Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0620

    Zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu - Hodnocení provádění směrnice 98/8/ES o uvádění biocidních přípravků na trh (předaných v souladu s čl. 18 odst. 5 směrnice) a zpráva o pokroku pracovního programu uvedeného v čl. 16 odst. 2 stejné směrnice

    /* KOM/2008/0620 konečném znení/2 */

    52008DC0620

    Zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu - Hodnocení provádění směrnice 98/8/ES o uvádění biocidních přípravků na trh (předaných v souladu s čl. 18 odst. 5 směrnice) a zpráva o pokroku pracovního programu uvedeného v čl. 16 odst. 2 stejné směrnice /* KOM/2008/0620 konečném znení/2 */


    [pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

    V Bruselu dne 8.10.2008

    KOM(2008) 620 v konečném znění

    ZPRÁVA KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    Hodnocení provádění směrnice 98/8/ES o uvádění biocidních přípravků na trh (předaných v souladu s čl. 18 odst. 5 směrnice) a zpráva o pokroku pracovního programu uvedeného v čl. 16 odst. 2 stejné směrnice

    ZPRÁVA KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

    Hodnocení provádění směrnice 98/8/ES o uvádění biocidních přípravků na trh (předaných v souladu s čl. 18 odst. 5 směrnice) a zpráva o pokroku pracovního programu uvedeného v čl. 16 odst. 2 stejné směrnice

    1. ÚVOD

    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/8/ES přijatá dne 16. února 1998 upravuje uvádění biocidních přípravků na trh EU. Stanovuje harmonizovaný systém Společenství pro schvalování a uvádění biocidních přípravků na trh, pro vzájemné uznávání těchto schválenív rámci Společenství a pro zavedení pozitivního seznamu účinných látek na úrovni Společenství, který může být použit pro biocidní přípravky. Zaměřuje se na zajištění vysoké úrovně ochrany zdraví lidí a zvířat a životního prostředí.

    Mezi jinými opatřeními tato směrnice zavedla desetiletý pracovní program pro systematické analyzování účinných látek použitých v biocidních přípravcích, které byly přítomny na trhu před jejím vstoupením v platnost (14. května 2000). Během tohoto desetiletého období mohou členské státy i nadále používat své struktury pro uvádění biocidních přípravků na trh.

    Před vstupem směrnice v platnost nemělo mnoho členských států zavedené úplné legislativní režimy pro tyto přípravky. V posledních osmi letech byly používané účinné látky systematicky inventarizovány a byl stanoven program pro hodnocení těchto látek. V důsledku provádění směrnice byly odstraněny z používání účinné látky, které se používaly pouze okrajově, spolu s mnoha látkami s nepříznivým vlivem na životní prostředí nebo na zdraví. Byl stanoven proces posuzování účinných látek s přísným systémem peer review. Tento velký rozsah prací nyní položil základ pro hodnocení zbývajících účinných látek v následujících letech a pro fázi schvalování přípravků v následující dekádě. Tato zpráva si všímá několika ustanovení směrnice, která vyžadují pozornost pro nadcházející revizi této směrnice.

    2. SOUVISLOSTI ZPRÁVY

    Ustanovení čl. 16 odst. 2 směrnice vyžaduje, aby Komise předložila Evropskému parlamentu a Radě zprávu o pokroku dosaženém v programu přezkoumání nejpozději dva roky před jeho naplánovaným dokončením. Ustanovení čl. 18 odst. 5 vyžaduje od Komise vypracování zprávyo provádění směrnice, a zejména o fungování zjednodušených postupů, a to sedm let od vstupu této směrnice v platnost. V zájmu efektivity se Komise rozhodla předložit své závěry o provádění směrnice a o pokroku jejího programu přezkoumání ve formě společné zprávy.

    Pro přípravu této zprávy byla zadána studie o provádění směrnice. Tato studie byla vypracována na základě rozsáhlých konzultací se zainteresovanými stranami. Kromě toho byla dříve zadána jiná studie pojednávající zejména o článcích věnovaných biocidům[1].

    Závěry předkládané studie také využívají skutečnosti a obrázky ze souhrnné zprávy vyžadované dle článku 24 směrnice na základě informací dodaných členskými státy.

