European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Серия L


2024/1015

27.3.2024

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2024/1015 НА СЪВЕТА

от 26 март 2024 година

за изменение на Регламент (ЕС) 2024/257 за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 43, параграф 3 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) 2024/257 на Съвета (1) се определят възможностите за риболов за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза. Общият допустим улов (ОДУ) и ограниченията на риболовното усилие, както и функционално свързаните с ОДУ и ограниченията на риболовното усилие мерки, определени с Регламент (ЕС) 2024/257, следва да бъдат изменени, за да се вземат предвид публикуваните научни становища, както и резултатите от консултациите с трети държави и от заседанията на регионални организации за управление на рибарството.

(2)

С Регламент (ЕС) 2024/257 беше определен ОДУ за скатоподобните видове (Rajiformes) във водите на Съюза и на Обединеното кралство от участъци 6a, 6b, 7a—7c и 7e—7k на Международния съвет за изследване на морето (ICES). С посочения регламент се установява и специално условие в рамките на този ОДУ. Това специално условие позволява улова на дребноок скат (Raja microocellata) в участък 7e на ICES (западната част на Ламанша), извършван през 2024 г. от кораби на Съюза и на Обединеното кралство, за да се даде възможност за контролен риболов, насочен към събирането на риболовни данни за запаса по преценка на ICES. За да се гарантира правната сигурност и да се позволи прилагането на програми за наблюдение на контролния риболов, количествата, обхванати от това специално условие, следва да бъдат разпределени на държавите членки в съответствие с принципа на относителна стабилност и коефициента на разпределение за скатоподобни видове във водите на Съюза и на Обединеното кралство от участъци 6a, 6b, 7a—7c и 7e—7k на ICES.

(3)

При двустранните консултации относно определянето на възможностите за риболов за запасите, включени в списъка в приложение 35 към Споразумението за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия, от една страна, и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, от друга страна (2) (наричано по-нататък „Споразумението за търговия и сътрудничество“) Съюзът и Обединеното кралство определиха за първи път ОДУ за 2024 г. за: i) червена писия (Glyptocephalus cynoglossus) във водите на Съюза от участък 3a на ICES; ii) малоуста писия (Microstomus kitt) в същата зона; и iii) средиземноморски калкан (Scophthalmus rhombus) в същата зона. В очакване да бъде постигнато споразумение между държавите членки относно начина на разпределяне на тези възможности за риболов, в Регламент (ЕС) 2024/257 ОДУ за посочените запаси беше обозначен като „предстои да бъде определен“. ОДУ и квотата на Съюза за тези запаси следва да бъдат определени за периода и на равнището, договорено с Обединеното кралство, като тези квоти на Съюза следва да бъдат разпределени на държавите членки в съответствие със споразумението относно коефициентите на разпределение за тези запаси, постигнато между съответните държави членки на 18 март 2024 г.

(4)

На 7 и 8 март 2024 г. Съюзът и Обединеното кралство проведоха двустранни консултации съгласно член 498, параграфи 2, 4 и 6 от Споразумението за търговия и сътрудничество относно равнището на ОДУ за пясъчница и свързания с нея прилов (Ammodytes spp.) във водите на Обединеното кралство и на Съюза от подзона 4 на ICES, във водите на Обединеното кралство от участък 2a на ICES и във водите на Съюза от участък 3a. Резултатите от консултациите бяха документирани в писмен протокол, който беше подписан на 12 март 2024 г. Поради това съответният ОДУ следва да бъде определен на равнището, договорено с Обединеното кралство.

(5)

На 12-ото си годишно заседание през 2024 г. Регионалната организация за управление на рибарството в южната част на Тихия океан (SPRFMO) прие ограничения на улова на чилийски сафрид (Trachurus murphyi) и запази проучвателния риболов на кликачи (Dissostichus spp.). Наред с това SPRFMO запази или измени функционално свързани мерки. Тези мерки следва да бъдат въведени в правото на Съюза.

(6)

На годишното заседание на Комисията за риболова в Западния и Централния Тихи океан (WCPFC) за 2023 г. беше взето решение за запазване на ограниченията на усилието за корабите с мрежи гъргър и на максималния брой такива кораби, извършващи риболов на тропически видове риба тон. Бяха изменени разпоредбите, свързани с управлението на устройствата за привличане на рибата (УПР) при риболова на тропически видове риба тон — по-специално във връзка със забраната на УПР. Тези мерки следва да бъдат въведени в правото на Съюза.

(7)

Ограниченията на риболовното усилие за риболовните кораби на Съюза, извършващи риболов на червен тон (Thunnus thynnus) в зоната на Конвенцията на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT), и максималното количество за въвеждане и максималният капацитет на стопанствата на Съюза за червен тон в тази зона се основават на информацията, предоставена в годишните риболовни планове, годишните планове за управление на риболовния капацитет и годишните планове за управление на отглеждането на червен тон на държавите членки, изготвени в съответствие с членове 11, 13 и 15 от Регламент (ЕС) 2023/2053 на Европейския парламент и на Съвета (3). Съгласно член 16, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2023/2053 държавите членки трябва да представят тези планове на Комисията до 31 януари всяка година. След това посочените планове се събират от Комисията и въз основа на тях се изготвя годишен план на Съюза, който се предава на секретариата на ICCAT за обсъждане и одобрение от ICCAT в съответствие с изискването по член 16, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2023/2053. В съответствие с правилата на ICCAT, преразгледани на годишното ѝ заседание за 2023 г., за първи път неактивните стопанства за червен тон и свързаният с тях капацитет за отглеждане не бяха включени в посочения годишен план на Съюза за 2024 г. Годишният план на Съюза беше одобрен от ICCAT на 6 март 2024 г. Поради това ограниченията на риболовното усилие на Съюза, както и максималното количество за въвеждане и максималният капацитет за отглеждане на Съюза за 2024 г. следва да бъдат изменени в съответствие с посочения годишен план.

(8)

Квотите на Съюза за запаси в зоната на Конвенцията ICCAT за 2024 г. бяха коригирани по време на годишното заседание на ICCAT през ноември 2023 г. в съответствие с няколко препоръки на ICCAT, съгласно които Съюзът може при поискване да прехвърли определен процент от неизползваната си квота възможности за риболов от 2022 г. към 2024 г. Поради това, и за да се даде възможност пренесените количества да се използват преди началото на риболовните сезони за съответните запаси, i) квотите на Съюза за северен бял тон (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N), за южен бял тон (ALB/AS05N), за големоок тон (Thunnus obesus) в Атлантическия океан (BET/ATLANT), както и за риба меч (Xiphias gladius) в Атлантическия океан на север от 5° с.ш. (SWO/AN05N) и за риба меч в Атлантическия океан на юг от 5° с.ш. (SWO/AS05N), следва да бъдат изменени, за да се отразят тези корекции на квотите на Съюза; и ii) квотите на държавите членки в рамките на тези квоти на Съюза следва да бъдат съответно изменени, като се вземе предвид принципът на относителна стабилност.

