Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE5391

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě – Nový program pro spotřebitele – Posílení odolnosti spotřebitele pro udržitelné oživení [COM(2020) 696 final]

    EESC 2020/05391

    Úř. věst. C 286, 16.7.2021, p. 45–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.7.2021   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 286/45


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě – Nový program pro spotřebitele – Posílení odolnosti spotřebitele pro udržitelné oživení

    [COM(2020) 696 final]

    (2021/C 286/09)

    Zpravodaj:

    Bernardo HERNÁNDEZ BATALLER

    Spoluzpravodaj:

    Gonçalo LOBO XAVIER

    Žádost o vypracování stanoviska

    Komise, 14. 1. 2021

    Právní základ

    článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

    Odpovědná sekce

    Jednotný trh, výroba a spotřeba

    Přijato v sekci

    31. 3. 2021

    Přijato na plenárním zasedání

    27. 4. 2021

    Plenární zasedání č.

    560

    Výsledek hlasování

    (pro/proti/zdrželi se hlasování)

    218/2/24

    1.   Závěry a doporučení

    1.1

    EHSV bere na vědomí nový program pro spotřebitele a dvacet dva opatření, která jsou v něm navržena, a domnívá se, že jen obtížně by mohl být komplexnější a podrobnější.

    1.2

    EHSV uznává úsilí vynaložené Komisí, je však přesvědčen, že program pro spotřebitele by měl být logickým důsledkem či pokračováním skutečné strategie v oblasti spotřebitelské politiky. Vzhledem k tomu, že poslední strategie v oblasti spotřebitelské politiky z pera Komise byla zveřejněna 13. března 2007 (na období 2007–2013), je tato strategie již naprosto zastaralá.

    1.3

    EHSV se proto obává, že vzhledem k tomu, jak je nový program pro spotřebitele strukturován, mohl by být považován za seznam vzájemně nesouvisejících iniciativ, a že bude obtížné jej realizovat v praxi.

    1.4

    EHSV se navíc domnívá, že opatření pro boj proti pandemii COVID-19 musí být výjimečná, že mnohá z nich jsou prioritou a jsou naléhavá vzhledem k bezprecedentní situaci vyvolané zdravotní, hospodářskou a sociální krizí, a klade si otázku, zda mají být taková opatření zahrnuta do programu pro spotřebitele, jenž mimo to podle EHSV dostatečně neřeší složitou aktuální situaci.

    1.5

    V této souvislosti se EHSV nemůže vyhnout připomenutí, že je třeba prohloubit evropskou zdravotní unii do nejvyšší možné míry, že zdravotní politika není výlučnou politikou členských států a že článek 168 SFEU by měl být při nejbližší příležitosti změněn tak, aby se přiblížil článku 169, který se týká spotřebitelské politiky.

    1.6

    EHSV opakuje, že dokončení vnitřního trhu, ať již fyzického, nebo digitálního, musí být provedeno na rovnocenném základě a že musí být dosaženo vysoké úrovně ochrany spotřebitele, jak EHSV opakovaně požadoval. Souhlasí proto, že je nezbytné přijmout horizontální přístup provázaný s ostatními politikami Unie, aby se zajistilo, že při navrhování a provádění odvětvových politik budou zohledněny zájmy spotřebitelů.

    1.7

    EHSV považuje za zásadní ekologickou složku programu a připomíná, že podpořil Zelenou dohodu pro Evropu. EHSV prosazuje zejména delší životnost zboží, přístup k udržitelným produktům, čisté, oběhové a klimaticky šetrnější hospodářství a účinné využívání produktů, jakož i boj proti plánovanému zastarávání a právo na opravu zboží a produktů.

    1.8

    EHSV si je však vědom toho, že při měření uhlíkové stopy je nutné zohledňovat životní cyklus výrobků a měření není snadné.

