ISSN 1977-0618

Официален вестник

на Европейския съюз

L 97

European flag  

Издание на български език

Законодателство

Година 66
5 април 2023 г.


Съдържание

 

I   Законодателни актове

Страница

 

 

РЕГЛАМЕНТИ

 

*

Регламент (ЕС) 2023/734 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2023 година за изменение на Регламент (ЕС) № 549/2013 относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз и за отмяна на 11 правни акта в областта на националните сметки ( 1 )

1

 


 

(1)   Текст от значение за ЕИП.

BG

Актовете, чиито заглавия се отпечатват с нормален шрифт, са актове по текущо управление на селскостопанската политика и имат кратък срок на действие.

Заглавията на всички останали актове се отпечатват с удебелен шрифт и се предшестват от звезда.


I Законодателни актове

РЕГЛАМЕНТИ

5.4.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 97/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/734 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 15 март 2023 година

за изменение на Регламент (ЕС) № 549/2013 относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз и за отмяна на 11 правни акта в областта на националните сметки

(Текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 338, параграф 1 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейската централна банка (1),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),

като имат предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета (3) беше създадена Европейската система от сметки (ЕСС 2010) и в него се съдържа отправната рамка за общите стандарти, определения, класификации и счетоводни правила за изготвянето на сметките на държавите членки с оглед на статистическите потребности на Съюза и получаването на съпоставими данни между държавите членки.

(2)

В приложение А към Регламент (ЕС) № 549/2013 е предвидена методиката за изготвянето на сметките на държавите членки.

(3)

В процеса на прилагане на Регламент (ЕС) № 549/2013 бяха установени незначителни несъответствия в текста на приложение А към посочения регламент, които е необходимо да бъдат поправени.

(4)

В приложение Б към Регламент (ЕС) № 549/2013 (програмата за предаване на данни) се съдържа набор от таблици с данни за националните сметки, включително свързаните с тях метаданни, които държавите членки трябва да предават на Комисията (Евростат) в определени срокове за целите на Съюза.

(5)

Програмата за предаване на данни следва да бъде актуализирана, за да се отчетат променящите се потребности на ползвателите, новите приоритети в рамките на политиките, както и развитието на нови икономически дейности в Съюза.

(6)

Предаваните метаданни за структурна информация следва да са съобразени с принципите, описани в Препоръка (ЕС) 2023/397 на Комисията (4). Новите изисквания за предаването на метаданни не следва да водят до прекомерни допълнителни разходи или прекомерна административна тежест за държавите членки.

(7)

На 49-ата сесия на Статистическата комисия на Организацията на обединените нации беше разгледана и одобрена преразгледаната версия на Класификацията на индивидуалното потребление по цели (Коикоп 2018) като международно приет стандарт. Регламент (ЕС) № 549/2013 съдържа позовавания на предишната версия (Коикоп 1999) както в приложение А, така и в приложение Б към него, поради което тези позовавания следва да бъдат актуализирани.

(8)

Поради това Регламент (ЕС) № 549/2013 следва да бъде съответно изменен.

(9)

Тъй като прилагането на настоящия регламент ще наложи значително адаптиране на националните статистически системи, Комисията следва да предостави дерогации на държавите членки. Тези дерогации следва да бъдат временни и да се предоставят за максимален срок от три години. Комисията следва да оказва подкрепа на съответните държави членки в усилията им да извършат необходимото адаптиране на статистически си системи, така че дерогациите да отпаднат възможно най-скоро.

(10)

След влизането в сила на Регламент (ЕС) № 549/2013 и на Регламент (ЕС) 2019/516 на Европейския парламент и на Съвета (5) 11 правни акта, основани на предишната Европейска система от национални и регионални сметки, създадена с Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета (6) (ESA 95), вече не са актуални. Разпоредбите на настоящия регламент ще заменят тези, съдържащи се в регламенти (ЕО) № 359/2002 (7), (ЕО) № 1221/2002 (8), (ЕО) № 1267/2003 (9), (ЕО) № 501/2004 (10), (ЕО) № 1161/2005 (11), (ЕО) № 1392/2007 (12) и (ЕО) № 400/2009 (13) на Европейския парламент и на Съвета, Регламент (ЕО) № 1222/2004 на Съвета (14), както и Регламент (ЕО) № 264/2000 на Комисията (15) и решения 98/715/ЕО (16) и 2002/990/ЕО (17) на Комисията. Поради това тези актове следва да бъдат отменени.

(11)

Прилагането на настоящия регламент следва да започне от 1 септември 2024 г., за да съвпадне с договорения график за хармонизираните преразглеждания на референтните показатели за националните сметки в държавите членки. Това не е пречка държавите членки да изготвят своите статистически данни в съответствие с изменените приложения преди тази обща начална дата на прилагане. За да се осигури достатъчно време за адаптиране към новите изисквания за предаване, всяко ново задължение за предаване на метаданни за структурна информация следва да се прилага от 1 септември 2025 г., въпреки че предаването на тези метаданни може да започне на доброволна основа преди посочената дата.

(12)

С цел смекчаване на социалното и икономическото въздействие на кризата с COVID-19 и с цел укрепване на устойчивостта на икономиките и социалните структури на държавите членки Съюзът предприе важни инициативи, по-специално NextGenerationEU и Механизма за възстановяване и устойчивост, създаден с Регламент (EС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета (18). В този контекст статистиката на Съюза следва да отразява правилно статистическите сметки на институциите и органите на Съюза. Поради това следва да продължи техническата работа за тази цел, така че да се разработи надеждна методика, която да дава възможност на Комисията (Евростат) да съставя и разпространява статистически отчети, включително за нето предоставени/нето получени заеми по ЕСС 2010 и непогасени задължения по дълга от Маастрихт. До 31 март 2024 г. Комисията (Евростат) следва да представи на Европейския парламент и Съвета доклад за постигнатия напредък.

(13)

Доколкото целта на настоящия регламент, а именно създаването на общи статистически стандарти, които дават възможност за изготвяне на хармонизирани данни от националните сметки с цел постигане на цялостната съпоставимост на равнището на Съюза, не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, а поради неговия обхват и последици може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

(14)

Данните за оборудването в областта на информационните и комуникационните технологии са от съществено значение за подпомагане на анализа и изготвянето на политики в контекста на приоритетните политики, свързани с цифровизацията и Европейския зелен пакт, с оглед на засилването на конкурентоспособността и по-нататъшното развитие на новите технологии. По същия начин данните за земята, върху която се намират сградите и постройките, са важни за анализа на инвестициите и богатството на равнището на Съюза. Комисията (Евростат) и националните статистически органи следва да продължат методическата работа, предприета в тази област през последните години, с оглед увеличаване на наличността на по-подробни данни в контекста на бъдещото преразглеждане на Европейската система от национални и регионални сметки.

(15)

Необходими са периодични актуализации, за да се отчете взаимодействието между глобализацията, екологичния и цифровия преход и националните сметки, за да се осигурят на лицата, отговорни за вземането на решения, необходимите данни и знания, така че да се гарантират конкурентоспособност, финансова стабилност, устойчивост на бюджета, стабилни публични финанси и справедлива данъчна политика. Освен това 51-вата сесия на Статистическата комисия на Организацията на обединените нации вече поиска от Междуведомствената работна група по националните сметки да разработи пътна карта за преразглеждане на системата от национални сметки от 2008 г. Планира се преразгледаната версия на системата от национални сметки да бъде приета от Статистическия отдел на Организацията на обединените нации през 2025 г.

(16)

Актуализирането на международните наръчници за национално счетоводство е необходимо, по-специално с оглед на благосъстоянието и устойчивостта, като се има предвид, че толкова съществена част от дейността, засягаща икономическото благосъстояние на населението, се осъществява извън производствената граница.

(17)

Преразглеждането през 2025 г. на системата от национални сметки от 2008 г. ще предостави възможност за актуализиране на международно приетите понятия, определения, класификации и счетоводни правила, за да се отговори на глобалните предизвикателства, свързани с изменението на климата, сигурността, неравенството, устойчивостта и благосъстоянието, и ще бъде от основно значение за подпомагане на създателите на политики при вземането на информирани решения за насърчаване на икономическото, социалното и териториалното сближаване, за намаляване на социалното неравенство и неравенството между половете и за ускоряване на екологичния и цифровия преход. Поради това Комисията следва редовно да предоставя необходимата информация и да обсъжда с Европейския парламент и със Съвета преразглеждането на системата от национални сметки от 2008 г. преди неговото приключване, планирано за 2025 г.

