EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropský účetní dvůr (EÚD)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Článek 287 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU)

Jednací řád Účetního dvora Evropské unie

CO JE CÍLEM ČLÁNKU 287 SFEU A JEDNACÍHO ŘÁDU?

Evropský účetní dvůr (EÚD) je externí auditor EU. EÚD upozorňuje na rizika, poskytuje záruky, poukazuje na nedostatky a osvědčené postupy a nabízí tvůrcům politik a zákonodárcům pokyny, jak zlepšit řízení politik a programů EU. EÚD působí jako nezávislý strážce finančních zájmů občanů EU.

Článek 287 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví úlohu Účetního dvora.

EÚD vypracovává svůj vlastní jednací řád, který poté musí schválit Rada. Upravuje interní postupy EÚD. Zahrnuje takové aspekty, jako jsou:

  • organizace Účetního dvora (jmenování, funkční období, povinnosti Účetního dvora, volba předsedy),
  • fungování (jednání Účetního dvora a senátů, rozhodování Účetního dvora, senátů a výborů, audity a příprava zpráva, stanovisek, připomínek a prohlášení o věrohodnosti).

KLÍČOVÉ BODY

Složení a struktura

  • Účetní dvůr je kolegiátní orgán, tj. jeho členové společně odpovídají za rozhodnutí a uskutečněné kroky. Má 27 členů – po jednom z každé země EU. Členové jsou jmenováni na šest let (mohou být jmenováni opakovaně). Aby mohli být členové jmenováni, musí nebo museli být členem externího kontrolního orgánu ve svém členském státě nebo musí mít pro tuto funkci vhodnou kvalifikaci. Členové EÚD se řídí kodexem chování, který upravuje jejich nezávislost, nestrannost, integritu, oddanost, kolegialitu, důvěrnost, odpovědnost a povinnosti po skončení funkce.
  • Členové zvolí na tři roky ze svých řad předsedu (může být jmenován opakovaně). K jeho povinnostem patří:
    • svolávat a řídit schůze Účetního dvora,
    • dohlížet na výkon rozhodnutí Účetního dvora,
    • zabezpečovat správné fungování útvarů Účetního dvora, včetně protokolu a návštěv, komunikace, právních záležitostí a interního auditu, a řádné řízení jejich různých činností,
    • určovat osobu pověřenou zastupováním Účetního dvora ve sporech,
    • zastupovat Účetní dvůr navenek a ve vztahu k ostatním institucím EU.
  • Účetní dvůr má generálního tajemníka, který odpovídá za každodenní chod jeho sekretariátu, za správu, financování a podporu, lidské zdroje, informační technologie a překlady.
  • Účetní dvůr má též senáty a výbory:
    • Senáty přijímají stanoviska, zvláštní zprávy a specifické výroční zprávy. Připravují též výroční zprávy o rozpočtu EU, které poté přijímá Účetní dvůr.
    • Výbory (např. správní výbor a kontrolní výbor) se zabývají správními záležitostmi a rozhodnutími o otázkách týkajících se komunikace a strategie.

Úkoly Účetního dvora

  • EÚD je nezávislým externím auditorem Evropské unie. Jeho zprávy a stanoviska jsou základním prvkem řetězce odpovědnosti EU. Slouží k vyvození odpovědnosti vůči osobám odpovědným za provádění politik a programů EU: Komisi, dalším orgánům a institucím EU a správním orgánům členských států.
  • EÚD upozorňuje na rizika, poskytuje záruky, poukazuje na nedostatky a osvědčené postupy a nabízí tvůrcům politik a zákonodárcům pokyny, jak zlepšit řízení politik a programů EU tak, aby bylo dosaženo efektivního poměru mezi cenou a kvalitou.

Audity

Jedná se o tato opatření:

  • založeny na záznamech a v případě potřeby jsou prováděny na místě v ostatních institucích EU,
  • vykonávány v prostorách organizace, která řídí příjmy či výdaje jménem EU,
  • prováděny v členských státech a v zemích po celém světě, včetně prostor jakékoli fyzické nebo právnické osoby, která přijímá platby z rozpočtu EU.

Ve své úloze externího auditora EU Účetní dvůr spolupracuje s vnitrostátními orgány a institucemi EU. Může si od orgánů a institucí EU, organizací přijímajících platby z evropského rozpočtu nebo od vnitrostátních kontrolních institucí také vyžádat jakékoli informace požadované pro úspěšné splnění svého úkolu.

Strategie a pracovní programy

  • Aby EÚD zůstal v čele vývoje v oblasti auditu ve veřejném sektoru, plánuje svůj strategický rozvoj a auditní priority s předstihem. Jeho hlavní cíle jsou stanoveny ve víceletých strategiích.
  • Účetní dvůr každý rok přijímá pracovní program, v němž jsou vyjmenovány jeho priority z hlediska úkolů auditu. Program je zveřejněn a předseda Účetního dvora ho předloží Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu.

Každoroční absolutorium

  • Účetní dvůr nemá soudní pravomoci, a tudíž nemá žádnou pravomoc udělovat pokuty. Po ukončení každého finančního roku vypracuje výroční zprávu, která je zveřejněna v Úředním věstníku. Tato zpráva se týká řízení rozpočtu EU a evropských rozvojových fondů příslušnými orgány. Je základní součástí procesu rozhodování Evropského parlamentu v souvislosti s udělováním rozpočtového absolutoria Komisi.
  • Účetní dvůr též poskytuje Radě a Parlamentu prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti účtů a potvrzení, že rozpočet byl čerpán dobře, v souladu s pravidly a předpisy. Kromě toho může Účetní dvůr na žádost některého z ostatních orgánů EU nebo z vlastního podnětu též kdykoli předložit připomínky, zejména ve formě zvláštních zpráv ke konkrétním otázkám nebo přezkumných zpráv a vydat stanoviska, pokud je k tomu ze zákona povinen.
  • Účetní dvůr rozhoduje na formálním zasedání většinou svých členů o přijetí výroční zprávy. Nerozhodne-li jinak, jsou jeho zasedání neveřejná. V jednotlivých případech může též rozhodnout, že rozhodnutí přijme písemným postupem.
  • Účetní dvůr podává zprávy o nesrovnalostech při využívání finančních prostředků EU a případy podezření na podvod zjištěné během auditů předává Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) nebo Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO).

ODKDY SE JEDNACÍ ŘÁD POUŽIJE?

Použije se ode dne 1. června 2010.

KONTEXT

Účetní dvůr se sídlem v Lucemburku byl založen v roce 1977 a od roku 1992 je plnohodnotnou institucí EU.

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 1 – Orgány – Oddíl 7 – Účetní dvůr – Článek 287 (bývalý článek 248 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 170–171)

Jednací řád Účetního dvora Evropské unie (Úř. věst. L 103, 23.4.2010, s. 1–6)

Viz konsolidované znění.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENT

Kodex chování členů a bývalých členů Účetního dvora (Úř. věst. L 128, 2.5.2022, s. 102–113)

Poslední aktualizace 02.05.2022

Top