ISSN 1977-0618

Официален вестник

на Европейския съюз

L 1

European flag  

Издание на български език

Законодателство

Година 60
4 януари 2017 г.


Съдържание

 

II   Незаконодателни актове

Страница

 

 

РЕГЛАМЕНТИ

 

*

Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1 на Комисията от 3 януари 2017 година относно процедурите за идентификация на плавателните съдове съгласно Директива 2013/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно плавателните съдове за отдих и плавателните съдове за лично ползване ( 1 )

1

 

 

Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/2 на Комисията от 3 януари 2017 година за установяване на стандартни стойности при внос с цел определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

6

 


 

(1)   Текст от значение за ЕИП.

BG

Актовете, чиито заглавия се отпечатват с нормален шрифт, са актове по текущо управление на селскостопанската политика и имат кратък срок на действие.

Заглавията на всички останали актове се отпечатват с удебелен шрифт и се предшестват от звезда.


II Незаконодателни актове

РЕГЛАМЕНТИ

4.1.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 1/1


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2017/1 НА КОМИСИЯТА

от 3 януари 2017 година

относно процедурите за идентификация на плавателните съдове съгласно Директива 2013/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно плавателните съдове за отдих и плавателните съдове за лично ползване

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2013/53/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 20 ноември 2013 г. относно плавателните съдове за отдих и плавателните съдове за лично ползване и за отмяна на Директива 94/25/ЕО (1), и по-специално член 49, параграф 1, буква в) от нея,

като има предвид, че:

(1)

С цел да се осигури по-доброто прилагане на системата за кодиране, необходима за идентификация на плавателните съдове съгласно Директива 2013/53/ЕС, да се улесни сътрудничеството между държавите членки и да се повиши прозрачността, е необходимо да се определят минимални правила относно процедурата за определяне и администриране на уникалните кодове на производителите.

(2)

Целесъобразно е да се установи, че всяка държава членка носи отговорност за определяне на национален административен орган или национален орган за уникалните кодове на производителите, който ще бъде основен орган за контакт във връзка с определянето и администрирането на кодовете на производителите.

(3)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по Директивата относно плавателните съдове за отдих, създаден съгласно член 50, параграф 1 от Директива 2013/53/ЕС,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

ГЛАВА 1

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се определят правила относно идентификацията на плавателните съдове, по-специално правила за определяне и администриране на кодовете на производителите.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

а)

„национален орган“ означава орган, назначен от националния административен орган на всяка държава членка за определяне на уникалния код на производителите;

б)

„държава, в която е установен производителят“ означава държавата, в която се намира седалището на производителя — в случай на юридическо лице, или в която е постоянният му адрес — в случай на физическо лице;

в)

„национален регистър“ означава регистъра на всяка държава членка, в който е вписан уникалният код на производителя за производителите, установени на нейна територия;

г)

„регистър за трети държави“ означава регистъра на платформата за сътрудничество на Комисията, в който е вписан уникалният код на производителя за производителите, установени в трета държава;

д)

„регистър на държавите членки“ означава компилация на националните регистри в платформата за сътрудничество на Комисията;

е)

„регистър на нотифицираните органи“ означава регистъра на платформата за сътрудничество на Комисията, в който е вписан идентификационният код за оценяването на етапа след построяването.

ГЛАВА 2

СЪСТАВ НА ИДЕНТИФИКАЦИОННИЯ НОМЕР НА ПЛАВАТЕЛНИЯ СЪД

Член 3

Идентификационен номер на плавателен съд

1.   Идентификационният номер на плавателния съд (WIN) се състои от следните елементи в следната последователност:

а)

кода на държавата на производителя, сочещ къде е установен производителят;

б)

уникалния код на производителя, определен от националния орган на държавата членка; същата комбинация от знаци, образуваща уникален код на производител, която е генерирана от национален административен орган или национален орган на една държава членка, може обаче да бъде генерирана от национален административен орган или национален орган на друга държава членка, като отличителният елемент е кодът на държавата на производителя;

в)

уникален сериен номер, определен от производителя за идентификация на плавателния съд и използван само веднъж от този производител; същата комбинация от знаци може обаче да бъде използвана и от друг производител, като отличителният елемент е съчетанието с уникалния код на производителя и кода на държавата на производителя;

г)

месец и година на производство;

д)

година на модела, съответстваща на годината, в която е предвидено конкретният плавателен съд да бъде пуснат на пазара.

2.   Съставът на WIN съответства на точка 2.1, втора алинея от приложение I към Директива 2013/53/ЕС.

ГЛАВА 3

ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА УНИКАЛНИЯ КОД НА ПРОИЗВОДИТЕЛЯ

Член 4

Определяне на уникалния код на производителя

1.   Уникалният код на производителя се определя от национален административен орган или национален орган на държавата членка след искане от страна на производителя или негов упълномощен представител в съответствие с член 6 или член 7.

2.   Уникалният код за даден производител се генерира и определя само веднъж от националния административен орган или националния орган на държавата членка. Всеки производител трябва да има само един уникален код за използване на пазара на Съюза.

Член 5

Национален административен орган за определяне на уникалния код на производителя

1.   Всяка държава членка определя национален административен орган или национален орган, отговорен за определяне на уникалния код на производителя.

