Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0196

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie týkající se postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) a o zrušení nařízení (EU) č. 1309/2013

    COM/2021/196 final

    V Bruselu dne 20.4.2021

    COM(2021) 196 final

    2018/0202(COD)

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie

    týkající se

    postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) a o zrušení nařízení (EU) č. 1309/2013


    2018/0202 (COD)

    SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie


    týkající se

    postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) a o zrušení nařízení (EU) č. 1309/2013

    1.Souvislosti

    Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě (dokument COM(2018) 380 final – 2018/0202 (COD)) 1

    30. května 2018

    Datum vydání stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru

    12. prosince 2018

    Datum přijetí postoje Evropského parlamentu v prvním čtení

    16. ledna 2019

    Datum dosažení dohody Rady o částečném obecném přístupu

    Datum třístranných jednání

    Datum politické dohody ve Výboru stálých zástupců

    Datum přijetí postoje Rady v prvním čtení

    15. března 2019

    4. února 2020

    15. října 2020

    27. října 2020

    16. prosince 2020

    20. ledna 2021

    19. dubna 2021

    [...].

    2.Cíl návrhu Komise

    Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EFG) je zvláštním nástrojem nad rámec stropů víceletého finančního rámce, který Unii umožní i nadále reagovat na nepředvídané okolnosti. EFG je konkrétním projevem solidarity EU s evropskými pracovníky, kteří byli propuštěni v důsledku významných restrukturalizačních opatření. Propuštěným pracovníkům je nabízena pomoc v podobě balíčku individualizovaných opatření, jejichž cílem je, aby se co nejrychleji znovu začlenili do udržitelného zaměstnání. Hlavním cílem návrhu je zajistit, aby Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EFG) fungoval i po 31. prosinci 2020.

    Hlavními novinkami navrženými Komisí k posílení účinnosti a reakceschopnosti fondu byly:

    širší oblast působnosti – s cílem umožnit fondu pružněji reagovat na inovace, jako jsou automatizace, digitalizace nebo přechod na nízkouhlíkové hospodářství, je oblast působnosti rozšířena. Uvolnění prostředků z fondu by proto nemělo motivováno restrukturalizací, nýbrž jejím očekávaným dopadem.

    nižší prahová hodnota – pro podání žádosti je zapotřebí 250 namísto 500 propuštěných.

    podrobnější údaje z monitorování – zejména o kategorii pracovníků (profesní a vzdělání), jejich postavení v zaměstnání a druhu nalezeného zaměstnání; sběr kvalitativních údajů prostřednictvím průzkumu mezi příjemci.

    šíření digitálních dovedností – zahrnuté jako povinná součást balíčku opatření nabízených propuštěným pracovníkům.

    zjednodušený a rychlejší postup pro uvolňování prostředků – bude nutný pouze jeden krok (žádost o převod rozpočtových prostředků). Návrh Komise na uvolnění prostředků by již nebyl nutný, neboť žádosti by se zakládaly na počtu propuštěných ve vymezeném referenčním období jako jediném kritériu pro pomoc.

    míra spolufinancování v souladu s nejvyšší mírou spolufinancování z ESF+ dotčeného členského státu – aby se zabránilo hospodářské soutěži mezi fondy.

    3.Připomínky k postoji Rady

    Postoj Rady odráží dohodu dosaženou v rámci třístranných jednání. Mezi nejvýznamnější změny ve srovnání s návrhem Komise patří:

    Název fondu: název se mění na „Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG)“. Stávající zkratka EFG bude zachována.

    Kritéria pro pomoc: další snížení prahové hodnoty na 200 propuštění při současném zachování referenčních období podle návrhu Komise.

    Míra spolufinancování: kromě souladu s nejvyšší mírou spolufinancování z fondu ESF+ v příslušném členském státě se zavádí minimální míra spolufinancování ve výši 60 %.

    Postup pro uvolňování prostředků: zatímco návrh Komise stanovil zjednodušený a rychlejší postup pro uvolňování prostředků, během horizontálních jednání o víceletém finančním rámci se spolunormotvůrci dohodli na zachování stávajícího postupu pro uvolňování prostředků. Nařízení o EFG bylo odpovídajícím způsobem upraveno.

