Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0825

    Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2017/825 za účelem navýšení finančního krytí programu na podporu strukturálních reforem a přizpůsobení jeho obecného cíle

    COM/2017/0825 final - 2017/0334 (COD)

    V Bruselu dne 6.12.2017

    COM(2017) 825 final

    2017/0334(COD)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) 2017/825 za účelem navýšení finančního krytí programu na podporu strukturálních reforem a přizpůsobení jeho obecného cíle


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Program na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020 probíhá od 20. května 2017 a jeho rozpočet činí 142,8 milionu EUR 1 . Tento program byl vytvořen s cílem posílit kapacitu členských států pro přípravu a provádění prorůstových správních a strukturálních reforem, mimo jiné prostřednictvím pomoci pro účinné a účelné využívání finančních prostředků Unie. Podpora v rámci programu je poskytována Komisí na základě žádostí členských států a zahrnuje širokou škálu oblastí politiky.

    Od vstupu nařízení o programu na podporu strukturálních reforem v platnost jej členské státy velmi široce využívají, přičemž žádosti o podporu významně překračují finanční prostředky, které jsou v současné době k dispozici na jeho roční cykly. Vyplývá to z údajů za cyklus pro rok 2017, kdy navzdory pozdnímu přijetí nařízení o programu na podporu strukturálních reforem šestnáct členských států podalo 271 žádostí o podporu v celkové odhadované výši překračující 80 milionů EUR, přičemž prostředky přidělené na rok 2017 činí 22,5 milionu EUR. V důsledku toho musela Komise přikročit k pevnému stanovení priorit, což vedlo k tomu, že některé žádosti o finanční prostředky nebyly vybrány k financování. Pokud jde o cyklus pro rok 2018, který byl právě zahájen (lhůta pro podání žádostí byla 31. října 2017), je situace ještě obtížnější. Žádostí o podporu bylo podáno celkem 444 od 24 členských států v celkové odhadované výši přibližně 152 milionů EUR, přičemž na rok 2018 bylo přiděleno 30,5 milionu EUR. To jasně ukazuje, že potřeba podpory v terénu a zájem o ni ze strany členských států ve skutečnosti značně převyšují finanční prostředky, které jsou v rámci programu k dispozici.

    Z dosavadních zkušeností vyplývá, že o podporu z programu požádalo mnoho členských států, a že se žádosti týkají všech oblastí politiky, na které se program vztahuje, jako je řízení, veřejná správa, správa příjmů a správa veřejných financí, růst a podnikatelské prostředí, zaměstnanost, vzdělávání, zdravotní a sociální služby, finanční sektor a přístup k finančním prostředkům.

    Jak uvedl předseda Juncker ve svém projevu (a k němu připojeném prohlášení o záměru)
    před Evropským parlamentem dne 13. září 2017 o stavu Unie
    2 , smyslem eura je
    sloužit jako společná měna Unii jako celku, a proto jsou všechny členské státy kromě dvou povinny a oprávněny připojit se k eurozóně. Existuje tedy jasná potřeba

    myslet dopředu a podporovat členské státy mimo eurozónu při přípravě na jejich přistoupení k eurozóně, až tak budou chtít učinit. Aby se mohly připojit k eurozóně, musí členské státy splnit tzv. „maastrichtská“ neboli „konvergenční kritéria“, která svědčí o tom, že dosáhly
    vysokého stupně udržitelné konvergence.

    Hospodářská a finanční krize ukázala, že kromě nominální konvergence je pro úspěšné členství v eurozóně stěžejní dosáhnout reálné konvergence a mít odolnou ekonomiku, která se opírá o solidní ekonomické struktury, což členským státům umožňuje účinně absorbovat otřesy a rychle překonávat jejich účinky. To vyžaduje zejména, aby členské státy měly kapacitu spravovat své rozpočty v souladu se zásadami řádné správy veřejných financí a aby byly připravené z institucionálního hlediska účastnit se bankovní unie. Kromě toho mají pro úspěšnou integraci do eurozóny zásadní význam náležitě fungující trhy práce a trhy s výrobky, které jsou schopné absorbovat vnější otřesy, vysoký stupeň integrace, co se týče obchodu se zbožím a službami, a dobře fungující veřejná správa.

    Vzhledem k i) vyšším potřebám finančních prostředků na podporu provádění strukturálních reforem a ii) potřebě podpořit členské státy, které mají v úmyslu přijmout euro, při urychlení procesu reálné konvergence a při budování odolnějších ekonomických a sociálních struktur s cílem zajistit jejich plynulé zapojení do hospodářské a měnové unie je Komise odhodlána v první řadě navýšit rozpočet programu na podporu strukturálních reforem na období 2019–2020 o 80 milionů EUR. Toho by mělo být dosaženo s využitím nástroje pružnosti podle článku 11 stávajícího víceletého finančního rámce 3 . Tím by se celkové finanční krytí programu na podporu strukturálních reforem zvýšilo na 222,8 milionu EUR. Toto zvýšení by umožnilo nejen uspokojení poptávky po podpoře od členských států mimo eurozónu, které chtějí přijmout euro a potřebují provést reformy svých ekonomik, ale také pokrytí vyššího počtu žádostí o podporu na provádění správních a strukturálních reforem a více nákladů těchto žádostí.

    Tyto další rozpočtové prostředky by byly doplněny prostřednictvím výzvy členským státům k využití příležitosti podle článku 11 nařízení o programu na podporu strukturálních reforem převést část svých zdrojů poskytnutých ze složky technické pomoci evropských strukturálních a investičních fondů na program na podporu strukturálních reforem za účelem poskytnutí podpory na provádění reforem, včetně reforem spojených s přijetím eura. Na základě současných odhadů možných potřeb podpory by toto doplnění zvýšilo celkový rozpočet na podporu na 300 milionů EUR, takže by se kapacita podpory do roku 2020 zdvojnásobila.

