European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия L


2023/2628

28.11.2023

РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2023/2628 НА КОМИСИЯТА

от 27 ноември 2023 година

за разрешаване на употреба на гуанидинооцетна киселина и препарат от гуанидинооцетна киселина като фуражни добавки за пилета, отглеждани за разплод, и пилета, отглеждани за кокошки носачки, във фуражи и във вода за пиене, и за пилета за угояване във вода за пиене (притежател на разрешението: Alzchem Trostberg GmbH), и за поправка и изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 22 септември 2003 г. относно добавки за използване при храненето на животните (1), и по-специално член 9, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 1831/2003 се предвижда разрешителен режим за добавките, предвидени за употреба при храненето на животните, и се посочват основанията и процедурите за предоставянето на такова разрешение.

(2)

Добавката гуанидинооцетна киселина беше разрешена като вещество и като препарат за употреба във фуражи за пилета за угояване, отбити прасенца и свине за угояване с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768 на Комисията (2).

(3)

В съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 1831/2003 беше подадено заявление за разрешаване на нови видове употреба на гуанидинооцетна киселина и препарат от гуанидинооцетна киселина. Заявлението бе придружено от данните и документите, изисквани съгласно член 7, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 1831/2003.

(4)

Заявлението се отнася до разрешаването на употребата на гуанидинооцетна киселина и препарат от гуанидинооцетна киселина като фуражни добавки за всички животински видове във фуражи и във вода за пиене с искане тези добавки да се класифицират в категорията „хранителни добавки“ и във функционалната група „аминокиселини, техните соли и аналози“.

(5)

В становището си от 28 септември 2022 г. (3) Европейският орган за безопасност на храните („Органът“) заключи, че при предложените условия на употреба гуанидинооцетната киселина и препаратът от гуанидинооцетна киселина са безопасни за употреба във фуражи и във вода за пиене за пилета за угояване, пилета, отглеждани за разплод, пилета, отглеждани за кокошки носачки, прасенца и свине за угояване, както и безопасни за потребителите и околната среда. Освен това Органът стигна до заключението, че гуанидинооцетната киселина не е токсична при вдишване, не дразни кожата или очите и не е кожен сенсибилизатор. Органът препоръча да се приеме, че предложените максимални безопасни прагове на добавките се основават на допускането, че фуражът съдържа достатъчно метилови донори (различни от метионин, например холин, бетаин и фолиева киселина) и витамин В12.

(6)

Органът стигна също така до заключението, че добавките могат да бъдат ефикасни за пилета, отглеждани за кокошки носачки и за разплод, пилета за угояване, отбити прасенца и свине за угояване. Тази ефикасност е свързана с подобряване на параметрите на действие при тези животински видове. В становищата си относно гуанидинооцетната киселина, приети на 27 януари 2016 г. (4) и 28 септември 2022 г., Органът посочи, че добавката не следва да се счита за принадлежаща към функционалната група „аминокиселини, техните соли и аналози“, тъй като гуанидинооцетната киселина се преобразува изключително в креатин и не може да бъде преобразувана обратно в аминокиселина, докато към функционалната група „аминокиселини, техните соли и аналози“ спадат вещества, които в крайна сметка влизат в метаболизма на организма и по този начин участват в процесите на синтез на протеини. Освен това Органът заключи, че в подкрепа на новия хранителен ефект на добавките следва да бъдат представени съответните доказателства за ефикасността им при свине и домашни птици. Органът не счете, че са необходими специални изисквания за мониторинг след пускането на пазара. Той също така провери доклада относно метода за анализ на фуражните добавки във фуражите и във водата, представен от референтната лаборатория, определена с Регламент (ЕО) № 1831/2003.

(7)

Поради това гуанидинооцетната киселина и препаратът от гуанидинооцетна киселина следва да бъдат прекласифицирани в категорията „зоотехнически добавки“ и във функционалната група „други зоотехнически добавки“, като се вземат предвид съображенията на Органа във връзка с въздействието на добавките върху зоотехническите показатели на животните и факта, че те не съответстват на вида продукти, включени във функционалната група „аминокиселини, техните соли и аналози“.

