EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018H0525(01)

Doporučení Rady ze dne 14. května 2018 o hospodářské politice eurozóny

OJ C 179, 25.5.2018, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.5.2018   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 179/1


DOPORUČENÍ RADY

ze dne 14. května 2018

o hospodářské politice eurozóny

(2018/C 179/01)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 136 ve spojení s čl. 121 odst. 2 této smlouvy,

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1466/97 ze dne 7. července 1997 o posílení dohledu nad stavy rozpočtů a nad hospodářskými politikami a o posílení koordinace hospodářských politik (1), a zejména na čl. 5 odst. 2 uvedeného nařízení,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1176/2011 ze dne 16. listopadu 2011 o prevenci a nápravě makroekonomické nerovnováhy (2), a zejména na čl. 6 odst. 1 uvedeného nařízení,

s ohledem na doporučení Evropské komise,

s ohledem na závěry Evropské rady,

s ohledem na stanovisko Hospodářského a finančního výboru,

s ohledem na stanovisko Výboru pro hospodářskou politiku,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Hospodářský růst v eurozóně pokračuje a rozšiřuje se do stále více zemí. Oživení je v rostoucí míře taženo domácí poptávkou, přičemž rozhodujícím faktorem růstu a zvyšujících se investic je soukromá spotřeba. Zaměstnanost v roce 2016 a v prvním pololetí roku 2017 dále rostla. Míra nezaměstnanosti se významně snížila, ačkoli je stále vyšší než v roce 2008. Oživení v eurozóně nicméně vykazuje oslabenou jádrovou inflaci a nízký růst mezd, velký přebytek běžného účtu a přes určité zlepšení přetrvávající nízkou úroveň investic. Zejména nízký růst mezd je zřejmě způsoben přetrvávající stagnací trhu práce v některých zemích, očekáváním nízké inflace, které se promítá do vyjednávání o mzdách, a nízkým růstem produktivity. Reálné příjmy domácností se zvýšily, ale v mnoha zemích zůstávají pod úrovní roku 2008. Přetrvávají rozdíly mezi členskými státy eurozóny, pokud jde o hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele a míru nezaměstnanosti. Míra dlouhodobé nezaměstnanosti a nezaměstnanosti mladých lidí je stále velmi vysoká, přičemž je i nadále v několika členských státech vážným problémem chudoba, sociální vyloučení a nerovnost.

(2)

Celkově se na základě hodnocení hospodářských ukazatelů eurozóny ukazuje, že je žádoucí dále podporovat poptávku, investice a růst mezd, aniž by vzniklo riziko vyvolání inflačních tlaků, při současné podpoře obnovování vnitřní a vnější rovnováhy, hospodářské a sociální konvergence a zvyšujícího se potenciálního růstu. Zároveň, jak je uvedenou ve zprávě mechanismu varování přijaté Komisí dne 22. listopadu 2017, je nutno pozorně sledovat známky nově vznikajících nerovnováh, například na trhu s bydlením v některých členských státech.

(3)

V eurozóně přetrvávají významné nerovnováhy. Zatímco mezi zeměmi, které jsou čistými dlužníky, bylo dosaženo značného pokroku při nápravě externí nerovnováhy, některé věřitelské země stále vykazují velké přebytky běžného účtu, což odráží obecný deficit agregátní poptávky. Z toho vyplynul přebytek eurozóny ve výši 3,3 % HDP v roce 2016, který má podle očekávání klesnout na 2,9 % HDP v roce 2019. Čisté investiční pozice nejzadluženějších členských států vůči zahraničí se zlepšují jen pomalu a je třeba nadále soustavně usilovat o obnovení rovnováhy. Země s dlouhodobě velkými schodky běžného účtu mají stále vysoce záporné čisté investiční pozice vůči zahraničí, které jsou obecně spojeny s vysokým soukromým nebo veřejným zadlužením a způsobují jejich zranitelnost. Zároveň je také v zemích s velkými přebytky běžného účtu nezbytné podpořit domácí poptávku a potenciální růst, a tím napomoci obnovení rovnováhy v eurozóně.

