Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XC0614(03)

    Sdělení Komise o výsledcích hodnocení rizik a strategiích omezování rizik pro látky: kadmium a oxid kademnatý (Text s významem pro EHP)

    Úř. věst. C 149, 14.6.2008, p. 6–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.6.2008   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 149/6


    Sdělení Komise o výsledcích hodnocení rizik a strategiích omezování rizik pro látky: kadmium a oxid kademnatý

    (Text s významem pro EHP)

    (2008/C 149/03)

    Nařízení Rady (EHS) č. 793/93 ze dne 23. března 1993 o hodnocení a kontrole rizik existujících látek (1) zahrnuje oznamování údajů, stanovení priorit, hodnocení rizik a v případě potřeby rozvoj strategií omezování rizik existujících látek.

    V rámci nařízení (EHS) č. 793/93 byly jako prioritní látky pro hodnocení v souladu s nařízením Komise (ES) č. 143/97 (2), které se týká třetího seznamu prioritních látek ve smyslu nařízení (EHS) č. 793/93, určeny následující látky:

    kadmium,

    oxid kademnatý.

    Členský stát zpravodaj určený v souladu s uvedenými nařízeními dokončil pro tyto látky hodnocení rizik s ohledem na člověka a životní prostředí v souladu s nařízením Komise (ES) č. 1488/94 ze dne 28. června 1994, kterým se stanoví zásady hodnocení rizik existujících látek pro člověka a životní prostředí (3), a navrhl strategii omezování těchto rizik v souladu s nařízením (EHS) č. 793/93.

    Proběhly konzultace s Vědeckým výborem pro toxicitu, ekotoxicitu a životní prostředí (SCTEE), který vydal stanovisko, pokud se jedná o hodnocení rizik provedená zpravodajem. Uvedená stanoviska jsou k dispozici na internetových stránkách těchto vědeckých výborů.

    Ustanovení čl. 11 odst. 2 nařízení (EHS) č. 793/93 stanoví, že výsledky hodnocení rizik a doporučená strategie omezování rizik budou přijaty na úrovni Společenství a zveřejněny Komisí. Toto sdělení společně s příslušným doporučením Komise 2008/446/ES (4) poskytuje výsledky hodnocení rizik (5) a strategie omezování rizik pro výše uvedené látky.

    Výsledky hodnocení rizik a strategie omezování rizik stanovené v tomto sdělení jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle čl. 15 odst. 1 nařízení (EHS) č. 793/93.


    (1)  Úř. věst. L 84, 5.4.1993, s. 1.

    (2)  Úř. věst. L 25, 28.1.1997, s. 13.

    (3)  Úř. věst. L 161, 29.6.1994, s. 3.

    (4)  Úř. věst. L 156, 14.6.2008.

    (5)  Úplnou zprávu o hodnocení rizik, stejně jako její shrnutí, lze nalézt na internetových stránkách Evropského úřadu pro chemické látky:

    http://ecb.jrc.it/existing-substances/


    PŘÍLOHA

    ČÁST 1

    č. CAS: 7440-43-9

     

    č. Einecs: 231-152-8

    Název podle Einecs:

    Kadmium

    Název podle IUPAC:

    Kadmium

    Zpravodaj:

    Belgie

    Klasifikace (1):

    Karc. kat. 2; R45

    Mut. kat. 3; R68

    Repr. kat. 3; R62-63

    T; R48/23/25

    T+; R26

    N; R50-53

    Hodnocení rizik je založeno na současné praxi související s životním cyklem látky vyráběné v Evropském společenství nebo do něho dovážené, jak je popsán v hodnocení rizik, které členský stát zpravodaj předal Komisi (2).