    Tato podpora by umožnila poskytnout pomoc přizpůsobenou individuálním potřebám při provádění všech politik, které členským státům pomáhají dosáhnout vysokého stupně udržitelné konvergence. Podpora bude poskytována zejména v oblastech podnikatelského prostředí, finančního sektoru, trhu práce a trhu s výrobky, veřejné správy a správy veřejných financí. Nejdůležitější reformy potřebné pro podporu udržitelné reálné konvergence budou vyzdviženy v rámci evropského semestru.

    V rámci zvláštní pracovní linie se členské státy, které chtějí dosáhnout pokroku, pokud jde o vstup do eurozóny, ve spolupráci s Komisí dohodnou na určitém omezeném souboru závazků k provedení reforem, které jsou pro úspěšné členství v eurozóně obzvláště důležité. Tyto reformní závazky budou zohledněny i v národních programech reforem dotčených členských států. Komise prostřednictvím Útvaru na podporu strukturální reformy uzavře s dotčenými členskými státy nový plán spolupráce a podpory, který bude zaměřen na poskytování technické podpory na provádění reformních závazků spojených s přijetím eura. Toto ujednání bude zcela dobrovolné a bude poskytováno bez jakéhokoliv spolufinancování ze strany členských států využívajících tohoto ujednání.

    Soulad s ostatními předpisy vztahujícími se na oblast návrhu

    Program na podporu strukturálních reforem je inovačním programem Unie, jehož prostřednictvím Komise poskytuje členským státům na jejich žádost podporu při přípravě a provádění správních a strukturálních reforem. Program na podporu strukturálních reforem se zaměřuje na poskytování pomoci přizpůsobené jednotlivým potřebám a také odborného poradenství, jejichž účelem je doprovázet vnitrostátní orgány členských států žádajících o podporu při procesu reforem nebo během jeho konkrétních etap či jeho různých fází. To vychází z nejnaléhavějších potřeb dané země, na nichž se dohodnou Komise a dotčený členský stát v rámci plánu spolupráce a podpory.

    Program na podporu strukturálních reforem doplňuje stávající zdroje na budování kapacit a technickou pomoc, které jsou k dispozici z dalších finančních programů Unie v rámci víceletého finančního rámce, a technickou pomoc a další činnosti financované z fondů Unie. To je zajištěno jak ve fázi programování, tak ve fázi provádění. Za tímto účelem zřídila Komise mechanismus koordinace technické podpory, v němž jsou zapojeny dotčené útvary, aby bylo zajištěno, že je podpora v rámci různých programů a fondů Unie poskytována provázaně a že nedochází k překrývání s opatřeními v rámci programu na podporu strukturálních reforem.

    Cílem tohoto návrhu je navýšit finanční prostředky přidělené na program na podporu strukturálních reforem s cílem umožnit Komisi pokrýt zejména potřeby členských států mimo eurozónu, které zahajují strukturální reformy, jejichž cílem je učinit své ekonomiky odolnějšími vůči otřesům a lépe se připravit na členství v eurozóně, a také potřeby plynoucí z rostoucího počtu žádostí všech členských států o podporu v souvislosti s prováděním strukturálních reforem a ze zvyšujících se nákladů těchto žádostí.

    Soulad s ostatními politikami Unie

    Tento návrh je v souladu s hlavními politickými iniciativami Unie, jako je evropský semestr, a s návrhy obsaženými v diskusním dokumentu o prohloubení hospodářské a měnové unie 4 a přispívá k jejich uskutečňování. Je také v souladu s projevem o stavu Unie v roce 2017 (a k němu připojeným prohlášením o záměru), který přednesl předseda Juncker před Evropským parlamentem dne 13. září 2017 a v němž bylo nastíněno posílení budoucí hospodářské a měnové unie.

    Tento návrh umožňuje poskytnout více finančních prostředků na podporu naléhavě potřebných reforem, které učiní ekonomiky členských států mimo eurozónu odolnějšími vůči otřesům a pomohou těmto členským státům k prosperitě po vstupu do eurozóny. Návrh také umožňuje poskytnout více finančních prostředků na podporu provádění strukturálních reforem v celé Unii.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Program na podporu strukturálních reforem vychází z článku 175 (třetího pododstavce) a čl. 197 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie.

    Tento návrh obsahuje legislativní změnu, jejímž cílem je i) stanovit příspěvek programu na usnadnění členství v eurozóně členským státům, jejichž měnou není euro, ii) navýšit finanční krytí vyhrazené na program (s využitím nástroje pružnosti stávajícího víceletého finančního rámce) a iii) pozměnit obecný cíl programu na podporu strukturálních reforem za účelem zdůraznění souvislosti s přípravou na členství v eurozóně. Rovněž stanoví určité technické změny, pokud jde o využití podpůrných výdajů programu. Díky navýšení finančních zdrojů může program na podporu strukturálních reforem podstatným způsobem přispět k vybudování odolnějších ekonomických struktur v členských státech a k dosažení udržitelné konvergence v členských státech mimo eurozónu, které se připravují na vstup do eurozóny.

    Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

    Financování činností programu prostřednictvím navrhované změny je v souladu se zásadami evropské přidané hodnoty a subsidiarity. Navýšení finančních prostředků z rozpočtu Unie je potřebné, pokud jde o celkovou podporu na provádění strukturálních reforem, s ohledem na neočekávaně vysokou míru využívání programu ze strany členských států. Rovněž je potřebné s ohledem na cíl podpory udržitelné konvergence v členských státech mimo eurozónu, která je klíčová pro prosperitu Unie, a zejména pro hladké fungování jednotné měny. Žádného z těchto cílů (podpora pro strukturální reformy obecně a podpora pro členství v eurozóně) nemohou v dostatečné míře dosáhnout členské státy samotné („kritérium nezbytnosti“), zatímco zapojení Unie může přinést přidanou hodnotu v porovnání s kroky jednotlivých členských států („kritérium účinnosti“).

    Unie může skutečně lépe než členské státy identifikovat, mobilizovat a koordinovat nejlepší dostupné odborné poznatky (ať již zevnitř od útvarů evropských orgánů, od jiných zemí nebo od mezinárodních organizací) a podporovat výměnu osvědčených postupů (a rovněž zajistit jejich systematické šíření v celé Unii) tak, aby pomohla členským státům mimo eurozónu na jejich cestě k přijetí jednotné měny a podpořila provádění cílených prorůstových reforem ve všech členských státech.

    Proporcionalita

    Návrh je v souladu se zásadou proporcionality tím, že nepřekračuje minimum nezbytné pro dosažení stanoveného cíle na evropské úrovni, ani to, co je za tímto účelem nezbytné.

    Volba nástroje

    Návrh je změnou nařízení o programu na podporu strukturálních reforem.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Cílem tohoto návrhu je reagovat na naléhavé potřeby pokrytí podpory pro členské státy mimo eurozónu, které zahajují strukturální reformy, jejichž cílem je učinit jejich ekonomiky odolnějšími vůči otřesům, urychlit proces reálné konvergence a lépe se připravit na členství v eurozóně. Cílem návrhu je rovněž navýšit celkové finanční prostředky za účelem uspokojení neočekávaně vysoké poptávky členských států po podpoře v souvislosti s prováděním strukturálních reforem.

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    Tento návrh není spojen s přezkumem účelnosti právních předpisů a zjednodušením a nepřináší žádné náklady na dosažení souladu pro malé a střední podniky nebo jakékoli jiné zúčastněné strany. Program na podporu strukturálních reforem bude brzy prováděn prostřednictvím elektronické platformy (JIRA), která bude k dispozici útvarům Komise a členským státům.

    Základní práva

    Návrh má pozitivní dopady na ochranu a rozvoj základních práv v Unii za předpokladu, že členské státy požádají o podporu v souvisejících oblastech a tuto podporu obdrží. Například podpora v oblastech, jako je migrace, trhy práce a sociální pojištění, zdravotní péče, vzdělávání, životní prostředí, vlastnictví, veřejná správa a soudní systém, mohou podpořit základní práva v Unii, jako je důstojnost, svoboda, rovnost, solidarita, občanská práva a spravedlnost.

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    Navrhuje se navýšit finanční krytí vyhrazené na program na podporu strukturálních reforem ze 142 800 000 EUR (v běžných cenách) na 222 800 000 EUR (v běžných cenách). Toto navýšení se týká let 2019 a 2020. Příslušná vysvětlení obsahuje legislativní finanční výkaz.

    Toto navýšení by mělo být možné díky využití 80 000 000 EUR z nástroje pružnosti v rámci stávajícího víceletého finančního rámce (článek 11 nařízení Rady č. 1311/2013), což umožní doplnění dostupných finančních prostředků ze souhrnného rozpočtu Unie na rozpočtové roky 2018 a 2019 nad strop okruhu 1b (soudržnost).

    Tyto navýšené rozpočtové prostředky budou doplněny prostřednictvím výzvy členským státům k využití příležitosti podle článku 11 nařízení o programu na podporu strukturálních reforem
    převést část svých zdrojů poskytnutých ze složky technické pomoci evropských strukturálních a investičních fondů na program na podporu strukturálních reforem za účelem podpory na provádění reforem, včetně reforem spojených s přijetím eura. Na základě stávajících odhadů možných potřeb podpory by toto doplnění navýšilo celkový rozpočet dostupný na podporu na 300 milionů EUR.

    5.DALŠÍ PRVKY

    Plány provádění a monitorování, hodnocení a podávání zpráv

    Požadavky na monitorování, hodnocení a podávání zpráv jsou odpovídajícím způsobem pokryty v nařízení o programu na podporu strukturálních reforem. V tomto ohledu se nepočítá s žádnou změnou.

    Informativní dokumenty (u směrnic)

    Netýká se tohoto návrhu.

    Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

    Tímto návrhem se mění článek 4 nařízení o programu na podporu strukturálních reforem (obecný cíl) za účelem doplnění podpory pro členství v eurozóně k cílům, na které program přispívá. Program konkrétně poskytuje podporu vnitrostátním orgánům na reformování institucí, řízení, správu a hospodářská a sociální odvětví v reakci na hospodářské a sociální výzvy. Navrhovaná změna rovněž zdůrazňuje, že posílení soudržnosti, konkurenceschopnosti, produktivity, udržitelného růstu a tvorby pracovních míst by rovněž mělo přispívat k přípravě na vstup do eurozóny v případě těch členských států, jejichž měnou není euro a jež chtějí přijmout jednotnou měnu.

    Navrhovaný článek 5a zdůrazňuje příspěvek programu ke zvláštní pracovní linii, pokud jde o podporu reforem, jež mohou členským státům pomoci při přípravě na vstup do eurozóny.