(4)

Růst mezd a vytváření pracovních míst přispívají k hospodářskému oživení v eurozóně tím, že podporují agregátní poptávku, snižují nerovnosti a pomáhají zajistit vysokou životní úroveň v této oblasti. Účinné mechanismy stanovování mezd by měly zajistit diferenciaci mezd v závislosti na dané zemi, na základě konkrétních podmínek v jednotlivých odvětvích a s patřičným přihlédnutím ke změnám v produktivitě. Proces obnovení rovnováhy v eurozóně by pomohly urychlit provedení strukturálních reforem, které zvýší produktivitu, zlepšení kvality a složení veřejných výdajů s ohledem na podporu investic ve všech zemích, podpora růstu mezd způsobem, jenž respektuje úlohu sociálních partnerů, silnější dynamika poptávky v zemích, které jsou čistými věřiteli, a realizace prováděcích opatření, která zbrzdí růst jednotkových nákladů práce v zemích, jež jsou čistými dlužníky, a zlepší jejich konkurenceschopnost.

(5)

Pro zajištění výrazného a udržitelného hospodářského růstu je zásadní soudržnost a vyváženost celkové kombinace makroekonomických politik eurozóny, včetně měnové, fiskální a strukturální politiky. V posledních letech byly v rámci měnové politiky použity nové nekonvenční nástroje k dosažení střednědobého inflačního cíle Evropské centrální banky, což podpořilo i růst a tvorbu pracovních míst. Nastavení měnové politiky a hospodářský vývoj si žádají zaměření na fiskální a strukturální politiky. Na podporu růstového potenciálu ekonomik členských států eurozóny je zapotřebí vhodných fiskálních politik a zaměření na strukturální reformy.

(6)

Úzká koordinace vnitrostátních fiskálních politik, která se opírá o společná pravidla, má zásadní význam pro to, aby bylo nalezeno vhodné celkové nastavení fiskální politiky eurozóny a zajištěno řádné fungování měnové unie. Společná fiskální pravidla jsou nastavena tak, aby se zaměřovala na udržitelnost dluhu na úrovni členských států a zároveň poskytovala prostor k makroekonomické stabilizaci. Nastavení fiskální politiky v členských státech a na celkové úrovni eurozóny musí tudíž rovnovážným způsobem zohledňovat cíle zajištění dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí členských států a krátkodobé makroekonomické stabilizace na úrovni zemí i eurozóny. Ve světle současného širokého hospodářského růstu v eurozóně, byť s přetrvávajícím dědictvím krize v některých oblastech, se v roce 2018 jeví stále vhodné široce neutrální fiskální nastavení na agregátní úrovni pro eurozónu. Je nezbytné zajistit vhodnou diferenciaci fiskální stimulace v členských státech eurozóny a zohlednit při tom fiskální prostor a účinky vzájemného působení mezi jednotlivými zeměmi. Vzhledem ke zlepšení hospodářských podmínek je zároveň třeba opětovně vybudovat fiskálních rezervy při pokračujícím posilování růstového potenciálu ekonomik členských států eurozóny.

(7)

V případě, že by se rozhodujícím způsobem zlepšila skladba a řízení vnitrostátních rozpočtů na příjmové i výdajové straně, mimo jiné přesunutím zdrojů na hmotné i nehmotné investice, dlouhodobě by vzrostl dopad růstu veřejných rozpočtů a zvýšila by se produktivita. Zlepšené fungování vnitrostátních rozpočtových rámců a dobře řízené přezkumy výdajů podporují úsilí o dosažení věrohodných a na růst orientovaných fiskálních politik.