    Na základě dostupných informací hodnocení rizik stanovilo, že v Evropském společenství se této látky používá především při výrobě niklkadmiových baterií, také však jako výchozí suroviny pro celou řadu jiných sloučenin kadmia (zejména pigmentů a stabilizátorů). Používá se taktéž v nátěrových hmotách a při ošetřování povrchů (pokovování) a rovněž ji obsahují slitiny. Kadmium může také být přítomno jako nečistota a k expozici může dojít během řady činností, při nichž se používají (ne)železné kovy (mimo jiné slévárenství a tavicí a přetavovací procesy). Na pracovištích, kde se kadmium vyrábí nebo používá, mohou být pracovníci exponováni úletu kadmiového kovu a/nebo výparům oxidu kademnatého tvořících se při zahřívání kovu, zejména jejich vdechováním. K dermální expozici může dojít při manipulaci s úletem kadmiového kovu nebo při činnostech údržby.

    V případě obyvatelstva, jež není v odvětví kadmia zapojeno pracovně, dochází k příjmu kadmia (obecně, ne pouze kadmia v kovovém stavu) především s potravou, která byla kadmiem kontaminována. Významným vedlejším zdrojem inhalační expozice kadmiu je tabákový kouř.

    Výpočet expozice životního prostředí kadmiu vychází ze všech v současnosti známých antropogenních emisí kadmia, tj. kadmia vypouštěného výrobci a zpracovateli kadmia/oxidu kademnatého a kadmia z rozptýlených zdrojů, jimiž jsou hnojiva, výroba oceli, spalování ropy a uhlí, doprava, spalování odpadů, skládky atd. Hodnocení lokální expozice vychází z emisí výrobců a zpracovatelů kadmia/oxidu kademnatého a zahrnuje odhad regionální koncentrace v životním prostředí. Hodnocení regionální a kontinentální expozice vychází ze všech antropogenních emisí kadmia, včetně rozptýlených emisí, a přestavuje koncentraci, které bylo dosaženo po 60 letech rozptýlených emisí. Skutečné koncentrace kadmia v životním prostředí (koncentrace ve vnějším ovzduší) zahrnují rovněž přírodní pozadí kadmia (geologického původu nebo z přírodních zdrojů) a kadmium, které bylo do životního prostředí v minulosti dodáno člověkem (znečištění v minulosti).

    HODNOCENÍ RIZIK

    A.   Lidské zdraví

    Látka nebyla dostatečně podrobena zkouškám možných neurotoxických účinků, zejména na vývoj mozku. Ke zjištění přesné povahy účinků, charakterizace expozice a mechanismu působení, pokud jde o neurotoxicitu, by byly potřeba další epidemiologické a experimentální informace. Jelikož však byla látka identifikována jako bezprahový karcinogen, vyžaduje obvykle kontrolní opatření, na která další informace týkající se vývojové toxicity, pokud jde o tuto vlastnost, nebudou mít vliv.

    Závěr hodnocení rizik pro

    PRACOVNÍKY

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z akutní toxicity jako důsledku inhalační expozice, která může vzniknout při scénářích pro produkci kadmia, slitin a pájení na tvrdo, na měkko a svařování,

    obav z účinků na plodnost a reprodukční orgány jako důsledku inhalační expozice, která může vzniknout při scénářích pro výrobu kadmia v kovovém stavu, výrobu a recyklaci baterií, výrobu pigmentů, slitiny a pájení na tvrdo,

    obav z respiračního podráždění, z toxicity pro ledviny a kosti při opakovaných dávkách, z genotoxicity a z karcinogenity jako důsledku inhalační expozice vznikající při všech použitích v průmyslu, jelikož se tato látka považuje za bezprahový karcinogen.

    Závěr hodnocení rizik pro

    SPOTŘEBITELE

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z akutních respiračních účinků jako důsledku inhalační expozice, která může vzniknout při použití pájek (pro kutily) obsahujících kadmium,

    obav z genotoxicity a karcinogenity, jelikož se tato látka považuje za bezprahový karcinogen, a to bez ohledu na způsob expozice vznikající při nošení (dovezených) šperků a/nebo používání pájek (pro kutily) obsahujících kadmium.

