výsledky v oblasti zdraví díky zavedení nového modelu péče o pacienty, zejména nové moderní chirurgické léčby. Investice se zabývá digitalizací provozních sálů a nákupem vybavení pro moderní onkologickou léčbu v KBC Split.
Opatření se dokončí do 30. června 2024.
Investice C5.1 R5–I2 – TELECORDIS
Cílem tohoto opatření je digitalizace kardiologických služeb, které umožní nepřetržité sledování stavu pacientů, zejména pacientů s chronickými srdečními onemocněními. Očekává se, že rychlé a dostupné diagnostické služby v oblasti kardiologie na úrovni primární péče pomohou včas odhalit srdeční zdravotní problémy pacientů, včasnou a vhodnou léčbu a průběžné sledování jejich zdravotního stavu. Telemedicínská služba ECG Holter navíc poskytuje pacientům ve vzdálených a venkovských oblastech přístup ke specializované péči, čímž výrazně zvyšuje dostupnost specializovaných zdravotnických služeb v místních ambulantních střediscích, zlepšuje výkonnost specialistů, zlepšuje výsledky pacientů, snižuje čekací seznamy a náklady na poskytování zdravotní péče. Investice zahrnuje digitalizaci diagnostických procesů a umožňuje sdílení údajů s rozptýlenými specializovanými středisky.
Opatření se dokončí do 31. března 2023.
Investice C5.1 R5-I3 – Teletransfuze
Cílem tohoto opatření je digitalizace transfuzní služby a zajištění dostupnosti specialisty na transfuzi pro všechna nemocniční zdravotnická zařízení s transfuzními jednotkami, což přispěje k silnému rozvoji telemedicínské služby prostřednictvím digitálního přenosu lékařských údajů a posílí propojení všech nemocničních zařízení s transfuzními jednotkami.
Opatření se dokončí do 31. prosince 2022.
Investice C5.1 R5-I4 – Digitalizace a integrace operačních místností vybavených robotickou chirurgií v klinickém nemocničním centru „KBC Sestre Milosrdnice“
Cílem tohoto opatření je digitalizace operačních sálů a nákup moderních léčebných zařízení pro nové moderní chirurgické ošetření. Digitalizace a integrace provozních místností změní plánování, dokumentaci, uchovávání a sdílení údajů o pacientech a typech a metodách provozní léčby. Robotická chirurgie zlepší kvalitu chirurgické léčby, zvýší bezpečnost pacientů, dosáhne větší transparentnosti léčby, lepší kontroly nákladů a výsledků v oblasti zdraví, posílí a konsoliduje zdroje základní zdravotnické informační infrastruktury, zavede bezpapírový systém zdravotnických služeb a přispěje k digitální transformaci.
Opatření se dokončí do 31. března 2024.
Investice C5.1 R5–I5 – Digitalizace a vybavení diagnostických jednotek klinické nemocnice „KB Merkur“
Cílem tohoto opatření je digitalizace a vybavení diagnostických jednotek, usnadnění sledování postupů vývoje diagnostiky a poskytování kvalitnějších služeb pacientům. Investice zahrnuje nákup nejmodernějších zařízení.
Opatření se dokončí do 31. března 2023.
U.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
318
|
C5.1. R1
|
M
|
Přijetí rámce pro hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče (HSPA)
|
Vstup rámce pro hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče (HSPA) stanoví rámec pro měření výkonnosti v oblasti zdraví, který stanoví klíčové ukazatele výkonnosti podle definované metodiky hodnocení a souvisí s procesem propojení opatření s cíli stanovenými ve vnitrostátních strategických dokumentech a reformách, včasností údajů a zlepšením monitorování výsledků v oblasti zdraví.
|
|
319
|
C5.1. R1
|
T
|
Optimalizace času pro diagnostickou léčbu – čekací listiny
|
|
Počet dnů
|
400
|
270
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Čekací lhůta pro pacienty, kteří podstoupili diagnostickou léčbu, se zkracuje na 270 dnů od současného časového rámce pro čekací listinu 400 dnů.
|
|
323
|
C5.1. R1–I4
|
M
|
Modernizace zdravotnických služeb v klinickém nemocničním centru KBC Split
|
Zakoupené vybavení pro Klinický ústav pro diagnostickou a intervenční radiologii KBC Split
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Instalace zařízení pro Klinický ústav pro diagnostickou a intervenční radiologii a v Institutu klinické jaderné medicíny a výstavba a vybavení hybridní endoskopické místnosti v gastroenterologickém ústavu s cílem umožnit zavedení nových diagnostických a terapeutických postupů v Klinickém nemocničním centru KBC Split. Instalovaným zařízením musí být alespoň magnetická rezonance 3T, neurointervenční digitální místnost DSA angio, digitální diascopový rentgenový přístroj, endoskopická gastroenterologická místnost.
|
|
324
|
C5.1. R1–I5
|
T
|
Budova centrálního operačního bloku s doprovodným obsahem všeobecné nemocnice ve Varaždinu
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Výstavba a vybavení budovy centrálního provozního bloku (COB) jednotkami intenzivní péče (JIL), centrální sterilizací, diagnostikou RTG, transfuzí a lékařsko-biochemickými laboratořemi a výstavba spojovacích chodeb se stávajícími zdravotnickými zařízeními.
|
|
325
|
C5.1. R1–I6
|
T
|
Diagnostické zdravotnické prostředky v klinické nemocnici (KB) Dubrava
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Nákup a instalace osmi diagnostických zdravotnických prostředků a digitálního radiologického vybavení pro Klinický ústav pro diagnostickou a intervenční radiologii. Plánuje se, že všechna zařízení budou postupně nainstalována, přičemž všechna musí být v provozu nejpozději do 30. června 2023.
|
|
326
|
C5.1. R1–I7
|
T
|
Nová zařízení v Clinical Hospital Centre (KBC) Sestre Milosrdnice
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Centrum klinické nemocnice (KBC) Sestre Milosrdnice je vybaveno integrovanými nemocničními zařízeními pro nouzovou pomoc, denními nemocnicemi a jednodenními chirurgickými zařízeními s lékařským, nelékařským vybavením a nábytkem.
|
|
327
|
C5.1. R1–I8
|
T
|
Zdravotnické prostředky pro provozní léčbu a léčbu pacientů s farmakologicky rezistentní epilepsií v klinické nemocnici (KB) Dubrava
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Pro účely dalšího rozvoje Neurologického ústavu klinické nemocnice (KB) Dubrava deset zdravotnických prostředků (prostředků) se nainstaluje a uvede do provozu nejpozději do 30. června 2023. Investice zahrnuje pořízení zařízení, jako jsou zařízení pro záznam kanálů SEEG 256, digitální zobrazovací zařízení EMNG a EP 12. Termokoagulační zařízení pro radiofrekvenční (RF) a přizpůsobení odpovídající prostorové kapacity.
|
|
328
|
C5.1. R1–I9
|
M
|
Projekt rozvoje Clinical Hospital Centre (KBC) Záhřeb
|
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Nákup nového zdravotnického a nelékařského vybavení pro Clinical Hospital Centre (KBC) Záhřeb. .
|
|
329
|
C5.1. R2
|
M
|
Zlepšení a harmonizace kvality zdravotní péče vypracováním klinických elektronických pokynů
|
Klinické pokyny vypracované a integrované do elektronických pokynů v chorvatském zdravotnickém systému ministerstvem zdravotnictví (MIZ).
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Ministerstvo zdravotnictví vypracuje a začlení do chorvatského systému zdravotní péče klinické pokyny, jakož i elektronické pokyny harmonizující kvalitu zdravotní péče.
|
|
331
|
C5.1. R2-I1
|
T
|
Zlepšení kvality onkologické radioterapie
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Šest nemocnic je vybaveno zdravotnickými prostředky pro prevenci, diagnostiku a léčbu rakoviny. Investice zahrnuje výstavbu osmi zásobníků pro lineární urychlovače lokalizace), radioterapeutické vybavení, 17 lineárních urychlovačů VMAT, čtyř lineárních urychlovačů SBRT, čtyř HDR brachytherapie, devíti simulátorů CT, vybavení radioterapeutických sítí, dozimetrických zařízení, fixačních zařízení.
|
|
332
|
C5.1. R2-I2
|
T
|
Jednotná platforma IT pro připojení, monitorování a optimální léčbu onkologických pacientů
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Jednotná platforma IT umožňuje shromažďování zdravotních údajů, plánování organizačních a strukturálních změn a identifikaci rizik. Do národní onkologické sítě jsou zahrnuty všechny onkologické instituce v Chorvatsku.
|
|
333
|
C5.1. R3
|
M
|
Národní plán rozvoje zdraví na období 2021–2027
|
Přijetí národního plánu rozvoje zdraví na období 2021–2027
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Národní plán rozvoje zdraví na období 2021–2027 jako zastřešující zákon o odvětvovém plánování stanoví konkrétní cíle, opatření, projekty a činnosti, které mají být prováděny pod záštitou Ministerstva zdravotnictví (MIZ) s hlavním cílem zlepšení systému zdravotní péče a výsledků v oblasti zdraví. Národní plán rozvoje zdraví musí být v souladu s programem reforem chorvatské vlády a s hlavními směry politiky soudržnosti Evropské komise na období 2021–2027. Národní plán rozvoje zdraví definuje střednědobé rozvojové potřeby tím, že:
Vymezení rozvojových potřeb pro dosažení flexibilního, účinného a celostně řízeného systému zdravotní péče,
— Stanovení opatření pro úspěšnou podporu zdraví a prevenci nemocí,
—Zavedení koordinace poskytovatelů zdravotní péče a transformace modelů léčby a rehabilitace směrem k aktivnímu řízení procesů péče ve všech fázích a úrovních,
Vymezení integrace zdravotnických služeb a sociální péče a rozvoj integrovaných modelů dlouhodobé péče,
Zavedení opatření ke kontrole a zlepšení kvality zdravotní péče a bezpečnosti pacientů,
Zlepšení ustanovení o řízení zaměstnanců.
—Zavedení specifických cílů, které nepřímo přispívají k dosažení strategického cíle stanoveného v národní strategii reforem do roku 2030. Ke zvýšení střední délky života ve zdravotním stavu přispívají:
—Podpora zdravého životního stylu a prevence nemocí, které jsou hlavním problémem v oblasti veřejného zdraví,
Zlepšení kvality zdravotní péče prostřednictvím lepší účinnosti, bezpečnosti, dostupnosti a funkční integrace všech úrovní a částí zdravotní péče,
Zavedení nového modelu péče pro klíčové zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární, onkologická a vzácná onemocnění a diabetes, s cílem prodloužit délku a zlepšit kvalitu života
—Vytvořit systém zdravotní péče žádoucím místem zaměstnání prostřednictvím strategické správy, a zajistit tak optimální počet a rozdělení zaměstnanců v systému zdravotní péče;
Zlepšení modelu financování a řízení systému zdravotní péče.
V zájmu dosažení specifických cílů se vymezí opatření a akce, které mají být provedeny. Ukazatele výsledků pro každý ze specifických cílů a ukazatele výsledků se definují pro každou z akcí. Národní plán rozvoje zdraví zahrnuje výsledky mapování potřeb zdravotní a sociální péče v oblasti dlouhodobé péče. Samotný dokument využívá podněty z jiných vnitrostátních aktů a programů (Národní strategický rámec pro boj proti rakovině do roku 2030, národní plán rozvoje klinických nemocnic, klinických nemocnic, kliniky a všeobecných nemocnic v Chorvatsku, Národní onkologická onemocnění, diabety a vzácná onemocnění) a doporučení pro Chorvatsko na roky 2019 a 2020.
|
|
399
|
C5.1. R3-I1
|
M
|
Vytvoření centralizovaného systému financování specializované lékařské odborné přípravy
|
Přijetí rozhodnutí vládou
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Institucionalizace finanční podpory pro lékařské specializace se provádí zřízením centralizovaného systému financování specializované lékařské odborné přípravy, který je primárně zaměřen na řešení nedostatků v konkrétních lékařských specializacích, mimo jiné včetně primární zdravotní péče a veřejného zdraví. Přidělení finančních prostředků na tento účel je určeno výhradně k uspokojení potřeb sítě služeb veřejného zdraví.
Tento systém bude vytvořen tak, aby zaručil zpětné získání finančních prostředků z nedokončených specializovaných programů lékařské odborné přípravy a nasměroval je k předem stanoveným cílům centralizovaného systému financování specializované lékařské odborné přípravy, se zvláštním zaměřením na nápravu nedostatku nedostatečných lékařských specialistů.
|
|
334
|
C5.1. R3-I1
|
T
|
Specializovaná lékařská odborná příprava na základní úrovni zdravotní péče
|
|
Číslo
|
0
|
467
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Musí být uzavřeny smlouvy na specializovanou lékařskou odbornou přípravu, která se vztahuje nejméně na 467 zdravotnických pracovníků, včetně lékařů specializujících se na primární zdravotní péči, pohotovostní medicínu a veřejné zdraví. Tyto smlouvy jsou financovány z prostředků přidělených z centralizovaného systému financování zřízeného pro specializovanou lékařskou odbornou přípravu.
|
|
335
|
C5.1. R3-I2
|
T
|
Bakaláři ošetřovatelského specializovaného vzdělávání v oblasti urgentní medicíny
|
|
Číslo
|
0
|
375
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Celkem 375 bachelorů ošetřovatelů/lékařských techniků musí být vyškoleno v jednoletém specializovaném školení v oblasti pohotovostní medicíny.
|
|
336
|
C5.1. R4
|
M
|
Změna zákona o zdravotní péči a zákona o povinném zdravotním pojištění
|
Vstup v platnost zákonů, kterými se mění zákon o zdravotní péči a zákon o povinném zdravotním pojištění
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Změny zákona o zdravotní péči umožní, aby nové rozhodnutí o společném zadávacím řízení bylo závazné i pro ty zdravotnické instituce, jejichž účast byla dosud dobrovolná, a v důsledku toho zvýší počet zúčastněných stran, na něž se společné zadávací řízení vztahuje.
Jednotný úřad pro pohotovostní medicínu zlepšuje organizaci pohotovostních lékařských činností a prostřednictvím některých organizačních jednotek vykonává operativní úkoly na celém území Chorvatské republiky;
—Reorganizace veřejné zdravotní služby přispěje ke zvýšení účinnosti a posílení systému veřejného zdraví se zvláštním zaměřením na prevenci a včasnou diagnostiku, lepší reakci v mimořádných a zvláštních situacích (pandemie);
Převod práv na správu nemocnic, které v současné době spravují okresy a město Záhřeb, na Chorvatskou republiku s cílem dosáhnout racionálního a kvalitního využití stávajících kapacit, zlepšit dostupnost a kvalitu zdravotní péče reorganizací modelu řízení nemocnic.
