EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017A1011(01)

Stanovisko Komise ze dne 3. října 2017 k doporučení pro rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění článek 22 statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky (předloženému Evropskou centrální bankou)

C/2017/6810

Úř. věst. C 340, 11.10.2017, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

11.10.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 340/1


STANOVISKO KOMISE

ze dne 3. října 2017

k doporučení pro rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění článek 22 statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky (předloženému Evropskou centrální bankou)

(2017/C 340/01)

1.   ÚVOD

1.

Evropská centrální banka (ECB) dne 22. června 2017 předložila doporučení pro rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění článek 22 statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky (ECB/2017/18) (1). Dne 12. července 2017 Rada uvedené doporučení konzultovala s Komisí.

2.

Pravomoc Komise vydat stanovisko je založena na čl. 129 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) a bodu 40.1 statutu ESCB a ECB.

3.

Komise velmi vítá iniciativu ECB doporučit zákonodárci provedení změny článku 22 statutu ESCB a ECB, aby bylo ECB umožněno regulovat „zúčtovací mechanismy pro finanční nástroje“ pro účely měnové politiky, jelikož tato iniciativa doplňuje legislativní návrh Komise ze dne 13. června 2017 na změnu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 648/2012 ze dne 4. července 2012 o OTC derivátech, ústředních protistranách a registrech obchodních údajů (2) úpravou právního rámce použitelného na ECB. To by ECB umožnilo plný výkon pravomocí, jež emisním centrálním bankám uděluje výše uvedený návrh Komise, pokud jde o zúčtovací systémy pro finanční nástroje denominované v eurech.

2.   OBECNÉ POZNÁMKY

4.

Komise sdílí názor ECB, že ústřední protistrany mají pro Unii zásadní význam, stejně jako její názor, že centrální clearing je svou povahou čím dál tím více přeshraniční a systémově významný. Od přijetí nařízení (EU) č. 648/2012 a v důsledku tržních i regulačních faktorů objem činnosti ústředních protistran v Unii a globálně rychle roste, pokud jde o sféru působnosti a rozsah. Centrální clearing přispívá k systematickému snižování rizika prostřednictvím důkladného řízení rizika protistrany, větší transparentnosti a efektivnějšímu využití kolaterálu. K zavedení povinného centrálního clearingu standardizovaných OTC derivátů se představitelé G20 zavázali již v roce 2009; k implementaci došlo jak v Evropské unii, tak celosvětově. Od té doby se podíl mimoburzovních derivátů, u nichž je prováděn centrální clearing, zvýšil a tato expanze má v nadcházejících letech pokračovat se zavedením dalších povinností clearingu pro jiné druhy nástrojů a zvyšováním objemu dobrovolného clearingu prováděného protistranami, které povinnosti clearingu dosud nepodléhají. Legislativní návrh Komise ze dne 4. května 2017 na cílenou změnu nařízení (EU) č. 648/2012 za účelem zvýšení jeho efektivnosti a proporcionality vytvoří další pobídky pro ústřední protistrany, aby poskytovaly centrální clearing derivátů pro protistrany, a usnadní přístup ke clearingu pro malé finanční a nefinanční smluvní strany. Clearingové trhy jsou kromě toho v rámci celé Unie dobře integrované, jsou však vysoce koncentrované v některých kategoriích aktiv a značně vzájemně propojené. Větší podíl centrálního clearingu nicméně nevyhnutelně znamená, že existuje vyšší riziko koncentrace u ústředních protistran. Komise souhlasí s tím, že tuto otázku je třeba náležitě řešit, a již za tímto účelem navrhla regulační opatření.

5.

Komise tudíž souhlasí s ECB, že vzrůstající systémový význam ústředních protistran by mohl zapříčinit rizika, jež by mohla mít dopad na zúčtovací systémy, což může mít negativní vliv na plynulé fungování platebních systémů a na provádění jednotné měnové politiky, a v konečném důsledku i na prvořadý cíl spočívající v udržování cenové stability.

6.

Komise s ECB rovněž souhlasí v tom, že z vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, oznámeného dne 29. března 2017, vyplývá pro Unii další významný problém, jelikož požadavky nařízení (EU) č. 648/2012 nebudou již na ústřední protistrany usazené v Británii použitelné a objem finančních nástrojů denominovaných v měnách členských států, jejichž clearing je prováděn ve třetích zemích, podstatně vzroste.

3.   SPECIFICKÉ POZNÁMKY

7.

Na základě čl. 127 odst. 1 SFEU je prvořadým cílem ESCB udržovat cenovou stabilitu. Čl. 127 odst. 2 SFEU stanoví, že ESCB v rámci svých základních úkolů vymezuje a provádí měnovou politiku a podporuje plynulé fungování platebních systémů. Uvedené základní úkoly jsou rovněž uvedeny v čl. 3 odst. 1 statutu ESCB a ECB. Slouží prvořadému cíli ESCB, jímž je udržování cenové stability; jejich plnění tak musí přispívat k jeho dosažení.

8.