    Závěr hodnocení rizik pro

    OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z respirační toxicity v důsledku (zejména inhalační) expozice, k níž může dojít v blízkosti některých bodových zdrojů,

    obav z toxicity pro ledviny a kosti při opakovaných dávkách v důsledku expozice životního prostředí, k níž dochází u dospělých, kteří kouří a/nebo mají sníženou zásobu železa v organismu a/nebo žijí v blízkosti bodových zdrojů,

    obav z genotoxicity a karcinogenity v důsledku expozice životního prostředí při veškerých scénářích expozice, protože tato látka se považuje za bezprahový karcinogen.

    Závěr hodnocení rizik pro

    LIDSKÉ ZDRAVÍ (fyzikálně-chemické vlastnosti)

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť s danou úrovní kontroly při výrobě a použití jsou rizika plynoucí z fyzikálně-chemických vlastností malá.

    B.   Životní prostředí

    Závěr hodnocení rizik pro

    VODNÍ EKOSYSTÉM VČETNĚ SEDIMENTU

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obavy o místní vodní ekosystém v případě pěti provozů/scénářů výroby kadmia (kadmium v kovovém stavu: jedno místo) nebo zpracování kadmia (dvě místa výroby pigmentů a slitiny a pokovování),

    obavy o místní vodní ekosystém v souvislosti s jedním recyklačním provozem,

    obavy z vyplavování ze skládky přímo do povrchových vod s koncentrací kadmia 50 μg/L,

    obav o vodstvo ve Spojeném království a Valonské oblasti Belgie na základě regionálních průměrů 90. percentilů koncentrací kadmia naměřených v řekách a jezerech,

    obav o organismy žijící v sedimentu v důsledku kadmiování a slitin kadmia,

    obav o organismy žijící v sedimentu v souvislosti se čtyřmi provozy (jedním provozem výroby kadmia v kovovém stavu, dvěma provozy výroby kadmiového pigmentu a jedním provozem recyklace kadmia) a ve čtyřech scénářích nakládání s odpady (1 spalování tuhého komunálního odpadu a 3 skládky tuhého komunálního odpadu), pokud se nejnižší regionální 10. percentil v regionech EU (údaje ze tří říčních systémů v Německu) z databáze acidních volatilních sulfidů používá ke korekci na biologickou dostupnost.

    Závěr hodnocení rizik pro

    SUCHOZEMSKÝ EKOSYSTÉM

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obavy z provozů kadmiování a výroby slitin kadmia,

    obavy v souvislosti s jedním regionem ve Spojeném království, na základě 90. percentilů naměřených koncentrací kadmia v půdě EU.

    Závěr hodnocení rizik pro

    ATMOSFÉRU

    Závěru nebylo dosaženo, neboť:

    pro atmosféru nebyla provedena žádná charakterizace rizik.

    Závěr hodnocení rizik pro

    MIKROORGANISMY V ČISTÍRNÁCH ODPADNÍCH VOD

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obavy o ČOV v místě i mimo místo provozů z odvětví pokovování a slitin,

    obav o mikroorganismy ČOV v případě závodu na recyklaci niklkadmiových baterií, který vypouští emise do ČOV mimo svůj areál.

    Závěr hodnocení rizik pro

    SEKUNDÁRNÍ OTRAVU

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav v souvislosti s jedním regionem ve Spojeném království, na základě 90. percentilu koncentrací kadmia naměřených v půdě EU.

    STRATEGIE OMEZOVÁNÍ RIZIK

    Pro PRACOVNÍKY

    Má se všeobecně za to, že právní předpisy na ochranu pracovníků platné v současnosti na úrovni Společenství, zejména směrnice Rady 2004/37/ES (3) (směrnice o karcinogenech a mutagenech), poskytují odpovídající rámec pro omezení rizik způsobených danou látkou v potřebném rozsahu a je nutné je uplatňovat.

