European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Серия L


2024/1167

19.4.2024

РЕШЕНИЕ (ЕС) 2024/1167 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 11 април 2024 година

за изменение на Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета във връзка с продължаването на участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) в рамките на „Хоризонт Европа“

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 185 и член 188, втора алинея от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),

като имат предвид, че:

(1)

Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета (3) относно участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) беше прието съгласно Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета (4) (наричан по-долу „Хоризонт 2020“) за срок до 31 декември 2028 г.

(2)

В съответствие с Решение (ЕС) 2017/1324 последните покани за представяне на предложения в рамките на годишния работен план на PRIMA ще бъдат обявени през 2024 г., а всички непреки действия в областта на научните изследвания и иновациите ще бъдат приключени до 2028 г.

(3)

Държавите членки, участващи в PRIMA, обявиха намерението си да продължат съвместната инициатива и след 2024 г. и призоваха за продължаване на участието на Съюза в същата институционална рамка по член 185 от Договора за функционирането на Европейския съюз.

(4)

PRIMA е успешен инструмент за постигане на напредък в областта на научните изследвания и иновациите, по-специално по отношение на системите за научни изследвания и иновации на участващите държави, които са от стратегическо значение за интересите на Съюза. В съответствие със съобщението на Комисията от 18 май 2021 г., озаглавено „Глобален подход към научните изследвания и иновациите — Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят“, и съвместното съобщение на Комисията и върховния представител от 1 декември 2021 г., озаглавено „Global Gateway“, Комисията се ангажира да засили водещата роля на Съюза в подкрепата на многостранните партньорства в областта на научните изследвания и иновациите с цел намиране на нови решения на екологичните, цифровите, здравните, социалните и иновационните предизвикателства, и установи наличието на неотложна необходимост от устойчиви и висококачествени проекти, които да се изпълняват по начин, гарантиращ високо равнище на прозрачност и високи стандарти.

(5)

В съобщението си от 7 юни 2016 г., озаглавено „За създаване на нова рамка за партньорство с трети държави в рамките на Европейската програма за миграцията“, което продължава да e актуално в настоящия контекст на PRIMA, Комисията подчерта необходимостта всички политики, включително тези в областта на научните изследвания и иновациите, да са насочени към преодоляване на първопричините за миграцията чрез нов модел на сътрудничество, който да включва частни инвеститори, и с който се отделя особено внимание на малките и средните предприятия (МСП) и устойчивата инфраструктура. По-специално науката и технологиите имат все по-голямо значение в геополитически план и могат да подпомогнат дипломатическите усилия по много начини, включително в насърчаването и защитата на европейските ценности, като например академичната свобода, етиката в научните изследвания, почтеността и равенството между половете. PRIMA служи като регионален модел за научна дипломация и насърчава отношенията с неучастващите средиземноморски държави.

(6)

Тематичният обхват на PRIMA, а именно подкрепата за хранително-вкусовите системи, интегрираното водоснабдяване и управлението на водите в Средиземноморския регион, става все по-актуален. Изследвания показват, че недостигът на вода е важен фактор за увеличаването на миграцията в световен мащаб. Изменението на климата и свързаните с това природни бедствия оказват опустошително въздействие върху селскостопанското производство. Освен това, според приноса на работна група II към Шестия доклад за оценка на Междуправителствения комитет на Организацията на обединените нации по изменението на климата, се очаква средиземноморските екосистеми да бъдат сред най-засегнатите от прогресивното изменение на климата. PRIMA допринася за това Средиземноморският регион да се превърне в лидер по отношение на решения, устойчиви на изменението на климата. Превантивните мерки и мерките за адаптиране, например технологиите за обезсоляване и повишаването на устойчивостта на растенията, са от съществено значение за справяне с изменението на климата.

(7)

PRIMA следва активно да търси и насърчава полезните взаимодействия и взаимното допълване с други регионални, европейски и международни партньорства, както и с други съвместни програми за научни изследвания и иновации със съответните цели и дейности.

(8)

В доклада на Комисията от 31 май 2023 г. до Европейския парламент и Съвета относно междинната оценка на PRIMA (наричан по-долу „междинна оценка на Комисията“) се констатира, че участващите държави от Южното Средиземноморие са получили 28 % от общите средства, отпуснати чрез PRIMA до март 2022 г. Наложително е PRIMA да подкрепя редица дейности в областта на научните изследвания и иновациите, за да насърчава изграждането на по-дълготрайни общности и да увеличава сътрудничеството между участващите държави от Южното Средиземноморие, както и техния процент на участие.

(9)

Съгласно член 4, параграф 1, буква б) от Решение (ЕС) 2017/1324 изпълнителната структура на PRIMA (PRIMA-IS) беше създадена през 2017 г. като специален орган, който отговаря за прякото управление на финансовото участие на Съюза в PRIMA. Създадената в Барселона PRIMA-IS осигурява гладкото, ефикасно и прозрачно разгръщане на PRIMA, с подкрепата на секретариата и управителните органи.

(10)

Тъй като първоначалната обосновка и първоначалните цели на PRIMA все още са валидни, по-специално с оглед на непредизвикана и неоправданата агресивна война на Русия срещу Украйна, която допълнително дестабилизира неустойчивите селскостопански пазари в Южното Средиземноморие, превръщайки прехода към устойчиви продоволствени системи в още по-спешен приоритет за средиземноморските общества, а в междинната оценка на Комисията се съдържа заключението, че PRIMA е успешен инструмент с добавена стойност за Съюза, Съюзът следва да продължи да предоставя финансова подкрепа, за да може по PRIMA да се финансират действия в областта на научните изследвания и иновациите в същия тематичен обхват до 2027 г. и да се синхронизира този инструмент с многогодишната финансова рамка (МФР) на Съюза и с програмните цикли на програмите за научни изследвания и иновации, съобразени с МФР. Освен това общата продължителност на PRIMA следва да бъде удължена до 2031 г., за да се даде възможност за пълното изпълнение на тези действия в областта на научните изследвания и иновациите.

