Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0129

SDĚLENÍ KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU Zpráva o pokroku Bosny a Hercegoviny – březen 2024

COM/2024/129 final

V Bruselu dne 12.3.2024

COM(2024) 129 final

SDĚLENÍ KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

Zpráva o pokroku Bosny a Hercegoviny – březen 2024


Zpráva o pokroku Bosny a Hercegoviny – březen 2024

1.Úvod

Ve svém stanovisku z roku 2019 k žádosti Bosny a Hercegoviny o členství v Evropské unii Komise uvedla, že by jednání s Bosnou a Hercegovinou o přistoupení k Evropské unii měla být zahájena, jakmile tato země dosáhne nezbytného stupně souladu s kritérii pro členství, a zejména s kodaňskými politickými kritérii vyžadujícími institucionální stabilitu, která zaručuje zejména demokracii a právní stát, a určila v tomto ohledu 14 klíčových priorit. Toto stanovisko v prosinci 2019 schválila Evropská rada.

Ve svých závěrech o rozšíření a procesu stabilizace a přidružení ze dne 13. prosince 2022 Rada doporučila udělit Bosně a Hercegovině status kandidátské země, s výhradou potvrzení Evropskou radou, za předpokladu, že budou přijata opatření („8 kroků“) uvedená v doporučeních Komise 1  za účelem posílení právního státu, boje proti korupci a organizované trestné činnosti, řízení migrace a základních práv. Rada dále zdůraznila, že je naléhavě nutné, aby země postoupila na své cestě do EU, zejména splněním všech 14 klíčových priorit určených ve stanovisku Komise, které Rada potvrdila v roce 2019.

Dne 15. prosince 2022 potvrdila Evropská rada závěry Rady ze dne 13. prosince 2022 o rozšíření a procesu stabilizace a přidružení a souhlasila s tím, aby byl Bosně a Hercegovině udělen status kandidátské země.

Komise ve svém sdělení o politice rozšíření z roku 2023 uvítala reformní úsilí, jaké Bosna a Hercegovina vyvinula od zasedání Evropské rady v prosinci 2022, na němž byl této zemi udělen status kandidátské země. Konstatovala, že celkově je třeba vynaložit další úsilí, aby Bosna a Hercegovina splnila 14 klíčových priorit uvedených ve stanovisku Komise k její žádosti o členství v EU a kroků uvedených v doporučení Komise o statusu kandidátské země, přičemž všechny tyto priority zůstávají plně v platnosti. Komise taktéž doporučila zahájit s Bosnou a Hercegovinou jednání o přistoupení k EU, jakmile bude dosaženo nezbytné úrovně souladu s kritérii pro členství. Komise uvedla, že nejpozději v březnu 2024 podá Radě zprávu o pokroku. 2

V souladu s doporučením Komise Evropská rada v prosinci 2023 rozhodla, že s Bosnou a Hercegovinou zahájí přístupová jednání, jakmile bude dosaženo nezbytné míry souladu s kritérii pro členství. Evropská rada vyzvala Komisi, aby nejpozději v březnu 2024 podala Radě zprávu o pokroku, aby mohlo být přijato rozhodnutí. 3  

Od udělení statusu kandidátské země Evropskou radou v prosinci 2022 přinesl veřejný závazek politických stran v Bosně a Hercegovině ke strategickému cíli evropské integrace určité pozitivní výsledky. Tato zpráva poskytuje faktický přehled nejnovějšího vývoje od zprávy o rozšíření ze dne 8. listopadu 2023.

2.Pokrok v provádění reforem

Krok 1: zajistit, aby na všech úrovních fungoval mechanismus pro koordinaci v záležitostech EU, a to i prostřednictvím vypracování a přijetí národního programu pro přijetí acquis EU

Ředitelství pro evropskou integraci dokončilo program integrace do EU a počátkem března jej předložilo Evropské komisi k vyjádření. Očekává se, že program pro integraci do EU bude později přijat Radou ministrů. Tento program pro integraci do EU je klíčovým krokem k vypracování a přijetí národního plánu pro přijetí acquis EU.

V Radě ministrů probíhají konzultace o jmenování národního koordinátora nástroje předvstupní pomoci pro NPP III.

Krok 2: přednostně přijmout změny stávajícího zákona týkající se bezúhonnosti Vysoké rady pro soudnictví a státní zastupitelství

Parlament v září 2023 přijal změny týkající se integrity zákona o Vysoké radě pro soudnictví a státní zastupitelství. V lednu 2024 byla opravena některá ustanovení, která omezovala právo mezinárodních odborníků na přístup k osobním údajům. Nyní mohou být zahájeny kontroly bezúhonnosti osob zastávajících soudní funkce a členů Vysoké rady pro soudnictví a státní zastupitelství.

