ISSN 1977-0618

Официален вестник

на Европейския съюз

L 232

European flag  

Издание на български език

Законодателство

Година 64
30 юни 2021 г.


Съдържание

 

II   Незаконодателни актове

Страница

 

 

РЕШЕНИЯ

 

*

Решение за изпълнение (ЕС) 2021/1067 на Комисията от 17 юни 2021 година относно хармонизираното използване на радиочестотния спектър в честотната лента 5945—6425 MHz за внедряване на безжични системи за достъп, включително местни радиомрежи (WAS/RLAN) (нотифицирано под номер C(2021) 4240)  ( 1 )

1

 


 

(1)   Текст от значение за ЕИП.

BG

Актовете, чиито заглавия се отпечатват с нормален шрифт, са актове по текущо управление на селскостопанската политика и имат кратък срок на действие.

Заглавията на всички останали актове се отпечатват с удебелен шрифт и се предшестват от звезда.


II Незаконодателни актове

РЕШЕНИЯ

30.6.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 232/1


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2021/1067 НА КОМИСИЯТА

от 17 юни 2021 година

относно хармонизираното използване на радиочестотния спектър в честотната лента 5 945—6 425 MHz за внедряване на безжични системи за достъп, включително местни радиомрежи (WAS/RLAN)

(нотифицирано под номер C(2021) 4240)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката на Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (Решение за радиочестотния спектър) (1), и по-специално член 4, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

Поради нарастващия брой и разнообразие на устройствата за безжични системи за достъп, включително локалните радиомрежи (WAS/RLAN) и нарастващите скорости на свързване и обеми на обмена на данни, е необходимо да се хармонизират новите ресурси от радиочестотния спектър за предоставянето на безжичен широколентов достъп чрез WAS/RLAN в допълнение към радиочестотния спектър, който вече е наличен на неизключителна основа в радиочестотните ленти 2,4 GHz (2 400—2 483,5 MHz) и 5 GHz (5 150—5 350 MHz и 5 470—5 725 MHz). Допълнителният спектър за WAS/RLAN следва да подкрепя широките канали, необходими за много приложения (включително видеоконферентна връзка, изтеглянето на медийно съдържание, телемедицина, онлайн обучение и игри, добавена реалност и виртуална реалност), които за постигането на гигабитова скорост се нуждаят от широка честотна лента. Такива приложения придобиват все по-голямо значение при коронавирусната криза.

(2)

В съответствие със стратегията на Комисията за европейско общество на гигабитов интернет (2) всички основни социално-икономически движещи сили (включително училища, транспортни възли и основни доставчици на обществени услуги), както и предприятията, използващи интензивно цифрови технологии, следва до 2025 г. да разполагат с достъп до интернет връзка със скорост на изтегляне или качване на данни от 1 гигабит в секунда (Gbit/s). Всички домакинства в Съюза следва да разполагат с интернет връзка със скорост на изтегляне от най-малко 100 Mbit/s, която да може да бъде подобрена до 1 Gbit/s.

(3)

С регулаторната рамка за WAS/RLAN, работещи в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz, която е най-ниската 6 GHz-ова честотна лента, следва да се подобри безжичната свързаност в Съюза и да се позволи на вътрешния пазар да се възползва от ресурс от радиочестотния спектър, който потенциално е наличен в световен мащаб, като по този начин се генерират големи икономии от мащаба за производителите на оборудване. Намаляването на пречките пред достъпа до радиочестотния спектър, произтичащо от една хармонизирана регулаторна рамка, ще улесни широкомащабното разгръщане на оперативно съвместими устройства и точки за достъп за WAS/RLAN, които следва да служат като важна инфраструктура за свързаност за услуги, които допълват мобилните интернет услуги, предоставяни от операторите на мобилни мрежи. В препоръчаната рамка се определят два случая на използване на WAS/RLAN в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz, както следва: i) ниска мощност в закрити пространства (НМЗП), чието използване и постоянно разположение са ограничени до влакове с прозорци с метално покритие и въздухоплавателни средства; и ii) много ниска мощност (МНМ), която може да се използва в закрити пространства и на открито. Използването на МНМ на открито е предназначено да обхване приложения с малък обсег за преки комуникации на малка площ.

