Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mechanismus výměny informací v oblasti energetiky

Mechanismus výměny informací v oblasti energetiky

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Rozhodnutí (EU) 2017/684 – sdílení informací o mezivládních dohodách a nezávazných nástrojích mezi zeměmi EU a třetími zeměmi v oblasti energetiky

CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ?

  • Zřizuje systém pro sdílení informací mezi zeměmi EU a Evropskou komisí týkajících se dohod v oblasti energetiky podepsaných mezi jednou nebo několika zeměmi EU na jedné straně a třetími zeměmi nebo mezinárodními organizacemi na straně druhé.
  • Cílem je zajistit, aby mezivládní dohody podepsané zeměmi EU s třetími zeměmi nebo mezinárodními organizacemi byly v souladu s právem EU. To by mělo zajistit řádné fungování vnitřního trhu, zvýšit bezpečnost dodávek v EU a vést k lepší transparentnosti a koordinaci v energetických záležitostech mezi zeměmi EU a s Komisí.
  • Zrušuje rozhodnutí č. 994/2012/EU.

KLÍČOVÉ BODY

  • Rozhodnutí zahrnuje hlavně právně závazné dohody mezi zemí EU a třetí zemí (nebo mezinárodní organizací) týkající se nákupu, obchodu, prodeje, tranzitu, skladování nebo dodávek energie v jedné nebo do jedné země EU nebo energetické infrastruktury v EU.
  • Při zahájení takových jednání musí země EU informovat Komisi co nejdříve před začátkem a pravidelně ji o procesu informovat prostřednictvím speciální internetové aplikace.
  • Před dokončením mezivládní dohody nebo změny musí dotčená země EU „v co nejvyšší míře“ zohlednit stanovisko Komise týkající se slučitelnosti dohody s právem EU.
  • Po ratifikaci jakékoli dohody v oblasti energetiky musí země EU uvědomit Komisi a musí ji informovat o důvodech, proč se případně odchýlila od právního stanoviska Komise.
  • Země EU mohou Komisi dobrovolně informovat o nezávazných nástrojích. To jsou ujednání, která nejsou právně závazná, obvykle to jsou memoranda o porozumění, společná prohlášení nebo společné kodexy chování, které stanovují například ceny nebo rozvoj infrastruktury.

Ropa a plyn

Pokud se rozhodnutí týkají plynu a ropy, měl by být každý návrh sdělen Komisi pro účely předběžného posouzení (ex ante). Komise musí dotčenou zemi EU informovat do pěti týdnů o jakýchkoli pochybnostech, které má ohledně slučitelnosti dohody s právem EU, zejména s pravidly vnitřního trhu s energií a právními předpisy v oblasti hospodářské soutěže. Komise naváže na své pochybnosti celým stanoviskem do dvanácti týdnů od původního sdělení.

Elektřina

  • Země EU mohou provést své vlastní posouzení právní slučitelnosti dohod týkajících se elektřiny s právem EU ve stadiu návrhu dohody.
  • Pokud země EU nebyla schopna dojít k pevnému závěru ohledně její slučitelnosti, musí o návrhu dohody informovat Komisi a bude se postupovat stejně jako v případě posouzení ex ante v oblasti ropy a plynu.

Lhůty

Lhůty pro posouzení jakýchkoli výše uvedených dohod (ropa a plyn, elektřina) mohou být se souhlasem dané země EU prodlouženy nebo se souhlasem Komise zkráceny, aby bylo zajištěno, že jednání nebudou nevhodně zpožděna.

Stávající dohody

Do 3. srpna 2017 musí země EU oznámit Komisi všechny stávající mezivládní dohody v oblasti energetiky včetně oznámených dohod týkajících se elektřiny. Má-li Komise počáteční pochybnosti o právní slučitelnosti těchto dohod s právními předpisy EU, bude Komise země EU náležitě informovat do devíti měsíců od oznámení.

Sdílení informací

  • Pokud země EU neoznačila určité informace za důvěrné, Komise je zpřístupní v bezpečné elektronické podobě všem ostatním zemím EU. Jsou-li informace důvěrné, poskytne země EU shrnutí, jehož součástí bude alespoň předmět dohody, její cíl, její oblast působnosti, její doba trvání, její strany a informace o hlavních prvcích.
  • Žádosti o zachování důvěrnosti neomezují přístup samotné Komise k důvěrným informacím.
  • Cílem tohoto sdílení údajů je podpořit koordinaci mezi zeměmi EU s cílem:
    • přezkoumat vývoj a dosáhnout souladu s vnějšími vztahy EU v oblasti energetiky,
    • určit společné problémy a vhodnou reakci na tyto problémy a navrhnout pokyny a řešení,
    • podporovat utváření vícestranných mezivládních dohod za účasti skupin zemí EU nebo EU jako celku.

Pokyny

Komise do 3. května 2018 po konzultaci se zeměmi EU vypracuje vzorová ustanovení a pokyny ke zlepšení souladu budoucích mezivládních dohod v oblasti energetiky s právem EU.

ODKDY JE ROZHODNUTÍ PLATNÉ?

Platí ode dne 2. května 2017.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENT

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/684 ze dne 5. dubna 2017, kterým se zavádí mechanismus výměny informací o mezivládních dohodách a nezávazných nástrojích mezi členskými státy a třetími zeměmi v oblasti energetiky a kterým se zrušuje rozhodnutí č. 994/2012/EU (Úř. věst. L 99, 12.4.2017, s. 1–9)

Poslední aktualizace 22.03.2018

Top