Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R1992

    Prováděcí nařízení Komise (EU) 2020/1992 ze dne 2. prosince 2020, kterým se mění nařízení (ES) č. 474/2006, pokud jde o seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy nebo provozním omezením v Unii (Text s významem pro EHP)

    C/2020/8699

    Úř. věst. L 410, 7.12.2020, p. 49–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/1992/oj

    7.12.2020   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 410/49


    PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2020/1992

    ze dne 2. prosince 2020,

    kterým se mění nařízení (ES) č. 474/2006, pokud jde o seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy nebo provozním omezením v Unii

    (Text s významem pro EHP)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

    s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005 ze dne 14. prosince 2005 o vytvoření seznamu Společenství uvádějícího letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy ve Společenství, o informování cestujících v letecké dopravě o totožnosti provozujícího leteckého dopravce a o zrušení článku 9 směrnice 2004/36/ES (1), a zejména na čl. 4 odst. 2 uvedeného nařízení,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Nařízení Komise (ES) č. 474/2006 (2) vytváří seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy v Unii.

    (2)

    Podle čl. 4 odst. 3 nařízení (ES) č. 2111/2005 sdělily některé členské státy a Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (dále jen „agentura“) Komisi informace, které jsou podstatné pro aktualizaci uvedeného seznamu. Podstatné informace poskytly i třetí země a mezinárodní organizace. Poskytnuté informace přispívají k závěru, že seznam by měl být aktualizován.

    (3)

    Komise informovala všechny dotčené letecké dopravce buď přímo, nebo prostřednictvím orgánů odpovědných za regulační dohled nad nimi o podstatných skutečnostech a úvahách, které budou základem pro rozhodnutí o uložení zákazu provozování letecké dopravy v Unii těmto dopravcům nebo o změně podmínek zákazu provozování letecké dopravy, který byl uložen jednomu leteckému dopravci uvedenému na seznamu v příloze A nebo B nařízení (ES) č. 474/2006.

    (4)

    Komise poskytla dotčeným leteckým dopravcům možnost nahlédnout do veškeré relevantní dokumentace, předložit písemné připomínky a přednést ústně své stanovisko Komisi a výboru zřízenému nařízením (ES) č. 2111/2005 (dále jen „Výbor EU pro leteckou bezpečnost“).

    (5)

    Komise předala Výboru EU pro leteckou bezpečnost aktuální informace o probíhajících společných konzultacích podle nařízení (ES) č. 2111/2005 a nařízení Komise (ES) č. 473/2006 (3) s příslušnými orgány a leteckými dopravci z Běloruska, Dominikánské republiky, Kazachstánu, Moldavska, Pákistánu a Ruska. Komise Výbor EU pro leteckou bezpečnost informovala také o situaci v oblasti letecké bezpečnosti v Arménii, Kongu (Brazzaville), Rovníkové Guineji, Indonésii a Kyrgyzstánu.

    (6)

    Agentura informovala Komisi a Výbor EU pro leteckou bezpečnost o technických posouzeních provedených pro účely počátečního hodnocení a o průběžném sledování oprávnění provozovatelů ze třetích zemí vydaných podle nařízení Komise (EU) č. 452/2014 (4).

    (7)

    Agentura Komisi a Výbor EU pro leteckou bezpečnost informovala rovněž o výsledcích analýzy prohlídek na odbavovací ploše vyplývajících z programu posuzování bezpečnosti zahraničních letadel (dále jen „program SAFA“), jež byly provedeny v rámci programu prohlídek na odbavovací ploše EU stanoveného v nařízení Komise (EU) č. 965/2012 (5).

    (8)

    Agentura dále Komisi a Výbor EU pro leteckou bezpečnost informovala o projektech technické pomoci prováděných ve třetích zemích, jichž se týká zákaz provozování letecké dopravy podle nařízení (ES) č. 474/2006. Agentura rovněž poskytla informace o plánech a žádostech o další technickou pomoc a spolupráci za účelem zlepšení správní a technické způsobilosti úřadů pro civilní letectví ve třetích zemích s cílem pomoci jim vyřešit nedodržování platných mezinárodních norem v oblasti bezpečnosti civilního letectví. Členské státy byly vyzvány, aby se k těmto žádostem vyjádřily na bilaterální úrovni v koordinaci s Komisí a agenturou. Komise v této souvislosti zopakovala, že ke zlepšování bezpečnosti letectví na celém světě je užitečné mezinárodní letecké komunitě předávat – zejména prostřednictvím nástroje Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) nazvaného „Partnerství pro pomoc při provádění bezpečnosti letectví“ – informace o technické pomoci poskytované Unií a členskými státy třetím zemím.

    (9)

    Eurocontrol poskytl Komisi a Výboru EU pro leteckou bezpečnost informace o aktuálním stavu varovné funkce programu SAFA a provozovatelů ze třetích zemí včetně statistických údajů, pokud jde o výstražné zprávy týkající se leteckých dopravců, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy.