(11)

PRIMA следва да запази своята амбиция и ресурси, които я превръщат в основен инструмент за международно сътрудничество и научна дипломация в Средиземноморския регион. Бъдещите преразглеждания на стратегическата програма за научни изследвания и иновации на PRIMA следва да обхващат възможното разширяване на обхвата на целите, определени в член 2 от Решение (ЕС) 2017/1324, включително свързаните с енергетиката и климата научни изследвания и иновации, и да вземат предвид въздействието на новите портфейли върху други първични ресурси, а именно водите, земята и селското стопанство. Подобно възможно разширяване на обхвата на тези цели би създало възможности за развитие на области на научните изследвания и иновациите, които понастоящем не са обхванати от PRIMA, и би насърчило приложенията в редица сектори. По-специално, възприемането на нов подход към връзката вода — енергия — храна би могъл да помогне на лицата, отговорни за вземането на решения, да разберат тези сложни енергийни системи и да обвържат планирането на ресурсите с надежден технически експертен опит и управление.

(12)

Продължаващата финансова подкрепа на Съюза за PRIMA следва да идва от общия бюджет на Съюза, разпределен за специфичната програма за осъществяване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, създадена с Решение (ЕС) 2021/764 на Съвета (5), и по-конкретно от стълб II „Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“ и съответния тематичен клъстер vi) „Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“.

(13)

Междинната оценка на Комисията показа, че ниският процент на успеваемост на кандидатите за финансиране би могъл да обезкуражи потенциалните кандидати в бъдеще. PRIMA-IS и държавите, участващи в PRIMA (наричани по-долу „участващите държави“), трябва да положат допълнителни усилия за подобряване на ефикасността на своите дейности чрез намаляване на сложността, която е следствие от различните национални схеми за финансиране, намаляване на времето за отпускане и подобряване на достъпа до финансиране за научни изследвания и иновации.

(14)

PRIMA се финансира по линия на „Хоризонт 2020“. За да продължи и след 2025 г. PRIMA следва да се финансира и управлява съгласно Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета (6) (наричан по-долу „Хоризонт Европа“). Следователно Решение (ЕС) 2017/1324 следва да бъде приведено в съответствие с Регламент (ЕС) 2021/695, както и с Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (7).

(15)

Решение (ЕС) 2017/1324 следва да бъде приведено в съответствие с целите и приоритетите за научни изследвания и иновации на „Хоризонт Европа“ и с общите принципи и условия, предвидени в член 10, както и в приложения III и VI към Регламент (ЕС) 2021/695. Следователно е необходимо най-малко 40 % от държавите членки да участват в разширената PRIMA. Освен това PRIMA следва да работи в една от приоритетните области за институционализираните европейски партньорства и всички участващи държави следва да изразят дългосрочния си финансов ангажимент. Тези условия вече са изпълнени, тъй като сегашното равнище на участие на държавите членки е 41 %, а PRIMA попада в приоритетна област на партньорство 5: „Устойчиви, приобщаващи и кръгови биотехнологични решения“ от приложение VI към Регламент (ЕС) 2021/695, а участващите държави са заявили дългосрочния си финансов ангажимент към PRIMA.

(16)

PRIMA трябва да функционира по прост, гъвкав, открит и прозрачен начин. PRIMA-IS трябва да положи специални усилия за укрепване на диалога с обществото, да насърчава активното участие и да гарантира, че широката общественост е достатъчно и своевременно информирана за нейните дейности. За тази цел е необходимо PRIMA-IS да подобри комуникационната си стратегия за улесняване на обмена на информация, най-добри практики и резултати от научните изследвания с участието на мрежи в академичната област и в областта на науката и знанието, социалните и икономическите партньори, медиите, промишлени МСП и други заинтересовани страни.

(17)

Финансовото участие на Съюза в PRIMA следва да бъде обвързано с поемането на официален ангажимент от страна на участващите държави за финансово участие най-малко на равнището на финансовото участие на Съюза. По тази причина спазването на официалните финансови ангажименти следва да се наблюдава отблизо и редовно от PRIMA-IS.

(18)

За постигане на целите на PRIMA съвкупната вноска на участващите държави следва да бъде най-малко равна на финансовото участие на Съюза. Следователно вноската на участващите държави следва да отговаря на приноса на Съюза по линия на „Хоризонт Европа“ в съответствие с принципа, посочен в приложение III към Регламент (ЕС) 2021/695. За да се гарантира, че този принцип ще се зачита надлежно, следва да се вземат предвид само вноските на участващите държави, направени след 31 декември 2024 г.

(19)

За да гарантират постоянния си ангажимент към целите на PRIMA, финансирани чрез „Хоризонт Европа“, както и ангажимента към новите задължения съгласно регламенти (ЕС) 2021/695 и (ЕС, Евратом) 2018/1046, Алжир, Египет, Йордания, Ливан и Мароко следва официално да приемат новите условия, произтичащи от настоящото решение, като сключат споразумения със Съюза под формата на размяна на писма за изменение и допълнение на съществуващите международни споразумения за научно и технологично сътрудничество, сключени с тях. Това не следва да се отразява на участието им в дейностите на PRIMA, финансирани съгласно „Хоризонт 2020“.

