EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XP0111(01)

Plenární zasedání LX. konference COSAC – 18.–20. listopadu 2018, Vídeň – Příspěvek LX. Konference výborů pro evropské záležitosti (COSAC)

OJ C 12, 11.1.2019, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.1.2019   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 12/1


PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ LX. KONFERENCE COSAC

18.–20. listopadu 2018, Vídeň

Příspěvek LX. Konference výborů pro evropské záležitosti (COSAC)

(2019/C 12/01)

1.   BEZPEČNOST A BOJ PROTI NELEGÁLNÍ MIGRACI

1.1

COSAC připomíná, že je potřeba komplexní a jednotný přístup EU k migraci, který zajistí soudržnost mezi vnitřními a vnějšími politikami, bude zahrnovat všechny migrační trasy a bude vycházet ze zásad a hodnot, na kterých je EU založena. Tudíž je nezbytné zaměřit se na politiku legální, bezpečné a řízené migrace s patřičným ohledem na azylová práva a zásadu nenavracení. Dlouhodobá a účinná reakce na lidské, sociální a politické problémy spojené s nelegální migrací a nuceným vysídlováním vyžaduje posílenou spolupráci se zeměmi původu a tranzitu a s třetími zeměmi, které poskytují útočiště uprchlíkům, osobám požívajícím mezinárodní ochrany nebo žadatelům o azyl, v rámci širšího partnerství za účelem řešení základních příčin těchto jevů a rozbití operačního modelu převaděčů a obchodníků s lidmi. COSAC rovněž zdůrazňuje, že je potřeba reformovaný společný evropský azylový systém, a to včetně plnohodnotné Agentury EU pro azyl, který bude založen na přiměřené rovnováze mezi odpovědností a solidaritou, a vybízí k provádění odstavců 5 a 6 závěrů Evropské rady ze dne 28. června 2018.

1.2

COSAC se domnívá, že je třeba vynaložit větší úsilí za účelem ochrany vnějších hranic EU s cílem zabránit nelegálnímu vstupu do EU, vypořádat se s obchodováním s lidmi a převaděčstvím a zabránit ztrátám na životech na moři. COSAC bere na vědomí význam schengenského prostoru a jeho reformy, včetně podpory procesu rozšíření schengenského prostoru za předpokladu, že budou splněna všechna kritéria, za účelem ochrany vnějších hranic EU. Rovněž zdůrazňuje, že je nutné výrazně urychlit účinné navracení nelegálních migrantů v souladu se základními zásadami mezinárodního a unijního práva. V souladu s říjnovými závěry Evropské rady COSAC zastává názor, že stávající dohody o zpětném přebírání osob by měly být plně prováděny nediskriminačním způsobem vůči všem členským státům EU a že je třeba uzavírat nové formální dohody o zpětném přebírání osob a zároveň vytvářet a uplatňovat potřebné motivační prvky pomocí všech příslušných unijních politik a nástrojů. Bude zapotřebí dalšího úsilí k úplnému provedení prohlášení EU a Turecka adresovaného všem členským státům EU.

1.3

COSAC vítá návrhy Komise na směrnici o navracení, Agenturu EU pro azyl a Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž, (1) které zajišťují co nejúčinnější využívání zdrojů a vytvářejí společné minimální standardy pro ostrahu vnějších hranic, a to s patřičným ohledem na odpovědnost a pravomoce členských států a zajištěním účinné parlamentní kontroly. Zároveň COSAC vyzývá všechny dotčené strany, aby pokračovaly v diskusích a dospěly k dohodě na reformě dublinského nařízení, která zajistí spravedlivější přístup založený na účinnějším sdílení zátěže. COSAC zdůrazňuje, že je třeba nalézt rychlé řešení pro společný evropský azylový systém, a vyzývá Radu, aby co nejdříve dokončila svou činnost v tomto ohledu.

1.4

COSAC připomíná, že hlavy států a předsedové vlád EU se shromáždili na neformálním zasedání v Salcburku ve dnech 19.–20. září 2018, aby projednali důležité otázky vnitřní bezpečnosti, zhodnotili dosažený pokrok a mimo jiné se dohodli na posílení boje proti všem formám kybernetické kriminality, manipulace a dezinformacím. V této souvislosti COSAC požaduje opatření pro boj s nezákonnými a nepřátelskými činnostmi prováděnými kybernetickými prostředky a pro vybudování silné kybernetické bezpečnosti s ohledem na základní práva týkající se zejména ochrany soukromí. Práce na všech nedávných návrzích Komise by měla být dokončena před koncem legislativního cyklu.