(9)

На 14-ото си заседание, проведено от 12 до 17 февруари 2024 г. в Самарканд (Узбекистан), Конференцията на страните по Конвенцията за опазване на мигриращите видове диви животни добави обикновената сива акула (Carcharias taurus) към защитените видове, включени в списъците в допълнения I и II към посочената конвенция. Поради това посочените мерки следва да бъдат въведени в правото на Съюза посредством забрана за: i) риболовните кораби на Съюза във всички води и ii) риболовните кораби на трети държави във водите на Съюза, да извършват риболов, да задържат на борда, да трансбордират и да разтоварват на сушата този вид. С член 98, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2023/2124 на Европейския парламент и на Съвета (4) обаче такава забрана за обикновената сива акула вече е наложена в Средиземно море. Поради това, за да се избегне припокриване на разпоредби с еднакъв предмет по отношение на Средиземно море, сега такава забрана следва да се установи само за риболовните кораби на Съюза във всички води, различни от Средиземно море, и за риболовните кораби на трети държави във водите на Съюза.

(10)

Член 41, параграф 3 и член 43 от Регламент (ЕС) 2024/257 се отнасят за един и същ максимален брой риболовни кораби на Съюза с разрешение за риболов на риба меч (Xiphias gladius) в зони, обхванати от Конвенцията WCPFC. Поради това член 41, параграф 3 следва да бъде заличен по съображения за правна яснота.

(11)

Член 59 от Регламент (ЕС) 2024/257 относно влизането в сила и прилагането на регламента следва да бъде поправен по отношение на мерките за европейска змиорка (Anguilla anguilla) в морските и бракичните води на Съюза от подзони 3, 4, 6, 7, 8 и 9 на ICES и съседните бракични води на Съюза.

(12)

Някои грешки в таблиците за ОДУ в приложенията към Регламент (ЕС) 2024/257 следва да бъдат поправени. Тези грешки се отнасят за: i) ОДУ, квоти на Съюза и квоти на държавите членки; ii) вида ОДУ (т.е. „аналитичен ОДУ“ или „предпазен ОДУ“); iii) прилагането на гъвкавост по отношение на квотите в две последователни години за квотите на държавите членки съгласно членове 3 и 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 (5); iv) описания на зоните; и iv) кодове за докладване. Наред с това в посочените приложения следва да се пояснят някои разпоредби, и по-конкретно: i) в таблиците за ОДУ за вълнист скат (Raja undulata) във водите на Съюза съответно от подзони 8 и 9 на ICES; и ii) в таблиците за ОДУ за скумрия (Scomber scombrus) в Северно море и Балтийско море.

(13)

Поради това Регламент (ЕС) 2024/257 следва да бъде съответно изменен.

(14)

Възможностите за риболов, предвидени в Регламент (ЕС) 2024/257, се прилагат от 1 януари 2024 г. Поради това разпоредбите, въведени с настоящия регламент по отношение на възможностите за риболов, следва също да се прилагат от тази дата. Това прилагане с обратно действие не засяга принципите на правната сигурност и защитата на оправданите правни очаквания, тъй като съответните възможности за риболов се увеличават или все още не са изчерпани.

(15)

Разпоредбите на настоящия регламент относно обикновената сива акула следва да се прилагат от 1 април 2024 г., като тази дата е: i) след 14-ото заседание на Конференцията на страните по Конвенцията за опазване на мигриращите видове диви животни, проведено от 12 до 17 февруари 2024 г.; и ii) преди влизането в сила на изменението на допълнения I и II към Конвенцията за опазване на мигриращите видове диви животни на 17 май 2024 г.

(16)

Предвид неотложната необходимост да се избегне прекъсването на риболовните дейности настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменение на Регламент (ЕС) 2024/257

Регламент (ЕС) 2024/257 се изменя, както следва:

1)

В член 20, параграф 1 се вмъква следната буква:

„ба)

обикновена сива акула (Carcharias taurus) във всички води, различни от Средиземно море;“.

2)

В член 41 параграф 3 се заличава.

3)

Член 42 се заменя със следното:

„Член 42

Управление на риболова с УПР

1.   От 00,00 ч. на 1 юли 2024 г. до 24,00 ч. на 15 август 2024 г. корабите с мрежи гъргър, транспортните кораби и всички други кораби, извършващи дейност в помощ на кораби с мрежи гъргър, нямат право да разполагат, обслужват и залагат мрежи около УПР в частта от зоната на Конвенцията WCPFC, намираща се между 20° с.ш. и 20° ю.ш.

2.   Освен забраната по параграф 1 се забранява залагането на мрежи около УПР в открито море в частта от зоната на Конвенцията WCPFC, намираща се между 20° с.ш. и 20° ю.ш., за един допълнителен месец: от 00,00 ч. на 1 април 2024 г. до 24,00 ч. на 30 април 2024 г. или от 00,00 ч. на 1 май 2024 г. до 24,00 ч. на 31 май 2024 г., или от 00,00 ч. на 1 ноември 2024 г. до 24,00 ч. на 30 ноември 2024 г., или от 00,00 ч. на 1 декември 2024 г. до 24,00 ч. на 31 декември 2024 г.

3.   Засегнатите държави членки определят съвместно кой от периодите на забрана, посочени в параграф 2, се прилага за корабите с мрежи гъргър, плаващи под тяхно знаме. До 15 февруари 2024 г. държавите членки съвместно уведомяват Комисията за избрания от тях период на забрана. Комисията уведомява секретариата на WCPFC за периода на съвместна забрана, избран от засегнатите държави членки, преди 1 март 2024 г.

4.   Всяка държава членка взема необходимите мерки, така че във всеки един момент всеки един от корабите ѝ с мрежи гъргър да разполага в морето не повече от 350 УПР с активирани измерителни шамандури. Шамандурите се активират само на борда на кораб с мрежи гъргър.“

4)

В член 55, параграф 1 се вмъква следната буква:

„аа)

обикновена сива акула (Carcharias taurus) във всички води на Съюза;“.

5)

В член 59 букви а) и б) се заменят със следното:

„а)

член 13, параграфи 1 и 7 се прилагат от 1 януари 2024 г. до 31 март 2025 г.;

б)

член 13, параграфи 2—6 се прилагат от 1 април 2024 г. до 31 март 2025 г.;“.