    1.9

    Pravidla ochrany spotřebitele je nezbytné přizpůsobit digitálnímu světu. Nové výzvy v podobě nově vznikajících technologií, jako je umělá inteligence (UI), internet věcí a robotika, vyžadují, aby byla posílena stávající ochrana. Měly by být řešeny zejména v souvislosti s revizí směrnice o bezpečnosti výrobků, a měly by se určit a zaplnit mezery ve stávajících právních předpisech. Pro doplnění této strategie budou proto nezbytné právní předpisy o digitálních službách a o digitálních trzích.

    1.10

    EHSV požaduje, aby se evropská podpora promítla i do zapojení všech organizací občanské společnosti (zejména spotřebitelských organizací), vzhledem k úloze těchto organizací při vytváření programu. Organizovaná občanská společnost, zejména spotřebitelské organizace a zástupci podniků a rovněž další sociální partneři by měli rozvíjet vzájemně prospěšné vztahy s cílem zajistit si širší účast na rozvoji a provádění této politiky.

    1.11

    Proto by měla být v kontextu programu posílena úloha vzdělávání a školení spotřebitelů, neboť přispívají k upevnění vysoké úrovně ochrany.

    1.12

    EHSV si je vědom obtíží, s nimiž se potýkají malé a střední podniky, které se snaží přispět k úspěchu programu, zejména pokud jde o zvyšování povědomí a informovanosti spotřebitelů a poskytování zboží a služeb, které jsou udržitelné, ale mají vyšší ekonomickou hodnotu.

    1.13

    EHSV upozorňuje, že je nutné poskytnout podnikům, zejména pak malým a středním, finanční prostředky na splnění požadavků programu, zejména v době, kdy boj proti krizi COVID-19 způsobil snížení investic podniků digitální a zelené ekonomiky.

    2.   Sdělení Komise

    2.1   Obecné informace

    2.1.1

    Sdělení Komise

    usiluje o posílení obecného rámce pro spolupráci mezi institucemi EU, členskými státy a zúčastněnými stranami,

    zaujímá komplexní přístup zahrnující různé politiky Unie,

    odráží potřebu zohlednit při formulování a provádění dalších politik požadavky na ochranu spotřebitele a doplňuje další iniciativy EU,

    vyžaduje úzkou spolupráci mezi EU a členskými státy a provedení, uplatnění a kontrolu uplatňování rámce na ochranu spotřebitele vypracovaného na úrovni sekundárního práva EU.

    2.1.2

    Sdělení uvádí 22 opatření zahrnujících pět klíčových prioritních oblastí:

    zelenou transformaci;

    digitální transformaci,

    nápravu a prosazování práv spotřebitele;

    zvláštní potřeby některých spotřebitelských skupin a

    mezinárodní spolupráci.

    2.1.3

    Sdělení se zabývá problémy s vědomím toho, že je nezbytné, aby měl každý rovný a včasný přístup k potřebným a dostupným testům, ochranným pomůckám, léčbě a budoucímu očkování. Spotřebitel musí mít plné záruky, pokud jde o základní práva, lékařskou etiku, soukromí a ochranu údajů v souladu s příslušným obecným nařízením.

    2.1.4

    Hluboký sociální a ekonomický otřes vyvolaný pandemií představuje pro společnost výzvu. Je sice důležité zajistit vysokou úroveň ochrany spotřebitelů, stále však přetrvávají jisté výzvy, zejména pokud jde o:

    uplatňování právních předpisů týkajících se práva na plné vrácení záloh vyplacených operátorům v oblasti cestovního ruchu;

    nárůst spotřebitelských podvodů, podvodných marketingových technik a podvodů v oblasti online nakupování,

    měnící se spotřební návyky vedoucí zejména k nárůstu odpadů z obalů na jedno použití.

    2.2   Klíčové prioritní oblasti

    2.2.1

    Zelená transformace: příspěvek k dosažení klimatické neutrality, zachování přírodních zdrojů a biologické rozmanitosti a zmírnění znečištění vody, ovzduší a půdy. Přístup k udržitelným produktům by měl být zaručen všem.

    2.2.2

    Zelená dohoda pro Evropu stanoví komplexní strategii k přeměně EU na spravedlivou a prosperující společnost s hospodářstvím, které je neutrální z hlediska klimatu a účinně využívá zdroje, je čisté, má oběhový charakter a nízkou environmentální stopu.