(8)

Správně navržená struktura zdanění má zásadní význam pro podporu růstu a zaměstnanosti a je příspěvkem ke zmírnění nerovností. Základem pro vytvoření efektivnějších a spravedlivějších daňových systémů je zjednodušení a modernizace daňových systémů, zabraňování daňovým podvodům a únikům a řešení problému vyhýbání se daňovým povinnostem. Mohou se tak uvolnit prostředky na veřejné investice a mimo jiné na vzdělání a zdravotní péči a podpořit celkové investice, kvalitní zaměstnanost a hospodářskou a sociální konvergenci. Především opatření proti agresivnímu daňovému plánování jsou naprosto nezbytná pro zajištění příjmů sektoru vládních institucí, zabránění narušování hospodářské soutěže mezi firmami, zachování sociální soudržnosti a boj proti rostoucím nerovnostem. K boji proti vyhýbání se daňovým povinnostem by přispěl společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob, který by zároveň zlepšil jednotný trh pro podniky.

(9)

Strukturální a institucionální podmínky trhu práce a trhu výrobků a dobře fungující veřejné správy jsou důležitými předpoklady pro odolnost ekonomiky, jakož i pro cyklickou, reálnou a sociální konvergenci v členských státech eurozóny. Odolné hospodářské struktury zabraňují tomu, aby otřesy měly významné a dlouhotrvající dopady na příjmy a zaměstnanost v členských státech a v eurozóně. Snižují tak hospodářské výkyvy a zajišťují příznivé prostředí pro udržitelný růst podporující začlenění. Budou-li strukturální reformy, zejména reformy, které jsou členským státům uloženy v individuálních doporučeních, při své realizaci lépe koordinovány, může to v členských státech vést k příznivému vzájemnému působení a posílit příznivé dopady těchto reforem.

(10)

Dobře fungující trhy práce a systémy sociální ochrany jsou důležitým základem pro hospodářský růst podporující začlenění, pro snížení nerovností a pro odolnost ekonomik členských států a eurozóny jako celku. Pro dosažení větší konvergence v této oblasti stanoví Evropský pilíř sociálních práv, který byl vyhlášen Evropským parlamentem, Radou a Komisí dne 17. listopadu 2017, dvacet základních principů rozdělených do tří hlavních kapitol: i) rovné příležitosti a přístup na trh práce, ii) spravedlivé pracovní podmínky a iii) sociální ochrana a začleňování.

(11)

I přes dosažený pokrok v reformách na zlepšení adaptability trhů práce přetrvávají v eurozóně značné rozdíly, jež i nadále představují problém pro její hladké fungování. Správně navržené politiky v oblasti trhu práce, které jsou plně integrovány se systémy sociální ochrany, mohou podpořit přechody na trhu práce a znovuzačleňování, snížit segmentaci trhu práce, zajistit účinnou automatickou stabilizaci a prosazovat rovné příležitosti pro všechny a hospodářskou a sociální konvergenci. Správně navržená úprava pracovní doby může přispět ke zmírnění otřesů. Účinné a včasné aktivace nezaměstnaných, kteří jsou schopni zapojit se do trhu práce, lze dosáhnout poskytnutím individualizované podpory při hledání zaměstnání, odborné přípravy a rekvalifikace při současné ochraně osob, které nejsou schopny se zapojit. Nové formy zaměstnávání a nové typy smluv, které se v poslední době objevují, s sebou nesou problémy spojené s jistotou zaměstnání a sociální ochranou. Vzhledem k těmto okolnostem musí právní předpisy na ochranu zaměstnanosti zajišťovat spravedlivé a důstojné pracovní podmínky pro všechny pracovníky.

(12)

Účinné systémy sociální ochrany jsou zásadní pro podporu inkluzivních trhů práce a zajišťují náležitou podporu příjmu a vhodnou sociální podporu prostřednictvím přístupu ke kvalitním službám. Dalším klíčem k posílení účasti na trhu práce jsou důchodové reformy a politiky zaměřené na sladění pracovního a soukromého života. Měla by být odstraněna zbytečná omezení pracovní, odvětvové a geografické mobility pracovníků v zaměstnání a systémech sociální ochrany.