6)

В член 59 се вмъкват следните букви:

„вa)

член 20, параграф 1, буква ба) се прилага от 1 април 2024 г.;

жa)

член 55, параграф 1, буква аа) се прилага от 1 април 2024 г.;“.

7)

Приложения IA, IЖ, IЗ, VI, IX и XI се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 1 януари 2024 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 26 март 2024 година.

За Съвета

Председател

D. CLARINVAL


(1)  Регламент (ЕС) 2024/257 на Съвета от 10 януари 2024 г. за определяне за 2024 г., 2025 г. и 2026 г. на възможностите за риболов на определени рибни запаси, приложими във водите на Съюза, както и за риболовните кораби на Съюза в някои води извън Съюза, и за изменение на Регламент (ЕС) 2023/194 (ОВ L, 2024/257, 11.1.2024 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/257/oj).

(2)   ОВ L 149, 30.4.2021 г., стр. 10.

(3)  Регламент (ЕС) 2023/2053 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2023 г. за установяване на многогодишен план за управление на червения тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море, за изменение на регламенти (ЕО) № 1936/2001, (ЕС) 2017/2107 и (ЕС) 2019/833 и за отмяна на Регламент (ЕС) 2016/1627 (ОВ L 238, 27.9.2023 г., стp. 1).

(4)  Регламент (ЕС) 2023/2124 на Европейския парламент и на Съвета oт 4 октомври 2023 г. относно определени разпоредби за риболова в зоната по Споразумението за Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM) (OВ L, 2023/2124, 12.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2124/oj).

(5)  Регламент (ЕО) № 847/96 на Съвета от 6 май 1996 г. относно определяне на допълнителните условия за годишното управление на допустимите количества улов и на квотите (OB L 115, 9.5.1996 г., стр. 3).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения IА, IЖ, IЗ, VI, IX и XI към Регламент (ЕС) 2024/257 се изменят, както следва:

1)

В приложение IA, част Б таблица 1 се заменя със следния текст:

Таблица 1

Вид:

Пясъчница и съответен прилов

Ammodytes spp.

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2а; води на Съюза от 3a

Дания

 

158 096

1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

 

241

1)

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Швеция

 

5 805

1)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

 

164 142

 

 

 

 

 

Обединено кралство

5 269

 

 

 

 

 

ОДУ

 

169 411

 

 

 

 

 

1)

Приловът на меджид и скумрия може да представлява до 2 % от квотата (OT1/*2A3A4X). Сборът от прилова на меджид и скумрия, приспаднат от квотата в съответствие с настоящата разпоредба, и прилова на видове, приспаднат от квотата в съответствие с член 15, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 1380/2013, не надхвърля 9 % от квотата.

Специално условие: уловът в рамките на тези квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони на управление на запасите от пясъчница, определени в приложение III:

Зона: Води на Съюза в зоните за управление на запасите от пясъчница

 

1r

2r

3r

4

5r

6

7r

 

(SAN/234_1R) (1)

(SAN/234_2R) (1)

(SAN/234_3R) (2)

(SAN/234_4)

(SAN/234_5R)

(SAN/234_6) (1)

(SAN/234_7R)

Дания

119 773

33 526

4 666

0

0

131

0

Германия

183

51

7

0

0

0

0

Швеция

4 398

1 231

171

0

0

5

0

Съюз

124 354

34 808

4 844

0

0

136

0

Обединено кралство

3 992

1 117

156

0

0

4

0

Общо

128 346

35 925

5 000

0

0

140

0

1)

До 10 % от тази квота могат да бъдат натрупвани и използвани през следващата година само в рамките на тази зона на управление.

2)

Риболов по тази квота може да се извършва само във води на Съюза от зона за управление на запасите от пясъчница 3r като мониторингов ОДУ с придружаващ протокол за вземане на проби за риболовната дейност.“

2)

В приложение IA, част Б таблица 29 се заменя със следния текст:

Таблица 29

Вид:

Червена писия

 

Зона:

Води на Съюза от 3a

 

 

Glyptocephalus cynoglossus

 

(WIT/03A-C.)

Дания

 

542

1)

Аналитичен ОДУ

Германия

 

1

1)

 

Нидерландия

 

1

1)

 

Швеция

 

113

1)

 

Съюз

 

657

1)

 

ОДУ

 

657

 

 

1)

От които до 100 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2а (WIT/*2AC4-C1).“

3)

В приложение IA, част Б таблица 60 се заменя със следния текст:

Таблица 60

Вид:

Малоуста писия и червена писия

Microstomus kitt и Glyptocephalus cynoglossus

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

 

(L/W/2AC4-C)

 

Белгия

 

121

 

Предпазен ОДУ

 

 

Дания

 

335

 

 

 

 

 

Германия

 

43

 

 

 

 

 

Франция

 

92

 

 

 

 

 

Нидерландия

278

 

 

 

 

 

Швеция

 

4

 

 

 

 

 

Съюз

 

873

(3)(4)

 

 

 

 

Обединено кралство

1 666

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

2 539

 

 

 

 

 

(1)

От които до 1 125 тона малоуста писия могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2а (LEM/*2AC4-C); и води на Обединеното кралство и на Съюза от 7d (LEM/*07D.).

(2)

От които до 541 тона червена писия могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2а (WIT/*2AC4-C); и води на Обединеното кралство и на Съюза от 7d (WIT/*07D.).

(3)

От които до 590 тона малоуста писия могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2а (LEM/*2AC4-C); води на Съюза от 3a (LEM/*03A-C.); и води на Обединеното кралство и на Съюза от 7d (LEM/*07D.).

Белгия

82

Дания

226

Германия

29

Франция

62

Нидерландия

188

Швеция

3

(4)

От които до 283 тона червена писия могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4 и води на Обединеното кралство от 2а (WIT/*2AC4-C); води на Съюза от 3a (WIT/*03A-C.); и води на Обединеното кралство и на Съюза от 7d (WIT/*07D.).

Белгия

39

Дания

109

Германия

14

Франция

30

Нидерландия

90

Швеция

1“

4)

В приложение IA, част Б таблица 61 се заменя със следния текст:

Таблица 61

Вид:

Малоуста писия

 

Зона:

Води на Съюза от 3a

 

Microstomus kitt

 

 

(LEM/03A-C.)

 

Дания

 

170

1)

Аналитичен ОДУ

Германия

 

2

1)

 

Нидерландия

 

10

1)

 

Швеция

 

5

1)

 

Съюз

 

187

1)

 

ОДУ

 

187

 

 

1)

От които до 100 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2а (LEM/*2AC4-C1).“

5)

В приложение IA, част Б таблица 68 се заменя със следния текст:

Таблица 68

Вид:

Молва

 

 

Зона:

Води на Съюза от 3a

 

 

Molva molva

 

 

 

(LIN/03A-C.)