Krok 3: přijmout nový zákon o Vysoké radě pro soudnictví a státní zastupitelství a zákon o soudech Bosny a Hercegoviny

Orgány Bosny a Hercegoviny pracují na novém zákoně o Vysoké radě pro soudnictví a státní zastupitelství, který by měl být finalizován a přijat v souladu se stanoviskem Benátské komise. Byla vytvořena pracovní skupina pro vypracování pozměňovacích návrhů. Nový zákon o Vysoké radě pro soudnictví a státní zastupitelství by měl rovněž zajistit právo Vysoké rady pro soudnictví a státní zastupitelství požadovat dodatečné údaje v systému ověřování majetkových přiznání. Orgány Bosny a Hercegoviny očekávají, že návrh dokončí do dubna 2024 a předloží jej Benátské komisi k novému stanovisku předtím, než jej přijme Rada ministrů a předloží jej k parlamentnímu postupu.

Ministerstvo spravedlnosti dokončuje návrh zákona o soudech Bosny a Hercegoviny a očekává se, že jej v březnu předloží Radě ministrů k přijetí. Komise očekává, že Bosna a Hercegovina předloží návrh zákona Benátské komisi k následnému stanovisku před jeho přijetím parlamentem.

Krok 4: přijmout zákon o předcházení střetu zájmů

Nový zákon o předcházení střetu zájmů přijala Rada ministrů dne 6. března a obě komory parlamentu jej přijaly 8. března. Cílem zákona je zlepšit úroveň dodržování evropských norem na státní úrovni.

Krok 5: podniknout rozhodné kroky k posílení prevence a boje proti korupci a organizované trestné činnosti

Zákon o boji proti praní peněz a financování terorismu přijala Rada ministrů v prosinci 2023 a parlament v únoru 2024. Tento zákon zlepšuje ustanovení o posuzování rizik a stanoví stálý koordinační orgán všech orgánů odpovědných za jeho přípravu v souladu s acquis EU.

Dne 1. února 2024 přijala Rada ministrů posouzení rizik pro boj proti praní peněz a financování terorismu týkající se virtuálních aktiv spolu s akčním plánem na období 2024–2027.

Orgány Bosny a Hercegoviny dokončily na úrovni pracovní skupiny návrh nového zákona o ochraně osobních údajů, který je předpokladem pro to, aby mohla vstoupit v platnost dohoda o spolupráci s Eurojustem. Návrh zákona prochází do 8. března elektronickou konzultací. Byl přeložen a předán Komisi za účelem kontroly souladu s acquis a čeká se na předložení srovnávacích tabulek. Po obdržení stanovisek od jiných institucí se očekává, že ministerstvo pro občanské záležitosti předloží návrh zákona Radě ministrů k přijetí před jeho předložením k parlamentnímu postupu.

Strategie pro zadávání veřejných zakázek na období 2024–2028 byla dokončena a čeká se na její přijetí Radou ministrů.

Bosna a Hercegovina by měla posílit spolupráci mezi donucovacími orgány a přijmout strategický přístup k boji proti závažné a organizované trestné činnosti.

V lednu 2024 potvrdil soud Bosny a Hercegoviny v odvolacím řízení trest v případu Novalić et al., který se týkal podvodu při zadávání veřejných zakázek, a to i proti tehdejšímu předsedovi vlády Federace, který byl odsouzen na čtyři roky za zneužití pravomoci a padělání dokumentů. Jedná se o první konečné rozhodnutí soudu o korupci na vysoké úrovni.

Krok 6: rozhodným způsobem pokročit v zajištění účinné koordinace kapacit pro správu hranic a řízení migrace na všech úrovních, jakož i zajistit fungování azylového systému

Řízení migrace se nadále zlepšuje. Rada ministrů přijala v oblasti migrace strategii a akční plán. Parlament přijal v srpnu 2023 zákon o cizincích. Přijímací kapacity jsou dostatečné. Dohody o zpětném přebírání osob a prováděcí protokoly jsou celkově prováděny uspokojivě. Bosna a Hercegovina musí na řízení migrace vyčlenit odpovídající rozpočet, pokračovat v úsilí o navracení nelegálních migrantů do jejich zemí původu a podniknout další kroky k zajištění fungujícího azylového systému.  Přetrvávají překážky bránící zajištění účinného přístupu k azylu.

V prosinci 2023 přijala Rada ministrů mandát k jednání o dohodě o postavení jednotek agentury Frontex. V únoru 2024 jej potvrdilo předsednictví a byli jmenováni hlavní vyjednavači, což umožnilo zahájit jednání s Komisí.

V lednu 2024 Bosna a Hercegovina dosáhla dalšího souladu s vízovou politikou EU vyjmutím Ománu ze seznamu zemí s bezvízovým stykem.