(18)

Беше проведена консултация с Комитета на Европейската статистическа система,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменения на Регламент (ЕС) № 549/2013

Регламент (ЕС) № 549/2013 се изменя, както следва:

1)

Член 6 се изменя, както следва:

a)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Доколкото за прилагането на Регламент (EС) 2023/734 на Европейския парламент и на Съвета (*1) е необходимо значително адаптиране на националните статистически системи, Комисията чрез актове за изпълнение предоставя на държавите членки временни дерогации за максимален срок от три години. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по разглеждане, посочена член 8, параграф 2 от настоящия регламент.

(*1)  Регламент (ЕС) 2023/734 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2023 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 549/2013 относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз и за отмяна на 11 правни акта в областта на националните сметки (OВ L 97, 5.4.2023 г., стр. 1).“"

б)

параграф 3 се заменя със следното:

„3.   За целите, предвидени в параграфи 1 и 2, съответните държави членки представят на Комисията надлежно обосновано искане най-късно до 26 юли 2023 г.“

2)

Приложение А се изменя в съответствие с приложение I към настоящия регламент;

3)

Приложение Б се заменя с текста, поместен в приложение II към настоящия регламент.

Член 2

Отмяна

Посочените в приложение III правни актове се отменят.

Член 3

Преглед

До 31 март 2024 г. Комисията (Евростат) представя на Европейския парламент и на Съвета доклад за оценка на напредъка, постигнат по статистическите отчети на институциите и органите на Съюза, включително по отношение на нето предоставените/нето получените заеми по ЕСС 2010 и непогасените задължения по дълга от Маастрихт. Въз основа на този доклад Комисията може да представи законодателно предложение, ако е целесъобразно.

Член 4

Влизане в сила и прилагане

1.   Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

2.   Настоящият регламент се прилага от 1 септември 2024 г.

3.   Чрез дерогация от параграф 2 от настоящия член, член 1, точка 3 от настоящия регламент по отношение на задължението за предаване на метаданни за структурна информация, посочено в точка 10 от приложение Б към Регламент (ЕС) № 549/2013, се прилага от 1 септември 2025 г.

4.   Чрез дерогация от параграф 3 от настоящия член, задължението за предаване на метаданни за структурна информация, посочено в точка 10 от приложение Б към Регламент (ЕС) № 549/2013, по отношение на таблица 27 от посоченото приложение се прилага от 1 септември 2024 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Страсбург на 15 март 2023 година.

За Европейския парламент

Председател

R. METSOLA

За Съвета

Председател

J. ROSWALL


(1)  ОВ С 218, 2.6.2022 г., стр. 2.

(2)  Позиция на Европейския парламент от 2 февруари 2023 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 21 февруари 2023 г.

(3)  Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз (ОВ L 174, 26.6.2013 г., стр. 1).

(4)  Препоръка (ЕС) 2023/397 на Комисията от 17 февруари 2023 г. относно референтните метаданни и докладите за качеството за Европейската статистическа система и за замяна на Препоръка 2009/498/ЕО относно референтните метаданни за Европейската статистическа система (OВ L 53, 21.2.2023 г., стр. 104).

(5)  Регламент (ЕС) 2019/516 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. относно хармонизирането на брутния национален доход по пазарни цени и за отмяна на Директива 89/130/ЕИО, Евратом на Съвета и Регламент (ЕO, Евратом) № 1287/2003 на Съвета (Регламент за БНД) (ОВ L 91, 29.3.2019 г., стр. 19).

(6)  Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета от 25 юни 1996 г. относно Европейската система от национални и регионални сметки в Общността (ОВ L 310, 30.11.1996 г., стp. 1).

(7)  Регламент (ЕО) № 359/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2002 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета по отношение използването на ESA 95 при определянето на вноските на държавите членки в собствения ресурс на базата на ДДС (OВ L 58, 28.2.2002 г., стр. 1).

(8)  Регламент (ЕО) № 1221/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 10 юни 2002 г. за тримесечните нефинансови сметки за публичната администрация (ОВ L 179, 9.7.2002 г., стр. 1).

(9)  Регламент (ЕО) № 1267/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 16 юни 2003 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета относно сроковете за предаване на основните агрегати на националните сметки, относно дерогациите, свързани с предаването на основните агрегати на националните сметки, и относно предаването на данни за изработените часове на заетите лица (OВ L 180, 18.7.2003 г., стр. 1).

(10)  Регламент (ЕО) № 501/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 10 март 2004 г. относно тримесечните финансови сметки на сектора на публичната администрация (ОВ L 81, 19.3.2004 г., стр. 1).

(11)  Регламент (ЕО) № 1161/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2005 г. относно изготвянето на тримесечни нефинансови сметки по институционален сектор (ОВ L 191, 22.7.2005 г., стр. 22).

(12)  Регламент (ЕО) № 1392/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 13 ноември 2007 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета по отношение на предаването на данни от националните сметки (ОВ L 324, 10.12.2007 г., стр. 1).

(13)  Регламент (ЕО) № 400/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета относно Европейската система от национални и регионални сметки в Общността във връзка с изпълнителните правомощия, предоставени на Комисията. (ОВ L 126, 21.5.2009 г., стр. 11).

(14)  Регламент (ЕО) № 1222/2004 на Съвета от 28 юни 2004 г. относно съставяне и предаване на данни за тримесечния държавен дълг (ОВ L 233, 2.7.2004 г., стр. 1).

(15)  Регламент (ЕО) № 264/2000 на Комисията от 3 февруари 2000 г. за прилагане на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета по отношение на краткосрочните статистически данни за публичните финанси (ОВ L 29, 4.2.2000 г., стр. 4).

(16)  Решение 98/715/ЕО на Комисията от 30 ноември 1998 г. като пояснение на приложение А към Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета относно Европейската система от национални и регионални сметки в Общността по въпроса за принципите за измерване на цените и обемите (OВ L 340, 16.12.1998 г., стр. 33).

(17)  Решение 2002/990/EО на Комисията от 17 декември 2002 г. за допълнително уточняване на приложение A към Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета относно принципите за измерване на цените и обемите в националните сметки (OВ L 347, 20.12.2002 г., стр. 42).

(18)  Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (OВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 17).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Приложение А към Регламент (ЕС) № 549/2013 се изменя, както следва:

1)

В точка 1.51 буква б) се заменя със следното:

„б)

разходите за оръжейни системи, които отговарят на общото определение за активи, са класифицирани като образуване на основен капитал, а не като междинно потребление;“

2)

В точка 1.51 буква з) се заменя със следното:

„з)

третирането на супердивидентите, изплатени от държавни корпоративни предприятия, беше изяснено, т.е. те трябва да се считат за извънредни плащания и да се третират като разпределение на собствен капитал;“

3)

В точка 1.118 обозначението на диаграмата се замества със следното:

„Диаграма 1.1 — Диаграма на последователността от сметки“

4)

В точка 3.98 уводната част се заменя със следното:

„Разходите за крайно потребление (Р.3) на сектор „Държавно управление“ включват две категории, които са подобни на тези, записани за НТООД:“

5)

Точка 3.105 се заменя със следното:

„3.105

От друга страна, разходите за индивидуално потребление на сектор „Държавно управление“ отговарят на раздел 15 от Класификацията на индивидуалното потребление по цели (КОИКОП), която включва следните групи:

15.1

Жилища (равностойна на група 10.6 от КОФОГ)

15.2

Здравеопазване (равностойна на групи 7.1—7.4 от КОФОГ)

15.3

Развлечения и култура (равностойна на групи 8.1 и 8.2 от КОФОГ)

15.4

Образование (равностойна на групи 9.1—9.6 от КОФОГ)

15.5

Социална защита (равностойна на групи 10.1—10.5 и група 10.7 от КОФОГ).“

6)

Точка 3.124 се заменя със следното:

„3.124

Определение: бруто образуването на основен капитал (P.51g) се състои от придобиването минус отписването на дълготрайни активи на резидентни производители за даден период плюс известно увеличение на стойността на непроизведени активи, реализирано от производствената дейност на производствени или институционални единици. Дълготрайните активи са произведени активи, използвани в производството за повече от една година.“

7)

В точка 3.132 буква в) се заменя със следното:

„в)

компютърен софтуер и бази данни, които ще бъдат използвани в производството за повече от една година;“

8)

Точка 3.138 се заменя със следното:

„3.138

Разходите по прехвърлянето на собствеността могат да се отнасят както за произведени активи, включително дълготрайни активи, така и за непроизведени активи, като например земя.