1.5

COSAC zdůrazňuje, že jsou důležitá opatření zaměřená na posílení schopnosti bránit radikalizaci a terorismu a účinně na ně reagovat. Podporuje nedávné kroky, které mají zlepšit interoperabilitu informačních systémů a databází a rovněž posílit schopnost Unie řešit krize a soudržnost a účinnost unijních a vnitrostátních mechanismů pro reakce na krize.

2.   ZAJIŠTĚNÍ PROSPERITY A KONKURENCESCHOPNOSTI PROSTŘEDNICTVÍM DIGITALIZACE

2.1

COSAC zdůrazňuje, že za účelem udržitelného zajištění prosperity a konkurenceschopnosti EU by měl být vytvořen regulační rámec EU v souladu s rychlým technologickým pokrokem. Je zcela nezbytné, aby EU důsledně bránila nadměrné regulaci a aby dosáhla pokroku v oblastech inovací a digitalizace.

2.2

COSAC vybízí spolunormotvůrce, aby rychle pokročili v práci na návrzích na zdanění digitální ekonomiky a na nejnovějším balíčku, který se týká dat, zveřejněném Komisí v dubnu 2018, a rovněž aby předložili zbývající legislativní návrhy týkající se jednotného digitálního trhu, mimo jiné návrh na ochranu v odvětví elektronických komunikací, který je posledním nástrojem nezbytným k dosažení aktualizace právního rámce ochrany údajů v EU před koncem současného legislativního cyklu. V souladu s postojem Evropské rady COSAC vítá probíhající práci evropských orgánů a členských států na koordinovaném plánu v oblasti umělé inteligence.

2.3

COSAC vítá skutečnost, že návrh Komise zavádějící program Horizont Evropa nadále využívá již zavedené finanční nástroje, ale rovněž dá nový impuls, ať už s ohledem na Evropskou radu pro inovace nebo vývoj směřující k silnějšímu zaměření výzkumu a inovací na úkoly. COSAC podporuje rozvoj klíčových kapacit programu Digitální Evropa, jako je vysoce výkonná výpočetní technika, umělá inteligence, kybernetická bezpečnost a pokročilé digitální dovednosti, a snaží se zajistit jejich široké využití a dostupnost v celé ekonomice a společnosti pro podniky a rovněž pro veřejný sektor. Navíc je třeba zaručit dodržování základních práv, zvláště práv na soukromý život a ochranu osobních údajů, a řádně ho zakotvit do rozvoje těchto iniciativ.

2.4

COSAC je znepokojen tím, že přetrvávající digitální propast mezi muži a ženami v celé EU ohrožuje pokrok v této oblasti. Ženy jsou nedostatečně zastoupeny na všech úrovních digitálního odvětví v Evropě. Ačkoli toto odvětví rychle roste a vytváří stovky tisíc nových pracovních míst ročně, podíl žen v tomto odvětví se snižuje. Aby se tomuto vývoji zabránilo, COSAC podporuje iniciativy Komise zaměřené na boj proti stereotypům, které investují do digitálních kompetencí a zlepšují je a usnadňují účast žen v podnikání a inovacích v digitální oblasti.

3.   ZÁPADNÍ BALKÁN / JIHOVÝCHODNÍ EVROPA A SOUSEDSTVÍ EU

3.1

Společně s rakouským předsednictvím Rady EU COSAC opětovně potvrzuje svou podporu a posílené zapojení do rozvoje konkrétní perspektivy EU s měřitelnými výsledky partnerských zemí západního Balkánu / jihovýchodní Evropy podle jejich individuální výkonnosti a na základě sdílených hodnot a zásad, jako je demokracie, právní stát, řádná správa věcí veřejných, svoboda projevu a nezávislost sdělovacích prostředků, dodržování lidských práv, usmíření a dobré sousedské vztahy, spolu s bojem proti korupci a organizované trestné činnosti.

3.2

COSAC vítá společné prohlášení o regionální spolupráci a dobrých sousedských vztazích, společné prohlášení o pohřešovaných osobách a společné prohlášení o válečných zločinech, jež byla podepsána na summitu západního Balkánu v Londýně dne 10. července 2018 v rámci berlínského procesu, a prioritní program přijatý na summitu EU a západního Balkánu v Sofii dne 17. května 2018. COSAC podporuje rakouské předsednictví Rady EU v prosazování programu.