 

Белгия

 

11

 

Предпазен ОДУ“

 

 

Дания

 

88

 

 

 

 

 

Германия

 

11

 

 

 

 

 

Швеция

 

34

 

 

 

 

 

Съюз

 

144

 

 

 

 

 

Обединено кралство

0

 

 

 

 

 

ОДУ

 

144

 

 

 

 

 

6)

В приложение IA, част Б таблица 73 се заменя със следния текст:

Таблица 73

Вид:

Норвежки омар

Nephrops norvegicus

 

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

 

 

(NEP/2AC4-C)

 

Белгия

 

1 107,5

 

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

 

1 107,5

 

Прилага се член 7, параграф 2 от настоящия регламент.“

Германия

 

16

 

 

 

 

 

Франция

 

33

 

 

 

 

 

Нидерландия

570

 

 

 

 

 

Съюз

 

2 834

 

 

 

 

 

Обединено кралство

18 350

 

 

 

 

 

ОДУ

 

21 184

 

 

 

 

 

7)

В приложение IA, част Б таблица 78 се заменя със следния текст:

Таблица 78

Вид:

Северна скарида

Pandalus borealis

 

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

 

 

(PRA/2AC4-C)

 

Дания

 

588

1)

Предпазен ОДУ

 

 

Нидерландия

6

1)

Член 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Швеция

 

24

1)

 

 

 

 

Съюз

 

618

1)

 

 

 

 

Обединено кралство

174

1)

 

 

 

 

ОДУ

 

792

1)

 

 

 

 

1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов на северна скарида.“

8)

В приложение IA, част Б таблица 79 се заменя със следния текст:

Таблица 79

Вид:

Северна скарида

 

Зона:

Норвежки води на юг от 62° с.ш.

 

Pandalus borealis

 

 

(PRA/4N-S62)

 

Дания

 

50

 

Аналитичен ОДУ

 

 

Швеция

 

123

1)

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Съюз

 

173

 

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

ОДУ

 

Не се прилага

 

 

 

 

 

1)

Приловът на атлантическа треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотите за тези видове.“

9)

В приложение IA, част Б таблица 93 се заменя със следния текст:

Таблица 93

Вид:

Калкан и средиземноморски калкан

Scophthalmus maximus и Scophthalmus rhombus

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2a

 

 

(T/B/2AC4-C)

 

Белгия

 

251

 

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

 

537

 

Прилага се член 7, параграф 2 от настоящия регламент.

 

Германия

 

137

 

 

 

 

 

Франция

 

65

 

 

 

 

 

Нидерландия

1 904

 

 

 

 

 

Швеция

 

4

 

 

 

 

 

Съюз

 

2 898

(3)(4)

 

 

 

 

Обединено кралство

708

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

3 606

 

 

 

 

 

(1)

От които до 400 тона калкан могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4 и води на Обединеното кралство от 2а (TUR/*2AC4-C).

(2)

От които до 308 тона средиземноморски калкан могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4 и води на Обединеното кралство от 2а (BLL/*2AC4-C); и води на Обединеното кралство и на Съюза от 7d и 7e (BLL/*7DE.).

(3)

От които до 1 638 тона калкан могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4 и води на Обединеното кралство от 2а (TUR/*2AC4-C).

Белгия

142

Дания

303

Германия

77

Франция

37

Нидерландия

1 077

Швеция

2

(4)

От които до 1 260 тона средиземноморски калкан могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4 и води на Обединеното кралство от 2а (BLL/*2AC4-C); води на Съюза от 3a (BLL/*03A-C.); и води на Обединеното кралство и на Съюза от 7d и 7e (BLL/*7DE.).

Белгия

109

Дания

233

Германия

60

Франция

28

Нидерландия

828

Швеция

2“

10)

В приложение IA, част Б таблица 94 се заменя със следния текст:

Таблица 94

Вид:

Средиземноморски калкан

 

 

Зона:

Води на Съюза от 3a

 

Scophthalmus rhombus

 

 

(BLL/03A-C.)

 

Дания

 

116

1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Германия

 

0

1)

 

 

 

Нидерландия

 

11

1)

 

 

 

Швеция

 

21

1)

 

 

 

Съюз

 

148

1)

 

 

 

ОДУ

 

148

 

 

 

 

(1)

От които до 100 % могат да се ловят във води на Обединеното кралство и на Съюза от 4; води на Обединеното кралство от 2а (BLL/*2AC4-C1)“

11)

В приложение IA, част Б таблица 98 се заменя със следния текст:

Таблица 98

Вид:

Скатоподобни

Rajiformes

 

Зона:

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 6a, 6b, 7a—c и 7e—k

 

 

 

(SRX/67AKXD)

 

Белгия

 

824

(1)(2)(3)(4)(5)

Предпазен ОДУ

 

 

Естония

 

5

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Франция

 

3 702

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Германия

 

11

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Ирландия

 

1 191

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Литва

 

19

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Нидерландия

3

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Португалия

 

20

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Испания

 

996

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Съюз

 

6 771

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

Обединено кралство

2 985

(1)(2)(3)(4)(5)

 

 

 

 

ОДУ

 

9 756

(3)(4)(5)

 

 

 

 

(1)

Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/67AKXD), морска лисица (Raja clavata) (RJC/67AKXD), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/67AKXD), петнист скат (Raja montagui) (RJM/67AKXD), пясъчен скат (Leucoraja circularis) (RJI/67AKXD) и скат от вида Leucoraja fullonica (RJF/67AKXD) се докладва отделно.

(2)

Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят в 7d (SRX/*07D.), без да се засягат забраните, установени в правото на Съюза и правото на Обединеното кралство за посочените в тях зони. Уловът на кукувичев скат (Leucoraja naevus) (RJN/*07D.), морска лисица (Raja clavata) (RJC/*07D.), късоопашат скат (Raja brachyura) (RJH/*07D.), петнист скат (Raja montagui) (RJM/*07D.), пясъчен скат (Leucoraja circularis) (RJI/*07D.) и скат от вида Leucoraja fullonica (RJF/*07D.) се докладва отделно. Това специално условие не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata) и вълнист скат (Raja undulata).

(3)

Не се прилага за вълнист скат (Raja undulata). Уловът на този вид в 7e се приспада от количествата, предвидени в този отделен ОДУ (RJU/7DE.). Когато бъдат уловени случайно в 6a, 6b, 7a—c и 7f—k, екземплярите от този вид не се нараняват. Те незабавно се пускат обратно в морето. Рибарите се насърчават да разработват и използват техники и съоръжения, които способстват за бързото и безопасно освобождаване на екземплярите от този вид.