    Letečtí dopravci z Unie

    (10)

    Na základě analýzy provedené agenturou v souvislosti s informacemi, které vyplynuly z prohlídek na odbavovací ploše provedených u letadel leteckých dopravců z Unie a ze standardizačních kontrol provedených agenturou, jež byly rovněž doplněny o informace vyplývající ze specifických kontrol a auditů provedených vnitrostátními leteckými úřady, přijalo několik členských států určitá donucovací opatření a informovalo o nich Komisi a Výbor EU pro leteckou bezpečnost.

    (11)

    Členské státy zopakovaly, že jsou připraveny náležitě jednat, pokud by z podstatných bezpečnostních informací vyplývalo, že v důsledku nedodržení příslušných bezpečnostních norem ze strany leteckých dopravců Unie existují bezprostřední bezpečnostní rizika.

    Letečtí dopravci z Běloruska

    (12)

    Letečtí dopravci z Běloruska nebyli nikdy zařazeni do přílohy A nebo B nařízení (ES) č. 474/2006.

    (13)

    Komise nadále sledovala pokrok příslušného orgánu Běloruska, konkrétně běloruského úřadu pro civilní letectví (dále jen „úřad AD-BLR“), při posilování jeho schopností zajistit, aby letečtí dopravci, kteří získali osvědčení v Bělorusku, prováděli činnosti v souladu s mezinárodními bezpečnostními normami.

    (14)

    Dne 8. října 2020 uspořádala Komise, agentura a zástupci úřadu AD-BLR technickou schůzku s cílem projednat opatření přijatá úřadem AD-BLR, včetně opatření řešících bezpečnostní problémy, které agentura zjistila během technických posouzení provedených pro účely počátečního hodnocení a průběžného sledování oprávnění provozovatelů ze třetích zemí podle nařízení Komise (EU) č. 452/2014.

    (15)

    Během této schůzky úřad AD-BLR poskytl informace o své nové organizační struktuře, včetně náboru a výcviku zaměstnanců, fungování svého odboru kvality, stavu obnovování osvědčení pro letecké dopravce, kteří získali osvědčení od úřadu AD-BLR, a o dočasných omezeních, jež uložil některým leteckým dopravcům, jakož i o činnostech prováděných v rámci svého programu dohledu. Úřad AD-BLR rovněž uvedl, že dokončil provádění plánu nápravných opatření vypracovaného v reakci na nedostatky zjištěné během unijní posuzovací návštěvy na místě v březnu 2019.

    (16)

    Dne 17. listopadu 2020 informovala Komise Výbor EU pro leteckou bezpečnost o vysvětleních poskytnutých úřadem AD-BLR. Na tomto základě, i když existují určité nedostatky, pokud jde o některé letecké dopravce, kteří získali osvědčení od úřadu AD-BLR, jež vyžadují nápravu, jako je nepřizpůsobení programu údržby typu provozu letadla nebo nedostatky zjištěné při správě letadlových celků s omezenou a neomezenou dobou životnosti, neopravňují k zařazení těchto leteckých dopravců do přílohy A nařízení (ES) č. 474/2006.

    (17)

    Na základě společných kritérií stanovených v příloze nařízení (ES) č. 2111/2005 se proto Komise domnívá, že pokud jde o letecké provozovatele z Běloruska, neexistují v této fázi důvody měnit seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy v Unii.

    (18)

    Členské státy by měly nadále ověřovat skutečné dodržování příslušných mezinárodních bezpečnostních norem u leteckých dopravců, kteří získali osvědčení v Bělorusku, stanovováním priorit při provádění prohlídek na odbavovací ploše u všech těchto leteckých dopravců podle nařízení (EU) č. 965/2012.

    (19)

    Pokud z jakýchkoli relevantních bezpečnostních informací vyplyne, že v důsledku nedodržení mezinárodních bezpečnostních norem existují bezprostřední bezpečnostní rizika, může být Komise nucena přijmout další opatření v souladu s nařízením (ES) č. 2111/2005.

    Letečtí dopravci z Dominikánské republiky

    (20)

    Letečtí dopravci z Dominikánské republiky nebyli nikdy zařazeni do přílohy A nebo B nařízení (ES) č. 474/2006.

    (21)

    Od 27. do 31. ledna 2020 uskutečnili zástupci Komise, agentury a členských států unijní posuzovací návštěvu na místě v Dominikánské republice v prostorech organizace Instituto Dominicano de Aviación Civil (dále jen „institut IDAC“). Ačkoli výsledky této návštěvy ukázaly, že institut IDAC má schopnost dohlížet na činnosti v oblasti letectví v Dominikánské republice, byla zjištěna řada nedostatků v systému dohledu nad bezpečností. Tyto nedostatky však nevyvolávají bezprostřední obavy týkající se bezpečnosti. Institut IDAC vypracoval plán nápravných opatření k řešení zjištěných nedostatků a dne 15. dubna 2020 jej zaslal Komisi.

    (22)

    Dne 4. listopadu 2020 předložil institut IDAC zprávu o pokroku při provádění svého plánu nápravných opatření. Uvedená zpráva o pokroku obsahovala podrobné informace o každém zjištěném nedostatku, jako je analýza hlavních příčin, prováděná nápravná opatření a příslušný pokrok, různé úkoly každého opatření a příslušný pokrok, jakož i podrobná následná opatření. Institut IDAC odhaduje, že jeho plán nápravných opatření byl dokončen z 87,66 %.