    Tímto návrhem se mění čl. 10 odst. 1 nařízení o programu na podporu strukturálních reforem, pokud jde o finanční krytí vyhrazené na program na podporu strukturálních reforem, za účelem jeho navýšení na 222,8 milionu EUR v běžných cenách.

    Tímto návrhem se mění čl. 10 odst. 2 nařízení o programu na podporu strukturálních reforem, tj. ustanovení týkající se podpůrných výdajů programu, doplněním možnosti financování podpůrných činností, jako je kontrola kvality a sledování konkrétních podpořených projektů v terénu.

    2017/0334 (COD)

    Návrh

    NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se mění nařízení (EU) 2017/825 za účelem navýšení finančního krytí programu na podporu strukturálních reforem a přizpůsobení jeho obecného cíle

    EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 175 třetí pododstavec a čl. 197 odst. 2 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

    s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 5 ,

    s ohledem na stanovisko Výboru regionů 6 ,

    v souladu s řádným legislativním postupem,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Program na podporu strukturálních reforem (dále jen „program“) byl vytvořen s cílem posílit kapacitu členských států pro přípravu a provádění prorůstových správních a strukturálních reforem, mimo jiné prostřednictvím pomoci pro účinné a účelné využívání finančních prostředků Unie. Podpora v rámci programu je poskytována Komisí na základě žádostí členských států a zahrnuje širokou škálu oblastí politiky. Budování odolných ekonomik, které se opírají o silné ekonomické a sociální struktury, což členským státům umožňuje účinně absorbovat otřesy a rychle překonávat jejich účinky, přispívá k hospodářské a sociální soudržnosti. Provádění institucionálních, správních a prorůstových strukturálních reforem je odpovídajícím nástrojem pro dosažení takového vývoje.

    (2)Členské státy stále více využívají podporu v rámci programu, více než se původně očekávalo. Žádosti o podporu, které Komise obdržela v rámci cyklu pro rok 2017, na základě jejich odhadované hodnoty významně převyšují dostupné přidělené roční prostředky. Během cyklu pro rok 2018 činila odhadovaná hodnota obdržených žádostí pětinásobek finančních prostředků dostupných pro uvedený rok. Téměř všechny členské státy požádaly o podporu z programu a žádosti se týkají všech oblastí politiky, na které se program vztahuje.

    (3)Posílení hospodářské a sociální soudržnosti prostřednictvím podpory strukturálních reforem je klíčové pro úspěšnou účast v hospodářské a měnové unii. To je zvláště důležité pro členské státy, jejichž měnou není euro, při přípravě na vstup do eurozóny.

    (4)Je proto vhodné zdůraznit v obecném cíli programu – v rámci jeho příspěvku k reakci na hospodářské a sociální výzvy – že posílení soudržnosti, konkurenceschopnosti, produktivity, udržitelného růstu a tvorby pracovních míst by rovněž mělo přispívat k přípravě na budoucí účast v eurozóně v případě těch členských států, jejichž měnou není euro.

    (5)Rovněž je nutné uvést, že opatření a činnosti v rámci programu mohou podpořit reformy, jež mohou členským státům, které chtějí přijmout euro, pomoci při přípravě na účast v eurozóně.

    (6)S cílem uspokojit rostoucí poptávku po podpoře od členských států a s ohledem na nutnost podpořit provádění strukturálních reforem v členských státech, jejichž měnou není euro, by finanční prostředky přidělené na program měly být navýšeny na dostatečnou úroveň, která umožní Unii poskytovat podporu, jež splňuje potřeby členských států, které o ni žádají.

    (7)S cílem poskytovat podporu s co možná nejmenším zpožděním by Komise měla mít možnost použít část finančního krytí také na pokrytí nákladů na činnosti podporující provádění programu, jako jsou výdaje spojené s kontrolou kvality a sledováním projektů v terénu.

    (8)Nařízení (EU) 2017/825 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

    (9)Aby bylo možné začít urychleně uplatňovat opatření stanovená tímto nařízením, mělo by toto nařízení vstoupit v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie,

    PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1

    Nařízení (EU) 2017/825 se mění takto:

    1)    Článek 4 se nahrazuje tímto:

    „Článek 4

    Obecný cíl

    Obecným cílem programu je přispět k institucionálním, správním a strukturálním reformám podporujícím růst v členských státech poskytováním podpory vnitrostátním orgánům na opatření zaměřená na reformování a posílení institucí, řízení, veřejné správy a hospodářských a sociálních odvětví v reakci na hospodářské a sociální výzvy, za účelem posílení soudržnosti, konkurenceschopnosti, produktivity, udržitelného růstu, tvorby pracovních míst a investic, což rovněž připraví na účast v eurozóně, zejména v rámci správy ekonomických záležitostí, mimo jiné prostřednictvím pomoci zaměřené na účinné, účelné a transparentní využívání fondů Unie.“;

    2)    Vkládá se nový článek 5a, který zní:

    „Článek 5a

    Podpora přípravy na členství v eurozóně

    Z programu mohou být financována opatření a činnosti na podporu reforem, jež mohou členským státům pomoci při přípravě na vstup do eurozóny.“;

    3)    Článek 10 se mění takto:

    a) odstavec 1 se nahrazuje tímto:

    „1. Finanční krytí pro provádění tohoto programu činí 222 800 000 EUR v běžných cenách.“;

    b) v odstavci 2 se doplňuje nová věta, která zní:

    „Výdaje mohou rovněž pokrývat náklady na další podpůrné činnosti, jako je kontrola kvality a sledování projektů v terénu.“.

