Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0126

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ o konjunkturálních statistikách podle čl. 14 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 1165/98

    COM/2021/126 final

    V Bruselu dne 18.3.2021

    COM(2021) 126 final

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o konjunkturálních statistikách podle čl. 14 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 1165/98


    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    o konjunkturálních statistikách podle čl. 14 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 1165/98

    1.Úvod

    Evropské krátkodobé (konjunkturální) podnikové statistiky (short-term business statistics, STS) poskytují komplexní soubor ukazatelů, který zahrnuje, mimo jiné, výrobu, obrat, výrobní ceny (často označované jako ceny výrobců), počet zaměstnaných osob, odpracované hodiny a hrubé mzdy. Tyto ukazatele krátkodobých statistik spadají do čtyř hlavních hospodářských oblastí: průmysl, stavebnictví, maloobchod a služby (s výjimkou finančních a veřejných služeb). V tabulce 1 je uveden jejich přehled.

    Tabulka 1: Ukazatele krátkodobých statistik

    Průmysl    

    Stavebnictví

    Maloobchod

    Ostatní služby

    Průmyslová výroba

    Výroba ve stavebnictví

    – Pozemní stavitelství

    – Inženýrské stavitelství

    Průmyslový obrat, domácí a zahraniční (eurozóna a oblast mimo eurozónu)

    Obrat v maloobchodě

    Obrat v (jiných) službách

    Stavební povolení

    – Počet bytových jednotek

    – Užitná plocha v m2

    Počet zaměstnaných osob

    Počet zaměstnaných osob

    Počet zaměstnaných osob

    Počet zaměstnaných osob

    Odpracované hodiny

    Odpracované hodiny

    Odpracované hodiny

    Odpracované hodiny

    Hrubé mzdy a platy

    Hrubé mzdy a platy

    Hrubé mzdy a platy

    Hrubé mzdy a platy

    Výrobní ceny v průmyslu, domácí a zahraniční (eurozóna a oblast mimo eurozónu)

    Výrobní ceny ve stavebnictví / stavební náklady

    Objem maloobchodu

    Výrobní ceny v ostatních službách

    Průmyslové dovozní ceny (eurozóna a oblast mimo eurozónu)

    Právním základem krátkodobých (konjunkturálních) podnikových statistik je nařízení Rady (ES) č. 1165/98 1 (dále jen „nařízení o STS“). V souladu s čl. 14 odst. 2 uvedeného nařízení musí Komise podávat Evropskému parlamentu a Radě zprávu o statistikách vypracovaných podle uvedeného nařízení, a zejména o jejich relevantnosti a kvalitě a o přezkoumání ukazatelů. Zpráva se rovněž zabývá náklady na statistický systém a zatížením podniků, vyplývajícím z nařízení o STS, ve srovnání s jeho přínosem.

    Tato zpráva navazuje na zprávy předložené v lednu 2003, červnu 2008, červnu 2011, červnu 2014 a srpnu 2017 2 .

    Druhá část popisuje použití krátkodobých statistik a jejich význam pro klíčové evropské politiky a řízení evropské měnové politiky. Rovněž uvádí hlavní vývoj, k němuž došlo v krátkodobých statistikách od srpna 2017, kdy byla předložena předchozí zpráva.

    Třetí část podrobněji popisuje jednotlivé aspekty kvality krátkodobých statistik.

    Čtvrtá část uvádí některé údaje ohledně nákladů a zatížení spojených se shromažďováním a zpracováním údajů pro krátkodobé statistiky.

    Závěrečná část poskytuje výhled budoucího vývoje v oblasti krátkodobých statistik, zejména ve vztahu k nařízení (EU) 2019/2152 o evropských podnikových statistikách 3 . 