    (23)

    Na základě této zprávy se Komise domnívá, že institut IDAC vykazuje v této fázi potřebné schopnosti a ochotu řešit bezpečnostní nedostatky zjištěné během návštěvy a že účinně provádí svůj plán nápravných opatření. Na tomto základě nebylo nutné uspořádat s institutem IDAC slyšení před Výborem EU pro leteckou bezpečnost.

    (24)

    Na základě společných kritérií stanovených v příloze nařízení (ES) č. 2111/2005 se proto Komise domnívá, že pokud jde o letecké provozovatele z Dominikánské republiky, neexistují v této fázi důvody měnit seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy v Unii.

    (25)

    Členské státy by měly nadále ověřovat skutečné dodržování příslušných mezinárodních bezpečnostních norem u leteckých dopravců, kteří získali osvědčení v Dominikánské republice, stanovováním priorit při provádění prohlídek na odbavovací ploše u všech těchto leteckých dopravců podle nařízení (EU) č. 965/2012.

    (26)

    Pokud z jakýchkoli relevantních bezpečnostních informací vyplyne, že v důsledku nedodržení mezinárodních bezpečnostních norem existují bezprostřední bezpečnostní rizika, může být Komise nucena přijmout další opatření v souladu s nařízením (ES) č. 2111/2005.

    Letečtí dopravci z Kazachstánu

    (27)

    Letečtí dopravci z Kazachstánu byli odstraněni z přílohy A nařízení (ES) č. 474/2006 v roce 2016 (6).

    (28)

    Vzhledem k zjevnému poklesu dohledu nad provozní bezpečností ze strany příslušných orgánů v Kazachstánu zahájila Komise v únoru 2020 konzultace podle čl. 3 odst. 2 nařízení (ES) č. 473/2006. Výbor EU pro leteckou bezpečnost obdržel na svém zasedání v květnu 2020 přehled o situaci v oblasti dohledu nad bezpečností v Kazachstánu.

    (29)

    V návaznosti na zasedání Výboru EU pro leteckou bezpečnost z května 2020 udržují Komise a agentura nepřetržitý kontakt s kazašským Výborem pro civilní letectví (dále jen „výbor CAC KZ“) a akciovou společností Letecká správa Kazachstánu (dále jen „společnost AAK“) za účelem shromažďování dalších údajů a informací. Komise se zejména dotázala na zrušení osvědčení leteckého provozovatele (AOC) dopravce Sigma Airlines společností AAK z bezpečnostních důvodů.

    (30)

    Dne 16. října 2020 se uskutečnila schůzka mezi Komisí, agenturou, členskými státy a zástupci výboru CAC KZ a společnosti AAK. Společnost AAK předložila komplexní přehled o svých funkcích, o provádění dohledu nad provozní bezpečností, včetně aktualizace seznamu držitelů osvědčení leteckého provozovatele, registrovaných letadel, nehod, závažných incidentů a událostí v oblasti letectví a svých donucovacích opatření. Rovněž poskytla přehled o svých činnostech v oblasti dohledu, plánech, pokud jde o nábor a výcvik technického personálu, a svém strategickém přístupu k technickému rozvoji v souvislosti s budováním kapacity v oblasti bezpečnosti letectví. Kromě toho společnost AAK informovala o vypracování dalších postupů dohledu, posíleném provádění programu dohledu nad bezpečností a krocích podniknutých za účelem zavedení systému řízení kvality.

    (31)

    Společnost AAK vysvětlila, že společně s výborem CAC KZ přijímá opatření ke zlepšení dohledu nad bezpečností v Kazachstánu, včetně nezbytné změny vnitrostátního právního rámce, což by mělo vést k lepšímu funkčnímu oddělení obou příslušných leteckých úřadů (AAK a CAC KZ).

    (32)

    Na základě informací, které jsou v současné době k dispozici, včetně posouzení oprávnění pro provozovatele ze třetích zemí (TCO) provedeného agenturou a informací poskytnutých společností AAK před schůzkou dne 16. října 2020 i během ní se zdá, že je vyvíjeno značné úsilí k řešení situace letecké bezpečnosti v Kazachstánu, o čemž svědčí i následný vývoj. Komise bere na vědomí dosud přijatá opatření a bude pokračovat ve sledování a posuzování dalšího vývoje situace. V této souvislosti má Komise v úmyslu za pomoci agentury a členských států uskutečnit v Kazachstánu unijní posuzovací návštěvu na místě.

    (33)

    S ohledem na výše uvedené důkazy o opatřeních přijatých společností AAK a výborem CAC KZ a na základě společných kritérií stanovených v příloze nařízení (ES) č. 2111/2005 se proto Komise domnívá, že pokud jde o letecké provozovatele z Kazachstánu, neexistují v této fázi důvody změnit seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy v Unii.