Změny zákona o povinném zdravotním pojištění stanoví jasná a transparentní kritéria pro stanovení programu opatření zdravotní péče v rámci povinného zdravotního pojištění, subjektů, které vypracují a přijmou program opatření, a rozsahu zdravotní péče, která má být kryta povinným zdravotním pojištěním, a dodržování jiných právních předpisů. Cílem aktu je:
—Zlepšit dostupnost a včasnost zdravotní péče pro pojištěné osoby, pokud ji potřebují,
—Snížení čekacích listin pro jednotlivé lékařské služby, optimalizace a v této souvislosti lepší rozdělení dostupných zdrojů zdravotní péče z povinného zdravotního pojištění
—Poskytovat finanční prostředky za účelem dosažení finanční stability, její udržitelnosti a v této souvislosti zlepšení situace pojištěných osob při výkonu zákonného zdravotního pojištění,
—Vložit ustanovení, které zvýhodňuje zadavatele HZZO jakožto poskytovatele zdravotní péče z povinného zdravotního pojištění, pokud jde o úhradu závazků HZZO vůči nim ve lhůtách stanovených zákonem, aby bylo zaručeno právo pojištěnců na zdravotní péči.
|
|
337
|
C5.1. R4
|
T
|
Funkční integrace nemocnic
|
|
Číslo
|
12
|
20
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Musí být dokončena funkční integrace nejméně osmi nemocnic s cílem racionalizovat nemocniční systém omezením/přerozdělením činností a snížením akutní stacionární kapacity a posílit každodenní nemocnice jako nákladově efektivnější léčbu.
|
|
338
|
C5.1. R4
|
T
|
Společné zadávací řízení pro zdravotnická zařízení
|
|
% (v procentech)
|
0
|
85
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Nejméně 85 % kategorií nákupů, které představují alespoň 80 % celkových výdajů nemocnic spravovaných vládou, musí být zadáno prostřednictvím společného zadávacího řízení. K dosažení cíle, na základě změny rozhodnutí o povinném společném vedení konkrétního zadávacího řízení pro zdravotnická zařízení, Ministerstvo zdravotnictví (MIZ) i) rozhodnout o provedení společného zadávacího řízení;
II) uzavírat dohody se zúčastněnými stranami společného zadávání veřejných zakázek; III) zřizuje odborné skupiny pro vypracování technických specifikací pro dotčené kategorie; a iv) provádět kategorie veřejných zakázek uvedené v rozhodnutí o povinném společném provádění zvláštního zadávacího řízení pro zdravotnická zařízení – po vstupu technických specifikací v platnost. Společná zadávací řízení se provádějí v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a rámcovými dohodami/zakázkami.
|
|
339
|
C5.1. R4-I1
|
T
|
Ústřední řízení parenterálních přípravků v 8 nemocnicích
|
|
% (v procentech)
|
0
|
75
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Nejméně 75 % parenterálních přípravků v osmi chorvatských nemocnicích se provádí prostřednictvím centrální přípravy léčivých přípravků.
|
|
340
|
C5.1. R4-I2
|
T
|
Systém jednotkové terapie pro pevné formy léčivých přípravků ve 40 chorvatských nemocnicích
|
|
Číslo
|
0
|
40
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Instalovaný systém jednotkové terapie ve 40 chorvatských nemocnicích.
|
|
341
|
C5.1. R4-I3
|
T
|
Dohled nad léčivými přípravky v nemocničním systému od lékárny až po pacienta
|
|
Číslo
|
0
|
30
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 30 nemocnic musí mít funkční integrované IT řešení pro sledování léčivých přípravků v nemocničním systému od lékárny až po pacienta.
|
|
342
|
C5.1. R4-I4
|
T
|
Systém pro sledování nedostatku léčivých přípravků založený na technologii „blockchain“
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Bude vyvinuto softwarové řešení pro sledování nedostatku léčivých přípravků v Chorvatsku a vývoj integrovaného modelu pro předvídání nedostatku léčivých přípravků a jeho předcházení. Léčivé přípravky se sledují prostřednictvím softwarového řešení blockchainu.
|
|
343
|
C5.1. R5-I5
|
T
|
Diagnostické jednotky Clinical Hospital Centre (KBC) Merkur
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
V zájmu zlepšení kvality služeb, zvýšení počtu léčby pacientů, urychlení a zvýšení dostupnosti a kvality zdravotní péče pro všechny kategorie pacientů musí být vybavení instalováno alespoň pro 4 diagnostické jednotky v klinickém nemocničním centru (KBC) Merkur. Instalované zařízení se skládá z:
—Přístroje pro transtorakickou a transesogastickou echokardiografii,
Tři monitorovací funkce pro účely koronárních jednotek,
—Systém telemetrie pacientů v otevřeném prostoru,
—Silnější ultrazvukový výkon,
—Horní ultrazvukový výkon;
—Magnetická rezonance MR 3T,
—Mamografické skener,
Multiskopická počítačová tomografie (MSCT),
—Ultrasound;
—Ultrasound s 3D/4D konvexem, 3D/4D vaginalem, 2 D vaginalem a 2D konvexní sondou a tiskárnou,
—Ultrasound High Class Color Doppler.
|
|
344
|
C5.1. R4-I5
|
T
|
Sledování výsledků léčby nenemocničních chronických pacientů ve veřejných lékárnách
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Projekt zahrnuje sledování pacientů a vytváření strukturovaných údajů, které budou zpřístupněny prostřednictvím Centrálního zdravotního informačního systému Chorvatské republiky (CEZIH).
|
|
346
|
C5.1. R5
|
M
|
Zlepšení a rozšíření telemedicínských služeb
|
Vstup v platnost vnitrostátního telemedicínského rámce, který rozšiřuje rozsah telemedicínských služeb
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Reforma zavede ustanovení pro vytvoření funkčního vnitrostátního telemedicínského rámce pro přenos životně důležitých parametrů pacienta ze zdravotní záchranné služby (HMS) na společnou pohotovostní nemocniční službu (OHBP) a dálkové monitorování ambulantní záchranné zdravotní služby (HMS). Projekt zajistí: i). Situační analýza; II) Národní rámec pro zřízení dohledu nad dálkovou záchrannou službou (HMS) a iii) akční plán pro zavedení dohledu a rámec pro monitorování provádění.
Vzhledem k omezeným zdrojům a době trvání technické pomoci je teleradiologická složka pouze úvodní složkou na úrovni mapování osvědčených postupů.
|
|
347
|
C5.1. R5-I1
|
T
|
Instalované a funkční digitalizované, integrované provozní haly (Firule a Križine) a robotický systém v lokalitě Firule
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Projekt zahrnuje digitalizaci a integraci čtyř operačních divadla v Firule a Križine, jakož i robotický systém v lokalitě Firule. Digitální transformace, integrace a robotická chirurgie změní způsob léčby zlepšením kvality chirurgické léčby, zlepšením bezpečnosti pacientů, dosažením větší transparentnosti léčby, lepší kontrolou nákladů a výsledků v oblasti zdraví, posílením a konsolidací klíčových zdrojů infrastruktury zdravotnických informací a modernizací bezpapírových zdravotnických služeb.
|
|
348
|
C5.1. R5-I2
|
T
|
Telekardiologické služby
|
|
Číslo
|
0
|
40
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
Cílem projektu TeleCordis je instalovat lékařské a počítačové vybavení nezbytné pro výkon služby elektrokardiogramu (ECG), tlakového holáru a 12kanálových elektrokardiogramů (ECG) ve vzdálených a venkovských oblastech, které nejsou dostatečně pokryty těmito službami, například nemají k dispozici odborníka na kardiologii. Vybavení musí být zakoupeno (balíček na každé centrum) a umístěno v nejméně 40 telemedicínských přístupových centrech. Program je propojen se specializovanými telemedicínskými středisky a poskytuje telekardiologické služby.
|
|
349
|
C5.1. R5-I3
|
T
|
Teletransfuzní služby
|
|
Číslo
|
0
|
35
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Projekt Teletransfusion podpoří stávající infrastrukturu procesů digitální léčby, pokud využívá údaje o pacientech získané z elektronického lékařského předpisu a eDossier potřebné k zahájení léčby v sekundárním nebo terciárním zdravotnickém zařízení.
Projekt propojí nemocniční transfuzní střediska na území Chorvatska (nejméně 35 nemocničních transfuzních středisek) a zpřístupní službu 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Vybavení musí být zakoupeno (balíčky na každé centrum) a umístěno v telemedicínských přístupových střediscích, program musí být propojen se specializovanými telemedicínskými středisky a poskytovat teletransfuzní službu.
|
|
350
|
C5.1. R5-I4
|
T
|
Operační centrum klinické nemocnice v divadle (KBC) Sestre milosrdnice vybavená robotickou chirurgií
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Nejméně 4 nově vybavené operační místnosti s nejmodernější robotickou technologií,
Musí být možné tyto funkce: získání všech údajů o pacientovi v reálném čase na obrazovce monitoru v samotné operační místnosti během operace. Kromě toho musí být během operace k dispozici veškerý zobrazovací materiál pacienta na obrazovce monitoru, což přispěje k bezpečnějším a účinnějším postupům. Integrace musí rovněž umožňovat použití jiných diagnostických a terapeutických prostředků ve stejném operačním prostoru, které musí být rovněž integrovány do integrovaného systému operačních místností.
|
U.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C5.1 R1–I1 – Zavedení mobilních lékáren do primární péče
Cílem této investice je dodávat léky v oblastech, které nemají lékárny. Opatření spočívá v pořizování mobilních lékáren.
Investice C5.1 R1–I2 – Mobilní jednotky ambulantní péče
Cílem tohoto opatření je vytvořit mobilní systém primární ambulantní péče ve venkovských, odlehlých a ostrovních oblastech. Opatření spočívá ve zřízení mobilního klinického systému.
Investice C5.1 R1–I3 – Výstavba a vybavení klinických izolačních jednotek (3, 4 a 1/5 budov) Klinice pro infekční onemocnění „Dr. Fran Mihaljević“
Cílem tohoto opatření je dosáhnout léčby infekčních onemocnění pomocí moderních a inovativních technologií, jejichž cílem je zkrátit dobu léčby, náklady a poskytování vysoce kvalitní péče pacientům. Toto opatření spočívá ve výstavbě budov a nahrazení vybavení pro kliniku infekční nemoci Dr. Fran Mihaljević.
U.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
320
|
C5.1. R1–I1
|
T
|
Přístup k lékárenské péči a lékům
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Musí být pořízeno nejméně šest pojízdných lékáren karavanů a nejméně dvě lodní lékárny.
|
|
321
|
C5.1. R1–I2
|
T
|
Poskytování mobilní ambulantní primární zdravotní péče
|
|
Číslo
|
0
|
33
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Ve venkovských, odlehlých a ostrovních oblastech se zřídí mobilní klinický systém s 33 ambulantními vozidly primární péče.
Investice zahrnuje mapování požadovaných kapacit k dosažení cíle 80 % pokrytí mobilních ambulantních služeb primární ambulantní péče ve venkovských, odlehlých a ostrovních oblastech.
Kromě toho se vytvoří model smluv, který zajistí dlouhodobou finanční udržitelnost služby.
Ministerstvo zdravotnictví řídí odbornou přípravu za účelem zvýšení kapacity mobilních týmů pro poskytování ambulantní primární zdravotní péče.
|
|
322
|
C5.1. R1–I3
|
T
|
Nová budova v komplexu kliniky infekční nemoci Dr. Fran Mihaljević
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Projekt spočívá v demolici stávajících budov (3, 4 a 1/5) a ve výstavbě nové budovy jako součásti komplexu. Projekt zahrnuje výměnu vybavení pro kliniku infekčních nemocí „Dr. Fran Mihaljević.
|
V. INICIATIVA 6.1: RENOVACE BUDOV
Současný fond budov v Chorvatsku je relativně starý a míra energetické renovace budov v období 2014–2020 činila pouze 0,7 % ročně. Staré a neefektivní budovy jsou odpovědné za 40 % spotřeby energie a 36 % emisí CO2 a až 30 % budov spadá do kategorie s nejhorší energetickou náročností. Většina energeticky nejnáročnějších budov nesplňuje minimální požadavky na ochranu před zemětřesením, požární ochranu nebo ochranu zdraví, a proto vyžaduje komplexní renovaci. Kromě toho v březnu a prosinci 2020 zasáhly Chorvatsko dvě série zemětřesení, které způsobily značné materiální škody ve městě Záhřeb, Záhřebské župě, Krapinsko-zagorské župě, Sisak-Moslavinské župě a Karlovacově župě. Podle rychlého posouzení potřeb v oblasti škod (vláda Chorvatské republiky, 2020) byly celkové potřeby rekonstrukce a obnovy ve městech Záhřeb, Záhřeb a Krapinsko-zagorské župy z březnového zemětřesení odhadnuty na přibližně 17 469 000 000 EUR. Posouzení škod způsobených prosincovým zemětřesením se stále posuzuje.
Tato iniciativa v chorvatském plánu pro oživení a odolnost se týká investic a reforem, jejichž cílem je podpořit komplexní renovaci budov, včetně energetické renovace, posílení konstrukce a renovace po zemětřesení. Renovace zahrnuje vícebytové a veřejné budovy, včetně zdravotnických a vzdělávacích zařízení, jakož i budovy se statusem kulturního statku.
Iniciativa zahrnuje reformy, které podpoří proces renovace a dekarbonizace budov a zároveň budou řešit překážky na stavebním trhu a sociální otázky: i) reforma zaměřená na dekarbonizaci budov, ii) reforma zaměřená na zvýšení počtu pracovníků a odborníků v oblasti energetické účinnosti a rekonstrukce po zemětřesení, iii) reforma zaměřená na snížení administrativní zátěže žadatelů v procesu renovací, iv) reforma zaměřená na zvýšení znalostí o seismických činnostech, v) reforma zaměřená na podporu a rozvoj zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostor a vi) reforma zaměřená na rozvoj systematického hospodaření s energií a testování nového modelu financování energetické účinnosti.
Investice a reformy přispějí k doporučením, která byla Chorvatsku adresována v posledních dvou letech a která se týkají potřeby „zaměřit investiční politiku na [...] energetickou účinnost, [...] a environmentální infrastrukturu (doporučení pro zemi č. 3, 2019) a zaměřit investice na ekologickou a [...] transformaci, zejména na environmentální infrastrukturu [...] (doporučení pro zemi č. 3, 2020).
V.1.
Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C6.1 R1 – Dekarbonizace budov
Reforma přispěje k iniciativě renovační vlny stávajících budov a k přeměně stávajícího fondu budov na vysoce energeticky účinný a dekarbonizovaný fond budov do roku 2050.
Reforma zahrnuje přijetí programů energeticky účinných renovací na období 2021–2030 pro vícebytové budovy, veřejné budovy a zvláštní kategorii budov se statusem kulturního statku, jakož i přijetí programu snižování energetické chudoby v oblastech zvláštního zájmu státu na období 2021–2025. Tyto programy podporují důkladnou renovaci budov a současně věnují zvláštní pozornost zajištění zdravých podmínek vnitřního prostředí, požární bezpečnosti a řešení rizik spojených se zvýšenou seismickou aktivitou, jakož i snižování energetické chudoby.
Reforma bude dokončena do 31. března 2022.
Investice C6.1 R1–I1 – Energetická renovace budov
Cílem opatření je snížit spotřebu energie na vytápění a zvýšit úspory primární energie v budovách s více bytovými jednotkami a ve veřejném sektoru. Toto opatření spočívá v energetické renovaci veřejných a vícebytových budov.
Investice C6.1 R1–I3 – Energetická renovace budov se statusem kulturního statku
Cílem opatření je renovovat budovy se statusem kulturního statku s cílem snížit spotřebu energie. Toto opatření spočívá v renovaci dvou kategorií budov: individuálně chráněné kulturní statky a budovy nacházející se v chráněných kulturních a historických jednotkách.
Reforma C6.1 R2 – Rozvoj rámce pro zajištění odpovídajících dovedností v souvislosti se zelenými pracovními místy potřebnými pro obnovu po zemětřesení
Cílem opatření je řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly ve stavebnictví poskytováním vzdělávacích programů. Toto opatření spočívá ve zveřejnění Národního plánu rozvoje zelených dovedností, poskytování programů vzdělávání dospělých v oblasti energetické renovace a nového magisterského programu pro udržitelnou a seismickou odolnost budov.
Reforma C6.1 R3 – Zvýšení účinnosti, snížení administrativní zátěže a digitalizace procesu renovací
Cílem opatření je poskytovat občanům služby za účelem snížení administrativní zátěže v procesu energetické renovace a renovace po zemětřesení. Toto opatření spočívá v rozvoji služeb jediného kontaktního místa a posilování odborných kapacit zaměstnanců veřejné správy.
Reforma C6.1 R4 – Modernizace a integrace seismických údajů pro proces renovace a plánování budoucí výstavby a monitorování veřejné infrastruktury
Cílem opatření je zlepšit odolnost vůči rizikům v oblasti územního plánování a stavebnictví zlepšením sběru a zpracování seismických údajů. Toto opatření spočívá v posílení kapacit potřebných ke shromažďování a uplatňování seismických dat pro územní plánování a bezpečnější stavební postupy.
Investice C6.1 R4-I1 – Rozvoj seismologické datové sítě
Cílem opatření je posílit kapacity pro seismické monitorování a analýzu. Toto opatření spočívá v pořízení seismického vybavení a výcvikových odborníků, kteří zařízení provozují a zpracovávají data.
Reforma C6.1 R5 – Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a provádění pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostor
Cílem opatření je vytvořit rámec pro zelenou obnovu měst, který podporuje udržitelný rozvoj. Toto opatření spočívá v přijetí programů pro oběhové řízení vesmíru a budov a pro městskou zelenou infrastrukturu, v přijetí strategií zelené obnovy měst a v provádění pilotního projektu.
Reforma C6.1 R6 – Pilotní projekt pro zavedení a provádění systematického hospodaření s energií a vývoj nového modelu financování
Cílem opatření je vyvinout a otestovat model monitorování spotřeby energie ve vícebytových budovách. Toto opatření spočívá v realizaci pilotního projektu týkajícího se zavedení automatického sběru údajů pro monitorování spotřeby energie a vody ve vícebytových budovách.
V.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Č.
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
351
|
C6.1. R1
|
M
|
Přijetí vnitrostátních programů energetické renovace pro i) vícebytové budovy, ii) pro budovy, které mají status kulturního statku (oba pro období 2021–2030), a pro iii) snižování energetické chudoby v oblastech zvláštního státního zájmu (na období 2021–2025)
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách Ministerstva pro územní plánování, výstavbu a státní majetek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Zveřejnění programů na podporu důkladné renovace budov, vysoce účinných alternativních systémů, které věnují zvláštní pozornost zajištění zdravých podmínek vnitřního prostředí, požární bezpečnosti a rizikům spojeným se zvýšenou seismickou aktivitou. Zavádí se zvláštní kategorie energetické renovace budov se statusem kulturního statku, který dosud nebyl zahrnut do programů energetické renovace za účelem spolufinancování EU v Chorvatsku.
