EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 17.2.2025
COM(2025) 56 final
PŘÍLOHA
návrhu PROVÁDĚCÍHO ROZHODNUTÍ RADY,
kterým se mění prováděcí rozhodnutí (EU) (ST 11046/21 INIT; ST 11046/21 ADD 1) ze dne 8. září 2021 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Irska
PŘÍLOHA
ODDÍL 1: REFORMY A INVESTICE V RÁMCI PLÁNU PRO OŽIVENÍ A ODOLNOST
Popis reforem a investic
A. SLOŽKA 1: POKROK V EKOLOGICKÉ TRANSFORMACI
Tato složka irského plánu pro oživení a odolnost přispívá k řešení výzev Irska v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti a jeho cílem je urychlit dekarbonizaci irského hospodářství, neboť Irsko v boji proti dekarbonizaci zaostává za ostatními členskými státy.
Cíle složky jsou dvojí:
·Posílit celkový správní rámec začleněním klíčových cílů v oblasti klimatu a souvisejících institucionálních struktur a procesů do vnitrostátních právních předpisů; a pokud
·Směrovat příslušné financování na projekty dekarbonizace, jako je modernizace železnic a investice do nich, a zároveň posílit odolnost a obnovu ekosystémů.
Složka přispívá k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se předsunutí investic zaměřených na přechod na nízkouhlíkové hospodářství a transformaci energetiky, snížení emisí skleníkových plynů, udržitelnou dopravu a dodávky a čištění vody (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v letech 2019 a 2020). Přispívá rovněž k doporučení podporovat a stimulovat výzkum a inovace (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v letech 2019 a 2020).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
A.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Investice: 1.2 Urychlení dekarbonizace podnikatelského sektoru
Cílem této investice je podpořit dekarbonizaci podniků, které jsou v zahraničním a domácím vlastnictví, a to prostřednictvím pobídek k instalaci systémů měření a monitorování energie a zvýšením využívání uhlíkově neutrálního nízkoteplotního/středního vytápění ve výrobním průmyslu.
Tato investice pomáhá financovat projekty prostřednictvím dvou fondů. Za prvé, investice poskytne finanční prostředky investičnímu fondu pro snižování emisí podniků, který se zaměřuje na podniky ve výrobním odvětví (1.2.1 Urychlit dekarbonizaci podnikatelského sektoru – Investiční fond pro snižování emisí z podniků). Za druhé podporuje Fond pro plánování opatření v oblasti klimatu pro podniky zaměřený na podniky (1.2.2 Urychlení dekarbonizace podnikatelského sektoru – Fond pro plánování opatření v oblasti klimatu pro podniky).
Tento fond se zaměřuje na identifikacipříležitostí ke snížení emisí CO2 pro společnosti, projekty týkající se nízkouhlíkových výrobků nebo výzkum a vývoj nových nízkouhlíkových výrobků.
Očekává se, že tato investice významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu investice a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Má-li být bioenergetická technologie podporována jako technologie snižování emisí uhlíku, musí být zejména zajištěno, že biomasa splňuje kritéria udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů stanovená v článcích 29, 30 a 31 směrnice (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie (REDII) a v pravidlech pro biopaliva z potravinářských a krmiv stanovených v článku 26 uvedené směrnice a souvisejících prováděcích aktech a aktech v přenesené pravomoci. V této souvislosti musí být pro prevenci a omezování znečištění v obytném prostředí zajištěn soulad s normami kvality ovzduší stanovenými směrnicí 2008/50/EU a podporované technologie musí být v souladu s platnými závěry o nejlepších dostupných technologiích (BAT) podle směrnice o průmyslových emisích (směrnice 2010/75/EU). Pro podporu v rámci tohoto opatření jsou způsobilé pouze vysoce účinné kotle, které jsou v souladu s ekodesignem. Kritéria způsobilosti obsažená v mandátu pro nadcházející výzvy k předkládání projektů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využití; II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty
; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby mohly být vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Investice bude dokončena do 31. srpna 2026.
Investice: 1.3 Projekt modernizace veřejného sektoru Pathfinder
Cílem této investice je financovat významnou modernizaci budov veřejných kanceláří prostřednictvím investic do energetické účinnosti a modernizace s cílem výrazně snížit jejich uhlíkovou stopu a prodloužit jejich životnost.
Opatření sestává z:
·Modernizace nejméně 5 400 m² kancelářských ubytovacích zařízení umístěných v celém Irsku s energetickou hodnotou budovy C3 nebo nižší. Modernizace musí dosáhnout alespoň 30 % snížení spotřeby primární energie a energetické účinnosti budov alespoň o B.
·Důkladná modernizace Toma Johnsonova domu v Dublinu. Cílová energetická hodnota budovy po renovaci musí být alespoň A2 a zlepšení musí představovat alespoň 30 % snížení spotřeby primární energie.
Očekává se, že tyto investice významně nepoškozují environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu investic a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Zejména první nejméně 70 % (hmotnostních) stavebního a demoličního odpadu neklasifikovaného jako nebezpečný (s výjimkou přirozeně se vyskytujících materiálů uvedených v kategorii 17 05 04 v Evropském seznamu odpadů stanoveném rozhodnutím 2000/532/ES) vzniklého na staveništi musí být připraveno k opětovnému použití, recyklaci a jinému materiálovému využití, včetně zasypávání, při němž odpad nahrazuje jiné materiály, v souladu se směrnicí o hierarchii odpadů a protokolem EU pro nakládání se stavebním a demoličním odpadem. Za druhé provozovatelé omezí produkci odpadu v procesech souvisejících se stavbou a demolicemi v souladu s protokolem EU pro nakládání se stavebním a demoličním odpadem a s přihlédnutím k nejlepším dostupným technikám a používáním selektivní demolice s cílem umožnit odstraňování nebezpečných látek a bezpečné nakládání s nimi a usnadnit opětovné použití a vysoce kvalitní recyklaci selektivním odstraňováním materiálů za použití dostupných třídicích systémů pro stavební a demoliční odpad.
Provádění této investice musí být dokončeno do 31. prosince 2025.
Investice: 1.4 Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční dopravy v Corku
Cílem investice je umožnit budoucí elektrifikaci železnic v metropolitní oblasti Cork s cílem rozšířit politiku udržitelné mobility v regionu Cork, snížit používání automobilů a zvýšit využívání veřejné dopravy, a přispět tak ke snížení emisí skleníkových plynů.
Investice sestává z těchto tří dílčích investic:
·První dílčí investice zahrnuje vytvoření další průchozí linky s rozšířenou platformou na stanici Kent v souladu s cíli v oblasti přístupnosti (1.4.1 Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílené investice do Commuter Rail Cork – Vytvoření další průchozí tratě s rozšířenou platformou na stanici Kent).
·Druhá dílčí investice spočívá ve dvoukolejném vedení stávající jednokolejné trati a v signalizačních pracích na dvoukolejném úseku mezi místy Glounthaune a Midleton (1.4.2. Enable Future Electrification through targeted Investment in Cork Commuter Rail – Double tracking of the current single Line between Glounthaune – Midleton).
·Třetí dílčí investice se týká resignalizace nejméně 62 km tratí pro síť Commuter Area Cork (1.4.3 Enable Future Electrification) prostřednictvím cílené investice do Commuter Rail Cork – Od signalizace tratí.
Investice bude dokončena do 31. srpna 2026.
Investice: 1,5 Národní program velkých výzev
Cílem investice je podpořit výzkumné a vývojové projekty zahrnující řadu priorit v oblasti klimatu, zdravotní péče, digitálních technologií a zemědělství. Investice využívá model financování založený na výzvách, který navrhla organizace Science Foundation Ireland na podporu výzkumných a inovačních projektů, což výzkumné pracovníky motivuje k tomu, aby zaměřili úsilí na dosažení hmatatelného dopadu na společnost. Národní velké výzvy budou uspořádány ve třech kolech (1.5.1 Národní velká výzva – 1. kolo); 1.5.2 Vnitrostátní velká výzva – 2. kolo; 1.5.3 Vnitrostátní velká výzva – 3. kolo. Skládá se z pěti ekologických výzev a dvou digitálních výzev.
Investice sestává z výběru projektů ve třech fázích. První fáze, která trvá 12 až 18 měsíců, spočívá v užším výběru výzkumných projektů, které pravděpodobně vyřeší tyto příslušné priority. Ve druhé fázi obdrží uchazeči dopis s nabídkou.
Mají 24 měsíců na to, aby dosáhly přechodu svých projektů do fáze prototypu nebo vládou přijaté politické či regulační změny. V neposlední řadě bude vítězným týmům poskytnuta finanční podpora, aby bylo možné nalézt řešení pro nasazení. Budou uspořádána tři kola výběru.
Očekává se, že tato investice významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu investice a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Odpovědné metriky a cíle pro výzvy jsou zejména technologicky neutrální, výsledky procesů výzkumu a inovací jsou rovněž technologicky neutrální a hnědý výzkum a inovace jsou z programu vyloučeny.
Investice musí být dokončena do 31. července 2026.
Investice: 1.6 Posílená obnova rašelinišť
Cílem investice je zabránit dalšímu znehodnocování rašelinišť a zlepšit a zlepšit jejich stav. Cílem investice je změnit využívání půdy od těžby rašeliny k ukládání uhlíku a rovněž přispět ke zvýšení biologické rozmanitosti, podpořit reliéf a ekosystémy a zlepšit kvalitu vody a zvládání povodňových rizik. Investice přispěje ke změně využívání půdy od těžby rašeliny k ukládání uhlíku.
Investice spočívá v obnově 33000 hektarů rašelinišť ve vlastnictví polostátní společnosti Bord Na Móna. Obnova těchto rašelinišť zahrnuje vytvoření mokřadů a fenů, zlepšení topografie, vykopávání drenáží, které brání opětovnému vykolejení, zavedení různých technik k urychlení vegetace a výstavbu solárního čerpacího systému s cílem zvýšit hladinu vody.
Investice bude dokončena do 31. srpna 2026.
Investice 1.7 Plán povodí – Program s vyššími ambicemi
Cílem investice je zlepšit infrastrukturu odpadních vod tím, že se předsunou prioritní projekty čistíren odpadních vod, u nichž bylo zjištěno, že jejich vypouštění vyvíjí značný tlak na recipientské útvary.
Investice sestává z: i) modernizace nejméně 10 malých čistíren odpadních vod (1.7.1 Plán povodí – modernizace nejméně deseti malých čistíren odpadních vod); II) provedení studií proveditelnosti nejméně 20 čistíren odpadních vod (1.7.2 Plán povodí – studie proveditelnosti nejméně 20 čistíren odpadních vod); a iii) monitorování biologických a fyzikálně-chemických ukazatelů nejméně 20 lokalit a rozvoj kapacit pro stanovení požadovaných norem pro čištění s cílem podpořit dosažení cílů rámcové směrnice o vodě (1.7.3 Plán povodí – Monitorování biologických a fyzikálně-chemických ukazatelů nejméně 20 lokalit).
Investice musí být dokončena do 30. září 2025.
Reforma: 1.8 Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna)
Cílem této reformy je stanovit cíl snížení emisí do roku 2030 a cíl klimatické neutrality do roku 2050 v primárních právních předpisech a posílit správní rámec pro dosažení těchto cílů.
Reforma spočívá v podpisu a vstupu v platnost zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (dále jen „pozměňovací návrh“), který mimo jiné vyžaduje, aby byl cíl klimatické neutrality do roku 2050 stanoven na zákonném základě, byly přijaty pětileté uhlíkové rozpočty na odvětvové úrovni a na úrovni celého hospodářství, byly stanoveny první dva uhlíkové rozpočty v souladu s cílem snížení emisí do roku 2030 o 51 % a byly vypracovány každoroční aktualizace akčního plánu v oblasti klimatu a aby byly realizovány každoroční zprávy o klimatu.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2025.
Reforma: 1.9 uhlíková daň
Cílem reformy je pomoci dekarbonizovat hospodářství tím, že odrazuje od využívání fosilních paliv, podporuje využívání energie z obnovitelných zdrojů v průmyslu a společnosti a podporuje zvyšování energetické účinnosti.
Reforma spočívá v postupném každoročním zvyšování sazby uhlíkové daně o 7,50 EUR ročně mezi lety 2021 a 2025 v souladu s trajektorií, která by v roce 2030 vedla k sazbě 100 EUR za tunu emisí CO2.
Reforma bude dokončena do 30. června 2025.
A.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Orientační harmonogram pro dokončení
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka měření
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
4
|
1.2.1
Urychlit dekarbonizaci podnikatelského sektoru – investiční fond pro snižování podnikových emisí
|
Milník
|
Vyhlášení výzvy k předkládání návrhů
|
Zveřejnění výzvy k předkládání návrhů Ministerstvem podnikání, obchodu a zaměstnanosti a podnikovými agenturami
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Výzva k předkládání návrhů byla zveřejněna. Investiční fond pro snižování emisí podniků se zaměřuje na podniky ve výrobním odvětví se zaměřením na technologie snižování emisí uhlíku, systémy monitorování a sledování a výzkum, vývoj a inovace.
Mandát výzvy k podávání návrhů zahrnuje kritéria způsobilosti, která zajišťují, že vybrané projekty splňují technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučených činností a požadavku, aby mohly být vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. Mandát výzvy k předkládání návrhů na technologie snižování emisí uhlíku dále zahrnuje požadavek na bioenergetickou technologii v souladu s popisem opatření.
|
|
5
|
1.2.1
Urychlit dekarbonizaci podnikatelského sektoru – investiční fond pro snižování podnikových emisí
|
Cílová
|
Dokončené projekty
|
—
|
Číslo
|
0
|
150
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Nejméně 150 projektů musí být schváleno v rámci investičního fondu pro snižování emisí podniků v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučených činností v souladu s popisem opatření a požadavkem na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
|
|
6
|
1.2.1
Urychlit dekarbonizaci podnikatelského sektoru – investiční fond pro snižování podnikových emisí
|
Cílová
|
Množství CO2 snížené instalací nízkouhlíkových technologií
|
—
|
Počet (tuny v tisících)
|
0
|
40
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Nejméně 40 000 tun odhadovaného CO 2musí být sníženo z instalace nízkouhlíkových technologií. To potvrdí podniky, které jsou příjemci finančních prostředků na kapitálová zařízení, prostřednictvím vlastního vykazování snižování emisí.
|
|
7
|
1.2.2
Urychlit dekarbonizaci podnikatelského sektoru – Fond pro plánování opatření v oblasti klimatu pro podniky
|
Milník
|
Dokončení osvětové kampaně o fondu
|
Dokončení osvětové kampaně na podporu využívání podpory dostupné z Fondu pro plánování klimatu pro podniky
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Byla dokončena osvětová kampaň, která zahrnuje celostátní a místní rádiové pokrytí, s cílem podpořit využívání podpory dostupné z Fondu pro plánování klimatu pro podniky.
|
|
8
|
1.2.2
Urychlit dekarbonizaci podnikatelského sektoru – Fond pro plánování opatření v oblasti klimatu pro podniky
|
Cílová
|
Schvalování žádostí o finanční podporu
|
—
|
Číslo
|
0
|
500
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Musí být schváleno nejméně 500 žádostí o finanční podporu a soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) musí být zajištěn použitím seznamu vyloučených činností a požadavku na bioenergetickou technologii v souladu s popisem opatření a požadavkem, aby mohly být vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
|
|
9
|
1.3
Program energetické modernizace budov veřejného sektoru
|
Milník
|
Zahájení prací na dovybavení
|
Hlavní dodavatelé zahájili práce na modernizaci
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Hlavní dodavatelé musí být jmenováni Úřadem pro veřejné práce a musí začít s modernizačními pracemi na staveništích.
|
|
10
|
1.3 Program energetické modernizace budov veřejného sektoru
|
Milník
|
Byly dokončeny dovybavení kancelářských ubytovacích zařízení nacházejících se v celém Irsku
|
Dokončení dovybavení veřejných kanceláří
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Musí být dokončeno nejméně 5 400 metrů čtverečních ubytovacích prostor pro veřejné kanceláře modernizovaných z energetické účinnosti budovy C3 nebo méně na úroveň energetické účinnosti budovy B nebo vyšší a dosažení alespoň 30 % snížení spotřeby primární energie.
|
|
11
|
1.3 Program energetické modernizace budov veřejného sektoru
|
Milník
|
Dovybavení Domu Toma Johnsona bylo dokončeno
|
Dokončení modernizace budovy Tom Johnson
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Musí být dokončena úplná modernizace budovy Tom Johnson House za účelem dosažení energetické třídy A2 nebo vyšší a dosažení alespoň 30 % snížení spotřeby primární energie.
|
|
12
|
1.4
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do Commuter Rail Cork
|
Milník
|
Podpis rámcové smlouvy na kolejová vozidla s nulovými emisemi využívající pohon s nulovými emisemi
|
Rámcová smlouva na kolejová vozidla s nulovými emisemi využívající pohon s nulovými emisemi
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Společnost Irish Rail podepíše desetiletou rámcovou smlouvu na kolejová vozidla s nulovými emisemi využívající pohon s nulovými emisemi pro irskou železniční síť.