(4)

Не се прилага за дребноок скат (Raja microocellata) освен в 7e, 7f и 7g. Когато бъдат уловени случайно, екземплярите от този вид не се нараняват. Те незабавно се пускат обратно в морето. Рибарите се насърчават да разработват и използват техники и съоръжения, които способстват за бързото и безопасно освобождаване на екземплярите от този вид. Уловът в рамките на горните квоти не може да надвишава посочените по-долу количества дребноок скат в 7f и 7g.

 

Вид:

Дребноок скат

Зона:

7f и 7g

 

 

 

 

Raja microocellata

 

(RJE/7FG.)

 

 

 

Белгия

 

5

1)

Предпазен ОДУ

 

 

Естония

 

0

1)

 

 

 

 

Франция

 

22

1)

 

 

 

 

Германия

 

0

1)

 

 

 

 

Ирландия

 

7

1)

 

 

 

 

Литва

 

0

1)

 

 

 

 

Нидерландия

0

1)

 

 

 

 

Португалия

 

0

1)

 

 

 

 

Испания

 

6

1)

 

 

 

 

Съюз

 

40

1)

 

 

 

 

Обединено кралство

46

1)

 

 

 

 

ОДУ

 

86

 

 

 

 

 

1)

Специално условие: от които до 5 % могат да се ловят в 7d, като се докладват със следния код: (RJE/*07D.). Това специално условие не засяга забраните, установени в правото на Съюза и правото на Обединеното кралство за посочените в тях зони.

(5)

Уловът в рамките на горната квота не може да надвишава посочените по-долу количества дребноок скат в участък 7e, за да се даде възможност за контролен риболов, насочен към събирането на риболовни данни за запаса по преценка на ICES.

 

Вид:

Дребноок скат

Зона:

7e

 

 

 

 

Raja microocellata

 

(RJE/07E.)

 

 

 

Белгия

 

1

1)

Предпазен ОДУ

 

 

Естония

 

0

1)

 

 

 

Франция

 

6

1)

 

 

 

 

Германия

 

0

1)

 

 

 

 

Ирландия

 

2

1)

 

 

 

 

Литва

 

0

1)

 

 

 

 

Нидерландия

0

1)

 

 

 

 

Португалия

 

0

1)

 

 

 

 

Испания

 

2

1)

 

 

 

 

Съюз

 

11

1)

 

 

 

 

Обединено кралство

5

1)

 

 

 

 

ОДУ

 

16

 

 

 

 

 

1)

Само корабите, участващи в програми за наблюдение на контролния риболов на дребноок скат в 7e, могат да разтоварват на сушата улова от този запас. Екземплярите, уловени от други кораби, не се нараняват и се пускат незабавно обратно в морето. Всяка страна определя по независим начин как да разпредели квотата си между корабите, участващи в нейните програми за наблюдение. От участващите кораби ще се изисква да събират и споделят данни за: разтоварванията на сушата и изхвърлянията на улов, като е желателно да включват данни и за биологичните характеристики на улова (дължина, тегло и пол).“

12)

В приложение IA, част Б, таблиците в бележка под линия 2 към таблица 101 се заменят със следния текст:

„Вид:

Вълнист скат

Зона:

Води на Съюза от 8

 

 

Raja undulata

 

(RJU/8-C.)

 

 

Белгия

0

 

Предпазен ОДУ

 

Франция

13

1)

 

 

 

 

Португалия

10

 

 

 

 

 

Испания

10

2)

 

 

 

 

Съюз

33

 

 

 

 

 

Обединено кралство

0

 

 

 

 

 

ОДУ

33

 

 

 

 

 

1)

Между корабите, участващи в контролния риболов, могат да бъдат разпределени допълнителни 28,5 тона, за да се даде възможност за събирането на риболовни данни за този запас, както е определено от национален научен институт. Уловът от това допълнително разпределение се докладва отделно (RJU/8-C.SEN). Преди да се разреши извършването на улов, Франция съобщава на Комисията името (или имената) на съответния кораб (или кораби). Това не засяга относителната стабилност.

2)

Между корабите, участващи в контролния риболов, могат да бъдат разпределени допълнителни 21,5 тона, за да се даде възможност за събирането на риболовни данни за този запас, както е определено от национален научен институт. Уловът от това допълнително разпределение се докладва отделно (RJU/8-C.SEN). Преди да се разреши извършването на улов, Испания съобщава на Комисията името (или имената) на съответния кораб (или кораби). Това не засяга относителната стабилност.

Вид:

Вълнист скат

Зона:

Води на Съюза от 9

 

 

Raja undulata

 

(RJU/9-C.)

 

 

Белгия

0

 

Предпазен ОДУ

 

Франция

20

 

 

 

 

 

Португалия

15

1)

 

 

 

 

Испания

15

 

 

 

 

 

Съюз

50

 

 

 

 

 

Обединено кралство

0

 

 

 

 

 

ОДУ

50

 

 

 

 

 

1)

Между корабите, участващи в контролния риболов, могат да бъдат разпределени допълнителни 50 тона, за да се даде възможност за събирането на риболовни данни за този запас, както е определено от национален научен институт. Уловът от това допълнително разпределение се докладва отделно (RJU/9-C.SEN). Преди да се разреши извършването на улов, Португалия съобщава на Комисията името (или имената) на съответния кораб (или кораби). Това не засяга относителната стабилност.“

13)

В приложение IA, част Б таблица 103 се заменя със следния текст:

Таблица 103

„Вид:

Скумрия

Scomber scombrus

 

Зона:

Води на Съюза от 3a, 3b, 3c и 3d; води на Обединеното кралство от 2а; води на Съюза и на Обединеното кралство от 4; норвежки води от 2a и 4a

 

 

 

(MAC/2A34-N)

 

Белгия

 

476

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Дания

 

27 882

(1)(2)(4)

Прилага се член 7, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

 

496

(1)(2)

 

 

 

 

Франция

 

1 498

(1)(2)

 

 

 

 

Нидерландия

1 508

(1)(2)

 

 

 

 

Швеция

 

4 569

(1)(2)(3)

 

 

 

 

Съюз

 

36 429

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

 

739 386

 

 

 

 

 

(1)

Специално условие: уловът в рамките на тези квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

 

 

3a

(MAC/*03A.)

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 3a, 4b и 4c

(MAC/*3A4BC)

4b

(MAC/*04B.)

4c

(MAC/*04C.)