При произведени активи тези разходи са включени в цените на купувач. При земя и други непроизведени активи те са отделени от покупките и продажбите и се отчитат в отделна позиция (P.512) в класификацията за бруто образуване на основен капитал.“

9)

В точка 3.181 последното изречение се заменя със следното:

„Трансферът на съществуващи стоки се отчита като отрицателен разход (отписване) за продавача и като положителен разход (придобиване) за купувача.“

10)

В точка 4.40 третото изречение се заличава;

11)

Точка 4.50 се заменя със следното:

„4.50

Лихвата се записва на начислена база: това означава, че лихвата се записва като начислявана постоянно с течение на времето в полза на кредитора върху размера на неуредената главница. Начислената за всеки отчетен период лихва трябва да се запише, независимо от това дали тя е действително платена или добавена към неуредената главница. Когато лихвата не е действително платена, увеличението на главницата се записва във финансовата сметка като придобиване на финансов актив от кредитора и равностойно възникване на пасив за длъжника.“

12)

В точка 4.82 текстът „В някои случаи задължението да се платят данъци върху дохода може да се определи едва в по-късен отчетен период от този на възникване на дохода. Поради това е необходима известна гъвкавост по отношение на момента на записване на такива данъци. Удържаните при източника данъци върху дохода, като дължимите в момента на получаване на дохода данъци (PAYE) и редовните предплащания на данъците върху дохода, могат да се запишат в периодите на плащането им, а всяко крайно данъчно задължение върху дохода може да се запише в периода, в който задължението е определено.“ се заменя със следното:

„В някои случаи задължението да се платят данъци върху дохода може да се определи едва в по-късен отчетен период от този на възникване на дохода. Поради това е необходима известна гъвкавост по отношение на момента на записване на такива данъци. Удържаните при източника данъци върху дохода, като дължимите в момента на получаване на дохода данъци (Pay-As-You-Earn — PAYE) и редовните предплащания на данъците върху дохода, могат да се запишат през периодите на плащането им, а всяко крайно данъчно задължение върху дохода може да се запише през периода, в който задължението е определено.“

13)

В точка 4.93 буква а) се заменя със следното:

„a)

осигурителните вноски, плащани от лица, които не са правно задължени да правят вноски във фонд за социална сигурност;“

14)

Точка 5.235 се заменя със следното:

„5.235

Косвено измерените услуги на финансовите посредници (FISIM), които са начислени, но все още не са платени, са включени в съответния финансов инструмент, а предплащането на застрахователните премии е включено в застрахователните технически резерви (F.61); в нито един от случаите не се прави запис в търговски кредити и аванси.“

15)

В точка 5.236 буква в) се заменя със следното:

„в)

рента за сгради, която се натрупва с течение на времето; и“

16)

Точка 7.88 се заменя със следното:

„7.88

Пазарната стойност на форуърдни споразумения може да се променя между положителни (активи) и отрицателни (пасиви) позиции в зависимост от колебанията на цените в основните позиции и следователно те могат да се променят между активи и пасиви за подписниците и притежателите. Някои форуърдни споразумения оказват влияние върху плащанията на маржа, когато печалбите или загубите се уреждат ежедневно. В такива случаи балансовата стойност ще бъде нула.“

17)

В точка 8.09 таблица 8.1 се заменя със следното:

„Таблица 8.1

Обобщено представяне на сметките, балансиращите позиции и основните агрегати

Сметки

Балансиращи позиции

Основни агрегати

Пълна последователност от сметки за институционалните сектори

Текущи сметки

I.

Сметка „Производство“

I.

Сметка „Производство“

 

 

 

 

B.1g

Брутна добавена стойност

Брутен вътрешен продукт (БВП)

 

II.

Сметки „Разпределение на дохода“ и „Използване на дохода“

II.1

Сметки „Първично разпределение на дохода“

II.1.1

Сметка „Формиране на дохода“

 

 

B.2g

B.3g

Брутен опериращ излишък

Брутен смесен доход

 

 

 

 

 

 

II.1.2

Сметка „Разпределение на първичния доход“

II.1.2.1

Сметка „Предприемачески доход“

B.4g

Брутен предприемачески доход

 

 

 

 

 

 

 

 

II.1.2.2

Сметка „Разпределение на друг първичен доход“

B.5g

Бруто салдо по първичните доходи

Брутен национален доход (БНД)

 

 

 

II.2

Сметка „Вторично разпределение на дохода“

 

 

 

 

B.6g

Брутен разполагаем доход

Брутен национален разполагаем доход

 

 

 

II.3

Сметка „Преразпределение на дохода в натура“

 

 

 

 

B.7g

Коригиран брутен разполагаем доход

 

 

 

 

II.4

Сметка „Използване на дохода“

II.4.1

Сметка „Използване на разполагаемия доход“

 

 

B.8g

Бруто спестяване

Брутно национално спестяване

 

 

 

 

 

II.4.2

Сметка „Използване на коригирания разполагаем доход“

 

 

 

 

 

Сметки с натрупване

III.

Сметки с натрупване

III.1

Капиталова сметка

III.1.1

Сметка „Изменение в нетната стойност, дължащо се на спестяване и капиталови трансфери“

 

 

B.101

Изменение в нетната стойност, дължащо се на спестяване и капиталови трансфери

 

 

 

 

 

 

III.1.2

Сметка „Придобиване на нефинансови активи“

 

 

B.9

Нето предоставени/нето получени заеми

 

 

 

 

III.2

Финансова сметка

 

 

 

 

B.9F

Нето предоставени/нето получени заеми

 

 

 

 

III.3

Сметка „Други изменения в активите“

III.3.1

Сметка „Други изменения в обема на активите“

 

 

B.102

Изменения в нетната стойност, дължащи се на другите изменения в обема на активите

 

 

 

 

 

 

III.3.2

Сметки „Преоценки“

 

 

B.103

Изменения в нетната стойност, дължащи се на номиналната холдингова печалба/загуба

 

 

 

 

 

 

 

 

III.3.2.1

Сметка „Неутрална холдингова печалба/загуба“

B.1031

Изменения в нетната стойност, дължащи се на неутралната холдингова печалба/загуба

 

 

 

 

 

 

 

 

III.3.2.2

Сметка „Реална холдингова печалба/загуба“

B.1032

Изменения в нетната стойност, дължащи се на реалната холдингова печалба/загуба

 

Баланси

IV

Баланси

IV.1

Начален баланс

 

 

 

 

B.90

Нетна стойност

Стойност в национално измерение

 

 

 

IV.2

Изменения в баланса

 

 

 

 

B.10

Общо изменения в нетната стойност

Изменения в стойността в национално измерение

 

 

 

IV.3

Краен баланс

 

 

 

 

B.90

Нетна стойност

Стойност в национално измерение

Сметки за операции

 

0.

Сметка „Стоки и услуги“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сметка „Останал свят“ (сметка „Външни операции“)

Текуща сметка

V.

Сметка „Останал свят“

V.I

Външна сметка за стоки и услуги

 

 

 

 

B.11

Външнотърговско салдо на стоки и услуги

Външнотърговско салдо на стоки и услуги

 

 

 

V.II

Външна сметка на първичните доходи и текущите трансфери

 

 

 

 

B.12

Текущо външнотърговско салдо

Текущо външнотърговско салдо

Сметки с натрупване

 

 

V.III

Външни сметки с натрупване

V.III.1

Капиталова сметка

V.III.1.1

Изменения в нетната стойност, дължащи се на текущото външнотърговско салдо и капиталови трансфери

B.101

Изменения в нетната стойност поради текущото външнотърговско салдо и капиталовите трансфери

 

 

 

 

 

 

 

 

V.III.1.2

Сметка „Придобиване на нефинансови активи“

B.9

Нето предоставени/нето получени заеми

 

 

 

 

 

 

V.III.2

Финансова сметка

 

 

B.9F

Нето предоставени/нето получени заеми

Нето предоставени/нето получени заеми

 

 

 

 

 

V.III.3

Сметка „Други изменения в активите“

V.III.3.1

Сметка „Други изменения в обема на активите“

B.102

Изменения в нетната стойност, дължащи се на другите изменения в обема на активите

 

 

 

 

 

 

 

 

V.III.3.2

Сметки „Преоценки“

B.103

Изменения в нетната стойност, дължащи се на номиналната холдингова печалба/загуба

 

Баланси

 

 

V.IV

Външна сметка за активи и пасиви

V.IV.1

Начален баланс

 

 

B.90

Нетна стойност

Нетна външна финансова позиция

 

 

 

 

 

V.IV.2

Изменения в баланса

 

 

B.10

Изменения в нетната стойност

 

 

 

 

 

 

V.IV.3

Краен баланс

 

 

B.90

Нетна стойност

Нетна външна финансова позиция“

18)

Точка 9.61 се заменя със следното:

„9.61

Аналитичните качества на таблиците „Продукт по продукт“ и „Отрасъл по отрасъл“ обаче не се различават значително. Разликите между таблиците „Продукт по продукт“ и „Отрасъл по отрасъл“ са вследствие на наличието на ограничен обем вторично производство като цяло. На практика при всички аналитични приложения на IOT по подразбиране се допуска отраслова технология, независимо по какъв начин са били съставени таблиците първоначално. Освен това в практиката всяка таблица „Продукт по продукт“ е изменена таблица „Отрасъл по отрасъл“, тъй като в нея все още се съдържат всички характеристики на ЕВД и предприятията от таблиците „Ресурс—използване“.“

19)

Точка 10.27 се заменя със следното:

„10.27

За операциите с услуги често е по-трудно да се уточнят характеристиките, които определят физическите единици, и е възможно да възникнат различия в мненията по отношение на критериите, които трябва да се използват. Тази трудност може да засяга важни отрасли като услугите на финансови посредници, търговията на едро и дребно, услугите за предприятията, образованието, научноизследователската и развойната дейност, здравеопазването или свободното време. Изборът на физически единици за тези дейности е представен в Ръководството за оценка на цена и обем в национални сметки (Handbook on price and volume measures in national accounts) (*1).