    (34)

    Členské státy by měly nadále ověřovat skutečné dodržování příslušných mezinárodních bezpečnostních norem u leteckých dopravců, kteří získali osvědčení v Kazachstánu, stanovováním priorit při provádění prohlídek na odbavovací ploše u všech těchto leteckých dopravců podle nařízení (EU) č. 965/2012.

    (35)

    Pokud z jakýchkoli relevantních bezpečnostních informací vyplyne, že v důsledku nedodržení mezinárodních bezpečnostních norem existují bezprostřední bezpečnostní rizika, může být Komise nucena přijmout další opatření v souladu s nařízením (ES) č. 2111/2005.

    Letečtí dopravci z Moldavska

    (36)

    Letečtí dopravci z Moldavska, s výjimkou tří leteckých dopravců Air Moldova, Fly One a Aerotranscargo, byli v roce 2019 zařazeni do přílohy A nařízení (ES) č. 474/2006 (7).

    (37)

    Dne 23. července 2020 se na žádost Moldavska a v rámci průběžné monitorovací činnosti uskutečnila schůzka Komise a zástupců úřadu pro civilní letectví Moldavska (dále jen „úřad CAAM“), během níž úřad CAAM poskytl přehled o svých funkcích včetně základních zásad provádění dohledu nad provozní bezpečností. Další informace, které úřad CAAM poskytl, zahrnovaly přehled rozvoje a aktuální stav jejich plánu nápravných opatření v reakci na připomínky a doporučení vyplývající z unijní posuzovací návštěvy na místě v únoru 2019.

    (38)

    Kromě toho úřad CAAM dne 31. července 2020 v návaznosti na technickou schůzku poskytl dodatečné informace o pokroku dosaženém v souvislosti s plánem nápravných opatření k řešení bezpečnostních nedostatků zjištěných během unijní posuzovací návštěvy na místě. Na základě poskytnutých informací se zdá, že úřad CAAM dosáhl určitého pokroku při provádění mezinárodních bezpečnostních norem. V současné době však neexistuje dostatek důkazů, které by odůvodňovaly zrušení provozních omezení uložených leteckým dopravcům z Moldavska. Poskytnuté informace o zlepšeních by měly být dále ověřeny, nejlépe během unijní posuzovací návštěvy na místě v Moldavsku.

    (39)

    Na základě společných kritérií stanovených v příloze nařízení (ES) č. 2111/2005 se proto Komise domnívá, že pokud jde o letecké provozovatele z Moldavska, neexistují v této fázi důvody měnit seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy v Unii.

    (40)

    Členské státy by měly nadále ověřovat skutečné dodržování příslušných mezinárodních bezpečnostních norem u leteckých dopravců, kteří získali osvědčení v Moldavsku, stanovováním priorit při provádění prohlídek na odbavovací ploše u všech těchto leteckých dopravců podle nařízení (EU) č. 965/2012.

    (41)

    Pokud z jakýchkoli relevantních bezpečnostních informací vyplyne, že v důsledku nedodržení mezinárodních bezpečnostních norem existují bezprostřední bezpečnostní rizika, může být Komise nucena přijmout další opatření v souladu s nařízením (ES) č. 2111/2005.

    Letečtí dopravci z Pákistánu

    (42)

    Dopravce Pakistan International Airlines byl zařazen do přílohy B nařízení (ES) č. 474/2006 v březnu 2007 (8) a v listopadu 2007 (9) byl odstraněn.

    (43)

    Z prohlášení pákistánského federálního ministra letectví ze dne 24. června 2020 vyplynulo, že velký počet průkazů způsobilosti pilota vydaných pákistánským úřadem pro civilní letectví (dále jen „úřad PCAA“) byl získán podvodným způsobem.

    (44)

    Tato událost a rovněž přihlédnutí k nedostatečně účinnému provádění systému řízení bezpečnosti vedly agenturu k tomu, aby s účinkem od 1. července 2020 pozastavila oprávnění pro provozovatele ze třetích zemí u společností Pakistan International Airlines a Vision Air. K tomuto rozhodnutí přispěl zjevně nedostatečně účinný dohled ze strany úřadu PCAA v souladu s mezinárodními bezpečnostními normami.

    (45)

    Dne 1. července 2020 zahájila Komise konzultace s úřadem PCAA v souladu s čl. 3 odst. 2 nařízení (ES) č. 473/2006. Komise úřad PCAA požádala, aby poskytl informace o své reakci na prohlášení federálního ministra. Komise zejména požádala o informace o dohledu nad leteckými dopravci registrovanými v Pákistánu, včetně jejich systémů řízení bezpečnosti, jakož i o důkazy, že k podobné situaci nedochází v jiných odvětvích, jako je certifikace palubních průvodčí nebo udělování licencí mechanikům.

    (46)

    Ve dnech 9. července a 25. září 2020 se uskutečnily technické schůzky s úřadem PCAA za účelem projednání poskytnutých informací a přijatých opatření.

