Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0919(04)

    Zveřejnění žádosti podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

    Úř. věst. C 283, 19.9.2012, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.9.2012   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 283/18


    Zveřejnění žádosti podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

    2012/C 283/10

    Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti námitku podle článku 7 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 (1). Komise musí obdržet prohlášení o námitce do šesti měsíců po tomto zveřejnění.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

    „BAMBERGER HÖRNLA“/„BAMBERGER HÖRNLE“/„BAMBERGER HÖRNCHEN“

    č. ES: DE-PGI-0005-0802-17.03.2010

    CHZO ( X ) CHOP ( )

    1.   Název:

    „Bamberger Hörnla“/„Bamberger Hörnle“/„Bamberger Hörnchen“

    2.   Členský stát nebo třetí země:

    Německo

    3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny:

    3.1   Druh produktu:

    Třída 1.6

    Ovoce, zelenina a obiloviny v nezměněném stavu nebo zpracované

    3.2   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1:

    Brambora, botanický název Solanum tuberosum subspecies tuberosum L. (lilek brambor), patří spolu s rajčetem, paprikou a lilkem do čeledi lilkovitých (Solanaceae).

    Odrůda brambor „Bamberger Hörnla“ patří ke „starým krajovým odrůdám“. Není výsledkem šlechtění brambor. Chráněné označení produktu „Bamberger Hörnla“ se vztahuje na konzumní brambory.

    Rostlina je nízkého vzrůstu s tenkou, křehkou natí a bílými květy. Potřebuje půdu bohatou na živiny a zároveň co nejlehčí, protože velmi citlivě reaguje na zadržovanou vlhkost. Hlízy se sklízejí v září a říjnu.

    Hlízy těchto brambor jsou malé, ve tvaru prstů a mírně zakřivené do tvaru rohlíku. Některé hlízy mají ještě jedno mírné zakřivení v opačném směru nebo mají jiný zvláštně zakřivený tvar. Poměr délky a šířky, který je charakteristický pro podlouhlý tvar brambor „Bamberger Hörnla“, činí zpravidla 2 až 3,5.

    Slupka je hladká, matně lesklá, světle okrová s mírně načervenalým nádechem, který vzniká u oček brambor a je v těchto místech nejintenzivnější. Načervenalý odstín je nejzřetelnější krátce po sklizni a delším skladováním postupně slábne.

    Brambory „Bamberger Hörnla“ mají výraznou ořechovou chuť. Varný typ odpovídá podle směrnice spolkového úřadu Bundessortenamt (spolkový úřad pro ochranu rostlinných odrůd) o varné zkoušce a zkoušce chuti u konzumních brambor typu pevnému (při vaření se nerozvářejí) se žlutou dužinou. Moučnatost zpravidla nepřesahuje hodnotu 4 (tzn. nejsou moučné) a konzistence (lojovitost) je obvykle vyšší než 6 (tzn. lojovitá, pevná konzistence). Obsah škrobu je v průměru vyšší než 13 % čerstvé hmotnosti.

    3.3   Suroviny (pouze u zpracovaných produktů):

    3.4   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu):

    3.5   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit ve vymezené zeměpisné oblasti:

    Pěstování brambor „Bamberger Hörnla“ musí probíhat ve třech franckých vládních obvodech Horní Franky, Střední Franky a Dolní Franky. Z této oblasti musí pocházet i sadbové brambory.

    Produkt „Bamberger Hörnchen“ je podle nařízení o povolení uchovávaných odrůd a uvádění do oběhu osiva a sadby uchovávaných odrůd (nařízení o uchovávaných odrůdách) ze dne 21. července 2009 (BGBl. I s. 2107) povolen německým spolkovým úřadem pro ochranu rostlinných odrůd jako uchovávaná odrůda.

    Podle § 4 odst. 2 první věty bodu 4 uvedeného vnitrostátního nařízení smí být osivo (v tomto případě sadbové brambory) uchovávaných odrůd uvedeno do oběhu, pouze pokud se vyprodukovalo v jedné z oblastí původu, na niž se povolení odrůdy vztahuje. Proto musí sadbové brambory pocházet ze tří franckých vládních obvodů Horní Franky, Střední Franky a Dolní Franky.

    3.6   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.:

    3.7   Zvláštní pravidla pro označování:

    4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti:

    Zeměpisná oblast zahrnuje tři francké vládní obvody Horní Franky, Střední Franky a Dolní Franky.

    5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí:

    5.1   Specifičnost zeměpisné oblasti:

    Zahradnictví a pěstování zeleniny hraje ve Francích již po staletí v produkci potravin významnější úlohu než v jiných oblastech (zejména bamberské zahradnictví bylo od 14. století do poloviny 19. století základním pilířem městského hospodářského života; jednalo se o specifický vývoj, k němuž nedošlo v žádném jiném městě). Tomu odpovídá i vysoká hodnota, která je zelenině dodnes přikládána v tradiční francké regionální kuchyni.

    Pěstování brambor má ve Francích mimořádně dlouhou tradici. Brambory byly v Německu vypěstovány na poli poprvé v roce 1694, a to právě ve Francích. Ve francké regionální kuchyni se k přípravě jemného bramborového salátu již dlouho upřednostňují právě brambory „Bamberger Hörnla“.