    Článek 2

    Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne

    Za Evropský parlament    Za Radu

    předseda / předsedkyně    předseda / předsedkyně



    LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

    1.1.Název návrhu/podnětu

    1.2.Příslušné oblasti politik

    1.3.Povaha návrhu/podnětu

    1.4.Cíle

    1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

    1.6.Doba trvání akce a finanční dopad

    1.7.Předpokládaný způsob řízení

    2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

    2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

    2.2.Systém řízení a kontroly

    2.3.Opatření k zamezení podvodům a nesrovnalostem

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

    3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

    3.2.Odhadovaný dopad na výdaje 

    3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

    3.2.2.Odhadovaný dopad na operační prostředky

    3.2.3.Odhadovaný dopad na prostředky správní povahy

    3.2.4.Soulad se stávajícím víceletým finančním rámcem

    3.2.5.Příspěvky třetích stran

    3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

    LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

    1.1.Název návrhu/podnětu

    Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) 2017/825 za účelem navýšení finančního krytí programu na podporu strukturálních reforem a přizpůsobení jeho obecného cíle

    1.2.Příslušné oblasti politik 

    Oblast politiky: Koordinace politiky Komise a právní poradenství

    Aktivita ABB: Program na podporu strukturálních reforem

    Podrobnější údaje o aktivitě ABB jsou uvedeny v oddíle 3.2

    Oblast politiky: Zaměstnanost, sociální věci a začleňování

    Oblast politiky: Regionální a městská politika

    Oblast politiky: Zemědělství a rozvoj venkova

    Oblast politiky: Migrace a azyl

    Oblast politiky: Hospodářské a finanční záležitosti

    1.3.Povaha návrhu/podnětu

     Návrh/podnět se týká nové akce 

     Návrh/podnět se týká nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci 7  

     Návrh/podnět se týká prodloužení stávající akce 

     Návrh/podnět se týká akce přesměrované na jinou akci 

    1.4.Cíle

    1.4.1.Víceleté strategické cíle Komise sledované návrhem/podnětem

    Program přispívá k prioritě: nový impuls pro zaměstnanost, růst a investice.

    Obecným cílem programu, ve znění pozměněném na základě tohoto návrhu, je přispět k institucionálním, správním a strukturálním reformám podporujícím růst v členských státech poskytováním podpory vnitrostátním orgánům na opatření zaměřená na reformování a posílení institucí, řízení, veřejné správy a hospodářských a sociálních odvětví v reakci na hospodářské a sociální výzvy, za účelem posílení soudržnosti, konkurenceschopnosti, produktivity, udržitelného růstu, tvorby pracovních míst a investic, což rovněž připraví na účast v eurozóně, zejména v rámci správy ekonomických záležitostí, mimo jiné prostřednictvím pomoci zaměřené na účinné, účelné a transparentní využívání fondů Unie.

    Díky navrhované změně program zejména přispěje také k podpoře reforem, jež mohou členským státům pomoci při přípravě na vstup do eurozóny.

    1.4.2.Specifické cíle a specifický cíl č. [ ]

    Vzhledem k tomu, že tento návrh je návrhem na změnu nařízení (EU) 2017/825, jsou specifické cíle návrhu tytéž jako cíle článku 5 uvedeného nařízení.

    1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

    Upřesněte účinky, které by návrh/podnět měl mít na příjemce / cílové skupiny.

    Očekávanými výsledky jsou výsledky nařízení (EU) 2017/825, jak jsou uvedeny v návrhu COM(2015) 701final.

    Očekává se, že navrhovaná změna povede rovněž k posílení správní kapacity v členských státech na reformování institucí, správu a hospodářské a sociální odvětví za účelem posílení udržitelné konvergence s cílem pomoci členským státům při přípravě na vstup do eurozóny.

     

    1.4.4.Ukazatele výsledků a dopadů

    Upřesněte ukazatele, podle kterých je možno uskutečňování návrhu/podnětu sledovat.

    Vzhledem k tomu, že tento návrh je návrhem na změnu nařízení (EU) 2017/825, jsou ukazateli, podle kterých je možné sledovat výsledky a dopady, ukazatele uvedené v příloze uvedeného nařízení.

    1.4.5.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu

    Těmito potřebami jsou potřeby nařízení (EU) 2017/825, jak jsou uvedeny v návrhu COM(2015) 701final.

    Očekává se, že navrhovaná změna rovněž posílí udržitelnou konvergenci s cílem pomoci členským státům při přípravě na vstup do eurozóny.

     

    1.4.6.Přidaná hodnota ze zapojení Unie (přidaná hodnota může být výsledkem různých faktorů, např. přínosů z koordinace, právní jistoty, vyšší efektivnosti nebo doplňkovosti). Pro účely tohoto bodu se „přidanou hodnotou ze zapojení Unie“ rozumí hodnota vyplývající ze zásahu Unie, jež doplňuje hodnotu, která by byla jinak vytvořena činností členských států samotných.

    Vzhledem k tomu, že tento návrh je návrhem na změnu nařízení (EU) 2017/825, je přidanou hodnou programu přidaná hodnota, již odráží článek 3 uvedeného nařízení.

    Kromě toho Unie může skutečně lépe než členské státy identifikovat, mobilizovat a koordinovat nejlepší dostupné odborné poznatky (ať již zevnitř od útvarů evropských orgánů a od jiných zemí nebo mezinárodních organizací), podporovat výměnu osvědčených postupů (a rovněž zajistit jejich systematické šíření v celé Unii) tak, aby napomohla provádění cílených prorůstových reforem v členských státech a aby pomohla členským státům mimo eurozónu při přípravě na vstup do eurozóny.

