EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D2233

Rozhodnutí Rady (EU) 2020/2233, ze dne 23. prosince 2020 o přidělování prostředků vyplývajících ze zpětných toků v rámci investiční facility AKT z operací prováděných v rámci 9., 10. a 11. Evropského rozvojového fondu

OJ L 437, 28.12.2020, p. 188–191 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/2233/oj

28.12.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 437/188


ROZHODNUTÍ RADY (EU) 2020/2233,

ze dne 23. prosince 2020

o přidělování prostředků vyplývajících ze zpětných toků v rámci investiční facility AKT z operací prováděných v rámci 9., 10. a 11. Evropského rozvojového fondu

RADA EVROPSKÉ UNIE

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na Vnitřní dohodu mezi zástupci vlád členských států Evropské unie zasedajícími v Radě o financování pomoci Evropské unie v rámci víceletého finančního rámce na období 2014–2020 podle dohody o partnerství AKT–EU a o přidělení finanční pomoci zámořským zemím a územím, na které se vztahuje čtvrtá část Smlouvy o fungování Evropské unie (1) (dále jen „vnitřní dohoda o 11. ERF“), a zejména na čl. 1 odst. 5 uvedené dohody,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Po 31. prosinci 2020 již nelze přidělovat prostředky vyplývající ze zpětných toků z investiční facility afrických, karibských a tichomořských států (dále jen „země AKT“) z operací prováděných v rámci 9., 10. a 11. Evropského rozvojového fondu (ERF) (dále jen „prostředky ze zpětných toků”), ledaže by Rada na návrh Komise rozhodla jednomyslně jinak.

(2)

Existují přesvědčivé důkazy o tom, že i když finanční facilita AKT přispěla ke snížení chudoby, k integraci zemí AKT do světové ekonomiky a k jejich udržitelnému rozvoji, jak je uvedeno v Dohodě o partnerství mezi členy skupiny afrických, karibských a tichomořských států na jedné straně a Evropským společenstvím a jeho členskými státy na straně druhé (2) (dále jen „dohoda o partnerství AKT–EU”), její přínos svého maxima v tomto ohledu nedosáhl. Další využívání zpětných toků z investiční facility AKT podle nového rámce a řízení by mohlo vést k lepším výsledkům v oblasti rozvoje.

(3)

Dne 14. června 2018 Komise přijala návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci (dále jen „návrh NDICI“), jímž se stanoví zřízení Evropského fondu pro udržitelný rozvoj plus (EFSD+) a záruky pro vnější činnost, do nichž mohou členské státy poskytovat příspěvky, které mohou vyhradit na zahájení akcí v konkrétních regionech, zemích, odvětvích nebo v oblastech stávajících investic.

(4)

Dne 4. prosince 2020 Výbor velvyslanců AKT–EU přijal rozhodnutí č. 2/2020, kterým se (3) mění rozhodnutí č. 3/2019 (4) o přijetí přechodných opatření podle čl. 95 odst. 4 dohody o partnerství AKT–EU za účelem dalšího prodloužení použitelnosti ustanovení dohody o partnerství AKT–EU do dne 30. listopadu 2021, nebo do vstupu nové dohody AKT-EU (dále jen „nová dohoda”) v platnost, či do zahájení prozatímního provádění nové dohody mezi Unií a státy AKT, podle toho, co nastane dříve. Období stanovené v čl. 1 odst. 5 vnitřní dohody o 11. ERF, během něhož mohou být přiděleny prostředky vyplývající ze zpětných toků v rámci investiční facility AKT z operací prováděných v rámci 9., 10. a 11. Evropského rozvojového fondu, by mělo být prodlouženo do 30. června 2021, aby bylo umožněno nové přidělování zpětných toků z investiční facility AKT a pokračování podpory zemím AKT, dokud nebude nástroj pro financování sousedství a rozvojové a mezinárodní spolupráce, který bude přijat na základě návrhu NDICI (dále jen „nástroj financování vnější činnosti”) plně funkční.