|
|
13
|
1.4
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do Commuter Rail Cork
|
Milník
|
Výběr pohonu s nulovými emisemi
|
Správní rozhodnutí vnitrostátního dopravního orgánu
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
V rámci plánu elektrifikace železničních služeb na železniční síti Cork je třeba rozhodnout, zda má být vozový park s nulovými výfukovými emisemi dosažen elektrifikací trolejového vedení nebo využitím bateriového elektrického vozového parku.
|
|
14
|
1.4.1
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do Commuter Rail Cork – vytvoření další průchozí tratě s rozšířenou platformou na stanici Kent Station
|
Milník
|
Zadání zakázky na projekt stanice Kent
|
Oznámení o zadání zakázky na projekt stanice Kent prostřednictvím provozované platformy
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Musí být zadána zakázka na provedení návrhu stanice Kent přes řízená platforma.
|
|
15
|
1.4.1
Umožnit budoucí elektrifikaci cílenou investicí do dojíždění v Corku – vytvoření další průchozí tratě s rozšířenou platformou na stanici Kent Station
|
Milník
|
Zadávání zakázek na stavební práce
|
Zakázky na stavební práce jsou zadávány
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Stavební zakázky musí být zadány. Při zadávání těchto zakázek byla přidělena částka 4 900 000 EUR.
|
|
16
|
1.4.1
Umožnit budoucí elektrifikaci cílenou investicí do dojíždění v Corku – vytvoření další průchozí tratě s rozšířenou platformou na stanici Kent Station
|
Milník
|
Plošná platforma dokončena
|
Je dokončena průběžná platforma
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Platforma musí být dokončena v souladu s normami přístupnosti.
|
|
17
|
1.4.2
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do dojíždění v Corku – dvojité tratě stávající jediné tratě mezi Glounthaune a Midletonem
|
Milník
|
Předkládání posouzení vlivů na životní prostředí
|
Zpráva o posouzení vlivů na životní prostředí předložená orgánům územního plánování
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Irish Rail předloží orgánům pro plánování zprávu o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se dvoukolejného vedení Glounthaune do Midletonu v souladu s požadavky směrnice 2011/92/EU ve znění směrnice 2014/52/EU.
|
|
18
|
1.4.2
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční trati Cork – dvojité sledování stávající jediné tratě mezi Glounthaune a Midletonem
|
Milník
|
Zakázka na stavební práce byla zadána
|
Zakázka na výstavbu je zadána
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Hlavní stavební zakázka bude zadána. Při zadání této zakázky byla přidělena částka 48 400 000 EUR.
|
|
19
|
1.4.2
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční trati Cork – dvojité sledování stávající jediné tratě mezi Glounthaune a Midletonem
|
Milník
|
Zahájení prací na trati Glounthaune-Midleton
|
Zahájení dvoukolejných prací na trati Glounthaune-Midleton
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Musí být zahájeny práce na dvoukolejném vedení stávající jediné trati Glounthaune-Midleton. Zahájení prací musí být formalizováno potvrzením vydaným vnitrostátním dopravním orgánem.
|
|
20
|
1.4.2
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční dopravy v Corku – dvojí sledování stávající jediné tratě mezi Glounthaune a Midletonem
|
Cílová
|
Dokončení dvojího sledování Glounthaune do Midletonu
|
—
|
Počet kilometrů
|
0
|
7,5
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Mezi Glounthaune a Midletonem musí být položeno nejméně 7,5 km koleje.
|
|
21
|
1.4.3
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční dopravy Cork – Od signalizace tratí
|
Milník
|
Zadána hlavní zakázka na projekt a stavbu
|
Hlavní zakázka na projekt a stavbu související s resignalizací tratí je zadána
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Hlavní zakázka na projekt a stavbu musí být zadána. Při zadání této zakázky byla přidělena částka 34 600 000 EUR.
|
|
22
|
1.4.3
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční dopravy Cork – Od signalizace tratí
|
Milník
|
Přijetí podrobného schématu návrhu
|
Přijetí konečného podrobného návrhu a stavebního plánu vnitrostátním dopravním úřadem
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Konečný plán konstrukce a konstrukce pro resignalizaci tratí musí být přijat.
|
|
23
|
1.4.3
Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční dopravy Cork – Od signalizace tratí
|
Cílová
|
Dokončení resignalizačních prací
|
—
|
Počet kilometrů
|
0
|
62
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Pro komunikační síť Cork musí být dokončeno nejméně 62 kilometrů resignalizace.
|
|
24
|
1.5.1
Celostátní velká výzva – 1. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv prvního kola na vybrané ekologické projekty
|
Zakázky zadávané vybraným týmům v prvním kole celostátní velké výzvy k vypracování dohodnutých ekologických řešení. Smlouvy mají formu nabídkového dopisu.
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Science Foundation Ireland podepíše smlouvy s vybranými týmy po výzvě k předkládání projektů. Scientific Foundation Ireland zajistí, aby výběrové řízení podporovalo projekty ve výši 7 700 000 EUR (kromě 9,5 % správních nákladů) zaměřené na nízkouhlíkové hospodářství, odolnost a přizpůsobení se změně klimatu v souladu s oblastí intervence 022 uvedenou v příloze VI nařízení 2021/241.
Vybrané projekty významně nepoškozují environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852 v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
|
|
25
|
1.5.1
Celostátní velká výzva – 1. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv prvního kola na vybrané digitální projekty
|
Smlouvy vydané vybraným týmům v prvním kole celostátní velké výzvy na vývoj dohodnutých digitálních řešení. Smlouvy mají formu nabídkového dopisu.
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Science Foundation Ireland podepíše smlouvy s vybranými týmy po výzvě k předkládání projektů. Science Foundation Ireland zajistí, aby výběrové řízení podporovalo projekty ve výši 8 800 000 EUR (kromě administrativních nákladů ve výši 9,5 %) zaměřené na investice do činností v oblasti výzkumu a inovací souvisejících s digitálními technologiemi (včetně výzkumných středisek excelence, průmyslového výzkumu, experimentálního vývoje, studií proveditelnosti, pořízení fixních nebo nehmotných aktiv pro činnosti v oblasti výzkumu a inovací souvisejících s digitálními technologiemi) v souladu s oblastí intervence 009a uvedenou v příloze VII nařízení 2021/241.
Vybrané projekty významně nepoškozují environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852 v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
|
|
26
|
1.5.1
Celostátní velká výzva – 1. kolo
|
Milník
|
Zpráva o dokončení vybraných projektů v prvním kole
|
Zpráva o dokončení o pokroku dosaženém vybranými projekty a prezentace projektů, které dosáhly fáze prototypu
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Science Foundation Ireland vypracuje zprávu o dokončení, která podrobně popisuje výsledky dosažené u všech projektů vybraných v prvním kole.
|
|
27
|
1.5.2
Celostátní velká výzva – 2. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv druhého kola na vybrané ekologické projekty
|
Zakázky zadávané vybraným týmům v druhém kole celostátní velké výzvy k vypracování dohodnutých ekologických řešení. Smlouvy mají formu nabídkového dopisu.
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Science Foundation Ireland podepíše smlouvy s vybranými týmy po výzvě k předkládání projektů. Scientific Foundation Ireland zajistí, aby výběrové řízení podporovalo projekty ve výši 18 500 000 EUR (kromě nákladů na správu ve výši 9,5 %) zaměřené na nízkouhlíkové hospodářství, odolnost a přizpůsobení se změně klimatu v souladu s oblastí intervence 022 uvedenou v příloze VI nařízení 2021/241.
Vybrané projekty významně nepoškozují environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852 s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
|
|
28
|
1.5.2
Celostátní velká výzva – 2. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv druhého kola pro vybrané digitální projekty
|
Smlouvy vydané vybraným týmům v druhém kole celostátní velké výzvy na vývoj dohodnutých digitálních řešení. Smlouvy mají formu nabídkového dopisu.
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Science Foundation Ireland podepíše smlouvy s vybranými týmy po výzvě k předkládání projektů. Science Foundation Ireland zajistí, aby výběrové řízení podporovalo projekty ve výši 10 800 000 EUR (kromě administrativních nákladů ve výši 9,5 %) zaměřené na investice do činností v oblasti výzkumu a inovací souvisejících s digitálními technologiemi (včetně výzkumných středisek excelence, průmyslového výzkumu, experimentálního vývoje, studií proveditelnosti, pořízení fixních nebo nehmotných aktiv pro činnosti v oblasti výzkumu a inovací souvisejících s digitálními technologiemi) v souladu s oblastí intervence 009a uvedenou v příloze VII nařízení 2021/241.
Vybrané projekty významně nepoškozují environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852 v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
|
|
29
|
1.5.2
Celostátní velká výzva – 2. kolo
|
Milník
|
Zpráva o pokroku týkající se míry dokončení vybraných projektů druhého kola
|
Zpráva o pokroku dosaženém vybranými projekty
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Science Foundation Ireland vypracuje zprávu o pokroku, která podrobně popisuje fázi pokroku všech projektů vybraných v druhém kole.
|
|
30
|
1.5.3
Celostátní velká výzva – 3. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv třetího kola na vybrané ekologické projekty
|
Zakázky zadávané vybraným týmům v rámci třetího kola celostátní velké výzvy za účelem vypracování dohodnutých ekologických řešení. Smlouvy mají formu nabídkového dopisu.
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Science Foundation Ireland podepíše smlouvy s vybranými týmy po výzvě k předkládání projektů. Scientific Foundation Ireland zajistí, aby výběrové řízení podporovalo projekty ve výši 19 600 000 EUR (kromě nákladů na správu ve výši 9,5 %) zaměřené na nízkouhlíkové hospodářství, odolnost a přizpůsobení se změně klimatu v souladu s oblastí intervence 022 uvedenou v příloze VI nařízení 2021/241.
Vybrané projekty významně nepoškozují environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852 s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
|
|
31
|
1.5.3
Celostátní velká výzva – 3. kolo
|
Milník
|
Zpráva o pokroku týkající se míry dokončení vybraných projektů třetího kola
|
Zpráva o pokroku dosaženém vybranými projekty
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Science Foundation Ireland vypracuje zprávu o pokroku, která podrobně popisuje fázi pokroku všech projektů vybraných ve třetím kole.
|
|
32
|
1.6
Posílená obnova patogenů
|
Milník
|
Předběžná studie rekultivace rašelinišť
|
Zveřejnění předběžné studie, která se použije k provedení opatření
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Byla zveřejněna předběžná studie o rekultivaci rašelinišť, včetně environmentálních cílů, norem pro obnovu, které se použijí, seznamu vrchovišť vybraných k rekultivaci a kritérií pro jejich výběr.
|
|
33
|
1.6
Posílená obnova patogenů
|
Cílová
|
Zahájení prací na prvních vrchovištích
|
—
|
Číslo
|
0
|
19
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Měla by být zahájena zlepšení týkající se rekultivace nejméně 19 vrchovišť. Zahájení zlepšování se zajistí inspekcemi na místě a technickými posouzeními, která musí být uvedena ve zprávě o pokroku.
|
|
34
|
1.6
Posílená obnova patogenů
|
Cílová
|
Zahájení prací na dalších vrchovištích
|
—
|
Číslo
|
19
|
61
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Zlepšení rekultivace dalších vrchovišť musí být zahájena nejméně u dalších 42 rašelinišť. Zahájení zlepšování je zajištěno inspekcemi na místě a technickými posouzeními, která musí být provedena a formalizována v průběžné zprávě. Zpráva obsahuje konkrétní, měřitelné, přijatelné, realistické a časově vymezené klíčové ukazatele výkonnosti (KPI).
|
|
35
|
1.6
Posílená obnova patogenů
|
Cílová
|
Dokončení rekultivačních prací na prvních vrchovištích
|
—
|
Číslo
|
0
|
40
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Rehabilitačních zlepšení musí být podstatně dosaženo u nejméně 40 vrchovišť. Dokončení je zajištěno inspekcemi na místě a technickými posouzeními, která musí být provedena a formalizována v průběžné zprávě. Zpráva obsahuje klíčové ukazatele výkonnosti SMART.
|
|
36
|
1.6
Posílená obnova patogenů
|
Cílová
|
Dokončení rehabilitačních prací
|
—
|
Číslo
|
40
|
82
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2026
|
Musí být dokončena rekultivace 82 vrchovišť o rozloze přibližně 33000 hektarů. Dokončení musí být potvrzeno závěrečnou zprávou potvrzující, že cíle režimu a smlouvy byly splněny. Závěrečné zprávy obsahují rovněž výsledky inspekcí na místě a technická posouzení.
|
|
37
|
1.7.1
Plán povodí – modernizace nejméně deseti malých čistíren odpadních vod
|
Milník
|
Výběr způsobilých čistíren odpadních vod
|
Zveřejnění seznamu nejméně 10 způsobilých pamětihodností
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Zveřejní se seznam nejméně deseti vybraných míst pro modernizaci. Vychází z posouzení provedeného skupinou odborníků a obsahuje popis typu potřebné modernizace.
|
|
38
|
1.7.1
Plán povodí – modernizace nejméně deseti malých čistíren odpadních vod
|
Milník
|
Zahájení modernizace malých čistíren odpadních vod
|
Objednávka vystavená zhotoviteli stavebních prací s podrobným popisem celého rozsahu stavebních prací a harmonogramem, v němž má být tento rozsah dokončen
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Modernizační práce v malých čistírnách odpadních vod musí být zahájeny vydáním objednávky určenému zhotoviteli prací.
|
|
39
|
1.7.1
Plán povodí – modernizace nejméně deseti malých čistíren odpadních vod
|
Cílová
|
Modernizace malých čistíren odpadních vod
|
—
|
Číslo
|
0
|
10
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Musí být dokončeno nejméně deset modernizací čistíren odpadních vod. Dokončení je definováno tak, aby bylo doloženo zprávou o dokončení.
|
|
40
|
1.7.2
Plán povodí – studie proveditelnosti nejméně 20 čistíren odpadních vod
|
Cílová
|
Studie proveditelnosti a posouzení související s podopatřeními 1 a 3 posuzující příležitosti pro další modernizaci
|
—
|
Číslo
|
0
|
20
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Zveřejní se nejméně 20 studií proveditelnosti a posouzení souvisejících s podopatřeními 2 a 3.
|
|
41
|
1.7.3
Plán povodí – Monitorování biologických a fyzikálně-chemických ukazatelů nejméně 20 lokalit
|
Milník
|
Zveřejnění pamětihodností vybraných pro monitorování
|
Zveřejnění seznamu nejméně 20 lokalit vybraných pro monitorování biologických a fyzikálně-chemických ukazatelů
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Seznam lokalit, které mají být monitorovány, a podmínky tohoto monitorování stanoví Irish Water.
|
|
42
|
1.7.3
Plán povodí – Monitorování biologických a fyzikálně-chemických ukazatelů nejméně 20 lokalit
|
Milník
|
Závěrečná zpráva
|
Závěrečná zpráva uvádějící závěry monitorování
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Výsledek tohoto monitorování a shromažďování údajů má podobu zprávy, která shrnuje výsledky tohoto monitorování, jakož i rozvoj schopnosti stanovit požadované normy pro čištění s cílem podpořit dosažení cílů rámcové směrnice o vodě.
|
|
43
|
1.8
Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna) z roku 2021
|
Milník
|
Vstup v platnost zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (pozměňovací návrh) z roku 2021
|
Ustanovení právních předpisů uvádějící vstup v platnost
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Tyto právní předpisy vstupují v platnost. Vyžaduje, aby byl cíl klimatické neutrality do roku 2050 právně zakotven, přijetí prvního programu uhlíkového rozpočtu v souladu s cílem snížení emisí skleníkových plynů o 51 % do roku 2030, každoroční aktualizace akčního plánu v oblasti klimatu a provádění každoročních zpráv o klimatu v souvislosti s úrovní provádění politik stanovených v akčním plánu pro klima a úrovní dosažení snížení emisí skleníkových plynů.
|
|
44
|
1.8
Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna) z roku 2021
|
Milník
|
Přijetí prvního tříletého uhlíkového rozpočtu na období pěti let
|
Přijetí a zveřejnění prvních tří pětiletých uhlíkových rozpočtů
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
První tři pětileté uhlíkové rozpočty budou přijaty. Uhlíkové rozpočty musí být v souladu s cílem snížení emisí o 51 % do roku 2030.
|
|
45
|
1.8
Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna) z roku 2021
|
Milník
|
První aktualizace akčního plánu v oblasti klimatu
|
Přijetí a zveřejnění každoroční aktualizace akčního plánu pro klima
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Bude přijat revidovaný akční plán v oblasti klimatu, který definuje další politiky a opatření jako nezbytné k tomu, aby Irsko dosáhlo stanoveného cíle, kterým je snížení emisí skleníkových plynů o 51 % do roku 2030 ve srovnání s úrovněmi z roku 2018 a dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Akční plán v oblasti klimatu je v souladu s rámcem a cíli zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkového rozvoje (změna) z roku 2021 a je v souladu se závazky Irska podle právních předpisů EU v oblasti klimatu a energetiky.
|
|
46
|
1.8
Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna) z roku 2021
|
Milník
|
Další aktualizace akčního plánu v oblasti klimatu
|
Přijetí a zveřejnění každoroční aktualizace akčního plánu pro klima
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Bude přijat revidovaný akční plán v oblasti klimatu, který definuje další politiky a opatření jako nezbytné k tomu, aby Irsko dosáhlo stanoveného cíle snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 51 % ve srovnání s úrovněmi z roku 2018 a dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Akční plán v oblasti klimatu musí být celkově sladěn s rámcem a cíli navrženými v rámci návrhu zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkového rozvoje (změna) z roku 2021 a musí být v souladu se závazky Irska podle právních předpisů EU v oblasti klimatu a energetiky.
|
|
47
|
1.9
Uhlíková daň
|
Milník
|
Právní předpisy týkající se trajektorie sazeb uhlíkové daně
|
Ustanovení legislativního aktu uvádějící vstup v platnost právních předpisů o trajektorii uhlíkové daně
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2020
|
Právní předpisy vstupují v platnost a zavádějí roční zvýšení sazeb. Poprvé stanoví dlouhodobý signál o ceně uhlíku do roku 2030, a to na legislativním základě. Zvláštní sazby pro každé dotčené palivo se stanoví v právních předpisech a zveřejní na internetových stránkách věnovaných příjmům.
|
|
48
|
1.9
Uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2021
|
Provedená správní opatření podle potřeby za účelem zavedení zvýšení sazeb, jak je stanoveno ve finančním zákoně z roku 2020
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2021
|
Návrh zákona o rozpočtu a financování vstoupí v platnost a stanoví roční zvýšení v roce 2021 o 7,50 EUR na tunu emisí CO2. Toto zvýšení se vztahuje na všechna dotčená paliva od dat stanovených ve finančním zákoně z roku 2020.
|
|
49
|
1.9
Uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2022
|
Provedená správní opatření podle potřeby za účelem zavedení zvýšení sazeb, jak je stanoveno ve finančním zákoně z roku 2020
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Rozpočtový a finanční zákon vstoupí v platnost a stanoví roční zvýšení v roce 2022 o 7,50 EUR na tunu emisí CO2.