(*1)  „Евростат, Ръководство за оценка на цените и обема в националните сметки, 2016 г.“"

20)

В точка 10.56 втората бележка под линия се заменя със следното:

„Евростат—ОИСР, „Методическо ръководство на Евростат—ОИСР относно паритетите на покупателна способност“ (Eurostat-OECD Methodological manual on purchasing power parities), 2012 г. “

21)

В точка 14.06 второто изречение се заменя със следното:

„Изчисленията на FISIM се съсредоточават върху подсектори S.122 и S.125; по правило FISIM не се изчисляват за централната банка (вж. точка 14.16).“

22)

В точка 15.27 текстът „Този актив (категория AN.222) се признава само ако неговата стойност, ползите за притежателя, които надвишават стойността, начислена за издаването, е реализируема чрез прехвърляне на актива.“ се заменя със следното:

„Този актив (категория AN.222) се признава само ако неговата стойност, ползите за притежателя, които надвишават стойността, заплатена на издателя, може да се реализира чрез прехвърляне на актива.“

23)

В точка 15.31 таблица 15.4 се заменя със следното:

„Таблица 15.4

Записване на използването и закупуването на нефинансови активи по вид операция и поток

Вид операция / други икономически поток

Вид използване/закупуване, вид актив и вид плащане

Междинно потребление

Оперативен лизинг на произведени активи, например машини и права върху интелектуална собственост

Редовни плащания от корпорации за снабдяване с вода

FISIM, свързани с предоставянето на финансов лизинг

Потребление на основен капитал

Само за произведени активи и само за икономическия собственик

Разходи за крайно потребление

Оперативен лизинг на дълготрайни потребителски стоки

Закупуване на дълготрайни потребителски стоки, включително когато се финансира чрез финансов лизинг или чрез договор за покупка на изплащане

Закупуване на нефинансови активи

 

Образуване на основен капитал

Закупуване на произведени активи, включително когато се финансира чрез финансов лизинг

Придобиване на природни ресурси

Закупуване на природен ресурс, включително правото да се използва до изчерпването му

Закупуване на правото на ползване на природен ресурс за продължителен период, например риболовна квота

Придобиване на други непроизведени активи

Прехвърлими договори за разпределено във времето ползване на собственост

Закупуване на договор, прехвърлим на трета страна

Договори за бъдещо производство, например договори с футболни играчи или писатели

Плащане за доход от собственост:рента

Лизинг на ресурси, т.е. плащане за краткосрочно използване на природни ресурси

Редовни плащания за правото да се добива вода

Финансов лизинг, т.е. закупуване на нефинансов актив, финансиран едновременно със заем

Трансфер на доход

Разрешителни, издавани от държавното управление за извършване на специфична дейност, които не зависят от критерии за изпълнение на условията или които са с напълно несъразмерна такса в сравнение с разходите за управление на разрешителния режим

Разрешителни за емисии, издавани от държавното управление с цел контролиране на общите емисии

Други данъци върху производството

 

Финансова операция: заем

Финансов лизинг, т.е. закупуване на нефинансов актив, финансиран едновременно със заем

Други промени в обема на активите

Изчерпване на природни ресурси от собственика

Незаконна сеч, риболов или лов (конфискация без изплащане на компенсация във връзка с отглеждани активи или природни ресурси)

Промени в цената на активите

Изтичане на договори, лицензи и разрешителни, записани като активи“

24)

Точка 15.32 се заменя със следното:

„15.32

Когато държавното управление ограничи броя на автомобилите, които имат право да работят като таксита, или ограничи броя на казината чрез издаване на разрешителни например, то всъщност реализира монополни печалби за одобрените оператори и си възстановява определена част от печалбите под формата на такса. Тези такси се записват като други данъци върху производството. Този принцип се прилага във всички случаи, в които държавното управление издава разрешителни с оглед ограничаване на броя на единиците, които функционират в определена област, като ограничението е определено произволно и не зависи единствено от изпълнението на критерии за квалификация.“

25)

Точка 15.35 се заменя със следното:

„15.35

Разрешителното за предприемане на специфични дейности като актив първо се включва в сметка „Други промени в обема на активите“. Промените в стойността както в посока нагоре, така и надолу, се записват в сметка „Преоценка“ на приобретателя.“

26)

В точка 16.67 таблица 16.1 се заменя със следното:

„Таблица 16.1

Общо застраховане

Използване

Ресурси

 

 

 

S.1

S.15

S.14

S.13

S.12

S.11

 

 

S.11

S.12

S.13

S.14

S.15

S.1

 

 

 

 

Съответстващи записи на

 

Съответстващи записи на

 

Общо

Сметка „Стоки и услуги“

Сметка „Останал свят“

Общо за икономиката

НТООД

Сектор „Домакинства“

Сектор „Държавно управление“

Сектор „Финансови предприятия“

Сектор „Нефинансови предприятия“

 

Операции и балансиращи позиции

Сектор „Нефинансови предприятия“

Сектор „Финансови предприятия“

Сектор „Държавно управление“

Сектор „Домакинства“

НТООД

Общо за икономиката

Сектор „Останал свят“

Сметка „Стоки и услуги“

Общо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Външна сметка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

P.62

Износ на услуги

 

 

 

 

 

 

 

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

 

P.72

Внос на услуги

 

 

 

 

 

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сметка „Производство“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

6

 

 

 

 

 

 

 

P.1

Продукция

 

6

 

 

 

6

 

 

6

4

 

0

4

0

3

0

0

1

P.2

Междинно потребление

 

 

 

 

 

 

 

4

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сметка „Разпределение на първичния доход“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

6

 

 

 

6

 

D.441

Доход от инвестиции за разпределяне на притежателите на застрахователни полици

5

0

0

1

0

6

0

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сметка „Вторично разпределение на дохода“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44

 

1

43

0

31

4

0

8

D.711

Нетни премии по общо застраховане

 

44

 

 

 

44

 

 

44

45

 

0

45

 

 

 

45

 

D.721

Обезщетения по общо застраховане

6

0

1

35

0

42

3

 

45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сметка „Използване на разполагаемия доход“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

2

 

2

 

 

 

P.3

Разходи за крайно потребление

 

 

 

 

 

 

 

2

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Финансов баланс (начален)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

74

 

0

74

 

40

0

9

25

AF.61

Технически резерви по общо застраховане

 

74

 

 

 

74

 

 

74

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Финансов баланс (краен)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

81

 

0

81

0

44

0

11

25

AF.61

Технически резерви по общо застраховане

 

81

 

 

 

81

 

 

81

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Финансова операция

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

0

7

0

4

0

2

1

F.61

Технически резерви по общо застраховане

 

7

 

 

 

7

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сметка „Преоценки“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 

0

0

0

0

0

0

0

AF.61

Технически резерви по общо застраховане

 

0

 

 

 

0

 

 

0 “

27)

Точка 17.148 се заменя със следното:

„17.148

Ако държавното управление поеме отговорността за предоставяне на пенсия на наетите лица в единица, различна от държавното управление, посредством изрична операция, всяко плащане от единицата, различна от държавното управление, следва да се записва като предплатени осигурителни вноски (F.89). Този вид договореност е разгледана допълнително в точки 20.272—20.275.“

28)

Не засяга текста на български език;

29)

В точка 18.26 бележката под линия се заменя със следното:

„Статистика на международната търговия със стоки: понятия и определения“ (International Merchandise Trade Statistics: Concepts and definitions), ООН, 2010 г.“

30)

В точки 20.57, 20.63 и 20.65 думите „(без схемите за социална сигурност)“ се заменят с думите „(без фондовете за социална сигурност)“;

31)

В точка 20.76 таблицата се заменя със следното:

„Общо приходи

=

 

Общо данъци

D.2 + D.5 + D.91

 

 

+

Нетни осигурителни вноски

D.61

 

 

+

Общо продажби на стоки и услуги

P.11 + P.12 + P.131

 