    1.4.7.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

    Zkušenosti získané při provádění přípravné akce „Rozvoj kapacit a budování institucí na podporu provádění hospodářských reforem“, a zejména během prvního roku provádění programu na podporu strukturálních reforem potvrzují užitečnost programu technické podpory otevřeného všem členským státům a pokrývajícího širokou škálu oblastí. Členské státy potvrdily svůj zájem o využívání poskytování odborného poradenství ze strany Komise na podporu svých vlastních reforem nebo reforem prováděných v souladu s doporučeními vydanými v rámci evropského semestru.

    V roce 2018 o podporu požádaly téměř všechny (24) členské státy a jak v roce 2017, tak v roce 2018 požadovaná podpora značně převyšovala rozpočet přidělený na program. To jasně ukazuje, že potřeba podpory v terénu a zájem o ni ze strany členských států ve skutečnosti značně převyšují finanční prostředky, které jsou v rámci programu k dispozici.

    1.4.8.Soulad a možná synergie s dalšími vhodnými nástroji

    Program doplňuje stávající zdroje na budování kapacit a technickou pomoc, které jsou k dispozici z dalších finančních programů Unie v rámci víceletého finančního rámce, a technickou pomoc a další činnosti financované z fondů Unie.

    1.5.

    1.6.Doba trvání akce a finanční dopad

     Časově omezený návrh/podnět 

       Návrh/podnět s platností od roku 2019 do roku 2020

       Finanční dopad od roku 2019 do roku 2020

     Časově neomezený návrh/podnět

    Provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

    poté plné fungování.

    1.7.Předpokládaný způsob řízení 8  

     Přímé řízení Komisí

    prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie;

       prostřednictvím výkonných agentur

     Sdílené řízení s členskými státy

     Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly související s plněním rozpočtu svěřeny:

    třetím zemím nebo subjektům určeným těmito zeměmi;

    mezinárodním organizacím a jejich agenturám (upřesněte);

    EIB a Evropskému investičnímu fondu;

    subjektům uvedeným v článcích 208 a 209 finančního nařízení;

    veřejnoprávním subjektům;

    soukromoprávním subjektům pověřeným výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky;

    soukromoprávním subjektům členského státu pověřeným uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytujícím dostatečné finanční záruky;

    osobám pověřeným prováděním zvláštních činností v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určeným v příslušném základním právním aktu.

    Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

    Poznámky

    Toto je v souladu se současnými ustanoveními nařízení, jež má být změněno.

    2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

    2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

    Upřesněte četnost a podmínky.

    Pravidly pro sledování a podávání zpráv jsou pravidla pro sledování a podávání zpráv pozměněného nařízení (EU) 2017/825.

    2.2.Systém řízení a kontroly

    2.2.1.Zjištěná rizika

    Zjištěnými riziky jsou rizika uvedená v návrhu na přijetí nařízení (EU) 2017/825, tj. COM(2015) 701 final.

    2.2.2.Informace o zavedeném systému vnitřní kontroly

    Stejně jako výše, viz finanční výkaz připojený k dokumentu COM(2015) 701 final.

    2.2.3.Odhad nákladů a přínosů kontrol a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb

    Stejně jako výše, viz finanční výkaz připojený k dokumentu COM(2015) 701 final.

    2.3.Opatření k zamezení podvodům a nesrovnalostem

    Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření.

    Stejně jako výše, viz finanční výkaz připojený k dokumentu COM(2015) 701 final.

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

    3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

    ·Stávající rozpočtové položky

    V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

    Okruh víceletého finančního rámce

    Rozpočtová položka

    Druh
    výdaje

    Příspěvek

    1b Hospodářská, sociální a územní soudržnost

    RP/NRP 9 .

    zemí ESVO 10

    kandidátských zemí 11

    třetích zemí

    ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

    1.b

    13.08.01

    RP

    ANO

    NE

    NE

    NE

    ·Nové rozpočtové položky, jejichž vytvoření se požaduje

    V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

    Okruh víceletého finančního rámce

    Rozpočtová položka

    Druh
    výdaje

    Příspěvek

    Číslo
    [název………………………………………]

    RP/NRP

    zemí ESVO

    kandidátských zemí

    třetích zemí

    ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

    [XX.YY.YY.YY]

    ANO/NE

    ANO/NE

    ANO/NE

    ANO/NE

    3.2.Odhadovaný dopad na výdaje

    3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Okruh víceletého finančního

    1b

    Hospodářská, sociální a územní soudržnost / Udržitelný růst: přírodní zdroje

    rámce

    GŘ:SG / Útvar na podporu strukturální reformy

     

     

    Rok

    Rok

    Roky

    CELKEM

    2019

    2020

    2021 a 2022

    Operační prostředky

     

     

     

     

    13.08.01

    Závazky

    1)

    40,000

    40,000

    80,000

    Platby

    2)

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000

    Prostředky CELKEM

    Závazky

    =1+1a +3

    40,000

    40,000

    80,000

    za rozpočtovou položku 13

     

    Platby

    =2+2a

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000

     

    3

    ·Operační prostředky CELKEM

    Závazky

    4)

    40,000

    40,000

    80,000

    Platby

    5)

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000

    ·Operační prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy CELKEM

    6)

    Prostředky CELKEM

    Závazky

    (4+6)

    40,000

    40,000

    80,000

    z OKRUHU 1b

    Platby

    (5+6)

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000

     

    Prostředky CELKEM
    z OKRUHU 1 až 4
    víceletého finančního rámce

    (referenční částka)

    Závazky

    =4+ 6

    40,000

    40,000

    80,000

    Platby

    =5+ 6

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000





    Okruh víceletého finančního
    rámce

    5

    Správní výdaje

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok
    2019

    Rok
    2020

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    GŘ: SG / Útvar na podporu strukturální reformy