    Cílem předkládané zprávy je informovat ostatní instituce Společenství, členské státya veřejnost o provádění směrnice a zejména programu přezkoumání za období od 14. května 2000 do 1. března 2008. Je ovšem nutno uvést, že provádění významné části ustanovení směrnice dosud nezačalo. Zejména dosud neexistují žádná schválení biocidních přípravků.

    Tato zpráva zahrnuje situaci v 10 členských státech, které se připojily k EU k 1. lednu 2004, ale nepokrývá situaci v Bulharsku nebo Rumunsku.

    3. PROVÁDěNÍ SMěRNICE - PROGRAM PřEZKOUMÁNÍ ÚčINNÝCH LÁTEK

    Po přijetí směrnice se Komise a členské státy zaměřily na program prací s cílem systematického prozkoumání rizik souvisejících s účinnými látkami, které mohou být schváleny pro použití v biocidních přípravcích.

    Tento program byl vytvořen dle nařízení Komise[2], které stanovilo pravidla pro první fázi přezkoumání účinných látek. Během této fáze musel průmysl identifikovat účinné složky, které používá ve svých přípravcích, a pokud hodlal pokračovat v jejich používání pro biocidní účely, oznámit je pro hodnocení předáním zpočátku omezené dokumentace s informacemi o látkách.

    Na konci tohoto opatření bylo přijato další nařízení Komise[3] o druhé fázi programu přezkoumání, stanovující obsah identifikovaných existujících účinných látek, časový plán pro hodnocení oznámených látek, seznam určených členských států zpravodajů pro první dva prioritní seznamy a ustanovení týkající se procedurálních aspektů programu přezkoumání.

    Druhé nařízení Komise bylo následně změněno[4] za účelem stanovení členských států zpravodajů pro dva zbývající prioritní seznamy a vyřešení určitých dalších problémů, které vznikly během provádění, jako je možnost poskytnout přechodné výjimky pro účinné látky, které nebyly naplánovány k hodnocení, ale jejichž používání se považuje za důležité pro jeden či více členských států.

    Souběžně s vývojem regulačního rámce pro přezkoumání účinných látek Komise vytvořilaas členskými státy dohodla významné množství veřejně dostupných[5] obsažných návodních dokumentů pro pomoc členským státům a průmyslu s jejich úkoly.

    3.1. Pokrok dosud učiněný v programu přezkoumání

    Na konci první fáze programu přezkoumání průmysl identifikoval 964 látek jako účinné složky biocidních přípravků, které byly přítomny na trhu před 14. květnem 2000. Z nich bylo 416 účinných látek oznámeno pro hodnocení v jednom či více druzích přípravků, 548 (asi 60 %) identifikovaných látek nebylo podporováno a bylo následně vyřazeno k 1. září 2006. Na základě výsledků studie, na kterou se odkazuje kapitola 2, se odhaduje, že tyto účinné látky byly používány pouze ve 13 až 33 % biocidních přípravků na trhu. Některé z těchto účinných látek již nebyly používány v biocidech, zatímco další nebyly podporovány z důvodu jejich nepříznivého toxického profilu. V některých případech se obracely na omezený trh, který neumožňoval pokrytí nákladů na hodnocení. Přípravné práce pro tuto zprávu neodhalily žádné případy, kde by ztráta těchto účinných látek ponechala uživatele bez náhrady, nebo vedlak rozšiřování cílových škodlivých organismů, ovšem tato rizika nemohou být zcela vyloučena. Na druhé straně stažení některých látek známé vysoké toxicity je jasným příznivým účinkem programu přezkoumání.

    K 1. březnu 2008 byla polovina z původně oznámených kombinací účinné látky/typu přípravku stažena z programu přezkoumání (viz Obrázek 1).

    Obrázek 1: Kombinace účinné látky/typu přípravku původně oznámené a případně podporované průmyslem[6]

    [pic]

    To lze vysvětlit skutečností, že některé účinné látky byly oznámeny bez vážného úmyslu předložit úplnou dokumentaci k hodnocení; jiné byly oznámeny pro příliš mnoho typů přípravků a u některých se stalo během přípravy dokumentace nebo hodnocení zřejmé, že náklady by byly vyšší než se původně předpokládalo.

    Jelikož dokončování hodnocení účinných látek bylo zahájeno teprve nedávno, příloha I směrnice v současnosti uvádí pouze malý počet účinných látek. Příloha IA obsahuje jednu schválenou účinnou látku.