(8)

В съответствие с Регламент (ЕО) № 429/2008 на Комисията (5) и с насоките на Органа за оценка на ефикасността на фуражните добавки (6) следва да бъдат предоставени най-малко три изследвания, за да се докаже ефикасността при съответните целеви видове и категории животни, по отношение на зоотехническите добавки, които оказват влияние върху животинската продукция или производителността на животните. Поради това заявителят следва да предостави допълнителни изследвания във връзка с употребата на гуанидинооцетна киселина и препарата от гуанидинооцетна киселина за отбити прасенца и свине за угояване.

(9)

Съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768 се разрешава пускането на пазара на гуанидинооцетната киселина и нейната употреба като добавка, състояща се от препарат, обаче в условията на разрешението по погрешка не е посочен съставът на този препарат. Следва да се предостави по-точно описание на гуанидинооцетната киселина, разрешена както като вещество, така и като препарат с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768, като се уточни съставът на добавката, разрешена като препарат. Следва също така да се определи различен идентификационен номер, за да се разграничат двете форми на добавката.

(10)

Както прекласифицирането на добавките във функционалната група „други зоотехнически добавки“, включително посочването на притежателя на разрешението, така и уточняването на състава на препарата от гуанидинооцетна киселина, следва да бъдат отразени в разрешението, предоставено с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768, който по тази причина следва да бъде съответно поправен.

(11)

Освен това в разрешението, предоставено с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768, следва да се предвидят специални изисквания за етикетиране по отношение на условията за съхранение и устойчивост на съответните добавки и премикси. Въз основа на заключенията в становището на Органа от 28 септември 2022 г. в посоченото разрешение вече не следва да има позоваване на процедурите и мерките за безопасност на потребителите. Освен това, тъй като се разрешава употребата на гуанидинооцетната киселина и на препарата от гуанидинооцетна киселина както във фуражи, така и във вода за пиене, е целесъобразно да се предвиди, че не се разрешава едновременната употреба на добавките във фуражите и във водата за пиене, с цел да се избегне риска от превишаване на безопасните прагове на употреба при целевите животни. Поради това Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768 следва да бъде съответно изменен.

(12)

При оценката на гуанидинооцетната киселина и на препарата от гуанидинооцетна киселина беше установено, че предвидените в член 5 от Регламент (ЕО) № 1831/2003 условия за издаване на разрешение са изпълнени по отношение на употребата им при пилета за угояване, пилета, отглеждани за кокошки носачки, и пилета, отглеждани за разплод. Поради това посочените добавки следва да бъдат разрешени за употреба във фуражи и във вода за пиене. Що се отнася до употребата във фуражи, предоставеното с настоящия регламент разрешение следва да се отнася само за пилета, отглеждани за разплод, и пилета, отглеждани за кокошки носачки.

(13)

Тъй като няма съображения във връзка с безопасността, които да налагат незабавното прилагане на измененията в условията на разрешението за добавките, разрешени с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768, е целесъобразно да се предвиди преходен период, за да се даде възможност на заинтересованите страни да предприемат необходимото, за да спазят новите изисквания, произтичащи от тези изменения. По-специално прекласифицирането на добавките в категорията „зоотехнически добавки“ води до предоставянето на съответното разрешение на конкретен притежател. Поради това преходният период следва да даде възможност на заинтересованите страни да подадат заявление за разрешаване на съответните добавки, принадлежащи към категорията „зоотехнически добавки“, като в него следва да се вземе предвид времето, необходимо за обработка на това заявление в съответствие с Регламент (ЕО) № 1831/2003. Продължителността на преходния период обаче не следва да надвишава срока на валидност на разрешението, предоставено с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768.

(14)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Разрешаване

Разрешава се употребата на посочените в приложение I вещество и препарат, които принадлежат към категорията „зоотехнически добавки“ и към функционалната група „други зоотехнически добавки“, като добавки при храненето на животните, при спазване на условията, определени в същото приложение.

Член 2

Поправка и изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768

1.   Заглавието на Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768 се заменя със следното:

„Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768 на Комисията от 4 октомври 2016 г. за разрешаване на употребата на гуанидинооцетна киселина и препарат от гуанидинооцетна киселина като фуражни добавки за пилета за угояване, отбити прасенца и свине за угояване (притежател на разрешението: Alzсhem Trostberg GmbH) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 904/2009 на Комисията“.