(20)

Общото финансово участие на Съюза в PRIMA следва да се определи под формата на максимална сума. В съответствие с член 16, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/695 следва да е възможно финансовото участие на Съюза в PRIMA съгласно „Хоризонт Европа“ да бъде увеличено с вноски от трети държави, асоциирани към „Хоризонт Европа“. Това следва да става при условие че общата сума, с която се увеличава финансовото участие на Съюза, е поне равна на вноската на участващите държави.

(21)

Като се вземат предвид целите на PRIMA, субектите, установени в трети държави, които не са участващи държави, следва да имат право да кандидатстват за финансиране по конкретни теми на покани за представяне на предложения, предвидени в годишния работен план на PRIMA. Следва да се предприемат всички подходящи мерки, включително договорни мерки, за защита на финансовите интереси на Съюза. За тази цел следва да се сключат споразумения в областта на науката и технологиите с трети държави, в които са установени такива субекти.

(22)

Докато последващите одити на разходите за непреки действия, финансирани по програма „Хоризонт 2020“, следва да продължат да се извършват съгласно Регламент (ЕС) № 1291/2013, непреките действия, финансирани по програма „Хоризонт Европа“, следва да се одитират в съответствие с Регламент (ЕС) 2021/695.

(23)

В „Хоризонт Европа“ се обръща особено внимание на достъпа на Комисията до резултатите и друга информация, свързана с действията, за целите на разработването, изпълнението и наблюдението на политиките или програмите на Съюза при институционализирани европейски партньорства. Ето защо PRIMA-IS следва да гарантира достъп на Комисията до цялата информация, свързана с финансираните от нея непреки действия, включително приноса и резултатите на бенефициерите, които участват в непреки действия. За да защитят интересите си, участващите държави също следва да имат достъп до информация, свързана с предложения, в които са включени кандидати, установени на тяхна територия. Тези права на достъп следва да са съобразени със приложимите правила за поверителност.

(24)

Комисията следва редовно да оценява изпълнението на ангажиментите, поети от участващите държави, като след тези оценки може да включи, при необходимост, участващите държави и PRIMA-IS и да бъде в състояние да предприеме подходящи мерки.

(25)

Във връзка с удължаването на PRIMA се изисква наблюдение и оценка в съответствие с разпоредбите на „Хоризонт Европа“. Комисията следва да извърши междинна оценка на PRIMA до 31 декември 2025 г. и окончателна оценка до 31 декември 2031 г. Тези оценки следва да бъдат включени в цялостната междинна и окончателна оценка на „Хоризонт Европа“. В рамките на оценките следва да се преценят качеството и ефикасността на PRIMA, както и напредъка в постигането на целите на PRIMA през целия му жизнен цикъл, включително осъществяването му в рамките както на „Хоризонт 2020“, така и на „Хоризонт Европа“. Комисията следва да публикува и разпространява резултатите и заключенията от тези оценки. В съответствие с член 10, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕС) 2021/695 PRIMA следва да има ясен жизнен цикъл, да бъде ограничено във времето и да включва условия за постепенно прекратяване на финансирането по „Хоризонт Европа“.

(26)

Поради това Решение (ЕС) 2017/1324 следва да бъде съответно изменено,

ПРИЕХА НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Решение (ЕС) 2017/1324 се изменя, както следва:

1)

Член 1 се заменя със следното:

„Член 1

Участие в PRIMA

1.   Съюзът участва в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) — институционализирано европейско партньорство съгласно член 10, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета (*1) („Хоризонт Европа“), осъществявано съвместно от България, Хърватия, Кипър, Франция, Германия, Гърция, Израел, Италия, Люксембург, Малта, Португалия, Словения, Испания, Тунис и Турция („участващите държави“), в съответствие с условията, предвидени в настоящото решение, и след като уведомят за участието си в дейностите на PRIMA чрез подписване на писмо за поемане на ангажимент.

2.   Алжир, Египет, Йордания, Ливан и Мароко продължават да бъдат участващи държави за целите на дейностите на PRIMA, финансирани съгласно член 3, параграф 1, буква а). За целите на участието им в дейностите на PRIMA, финансирани съгласно член 3, параграф 1, буква б), те се считат за участващи държави само при условие че бъде сключено споразумение под формата на размяна на писма за изменение и допълнение на съществуващите международни споразумения със Съюза за научно и технологично сътрудничество, в което се определят новите ред и условия за тяхното участие в PRIMA.

3.   Всяка държава членка и всяка трета държава, асоциирана към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, различна от изброените в параграф 1 от настоящия член, може да участва в PRIMA, в случай че изпълнява условието, предвидено в член 4, параграф 1, буква в), и спазва по-специално член 11, параграф 5. Тя подписва писмо за поемане на ангажимент, с което потвърждава реда и условията на своето участие в PRIMA по отношение съответно на „Хоризонт 2020“ или на „Хоризонт Европа“, в зависимост от случая.

Държави членки и трети държави, асоциирани към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, които изпълняват условията, посочени в първа алинея, се считат за участващи държави за целите на настоящото решение.

4.   Всяка трета държава, неасоциирана към „Хоризонт 2020“ или „Хоризонт Европа“, различна от изброените в параграф 2 от настоящия член, може да участва в PRIMA, при условие че:

а)

изпълнява условието, посочено в член 4, параграф 1, буква в), и спазва по-специално член 11, параграф 5;

б)

изпълнителната структура за PRIMA (PRIMA-IS) одобри участието ѝ в PRIMA, след като проучи целесъобразността на нейното участие за постигане на целите на PRIMA; както и

в)

сключи международно споразумение със Съюза за научно и технологично сътрудничество, в което се определят редът и условията за участието ѝ в PRIMA.

