Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0033

    Řešení důsledků odebrání volebního práva občanům Unie, kteří vykonávají své právo volného pohybu

    Řešení důsledků odebrání volebního práva občanům Unie, kteří vykonávají své právo volného pohybu

    V tomto sdělení se Komise zabývá situací evropských občanů, kteří ztrácejí právo volit ve vnitrostátních volbách svého domovského státu, protože po určitou dobu pobývají v jiném členském státě.

    AKT

    Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů týkající se důsledků odebrání volebního práva občanům Unie, kteří vykonávají své právo volného pohybu (COM(2014) 33 final ze dne 29. 1. 2014).

    PŘEHLED

    Občané EU z některých členských států ztrácejí právo volit (je jim „odebráno volební právo“ ) ve vnitrostátních volbách svého domovského státu, jakmile po určitou dobu pobývají v zahraničí, a to i v jiné zemi EU. V důsledku toho se nemohou účastnit žádných vnitrostátních voleb, ať už ve své domovské zemi, nebo v zemi svého bydliště.

    Tento problém se týká pěti členských států (Kypr, Dánsko, Irsko, Malta a Spojené království (1)), jejichž občané mohou volební právo ztratit pouze z toho důvodu, že po určitou dobu pobývali v zahraničí. Dvě další země (Rakousko a Německo) ukládají některé podmínky pro zachování práva volit ve vnitrostátních volbách.

    Odebrání volebního práva občanům lze považovat za omezení požívání základních práv spojených s občanstvím Unie, např. práva svobodně se pohybovat a pobývat na území Evropské unie (EU). Kromě toho to vede ke vzniku mezery v politických právech občanů EU, která není slučitelná s úsilím o podporu účasti občanů na demokratickém životě Unie.

    Na jedné straně Komise navrhuje krátkodobá řešení této situace. Země EU by měly svým státním příslušníkům, kteří pobývají v jiné zemi EU, alespoň umožnit, aby si zachovali své volební právo, jestliže prokáží svůj přetrvávající zájem o politický život ve své domovské zemi. Mohli by tak učinit například prostřednictvím žádosti, aby zůstali zapsaní na seznamu voličů. Takové žádosti by mohly být v přiměřených intervalech obnovovány a bylo by možné je podávat elektronicky.

    Na druhou stranu doporučuje dlouhodobější zamyšlení nad tím, jak napravit mezeru v účasti občanů EU žijících v jiném členském státě s přihlédnutím k současné diskusi o odebrání volebního práva v hostitelské zemi.

    Poslední aktualizace 18.06.2014



    (1) Spojené království vystupuje z Evropské unie a od 1. února 2020 se stane tzv. třetí zemí (státem mimo EU).

    Nahoru