2.   Член 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768 се заменя със следното:

„Разрешава се употребата на посочените в приложението вещество и препарат, които принадлежат към категорията „зоотехнически добавки“ и към функционалната група „други зоотехнически добавки“, като добавки при храненето на животните, при спазване на условията, определени в същото приложение.“

3.   Приложението към Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768 се заменя с приложение II към настоящия регламент.

Член 3

Преходни мерки

Посочените в приложение II вещество и препарат за употреба във фуражи за пилета за угояване, отбити прасенца и свине за угояване, както и съдържащите ги фуражи, могат да продължат да се пускат на пазара и да се употребяват до 25 октомври 2026 г. в съответствие с правилата, приложими преди 18 декември 2023 г.

Член 4

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 27 ноември 2023 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 268, 18.10.2003 г., стр. 29.

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/1768 на Комисията от 4 октомври 2016 г. за разрешаване на употребата на гуанидинооцетна киселина като фуражна добавка за пилета за угояване, отбити прасенца и свине за угояване и за отмяна на Регламент (ЕО) № 904/2009 на Комисията (ОВ L 270, 5.10.2016 г., стр. 4).

(3)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2022 г.; 20(5):7269.

(4)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2016 г.; 14(2):4394.

(5)  Регламент (ЕО) № 429/2008 на Комисията от 25 април 2008 г. относно подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 1831/2003 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на подготовката и представянето на заявления и оценката и разрешаването на фуражни добавки (ОВ L 133, 22.5.2008 г., стр. 1).

(6)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2018 г.; 16(5):5274.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Идентификационен номер на добавката

Наименование на притежателя на разрешението

Добавка

Състав, химична формула, описание, метод за анализ.

Вид или категория на животните

Максимална възраст

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Други разпоредби

Срок на валидност на разрешението

mg гуанидинооцетна киселина/kg пълноценен фураж със съдържание на влага 12 %

mg гуанидинооцетна киселина/l вода за пиене

Категория: „Зоотехнически добавки“. Функционална група: „други зоотехнически добавки“ (подобряване на параметрите на действие).

4d372

Alzchem Trostberg GmbH

Гуанидинооцетна киселина

Състав на добавката:

98 % гуанидинооцетна киселина в сухо вещество

В твърдо състояние

Характеристика на активното вещество:

Гуанидинооцетна киселина, получена чрез химичен синтез

Химична формула: C3H7N3O2

Номер по CAS: 352-97-6

Чистота: 98 %

Онечиствания:

максимално съдържание на цианамид 0,03 %;

максимално съдържание на дициандиамид 0,5 %.

Метод за анализ  (1):

За определянето на гуанидинооцетна киселина в комбинираните фуражи и водата: йонна хроматография с ултравиолетова детекция (IC-UV).

Пилета, отглеждани за кокошки носачки и за разплод

600

1 200

300

600

1.

Съдържанието на влага се посочва върху етикета на добавката.

2.

Добавката може да се използва във вода за пиене.

3.

В упътването за употреба на добавката и премиксите се посочват условията на съхранение, устойчивостта при топлинна обработка и устойчивостта във вода за пиене.

4.

При употреба на добавката се обръща внимание на внасянето на витамин B12 и метилови донори, различни от метионин, в храната на животните.

5.

Не се разрешава едновременната употреба на добавката във водата за пиене и във фуражите.

18 декември 2033 г.


Идентификационен номер на добавката

Наименование на притежателя на разрешението

Добавка

Състав, химична формула, описание, метод за анализ.

Вид или категория на животните

Максимална възраст

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Други разпоредби

Срок на валидност на разрешението

mg гуанидинооцетна киселина/kg пълноценен фураж със съдържание на влага 12 %

mg гуанидинооцетна киселина/l вода за пиене

Категория: „Зоотехнически добавки“. Функционална група: „други зоотехнически добавки“ (подобряване на параметрите на действие).

4d372i

Alzchem Trostberg GmbH

Гуанидинооцетна киселина

Състав на добавката:

Препарат, съдържащ най-малко 96 % гуанидинооцетна киселина.