    Název brambor „Bamberger Hörnla“ je franckým obyvatelům známý již déle než sto let. O jejich pěstování ve Francích na konci 19. století svědčí ústní tradice a odkazy z literatury. Podle nich původně pocházejí z Francie. Kromě toho existují údaje naznačující, že předchůdci brambor „Bamberger Hörnla“ pronikly již v 18. století z okrasných zahrad bamberských říšských biskupů do domácích zahrad a polí bamberských zahradnických mistrů.

    Vzhledem k podlouhlému rohlíkovitému tvaru (poměr délky a šířky činí 2 až 3,5) a velmi odlišné velikosti jednotlivých brambor nepřicházejí běžné vyorávače brambor ke sklizni v úvahu. Brambory se sklízí ručně nebo pomocí speciálně uzpůsobených vyorávačů. Ty však nepracují tak efektivně jako běžné vyorávače, protože kvůli svému speciálnímu nastavení (malé rozteče mezi pruty dopravníku) sbírají vedle brambor i více zeminy, která se potom musí pracně vybírat ručně.

    Francká pěstitelská oblast se ve srovnání s jinými pěstitelskými oblastmi vyznačuje celkově sušším a v létě teplejším (kontinentálním) podnebím. Průměrné roční srážky činí asi 630 mm, průměrné roční teploty 8,6 až 8,8 stupně Celsia a průměrná roční délka slunečního svitu 1 550 až 1 700 hodin.

    5.2   Specifičnost produktu:

    Charakteristickým znakem brambor „Bamberger Hörnla“ je jejich nezaměnitelný tvar. Jsou malé ve tvaru prstů mírně zakřivených do tvaru rohlíku. Z toho je odvozen i jejich název.

    Je třeba zdůraznit, že varný typ brambor by měl díky jejich vysokému obsahu škrobu přesahujícímu v průměru 13 % odpovídat jen typu převážně pevnému, ale při varných zkouškách tyto brambory ve skutečnosti vykazují vlastnosti typu pevného (nerozvářivého). To určuje zvláštní charakter brambor „Bamberger Hörnla“, protože se jedná o brambory s vlastnostmi pevného typu (s lojovitou konzistencí), které však mají zároveň výraznou ořechovou chuť.

    Ořechová chuť ve spojení s lojovitou (pevnou) konzistencí propůjčuje těmto bramborám mezi ostatními bramborami prstovitého typu o srovnatelném tvaru, velikosti a chuti jedinečný charakter.

    Díky pevné lojovité konzistenci se tyto brambory tradičně používaly a používají pro přípravu bramborového salátu. V této souvislosti dokládá také mnoho zpráv z tisku, že se brambory „Bamberger Hörnla“ těší u spotřebitelů velmi dobré pověsti.

    5.3   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu (u CHOP) nebo specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu (u CHZO):

    Francká pěstitelská oblast se ve srovnání s jinými pěstitelskými oblastmi vyznačuje sušším a v létě teplejším (kontinentálním) podnebím. V důsledku toho mají brambory „Bamberger Hörnla“ v této zeměpisné oblasti vyšší podíl škrobu, než jaký by se dal čekat při pěstování v jiných oblastech. Vysoký obsah škrobu přesahující v průměru 13 % čerstvé hmotnosti dává bramborám „Bamberger Hörnla“ jejich typickou výraznou ořechovou chuť, která je u brambor pevného varného typu jedinečná.

    Díky své zvláštní chuti podmíněné zvláštními klimatickými podmínkami v dané zeměpisné oblasti se brambory „Bamberger Hörnla“ těší u spotřebitelů a zejména u labužníků velmi dobré pověsti. V roce 2008 zvolila odborná porota brambory „Bamberger Hörnla“ v Německu za bramboru roku. Vzhledem ke staletému pěstování brambor „Bamberger Hörnla“ ve Francích se tyto brambory staly důležitou a neodmyslitelnou součástí francké regionální kuchyně. To se odráží i ve skutečnosti, že brambory „Bamberger Hörnla“ byly zařazeny do databáze tradičních bavorských specialit (http://www.spezialitaetenland-bayern.de/), jejíž obsah spravuje Bavorské státní ministerstvo výživy, zemědělství a lesnictví.

    Protože zejména sklizeň brambor „Bamberger Hörnla“ nelze provádět zcela mechanicky, z ekonomického pohledu ve srovnání s většinou jiných odrůd jejich pěstování upadá. Kromě toho mají hlízy „Bamberger Hörnla“ často výrůstky, které se při třídění resp. balení snadno odlomí, čímž dojde k povrchovému poškození brambor. Tato skutečnost ztěžuje jejich uvedení na velkoobchodní trh a maloobchodní trh s potravinami. V souvislosti s výrůstky se u brambor „Bamberger Hörnla“ i častěji vyskytují nazelenalé hlízy, které se musí vytřídit. Výše uvedené faktory vedly k tomu, že produkce brambor „Bamberger Hörnla“ se omezuje na francké pěstitelské oblasti, v nichž je k dispozici potřebné know-how k minimalizaci těchto nevýhod a v nichž se brambory „Bamberger Hörnla“ díky svému zakořenění v tradiční francké kuchyni zároveň těší velké oblibě a velmi dobré pověsti u spotřebitelů.

    Odkaz na zveřejnění specifikace:

    Markenblatt Heft 9 ze dne 5. března 2010, díl 7c, str. 3573

    https://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/12301


    (1)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12.


    Top