    3.2. Práce probíhající v programu přezkoumání

    Původní časový plán programu přezkoumání byl založen na předpokladu, že dva roky budou stačit od předání dokumentace účastníkem do přijetí rozhodnutí o vložení účinné látky na seznam. V praxi se to ukázalo nemožné, vzhledem k termínům stanoveným ve směrnicia těmi, které byly vynuceny procedurálními požadavky pro provádění opatření. Dosud nebyla vyhodnocena žádná účinná látka za méně než tři roky a průměrná doba hodnocení se dosud zdá být přibližně čtyři až pět let.

    Dále je nutno uvést, že nařízení o přezkoumání dává možnost převzít úlohu účastníka pro podporu účinné látku, u které byly původní oznamovatelé staženi. V takových případech se stanoví pro přejímající osobu nový termín za účelem sestavení a předání úplné dokumentace. Tento proces poskytuje druhou šanci pro hodnocení účinné látky a pro její dostupnost na trhu, ovšem může prodloužit dobu potřebnou pro přezkoumání na pět i více let.

    Je možno uvést několik faktorů jako důvody pro zpomalení postupu programu přezkoumání vzhledem k naplánovaným termínům: technická složitost prací; nedostatek lidských zdrojů;v některých případech nedostatečná zkušenost s přípravou a hodnocením dokumentace; potřeba vývoje vhodných zkušebních metodik a scénářů vystavení pro široký rozsah použití; příliš optimistický časový rámec pro přezkoumání při uvážení značného počtu kombinací účinné látky/typů přípravků, které byly následně oznámeny.

    Při zohlednění dosavadní rychlosti pokroku programu přezkoumání se odhaduje, že poslední rozhodnutí o zbývajících účinných látkách bude učiněno až v roce 2014. Příloha 1 uvádí předpokládaný časový rámec pro zbývající práce.

    A nakonec je nutno uvést, že čl. 16 odst. 3 směrnice nespecifikuje konkrétní lhůtu pro přípravu dokumentace biocidních přípravků po vložení účinné látky do přílohy I nebo IA, podání žádosti o schválení přípravku členským státům a pro udělení, úpravu či zrušení schválení přípravků na základě hodnocení předané dokumentace. Tato fáze je ovšem důležitá pro harmonizaci a dosažení vnitřního trhu biocidů a také prodlužuje časové požadavkyv přechodném období.

    4. PROVÁDěNÍ SMěRNICE - ZJEDNODUšENÉ POSTUPY

    Kromě přílohy I pokrývající „standardní“ účinné látky obsahuje pozitivní seznam směrnice dvě další přílohy, přílohu IA a IB. Příloha IA slouží pro účinné látky, které mají nízký profil toxicity a ekotoxicity, a proto mohou být použity v biocidních přípravcích „nízkého rizika“. Příloha IB obsahuje „základní látky“ či „komodity“, tedy látky, které nejsou primárně uváděny na trh pro biocidní účely, mají nicméně určitý biocidní účinek.

    4.1. Přípravky nízkého rizika

    Možnost nižších požadavků na údaje ohledně dokumentace biocidních přípravků a kratších termínů pro registraci a vzájemné uznávání představuje významný přínos pro společnosti uvádějící na trh biocidní přípravky.

    Ovšem pro výrobce účinných látek neexistuje žádný skutečný přínos z vložení účinné látky do přílohy IA místo do přílohy I. To je způsobeno skutečností, že zpočátku je nutno předat stejné množství údajů pro všechny účinné látky. Zejména je nutno vytvořit a předložit stejné studie pro hodnocení účinných látek, kde existuje problém s uznáváním, jako pro ty, které se obecně považují za látky nízkého rizika. Teprve po hodnocení se rozhodne, zda může být účinná látka vložena do přílohy IA, nebo do přílohy I.

    4.2. Základní látky

    Dosud nebyl ze strany průmyslu či členských států žádný požadavek na vložení účinné látky do přílohy IB. Zdá se, že to má dva hlavní důvody: Zatímco množství údajů – a tedy výdajů - nutných pro sestavení dokumentace základní účinné látky je stejné jako pro „normální“ látku, vlastnictví těchto údajů není směrnicí chráněno. Dále jediná výhoda tohoto zjednodušeného postupu, tedy to, že pro přípravky obsahující základní látky není nutné povolení nebo registrace pro uvedení na trh, je vyvážena zákazem jejich uvádění na trh pro biocidní použití.

