European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия L


2024/585

15.2.2024

ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2024/585 НА КОМИСИЯТА

от 8 декември 2023 година

за допълване на Регламент (ЕС) № 251/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на специални правила за посочване и обозначаване на съставките на ароматизираните лозаро-винарски продукти

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 251/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. за определяне, описание, представяне и етикетиране на ароматизирани лозаро-винарски продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1601/91 на Съвета (1), и по-специално член 6а, параграф 4 от него,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕС) № 251/2014 беше изменен с Регламент (ЕС) 2021/2117 на Европейския парламент и на Съвета (2).

(2)

В контекста на това изменение списъкът на съставките и обявяването на хранителната стойност, посочени в член 9, параграф 1, букви б) и л) съответно от Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета (3), бяха въведени като задължителни данни в член 6а от Регламент (ЕС) № 251/2014. С Регламент (ЕС) 2021/2117 също така Комисията беше оправомощена да приема делегирани актове за допълване на Регламент (ЕС) № 251/2014 чрез допълнително уточняване на правилата за посочване и обозначаване на съставките във връзка с прилагането на новото изискване относно етикетирането.

(3)

Въпреки че за посочване и обозначаване на съставките на ароматизираните лозаро-винарски продукти се прилагат съответните разпоредби на Регламент (ЕС) № 1169/2011, целесъобразно е да се установят специални правила, които да отчитат някои специфични характеристики на ароматизираните лозаро-винарски продукти и особените процеси и срокове на тяхното производство, за да се предостави на потребителите изчерпателна и точна информация. Тези правила следва да се прилагат, когато списъкът на съставките е посочен върху етикета на ароматизирания лозаро-винарски продукт, но също и когато списъкът на съставките се предоставя по електронен път, обозначен върху опаковката или върху прикрепен към нея етикет в съответствие с член 6а, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 251/2014.

(4)

Тъй като ароматизираните лозаро-винарски продукти винаги се получават от един или повече лозаро-винарски продукти, определени в част II, точки 1—11 от приложение VII към Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета (4), е целесъобразно да се изисква всички съставки на лозаро-винарските продукти, използвани в производството на ароматизирани лозаро-винарски продукти, да бъдат включени в списъка в съответствие със специалните правила за посочване и обозначаване на съставките на лозаро-винарските продукти, както е предвидено в член 48а от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията (5).

(5)

Съставките на лозаро-винарските продукти, използвани като основа за получаване на ароматизирания лозаро-винарски продукт, следва да бъдат визуално разграничени от другите съставки, добавени към тях. Поради това съставките на лозаро-винарските продукти следва да бъдат посочени в скоби след термина „вино“ или друг термин, посочващ конкретните използвани лозаро-винарски продукти, докато всички други съставки, добавени към основните лозаро-винарски продукти, следва да фигурират извън скобите в низходящ ред по обем или тегло, както са отчетени по време на тяхната употреба при производството на ароматизирания лозаро-винарски продукт, както е предвидено в член 18, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1169/2011.

(6)

Когато обаче към основните лозаро-винарски продукти, използвани за получаване на ароматизирания лозаро-винарски продукт, се добавят други съставки, за тяхното обозначаване в списъка на съставките следва да се прилагат специални правила.

(7)

С цел съгласуваност с правилата за обозначаването на съставките на лозаро-винарските продукти и за по-лесно разбиране от страна на потребителите е целесъобразно да се разреши използването на термина „концентрирана гроздова мъст“ за обозначаване както на концентрирана гроздова мъст, така и на ректифицирана концентрирана гроздова мъст, когато такава се добавя към лозаро-винарските продукти, използвани за получаване на ароматизирания лозаро-винарски продукт.

(8)

Когато при производството на ароматизирани лозаро-винарски продукти се използват сулфити, яйца и продукти на яйчна основа и/или мляко и млечни продукти, те следва да бъдат посочени на етикета чрез традиционно използваните термини при етикетирането на лозаро-винарските продукти. Когато тези алергени се използват за производството на лозаро-винарските продукти, те следва да бъдат посочени в скоби, а когато те се добавят към ароматизирания лозаро-винарски продукт преди бутилирането — извън скоби.

(9)

По същата причина е целесъобразно да се разреши за ароматизираните лозаро-винарски продукти използването на същите пиктограми, илюстриращи сулфити, яйца и продукти на яйчна основа и/или мляко и млечни продукти, като тези, използвани за лозаро-винарските продукти.

(10)

Когато към ароматизиран лозаро-винарски продукт преди бутилиране се добавят други вещества или продукти, причиняващи алергии или непоносимост, те трябва да се посочат в съответствие с член 21, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1169/2011.