Toto zvýšení se vztahuje na všechna dotčená paliva od dat stanovených ve finančním zákoně z roku 2020.
|
|
50
|
1.9
Uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2023
|
Provedená správní opatření podle potřeby za účelem zavedení zvýšení sazeb, jak je stanoveno ve finančním zákoně z roku 2020
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2023
|
Rozpočtový a finanční zákon vstoupí v platnost a stanoví roční zvýšení v roce 2023 o 7,50 EUR na tunu emisí CO2.
Toto zvýšení se vztahuje na všechna dotčená paliva od dat stanovených ve finančním zákoně z roku 2020.
|
|
51
|
1.9
Uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2024
|
Provedená správní opatření podle potřeby za účelem zavedení zvýšení sazeb, jak je stanoveno ve finančním zákoně z roku 2020
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Rozpočtový a finanční zákon vstoupí v platnost a stanoví roční zvýšení v roce 2024 o 7,50 EUR na tunu emisí CO2.
Toto zvýšení se vztahuje na všechna dotčená paliva od dat stanovených ve finančním zákoně z roku 2020.
|
|
52
|
1.9
Uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2025
|
Provedená správní opatření podle potřeby za účelem zavedení zvýšení sazeb, jak je stanoveno ve finančním zákoně z roku 2020
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Návrh rozpočtového a finančního zákona vstoupí v platnost a stanoví roční zvýšení v roce 2025 o 7,50 EUR na tunu emisí CO2.
Toto zvýšení se vztahuje na všechna dotčená paliva od dat stanovených ve finančním zákoně z roku 2020.
|
B. SLOŽKA Č. 2: URYCHLENÍ A ROZŠÍŘENÍ DIGITÁLNÍCH REFOREM A TRANSFORMACE
Tato složka irského plánu pro oživení a odolnost přispívá k řešení výzev digitální transformace podporou digitalizace veřejných služeb a společností a zlepšováním digitálních dovedností.
Cílem složky je urychlit a rozšířit digitální transformaci země podporou digitalizace podniků, řešením rizika digitální propasti, a to i v odvětví vzdělávání, posílením digitálních dovedností a podporou rozvoje digitální infrastruktury a poskytování digitálních veřejných služeb.
Složka podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se investic do digitální transformace a digitální infrastruktury, jakož i řešení rizika digitální propasti, a to i v odvětví vzdělávání (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2019 a doporučení pro jednotlivé země č. 2 a 3 v roce 2020).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
B.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Investice: 2.1 Rozvoj sdíleného vládního datového centra
Cílem opatření je zajistit vysoce kvalitní zařízení datových center, která nahradí zastaralé stávající veřejné serverové místnosti a zařízení datového centra, které se většinou nacházejí v kancelářích městských center, které jsou ze své podstaty neefektivní z hlediska spotřeby energie. Sdílené vládní datové centrum vyvinuté v kampusu Backweston funguje způsobem šetrnějším k životnímu prostředí, včetně využívání odpadního tepla datového centra pro jiné budovy. Zpracování údajů povede k prokázaným významným úsporám emisí skleníkových plynů během životního cyklu.
Investice spočívá ve výstavbě, elektrifikaci a mechanickém vybavení datového centra. Dva servery a služby vládních organizací musí být převedeny do nového vládního datového centra.
Investice musí být dokončena do 30. června 2026.
Investice: 2.2 Program na podporu digitální transformace podniků v Irsku
Cílem opatření je řešit nevyváženou digitalizaci společností, zejména malých a středních podniků, a posílit digitalizaci podniků v Irsku.
Investice spočívá v podpoře programů zaměřených na digitalizaci společností v Irsku, jako je rozvoj přítomnosti na internetu, digitalizace produktů a obchodních procesů a využívání digitálních technologií k rozvoji nových trhů a obchodních modelů.
Toto opatření rovněž podpoří irská evropská centra pro digitální inovace v rámci projektu pro více zemí. Centra dále pomohou společnostem provést digitální transformaci a stát se konkurenceschopnějšími.
Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání pro nadcházející výzvy k předkládání projektů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využití
; II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty
; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami
a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů
; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby mohly být vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Investice mohou získat spolufinancování z programu Digitální Evropa.
Investice musí být dokončena do 30. června 2026.
Investice: 2.3 Program na zajištění digitální infrastruktury a financování škol
Cílem opatření je zajistit, aby žáci základních a postsekundárních škol byli vybaveni vhodnými digitálními dovednostmi. Opatření přispívá k řešení regionální a digitální propasti a rozdílů v Irsku.
Investice sestává ze dvou podopatření v digitální oblasti ve školách. První podopatření (2.3.1 Digitální infrastruktura a financování škol – konektivita) zajistí základní školy vysokorychlostní širokopásmové připojení a druhé (2.3.2 Digitální infrastruktura a financování škol – infrastruktura IKT) financuje přístup k infrastruktuře IKT, zejména podporou škol při poskytování digitálních zařízení a softwaru znevýhodněným studentům.
Investice musí být dokončena do 30. září 2022.
Investice: 2.4 Možnost online odpovědi na sčítání obyvatel
Cílem opatření je zlepšit účinnost shromažďování a analýzy údajů digitalizací sčítání lidu. Sníží zátěž respondentů zjišťování a náklady na shromažďování údajů.
Sčítání je jedinou operací, která poskytuje komplexní představu o sociálních a životních podmínkách irského lidu. Poskytuje tvůrcům politik cenné informace pro vytváření vysoce kvalitních veřejných politik.
Investice spočívá ve vytvoření platformy pro domácnosti, která by jim umožnila dokončit sčítání lidu na internetu. Použitá infrastruktura musí mít potenciál k opětovnému použití pro jakýkoli rozsáhlý sběr údajů orgány veřejné moci.
Investice musí být dokončena do 30. června 2026.
Investice: 2,5 Využívání technologií 5G k podpoře ekologičtějšího, inovativnějšího Irska
Cílem opatření je zajistit, aby orgány veřejné správy maximalizovaly přínosy technologií 5G.
Investice spočívá v vybudování platformy s nízkou latencí s vysokorychlostní páteří využívající výpočetní uzly na okraji sítě, aby bylo možné rychleji reagovat. Následně musí být za použití platformy vyvinuta, testována a zaváděna celá škála veřejných služeb, zejména pro účely ochrany veřejnosti a pomoci při katastrofách a před investováním pro malé a střední podniky a začínající podniky.
Investice musí být dokončena do 31. prosince 2025.
Investice: 2.6 Souprava projektů elektronického zdravotnictví
Cílem opatření je podpořit digitalizaci irského systému zdravotní péče zlepšením interoperability mezi různými digitálními systémy.
Investice sestává ze dvou dílčích opatření. První dílčí opatření (2.6.1 Přehled projektů v oblasti elektronického zdravotnictví – ePharmacy) podpoří zavádění systémů ePharmacy v nemocnicích v Irsku. Tato investice umožní orgánům lépe sledovat používání léků a náklady na ně, jakož i vytvoření integrovaného systému poskytování péče, v němž budou údaje o předepisování napojeny na elektronické záznamy pacientů. Druhé podopatření (2.6.2 Obsah projektů elektronického zdravotnictví – integrovaný systém finančního řízení) podpoří zavedení integrovaného systému finančního řízení s cílem zajistit účinnost financování a zadávání veřejných zakázek v rámci systému zdravotní péče. Očekává se, že integrovaného systému finančního řízení se dosáhne tím, že poskytne jednotný přehled všech nákupů a cen v nemocnicích v Irsku, což by mělo zdravotnickým orgánům umožnit optimalizovat jejich postupy zadávání veřejných zakázek.
Investice musí být dokončena do 31. prosince 2025.
Reforma: 2.7 Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
Cílem opatření je podpořit digitální transformaci irského vzdělávání a odborné přípravy na všech úrovních (školy, terciární vzdělávání, celoživotní učení), začlenit základní digitální dovednosti do všech prostředí a řešit riziko digitální propasti.
Reforma sestává z: i) digitální strategii pro školy na období 2021–2027, jejímž cílem je využít potenciál digitálních technologií při výuce, učení a hodnocení; II) desetiletou strategii v oblasti gramotnosti dospělých, početních úkonů a digitální gramotnosti s cílem pomoci jednotlivcům budovat jejich digitální gramotnost; III) opatření ke zvýšení počtu účastníků vzdělávání zaznamenaných ve vládních databázích SRS, AMS a QBS s vysokoúrovňovými dovednostmi v oblasti IKT; a iv) opatření na podporu přístupu k zařízením IKT, zejména tím, že dalším a vysokoškolským institucím umožní poskytovat přenosné počítače znevýhodněným studentům.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2022.
B.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Orientační harmonogram pro dokončení
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka měření
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
53
|
2.1
Rozvoj sdíleného vládního datového centra
|
Milník
|
Podpis smlouvy na výstavbu zařízení datového centra
|
Podpis smlouvy
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Smlouva o zadání výstavby, mechanického a elektrického vybavení budovy mimo datové centrum musí být podepsána.
|
|
54
|
2.1
Rozvoj sdíleného vládního datového centra
|
Milník
|
Dokončení výstavby budovy zařízení datového centra
|
Dokončení stavby
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2025
|
Všechny provozní, mechanické a elektrické součásti zařízení datového centra musí být dokončeny a úspěšně testovány společně a zařízení musí být uvedeno do provozu a předáno Úřadu pro veřejné práce.
|
|
55
|
2.1
Rozvoj sdíleného vládního datového centra
|
Cílová
|
Migrace serverů/služeb do nového vládního datového centra
|
—
|
Číslo
|
0
|
2
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Do nového vládního datového centra musí být převedeny alespoň 2 servery a služby vládních organizací.
Ve smyslu poznámky pod čarou 2 přílohy VI a poznámky pod čarou 7 přílohy VII nařízení 2021/241 vede zpracování údajů k prokázaným významným úsporám emisí skleníkových plynů během životního cyklu prostřednictvím snížení účinnosti využívání energie (PUE) služeb a projekt musí být v souladu s Evropským kodexem chování pro energetickou účinnost datových center.
|
|
56
|
2.2
Digitální transformace irského podniku
|
Milník
|
Vyhlášení výzev k předkládání návrhů
|
Zveřejňování výzev k předkládání návrhů
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Byly zveřejněny původní výzvy k předkládání návrhů podnikatelských agentur pro všechny prvky programu (např. systémy poukázek) s mandátem zahrnujícím kritéria způsobilosti, která zajišťují, že vybrané projekty splňují technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu výjimek a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
|
|
57
|
2.2
Digitální transformace irského podniku
|
Milník
|
Zřízení evropských center pro digitální inovace
|
Evropská centra pro digitální inovace jsou považována za zavedená
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Měla by být zřízena alespoň dvě evropská centra pro digitální inovace (EDIH) v rámci programu Evropské komise Digitální Evropa, která budou hnací silou digitální transformace malých a středních podniků, veřejné služby a hospodářství v širším měřítku.
Čtyři irská evropská centra pro digitální inovace budou určena k předání omezené výzvy Komisi pro celounijní síť.
|
|
58
|
2.2
Digitální transformace irského podniku
|
Cílová
|
Schválení financování digitální transformace
|
—
|
Číslo
|
0
|
720
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně 720 společností obdrží finanční prostředky prostřednictvím provádění programů digitalizace.
|
|
59
|
2.3.1
Digitální infrastruktura a financování škol – konektivita
|
Cílová
|
Připojení škol k širokopásmové síti
|
—
|
Číslo
|
0
|
750
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Poskytovatelé maloobchodních služeb musí mít instalované směrovače na nejméně 750 základních školách. Tyto školy budou připojeny k širokopásmové síti škol HEAnet.
|
|
60
|
2.3.1
Digitální infrastruktura a financování škol – konektivita
|
Cílová
|
Připojení škol k širokopásmové síti
|
—
|
Číslo
|
750
|
990
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Poskytovatelé maloobchodních služeb musí mít instalované směrovače na nejméně 990 základních školách. Tyto školy budou připojeny k širokopásmové síti škol HEAnet.
|
|
61
|
2.3.2
Digitální infrastruktura a financování škol – infrastruktura IKT
|
Milník
|
Zveřejnění oběžníku školám s cílem sdělit kritéria financování
|
Zveřejnění oběžníku školám
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Kritéria a mechanismy financování programu musí být dokončeny a sděleny školám zveřejněním oběžníku pro školy.
|
|
62
|
2.3.2
Digitální infrastruktura a financování škol – infrastruktura IKT
|
Cílová
|
Finanční prostředky poskytnuté základním a postsekundárním školám
|
—
|
Číslo
|
0
|
3 415
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Nejméně 3415 základních a postsekundárních škol obdrží finanční prostředky na přístup k infrastruktuře IKT.
Školy obdrží finanční prostředky na základě profilu školy, včetně socioekonomických faktorů, aby se zaměřily na účastníky vzdělávání, jimž hrozí znevýhodnění ve vzdělávání.
|
|
63
|
2.4
Možnost online odpovědi na sčítání lidu
|
Milník
|
Pilotní projekt on-line sběru údajů je testován za účelem ověření proveditelnosti.
|
Testování pilotního projektu on-line systému sběru údajů
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2022
|
Musí být zaveden a proveden pilotní projekt s cílem otestovat koncepci sběru údajů on-line. Zahrnuje dokončení vývoje a zavedení pilotního on-line systému sčítání a provedení testů s cílem ověřit proveditelnost pokroku směrem k úplnému on-line sčítání.
|
|
64
|
2.4
Možnost online odpovědi na sčítání lidu
|
Milník
|
Vzorek občanů testuje opětovné slyšení online sběru údajů o oblečení
|
Testování vzorku občanů
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2024
|
Musí být provedeno a provedeno nové slyšení oblékání, aby se ověřilo správné fungování online zařízení pro sběr údajů. Potvrdí, že online zařízení pro shromažďování údajů funguje způsobem, který je pro občany snadný a účinný při shromažďování požadovaných údajů ze sčítání.