    V tomto rámci se doporučuje:

    v souladu se směrnicí 98/24/ES (4) nebo případně směrnicí 2004/37/ES stanovit na úrovni Společenství limitní hodnotu expozice na pracovišti a biologickou limitní hodnotu pro kadmium.

    Pro SPOTŘEBITELE

    zvážit na úrovni Společenství omezení uvádění na trh a používání v rámci směrnice Rady 76/769/EHS (5) (směrnice o omezení uvádění na trh a používání) v případě pájek a šperků, které obsahují kadmium a mají přicházet do styku s kůží.

    Pro OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    zvážit revizi limitů pro kadmium v potravinách v nařízení (ES) č. 1881/2006 (6), kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách,

    zvážit stanovení limitu pro kadmium v tabákové směsi nebo listech podle směrnice Rady 2001/37/ES (7) (směrnice o tabákových výrobcích),

    zvážit, zda na úrovni Společenství stanovit maximální koncentrace kadmia v hnojivech s ohledem na různost podmínek ve Společenství.

    ČÁST 2

    č. CAS: 1306-19-0

     

    č. Einecs: 215-146-2

    Molekulový vzorec:

    CdO

    Název podle Einecs:

    Oxid kademnatý

    Název podle IUPAC:

    Oxid kademnatý

    Zpravodaj:

    Belgie

    Klasifikace (8):

    Karc. kat. 2; R45

    Kat. 3; R68

    Kat. 3; R62-63

    T; R48/23/25

    T+; R26

    T+; R26

    N; R50-53

    Hodnocení rizik je založeno na současné praxi související s životním cyklem látky vyráběné v Evropském společenství nebo do něho dovážené, jak je popsán v hodnocení rizik, které zpravodajský členský stát předal Komisi.

    Na základě dostupných informací stanovilo hodnocení rizik, že v Evropském společenství se této látky používá především při výrobě niklkadmiových baterií, také však jako výchozí suroviny pro celou řadu jiných sloučenin kadmia, a zejména pigmentů a stabilizátorů. Oxid kademnatý může také být přítomen jako nečistota a k expozici může dojít během řady činností, při nichž se používají (ne)železné kovy (mimo jiné slévárenství a tavicí a přetavovací procesy). Na pracovištích, kde se oxid kademnatý vyrábí nebo používá, mohou být pracovníci exponováni v důsledku vdechování prachu a výparů. K dermální expozici může dojít při manipulaci s úletem oxidu kademnatého nebo při činnostech údržby. V případě obyvatelstva, jež není v odvětví kadmia zapojeno pracovně, dochází k příjmu kadmia (obecně, nikoli specificky oxidu kademnatého) především s potravou, která byla kadmiem kontaminována. Významným vedlejším zdrojem inhalační expozice kadmiu (zejména oxidu kademnatého) je tabákový kouř.

    Výpočet expozice životního prostředí kadmiu vychází ze všech v současnosti známých antropogenních emisí kadmia, tj. kadmia vypouštěného výrobci a zpracovateli kadmia/oxidu kademnatého a kadmia z rozptýlených zdrojů, jimiž jsou hnojiva, výroba oceli, spalování ropy a uhlí, doprava, spalování odpadů, skládky atd. Hodnocení lokální expozice vychází z emisí výrobců a zpracovatelů kadmia/oxidu kademnatého a zahrnuje odhad regionální koncentrace v životním prostředí. Hodnocení regionální a kontinentální expozice vychází ze všech antropogenních emisí kadmia, včetně rozptýlených emisí, a představuje koncentraci, které bylo dosaženo po 60 letech rozptýlených emisí. Skutečné koncentrace kadmia v životním prostředí (koncentrace ve vnějším ovzduší) zahrnují rovněž přírodní pozadí kadmia (geologického původu nebo z přírodních zdrojů) a kadmium, které bylo do životního prostředí v minulosti dodáno člověkem (znečištění v minulosti).