Zveřejnění programu na snižování energetické chudoby v oblastech zvláštního státního zájmu na období 2021–2025, který zahrnuje komplexní renovaci budov v podporovaných a zvláštních oblastech státní péče, budování kapacit ke zmírnění energetické chudoby, snížení konečné spotřeby energie a následně snížení emisí CO2 z domácností trpících energetickou chudobou nebo ze zranitelných domácností.
|
|
352
|
C6.1. R1
|
M
|
Přijetí programu energetické renovace budov veřejného sektoru na období 2021–2030
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách Ministerstva pro územní plánování, výstavbu a státní majetek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Zveřejnění programu energetické renovace budov veřejného sektoru na období 2021–2030, který zahrnuje komplexní renovaci budov veřejného sektoru včetně opatření v oblasti energetické účinnosti a účinného využívání zdrojů při současném snížení tepelných potřeb a spotřeby energie ve veřejných budovách a většího využívání obnovitelných zdrojů energie a následného snížení emisí CO2.
|
|
353
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci veřejných a vícebytových budov
|
|
EUR
|
0
|
66 361 404
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci budov ve výši 66 361 404 EUR. Všechny smlouvy na uvedení příslušného požadavku na energetickou účinnost spočívajícího v minimálním snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (očekává se, že budova se statusem kulturního statku) přinese zvýšení o 30 % úspory primární energie ve srovnání se stavem před renovací a při dodržení zásady „významně nepoškozovat“ stanovené v článku 17 nařízení (EU) 2020/852, kterým se zřizuje rámec pro usnadnění udržitelných investic.
|
|
354
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Energetická renovace vícebytových budov
|
|
Počet (m²)
|
0
|
241 850
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace nejméně 241 850 m² vícebytových budov, dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), která zajistí 30 % zvýšení úspor primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“. Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající kotle na plyn, uhlí a ropu představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
355
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Energetická renovace veřejných budov
|
|
Číslo
(m²)
|
0
|
372 219
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace alespoň 372 219 m² veřejných budov, dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), která přinese 30 % zvýšení úspor primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající kotle na plyn, uhlí a ropu představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
358
|
C6.1. R1–I3
|
T
|
Energetická renovace budov se statusem kulturního statku
|
|
Počet (m²)
|
0
|
31 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace nejméně 31 000 m² budov se statusem kulturního statku, čímž se na úrovni cíle zvýší úspory primární energie o 30 % s minimálním požadavkem 20 % na každou budovu ve srovnání se stavem před renovací.
Renovace těchto budov musí být financována ve výši 100 % a musí být v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající kotle na plyn, uhlí a ropu představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
359
|
C6.1. R2
|
M
|
Zveřejnění národního plánu rozvoje dovedností v souvislosti se zelenými pracovními místy souvisejícími s energetickou účinností a obnovou po zemětřesení
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách Ministerstva pro územní plánování, výstavbu a státní majetek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Zveřejnění národního plánu rozvoje dovedností, který zlepší dovednosti zelených pracovních míst v souvislosti s energetickou renovací, renovací po zemětřesení, zelenou infrastrukturou, uplatňováním řešení inspirovaných přírodou a oběhovým řízením vesmíru a budov, a to na základě přezkumu stávajících programů a přípravy a přizpůsobení vzdělávacích programů vymezených reformou.
|
|
360
|
C6.1. R2
|
M
|
Osvědčení o výcviku
|
Seznam vydaných osvědčení vydaných vzdělávací institucí
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Doklad o dokončení programů vzdělávání dospělých v období po zemětřesení a energetické renovaci 500 účastníků předloží vzdělávací instituce nebo instituce.
|
|
401
|
C6.1. R2
|
M
|
Zápis do nového nabízeného magisterského programu
|
Zveřejněná výzva k podávání žádostí o přijetí do nového magisterského programu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zveřejní se výzva k podávání žádostí o přijetí do nového rámcového programu zahrnujícího témata renovací a energetické účinnosti.
|
|
362
|
C6.1. R3
|
M
|
Zřízení a zprovoznění fyzického jednotného kontaktního místa pro energetickou renovaci a seismickou zpevnění
|
Provozuschopné jednotné kontaktní místo
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
V oblasti zasažené zemětřesením bude vyvinuto a zprovozněno fyzické jednotné kontaktní místo, aby se snížila administrativní zátěž pro občany. Investice zahrnují přizpůsobení a modernizaci fyzické infrastruktury v místě, kde bude zřízeno jednotné kontaktní místo, investice do rozvoje a údržby on-line systémů, investice do funkčnosti on-line systému, odbornou přípravu zaměstnanců, odbornou přípravu zúčastněných veřejných orgánů a propagační činnosti.
|
|
363
|
C6.1. R3
|
M
|
Zřízení a zprovoznění on-line jednotného kontaktního místa pro energetické renovace a seismické posílení
|
Provozuschopné on-line jednotné kontaktní místo
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Zprovoznění systému jediného kontaktního místa on-line, který by sdružoval všechny nezbytné informace pro energetickou renovaci a rekonstrukci po zemětřesení.
Jednotné kontaktní místo se zavede ve dvou fázích: i) záchranné služby nezbytné pro naléhavou strukturální renovaci a nezbytnou nápravu škod s cílem zajistit úroveň bezpečnosti pro občany a zařízení; II) začlenění všech ostatních služeb a informací potřebných pro komplexní a energetickou renovaci se službami a informacemi zahrnutými pro koncepci „obnova k lepšímu“.
|
|
364
|
C6.1. R3
|
T
|
Dokončená odborná příprava zaměstnanců veřejné správy pro poskytování služeb jednotného kontaktního místa
|
|
Číslo
|
0
|
80
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 80 zaměstnanců veřejné správy vyškolených k poskytování služeb kombinujících energetickou účinnost a rekonstrukci po zemětřesení.
|
|
365
|
C6.1. R4
|
M
|
Integrace seismických údajů
|
Seismické údaje začleněné do odborných základen pro územní plány místních vládních jednotek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Seismická data se začlení do systému územního plánování a použijí se na 10 pilotních databází územních plánů místní správy.
|
|
366
|
C6.1. R4-I1
|
T
|
Pořizované seizmické vybavení
|
|
Číslo
|
0
|
300
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Investice posílí organizační a infrastrukturní kapacitu seismologického průzkumu v Chorvatské republice prostřednictvím nákupu nejméně 300 jednotek vybavení s cílem zvýšit kvalitu sběru, zpracování a uplatňování seismických údajů potřebných pro proces renovace budov, plánování rozvoje nových zařízení a monitorování veřejné infrastruktury, jakož i posílit odolnost Chorvatska vůči zemětřesením a souvisejícím rizikům.
|
|
367
|
C6.1. R4-I1
|
M
|
Školení pro zaměstnance seismologického průzkumu
|
Poskytovaná odborná příprava
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zaměstnancům seizmologického průzkumu Chorvatské republiky se poskytne odborná příprava v oblasti provozu zařízení a zpracování údajů.
|
|
368
|
C6.1. R5
|
M
|
Přijetí programu rozvoje kosmického hospodářství a budov na období 2021–2030 a programu rozvoje městské zelené infrastruktury na období 2021–2030
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách Ministerstva pro územní plánování, výstavbu a státní majetek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Program rozvoje oběhového hospodářství v oblasti vesmíru a budov na období 2021–2030, který má přijmout vláda, stanoví cíle a opatření pro oběhové řízení vesmíru a budov, které mimo jiné podporují opatření v oblasti oběhovosti při plánování nových budov, opětovné využití opuštěných budov a prodloužení životnosti stávajících prostor a budov, zvýšení energetické účinnosti budov a účinného využívání zdrojů energie a využívání obnovitelných zdrojů energie, opětovné využívání stavebních výrobků a materiálů za účelem účinného využívání územních zdrojů a snížení vzniku stavebního odpadu v souladu s aktualizovaným plánem pro nakládání s odpady jako základ pro rozvoj strategií zelené obnovy měst;
Program rozvoje městské zelené infrastruktury na období 2021–2030, který má vláda přijmout, vypracuje cíle a opatření, která přispějí ke zmírňování změny klimatu a ke snížení účinků tepelných ostrovů, ke snížení emisí skleníkových plynů, zlepšení kvality života a bydlení ve městech, zlepšení lidského zdraví, zlepšení kvality městských oblastí přeměnou nedostatečně využívané a opuštěné půdy, podpoře zelených investic, podpoře obnovy a ochrany druhů a stanovišť podle směrnic o druzích a stanovištích v souladu se strategií EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 a vytváření nových pracovních míst a zajišťování úspor energie, které budou základem pro rozvoj strategií zelené obnovy měst.
|
|
369
|
C6.1. R5
|
T
|
Přijetí strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Přijetí nejméně deseti strategií zelené obnovy měst s cílem poskytnout základ pro rozvoj udržitelného prostoru se zaměřením na rozvoj zelené městské infrastruktury a integraci řešení inspirovaných přírodou, integraci modelů oběhového řízení vesmíru a budov, posílení odolnosti vůči rizikům a změně klimatu a podporu celkového udržitelného rozvoje.
|
|
370
|
C6.1. R5
|
T
|
Dokončení pilotního projektu určeného prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být dokončen alespoň jeden pilotní projekt určený prostřednictvím strategií zelené obnovy měst.
|
|
371
|
C6.1. R6
|
M
|
Úspěšně dokončený pilotní projekt systematického hospodaření s energií s cílem otestovat nový model financování renovací v oblasti energetické účinnosti
|
Zveřejnění dokončeného pilotního projektu na oficiálních internetových stránkách Ministerstva pro územní plánování, výstavbu a státní majetek
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Na základě veřejné výzvy provede Ministerstvo pro územní plánování, výstavbu a státní majetek ve spolupráci s chorvatskou vládní agenturou pro nemovitosti pilotní projekt zahrnující všechna odvětví spotřeby energie a vody v pilotním místním samosprávném celku zavedením automatického sběru údajů o spotřebě energie a vody ve vícebytových budovách ve vybrané pilotní oblasti.
Cílem pilotního projektu je dosáhnout úspor energie a vody zavedením a prováděním systematického hospodaření s energií a umožnit testování možností provádění nového modelu financování energetické renovace vícebytových budov, včetně analýzy nákladů a přínosů jeho uplatňování na vnitrostátní úrovni.
Na základě pilotního projektu se vypracují pokyny k uplatňování modelu řízení spotřeby energie u vícebytových budov na vnitrostátní úrovni.
|
V.3.
Popis reforem a investic pro půjčky
Reforma C6.1 R7 – Oběhové využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku: pilotní projekt zkoumající možnosti výměny a obchodu
Cílem opatření je prozkoumat možnosti oběhového využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku. Toto opatření spočívá v provádění pilotních projektů a přijetí vnitrostátních pokynů pro oběhové využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku.
Investice C6.1 R1 – I4 Energetická renovace budov se statusem kulturního statku
Cílem tohoto opatření je zvýšit ambice stávajícího opatření C6.1 R1–I3 Energetická renovace budov se statusem kultivačního statku. Pokyny pro energetickou renovaci budov se statusem kulturního statku se vypracují a zveřejní na oficiálních internetových stránkách ministerstva kultury a sdělovacích prostředků. Pokyny obsahují doporučení týkající se opatření energetické renovace, technických řešení a moderních materiálů a objasňují postupy pro přípravu dokumentace a získání nezbytných povolení.
Provádění opatření se dokončí do 31. prosince 2023.
V.4.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
402
|
C6.1. R7
|
M
|
Podepsané dohody o provádění pilotních projektů
|
Podepsané dohody o provádění pilotních projektů
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2024
|
Dohody o provádění pilotních projektů se podepisují s místními samosprávnými celky.
|
|
403
|
C6.1. R7
|
T
|
Dokončené pilotní projekty
|
Dokončení pilotních projektů vybavených a provozuschopných míst infrastruktury.
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Pilotní projekty budou dokončeny ve dvou vybraných územních samosprávných jednotkách se zaměřením na opětovné využití stavebního odpadu z budov kulturního dědictví.
Musí být vybavena a uvedena do provozu dvě zařízení pro nakládání se stavebním odpadem.
Projekty se provádějí v souladu se zásadami zásady „významně nepoškozovat“.
V případě pořízení vozidel se podpora poskytuje výhradně na vozidla s nulovými emisemi a/nebo plug-in hybridní vozidla s emisemi nižšími než 50 g CO2/km nebo na vozidla zvláštního určení založená na nejlepších dostupných technologiích v souladu s pravidly pro zadávání veřejných zakázek.
Pro obě místní samosprávy se vypracuje soupis vybraných budov se statusem kulturního statku.
|
|
404
|
C6.1. R7
|
M
|
Vnitrostátní pokyny k oběhovému využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku
|
Byly zveřejněny vnitrostátní pokyny k oběhovému využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Zveřejní se pokyny pro oběhové využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku. Zřídí se digitální platforma pro soupis budov se statusem kulturního statku.
|
|
405
|
C6.1. R1 – I4
|
M
|
Pokyny pro energetickou renovaci budov se statusem kulturního statku
|
Zveřejnění na oficiálních internetových stránkách ministerstva kultury a sdělovacích prostředků
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Pokyny pro energetickou renovaci budov se statusem kulturního statku se vypracují a zveřejní na oficiálních internetových stránkách ministerstva kultury a sdělovacích prostředků. Pokyny obsahují doporučení týkající se opatření energetické renovace, technických řešení a moderních materiálů a objasňují postupy pro přípravu dokumentace a získání nezbytných povolení.
|
W. SLOŽKA 7.1: Energetika A USTAINABILNÍ DOPRAVA (PŘÍSLUŠNÝ PŘÍSTUP)
Hlavním cílem této složky je snížit závislost na fosilních palivech, zejména z Ruska, a urychlit ekologickou transformaci v celém hospodářství. Plánuje se, že toho bude dosaženo prostřednictvím opatření týkajících se energetických sítí, infrastruktury pro zkapalněný zemní plyn a plyn, využívání obnovitelných zdrojů energie, dopravy s nulovými emisemi a vodíku z obnovitelných zdrojů. Cílem uvedených opatření je pomoci zlepšit bezpečnost dodávek a diverzifikaci dodávek plynu do Unie, snížit závislost na fosilních palivech zvýšením výroby a využívání obnovitelných zdrojů, jako je udržitelný biometan, obnovitelný vodík a geotermální energie, zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů a urychlit její zavádění, přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti a řešit úzká místa v distribuci elektřiny a podpořit dopravu s nulovými emisemi.
Z devíti opatření v rámci této složky má osm přeshraniční rozměr nebo rozměr zahrnující více zemí. Největší investice s přeshraničním rozměrem nebo rozměrem zahrnujícím více zemí se týkají zvýšení kapacity terminálu LNG na ostrově Krk a posílení plynárenské infrastruktury, jakož i posílení přenosových a distribučních kapacit elektrické sítě. Další významné investice s přeshraničním rozměrem nebo s rozměrem zahrnujícím více zemí se týkají většího využívání obnovitelných zdrojů energie, jako je obnovitelný vodík, udržitelný biometan a geotermální energie, jakož i investic do vozidel na alternativní paliva pro veřejnou městskou a příměstskou pravidelnou dopravu a rozvoje infrastruktury pro alternativní paliva v silniční dopravě.
Investice a reformy přispějí k plnění doporučeníurčených Chorvatsku ohledně potřeby modernizovat elektroenergetické přenosové a distribuční soustavy (doporučení pro jednotlivé země 2022.3.3 a 2023.3.4), zvýšit zavádění a využívání obnovitelných zdrojů energie (doporučení pro jednotlivé země 2019.3.3, 2020.3.8, 2022.3.2, 2023.3.1 a 3.2), diverzifikovat dovoz fosilních paliv (doporučení 2022.3.1) a snížit závislost na fosilních palivech v dopravě a podporovat dopravu s nulovými emisemi (doporučení pro jednotlivé země 2019.3.3, 2020.3.7, 2022.3.5, 2023.3.1 a 3.6).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (C(2023) 6454 final), zatímco zásada „významně nepoškozovat“ se nevztahuje na investici C7.1 I3 – Zvýšení kapacity terminálu LNG na ostrově Krk a posílení plynárenské infrastruktury v souladu s čl. 21c odst. 6 nařízení (EU) 2021/241.
W.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C7.1 R1 – Rozšířené opatření: Dekarbonizace odvětví energetiky
Cílem tohoto opatření je posílit reformu C1.2 R1: Dekarbonizace odvětví energetiky v rámci složky 1.2 (Transformace energetiky pro udržitelné hospodářství).
Opatření se skládá ze zmetkovéhosystému vlastní spotřeby pro zařízení na výrobu energie v samozásobení.
Investice C7.1 R1–I1 – Využívání vodíku a nové technologie (investice C1.2.R1–I3 převedená z již přijatého prováděcího rozhodnutí Rady)
Cílem této investice je zvýšit využívání vodíku v Chorvatsku.