Води на Обединеното кралство и международни води от 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 и 14

(MAC/*2AX14)

 

Белгия

0

0

0

0

286

 

Дания

0

4 130

0

0

9 774

 

Германия

0

0

0

0

298

 

Франция

0

490

0

0

899

 

Нидерландия

0

490

0

0

905

 

Швеция

0

0

390

10

2 741

 

Съюз

0

5 110

390

10

14 903

(2)

Уловът в рамките на тези квоти и съгласно споразумението със съответната крайбрежна държава не може да надвишава посочените по-долу количества и в следните две зони:

 

 

Норвежки води от 2a и 4a (MAC/*02A4AN-)

Фарьорски води (MAC/*FRO1)

 

 

 

 

 

Белгия

0

Предстои да бъде определен

 

 

 

 

 

Дания

0

Предстои да бъде определен

 

 

 

 

 

Германия

0

Предстои да бъде определен

 

 

 

 

 

Франция

0

Предстои да бъде определен

 

 

 

 

 

Нидерландия

0

Предстои да бъде определен

 

 

 

 

 

Швеция

0

Предстои да бъде определен

 

 

 

 

 

Съюз

0

Предстои да бъде определен

 

 

 

 

(3)

Специално условие: в това число следното количество в тонове, което може да се лови в норвежки води от 2a и 4a (MAC/*2A4AN):

 

 

322

 

 

 

 

 

 

Когато се извършва риболов при това специално условие, приловът на атлантическа треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотите за тези видове.

(4)

В рамките на тази квота Дания извършва следните прехвърляния с цел извършване на риболов във води на Обединеното кралство и на Съюза от 6, 7, 8d; води на Съюза от 8a, 8b и 8e; международни води от 12 и 14; и води на Обединеното кралство и международни води от 2a и 5b (MAC/*2A14):

 

Германия

531

 

 

 

 

 

 

Испания

1

 

 

 

 

 

 

Естония

4

 

 

 

 

 

 

Франция

354

 

 

 

 

 

 

Ирландия

1 769

 

 

 

 

 

 

Латвия

3

 

 

 

 

 

 

Литва

3

 

 

 

 

 

 

Нидерландия

774

 

 

 

 

 

 

Полша

37“

 

 

 

 

 

14)

В приложение IA, част Б, бележка под линия 1 към таблица 106 се заменя със следния текст:

(1)

Може да се лови само във води на Съюза от 4 (SOL/*04-EU).“

15)

В приложение IA, част Б таблица 111 се заменя със следния текст:

Таблица 111

„Вид:

Обикновен морски език

 

Зона:

7f и 7g

 

 

 

Solea solea

 

 

 

(SOL/7FG.)

 

 

Белгия

 

730

 

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

 

73

 

Прилага се член 7, параграф 2 от настоящия регламент.“

 

Ирландия

 

37

 

 

 

 

 

Съюз

 

840

 

 

 

 

 

Обединено кралство

405

 

 

 

 

 

ОДУ

 

1 267

 

 

 

 

 

16)

В приложение IГ таблици 7, 8, 11, 14, 15 и 16 се заменят със следното:

„Таблица 7

Вид:

Северен бял тон

 

Зона:

Атлантически океан на север от 5° с.ш.

 

Thunnus alalunga

 

 

(ALB/AN05N)

 

Ирландия

4 310,57

 

 

Аналитичен ОДУ

 

 

Испания

24 295,97

 

 

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Франция

7 641,47

 

 

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Португалия

2 664,72

 

 

 

 

 

 

Съюз

38 912,73

 

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

47 251

 

 

 

 

 

 

(1)

Броят риболовни кораби на Съюза, извършващи риболов на северен бял тон като целеви вид, е: 1 241 .

(2)

Специално условие: уловът в рамките на тази квота във води на Обединеното кралство (ALB/*AN05N-UK) не може да надвишава следното количество: 280,00.


Таблица 8

Вид:

Южен бял тон

 

Зона:

Атлантически океан на юг от 5° с.ш.

 

Thunnus alalunga

 

 

(ALB/AS05N)

 

Испания

1 051,30

 

 

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

345,49

 

 

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Португалия

735,71

 

 

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

2 132,50

 

 

 

 

 

 

ОДУ

28 000

 

 

 

 

 

 


Таблица 11

Вид:

Големоок тон

 

 

Зона:

Атлантически океан

 

 

Thunnus obesus

 

 

 

(BET/ATLANT)

 

Испания

8 079,90

 

1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Франция

3 431,99

 

1)

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Португалия

3 067,50

 

1)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

14 579,39

 

1)

 

 

 

 

ОДУ

62 000

 

1)

 

 

 

 

1)

Уловът на големоок тон, извършен от кораби с мрежи гъргър (BET/*ATLPS) и кораби с парагади с обща дължина 20 m и повече (BET/*ATLLL), се докладва отделно. Считано от месец юни, когато уловът достигне 80% от квотата, държавите членки са длъжни да предават данните за улова, извършен от посочените риболовни кораби, ежеседмично.


Таблица 14

Вид:

Риба меч

 

 

Зона:

Атлантически океан на север от 5° с.ш.

 

Xiphias gladius

 

 

 

(SWO/AN05N)

 

Испания

6 294,13

 

2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Португалия

1 143,97

 

2)

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Други държави членки

168,10

 

(1)(2)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Съюз

7 606,20

 

 

 

 

 

 

ОДУ

13 200

 

 

 

 

 

 

(1)

Изключително за прилов. Уловът, който се приспада от тази обща квота, се докладва отделно (SWO/AN05N_AMS).

(2)

Специално условие: до 2,39% от това количество може да се ловят в Атлантическия океан на юг от 5° с.ш (SWO/*AS05N). Уловът, който се приспада от специалното условие за общата квота, се докладва отделно (SWO/*AS05N_AMS).


Таблица 15

Вид:

Риба меч

 

 

Зона:

Атлантически океан на юг от 5° с.ш.

 

Xiphias gladius

 

 

 

(SWO/AS05N)

 

Испания

4 978,46

 

1)

Аналитичен ОДУ

 

 

Португалия

327,94

 

1)

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Съюз

5 306,40

 

 

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

ОДУ

10 000

 

 

 

 

 

 

1)

Специално условие: до 3,51 % от това количество може да се ловят в Атлантическия океан на север от 5° с.ш. (SWO/*AN05N).


