Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0527

    Návrh rozhodnutí Rady o podpisu Protokolu o integrovaném řízení pobřežních zón ve Středomoří (Úmluva o ochraně mořského prostředí a pobřežní oblasti Středozemního moře) jménem Evropského společenství

    /* KOM/2008/0527 konečném znení */

    52008PC0527

    Návrh rozhodnutí Rady o podpisu Protokolu o integrovaném řízení pobřežních zón ve Středomoří (Úmluva o ochraně mořského prostředí a pobřežní oblasti Středozemního moře) jménem Evropského společenství /* KOM/2008/0527 konečném znení */


    [pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

    V Bruselu dne 3.10.2008

    KOM(2008) 527 v konečném znění

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o podpisu Protokolu o integrovaném řízení pobřežních zón ve Středomoří (Úmluva o ochraně mořského prostředí a pobřežní oblasti Středozemního moře) jménem Evropského společenství

    (předložená Komisí)

    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1. Úmluva o ochraně mořského prostředí a pobřežní oblasti Středozemního moře, rovněž známá jako „Barcelonská úmluva“, byla původně uzavřena v roce 1976 v Barceloně a pozměněna dne 10. června 1995. Dohoda vstoupila v platnost dne 9. července 2004. Evropské společenství je smluvní stranou této úmluvy, stejně jako všechny členské státy EU nacházející se na pobřeží Středozemního moře. Ustanovení čl. 4 odst. 3 pozměněné úmluvy výslovně zavazuje strany, aby podporovaly integrované řízení pobřežních zón s uvážením zájmů ochrany životního prostředí a krajiny a racionálního využívání přírodních zdrojů.

    2. V EU je hlavním nástrojem podporujícím integrované řízení pobřežních zón doporučení Evropského parlamentu a Rady o provádění integrovaného řízení pobřežních zón v Evropě (2002/413/ES, Úř. věst. L148, 6.6.2002). Kapitola V doporučení zdůrazňuje důležitost spolupráce v regionálních mořích pro dosažení lepší koordinace a reakcí na problémy v pobřežních zónách, které přesahují hranice jednotlivých států. Společenství podporuje integrované řízení ve větším rozsahu pomocí horizontálních nástrojů včetně oblasti ochrany životního prostředí. Tyto činnosti tedy rovněž přispívají k integrovanému řízení pobřežních zón. Integrované řízení pobřežních zón je jednou ze součástí integrované námořní politiky EU.

    3. Podle rozhodnutí Rady ze dne 27. listopadu 2006 se Komise jménem Společenství zúčastnila konzultací se zástupci členských států při jednáních pořádaných v rámci úmluvy s cílem připravit Protokol o integrovaném řízení pobřežních zón ve Středomoří. Jednání byla uzavřena dne 20. ledna 2008 přijetím konečného textu na konferenci zplnomocněných zástupců. Protokol podepsaly všechny členské státy EU, které jsou stranou Barcelonské úmluvy, kromě Kypru. Protokol je možné podepsat do 20. ledna 2009.

    4. Ve středomořských pobřežních zónách nadále přetrvává vysoká zátěž pro životní prostředí a degradace pobřežních zdrojů. Protokol poskytuje rámec pro podporu koordinovanějšího a integrovanějšího přístupu se zapojením veřejnosti a soukromých zúčastněných stran včetně občanské společnosti a hospodářských subjektů. Tento komplexní přístup je nutný k účinnějšímu řešení uvedených problémů a k dosažení udržitelnějšího rozvoje pobřežních zón Středozemního moře.

    5. Protokol zahrnuje řadu opatření, která bude nutno provést na různých úrovních správy při zohlednění zásad subsidiarity a proporcionality. Zatímco Společenství podporuje integrované řízení pobřežních zón s tím, že se mimo jiné přihlíží k tomu, že většina ekologických problémů má přeshraniční charakter, členské státy a jejich dotyčné příslušné orgány budou zodpovědné za návrh a provedení některých podrobných opatření stanovených v protokolu, která se týkají území na pobřeží, jako je zřízení zón, kde není povolena výstavba.

    Vzhledem k výše uvedenému je vhodné, aby Společenství podepsalo Protokol o integrovaném řízení pobřežních zón ve Středomoří s výhradou následného uzavření.