(5)

Evropský fond pro udržitelný rozvoj zřízený nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1601 (5) (dále jen „EFSD“) je považován za velmi významný jak z hlediska investičních potřeb v regionech, které pokrývá (subsaharská Afrika a země evropského sousedství), tak z hlediska priorit a závazků Unie.

(6)

Ve společném sdělení ze dne 9. března 2020, nazvaném „Na cestě ke komplexní strategii pro Afriku“(dále jen „společné sdělení”), Komise spolu s vysokým představitelem Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (dále jen „vysoký představitel”) vyzvala Unii k podpoře udržitelného růstu a zaměstnanosti v Africe. Unie hodlá mimo jiné uzavřít partnerství s Afrikou týkající se podpory investic prostřednictvím většího využívání mechanismů inovativního financování.

(7)

Ve společném sdělení Komise spolu s vysokým představitelem zdůraznili, že finanční nástroje mají stimulovat investice s velkým dopadem na rozvoj, převážně na podporu soukromého sektoru, a to v souladu s kritérii stanovenými ve sdělení Komise ze dne 13. května 2014, nazvaném „Posílení úlohy soukromého sektoru při dosahování udržitelného růstu podporujícího začlenění v rozvojových zemích“, totiž měřitelnými dopady na rozvoj, doplňkovost, neutralitou, společným zájmem a spolufinancováním, demonstračním účinkem a dodržováním sociálních, environmentálních a fiskálních norem.

(8)

Je nutné umožnit, aby byly zpětné toky uvedené v tomto rozhodnutí považovány za příspěvky do nástroje financování vnější činnosti(dále jen „vyčleněné vnější účelově vázané příjmy“ podle čl. 21 odst. 2 písm. a) bodu ii) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 (6)) za účelem financování podpory pro země AKT podle přístupu založeného na jediném balíčku a v souladu s cíli, zásadami a řízením nástroje financování vnější činnosti prostřednictvím finančních nástrojů, operací kombinování zdrojů, rozpočtových záruk nebo jakékoli jiné nevratné formy podpory, a to v souladu s nařízením (EU, Euratom) 2018/1046. To umožní plynulý přechod z finanční facility AKT a kontinuitu, pokud jde o škálu produktů.

(9)

Prostředky vyplývající ze zpětných toků by po 31. prosinci 2027 neměly být přijímány nástrojem financování vnější činnosti po jako vnější účelově vázané příjmy. Aniž jsou dotčena rozhodnutí, jež mají být přijata ve vztahu k následujícím víceletým finančním rámcům, tyto prostředky budou po tomto datu přijímány návaznými finančními mechanismy, a to až do okamžiku jejich vyčerpání.

(10)

S ohledem na odhadovanou celkovou částku, jež se očekává na období 2021-2027 by zpětné toky z investiční facility AKT měly být každoročně převáděny jako doplňkový příděl do příslušných rozpočtových linií nástroje financování vnější činnosti v souladu s programovými dokumenty.

(11)

Komise by měla prostředky ze zpětných toků realizovat prostřednictvím Evropské investiční banky (dále jen „EIB“), mimo jiné i prostřednictvím EFSD+, s cílem maximalizovat jejich dopad na rozvoj a doplňkovost, přičemž zohlední otázky udržitelnosti dluhu. Všechny operace by měly podléhat řízení EFSD+ a zásadě „politika na prvním místě“.

(12)

V souladu s návrhem NDICI by finanční prostředky ze zpětných toků měly být primárně zaměřeny na rozvojové nástroje s vysokým finančním rizikem, zejména na financování s příslušnými dopady, kapitálové fondy a operace v nejméně rozvinutých zemích. Operace by měly maximalizovat dopad na rozvoj.

(13)

V souladu s čl. 152 odst. 4 Dohody o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii (7) by se měl podíl Spojeného království na investiční facilitě AKT z období ERF, jež po sobě následují, Spojenému království nahradit, až se investice stane splatnou. Není-li stanoveno jinak, kapitálový podíl Spojeného království by se po skončení závazkového období 11. ERF neměl znovu přidělovat ani převádět do následujících období,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

U operací v rámci investiční facility AKT se období stanovené v čl. 1 odst. 5 vnitřní dohody o 11. ERF, během něhož mohou být přiděleny prostředky ze zpětných toků v rámci investiční facility AKT z operací prováděných v rámci 9., 10. a 11. Evropského rozvojového fondu, prodlužuje do 30. června 2021, nebo do vstupu v platnost nařízení, kterým se zřizuje nástroj financování vnější činnosti, podle toho, co nastane později, nejpozději však do 30. listopadu 2021, aby bylo možné nové přidělování zpětných toků podle investiční facility AKT.

