European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия C


C/2024/2893

25.4.2024

Публикация на заявление за регистрация на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(C/2024/2893)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„Söke Pamuğu“

ЕС №: PGI-TR-03016 – 2.10.2023

ЗНП ( ) ЗГУ (X)

1.   Наименование/наименования

„Söke Pamuğu“

2.   Държава членка или трета държава

Турция

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 2.14. Памук

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

„Söke Pamuğu“ е суров влакнодаен памук, отглеждан в район Söke. Той се добива от следните сортове: Gloria, Claudia, Carmen, Deltapine, Julia, Lydia, Beyaz Altın, DP396, Famosa и Nazilli 84.

Таблица 1

Характерни качества на „Söke Pamuğu“

ХАРАКТЕРИСТИКИ

СТОЙНОСТ

Добив на памук (kg/ha)

460 —550

Дължина на влакната (mm)

28 —32

Микронерна стойност

3,9 —4,7

Якост на опън на влакната (g/tex)

29 —37

Зрялост на влакната (%)

0,86 —0,87

Еднородност на дължината на влакната (%)

84 —86

Степен на оцветяване в жълто (+b) на влакната

7 —10

Цветова гама

(21 -1 )—(41 -1 )

Показател за замърсители във влакната (TrCnt)

9 —63

Съдържание на къси влакна (%)

6 —8

Съдържание на дълги влакна (%)

83 —87

Степен на яркост на влакната (Rd)

76 —87

Мъхесто покритие (%)

3 —6

Индекс за еластичност

125 —185

Съдържание на влага (%)

7 —8,5

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

По-долу са посочени етапите на производство на „Söke Pamuğu“, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район:

Подбор и снабдяване със семена

Подготовка на почвата

Засаждане

Напояване и торене

Грижа за растенията (без прибиране на реколтата)

Прибиране на реколтата

3.5   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

3.6   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

На опаковката трябва да е отпечатано логото за ЗГУ. Ако не може да се използва на опаковката, логото трябва да се вижда в зоната на продажба.

4.   Кратко определение на географския район

Географският район за производството на „Söke Pamuğu“ е цялата територия на околия Söke в провинция Aydın, Турция.

5.   Връзка с географския район

„Söke Pamuğu“ се отглежда в района на Söke, като се използват различни семена памук (Gloria, Claudia, Carmen, Deltapine, Julia, Lydia, Beyaz Altın, DP396, Famosa и Nazilli 84). Той е с намален коефициент на пожълтяване, лъскав вид и удължени влакна. Получените от „Söke Pamuğu“ прежди са с добри и стабилни характеристики.

В районите в Турция, в които се отглежда памук, температурите достигат най-високите си нива през юни и юли. В други райони високите температури засягат неблагоприятно насажденията от памук. Преобладаващите през лятото ветрове мелтем (Meltem) в околия Söke ускоряват изпаряването и транспирацията при растенията. Тези ветрове понижават влагата в почвата, което намалява риска от болести по растенията и насърчава растежа на растенията. Ветровете в околия Söke обикновено се описват като умерени и меки. Заради местоположението ѝ по-навътре в сушата в сравнение с крайбрежните зони, тук влиянието на морето е по-слабо. В резултат на това ветровете в Söke обикновено са слаби и не достигат висока скорост. Ветровете мелтем се усещат често през летните месеци, по-специално следобед и вечер. Тези ветрове носят прохлада и леко понижават температурите, с което се предотвратяват проблеми, свързани с температурния стрес на растенията.

Редките слани в района на Söke не увреждат растенията и поради това добивът на памук не се намалява. Неблагоприятно въздействие върху памука, отглеждан в егейския, чукуровския и югоизточния район на Анадол, оказват ниските нива на влага и високите температури. Поради това дължината на влакната, микронерната стойност, якостта на опън на влакната, тяхната зрелост, еднородност на дължината, степен на оцветяване в жълто (+b) и цветова гама са по-високи при „Söke Pamuğu“, отколкото в други райони.

„Söke Pamuğu“ е тясно свързан със структурата на почвата в околия Söke. Структурата на почвата е важен фактор, който оказва влияние върху характеристиките на растението. Плодородни почви с добро оттичане и задържане на влагата подпомагат развитието на корените на памука и осигуряват здрав растеж. Почвите са с pH от 6,5 до 7,55. Високото съдържание на основни хранителни вещества като азот, фосфор и калий в почвата води до повишаване на процента на омаганяване на „Söke Pamuğ“ и до предотвратяване на появата на нежелан жълт цвят на памука.

Засяването на семената за „Söke Pamuğu“ се извършва през последната седмица на април. Периодът за прибиране на реколтата настъпва 150—155 дни по-късно, през първата седмица на октомври. Прибирането на реколтата през октомври гарантира, че цветовата гама на „Söke Pamuğu“ попада в диапазона 21-1—41-1. Това на свой ред води до получаване на висококачествена памучна прежда с отличен цвят и качество.