    Návrh

    ROZHODNUTÍ RADY

    o podpisu Protokolu o integrovaném řízení pobřežních zón ve Středomoří (Úmluva o ochraně mořského prostředí a pobřežní oblasti Středozemního moře) jménem Evropského společenství

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na čl. 175 odst. 1 ve spojení s první větou čl. 300 odst. 2 prvního odstavce této smlouvy,

    s ohledem na návrh Komise[1],

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1) Úmluva o ochraně mořského prostředí a pobřežní oblasti Středozemního moře byla uzavřena jménem Evropského společenství rozhodnutími Rady 77/585/EHS a 1999/802/ES[2].

    (2) Ustanovení čl. 4 odst. 3 písm. e) úmluvy zavazuje smluvní strany, aby podporovaly integrované řízení pobřežních zón s uvážením zájmů ochrany životního prostředí a krajiny a racionálního využívání přírodních zdrojů.

    (3) Doporučení Evropského parlamentu a Rady ze dne 30. května 2002 o provádění integrovaného řízení pobřežních zón v Evropě[3], zejména kapitola V tohoto doporučení, podporuje provádění integrovaného řízení pobřežních zón v souvislosti se stávajícími úmluvami se sousedními zeměmi včetně nečlenských států ve stejném regionálním moři.

    (4) Společenství podporuje integrované řízení ve větším rozsahu pomocí horizontálních nástrojů včetně oblasti ochrany životního prostředí. Tyto činnosti tedy přispívají k integrovanému řízení pobřežních zón.

    (5) Integrované řízení pobřežních zón je jednou ze součástí integrované námořní politiky EU, což bylo potvrzeno Evropskou radou dne 14. prosince 2007.

    (6) Podle rozhodnutí Rady ze dne 27. listopadu 2006 se Komise jménem Společenství zúčastnila konzultací se zástupci členských států v jednáních pořádaných v rámci úmluvy s cílem připravit Protokol o integrovaném řízení pobřežních zón ve Středomoří.

    (7) Výsledkem těchto jednání bylo přijetí textu protokolu na konferenci zplnomocněných zástupců dne 20. ledna 2008, přičemž protokol je možno podepsat do 20. ledna 2009.

    (8) Ve středomořských pobřežních zónách nadále přetrvává vysoká zátěž pro životní prostředí a degradace pobřežních zdrojů. Protokol poskytuje rámec pro podporu koordinovanějšího a integrovanějšího přístupu se zapojením veřejnosti a soukromých zúčastněných stran včetně občanské společnosti a hospodářských subjektů. Tento komplexní přístup je nutný k účinnějšímu řešení uvedených problémů a k dosažení udržitelnějšího rozvoje pobřežních zón Středozemního moře.

    (9) Protokol zahrnuje řadu opatření, která bude nutno provést na různých úrovních správy při zohlednění zásad subsidiarity a proporcionality. Zatímco Společenství podporuje integrované řízení pobřežních zón s tím, že se mimo jiné přihlíží k tomu, že většina ekologických problémů má přeshraniční charakter, členské státy a jejich dotyčné příslušné orgány budou zodpovědné za návrh a provedení některých podrobných opatření stanovených v protokolu na území na pobřeží, jako je zřízení zón, kde není povolena výstavba.

    (10) Je vhodné, aby Protokol o integrovaném řízení pobřežních zón ve Středomoří byl jménem Společenství podepsán s výhradou následného uzavření,

    ROZHODLA TAKTO:

    Jediný článek

    Předseda Rady je tímto pověřen jmenovat osoby nebo osoby zmocněné podepsat jménem Společenství Protokol o integrovaném řízení pobřežních zón k Úmluvě o ochraně mořského prostředí a pobřežní oblasti Středozemního moře s výhradou následného uzavření.

    V Bruselu dne […].

    Za Radu

    předseda / předsedkyně

    […]

    [1] Úř. věst. C […], […], s. […].

    [2] Úř. věst. L 240, 19.9.1977, s.1; Úř. věst. L 322, 14.12.1999, s. 32.

    [3] 2002/413/ES, Úř. věst. L 148, 6.6.2002, s. 24.

    Top