    4.3. Rámcová složení

    Rámcové složení obsahuje specifikace pro skupinu biocidních přípravků, které představují malé odchylky vzhledem k referenčnímu přípravku. Jelikož se vydání prvního schválení biocidních přípravků neočekává před rokem 2009, prakticky nebyla dosud vytvořena žádná rámcová složení. Ovšem zdá se, že několik členských států již aplikovalo zásadu tohoto zjednodušeného postupu ve svých stávajících vnitrostátních systémech snížením administrativních požadavků, pokud se žádost o schválení týká stejného přípravku v rozsahu různých barev. Studie, na kterou se odkazuje kapitola 2, uzavírá, že koncepce tohoto zjednodušeného postupu má schopnost poskytnout skutečné přínosy, ale že je nutné větší objasnění, co je tímto pokryto a jak s tím bude potřebné pracovat.

    5. PROVÁDěNÍ SMěRNICE – DALšÍ PROBLÉMY

    5.1. Oblast působnosti směrnice

    Během provádění vzrostl počet sporných bodů ve vztahu k přesné oblasti působnosti použití směrnice. Jeden z těchto sporných bodů, které musí být řešeny, se týká ošetřených výrobků. Výrobky, které jsou ošetřeny biocidními přípravky pro jejich ochranu před zničením,a které nemají žádný vnější biocidní účinek, ani nejsou uváděny na trh jako biocidní přípravek, jsou v současnosti mimo působnost směrnice. Když ošetření probíhá v rámci EU, není to žádný zvláštní problém, jelikož dodávka biocidu provozovateli, který ošetřuje výrobky, se počítá jako jeho uvádění na trh a může být regulována. Jiný je ovšem případ, když jsou výrobky ošetřeny ve třetích zemích a pak jsou dováženy do EU (např. ošetřené dřevo nebo textilie). Mohly být ošetřeny látkami, u kterých je zjištěna nepřijatelnost pro lidské zdraví nebo pro životní prostředí a jsou v EU zakázány nebo velmi omezeny. Tato situace představuje rizika pro lidské zdraví a životní prostředí a mohla by být diskriminující pro evropský průmysl.

    Další otázky spojené s oblastí působnosti se týkal přesného vymezení přípravků, které by také mohly býtv působnosti jiných směrnic Společenství (tedy veterinární léčebné přípravky, kosmetické přípravky), nebo zda určité látky vyrobené na místě jsou v rozsahu působnosti či nikoliv,a došlo také k všeobecné dohodě, že účinné látky, které jsou také potravinami nebo krmivy (např. pepř používaný jako repelent, cukr nebo džusy používané jako atraktanty v pastích) musí být ze směrnice vyjmuty.

    5.2. Ochrana a sdílení údajů

    Zatímco článek 13 směrnice a několik dalších jejich ustanovení zřetelně povzbuzují žadatele, aby spolupracovali při shromažďování nutných informací pro hodnocení účinných látek nebo biocidních přípravků, nepředepisuje výslovně povinné sdílení informací, které je vyžadováno pro účely této směrnice. Místo toho vlastník údajů může rozhodnout - není ovšem povinen - udělit následujícímu žadateli právo se odkázat na informace, které předal příslušnému orgánu jejich poskytnutím úřadům s „potvrzením o přístupu“. Kdykoliv nemůže být dosaženo dohody mezi vlastníkem balíku údajů a jiným žadatelem, může být tento jiný žadatel povinen buď zopakovat studie (to je zvláště nevhodné, pokud se týká studií prováděných na zvířatech), nebo opustit trh až do doby, kdy vyprší veškeré příslušné lhůty ochrany údajů.

    Ve stávající fázi programu přezkoumání se odhaduje, že z celkem 472 dokumentací předaných na podporu vložení kombinace účinné látky/typu přípravku přibližně 25 % bylo předloženo buď konsorciem nebo zvláštní skupinou podniků, nebo nejméně dvěma podniky, které složily své úsilí. V 10 % případů byla více než jedna dokumentace předložena pro stejnou kombinaci účinné látky/typu přípravku, což značí, že zainteresované strany nedokázaly dosáhnout dohody o sdílení údajů a předložit společnou dokumentaci.

