Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Systém pro správu informací o úředních kontrolách pro zajištění souladu s pravidly pro zemědělsko-potravinové řetězce

Systém pro správu informací o úředních kontrolách pro zajištění souladu s pravidly pro zemědělsko-potravinové řetězce

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Prováděcí nařízení (EU) 2019/1715 — pravidla pro fungování systému pro správu informací o úředních kontrolách a jeho systémových složek (nařízení o IMSOC)

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Systém IMSOC má integrovat 4 stávající informační systémy spravované Komisí, konkrétně:
    • systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva (RASFF) zřízený obecným potravinovým právem,
    • informační systém pro nákazu zvířat (ADIS)*, který má být zřízen podle právního rámce pro zdraví zvířat,
    • systém oznamování a hlášení výskytu škodlivých organismů (EUROPHYT)*, který má být zřízen podle právního rámce pro zdraví rostlin a
    • systém TRACES* (uvedený v nařízení o úředních kontrolách).
  • Účelem nařízení o IMSOC je:
    • stanovit v jednom právním předpisu všechna pravidla pro fungování systému IMSOC a jeho 4 složek a
    • stanovit pravidla pro výměnu údajů, informací a dokumentů s jinými složkami systému IMSOC a v určitých případech s jinými systémy, například vnitrostátními systémy zemí EU, informační systémy zemí mimo EU a mezinárodních organizací.

KLÍČOVÉ BODY

Nařízení stanovuje pravidla pro fungování systému IMSOC a jeho systémových složek ve vztahu k počítačovému zpracování a výměně informací, údajů a dokumentů nezbytných k provádění úředních kontrol.

Složky systému IMSOC

  • systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva (RASFF),
  • počítačový informační systém pro oznamování a podávání zpráv o nákazách zvířat (ADIS),
  • elektronický systém (EUROPHYT) pro hlášení ohnisek, například přítomnosti karanténních škodlivých organismů,
  • počítačový systém pro výměnu údajů, informací a dokumentů (TRACES).

Oblast působnosti

Oblast působnosti nařízení zahrnuje úřední kontroly s cílem ověřit soulad s potravinovým právem a pravidly pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat, zdraví rostlin a pro vedlejší produkty živočišného původu. Konkrétně se týká:

  • postupů pro podávání hlášení a doplňujících informací pro systém RASFF zřízený nařízením (ES) č. 178/2002,
  • postupů pro počítačový systém pro oznamování nákaz podle nařízení (EU) 2016/429,
  • pravidel pro podávání oznámení podle nařízení (EU) 2016/2031,
  • pravidel pro zpracovávání počítačových údajů a dokumentů v systému IMSOC podle nařízení (EU) 2017/625, které se týká:
    • společného zdravotního vstupního dokladu (CHED)* a pokynů k jeho používání,
    • spolupráce mezi celními a dalšími orgány,
    • elektronických osvědčení a elektronických podpisů pro úřední osvědčení,
    • jednotného formátu žádostí o výměnu informací, o pomoc a opakujících se oznámení,
    • technických nástrojů a postupů komunikace mezi styčnými místy,
    • řádného fungování systému IMSOC.

Každá složka systém IMSOC má svou vlastní síť, jejíž součástí je Komise, a každý člen sítě odpovídá za údaje, informace a dokumenty, které vkládá nebo vytváří v této složce.

Propojení databází

Následující propojení mezi složkami mají sloužit k doplnění údajů, a tak poskytovat relevantní a aktuální informace pro každého člena sítě k provádění jeho úkolů:

  • systémy iRASFF* a TRACES, což umožňuje výměnu údajů týkajících se oznámení o odmítnutí na hraničním přechodu a společných zdravotních vstupních dokladů,
  • systémy EUROPHYT a TRACES, což umožňuje výměnu údajů týkajících se hlášení EUROPHYT o ohnisku a zadržení,
  • systémy iRASFF, EUROPHYT a TRACES, což umožňuje výměnu údajů týkajících se historie provozovatelů, pokud jde o dodržování pravidel.

Mezinárodní jednotné formáty souborů

Výměny údajů mezi systémem IMSOC a dalšími elektronickými systémy, včetně vnitrostátních systémů zemí EU se zakládají na mezinárodních standardech a používají formáty XML, CMS nebo PDF.

Systém iRASFF

Země EU určí styčné místo odpovědné za výměnu informací o podvodech s potravinami a jmenují jednotné kontaktní místo pro sítě RASFF a a sítě správní pomoci a spolupráce (AAC) (které spolupracuje se sítí podvodům s potravinami (FF)).

Kontaktní místa pro sítě RASFF, AAC a FF si vyměňují oznámení, žádosti a odpovědi v systému iRASFF.

Jednotné kontaktní body podávají v systému iRASFF varovná oznámení kontaktnímu místu Komise do 48 hodin poté, co jim bylo oznámeno riziko, nebo informační oznámení a zpravodajská oznámení bez zbytečného odkladu. Také podávají oznámení o odmítnutí na hraničním přechodu, oznámení o nesouladu a následná oznámení svým protějškům v dané síti.

Oznámení o podvodu s potravinami jsou kontaktními místy pro podvody s potravinami vyměňována prostřednictvím k tomu vyhrazeného IT nástroje, dokud nejsou integrována do systému iRASFF.

Systém ADIS

Každý člen sítě ADIS může určit víc než jedno kontaktní místo pro podávání hlášení o ohnisku nákazy a zpráv. Každé kontaktní místo sítě ADIS je odpovědné za aktualizaci seznamu regionů pro účely hlášení a podávání zpráv zřízeného danou zemí EU v systému ADIS.