    (47)

    Úřad PCAA je v jednání s Komisí kooperativní a transparentní. Komisi informoval, že jeho přezkum situace nakonec vedl ke zrušení nebo pozastavení podvodně získaných průkazů způsobilosti, jakož i k rozhodnutí o zastavení vydávání nových licencí od konce června 2020. Úřad PCAA rovněž uvedl, že byla zavedena nová pravidla v oblasti letectví, která mají řešit vznesené otázky, a podle potřeby byla přijata donucovací opatření. Pokud jde o dohled nad systémem řízení bezpečnosti, úřad PCAA připustil, že jeho provádění se nachází v počáteční fázi. Zdá se, že úřad PCAA teprve musí účinně určit hlavní příčiny svých problémů a řešit je udržitelným způsobem.

    (48)

    Na základě informací, které jsou v současné době k dispozici, včetně informací o posouzení oprávnění pro provozovatele ze třetích zemí (TCO) provedeném agenturou je zřejmé, že úřad PCAA vyvíjí značné úsilí o přijetí nápravných opatření potřebných k řešení zjištěné situace letecké bezpečnosti v Pákistánu. Komise bere na vědomí dosud přijatá opatření a bude pokračovat ve sledování a posuzování dalšího vývoje situace. V této souvislosti má Komise v úmyslu za pomoci agentury a členských států uskutečnit v Pákistánu unijní posuzovací návštěvu na místě.

    (49)

    S ohledem na výše uvedené důkazy o opatřeních přijatých úřadem PCAA a na základě společných kritérií stanovených v příloze nařízení (ES) č. 2111/2005 se proto Komise domnívá, že pokud jde o letecké provozovatele z Pákistánu, neexistují v této fázi důvody změnit seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy v Unii.

    (50)

    Členské státy by měly nadále ověřovat skutečné dodržování příslušných mezinárodních bezpečnostních norem u leteckých dopravců, kteří získali osvědčení v Pákistánu, stanovováním priorit při provádění prohlídek na odbavovací ploše u všech těchto leteckých dopravců podle nařízení (EU) č. 965/2012.

    (51)

    Pokud z jakýchkoli relevantních bezpečnostních informací vyplyne, že v důsledku nedodržení mezinárodních bezpečnostních norem existují bezprostřední bezpečnostní rizika, může být Komise nucena přijmout další opatření v souladu s nařízením (ES) č. 2111/2005.

    Letečtí dopravci z Ruska

    (52)

    Komise, agentura a příslušné orgány členských států nadále pozorně sledovaly úroveň bezpečnosti leteckých dopravců, kteří získali osvědčení v Rusku a kteří provozují leteckou dopravu v Unii, a to i stanovováním priorit při provádění prohlídek na odbavovací ploše u některých ruských leteckých dopravců podle nařízení (EU) č. 965/2012.

    (53)

    Dne 22. října 2020 se zástupci Komise a agentury setkali se zástupci ruské federální agentury pro leteckou dopravu (dále jen „agentura FATA“), aby na základě zpráv o prohlídkách na odbavovací ploše provedených v období mezi 15. dubnem 2019 a 15. říjnem 2020 přezkoumali úroveň bezpečnosti leteckých dopravců, kteří získali osvědčení v Rusku, a aby zjistili, ve kterých případech by agentura FATA měla posílit své činnosti v oblasti dohledu.

    (54)

    Při přezkumu prohlídek na odbavovací ploše provedených v rámci programu SAFA u leteckých dopravců, kteří získali osvědčení v Rusku, nebyly zjištěny žádné závažné ani opakovaně se vyskytující bezpečnostní nedostatky.

    (55)

    Na základě momentálně dostupných informací, včetně informací poskytnutých agenturou FATA během schůzky, se Komise domnívá, že agentura FATA vykazuje v této fázi potřebné schopnosti a ochotu řešit bezpečnostní nedostatky. Na tomto základě nebylo nutné uspořádat s ruskými leteckými úřady nebo s jakýmikoli leteckými dopravci, kteří získali osvědčení v Rusku, slyšení před Výborem EU pro leteckou bezpečnost.

    (56)

    Na základě společných kritérií stanovených v příloze nařízení (ES) č. 2111/2005 se proto Komise domnívá, že v této fázi neexistují důvody, aby seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy v Unii, byl změněn tak, aby do něj byli zařazeni letečtí dopravci z Ruska.

    (57)

    Členské státy by měly i nadále ověřovat účinné dodržování příslušných mezinárodních bezpečnostních norem ze strany určitých leteckých dopravců z Ruska stanovováním priorit při provádění prohlídek na odbavovací ploše podle nařízení (EU) č. 965/2012.

    (58)

    Pokud by prohlídky odhalily bezprostřední bezpečnostní riziko v důsledku nedodržení mezinárodních bezpečnostních norem, může Komise uložit dotčeným leteckým dopravcům, kteří získali osvědčení v Rusku, zákaz provozování letecké dopravy a zařadit je na seznam v příloze A nebo v příloze B nařízení (ES) č. 474/2006.