    Dalším problémem, který opakovaně vznesl průmysl, se týká společností, které pokračujív prodeji přípravků obsahujících účinné látky, které jsou hodnoceny v programu přezkoumání bez toho, že by je samy oznámily nebo přispěly na náklady hodnocení (takzvaní „černí pasažéři“).

    5.3. Poplatky aplikované členskými státy

    Článek 25 směrnice uvádí, že členské státy jsou odpovědné za určení poplatků, které mají platit osoby uvádějící nebo snažící se uvádět biocidní přípravky na trh, za účelem náhrady administrativních nákladů souvisejících s postupy směrnice. Důsledkem je, že zavedené systémy a poplatky se v rámci EU značně liší. Napříkladpoplatek za hodnocení dokumentace účinné látky vzhledem k jednomu typu přípravku (tedy typ použití) může býtv rozsahu od 50 000 EUR do 350 000 EUR; platební režim se také může významně lišit mezi členskými státy. To vytváří nespravedlivou situaci pro biocidní průmysl, zejména pro účastníky v programu přezkoumání, kteří nemají možnost volby členského státu, který bude zkoumat jejich dokumentaci účinné látky.

    5.4. Požadavky na údaje

    Zásadní požadavky směrnice na studie toxicity a ekotoxicity zaručují vysokou úroveň ochrany pro zdraví lidí a zvířat a pro životní prostředí. Jelikož ovšem směrnice nerozlišuje mezi účinnými látkami, pokud jde o požadavky na údaje, jsou požadavky vnímány jako nadměrné pro některé látky, které se obecně považují za látky nízkého rizika. Ačkoliv je ve směrnici ustanovena možnost vzdání se požadavků na údaje, aplikování této zásady se zdá být členskými státy nerovnoměrně využíváno. To vede k různým přístupům, a tedy riziku nerovného zacházení.

    5.5. Schválení přípravku a vzájemné uznávání

    Schválení přípravku v členských státech po vložení účinné látky do přílohy I nebo IAa vzájemné uznávání ještě významně nezačalo. Členskými státya zainteresovanými stranami byla však ustavena skupina pro usnadnění vzájemného uznávání za účelem usnadnění práce ve fázi schvalování přípravku a předvídání problémů především se vzájemným uznáváním schválení a registrací.

    6. DOPAD SMěRNICE NA TRH A ZVLÁšTě NA MSP

    I když je předčasné posuzovat úplný dopad směrnice na trh biocidních přípravků, byly pozorovány některé trendy, které umožňují sestavení určitých prvních závěrů.

    Na základě výsledků úsilí o určování a oznamování látek předložených jako přílohy k nařízení Komise (ES) č. 2032/2003 se zdá, že 60 % účinných látek používaných v biocidních přípravcích před rokem 2000 nebylo podporováno pro hodnocení a muselo být staženo z trhu k 1. září 2006. Procento účinných látek, které zmizí z trhu do konce programu přezkoumání, bude pravděpodobně ještě vyšší vzhledem k tomu, že pro téměř 50 % původně oznámených kombinací účinných látek/typů přípravků nebyla předložena dokumentace. Ovšem částz těchto látek, které nebyly podporovány průmyslem (od začátku nebo později) se zřejmě již nepoužívala nebo měla malou naději na zahrnutí na pozitivní seznam směrnice z hlediska jejich nepříznivého toxického profilu.

    Nicméně pro několik látek bylo kritériem jejich nepodporování evidentně finanční hledisko: Očekávané zisky by nikdy nepokryly náklady na dokumentaci. Z tohoto hlediska se dařilo větším společnostem lépe než MSP.

    Dosud bylo členským státům k hodnocení předloženo osm dokumentací na podporu vložení nových účinných látek na seznam. Z těch bylo pět přijato jako úplné. Byla vznášena námitka, že vysoké náklady a důsledky pro zdroje na hodnocení látek dle směrnice o biocidech mohou odrazovat investice do biocidních přípravků s novými účinnými látkami a potenciálně lepšími profily pro lidské zdraví nebo životní prostředí, zejména na „vedlejších trzích“. Směrnice v současnosti poskytuje dodatečných pět let ochrany údajů a možnost prozatímního schválení přípravku jako jedinou pobídku vývoje nových účinných látek.