Таблица 16

Вид:

Риба меч

 

 

Зона:

Средиземно море

 

 

Xiphias gladius

 

 

 

(SWO/MED)

 

Хърватия

13,74

 

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

 

 

Кипър

50,67

 

(1)(2)

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Испания

1 565,04

 

(1)(2)

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Франция

109,08

 

(1)(2)

 

 

 

 

Гърция

1 036,02

 

(1)(2)

 

 

 

 

Италия

3 208,44

 

(1)(2)

 

 

 

 

Малта

380,64

 

(1)(2)

 

 

 

 

Съюз

6 363,63

 

(1)(2)

 

 

 

 

ОДУ

9 017

 

 

 

 

 

 

(1)

Риболов по тази квота може да се извършва само от 1 април до 31 декември.

 

 

(2)

Специално условие: приловът на средиземноморска риба меч се приспада от тази квота, но се докладва отделно (SWO/MED-BC). Мъртвият улов на средиземноморска риба меч при спортен и любителски риболов се приспада от тази квота, но се докладва отделно (SWO/MED-SR).“

17)

В приложение IГ бележки под линия 5 и 6 към таблица 12 се заменят със следното:

(5)

Специално условие: в рамките на този ОДУ по отношение на улова на червен тон от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm, извършван от корабите, посочени в приложение VI, точка 3, се прилагат следните ограничения на улова и следното разпределение между държавите членки (BFT/*643):

 

Италия

105,66

 

 

 

 

 

Съюз

105,60

 

 

 

 

(6)

Специално условие: в рамките на този ОДУ по отношение на улова на червен тон от 8 kg/75 cm до 30 kg/115 cm, извършван от корабите, посочени в точка 3 от приложение VI (BFT/*8303F), с цел отглеждане, се прилагат следните ограничения на улова и следното разпределение между държавите членки:

 

Хърватия

952,17

 

 

 

 

 

Съюз

952,17“

 

 

 

 

18)

Приложение IЕ се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ IE

ЮЖЕН ЧЕРВЕН ТОН — ЗОНИ НА РАЗПРОСТРАНЕНИЕ

Вид:

Южен червен тон

Thunnus maccoyii

Зона:

Всички зони на разпространение

(SBF/F41-81)

Съюз

 

13

1)

Аналитичен ОДУ

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

ОДУ

 

20 642

 

1)

Изключително за прилов. В рамките на тази квота не се разрешава целеви риболов.

19)

Приложение IЖ се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ IЖ

ЗОНА НА КОНВЕНЦИЯТА WCPFC

Таблица 1

Вид:

Големоок тон

Thunnus obesus

Зона:

Зона на Конвенцията WCPFC

(BET/WCPFC)

Съюз

 

2 000

1)

Предпазен ОДУ

ОДУ

 

Не се прилага

1)

1)

Риболов по тази квота могат да извършват само кораби с парагади.


Таблица 2

Вид:

Риба меч

Xiphias gladius

Зона:

Зона на Конвенцията WCPFC на юг от 20° ю.ш.

(SWO/F7120S)

Съюз

 

3 170,36

 

Предпазен ОДУ

ОДУ

 

Не се прилага

 

20)

Приложение IЗ се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ IЗ

ЗОНА НА КОНВЕНЦИЯТА SPRFMO

Таблица 1

Вид:

Кликач, видове

Dissostichus spp.

Зона:

Зона на Конвенцията SPRFMO, проучвателни участъци А и B (1)

(TOT/SPR-AB)

ОДУ

162

(2)(3)(4)

Предпазен ОДУ

 

 

(1)

Проучвателен участък A:

 

СЗ

50°30΄S, 136°E

 

 

 

 

СИ

50°30΄S, 140°30΄E

 

 

 

 

ЮИ

54°50΄S, 140°30΄E

 

 

 

 

ЮЗ

54°50΄S, 136°E

 

 

 

 

Проучвателен участък B:

 

СЗ

52°45΄S, 140°30΄E

 

 

 

 

СИ

52°45΄S, 145°30΄E

 

 

 

 

ЮИ

54°50΄S, 145°30΄E

 

 

 

 

ЮЗ

54°50΄S, 140°30΄E

 

 

 

(2)

Този годишен ОДУ е само за проучвателен риболов. Риболовът се ограничава до дълбочини между 600 m и 2 500 m. Риболовът се ограничава до един рейс с максимална продължителност 60 последователни дни, който може да се извърши по всяко време между 1 май и 15 ноември 2024 г. От 1 до 15 ноември 2024 г. парагадите се залагат само през нощта и всички риболовни дейности се прекратяват незабавно при смърт на:

а)

един екземпляр от някой от следните видове: странстващ албатрос (Diomedea exulans), сивоглав албатрос (Thalassarche chrysostoma), черновежд албатрос (Thalassarche melanophris), сив буревестник (Procellaria cinerea), мекопер тайфунник (Pterodroma mollis); или

б)

три екземпляра от някой от следните видове: пепеляв албатрос (Phoebetria palpebrata), южен гигантски буревестник (Macronectes giganteus) и северен гигантски буревестник (Macronectes halli).

Освен това риболовът се ограничава до максимален брой от 5 000  куки на залагане, като максималният брой е 100 залагания. Парагадите се залагат на най-малко 3 морски мили една от друга и не на предишни места с парагади в рамките на една календарна година. Риболовът се прекратява, когато е достигнат ОДУ или ако са били направени и изтеглени 100 залагания по време на рейса — в зависимост от това кое от двете събития настъпи по-рано.

(3)

От които до 129 тона могат да се ловят в проучвателен участък А. Уловът на кликачи в проучвателен участък А се докладва отделно (TOT/SPR-A).

(4)

От които до 33 тона могат да се ловят в проучвателен участък B. Уловът на кликачи в проучвателен участък B се докладва отделно (TOT/SPR-B).


Таблица 2

Вид:

Чилийски сафрид

Trachurus murphyi

Зона:

Зона на Конвенцията SPRFMO

(CJM/SPRFMO)

Германия

18 622,82

 

Аналитичен ОДУ

Нидерландия

20 185,21

 

Член 3, параграфи 2 и 3 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилагат.

Литва

12 958,23

 

Член 4 от Регламент (ЕО) № 847/96 не се прилага.

Полша

22 280,74

 

 

Съюз

74 047,00

 

 

ОДУ

Не се прилага

 

 

21)

Точка 4 от приложение VI се заменя със следното:

„4.

Максимален брой риболовни кораби на всяка държава членка, на които може да се издаде разрешение за извършване на риболов, задържане на борда, трансбордиране, транспортиране или разтоварване на сушата на червен тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море.