 

+

Други текущи приходи

D.39 + D.4 + D.7

 

 

+

Други капиталови приходи

D.92 + D.99“

32)

Точка 20.77 се заменя със следното:

„20.77

Общите данъци включват данъци върху производството и вноса (D.2), текущи данъци върху дохода, имуществото и други (D.5) и данъци върху капитала (D.91). Нетните осигурителни вноски се състоят от фактически осигурителни вноски (фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите (D.611) и фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата (D.613)), условни осигурителни вноски за сметка на работодателите (D.612) и добавки към осигурителните вноски за сметка на домакинствата (D.614) минус такси за обслужване на схеми за социално осигуряване (D.61SC).“

33)

В точка 20.84 каре 20.1 се заменя със следното:

„Каре 20.1 — От основната рамка по ЕСС към операции и агрегати по ДФС

Ресурси по ЕСС

Приходи в ДФС по ЕСС

P.1

Продукция, от която:

 

 

Пазарна продукция (P.11)

Продажба на стоки и услуги

 

Продукция за собствено крайно потребление (P.12)

Продажба на стоки и услуги

 

Непазарна продукция (P.13), от която:

 

 

Плащания за непазарна продукция (P.131)

Продажба на стоки и услуги

 

Непазарна продукция, друга (P.132)

Неотчетено в общо приходи

D.2

Данъци върху производството и вноса (за получаване)

Общо данъци

D.3

Субсидии (за получаване)

Други текущи приходи

D.4

Доход от собственост

Други текущи приходи

D.5

Текущи данъци върху дохода и имуществото

Общо данъци

D.61

Нетни осигурителни вноски

Нетни осигурителни вноски

D.7

Други текущи трансфери

Други текущи приходи

D.91r

Данъци върху капитала (за получаване)

Общо данъци

D.92r

Инвестиционни субсидии (за получаване)

Други капиталови приходи

D.99r

Други капиталови трансфери (за получаване)

Други капиталови приходи

 


Използване и капиталови операции по ЕСС

Разходи в ДФС по ЕСС

P.2

Междинно потребление

Междинно потребление

D.1

Компенсация на наетите лица

Компенсация на наетите лица

D.2

Данъци върху производството и вноса (за плащане)

Други текущи разходи

D.3

Субсидии (за плащане)

Субсидии

D.41

Лихви

Лихви

D.4

Доход от собственост (с изключение на D.41)

Други текущи разходи

D.5

Текущи данъци върху дохода

Други текущи разходи

D.62

Социалноосигурителни плащания, различни от социалните трансфери в натура

Социалноосигурителни плащания, различни от социалните трансфери в натура

D.632

Социални трансфери в натура чрез пазарни производители

Социални трансфери в натура чрез пазарни производители

D.7

Други текущи трансфери

Други текущи разходи

D.8

Корекция за изменението на пенсионните права

Други текущи разходи

P.31

Разходи за индивидуално потребление за пазарна продукция

Социални трансфери в натура чрез пазарни производители

P.31

Разходи за индивидуално потребление за непазарна продукция

Неотчетено в общо разходи

P.32

Разходи за колективно потребление

Неотчетено в общо разходи

P.5

Бруто капиталообразуване

Капиталови разходи

NP

Придобиване минус отписване на непроизведени активи

Капиталови разходи

D.92p

Инвестиционни субсидии (дължими)

Капиталови разходи

D.99p

Други капиталови трансфери (дължими)

Капиталови разходи

В основната рамка на ЕСС нето предоставени/нето получени заеми (B.9) е балансиращата позиция на капиталовата сметка. Балансиращата позиция на сектор „Държавно управление“ в представянето като ДФС по ЕСС е идентично с нето предоставени/нето получени заеми (B.9). В настоящото каре се обясняват причините.

Основна рамка на ЕСС

Първата сметка е сметка „Производство“ и следователно първият ресурс на даден институционален сектор в ЕСС е неговата продукция. Тъй като по-голямата част от услугите, предоставяни от държавното управление, не се продават на икономически значими цени и поради това са непазарни, прието е продукцията на държавното управление да се измерва като сбор на производствените разходи.

По подобен начин разходите за крайно колективно потребление, състоящо се от услугите, предоставени на обществото от държавното управление, като например общи услуги, отбрана, безопасност и обществен ред, се измерват като сбор на производствените разходи. Прието е също така, че разходите за колективно потребление (P.32) са равни на фактическото крайно потребление (P.4) на държавното управление.

Разходите за крайно индивидуално потребление на домакинствата, предоставено пряко от държавното управление на непазарна основа, също се измерват с неговите производствени разходи.

В резултат на това два типа потоци са „условно начислени“ в сметките на държавното управление на ЕСС:

(1)

от страната на ресурсите — непазарната продукция, друга (P.132), записвана в сметка „Производство“;

(2)

от страната на използването — фактическото крайно потребление (P.4) и социалните трансфери в натура — непазарна продукция (D.631). Те се записват в сметка „Преразпределяне на дохода в натура“ и в сметка „Използване на коригирания разполагаем доход“.

Всеки условен поток е равен на сумата на фактическите потоци: производствените разходи. Тези два типа условни потоци, от страната на ресурсите и от страната на използването, са уравнени в последователността от сметки на ЕСС.

Представяне на статистиката като ДФС по ЕСС

При представянето като ДФС по ЕСС се използват същите категории основни операции, но главно въз основа на действителните парични потоци, за да се получат общите приходи и общите разходи на държавното управление. Вземат се предвид само определен набор от условни потоци: условни осигурителни вноски и капиталови трансфери в натура.

Премахването от страната на ресурсите на непазарната продукция (P.132), за да се получат общите приходи, и премахването от страната на използването на фактическото крайно потребление (P.4 = P.32) и социалните трансфери в натура — непазарна продукция (D.631), за да се получат общите разходи, води до същата балансираща позиция: нето предоставени/нето получени заеми (B.9).

Единствените социални трансфери в натура, които се отчитат в агрегираните общи разходи по ДФС на държавното управление, са социалните трансфери в натура, предоставени на домакинствата чрез пазарни производители (D.632), тъй като подлежат на действителни плащания от единици на държавното управление. Тези операции също трябва да бъдат добавени към сумата на производствените разходи (равни на непазарната продукция, друга — P.132), за да се получат разходите за крайно потребление на сектор „Държавно управление“.

P.3 = P.132 + D.632“

34)

Не засяга текста на български език;

35)

Точка 20.130 се заменя със следното:

„20.130

Обратното изкупуване на пасив от дадена единица се записва като погасяване на пасиви, а не като придобиване на активи. По същия начин на равнище подсектор или сектор закупуването на пасив от една единица на държавното управление, емитиран от друга единица от въпросния подсектор, при консолидираното представяне се представя като погасяване на пасив от този подсектор или сектор.“

36)

Точка 20.158 се заменя със следното:

„20.158

Данъците или субсидиите, платени от една единица на държавното управление на друга единица на държавното управление, не следва да се консолидират. Данъците и субсидиите върху продуктите не могат да бъдат консолидирани в системата, защото няма насрещен сектор — участник в операцията в ЕСС за тези операции: съответните суми не се признават отделно като разходи и (съответно) приходи и вместо това са включени във или изключени от стойността на междинното потребление или на продажбите.“

37)

Точка 21.22 се заменя със следното:

„21.22

Оценките на активи по справедлива стойност не само дават по-ясна представа за баланса, отколкото оценките по историческа стойност, но генерират и повече данни за холдинговата печалба/загуба.“

38)

Точка 22.13 се заменя със следното:

„22.13

В КОИКОП се разграничават 15 основни категории:

a)

хранителни продукти и безалкохолни напитки;

б)

алкохолни напитки, тютюневи изделия и наркотици;

в)

облекло и обувки;

г)

жилища, вода, електроенергия, газ и други горива;

д)

жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайно поддържане на дома;

е)

здравеопазване;

ж)

транспорт;

з)

информация и комуникация;

и)

развлечения, спорт и култура;

й)

образователни услуги;

к)

услуги на ресторанти и хотели;

л)

застрахователни и финансови услуги;

м)

лични грижи, социална защита и разни стоки и услуги;

н)

разходи за индивидуално потребление на нетърговски организации, обслужващи домакинствата (НТООД); и

о)

разходи за индивидуално потребление на държавното управление.