(4)

В съответствие с Правилника за радиосъобщенията на Международния съюз по далекосъобщения (ITU) (3) радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz във всичките три региона на ITU на първична основа е определена за мобилната услуга, фиксираната услуга (FS) и фиксираната спътникова услуга (FSS). Радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz се използва от спътникови наземни станции на борда на плавателни съдове, наземни станции за FSS, системи за FS (от точка до точка), пасивни датчици (сателитни), устройства с малък обсег (радиоопределяне) и свръхшироколентови приложения.

(5)

Като се има предвид значението на приложенията WAS/RLAN за постигане на целите на обществото за гигабитов интернет, техническите и експлоатационните условия за всяко ново приложение, което евентуално ще бъде въведено в бъдеще в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz или в съседни радиочестотни ленти, следва да вземат предвид необходимостта от продължаване на използването на WAS/RLAN в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz съгласно хармонизираните технически условия на настоящото решение за изпълнение на Комисията.

(6)

Радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz се използва също така от фиксирани наземни връзки (от точка до точка) на големи разстояния със среден или голям капацитет, включително за преноса на данни по опорната мрежа при мобилните широколентови мрежи. В някои държави членки разгръщането на градски железопътни интелигентни транспортни системи (ИТС), включително управление на влакове на основата на комуникации (УВОК), е разрешено в части от радиочестотната лента 5 905—5 935 MHz, а в една държава членка е разрешено в радиочестотната лента 5 925—5 975 MHz. Градските железопътни ИТС в радиочестотната лента 5,9 GHz, които са предмет на условията от Решение за изпълнение (ЕС) 2020/1426 на Комисията (4), позволяват безопасното и ефективно управление на градските железопътни операции.

(7)

На 19 декември 2017 г., за да определи допълнителен радиочестотен спектър за WAS/RLAN, в съответствие с член 4, параграф 2 от Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (5) Комисията възложи мандат на Европейската конференция по пощи и далекосъобщения (CEPT) да проучи осъществимостта и да определи хармонизирани технически условия за използването на WAS/RLAN в радиочестотната лента 5 925—6 425 MHz за предоставяне на безжични широколентови услуги.

(8)

В съответствие с този мандат CEPT публикува два доклада: i) доклад А (Доклад 73 на CEPT): „Оценка и проучване на сценариите за съвместимост и съвместно съществуване на WAS/RLAN в радиочестотната лента 5 925—6 425 MHz“ (6 март 2020 г.) и ii) доклад Б (Доклад 75 на CEPT): „Хармонизирани технически параметри за WAS/RLAN, функциониращи на базата на съвместно съществуване с подходящи техники за намаляване на радиосмущенията и/или условия за оперативна съвместимост/съвместно съществуване, работещи въз основа на общо разрешение“ (20 ноември 2020 г.). Проучванията, проведени от CEPT, показаха, че съвместното съществуване на WAS/RLAN със системите за УВОК и пътните ИТС би било технически осъществимо при подходящи мерки, като например защитна радиочестотна лента и изисквания за емисии в лентата или извън лентата, или и двете, приложими за WAS/RLAN. Тези елементи биха означавали, че радиочестотният спектър, предоставен на WAS/RLAN, няма да включва цялата радиочестотна лента 5 925—6 425 MHz. Проучванията за споделяне и за съвместимост, проведени от CEPT в съответствие с мандата, показаха, че съвместното съществуване между WAS/RLAN (НМЗП, МНМ) и съществуващите употреби (разгръщането на наземни станции за FSS и разполагане на наземни (фиксирани връзки)) в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz е осъществимо при спазване на редица условия за осигуряване на адекватна защита на съществуващите употреби във и непосредствено до употреби в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz и прилежащите ѝ ленти от вредни радиосмущения, произтичащи от оборудване WAS/RLAN. Може да е необходимо да се преразгледа граничната стойност, определена като спектрална плътност на максималната средна еквивалентна изотропно излъчвана мощност за емисии извън лентата, в диапазона под 5 935 MHz, за устройства за WAS/RLAN с МНМ. Поради това следва да се извърши преглед до 31 декември 2024 г. въз основа на отговора на CEPT съгласно мандата, възложен от Комисията по член 4, параграф 2 от Решение № 676/2002/ЕО.