    2.Přehled krátkodobých statistik a nejdůležitějšího vývoje

    Krátkodobé statistiky poskytují velký počet hlavních evropských hospodářských ukazatelů (PEEI) 4 , které byly vytvořeny za účelem sledování hospodářského vývoje (hospodářského cyklu) Evropské unie a jejích členských států, a zejména provádění měnové politiky v eurozóně. Těmito ukazateli jsou: průmyslová výroba, výrobní ceny v průmyslu na domácím trhu, dovozní ceny v průmyslu, výroba ve stavebnictví, objem maloobchodu, obrat ve službách (s výjimkou maloobchodních služeb), stavební povolení a indexy cen výrobců ve službách.

    K nejvýznamnějším uživatelům krátkodobých statistik patří Evropská centrální banka a národní centrální banky; údaje však mají také velký význam pro Evropskou komisi, vlády jednotlivých států, výzkumné ústavy, jakož i pro podniky a obchodní organizace. Kromě toho krátkodobé statistiky poskytují klíčové vstupy pro jiné statistické oblasti, například národní účty.

    Krátkodobé statistiky se nejčastěji používají k analýzám ekonomických trendů, k vytváření prognóz a k modelování. Rovněž jsou potřebné pro přípravu politických rozhodnutí, výzkumné účely, kontrolu a validaci údajů z jiných zdrojů a jako základ pro obchodní rozhodnutí. Podniky mohou využívat výsledky krátkodobých statistik rovněž k různým jiným účelům (např. indexy výrobních cen se využívají k indexaci smluv).

    Aby byla zajištěna relevantnost krátkodobých statistik pro jejich uživatele a aby se dále zlepšila kvalita údajů, uskutečnil Eurostat od přijetí předchozí zprávy o krátkodobých statistikách v srpnu 2017 řadu iniciativ.

    Restrukturalizační operace a změny obchodních modelů v některých nadnárodních podnicích vedou k neočekávaným rozsáhlým revizím některých ukazatelů krátkodobých statistik i údajů z národních účtů. Eurostat ve spolupráci s národními statistickými úřady zřídil „systém včasného varování“. Úlohou tohoto mechanismu je zajistit, aby byl Eurostat včas informován o očekávaných změnách v podnikových statistikách a národních účtech, které jsou způsobeny takovými událostmi způsobenými globalizací v nadnárodních podnicích, a aby příslušné národní statistické úřady prováděly úpravy statistik soudržným a koordinovaným způsobem. Účast statistických úřadů v systému včasného varování je dobrovolná a důvěrnost údajů podniků je zajištěna 5 .

    S cílem zlepšit kvalitu ukazatelů týkajících se výroby ve stavebnictví a stavebních povolení zřídil Eurostat elektronickou pracovní skupinu, která se pravidelně scházela za účelem výměny osvědčených postupů a zlepšení dostupných metodických pokynů k těmto ukazatelům. Zlepšení údajů týkajících se stavebnictví bylo navíc podpořeno granty Eurostatu poskytnutými národním statistickým úřadům.

    V reakci na globální finanční krizi byla v roce 2010 zřízena Evropská rada pro systémová rizika (ESRB), jejímž úkolem je dohlížet na finanční systém EU a předcházet systémovým rizikům 6 . V rámci plnění svého mandátu vydává ESRB varování a doporučení. Na základě doporučení ESRB/2016/14 a ESRB/2019/3 pracoval Eurostat na vývoji ukazatelů komerčních nemovitostí (CREI); v této souvislosti byly krátkodobé statistiky zaměřeny na ukazatele zahájení výstavby, dokončení stavebních prací a míry neobsazenosti míst. K vypracování těchto nových statistických ukazatelů jsou využívány pracovní skupiny s odborníky z členských států a granty na podporu metodické práce.

    Podle článku 11 nařízení Rady (ES) č. 1165/98 zavedly Eurostat a národní statistické úřady nové váhy pro agregaci indexů krátkodobých statistik v roce 2018 se základním rokem 2015.