Сумата от първите 13 категории представлява общите разходи за индивидуално потребление на домакинствата. Последните две определят разходите за индивидуално потребление на НТООД и на сектор „Държавно управление“, т.е. техните социални трансфери в натура. Петнадесетте позиции заедно представляват фактическото крайно потребление на домакинствата.“

39)

Точка 22.14 се заменя със следното:

„22.14

Разходите за индивидуално потребление на НТООД, и на сектор „Държавно управление“ се разделят на пет общи подкатегории, които отразяват основните въпроси на политиката: жилища, здравеопазване, развлечения и култура, образование и социална защита. Това са също така функции на КОИКОП за разходите за индивидуално потребление на домакинствата; социална защита е подкатегория на категория 13 — „Лични грижи, социална защита и разни стоки и услуги“. В резултат на това КОИКОП показва също така за всяка от тези пет общи подкатегории ролята на частните домакинства, държавното управление и НТООД. Така например КОИКОП може да даде представа за ролята на държавното управление за осигуряването на жилища, здравеопазване и образование.“

40)

Точка 22.16 се заменя със следното:

„22.16

Класификацията на разходите на държавното управление по функции (КОФОГ) е основен инструмент за описване и анализиране на финансите на държавното управление. Разграничават се следните десет основни подразделения:

a)

общофункционално управление на държавата;

б)

отбрана;

в)

обществен ред и сигурност;

г)

дейности в областта на икономиката;

д)

опазване на околната среда;

е)

жилищна и градоустройствена политика;

ж)

здравеопазване;

з)

развлечения, култура и религия;

и)

образование; и

й)

социална защита.

Класификацията се използва, за да се класифицират разходите на държавното управление за индивидуално и колективно потребление. Тя обаче служи и за отразяване на ролята на други видове разходи, като например субсидии, инвестиционни субсидии и социалноосигурителни плащания, за осъществяване на целите на политиката.“

41)

Глава 43 се изменя, както следва

а)

точка 23.05 се заменя със следното:

„23.05

Освен КОФОГ и КОИКОП функционалните класификации включват и КОПНИ (Класификация на функциите на нетърговските организации, обслужващи домакинствата), и КОПП (Класификация на разходите на производителите по цели). Тези класификации са използвани за функционалния анализ на разходите на корпоративните предприятия, държавно управление, домакинствата и нетърговските организации, обслужващи домакинствата, както и за функционалните сателитни сметки.“

б)

таблицата под заглавието „Операции с продукти (кодове P)“ се заменя със следното:

„P.1

Продукция

P.11

Пазарна продукция

P.119

Косвено измерени услуги на финансовите посредници (FISIM)

P.12

Продукция за собствено крайно потребление

P.13

Непазарна продукция

P.131

Плащания за непазарна продукция

P.132

Друга непазарна продукция

P.2

Междинно потребление

P.3

Разходи за крайно потребление

P.31

Разходи за индивидуално потребление

P.32

Разходи за колективно потребление

P.4

Фактическо крайно потребление

P.41

Фактическо индивидуално потребление

P.42

Фактическо колективно потребление

P.5

Бруто капиталообразуване/P.5n нето капиталообразуване

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

P.511

Придобиване минус отписване на дълготрайни активи

P.5111

Придобиване на нови дълготрайни активи

P.5112

Придобиване на съществуващи дълготрайни активи

P.5113

Отписване на съществуващи дълготрайни активи

P.512

Разходи по прехвърляне на собствеността върху непроизведени активи

P.51c

Потребление на основен капитал (–)

P.51c1

Потребление на основен капитал, включено в брутния опериращ излишък (–)

P.51c2

Потребление на основен капитал, включено в брутния смесен доход (–)

P.51n

Нето образуване на основен капитал

P.52

Изменение на запасите

P.53

Придобиване минус отписване на ценности

P.6

Износ на стоки и услуги

P.61

Износ на стоки

P.62

Износ на услуги

P.7

Внос на стоки и услуги

P.71

Внос на стоки

P.72

Внос на услуги“

в)

текстът и таблицата под заглавието „Дълготрайни потребителски стоки“ се заменят със следното:

„Кодовете на дълготрайните потребителски стоки започват с Х, след което се изписва DHHCE (Разходи на домакинствата за дълготрайни потребителски стоки), следвано от една цифра за подгрупите и още две цифри за позициите.

Кодове по СНС

 

XDHHCE1

Мебели и домакински уреди

XDHHCE11

Мебели, предмети за обзавеждане и украса

XDHHCE12

Килими и други подови настилки

XDHHCE13

Големи домакински уреди, електрически и неелектрически

XDHHCE14

Големи инструменти и машини за къщата и градината

XDHHCE2

Лични транспортни средства

XDHHCE21

Автомобили

XDHHCE22

Мотоциклети

XDHHCE23

Велосипеди

XDHHCE24

Превозни средства, теглени от животни

XDHHCE3

Стоки в областта на развлеченията

XDHHCE31

Телефонни и телефакс апарати

XDHHCE32

Апарати за приемане, записване и възпроизвеждане на звук и образ

XDHHCE33

Фотографска и кинематографска техника, оптични уреди

XDHHCE34

Машини за обработка на информация

XDHHCE35

Големи дълготрайни стоки за развлечения на открито

XDHHCE36

Музикални инструменти и големи дълготрайни стоки за развлечения на закрито

XDHHCE4

Други дълготрайни стоки

XDHHCE41

Бижута и часовници

XDHHCE42

Терапевтични апарати и оборудване“

г)

таблицата под заглавието „КЛАСИФИКАЦИЯ НА ИНДИВИДУАЛНОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ ПО ЦЕЛИ (КОИКОП)“ се заменя със следното:

„01-13 Разходи за индивидуално потребление на домакинствата

01

Хранителни продукти и безалкохолни напитки

01.1

Хранителни продукти

01.2

Безалкохолни напитки

01.3

Услуги за обработка на първични продукти за хранителни продукти и безалкохолни напитки

02

Алкохолни напитки, тютюневи изделия и наркотици

02.1

Алкохолни напитки

02.2

Услуги за производство на алкохол

02.3

Тютюневи изделия

02.4

Наркотици

03

Облекло и обувки

03.1

Облекло

03.2

Обувки

04

Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива

04.1

Действителни наеми за жилища

04.2

Условни наеми (рента) за жилища

04.3

Поддържане, ремонт и сигурност на жилището

04.4

Водоснабдяване и разнообразни услуги, свързани с жилището

04.5

Електроенергия, газообразни и други горива

05

Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайно поддържане на дома

05.1

Мебели, предмети за обзавеждане и килими

05.2

Домакински текстил

05.3

Домакински уреди

05.4

Стъклария, домакински съдове и принадлежности

05.5

Инструменти, машини и принадлежности за дома и градината

05.6

Домакински стоки и услуги за обичайно почистване и поддържане

06

Здравеопазване

06.1

Лекарства и здравни продукти

06.2

Услуги за извънболнична помощ

06.3

Услуги за болнична помощ

06.4

Други услуги на здравеопазването

07

Транспорт

07.1

Покупка на превозни средства

07.2

Поддържане и експлоатация на лични превозни средства

07.3

Услуги за превоз на пътници

07.4

Услуги за транспорт на стоки

08

Информация и комуникация

08.1

Компютърна и комуникационна техника

08.2

Софтуерни продукти, с изключение на игри

08.3

Информационни и комуникационни услуги

09

Развлечения, спорт и култура

09.1

Дълготрайни стоки за развлечение

09.2

Други стоки за развлечение

09.3

Градински продукти и продукти за домашни любимци

09.4

Услуги за развлечение

09.5

Стоки в областта на културата

09.6

Услуги в областта на културата

09.7

Вестници и списания, книги, канцеларски принадлежности

09.8

Организирани почивки и туристически пътувания с обща цена

10

Образователни услуги

10.1

Образование в ранна детска възраст и начален етап на основното образование

10.2

Прогимназиален етап на основното образование и средно образование

10.3

Професионално обучение след завършено средно образование, но не висше

10.4

Висше образование

10.5

Образование, недефинирано с образователна степен

11

Услуги на ресторанти и хотели

11.1

Ресторантьорски услуги

11.2

Услуги по настаняване

12

Застрахователни и финансови услуги

12.1

Застраховане

12.2

Финансови услуги

13

Лични грижи, социална защита и разни стоки и услуги

13.1

Лични грижи

13.2

Друг лични вещи

13.3

Социална защита

13.9

Други услуги

14

Разходи за индивидуално потребление на нетърговски организации, обслужващи домакинствата (НТООД)

14.1

Жилища

14.2

Здравеопазване

14.3

Развлечения и култура

14.4

Образование

14.5

Социална закрила

14.6

Други услуги

15

Разходи за индивидуално потребление на държавното управление

15.1

Жилища

15.2

Здравеопазване

15.3

Развлечения и култура

15.4

Образование

15.5

Социална закрила“


(*1)  „Евростат, Ръководство за оценка на цените и обема в националните сметки, 2016 г.““


ПРИЛОЖЕНИЕ II

„ПРИЛОЖЕНИЕ Б

ПРОГРАМА ЗА ПРЕДАВАНЕ НА ДАННИ И МЕТАДАННИ

I.   Общи изисквания

Данни

1.