    (59)

    Nařízení (ES) č. 474/2006 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

    (60)

    Články 5 a 6 nařízení (ES) č. 2111/2005 uznávají potřebu přijímat rozhodnutí rychle a vzhledem k dopadům na bezpečnost případně i naléhavým postupem. Pro ochranu citlivých informací a cestující veřejnosti je proto nezbytné, aby rozhodnutí přijatá v souvislosti s aktualizací seznamu leteckých dopravců, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy nebo omezení v rámci Unie, byla zveřejněna a vstoupila v platnost bezprostředně po jejich přijetí.

    (61)

    Opatření stanovená tímto nařízením jsou v souladu se stanoviskem Výboru EU pro leteckou bezpečnost zřízeného nařízením (ES) č. 2111/2005,

    PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1

    Nařízení (ES) č. 474/2006 se mění takto:

    1)

    příloha A se nahrazuje zněním uvedeným v příloze I tohoto nařízení,

    2)

    příloha B se nahrazuje zněním uvedeným v příloze II tohoto nařízení.

    Článek 2

    Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne 2. prosince 2020.

    Za Komisi,

    jménem předsedkyně,

    Adina VĂLEAN

    členka Komise


    (1)  Úř. věst. L 344, 27.12.2005, s. 15.

    (2)  Nařízení Komise (ES) č. 474/2006 ze dne 22. března 2006 o vytvoření seznamu Společenství uvádějícího letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy ve Společenství, uvedeného v kapitole II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005 (Úř. věst. L 84, 23.3.2006, s. 14).

    (3)  Nařízení Komise (ES) č. 473/2006 ze dne 22. března 2006, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro seznam Společenství uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy ve Společenství, uvedený v kapitole II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2111/2005 (Úř. věst. L 84, 23.3.2006, s. 8).

    (4)  Nařízení Komise (EU) č. 452/2014 ze dne 29. dubna 2014, kterým se stanoví technické požadavky a správní postupy týkající se letového provozu provozovatelů ze třetích zemí podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 216/2008 (Úř. věst. L 133, 6.5.2014, s. 12).

    (5)  Nařízení Komise (EU) č. 965/2012 ze dne 5. října 2012, kterým se stanoví technické požadavky a správní postupy týkající se letového provozu podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 216/2008 (Úř. věst. L 296, 25.10.2012, s. 1).

    (6)  Prováděcí nařízení Komise (EU) 2016/2214 ze dne 8. prosince 2016, kterým se mění nařízení (ES) č. 474/2006, pokud jde o seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy v Unii (Úř. věst. L 334, 9.12.2016, s. 6).

    (7)  Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/618 ze dne 15. dubna 2019, kterým se mění nařízení (ES) č. 474/2006, pokud jde o seznam uvádějící letecké dopravce, kteří podléhají zákazu nebo omezením provozování letecké dopravy v Unii (Úř. věst. L 106, 17.4.2019, s. 1).

    (8)  Nařízení Komise (ES) č. 235/2007 ze dne 5. března 2007, kterým se mění nařízení (ES) č. 474/2006 o vytvoření seznamu Společenství uvádějícího letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy ve Společenství (Úř. věst. L 66, 6.3.2007, s. 3).

    (9)  Nařízení Komise (ES) č. 1400/2007 ze dne 28. listopadu 2007, kterým se mění nařízení (ES) č. 474/2006 o vytvoření seznamu Společenství uvádějícího letecké dopravce, kteří podléhají zákazu provozování letecké dopravy ve Společenství (Úř. věst. L 311, 29.11.2007, s. 12).


    PŘÍLOHA I

    „Příloha A

    SEZNAM LETECKÝCH DOPRAVCŮ, KTEŘÍ AŽ NA VÝJIMKY PODLÉHAJÍ ZÁKAZU PROVOZOVAT LETECKOU DOPRAVU V UNII (1)

    Jméno právnické osoby leteckého dopravce, jak je uvedeno na jeho osvědčení leteckého provozovatele (AOC) (a jeho obchodní jméno, pokud je odlišné)

    Číslo osvědčení leteckého provozovatele (AOC) nebo číslo provozní licence

    Třípísmenný kód ICAO

    Stát provozovatele

    AVIOR AIRLINES

    ROI-RNR-011

    ROI

    Venezuela

    BLUE WING AIRLINES

    SRBWA-01/2002

    BWI

    Surinam

    IRAN ASEMAN AIRLINES

    FS-102

    IRC

    Írán

    IRAQI AIRWAYS

    001

    IAW

    Irák

    MED-VIEW AIRLINE

    MVA/AOC/10-12/05

    MEV

    Nigérie

    AIR ZIMBABWE (PVT)

    177/04

    AZW

    Zimbabwe

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Afghánistánu odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Afghánistán

    ARIANA AFGHAN AIRLINES

    AOC 009

    AFG

    Afghánistán

    KAM AIR

    AOC 001

    KMF

    Afghánistán

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Angoly odpovědných za regulační dohled (s výjimkou TAAG Angola Airlines a Heli Malongo), včetně

     

     

