This document is an excerpt from the EUR-Lex website
EU culture policy
Kulturní politika EU
Kulturní politika EU
Podle článku 167 Smlouvy o fungování Evropské unie je úlohou Evropské unie (EU) v oblasti kultury podporovat, koordinovat a doplňovat činnosti členských států EU. Cílem EU je zdůrazňovat společné kulturní dědictví prostřednictvím „inspirace evropským kulturním, náboženským a humanistickým odkazem“, „respektování její bohaté kulturní a jazykové rozmanitosti“ a „dbáním na zachování a rozvoj evropského kulturního dědictví“.
Zatímco jednotlivé členské státy jsou odpovědné za své vlastní kulturní politiky, je úlohou EU napomoci řešit společné výzvy, od dopadu digitálních technologií a potřeby zajistit spravedlivou odměnu pro umělce na digitálních platformách až po potřebu podporovat inovace v kulturním a kreativním odvětví. EU rovněž může pomoci při obnově těchto odvětví v případě krize a může podpořit jejich odolnost, aby v budoucnu byla udržitelnější.
EU také podporuje opatření na zachování kulturního dědictví a podporuje spolupráci a nadnárodní výměny mezi kulturními institucemi v členských státech.
Nový program financování, Kreativní Evropa na období 2021–2027, je jediným programem EU, který je speciálně určen na poskytování podpory, přeshraniční spolupráce a činností v oblasti vytváření sítí pro všechna kulturní a kreativní odvětví. Tato odvětví mohou také využívat řadu zvláštních příležitostí v rámci jiných zdrojů financování EU, včetně například programu Horizont Evropa, Programu pro jednotný trh, Nástroje pro oživení a odolnost nebo fondů politiky soudržnosti.
Mezi další iniciativy patří:
EU rovněž spolupracuje s jinými mezinárodními organizacemi, jako jsou UNESCO, Rada Evropy a OECD, za účelem boje proti nedovolenému obchodování s kulturními statky, podpory místního rozvoje prostřednictvím kultury a zlepšení participativní správy kulturního dědictví.
VIZ TAKÉ