(13)

Přístup k vysoce kvalitnímu vzdělání a odborné přípravě je zásadní pro zajištění rovných příležitostí a řešení nesouladu mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi. Dostatečné investice do lidského kapitálu prostřednictvím systémů vzdělávání a odborné přípravy, které zkvalitňují celoživotní učení a zajišťují, aby úrovně dovedností odpovídaly současným a budoucím potřebám trhu práce, musí hrát rozhodující úlohu při zlepšování přizpůsobivosti ekonomiky a reálné konvergence v dlouhodobém horizontu. Investice do dovedností kromě toho, že zajišťují sociální začleňování a mobilitu, mohou být i hnacím motorem inovací a zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti.

(14)

Reformy trhu s výrobky, které zvyšují konkurenci a reformy, které zlepšují podnikatelské prostředí a kvalitu institucí (včetně účinného soudnictví, které usnadňuje vymahatelnost smluv), podporují ekonomickou odolnost členských států a eurozóny jako celku. Další integrace jednotného trhu se ukázala být hlavním motorem růstu a konvergence mezi členskými státy. Jednotný trh má stále značný nevyužitý potenciál a pro jeho dokončení je zapotřebí dosáhnout významného pokroku. Pro získání výhod jednotného trhu je rovněž klíčové včasné uplatňování a lepší vymáhání stávajících právních předpisů. Jednotný trh služeb (včetně finančních, digitálních, energetických a dopravních) představuje úkol, který stále čeká na vyřešení. Pozornost je však nutno věnovat i trhům se zbožím, aby se zabránilo potenciální segmentaci trhu. Jednotný digitální trh by měl přispět k dokončení právního prostředí k urychlení digitalizace hospodářských činností, neboť to je nezbytným krokem ke zlepšení výkonnosti trhů s výrobky a konkurenceschopnosti v celosvětovém měřítku. Společným cílem proto i nadále zůstává dokončení a provedení jednotlivých strategií pro jednotný trh.

(15)

I když se celková odolnost bankovního sektoru eurozóny od krize zvýšila a bankovních úvěrů opět přibývá, sektor zůstává zranitelný, a tímto problémem je nutno se zabývat. Banky se potýkají s nízkou ziskovostí. Potřeba přizpůsobení bankovních podnikatelských modelů, prostředí nízkých úrokových sazeb a rostoucí konkurence jiných způsobů financování vyvíjejí na ziskovost bank neustálý tlak. Pro zajištění jejich dlouhodobé udržitelnosti je tak zapotřebí další úsilí. Podíl úvěrů v selhání se téměř ve všech významněji dotčených členských státech eurozóny stabilizoval nebo klesá, nicméně pokrok je i nadále pomalý a nerovnoměrně rozložený mezi bankami. Vysoký podíl úvěrů v selhání omezuje schopnost bank poskytovat úvěry, transmisi měnové politiky, jakož i přizpůsobivost ekonomiky. Je rovněž zdrojem zranitelnosti bankovního systému jako celku a je třeba se jím zabývat na úrovni Unie i jednotlivých členských států, jak je uvedeno v akčním plánu k řešení úvěrů v selhání v Evropě, obsaženém v závěrech Rady z 11. července 2017 (dále jen „akční plán z července 2017“). Jak Komise oznámeno ve svém sdělení ze dne 11. října 2017 o dokončení bankovní unie, pracuje v současné době na komplexním souboru opatření ke snížení stávajícího počtu úvěrů v selhání a ke snížení rizik nárůstu takových úvěrů v budoucnosti.