Трети държави, които изпълняват условията, посочени в първа алинея, се считат за участващи държави за целите на настоящото решение.

(*1)  Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013 (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1).“ "

2)

В член 2 параграф 1 се заменя със следното:

„1.   PRIMA допринася за постигането на общите и специфичните цели на Регламент (ЕС) 2021/695, по-специално на член 3 от него, и спомага за постигането на общите цели за изграждане на капацитет за научни изследвания и иновации и развитие на познания и за разработване на общи новаторски решения за селскостопанските и продоволствени системи с цел да станат по-устойчиви, както и за интегрирано водоснабдяване и управление на водите в Средиземноморския регион, така че посочените системи и интегрирано водоснабдяване и управление на водите и тяхното управление и осигуряване да станат по-устойчиви спрямо изменението на климата, по-ефикасни, по-ефективни от гледна точка на разходите и по-устойчиви в екологичен и социален план, както и за да се засили техният принос към разрешаването на проблемите с недостига на вода, продоволствената сигурност, храненето, здравето, благосъстоянието и миграцията нагоре по веригата.“

3)

В член 3 параграфи 1 и 2 се заменят със следното:

„1.   Финансовото участие на Съюза в PRIMA, включително бюджетните кредити от ЕИП, е равно на вноските на участващите държави. Финансовото участие на Съюза е в размер до 325 000 000 EUR и се разпределя, както следва:

а)

до 220 000 000 EUR от „Хоризонт 2020“;

б)

до 105 000 000 EUR от „Хоризонт Европа“.

Размерът на финансовото участие на Съюза от „Хоризонт Европа“ може да бъде увеличен чрез вноски от трети държави, асоциирани към „Хоризонт Европа“, в съответствие с член 16, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/695, при условие че общото увеличение на финансовото участие на Съюза e най-малко равно на вноските на участващите държави, посочени в член 1, параграф 1 от настоящото решение.

2.   Финансовото участие на Съюза, посочено в параграф 1, буква а) от настоящия член, се изплаща от бюджетните кредити в общия бюджет на Съюза, разпределени за съответните части на специфичната програма за изпълнение на „Хоризонт 2020“, създадена с Решение 2013/743/ЕС на Съвета, и по-специално част II „Водещи позиции в промишлеността“ и част III „Обществени предизвикателства“, в съответствие с член 57 от Регламент (ЕС) 2021/695 и член 62, параграф 1, буква в), точка vii) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (*2).

2а.   Финансовото участие на Съюза, посочено в параграф 1, буква б) от настоящия член, се изплаща от бюджетните кредити в общия бюджет на Съюза, разпределени за съответните части на специфичната програма за изпълнение на „Хоризонт Европа“, създадена с Решение (ЕС) 2021/764 на Съвета (*3), и по-специално стълб II „Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“, клъстер vi) „Храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда“, в съответствие с член 62, параграф 1, буква в), точка vii) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.

(*2)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1)."

(*3)  Решение (ЕС) 2021/764 на Съвета от 10 май 2021 г. за създаване на специфична програма за изпълнение на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за отмяна на Решение 2013/743/ЕС (ОВ L 167 I, 12.5.2021 г., стр. 1).“ "

4)

Член 4 се изменя, както следва:

а)

в параграф 1 букви б, в) и г) се заменят със следното:

„б)

определянето от страна на участващите държави или от страна на организации, определени от участващите държави, на орган, който има правосубектност, както е посочено в член 62, параграф 1, буква в), точка vii) от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, като PRIMA-IS, която носи отговорност за ефикасното осъществяване на PRIMA, за получаването, разпределянето и наблюдението във връзка с финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1 от настоящото решение, както и на вноските на участващите държави, когато е необходимо, както и за това да се гарантира, че се предприемат всички необходими действия за постигане на целите на PRIMA;

в)

поемането на задължение от страна на участващите държави да се включат във финансирането на PRIMA с вноска от националните ресурси, която е от значение за целите на PRIMA и е най-малко равна на финансовото участие на Съюза;

г)

демонстрирането от страна на PRIMA-IS на способността ѝ да изпълнява PRIMA, включително да получава, разпределя и наблюдава финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1 от настоящото решение, в рамките на непрякото управление на бюджета на Съюза в съответствие с членове 62 и 154 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046;“

;

б)

в параграф 2 буква в) се заменя със следното:

„в)

спазването от страна на PRIMA-IS на изискванията за отчитане, установени в член 155 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046;“

;

в)

параграф 3 се заменя със следното:

„3.   Комисията прави непрекъсната оценка на изпълнението на задълженията, поети от участващите държави, и след тази оценка може да включи участващите държави и PRIMA-IS, ако е необходимо, и предприема подходящи мерки, включително предвидените в член 9.“

5)

Член 5 се изменя, както следва:

а)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Участващите държави правят вноски, финансови или в натура, или уреждат извършването на такива вноски от страна на своите национални органи за финансиране в размер на най-малко 325 000 000 EUR от 7 август 2017 г. до 31 декември 2031 г.

