EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0345

Evropské fondy rizikového kapitálu

Evropské fondy rizikového kapitálu

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) č. 345/2013 o evropských fondech rizikového kapitálu

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Jeho cílem je podpořit hospodářský růst a inovace společností v Evropské unii (EU), včetně malých a středních podniků (MSP).
  • Zavádí označení evropských fondů rizikového kapitálu, známé též pod zkratkou EuVECA, a opatření, která umožňují správcům zřídit a nabízet své fondy v celé EU za použití jediného souboru pravidel. Díky jednotnému souboru pravidel budou investoři přesně vědět, co mohou při investování do EuVECA očekávat.
  • Rovněž se díky nim zlepší postavení fondů rizikového kapitálu, pokud jde o přilákání většího počtu kapitálových závazků a expanzi.

KLÍČOVÉ BODY

  • Průměrná velikost fondů rizikového kapitálu EU činí zhruba 60 milionů eur, zatímco podobný fond v USA představuje více než dvojnásobek této částky. Pokud umožníme růst těchto fondů EU, mělo by být možné povzbudit vklady do kapitálu jednotlivých společností a zlepšit dopad investice.
  • Cílem nařízení je podpořit fondy, aby se zvětšily a přijaly diverzifikovanější investiční strategii, aby se tak mohly specializovat na taková odvětví, jako jsou informační technologie, biotechnologie a zdravotní péče. Díky tomu by se evropské společnosti v celosvětovém měřítku měly stát konkurenceschopnějšími.

Označení EuVECA

  • Chtějí-li se správci fondů rizikového kapitálu zaregistrovat pro získání označení EuVECA a nabízet své fondy v celé EU, musí zřídit fond, který:
    • investuje 70 % kapitálu, který získá od investorů, do podpory kvalifikovaných společností, např. mladých a inovativních MSP,
    • poskytuje těmto společnostem kapitálové nebo kvazikapitálové finanční prostředky (tzv. čerstvý kapitál),
    • nepoužívá pákový efekt (tj. fond není zadlužený, protože neinvestuje více kapitálu, než upsali investoři).
  • Nařízení stanoví jednotná kvalitativní kritéria pro správce kvalifikovaných fondů rizikového kapitálu, které chtějí používat označení EuVECA. Tyto požadavky se vztahují na vše od způsobu jejich organizace a řízení až po způsob, jakým investory informují o svých činnostech a investičních politikách.
  • Tito správci musí být rovněž registrováni v zemi, kde má fond sídlo, a musí předkládat výroční zprávy. Země, v níž tyto fondy sídlí, je povinna zajistit dodržování všech pravidel nařízení.
  • Jelikož investice do fondů rizikového kapitálu mohou být rizikové, je v nařízení definováno, kdo může do fondů EuVECA investovat: profesionální investoři a určité další kategorie, například jednotlivci s vysokým čistým jměním.

Střet zájmů

  • Správci fondů EuVECA musí odhalovat případný střet zájmů vyplývající z jejich postavení, předcházet mu a přijmout v tomto ohledu nezbytná organizační opatření. Nařízení uvádí následující případy potenciálního střetu zájmů:
    • mezi správcem, osobami, kteří nad správcem vykonávají skutečnou kontrolu, nebo zaměstnanci správce a fondy EuVECA;
    • mezi fondem EuVECA nebo jeho investory a jiným fondem EuVECA pod stejným správcem nebo jeho investory;
    • mezi fondem EuVECA nebo jeho investory a jinými subjekty kolektivního investování pod stejným správcem nebo jeho investory.
  • Pokud jsou přijatá opatření nedostatečná a nezajišťují prevenci rizik poškození zájmů investorů, musí být případy střetu zájmů ohlášeny.
  • Evropská komise může schvalovat akty v přenesené pravomoci za účelem dalšího rozvoje těchto pravidel a upřesnění střetu zájmů a zásad pro jejich předcházení.
  • Nařízení v přenesené pravomoci (EU) č. 2019/820 doplňuje nařízení (EU) č. 345/2013, pokud jde o střet zájmů, kterým se stanoví pravidla upravující:
    • typy střetů zájmů,
    • požadavek na vypracování písemných zásad s ohledem na střet zájmů a postupy a opatření, které tyto zásady musí minimálně obsahovat,
    • řízení střetů zájmů,
    • strategie pro výkon hlasovacích práv, aby se zabránilo střetu zájmů,
    • ohlašování střetů zájmů.