Investice spočívá ve financování projektu vodíku z obnovitelných zdrojů, vodíkových dobíjecích stanic a studií o geologickém ukládání uhlíku.
Investice C7.1 R1–I2 – Vytvoření hospodářství založeného na vodíku
Cílem investice je zvýšit zavádění výroby a využívání vodíku z obnovitelných zdrojů.
Investice spočívá ve jmenování chorvatské agentury pro uhlovodíky jako koordinačního orgánu pro vodík v Chorvatsku a v přijetí studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050 vypracované chorvatským úřadem pro uhlovodíky.
Investice C7.1 R1– I3 – Posílení využívání obnovitelných zdrojů energie v dopravě a vytápění
Cílem investice je zvýšit využíváníobnovitelných zdrojů energie.
Investice zahrnují provedené geotermální vrtné práce a přijetí plánu rozvoje geotermálního potenciálu.
Investice C7.1 I1 – Rozšířené opatření: Zadávání veřejných zakázek na vozidla poháněná alternativním palivem pro veřejnou městskou a příměstskou linkovou dopravu
Cílem tohoto opatření je rozšířit investici C1.4 R4-I1: Pořizování vozidel na alternativní paliva pro veřejnou městskou a příměstskou linkovou dopravu v rámci složky 1.4 (Rozvoj konkurenceschopného, energeticky udržitelného a účinného dopravního systému).
Investice spočívá v pořízení autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových) a vodíkové energetické jednotky pro pohon elektrických lokomotiv.
Investice C7.1 I2 – Rozšířené opatření: Program spolufinancování nákupu nových vozidel na alternativní paliva a rozvoje infrastruktury pro alternativní paliva v silniční dopravě
Cílem tohoto opatření je rozšířit investici C1.4 R5-I3: Program spolufinancování pro nákup nových vozidel na alternativní paliva a rozvoj infrastruktury pro alternativní paliva v silniční dopravě v rámci složky 1.4 (Rozvoj konkurenceschopného, energeticky udržitelného a účinného dopravního systému).
Investice spočívá ve výstavbě a spolufinancování rychlých elektrických dobíjecích stanic.
W.2.
Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
406
|
C7.1. R1
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů, kterými se zavádí nový systém vlastní spotřeby
|
Ustanovení v právním aktu, kterým se zavádí nový systém vlastní spotřeby, s uvedením jeho vstupu v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2025
|
Nový systém vlastní spotřeby pro zařízení na výrobu energie v samozásobitelích se zavede a použije se od 1. ledna 2026. Nový systém vlastní spotřeby zajistí rovné zacházení se všemi zákazníky, pokud jde o přístup k distribuční síti a síťové poplatky. Nový systém přepracuje způsob výpočtu odměny za elektřinu vyrobenou z vlastních zdrojů dodávanou do sítě; všechny poplatky, včetně síťových sazeb, musí odrážet náklady, být přiměřené a nediskriminační. Nový systém zároveň vytvoří pobídky pro spotřebitele, aby se stali samospotřebiteli, jakož i pro vlastní spotřebu. Poplatky a poplatky se neukládají za elektřinu vyrobenou z vlastních zdrojů, která zůstává v prostorách samospotřebitele.
|
|
51
|
C7.1. R1–I1
|
M
|
Financování projektu v oblasti vodíku z obnovitelných zdrojů
|
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Grant poskytnutý ve výši 15,78 milionu EUR na financování integrovaného projektu v oblasti vodíku z obnovitelných zdrojů, který zahrnuje dodání elektrolyzéru s kapacitou nejméně 10 MW vodíku z obnovitelných zdrojů na místě, podepsanou smlouvu na instalaci elektrolyzéru a instalaci fotovoltaické elektrárny.
Projekt musí splňovat podmínky podle směrnice (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie a příslušných aktů v přenesené pravomoci (EU) 2023/1185 a (EU) 2023/1184.
|
|
52
|
C7.1. R1–I1
|
M
|
Veřejné nabídkové řízení na dodatečnou vodíkovou kapacitu
|
Veřejné nabídkové řízení na dodatečnou vodíkovou kapacitu
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Veřejné nabídkové řízení na výstavbu zařízení, které elektrolýzou instaluje 20 MW kapacity výroby vodíku z obnovitelných zdrojů.
|
|
53
|
C7.1. R1–I1
|
T
|
Byly vybudovány alespoň dvě vodíkové dobíjecí stanice
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Vybudují se alespoň dvě vodíkové dobíjecí stanice. Stáčírny musí být založeny na nejméně 100 kg vodíku s potenciálem zvýšit v případě potřeby kapacitu.
|
|
54
|
C7.1. R1–I1
|
M
|
Studie o geologickém ukládání uhlíku
|
Zveřejnění technických shrnutí studií o geologickém ukládání uhlíku
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Zveřejnění souboru technických souhrnů studií, které se budou zabývat potenciálem geologického podzemního ukládání CO2 v Chorvatsku (na pevnině a na moři). Studie zahrnují mapování geologických struktur přijatelných pro trvalé ukládání oxidu uhličitého a integrovanou studii feasiblity o trvalém ukládání oxidu uhličitého v lokalitě Bockovci.
|
|
407
|
C7.1. R1–I2
|
M
|
Subjekt pro koordinaci vodíku
|
Ustanovení právního aktu uvádějící jeho vstup v platnost
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Vstoupí v platnost právní akt, kterým se chorvatská agentura pro uhlovodíky určí jako koordinační orgán pro vodík v Chorvatsku.
|
|
408
|
C7.1. R1–I2
|
M
|
Studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050
|
Studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050, kterou přijala Chorvatská agentura pro uhlovodíky
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2025
|
Studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050 analyzuje nejvhodnější využití vodíku při dekarbonizaci chorvatského hospodářství se zaměřením na využívání vodíku k dekarbonizaci odvětví, která lze obtížně elektrifikovat, jako je průmysl (vysokoteplotní procesy), těžká nákladní vozidla, námořní a železniční doprava, a teprve poté se zváží jiná odvětví.
|
|
412
|
C7.1. R1–I3
|
M
|
Plán rozvoje geotermálního potenciálu
|
Přijetí a zveřejnění plánu rozvoje geotermálního potenciálu ministerstvem hospodářství a udržitelného rozvoje
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Plán rozvoje geotermálního potenciálu se přijme a zveřejní. Plán určí oblasti v Chorvatské republice, v nichž se plánuje prozkoumání, rozvoj a využití geotermálního potenciálu.
|
|
413
|
C7.1. R1–I3
|
T
|
Provedení geotermálních vrtných prací
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Provede se vrtání dvou průzkumných geotermálních vrtů na vybraném místě.
Vrt nesmí zahrnovat žádný průzkum nebo těžbu ropy nebo zemního plynu. K těmto účelům nesmí být zakoupeno ani používáno žádné vybavení.
Je třeba zajistit, aby uvolňování metanu bylo minimalizováno a zůstalo výrazně pod prahovou hodnotou 20,000 tun CO2eq/rok. Musí být rovněž zajištěno, aby geotermální vrty neměly škodlivý dopad na nedostatek vody a kvalitu vody.
Toto opatření nepodporuje systémy dálkového vytápění využívající fosilní zdroje energie ani žádné investice do zařízení spadajících do oblasti působnosti systému EU pro obchodování s emisemi (ETS).
|
|
414
|
C7.1. I1
|
M
|
103 autobusů na alternativní paliva (elektrické a/nebo vodíkové)
|
103 autobusů na alternativní paliva (elektrických a/nebo vodíkových) prozatímně přijatých
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o předběžné technické akceptaci po jejich výstavbě pro 103 nových autobusů s alternativním pohonem (na elektrický a/nebo vodíkový pohon).
|
|
415
|
C7.1. I1
|
T
|
Jedna vodíková energetická jednotka pro pohon elektrických lokomotiv umístěných v samostatném vozu (HERMES)
|
|
Číslo
|
0
|
1
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být instalována jedna vodíková energetická jednotka pro pohon elektrických lokomotiv umístěných v samostatném vozu (HERMES).
|
|
125
|
C7.1. I2
|
M
|
1300 rychlých elektrických dobíjecích stanic
|
1300 rychlých elektrických dobíjecích stanic spolufinancovaných a vybudovaných
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o spolufinancování a výstavbě 1300 dobíjecích stanic s minimální dobíjecí kapacitou 50 kW.
|
W.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Investice C7.1 R1– I4 – Posílení využívání obnovitelných zdrojů energie v dopravě a vytápění
Cílem investice je zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie.
Investice spočívá ve výstavbě dobíjecí infrastruktury pro elektrické autobusy.
Investice C7.1 R1–I5 – Používání biopaliv v dopravě (investice C1.2.R1–I4 převedená z již přijatého prováděcího rozhodnutí Rady)
Cílem této investice je zvýšit podíl obnovitelných zdrojů v dopravě.
Investice spočívá v přijetí plánu výroby a používání biopaliv v dopravě.
Investice C7.1 R1– I6 – Posílení přenosových a distribučních kapacit elektrické sítě
Cílem této investice je podpořit elektrifikaci a dekarbonizaci odvětví energetiky.
Investice spočívá v nahrazení starých elektrických transformátorů a rekonstrukci elektrických rozvoden.
Investice C7.1 I3 – Zvýšení kapacity terminálu LNG na ostrově Krk a posílení plynárenské infrastruktury
Cílem investice je zvýšit diverzifikaci dodávek plynu do Unie a bezpečnost dodávek plynu do sousedních členských států Chorvatska.
Investice spočívá v rozšíření kapacity terminálu LNG na ostrově Krk, rozšíření plynovodu Zlobin – Bosiljevo, rozšíření plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac, jakož i rozšíření úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko.
W.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
418
|
C7.1. R1–I4
|
M
|
Dobíjecí infrastruktura pro elektrické autobusy
|
Vybudovaná dobíjecí infrastruktura pro elektrické autobusy
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být předložen doklad o výstavbě nejméně 150 dobíjecích stanic pro elektrické autobusy.
|
|
55
|
C7.1. R1–I5
|
M
|
Přijat plán výroby a používání biopaliv v dopravě
|
Vstup v platnost plánu a programu pro výrobu a používání biopaliv v dopravě
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Vstoupí v platnost plán výroby a používání biopaliv v dopravě. Plán stanoví politiku na podporu výroby a používání pokročilých biopaliv v dopravě v Chorvatské republice. Plán zahrnuje průběžný přezkum a hodnocení stavu trhu s biopalivy, nových obchodních modelů, zúčastněných stran, opatření na podporu zvýšené výroby a využívání pokročilých biopaliv v dopravě.
|
|
419
|
C7.1. R1–I6
|
T
|
Výměna transformátorů elektřiny
|
|
Číslo
|
0
|
8
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nahradí se nejméně osm starých elektrických transformátorů ve vysokonapěťové přenosové soustavě (110kv/220kv/400kv).
|
|
420
|
C7.1. R1–I6
|
T
|
Rekonstrukce elektrických rozvoden
|
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být rekonstruovány alespoň dvě elektrické rozvodny vysokonapěťové přenosové soustavy (110kv/220kv/400kv).
|
|
421
|
C7.1. I3
|
M
|
Smlouva na zařízení pro rozšíření terminálu LNG na ostrově Krk
|
Podepsaná smlouva o vybavení
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Musí být podepsána smlouva na zařízení pro rozšíření terminálu LNG v Krku s cílem zvýšit kapacitu na 700 000 m³ za hodinu (m³/h).
|
|
422
|
C7.1 I3
|
T
|
Rozšíření terminálu LNG v provozu na ostrově Krk
|
|
m³ za hodinu
|
450 000
|
700 000
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Rozšíření terminálu LNG na ostrově Krk musí být v provozu se zvýšenou kapacitou zplyňování 700 000 m³/h. Kapacita terminálu LNG na ostrově Krk se zvýší ze současných 450 000 m³/h na 700 000 m³/h.
|
|
423
|
C7.1 I3
|
M
|
Zakázka na stavební práce na rozšíření plynovodu Zlobin – Bosiljevo
|
Podepsaná smlouva na stavební práce
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
Bude podepsána smlouva o dílo na rozšíření plynovodu Zlobin – Bosiljevo.
|
|
424
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba rozšířeného plynovodu Zlobin – Bosiljevo
|
|
kilometry
|
0
|
58
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Bude vybudován rozšířený plynovod Zlobin – Bosiljevo o délce 58 km.
|
|
425
|
C7.1 I3
|
M
|
Nabídkové řízení na nákup trubek pro rozšíření plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac
|
Nabídkové řízení na zadávání veřejných zakázek na potrubí
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Bude vyhlášeno nabídkové řízení na dodávky trubek na rozšíření plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac.
|
|
426
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba rozšířeného plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac
|
|
kilometry
|
0
|
122
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bude vybudován rozšířený plynovod Bosiljevo – Sisak – Kozarac o délce 122 km, čímž se kapacita přepravy plynu do Maďarska zvýší na 400 000 m³/h.
|
|
427
|
C7.1 I3
|
M
|
Nabídkové řízení na nákup trubek pro rozšíření úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko
|
Nabídkové řízení na zadávání veřejných zakázek na potrubí
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Bude vyhlášeno nabídkové řízení na nákup trubek na rozšíření úseku Lučko – Zabok (Chorvatsko-Slovinsko) propojovacího vedení.
|
|
428
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba rozšířeného úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko
|
|
kilometry
|
0
|
36
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Bude vybudován rozšířený úsek Lučko – Zabok plynárenského propojovacího vedení mezi Chorvatskem a Slovinskem o délce 36 km, čímž se kapacita přepravy plynu směrem do Slovinska zvýší na 170 000 m³/h.
|
X. SLOŽKA 7.2: Energetická OBLASTI BUILDINGŮ (REPowerEU CHAPTER)
Hlavním cílem této složky je snížit závislost na fosilních palivech a urychlit ekologickou transformaci v celém hospodářství. Plánuje se, že toho bude dosaženo prostřednictvím opatření souvisejících s renovací budov, řešením energetické chudoby a posílením zelených dovedností. Cílem uvedených opatření je pomoci zvýšit energetickou účinnost budov, snížit závislost na fosilních palivech, řešit energetickou chudobu, přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti a podpořit rekvalifikaci pracovní síly směrem k zeleným dovednostem.
Z pěti opatření v rámci této složky mají dvě přeshraniční rozměr nebo rozměr zahrnující více zemí, konkrétně investice do energetické renovace budov a renovace budov poškozených při zemětřeseních s energetickou renovací.
Investice a reformy přispějí k plnění doporučení určených Chorvatsku ohledně potřeby snížit poptávku po energii zlepšením energetické účinnosti, zejména v obytných budovách (doporučení pro jednotlivé země 2019.3.3, 2022.3.4, 2023.3.1 a 3.5), potřeby politického úsilí zaměřeného na poskytování a získávání dovedností potřebných pro zelenou transformaci (doporučení pro zemi 2023.3.7) a zvýšení zavádění a využívání obnovitelných zdrojů energie (doporučení pro jednotlivé země 2019.3.3, 2020.3.8, 2022.3.2, 2023.3.1 a 3.2).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (C(2023) 6454 final).
X.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Reforma C7.2 R1 – Rozšířené opatření: Zvýšení účinnosti, snížení administrativní zátěže a digitalizace procesu renovací
Cílem opatření je posílit reformu C6.1.R3: Zvýšení účinnosti, snížení administrativní zátěže a digitalizace procesu renovací v rámci iniciativy 6.1: Renovace budov. Rozšířená část opatření spočívá v pořádání participativních seminářů, přípravě programu a pokynů pro místní samosprávu a vydávání vzdělávacích materiálů.
Reforma C7.2 R2 – Rozšířené opatření: Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a realizace pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a vesmíru
Cílem opatření je posílit reformu C6.1.R5: Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a provádění pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostor v rámci iniciativy 6.1: Renovace budov. Rozšířená část opatření spočívá v přijetí dalších strategií zelené obnovy měst a v realizaci dalších pilotních projektů.
Investice C7.2 I3 Renovace budov poškozených při zemětřesení energetickou renovací
Cílem opatření je napravit škody způsobené zemětřeseními v roce 2020 na veřejných budovách, zvýšit seismickou odolnost budov a zvýšit jejich energetickou účinnost. Investice spočívá v energetické renovaci veřejných budov poškozených zemětřeseními.
Renovace budov do původního stavu před poškozením je případně financována z Fondu solidarity EU, zatímco rozdíl od úplné renovace, včetně zvýšení energetické účinnosti budov a zvýšení jejich seismické odolnosti (zásada „vytvoření k lepšímu“), je financován z této investice.
X.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
429
|
C7.2 R1
|
T
|
Participační workshopy
|
|
Číslo
|
0
|
6
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
V různých samosprávných jednotkách se uskuteční nejméně šest participativních seminářů o rozvoji energetické renovace a zelené infrastruktury.