Orgány Bosny a Hercegoviny dokončily návrh nového zákona o ochraně hranic, jehož cílem je zlepšit dodržování evropských norem. Očekává se, že ministerstvo bezpečnosti jej předloží k přijetí Radě ministrů.

Nový návrh strategie a akčního plánu pro integrovanou správu hranic na období 2024–2029, jejichž cílem je sladění s acquis EU, jsou připraveny k přijetí Radou ministrů.

Krok 7: zajistit zákaz mučení, zejména zavedením vnitrostátního preventivního mechanismu proti mučení a špatnému zacházení

V říjnu 2019 Ústavní soud zrušil odkaz na trest smrti v ústavě entity Republika srbská. V srpnu 2023 parlament novelizoval zákon o veřejném ochránci lidských práv s cílem označit jej za vnitrostátní preventivní mechanismus proti mučení a špatnému zacházení, což je mezinárodní závazek země.

Krok 8: zaručit svobodu projevu a sdělovacích prostředků a ochranu novinářů, zejména zajištěním vhodných následných soudních opatření v případech vyhrožování novinářům a pracovníkům sdělovacích prostředků a násilí vůči nim

Všechna státní zastupitelství a donucovací orgány jmenovaly kontaktní místa pro novináře, která budou zveřejněna na platformě safejournalists.net. První školení kontaktního místa financované z prostředků EU proběhlo koncem února.

Jako první krok k urychlenému řešení finanční situace státního veřejnoprávního vysílání Rada ministrů v únoru 2024 poskytla finanční prostředky z příjmů regulační agentury pro komunikaci. Zřizuje se pracovní skupina, která má vypracovat nový zákon o systému veřejnoprávního vysílání.

3.Závěry

Poté, co Evropská rada v prosinci 2022 udělila Bosně a Hercegovině status kandidátské země, byl veřejný závazek politického vedení ke strategickému cíli evropské integrace podpořen důležitými reformami a přinesl pozitivní výsledky. Komise velmi vítá odhodlání a závazek politického vedení dodržovat zásady pro zajištění funkční Bosny a Hercegoviny, která se bude ubírat evropskou cestou.

O silnějším zapojení do politického dialogu s EU svědčí politické dialogy na vysoké úrovni, z nichž poslední se konal 6. prosince 2023 v Bruselu. Jeho účastníci uznali politický význam a příležitost, kterou poskytuje doporučení Komise zahájit přístupová jednání, jakmile bude dosaženo nezbytné míry souladu s kritérii pro členství.

To ještě více posiluje potřebu, aby Bosna a Hercegovina provedla nezbytné reformy. Orgány Bosny a Hercegoviny rovněž potvrdily svůj závazek pokročit v reformách souvisejících s EU během společné návštěvy předsedkyně Evropské komise a předsedů vlád Chorvatska a Nizozemska dne 23. ledna 2024 v Sarajevu.

Navzdory určitému ve zprávě uvedenému vývoji, který je v rozporu s pozitivní dynamikou, přineslo již obecné odhodlání země směřovat do EU hmatatelné výsledky. Je třeba pokračovat v rozhodných krocích k dokončení klíčových reforem v nadcházejícím období v souladu s pravidly a normami EU.

Bosna a Hercegovina se také plně připojila ke společné zahraniční a bezpečnostní politice EU (SZBP), což je v novém geopolitickém kontextu ještě významnějším signálem společných hodnot a strategické orientace.

Vzhledem k výsledkům dosaženým od roku 2022 se Komise domnívá, že Bosna a Hercegovina dosahuje potřebné úrovně plnění kritérií členství. Komise proto doporučuje Radě, aby zahájila přístupová jednání s Bosnou a Hercegovinou v souladu s bodem 17 závěrů Evropské rady ze dne 14. a 15. prosince 2023. Komise dále doporučuje, aby Rada přijala rámec pro jednání, jakmile Bosna a Hercegovina podnikne další kroky v souladu se zprávou Komise. Komise je připravena podat Radě zprávu o pokroku, kterého Bosna a Hercegovina v souvislosti s těmito kroky dosáhla.

Příloha

Další prvky pokroku v reformách směrem k EU

1.Proces stabilizace a přidružení

Začal plně fungovat Parlamentní výbor pro stabilizaci a přidružení (SAPC). Koncem října 2023 se konalo řádné zasedání Parlamentního výboru pro stabilizaci a přidružení, které uspořádal parlament Bosny a Hercegoviny a Evropský parlament. Druhé zasedání je naplánováno na březen 2024.

2.Usmíření s cílem překonat dědictví války

Rada ministrů jmenovala orgán dohledu nad prováděním národní strategie pro vypořádání se s válečnými zločiny.