    • Lidské zdroje

    3,594

    3,594

    7,188

    • Ostatní správní výdaje

    0,300

    0,300

    0,600

    SG / Útvar na podporu strukturální reformy CELKEM

    Prostředky

    3,894

    3,894

    7,788

    Prostředky CELKEM
    z OKRUHU 5
    víceletého finančního rámce
     

    (Závazky celkem = platby celkem)

    3,894

    3,894

    7,788

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok
    2019

    Rok
    2020

    Roky 2021 a 2022

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    Prostředky CELKEM
    z OKRUHU 1 až 5
    víceletého finančního rámce
     

    Závazky

    43,894

    43,894

    87,788

    Platby

    21,094

    32,494

    34,200

    87,788

    3.2.2.Odhadovaný dopad na operační prostředky

       Návrh/podnět nevyžaduje využití operačních prostředků

       Návrh/podnět vyžaduje využití operačních prostředků, jak je vysvětleno dále:

    Prostředky na závazky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Uveďte cíle a výstupy

     

    Rok

    Rok

    CELKEM

     

    2019

    2020

     

    VÝSTUPY

     

    Druh[1]

    Průměrné náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Náklady celkem

     

     

    SPECIFICKÝ CÍL č. 1

     

    Podpořit iniciativy vnitrostátních orgánů při navrhování reforem na základě priorit, s přihlédnutím k výchozím podmínkám a očekávaným socioekonomickým dopadům

    – Výstup A

    Počet analýz na podporu vnitrostátního sektoru reforem

    0,06

    50–60

    3,360

    50–60

    3,360

    6,720

    – Výstup B

    Počet odborníků

    0,00115

    80

    0,092

    80

    0,092

    0,184

    Mezisoučet za specifický cíl č. 1

     

    3,452

     

    3,452

    6,904

     

    SPECIFICKÝ CÍL č. 2

    Podpořit úsilí vnitrostátních orgánů o posílení své schopnosti formulovat, vyvíjet a provádět reformní politiky a strategie a postupovat uceleně, aby byla zajištěna soudržnost mezi cíli a prostředky napříč různými sektory

    – Výstup C

    Počet odborníků

    0,00115

    100–150

    0,141

    100–150

    0,141

    0,282

    – Výstup D

    Počet plánů / akčních plánů vypracovaných a prováděných podle sektoru a země

    0,125

    25–30

    3,125

    25–30

    3,125

    6,250

    – Výstup E

    Počet specifických odborných služeb

    0,015

    25–30

    0,390

    25–30

    0,390

    0,780

    – Výstup F

    Počet podpořených projektů

    0,900

    6

    5,400

    6

    5,400

    10,800

    Mezisoučet za specifický cíl č. 2

     

    9,056

     

    9,056

    18,112

     

     

    Podpořit úsilí vnitrostátních orgánů o vymezení a provádění vhodných postupů a metodik s přihlédnutím k osvědčeným postupům a zkušenostem jiných zemí s řešením podobných situací

    – Výstup G

    Počet odborníků

    0,00115

    220–240

    0,251

    220–240

    0,251

    0,502

    – Výstup H

    Počet podpořených projektů

    0,900

    8

    7,200

    8

    7,200

    14,400

    – Výstup I

    Počet podpořených projektů

    0,150

    18

    2,700

    18

    2,700

    5,400

    – Výstup J

    Počet specifických odborných služeb

    0,015

    90–95

    1,380

    90–95

    1,380

    2,760

    Mezisoučet za specifický cíl č. 3

     

     

    11,531

     

    11,531

    23,062

    SPECIFICKÝ CÍL č. 4

     

    Napomáhat vnitrostátním orgánům při zvyšování efektivnosti a účinnosti řízení lidských zdrojů prostřednictvím jasného stanovení odpovědností a zvýšení úrovně odborných znalostí a dovedností

    – Výstup K

    Počet vzdělávacích akcí či seminářů

    0,08

    40–50

    3,200

    40–50

    3,200

    6,400

    – Výstup L

    Počet odborníků

    0,00115

    100–150

    0,161

    100–150

    0,161

    0,322

    – Výstup M

    Počet podpořených projektů

    0,900

    10–12

    9,900

    10–12

    9,900

    19,800

    – Výstup N

    Počet podpořených projektů

    0,150

    18

    2,700

    18

    2,700

    5,400

    Mezisoučet za specifický cíl č. 4

     

     

    15,961

     

    15,961

    31,922

    3.2.3.Odhadovaný dopad na prostředky správní povahy

    3.2.3.1.Shrnutí

       Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy

       Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok
    2019 12

    Rok
    2020

    Rok
    N+2

    Rok
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    CELKEM

    OKRUH 5
    víceletého finančního rámce

    Lidské zdroje

    3,594

    3,594

    7,188

    Ostatní správní výdaje

    0,300

    0,300

    0,600

    Mezisoučet za OKRUH 5
    víceletého finančního rámce

    3,894

    3,894

    7,788

    Mimo OKRUH 5 13
    víceletého finančního rámce

    Lidské zdroje

    Ostatní výdaje
    správní povahy

    Mezisoučet
    Mimo OKRUH 5
    víceletého finančního rámce

    CELKEM

    3,894

    3,894

    7,788

    Prostředky potřebné na oblast lidských zdrojů a další výdaje správní povahy budou pokryty z prostředků GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přerozděleny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

    3.2.3.2.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

       Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

       Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

    Odhad vyjádřete v přepočtu na plné pracovní úvazky

    Rok
    2019

    Rok
    2020

    Rok N+2

    Rok N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    • Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