Vypracuje se program a příručka pro pořádání participativních seminářů pro zástupce místních samosprávných celků.
Vzdělávací materiály ze seminářů se zpřístupní veřejnosti alespoň na portálu jednotného kontaktního místa.
|
|
430
|
C7.2 R2
|
T
|
Přijetí strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
10
|
70
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Musí být přijato nejméně 60 strategií zelené obnovy měst.
|
|
431
|
C7.2 R2
|
T
|
Dokončení pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
0
|
15
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dokončí se nejméně 15 pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst.
|
|
448
|
C7.2 I3
|
T
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení veřejných budov poškozených zemětřeseními
|
|
Počet (m²)
|
0
|
22 178
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení nejméně 22 178 m² veřejných budov poškozených zemětřesením (v jedné nebo více z těchto oblastí: město Záhřeb, Krapinsko-zagorská župa, Záhřebská župa, Sisak-Moslavina župa, Karlovacská župa, Varaždinská župa, Mémurje župa, Brod-Posavina, Koprivnica-Križevci a Bjelovar-Bilogora), dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % zvýšení úspor primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající kotle na plyn, uhlí a ropu představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
X.3. Popis reforem a investic pro půjčky
Reforma C7.2 R3 – Rozšířené opatření: Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a realizace pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a vesmíru
Cílem opatření je posílit reformu C6.1.R5: Zavedení nového modelu strategií zelené obnovy měst a provádění pilotního projektu rozvoje zelené infrastruktury a oběhového řízení budov a prostor v rámci iniciativy 6.1 Renovace budov. Rozšířená část opatření spočívá v realizaci dalších pilotních projektů.
Reforma C7.2 R4 – Zavedení nového modelu programů vzdělávání dospělých zaměřených na rozvoj zelených dovedností a kompetencí ve stavebnictví, včetně modulů na podporu integrace pracovníků ze třetích zemí
Cílem opatření je vytvořit rámec pro posílení dovedností pracovníků ze třetích zemí v odvětví stavebnictví. Opatření spočívá v rozvoji programu vzdělávání dospělých pro pracovníky ze třetích zemí v oblasti energeticky účinných stavebních technologií, ve vývoji chorvatského jazykového modulu ve stavebnictví a mezikulturního modulu. .
Investice C7.2 I1 – Rozšířené opatření: Energetická renovace budov
Cílem opatření je rozšířit investici C6.1 R1–I1: Energetická renovace budov v rámci iniciativy 6.1: Renovace budov. Rozšířená část opatření spočívá ve zvýšení počtu renovovaných metrů čtverečních veřejných a vícebytových budov a v instalaci systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách renovovaných prostřednictvím této investice.
Investice C7.2 I2 – Renovace budov poškozených při zemětřesení s energetickou renovací
Cílem opatření je napravit škody způsobené zemětřeseními v roce 2020 na budovách s více bytovými jednotkami a veřejných budovách, zvýšit seismickou odolnost budov a zvýšit jejich energetickou účinnost. Investice spočívá v energetické renovaci veřejných a vícebytových budov poškozených zemětřeseními a v instalaci systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách renovovaných prostřednictvím této investice.
Renovace budov do původního stavu před poškozením je případně financována z Fondu solidarity EU, zatímco rozdíl od úplné renovace, včetně zvýšení energetické účinnosti budov a zvýšení jejich seismické odolnosti (zásada „vytvoření k lepšímu“), je financován z této investice.
X.4. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění půjčky
|
Číslo
|
Opatření
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Čas
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Q
|
Rok
|
|
|
432
|
C7.2 R3
|
T
|
Dokončení pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
Číslo
|
0
|
4
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dokončí se alespoň čtyři pilotní projekty určené prostřednictvím strategií zelené obnovy měst.
|
|
433
|
C7.2 R4
|
M
|
Vzdělávací program pro pracovníky ze třetích zemí
|
Vzdělávací program zaměřený na renovační témata
|
|
|
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2025
|
Vytvoří se program vzdělávání dospělých, který se bude zabývat tématy renovací.
|
|
435
|
C7.2 I1
|
T
|
Energetická renovace vícebytových budov
|
|
Počet (m²)
|
0
|
361 431
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace nejméně 361 431 m² vícebytových budov, dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (s výjimkou budovy se statusem kulturního statku), která přinese 30 % zvýšení úspor primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající kotle na plyn, uhlí a ropu představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
436
|
C7.2 I1
|
T
|
Energetická renovace veřejných budov
|
|
Počet (m²)
|
0
|
365 517
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace alespoň 365 517 m² veřejných budov, dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), která přinese 30 % zvýšení úspor primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající kotle na plyn, uhlí a ropu představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
437
|
C7.2 I1
|
T
|
Instalace systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách
|
|
Číslo
|
0
|
60
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve veřejných budovách renovovaných v rámci této investice bude instalováno nejméně 60 systémů energie z obnovitelných zdrojů.
|
|
438
|
C7.2 I2
|
T
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci vícebytových budov poškozených zemětřesením
|
|
EUR
|
0
|
13 000 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Podepsané smlouvy udělující nejméně 13 milionů EUR na energetickou renovaci vícebytových budov poškozených zemětřesením. Všechny smlouvy vyžadují i) alespoň minimální snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přispěje k dosažení alespoň 30 % zvýšení úspor primární energie ve srovnání se stavem před renovací, a ii) soulad se zásadou „významně nepoškozovat“ stanovenou v článku 17 nařízení (EU) 2020/852, kterým se zřizuje rámec pro usnadnění udržitelných investic.
|
|
356
|
C7.2 I2
|
T
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení u vícebytových budov poškozených zemětřeseními
|
|
Počet (m²)
|
0
|
78 350
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení nejméně 78 350 m² vícebytových budov poškozených zemětřesením (v jedné z těchto oblastí: město Záhřeb, Krapinsko-zagorská župa, Záhřebská župa, Sisak-Moslavina župa, Karlovacská župa, Varaždinská župa, Mémurje župa, Brod-Posavina, Koprivnica-Križevci a Bjelovar-Bilogora), dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % zvýšení úspor primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající kotle na plyn, uhlí a ropu představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
357
|
C7.2 I2
|
T
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení veřejných budov poškozených zemětřeseními
|
|
Číslo
(m²)
|
0
|
574 317
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení nejméně 574 317 m² veřejných budov poškozených zemětřesením (v jedné nebo více z těchto oblastí: město Záhřeb, Krapinsko-zagorská župa, Záhřebská župa, Sisak-Moslavina župa, Karlovacská župa, Varaždinská župa, Mémurje župa, Brod-Posavina, Koprivnica-Križevci a Bjelovar-Bilogora), dosažení minimálního požadavku na snížení spotřeby energie na vytápění alespoň o 50 % ve srovnání s roční spotřebou energie na vytápění před renovací každé budovy (s výjimkou budov se statusem kulturního statku), což přinese 30 % zvýšení úspor primární energie na úrovni cíle ve srovnání se stavem před renovací a bude v souladu se zásadou „významně nepoškozovat“.
Náklady na instalaci plynových kondenzačních kotlů nahrazujících stávající kotle na plyn, uhlí a ropu představují nejvýše 20 % nákladů na renovaci.
|
|
439
|
C7.2 I2
|
T
|
Instalace systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách poškozených zemětřeseními
|
|
Číslo
|
0
|
50
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Ve veřejných budovách renovovaných v rámci této investice bude instalováno nejméně 50 systémů energie z obnovitelných zdrojů.
|
4.Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost
Odhadované celkové náklady plánu Chorvatska pro oživení a odolnost činí 10 040 701 600 EUR.
Odhadované celkové náklady kapitoly REPowerEU činí 2 721 804 579 EUR. Odhadované celkové náklady na opatření uvedená v čl. 21c odst. 3 písm. a) nařízení (EU) 2023/435 činí 559 000 000 EUR, zatímco náklady na ostatní opatření v kapitole REPowerEU činí 2 162 804 579 EUR.
ODDÍL 2: FINANČNÍ PODPORA
1. Finanční příspěvek
Splátky uvedené v čl. 2 odst. 2 jsou rozděleny takto:
1.První splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
45
|
C1.2. R1–I2
|
M
|
Přijetí programu energetické účinnosti pro dekarbonizaci odvětví energetiky vládou
|
|
46
|
C1.2. R1–I2
|
T
|
Počet společností, které dostávají podporu na energetickou účinnost a využívání energie z obnovitelných zdrojů v průmyslu
|
|
49
|
C1.2. R1–I3
|
M
|
Vstup v platnost zákona o alternativních pohonných hmotách
|
|
59
|
C1.3. R1
|
M
|
Přijetí víceletého programu pro stavebnictví v oblasti čištění vody a městských odpadních vod
|
|
81
|
C1.3. R2
|
M
|
Přijetí zákona o nakládání s odpady
|
|
82
|
C1.3. R2
|
M
|
Revize plánu pro nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2017–2022
|
|
91
|
C1.4. R1
|
M
|
Změny zákona o pozemních komunikacích
|
|
92
|
C1.4. R1
|
M
|
Národní program bezpečnosti silničního provozu na období 2021–2030
|
|
98
|
C1.4. R2
|
M
|
Přijetí dopisu o odvětvové politice
|
|
109
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o pravidelném a sezónním pobřežním provozu
|
|
110
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o vnitrozemské plavbě a přístavech
|
|
126
|
C1.5. R1
|
M
|
Operační program pro posílení tržní kapacity odvětví ovoce a zeleniny na období 2021–2026
|
|
134
|
C1.5. R3
|
M
|
Zřízení oddělení pro provádění a řízení projektů digitální transformace na Ministerstvu zemědělství
|
|
140
|
C1.6. R1
|
M
|
Analýza scénářů v rámci udržitelného rozvoje cestovního ruchu
Strategie do roku 2030
|
|
156
|
C2.1. R2
|
M
|
Změna stanov ARPA za účelem nového vymezení jeho mandátu
|
|
157
|
C2.1. R2
|
M
|
Zavedení systému provádění, auditu a kontroly plánu pro oživení a odolnost
|
|
158
|
C2.1. R2
|
M
|
Přijetí zákona o institucionálním rámci pro fondy EU
|
|
159
|
C2.1. R2
|
M
|
Posouzení správní kapacity
|
|
207
|
C2.4. R1
|
M
|
Nové rozhodnutí chorvatské vlády o státních podnicích zvláštního zájmu Chorvatska
|
|
231
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí nové protikorupční strategie na období 2021–2030
|
|
232
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí nového zákona o předcházení střetu zájmů
|
|
247
|
C2.7. R1
|
M
|
Posílení fiskálního rámce prostřednictvím změny zákona o rozpočtu s cílem zlepšit rozpočtové procesy
|
|
248
|
C2.7. R1
|
M
|
Zajištění plné funkčnosti Komise pro fiskální politiku.
|
|
250
|
C2.8. R1
|
M
|
Zvyšování povědomí všech odpovědných stran prostřednictvím pravidelné odborné přípravy
|
|
251
|
C2.8. R2
|
M
|
Pokračování spolupráce mezi Úřadem pro boj proti praní peněz a orgány dohledu
|
|
253
|
C2.8. R3
|
M
|
Dokončit provádění nového akčního plánu ke zmírnění zjištěných rizik praní peněz a financování terorismu na základě aktualizovaného vnitrostátního posouzení rizik.
|
|
265
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí revidovaného právního rámce pro vzdělávání dospělých
|
|
293
|
C4.1. R4
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o minimální mzdě
|
|
302
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí národního plánu boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení na období 2021–2027
|
|
312
|
C4.3. R3
|
M
|
Přijetí národního plánu rozvoje sociálních služeb na období 2021–2027
|
|
333
|
C5.1. R3
|
M
|
Národní plán rozvoje zdraví na období 2021–2027
|
|
351
|
C6.1. R1
|
M
|
Přijetí vnitrostátních programů energetické renovace pro i) vícebytové budovy, ii) pro budovy, které mají status kulturního statku (oba pro období 2021–2030), a pro iii) snižování energetické chudoby v oblastech zvláštního státního zájmu (na období 2021–2025)
|
|
362
|
C6.1. R3
|
M
|
Fyzické jednotné kontaktní místo pro energetickou renovaci a seismickou činnost
zřízení a zprovoznění posílení
|
|
368
|
C6.1. R5
|
M
|
Přijetí programu rozvoje kosmického hospodářství a budov na období 2021–2030 a programu rozvoje městské zelené infrastruktury na období 2021–2030
|
|
|
|
Splátková částka
|
804597701 EUR
|
2.Druhá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
2
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Provozní digitální platforma k úhradě poplatků
|
|
6
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění akčního plánu na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků do roku 2020
|
|
14
|
C1.1.1. R4-I1
|
M
|
Zveřejnění výzev k financování investic zaměřených na činnosti šetrné k životnímu prostředí se stanovenými kritérii způsobilosti pro žadatele a projekty (včetně kritérií souladu se zásadou „významně nepoškozovat“)
|
|
16
|
C1.1.1. R4-I2
|
M
|
Zřízení finančního nástroje na podporu investic mikropodniků a malých a středních podniků
|
|
19
|
C1.1.1. R4-I3
|
M
|
Zřízení finančního nástroje na podporu investic společností se střední tržní kapitalizací a velkých společností
|
|
21
|
C1.1.1. R4-I4
|
M
|
Zřízení finančního nástroje pro příznivější financování veřejných subjektů
|
|
25
|
C1.1.1. R6
|
M
|
Změny právního rámce
|
|
36
|
C1.2. R1
|
M
|
Zveřejnění hodnotícího dokumentu s doporučeními ke zmírnění překážek a administrativních postupů omezujících vyšší využívání obnovitelných zdrojů energie
|
|
50
|
C1.2. R1–I3
|
M
|
Přijetí strategie rozvoje vodíku
|
|
63
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
68
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
131
|
C1.5. R2
|
M
|
Nový zákon o konsolidaci zemědělské půdy
|
|
138
|
C1.5. R4
|
M
|
On-line platforma pro předcházení plýtvání potravinami a modernizaci potravin
informační systém darování
|
|
160
|
C2.1. R2
|
M
|
Modernizace informačního systému eFondovi: Systém úložišť pro audit
a kontroly: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost
|
|
174
|
C2.2. R4
|
M
|
Změna legislativních rámců s cílem podpořit dobrovolnou funkční nebo skutečnou fúzi územních samosprávných celků a přijetí rozhodnutí chorvatské vlády o kritériích pro poskytování daňových pobídek pro dobrovolné funkční nebo skutečné fúze
|
|
202
|
C2.3. R4
|
M
|
Optimalizace povolovacího postupu pro investice do konektivity
|
|
214
|
C2.5. R1
|
M
|
Poskytnuté elektronické nástroje a odpovídající správní kapacity Státní soudní radě (Državno sudbeno vijeće, DSV) a Radě státních zástupců (Državnoodvjetničko vijeće, DOV)
|
|
215
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijaté změny zákona o konkurzu a zákona o platební neschopnosti spotřebitelů
|
|
216
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijaté změny trestního řádu
|
|
266
|
C3.1. R1
|
M
|
Komplexní analýza potřeb sekundárního vzdělávání
|
|
286
|
C4.1. R1
|
M
|
Doplnění aktivních politik na trhu práce
|
|
291
|
C4.1. R3
|
M
|
Rozvoj dovedností podle potřeb trhu
|
|
303
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí nového zákona o sociálním zabezpečení
|
|
309
|
C4.3. R2
|
T
|
Odborná příprava odborníků v oblasti sociálního poradenství
|
|
352
|
C6.1. R1
|
M
|
Přijetí programu energetické renovace budov veřejného sektoru na období 2021–2030
|
|
|
|
Splátková částka
|
804597701 EUR
|
3.Třetí splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
1
|
C1.1.1. R1
|
M
|
Přijetí strategie pro hodnocení hospodářských dopadů nařízení na odvětví malých a středních podniků chorvatskou vládou a doprovodného akčního plánu
|
|
7
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění opatření v akčních plánech ke zmírnění administrativní zátěže hospodářství na roky 2018, 2019, 2020
|
|
23
|
C1.1.1. R5-I1
|
M
|
Vytvoření nástroje kapitálového a kvazikapitálového financování (PE)
|
|
37
|
C1.2. R1
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů a/nebo nařízení s cílem zlepšit využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně zavedení prémiového systému na podporu obnovitelných zdrojů energie.