Zahrnuje účast vzorku občanů.
|
|
65
|
2.4
Možnost online odpovědi na sčítání lidu
|
Milník
|
Zahájení on-line sběru údajů ze sčítání
|
V souvislosti se sčítáním je spuštěn online systém sběru údajů, který mohou občané používat
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Byl spuštěn živý online systém sběru údajů s cílem usnadnit sběr údajů ze sčítání v roce 2026, což znamená, že tento živý systém musí být zaveden a otestován ústředním statistickým úřadem. Tento milník musí být dokončen před tím, než bude systém zpřístupněn občanům k použití při skutečném sčítání.
|
|
66
|
2.5
Využívání technologií 5G k podpoře ekologičtějšího, inovativnějšího Irska
|
Cílová
|
Nákup 18 výpočetních uzlů
|
—
|
Číslo
|
0
|
18
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Po zadání veřejné zakázky musí být zakoupeno nejméně 18 výpočetních uzlů.
|
|
67
|
2.5
Využívání technologií 5G k podpoře ekologičtějšího, inovativnějšího Irska
|
Cílová
|
Instalace výpočetních uzlů
|
—
|
Číslo
|
0
|
18
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Na platformě musí být nainstalováno a nainstalováno nejméně 18 výpočetních uzlů.
|
|
68
|
2.5
Využívání technologií 5G k podpoře ekologičtějšího, inovativnějšího Irska
|
Milník
|
Testování ochrany veřejnosti a odstraňování následků katastrof
|
Zkušební fáze
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Testování služby ochrany veřejnosti a pomoci při katastrofách a roamingu z ní pro komerční dopravce sítě 5G musí být provedeno a provedeno. Testy musí být podepsány pracovníky IT a odborníky z agentur pro ochranu veřejnosti a pomoc při katastrofách.
|
|
69
|
2.6.1
Soubor projektů v oblasti elektronického zdravotnictví – ePharmacy
|
Milník
|
Zadávání zakázek na systémy ePharmacy
|
Zadání zakázek na pořízení digitálního lékárenského systému pro nemocnice (ePharmacy)
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Proces zadávání veřejných zakázek v oblasti ePharmacy musí být dokončen podepsanými dodavatelskými smlouvami.
|
|
70
|
2.6.1
Soubor projektů v oblasti elektronického zdravotnictví – ePharmacy
|
Milník
|
Dokončení výstavby a konfigurace ePharmacy
|
Dokončení budovy a konfigurace
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Musí být dokončena výstavba a konfigurace základní technické funkce IT pro digitální nemocniční řešení ePharmacy.
|
|
71
|
2.6.1
Soubor projektů v oblasti elektronického zdravotnictví – ePharmacy
|
Cílová
|
První zavedení ePharmacy
|
—
|
Číslo
|
0
|
36
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
EPharmacy musí být vybaveno nejméně 36 nemocnic.
|
|
72
|
2.6.2
Soubor projektů elektronického zdravotnictví – integrovaný systém finančního řízení
|
Milník
|
Dokončení výstavby a konfigurace integrovaného systému finančního řízení
|
Dokončení výstavby a konfigurace integrovaného systému finančního řízení
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Návrh, výstavba a konfigurace integrovaného systému finančního řízení musí být dokončeny v rámci přípravy na testování systému.
|
|
73
|
2.6.2
Soubor projektů elektronického zdravotnictví – integrovaný systém finančního řízení
|
Cílová
|
První zavedení integrovaného systému finančního řízení
|
—
|
Číslo
|
0
|
24
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2025
|
Integrovaným systémem finančního řízení musí být vybaveno nejméně 24 nemocničních a komunitních lokalit.
|
|
74
|
2.7
Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
|
Milník
|
Zveřejnění digitální strategie pro školy
|
Zveřejnění nové digitální strategie pro školy
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Bude zveřejněna digitální strategie pro školy. Nastiňuje politiku ministerstva školství pro začlenění využívání digitálních technologií do výuky, učení a hodnocení do irského školního systému, včetně politických cílů a priorit, a opatření, která mají být přijata k dosažení požadovaných výsledků v souladu s cíli.
|
|
75
|
2.7
Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
|
Cílová
|
Zvýšení počtu absolventů s vysokou úrovní dovedností v oblasti informačních a komunikačních technologií
|
—
|
Číslo
|
—
|
10 900
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Ve vládních databázích SRS, AMS a QBS ve vládních databázích SRS, AMS a QBS bude zaznamenáno nejméně 10900 účastníků vzdělávání, kteří v roce 2021 absolvovali vysokou úroveň dovedností v oblasti IKT. Tyto dovednosti jsou definovány jako úroveň NFQ 6 nebo vyšší.
|
|
76
|
2.7
Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
|
Milník
|
Zveřejnění desetileté strategie pro dovednosti dospělých
|
Zveřejnění desetileté strategie v oblasti gramotnosti dospělých, početních úkonů a digitální gramotnosti
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Bude přijata a zveřejněna desetiletá strategie v oblasti gramotnosti dospělých, početních úkonů a digitální gramotnosti. Stanoví cíle pro získávání základní digitální gramotnosti.
|
|
77
|
2.7
Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
|
Cílová
|
Znevýhodnění studenti vybavení zařízeními IKT
|
—
|
Číslo
|
0
|
20 000
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Nejméně 20000 laptopů musí být poskytnuto znevýhodněným studentům v dalším a vysokoškolském vzdělávání.
Specifikace notebooku musí být vypracovány ve spolupráci s odborníky na dané téma z institucí vyššího nebo dalšího vzdělávání a zařízení musí být vhodná v souvislosti s poskytováním vyššího a dalšího vzdělávání.
|
C. SLOŽKA 3: SOCIÁLNÍ A HOSPODÁŘSKÉ OŽIVENÍ A VYTVÁŘENÍ PRACOVNÍCH MÍST
Tato složka irského plánu pro oživení a odolnost přispívá k řešení těchto výzev: i) potřebu podporovat aktivační strategie; II) potřebu řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků a připravit pracovní sílu na ekologickou a digitální transformaci; III) potřebu snížit regulační překážky podnikání; IV) potřebu posílit rámec pro boj proti praní peněz; v) potřebu zabývat se prvky daňového systému, které usnadňují agresivní daňové plánování; VI) potřeba plně provést plány důchodové reformy; VII) potřebu řešit nedostatek nabídky sociálního bydlení a zlepšit cenovou dostupnost bydlení; a viii) potřebu zlepšit dostupnost, odolnost a nákladovou efektivnost systému zdravotní péče.
Cíle složky jsou: i) udržení nezaměstnaných osob v blízkosti trhu práce; II)vybavit irské pracovní síly nezbytnými dovednostmi zaměřenými na budoucnost, které jsou potřebné k posílení inovací a produktivity odvětví malých a středních podniků, a dovednostmi na podporu opatření v oblasti klimatu; a iii) přispění k posílení celkového rámce sociální a hospodářské politiky s cílem pomoci vytvořit prostředí, které pomůže maximalizovat investice do aktivační podpory a prohlubování dovedností.
Složka přispívá k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se zaměstnanosti prostřednictvím podpory aktivní integrace a prohlubování dovedností (doporučení pro jednotlivé země č. 2 v letech 2019 a 2020), regulačních překážek podnikání (doporučení pro zemi č. 3 v roce 2019), boje proti praní peněz (doporučení pro zemi č. 4 v roce 2020), agresivního daňového plánování (doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2019 a 4 v roce 2020), důchodů (doporučení pro zemi č. 1 v roce 2019), sociálního a cenově dostupného bydlení (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2019 a 2 v roce 2020) a zdravotní péče (doporučení pro jednotlivé země č. 1 v letech 2019 a 2020).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
C.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Investice: 3.2 Program reakce na dovednosti v oblasti obnovy Solasu
Cílem opatření je podpořit rekvalifikaci a prohlubování dovedností pracovníků s cílem zohlednit výzvy moderní irské ekonomiky a trhu práce.
Investice spočívá v rozvoji řady dalších vzdělávacích a školicích programů v rámci programu „Dovednosti ke konkurenceschopnosti“ a formálním zřízení programu „Opatření v oblasti zelených dovedností SOLAS“. Programy a moduly odborné přípravy řídí rady pro vzdělávání a odbornou přípravu. Zaměří se zejména na dovednosti, které jsou důležité pro souběžnou transformaci, a cílí na odvětví s pracovními příležitostmi, jako je programování informačních a komunikačních technologií (IKT), ekologická výstavba a zmírňování změny klimatu.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Investice: 3.3 Fond pro transformaci technologických univerzit
Cílem opatření je vybudovat kapacity v oblasti vzdělávání a odborné přípravy na technologických univerzitách.
Investice spočívá v rozšíření Fondu pro transformaci technických univerzit (TUTF) na financování řady projektů v rámci specializovaného „programu reforem vzdělávání a odborné přípravy TUTF“. Tyto projekty se vyberou na základě výzvy k předkládání návrhů zaměřené na pět nových a vznikajících technologických univerzit. Zahrnují projekty týkající se i) dovedností a rozvoje zaměstnanců, ii) učebních osnov a reformy výuky a učení, iii) dovedností pro regionální rozvoj a pro malé a střední podniky, podnikání a sociální zapojení, iv) digitální a podpůrné infrastruktury a v) vnitrostátně sdílených digitálních služeb technologických univerzit. Návrhy podléhají zvláštním kritériím týkajícím se rovnosti žen a mužů a rovných příležitostí pro všechny.
Aby se zajistilo, že opatření splňuje technické pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), kritéria způsobilosti obsažená v zadání pro nadcházející výzvy k předkládání projektů nezahrnují tento seznam činností: i) činnosti související s fosilními palivy, včetně následného využití
; II) činnosti v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty
; III) činnosti související se skládkami odpadů, spalovnami
a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů
; a iv) činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může poškodit životní prostředí. Mandát navíc vyžaduje, aby mohly být vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.
Investice bude dokončena do 31. prosince 2024.
Reforma: 3.4 Snižování regulačních překážek podnikání
Cílem opatření je odstranit zbytečné regulační překážky pro malé a střední podniky, pokud jde o zakládání a růst jejich podnikání.
Reforma spočívá v koncepci, provádění a ověřování uplatňování testu dopadů na malé a střední podniky. Test dopadů na malé a střední podniky obsahuje čtyři kroky, které tvůrci politik mají zvážit: i) konzultace se zúčastněnými stranami z řad malých a středních podniků, ii) určení dotčených podniků, iii) měření dopadu na malé a střední podniky a iv) posouzení alternativních mechanismů a zmírňujících opatření. Reforma navíc spočívá ve zveřejnění zprávy o projektu týkající se vytvoření jednotného portálu pro malé a střední podniky, který by malým a středním podnikům poskytoval pomoc a podporu.
Reforma bude dokončena do 31. března 2023.
Reforma: 3.5 Boj proti praní peněz
Cílem opatření je posílit irský rámec pro boj proti praní peněz.
Reforma spočívá ve zveřejnění odvětvového posouzení rizik v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu ze strany poskytovatelů svěřenských služeb nebo služeb pro obchodní společnosti. Je třeba posílit zaměstnance oddělení pro dodržování předpisů v oblasti boje proti praní peněz (AMLCU) v rámci ministerstva spravedlnosti, zejména s cílem provádět větší počet kontrol poskytovatelů TCSP. Inspekce zohlední právní povinnosti poskytovatelů TCSP, včetně: rozsah oprávnění; posouzení obchodních rizik; posouzení rizik pro zákazníky; politiky a postupy; školení a instruktáž zaměstnanců; hloubková kontrola klienta a skutečné vlastnictví klientů; oznamování podezřelých transakcí. Kromě toho AMLCU zřídí pracovní skupinu, která předloží vládě zprávu o přezkumu proveditelnosti změny primárních právních předpisů za účelem rozšíření souboru regulačních nástrojů tak, aby zahrnoval režim správních finančních sankcí, včetně doporučení k takovému rozšíření souboru regulačních nástrojů, je-li to považováno za proveditelné. Vstoupí v platnost nové právní předpisy, jejichž cílem je zavést režim správních finančních sankcí pro AMLCU nebo jakékoli příslušné nástupnické orgány v souladu se šestou směrnicí o boji proti praní peněz.
Reforma bude dokončena do 30. června 2026.
Reforma: 3.6 Agresivní daňové plánování
Cílem opatření je uplatnit preventivní opatření k omezení příležitostí k agresivnímu daňovému plánování, a zejména k dvojímu nezdanění prostřednictvím odchozích plateb.
Reforma sestává z: i) změnu právních předpisů o kapitálových úlevách u nehmotných aktiv, pokyny k reformě rezidence daně z příjmu právnických osob a vstup v platnost posílených pravidel pro ovládané zahraniční společnosti. Pokud jde o odchozí platby, reforma rovněž zahrnuje ii) zveřejnění ekonomické analýzy dopadu nedávných reforem ovlivňujících platební toky nezávislým externím dodavatelem; III) veřejnou konzultaci o možnosti zavedení opatření týkajících se odchozích plateb; a iv) vstup v platnost právních předpisů, které mají zabránit dvojímu nezdanění odchozích plateb ve prospěch jurisdikcí uvedených na unijním seznamu nespolupracujících jurisdikcí, jurisdikcí bez zdanění a jurisdikcí s nulovým zdaněním. Tato legislativní opatření zahrnují srážkové daně nebo neodpočitatelnost odchozích plateb. V případě dividend zahrnují opatření srážkovou daň, protože dividendy nelze odečíst.
Reforma bude dokončena do 31. března 2024.
Reforma: 3.7 Důchody
Cílem opatření je zjednodušit a harmonizovat penzijní připojištění.
Reforma sestává z legislativních opatření, která podpoří harmonizaci daňového zacházení s příspěvky zaměstnavatelů a pomohou zjednodušit proces čerpání. První opatření spočívá ve zrušení pravidla, které zakazuje převod ze systémů zaměstnaneckého penzijního pojištění druhého pilíře na osobní spořicí účty v rámci třetího pilíře, pokud má jednotlivec odsloužený více než 15 let. Druhé opatření zahrnuje odstranění věcných dávek z příspěvků zaměstnavatele na důchod zaměstnance. Třetím opatřením je případné zrušení „schváleného minimálního důchodového fondu“.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2022.
Reforma: 3.8 Zvýšení poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
Cílem opatření je zvýšit nabídku sociálního a cenově dostupného bydlení.
Reforma spočívá v zahájení činnosti Agentury pro rozvoj půdy (LDA) jako komerční státní agentury, jak je stanoveno v zákoně LDA. Sestává rovněž ze vstupu v platnost oddílů zákona o cenově dostupném bydlení, které se týkají programu cenově dostupného nákupu bydlení na veřejných pozemcích, programu pronájmu nákladů a režimu kapitálové podpory.
Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Zejména nejméně 70 % (hmotnostních) stavebního a demoličního odpadu neklasifikovaného jako nebezpečný (s výjimkou přirozeně se vyskytujících materiálů uvedených v kategorii 17 05 04 v Evropském seznamu odpadů stanoveném rozhodnutím 2000/532/ES) vzniklého na staveništi musí být připraveno k opětovnému použití, recyklaci a jinému materiálovému využití, včetně zasypávání, při němž se odpad nahrazuje jinými materiály, v souladu s hierarchií způsobů nakládání s odpady a protokolem EU pro nakládání se stavebním a demoličním odpadem.
Reforma bude dokončena do 31. března 2022.
Reforma: 3.9 Zdraví
Cílem opatření je pokročit v provádění reformního programu Sláintecare s cílem přispět k dosažení univerzálního jednotného systému zdravotní péče, v němž má každý rovný přístup ke službám na základě potřeb bez ohledu na platební schopnost.
Reforma spočívá v provádění smlouvy Sláintecare Consultant. Smlouva o poradenských službách Sláintecare je „veřejnou“ pracovní smlouvou pro konzultanty, která neupravuje žádnou soukromou praxi, ať už na místě nebo mimo něj, a zavádí vyšší plat ve srovnání s platovou úrovní stávajících nových účastníků na trhu. Reforma se rovněž skládá z 96 komunitních zdravotnických sítí, které přijaly doporučení od praktických lékařů. V neposlední řadě spočívá rovněž v zajištění účasti rostoucího počtu pacientů v programu řízení chronických onemocnění.
Reforma bude dokončena do 31. prosince 2023.
C.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Orientační harmonogram pro dokončení
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka měření
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
80
|
3.2
Program reakce na obnovení dovedností v rámci úmluvy SOLAS
|
Milník
|
Rozvoj příležitostí k poskytování dovedností v rámci programu „Dovednosti ke konkurenceschopnosti“
|
Příležitosti k poskytování dovedností, které mají účastníci vzdělávání k dispozici, aby si mohli rezervovat své místo
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Možnosti poskytování dovedností „dovednosti ke konkurenceschopnosti“ musí být k dispozici pro rezervaci. Zahrnují příležitosti v oblasti i) digitálních dovedností, ii) zaměstnatelnosti (průřezových) dovedností a iii) specifických odvětvových dovedností.
|
|
81
|
3.2
Program reakce na obnovení dovedností v rámci úmluvy SOLAS
|
Milník
|
Rozvoj příležitostí k poskytování zelených dovedností a modulů
|
Pro zápis jsou k dispozici moduly zelených dovedností a možnosti jejich poskytování
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Pro rezervaci musí být k dispozici moduly zelených dovedností a možnosti poskytování. Zahrnují alespoň konkrétní oblasti dovedností v budově s téměř nulovými emisemi a modernizaci a soubor zelených dovedností pro prohlubování dovedností a změnu kvalifikace. Příležitosti zahrnují zejména odbornou přípravu v oblasti specifických dovedností, která může rovněž umožnit uplatňování norem vyšších než budovy s téměř nulovou spotřebou energie.
