European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия L


2024/990

26.3.2024

РЕШЕНИЕ (ЕС) 2024/990 НА СЪВЕТА

от 20 март 2024 година

относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Международната морска организация по време на 81-вата сесия на Комитета по опазване на морската среда и на 108-ата сесия на Комитета по морска безопасност във връзка с приемането на изменения на Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби (MARPOL), Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море (SOLAS), Международния кодекс за безопасност на корабите, използващи като гориво газове или други горива с ниска пламна температура (Кодекс IGF), Международния кодекс за подобрената програма за инспекции по време на преглед на кораби за насипни товари и нефтени танкери от 2011 г. (Кодекс ESP от 2011 г.), Международния кодекс за спасителните средства (Кодекс LSA), Международния кодекс за системите за пожарна безопасност (Кодекс FSS) и Кодекса за подготовка и освидетелстване на моряците и носенето на вахта (Кодекс STCW)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 100, параграф 2 във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

Действията на Съюза в сектора на морския транспорт следва да имат за цел опазване на морската среда и здравето на човека, както и подобряване на морската безопасност.

(2)

На своята 81-ва сесия от 18 до 22 март 2024 г. (MEPC 81) се очаква Комитетът по опазване на морската среда на Международната морска организация (ИМО) да приеме изменения на член V от Протокол I към Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби (MARPOL), както и на приложение VI към MARPOL относно горивата с ниска пламна температура и други въпроси, свързани с нефтените горива, относно достъпността на данните в базата данни на ИМО за потреблението на гориво от кораби (ССД на ИМО), и относно включването в ССД на ИМО на данни за транспортната дейност и повишеното ниво на детайлност.

(3)

На своята 108-а сесия, която ще се проведе от 15 до 24 май 2024 г. (MSC 108), Комитетът по морска безопасност на ИМО се очаква да приеме изменения на глави II-1, II-2 и V от Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море (SOLAS) от 1974 г., на Международния кодекс за безопасност на корабите, използващи като гориво газове или други горива с ниска пламна температура (Кодекс IGF), на Международния кодекс за подобрената програма за инспекции по време на преглед на кораби за насипни товари и нефтени танкери от 2011 г. (Кодекс ESP от 2011 г.), на Международния кодекс за спасителните средства (Кодекс LSA), Международния кодекс за системите за пожарна безопасност (Кодекс FSS) и на раздел A-VI/1 от Кодекса за подготовка и освидетелстване на моряците и носенето на вахта (Кодекс STCW).

(4)

Целесъобразно е да се установи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза по време на MEPC 81, тъй като предвидените актове могат да окажат съществено въздействие върху съдържанието на правото на Съюза, а именно регламенти (ЕС) 2015/757 (1) и (ЕС) 2023/1805 (2) на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2002/59/ЕО (3), 2003/87/ЕО (4), 2009/16/ЕО (5), 2009/18/ЕО (6) и (ЕС) 2016/802 на Европейския парламент и на Съвета (7), както и Решение (ЕС) 2015/1814 на Европейския парламент и на Съвета (8).

(5)

Съюзът следва да подкрепи измененията на член V от протокол I към MARPOL, тъй като е важно да се създаде единна система за докладване за загубата на контейнери в морето с цел да се избегне дублиране на изискванията за предоставяне на информация, както и объркване, което помага да се намали вероятността загубата на контейнери да не бъде докладвана.

(6)

Съюзът следва да подкрепи измененията на приложение VI към MARPOL относно горивата с ниска пламна температура и други въпроси, свързани с нефтените горива, тъй като с тези изменения ще се постигне решение по отношение на изискването за изпитване и включване информация за пламната температура в разписката за доставено гориво за горива с ниска пламна температура, което беше несъвместимо с последните изменения на глава II-2 от SOLAS, приети на 106-ата сесия на Комитета по морска безопасност. Съюзът следва също така да подкрепи измененията на приложение VI към MARPOL относно достъпността на данните в ССД на ИМО, както и относно включването в ССД на ИМО на данни за транспортната дейност и повишеното ниво на детайлност, тъй като чрез тези изменения се оптимизира използването на ССД на ИМО в полза на разработването на политики за декарбонизация на корабоплаването и се постига компромис между по-широкия достъп до данните от ССД на ИМО и контрола върху тях от страна на секретариата на ИМО. От една страна, тези изменения ще дадат достъп на консултантските дружества за анализи и научноизследователските организации до данните от ССД на ИМО след одобрение от секретариата на ИМО, а от друга страна, те предоставят възможност на всяко дружество да разкрие доброволно пред широката общественост данните на своите кораби от ССД на ИМО.

