Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0339

    Evropský akční plán Jedno zdraví proti antimikrobiální rezistenci

    Evropský akční plán Jedno zdraví proti antimikrobiální rezistenci

     

    PŘEHLED DOKUMENTU:

    Sdělení (COM(2017) 339 final) – Boj proti antimikrobiální rezistenci

    CO JE CÍLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

    • Zavádí nový akční plán pro boj proti antimikrobiální* rezistenci* (AMR), k němuž Rada vyzvala v červnu 2016 ve svých závěrech a který staví na předchozím akčním plánu Komise proti AMR z let 2011–2016.
    • Jelikož se rezistentní bakterie mohou šířit z živočichů na lidi a naopak, opírá se akční plán o přístup „jedno zdraví“, což je celostní přístup, který uznává, že zdraví lidí a zvířat je propojeno. Zahrnuje řešení výzvy, kterou představuje AMR z různých perspektiv včetně veřejného zdraví, bezpečnosti potravin, životního prostředí, výzkumu a inovací, mezinárodní spolupráce a zdraví a životních podmínek zvířat.
    • Hlavním cílem akčního plánu je zachovat možnost účinné léčby infekcí u lidí a zvířat. Poskytuje prostředky pro průběžná a rozsáhlejší opatření zaměřená na snížení vzniku a šíření AMR a na posílení vývoje a dostupnosti nových účinných antimikrobiálních látek uvnitř i vně EU.

    KLÍČOVÉ BODY

    Existují tři součásti akčního plánu:

    Přetvoření EU na region opírající se o osvědčené postupy

    • Hodnocení akčního plánu na období 2011–2016 zdůraznilo, že k tomu budou nezbytné lepší poklady, lepší koordinace a dohled a lepší kontrolní opatření. Tato část tudíž zahrnuje zaměření Evropské komise na klíčové oblasti s přidanou hodnotou EU* a pomůže zemím EU při zavádění, provádění a sledování jejich vlastních akčních plánů pro boj s AMR.
    • Komisi v jejích úkolech podporují vědecké agentury EU, například Evropský úřad pro bezpečnost potravin, Evropská agentura pro léčivé přípravky a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. Práce těchto agentur bude zahrnovat poskytování vědecké expertízy o prevenci infekcí, opatření biologické ochrany a kontrolní postupy v oblasti humánní zdravotní péče a chovu zvířat včetně akvakultury s cílem omezit infekce, a tím i potřebu antimikrobiálních látek.
    • Opatření EU se soustředí na oblasti s nejvyšší přidanou hodnotou pro země EU, např.:
      • na podporu uvážlivého používání antimikrobiálních látek,
      • na posilování práce zasahující do všech odvětví,
      • na zlepšování prevence infekcí a
      • na konsolidaci dozoru nad AMR a spotřebou antimikrobiálních látek.

    Tato opatření budou nicméně dodržovat meze pravomocí EU a skutečnost, že primární odpovědnost za vymezení své zdravotní politiky nesou i nadále země EU.

    Podpora výzkumu, vývoje a inovací

    • Cílem akčního plánu je podporovat výzkum, vývoj a inovace. Bude se snažit dále podněcovat inovace, poskytovat cenné podklady pro politiky na vědeckém základě a právní opatření pro boj proti AMR a řešit mezery ve znalostech, jako je například úloha AMR v životním prostředí.
    • Komise bude pracovat v partnerstvích se zeměmi EU a průmyslem, včetně malých a středních podniků, s cílem řešit AMR u bakterií, hub a parazitů. Zvláštní pozornost bude věnována seznamu prioritních patogenů Světové zdravotnické organizace, jakož i tuberkulóze, HIV/AIDS, malárii a zanedbávaným infekčním nemocem.
    • Úsilí se bude soustředit na prohlubování znalostí o dohledu nad účinnou kontrolou infekcí včetně nové diagnostiky a vývoje nové nebo alternativní léčby a vakcín.

    Utváření globální agendy

    • V dnešním stále více propojeném světě dochází k intenzivnímu pohybu lidí a zboží a politiky prováděné v jednom regionu světa mohou mít významný dopad i v jiných regionech.
    • EU spolupracuje úzce se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), která schválila globální akční plán o boji proti AMR, celosvětový návrh činností týkajících se AMR. Hodnocení akčního plánu na rok 2011 uznalo pozitivní dopady intervencí EU na celosvětové úrovni. Je nezbytné i nadále vyvíjet úsilí, které bude mít podobu:

    KONTEXT

    Antimikrobiální rezistence (AMR) představuje rostoucí hrozbu, která je každý rok odpovědná v EU za 25 000 úmrtí a ztrátu 1,5 mld. eur. Na celosvětové úrovni rostou úrovně AMR ještě rychleji z důvodu:

    • častého nadměrného užívání a zneužívání antimikrobiálních látek v humánní i veterinární medicíně,
    • nedostatečné dostupnosti nových antimikrobiálních léčiv nebo nedostatečného vývoje takových léčiv pro řešení nových rezistentních mikrobů,
    • špatných hygienických postupů a nedostatečných preventivních opatření proti infekcím.

    S rostoucí AMR hrozí nebezpečí, že velká část lékařského pokroku posledního století bude ztracena. Nebudou-li přijata opatření na zpomalení výskytu AMR, na zvýšení dodávky nových antimikrobiálních látek a zlepšení všeobecné informovanosti, bude dopad pociťován na základních úrovních, napříč společnostmi a zdravotními systémy.

    KLÍČOVÉ POJMY

    Antimikrobiální látky: látky, které brání růstu mikroorganismů, jako jsou baktérie, viry a houby. Zahrnují antibiotika, antivirotika, antimykotika a antiprotozoika.
    Antimikrobiální rezistence: schopnost mikroorganismů stávat se stále více rezistentními vůči antimikrobiálním látkám, vůči nimž byly původně citlivé. Antimikrobiální rezistence je důsledek přirozeného výběru a genetické mutace.
    Přidaná hodnota EU: hodnota, která doplňuje hodnotu vytvořenou akcemi jednotlivých zemí EU. Může vyplynout například z koordinačních přínosů, vyšší účinnosti nebo vzájemného doplňování se.

    HLAVNÍ DOKUMENT

    Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu – Evropský akční plán „Jedno zdraví“ proti antimikrobiální rezistenci (AMR) (COM(2017) 339 final, 29.6.2017)

    SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

    Závěry Rady o dalších krocích v rámci přístupu „jedno zdraví“ za účelem boje proti antimikrobiální rezistenci (Úř. věst. C 269, 23.7.2016, s. 26–30)

    Pracovní dokument útvarů Komise – Souhrnná zpráva – Průvodní dokument k sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu – Evropský akční plán „Jedno zdraví“ proti antimikrobiální rezistenci (AMR) (SWD(2017) 240 final, 29.6.2017)

    Poslední aktualizace 25.01.2018

    Nahoru