(11)

Когато сулфити, яйца и продукти на яйчна основа и/или мляко и млечни продукти се използват в основните лозаро-винарски продукти и се добавят към ароматизирания лозаро-винарски продукт преди бутилиране, те следва да бъдат посочени само веднъж върху опаковката или върху прикрепен към нея етикет след думата „съдържа“, ако пълният списък на съставките е предоставен по електронен път.

(12)

Основната цел при използването на някои добавки като опаковъчни газове (въглероден диоксид, аргон и азот) е да се измести кислородът при бутилирането на ароматизирани лозаро-винарски продукти, но тези добавки не стават част от консумирания продукт. Тъй като посочването им в списъка на съставките може да обърка потребителите по отношение на истинското естество и състав на ароматизирания лозаро-винарски продукт, е целесъобразно те да бъдат заменени със специфична информация, с която се описва тяхната функция, като се използва формулировката „Бутилирано в защитна атмосфера“.

(13)

Поради влизането в сила на задължението за списък на съставките от 8 декември 2023 г. в съответствие с член 6, пета алинея от Регламент (ЕС) 2021/2117, е целесъобразно да се разреши изчерпването на запасите от ароматизирани лозаро-винарски продукти, етикетирани в съответствие с член 6а, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 251/2014 в периода между 8 декември 2023 г. и 18 февруари 2024 г.,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Списък на съставките

1.   Лозаро-винарските продукти, използвани за получаването на ароматизиран лозаро-винарски продукт, се посочват в списъка на съставките му с термина „вино“ или с наименованието на конкретните използвани лозаро-винарски продукти. След тези термини веднага се посочват в скоби съставките на лозаро-винарските продукти, изброени в съответствие с член 48а от Делегиран регламент (ЕС) 2019/33.

2.   Когато следните съставки се добавят към основните лозаро-винарски продукти преди или по време на бутилирането на ароматизирания лозаро-винарски продукт, те могат да бъдат посочени извън скобите, предвидени по параграф 1, както следва:

а)

„концентрирана гроздова мъст“ и/или „ректифицирана концентрирана гроздова мъст“ могат да бъдат посочени с термина „концентрирана гроздова мъст“;

б)

сулфитите, яйцата и продуктите на яйчна основа, както и млякото и млечните продукти могат да бъдат посочени с термините, изброени в част А от приложение I към Делегиран регламент (ЕС) 2019/33;

в)

добавките от категория „опаковъчни газове“ могат да бъдат заменени със специфичната информация „Бутилирано в защитна атмосфера“.

За целите на първа алинея, буква б), когато списъкът на съставките се предоставя по електронен път, тези термини се изписват веднъж и на опаковката или на прикрепен към нея етикет след думата „съдържа“ заедно с посочване на всички други възможни вещества или продукти, причиняващи алергии или непоносимост, които са използвани в производството на ароматизирания лозаро-винарски продукт. Тези термини могат да бъдат придружени от съответната пиктограма, посочена в част Б от приложение I към Делегиран регламент (ЕС) 2019/33.

Член 2

Преходна разпоредба

Запасите от ароматизирани лозаро-винарски продукти, етикетирани в съответствие с правилата, установени в член 6а, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 251/2014, в периода между 8 декември 2023 г. и 18 февруари 2024 г. могат да продължат да бъдат пускани на пазара до изчерпването им даже ако не съответстват на специалните изисквания за етикетиране, установени в настоящия регламент.

Член 3

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 8 декември 2023 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 84, 20.3.2014 г., стр. 14.

(2)  Регламент (ЕС) 2021/2117 на Европейския парламент и на Съвета от 2 декември 2021 г. за изменение на регламенти (ЕС) № 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти, (ЕС) № 1151/2012 относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни, (ЕС) № 251/2014 за определяне, описание, представяне, етикетиране и правна закрила на географските указания на ароматизирани лозаро-винарски продукти и (ЕС) № 228/2013 за определяне на специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на Съюза (ОВ L 435, 6.12.2021 г., стр. 262).

(3)  Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 г. за предоставянето на информация за храните на потребителите, за изменение на Регламенти (ЕО) № 1924/2006 и (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 87/250/ЕИО на Комисията, Директива 90/496/ЕИО на Съвета, Директива 1999/10/ЕО на Комисията, Директива 2000/13/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, Директиви 2002/67/ЕО и 2008/5/ЕО на Комисията и на Регламент (ЕО) № 608/2004 на Комисията (ОВ L 304, 22.11.2011 г., стр. 18).

(4)  Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671).

(5)  Делегиран регламент (ЕС) 2019/33 на Комисията от 17 октомври 2018 г. за допълнение на Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на заявленията за предоставяне на закрила на наименования за произход, географски указания и традиционни наименования в лозаро-винарския сектор, процедурата за предявяване на възражения, ограниченията на употребата, измененията на спецификациите на продуктите, отмяната на закрилата и етикетирането и представянето (ОВ L 9, 11.1.2019 г., стр. 2).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/585/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)