Článek 22 statutu ESCB a ECB, nazvaný „Zúčtovací a platební systémy“, stanoví, že ECB a národní centrální banky mohou poskytovat facility a ECB může vydávat nařízení proto, aby byly zajištěny účinné a spolehlivé zúčtovací a platební mechanismy uvnitř Unie a ve styku se třetími zeměmi. Společně s ostatními ustanoveními, která ECB umožňují výkon základních úkolů, se článek 22 nachází v kapitole IV statutu ESCB a ECB, jejímž předmětem jsou „Měnové funkce a operace ESCB“.

9.

Komise chápe změnu článku 22 statutu ESCB a ECB doporučenou ze strany ECB v kontextu rozsudku Tribunálu ve věci Spojené království v. ECB, T-496/11 ze dne 4. března 2015 (3). Tribunál rozhodl, že pravomoc přijímat nařízení na základě článku 22 statutu ESCB a ECB je jedním z prostředků, jež má ECB k dispozici pro plnění úkolu podpory plynulého fungování platebních systémů, jenž Eurosystému svěřuje čl. 127 odst. 2 SFEU. Uvedený úkol sám slouží prvořadému cíli uvedenému v čl. 127 odst. 1 SFEU. V témže rozsudku Tribunál rovněž rozhodl, že pojem „zúčtovací a platební systémy“ použitý v článku 22 statutu ESCB a ECB je nutné vykládat ve světle úkolu podpory „plynulého fungování platebních systémů“, a tudíž možnost ECB vydávat podle článku 22 statutu nařízení „proto, aby byly zajištěny účinné a spolehlivé zúčtovací a platební mechanismy [systémy]“, nelze chápat tak, že je jí přiznána taková pravomoc vzhledem ke všem zúčtovacím systémům, včetně systémů zúčtování obchodů s cennými papíry, nýbrž je třeba nahlížet na ni spíše tak, že je omezená jen na systémy zúčtování plateb.

10.

ECB svým doporučením usiluje o změnu oblasti působnosti článku 22 statutu ESCB a ECB tak, aby její regulační pravomoci zahrnovaly zúčtovací systémy pro finanční nástroje. Tato doporučená změna tedy implikuje rozšíření regulačních pravomocí ECB, jíž by umožnila přijímat nařízení týkající se zúčtovacích systémů pro finanční nástroje. Je nicméně třeba poznamenat, že v souladu s bodem 34.1 statutu ESCB a ECB může ECB přijímat nařízení pouze v rozsahu nezbytném pro provádění článku 22 uvedeného statutu.

11.

Záměrem legislativního návrhu Komise ze dne 13. června 2017 na změnu nařízení (EU) č. 648/2012 je posílení odpovědnosti emisních centrálních bank vůči ústředním protistranám povoleným nebo uznaným pro účely působení v Unii. Návrh na posílení odpovědnosti emisních centrálních bank je odůvodněn možnými riziky, jež by špatné fungování ústřední protistrany mohlo způsobit pro plynulé fungování platebních systémů a provádění jednotné měnové politiky, jež jsou oba základními úkoly ESCB, a jež by v konečném důsledku mohla mít dopad i na prvořadý cíl spočívající v udržování cenové stability. Posílená úloha centrálních bank v rámci ESCB podle legislativního návrhu Komise je proto v souladu s prvořadým cílem ESCB a s plněním základních úkolů ESCB ze strany ECB.

12.

Vzhledem k tomu, že ani Smlouva, ani statut ESCB a ECB nijak výslovně nezmiňují zúčtovací systémy pro finanční nástroje ani ústřední protistrany, je v zájmu právní jistoty nesmírně důležité, aby byla ECB na základě článku 22 statutu ESCB a ECB jasně zmocněna přijímat nezbytná opatření v souvislosti se zúčtovacími systémy pro finanční nástroje, a mohla tak dosáhnout cílů ESCB a plnit své základní úkoly. Takové zmocnění je obzvláště nezbytné k tomu, aby ECB mohla v plném rozsahu plnit úlohu, kterou pro emisní centrální banky zamýšlí legislativní návrh Komise ze dne 13. června 2017 na změnu nařízení (EU) č. 648/2012.

13.

Komise bere na vědomí, že se ECB domnívá, že by jí měla být udělena normotvorná pravomoc (7. bod odůvodnění doporučení ECB/2017/18). V tomto ohledu Komise připomíná, že její legislativní návrh na změnu nařízení (EU) č. 648/2012 ukládá emisním centrálním bankám, aby se účastnily přijímání (závazných) rozhodnutí v řadě otázek v rámci procesu povolování ústředních protistran Unie nebo uznávání ústředních protistran ze třetích zemí, jakož i v rámci průběžného dohledu nad ústředními protistranami. Legislativní návrh Komise ze dne 13. června 2017 také vychází z předpokladu, že emisní centrální banky mohou mít možnost ukládat ústředním protistranám Unie a ústředním protistranám ze třetích zemí, jež mají systémový význam (ústřední protistrany tier 2), další požadavky v souvislosti s výkonem svých úkolů v oblasti měnové politiky (viz zejména čl. 21a odst. 2 pro ústřední protistrany Unie a čl. 25 odst. 2b písm. b) a čl. 25 písm. b) body 1 a 2 pro ústřední protistrany ze třetích zemí). Posledně uvedené může být vykládáno jako více než pouhý dohled emisních centrálních bank nad infrastrukturami systémů zúčtování cenných papírů a může být právně kvalifikováno jako účast na regulaci jejich činnosti. S ohledem na rámec stanovený v jejím legislativním návrhu se proto Komise domnívá, že je vhodné, aby ECB byla zmocněna přijímat rozhodnutí a nařízení v rozsahu nezbytném v souvislosti se zúčtovacími systémy pro finanční nástroje.