Síť EUROPHYT

Každý člen sítě EUROPHYT určí:

  • kontaktní místo odpovědné za předávání hlášení o ohnisku do sítě pro ohniska a
  • kontaktní místo odpovědné za
    • dohlížení na podávání hlášení o zadržení, pokud jde o zásilky rostlin, rostlinných produktů a jiných předmětů vstupujících do EU
    • podávání hlášení o zadržení, pokud jde o zásilky, s nimiž se obchoduje v EU, pomocí systému TRACES, do 2 pracovních dní od zadržení.

Systém TRACES

  • Každý člen sítě TRACES určí alespoň jedno kontaktní místo pro každou funkci, která je v systému TRACES dostupná.
  • Každý provozovatel má přístup k údajům, informacím nebo dokumentům, které zpracovává, vytváří nebo předává v systému TRACES, a každý příslušný orgán má stejně tak přístup k údajům, informacím nebo dokumentům zpracovávaným, vytvářeným nebo předávaným v oblasti své odpovědnosti v systému TRACES, a to buď prostřednictvím vlastních pracovníků, nebo provozovatelů.
  • Celní orgány zemí EU mají přístup k údajům, informacím a dokumentům týkajícím se zvířat a zboží vstupujících do EU ze zemí mimo EU a k rozhodnutím přijatým na základě úředních kontrol, buď prostřednictvím systému TRACES nebo vnitrostátních systému zemí EU nebo prostřednictvím prostředí jednotného portálu EU pro celnictví propojeného se systémem TRACES.
  • Nařízení uvádí požadavky pro vydávání elektronických úředních osvědčení pro zásilky zvířat a zboží vstupující do EU.
  • Kontaktní místa sítě TRACES musí udržovat a aktualizovat seznam určených stanovišť hraniční kontroly, kontrolních míst a schválených nebo registrovaných potravinářských podniků nebo zařízení, které manipulují s vedlejšími produkty živočišného původu.

Společné zdravotní vstupní doklady (CHED)

Nařízení stanovuje vzor dokladů CHED a pokyny k jejich využívání a stanovuje požadavky pro používání elektronických dokladů CHED.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 14. prosince 2019 s výjimkou kapitoly 3 oddílu 2 o síti ADIS, který platí od 21. dubna 2021.

KONTEXT

Pro více informací viz:

KLÍČOVÉ POJMY

IMSOC: systém pro správu informací o úředních kontrolách zřízený za účelem zpracovávat a automaticky vyměňovat údaje, informace a dokumenty související se zemědělsko-potravinovým řetězcem.
ADIS: počítačový informační systém oznamování a podávání informací o nákazách zvířat, zřízený článkem 22 nařízení (EU) 2016/429.
EUROPHYT: elektronický systém hlášení EU pro podávání hlášení EUROPHYT o ohnisku v souladu s článkem 103 nařízení (EU) 2016/2031.
TRACES: počítačový systém pro účely výměny údajů, informací a dokumentů týkajících se úředních kontrol a jiných úředních činností.
CHED: společný zdravotní vstupní doklad, včetně jeho elektronického ekvivalentu, který používají podniky k předchozímu oznámení vstupu zásilek zvířat a zboží, na které se vztahuje směrnice (EU) 2017/625, do EU, a orgány zemí EU k zaznamenání výsledku provedených úředních kontrol týkajících se těchto zásilek.
iRASFF: online aplikace, jejímž prostřednictvím mohou země EU předávat oznámení o produktech představujících rizika nebo oznámení o nesouladu týkajícím se zvířat a zboží.

HLAVNÍ DOKUMENT

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/1715 ze dne 30. září 2019, kterým se stanoví pravidla pro fungování systému pro správu informací o úředních kontrolách a jeho systémových složek (nařízení o IMSOC) (Úř. věst. L 261, 14.10.2019, s. 37–96)

Následné změny prováděcího nařízení Komise (EU) 2019/ 1715 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/625 ze dne 15. března 2017 o úředních kontrolách a jiných úředních činnostech prováděných s cílem zajistit uplatňování potravinového a krmivového práva a pravidel týkajících se zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat, zdraví rostlin a přípravků na ochranu rostlin, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, (ES) č. 396/2005, (ES) č. 1069/2009, (ES) č. 1107/2009, (EU) č. 1151/2012, (EU) č. 652/2014, (EU) 2016/429 a (EU) 2016/2031, nařízení Rady (ES) č. 1/2005 a (ES) č. 1099/2009 a směrnic Rady 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES a 2008/120/ES a o zrušení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 854/2004 a (ES) č. 882/2004, směrnic Rady 89/608/EHS, 89/662/EHS, 90/425/EHS, 91/496/EHS, 96/23/ES, 96/93/ES a 97/78/ES a rozhodnutí Rady 92/438/EHS (nařízení o úředních kontrolách) (Úř. věst. L 95, 7.4.2017, s. 1–142)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2031 ze dne 26. října 2016 o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 228/2013, (EU) č. 652/2014 a (EU) č. 1143/2014 a o zrušení směrnic Rady 69/464/EHS, 74/647/EHS, 93/85/EHS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES a 2007/33/ES (Úř. věst. L 317, 23.11.2016, s. 4–104)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/429 ze dne 9. března 2016 o nákazách zvířat a o změně a zrušení některých aktů v oblasti zdraví zvířat („právní rámec pro zdraví zvířat“) (Úř. věst. L 84, 31.3.2016, s. 1–208)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 183/2005 ze dne 12. ledna 2005, kterým se stanoví požadavky na hygienu krmiv (Úř. věst. L 35, 8.2.2005, s. 1–22)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1–24)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 21.04.2020

Top