    2.2.3

    Směrnice o prodeji zboží by měla být pozměněna, tak aby podporovala opravy a zajistila účinné právo na opravu. Plánují se další opatření zaměřená na specifické skupiny zboží a služeb.

    2.2.4

    Spotřebitelé by měli být lépe chráněni před informacemi, které nejsou pravdivé nebo které jsou uváděny matoucím nebo zavádějícím způsobem, aby vzbudily nepřesný dojem, že je výrobek nebo podnik šetrnější k životnímu prostředí („greenwashing“).

    2.3   Digitální transformace

    2.3.1

    Směrnice o lepším vymáhání a modernizaci právních předpisů na ochranu spotřebitele a směrnice o digitálním obsahu jsou důležitými kroky, ačkoliv vzhledem k rychlému tempu technologického pokroku je třeba přijmout další opatření.

    2.3.2

    Je nutné se vyvarovat používání tzv. temných vzorců (dark patterns), určitých postupů personalizace často založených na profilování, skryté reklamě, podvodu, nepravdivých nebo zavádějících informacích a manipulovaných recenzích spotřebitelů. Je zapotřebí dalších pokynů, pokud jde o směrnici o nekalých obchodních praktikách a směrnici o právech spotřebitele, neboť spotřebitelé by měli mít srovnatelnou úroveň ochrany a spravedlnosti online, jakou mají i offline.

    2.3.3

    Umělá inteligence přináší výhody, některá její použití však mohou porušovat práva spotřebitelů. EHSV by rád zdůraznil, že v souladu s článkem 22 obecného nařízení GDPR mají dotčené osoby právo na lidský zásah, pokud se jich rozhodnutí založené na automatizovaném zpracování významně dotýká.

    2.3.4

    Nové nařízení o spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele posiluje online pravomoci, mechanismy spolupráce a systém shromažďování informací s cílem řešit rozsáhlá porušování spotřebitelského práva EU, zajistit konzistentní úroveň ochrany spotřebitele a nabídnout podnikům jednotné kontaktní místo.

    2.4   Řešení zvláštních potřeb spotřebitelů

    2.4.1

    Předpokládá se, že spotřebitelé jsou obecně slabší stranou transakce, a že jejich zájmy proto vyžadují ochranu. Některé skupiny spotřebitelů však mohou být obzvláště zranitelné a potřebují zvláštní záruky. Tato zranitelnost může být způsobena sociálními okolnostmi nebo zvláštními vlastnostmi, jako je věk, pohlaví, zdravotní stav, digitální gramotnost, matematická gramotnost nebo finanční situace.

    2.4.2

    Vyšší finanční zranitelnost mnoha domácností v EU je v současnosti obzvláště znepokojující.

    2.4.3

    Cílem tohoto přezkumu by mělo rovněž být zamezení diskriminačním situacím v přístupu k úvěrovým službám.

    2.4.3.1

    Starší lidé a lidé se zdravotním postižením mají zvláštní potřeby související se spotřebou. Je důležité zajistit, aby byly k dispozici jasné, uživatelsky přívětivé a přístupné informace online i offline v souladu s požadavky na přístupnost výrobků a služeb.

    2.4.3.2

    Spravedlivý a nediskriminační přístup k digitální transformaci by se měl zaměřit na potřeby starších spotřebitelů, spotřebitelů se zdravotním postižením a obecněji těch, kteří nejsou připojeni, tedy těch, kdo nejsou dobře obeznámeni s digitálními nástroji.

    2.4.3.3

    Děti a nezletilí jsou obzvláště vystaveni zavádějícím nebo agresivním obchodním praktikám online. Je nutné najít řešení tohoto problému. Navíc je děti třeba chránit před nebezpečnými výrobky, které již existují, a před možnými riziky souvisejícími s výrobky. Proto budou aktualizovány bezpečnostní požadavky na normy pro některé výrobky pro děti.