    Rámec řízení výkonnosti: ukazatel dlouhodobých výsledků, který má být vypracován 18 měsíců po ukončení provádění, se zrušuje. Dále je odpovědnost za analýzu výsledků průzkumu mezi příjemci převedena z příslušného členského státu na Komisi. Zmocnění Komise ke změně ukazatele stanoveného aktem v přenesené pravomoci se zrušuje.

    Doba trvání nařízení o EFG: Komise navrhla neomezenou dobu trvání EFG v souladu s dalšími zvláštními nástroji nad rámec stropů víceletého finančního rámce (VFR). Postoj Rady zavádí časové omezení období VFR (2021–2027).

    Shromažďování a zpracovávání údajů o příjemcích: Interinstitucionální dohoda o rozpočtové kázni ze dne 16. prosince 2020 2 se vztahuje na povinnost členských států shromažďovat údaje interoperabilním způsobem umožňujícím odhalování nesrovnalostí a podvodů a rovněž požaduje, aby Komise vyvinula a zpřístupnila členským státům jednotný nástroj pro vytěžování údajů pro jejich použití. Podle postoje Rady je použití jednotného nástroje pro vytěžování údajů pouze podporováno, což členským státům umožňuje vyvinout vlastní nástroje. Vzhledem k tomu, že se tato dohoda odchyluje od interinstitucionální dohody o rozpočtové kázni, vydala Komise prohlášení uvedené v příloze.

    Komise vítá skutečnost, že dosažená dohoda obecně zachovává obecné cíle původního návrhu Komise. Pokud jde o sběr a zpracování údajů o příjemcích, vydala prohlášení ve znění uvedeném v příloze.

    4.Závěr

    Komise souhlasí s postojem Rady. Pokud jde o formulaci týkající se používání jediného nástroje pro získávání údajů, Komise se domnívá, že výsledek není v souladu s interinstitucionální dohodou, a vydala v tomto ohledu prohlášení. Prohlášení je uvedeno v příloze.

    (1)    Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EFG).
    (2)    Interinstitucionální dohoda ze dne 16. prosince 2020 mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o rozpočtové kázni, spolupráci v rozpočtových záležitostech a řádném finančním řízení, jakož i o nových vlastních zdrojích, včetně plánu zavádění nových vlastních zdrojů, Úř. věst. L 433I, 22.12.2020, s. 28.
    Top

    V Bruselu dne 20.4.2021

    COM(2021) 196 final

    PŘÍLOHA

    SĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU








    podle čl. 294 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie



    týkající se

    postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) a o zrušení nařízení (EU) č. 1309/2013


    PŘÍLOHA

    Prohlášení Komise

    Body 30 až 33 interinstitucionální dohody mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí o rozpočtové kázni, spolupráci v rozpočtových záležitostech a řádném finančním řízení, jakož i o nových vlastních zdrojích, včetně plánu zavádění nových vlastních zdrojů, vyžadují, aby Komise zpřístupnila integrované a interoperabilní informace a monitorovací systém, včetně jednotného nástroje pro vytěžování dat a hodnocení rizik, za účelem vyhodnocování a analýzy požadovaných údajů pro účely obecného užití členskými státy. Kromě toho se všechny tři orgány dohodly na loajální spolupráci v průběhu legislativního postupu souvisejícího s příslušnými základními právními akty za účelem zajištění opatření navazujících na závěry Evropské rady z července 2020, pokud jde o tento prvek.

    Komise se domnívá, že dohoda dosažená spolunormotvůrci podle čl. 23 odst. 1a o povinném používání jednotného nástroje pro vytěžování dat a o shromažďování a analýze údajů o skutečných vlastnících příjemců finančních prostředků nestačí k posílení ochrany rozpočtu Unie a evropského nástroje na podporu oživení proti podvodům a nesrovnalostem a k zajištění účinných kontrol střetů zájmů, nesrovnalostí, otázek dvojího financování a zneužívání finančních prostředků k trestné činnosti. Přístup, na němž se shodli spolunormotvůrci v nařízení o Evropském fondu pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům, proto náležitě neodráží záměr a ducha interinstitucionální dohody.

    Top