Choisissez les fonctionnalités expérimentales que vous souhaitez essayer

Ce document est extrait du site web EUR-Lex

Boj proti násilné radikalizaci – úloha odvětví mládeže

Boj proti násilné radikalizaci – úloha odvětví mládeže

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Závěry – úloha odvětví mládeže v integrovaném a meziodvětvovém přístupu k předcházení násilné radikalizaci mladých lidí a boji proti ní

CO JE CÍLEM TĚCHTO ZÁVĚRŮ?

Zdůrazňují důležitost práce s mládeží*, dobrovolných a kulturních činností a sportu při působení na mladé lidi, kteří se cítí být na okraji společnosti nebo na okraji společnosti jsou a kteří mohou být zranitelní vůči radikalizaci.

KLÍČOVÉ BODY

  • Cílem závěrů je zajistit, aby Evropská unie (EU) byla a zůstala sociálně inkluzivním prostředím pro všechny mladé lidi, kteří představují velký potenciál pro naše společnosti.
  • Hrozby a nebezpečí, které násilná radikalizace představuje pro mladé lidi, musí být rozpoznány, musí se jim předcházet a musí se na ně reagovat pomocí včasných, účinných a komplexních intervenčních opatření a zároveň se musí respektovat jejich kulturní rozmanitost.
  • Poukazují na to, jak násilná radikalizace může plynout z mladých lidí, kteří zažívají diskriminaci, ponižování, vyloučení, nespravedlnost, potýkají se s nedostatečnou perspektivou a trpí pocity frustrace. Podtrhují význam rodičů, sourozenců, vrstevníků a dalších příslušných aktérů pro podporu pozitivního rozvojeidentity mladých lidí .
  • Opakují, jak ve spolupráci s odvětvím vzdělávání a dalšími příslušnými sektory může odvětví mládeže hrát zásadní úlohu v integrovaném a meziodvětvovém přístupu k předcházení násilné radikalizaci, zejména v jejích raných stádiích, tím, že
    • mladé lidi podpoří v jejich rozvoji a činnostech,
    • bude prosazovat demokratické zásady a principy pluralismu, začleňování, aktivní občanství a
    • zaměří se na negativní faktory, jako jsou diskriminace a nedostatek perspektiv, které ovlivňují životy mladých lidí.

Závěry vyzývají země EU k tomu, aby:

  • pracovaly na integrovaném a meziodvětvovém přístupu na celostátní, regionální a místní úrovni s cílem oslovit všechny mladé lidi, kterým hrozí riziko násilné radikalizace, a to prostřednictvím podpory spolupráce mezi odvětvím mládeže, odvětvím vzdělávání a dalšími příslušnými odvětvími,
  • prozkoumaly a prosazovaly úlohu, kterou může práce s mládeží hrát jako partner v koalicích a sítích působících na celostátní, regionální a místní úrovni,
  • uznaly a posílily úlohu odvětví mládeže při podpoře mladých lidí (při hledání cesty k dospělosti a místa ve společnosti, působení na mladé lidi, kterým hrozí riziko násilné radikalizace, při podpoře dobrovolnické činnosti apod.).

Vybízejí země EU a Evropskou komisi k tomu, aby:

  • posílily svou spolupráci v oblasti sdílení znalostí a praktických poznatků prostřednictvím součinnosti v kontextu EU, včetně skupiny odborníků na otázky aktivního občanství a předcházení marginalizaci a násilné radikalizaci, skupiny odborníků na digitalizaci a sítě pro zvyšování povědomí o radikalizaci, jakož i spolupráci s příslušnými třetími zeměmi a Radou Evropy za účelem výměny poznatků a osvědčených postupů v souvislosti s předcházením násilné radikalizaci, včetně využívání sociálních médií, protiargumentace* a digitální práce s mladými lidmi.
  • zvýšily výměnu informací a osvědčených postupů a vypracovaly obecné zásady pro zřizování sítí za účelem integrovaného a meziodvětvového přístupu,
  • podporovaly rozvoj:
    • dialogu a účinné protiargumentace na podporu rodičů, sourozenců, vrstevníků a dalších osob v kontaktu s mladými lidmi, u nichž hrozí násilná radikalizace, a
    • modulů odborné přípravy a vzdělávání pro pracovníky s mladými lidmi jako základ pro vzdělávací materiály, jež by se měly používat na celostátní, regionální a místní úrovni,
  • prosazovaly a podporovaly, pokud jde o zlepšení znalostí o otázkách, jako je rozsah, původ, ochranné faktory, příčiny a kognitivní i emocionální dynamika násilné radikalizace:
    • společné semináře pro pracovníky s mladými lidmi, odborníky, tvůrce politik a výzkumné pracovníky,
    • šíření výzkumu o násilné radikalizaci.

Vyzývají Komisi, aby:

  • zajistila optimální šíření výsledků skupiny odborníků na otázky aktivního občanství a předcházení marginalizaci a násilné radikalizaci. Tyto výsledky budou nabízet pro pracovníky s mladými lidmi, organizace sociální práce a sociální pracovníky v integrovaném kontextu spolupráce užitečné vodítko, jak oslovovat mladé lidi, u nichž hrozí riziko násilné radikalizace, a jak s těmito lidmi pracovat,
  • se zabývala otázkou, jak by na podporu sociálního začlenění mladých lidí z různých prostředí mohly být co nejlépe využity různé programy EU, jako je Erasmus+, Kreativní Evropa a Evropa pro občany.

KONTEXT

Nedávné hrůzné činy v některých zemích EU a hlášený nárůst případů nenávistných projevů a trestných činů spáchaných z nenávisti a rostoucí propaganda a násilná xenofobie ukazují, že je důležité, aby všechny složky společnosti, včetně odvětví mládeže, přispěly vhodným způsobem k boji proti násilné radikalizaci a k zajištění sociální stability a pozitivního a bezpečného prostředí, ve kterém mohou mladí lidé vyrůstat.

Více informací je k dispozici zde:

* KLÍČOVÉ POJMY

Práce s mladými lidmi: práce s mladými lidmi zahrnuje širokou škálu činností (např. sociální, kulturní, vzdělávací, sportovní a politické) vykonávaných s mladými lidmi, jimi a pro ně prostřednictvím neformálního a informálního učení.
Protiargumentace: komunikační činnost, která přímo či nepřímo vyvrací extremistické argumenty, a to online i offline, mimo jiné uváděním důkazů proti těmto argumentům, a která se více opírá o fakta.

HLAVNÍ DOKUMENT

Závěry Rady a zástupců vlád členských států, zasedajících v Radě, o úloze odvětví mládeže v integrovaném a meziodvětvovém přístupu k předcházení násilné radikalizaci mladých lidí a boji proti ní (Úř. věst. C 213, 14.6.2016, s. 1–5)

Poslední aktualizace 28.11.2016

Haut