    2.4.3.4

    Riziko diskriminace je někdy zhoršováno algoritmy, které používají někteří dodavatelé zboží a poskytovatelé služeb a které mohou být formulovány s určitými předsudky, které často vyplývají z již existujících kulturních nebo sociálních očekávání.

    2.5   Ochrana spotřebitele v globálních souvislostech

    2.5.1

    Je důležité, aby EU na mezinárodní úrovni jako evropskou hodnotu a vzor promítla svou vysokou úroveň ochrany spotřebitele.

    2.5.2

    Zajištění bezpečnosti dovozu a ochrana spotřebitelů v EU před nekalými obchodními praktikami používanými provozovateli mimo EU vyžaduje posílení opatření doma prostřednictvím silnějších nástrojů dozoru nad trhem a užší spolupráci s orgány v partnerských zemích EU.

    2.5.3

    Mnohostranná spolupráce v otázkách spotřebitele je klíčem k podpoře vysoké úrovně ochrany a bezpečnosti na mezinárodní úrovni a ke globální ochraně spotřebitelů.

    2.6   Správa a řízení

    2.6.1

    Program stanoví opatření na podporu priorit spotřebitelské politiky, která by EU a členské státy mohly prosazovat v příštích pěti letech.

    2.6.2

    Tato nová vize spolupráce mezi prioritami politiky EU a vnitrostátními politikami vyžaduje nový rámec pro posílenou spolupráci, díky kterému bude možné provádět konkrétní opatření.

    2.6.3

    Komise bude usilovat o pravidelné diskuse s Evropským parlamentem, Hospodářským a sociálním výborem a Výborem regionů. Bude rovněž úzce spolupracovat s vnitrostátními orgány, aby zajistila úzkou koordinaci opatření a co nejlepší využití dostupných finančních prostředků.

    2.6.4

    Tuto práci by měla doplnit úzká a účinná spolupráce s klíčovými zúčastněnými stranami, včetně spotřebitelských organizací, průmyslu a akademické obce. Silné spotřebitelské organizace na úrovni Unie a na vnitrostátní úrovni jsou zásadními partnery při plánování prací v rámci programu a při oslovování spotřebitelů.

    2.6.5

    Proto Komise:

    zřídí novou poradní skupinu pro spotřebitelskou politiku,

    přepracuje v roce 2021 srovnávací přehled podmínek pro spotřebitele.

    3.   Obecné připomínky

    3.1

    Pokud jde o zdravotní krizi, EHSV vyzývá Komisi a členské státy, aby pokračovaly v úsilí o očkování obyvatelstva a aby zajistily, že strategie EU pro očkovací látky bude z ekonomického i sociálního hlediska dostupná všem občanům.

    3.2

    Je důležité posílit postavení spotřebitelů, zapojit je v rámci ekonomiky a učinit z nich klíčové aktéry udržitelného oživení a tím posílit konkurenceschopnost hospodářství EU a jednotného trhu. Důležité jsou nové modely podnikání, které umožní optimalizaci účinnosti a udržitelnosti zboží a služeb.

    3.3

    Spotřebitelé by měli být důležitými aktéry ekologické transformace a podporovat udržitelnou výrobu a spotřebu. Všechny výrobky by měly být bezpečné, cenově dostupné a přístupné. Jedná se zejména o podporu jejich trvanlivosti, udržitelnosti, opravitelnosti a recyklovatelnosti. EHSV již vyjádřil podporu předpisům týkajícím se „plánovaného zastarávání“ a udržitelnosti výrobků, včetně otázek týkajících se softwaru. Navrhovaná opatření jsou obecně horizontální a netýkají se konkrétně ochrany spotřebitele.

    3.4

    Do této ekologické transformace by měly být zapojeny malé a střední podniky, aniž by to příliš zvýšilo administrativní zátěž.

    3.5

    EHSV je odhodlán aktivně usilovat o „zelenou“ a „digitální“ transformaci, které nepřinesou sociální vyloučení, a předcházet vzniku dvojrychlostního režimu pro zranitelné spotřebitele a diskriminačním situacím, kdy by byl omezován výběr a přístup ke zboží a službám, jako například v případech odepírání přístupu k úvěrovým službám těhotným ženám z důvodu možné ztráty příjmů nebo vylučování svobodných matek z určitých finančních služeb.