Таблица А

 

Брой риболовни кораби (1)

 

Гърция (2)

Испания

Франция

Хърватия

Италия

Кипър (3)

Малта (4)

Португалия

Кораби с мрежи гъргър (5)

0

7

22

18

21

1

2

0

Кораби с парагади

0

38

23

0

40

17

63

0

Кораби с въдици и жива стръв

0

66

8

0

0

0

0

0

Кораби с ръчни въдици

0

1

47

24

0

0

0

0

Траулери

0

0

56

0

0

0

0

0

Кораби за дребномащабен крайбрежен риболов

64

696

89

0

0

0

0

0

Други кораби за непромишлен риболов (6)

41

0

60

0

142

0

240

76

22)

Точка 5 от приложение VI се заменя със следното:

„5.

Максимален брой капани, използвани при риболова на червен тон в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море, които са разрешени от всяка държава членка

Максимален брой капани

Държава членка

Брой капани

Испания

6

Италия

5

Португалия

2 “

23)

Точка 6 от приложение VI се заменя със следното:

„6.

Максимален капацитет за отглеждане и угояване на червен тон за всяка държава членка и максимално количество уловен див червен тон, което всяка държава членка може да разпредели за въвеждане в стопанствата си в източната част на Атлантическия океан и в Средиземно море

Таблица А

Максимален капацитет за отглеждане и угояване на риба тон

 

Брой рибовъдни стопанства

Капацитет (в тонове)

Гърция

0

0

Испания

7

15 860,72

Хърватия

4

7 880,00

Италия

3

1 160,00

Кипър

0

0

Малта

6

17 213,00

Португалия

2

667

Таблица Б

Максимално количество уловен див червен тон (в тонове)

Гърция

0

Испания

11 329,09

Хърватия

3 225,10

Италия

610,00

Кипър

0

Малта

12 295,00

Португалия

517,00“

24)

Приложение IX се заменя със следното:

„ПРИЛОЖЕНИЕ IX

ЗОНА НА КОНВЕНЦИЯТА WCPFC

1.   

Максимален брой кораби на Съюза с парагади, които притежават разрешение за риболов на риба меч (Xiphias gladius) в зоните на юг от 20° ю.ш. от зоната на Конвенцията WCPFC

Испания

14

Съюз

14

2   

Максимален брой кораби на Съюза с мрежи гъргър, които притежават разрешение за риболов на тропическа риба тон в зоните между 20° с.ш. и 20° ю.ш. от зоната на Конвенцията WCPFC

Испания

4

Съюз

4

25)

Точка 2 от приложение XI се заменя със следното:

„2.

В част Б от приложение IA към Регламент (ЕС) 2023/194 таблиците за скумрия (Scomber scombrus) във водите на Съюза от участъци 3a, 3b, 3c и 3d на ICES; водите на Обединеното кралство от участък 2a; водите на Съюза и на Обединеното кралство от подзона 4 на ICES; и норвежки води от участъци 2a и 4a се заменят със следното:

„Вид:

Скумрия

Scomber scombrus

Зона:

Води на Съюза от 3a, 3b, 3c и 3d; води на Обединеното кралство от 2а; води на Съюза и на Обединеното кралство от 4; норвежки води от 2a и 4a

(MAC/2A34-N)

Белгия

 

501

(1)(2)

Аналитичен ОДУ

Дания

 

29 446

(1)(2)(4)

Прилага се член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

Германия

 

523

(1)(2)

 

 

 

Франция

 

1 579

(1)(2)

 

 

 

Нидерландия

 

1 589

(1)(2)

 

 

 

Швеция

 

4 743

(1)(2)(3)

 

 

 

Съюз

 

38 381

(1)(2)

 

 

 

ОДУ

 

782 066

 

 

 

 

(1)

Специално условие: уловът в рамките на тези квоти не може да надвишава посочените по-долу количества в следните зони:

 

3a

Води на Обединеното кралство и на Съюза от 3a, 4b и 4c

4b

4c

Води на Обединеното кралство и международни води от 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 и 14

 

 

(MAC/*03A.)

(MAC/*3A4BC)

(MAC/*04B.)

(MAC/*04C.)

(MAC/*2AX14)

 

Белгия

0

0

0

0

301

 

Дания

0

4 130

0

0

10 312

 

Германия

0

0

0

0

314

 

Франция

0

490

0

0

947

 

Нидерландия

0

490

0

0

953

 

Швеция

0

0

390

10

2 846

 

Съюз

0

5 110

390

10

15 673

 

(2)

Уловът в рамките на тези квоти и съгласно споразумението със съответната крайбрежна държава не може да надвишава посочените по-долу количества и в следните две зони:

 

 

Норвежки води от 2a и 4a (MAC/*02A4AN-)

Фарьорски води (MAC/*FRO1)

 

 

 

 

Белгия

0

0

 

 

 

 

Дания

0

0

 

 

 

 

Германия

0

0

 

 

 

 

Франция

0

0

 

 

 

 

Нидерландия

0

0

 

 

 

 

Швеция

0

0

 

 

 

 

Съюз

0

0

 

 

 

(3)

Специално условие: в това число следното количество в тонове, което може да се лови в норвежки води от 2a и 4a (MAC/*2A4AN):

 

 

266

 

 

 

 

 

Когато се извършва риболов при това специално условие, приловът на атлантическа треска, пикша, сребриста сайда, меджид и сайда се приспада от квотите за тези видове.

(4)

В рамките на тази квота Дания извършва следните прехвърляния с цел извършване на риболов във води на Обединеното кралство и на Съюза от 6, 7, 8d; води на Съюза от 8a, 8b и 8e; международни води от 12 и 14; и води на Обединеното кралство и международни води от 2a и 5b (MAC/*2A14):

 

Германия

749

 

 

 

 

 

Испания

1

 

 

 

 

 

Естония

6

 

 

 

 

 

Франция

499

 

 

 

 

 

Ирландия

2 495

 

 

 

 

 

Латвия

5

 

 

 

 

 

Литва

5

 

 

 

 

 

Нидерландия

1 092

 

 

 

 

 

Полша

53““

 

 

 

 


(1)  Стойностите в тази таблица могат да бъдат увеличени, ако са изпълнени международните задължения на Съюза.

(2)  Един среден кораб с мрежи гъргър е заменен с не повече от 10 кораба с парагади или с един малък кораб с мрежи гъргър и три други кораба за непромишлен риболов.

(3)  Един среден кораб с мрежи гъргър може да бъде заменен с не повече от 10 кораба с парагади или с един малък кораб с мрежи гъргър и не повече от три кораба с парагади.

(4)  Един среден кораб с мрежи гъргър може да бъде заменен с не повече от 10 кораба с парагади.

(5)  Индивидуалният брой на корабите с мрежи гъргър в тази таблица е резултат от прехвърляния между държавите членки и не представлява исторически права за в бъдеще.

(6)  Поливалентни кораби, използващи разнообразно оборудване (парагади, ръчни въдици, влачени въдици).“


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1015/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)