Pozměňující právní předpisy

  • Nařízení (EU) č. 345/2013 o evropských fondech rizikového kapitálu a jeho sesterské nařízení (nařízení (EU) č. 346/2013) o evropských fondech sociálního podnikání (viz přehled dokumentu) bylo změněno nařízením (EU) č. 2017/1991, jímž se rozšiřuje použití označení „EuVECA“ a „evropské fondy sociálního podnikání“ na správce subjektů kolektivního investování*, kteří mají povolení podle článku 6 směrnice 2011/61/EU (viz přehled dokumentu). Rovněž se rozšiřuje okruh kvalifikovaných společností a snižují se náklady spojené s nabízením fondů v celé EU.
  • Nařízení (EU) č. 2019/1156 zavádí následující pravidla a požadavky.
    • Pravidla pro zveřejňování vnitrostátních předpisů týkajících se marketingových požadavků pro subjekty kolektivního investování a pro marketingová sdělení určená investorům.
    • Pravidla pro předběžné nabízení* totožná s pravidly stanovenými směrnicí 2011/61/EU (viz přehled dokumentu), která jsou zavedena do nařízení (EU) č. 345/2013. Tato pravidla by měla umožnit správcům registrovaným v souladu s uvedeným nařízením, aby se zaměřili na investory ověřováním jejich zájmu, pokud jde o nadcházející investiční příležitosti nebo strategie, prostřednictvím kvalifikovaných fondů rizikového kapitálu.
    • Požadavek na správce fondů EuVECA zajistit, aby propagační sdělení s výzvou k nákupu podílových jednotek nebo akcií alternativního investičního fondu (AIF), která obsahují konkrétní informace o fondu AIF, nebyla v rozporu s informacemi, které mají být sděleny investorům v souladu s článkem 13 nařízení (EU) č. 345/2013.
    • Požadavek, aby Evropský orgán pro cenné papíry a trhy zveřejnil na svých webových stránkách do 2. února 2022 centrální databázi o přeshraničním nabízení alternativních investičních fondů se seznamem všech alternativních investičních fondů, které jsou nabízeny v jiném členském státě EU, než je jejich domovský stát, jejich správců fondů EuVECA a členských států, v nichž jsou nabízeny.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 22. července 2013, s výjimkou čl. 9 odst. 5, který se týká střetů zájmů a který platí ode dne 15. května 2013.

KONTEXT

Hospodářský růst EU závisí ve velké míře na jejích 23 milionech MSP, které v posledních letech rovněž vytvořily 80 % všech nových pracovních míst. Jelikož získat tradiční bankovní půjčky je stále obtížnější, mnoho malých a středních podniků se nyní v souvislosti s financováním svého výzkumu, vývoje výrobků nebo vstupu na nové trhy obrací na vlastníky rizikového kapitálu. Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Subjekty kolektivního investování. Investiční nástroje, které sdružují kapitál investorů a investují jej kolektivně prostřednictvím portfolia finančních nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy a jiné cenné papíry.
Předběžným nabízením. Se rozumí přímé či nepřímé informace o investičních strategiích nebo investičních nápadech ze strany správce kvalifikovaného fondu rizikového kapitálu nebo jeho jménem určené potenciálním investorům s bydlištěm nebo sídlem v EU za účelem prověření jejich zájmu o kvalifikovaný fond rizikového kapitálu, který ještě není zřízen, nebo o kvalifikovaný fond rizikového kapitálu, který je zřízen, ale dosud pro něj nebylo předloženo oznámení o nabízení v souladu s článkem 15 nařízení (EU) č. 345/2013 v členském státě, kde mají potenciální investoři bydliště nebo sídlo, což v žádném případě nepředstavuje nabídku ani umístění potenciálnímu investorovi s cílem investovat do podílových jednotek nebo akcií daného kvalifikovaného fondu rizikového kapitálu.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 345/2013 ze dne 17. dubna 2013 o evropských fondech rizikového kapitálu (Úř. věst. L 115, 25.4.2013, s. 1–17).

Postupné změny nařízení (EU) č. 345/2013 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/820 ze dne 4. února 2019, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 345/2013, pokud jde o střety zájmů v oblasti evropských fondů rizikového kapitálu (Úř. věst. L 134, 22.5.2019, s. 8–11).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 346/2013 ze dne 17. dubna 2013 o evropských fondech sociálního podnikání (Úř. věst. L 115, 25.4.2013, s. 18–38).

Viz konsolidované znění.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/61/EU ze dne 8. června 2011 o správcích alternativních investičních fondů a o změně směrnic 2003/41/ES a 2009/65/ES a nařízení (ES) č. 1060/2009 a (EU) č. 1095/2010 (Úř. věst. L 174, 1.7.2011, s. 1–73).

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 09.11.2021

Nahoru