В твърдо състояние

Характеристика на активното вещество:

Гуанидинооцетна киселина, получена чрез химичен синтез

Химична формула: C3H7N3O2

Номер по CAS: 352-97-6

Чистота: 98 %

Онечиствания:

максимално съдържание на цианамид 0,03 %;

максимално съдържание на дициандиамид 0,5 %.

Метод за анализ  (2):

За определянето на гуанидинооцетна киселина в комбинираните фуражи и водата: йонна хроматография с ултравиолетова детекция (IC-UV).

Пилета, отглеждани за кокошки носачки и за разплод

600

1 200

300

600

1.

Съдържанието на влага се посочва върху етикета на добавката.

2.

Добавката може да се използва във вода за пиене.

3.

В упътването за употреба на добавката и премиксите се посочват условията на съхранение, устойчивостта при топлинна обработка и устойчивостта във вода за пиене.

4.

При употреба на добавката се обръща внимание на внасянето на витамин B12 и метилови донори, различни от метионин, в храната на животните.

5.

Не се разрешава едновременната употреба на добавката във водата за пиене и във фуражите.

18 декември 2033 г.


Идентификационен номер на добавката

Наименование на притежателя на разрешението

Добавка

Състав, химична формула, описание, метод за анализ.

Вид или категория на животните

Максимална възраст

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Други разпоредби

Срок на валидност на разрешението

mg гуанидинооцетна киселина/l вода за пиене

Категория: „Зоотехнически добавки“. Функционална група: „други зоотехнически добавки“ (подобряване на параметрите на действие).

4d372

Alzchem Trostberg GmbH

Гуанидинооцетна киселина

Състав на добавката:

98 % гуанидинооцетна киселина в сухо вещество

В твърдо състояние

Характеристика на активното вещество:

Гуанидинооцетна киселина, получена чрез химичен синтез

Химична формула: C3H7N3O2

Номер по CAS: 352-97-6

Чистота: 98 %

Онечиствания:

максимално съдържание на цианамид 0,03 %;

максимално съдържание на дициандиамид 0,5 %.

Метод за анализ  (3):

За определянето на гуанидинооцетна киселина във водата: йонна хроматография с ултравиолетова детекция (IC-UV).

Пилета за угояване

300

600

1.

Съдържанието на влага се посочва върху етикета на добавката.

2.

Добавката може да се използва във вода за пиене.

3.

В упътването за употреба на добавката и премиксите се посочват условията на съхранение, устойчивостта при топлинна обработка и устойчивостта във вода за пиене.

4.

При употреба на добавката се обръща внимание на внасянето на витамин B12 и метилови донори, различни от метионин, в храната на животните.

5.

Не се разрешава едновременната употреба на добавката във водата за пиене и във фуражите.

18 декември 2033 г.


Идентификационен номер на добавката

Наименование на притежателя на разрешението

Добавка

Състав, химична формула, описание, метод за анализ.

Вид или категория на животните

Максимална възраст

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Други разпоредби

Срок на валидност на разрешението

mg гуанидинооцетна киселина/l вода за пиене

Категория: „Зоотехнически добавки“. Функционална група: „други зоотехнически добавки“ (подобряване на параметрите на действие).

4d372i

Alzchem Trostberg GmbH

Гуанидинооцетна киселина

Състав на добавката:

Препарат, съдържащ най-малко 96 % гуанидинооцетна киселина.

В твърдо състояние

Характеристика на активното вещество:

Гуанидинооцетна киселина, получена чрез химичен синтез

Химична формула: C3H7N3O2

Номер по CAS: 352-97-6

Чистота: 98 %

Онечиствания:

максимално съдържание на цианамид 0,03 %;

максимално съдържание на дициандиамид 0,5 %.

Метод за анализ  (4):

За определянето на гуанидинооцетна киселина във водата: йонна хроматография с ултравиолетова детекция (IC-UV).

Пилета за угояване

300

600

1.

Съдържанието на влага се посочва върху етикета на добавката.

2.

Добавката може да се използва във вода за пиене.

3.

В упътването за употреба на добавката и премиксите се посочват условията на съхранение, устойчивостта при топлинна обработка и устойчивостта във вода за пиене.

4.

При употреба на добавката се обръща внимание на внасянето на витамин B12 и метилови донори, различни от метионин, в храната на животните.

5.

Не се разрешава едновременната употреба на добавката във водата за пиене и във фуражите.