3.3

COSAC zdůrazňuje, že v příštím víceletém finančním rámci je třeba uvolnit příslušné finanční prostředky pro potenciální nové členské státy EU.

3.4

I když COSAC bere na vědomí pokrok, kterého dosáhly partnerské země západního Balkánu / jihovýchodní Evropy, opětovně potvrzuje, že je zapotřebí většího úsilí k urychlení domácích reformních procesů, a to včetně posílení demokratických institucí a reformy veřejné správy, a k dosažení nezvratných a udržitelných výsledků. COSAC zdůrazňuje, že je rovněž potřeba neustálá snaha o řešení stávajících dvoustranných sporů v dotčeném regionu, včetně sporů o hranice, která by tímto způsobem zvýšila stabilitu a prosperitu tohoto regionu. COSAC vítá pozitivní vývoj v regionu, zejména historickou dohodu mezi Bývalou jugoslávskou republikou Makedonie a Řeckem, v dlouhotrvajícím sporu o název.

3.5

COSAC vyzývá partnerské země západního Balkánu / jihovýchodní Evropy, aby posílily svou odolnost vůči destabilizujícímu zahraničnímu vměšování a dezinformacím a aby potvrdily svá strategická rozhodnutí tím, že se plně sladí se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU.

3.6

Za účelem zdůraznění důležitosti všech sousedních zemí COSAC bere na vědomí význam Východního partnerství a zdůrazňuje skutečnost, že Východní partnerství by mohlo dosáhnout úspěchu pouze společným úsilím všech orgánů EU, členských států EU a samotných zemí Východního partnerství. COSAC opětovně zdůrazňuje, že je nezbytné zachovat sankce proti Rusku, dokud nebudou plně provedeny dohody z Minsku.

3.7

Stálá strukturovaná spolupráce jako nedílná součást společné bezpečnostní a obranné politiky má přispívat ke stabilitě a bezpečnosti v geografickém prostředí Evropské unie. COSAC oceňuje tuto spolupráci jako nástroj k posílení evropské obrany.

4.   BREXIT – SOUČASNÝ STAV

4.1

COSAC bere na vědomí, že vedoucí představitelé EU-27 na zasedání Evropské rady (čl. 50) dne 17. října 2018 opětovně potvrdili svou plnou důvěru v Michela Barniera coby hlavního vyjednavače Unie a své odhodlání uchovat si jednotu. COSAC zdůrazňuje, že integrita vnitřního trhu a pravomoc Soudního dvora Evropské unie týkající se zásad vnitřního trhu musí být zachována.

4.2

COSAC zdůrazňuje, že je třeba bezpodmínečně ochránit Velkopáteční dohodu jakýmkoli výsledkem jednání, aby se občanům dostalo udržitelného řešení. COSAC zdůrazňuje, že je nutné být vůči Irsku solidární.

4.3

COSAC vítá návrh dohody o vystoupení a vybízí hlavního vyjednavače Unie, aby nadále vyvíjel úsilí o dosažení dohody ohledně politického prohlášení týkajícího se budoucího vztahu.

4.4

COSAC zdůrazňuje důležitost spolupráce se Spojeným královstvím na meziparlamentní úrovni po brexitu a prozkoumá možnosti své vlastní pokračující spolupráce se Spojeným královstvím, jakmile bude uzavřena dohoda o vystoupení a bude znám rámec pro budoucí vztahy mezi Spojeným královstvím a EU.

5.   POLITIKA V OBLASTI KLIMATU A ENERGETICKÁ UNIE

5.1

COSAC opětovně potvrzuje závazek Evropské unie a jejích členských států rychle a plně provádět Pařížskou dohodu a zachovat si vůdčí postavení v boji proti změně klimatu, mimo jiné přijetím projednávaných návrhů právních předpisů na úrovni EU. Tato dohoda zůstává základním prvkem celosvětové snahy účinně řešit změnu klimatu na globální úrovni. S ohledem na nedávnou zprávu Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) COSAC zdůrazňuje, že je potřeba omezit celosvětový průměrný nárůst teploty na méně než 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí a snažit se omezit jej na 1,5 °C.