|
|
60
|
C1.3. R1
|
M
|
Změny právního rámce v odvětví vodního hospodářství
|
|
69
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Měřicí zařízení nainstalovaná v místech odběru vody
|
|
74
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavřené na projekty protipovodňové ochrany
|
|
75
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Vybudované protipovodňové ochranné konstrukce
|
|
76
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
83
|
C1.3. R2
|
M
|
Přijetí plánu pro nakládání s odpady Chorvatské republiky na období 2023–2029
|
|
84
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Snížení podílu komunálního odpadu odesílaného k odstranění (49 %)
|
|
99
|
C1.4. R2
|
M
|
Národní plán rozvoje železniční infrastruktury a národní plán řízení železniční infrastruktury a zařízení služeb
|
|
111
|
C1.4. R3
|
M
|
Nový zákon o námořní oblasti a námořních přístavech
|
|
114
|
C1.4. R3-I3
|
T
|
Nový kabelový trajekt „Križnica“ provozovaný přes řeku Drava v obci Pitomača
|
|
141
|
C1.6. R1
|
M
|
Přijetí strategie vlády Chorvatské republiky pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu do roku 2030
|
|
144
|
C1.6. R1–I1
|
M
|
Vyhlášení veřejných výzev k ekologické a digitální transformaci stávající veřejné infrastruktury cestovního ruchu a k rozvoji veřejné infrastruktury cestovního ruchu mimo hlavní turistické a pobřežní oblasti
|
|
146
|
C1.6. R1–I2
|
M
|
Vyhlásit veřejné výzvy k posílení udržitelnosti a zelené a digitální transformace podnikatelů v oblasti cestovního ruchu, přičemž alespoň 50 % celkových investic podpoří ekologickou transformaci
|
|
150
|
C2.1. R1
|
M
|
Změny zákona o systému strategického plánování a
Řízení rozvoje Chorvatské republiky a stanovy
|
|
161
|
C2.1. R2-I1
|
T
|
Příprava projektové technické dokumentace pro projekty ekologické a digitální transformace
|
|
165
|
C2.2. R1–I2
|
T
|
100 % úředníků všech veřejných institucí, kteří musí složit státní zkoušku, digitálně složit státní zkoušku na základě nového modelu zkoušek.
|
|
176
|
C2.3. R1
|
M
|
Digitální strategie pro Chorvatsko
|
|
177
|
C2.3. R2
C2.3. R2.I2
|
M
|
Zřízení platforem pro centrální systém interoperability
|
|
179
|
C2.3. R3-I1
|
T
|
Modernizace státního cloudu
|
|
195
|
C2.3. R3–I12
|
M
|
Digitální archiv Chorvatského institutu důchodového pojištění (HZMO)
|
|
229
|
C2.5. R1–I6
|
M
|
Všechny soudy prvního stupně jsou vybaveny a splňují podmínky pro jednání na dálku.
|
|
233
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí novely zákona o ochraně osob oznamujících nesrovnalosti
|
|
249
|
C2.7. R2
|
M
|
Vývoj strukturálního makroekonomického modelu chorvatského hospodářství pro vypracování střednědobých makroekonomických prognóz, rozpočtové plánování
a analýzy hospodářské politiky
|
|
256
|
C2.9. R1
|
M
|
Pokyny ke zlepšení účasti malých a středních podniků na zadávacích řízeních a jejich sdružování
|
|
259
|
C2.9. R1–I1
|
M
|
Zveřejnění nezávislé analýzy a konkrétních doporučení ke zlepšení řízení zátěže všech zaměstnanců klíčových institucí v systému zadávání veřejných zakázek (MINGOR, SAFU, DKOM).
|
|
260
|
C2.9. R2
|
M
|
Změna legislativního rámce pro zadávání veřejných zakázek, která činí využití elektronického odvolání povinným prostředkem pro podání opravného prostředku
|
|
273
|
C3.1. R2
|
M
|
Přijetí nového zákona o vědecké činnosti a vysokoškolském vzdělávání
|
|
275
|
C3.2. R1
|
M
|
Nový zákon o vědě a vysokoškolském vzdělávání
|
|
281
|
C3.2. R2
|
M
|
Nový právní rámec upravující požadavky na kvalitu studijních programů, doktorandských studií a pracovních podmínek pro vědecké instituce
|
|
284
|
C3.2. R3
|
M
|
Nový zákon o Chorvatské vědecké nadaci
|
|
294
|
C4.1. R4
|
M
|
Přijetí zákona o boji proti nehlášené práci a nového pracovního zákona
|
|
313
|
C4.3. R3
|
M
|
Přijetí norem pro zacházení s rodinnými asistenty
|
|
318
|
C5.1. R1
|
M
|
Přijetí rámce pro hodnocení výkonnosti systému zdravotní péče (HSPA)
|
|
323
|
C5.1. R1–I4
|
M
|
Modernizace zdravotnických služeb v klinickém nemocničním centru KBC
Rozdělit
|
|
336
|
C5.1. R4
|
M
|
Změna zákona o zdravotní péči a zákona o povinném zdravotním pojištění
|
|
346
|
C5.1. R5
|
M
|
Zlepšení a rozšíření telemedicínských služeb
|
|
349
|
C5.1. R5-I3
|
T
|
Teletransfuzní služby
|
|
353
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci veřejných a vícebytových budov
|
|
359
|
C6.1. R2
|
M
|
Přijetí národního plánu rozvoje dovedností v souvislosti se zelenými pracovními místy souvisejícími s energetickou účinností a obnovou po zemětřesení
|
|
363
|
C6.1. R3
|
M
|
Zřízení a zprovoznění on-line jednotného kontaktního místa pro energetické renovace a seismické posílení
|
|
366
|
C6.1. R4-I1
|
T
|
Pořizované seizmické vybavení
|
|
|
|
Splátková částka
|
804597701 EUR
|
4. Čtvrtá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
39
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Stavební povolení udělené za účelem modernizace vysokonapěťové sítě
|
|
163
|
C2.2. R1
|
M
|
Pozměněný legislativní rámec pro centralizovaný systém výběru ve státní správě, určení nezbytné kvalifikace státních zaměstnanců a zavedení moderního systému náboru zaměstnanců
|
|
166
|
C2.2. R2
|
M
|
Nabytí účinnosti zákonů o platech ve státní správě a veřejných službách a předpisů o mobilitě
|
|
205
|
C2.3. R4-I2
|
M
|
Podepsaná grantová dohoda na výstavbu pasivní infrastruktury elektronických komunikací
|
|
217
|
C2.5. R1
|
T
|
Nové vzdělávací programy zavedené v rámci programu justičního vzdělávání
|
|
218
|
C2.5. R1
|
M
|
Přijetí změn legislativního rámce v oblasti spravedlnosti prostřednictvím nového zákona o nesporném řízení.
|
|
219
|
C2.5. R1
|
T
|
Zřídit čtyři mediační střediska u obchodních soudů v Záhřebu, Splitu, Osijku a Rijece a přijmout změny zákona o mediaci
|
|
257
|
C2.9. R1
|
M
|
Změna pravidel pro školení v oblasti zadávání veřejných zakázek
|
|
267
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí modelu financování předškolního vzdělávání a péče
|
|
276
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Finanční prostředky přidělené na výzkumné projekty na základě interních výzev výzkumných organizací během prvního dvouletého cyklu provádění dohod o programu
|
|
297
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí změn zákona o důchodovém pojištění
|
|
316
|
C4.3. R3-I3
|
M
|
Výpočet cen v rámci systému IT pro sociální služby a poskytovatele služeb v síti
|
|
325
|
C5.1. R1–I6
|
T
|
Diagnostické zdravotnické prostředky v klinické nemocnici (KB) Dubrava
|
|
327
|
C5.1. R1–I8
|
T
|
Zdravotnické prostředky pro provozní léčbu a léčbu pacientů s farmakologicky rezistentní epilepsií v klinické nemocnici (KB) Dubrava
|
|
343
|
C5.1. R4-I5
|
T
|
Diagnostické jednotky Clinical Hospital Centre (KBC) Merkur
|
|
348
|
C5.1. R5-I2
|
T
|
Telekardiologické služby
|
|
|
|
Splátková částka
|
306166382 EUR
|
5.Pátá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
8
|
C1.1.1. R1–I2
|
M
|
Digitalizace testu posouzení dopadů na malé a střední podniky prostřednictvím rozvoje digitální platformy pro spolupráci koordinátorů, on-line odbornou přípravu a vzájemnou komunikaci
|
|
9
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění opatření nového akčního plánu na snížení nedaňových a parafiskálních poplatků
|
|
38
|
C1.2. R1
|
M
|
Plinacro certifikace chorvatského vnitrostátního energetického regulačního orgánu (HERA)
|
|
64
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavřené na projekty infrastruktury odpadních vod
|
|
70
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Zakázky na stavební práce uzavírané na projekty dodávek vody
|
|
71
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
94
|
C1.4. R1–I2
|
T
|
Zavedení funkčního systému pro výkon práv osob se zdravotním postižením v oblasti mobility
|
|
127
|
C1.5. R1–I1
|
T
|
Vybudování a zprovoznění logistického distribučního střediska (LDC)
|
|
139
|
C1.5. R4-I1
|
M
|
Režim podpory pro vybavení potravinových bank a zprostředkovatelů v potravinovém řetězci
|
|
142
|
C1.6. R1
|
M
|
Kterým se stanoví Metodologický rámec satelitního účtu Chorvatské republiky pro udržitelný cestovní ruch
|
|
143
|
C1.6. R1
|
M
|
Zákon o cestovním ruchu, kterým se stanoví rámec pro sledování a rozvoj odvětví cestovního ruchu
|
|
151
|
C2.1. R1
|
M
|
Změny zákona o posuzování dopadů právních předpisů
|
|
168
|
C2.2. R2-I2
|
T
|
V modelu inteligentní práce pracuje nejméně 20 % úředníků
|
|
169
|
C2.2. R2-I2
|
T
|
Nejméně 60 % úředníků vyškolených v oblasti inteligentní práce
|
|
170
|
C2.2. R3
|
M
|
Zřízení služby elektronické konzervace
|
|
181
|
C2.3. R3-I2
|
M
|
Pilotní projekt v oblasti kybernetické bezpečnosti
|
|
183
|
C2.3. R3-I3
|
M
|
Zřízení jednotného kontaktního místa
|
|
191
|
C2.3. R3-I9
|
M
|
Zřízení nové platformy pro zadávání veřejných zakázek a mobilní aplikace
|
|
192
|
C2.3. R3–I10
|
M
|
Digitální identita střediska CES a systémy řízení lidských zdrojů
|
|
203
|
C2.3. R4-I1
|
M
|
Podepsané grantové dohody pro provádění projektů v rámci Národního rámce pro rozvoj infrastruktury širokopásmového přístupu (ONP)
|
|
220
|
C2.5. R1
|
M
|
Byly přijaty nové rámcové referenční hodnoty pro práci soudců a zaveden aktivní nástroj pro správu soudních případů
|
|
234
|
C2.6. R1
|
M
|
Přijetí etického kodexu pro poslance a etického kodexu pro úředníky výkonné moci
|
|
243
|
C2.6. R2
|
M
|
Posouzení účinků zákona o právu na přístup k informacím
|
|
254
|
C2.8. R4
|
M
|
Posílení dohledu nad finančním sektorem na základě posouzení rizik v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu
|
|
258
|
C2.9. R1
|
M
|
Začlenění přizpůsobeného rámce pro průběžnou odbornou přípravu úředníků odpovědných za zadávání veřejných zakázek v rámci rámce ProcurCompEU do povinného systému odborné přípravy a certifikace pro zadávání veřejných zakázek.
|
|
268
|
C3.1. R1
|
M
|
Přijetí změn týkajících se celodenního výukového modelu
|
|
319
|
C5.1. R1
|
T
|
Optimalizace času pro diagnostickou léčbu – čekací listiny
|
|
337
|
C5.1. R4
|
T
|
Funkční integrace nemocnic
|
|
338
|
C5.1. R4
|
T
|
Společné zadávací řízení pro zdravotnická zařízení
|
|
369
|
C6.1. R5
|
T
|
Přijetí strategií zelené obnovy měst
|
|
371
|
C6.1. R6
|
M
|
Úspěšně dokončený pilotní projekt systematického hospodaření s energií s cílem otestovat nový model financování renovací v oblasti energetické účinnosti
|
|
398
|
C4.3. R1
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o sociálním zabezpečení a přijetí rozhodnutí o zaručené minimální dávce
|
|
399
|
C5.1. R3-I1
|
M
|
Vytvoření centralizovaného systému financování specializované lékařské odborné přípravy
|
|
|
|
Splátková částka
|
642949403 EUR
|
6.Šestá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
40
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Dokončena modernizace podzemních kabelů spojujících 6 ostrovů s pevninskou sítí
|
|
77
|
C1.3. R1– I3
|
T
|
Vybudované protipovodňové ochranné konstrukce
|
|
120
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
Nové právní předpisy týkající se autonomního řízení
|
|
167
|
C2.2. R2-I1
|
T
|
Systém řízení lidských zdrojů, rejstřík veřejných
Úředníci a centrální systém odměňování (RegZap – Cop) jsou
doplněné o devět nových funkcí, digitalizace všech souvisejících
postupy, které zjednoduší a urychlí změnu
platový systém
|
|
171
|
C2.2. R3
|
M
|
Zřízení vnitrostátního informačního systému archivu
|
|
182
|
C2.3. R3-I2
|
M
|
Veřejná preventivní kampaň v oblasti kybernetické bezpečnosti
|
|
184
|
C2.3. R3-I4
|
M
|
Informační systém ČEZIH
|
|
208
|
C2.4. R2
|
M
|
Nový právní rámec pro státní podniky, který zahrnuje doporučení OECD.
|
|
228
|
C2.5. R1–I5
|
T
|
Nově renovované soudní budovy v souladu s technickým předpisem o racionálním využívání energie a tepelné ochraně v budovách
|
|
235
|
C2.6. R1
|
T
|
Zvýšit rozpočet na zaměstnance protikorupčních orgánů v soudním systému.
|
|
236
|
C2.6. R1
|
T
|
Navýšit rozpočet na pořízení nástrojů a vybavení IT justičními orgány za účelem vyšetřování korupce a organizované trestné činnosti
|
|
241
|
C2.6. R1–I3
|
M
|
Zdokonalené informační systémy pro majetková přiznání pro státní úředníky a soudní úředníky
|
|
244
|
C2.6. R3
|
M
|
Uplatňování doporučení OECD týkajících se většinového vlastnictví místních a regionálních jednotek
|
|
246
|
C2.6. R4
|
T
|
Odborná příprava soudců v oblasti řízení korupčních rizik při zadávání veřejných zakázek a soudní ochrany při zadávání veřejných zakázek
|
|
263
|
C2.9. R3
|
M
|
Programy a činnosti zaměřené na navrhování a řízení inovativních veřejných zakázek
|
|
326
|
C5.1. R1–I7
|
T
|
Nová zařízení v Clinical Hospital Centre (KBC) Sestre Milosrdnice
|
|
347
|
C5.1. R5-I1
|
T
|
Instalované a funkční digitalizované, integrované provozní haly (Firule a Križine) a robotický systém v lokalitě Firule
|
|
350
|
C5.1. R5-I4
|
T
|
Operační centrum klinické nemocnice v divadle (KBC) Sestre milosrdnice vybavená robotickou chirurgií
|
|
407
|
C7.1 R1–I2
|
M
|
Subjekt pro koordinaci vodíku
|
|
412
|
C7.1 R1–I3
|
M
|
Plán rozvoje geotermálního potenciálu
|
|
|
|
Splátková částka
|
505174531 EUR
|
7.Sedmá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
3
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Modernizace systémů START
|
|
4
|
C1.1.1. R1–I1
|
T
|
Zřízení fyzických přístupových bodů k platformě START
|
|
5
|
C1.1.1. R1–I1
|
M
|
Digitalizace cílených procesů MINGOR podle zákona o strategických investičních projektech Chorvatské republiky, zákona o podpoře investic a zákona o státní podpoře projektů výzkumu a vývoje a další digitalizace a vytváření sítí systému JRPI
|
|
10
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění prvního souboru opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu na zmírnění administrativní zátěže podnikatelů
|
|
12
|
C1.1.1. R2
|
T
|
Zjednodušení nebo odstranění nejméně 50 regulačních požadavků na odborné služby
|
|
13
|
C1.1.1. R3
|
M
|
Kterým se stanoví strategický rámec pro podporu soukromých investic
|
|
28
|
C1.1.2. R1
|
M
|
Změna a doplnění právního rámce pro daňovou pobídku pro VaV
|
|
30
|
C1.1.2. R2-I3
|
T
|
Udělení podpory na povzbuzení růstu začínajících podniků v odvětvích špičkových technologií a znalostí
|
|
32
|
C1.1.2. R2-I5
|
T
|
Podpora projektů zaměřených na komercializaci inovací
|
|
41
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Dokončena modernizace vysokonapěťové sítě (220/110 kV)
|
|
42
|
C1.2. R1
|
T
|
Dalších 1 500 MW instalovaného výkonu OZE.