    Angola

    AEROJET

    AO-008/11-07/17 TEJ

    TEJ

    Angola

    GUICANGO

    AO-009/11-06/17 YYY

    Neznámý

    Angola

    AIR JET

    AO-006/11-08/18 MBC

    MBC

    Angola

    BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

    AO-015/15-06/17YYY

    Neznámý

    Angola

    HELIANG

    AO 007/11-08/18 YYY

    Neznámý

    Angola

    SJL

    AO-014/13-08/18YYY

    Neznámý

    Angola

    SONAIR

    AO-002/11-08/17 SOR

    SOR

    Angola

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Arménie odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Arménie

    AIRCOMPANY ARMENIA

    AM AOC 065

    NGT

    Arménie

    ARMENIA AIRWAYS

    AM AOC 063

    AMW

    Arménie

    ARMENIAN HELICOPTERS

    AM AOC 067

    KAV

    Arménie

    ATLANTIS ARMENIAN AIRLINES

    AM AOC 068

    AEU

    Arménie

    ATLANTIS EUROPEAN AIRWAYS

    AM AOC 017

    LUR

    Arménie

    MARS AVIA

    AM AOC 066

    MRS

    Arménie

    SKYBALL

    AM AOC 069

    neuvedeno

    Arménie

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Konga (Brazzaville) odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Kongo (Brazzaville)

    CANADIAN AIRWAYS CONGO

    CG-CTA 006

    Neznámý

    Kongo (Brazzaville)

    EQUAFLIGHT SERVICES

    CG-CTA 002

    EKA

    Kongo (Brazzaville)

    EQUAJET

    RAC06-007

    EKJ

    Kongo (Brazzaville)

    TRANS AIR CONGO

    CG-CTA 001

    TSG

    Kongo (Brazzaville)

    SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

    CG-CTA 004

    Neznámý

    Kongo (Brazzaville)

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali oprávnění od orgánů Demokratické republiky Kongo odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Demokratická republika Kongo

    AIR FAST CONGO

    AAC/DG/OPS-09/03

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    AIR KATANGA

    AAC/DG/OPS-09/08

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    BUSY BEE CONGO

    AAC/DG/OPS-09/04

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

    AAC/DG/OPS-09/02

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    CONGO AIRWAYS

    AAC/DG/OPS-09/01

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    KIN AVIA

    AAC/DG/OPS-09/10

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    MALU AVIATION

    AAC/DG/OPS-09/05

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    SERVE AIR CARGO

    AAC/DG/OPS-09/07

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    SWALA AVIATION

    AAC/DG/OPS-09/06

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    MWANT JET

    AAC/DG/OPS-09/09

    Neznámý

    Demokratická republika Kongo

    (DRK)

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Džibutska odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Džibutsko

    DAALLO AIRLINES

    Neznámé

    DAO

    Džibutsko

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Rovníkové Guineje odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Rovníková Guinea

    CEIBA INTERCONTINENTAL

    2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

    CEL

    Rovníková Guinea

    Cronos AIRLINES

    2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

    Neznámý

    Rovníková Guinea

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali oprávnění od orgánů Eritreje odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Eritrea

    ERITREAN AIRLINES

    AOC No 004

    ERT

    Eritrea

    NASAIR ERITREA

    AOC No 005

    NAS

    Eritrea

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Kyrgyzstánu odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Kyrgyzstán

    AIR COMPANY AIR KG

    50

    Neznámý

    Kyrgyzstán

    AIR MANAS

    17

    MBB

    Kyrgyzstán

    AVIA TRAFFIC COMPANY

    23

    AVJ

    Kyrgyzstán

    SKY KG AIRLINES

    41

    KGK

    Kyrgyzstán

    TEZ JET

    46

    TEZ

    Kyrgyzstán

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Libérie odpovědných za regulační dohled

     

     

    Libérie

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Libye odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Libye

    AFRIQIYAH AIRWAYS

    007/01

    AAW

    Libye

    AIR LIBYA

    004/01

    TLR

    Libye

    AL MAHA AVIATION

    030/18

    Neznámý

    Libye

    BURAQ AIR

    002/01

    BRQ

    Libye

    GLOBAL AVIATION AND SERVICES

    008/05

    GAK

    Libye

    LIBYAN AIRLINES

    001/01

    LAA

    Libye

    LIBYAN WINGS AIRLINES

    029/15

    LWA

    Libye

    PETRO AIR

    025/08

    PEO

    Libye

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Moldavska odpovědných za regulační dohled (s výjimkou Air Moldova, Fly One a Aerotranscargo), včetně

     

     

    Moldavsko

    Î.M „VALAN ICC“ SRL

    MD009

    VLN

    Moldavsko

    CA „AIM AIR“ SRL

    MD015

    AAM

    Moldavsko

    CA „AIR STORK“ SRL

    MD018

    MSB

    Moldavsko

    Î M „MEGAVIATION“ SRL

    MD019

    ARM

    Moldavsko

    CA „PECOTOX-AIR“ SRL

    MD020

    PXA

    Moldavsko

    CA „TERRA AVIA“ SRL

    MD022

    TVR

    Moldavsko

    CA „FLY PRO“ SRL

    MD023

    PVV

    Moldavsko

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Nepálu odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Nepál

    AIR DYNASTY HELI. S.