(7)

Целесъобразно е да се установи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза по време на MSC 108, тъй като предвидените актове могат да окажат съществено въздействие върху съдържанието на правото на Съюза, а именно Регламент (ЕС) 530/2012 на Европейския парламент и на Съвета (9), директиви 2002/59/ЕО и 2009/18/ЕО, и директиви 2009/45/ЕО (10), 2014/90/ЕС (11) и (ЕС) 2022/993 (12) на Европейския парламент и на Съвета.

(8)

Съюзът следва да подкрепи измененията на глави II-1, II-2 и V от SOLAS, тъй като с тези изменения значително ще се подобри безопасността, като се гарантира, че всички нови кораби, различни от танкери, включително пътнически кораби, с брутен тонаж от 20 000 и повече тона, разполагат с подходящо оборудване за теглене при извънредни ситуации, както и ще се повишат като цяло стандартите за пожарна безопасност на пътническите кораби, включително на ро-ро пътническите кораби, и безопасността на използването на нефтени горива в пътническите кораби. Чрез тези изменения ще се опрости също така обработването на докладите за загуба на контейнери с цел спазване на регулаторните задължения, ще се предвиди изискване за докладване от държавата на знамето до ИМО, ще се повиши безопасността на корабоплаването и ще се предотврати замърсяването.

(9)

Съюзът следва да подкрепи измененията на Кодекса IGF, тъй като те ще повишат безопасността на корабите, включително на пътническите кораби, използващи природен газ като гориво.

(10)

Съюзът следва да подкрепи измененията на Кодекса ESP от 2011 г., тъй като чрез тях ще бъдат изменени процедурите за одобрение и сертифициране на дружествата, занимаващи се с измерване на дебелината на корпусни конструкции, както е предвидено в приложенията към измененията от 2019 г. на Кодекса ESP от 2011 г., в които има позоваване на администрацията, а не на организация, призната от администрацията. Това ще спомогне за изясняване на процедурата.

(11)

Съюзът следва да подкрепи измененията на Кодекса за LSA, тъй като с тях се насърчава морската безопасност чрез преразглеждане на скоростта на спускане на спасителните съдове и дежурните лодки за пътнически кораби, чрез гарантиране на подходяща ефективност във водата на спасителните жилетки за безопасността на морските лица и чрез повишаване на стандартите за безопасност на единичните спускателни механизми с куки, които се освобождават под товар, чрез премахване на изключенията, предвидени в точка 4.4.7.6.17 от Кодекса за LSA.

(12)

Съюзът следва да подкрепи измененията на Кодекса FSS, тъй като с тях ще се осигурят значителни ползи за безопасността на човешкия живот на море чрез повишаване на пожарната безопасност на пътническите кораби, и по-специално на ро-ро пътническите кораби.

(13)

Съюзът следва да подкрепи измененията на раздел A-VI/1 от Кодекса STCW, тъй като те ще гарантират безопасно работно място за морските лица чрез включването в раздел A-VI/1 относно „Задължителни минимални изисквания за запознаване с безопасността, основно обучение и инструктаж за всички морски лица“ на нова компетентност за „Принос към предотвратяването и реагирането на малтретиране и тормоз, включително сексуално насилие и сексуален тормоз“.

(14)

Съюзът не е член на ИМО, нито договаряща страна по съответните конвенции и кодекси. Поради това Съветът следва да упълномощи държавите членки да изразят позицията на Съюза в рамките на MEPC 81 и на MSC 108.

(15)

Обхватът на настоящото решение следва да бъде ограничен до съдържанието на предлаганите изменения, доколкото те могат да засегнат общите правила на Съюза и доколкото попадат в областите на изключителната му компетентност. Настоящото решение следва да не засяга разделението на областите на компетентност между Съюза и държавите членки,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза на 81-вата сесия на Комитета по морска безопасност на Международната морска организация (ИМО), е да се изрази съгласие с приемането на измененията на:

а)

член V от протокол I към Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби (MARPOL) в съответствие с приложението към документ MEPC 81/3/1 на ИМО; и

б)

приложение VI към MARPOL относно горивата с ниска пламна температура и други въпроси, свързани с нефтените горива, относно достъпността на данните в базата данни на ИМО за потреблението на гориво от кораби (ССД на ИМО), както и относно включването в ССД на ИМО на данни за транспортната дейност и повишеното ниво на детайлност, по отношение на правила 2, 14, 18 и 27 и допълнение I и IX, в съответствие с приложението към документ MEPC 81/3/2 на ИМО.