    HODNOCENÍ RIZIK

    A.   Lidské zdraví

    Látka nebyla dostatečně podrobena zkouškám možných neurotoxických účinků, zejména na vývoj mozku. Ke zjištění přesné povahy účinků, charakterizace expozice a mechanismu působení, pokud jde o neurotoxicitu, by byly potřeba další epidemiologické a experimentální informace. Jelikož však byla látka identifikována jako bezprahový karcinogen, vyžaduje obvykle kontrolní opatření, na která další informace týkající se vývojové toxicity, pokud jde o tuto vlastnost, nebudou mít vliv.

    Závěr hodnocení rizik pro

    PRACOVNÍKY

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z akutní toxicity v důsledku inhalační expozice, která může vzniknout při výrobě oxidu kademnatého,

    obav z účinků na plodnost a reprodukční orgány jako důsledku inhalační expozice, která vzniká při výrobě oxidu kademnatého, výrobě a recyklaci baterií a výrobě pigmentů,

    obav z respiračního podráždění, z toxicity pro ledviny a kosti při opakovaných dávkách, z genotoxicity a karcinogenity jako důsledku inhalační expozice vznikající při všech použitích v průmyslu, jelikož se tato látka považuje za bezprahový karcinogen.

    Závěr hodnocení rizik pro

    SPOTŘEBITELE

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují. Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    ve scénářích zkoumaných v hodnocení rizik vystupuje oxid kademnatý pouze ve výrobě niklkadmiových baterií a v tomto případě se má za to, že k expozici nedochází nebo že je zanedbatelná.

    Závěr hodnocení rizik pro

    OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obav z respirační toxicity v důsledku (zejména inhalační) expozice, k níž může dojít v blízkosti některých bodových zdrojů,

    obav z toxicity pro ledviny a kosti při opakovaných dávkách v důsledku expozice životního prostředí, k níž dochází u dospělých, kteří kouří a/nebo mají sníženou zásobu železa v organismu a/nebo žijí v blízkosti bodových zdrojů,

    obav z genotoxicity a karcinogenity v důsledku expozice životního prostředí při veškerých scénářích, protože tato látka se považuje za bezprahový karcinogen.

    Závěr hodnocení rizik pro

    LIDSKÉ ZDRAVÍ (fyzikálně-chemické vlastnosti)

    je takový, že v současnosti není zapotřebí dalších informací a/nebo zkoušek ani opatření na snižování rizik kromě těch, která se již uplatňují.

    Tohoto závěru bylo dosaženo, neboť:

    s danou úrovní kontroly při výrobě a použití jsou rizika plynoucí z fyzikálně-chemických vlastností malá.

    B.   Životní prostředí

    Závěr hodnocení rizik pro

    VODNÍ EKOSYSTÉM VČETNĚ SEDIMENTU

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo na základě:

    obavy o místní vodní ekosystém v případě pěti provozů/scénářů výroby kadmia (kadmium v kovovém stavu: jedno provoz) nebo zpracování kadmia (dva provozy výroby pigmentů a slitiny a pokovování),

    obavy o místní vodní ekosystém v souvislosti s jedním recyklačním provozem,

    obavy z vyplavování ze skládky přímo do povrchových vod s koncentrací kadmia 50 μg/L,

    obav o vodstvo ve Spojeném království a Valonské oblasti Belgie na základě regionálních průměrů 90. percentilů koncentrací kadmia naměřených v řekách a jezerech,

    obav o organismy žijící v sedimentu v důsledku kadmiování a slitin kadmia,

    obavy o organismy žijící v sedimentu v souvislosti se čtyřmi provozy (jedním provozem výroby kadmia v kovovém stavu, dvěma provozy výroby kadmiového pigmentu a jedním provozem recyklace kadmia) a ve čtyřech scénářích nakládání s odpady (1 spalování tuhého komunálního odpadu a 3 skládky tuhého komunálního odpadu), pokud se nejnižší regionální 10. percentil v regionech EU (údaje ze tří říčních systémů v Německu) z databáze acidních volatilních sulfidů používá ke korekci na biologickou dostupnost.