    035/2001

    Neznámý

    Nepál

    ALTITUDE AIR

    085/2016

    Neznámý

    Nepál

    BUDDHA AIR

    014/1996

    BHA

    Nepál

    FISHTAIL AIR

    017/2001

    Neznámý

    Nepál

    SUMMIT AIR

    064/2010

    Neznámý

    Nepál

    HELI EVEREST

    086/2016

    Neznámý

    Nepál

    HIMALAYA AIRLINES

    084/2015

    HIM

    Nepál

    KAILASH HELICOPTER SERVICES

    087/2018

    Neznámý

    Nepál

    MAKALU AIR

    057 A/2009

    Neznámý

    Nepál

    MANANG AIR PVT

    082/2014

    Neznámý

    Nepál

    MOUNTAIN HELICOPTERS

    055/2009

    Neznámý

    Nepál

    PRABHU HELICOPTERS

    081/2013

    Neznámý

    Nepál

    NEPAL AIRLINES CORPORATION

    003/2000

    RNA

    Nepál

    SAURYA AIRLINES

    083/2014

    Neznámý

    Nepál

    SHREE AIRLINES

    030/2002

    SHA

    Nepál

    SIMRIK AIR

    034/2000

    Neznámý

    Nepál

    SIMRIK AIRLINES

    052/2009

    RMK

    Nepál

    SITA AIR

    033/2000

    Neznámý

    Nepál

    TARA AIR

    053/2009

    Neznámý

    Nepál

    YETI AIRLINES

    037/2004

    NYT

    Nepál

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Svatého Tomáše a Princova ostrova odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Svatý Tomáš a Princův ostrov

    AFRICA’S CONNECTION

    10/AOC/2008

    ACH

    Svatý Tomáš a Princův ostrov

    STP AIRWAYS

    03/AOC/2006

    STP

    Svatý Tomáš a Princův ostrov

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Sierry Leone odpovědných za regulační dohled

     

     

    Sierra Leone

    Všichni letečtí dopravci, kteří získali osvědčení od orgánů Súdánu odpovědných za regulační dohled, včetně

     

     

    Súdán

    ALFA AIRLINES SD

    54

    AAJ

    Súdán

    BADR AIRLINES

    35

    BDR

    Súdán

    BLUE BIRD AVIATION

    11

    BLB

    Súdán

    ELDINDER AVIATION

    8

    DND

    Súdán

    GREEN FLAG AVIATION

    17

    GNF

    Súdán

    HELEJETIC AIR

    57

    HJT

    Súdán

    KATA AIR TRANSPORT

    9

    KTV

    Súdán

    KUSH AVIATION CO.

    60

    KUH

    Súdán

    NOVA AIRWAYS

    46

    NOV

    Súdán

    SUDAN AIRWAYS CO.

    1

    SUD

    Súdán

    SUN AIR

    51

    SNR

    Súdán

    TARCO AIR

    56

    TRQ

    Súdán


    (1)  Leteckým dopravcům uvedeným v příloze A by mohlo být dovoleno uplatňovat přepravní práva tím, že použijí letadlo pronajaté s posádkou od leteckého dopravce, na kterého se zákaz provozování letecké dopravy nevztahuje, za předpokladu, že jsou dodrženy příslušné bezpečnostní normy.


    PŘÍLOHA II

    „PŘÍLOHA B

    SEZNAM LETECKÝCH DOPRAVCŮ, KTEŘÍ PODLÉHAJÍ PROVOZNÍM OMEZENÍM V UNII (1)

    Jméno právnické osoby leteckého dopravce, jak je uvedeno na jeho osvědčení leteckého provozovatele (AOC) (a jeho obchodní jméno, pokud je odlišné)

    Číslo osvědčení leteckého provozovatele (AOC)

    Třípísmenný kód ICAO

    Stát provozovatele

    Typ letadla podléhající omezení

    Poznávací značka/značky a případně výrobní číslo/čísla letadla podléhajícího omezení

    Stát zápisu letadla do rejstříku

    AIR SERVICE COMORES

    06-819/TA-15/DGACM

    KMD

    Komory

    Celý letadlový park s výjimkou: LET 410 UVP.

    Celý letadlový park s výjimkou: D6-CAM (851336).

    Komory

    IRAN AIR

    FS100

    IRA

    Írán

    Všechna letadla typu Fokker F100 a typu Boeing B747

    Letadla typu Fokker F100, jak je uvedeno v AOC; letadla typu Boeing B747, jak je uvedeno v AOC

    Írán

    AIR KORYO

    GAC-AOC/KOR-01

    KOR

    Severní Korea

    Celý letadlový park s výjimkou: 2 letadel typu TU-204

    Celý letadlový park s výjimkou: P-632, P-633

    Severní Korea


    (1)  Leteckým dopravcům uvedeným v příloze B by mohlo být dovoleno uplatňovat přepravní práva tím, že použijí letadlo pronajaté s posádkou od leteckého dopravce, na kterého se zákaz provozování letecké dopravy nevztahuje, za předpokladu, že jsou dodrženy příslušné bezpečnostní normy.


    Top