“;

б)

параграф 6 се заменя със следното:

„6.   Вноските на участващите държави, посочени в параграф 2 от настоящия член, се извършват след приемането на годишния работен план. Когато годишният работен план е приет през референтната година, посочена в член 6, параграф 2, вноските, посочени в параграф 2, буква в) от настоящия член, които се отчитат като вноски от участващите държави, включени в годишния работен план, може да включват вноски, направени след 1 януари същата година. Вноските, посочени в параграф 2, буква в) от настоящия член, които се отчитат като вноски от участващите държави, включени в първия годишен работен план, обаче могат да включват вноски, направени след 7 август 2017 г.“

6)

Член 6 се заменя със следното:

„Член 6

Дейности и осъществяване на PRIMA

1.   PRIMA подкрепя широк диапазон от дейности за научни изследвания и иновации, описани в годишния работен план, посредством:

а)

непреки действия по смисъла на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) 2021/695, финансирани от PRIMA-IS в съответствие с член 7 от настоящото решение, основно под формата на безвъзмездни средства вследствие на транснационални открити, прозрачни и конкурентни покани за представяне на предложения, организирани от PRIMA-IS, включително:

i)

действия за научни изследвания и иновации, както и действия за иновации;

ii)

координационни и спомагателни действия, съсредоточени върху дейностите по разпространение и информиране с цел популяризиране на PRIMA и постигане на максимално въздействие от дейността на PRIMA;

б)

дейности, финансирани от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, които допринасят за постигането на целите на PRIMA или които са пряко свързани с усвояването на резултатите от проектите по PRIMA и които включват:

i)

дейности, избрани вследствие на транснационални открити, прозрачни и конкурентни покани за представяне на предложения, организирани от PRIMA-IS, управлявани от националните органи за финансиране по линия на националните програми на участващите държави, по които се предоставя финансова подкрепа основно под формата на безвъзмездни средства;

ii)

дейности по националните програми на участващите държави, включително транснационални проекти.

2.   PRIMA се изпълнява въз основа на годишни работни планове, обхващащи дейностите, които трябва да се предприемат в периода от 1 януари до 31 декември на дадена година („референтна година“). PRIMA-IS приема годишните работни планове до 31 март на референтната година след получаване на одобрение от Комисията. При приемането на годишните работни планове PRIMA-IS и Комисията действат без ненужно забавяне. PRIMA-IS предоставя публичен достъп до годишния работен план.

3.   Дейностите, посочени в параграф 1, букви а) и б), могат да започнат само през референтната година и само след приемането на годишния работен план за тази година.

4.   Ако годишният работен план е приет през референтната година, финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, може да послужи за възстановяване на административните разходи на PRIMA-IS, направени след 1 януари на същата референтна година съгласно съответния годишен работен план. Финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, обаче може да послужи за възстановяване на административни разходи на PRIMA-IS, направени след 7 август 2017 г. в съответствие с първия годишен работен план.

5.   Дейности могат да бъдат финансирани по линия на PRIMA само ако са предвидени в годишния работен план. В годишния работен план се прави разграничение между дейностите, посочени в параграф 1, буква а) от настоящия член, дейностите, посочени в параграф 1, буква б) от настоящия член, и административните разходи на PRIMA-IS. В него се предвиждат прогнозни разчети за съответните им разходи, както и за бюджетното разпределение за дейностите, финансирани от финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, и за дейностите, финансирани от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1. Годишният работен план включва също така прогнозната стойност на вноските в натура на участващите държави, посочени в член 5, параграф 2, буква б).

6.   В изменените годишни работни планове за референтна година и в годишните работни планове за следващите референтни години се вземат предвид резултатите от предишните покани за представяне на предложения. Те се стремят да решат проблема с недостатъчното покритие на научни области, и по-специално онези, които първоначално са обхванати в дейностите по параграф 1, буква б), за които няма достатъчно финансиране.

7.   Последните дейности, които се финансират, включително последните покани за представяне на предложения в рамките на съответните годишни работни планове, започват до 31 декември 2027 г. В надлежно обосновани случаи те могат да започнат до 31 декември 2028 г.

8.   Дейностите, които се финансират от участващите държави без финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, могат да бъдат включени в годишния работен план само след положителен резултат от външната им независима оценка, изготвена при международна партньорска проверка по отношение на целите на PRIMA, организирана от PRIMA-IS.

9.   Дейностите, включени в годишния работен план, които са финансирани от участващите държави съгласно параграф 1, буква б) от настоящия член, се изпълняват в съответствие с общите принципи, които PRIMA-IS приема след получаване на одобрение от Комисията. Общите принципи са съобразени с принципите, установени в настоящото решение, в дял VIII от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 и в глава II от Регламент (ЕС) 2021/695. След получаване на одобрение от Комисията PRIMA-IS също така приема изискванията за отчитане от страна на участващите държави пред PRIMA-IS, включително по отношение на показателите, предвидени за всяка от тези дейности.

10.   Освен на общите принципи, посочени в параграф 9, дейностите, посочени в параграф 1, буква б), точка i), трябва да отговарят и на следните условия:

а)

предложенията са за транснационални проекти, като минималният брой на участниците е най-малко три независими правни субекта, които са установени в три различни държави, считани за участващи държави в съответствие с настоящото решение към крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения, от които:

i)

най-малко един е установен в държава членка или в трета държава, асоциирана съответно към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, в зависимост от случая, и не попада в обхвата на точка ii); както и

ii)

най-малко един е установен в трета държава, посочена в член 1, параграф 2, или в трета държава, граничеща със Средиземно море;

б)

предложенията се подбират след отправяне на транснационални покани за представяне на предложения и се оценяват от най-малко трима независими експерти въз основа на следните критерии за отпускане на средства: върхови постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението;

в)

предложенията се класират в съответствие с резултатите от оценката, посочена в буква б), подборът се извършва от PRIMA-IS в резултат на това класиране, а участващите държави се договарят за подходящ режим на финансиране, който позволява получаване на възможно най-голям брой предложения над прага, които да бъдат финансирани въз основа на това класиране, по-специално чрез осигуряване на резерв към националните вноски за покани за представяне на предложения.