    3.6

    Měla by být přijata podpůrná opatření k řešení finanční zranitelnosti rodin, včetně rodičů samoživitelů a partnerů stejného pohlaví, zejména pokud jde o zadlužení. EHSV ve svých stanoviscích opakovaně vyjádřil podporu regulaci nadměrného zadlužení domácností.

    3.7

    V rámci horizontálních opatření by Komise měla přijmout opatření v oblasti energetické chudoby a předcházet situacím, které by mohly vést k sociálnímu vyloučení.

    3.8

    EHSV doufá, že se Komise bude co nejdříve zabývat revizí směrnic o bezpečnosti výrobků, spotřebitelském úvěru, uvádění finančních služeb pro spotřebitele na trh na dálku, právech spotřebitelů a nekalých obchodních praktikách.

    3.9

    EHSV má velká očekávání od směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů a doufá, že tato směrnice bude provedena v souladu s právními rámci členských států.

    3.10

    EHSV podporuje cíl umožnit spotřebitelům, aby hráli aktivnější roli v zelené transformaci. Nestačí, aby se podniky měnily a inovovaly; trh musí tyto změny přijmout a transformovat se, aby hospodářství fungovalo oběhovějším způsobem: spotřeba udržitelnějších (pravděpodobně dražších) výrobků, větší udržitelnost a opravitelnost výrobků umožněná požadovaným ekodesignem (vývoj výrobků na základě ekologických kritérií) a větší efektivita využívání přírodních zdrojů. V souvislosti se zelenou transformací by měla být také zohledněna úloha dopravy.

    3.11

    Je důležité předat poselství, že závazek vůči životnímu prostředí je věcí všech: podniků, které zavádějí udržitelnější opatření a postupy, informují a vzdělávají spotřebitele, i spotřebitelů, kteří musí rovněž přijmout udržitelné návyky a chování, aby tato opatření byla účinná. Pokud jde o dodatečné náklady, které by mohly vzniknout evropským malým a středním podnikům, měřené v rámci testu dopadu na malé a střední podniky (nedílné součásti iniciativy Small Business Act), mělo by se v rámci tohoto mechanismu, který zahrnuje i probíhající konzultace se zástupci malých a středních podniků, zajistit jejich zmírnění. Bude nutné zavést mechanismy a poskytnout prostředky, jež malým a středním podnikům umožní aktualizovat a obnovovat své znalosti.

    3.12

    EHSV považuje za důležité zintenzivnit boj proti nekalým obchodním praktikám na internetu, které nerespektují práva spotřebitelů a všech ostatních subjektů zapojených do životního cyklu výrobků. Má za to, že ke všemu, co je ve fyzickém (offline) světě považováno za zneužití, by se mělo přistupovat stejným způsobem i v digitálním (online) světě. Nové typy nešvarů ve světě offline, jako jsou strategie sledování podniků a tzv. temné vzorce, vyžadují zavedení ještě silnější ochrany.

    3.13

    V boji proti digitálním podvodům je důležité posílit IT, lidské a další zdroje, jež se na něm podílí. Digitální podvody vzhledem ke svému rozsáhlému šíření značně komplikují postup orgánů, a to včetně případů, kdy je ohroženo veřejné zdraví (například při online nákupu „nelegálních“ léků).

    3.14

    Opatření 8, 9 a 10 musí zachovat rovnováhu mezi bezpečností a flexibilitou, která je nezbytná k tomu, aby nebylo bráněno inovacím a technologickému a hospodářskému pokroku. Je důležité vypracovat akční plán s Čínou týkající se bezpečnosti výrobků a zvýšit podporu partnerským zemím EU, včetně těch afrických, za účelem posílení kapacit v oblasti právních předpisů a technické pomoci. Je důležité chránit pravost výrobků (a navíc i práva k ochranným známkám), neboť je známo, že v určitých třetích zemích dochází ve velkém k padělání výrobků. Originální výrobky si z důvodu kvality, komfortu a dobré pověsti zaslouží velkou pozornost a zájem spotřebitelů.