|
|
43
|
C1.2. R1–I1
|
T
|
Počet instalovaných inteligentních měřičů
|
|
47
|
C1.2. R1–I2
|
T
|
Podepsané smlouvy na zkoumání geotermálního potenciálu
|
|
61
|
C1.3. R1
|
T
|
Integrace poskytovatelů vodohospodářských služeb
|
|
85
|
C1.3. R2
|
T
|
Snížení podílu komunálního odpadu odesílaného k odstranění (51 %)
|
|
96
|
C1.4. R1–I4
|
M
|
Zavedení dobře fungujícího systému kontroly podávání zpráv pro silniční osobní a nákladní dopravu
|
|
100
|
C1.4. R2
|
M
|
Reorganizace železničních společností a řízení podniku
|
|
105
|
C1.4. R2-I4
|
T
|
Dvoukolejná železniční trať Zagreb Kustošija – ZG Zapadni Kolodvor – Záhřeb Glavni Kolodvor o délce 3,4 km rekonstruované a modernizované
|
|
118
|
C1.4. R5-I1
|
T
|
Elektrifikace a ekologizace systému pozemního odbavení letadel na letišti Zadar
|
|
135
|
C1.5. R3-I1
|
T
|
Digitalizace nejméně 30 veřejných služeb v zemědělství uvedených v akčním plánu pro digitální transformaci veřejných zemědělských služeb
|
|
137
|
C1.5. R3-I3
|
M
|
Zřízení informačního systému sledovatelnosti
|
|
148
|
C1.6. R1–I3
|
M
|
Vzdělávací programy na posílení znalostí a dovedností v oblasti cestovního ruchu
|
|
164
|
C2.2. R1–I1
|
T
|
100 % všech nově přijatých stálých úředníků ve vládních orgánech je zaměstnáno výhradně prostřednictvím nového centralizovaného, digitalizovaného a standardizovaného systému výběru a náboru, který je k dispozici prostřednictvím nově vyvinuté platformy IT.
|
|
178
|
C2.3. R2-I1
|
M
|
Zřízení centrálního systému interoperability
|
|
185
|
C2.3. R3-I5
|
T
|
Elektronický podpis průkazu digitální identity
|
|
190
|
C2.3. R3–I8
|
T
|
Digitální elektronické veřejné služby začleněné do nové mobilní platformy
|
|
199
|
C2.3. R3–I14
|
M
|
Systém pro elektronické faktury a on-line účtování DPH
|
|
210
|
C2.4. R4
|
T
|
Uskutečnění prodeje 90 státních podniků, které nejsou předmětem zvláštního zájmu Chorvatské republiky a jsou řízeny CERP
|
|
212
|
C2.4. R5
|
M
|
Vyvinout informační systém a metodiku pro snížení portfolia státních nemovitostí a rychlejší a účinnou aktivaci nevyužitých aktiv vládních institucí
|
|
224
|
C2.5. R1–I1
|
M
|
Všechna nová rozhodnutí soudu prvního a druhého stupně, kterými se končí řízení, jsou anonymizována a zveřejněna na portálu.
|
|
226
|
C2.5. R1–I3
|
M
|
Modernizovaný systém eSpis s novými funkcemi a novou architekturou začleněnou do Střediska sdílených služeb (CDU)
|
|
238
|
C2.6. R1
|
T
|
Zkrácení průměrné délky soudních řízení týkajících se korupce a organizované trestné činnosti
|
|
240
|
C2.6. R1–I2
|
M
|
Zřízení informačního systému pro řízení etické infrastruktury státních zaměstnanců
|
|
252
|
C2.8. R2
|
T
|
Posílit dohled prostřednictvím pravidelných zasedání interinstitucionální pracovní skupiny pro dohled
|
|
261
|
C2.9. R2
|
T
|
Zkrácení průměrné doby vyřizování odvolání a rozhodnutí
|
|
277
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Podíl univerzit nebo výzkumných ústavů, které podepsaly programové dohody
|
|
288
|
C4.1. R2
|
M
|
Vstup v platnost změn zákona o trhu práce
|
|
289
|
C4.1. R2
|
M
|
Zlepšení kvality podpory pro zranitelné skupiny
|
|
295
|
C4.1. R4
|
T
|
Zvýšení poměru minimální mzdy k průměrné hrubé mzdě v roce 2024 na 50 %.
|
|
296
|
C4.1. R4
|
T
|
Snížení podílu smluv na dobu určitou na 17 %
|
|
299
|
C4.2. R1
|
T
|
Zvýšení celkového důchodového příjmu příjemců nově definované formy pozůstalostního důchodu nejméně o 10 %
|
|
301
|
C4.2. R1
|
T
|
Zvýšení minimálního důchodu o 3 %
|
|
305
|
C4.3. R1
|
M
|
Přijetí normativního pravidla pro funkčně integrované sociální dávky
|
|
308
|
C4.3. R1–I2
|
M
|
Digitální dostupnost informací o dávkách sociální ochrany na vnitrostátní úrovni
|
|
314
|
C4.3. R3-I1
|
T
|
Posílení lidské kapacity pro poskytování komunitních služeb
|
|
378
|
C1.3. R2-I1
|
M
|
Vstup v platnost nařízení o skládkové dani
|
|
408
|
C7.1 R1–I2
|
M
|
Studie plánu rozvoje a provádění chorvatské vodíkové strategie do roku 2050
|
|
|
|
Splátková částka
|
699096086 EUR
|
8.Osmá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
78
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
119
|
C1.4. R5-I2
|
T
|
Ověřovací prototypy plně autonomních a elektrických vozidel a příslušné zkoušky
|
|
133
|
C1.5. R2-I2
|
T
|
Modernizace provozního informačního systému pro monitorování zemědělské půdy a zřízení 90 stálých stanic pro sledování stavu zemědělské půdy
|
|
175
|
C2.2. R4-I1
|
M
|
Podpůrný mechanismus pro dobrovolná funkční a skutečná spojení a vytvoření úplného podpůrného systému pro funkční a účinné propojení jednotek
|
|
239
|
C2.6. R1–I1
|
M
|
Hodnocení účinků vnitrostátní informační kampaně proti korupci
|
|
242
|
C2.6. R1–I4
|
T
|
Modernizace 4 regionálních středisek Národního policejního úřadu pro boj proti korupci a organizované trestné činnosti (PN USKOK)
|
|
282
|
C3.2. R2-I1
|
T
|
Granty udělené podle programového rámce na zvýšení dostupnosti a zaměstnatelnosti absolventů v oborech STEM/IKT a zlepšení jejich mobility pro vnitrostátní a mezinárodní spolupráci
|
|
290
|
C4.1. R2
|
T
|
Zlepšení kvality podpory pro nejméně 5000 osob ze zranitelných skupin
|
|
298
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí zákona, kterým se mění zákon o povinných penzijních fondech.
|
|
339
|
C5.1. R4-I1
|
T
|
Ústřední řízení parenterálních přípravků v 8 nemocnicích
|
|
342
|
C5.1. R4-I4
|
T
|
Systém pro sledování nedostatku léčivých přípravků založený na technologii „blockchain“
|
|
365
|
C6.1. R4
|
M
|
Integrace seismických údajů
|
|
406
|
C7.1 R1
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů, kterými se zavádí nový systém vlastní spotřeby
|
|
|
|
Splátková částka
|
204 095 476 EUR
|
9.Devátá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
11
|
C1.1.1. R1–I2
|
T
|
Provádění druhého souboru opatření stanovených v novém/pátém akčním plánu s cílem dále snížit administrativní zátěž podnikatelů
|
|
15
|
C1.1.1. R4-I1
|
T
|
Poskytování finančních prostředků malým a středním podnikům a společnostem se střední tržní kapitalizací na investice zaměřené na činnosti šetrné k životnímu prostředí
|
|
29
|
C1.1.2. R2-I2
|
T
|
Podpora malých a středních podniků při zlepšování řídících kapacit
|
|
48
|
C1.2. R1–I2
|
M
|
Veřejně dostupné výsledky geotermálního potenciálu dálkového vytápění
|
|
51
|
C7.1 R1–I1
|
M
|
Financování projektu v oblasti vodíku z obnovitelných zdrojů
|
|
65
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudované čistírny odpadních vod
|
|
66
|
C1.3. R1–I1
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
72
|
C1.3. R1–I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
79
|
C1.3. R1–I3
|
T
|
Vybudované protipovodňové ochranné konstrukce
|
|
86
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Vybudovaná třídicí zařízení
|
|
87
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Vybudovaná zařízení pro zpracování odděleně sebraného biologického odpadu
|
|
88
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Funkční místo pro třídění pevného/mobilního odpadu
|
|
107
|
C1.4. R2-I6
|
T
|
Dva prototypy vyrobených bateriových vlaků
|
|
104
|
C1.4. R2-I3
|
T
|
Na úsecích se současným omezením rychlosti jízdy 60 km/h odstraněno pět úzkých míst
|
|
112
|
C1.4. R3-I1
|
T
|
Nový terminál pro cestující v městském přístavu Split a modernizovaný přístav Bol – Brač
|
|
117
|
C1.4. R4-I2
|
T
|
30 nových tramvajů dodávaných pro veřejnou dopravu
|
|
122
|
C1.4. R5-I2
|
M
|
Nová služba městské dopravy plně autonomních a elektrických vozidel přizpůsobená potřebám zdravotně postižených cestujících a specializovaná infrastruktura
|
|
136
|
C1.5. R3-I2
|
M
|
Zřízení platformy pro inteligentní zemědělství
|
|
149
|
C1.6. R1–I3
|
T
|
Vzdělané osoby ve vzdělávacích programech souvisejících s cestovním ruchem
|
|
152
|
C2.1. R1
|
T
|
Snížení administrativní zátěže, která má přímý dopad na občany, prostřednictvím digitalizace a zjednodušení postupů
|
|
153
|
C2.1. R1–I1
|
T
|
Digitalizace všech podnikových procesů mapování v oblasti strategického plánování a posuzování dopadů právních předpisů
|
|
162
|
C2.1. R2-I1
|
T
|
Příprava projektové technické dokumentace pro projekty ekologické a digitální transformace
|
|
186
|
C2.3. R3-I6
|
M
|
Modernizovaná síť státní informační infrastruktury (DII)
|
|
187
|
C2.3. R3-I6
|
T
|
Noví uživatelé sítě státní informační infrastruktury (DII)
|
|
188
|
C2.3. R3-I7
|
M
|
Digitální územní plány
|
|
189
|
C2.3. R3-I7
|
M
|
Modernizace informačního systému územních plánů
|
|
442
|
C2.4 R2
|
M
|
Politika vlastnictví státních podniků
|
|
230
|
C2.5. R1–I6
|
M
|
Modernizace infrastruktur IKT v soudních orgánech
|
|
237
|
C2.6. R1
|
M
|
Zřízení platformy IT pro sledování provádění vnitrostátních protikorupčních opatření
|
|
264
|
C2.9. R3
|
T
|
Odborná příprava v oblasti zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení
|
|
280
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Reorganizace vysokoškolských institucí a vědeckých institucí
|
|
285
|
C3.2. R3-I1
|
T
|
Granty udělené v rámci „pilotního programu“ podporujícího vytvoření reformovaného rámce pro VaVaI.
|
|
287
|
C4.1. R1
|
T
|
Počet příjemců nových aktivních opatření politiky trhu práce
|
|
300
|
C4.2. R1
|
M
|
Přijetí změn zákona o důchodovém pojištění
|
|
307
|
C4.3. R1–I1
|
T
|
Přístup místních vládních jednotek k údajům o sociálních dávkách pro každého jednotlivého příjemce
|
|
310
|
C4.3. R2-I1
|
T
|
Zaměstnávání odborníků v oblasti sociálního poradenství
|
|
324
|
C5.1. R1–I5
|
T
|
Budova centrálního operačního bloku s doprovodným obsahem všeobecné nemocnice ve Varaždinu
|
|
329
|
C5.1. R2
|
M
|
Zlepšení a harmonizace kvality zdravotní péče vypracováním klinických elektronických pokynů
|
|
331
|
C5.1. R2-I1
|
T
|
Zlepšení kvality onkologické radioterapie
|
|
332
|
C5.1. R2-I2
|
T
|
Jednotná platforma IT pro připojení, monitorování a optimální léčbu onkologických pacientů
|
|
340
|
C5.1. R4-I2
|
T
|
Systém jednotkové terapie pro pevné formy léčivých přípravků ve 40 chorvatských nemocnicích
|
|
344
|
C5.1. R4-I5
|
T
|
Sledování výsledků léčby nenemocničních chronických pacientů ve veřejných lékárnách
|
|
380
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Zařízení pro zpracování biologického odpadu
|
|
429
|
C7.2 R1
|
T
|
Participační workshopy
|
|
430
|
C7.2 R2
|
T
|
Přijetí strategií zelené obnovy měst
|
|
444
|
C1.1.1. R4-I5
|
M
|
Investiční politika pro strategické digitální investice a strategické zelené investice
|
|
|
|
Splátková částka
|
320117457 EUR
|
10.Desátá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
17
|
C1.1.1. R4-I2
|
T
|
Půjčky/subvence úrokových sazeb poskytnuté mikropodnikům a malým a středním podnikům
|
|
18
|
C1.1.1. R4-I2
|
T
|
Půjčky/subvence úrokových sazeb poskytnuté mikropodnikům a malým a středním podnikům
|
|
20
|
C1.1.1. R4-I3
|
T
|
Počet schválených projektů pro společnosti se střední tržní kapitalizací a velké podniky
|
|
22
|
C1.1.1. R4-I4
|
T
|
Kredity poskytnuté na projekty veřejného sektoru
|
|
24
|
C1.1.1. R5-I1
|
T
|
Investice do kapitálových a kvazikapitálových nástrojů
|
|
26
|
C1.1.1. R6-I1
|
T
|
Investice do transformace a konkurenceschopnosti kulturních a kreativních odvětví
|
|
27
|
C1.1.1. R6-I2
|
M
|
Zřízení systému ověřování faktů
|
|
31
|
C1.1.2. R2-I4
|
T
|
Podpora růstu začínajících podniků zavedením programu akcelerátoru.