Článek 2

1.   Prostředky ze zpětných toků podle investiční facility AKT z operací prováděných v rámci 9., 10. a 11. Evropského rozvojového fondu představují po 30. červnu 2021 příspěvek do nástroje financování vnější činnosti v podobě vnějších účelově vázaných příjmů po účely financování prostřednictvím EIB formou rozpočtových záruk a operací kombinování zdrojů podle Evropského fondu pro udržitelný rozvoj plus (EFSD+), záruky pro vnější činnost, finančních nástrojů nebo jakékoli jiné nevratné formy podpory v souladu s cíli, zásadami a řízením EFSD+.

2.   Aniž jsou dotčena rozhodnutí, jež mají být přijata ve vztahu k následujícím víceletým finančním rámcům, po 31. prosinci 2027 a až do vyčerpání zpětných toků představují prostředky vyplývající ze zpětných toků, příspěvky do následných unijních nástrojů financování vnější činnosti, které nahrazují nástroj financování vnější činnosti.

3.   Pro účely tohoto rozhodnutí se „zpětnými toky“ rozumí jakýkoli příjem, včetně dividend, kapitálových zisků, poplatků za poskytnutí záruk a úroků z půjček a z prostředků uložených na jakýchkoli účtech otevřených za účelem zaznamenání peněžních prostředků vedených pro účet investiční facility AKT. Rovněž se jimi rozumí odměny z pokladničních investic, a splátky, včetně splátek kapitálu, uvolněných záruk a splátek jistin půjček vyplývajících z operací podle investiční facility AKT. Za zpětné toky se rovněž považují prostředky ze zrušení závazku u zpětných toků.

4.   Na zpětné toky se vztahují platná pravidla a postupy nástroje financování vnější činnosti.

Článek 3

Příspěvky se vyčleňují pro země AKT.

Článek 4

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Použije se ode dne 1. ledna 2021, s výjimkou článku 2, který se použije ode dne 1. července 2021, nebo od vstupu v platnost nařízení, kterým se zřizuje nástroj financování vnější činnosti, podle toho, co nastane později.

V Bruselu dne 23. prosince 2020.

Za Radu

předseda

M. ROTH


(1)  Úř. věst. L 210, 6.8.2013, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 317, 15.12.2000, s. 3.

(3)  Rozhodnutí Výboru velvyslanců AKT–EU č. 2/2020 ze dne 4. prosince 2020, kterým se mění rozhodnutí Výboru velvyslanců AKT–EU č. 3/2019 o přijetí přechodných opatření podle čl. 95 odst. 4 dohody o partnerství AKT–EU (Úř. věst. L 420, 14.12.2020, s. 32).

(4)  Rozhodnutí Výboru velvyslanců AKT–EU č. 3/2019 ze dne 17. prosince 2019 o přijetí přechodných opatření podle čl. 95 odst. 4 dohody o partnerství AKT–EU (Úř. věst. L 1, 3.1.2020, s. 3).

(5)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1601 ze dne 26. září 2017 o zřízení Evropského fondu pro udržitelný rozvoj (EFSD), záruky EFSD a záručního fondu EFSD (Úř. věst. L 249, 27.9.2017, s. 1).

(6)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 ze dne 18. července 2018, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, mění nařízení (EU) č. 1296/2013, (EU) č. 1301/2013, (EU) č. 1303/2013, (EU) č. 1304/2013, (EU) č. 1309/2013, (EU) č. 1316/2013, (EU) č. 223/2014 a (EU) č. 283/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU a zrušuje nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 (Úř. věst. L 193, 30.7.2018, s. 1).

(7)  Úř. věst. L 29, 31.1.2020, s. 7.


Top