    3.Rozsah a soulad s nařízením o STS

    Eurostat sleduje, jak členské státy dodržují nařízení o STS, pokud jde o včasnost a úplnost. Dvakrát ročně se pro každou zemi vypočítá komplexní skóre souladu zahrnující všechny ukazatele 7 . Výsledky tohoto sledování obecně ukazují vysokou míru souladu s uvedeným nařízením. Průměrné skóre EU-27 ke dni 1. dubna 2020 činilo 9,7 (z 10), přičemž velký počet členských států dosáhl plného souladu. Kvalita údajů krátkodobých statistik se rozvíjí na základě různých aspektů kvality uvedených v Kodexu evropské statistiky 8 .

    3.1.Přesnost, spolehlivost, soudržnost a srovnatelnost

    Nařízením Komise (ES) č. 1503/2006 9  se zavedly společné definice pro krátkodobé statistiky, aby se zajistila soudržnost a srovnatelnost údajů. Eurostat a národní statistické úřady úzce spolupracují, aby udržely a ještě dále zlepšily vysokou přesnost, spolehlivost a soudržnost ukazatelů krátkodobých statistik. Metodický rámec stanovený nařízením o STS je průběžně zkvalitňován prostřednictvím vzájemných konzultací s technickými experty a speciálními tematicky zaměřenými pracovními skupinami.

    Navzdory jednotným definicím nemusí být přístupy ke sběru statistických údajů v jednotlivých členských státech totožné. V souladu se zásadou subsidiarity a s ohledem na rozdíly mezi státy, např. pokud jde o rozsah, ekonomickou strukturu a dostupnost administrativních údajů, mohou v souladu s nařízením o STS členské státy samy rozhodnout o co nejúčelnějších a nejúčinnějších metodách sběru a zpracování údajů.

    Eurostat také spolupracuje s dalšími mezinárodními organizacemi s cílem zvýšit srovnatelnost údajů a metod mimo Evropskou unii.

    3.2.Včasnost a dochvilnost

    Krátkodobé statistiky patří mezi první oficiální údaje, které ukazují nejnovější hospodářský vývoj. Nařízení o STS stanoví velmi krátké lhůty pro dodání vnitrostátních údajů Eurostatu 10 . V tabulce 2 jsou uvedeny lhůty pro předání údajů Eurostatu (třetí sloupec) a cílové lhůty stanovené Hospodářským a finančním výborem v jeho zprávě o požadavcích na informace v evropské měnové unii. V posledním sloupci jsou uvedeny aktuálně platné lhůty pro šíření údajů (např. prostřednictvím tematických tiskových zpráv a online vydání databází).

    Obecně lze včasnost krátkodobých statistik považovat za velmi dobrou. Ke zpožděním dochází obvykle jen v případě, že den dodání připadá na víkend nebo státní svátek.

    Uživatelé jsou v dostatečném předstihu informováni o datech zveřejňování tiskových zpráv prostřednictvím kalendáře zveřejňování údajů publikovaného na webových stránkách Eurostatu 11 . V minulých letech byly všechny termíny oznámené v tomto kalendáři dodrženy.

    Tabulka 2: Včasnost – počet dní mezi koncem sledovaného období a) a lhůtou pro dodání, nařízení o STS, cíl Hospodářského a finančního výboru a skutečné šíření souhrnných ukazatelů za eurozónu (2020)

    Ukazatel

    Periodicita

    Lhůty podle nařízení o STS b)

    Cíle Hospodářského a finančního výboru na rok 2020 c)

    Šíření souhrnných údajů za eurozónu d)