14.

Nové pravomoci ECB týkající se ústředních protistran podle článku 22 statutu ESCB a ECB by byly ve vzájemné interakci s pravomocemi jiných orgánů, agentur a subjektů Unie na základě ustanovení týkajících se zřízení nebo fungování vnitřního trhu stanovených v části třetí SFEU, včetně aktů přijatých Komisí nebo Radou na základě jim svěřených pravomocí. Podle názoru Komise je nesmírně důležité jasně stanovit a odlišit oblast působnosti (regulačních) pravomocí různých orgánů Unie, aby se zamezilo tomu, že by pro ústřední protistrany platila paralelní nebo konfliktní pravidla.

15.

Právní akty Evropského parlamentu a Rady přijaté na základě ustanovení týkajících se zřízení nebo fungování vnitřního trhu stanovených v části třetí SFEU, včetně aktů přijatých Komisí nebo Radou na základě jim svěřených pravomocí, by měly právními předpisy Unie vytvořit obecný právní rámec pro zúčtovací systémy pro finanční nástroje a zejména pro povolování a uznávání ústředních protistran a dohled nad nimi. I když by účast ECB na rozhodování v souvislosti s ústředními protistranami Unie a ústředními protistranami ze třetích zemí a výkon jejích regulačních pravomocí ukládat ústředním protistranám požadavky v souvislosti s jejími základními úkoly probíhaly v rozsahu nezbytném k dosažení prvořadého cíle ESCB nezávisle na základě článku 130 SFEU, měly by být její nově udělené odpovědnosti vykonávány způsobem, jenž je konzistentní s výše uvedeným obecným rámcem pro vnitřní trh vytvořeným Evropským parlamentem a Radou, nebo Komisí či Radou jednajícími na základě takových zmocnění, a měly by, je-li to na místě, respektovat institucionální odpovědnosti a postupy stanovené uvedeným rámcem.

16.

Z výše uvedených důvodů se Komise domnívá, že změna článku 22 statutu ESCB a ECB doporučená ze strany ECB by měla být dále vyjasněna a měla by být přeformulována s cílem zdůraznit, že účelem regulačních a rozhodovacích pravomocí ECB je dosažení cílů ESCB a výkon jejích základních úkolů. Dotyčná změna by dále měla zdůraznit, že uvedené pravomoci mají být vykonávány způsobem, jenž je konzistentní s případnými akty Evropského parlamentu a Rady přijatými na základě ustanovení týkajících se zřízení nebo fungování vnitřního trhu stanovených v části třetí SFEU a s akty v přenesené pravomoci přijatými Komisí a prováděcími akty přijatými Radou nebo Komisí na základě jim svěřených pravomocí.

4.   ZÁVĚR

Komise vydává k doporučení ECB na změnu článku 22 statutu ESCB a ECB kladné stanovisko podmíněné úpravami uvedenými v bodech 10 až 16 tohoto stanoviska.

V příloze tohoto stanoviska je uvedena změna navržená Komisí v podobě tabulky. Uvedená tabulka by měla být čtena ve spojení se zněním tohoto stanoviska.

Toto stanovisko se postoupí Evropskému parlamentu a Radě.

Ve Štrasburku dne 3. října 2017.

Za Komisi

předseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Úř. věst. C 212, 1.7.2017, s. 14.

(2)  Úř. věst. L 201, 27.7.2012, s. 1.

(3)  ECLI: EU:T:2015:133.


PŘÍLOHA

NÁVRH ZNĚNÍ

Znění doporučené ECB

Změna navržená Komisí

Změna

Článek 22

„Článek 22

Zúčtovací a platební systémy

ECB a národní centrální banky mohou poskytovat facility a ECB může vydávat nařízení proto, aby byly zajištěny účinné a spolehlivé zúčtovací a platební mechanismy a zúčtovací mechanismy pro finanční nástroje uvnitř Unie a ve styku se třetími zeměmi.“

„Článek 22

Platební a zúčtovací systémy

22.1.   ECB a národní centrální banky mohou poskytovat facility a ECB může vydávat nařízení proto, aby byly zajištěny účinné a spolehlivé zúčtovací a platební mechanismy uvnitř Unie a ve styku se třetími zeměmi.

22.2.   Za účelem dosažení cílů ESCB a za účelem plnění svých úkolů může ECB vydávat nařízení v souvislosti se zúčtovacími mechanismy pro finanční nástroje uvnitř Unie a ve styku se třetími zeměmi, a to způsobem konzistentním s akty přijatými Evropským parlamentem a Radou a s opatřeními přijatými na základě těchto aktů.“


Top