Средната годишна температура в околия Söke е 17,4° C. Температурата е над 20° C през юни (когато се формира семенникът), над 25° C през юли (период на цъфтеж) и над 30° C през август (период на развитие на семенника). Температурният стрес не засяга неблагоприятно „Söke Pamuğu“. Семенниците се отварят напълно по време на периода на прибиране на реколтата, когато температурата се понижава до 15° C. Пълното отваряне на семенниците по време на прибирането на реколтата оказва въздействие върху ниската степен на оцветяване в жълто на влакната на „Söke Pamuğu“.

Годишното количество на валежите в околия Söke варира между 450 mm и 575 mm. С него се осигурява оптимален растеж и продуктивност на „Söke Pamuğu“. Ето защо управлението на напояването и наблюдението на валежите е от решаващо значение за задоволяване на нуждите от вода на растението. По време на етапа на растеж на „Söke Pamuğu“ (през юни) дължината на корена достига дълбочина от 15 cm в почвата. Необходимото количество вода в този период на слаби валежи е около 40—60 mm. През това време производителите напояват 2—3 пъти. При напояването се полагат грижи водата да не влиза в пряк контакт с растенията, защото това помага за защитата им от болести. Освен това обикновено се счита, че прекомерното напояване при отглеждането на памук води до понижаване на качеството на продукта. Чрез внимателно управление на практиките за напояване и като се вземат предвид нивата на валежите, земеделските стопани могат да осигурят „Söke Pamuğu“ да получава подходяща за неговия растеж и развитие влага. По този начин качеството на продукта не се намалява. Тази практика подобрява качеството на памука и впоследствие на преждата. През юли и август валежите в Söke обикновено са малко. Това води до подобряване на качеството на продукта поради намалената влажност.

Най-високи стойности за дължина на влакната се постигат когато нощната температура е 18—20° C (в зависимост от генотипа). В околия Söke формирането на памука се осъществява около- 70-ия до 75-ия ден, а влакната на памука се образуват през юни и юли, когато средната нощна температура е около 19—23° C. През юли и август средните дневни температури са 30—35° C. В резултат на тези условия „Söke Pamuğu“ е с по-голяма дължина на влакната от средните стойности за Турция. Линейната плътност на влакната е пропорционална на дължината, като нараства с увеличаването на дължината. Използването на памука в текстилната промишленост зависи от стойностите на дължината на влакната. Нивата на въздействие върху качеството се променят според прилаганите към дължината на влакната методи на предене. Максималната дължина на влакната на „Söke Pamuğu“ е 32 mm, а линейната им плътност е 3,9—4,7 μm. Ако класифицираме дължината на памучното влакно, то може да се определи като „доста дълго щапелно влакно“ въз основа на класа по дължина.

Качествените параметри на памука като цвят и микронерна стойност се влияят повече от условията на околната среда и техниките на отглеждане, отколкото от генетичната структура на сорта. По-специално средата оказва значително влияние върху цветовата гама и линейната плътност на влакната.

След дължината една от най-желаните характеристики на памука е линейната плътност на влакната. Колкото по-тънки са влакната, толкова по-голям е номерът на преждата и толкова повече намалява неравномерността. Получените от тънки влакна прежди са с по-голяма здравина и еднородност от получените от дебели влакна. Линейната плътност на „Söke Pamuğu“ е 3,9—4,7 μg/инч.

Производството на памук е станало традиция в околия Söke. Отглеждането на памук в нея се практикува от 1700 г. През 30-те години на XIX в. платната на османските кораби били изтъкани от прежди, произведени от „Söke Pamuğu“.

В периода между 50-те и 80-те години на миналия век в Турция има значителна миграция от селските към градските райони, което води до бързо намаляване на населението в селата. В околия Söke обаче равнището на доходите остава стабилно благодарение на производството на памук и не се наблюдава значителна мобилност на населението.

Фестивалът на памука в Söke (Söke Pamuk Festival) е традиционно ежегодно събитие за околията. Той обикновено се провежда между 1 и 6 октомври. На него се чества традицията за производство на памук в Söke, събират се производители на памук и се откроява културното богатство на района.

В рамките на Söke Pamuk Festival може да се провеждат различни дейности, включително посещения на памуковите полета, демонстрация на събиране на памук, концерти, изложби, дегустация на местни ястия, фолклорни танци и други културни прояви. Фестивалът е място за срещи на производители на памук, местни жители и посетители, и на него се представят секторът на памука и културата на района.

Препратка към публикуваната продуктова спецификация


(1)   ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1, ELI: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2012/1151/oj?locale=bg.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2893/oj

ISSN 1977-0855 (electronic edition)