    3.15

    EHSV prosazuje přijetí metody kvalitativního a kvantitativního hodnocení. Je důležité posoudit, zda jsou směrnice EU prováděny včas, v souladu s ustanoveními sekundárního práva a zásadami zlepšování právní úpravy.

    3.16

    EHSV konstatuje rostoucí propast mezi strategiemi (obecně např. Zelenou dohodou pro Evropu a konkrétně strategií „od zemědělce ke spotřebiteli“ nebo Novým programem pro spotřebitele) a podrobnějšími regulačními (nebo neregulačními) iniciativami, které mají tyto strategie uvádět do praxe. Výbor zdůrazňuje, že je třeba, aby byla v rámci programu pro spotřebitele konstantně udržována ambice provádět cíle Zelené dohody pro Evropu, a to v průběhu realizace všech jednotlivých návazných iniciativ.

    4.   Krize COVID-19

    4.1

    Současná pandemická krize tvrdě dopadla na každého z nás a měla závažné důsledky v celé řadě oblastí života. Vedla ke změně hlavních priorit členských států, což mimořádně poškodilo spotřebitele, jimž byla nepřiměřeně omezena jejich práva, aniž by byly posíleny stávající mechanismy nebo zavedeny mechanismy, jejichž cílem by bylo čelit nové situaci a zajistit finanční ochranu spotřebitelů.

    4.2

    Je proto nezbytné, aby bylo v zájmu předcházení dopadům na spotřebitele a na základě poznatků získaných z pandemické krize vyvinuto úsilí o budoucí posílení ochrany spotřebitele v oblastech zdraví, energetiky, komunikací, finančních služeb, letectví a práv cestujících, souborných služeb pro cesty, dohledu, potravin a digitálních služeb.

    4.3

    Krize navíc napomohla šíření nekalých obchodních praktik zaměřených na nejzranitelnější osoby a po určitou dobu vedla kromě vyprodání zásob některých výrobků a osobních ochranných prostředků i k velmi vysokým spekulativním cenám. Vzhledem k tomu, že se očekává další zhoršení krize, bude tato situace opět vyžadovat zvýšenou pozornost a navýšení prostředků pro donucovací orgány.

    4.4

    EHSV by měl podpořit vypracování stanoviska z vlastní iniciativy k tomuto tématu, které by Komisi pomohlo při definování a provádění těchto opatření.

    5.   Další oblasti, které nejsou v novém programu pro spotřebitele zahrnuty nebo se jimi tento program zabývá nepřímo, a které je třeba řešit

    5.1   Řízení veřejného zdraví v členských státech

    V současnosti jsou přijímány první kroky k vytvoření evropské zdravotní unie. Krize způsobená koronavirem ukazuje, že EU musí hrát mnohem aktivnější úlohu v oblasti veřejného zdraví, aby chránila zdraví všech evropských občanů, a to prostřednictvím odolnějších systémů zdravotní péče a pevnějšího rámce zdravotní bezpečnosti.

    5.2   Finanční služby

    V rámci přezkumu směrnice o spotřebitelském úvěru bude zásadní zdůraznit mechanismus moratoria a vytvoření integrovaného přístupu, který ochrání zájmy spotřebitelů bez ohledu na povahu úvěru. Na evropské úrovni bude důležité posoudit mechanismus pro případy platební neschopnosti fyzických osob, s přihlédnutím k nutnosti zamezit oslabení ochrany, které v současnosti požívají spotřebitelé.

    5.3   Cestovní ruch, volný čas a práva cestujících v letecké dopravě

    Je důležité vytvořit, posílit nebo upravit práva spotřebitelů a zřídit evropské fondy na ochranu zájmů spotřebitelů v těchto oblastech. Krom toho půjde o vynikající příležitost k přezkoumání otázky ochrany spotřebitele prostřednictvím přiměřeného systému finanční ochrany, který bude chránit cestující před rizikem nedostatku likvidity nebo v případě platební neschopnosti letecké společnosti, pokud jde o refundaci letenek a případně i repatriaci.