(16)

Posílení institucionální struktury hospodářské a měnové unie prioritně vyžaduje dokončení bankovní unie a další pokrok v oblasti v unie kapitálových trhů. Při vytváření bankovní unie byl zaznamenán významný posun, dokončena však nebyla. V souladu s plánem na dokončení bankovní unie, obsaženým v závěrech Rady ze dne 17. června 2016 (dále jen „plán z června 2016“), má tato práce pokračovat v oblasti snižování a sdílení rizik, včetně vytvoření evropského systému pojištění vkladů a zprovoznění společného mechanismu jištění pro Jednotný fond pro řešení krizí nejpozději ke konci přechodného období fondu, jež je stanoveno v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 806/2014 (3). Sdělení Komise o dokončení bankovní unie se pokouší vytyčit cestu, jak dosáhnout dohody o dokončení bankovní unie. Neexistence společného systému pojištění vkladů a společného mechanismu jištění pro Jednotný fond pro řešení krizí podrývá schopnost bankovní unie přerušit vazbu mezi bankami a státem. Musí pokračovat úsilí o další snížení rizik a zlepšení řízení rizik v bankách. V této souvislosti je nezbytný urychlený pokrok k dohodě o regulačním balíčku, který Komise navrhla v listopadu roku 2016, jakož i další pokrok při snižování úvěrů v selhání a práce na pokroku při sdílení rizika v souladu s plánem z června 2016.

(17)

V bílé knize Komise ze dne 1. března 2017 o budoucnosti Evropy jsou nastíněny možné scénáře budoucnosti Unie. Komise dále přispěla řadou diskusních dokumentů, včetně diskusního dokumentu ze dne 31. května 2017 o prohloubení hospodářské a měnové unie, vycházející ze zprávy pěti předsedů ze dne 22. června 2015 s názvem Dokončení evropské hospodářské a měnové unie, a navrhla celkovou vizi a rozložení kroků pro dokončení architektury hospodářské a měnové unie. Komise předložila na podzim roku 2017 další návrhy.

(18)

Výbor pro zaměstnanost a Výbor pro sociální ochranu byly konzultovány ohledně aspektů tohoto doporučení týkajících se zaměstnanosti a sociální oblasti,

DOPORUČUJE, aby členské státy eurozóny v období 2018–2019 přijaly samostatně i kolektivně v rámci Euroskupiny opatření s cílem:

1)

Provádět politiky, jež podpoří udržitelný růst podporující začlenění, zlepší odolnost a přispějí k obnově rovnováhy a konvergenci. Výrazně pokročit s dokončováním jednotného trhu, zejména v oblasti služeb, včetně finančních, digitálních, energetických a dopravních, a mimo jiné prováděním příslušných reforem trhu produktů na vnitrostátní úrovni. Vzhledem k příznivým cyklickým podmínkám by všechny členské státy měly prioritně provádět reformy zaměřené na zvýšení produktivity a růstového potenciálu, zlepšování institucionálního a podnikatelského prostředí, odstraňování překážek pro investice a usnadňování inovací, podporu vytváření kvalitních pracovních míst a snižování nerovností. Členské státy se schodkem běžného účtu anebo s vysokým vnějším zadlužením by se kromě toho měly zaměřit na omezení růstu jednotkových nákladů práce a usilovat o zlepšení konkurenceschopnosti. Členské státy s velkým přebytkem běžného účtu by kromě toho měly vytvořit podmínky na podporu růstu mezd způsobem, který respektuje úlohu sociálních partnerů, a prioritně zavádět opatření na usnadnění investic a na podporu domácí poptávky a růstového potenciálu, což by rovněž usnadnilo opětovné vyrovnání.