Soulad s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) se zajistí vyloučením následujících činností z modulů a možností poskytování:
— Činnosti spojené s odstraňováním odpadů na skládkách nebo spalovnách, které mohou poškodit životní prostředí,
— Činnosti související s fosilními palivy (je však třeba poznamenat, že činnosti v oblasti poskytování dovedností se mohou zaměřit na rekvalifikaci pracovníků rostlin na bázi rašeliny, aby se mohli účastnit různých druhů činností, na něž se nevztahuje tento seznam výjimek), a
— Činnosti, při nichž dlouhodobé odstraňování odpadů může dlouhodobě poškodit životní prostředí.
|
|
82
|
3.2
Program reakce na obnovení dovedností v rámci úmluvy SOLAS
|
Cílová
|
Účast na akčním programu pro zelené dovednosti a dovednosti ke konkurenceschopnosti účasti
|
—
|
Číslo
|
0
|
81250
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Počet účastníků zapsaných od 1. ledna 2021 alespoň do jednoho z poskytování dovedností a modulů v rámci akčního programu úmluvy SOLAS pro zelené dovednosti a iniciativy Dovednosti ke konkurenceschopnosti. V případech, kdy se jednotlivci zaregistrují na více příležitostech a/nebo modulech poskytování dovedností, nejsou tyto vícenásobné účasti vyloučeny. Jedná se o jediný cíl pro akční program pro zelené dovednosti úmluvy SOLAS a iniciativu Dovednosti ke konkurenceschopnosti dohromady a nezahrnuje dílčí cíle pro jednotlivé programy nebo iniciativy.
|
|
83
|
3.2
Program reakce na obnovení dovedností v rámci úmluvy SOLAS
|
Cílová
|
Podíl žen zapsaných do iniciativy Dovednosti ke konkurenceschopnosti
|
—
|
Procento
|
0
|
50
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Podíl žen účastnících se (ve vztahu k celkovému počtu účastníků vypočtenému pro cíl 82) zapsaných alespoň do jedné z příležitostí k poskytování dovedností v rámci iniciativy „Dovednosti ke konkurenceschopnosti“
|
|
84
|
3.3
Fond pro transformaci technologických univerzit
|
Milník
|
Projektové granty udělené v rámci programu reforem vzdělávání a odborné přípravy
|
Grantové dohody na projekt podepisují úspěšní žadatelé
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Všechny grantové dohody v rámci programu reforem vzdělávání a odborné přípravy musí být podepsány úspěšnými žadateli v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) prostřednictvím seznamu vyloučení a požadavku souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí. Každá grantová dohoda obsahuje finanční částku přidělenou úspěšnému žadateli (vysoká škola (TU) nebo konsorcium pro rozvoj TU) a podrobnosti o projektu a časový harmonogram. Každý návrh musí jasně prokázat, jak byla při sestavování žádosti zohledněna rovnost žen a mužů a rovné příležitosti, konkrétní opatření, která mají být přijata, poskytování rozčleněných údajů o příjemcích opatření rozčleněných podle pohlaví a rovnosti a jak jsou tyto akce v souladu s institucionálními akčními plány pro rovnost žen a mužů.
Každá grantová dohoda stanoví, že vysokoškolský orgán platby v etapách podmiňuje dosažením výstupů a kritérií pro schválené projekty.
Projekty spadají do jedné z těchto kategorií:
dovednosti a rozvoj zaměstnanců,
— osnovy a reforma výuky a učení,
dovednosti pro regionální rozvoj a pro malé a střední podniky, podniky a sociální zapojení,
— digitální a základní infrastruktura,
— vnitrostátně sdílené digitální služby TU.
|
|
85
|
3.3
Fond pro transformaci technologických univerzit
|
Milník
|
Schvalování projektových zpráv
|
Zprávy o projektech schvaluje Úřad pro vysokoškolské vzdělávání.
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Všechny závěrečné zprávy o projektech v rámci programu reforem vzdělávání a odborné přípravy musí být schváleny orgánem vysokoškolského vzdělávání. Závěrečné zprávy o projektech měří pokrok při dosahování výstupů a dodržování základních kritérií pro schválené projekty, rovnosti žen a mužů a rovných příležitostí.
|
|
86
|
3.3
Fond pro transformaci technologických univerzit
|
Cílová
|
Zaměstnanci všech pěti technologických univerzit, kteří se účastnili činností v oblasti prohlubování dovedností a rozvoje
|
—
|
Číslo
|
0
|
4 000
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nejméně 4000 zaměstnanců pocházejících ze všech pěti technologických univerzit se musí účastnit činností v oblasti prohlubování dovedností a rozvoje financovaných v rámci projektů programu reforem vzdělávání a odborné přípravy uvedených v milníku 84.
|
|
87
|
3.3
Fond pro transformaci technologických univerzit
|
Cílová
|
Studenti všech pěti technologických univerzit zapsaní do nového nebo reformovaného vzdělávacího programu nebo studenti, kteří využili nové nebo reformované vzdělávací nebo vzdělávací činnosti
|
—
|
Číslo
|
0
|
9 600
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Nejméně 9600 studentů pocházejících ze všech pěti technologických univerzit musí být zapsáno do nového nebo reformovaného vzdělávacího programu nebo se účastnit nových nebo reformovaných vzdělávacích nebo vzdělávacích činností financovaných v rámci projektů programu reforem vzdělávání a odborné přípravy uvedených v milníku 84.
|
|
88
|
3.4
Omezení regulačních překážek pro podnikání
|
Milník
|
Zveřejnění programu provádění testu dopadů na malé a střední podniky a komunikace se všemi vládními útvary
|
Zveřejnění akčního programu a sdělení o provádění testu dopadů na malé a střední podniky vydaných všem ministerstvům
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Byl zveřejněn akční program pro provádění testu dopadů na malé a střední podniky s cílem odstranit zbytečné regulační překážky pro malé a střední podniky. Program stanoví jasný harmonogram a cíle testu dopadů na malé a střední podniky.
Sdělení o provádění testu dopadů na malé a střední podniky bude rovněž vydáno všem vládním útvarům, které požádaly, aby byl test dopadů na malé a střední podniky plně uplatňován na všechny příslušné právní předpisy.
|
|
89
|
3.4
Omezení regulačních překážek pro podnikání
|
Milník
|
Provádění všech určených opatření k zajištění důsledného zavádění testu dopadů na malé a střední podniky ve všech vládách
|
Provádění všech určených opatření k zajištění důsledného zavádění testu dopadů na malé a střední podniky ve veřejné správě, včetně vytvoření sítě a rámce pro podávání zpráv
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2022
|
Všechny akce uvedené v akčním programu stanoveném v milníku 88 musí být provedeny podle harmonogramu stanoveného v uvedeném programu.
Musí být zřízena síť, která zahrnuje jednoho jmenovaného člena z každého ministerstva, ledaže konkrétní odbor řádně odůvodní, proč člena nejmenoval. Byl vytvořen rámec pro podávání zpráv, který umožní sledovat uplatňování testu dopadů na malé a střední podniky ve všech vládách.
|
|
90
|
3.4
Omezení regulačních překážek pro podnikání
|
Cílová
|
Vládní útvary, které uplatnily test dopadů na malé a střední podniky
|
—
|
Číslo
|
0
|
5
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2023
|
Nejméně pět ministerstev uplatní test dopadů na malé a střední podniky alespoň jednou v roce 2022. Dokládají to údaje o uplatňování testu dopadů na malé a střední podniky zveřejněné na specializovaných centralizovaných internetových stránkách.
|
|
91
|
3.5
Boj proti praní peněz
|
Cílová
|
Kontroly poskytovatelů svěřenských služeb nebo služeb pro společnosti prováděné útvarem pro dodržování předpisů v oblasti boje proti praní peněz (AMLCU)
|
—
|
Číslo
|
0
|
120
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Regulační vyšetřovatelé AMLCU provedounejméně 120 kontrol poskytovatelů TCSP (buď na místě, nebo na dálku). AMLCU přijme v roce 2021 alespoň dva další zaměstnance, včetně alespoň jednoho s odbornými dovednostmi v oblasti forenzního účetnictví, s cílem pomoci při dohledu nad poskytovateli TCSP a jejich řízení. Inspekce musí vzít v úvahu právní povinnosti poskytovatelů TCSP, včetně: rozsah oprávnění; posouzení obchodních rizik; posouzení rizik pro zákazníky; politiky a postupy; školení a instruktáž zaměstnanců; hloubková kontrola klienta a skutečné vlastnictví klientů; oznamování podezřelých transakcí.
Po provedení inspekce musí být poskytovatel TCSP vyhodnocen jako vysoce rizikový, středně vysoký, středně nízké nebo nízké riziko, což je podkladem pro úroveň budoucích inspekcí.
|
|
92
|
3.5
Boj proti praní peněz
|
Milník
|
Přezkum souboru nástrojů pro prosazování právních předpisů podle zákona o trestním soudnictví (praní peněz a financování terorismu) z roku 2010
|
Přezkum souboru nástrojů pro prosazování právních předpisů podle zákona o trestním soudnictví (praní peněz a financování terorismu) z roku 2010, včetně doporučení k rozšíření souboru nástrojů tak, aby zahrnoval režim správních finančních sankcí
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Pracovní skupina předloží vládě zprávu o přezkumu proveditelnosti změny primárních právních předpisů s cílem rozšířit soubor regulačních nástrojů tak, aby zahrnoval režim správních finančních sankcí, včetně doporučení k takovému rozšíření souboru regulačních nástrojů, je-li to považováno za proveditelné.
|
|
93
|
3.5
Boj proti praní peněz
|
Milník
|
Zveřejnění posouzení odvětvových rizik poskytovatelů svěřenských služeb nebo služeb pro společnosti v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu
|
Zveřejnění posouzení odvětvových rizik poskytovatelů svěřenských služeb nebo služeb pro společnosti v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2022
|
Bylo zveřejněno odvětvové posouzení rizik poskytovatelů svěřenských služeb nebo služeb pro společnosti v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu, které vypracoval Řídící výbor pro boj proti praní peněz. Analýza v rámci posouzení rizik vychází z odpovědí obdržených na podrobný dotazník vydaný všem příslušným orgánům dohledu nad TCSP. Při tomto posuzování se použije metodika doporučená Evropskou komisí, která se používá v nadnárodním posouzení rizik vypracovaném Evropskou komisí.
|
|
94
|
3.5
Boj proti praní peněz
|
Milník
|
Vstup v platnost právních předpisů, kterými se zavádí režim správních finančních sankcí pro AMLCU nebo jakékoli příslušné nástupnické subjekty
|
Ustanovení právních předpisů uvádějící vstup právních předpisů v platnost
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Právní předpisy vstupují v platnost. Zavedla režim správních finančních sankcí pro AMLCU nebo jakékoli příslušné nástupnické orgány v souladu se šestou směrnicí o boji proti praní peněz. Tento nový režim správních finančních sankcí se vztahuje na určené osoby v nefinančním sektoru, přičemž AMLCU nebo jakékoli relevantní nástupnické subjekty jsou příslušným orgánem alespoň pro poskytovatele svěřenských služeb nebo služeb pro společnosti, kteří nespadají do působnosti irské centrální banky nebo předepsaných účetních orgánů.
|
|
95
|
3.6
Agresivní daňové plánování
|
Milník
|
Změna kapitálových opravných položek k nehmotným aktivům
|
Ustanovení právních předpisů uvádějící vstup právních předpisů v platnost
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2020
|
Právní předpisy vstupují v platnost. Změnila kapitálové opravné položky k nehmotným aktivům tak, aby stanovila, že všechna aktiva nabytá od října 2020 plně spadají do oblasti působnosti pravidel pro vyrovnávací poplatky v souladu s mezinárodními osvědčenými postupy.
|
|
96
|
3.6
Agresivní daňové plánování
|
Milník
|
Reforma rezidence v oblasti daně z příjmu právnických osob a posílená pravidla pro ovládané zahraniční společnosti vztahující se na seznam nespolupracujících jurisdikcí
|
Zveřejnění oběžníku a ustanovení o vstupu právních předpisů v platnost
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2021
|
Zveřejnění oběžníku týkajícího se změny irských pravidel pro daňovou rezidenci právnických osob s cílem zabránit tomu, aby irské zapsané společnosti byly pro daňové účely bez státní příslušnosti, a uzavření struktur (jako je tzv. „Double Irish“), které byly navrženy tak, aby zneužily mezery v pravidlech USA proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Právní předpisy posílí pravidla pro ovládané zahraniční společnosti, aby se vztahovala na seznam nespolupracujících jurisdikcí, a překračují minimální požadavky na směrnici proti vyhýbání se daňovým povinnostem v části 35B zákona o konsolidovaných daních z roku 1997 týkající se ovládaných zahraničních společností. Článek 835YA nepoužije oddíl 835T (osvobození od efektivní daňové sazby), oddíl 835U (osvobození nízkého ziskového rozpětí od daně) a oddíl 835V (osvobození nízkého účetního zisku od daně), takže irská společnost-rezident s ovládanou zahraniční společností, která je rezidentem v jurisdikci, která je uvedena na unijním seznamu jurisdikcí nespolupracujících v daňové oblasti v účetním období ovládané zahraniční společnosti, nemůže výše uvedená osvobození využít.
|
|
97
|
3.6
Agresivní daňové plánování
|
Milník
|
Ekonomická analýza toků odchozích plateb a nedávné reformy a veřejná konzultace o opatřeních vztahujících se na odchozí platby
|
Zveřejnění ekonomické analýzy toků odchozích plateb a nedávných reforem a zveřejnění shrnutí veřejné konzultace o opatřeních vztahujících se na odchozí platby
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Ekonomická analýza vypracovaná nezávislým externím dodavatelem musí být zveřejněna. Posoudila platební toky (včetně úroků, licenčních poplatků a dividend do/z členských států EU a jurisdikcí mimo EU, včetně offshorových finančních center) a praktický dopad provádění nedávných reforem irského zákona o dani z příjmů právnických osob a klíčových reforem v jiných jurisdikcích, zejména ve Spojených státech, na tyto toky.
Uskuteční se rovněž veřejná konzultace o možnosti zavedení opatření vztahujících se na odchozí platby, která bude zveřejněna na internetových stránkách ministerstva financí. Konzultace musí být zahájena za účelem vyjádření zúčastněných stran po dobu nejméně šesti týdnů. Opatření zvažovaná v rámci veřejné konzultace zahrnují uplatňování srážkové daně a zavedení neodpočitatelnosti odchozích plateb.
|
|
98
|
3.6
Agresivní daňové plánování
|
Milník
|
Byly zavedeny právní předpisy týkající se odchozích plateb s cílem zabránit dvojímu nezdanění
|
Ustanovení právních předpisů uvádějící vstup právních předpisů v platnost
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2024
|
Právní předpisy vstupují v platnost. Vztahuje se na odchozí platby (úroky, licenční poplatky a dividendy), aby se zabránilo dvojímu nezdanění, a to i mimo země uvedené na unijním seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí, včetně všech jurisdikcí bez zdanění a jurisdikcí s nulovým zdaněním. Opatření zahrnují srážkové daně nebo neodpočitatelnost odchozích plateb. V případě dividend zahrnují opatření srážkovou daň, protože dividendy nelze odečíst.
|
|
99
|
3.7
Důchody
|
Milník
|
Zpráva o doplňkovém důchodovém prostředí
|
Zveřejnění zprávy meziresortní skupiny pro reformu důchodů a zdanění s cílem pomoci zjednodušit a harmonizovat penzijní připojištění
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2020
|
Meziresortní skupina pro reformu důchodového systému a zdanění zveřejní zprávu. Předložila řadu doporučení, jak pokročit v úsilí o zjednodušení a harmonizaci doplňkového důchodového systému.
|
|
100
|
3.7
Důchody
|
Milník
|
Legislativní opatření ke zjednodušení a harmonizaci doplňkového důchodového připojištění
|
Ustanovení právních předpisů uvádějící vstup právních předpisů v platnost
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Právní předpisy vstoupí v platnost s přihlédnutím k následujícím konkrétním doporučením zprávy uvedené v milníku 99: i) zruší pravidlo, které zakazuje převody ze systémů zaměstnaneckého penzijního pojištění druhého pilíře na osobní spořicí účty v rámci třetího pilíře, pokud má daná osoba odslouženou dobu delší než 15 let; II) odstraní věcné dávky z důchodu zaměstnance; a iii) zruší „schválený minimální důchodový fond“. To podpoří harmonizaci v rámci celého důchodového systému.
produkty a systémy zaměstnaneckého penzijního pojištění, včetně daňového zacházení s příspěvky zaměstnavatelů na důchody zaměstnanců, a rovněž přispívají ke zjednodušení procesu čerpání
|
|
101
|
3.8
Zvýšit poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
|
Milník
|
Zahájení provozu LDA jako obchodní státní agentury
|
Uvedení LDA do provozu jako státní obchodní agentura
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Zákon o pozemkovém rozvoji vstoupí v platnost a Agentura pro územní rozvoj (LDA) bude zřízena jako určená společnost podle zákona o obchodních společnostech.