    Průmyslová výroba

    měsíčně

    40

    40

    47

    Výrobní ceny v průmyslu na domácím trhu

    měsíčně

    35

    35

    33

    Dovozní ceny v průmyslu

    měsíčně

    45

    45

    37

    Výroba ve stavebnictví

    měsíčně

    45

    45

    50

    Stavební povolení

    čtvrtletně

    90

    90

    92

    Obrat v maloobchodě

    měsíčně

    30

    30

    34

    Obrat v (jiných) službách

    čtvrtletně

    60

    60

    64

    Výrobní ceny ve službách

    čtvrtletně

    90

    90

    92

    a)    Sledovaným obdobím je období, za které se shromažďují nebo vypočítávají statistické výsledky a k němuž se v důsledku toho tyto hodnoty vztahují. Pro krátkodobé statistiky je to buď měsíc, nebo čtvrtletí.

    b)    Lhůty pro předávání údajů Eurostatu podle nařízení o krátkodobých statistikách; pro menší země mohou platit delší lhůty.

    c)    Cíle stanovené Hospodářským a finančním výborem ve zprávě o požadavcích na informace v HMU z roku 2020 (2020 Status Report on information requirements in EMU).

    d)    Počet dnů mezi koncem sledovaného období a šířením (např. tiskové zprávy, uvolnění údajů).

    3.3.Revize ukazatelů krátkodobých statistik

    Aby byly dodrženy krátké lhůty pro zveřejnění, musí být první výsledky krátkodobých ukazatelů založeny na předběžných, odhadovaných a neúplných údajích. Po uvolnění prvních údajů se výsledky šetření zpřesňují, pokud byly přidány údaje od respondentů, kteří je odevzdali příliš pozdě. Údaje však mohou být revidovány z řady dalších důvodů, jakými jsou například očištění od sezónních vlivů, porovnání s referenčními hodnotami, nové a/nebo kvalitnější zdroje údajů a opravy chyb nebo metodické změny. Revize jsou obecně rozsahem spíše omezené, zejména na souhrnné úrovni EU a pro eurozónu.

    Za účelem posouzení kvality prvních výsledků čtyř ukazatelů krátkodobých statistik publikovaných měsíčně v tiskových zprávách byly analyzovány změny mezi prvním a druhým zveřejněním měsíčního tempa růstu v letech 2017, 2018 a 2019.

    Pokud jde o souhrnné ukazatele za eurozónu u čtyř ukazatelů krátkodobých statistik, jichž se týkají tiskové zprávy, uvádí tabulka 3 průměrný rozsah revizí temp růstu mezi prvním a druhým zveřejněním o měsíc později (druhý sloupec). Tato čísla se rovnají nebo blíží nule, což znamená, že revize temp růstu směrem nahoru a dolů se v podstatě navzájem vynulují, tj. nedochází k významnému systematickému zkreslování nadhodnocením či podhodnocením výsledků.

    V absolutním vyjádření (třetí sloupec) se průměrná revize pohybuje od 0,1 u výrobních cen v průmyslu po 0,4 procentního bodu u výroby ve stavebnictví. Rozdíly mezi ukazateli se vysvětlují rozdílnými metodami sběru údajů a jejich revize. Zatímco výrobní ceny v průmyslu často nejsou revidovány vůbec, ukazatele výroby mohou být revidovány dokonce i několik let po prvním zveřejnění.

    Průměrná tempa růstu (v absolutním vyjádření při druhém zveřejnění) jsou uvedena ve čtvrtém sloupci. Poslední sloupec uvádí vztah mezi revizí tempa růstu a tempem růstu samým (v době druhého zveřejnění). Toto číslo přesněji vyjadřuje rozsah revizí, jelikož je rozdíl, je-li revize ve výši x procentního bodu uplatněna na relativně vysoké tempo růstu, nebo naopak na tempo růstu relativně nízké.

