Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Postup projednávání ve výborech

Postup projednávání ve výborech

Výrazem „postup projednávání ve výborech“ se rozumí soubor postupů, jejichž prostřednictvím Evropská komise vykonává prováděcí pravomoci, které jí udělil zákonodárce Evropské unie (EU), za asistence výborů zástupců z členských států EU.

Podle článku 291 Smlouvy o fungování Evropské unie může normotvůrce EU pověřit Komisí přijetím „prováděcích aktů“ prostřednictvím zvláštních pravidel zapsaných do legislativního aktu („základní akt“). To se provádí, když je nutné zavést jednotné podmínky pro provádění práva EU a nenechat každý členský stát provádět jej vlastním, potenciálně rozdílným způsobem.

Praktická pravidla a obecné zásady, které mají být dodržovány při postupu projednávání ve výborech, jsou stanoveny v nařízení (EU) č. 182/2011 („nařízení o postupu projednávání ve výborech“). V souladu s tím konzultuje Komise ohledně návrhu prováděcích aktů výbor, který je složený ze zástupců všech členských států a kterému předsedá Komise. Tyto výbory využívají dva druhy postupů:

  • přezkumný a
  • poradní.

Tyto postupy se liší pravidly hlasování a způsobem, jakým jejich hlasy ovlivňují možnosti Komise přijmout předmětný prováděcí akt. Postup pro daný akt je vybírán normotvůrcem EU a závisí při tom na povaze prováděcích pravomocí, které jsou stanoveny v základním aktu (nařízení, směrnici či rozhodnutí).

VIZ TAKÉ

Top