18 декември 2033 г.


(1)  Подробна информация за методите за анализ може да бъде намерена на интернет адреса на референтната лаборатория: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(2)  Подробна информация за методите за анализ може да бъде намерена на интернет адреса на референтната лаборатория: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(3)  Подробна информация за методите за анализ може да бъде намерена на интернет адреса на референтната лаборатория: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(4)  Подробна информация за методите за анализ може да бъде намерена на интернет адреса на референтната лаборатория: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Идентификационен номер на добавката

Наименование на притежателя на разрешението

Добавка

Състав, химична формула, описание, метод за анализ.

Вид или категория на животните

Максимална възраст

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Други разпоредби

Срок на валидност на разрешението

mg гуанидинооцетна киселина/kg пълноценен фураж със

съдържание на влага 12 %

Категория: „Зоотехнически добавки“. Функционална група: „други зоотехнически добавки“ (подобряване на параметрите на действие).

4d372

Alzchem Trostberg GmbH

Гуанидинооцетна киселина

Състав на добавката:

98 % гуанидинооцетна киселина в сухо вещество

В твърдо състояние

Характеристика на активното вещество:

Гуанидинооцетна киселина, получена чрез химичен синтез

Химична формула: C3H7N3O2

Номер по CAS: 352-97-6

Чистота: 98 %

Онечиствания:

максимално съдържание на цианамид 0,03 %;

максимално съдържание на дициандиамид 0,5 %.

Метод за анализ  (1):

За определянето на гуанидинооцетна киселина в комбинираните фуражи: йонна хроматография с ултравиолетова детекция (IC-UV).

Пилета за угояване

600

1 200

1.

Съдържанието на влага се посочва върху етикета на добавката.

2.

В упътването за употреба на добавката и премиксите се посочват условията на съхранение и устойчивостта при топлинна обработка.

3.

При употреба на добавката се обръща внимание на внасянето на витамин B12 и метилови донори, различни от метионин, в храната на животните.

4.

Не се разрешава едновременната употреба на добавката във водата за пиене и във фуражите.

25 октомври 2026 г.

Отбити прасенца

600

1 200

Свине за угояване

600

1 200


Идентификационен номер на добавката

Наименование на притежателя на разрешението

Добавка

Състав, химична формула, описание, метод за анализ.

Вид или категория на животните

Максимална възраст

Минимално съдържание

Максимално съдържание

Други разпоредби

Срок на валидност на разрешението

mg гуанидинооцетна киселина/kg пълноценен фураж със

съдържание на влага 12 %

Категория: „Зоотехнически добавки“. Функционална група: „други зоотехнически добавки“ (подобряване на параметрите на действие).

4d372i

Alzchem Trostberg GmbH

Гуанидинооцетна киселина

Състав на добавката:

Препарат, съдържащ най-малко 96 % гуанидинооцетна киселина.

В твърдо състояние

Характеристика на активното вещество:

Гуанидинооцетна киселина, получена чрез химичен синтез

Химична формула: C3H7N3O2

Номер по CAS: 352-97-6

Чистота: 98 %

Онечиствания:

максимално съдържание на цианамид 0,03 %;

максимално съдържание на дициандиамид 0,5 %.

Метод за анализ  (2):

За определянето на гуанидинооцетна киселина в комбинираните фуражи: йонна хроматография с ултравиолетова детекция (IC-UV).

Пилета за угояване

600

1 200

1.

Съдържанието на влага се посочва върху етикета на добавката.

2.

В упътването за употреба на добавката и премиксите се посочват условията на съхранение и устойчивостта при топлинна обработка.

3.

При употреба на добавката се обръща внимание на внасянето на витамин B12 и метилови донори, различни от метионин, в храната на животните.

4.

Не се разрешава едновременната употреба на добавката във водата за пиене и във фуражите.

25 октомври 2026 г.

Отбити прасенца

600

1 200

Свине за угояване

600

1 200


(1)  Подробна информация за методите за анализ може да бъде намерена на интернет адреса на референтната лаборатория: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en

(2)  Подробна информация за методите за анализ може да бъде намерена на интернет адреса на референтната лаборатория: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-fa-authorisation/eurl-fa-evaluation-reports_en


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2628/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)