    7. DOPAD SMěRNICE NA žIVOTNÍ PROSTřEDÍ A VEřEJNÉ ZDRAVÍ

    Směrnice poprvé stanovila rámec umožňující důkladné posouzení všech účinných láteka biocidních přípravků. Dostupné znalosti a regulace biocidních přípravků se značně zvýšilynapříč EU, a zejména v těch členských státech, kde neexistovaly žádné systémy nebo kde byla pokryta pouze část všech biocidů. Jako přímý výsledek určování a zahájení hodnocení biocidů, které byly na trhu EU, bylo odstranění mnoha zastaralých biocidů, čímž se zlepšila úroveň znalostí o chemikáliích, které jsou používány. Kromě toho byly některé účinné látkys velmi nebezpečnými profily (např. strychnin, sloučeniny arzénu, sloučeniny tributyltinu nebo některé látky poškozující ozónovou vrstvu) staženy z trhu biocidů EU, což představuje jasný přínos pro čisté životní prostředí a zdraví.

    8. ZÁVěRY A NÁVRHY NA REVIZI SMěRNICE

    Směrnice stanovila základy pro zlepšení úrovně ochrany životního prostředí a veřejného zdraví nabízené občanům EU ve vztahu k biocidním přípravkům. Během pětiletého úsilí před skutečným zahájením aktivní podstatné revize v roce 2004 inventarizovala Komise ve spolupráci s členskými státy a průmyslem evropský trh s biocidy a zavedla strukturovaný postup pro posuzování a hodnocení existujících účinných látek. Ačkoliv nebylo možné splnit původně předpokládané časové termíny pro přezkoumání stávajících účinných látek, pokrok byl podobný, ne-li rychlejší nežu jiných srovnatelných regulačních systémů, jako např. pro přípravky na ochranu rostlin (směrnice 91/414/EHS) nebo pro existující chemické látky (nařízení (ES) č. 793/93).

    8.1. Budoucnost programu přezkoumání do roku 2010 a dále

    Z kapitoly 2.2je zřejmé, že program přezkoumání nebude dokončenk původně stanovenému datu, tedy k 14. květnu 2010, což je také termín, ke kterému přestávají platit vnitrostátní předpisy pro uvádění biocidních přípravků na trh. Umožnit, aby přechodné období plynulo bez dokončení programu přezkoumání účinných látek, by znamenalo, že harmonizovaná pravidla směrnice o organizaci přípravků by nemohla platit pro všechny biocidní přípravky, které jsou již na trhu. Jestliže by nemohla platit žádná sada předpisů - harmonizovaných nebo vnitrostátních, došlo by k právnímu vakuu vzhledemk uvádění biocidních přípravků na trh. To by mělo nepříznivý vliv na veřejné zdraví (důležité biocidní přípravky staženy z trhu) a významné nepříznivé ekonomické dopady na všechny společnosti podnikající v odvětví biocidů.

    Proto je toto sdělení doprovázeno návrhem na revizi směrnice, která by prodloužila program přezkoumání, přechodné období a některá ustanovení o ochraně údajů, která jsou spojenas tímto obdobím, na další tři roky.

    To poskytne čas pro vstup významné revize směrnice v platnost a pro stanovení přístupu ke zbývajícím prvkům programu přezkoumání, který zajistí včasné a efektivní dokončení této práce.

    8.2. Významná revize směrnice

    Návrh na významnou revizi směrnice bude následovat později v roce 2008. Bude řešit problémy vznesené v kapitolách 4 až 6 této zprávy.

    Komise v současné době zvažuje řadu opatření pro řešení určených problémů, jako jsou:

    - zjednodušení a přizpůsobení rozsahu směrnice;

    - diversifikovaný přístup k požadavkům na údaje, který bude brát v úvahu proporcionalitu;

    - zjednodušení pravidel ochrany údajů, včetně určitého povinného sdílení údajů;

    - větší sjednocení nebo koordinace poplatkových struktur;

    - zdokonalení zjednodušených postupů;

    - opatření na usnadnění plnění této směrnice pro MSP a opatření na podporu inovací;

    - opatření na zlepšení vnitřního trhu s biocidními přípravky, včetně posílení vzájemného uznávání.