2.   Всяка държава членка съобщава на Комисията националния административен орган или националния орган, оправомощен да определя уникалния код на производителя.

Член 6

Процедура за определяне на уникалния код на производителя за производител, установен в държава — членка на Съюза

1.   Преди пускането на плавателен съд на пазара на Съюза неговият производител подава до националния административен орган или националния орган в държавата членка, в която е установен, заявление на лесно разбираем от органа език, както е определено от органа, за определяне на уникалния код на производителя.

2.   Заявлението, посочено в параграф 1, се придружава от копие на документ, който доказва, че производителят е установен в държавата членка, до чийто орган е подал заявлението, на лесно разбираем от органа език, както е определено от органа.

3.   След проверка на заявлението националният административен орган или националният орган определя уникалния код на производителя в съответствие с член 4.

4.   Всяка държава членка гарантира, че уникалният код на производителя е регистриран в нейния национален регистър. Тези данни се предоставят на разположение на всички държави членки в регистъра на държавите членки.

Член 7

Процедура за определяне на уникалния код на производителя за производител, установен в трета държава

1.   Преди пускането на плавателен съд на пазара на Съюза неговият производител, установен в трета държава, или упълномощен представител на производителя подава до националния административен орган или до националния орган на държавата членка, на чиято територия производителят възнамерява да пусне плавателния съд на пазара, заявление на лесно разбираем от органа език, както е определено от органа, за определяне на уникалния код на производителя. Това заявление се подава само в една държава членка.

2.   Заявлението, посочено в параграф 1, се придружава от копие на документ, който доказва, че производителят е установен в посочената държава, на език, който е лесно разбираем от органа, в който е подадено заявлението, както е определено от органа.

3.   При получаване на заявление от производител националният административен орган или националният орган на държавата членка проверява в регистъра за трети държави за наличието на кодовата комбинация, за да се убеди, че производителят за първи път подава заявление до някоя държава членка.

4.   След проверката, посочена в параграф 3, националният административен орган или националният орган на държавата членка вписва наименованието и адреса на производителя в регистъра за трети държави, за да посочи, че държавата членка започва определянето на уникален код на производителя.

5.   След проверката на заявлението националният административен орган или националният орган определя уникалния код на производителя в съответствие с член 4. За производител, установен в трета държава, се определя само един уникален код на производител от националния административен орган на само една от държавите членки.

6.   Когато националният административен орган или националният орган определи уникалния код за производител, установен в трета държава, той го вписва в регистъра за трети държави.

Член 8

Процедура в случай на оценяване на етапа след построяването

1.   При посоченото в членове 19 и 23 от Директива 2013/53/ЕС оценяване на етапа след построяването, когато нотифицираният орган трябва да нанесе на своя отговорност идентификационния номер на плавателния съд, уникалният код на производителя се указва от идентификационния код за оценяването на етапа след построяването и се определя от националния административен орган на държавата членка, в която е установен нотифицираният орган.

2.   Когато нотифицираните органи определят идентификационния код за оценяването на етапа след построяването, те го вписват в регистъра на нотифицираните органи.

Член 9

Такси

Държавите членки могат да установят правила относно таксите, които се прилагат за определянето на уникалния код на производителя.

ГЛАВА 4

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Член 10

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 3 януари 2017 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 354, 28.12.2013 г., стр. 90.


4.1.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 1/6


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2017/2 НА КОМИСИЯТА

от 3 януари 2017 година

за установяване на стандартни стойности при внос с цел определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 (1),

като взе предвид Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията от 7 юни 2011 г. за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци (2), и по-специално член 136, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

В изпълнение на резултатите от Уругвайския кръг на многостранните търговски преговори в Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 са посочени критериите, по които Комисията определя стандартните стойности при внос от трети държави за продуктите и периодите, посочени в приложение XVI, част A от същия регламент.

(2)

Стандартната стойност при внос се изчислява за всеки работен ден съгласно член 136, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011, като се вземат под внимание променливите данни за всеки ден. В резултат на това настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Стандартните стойности при внос, посочени в член 136 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011, са определени в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 3 януари 2017 година.

За Комисията,

от името на председателя,

Jerzy PLEWA

Генерален директор

Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

(2)  ОВ L 157, 15.6.2011 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Стандартни стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

(EUR/100 kg)

Код по КН

Код на третa държавa (1)

Стандартна стойност при внос

0702 00 00

MA

97,0

TR

118,4

ZZ

107,7

0707 00 05

TR

164,3

ZZ

164,3

0709 91 00

EG

134,8

ZZ

134,8

0709 93 10

MA

123,3

TR

180,7

ZZ

152,0

0805 10 20

TR

73,6

ZZ

73,6

0805 20 10

MA

68,9

ZZ

68,9

0805 20 30 , 0805 20 50 , 0805 20 70 , 0805 20 90

IL

160,4

TR

69,9

ZZ

115,2

0805 50 10

TR

78,9

ZZ

78,9


(1)  Номенклатура на държавите, определена с Регламент (ЕС) № 1106/2012 на Комисията от 27 ноември 2012 г. за прилагане на Регламент (ЕО) № 471/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно статистиката на Общността за външната търговия с трети страни по отношение на актуализиране на номенклатурата на държавите и териториите (ОВ L 328, 28.11.2012 г., стр. 7). Код „ZZ“ означава „с друг произход“.