Член 2

Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза на 108-ата сесия на Комитета по морска безопасност на ИМО, е да се изрази съгласие с приемането на измененията на:

а)

глави II-1, II-2 и V от Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море (SOLAS) от 1974 г., в съответствие с приложения 1 и 2 към документ MSC 108/3 на ИМО;

б)

Международния кодекс за безопасност на корабите, използващи като гориво газове или други горива с ниска пламна температура (Кодекс IGF), в съответствие с приложение 3 към документ MSC 108/3 на ИМО;

в)

Международния кодекс за подобрената програма за инспекции по време на преглед на кораби за насипни товари и нефтени танкери от 2011 г. (Кодекс ESP от 2011 г.), в съответствие с приложение 5 към документ MSC 108/3 на ИМО;

г)

Международния кодекс за спасителните средства (Кодекс LSA) в съответствие с приложение 6 към документ MSC 108/3 на ИМО;

д)

Международния кодекс за системите за противопожарна безопасност (Кодекса FSS) в съответствие с приложение 7 към документ MSC 108/3 на ИМО; и

е)

раздел A-VI/1 от Кодекса за подготовка и освидетелстване на моряците и носенето на вахта (Кодекса STCW) в съответствие с приложението към документ MSC 108/3/2 на ИМО.

Член 3

1.   Позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза, изложени в членове 1 и 2, обхващат съответните изменения, доколкото тези изменения попадат в обхвата на изключителната компетентност на Съюза и доколкото могат да засегнат общите правила на Съюза. Те се изразяват от държавите членки, всички от които са членове на ИМО, като те действат съвместно в интерес на Съюза.

2.   Незначителни промени в позициите, определени в членове 1 и 2, могат да бъдат договорени без допълнително решение на Съвета.

Член 4

Държавите членки се упълномощават да дадат съгласието си да бъдат обвързани, в интерес на Съюза, от измененията, посочени в членове 1 и 2, доколкото тези изменения попадат в областта на изключителната компетентност на Съюза.

Член 5

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 20 март 2024 година.

За Съвета

Председател

H. LAHBIB


(1)  Регламент (ЕС) 2015/757 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 г. относно мониторинга, докладването и проверката на емисиите на въглероден диоксид от морския транспорт и за изменение на Директива 2009/16/ЕО (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 55).

(2)  Регламент (ЕС) 2023/1805 на Европейския парламент и на Съвета от 13 септември 2023 г. относно използването на възобновяеми и нисковъглеродни горива в морския транспорт и за изменение на Директива 2009/16/ЕО (ОВ L 234, 22.9.2023 г., стр. 48).

(3)  Директива 2002/59/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 юни 2002 г. за създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация и отменяща Директива 93/75/ЕИО на Съвета (ОВ L 208, 5.8.2002 г., стр. 10).

(4)  Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 година за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността и за изменение на Директива 96/61/ЕО на Съвета (ОВ L 275, 25.10.2003 г., стр. 32).

(5)  Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. относно държавния пристанищен контрол (ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 57).

(6)  Директива 2009/18/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за определяне на основните принципи, които уреждат разследването на произшествия в областта на морския транспорт, и за изменение на Директива 1999/35/ЕО на Съвета и Директива 2002/59/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 114).

(7)  Директива (ЕС) 2016/802 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 г. относно намаляването на съдържанието на сяра в определени течни горива (ОВ L 132, 21.5.2016 г., стр. 58).

(8)  Решение (ЕС) 2015/1814 на Европейския парламент и на Съвета от 6 октомври 2015 г. относно създаването и функционирането на резерв за стабилност на пазара към схемата на Съюза за търговия с емисии на парникови газове и за изменение на Директива 2003/87/ЕО (ОВ L 264, 9.10.2015 г., стр. 1).

(9)  Регламент (ЕС) № 530/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юни 2012 г. относно ускореното въвеждане на изисквания за двукорпусни или еквивалентни конструкции за еднокорпусни нефтени танкери (ОВ L 172, 30.6.2012 г., стр. 3).

(10)  Директива 2009/45/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 г. за правилата за безопасност и стандартите за пътническите кораби (ОВ L 163, 25.6.2009 г., стр. 1).

(11)  Директива 2014/90/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно морското оборудване и за отмяна на Директива 96/98/ЕО на Съвета (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 146).

(12)  Директива (ЕС) 2022/993 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2022 г. относно минималното ниво на обучение на морските лица (ОВ L 169, 27.6.2022 г., стр. 45).


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/990/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)