5.2

COSAC vítá projekt energetické unie a veškeré snahy zaměřené na bezpečnější a udržitelnou energetickou politiku. COSAC podporuje komplexní přístup, který Evropskou unii staví na přední místo v boji proti změně klimatu a zvyšuje výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Pokud jde o konferenci COP24, která se bude konat v Polsku od 3. do 14. prosince 2018, COSAC doufá v přijetí ambiciózních a komplexních pravidel pro provádění Pařížské dohody.

5.3

COSAC se domnívá, že projekt energetické unie může zásadně přispět k dosažení cílů Pařížské dohody. COSAC především zdůrazňuje, že prosazování energií z obnovitelných zdrojů přispívá k dosažení cílů stanovených v Pařížské dohodě. Zároveň využívání energie z obnovitelných zdrojů zmenšuje závislost Evropské unie na dovozu energie.

5.4

COSAC podporuje opatření, která vedou k rychlému a komplexnímu přijetí balíčku předpisů týkajících se čisté energie, zejména všechny kroky podniknuté k vytvoření vnitřního trhu pro elektřinu a ke zlepšení rizikové připravenosti Evropské unie. Mimoto COSAC vítá vytvoření systému pro správu energetické unie, který začleňuje plánování v oblasti klimatu a energetiky do jednotného rámce, jelikož by tak vznikl mechanismus spolupráce ke kontrole provádění cílů politiky EU v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030.

5.5

COSAC konstatuje, že řada členských států spoléhá na jediného dodavatele energie, který je výzvou pro Evropskou unii, největšího světového dovozce energie. COSAC podporuje všechny snahy o to, aby Evropská unie maximalizovala využívání domácích zdrojů energie v plném souladu s klimatickými cíli a aby byla zajištěna dodávka energie, a prosazuje diverzifikaci zdrojů energie. COSAC poukazuje na to, že opatření přijatá za účelem ochrany životního prostředí a zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů rovněž přispívají ke konkurenceschopnosti Evropské unie. V této souvislosti COSAC zdůrazňuje význam výzkumu a vývoje. Navíc COSAC podporuje prosazování nových technologií a inovativních řešení v oblasti energetiky.

5.6

Energie musí být pro občany a podniky i nadále cenově dostupná. Ačkoli COSAC podporuje plány vedoucí k ochraně klimatu a životního prostředí, zdůrazňuje, že je třeba zajistit udržitelnou budoucnost pro průmysl a obchod a spravedlivou hospodářskou soutěž. Je třeba pamatovat na cenovou dostupnost energie a konkurenceschopnost evropského průmyslu. Rovněž musí být zohledněny zvláštní potřeby energeticky náročných odvětví.

5.7

COSAC připomíná, že boj proti změně klimatu musí zůstat jednou z klíčových snah v politice EU v oblasti životního prostředí. Zároveň nesmí být opomenuty další příčiny znečištění životního prostředí. V této souvislosti COSAC poznamenává, že plasty a zvláště mikroplasty značně přispívají ke znečištění, a to zejména vnitrozemských vod a oceánů. COSAC považuje za důležité posílit činnosti namířené proti znečištění plasty a ukončit používání mikroplastů v různých skupinách výrobků. COSAC podporuje opatření zaměřená na snížení množství plastového odpadu, zejména pokud jde o plasty na jedno použití.

5.8

COSAC vítá aktivity unijního programu LIFE, který podporuje činnost v oblasti klimatu a projekty ochrany přírody v celé EU. COSAC zdůrazňuje, jak jsou tyto projekty důležité.

6.   TRANSPARENTNÍ EVROPSKÁ UNIE BLIŽŠÍ SVÝM OBČANŮM S OHLEDEM NA NADCHÁZEJÍCÍ VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU

6.1

COSAC zdůrazňuje klíčovou úlohu zásady subsidiarity při přibližování Evropské unie jejím občanům. Rozhodnutí jsou přijímána co nejotevřenějším a co nejbližším způsobem vůči občanům.

6.2

COSAC vítá zprávu pracovní skupiny pro subsidiaritu, proporcionalitu a scénář „dělat méně, zato efektivněji“ a nedávné sdělení Evropské komise nazvané „Posílení úlohy zásady subsidiarity a proporcionality při tvorbě politik EU“ a v něm obsažená doporučení, která mají učinit subsidiaritu aktivnější a viditelnější.