    5.4   Bydlení

    Je nezbytné vytvořit integrovaný evropský program bydlení zahrnující různé oblasti, jako je životní prostředí, energetika, finanční služby, smluvní práva a zdraví, s cílem vytvořit pro evropské spotřebitele právo na přístup k důstojnému a z dlouhodobého hlediska finančně dostupnému bydlení. Měla by být podporována výstavba udržitelných domů (např. pasivních domů). Uplatňování zásad „oběhovosti“ na rekonstrukci budov sníží emise skleníkových plynů ze stavebních materiálů v budovách. Renovace budov mohou otevřít řadu možností a poskytnout dalekosáhlé sociální, environmentální a hospodářské přínosy.

    5.5   Odvětví energetiky

    Při provádění politik v oblasti obnovitelných zdrojů energie, vlastní spotřeby a tržních sazeb je třeba posílit práva spotřebitelů a zajistit, aby žádný spotřebitel nebyl diskriminován nebo mu nebylo odepřeno připojení, což by mu bránilo využívat zavedení skutečných alternativních energetických řešení.

    5.6

    Je třeba lépe definovat a posílit odpovědnost digitálních platforem, a to jak za účelem zajištění bezpečnosti výrobků, tak odpovědnosti při zprostředkování online smluv.

    5.7

    Je důležité vytvořit jasnou strukturu odpovědnosti pro online platformy, včetně vhodných opatření pro potírání podvodných, nekalých a zavádějících obchodních praktik a prodeje nevyhovujících výrobků a nebezpečného zboží a služeb prostřednictvím online platforem. V tomto ohledu je důležité posílit spolupráci mezi Komisí a vnitrostátními orgány za účelem potírání těchto nepoctivých praktik.

    5.8

    Přímý prodej výrobků, které jsou nebezpečné pro spotřebitele, zejména kvůli jejich chemickému složení, by měl být zastaven nebo omezen. EHSV vítá zavedení systému Safety Gate, který je systémem včasného varování EU před nebezpečným spotřebním zbožím.

    5.9

    Je třeba posílit ochranu v oblasti služeb OTT (over-the-top), na které se dosud nevztahuje většina vnitrostátních právních předpisů ani evropský kodex pro elektronické komunikace.

    5.10

    Díky rozvoji politiky ochrany spotřebitele posílí EU svou hospodářskou, sociální a územní soudržnost. Aniž by tím byla dotčena její celková koncepce, bude muset provést řadu opatření a programů blíže občanům, což bude vyžadovat posílení sítě evropských spotřebitelských center (ESC) a sítě pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele se zapojením všech vnitrostátních orgánů.

    V Bruselu dne 27. dubna 2021.

    Předsedkyně Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Christa SCHWENG


    PŘÍLOHA

    Následující pozměňovací návrh shromáždění zamítlo, avšak obdržel podporu alespoň čtvrtiny odevzdaných hlasů (čl. 59 odst. 3 jednacího řádu):

    Odstavec 1.13

    Vyškrtnout:

     

    1.13

    EHSV upozorňuje, že je nutné poskytnout podnikům, zejména pak malým a středním, finanční prostředky na splnění požadavků programu, zejména v době, kdy boj proti krizi COVID-19 způsobil snížení investic podniků digitální a zelené ekonomiky.

    Odůvodnění:

     

    Stávající znění odstavce zní, jako by podnikům měla být zajištěna podpora veřejného sektoru, aby mohly poskytovat základní ochranu spotřebitele. Přitom je očividné, že takové plány zasahují příliš hluboce do hospodářského systému založeného na tvorbě zisku a protiřečí si se základními požadavky na fungování takového systému. Ochrana spotřebitele je nutnost, nikoli nadstandard nebo volitelná možnost hrazená z veřejných peněz.

    Výsledek hlasování:

    Hlasů pro:

    64

    Hlasů proti:

    139

    Zdrželo se hlasování:

    35


    Top