По отношение на класирането, посочено в буква в), в случай че един или повече проекти не могат да бъдат финансирани, могат да бъдат избрани проектите, които са класирани непосредствено след тях.

11.   PRIMA-IS извършва наблюдение и ежегодно докладва на Комисията относно изпълнението на всички дейности, включени в годишната работна програма.

12.   Всяко съобщение или публикация, свързани с дейностите по PRIMA и извършени в сътрудничество с PRIMA, независимо дали са предприети от PRIMA-IS, участваща държава, националните финансиращи органи на дадена участваща държава или участниците в дадена дейност, се означават със следното заглавие или подзаглавие: „[наименование на дейността] е част от PRIMA, съфинансирано от Европейския съюз.“

7)

Член 7 се заменя със следното:

„Член 7

Правила за участие и разпространение на резултатите

1.   PRIMA-IS се счита за орган за финансиране съгласно определението в член 2, точка 11 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 и в член 2, точка 14 от Регламент (ЕС) 2021/695, според случая, и предоставя финансова подкрепа за непреките действия, посочени в член 6, параграф 1, буква а) от настоящото решение, в съответствие с правилата, установени в съответните регламенти, и при спазване на дерогациите, предвидени в настоящия член.

2.   В съответствие с член 17, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/695 и чрез дерогация от член 9, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1290/2013 и от член 22, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/695, минималният брой на участниците е три правни субекта, установени в три различни държави, считани за участващи държави, до крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения, от които най-малко един е установен:

а)

в държава членка или в трета държава, асоциирана съответно към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, в зависимост от случая, и не попада в обхвата на буква б) от настоящия член;

б)

в трета държава, посочена в член 1, параграф 2, или в трета държава, граничеща със Средиземно море.

3.   Чрез дерогация от член 9, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 и от член 22, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/695, в надлежно обосновани случаи, предвидени в годишния работен план, минималното условие е участието на един правен субект, установен в участваща държава до крайния срок за кандидатстване по съответната покана за представяне на предложения.

4.   Чрез дерогация от член 10, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 и от член 23, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) 2021/695, се счита, че следните участници отговарят на условията за финансиране от PRIMA-IS:

а)

правни субекти, установени в участваща държава или създаден съгласно правото на Съюза;

б)

международни организации от европейски интерес съгласно определението в член 2, параграф 1, точка 12 от Регламент (ЕС) № 1290/2013 за дейности по PRIMA, финансирани съгласно член 3, параграф 1, буква а) от настоящото решение, или международни организации за европейски научни изследвания съгласно определението в член 2, точка 15 от Регламент (ЕС) 2021/695 за дейности по PRIMA, финансирани съгласно член 3, параграф 1, буква б) от настоящото решение.

5.   При участие на международна организация или на правен субект, установен в държава, която не е участваща държава, които не отговарят на условията за финансиране в съответствие с параграф 4, финансиране от PRIMA-IS може да бъде предоставено, ако е изпълнено най-малко едно от следните условия:

а)

участието на съответната международна организация или съответния правен субект се счита от PRIMA-IS за съществено за изпълнението на действието;

б)

участието на такива субекти е предвидено в годишния работен план, а възможността за такова финансиране е предвидена в двустранно споразумение за научно и технологично сътрудничество или в друго споразумение, с което се гарантира защитата на финансовите интереси на Съюза, сключено между Съюза и международната организация или, при правен субект, установен в държава, която не е участваща държава — държавата, в която е мястото му на установяване.

6.   Без да се засяга Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046, в приложимия образец на споразумение за отпускане на безвъзмездни средства може да се предвиди правни субекти, установени в държави, които не са участващи държави и които получават финансиране от PRIMA-IS, също да предоставят подходящи финансови гаранции.

7.   Съюзът сключва с трети държави споразумения, които предвиждат защитата на финансовите интереси на Съюза.“

8)

Член 8 се изменя, както следва:

а)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   При положителна предварителна оценка на PRIMA-IS в съответствие с член 154, параграф 3 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 и осигуряване на достатъчни финансови гаранции в съответствие с член 62, параграф 1, буква в), точка vi) от посочения регламент Комисията, от името на Съюза, сключва с PRIMA-IS споразумение за финансово рамково партньорство и споразумения за финансово участие.

“;

б)

в параграф 2 уводната част се заменя със следното:

„2.   Споразумението за финансово рамково партньорство, посочено в параграф 1 от настоящия член, се сключва в съответствие с член 130 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046. В него, наред с друго, се определя също така следното:“

9)

В член 9 се добавя следният параграф:

„3.   Решението на Комисията за прекратяване, пропорционално намаляване или спиране на финансовото участие на Съюза не възпрепятства възстановяването на допустимите разходи, вече извършени от участващите държави, преди PRIMA-IS да бъде уведомена за решението.“

10)

В член 10 параграф 1 се заменя със следното:

„1.   PRIMA-IS извършва последващи одити на разходите за непреки действия съгласно Регламент (ЕС) № 1291/2013 в съответствие с член 29 от същия регламент.

1а.   PRIMA-IS извършва одити на разходите за непреки действия съгласно Регламент (ЕС) 2021/695 в съответствие с член 53 от Регламент (ЕС) 2021/695 като част от непреките действия по програма „Хоризонт Европа“, по-специално в съответствие със стратегията за одит, посочена в член 53, параграф 2 от същия регламент.“

11)

Член 11 се изменя, както следва:

а)

вмъква се следният параграф:

„3а.   В съответствие с Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета (*4) Европейската прокуратура разполага с правомощия за разследване и наказателно преследване на престъпления, засягащи финансовите интереси на Съюза, съгласно член 4 от посочения регламент.