|
|
33
|
C1.1.2. R3-I2
|
T
|
Grantová podpora ve formě poukázek
|
|
34
|
C1.1.2. R3-I3
|
T
|
Grantová podpora na digitální transformaci chorvatských malých a středních podniků
|
|
44
|
C1.2. R1–I1
|
M
|
Modernizace vysokonapěťové sítě (220/110 kV) distribuční sítě
|
|
52
|
C7.1 R1–I1
|
M
|
Veřejné nabídkové řízení na dodatečnou vodíkovou kapacitu
|
|
53
|
C7.1 R1–I1
|
T
|
Byly vybudovány alespoň dvě vodíkové dobíjecí stanice
|
|
54
|
C7.1 R1–I1
|
M
|
Studie o geologickém ukládání uhlíku
|
|
90
|
C1.3. R2-I2
|
T
|
Sanace skládek
|
|
95
|
C1.4. R1–I3
|
M
|
Zřízení vnitrostátního elektronického systému pro uchovávání a výměnu dat v silniční dopravě (NSCP)
|
|
97
|
C1.4. R1–I5
|
M
|
Vývoj monitorovacího systému pro silniční přepravu nebezpečných věcí (e-ADR)
|
|
108
|
C1.4. R2-I7
|
M
|
Modernizace informačních systémů HŽ Osobní doprava
|
|
116
|
C1.4. R4-I1
|
M
|
70 autobusů na alternativní paliva (elektrické a/nebo vodíkové)
|
|
123
|
C1.4. R5-I2
|
T
|
50000 bezplatných poukázek na cesty s plně autonomním vozidlem pro osoby se zdravotním postižením nebo osoby, které se potýkají s obtížemi při používání jiných prostředků veřejné dopravy
|
|
124
|
C1.4. R5-I3
|
T
|
2000 silničních vozidel s alternativním pohonem (elektrická a/nebo vodíková)
|
|
125
|
C7.1 I2
|
M
|
1300 rychlých elektrických dobíjecích stanic
|
|
128
|
C1.5. R1–I1
|
T
|
Vybudování a zprovoznění nejméně tří logistických distribučních středisek (LDC)
|
|
129
|
C1.5. R1–I2
|
T
|
Školení pro organizace producentů
|
|
130
|
C1.5. R1–I2
|
M
|
Systém označování ovoce a zeleniny
|
|
145
|
C1.6. R1–I1
|
M
|
Dokončení přidělených projektů na výstavbu a přizpůsobení veřejné infrastruktury cestovního ruchu
|
|
147
|
C1.6. R1–I2
|
M
|
Dokončení zadaných projektů investic na posílení udržitelnosti a podporu ekologické a digitální transformace podnikatelů v oblasti cestovního ruchu
|
|
172
|
C2.2. R3-I1
|
T
|
Vytvoření souboru 60 veřejně dostupných konzervačních základen pro nejsložitější kulturní a historická místa vysoké hodnoty památek
|
|
173
|
C2.2. R3-I2
|
T
|
600 tvůrců dokumentů používá archivní informační systém
|
|
180
|
C2.3. R3-I1
|
T
|
Zvýšení počtu uživatelů v Centru sdílených služeb
|
|
193
|
C2.3. R3–I10
|
M
|
Modernizace digitalizace CES
|
|
194
|
C2.3. R3–I11
|
M
|
Modernizovaný informační systém Chorvatského institutu důchodového pojištění (HZMO)
|
|
196
|
C2.3. R3–I12
|
M
|
Digitální archiv Chorvatského institutu důchodového pojištění (HZMO)
|
|
197
|
C2.3. R3–I13
|
M
|
Modernizovaný informační systém daňové správy
|
|
200
|
C2.3. R3–I15
|
T
|
Nástroje v informačním systému cestovního ruchu
|
|
201
|
C2.3. R3-I16
|
T
|
Nové aplikační moduly pro informační systém v oblasti sportu
|
|
204
|
C2.3. R4-I1
|
M
|
Širokopásmový přístup pro domácnosti v bílých oblastech NGA
|
|
206
|
C2.3. R4-I2
|
T
|
Přístup k 5G
|
|
209
|
C2.4. R3
|
T
|
Odborná příprava pro příslušná ministerstva a ústřední koordinační jednotky v oblasti správy a řízení společnosti
|
|
211
|
C2.4. R4
|
T
|
Realizace prodeje 20 státních podniků v portfoliu CERP
|
|
213
|
C2.4. R5
|
T
|
Zvýšení komercializace, zefektivnění a aktivace státního majetku
|
|
221
|
C2.5. R1
|
T
|
Zkrácení délky soudních a obchodních věcí
|
|
222
|
C2.5. R1
|
T
|
Snížení celkového počtu všech projednávaných věcí
|
|
225
|
C2.5. R1–I2
|
T
|
60 % integrovaných údajů o evidenci pozemků a katastrálních údajů
|
|
227
|
C2.5. R1–I4
|
T
|
Výstavba garáže na náměstí spravedlnosti v Záhřebu
|
|
245
|
C2.6. R3
|
M
|
Posouzení dopadů provádění protikorupčního programu na období 2021–2022 pro většinové společnosti místních samospráv a regionálních vládních jednotek
|
|
269
|
C3.1. R1
|
T
|
Účast na předškolním vzdělávání a péči
|
|
270
|
C3.1. R1–I1
|
T
|
Počet míst vybudovaných v předškolním vzdělávání a péči
|
|
271
|
C3.1. R1–I2
|
T
|
Počet vybudovaných nebo rekonstruovaných základních škol
|
|
274
|
C3.1. R2-I1
|
T
|
Digitální infrastruktura a vybavení dodávané veřejným vysokoškolským institucím
|
|
278
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Dokončené výzkumné projekty v „zelené“ oblasti prováděné vědeckými organizacemi, které podepsaly nové programové dohody
|
|
279
|
C3.2. R1–I1
|
T
|
Finanční prostředky přidělené na výzkumné projekty na základě interních výzev výzkumných organizací
|
|
283
|
C3.2. R2-I2
|
T
|
Infrastrukturní projekty pro aplikovaný a cílený výzkum
|
|
292
|
C4.1. R3-I1
|
T
|
Používání poukázek na vzdělání
|
|
304
|
C4.3. R1
|
T
|
Příjemci zaručené minimální dávky a vnitrostátní náhrady pro starší osoby
|
|
317
|
C4.3. R3-I4
|
T
|
Výstavba středisek pro ústavní, domácí a komunitní péči o seniory
|
|
328
|
C5.1. R1–I9
|
M
|
Projekt rozvoje Clinical Hospital Centre (KBC) Záhřeb
|
|
334
|
C5.1. R3-I1
|
T
|
Specializovaná lékařská odborná příprava na základní úrovni zdravotní péče
|
|
335
|
C5.1. R3-I2
|
T
|
Bakaláři ošetřovatelského specializovaného vzdělávání v oblasti urgentní medicíny
|
|
341
|
C5.1. R4-I3
|
T
|
Dohled nad léčivými přípravky v nemocničním systému od lékárny až po pacienta
|
|
354
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Energetická renovace vícebytových budov
|
|
355
|
C6.1. R1–I1
|
T
|
Energetická renovace veřejných budov
|
|
358
|
C6.1. R1–I3
|
T
|
Energetická renovace budov se statusem kulturního statku
|
|
360
|
C6.1. R2
|
M
|
Osvědčení o výcviku
|
|
364
|
C6.1. R3
|
T
|
Dokončená odborná příprava zaměstnanců veřejné správy pro poskytování služeb jednotného kontaktního místa
|
|
367
|
C6.1. R4-I1
|
M
|
Školení pro zaměstnance seismologického průzkumu
|
|
370
|
C6.1. R5
|
T
|
Dokončení pilotního projektu určeného prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
376
|
C1.2 R1–I1
|
T
|
Počet instalovaných inteligentních měřičů
|
|
377
|
C1.2 R1–I1
|
M
|
Nová kapacita pro ukládání energie v baterii
|
|
381
|
C1.3. R2-I1
|
T
|
Výstavba zařízení pro přepravu odpadů
|
|
396
|
C3.1. R1–I3
|
T
|
Počet renovovaných nebo vybudovaných středoškolských tříd
|
|
401
|
C6.1. R2
|
M
|
Zápis do nového nabízeného magisterského programu
|
|
413
|
C7.1 R1–I3
|
T
|
Provedení geotermálních vrtných prací
|
|
414
|
C7.1 I1
|
M
|
103 autobusů na alternativní paliva (elektrické a/nebo vodíkové)
|
|
415
|
C7.1 I1
|
T
|
Jedna vodíková energetická jednotka pro pohon elektrických lokomotiv umístěných v samostatném vozu (HERMES)
|
|
431
|
C7.2 R2
|
T
|
Dokončení pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
445
|
C1.1.1. R4-I5
|
M
|
Kapitálová injekce pro strategické digitální investice a strategické zelené investice
|
|
448
|
C7.2 I3
|
T
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení veřejných budov poškozených zemětřeseními
|
|
|
|
Splátková částka
|
695152190 EUR
|
2. Půjčka
Splátky uvedené v čl. 3 odst. 2 jsou rozděleny takto:
1.První splátka (podpora ve formě půjčky):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
55
|
C7.1 R1–I5
|
M
|
Přijat plán výroby a používání biopaliv v dopravě
|
|
405
|
C6.1 R1 – I4
|
M
|
Pokyny pro energetickou renovaci budov se statusem kulturního statku
|
|
421
|
C7.1 I3
|
M
|
Smlouva na zařízení pro rozšíření terminálu LNG na ostrově Krk
|
|
423
|
C7.1 I3
|
M
|
Zakázka na stavební práce na rozšíření plynovodu Zlobin – Bosiljevo
|
|
|
|
Splátková částka
|
303868355 EUR
|
2.Druhá splátka (podpora ve formě půjčky):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
382
|
C1.3. R3
|
M
|
Přijetí národního akčního plánu na snížení ztrát vody
|
|
385
|
C1.3. R3
|
M
|
Vstup v platnost nařízení o Radě pro vodohospodářské služby
|
|
393
|
C2.2 R5
|
M
|
Vstup v platnost právních předpisů upravujících nové mzdové modely a centralizovaný systém výběru v občanských a veřejných službách
|
|
425
|
C7.1 I3
|
M
|
Nabídkové řízení na nákup trubek pro rozšíření plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac
|
|
427
|
C7.1 I3
|
M
|
Nabídkové řízení na nákup trubek pro rozšíření úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko
|
|
438
|
C7.2 I2
|
T
|
Podepsané smlouvy na energetickou renovaci vícebytových budov poškozených zemětřesením
|
|
|
|
Splátková částka
|
455802533 EUR
|
3.Třetí splátka (podpora ve formě půjčky):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
154
|
C2.1. R1–I2
|
T
|
Moduly odborné přípravy pro strategické plánování a posuzování dopadů právních předpisů na celostátní, regionální a místní úrovni
|
|
315
|
C4.3. R3-I2
|
T
|
Jednotný informační systém (informační systém SocSkrb)
|
|
373
|
C1.1.1.R5
|
M
|
Přijetí strategického rámce pro rozvoj kapitálového trhu v Chorvatsku a doprovodného akčního plánu
|
|
383
|
C1.3. R3
|
M
|
Národní orgán pro monitorování vzniklých ztrát vody
|
|
386
|
C1.3. R3
|
T
|
Budování kapacit Rady pro vodohospodářské služby
|
|
402
|
C6.1. R7
|
M
|
Podepsané dohody o provádění pilotního projektu
|
|
|
|
Splátková částka
|
531769622 EUR
|
4.Čtvrtá splátka (podpora úvěru):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
320
|
C5.1. R1–I1
|
T
|
Přístup k lékárenské péči a lékům
|
|
375
|
C1.1.1. R7
|
M
|
Přijetí prvního akčního plánu na podporu cílů udržitelného financování
|
|
424
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba rozšířeného plynovodu Zlobin – Bosiljevo
|
|
433
|
C7.2 R4
|
M
|
Vzdělávací program pro pracovníky ze třetích zemí
|
|
|
|
Splátková částka
|
822976794 EUR
|
5.Pátá splátka (podpora úvěru):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
155
|
C2.1. R1–I2
|
T
|
Dny odborné přípravy prováděné pro úředníky spojené se systémem strategického plánování a provádění dopadů regulace na vnitrostátní a regionální úrovni
|
|
321
|
C5.1. R1–I2
|
T
|
Poskytování mobilní ambulantní primární zdravotní péče
|
|
384
|
C1.3. R3
|
T
|
Přijetí akčních plánů na snížení ztrát vody vodohospodářských subjektů
|
|
388
|
C1.3. R3
|
T
|
Vybudované čistírny odpadních vod
|
|
389
|
C1.3. R3
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná kanalizační síť
|
|
391
|
C1.3. R3-I2
|
T
|
Vybudovaná nebo rekonstruovaná veřejná vodovodní síť
|
|
394
|
C2.3 R3– I17
|
M
|
Zákon o zřízení registru obyvatel, rodin a domácností (SOK)
|
|
422
|
C7.1 I3
|
T
|
Rozšíření terminálu LNG v provozu na ostrově Krk
|
|
446
|
C1.1.1. R4-I6
|
M
|
Investiční politika pro strategické investice v oblasti obrany a bezpečnosti
|
|
|
|
Splátková částka
|
580654154 EUR
|
6.Šestá splátka (podpora úvěru):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
93
|
C1.4. R1–I1
|
M
|
Nový systém elektronického mýtného
|
|
443
|
C2.5. R1–I7
|
T
|
Nově postavená budova na náměstí spravedlnosti v Záhřebu
|
|
397
|
C3.1. R1–I4
|
T
|
Počet vybudovaných nebo rekonstruovaných základních škol
|
|
322
|
C5.1. R1–I3
|
T
|
Nová budova v komplexu kliniky infekční nemoci Dr. Fran Mihaljević
|
|
356
|
C7.2 I2
|
T
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení u vícebytových budov poškozených zemětřeseními
|
|
357
|
C7.2 I2
|
T
|
Energetická renovace a renovace po zemětřesení veřejných budov poškozených zemětřeseními
|
|
403
|
C6.1. R7
|
T
|
Pilotní projekt dokončen
|
|
404
|
C6.1. R7
|
M
|
Vnitrostátní pokyny k oběhovému využívání stavebního odpadu z budov se statusem kulturního statku
|
|
418
|
C7.1 R1–I4
|
M
|
Dobíjecí infrastruktura pro elektrické autobusy
|
|
419
|
C7.1 R1–I6
|
T
|
Výměna transformátorů elektřiny
|
|
420
|
C7.1 R1–I6
|
T
|
Rekonstrukce elektrických rozvoden
|
|
426
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba rozšířeného plynovodu Bosiljevo – Sisak – Kozarac
|
|
428
|
C7.1 I3
|
T
|
Výstavba rozšířeného úseku Lučko – Zabok propojovacího vedení Chorvatsko – Slovinsko
|
|
432
|
C7.2 R3
|
T
|
Dokončení pilotních projektů určených prostřednictvím strategií zelené obnovy měst
|
|
435
|
C7.2 I1
|
T
|
Energetická renovace vícebytových budov
|
|
436
|
C7.2 I1
|
T
|
Energetická renovace veřejných budov
|
|
437
|
C7.2 I1
|
T
|
Instalace systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách
|
|
439
|
C7.2 I2
|
T
|
Instalace systémů obnovitelné energie ve veřejných budovách poškozených zemětřeseními
|
|
440
|
C1.3 R3-I3
|
T
|
Vybudované protipovodňové ochranné konstrukce
|
|
441
|
C1.3 R3-I3
|
T
|
Revitalizované vodní toky
|
|
447
|
C1.1.1. R4-I6
|
M
|
Kapitálová injekce pro strategické investice do obrany a bezpečnosti
|
|
|
|
Splátková částka
|
1559085514 EUR
|
ODDÍL 3: DALŠÍ OPATŘENÍ
1.Opatření pro monitorování a provádění plánu pro oživení a odolnost
Monitorování a provádění plánu pro oživení a odolnost Chorvatska se provádí v souladu s těmito opatřeními:
Zřídí se víceúrovňová struktura správy, monitorování a provádění se zvláštními úkoly a povinnostmi použitelnými na každé úrovni, jak je stanoveno níže:
a) řídící výbor, kterému předsedá předseda vlády a který je odpovědný za politické vedení a sledování provádění plánu.
prováděcí výbor složený ze zástupců kabinetu předsedy vlády, koordinačního subjektu, prováděcích subjektů, auditního orgánu, subjektu odpovědného za zasílání žádostí o platby a Ministerstva pro místní rozvoj a fondů EU, který je odpovědný za celkové monitorování a provádění plánu, jakož i za zajištění souladu s ostatními fondy EU.
C) ústřední koordinační subjekt zřízený pod Ministerstvem financí (ředitelství pro makroekonomickou analýzu) a pověřený provozní koordinací a monitorováním plánu na podporu oživení a odolnosti, včetně aktivního sledování pokroku při provádění opatření na základě milníků a cílů stanovených pro každou složku.
d) auditní orgán, Agentura pro audit systému provádění programů Evropské unie, pověřený prováděním auditů v oblasti působnosti chorvatského plánu pro oživení a odolnost.
e) subjekt odpovědný za zasílání žádostí o platbu, Národní fond podřízený Ministerstvu financí, odpovědný za vypracování a předkládání žádostí o platbu a prohlášení řídícího subjektu.
F) Prováděcí subjekty a agentury odpovědné za provádění každého konkrétního opatření, jakož i za sledování pokroku projektů.
Chorvatský plán pro oživení a odolnost uvádí, že jsou zavedeny postupy k zajištění souladu s platným právem Unie a vnitrostátním právem po celou dobu provádění opatření. Kromě toho se tyto postupy použijí k řešení všech závažných nesrovnalostí (podvod, korupce, střet zájmů) a dvojího financování tím, že se umožní provádění kontrol a auditů na úrovni příslušného ministerstva. Aby bylo zajištěno vykazování spolehlivých údajů, provádějí prováděcí subjekty odpovědné za každou složku správní kontroly a kontroly na místě. Koordinační orgán ve spolupráci s Národním fondem provádí pravidelné kontroly pravdivosti a přesnosti údajů. Auditní orgán bude navíc provádět kontroly druhé úrovně na základě půlročního cyklu, včetně auditů systémů a auditů týkajících se dosažení milníků a cílů.
2.Opatření pro poskytnutí plného přístupu Komisi k podkladovým údajům
Aby Chorvatsko poskytlo Komisi plný přístup k příslušným podkladovým údajům, zavede tato opatření:
Ústřední koordinační subjekt odpovídá za celkové provádění plánů na podporu oživení a odolnosti, za zajištění koordinace s dalšími příslušnými orgány v zemi (včetně zajištění soudržnosti, pokud jde o využívání jiných fondů EU), za monitorování pokroku při plnění milníků a cílů a za poskytování veškerých nezbytných zpráv.
Při plnění svých povinností se koordinační subjekt opírá o informační systém eFondovi, který se používá pro monitorování evropských strukturálních a investičních fondů a který je modernizován o funkce vyvinuté pro podávání zpráv o kvalitativních a kvantitativních ukazatelích plánu pro oživení a odolnost. Informační systém umožňuje shromažďování informací od příjemců projektů o pokroku při provádění grantových dohod. Prováděcí subjekty odpovídají za přesnost a úplnost shromážděných údajů. Koordinační subjekt ve spolupráci s Národním fondem provádí pravidelné kontroly pravdivosti a přesnosti údajů.
V souladu s čl. 24 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 předloží Chorvatsko po dokončení příslušných dohodnutých milníků a cílů uvedených v oddíle 2.1 této přílohy Komisi řádně odůvodněnou žádost o platbu finančního příspěvku. Chorvatsko zajistí, aby Komise měla na požádání plný přístup k příslušným podkladovým údajům, které podporují řádné odůvodnění žádosti o platbu, a to jak pro posouzení žádosti o platbu v souladu s čl. 24 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241, tak pro účely auditu a kontroly.