Mezi účely LDA patří zvýšení nabídky bydlení ve státě, a zejména sociálního a cenově dostupného bydlení.
Očekává se, že toto opatření významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
LDA zejména zajistí soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí a požaduje, aby hospodářské subjekty provádějící stavební práce zajistily, že nejméně 70 % (hmotnostních) stavebního a demoličního odpadu neklasifikovaného jako nebezpečný (s výjimkou přirozeně se vyskytujících materiálů uvedených v kategorii 17 05 04 v Evropském seznamu odpadů stanoveném rozhodnutím 2000/532/ES ze dne 3. května 2000, kterým se nahrazuje rozhodnutí 94/3/ES, kterým se stanoví seznam odpadů podle čl. 1 písm. a) směrnice Rady 75/442/EHS o odpadech a rozhodnutí Rady 94/904/ES, kterým se stanoví seznam nebezpečných odpadů podle podle čl. 1 odst. 4 směrnice Rady 91/689/EHS o nebezpečných odpadech (oznámeno pod číslem C(2000) 1147) vyprodukovaných na staveništi se připraví k opětovnému použití, recyklaci a jinému materiálovému využití, včetně zasypávání, při němž se odpad nahrazuje jinými materiály, v souladu s hierarchií způsobů nakládání s odpady a protokolem EU pro nakládání se stavebním a demoličním odpadem.
|
|
102
|
3.8
Zvýšit poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
|
Cílová
|
Domy zpřístupněné k prodeji prostřednictvím nového systému nákupu nemovitostí na veřejných pozemcích“
|
—
|
Číslo
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
Nejméně 100 bytů se zpřístupní k prodeji prostřednictvím systému nákupu nemovitostí na veřejných pozemcích.
|
|
103
|
3.8
Zvýšit poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
|
Cílová
|
Domy dodané v rámci systému nákladového pronájmu“
|
—
|
Číslo
|
0
|
450
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
V rámci programu pro pronájem nákladů musí být dokončeno a pronajato nejméně 450 domů.
|
|
104
|
3.8
Zvýšit poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
|
Cílová
|
Bydlení zpřístupněné k prodeji kupujícím, kteří využívají režim kapitálové podpory“
|
—
|
Číslo
|
0
|
100
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2023
|
Nejméně 100 domácností je dáno k dispozici k prodeji kupujícím, kteří využívají režim kapitálové podpory.
|
|
105
|
3.9
Zdraví
|
Milník
|
Zahájení provozu smlouvy se společností Sláintecare Consultant
|
Zahájení provozu smlouvy se společností Sláintecare Consultant
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2021
|
Smlouva se společností Sláintecare Consultant vstoupila v platnost. Zahrnuje zvýšení platu nad úroveň platů stávajících nových účastníků na trhu a nová smluvní ujednání pro konzultanty. Jedná se o „veřejnou“ pracovní smlouvu, která neobsahuje ustanovení týkající se soukromé praxe, ať už na místě, nebo mimo něj. Nová smlouva se použije na všechny smlouvy uzavřené nejpozději po 30. září 2021. Všem stávajícím konzultantům musí být nabídnuta možnost trvale přejít na smlouvu Sláintecare Consultant, ale musí jim být ponechána možnost setrvat na své stávající smlouvě.
|
|
106
|
3.9
Zdraví
|
Cílová
|
Komunitní zdravotní sítě, které přijímají doporučení od praktických lékařů
|
—
|
Číslo
|
0
|
96
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2022
|
Celkem 96 komunitní zdravotní sítě (CHN) přijme doporučení od praktických lékařů.
|
|
107
|
3.9
Zdraví
|
Cílová
|
Pacienti účastnící se programu řízení chronických onemocnění
|
—
|
Číslo
|
120 000
|
430 000
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2023
|
Nejméně 430000 pacientů s chronickým onemocněním nebo s vysokým rizikem chronického onemocnění musí být zaregistrováno jako účastníci jedné ze složek (Opportunistic Case findingding; Roční preventivní program pro pacienty s vysokým rizikem kardiovaskulárních onemocnění nebo diabetu; Strukturovaný program léčby pro osoby s diagnostikovanou chronickými onemocněními zahrnutými do programu) programu pro zvládání chronických onemocnění, jakmile bude v roce 2023 plně proveden, ve srovnání s 120000 pacienty způsobilými k registraci v programu do 31. prosince 2020. Pacientům v rámci programu pro zvládání chronických onemocnění se během dvanáctiměsíčního období poskytnou dva plánované přezkumy, které zahrnují vzdělávání pacientů, preventivní péči, přezkum léků, fyzické vyšetření, naplánovaná vyšetření a individuální plán péče. Každý přezkum sestává z konzultace s praktickým ošetřovatelem, po němž následuje konzultace s praktickým pracovníkem.
|
D. AUDIT A KONTROLA
D.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Před podáním první žádosti o platbu musí být zprovozněn systém úložišť pro zaznamenávání, uchovávání a zpřístupňování všech příslušných údajů týkajících se provádění plánu na podporu oživení a odolnosti – dosažení milníků a cílů, údajů o konečných příjemcích, dodavatelích, subdodavatelích a skutečných majitelích. Irsko předloží zvláštní zprávu o auditu před první žádostí o platbu, v níž potvrdí účinnost funkcí systému úložišť. Zpráva o auditu se provádí za účelem analýzy veškerých zjištěných souvisejících nedostatků a přijatých nebo plánovaných nápravných opatření.
Kromě toho Irsko před podáním první žádosti o platbu v rámci Nástroje pro oživení a odolnost zajistí, aby byla prostřednictvím analýzy pracovní zátěže zaručena správní kapacita prováděcího subjektu, jakož i správní kapacita auditního subjektu.
Prováděcí subjekt s cílem dále posílit rámec pro prevenci, odhalování a nápravu jakýchkoli závažných nesrovnalostí, jako jsou podvody, střet zájmů, korupce a dvojí financování, vydává odpovědným oddělením pokyny týkající se střetu zájmů ex ante a kontrol dvojího financování, posuzování rizika podvodů a ověřování na místě.
Milník 110 v rámci tohoto opatření musí být splněn do okamžiku předložení druhé žádosti o platbu Komisi.
D.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Orientační harmonogram pro dokončení
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka měření
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
108
|
Sledování a provádění plánu
|
Milník
|
Systém úložišť pro audit a kontroly: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost
|
Zpráva o auditu potvrzující funkce systému úložišť
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Před podáním první žádosti o platbu musí být zaveden a zprovozněn systém úložišť pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost. Systém musí zahrnovat přinejmenším tyto funkce:
a) shromažďování údajů a sledování plnění milníků a cílů;
b) shromažďovat a uchovávat údaje požadované v čl. 22 odst. 2 písm. d) bodech i) až iii) nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost a zajišťovat k nim přístup.
|
|
109
|
Sledování a provádění plánu
|
Milník
|
Správní kapacita prováděcího subjektu a auditního subjektu
|
Zpráva potvrzující přidělení zdrojů prováděcímu subjektu a auditnímu subjektu
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2021
|
Správní kapacita prováděcího subjektu, jakož i správní kapacita auditního subjektu jsou zaručeny první žádostí o platbu prostřednictvím analýzy pracovní zátěže.
|
|
110
|
Sledování a provádění plánu
|
Milník
|
Posílení rámce pro prevenci, odhalování a nápravu jakýchkoli závažných nesrovnalostí
|
Vydané pokyny
|
—
|
—
|
—
|
Před podáním druhé žádosti o platbu
|
Před podáním druhé žádosti o platbu
|
Prováděcí orgán irského plánu pro oživení a odolnost vydá pokyny odpovědným oddělením s cílem posílit rámec pro prevenci, odhalování a nápravu jakýchkoli závažných nesrovnalostí, jako jsou podvody, střet zájmů, korupce a dvojí financování. Tyto pokyny musí obsahovat alespoň:
a) Pokyny pro odpovědné útvary k provádění kontrol střetu zájmů ex ante a dvojího financování s využitím vhodných vnitrostátních databází a nástrojů pro vytěžování údajů a hodnocení rizik. Pokyny by měly rovněž obsahovat údaje, které musí odpovědné útvary shromažďovat a vykazovat od konečných příjemců;
b) Pokyny pro odpovědné útvary, aby provedly posouzení rizika podvodů u svých příslušných opatření v rámci Nástroje pro oživení a odolnost;
C) Jasné postupy pro ověřování na místě, které mají provádět odpovědné útvary.
|
E. REPowerEU
Tato složka irského plánu pro oživení a odolnost je strukturována na základě šesti opatření a přispívá k řešení výzev zelené transformace, zejména potřeby zlepšit energetickou účinnost budov, urychlit rozvoj dodatečné výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů energie, snížit závislost na dovážených fosilních palivech a zlepšit dostupnost a přístupnost veřejné dopravy s nulovými čistými emisemi.
Cílem kapitoly REPowerEU irského plánu pro oživení a odolnost je:
-Zvýšit a urychlit zavádění energie z obnovitelných zdrojů zvýšením výrobní kapacity udržitelného biometanu a urychlením zavádění větrné energie na moři přijetím politického prohlášení o zavedení režimu řízeného plánem, přijetím určeného plánu pro námořní oblasti a zahájením aukce práv na rozvoj těchto oblastí.
-Zvýšit energetickou účinnost a snížit náklady na energetické systémy poskytnutím programů modernizace veřejných budov, jako jsou správní budovy, nemocnice a školy, a snížením spotřeby primární energie ve veřejných budovách.
-Posílit poskytování udržitelné veřejné dopravy s nulovými čistými emisemi prostřednictvím výstavby infrastruktury pro dobíjení baterií pro centrum Dublinu na linku Drogheda, která je součástí irské hlavní sítě podle nařízení o TEN-T.
Všechna opatření obsažená v irské kapitole REPowerEU mají přeshraniční dopad nebo dopad na více zemí. Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, ať už prostřednictvím aukcí obnovitelných zdrojů energie na moři, nebo podporou rozšíření udržitelného odvětví biometanu, má přeshraniční rozměr nebo rozměr zahrnující více zemí, neboť přispívá k zajištění bezpečnosti dodávek, jakož i k odstranění úzkých míst v energetických tocích a uvolnění nadbytečné kapacity pro účely propojení. Stejně tak řešení spotřeby primární energie a snižování poptávky po energii rovněž přispívá k přeshraničním cílům uvolněním kapacity, a tím i dodávek pro ostatní členské státy. Zvýšení dostupnosti a přístupnosti veřejné dopravy s nulovými čistými emisemi v koridorech TEN-T pravděpodobně pomůže snížit poptávku po fosilních palivech pro účely soukromé dopravy.
Kapitola REPowerEU podporuje řešení doporučení pro jednotlivé země týkajících se snížení celkové závislosti na fosilních palivech (doporučení pro zemi 4.1 v roce 2022 a 4,1 v roce 2023) urychlením zavádění energie z obnovitelných zdrojů, zejména větrné energie na moři a udržitelného biometanu, a racionalizací plánovacího a povolovacího rámce pro obnovitelné zdroje energie (doporučení pro zemi 4.2 v roce 2022 a 4.4 v roce 2023), jakož i prováděním dodatečných opatření na podporu energetické účinnosti v soukromých a veřejných budovách s cílem snížit účty za energii a náklady na energetický systém (doporučení pro zemi 4.5 v roce 2023). Kromě toho tato kapitola prostřednictvím opatření pro modernizaci, která povedou ke snížení spotřeby energie ve veřejném sektoru, pomáhá řešit doporučení rozšířit veřejné investice do zelené transformace a energetické bezpečnosti (doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2022).
Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, a to s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujících kroků stanovených v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k zásadě „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).
E.1. Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu
Investice: 5.1 Upscaling a Biomethane Industry in Ireland (Zvýšení odvětví biomethanu v Irsku)
Cílem tohoto opatření je podpořit výrobu a využívání udržitelného biometanu v souladu se směrnicí o obnovitelných zdrojích energie a urychlit integraci obnovitelných zdrojů energie. Investice sestává ze dvou dílčích opatření.
První dílčí opatření spočívá v tom, že irská vláda přijme národní strategii pro biomethan, která stanoví politické směry pro rozvoj udržitelného odvětví biometanu v Irsku. Strategie určí opatření na podporu rozvoje odvětví udržitelného biometanu.
Druhé dílčí opatření spočívá ve financování kapitálového grantu na výstavbu nebo modernizaci výrobních zařízení. Výzva k podávání žádostí o grant vyžaduje soulad se směrnicí (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie, zejména aby zařízení splňovala kritéria udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů stanovená v článcích 29 až 31 a pravidla pro biopaliva z potravinářských a krmiv stanovená v článku 26. Zahrnuje rovněž kritérium výběru, že provoz nákladních vozidel přepravujících biologický odpad musí být minimalizován. Podpora z tohoto opatření zvýší výrobní kapacitu udržitelného biometanu nejméně o 0,1 terawatthodin (TWh).
Investice musí být provedena do 30. června 2026.
Investice: 5.2 Infrastruktura pro nabíjení Drogheda
Cílem investice je umožnit udržitelnou železniční dopravu prostřednictvím instalace infrastruktury pro dobíjení vlakových baterií v Drogheda, která umožní zavedení bateriových elektrických vlaků výměnou dieselových vozů na trase z centra Dublinu do Drogheda.
Opatření spočívá v instalaci infrastruktury pro nabíjení vlakových baterií v Droghedě za účelem zajištění bateriových elektrických železničních vozů. Zahrnuje dobíjecí infrastrukturu s dobíjecí kapacitou 3,5 megawatthodiny (MWh) a její instalaci, jakož i odstavné práce.
Investice musí být provedena do 30. června 2026.
Investice: 5.3 Pilotní energie a dekarbonizace SEAI/HSE Pathfinder
Cílem investice je podpořit a mobilizovat modernizaci v oblasti energetiky a dekarbonizace ve veřejném sektoru. Dále rozvíjí program SEAI Pathfinder, jehož cílem je pomoci veřejným subjektům dosáhnout jejich cílů v oblasti modernizace a zlepšit energetickou náročnost. Cílem pilotního projektu „Energie a dekarbonizace Pathfinder“ výkonného orgánu pro zdravotnictví (HSE) je zajistit energetické dovybavení a modernizaci ve zdravotnictví a působit jako průkopník pro poskytování zkušeností a poznatků HSE za účelem dekarbonizace jejich portfolia nemovitostí.
Investice spočívá v opatřeních na modernizaci aktiv HSE. Intervence v oblasti energetické účinnosti zahrnují podpůrné infrastruktury, investice do nízkouhlíkového systému vytápění, jakož i modernizaci konstrukcí (např. stěny, okna, izolace) a další modernizace energetické účinnosti (např. střešní solární zařízení, modernizace osvětlení LED, kontroly systému správy budov, mechanické a elektrické služby). Akce dovybavení se provedou v pěti oblastech HSE: Obecní ošetřovatelská jednotka Lusk, oddělení komunitních ošetřovatelů Baltinglass, Clonakilty Community Oursing Unit, Regional Hospital Mullingar a Our Lady of Lourdes Hospital. Tato opatření povedou k alespoň 30 % snížení spotřeby primární energie v pěti HSE.
Investice musí být provedena do 30. června 2026.
Investice: 5.4 Rozšířený program Pathfinder Dekarbonizace a modernizace školního sektoru
Cílem investice je renovovat výběr základních a postprimárních škol v databázi pilotního programu pro profil energetických inventářů. Cílem investice je rovněž dokončit fázi realizace programu „Inventarizace energetického profilu škol“, který určuje a rozvíjí cílené programy v oblasti energetiky a dekarbonizace pro školní odvětví.
Investice sestává ze dvou dílčích opatření. První podopatření se týká zvyšování energetické účinnosti základních a postsekundárních škol prostřednictvím intervencí zaměřených na modernizaci. To může zahrnovat modernizaci izolace stěn a střech, dveří a oken, zlepšení těsnosti vzduchu, modernizaci osvětlení a vytápění LED, jakož i instalaci obnovitelných technologií. Musí být modernizováno nejméně 20 základních/postprimárních škol. To povede k nejméně 30 % snížení spotřeby primární energie ve školách.
Druhé podopatření se týká fáze realizace programu „Inventarizace energetického profilu škol“. Sestává z průzkumu a sběru údajů nejméně 2991 škol odborníky ve stavebnictví s cílem shromáždit údaje relevantní pro dovybavení intervencí.
Investice musí být provedena do 30. června 2026.
Investice: 5.5 Retrofit of No.6 Ely Place
Cílem této investice je financovat modernizaci bloku veřejných kanceláří v lokalitě č. 6 Ely Place v Dublinu s cílem snížit emise uhlíku z budovy a zlepšit energetickou účinnost.
Opatření spočívá v renovaci nejméně 3 500 metrů čtverečních budovy nacházející se na 6 Ely Place. To povede k nejméně 30 % snížení spotřeby primární energie.
Investice musí být provedena do 1. čtvrtletí roku 2026.