    Tabulka 3: Rozsah revizí u čtyř hlavních ukazatelů krátkodobých statistik, 2017–2019 a)

    1

    2

    3

    4

    5

     

    Průměrná revize b)

    Průměrná revize v absolutním vyjádření c)

    Průměrné tempo růstu v absolutním vyjádření

    Relativní průměrná revize d)

    Průmyslová výroba

    0,0

    0,2

    0,7

    0,2

    Výrobní ceny v průmyslu (na domácím trhu)

    0,0

    0,1

    0,3

    0,2

    Výroba ve stavebnictví

    0,2

    0,4

    0,9

    0,4

    Objem maloobchodu

    0,1

    0,2

    0,6

    0,4

    a)    Tempa růstu ukazatelů za eurozónu očištěná od sezónních vlivů.

    b)    Rozdíly tempa růstu mezi druhým a první zveřejněním, průměr za období 2017–2019.

    c)    Absolutní rozdíly tempa růstu mezi druhým a první zveřejněním, průměr za období 2017–2019.

    d)    Poměr mezi revizí v absolutním vyjádření (třetí sloupec) a tempem růstu v absolutním vyjádření při druhém zveřejnění (čtvrtý sloupec), průměr za období 2017–2019. Rozdíly jsou způsobeny chybou zaokrouhlování.

    V první polovině roku 2020 představovala pandemie COVID-19 závažné problémy pro krátkodobé statistiky. V důsledku opatření omezujících volných pohyb osob a dalších opatření nebylo často možné zajistit shromažďování údajů z podniků. Odhady byly ztíženy nebývalými poklesy a nárůsty hospodářské činnosti. Prodloužení lhůt pro daňové výkaznictví a podobná opatření ke zmírnění zátěže podniků omezila dostupnost administrativních údajů pro účely statistiky. Za účelem podpory národních statistických úřadů uspořádal Eurostat on-line schůzi s cílem projednat problémy a řešení a poskytnout metodické pokyny k otázkám, jako jsou odhady a řešení chybějících údajů. Navzdory uvedeným obtížím nebylo výrazně narušeno zveřejňování krátkodobých údajů a byly dodrženy všechny lhůty pro zveřejnění.

    Tabulka 4 poskytuje přehled revizí údajů v období od března 2020 do června 2020. Jak je patrné, revize se v absolutním vyjádření zvýšily a v prvních vydáních lze ve srovnání s druhým vydáním pozorovat obecné zkreslení, což naznačuje, že první odhady, které byly provedeny při výrazném poklesu ukazatelů krátkodobých statistik během pandemie COVID-19, byly konzervativní. V porovnání se zvýšenými absolutními mírami změn ukazatelů se výkonnost revizí během tohoto období dokonce zlepšila.

    Tabulka 4: Rozsah revizí u čtyř hlavních ukazatelů krátkodobých statistik, březen 2020 – červen 2020 a)

    1

    2

    3

    4

    5

     

    Průměrná revize b)

    Průměrná revize v absolutním vyjádření c)

    Průměrné tempo růstu v absolutním vyjádření

    Relativní průměrná revize d)

    Průmyslová výroba

    −0,4

    0,4

    10,6

    0,0

    Výrobní ceny v průmyslu (na domácím trhu)

    –0,2

    0,2

    1,2

    0,1

    Výroba ve stavebnictví

    –1,4

    2,4

    16,0

    0,1

    Objem maloobchodu

    –0,8

    1,8

    11,0

    0,2

    a)    Tempa růstu ukazatelů za eurozónu očištěná od sezónních vlivů.

    b)    Rozdíly tempa růstu mezi druhým a první zveřejněním, průměr za období březen 2020 – červen 2020.

    c)    Absolutní rozdíly tempa růstu mezi druhým a první zveřejněním, průměr za období březen 2020 – červen 2020.

    d)    Poměr mezi revizí v absolutním vyjádření (třetí sloupec) a tempem růstu v absolutním vyjádření při druhém zveřejnění (čtvrtý sloupec), průměr za období březen 2020 – červen 2020. Rozdíly jsou způsobeny chybou zaokrouhlování.