    Příloha 1

    Typ přípravku | | Oznámený |Stále používaný | | Dokumentaci předložit do |První rozhodnutí se očekává do |Poslední rozhodnutí se očekává do | | Příloha I | | | | | | | | | | | | |2006 |2007 |2008 |2009 |2010 |2011 |2012 |2013 |2014 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Prostředky pro impregnaci dřeva | |80 |40 | |28/03/2004 |12/01/2007 |29/08/2009 | |1 |2 |30 |7 | | | | | | |40 | |Rodenticidy | |17 |14 | | | | | | |2 |10 |2 | | | | | | |14 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Moluskocidy | |13 |0 | |30/04/2006 |13/02/2009 |1/10/2011 | | | | | | | | | | | |0 | |Insekticidy | |104 |61 | | | | | | | |5 |30 |20 |6 | | | | |61 | |Repelenty a atraktanty | |41 |19 | | | | | | | |3 |6 |5 |5 | | | | |19 | |Protihnilobné přípravky | |46 |10 | | | | | | | |2 |5 |3 | | | | | |10 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Dezinfekční přípravky | |87 |35 | |31/07/2007 |16/05/2010 |31/12/2012 | | | | | |5 |25 |5 | | | |35 | | | |163 |82 | | | | | | | | | |5 |25 |25 |27 | | |82 | | | |108 |50 | | | | | | | | | |5 |25 |20 | | | |50 | | | |105 |55 | | | | | | | | | |5 |25 |25 | | | |55 | | | |52 |21 | | | | | | | | | |5 |15 |1 | | | |21 | |Konzervační přípravky (pro výrobky v plechových obalech a pro kapaliny používané při obrábění kovů) | |143 |47 | | | | | | | | | |5 |25 |17 | | | |47 | | | |104 |30 | | | | | | | | | |5 |25 | | | | |30 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Konzervační přípravky (pro povlaky, vlákna, zdivo, pro chlazení kapalinami a zpracovatelské systémy) | |89 |45 | |31/10/2008 |17/08/2011 |3/04/2014 | | | | | | |4 |25 |16 | | |45 | | | |138 |69 | | | | | | | | | | |4 |25 |25 |15 | |69 | | | |94 |47 | | | | | | | | | | |4 |25 |18 | | |47 | | | |127 |64 | | | | | | | | | | |4 |25 |25 |10 | |64 | | | |118 |59 | | | | | | | | | | |4 |25 |25 |5 | |59 | |Avicidy | |2 |1 | | | | | | | | | | | |1 | | | |1 | |Piscicidy | |3 |2 | | | | | | | | | | | |1 | | | |1 | |Konzervační přípravky pro potraviny nebo krmiva | |25 |13 | | | | | | | | | | | |4 |9 | | |13 | |Balzamovací kapaliny | |24 |12 | | | | | | | | | | | |4 |8 | | |12 | |Regulace ostatních obratlovců | |4 |2 | | | | | | | | | | | |2 | | | |2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |Celkem | |1687 |777 | | | | | |1 |4 |50 |50 |63 |196 |230 |153 |30 | |777 | |

    [1] Obě studie dostupné na adrese: http://ec.europa.eu/environment/biocides/study.htm

    [2] Nařízení Komise (ES) č. 1896/2000 ze dne 7. září 2000 o první fázi programu uvedeného v čl. 16 odst. 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 98/8/ES o biocidních přípravcích (Úř. věst. L 228, 8.9.2000, s. 6.)

    [3] Nařízení Komise (ES) č. 2032/2003 ze dne 4. listopadu 2003 o druhé fázi desetiletého pracovního programu uvedeného v čl. 16 odst. 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 98/8/ES o uvádění biocidních přípravků na trh a měnící nařízení (ES) č. 1896/2000.

    [4] Nařízeními Komise (ES) č. 1048/2005 a 1849/2006. Nařízení 2032/2003 bylo zrušeno a nahrazeno nařízením Komise (ES) č. 1451/2007 (většinou pro účely zjednodušení a sjednocení).

    [5] K dispozici na adrese: http://ec.europa.eu/environment/biocides/index.htm a http://ecb.jrc.it/biocides/

    [6] Pořadí typů přípravků na obrázku 1 dodržuje pořadí hodnocení. Pro látky 4. prioritního seznamu (tedy typy přípravků 7, 9, 10 až 12, 15, 17, 20, 22 a 23) předpokládáme pokles o 50 % na základě zkušeností s dodanými látkami mi na předchozích prioritních seznamech.

    Top