(9)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета по радиочестотния спектър,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

С настоящото решение се хармонизират условията за наличие и ефективно използване на радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz за безжични системи за достъп, включително местни радиомрежи (WAS/RLAN).

Член 2

За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

а)

„Безжични системи за достъп, включително местни радиомрежи (WAS/RLAN)“ означава широколентови радиосистеми, които позволяват безжичен достъп за обществени и частни приложения, независимо от мрежовата топология, която е в основата им.

б)

„без радиосмущения и без защита“ означава, че не могат да се причиняват вредни смущения на нито една радиослужба, и че не могат да се предявяват претенции за защита на тези устройства от радиосмущения, предизвикани от радиослужби;

в)

„еквивалентна изотропно излъчвана мощност (e.i.r.p.)“ означава произведението на мощността на входа на антената и усилването на антената в дадена посока спрямо изотропна антена (абсолютно или изотропно усилване).

Член 3

До 1 декември 2021 г. държавите членки определят радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz и я предоставят на неизключителна основа, без смущения и без защита, за внедряването на WAS/RLAN в съответствие с техническите условия, определени в приложението.

При въвеждането на нови приложения в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz или в съседни радиочестотни ленти след влизането в сила на настоящото решение държавите членки не приемат технически и оперативни условия, приложими за всяко ново приложение, което неправомерно ограничава продължаването на използването на WAS/RLAN в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz в съответствие с настоящото решение.

Член 4

Настоящото решение подлежи на преразглеждане до края на 2024 г., като се вземат предвид допълнителните изследвания и измервания по отношение на граничната спектрална плътност на максималната средна стойност на e.i.r.p. за емисиите извън лентата, в диапазона под 5 935 MHz за устройства за WAS/RLAN с МНМ.

Член 5

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 17 юни 2021 година.

За Комисията

Thierry BRETON

Член на Комисията


(1)  OB L 108, 24.4.2002 г., стр. 1.

(2)  Съобщение на Комисията „Свързаност за изграждане на конкурентоспособен цифров единен пазар — към европейско общество на гигабитов интернет“ (COM/2016/587 final).

(3)  http://www.itu.int/pub/R-REG-RR (издание 2020 г.).

(4)  Решение за изпълнение (ЕС) 2020/1426 на Комисията от 7 октомври 2020 г. относно хармонизираното използване на радиочестотния спектър в честотната лента 5 875—5 935 MHz за свързани с безопасността приложения на интелигентните транспортни системи (ИТС) и за отмяна на Решение 2008/671/ЕО (ОВ L 328, 9.10.2020 г., стр. 19)

(5)  Решение № 676/2002/ЕO на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката на Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (Решение за радиочестотния спектър) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Хармонизирани технически условия за WAS/RLAN в радиочестотната лента 5 945—6 425 MHz

Таблица 1

Устройства за WAS/RLAN с ниска мощност в закрити пространства (НМЗП)

Параметър

Технически условия

Допустима експлоатация

Ограничено до употреба в закрити пространства, включително във влакове с прозорци с метално покритие (забележка 1) и въздухоплавателни средства.

Не се разрешава използване на открито, включително в пътни превозни средства.

Категория на устройството

Точка за достъп или мост за НМЗП, които се захранват от жична връзка, имат вградена антена и не се захранват от батерии.