Reforma: 5.6: Režim podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů na moři (ORESS).
Cílem reformy je podpořit a urychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie na moři v Irsku. Cílem reformy je přispět k dosažení cíle instalovaného výkonu větrné energie na moři do roku 2030 ve výši 5 gigawattů (GW).
Reforma spočívá ve zveřejnění politického prohlášení irské vlády, v němž jsou stanoveny politické cíle a priority pro usnadnění dosažení 5 GW kapacity větrné energie na moři do roku 2030. V prohlášení o politice budou navržena opatření k urychlení zavádění větrné energie na moři. Navrhne rovněž opatření k provádění rámce řízeného plánem pro rozvoj energie na moři.
Reforma dále spočívá v tom, že Oireachtas přijme plán pro mořské oblasti určený pro jižní pobřeží (Keltské moře) a zahájí a ukončí první aukci režimu podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů na moři v rámci prohlášení o politice.
Provádění reformy se dokončí do 30. června 2026.
D.2. Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory
|
Č.
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
Kvalitativní ukazatele
(pro milníky)
|
Kvantitativní ukazatele
(pro cíle)
|
Orientační harmonogram pro dokončení
|
Popis každého milníku a cíle
|
|
|
|
|
|
|
Jednotka měření
|
Výchozí stav
|
Cíl
|
Čtvrtina
|
Rok
|
|
|
111
|
5.1 Upscaling a Biomethane Industry in Ireland (Zvýšení odvětví biomethanu v Irsku)
|
Milník
|
Strategie pro
produkce a
zavádění udržitelných
biometan
|
Přijetí a zveřejnění strategie
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Irská vláda přijme a zveřejní národní strategii pro biomethan. Strategie určí opatření na podporu rozvoje odvětví udržitelného biometanu.
|
|
|
112
|
5.1 Upscaling a Biomethane Industry in Ireland (Zvýšení odvětví biomethanu v Irsku)
|
Milník
|
Výzva k podávání žádostí o granty na výstavbu nebo modernizaci výrobních zařízení
|
Zveřejněna výzva k podávání přihlášek
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Zveřejnění výzvy k podávání žádostí o granty na podporu výroby
udržitelný biometan.
|
|
|
113
|
5.1 Upscaling a Biomethane Industry in Ireland (Zvýšení odvětví biomethanu v Irsku)
|
Cílová
|
Instalace nového
biometan
výrobní kapacita
|
|
TWh
|
0
|
0.1
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Grant musí vést k nejméně 0,1 terawatthodinám nové instalované kapacity pro výrobu udržitelného biometanu.
|
|
|
114
|
5.2 Infrastruktura pro nabíjení Drogheda
|
Milník
|
Zadávání zakázek na infrastrukturu pro dobíjení vlaků a odstavné práce
|
Zadání zakázek
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2024
|
Zakázka na instalaci infrastruktury pro dobíjení vlaků v Droghedě a zakázka na odstavné práce budou zadány.
|
|
|
115
|
5.2 Infrastruktura pro nabíjení Drogheda
|
Milník
|
Dokončení infrastruktury pro dobíjení bateriových vlaků
|
Podepsané osvědčení o dokončení prací
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nabíjení bateriovým elektrickým vlakem
infrastruktura v Drogheda musí být dokončena a povolení k uvedení do provozu musí být schváleno Komisí pro nařízení o železnicích (CRR).
|
|
|
116
|
5.3 Pilotní energie a dekarbonizace SEAI/HSE Pathfinder
|
Milník
|
Podepsané pracovní smlouvy na akce týkající se modernizace nemovitostí HSE
|
Podepsané pracovní smlouvy
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2025
|
Pracovní smlouvy musí být podepsány na dovybavení pěti nemovitostí HSE.
|
|
|
117
|
5.3 Pilotní energie a dekarbonizace SEAI/HSE Pathfinder
|
Milník
|
Dokončení dovybavení nemovitostí HSE.
|
Dokončení dovybavení.
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Musí být dosaženo alespoň 30 % snížení spotřeby primární energie v pěti HSE.
|
|
|
118
|
5.4 Rozšířený program „Pathfinder Dekarbonisation and Retrofit“ a energetický profil škol
|
Milník
|
Zadávání zakázek na projekt základních/pokrokových škol.
|
Zadávání zakázek na projekt
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ ČTVRT
|
2024
|
Zakázky na projekt musí být zadány nejméně 20 základním/postprimárním školám.
|
|
|
119
|
5.4 Rozšířený program „Pathfinder Dekarbonisation and Retrofit“ a energetický profil škol
|
Milník
|
Dokončení dovybavení základních/postprimárních škol a shromažďování a nahrávání údajů pro školy do inventárního systému.
|
Dokončení dovybavení a shromažďování a nahrávání údajů do inventárního systému.
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Nejméně ve 20 základních/postprimárních školách musí být dosaženo alespoň 30 % snížení spotřeby primární energie.
Údaje relevantní pro dovybavení intervencí musí být shromážděny nejméně u 2991 škol a nahrány do inventárního systému.
|
|
|
120
|
5.5 Obnova a obnova č. 6 Place
|
Milník
|
Podepsání smlouvy
|
Podepsání smlouvy
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2024
|
Musí být podepsána smlouva o obnově a renovaci č. 6 Ely Place, Dublin.
|
|
|
121
|
5.5 Obnova a obnova č. 6 Place
|
Milník
|
Dokončení prací
|
Dokončení prací
|
M2
|
0
|
3 500
|
ČTVRTLETÍ 1
|
2026
|
Dokončení prací na rekonstrukci a renovaci alespoň
3500 metrů čtverečních budovy nacházející se na 6 Ely Place v Dublinu, což vede k nejméně 30 % snížení spotřeby primární energie.
|
|
|
122
|
5.6 Program podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů na moři (ORESS)
|
Milník
|
Zveřejnění prohlášení o politice pro urychlení zavádění větrné energie na moři a přijetí plánu námořní oblasti určeného pro jižní pobřeží Oireachtas
|
Zveřejnění politického prohlášení a přijetí plánu pro námořní oblast určeného pro jižní pobřeží
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ 3
|
2025
|
Bude zveřejněno politické prohlášení irské vlády, v němž budou stanoveny politické cíle a priority pro usnadnění dosažení 5 GW kapacity větrné energie na moři do roku 2030.
Oba sněmovny Oireachtas přijmou plán pro námořní oblast určený pro jižní pobřeží.
|
|
|
123
|
5.6 Program podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů na moři (ORESS)
|
Milník
|
Zadání dopisu o nabídce po první dražbě rozvoje energie z obnovitelných zdrojů na moři
|
Zadání dopisu o nabídce
|
—
|
—
|
—
|
ČTVRTLETÍ
|
2026
|
Dopis nabídky bude udělen vítěznému projektu po první aukci rozvoje obnovitelných zdrojů energie na moři.
Dopis s nabídkou poskytne vítěznému projektu dvousměrnou rozdílovou smlouvu na dobu až 20 let.
|
|
Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost
Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost Irska činí 1 163 158 300 EUR.
ODDÍL 2: FINANČNÍ PODPORA
1.Finanční příspěvek
Splátky uvedené v čl. 2 odst. 2 jsou rozděleny takto:
1.1.První splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
95
|
3.6 Agresivní daňové plánování
|
Milník
|
Změna kapitálových opravných položek k nehmotným aktivům
|
|
47
|
1.9 uhlíková daň
|
Milník
|
Trajektorie sazby uhlíkové daně Právní předpisy
|
|
99
|
3.7 Důchody
|
Milník
|
Zpráva o doplňkovém důchodovém prostředí
|
|
96
|
3.6 Agresivní daňové plánování
|
Milník
|
Reforma rezidence v oblasti daně z příjmu právnických osob a posílená pravidla pro ovládané zahraniční společnosti vztahující se na seznam nespolupracujících jurisdikcí
|
|
48
|
1.9 uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2021
|
|
32
|
1.6 Posílená obnova patogenů
|
Milník
|
Předběžná studie rekultivace rašelinišť
|
|
43
|
1.8 Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna) z roku 2021
|
Milník
|
Vstup v platnost zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (pozměňovací návrh) z roku 2021
|
|
45
|
1.8 Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna) z roku 2021
|
Milník
|
První aktualizace akčního plánu v oblasti klimatu
|
|
69
|
2.6.1 Přehled projektů v oblasti elektronického zdravotnictví – e-Pharmacy
|
Milník
|
Zadávání zakázek na systémy ePharmacy
|
|
76
|
2.7 Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
|
Milník
|
Zveřejnění desetileté strategie pro dovednosti dospělých
|
|
80
|
3.2 Program reakce na dovednosti v oblasti obnovy Solasu
|
Milník
|
Zveřejnění všech příležitostí k poskytování dovedností v rámci programu „Dovednosti ke konkurenceschopnosti“
|
|
105
|
3.9 Zdraví
|
Milník
|
Zahájení provozu smlouvy se společností Sláintecare Consultant
|
|
61
|
2.3.2 Digitální infrastruktura a financování škol – infrastruktura IKT
|
Milník
|
Zveřejnění oběžníku školám s cílem sdělit kritéria financování
|
|
9
|
1.3 Program energetické modernizace budov veřejného sektoru
|
Milník
|
Zahájení prací na dovybavení
|
|
14
|
1.4.1 Enable Future Electrification through Targeted Investment in Cork Commuter Rail – Vytvoření další průchozí trati s další nástupištěm na stanici Kent Station
|
Milník
|
Zadání zakázky na projekt stanice Kent
|
|
33
|
1.6 Posílená obnova patogenů
|
Cílová
|
Zahájení prací na prvních vrchovištích
|
|
44
|
1.8 Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna) z roku 2021
|
Milník
|
Přijetí prvního tříletého pětiletého rozpočtového programu pro uhlíkové rozpočty
|
|
62
|
2.3.2 Digitální infrastruktura a financování škol – infrastruktura IKT
|
Cílová
|
Finanční prostředky poskytnuté základním a postsekundárním školám
|
|
72
|
2.6.2 Soustava projektů elektronického zdravotnictví – integrovaný systém finančního řízení
|
Milník
|
Dokončení výstavby a konfigurace integrovaného systému finančního řízení
|
|
74
|
2.7 Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
|
Milník
|
Zveřejnění digitální strategie pro školy
|
|
77
|
2.7 Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
|
Cílová
|
Znevýhodnění studenti vybavení zařízeními IKT
|
|
81
|
3.2 Program reakce na dovednosti v oblasti obnovy Solasu
|
Milník
|
Zveřejnění všech příležitostí k poskytování zelených dovedností a modulů
|
|
91
|
3.5 Boj proti praní peněz
|
Cílová
|
Kontroly poskytovatelů svěřenských služeb nebo služeb pro společnosti prováděné útvarem pro dodržování předpisů v oblasti boje proti praní peněz (AMLCU)
|
|
92
|
3.5 Boj proti praní peněz
|
Milník
|
Přezkum souboru nástrojů pro prosazování právních předpisů podle zákona o trestním soudnictví (praní peněz a financování terorismu) z roku 2010
|
|
97
|
3.6 Agresivní daňové plánování
|
Milník
|
Ekonomická analýza toků odchozích plateb a nedávné reformy a veřejná konzultace o opatřeních vztahujících se na odchozí platby
|
|
101
|
3.8 Zvýšení poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
|
Milník
|
Zahájení provozu LDA jako obchodní státní agentury
|
|
108
|
Sledování a provádění plánu
|
Milník
|
Systém úložišť pro audit a kontroly: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost
|
|
109
|
Sledování a provádění plánu
|
Milník
|
Správní kapacita prováděcího subjektu a auditního subjektu
|
|
37
|
1.7.1 Plán povodí – modernizace nejméně 10 malých čistíren odpadních vod
|
Milník
|
Výběr způsobilých čistíren odpadních vod
|
|
53
|
2.1 Rozvoj sdíleného vládního datového centra
|
Milník
|
Podpis smlouvy na výstavbu zařízení datového centra
|
|
84
|
3.3 Fond pro transformaci technologických univerzit
|
Milník
|
Projektové granty udělené v rámci programu reforem vzdělávání a odborné přípravy
|
|
88
|
3.4 Snižování regulačních překážek podnikání
|
Milník
|
Zveřejnění programu provádění testu dopadů na malé a střední podniky a komunikace se všemi vládními útvary
|
|
93
|
3.5 Boj proti praní peněz
|
Milník
|
Zveřejnění posouzení odvětvových rizik poskytovatelů svěřenských služeb nebo služeb pro společnosti v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu
|
|
38
|
1.7.1 Plán povodí – modernizace nejméně 10 malých čistíren odpadních vod
|
Milník
|
Zahájení modernizace malých čistíren odpadních vod
|
|
41
|
1.7.3 Plán povodí – Monitorování biologických a fyzikálně-chemických ukazatelů nejméně 20 lokalit
|
Milník
|
Zveřejnění pamětihodností vybraných pro monitorování
|
|
49
|
1.9 uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2022
|
|
56
|
2.2 Digitální transformace irského podniku
|
Milník
|
Vyhlášení výzev k předkládání návrhů
|
|
59
|
2.3.1 Digitální infrastruktura a financování škol – konektivita
|
Cílová
|
Připojení škol k širokopásmové síti
|
|
89
|
3.4 Snižování regulačních překážek podnikání
|
Milník
|
Provádění všech určených opatření k zajištění důsledného zavádění testu dopadů na malé a střední podniky ve všech vládách
|
|
12
|
1.4 Enable Future Electrification Through Targeted Investment in Cork Commuter Rail (Enable Future Electrification Thr Targeted Investment in Cork Commuter Rail)
|
Milník
|
Podpis smlouvy o elektrickém/bateriovém vozovém parku
|
|
|
|
Splátková částka
|
323 803 933 EUR
|
1.2.Druhá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
4
|
1.2.1 Urychlení dekarbonizace podnikatelského sektoru – Fond pro snižování emisí uhlíku
|
Milník
|
Vyhlášení výzvy k předkládání návrhů
|
|
17
|
1.4.2 Umožnit budoucí elektrifikaci cílenou investicí do dojíždění v Corku – dvojí sledování stávající jediné tratě mezi Glounthaune a Midletonem
|
Milník
|
Předkládání posouzení vlivů na životní prostředí
|
|
57
|
2.2 Digitální transformace irského podniku
|
Milník
|
Zřízení evropských center pro digitální inovace
|
|
63
|
2.4 Možnost online odpovědi na sčítání lidu
|
Milník
|
Pilotní projekt on-line sběru údajů je testován za účelem ověření proveditelnosti.
