EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Místo závislosti soběstačnost

Místo závislosti soběstačnost

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Sdělení (COM(2016) 234 final) – Důstojný život: místo závislosti soběstačnost

CO JE CÍLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

Cílem je poskytnout strategii pro to, jak může EU co nejlépe podporovat uprchlíky a vysídlené osoby v dlouhodobě trvajících situacích, jako je syrská krize, pro posílení odolnosti* a soběstačnosti.

KLÍČOVÉ BODY

Problém v podobě násilného vysídlování si žádá trvající postup ze strany EU. Toto sdělení Evropské komise navrhuje rozvojový přístup k násilnému vysídlování na základě lepší znalosti toho, co funguje a co nefunguje. Cílem je zabránit tomu, aby vysídlování začalo být dlouhodobé, a postupně ukončit závislost již vysídlených osob na humanitární pomoci.

Změna důrazu

Tato politika staví na strategii EU, která propojuje okamžitou pomoc, obnovu a rozvoj, s cílem vytvořit strategii integrující humanitární pomoc, rozvojovou spolupráci a politické zapojení. Prvky této politiky:

  • Včasné zapojení všech subjektů. Zainteresované subjekty v oblasti politiky a rozvoje by se měly zapojit hned při vypuknutí krize spojené s vysídlováním. Cílem je zlepšit životní podmínky a najít řešení, jež mohou vést k ukončení vysídlení.
  • Měly by se vytvořit strategie založené na důkazech o tom, čím je vysídlování zapříčiněno, a o jeho důsledcích. To povede k dlouhodobé ochraně a soběstačnosti, vyšší osobní důstojnosti a menšímu dopadu na hostitelské země.
  • Od strategií k programům koordinovaným s finančními cykly EU. Kromě toho cíle dohodnuté mezi EU a hostitelskými zeměmi by měly pamatovat na nečekaný příliv vysídlených osob, aniž by to narušilo místní rozvoj nebo zvýšilo nestabilitu místních komunit.
  • Regionální spolupráce. Země, jež čelí společným výzvám, by měly lépe spolupracovat. Podporovat by se měla akademická a pracovní mobilita a také pevnější vazby mezi legislativními orgány a podniky, odbory a sociálními partnery.
  • Spolupráce s partnerskými zeměmi. Měla by se podporovat právní registrace všech vysídlených osob, které by se měly postupné začleňovat do společenského a hospodářského života dané komunity, a intenzivněji pracovat s místními orgány.
  • Zapojení soukromého sektoru. Soukromý sektor by měl být do plánování zapojen už od začátku krize. Měla by se usnadnit spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem a k tomu patří i podpora samostatně výdělečné činnosti vysídlených osob a pomoc při opětovném zahájení podnikatelské činnosti.
  • Kvalitní vzdělávání je důležité pro ochranu dětí a je hlavní prioritou. Měla by být větší kontinuita mezi vzděláváním v nouzových situacích a veřejným vzděláváním a hostitelské země by měly být povzbuzovány, aby využily potenciál školských pracovníků mezi vysídlenými osobami.
  • Přístup na trhy práce. Pomoc hostitelským vládám s tím, aby vysídleným osobám poskytovaly přístup na trhy práce a dobrá pracovní místa a zároveň je chránily před vykořisťováním, je naprosto zásadní.
  • Přístup ke službám. Pomoc hostitelským vládám s tím, aby vysídleným osobám poskytovaly služby, jako je bydlení, zdravotní péče, bezpečnost, spravedlnost a sociální ochrana, je nesmírně důležité.

KONTEXT

Více informací je k dispozici zde:

* KLÍČOVÉ POJMY

odolnost: schopnost zotavit se z otřesů nebo se rychle přizpůsobit.

HLAVNÍ DOKUMENT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Důstojný život: místo závislosti soběstačnost (COM(2016) 234 final, 26.4.2016)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Pracovní dokument útvarů Komise – Průvodní dokument ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Důstojný život: místo závislosti soběstačnost – Násilné vysídlování a rozvoj (SWD(2016) 142 final, 26.4.2016)

Poslední aktualizace 19.09.2016

Top