Клиентско устройство за НМЗП, което е свързано към точка за достъп за НМЗП или друго клиентско устройство за НМЗП и може или не може да се захранва от батерии.

Радиочестотна лента

5 945 —6 425  MHz

Максимална средна еквивалентна изотропно излъчвана мощност (e.i.r.p.) за емисии в лентата (забележка 2)

23 dBm

Спектрална плътност на максималната средна e.i.r.p. за емисии в лентата (забележка 2)

10 dBm/MHz

Спектрална плътност на максималната средна e.i.r.p. за емисии извън лентата, които са под 5 935  MHz (забележка 2)

-22 dBm/MHz

Забележка 1:

Или подобни конструкции, изработени от материал с подобни характеристики на затихване.

Забележка 2:

Средната стойност на e.i.r.p. се отнася за e.i.r.p. по време на предаване радио импулс, която съответства на най-високата мощност, ако се прилага управление на мощността.

Използват се методи за достъп до спектъра и ограничаване на радиосмущенията, осигуряващи подходящо ниво на работните показатели, така че да са спазени съществените изисквания на Директива 2014/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (1). Когато съответните методи са описани в хармонизирани стандарти или части от тях, чиито данни са били публикувани в Официален вестник на Европейския съюз в съответствие с Директива 2014/53/ЕС, се осигурява ниво на работните показатели, което е най-малко еквивалентно на нивото на работните показатели, осигурявано от тези описани методи.

Таблица 2

WAS/RLAN устройства с много ниска мощност (МНМ)

Параметър

Технически условия

Допустима експлоатация

В закрити пространства и на открито.

Използването в безпилотни въздухоплавателни системи (БВС) не е разрешено

Категория на устройството

Устройството с МНМ е преносимо устройство.

Радиочестотна лента

5 945 —6 425  MHz

Максимална средна стойност на e.i.r.p. за емисии в лентата (забележка 1)

14 dBm

Спектрална плътност на максималната средна e.i.r.p. за емисии в лентата (забележка 1)

1 dBm/MHz

Спектрална плътност на максималната средна e.i.r.p. при теснолентова употреба за емисии в лентата (забележка 1) (забележка 2)

10 dBm/MHz

Спектрална плътност на максималната средна e.i.r.p. за емисии извън лентата, които са под 5 935  MHz (забележка 1)

–45 dBm/MHz до 31 декември 2024 г. (забележка 3)

Забележка 1:

Средната стойност на e.i.r.p. се отнася за e.i.r.p. по време на предаване на радиоимпулс, която съответства на най-високата мощност, ако се прилага управление на мощността.

Забележка 2:

Теснолентовите (ТЛ) устройства са устройства, които работят в канални честоти под 20 MHz. ТЛ устройствата изискват също така механизъм за смяна на честотата с най-малко 15 канала, за да работят при стойност на спектралната плътност на мощността в лентата над 1 dBm/MHz.

Забележка 3:

Целесъобразността на тази гранична стойност се подлага на преразглеждане до 31 декември 2024 г. При липса на обосновани доказателства от 1 януари 2025 г. се прилага стойност от –37 dBm/MHz.

За достъп до спектъра и ограничаване на радиосмущенията се използват методи, осигуряващи подходящо ниво на работните показатели, така че да се спазят съществените изисквания на Директива 2014/53/ЕС. Когато съответните методи са описани в хармонизирани стандарти или части от тях, чиито данни са били публикувани в Официален вестник на Европейския съюз в съответствие с Директива 2014/53/ЕС, се осигурява ниво на работните показатели, което е най-малко еквивалентно на нивото на работните показатели, осигурявано от тези описани методи.


(1)  Директива 2014/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за хармонизирането на законодателствата на държавите членки във връзка с предоставянето на пазара на радиосъоръжения и за отмяна на Директива 1999/5/ЕО (ОВ L 153, 22.5.2014 г., стр. 62);