|
|
60
|
2.3.1 Digitální infrastruktura a financování škol – konektivita
|
Cílová
|
Připojení škol k širokopásmové síti
|
|
15
|
1.4.1 Umožnit budoucí elektrifikaci cílenou investicí do železniční trati Cork – Vytvoření další průchozí tratě s další nástupištěm na stanici Kent Station
|
Milník
|
Zadávání zakázek na stavební práce
|
|
18
|
1.4.2 Umožnit budoucí elektrifikaci cílenou investicí do dojíždění v Corku – dvojí sledování stávající jediné tratě mezi Glounthaune a Midletonem
|
Milník
|
Zakázka na stavební práce byla zadána
|
|
21
|
1.4.3 Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční dopravy Cork – Od signalizace tratí
|
Milník
|
Zadána hlavní zakázka na projekt a stavbu
|
|
75
|
2.7 Řešení digitální propasti a zlepšování digitálních dovedností
|
Cílová
|
Zvýšení počtu absolventů s vysokou úrovní dovedností v oblasti informačních a komunikačních technologií
|
|
100
|
3.7 Důchody
|
Milník
|
Legislativní opatření ke zjednodušení a harmonizaci doplňkového důchodového připojištění
|
|
106
|
3.9 Zdraví
|
Cílová
|
Komunitní zdravotní sítě, které přijímají doporučení od praktických lékařů
|
|
90
|
3.4 Snižování regulačních překážek podnikání
|
Cílová
|
Vládní útvary, které uplatnily test dopadů na malé a střední podniky
|
|
50
|
1.9 uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2023
|
|
102
|
3.8 Zvýšení poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
|
Cílová
|
Domy zpřístupněné k prodeji prostřednictvím nového systému nákupu nemovitostí na veřejných pozemcích“
|
|
103
|
3.8 Zvýšení poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
|
Cílová
|
Domy dodané v rámci systému nákladového pronájmu“
|
|
104
|
3.8 Zvýšení poskytování sociálního a cenově dostupného bydlení
|
Cílová
|
Bydlení zpřístupněné k prodeji kupujícím, kteří využívají režim kapitálové podpory“
|
|
110
|
Sledování a provádění plánu
|
Milník
|
Posílení rámce pro prevenci, odhalování a nápravu jakýchkoli závažných nesrovnalostí
|
|
|
|
Splátková částka
|
115511906 EUR
|
1.3.Třetí splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
11
|
1.3 Program energetické modernizace budov veřejného sektoru
|
Milník
|
Dovybavení Domu Toma Johnsona bylo dokončeno
|
|
22
|
1.4.3 Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční dopravy Cork – Od signalizace tratí
|
Milník
|
Přijetí podrobného návrhu režimu
|
|
34
|
1.6 Posílená obnova patogenů
|
Cílová
|
Zahájení prací na dalších vrchovištích
|
|
40
|
1.7.2 Plán povodí – studie proveditelnosti nejméně 20 čistíren odpadních vod
|
Cílová
|
Studie proveditelnosti a posouzení související s podopatřeními 1 a 3 posuzující příležitosti pro další modernizaci
|
|
66
|
2,5 Využívání technologií 5G k podpoře ekologičtějšího, inovativnějšího Irska
|
Cílová
|
Nákup 18 výpočetních uzlů
|
|
70
|
2.6.1 Přehled projektů v oblasti elektronického zdravotnictví – e-Pharmacy
|
Milník
|
Dokončení výstavby a konfigurace ePharmacy
|
|
107
|
3.9 Zdraví
|
Cílová
|
Pacienti účastnící se programu řízení chronických onemocnění
|
|
19
|
1.4.2 Umožnit budoucí elektrifikaci cílenou investicí do dojíždění v Corku – dvojí sledování stávající jediné tratě mezi Glounthaune a Midletonem
|
Milník
|
Zahájení prací na trati Glounthaune-Midleton
|
|
98
|
3.6 Agresivní daňové plánování
|
Milník
|
Byly zavedeny právní předpisy týkající se odchozích plateb s cílem zabránit dvojímu nezdanění
|
|
51
|
1.9 uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2024
|
|
86
|
3.3 Fond pro transformaci technologických univerzit
|
Cílová
|
Zaměstnanci všech pěti technologických univerzit, kteří se účastnili činností v oblasti prohlubování dovedností a rozvoje
|
|
87
|
3.3 Fond pro transformaci technologických univerzit
|
Cílová
|
Studenti všech pěti technologických univerzit zapsaní do nového nebo reformovaného vzdělávacího programu nebo studenti, kteří využili nové nebo reformované vzdělávací nebo vzdělávací činnosti
|
|
111
|
5.1 Upscaling a Biomethane Industry in Ireland (Zvýšení odvětví biomethanu v Irsku)
|
Milník
|
Strategie pro
produkce a
zavádění udržitelných
biometan
|
|
114
|
5.2 Infrastruktura pro nabíjení Drogheda
|
Milník
|
Zadávání zakázek na infrastrukturu pro dobíjení vlaků a odstavné práce
|
|
|
|
Splátková částka
|
240286336 EUR
|
1.4.Čtvrtá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
46
|
1.8 Návrh zákona o opatřeních v oblasti klimatu a nízkouhlíkovém rozvoji (změna) z roku 2021
|
Milník
|
Další aktualizace akčního plánu v oblasti klimatu
|
|
64
|
2.4 Možnost online odpovědi na sčítání lidu
|
Milník
|
Vzorek občanů testuje opětovné slyšení online sběru údajů o oblečení
|
|
16
|
1.4.1 Umožnit budoucí elektrifikaci cílenou investicí do železniční trati Cork – Vytvoření další průchozí tratě s další nástupištěm na stanici Kent Station
|
Milník
|
Přes plošnou platformu dokončeno
|
|
35
|
1.6 Posílená obnova patogenů
|
Cílová
|
Dokončení rekultivačních prací na prvních vrchovištích
|
|
67
|
2,5 Využívání technologií 5G k podpoře ekologičtějšího, inovativnějšího Irska
|
Cílová
|
Instalace výpočetních uzlů
|
|
85
|
3.3 Fond pro transformaci technologických univerzit
|
Milník
|
Schvalování projektových zpráv
|
|
24
|
1.5.1 Národní velká výzva – 1. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv prvního kola na vybrané ekologické projekty
|
|
25
|
1.5.1 Národní velká výzva – 1. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv prvního kola na vybrané digitální projekty
|
|
52
|
1.9 uhlíková daň
|
Milník
|
Zvýšení sazby uhlíkové daně v roce 2025
|
|
54
|
2.1 Rozvoj sdíleného vládního datového centra
|
Milník
|
Dokončení výstavby budovy zařízení datového centra
|
|
82
|
3.2 Program reakce na dovednosti v oblasti obnovy Solasu
|
Cílová
|
Účastníci akčního programu pro zelené dovednosti a Dovednosti ke konkurenceschopnosti účasti
|
|
83
|
3.2 Program reakce na dovednosti v oblasti obnovy Solasu
|
Cílová
|
Zvýšení podílu žen mladších 30 let s dosaženým vzděláním na úrovni 5 nebo nižší úrovně zapsané v iniciativě Dovednosti ke konkurenceschopnosti
|
|
112
|
5.1 Upscaling a Biomethane Industry in Ireland (Zvýšení odvětví biomethanu v Irsku)
|
Milník
|
Výzva k podávání žádostí o granty na výstavbu nebo modernizaci výrobních zařízení
|
|
116
|
5.3 Pilotní energie a dekarbonizace SEAI/HSE Pathfinder
|
Milník
|
Podepsané pracovní smlouvy na akce týkající se modernizace nemovitostí HSE
|
|
118
|
5.4 Rozšířený program „Pathfinder Dekarbonisation and Retrofit“ a energetický profil škol
|
Milník
|
Zadávání zakázek na projekt základních/pokrokových škol.
|
|
120
|
5.5 Obnova a obnova č. 6 Place
|
Milník
|
Podepsání smlouvy
|
|
|
|
Splátková částka
|
249302195 EUR
|
1.5.Pátá splátka (nevratná podpora):
|
Pořadové číslo
|
Související opatření (reforma nebo investice)
|
Milník/cíl
|
Jméno
|
|
|
|
|
|
|
39
|
1.7.1 Plán povodí – modernizace nejméně 10 malých čistíren odpadních vod
|
Cílová
|
Modernizace malých čistíren odpadních vod
|
|
42
|
1.7.3 Plán povodí – Monitorování biologických a fyzikálně-chemických ukazatelů nejméně 20 lokalit
|
Milník
|
Závěrečná zpráva
|
|
13
|
1.4 Enable Future Electrification Through Targeted Investment in Cork Commuter Rail (Enable Future Electrification Thr Targeted Investment in Cork Commuter Rail)
|
Milník
|
Výběr pohonu s nulovými emisemi
|
|
27
|
1.5.2 Vnitrostátní velká výzva – 2. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv druhého kola na vybrané ekologické projekty
|
|
28
|
1.5.2 Vnitrostátní velká výzva – 2. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv druhého kola na vybrané zelené digitální projekty
|
|
55
|
2.1 Rozvoj sdíleného vládního datového centra
|
Cílová
|
Migrace serverů/služeb do nového vládního datového centra
|
|
68
|
2,5 Využívání technologií 5G k podpoře ekologičtějšího, inovativnějšího Irska
|
Milník
|
Testování ochrany veřejnosti a odstraňování následků katastrof
|
|
71
|
2.6.1 Přehled projektů v oblasti elektronického zdravotnictví – e-Pharmacy
|
Cílová
|
První zavedení ePharmacy
|
|
73
|
2.6.2 Soustava projektů elektronického zdravotnictví – integrovaný systém finančního řízení
|
Cílová
|
První zavedení integrovaného systému finančního řízení
|
|
20
|
1.4.2 Umožnit budoucí elektrifikaci cílenou investicí do dojíždění v Corku – dvojí sledování stávající jediné tratě mezi Glounthaune a Midletonem
|
Cílová
|
Dokončení dvojího sledování Glounthaune do Midletonu
|
|
30
|
1.5.3 Vnitrostátní velká výzva – 3. kolo
|
Milník
|
Podpis smluv třetího kola na vybrané ekologické projekty
|
|
58
|
2.2 Digitální transformace irského podniku
|
Cílová
|
Schválení financování digitální transformace
|
|
65
|
2.4 Možnost online odpovědi na sčítání lidu
|
Milník
|
Zahájení on-line sběru údajů ze sčítání
|
|
5
|
1.2.1 Urychlení dekarbonizace podnikatelského sektoru – Fond pro snižování emisí uhlíku
|
Cílová
|
Dokončené projekty
|
|
6
|
1.2.1 Urychlení dekarbonizace podnikatelského sektoru – Fond pro snižování emisí uhlíku
|
Cílová
|
Množství CO2 snížené instalací nízkouhlíkových technologií
|
|
7
|
1.2.2 Urychlení dekarbonizace podnikatelského sektoru – Fond pro opatření v oblasti klimatu
|
Milník
|
Dokončení osvětové kampaně o fondu
|
|
8
|
1.2.2 Urychlení dekarbonizace podnikatelského sektoru – Fond pro opatření v oblasti klimatu
|
Cílová
|
Schvalování žádostí o finanční podporu
|
|
23
|
1.4.3 Umožnit budoucí elektrifikaci prostřednictvím cílených investic do železniční dopravy Cork – Od signalizace tratí
|
Cílová
|
Dokončení resignalizačních prací
|
|
26
|
1.5.1 Národní velká výzva – 1. kolo
|
Milník
|
Zpráva o dokončení vybraných projektů v prvním kole
|
|
29
|
1.5.2 Vnitrostátní velká výzva – 2. kolo
|
Milník
|
Zpráva o pokroku týkající se míry dokončení vybraných projektů druhého kola
|
|
31
|
1.5.3 Vnitrostátní velká výzva – 3. kolo
|
Milník
|
Zpráva o pokroku týkající se míry dokončení vybraných projektů třetího kola
|
|
36
|
1.6 Posílená obnova patogenů
|
Cílová
|
Dokončení rehabilitačních prací
|
|
10
|
1.3 Program energetické modernizace budov veřejného sektoru
|
Milník
|
Jsou dokončeny práce na dovybavení krajských úřadů
|
|
94
|
3.5 Boj proti praní peněz
|
Milník
|
Vstup v platnost právních předpisů, kterými se zavádí režim správních finančních sankcí v nefinančním sektoru pro AMLCU nebo jakékoli příslušné nástupnické subjekty
|
|
113
|
5.1 Upscaling a Biomethane Industry in Ireland (Zvýšení odvětví biomethanu v Irsku)
|
Cílová
|
Instalace nového
biometan
výrobní kapacita
|
|
115
|
5.2 Infrastruktura pro nabíjení Drogheda
|
Milník
|
Dokončení infrastruktury pro dobíjení bateriových vlaků
|
|
117
|
5.3 Pilotní energie a dekarbonizace SEAI/HSE Pathfinder
|
Milník
|
Dokončení dovybavení nemovitostí HSE
|
|
119
|
5.4 Rozšířený program „Pathfinder Dekarbonisation and Retrofit“ a energetický profil škol
|
Milník
|
Dokončení dovybavení základních/postprimárních škol a shromažďování a nahrávání údajů pro školy do inventárního systému.
|
|
121
|
5.5 Obnova a obnova č. 6 Place
|
Milník
|
Dokončení prací
|
|
122
|
5.6 Program podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů na moři (ORESS)
|
Milník
|
Zveřejnění prohlášení o politice pro urychlení zavádění větrné energie na moři a přijetí plánu námořní oblasti určeného pro jižní pobřeží Oireachtas
|
|
123
|
5.6 Program podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů na moři (ORESS)
|
Milník
|
Zadání dopisu o nabídce po první dražbě rozvoje energie z obnovitelných zdrojů na moři
|
|
|
|
Splátková částka
|
224892637 EUR
|
ODDÍL 3: DALŠÍ OPATŘENÍ
1.Opatření pro monitorování a provádění plánu pro oživení a odolnost
Monitorování a provádění plánu pro oživení a odolnost Irska se provádí v souladu s těmito opatřeními stanovenými v plánu:
·V rámci odboru veřejných výdajů a reforem bude vytvořen prováděcí orgán. Odpovídá za celkové strategické sledování a řízení plánu, jakož i za koordinaci mezi irskými orgány. Prováděcí orgán podává zprávy ministrovi pro veřejné výdaje a reformy. Poskytuje technickou a systémovou podporu a komunikuje na vnitrostátní úrovni s cílem prosazovat a zveřejňovat financování z Nástroje pro oživení a odolnost.
·Prováděcí subjekt je rovněž subjektem, který vypracovává žádosti o platbu určené Komisi. Ke každé žádosti o platbu se přiloží prohlášení řídícího subjektu a souhrn auditů a kontrol provedených nezávislým auditním subjektem v souvislosti s plánem, které shrnují rozsah provedených kontrol, zjištěné nedostatky a přijatá nápravná opatření. Za tímto účelem prováděcí subjekt shromáždí výsledky auditních postupů provedených nezávislým auditním subjektem, jakož i všechny případy závažných nesrovnalostí, včetně případů podvodu nebo podezření na podvod, korupci a střet zájmů, které jsou podkladem pro shrnutí auditů.
·Nezávislým auditním orgánem pro plán je oddělení interního auditu a auditu EU odboru veřejných výdajů a reforem. Nezávislý auditní subjekt odpovídá za provádění auditů týkajících se dosahování milníků a cílů prostřednictvím vhodné metodiky výběru vzorků. Před zasláním každé žádosti o platbu Komisi ověří prohlášení řídícího subjektu. Posouzení rizik se provádí průběžně a použije se jako základ pro plán auditu. Nezávislý auditní subjekt funguje profesionálně, dodržuje standardy interního auditu (2012) odboru veřejných výdajů a reforem a zohledňuje etický kodex a mezinárodní standardy Institutu interních auditorů, zejména Mezinárodní rámec pro profesní praxi (IPPF). Je třeba zajistit, aby vybraný vzorek obsahoval dostatečný počet opatření.
·Odpovědnost za provedení konkrétního opatření a podávání zpráv o něm nese útvar nebo jiný subjekt určený jako odpovědný za toto opatření, ačkoli do některých aspektů provádění tohoto opatření mohou být zapojeny i jiné útvary nebo jiné subjekty. Plán obsahuje seznam útvarů a dalších subjektů určených jako odpovědné za každé opatření.
·Odpovědné útvary a jiné subjekty jsou povinny uplatňovat zákon o veřejných výdajích, který obsahuje soubor pravidel, postupů a pokynů k zajištění efektivnosti vynaložených prostředků ve veřejných výdajích v celé irské veřejné službě. Odpovědné útvary a jiné subjekty odpovídají za plnění všech regulačních požadavků, požadavků na monitorování a kontrolu, podávání zpráv o svých příslušných milnících a cílech, podávání příslušných zpráv o nákladech, komunikaci na úrovni projektu a vedení záznamů.
·Všechny odpovědné útvary a subjekty, jakož i prováděcí subjekt jsou zastoupeny v prováděcím výboru, který bude zřízen. Prováděcí výbor se schází alespoň jednou za čtvrt roku. Předsedá mu odbor veřejných výdajů a reforem a jeho zástupci spolupředsedají odbor předsedy vlády (taoiseach) a ministerstvo financí na úrovni vyšších úředníků. Udržuje průběžný dohled nad prováděním plánu a řeší problémy, které vyvstanou.
Prováděcí výbor má za úkol řídit provádění opatření a poskytovat fórum pro spolupráci a koordinaci v rámci plánu. Otázky týkající se provádění plánu i evropského semestru jsou předmětem úzké spolupráce mezi ministerstvem veřejných výdajů a reforem, ministerstvem předsedy vlády a ministerstvem financí.
2.Opatření pro zajištění plného přístupu Komise k podkladovým údajům
Prováděcí orgán v rámci odboru veřejných výdajů a reforem působí jako jednotné kontaktní místo pro Komisi. Působí jako koordinační subjekt pro sledování pokroku při plnění milníků a cílů, dohlíží na provádění kontrolních opatření, poskytuje potvrzení o spolehlivosti údajů a pokroku opatření a poskytuje zprávy a žádosti o platby.
K provádění plánu použije prováděcí subjekt specializovaný informační systém Nástroje pro oživení a odolnost, který je ve fázi vývoje a podléhá zvláštnímu milníku (číslo 108). Jeho základní funkce nebo systém pro nepředvídané události s požadovanými základními funkcemi musí být zavedeny v první žádosti o platbu. Systém úložišť zaznamenává a uchovává příslušné údaje týkající se provádění plánu na podporu oživení a odolnosti, zejména o dosažení milníků a cílů, údaje o konečných příjemcích, dodavatelích, subdodavatelích a skutečných majitelích do první žádosti o platbu. Prováděcí orgán je schopen poskytnout přístup k příslušným podkladovým údajům Komisi, Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) a Evropskému účetnímu dvoru.
V souladu s čl. 24 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 předloží Irsko po dokončení příslušných dohodnutých milníků a cílů uvedených v oddíle 1 této přílohy Komisi řádně odůvodněnou žádost o platbu finančního příspěvku. Irsko zajistí, aby Komise měla na požádání plný přístup k příslušným podkladovým údajům, které podporují řádné odůvodnění žádosti o platbu, a to jak pro posouzení žádosti o platbu v souladu s čl. 24 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241, tak pro účely auditu a kontroly.