Държавите членки предават на Комисията (Евростат) сметките, определени в таблиците с данни в настоящото приложение. Във всяка от таблиците с данни са посочени задължителните и незадължителните за предаване променливи, изискваните референтни периоди, както и срокът за предаване.

Преглед на таблиците с данни  (1)

Таблица №

Предмет на таблиците

Срок t + месеци (дни, където е посочено) след референтния период

Обхванат период

1F

Експресни оценки на БВП и заетостта — незадължително предаване на тримесечни данни

Датите се договарят между участващите държави членки и Комисията (Евростат) и трябва да са съобразени с публикациите на Евростат със срок 30 или 45 дни.

Последното отчетно тримесечие

1Q

Основни агрегати на националните сметки — тримесечни данни

2/(3) (2)

От първото тримесечие на 1995 г. нататък

1A

Основни агрегати на националните сметки — годишни данни

2/(3) (2)/9

от 1995 г. нататък

2

Основни агрегати на сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори — годишни данни

3 /9

от 1995 г. нататък

3

Основни агрегати по икономически дейности — годишни данни

9 /21

от 1995 г. нататък

5

Разходи на домакинствата за крайно потребление по цели — годишни данни

9

от 1995 г. нататък

6

Финансови сметки по сектори (операции) — годишни данни

4 /9

от 1995 г. нататък

7

Баланси на финансовите активи и пасиви по сектори — годишни данни

4 /9

от 1995 г. нататък

8

Нефинансови сметки по сектори — годишни данни

9

от 1995 г. нататък

801

Нефинансови сметки по сектори — тримесечни данни, некоригирани

85 дни/(3) (3)

От първото тримесечие на 1999 г. нататък

801SA

Нефинансови сметки по сектори — тримесечни данни, сезонно и календарно коригирани

85 дни + 3 работни дни

От първото тримесечие на 1999 г. нататък

9

Подробна информация за приходите от данъци и осигурителни вноски, включително списък на данъците и осигурителните вноски съгласно националната класификация — годишни данни

9

от 1995 г. нататък

10

Основни агрегати по региони, нива NUTS 2 и 3 — годишни данни

12/24

от 2000 г. нататък

11

Разходи на сектор „Държавно управление“ по функции (КОФОГ) — годишни данни

11

от 1995 г. нататък

13

Сметки на домакинствата по региони, NUTS ниво 2 — годишни данни

24

от 2000 г. нататък

15

Таблица за предлагането по базисни цени, включително преобразуването в цени на купувач — годишни данни

36

от 2010 г. нататък

16

Таблица за използването по цени на купувач — годишни данни

36

от 2010 г. нататък

17

Симетрична таблица „Input-Output“ по базисни цени — петгодишни данни

36

от 2010 г. нататък

20

Дълготрайни активи по икономически дейности и по активи (наличности) — годишни данни

24

от 2000 г. нататък

22

Бруто образуване на основен капитал по икономически дейности и по активи (операции) — годишни данни

9/24

от 1995 г. нататък

25

Нефинансови сметки на сектор „Държавно управление“ — тримесечни данни

3

От първото тримесечие на 2002 г. нататък

26

Баланси на нефинансовите активи — годишни данни

24

от 1995 г. нататък

27

Финансови сметки и баланси на сектор „Държавно управление“ — тримесечни данни

85 дни/3

От първото тримесечие на 1999 г. нататък

28

Консолидиран дълг на сектор „Държавно управление“ (Маастрихтски критерий) — тримесечни данни

3

От първото тримесечие на 2000 г. нататък

28A

Структура на консолидирания дълг на сектор „Държавно управление“ (Маастрихтски критерий) — годишни данни

100 дни/283 дни

Предходните 4 референтни години

29

Начислени до момента пенсионни права в социалното осигуряване — тригодишни данни

24

от 2012 г. нататък

t = референтен период (година или тримесечие).

2.

Държавите членки предават всички задължителни данни за публикуване от Комисията (Евростат) до планираните дати на публикуване на европейските агрегати. Когато предаваните данни не могат да бъдат разпространени от съображения за статистическа поверителност, истинската стойност се изпраща с договорените флагове за първична или вторична статистическа поверителност. С изключение на датите на ембарго, използването на други ограничаващи публикуването флагове се обосновава и обяснява с метаданни.

3.

Държавите членки предават всички данни в съответствие с понятията и определенията, посочени в приложение А към настоящия регламент. Когато предаваните данни се отклоняват от понятията и определенията, засегнатите наблюдения се изпращат с флагове за различаващо се определение.

4.

Държавите членки предават всички данни в съответствие с критериите за качество, определени в член 4, параграф 1 от настоящия регламент.

5.

Държавите членки и Комисията (Евростат) координират датите на публикуване на сметките. Когато националните дати на публикуване са след сроковете за предаване на данните на Комисията (Евростат), данните се предават с флаг за временно ембарго за публикуване, като се посочват и датата и часът на ембаргото за публикуване.

6.

Избягва се, доколкото е възможно, определянето на дати на ембарго, които са след датата на публикуване на европейските агрегати.

Референтни периоди

7.

При настъпването на всеки срок държавите членки предават на Комисията (Евростат) всички задължителни динамични редове, включително неревизираните данни, освен ако в специални индивидуални таблици е посочено друго. Когато предаваните данни са с прекъсвания в динамичните редове, стойността на съответния референтен период се изпраща с флаг за това прекъсване.

8.

Ако държавите членки разполагат с динамични редове, които са по-дълги от посочените в таблиците с данни задължителни референтни периоди, предаването на целите редове не е задължително.

Метаданни

9.

Метаданните се състоят от структурна информация по точка 10 и от конкретна информация относно данните, предавани в съответствие с точка 11. Държавите членки предават метаданните на Комисията (Евростат), за да може Комисията (Евростат) да оцени качеството на предаваните данни. При предаването на метаданни — в контекста на програмата за предаване — трябва да се избягва дублирането на искания за същата информация, събрана при други процеси и в други таблици.

Когато метаданните съдържат поверителна информация, държавите членки информират Комисията (Евростат), че съответният текст в метаданните не може да бъде разпространен.

10.

Метаданните за структурна информация, която трябва да бъде предадена от държавите членки на Комисията (Евростат), включват информация за производствения процес, както и използваните източници и методи, ако не са налични от други източници, и, когато е приложимо, основни методически или други промени, които засягат предаваните данни, което позволява на Комисията (Евростат) да оцени промените и да информира потребителите за тях.

Когато понятията и определенията, посочени в приложение А, не са въведени, метаданните за структурна информация съдържат кратки обяснения на понятията и определенията, действително използвани в предадените данни, както и причините, поради които понятията и определенията, посочени в приложение А, не са въведени или не са приложими.

След първоначалното им предаване метаданните за структурна информация се предават при всяка значителна промяна в производствения процес.

11.

Чрез метаданните относно конкретна информация, която се отнася до предаваните от държавите членки данни, Комисията (Евростат) се осведомява за важни случаи като значими ревизии на данните, значителни несъответствия в данните, силно различаващи се от нормалните стойности, прекъсвания в динамичните редове, актуализации на сезонните корекции, както и необичайни нулеви и отрицателни стойности. За данните, предавани на годишна основа, тази информация се изпраща най-късно в срок t+3 дни, с изключение относно таблици 1, 6 и 7, за които метаданните се предават заедно с данните. За тримесечните данни метаданните се предават заедно с данните. Тази информация се изпраща само когато подобни случаи се наблюдават в предадените данни и съдържа кратки обяснения за причините, поради които се наблюдава този случай в предадените данни и кои променливи и референтни периоди са засегнати.

Държавите членки предоставят конкретна информация за ревизии, които не произтичат от рутинни операции.

Срокове за предаване

12.

Таблиците с данни, придружени от метаданни, се предават в конкретните срокове за всяка таблица.

13.

При всяко публикуване на данни от националния орган данните се предават на Комисията (Евростат) и не по-късно от деня на публикуването им.

14.

Ако държавите членки узнаят за грешки в предадените данни, те незабавно информират Комисията (Евростат) и предават поправените данни веднага щом грешката може да бъде поправена.

15.

Ако държава членка предаде преди срока пълни набори от данни в съответствие с критериите за качество, посочени в член 4, параграф 1 от настоящия регламент, при настъпването на срока не се изисква ново предаване на данните, освен ако в специални индивидуални таблици е посочено друго.

Съгласуваност

16.

Предаваните в съответната таблица данни трябва да бъдат вътрешно съгласувани. Стойностите, които се предават за една и съща променлива в различни таблици с данни, трябва да бъдат числено съгласувани, когато са с един и същ краен срок или когато се предават отново при настъпването на същия краен срок като за други таблици.