(*4)  Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 г. за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура (ОВ L 283, 31.10.2017 г., стр. 1).“;"

б)

параграфи 4 и 5 се заменят със следното:

„4.   Без да се засягат параграфи 1 — 3а, договорите и споразуменията и решенията за отпускане на безвъзмездни средства, произтичащи от прилагането на настоящото решение, съдържат разпоредби за изрично оправомощаване на Комисията, PRIMA-IS, Сметната палата, Европейската прокуратура и OLAF да извършват такива одити и разследвания съгласно съответните им правомощия. Когато изпълнението на дейност е възложено на външен подизпълнител или направено чрез вторично оправомощаване, изцяло или частично, или когато се изисква възлагане на поръчка или отпускане на финансова подкрепа на трета страна, договорът или споразумението или решението за отпускане на безвъзмездни средства включва задължението на изпълнителя или бенефициера да наложи на участващата трета страна изрично да приеме тези правомощия на Комисията, PRIMA-IS, Сметната палата, Европейската прокуратура и OLAF.

4а.   PRIMA-IS предоставя на националната сметна палата на всяка участваща държава по нейно искане достъп до цялата необходима за провеждането на нейните одити информация, свързана с националните вноски на съответната участваща държава, включително информация в електронен формат, необходима за извършване на нейните одити.

5.   При осъществяването на PRIMA участващите държави предприемат необходимите законодателни, регулаторни, административни и други мерки за защита на финансовите интереси на Съюза, по-специално за осигуряване на пълното възстановяване на всички суми, дължими на Съюза съгласно Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046.“

12)

Вмъква се следният член:

„Член 11а

Достъп до резултати и информация за предложения

1.   PRIMA-IS предоставя на Комисията и, когато е приложимо, на органите на участващите държави достъп до цялата информация, свързана с непреките действия, които финансира. Тази информация включва приноса и резултатите на бенефициерите, които участват в непреки действия, или всякаква друга информация, която бъде счетена за необходима за разработването, изпълнението, наблюдението и оценката на политиките или програмите на Съюза или, ако е приложимо, на участващите държави. Тези права на достъп са ограничени до употреба с нетърговска и неконкурентна цел и са съобразени с приложимите правила за поверителност.

2.   PRIMA-IS предоставя на Комисията информацията, съдържаща се в представените предложения, за целите на разработването, изпълнението, наблюдението и оценката на политиките или програмите на Съюза. Това изискване се прилага mutatis mutandis спрямо участващите държави по отношение на предложения, в които са включени кандидати, установени на съответната им територия.“

13)

В член 12 параграфи 2–5 се заменят със следното:

„2.   PRIMA-IS се ръководи от управителен съвет. Всички участващи държави са представени в управителния съвет. Управителният съвет e органът на PRIMA-IS, отговорен за вземането на решения.

След като получи одобрение от Комисията, управителният съвет приема следното:

а)

годишния работен план на PRIMA;

б)

общите принципи, посочени в член 6, параграф 9;

в)

изискванията към участващите държави да представят доклади на PRIMA-IS.

Управителният съвет проверява дали са изпълнени условията, посочени в член 1, параграф 3 и член 4, параграф 1, буква в), и информира Комисията за това.

Управителният съвет одобрява участието в PRIMA на всяка трета държава, която не е асоциирана към „Хоризонт 2020“ или към „Хоризонт Европа“, различна от изброените в член 1, параграф 2, след като разгледа целесъобразността на участието на тази трета държава за постигането на целите на PRIMA.

Всяка участваща държава има право на един глас в управителния съвет. Решенията се вземат с консенсус. При липса на консенсус управителният съвет приема решенията си с мнозинство от най-малко 75 % от подадените действителни гласове.

Съюзът, представляван от Комисията, се кани на всички заседания на управителния съвет като наблюдател и може да взема участие в неговите дискусии. Той получава и всички необходими за тази цел документи.

3.   Управителният съвет определя броя на членовете на координационния комитет, които не могат да бъдат по-малко от пет. Управителният съвет назначава членовете на координационния комитет. Координационният комитет наблюдава работата на директора и консултира управителния съвет по осъществяването на PRIMA от секретариата. По-специално, той дава насоки за изпълнението на годишния бюджет и за годишния работен план.

4.   Управителният съвет създава секретариата на PRIMA-IS като изпълнителен орган на PRIMA.

Секретариатът осъществява следните дейности:

а)

изпълнява годишния работен план;

б)

осигурява подкрепа за другите органи на PRIMA-IS;

в)

наблюдава осъществяването на PRIMA и докладва за него;

г)

управлява финансовото участие на Съюза, посочено в член 3, параграф 1, и финансовите вноски на участващите държави и докладва за използването им;

д)

увеличава видимостта на PRIMA чрез мерки за застъпничество и популяризиране;

е)

сътрудничи си с Комисията в съответствие със споразумението за финансово рамково партньорство, посочено в член 8;

ж)

осигурява прозрачността на дейностите на PRIMA.

5.   Управителният съвет създава научно-консултативен комитет, състоящ се от утвърдени независими експерти, компетентни в областите от значение за PRIMA. Управителният съвет определя броя на членовете на научно-консултативния комитет и механизмите за тяхното назначаване в съответствие с член 49 от Регламент (ЕС) 2021/695.