    3.4.Dostupnost, srozumitelnost a zpřístupnění metadat

    Eurostat vydává v případě krátkodobých statistik 48 tiskových zpráv ročně, tj. měsíční zprávy týkající se čtyř hlavních ukazatelů (průmyslová výroba, výrobní ceny v průmyslu, výroba ve stavebnictví a objem maloobchodu). V minulosti byly všechny tiskové zprávy vydány v souladu s harmonogramem.

    Všechny evropské údaje krátkodobých statistik jsou dostupné na webových stránkách Eurostatu, a to zdarma. Sekce věnovaná krátkodobým statistikám 12 poskytuje přístup k úplné databázi krátkodobých statistik, ale také k řadě předem definovaných statistických tabulek. Navíc tato zvláštní sekce poskytuje informace o právním základu krátkodobých statistik a obsahuje řadu metodických publikací. Metadata souhrnných ukazatelů za celou EU i národní metadata o různých ukazatelích krátkodobých statistik byla nedávno rozšířena o ukazatele kvality a výkonnosti, a lze k nim rovněž získat přístup prostřednictvím této zvláštní sekce.

    Souhrnné články o všech ukazatelích krátkodobých statistik, jakož i mnohé metodologické články jsou publikovány na online platformě ve stylu wiki s názvem Statistics Explained (Vysvětlení statistiky) 13 .

    4.Aktuální náklady statistického systému a zatížení podniků

    Měření nákladů (vznikajících statistickým systémům v souvislosti se shromažďováním, zpracováváním a šířením údajů) a zatížení (podniků poskytujících údaje), které vznikají v souvislosti krátkodobými statistikami, se ukázalo být extrémně obtížným. V souladu se zásadou subsidiarity používají statistické úřady různé metody sběru a tvorby údajů. Liší se například zdroje údajů: některé země využívají údaje z šetření, jiné se spoléhají na sekundární administrativní zdroje a jiné dokonce kombinují šetření s administrativními údaji. Liší se rovněž metody šetření a nástroje pro sběr údajů. Jakékoli srovnání mezi členskými státy ohledně odhadovaných nákladů a zatížení by proto mělo být prováděno s nejvyšší opatrností. Při posuzování nákladů a zatížení souvisejících s krátkodobými statistikami je navíc nutno vzít v úvahu také přínosy, jelikož tyto údaje představují důležitý podklad pro další statistiky (zejména národní účty).

    Údaje o zatížení spojeném se shromažďováním těchto statistik od členských států v minulosti naznačují, že průměrný podnik musí strávit asi 20 minut měsíčně, aby vyhověl požadavkům týkajícím se statistických údajů o výrobě (v průmyslu a stavebnictví), zatímco poskytování údajů o obratu je jednodušší (5 až 10 minut měsíčně) a údaje o cenách vyžadují přibližně 15 minut měsíčně. Tyto údaje však poskytují pouze hrubou představu, neboť rozdíly mezi členskými státy mohou být velké.

    5.Budoucí vývoj v oblasti krátkodobých statistik

    Za posledních 20 let se podíl tržních služeb (vyjma bankovnictví a pojišťovnictví) zvýšil ze 43,0 % na 47,6 % 14 . Aby se tento zvýšený význam sektor služeb řádně promítal v krátkodobých statistikách, vypracoval Eurostat ve spolupráci s členskými státy a po důkladných konzultacích s klíčovými uživateli návrh komplexního rozšíření a zlepšení právního základu krátkodobých statistik s cílem lépe pokrýt sektor služeb.

    Nové požadavky na krátkodobé (konjunkturální) podnikové statistiky jsou součástí nařízení (EU) 2019/2152 a jeho prováděcího nařízení Komise (EU) 2020/1197 15 .