V lednu 2024 podepsalo ministerstvo spravedlnosti memorandum o porozumění s Mezinárodním reziduálním mechanismem OSN pro trestní tribunály, podle něhož budou do vnitrostátních trestních rejstříků zahrnuty rozsudky Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Dne 19. února 2024 zahájil činnost Řídící výbor pro budování míru, který je rovněž platformou pro politický dialog o usmíření.

3.Reforma veřejné správy

Všechny úrovně veřejné správy provádějí akční plán reformy veřejné správy, komplexní a celostátní strategii řízení veřejných financí a své vlastní individuální strategie řízení veřejných financí a zároveň připravují nový akční plán reformy veřejné správy na období 2022–2027.

V únoru 2024 se poprvé sešel koordinační výbor pro reformu veřejné správy (na úrovni předsedů vlád) jakožto hlavní politický rozhodovací orgán pověřený řízením reforem v této oblasti, pokud jde o finanční podporu pro reformu veřejné správy, lepší kapacity koordinátorů reformy veřejné správy a funkčnost prováděcích struktur.

V únoru 2024 přijal parlament v prvním čtení změny zákona o státní službě ve státních institucích, jejichž cílem je zlepšit transparentnost při náboru zaměstnanců a zavést nástroje pro řízení lidských zdrojů. Tyto změny byly parlamentem ve druhém čtení dne 8. března 2024 v plném rozsahu přijaty.

Probíhají přípravy na uspořádání prvního dialogu mezi EU a Bosnou a Hercegovinou o správě veřejných financí.

4.Fungování státních institucí

Program hospodářských reforem na období 2024–2026 byl přijat Radou ministrů dne 28. února 2024.

Pracovní tým pro program reforem v rámci plánu růstu byl jmenován Radou ministrů dne 17. ledna 2024 a představil prioritní seznam svých programů reforem.

Globální rámec fiskální bilance a politiky v Bosně a Hercegovině na období 2024–2026 byl přijat na státní úrovni, což je předpokladem pro přijetí státního rozpočtu na rok 2024 (23. ledna 2024).

Rozpočty na rok 2024 byly přijaty na úrovni entit – ve Federaci Bosny a Hercegoviny ve dnech 24.–25. ledna 2024; v Republice srbské 15. prosince 2023; v okrese Brčko 23. prosince 2023; v Posavském kantonu 20. prosince 2023; v kantonu Sarajevo 30. prosince 2023; v Zenicko-dobojském kantonu 22. prosince 2023 a v Mostaru 25. ledna 2024.

V prosinci 2023 přijala Rada ministrů rozhodnutí o kvalitě kapalných paliv. Jedná se o důležitý krok pro přistoupení Bosny a Hercegoviny k WTO. Jedná se rovněž o opatření provádějící akční plán pro balíček opatření na podporu energetiky.

Jak již bylo uvedeno, entita Republika srbská nadále neuznává rozhodnutí Ústavního soudu, včetně rozhodnutí o zrušení zákonů entit o neuplatňování rozhodnutí Ústavního soudu a vysokého představitele, jakož i o protiústavnosti určitých trestněprávních ustanovení na úrovni entit týkajících se pomluvy.

V prosinci 2023 přijala entita Republika srbská v prvním čtení návrh zákona o imunitě, který by v případě úplného přijetí omezil odpovědnost politických zástupců a zpochybnil právní jistotu.

Kromě toho v prosinci 2023 přijala entita Republika srbská v prvním čtení návrh zákona o referendech a občanských iniciativách, který by v případě úplného přijetí poskytl právní základ pro samostatnou volební správu v této entitě.

Velký senát Ústavního soudu již není funkční, což má značné důsledky pro efektivnost soudu. Jak již bylo uvedeno, shromáždění obou entit by měla na uvolněná místa urychleně jmenovat soudce a zajistit plné složení Ústavního soudu.

5.Svoboda sdružování a svoboda shromažďování

Ministerstvo spravedlnosti připravuje strategii pro prostředí příznivé pro organizace občanské společnosti, která by měla být předložena k přijetí Radě ministrů. Zenicko-dobojský kanton (v prosinci 2023) a Unsko-sanský kanton (v lednu 2024) přijaly zákony, jejichž cílem je dosáhnout souladu s evropskými normami v oblasti svobody shromažďování.

Jak již bylo uvedeno výše, zatímco celkový právní a regulační rámec je obecně v souladu s acquis EU, entita Republika srbská přijala v prvním čtení návrh zákona, který se zaměřuje na subjekty občanské společnosti jako „zahraniční agenty“, což by v případě úplného přijetí znamenalo krok zpět.

6.Soulad se zahraniční politikou EU

Bosna a Hercegovina dosáhla plného souladu se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU (SZBP) a zachovala jej, což svědčí o jejím jasném odhodlání směřovat do EU.

Top