2)

Dosáhnout plánovaného široce neutrálního celkového fiskálního nastavení eurozóny, což přispěje k vyrovnané kombinaci politik. Dosáhnout vhodné rovnováhy mezi zajištěním udržitelnosti veřejných financí, zejména v případě vysokých podílů dluhů, a podporou ekonomiky při plném dodržování Paktu o stabilitě a růstu a se zohledněním fiskálního prostoru a vzájemného působení mezi členskými státy. Využít zlepšujících se hospodářských podmínek k opětovnému vybudování fiskálních rezerv při současném pokračujícím posilování růstového potenciálu. Zajistit efektivní fungování vnitrostátních rozpočtových rámců. Provádět politiky na podporu investic a zlepšení kvality a složení veřejných financí mimo jiné využíváním přezkumu výdajů a zavedením spravedlivých struktur zdanění orientovaných na růst. Přijmout a provádět opatření s cílem omezit zvýhodňování dluhu při zdanění a bojovat proti agresivnímu daňovému plánování, aby byly zajištěny rovné podmínky a spravedlivé zacházení s daňovými poplatníky a chráněny veřejné finance a stabilita v eurozóně. To zahrnuje další práci na společném konsolidovaném základu daně z příjmů právnických osob.

3)

Provádět reformy, které podpoří tvorbu kvalitních pracovních míst, rovné příležitosti, přístup na trh práce, spravedlivé pracovní podmínky, sociální ochranu a začleňování. Reformy by se měly zaměřit na: i) spolehlivé pracovní smlouvy, jež zaměstnancům a zaměstnavatelům nabízejí flexibilitu a ochranu, v kombinaci s přiměřenou podporou během přechodného období a zamezením segmentaci trhu práce; ii) kvalitní, efektivní a inkluzivní systémy celoživotního vzdělávání a odborné přípravy zaměřené na sladění dovedností s potřebami trhu práce; iii) účinné aktivní politiky na trhu práce, jež pomohou zvýšit účast na trhu práce; iv) udržitelné a přiměřené systémy sociální ochrany, které v průběhu životního cyklu přispívají k sociálnímu začlenění i k integraci na trhu práce a reagují na nové formy zaměstnávání a pracovněprávní vztahy; v) bezproblémovou mobilitu pracovní síly mezi profesemi, odvětvími a místy; vi) účinný sociální dialog a vyjednávání o mzdách na vhodné úrovni v souladu s vnitrostátními specifiky; vii) přesunutí daňové zátěže pracovní síly, zejména osob s nízkými příjmy a druhých výdělečně činných osob, do jiných oblastí.

4)

V souladu s plánem z června 2016 pokračovat v práci na dokončení bankovní unie v oblasti snižování a sdílení rizik, včetně evropského systému pojištění vkladů, a zavedení fungujícího společného jištění pro Jednotný fond pro řešení krizí, jak bylo dohodnuto. Dále posílit evropský systém dohledu nad finančním trhem, aby se předešlo akumulaci rizik. Přijmout opatření s cílem hmatatelně urychlit snižování míry úvěrů v selhání na základě akčního plánu z července 2017 a podpořit kontrolované snižování finanční páky v členských státech s vysokou úrovní soukromého dluhu. Dále rozvinout unii kapitálových trhů za účelem podpory růstu v reálné ekonomice při ochraně stability finančního trhu.

5)

Dosáhnout rychlého pokroku při dokončování hospodářské a měnové unie, zejména se zohledněním iniciativy Komise zahájené na podzim 2017, při plném respektování vnitřního trhu Unie a otevřeným a transparentním způsobem vůči členským státům mimo eurozónu.

V Bruselu dne 14. května 2018.

Za Radu

předsedkyně

E. ZAHARIEVA


(1)  Úř. věst. L 209, 2.8.1997, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 306, 23.11.2011, s. 25.

(3)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 806/2014 ze dne 15. července 2014, kterým se stanoví jednotná pravidla a jednotný postup pro řešení krize úvěrových institucí a některých investičních podniků v rámci jednotného mechanismu pro řešení krizí a Jednotného fondu pro řešení krizí a mění nařízení (EU) č. 1093/2010 (Úř. věst. L 225, 30.7.2014, s. 1).


Top