    Podle nařízení (EU) 2019/2152 bude od ledna 2021 do souboru ukazatelů krátkodobých statistik zahrnut ukazatel produkce (objem) u odvětví služeb (kromě finančních a veřejných služeb). Kromě toho bude rozsah odvětví služeb pokrytých různými ukazateli krátkodobých statistik rozšířen. Nový ukazatel produkce služeb (ISP) bude mít měsíční sledované období a měl by být k dispozici 60 dnů po sledovaném období. Kromě lepšího pokrytí odvětví služeb dojde ke zjednodušení a větší harmonizaci krátkodobých statistik v několika dalších ohledech, např. pokud jde o lhůty předávání údajů, používání statistických jednotek a vymezení tříd velikosti zemí. Všechny změny se použijí od sledovaného období leden 2021 nebo první čtvrtletí roku 2021.

    Tyto změny zajistí, aby krátkodobé statistiky i nadále plnily svůj úkol správně a přiměřeně měřit vývoj hospodářského cyklu v rychle se měnícím ekonomickém prostředí.

    Podle článku 25 nařízení (EU) 2019/2152 bude nařízení o STS zrušeno s účinkem ode dne 1. ledna 2024.

    (1)    Úř. věst. L 162, 5.6.1998, a. 1.
    (2)    KOM(2003) 36 v konečném znění, ze dne 29.1.2003, KOM(2008) 340 v konečném znění, ze dne 9.6.2008, KOM(2011) 329 v konečném znění, ze dne 8.6.2011, KOM(2014) 381 v konečném znění ze dne 26.6.2014 a COM(2017) 411 final ze dne 2.8.2017.
    (3)

        Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2152 ze dne 27. listopadu 2019 o evropských podnikových statistikách a zrušení deseti právních aktů v oblasti podnikových statistik (Úř. věst. L 327, 17.12.2019, s. 1).

    (4)    Původní seznam PEEI byl vytvořen v roce 2002 (sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě o statistice eurozóny, KOM (2002) 661 v konečném znění ze dne 27.11.2002).
    (5)       https://ec.europa.eu/eurostat/web/economic-globalisation/early-warning-system (k dispozici v angličtině, francouzštině a němčině).
    (6)       https://www.esrb.europa.eu/home/html/index.cs.html
    (7)      Posuzování souladu se zaměřuje na úplnost a včasnost dodávání vnitrostátních údajů. Skóre se vypočítává v závislosti na tom, zda jsou údaje plně v souladu, téměř plně v souladu, přičemž chybí méně významné prvky, částečně v souladu, nebo zda jsou do značné míry neúplné.
    (8)    Kodex evropské statistiky je k dispozici na adrese: http://ec.europa.eu/eurostat/web/quality/european-statistics-code-of-practice .
    (9)    Nařízení Komise (ES) č. 1503/2006 ze dne 28. září 2006, kterým se provádí a mění nařízení Rady (ES) č. 1165/98 o konjunkturálních statistikách, pokud se jedná o definice proměnných, seznam proměnných a frekvenci zpracovávání údajů (Úř. věst. L 281, 12.10.2006, s. 15).
    (10)

       Původní lhůty stanovené nařízením (ES) č. 1165/98 byly dále zkráceny nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1158/2005 ze dne 6. července 2005, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1165/98 o konjunkturálních statistikách (Úř. věst. L 191, 22.7.2005, s. 1).

    (11)    Kalendář je k dispozici na adrese: http://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/overview . (K dispozici pouze v angličtině, francouzštině a němčině).
    (12)     http://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/overview (k dispozici pouze v angličtině, francouzštině a němčině).
    (13)     http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Short-term_business_statistics (k dispozici pouze v angličtině).
    (14)    EU-27, zřetězené objemy hrubé přidané hodnoty, Eurostat, národní účty, vlastní výpočty.
    (15)    Prováděcí nařízení Komise (EU) 2020/1197 ze dne 30. července 2020, kterým se stanoví technické specifikace a úprava podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2152 o evropských podnikových statistikách a zrušení deseti právních aktů v oblasti podnikových statistik (Úř. věst. L 271, 18.8.2020).
    Top