6.3

COSAC zdůrazňuje, že řádné zapojení vnitrostátních parlamentů do tvorby politik a do legislativních procesů na evropské úrovni má zásadní význam pro zajištění vysokého stupně transparentnosti, účinnosti a veřejného přijetí. COSAC vyzývá orgány EU a vnitrostátní a regionální parlamenty, regionální a místní orgány a občanskou společnost, aby spolupracovaly za účelem zlepšení výměny názorů mezi parlamenty, orgány a občany v celé Evropské unii.

6.4

COSAC vítá návrhy Evropské komise na zlepšení komunikace s regionálními a místními orgány a na zohlednění jejich specifických rysů při všeobecných konzultacích. COSAC vyzývá regionální a místní orgány, aby zintenzivnily vzájemnou spolupráci s Evropskou komisí.

6.5

COSAC považuje zprávu pracovní skupiny pro subsidiaritu, proporcionalitu a scénář „dělat méně, zato efektivněji“ a sdělení Evropské komise nazvané „Posílení úlohy zásady subsidiarity a proporcionality při tvorbě politik EU“ za vhodný základ pro další jednání. Vzhledem ke svému stanovisku vyjádřenému v závěrech LVIII. konference COSAC, pokud jde o postup pro zřízení pracovní skupiny, COSAC zdůrazňuje, že je důležité, aby byly vnitrostátní parlamenty a Evropský parlament vyzvány k aktivní účasti v těchto diskusích. Tyto diskuse by se měly mimo jiné týkat prodloužení osmitýdenní lhůty pro předložení odůvodněných stanovisek v rámci mechanismu kontroly subsidiarity tím, že by se do této lhůty nezahrnovaly přestávky během prázdnin a posoudila by se vhodnost zavedení dvanáctitýdenní lhůty, jakož i otázky poskytnutí vnitrostátním parlamentům další příležitosti k vyjádření svých názorů ohledně proporcionality a právního základu navržených právních předpisů v odůvodněných stanoviscích, a zároveň by se mělo zohlednit to, že některých úprav lze dosáhnout, aniž by byla změněna Smlouva. COSAC připomíná, že oceňuje takzvaný mechanismus „zelené karty“ coby rozšíření politického dialogu mezi Evropskou komisí a vnitrostátními parlamenty.

6.6

COSAC vítá úsilí evropských orgánů směřující k větší transparentnosti. V této souvislosti COSAC bere na vědomí přetrvávající úsilí Rady o přezkum svých legislativních norem transparentnosti a vítá výzvy k větší transparentnosti od evropského veřejného ochránce práv a vnitrostátních parlamentů. COSAC bude bedlivě sledovat jednání Rady, vyzývá Radu, aby včas předkládala zprávy o veškerém pokroku v těchto úvahách, a připomíná závěry uvedené v odstavci 2.8 příspěvku LVIII. plenární schůze konference COSAC (Estonsko) a v odstavci 2.6/2.7 příspěvku LIX. plenární schůze konference COSAC (Bulharsko). Pokud jde o návrh Evropské komise na povinný rejstřík transparentnosti, COSAC vyzývá všechny zúčastněné strany, aby tuto otázku řešily konstruktivně.

6.7

COSAC zdůrazňuje, že zastoupení občanů Evropské unie v Evropském parlamentu je založeno na svobodných a spravedlivých volbách. Politické strany na evropské úrovni slouží jako přímé spojení mezi občany a politickým systémem, přispívají k transparentnosti a lepšímu pochopení rozhodovacích procesů Evropské unie.

6.8

Vzhledem k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu ve dnech 23.–26. května 2019 COSAC oceňuje snahu orgánů EU o opětovné posílení demokratické odolnosti v Evropě. Důležitými opatřeními k účinné obraně před novými druhy hrozeb pro svobodné a spravedlivé volby jsou zajištění transparentnosti v politických reklamách online, boj proti dezinformačním kampaním, zlepšení pravidel pro financování evropských politických stran a posílení kybernetické bezpečnosti.

6.9

COSAC vybízí všechny evropské občany, aby se aktivně účastnili nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Kromě toho COSAC připomíná, že každý občan Evropské unie má právo přímo se účastnit demokratického života Unie, mimo jiné prostřednictvím evropské občanské iniciativy.

(1)  COM(2018) 634 final, COM(2018) 633 final a COM(2018) 631 final.


Top