    Závěr hodnocení rizik pro

    SUCHOZEMSKÝ EKOSYSTÉM

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo v důsledku:

    obavy z míst kadmiování a výroby slitin kadmia,

    obavy v souvislosti s jedním regionem ve Spojeném království, na základě 90. percentilů naměřených koncentrací kadmia v půdě EU.

    Závěr hodnocení rizik pro

    ATMOSFÉRU

    Závěru nebylo dosaženo, neboť: pro atmosféru nebyla provedena žádná charakterizace rizik.

    Závěr hodnocení rizik pro

    MIKROORGANISMY V ČISTÍRNÁCH ODPADNÍCH VOD

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo v důsledku:

    obav o ČOV v místě i mimo místo činností v odvětví pokovování a slitin,

    obav o mikroorganismy ČOV v případě závodu na recyklaci niklkadmiových baterií, který vypouští emise do ČOV mimo svůj areál.

    Závěr hodnocení rizik pro

    SEKUNDÁRNÍ OTRAVU

    je takový, že je zapotřebí zvláštních opatření na snižování rizik. Tohoto závěru bylo dosaženo v důsledku:

    obav v souvislosti s jedním regionem ve Spojeném království na základě 90. percentilu koncentrací kadmia naměřených v půdě EU.

    STRATEGIE OMEZOVÁNÍ RIZIK

    Pro PRACOVNÍKY

    Má se všeobecně za to, že právní předpisy na ochranu pracovníků platné v současnosti na úrovni Společenství, zejména směrnice 2004/37/ES (3) (směrnice o karcinogenech a mutagenech), poskytují odpovídající rámec pro omezení rizik způsobených danou látkou v potřebném rozsahu a je nutné je uplatňovat.

    V tomto rámci se doporučuje:

    v souladu se směrnicí 98/24/ES (4) nebo případně směrnicí 2004/37/ES stanovit na úrovni Společenství limitní hodnotu expozice na pracovišti a biologickou limitní hodnotu pro oxid kademnatý.

    Pro OSOBY EXPONOVANÉ PROSTŘEDNICTVÍM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

    zvážit revizi limitů pro oxid kademnatý v potravinách v nařízení (ES) č. 1881/2006 (6), kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách,

    zvážit stanovení limitu pro kadmium v tabákové směsi nebo listech podle směrnice 2001/37/ES (7) (směrnice o tabákových výrobcích),

    zvážit, zda na úrovni Společenství stanovit maximální koncentrace oxidu kademnatého v hnojivech s ohledem na různost podmínek ve Společenství.


    (1)  Klasifikace látky je stanovena směrnicí Komise 2004/73/ES ze dne 29. dubna 2004, kterou se po dvacáté deváté přizpůsobuje technickému pokroku směrnice Rady 67/548/EHS o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek (Úř. věst. L 152, 30.4.2004, s. 1; opraveno v Úř. věst. L 216, 16.6.2004, s. 3).

    (2)  Úplnou zprávu o hodnocení rizik lze nalézt na internetových stránkách Evropského úřadu pro chemické látky:

    http://ecb.jrc.it/existing-substances/

    (3)  Úř. věst. L 158, 30.4.2004.

    (4)  Úř. věst. L 131, 5.5.1998, s. 11.

    (5)  Úř. věst. L 262, 27.9.1976, s. 201.

    (6)  Úř. věst. L 394, 20.12.2006, s. 5.

    (7)  Úř. věst. L 194, 18.7.2001.

    (8)  Klasifikace látky je stanovena směrnicí Komise 2004/73/ES ze dne 29. dubna 2004, kterou se po dvacáté deváté přizpůsobuje technickému pokroku směrnice Rady 67/548/EHS o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek (Úř. věst. L 152, 30.4.2004, s. 1; opraveno v Úř. věst. L 216, 16.6.2004, s. 3).


    Top