Научно-консултативният комитет:

а)

консултира управителния съвет във връзка със стратегическите приоритети и потребности;

б)

консултира управителния съвет във връзка със съдържанието и обхвата на проекта на годишния работен план от научна и техническа гледна точка;

в)

прави преглед на научните и техническите аспекти на осъществяването на PRIMA и представя становище по годишния му доклад.“

14)

Член 14 се заменя със следното:

„Член 14

Наблюдение и оценка

1.   Дейностите на PRIMA, включително тяхната ефикасност и прозрачност, както и техният процент на успеваемост, подлежат на непрекъснато наблюдение и периодични прегледи с цел да се осигурят най-голямо въздействие, високи научни постижения и най-ефективно и ефикасно използване на ресурсите. Резултатите от наблюдението и периодичните прегледи се включват в наблюдението на европейските партньорства като част от оценките на „Хоризонт Европа“ в съответствие с членове 50 и 52 от Регламент (ЕС) 2021/695.

2.   PRIMA-IS организира непрекъснато наблюдение и докладване във връзка с управлението и изпълнението на дейностите си и периодични прегледи на постиженията, резултатите и въздействието на финансираните непреки действия, изпълнявани в съответствие с член 50 от Регламент (ЕС) 2021/695 и приложение III към посочения регламент.

3.   Комисията извършва междинна оценка на PRIMA до 31 декември 2025 г. и окончателна оценка до 31 декември 2031 г. в рамките на оценките на „Хоризонт Европа“ съгласно член 52 от Регламент (ЕС) 2021/695, със съдействието на външни независими експерти, подбрани въз основа на открит и прозрачен процес. Въз основа на тези оценки Комисията изготвя доклади, които включват заключенията от оценките и забележките на Комисията. Комисията представя доклад относно окончателната оценка на Европейския парламент и на Съвета до 30 юни 2032 г.

4.   При междинната и окончателната оценка, посочени в параграф 3, се разглеждат степента на успеваемост и процентът на участие, включително на участващите държави от Южното Средиземноморие, а също и как PRIMA изпълнява своята мисия и цели, като се обхващат всички негови дейности и се оценяват неговата европейска добавена стойност, ефективност, ефикасност, включително неговата откритост и прозрачност, целесъобразността на проведените дейности, включително в промишлените отрасли и от МСП, неправителствените организации и гражданското общество, и тяхната съгласуваност и взаимно допълване с относимите регионални и национални политики и политики на Съюза, включително полезните взаимодействия с други части на „Хоризонт Европа“, като други партньорства, мисии, клъстери, както и тематични или специфични програми. При извършването на оценките се вземат предвид становищата на широк кръг заинтересовани страни на равнището на Съюза и на национално равнище. Те включват, когато е целесъобразно, оценка на най-ефективния режим за политическа намеса за бъдещи действия, както и на целесъобразността и съгласуваността на евентуално подновяване на PRIMA, като се имат предвид общите приоритети на политиката и положението с подкрепата за научни изследвания и иновации, включително мястото му спрямо други инициативи, подкрепяни чрез „Хоризонт Европа“.

При извършването на тези оценки Комисията взема изцяло предвид административното въздействие върху PRIMA и се стреми да го намали, и гарантира, че процесът на оценка се поддържа опростен и напълно прозрачен.

5.   Комисията публикува и разпространява резултатите и заключенията от оценките, посочени в параграф 3.

Член 14а

Поверителност

Без да се засяга член 11а, PRIMA-IS осигурява защитата на поверителната информация, чието разкриване извън институциите на Съюза и други органи, служби или агенции на Съюза би могло да навреди на интересите на PRIMA-IS, неговите членове или участниците в дейностите на PRIMA. Тази поверителна информация включва лична, търговска, чувствителна некласифицирана и класифицирана информация.

Член 14б

Конфликти на интереси

1.   При изпълнението на своята дейност PRIMA-IS, нейните органи, членове и служители избягват конфликти на интереси.

2.   PRIMA-IS приема правила за предотвратяване, избягване и управление на конфликти на интереси по отношение на своите служители, членовете и другите лица, работещи в някой от органите или групите на PRIMA-IS, в съответствие с член 61 от Регламент (EС, Eвратом) 2018/1046.

3.   PRIMA-IS изготвя кодекс за поведение за членовете на своите органи, който включва публикуването на декларациите за професионални дейности, финансови интереси и конфликт на интереси в съответствие с правилата за защита на данните.

Член 14в

Текущи действия, дейности и ангажименти

Действията или дейностите на PRIMA-IS или ангажиментите на участващите държави, посочени в настоящото решение и започнати или предприети съгласно Регламент (ЕС) № 1291/2013, продължават да се уреждат от посочения регламент, освен ако в настоящото решение не е предвидено друго.“

Член 2

Влизане в сила

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 3

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 11 април 2024 година.

За Европейския парламент

Председател

R. METSOLA

За Съвета

Председател

H. LAHBIB


(1)   ОВ C, C/2023/863, 8.12.2023 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/863/oj.

(2)  Позиция на Европейския парламент от 27 февруари 2024 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 26 март 2024 г.

(3)  Решение (ЕС) 2017/1324 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 г. относно участието на Съюза в Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA), осъществявано съвместно от няколко държави членки (ОВ L 185, 18.7.2017 г., стр. 1).

(4)  Регламент (ЕС) № 1291/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за установяване на „Хоризонт 2020“ — рамкова програма за научни изследвания и иновации (2014—2020 г.) и за отмяна на Решение № 1982/2006/ЕО (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 104).

(5)  Решение (ЕС) 2021/764 на Съвета от 10 май 2021 г. за създаване на специфична програма за изпълнение на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за отмяна на Решение 2013/743/ЕС (ОВ L 167 I, 12.5.2021 г., стр. 1).

(6)  Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013 (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1).

(7)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1167/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)