    XX 01 01 01 (v ústředí a v zastoupeních Komise)

    23

    23

    XX 01 01 02 (v delegacích)

    XX 01 05 01 (v nepřímém výzkumu)

    10 01 05 01 (v přímém výzkumu)

    Externí zaměstnanci (v přepočtu na plné pracovní úvazky: FTE) 14

    XX 01 02 01 (SZ, VNO, ZAP z celkového rámce)

    6

    6

    XX 01 02 02 (SZ, MZ, VNO, ZAP a MOD při delegacích)

    XX 01 04 yy  15

    – v ústředí

    – při delegacích

    XX 01 05 02 (SZ, VNO, ZAP v nepřímém výzkumu)

    10 01 05 02 (SZ, ZAP, VNO v přímém výzkumu)

    Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

    CELKEM

    29

    29

    XX je oblast politiky nebo dotčená hlava rozpočtu.

    Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

    Popis úkolů:

    Úředníci a dočasní zaměstnanci

    Úkoly, které mají být prováděny, zahrnují všechny úkoly potřebné pro a) zpracování žádostí členských států a následné řízení projektů a b) finanční a smluvní řízení programu, konkrétně:

    ·poskytování vstupů pro rozpočtový proces a plán řízení

    ·přípravu ročních pracovních programů / rozhodnutí o financování, stanovování ročních priorit

    ·řízení výzev k předkládání nabídek nebo výzev k předkládání návrhů a provádění následných výběrových řízení v koordinaci s provozními útvary

    ·komunikaci se zúčastněnými stranami o smluvních a finančních záležitostech

    ·přípravu a organizaci schůzí skupiny na vysoké úrovni s dotčenými GŘ, členskými státy a dalšími zúčastněnými stranami

    ·řízení projektů: přípravu, provádění a sledování projektů a řízení smluvních a finančních aspektů: závazků, plateb, inkasních příkazů atd.

    ·provádění kontrol, jak je popsáno výše (ověřování ex ante, zadávání zakázek, kontroly ex post / vnitřní kontroly)

    · řízení nástrojů IT

    ·příspěvky k prohlášení o věrohodnosti řízení a následný postup.

    Monitorování a podávání zpráv o plnění cílů, mimo jiné v rozpočtovém procesu, plánu řízení, přezkumu v polovině období, výročních zprávách o činnosti a zprávách dále pověřených schvalujících osob

    Externí zaměstnanci

    Podpora finančních a správních úkolů.

    3.2.4.Soulad se stávajícím víceletým finančním rámcem

       Návrh/podnět je v souladu se stávajícím víceletým finančním rámcem.

       Návrh/podnět si vyžádá úpravu příslušného okruhu víceletého finančního rámce.

    Upřesněte požadovanou úpravu, příslušné rozpočtové položky a odpovídající částky.

       Návrh/podnět vyžaduje použití nástroje pružnosti nebo změnu víceletého finančního rámce.

    Upřesněte potřebu, příslušné okruhy a rozpočtové položky a odpovídající částky.

    Návrh vyžaduje využití nástroje pružnosti v rámci stávajícího víceletého finančního rámce (článek 11 nařízení Rady č. 1311/2013), což umožní doplnění dostupných finančních prostředků ze souhrnného rozpočtu Unie o 40 milionů EUR v roce 2019 a o 40 milionů EUR v roce 2020 nad strop okruhu 1b.

    3.2.5.Příspěvky třetích stran

    Návrh/podnět nepočítá se spolufinancováním od třetích stran.

    Návrh/podnět počítá se spolufinancováním podle následujícího odhadu:

    prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Rok
    N

    Rok
    N+1

    Rok
    N+2

    Rok
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    Celkem

    Upřesněte spolufinancující subjekt 

    Spolufinancované prostředky CELKEM



    3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

       Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

       Návrh/podnět má tento finanční dopad:

    dopad na vlastní zdroje

    dopad na různé příjmy

    v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

    Příjmová rozpočtová položka:

    Prostředky dostupné v běžném rozpočtovém roce

    Dopad návrhu/podnětu 16

    Rok
    N

    Rok
    N+1

    Rok
    N+2

    Rok
    N+3

    Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

    Článek ………….

    U účelově vázaných různých příjmů upřesněte dotčené výdajové rozpočtové položky.

    Upřesněte způsob výpočtu dopadu na příjmy.

    (1)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/825 ze dne 17. května 2017 o zavedení programu na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020 a o změně nařízení (EU) č. 1303/2013 a (EU) č. 1305/2013 (Úř. věst. L 129 19.5.2017, s. 1).
    (2)    Projev o stavu Unie v roce 2017 předsedy Jeana-Clauda Junckera, 13. září 2017.
    (3)    Viz článek 11 nařízení Rady (EU, EURATOM) č. 1311/2013.
    (4)    COM(2017) 291, 31. května 2017.
    (5)    Úř. věst. C […], […], s. […].
    (6)    Úř. věst. C […], […], s. […].
    (7)    Uvedené v čl. 54 odst. 2 písm. a) nebo b) finančního nařízení.
    (8)    Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (9)    RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
    (10)    ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
    (11)    Kandidátské země a případně potenciální kandidátské země západního Balkánu.
    (12)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět.
    (13)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
    (14)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
    (15)    Dílčí strop na externí zaměstnance financované z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).
    (16)    Pokud jde o tradiční vlastní zdroje (cla, dávky z cukru), je třeba uvést čisté částky, tj. hrubé částky po odečtení 25 % nákladů na výběr.
    Top