17.

Сборът от тримесечните стойности на дадена променлива, които не са коригирани за сезонни и календарни въздействия, в таблица с тримесечни данни трябва да бъде числено съгласуван за всяка референтна година със същата променлива в съответна таблица с годишни данни, когато съответните таблици са с един и същ срок.

Таблици 1Q и 1A

Основни агрегати на тримесечните (Q) и годишните (A) национални сметки.

Данните за таблица 1А се отчитат в срок t+2 и t+9 месеца, a за таблица 1Q — в срок t+2 месеца след референтния период. Ако дадена държава членка изпрати пълния набор от данни в рамките на t+2 месеца, не е необходимо данните да се изпращат в срока от t+3 месеца. Данните за таблица 1Q трябва да са съгласувани с тези за таблица 1А в срок t+9 месеца.

Данните по текущи цени (CUP), като се започне от 1995 г., по цени от предходната година (PYP), като се започне от 1996 г., и във верижно съставените обеми (CLV), като се започне от 1995 г., за годишните данни и от първото тримесечие на 1996 г. за тримесечните данни са задължителни (x), както е посочено по-долу. Някои от разбивките не са задължителни (о).

Тримесечните данни се предоставят както в сезонно некоригиран, така и в сезонно коригиран формат (включително с календарни корекции, когато е приложимо), с изключение на тези за цените от предходната година. Не е задължително предоставянето на тримесечни данни, които включват единствено календарни или сезонни корекции.

За специфични административни видове използване годишните данни за код B.1*g трябва да се предават с най-голямата налична точност, но до смислени стойности, например максимум 8 знака след десетичната запетая, когато са изразени в милиони в национална валута, и 3 знака след десетичната запетая за данните, изразени в хиляди лица.


Код

Списък на променливите

Тримесечни данни

t+2/(3) месеца

Годишни данни

t+2/(3)/9 месеца

Разбивка

Единица

B.1*g

Брутен вътрешен продукт по пазарни цени

x

x

 

CUP,PYP,CLV

Основни агрегати за продукцията

B.1g

Брутна добавена стойност по базисни цени

x

x

A*10

CUP,PYP,CLV

D.21-D.31

Данъци минус субсидии върху продуктите

x

x

 

CUP,PYP,CLV

D.21

Данъци върху продуктите

o

t+9

 

CUP,PYP,CLV

D.31

Субсидии върху продуктите

o

t+9

 

CUP,PYP,CLV

Основни агрегати за разходите

B.1*g

Брутен вътрешен продукт по пазарни цени

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.3_S.1

Общо разходи за крайно потребление

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.3_S.14

Разходи за крайно потребление на домакинствата (вътрешна концепция)

x

x

 

CUP,PYP,CLV

от които:

Разбивки по дълготрайност (DUR)

 

 

 

 

 

Дълготрайни стоки

x

x

DUR

CUP,PYP,CLV

 

Други стоки и услуги

x

x

DUR

CUP,PYP,CLV

 

--

Полудълготрайни стоки

x

х

DUR

CUP,PYP,CLV

 

--

Недълготрайни стоки

x

х

DUR

CUP,PYP,CLV

 

--

Услуги

x

х

DUR

CUP,PYP,CLV

P.3_S.1M

Разходи за крайно потребление на домакинствата и НТООД (национална концепция)

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.3_S.14

Разходи за крайно потребление на домакинствата (национална концепция)

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.3_S.15

Разходи за крайно потребление на нетърговските организации, обслужващи домакинствата (НТООД)

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.3_S.13

Разходи за крайно потребление на сектор „Държавно управление“

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.31_S.13

Разходи за индивидуално потребление на сектор „Държавно управление“

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.32_S.13

Разходи за колективно потребление на сектор „Държавно управление“

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.41

Фактическо индивидуално потребление

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.5

Бруто капиталообразуване

x

x

 

CUP,PYP,CLV

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

x

x

 

CUP,PYP,CLV

от които:

Разбивки по видове активи (AN_F6)

 

 

 

 

AN.111

Жилищни сгради

x

x

AN_F6

CUP,PYP,CLV

AN.112

Други сгради и постройки

x

x

AN_F6

CUP,PYP,CLV

AN.113 + AN.114

Машини и оборудване + оръжейни системи

x

x

AN_F6

CUP,PYP,CLV

AN.1131

Транспортни средства

x

x

AN_F6

CUP,PYP,CLV

AN.1132

Информационно и комуникационно оборудване

o

t+9

AN_F6

CUP,PYP,CLV

AN.1139 + AN.114

Други машини и оборудване + оръжейни системи

o

o

AN_F6

CUP,PYP,CLV

AN.115

Отглеждани биологични ресурси

x

x

AN_F6

CUP,PYP,CLV

AN.117

Продукти, обект на интелектуална собственост

x

x

AN_F6

CUP,PYP,CLV

P.52

Изменение на запасите

x

x

 

CUP,PYP

P.53

Придобиване минус отписване на ценности

x

x

 

CUP,PYP

P.6

Износ на стоки (fob) и услуги

x

x

GEO

CUP,PYP,CLV

P.61

Износ на стоки

o

o

GEO

CUP,PYP,CLV

P.62

Износ на услуги

o

o

GEO

CUP,PYP,CLV

P.7

Внос на стоки (fob) и услуги

x

x

GEO

CUP,PYP,CLV

P.71

Внос на стоки

o

o

GEO

CUP,PYP,CLV

P.72

Внос на услуги

o

o

GEO

CUP,PYP,CLV

B.11

Външнотърговско салдо на стоки и услуги

x

x

 

CUP,PYP

B.111

Външнотърговско салдо на стоки

o

o

 

CUP,PYP

B.112

Външнотърговско салдо на услуги

o

o

 

CUP,PYP

Основни агрегати за дохода

B.2g + B.3g

Брутен опериращ излишък и брутен смесен доход

x

x

 

CUP

D.2 - D.3

Данъци върху производството и вноса минус субсидии

x

x

 

CUP

D.2

Данъци върху производството и вноса

x

x

 

CUP

D.3

Субсидии

x

x

 

CUP

D.1

Компенсация на наетите лица, работещи в резидентни производствени единици (вътрешна концепция)

x

x

A*10

CUP

D.11

Работна заплата

x

x

A*10

CUP

D.12

Осигурителни вноски за сметка на работодателите

x

x

A*10

CUP

Население и заетост

Задължителни единици (x): лица (PS) за населението и всички променливи за заетостта и отработени часове (HW) за заетостта в резидентни производствени единици.

Работни места (JB) и еквиваленти на пълно работно време (FTE) — незадължителни (o) за заетостта в резидентни производствени единици.

POP

Общо население

(в хиляди лица)

x

x

 

PS

EMP_NC

Заетост на резидентните лица

(национална концепция)

x

x

 

PS

EEM_NC

Резидентни наети лица

(национална концепция)

x

x

 

PS

ESE_NC

Самостоятелно заети резидентни лица

(национална концепция)

x

x

 

PS

EMP

Заетост в резидентни производствени единици (вътрешна концепция)

x

x

A*10

PS, HW

o

o

A*10

JB, FTE

EEM

Наети лица в резидентни производствени единици (вътрешна концепция)

x

x

A*10

PS, HW

o

o

A*10

JB, FTE

ESE

Самостоятелно заети лица в резидентни производствени единици (вътрешна концепция)

x

x

A*10

PS, HW

o

o

A*10

JB, FTE

Географски разбивки на износа и вноса — според фактическия състав в края на последния референтен период („фиксиран състав“)

GEO

Задължителни за общия износ и внос;

Незадължителни за стоките и услугите

Единица със задължителна начална година/тримесечие

Код

Разбивки по насрещни области

CUP

PYP

CLV

S.21

Държави членки, включително институции и органи на Европейския съюз

Първо тримесечие на 2008 г.

Първо тримесечие на 2012 г.

Първо тримесечие на 2012 г.

S.2I

Еврозона (държави членки и институции от еврозоната)

Първо тримесечие на 2008 г.

Първо тримесечие на 2012 г.

Първо тримесечие на 2012 г.

S.21 – S.2I

В рамките на ЕС извън еврозоната (държави членки и институции, които са извън еврозоната)

Първо тримесечие на 2008 г.

Първо тримесечие на 2012 г.

Първо тримесечие на 2012 г.

S.212

Институции и органи на Европейския съюз

o

o

o

S.22

Извън ЕС

Първо тримесечие на 2008 г.

Първо тримесечие на 2012 г.

Първо тримесечие на 2012 г.


Таблица 1F

Експресни оценки на БВП и заетостта — незадължително предаване на тримесечни данни

Комисията (Евростат) и държавите членки договарят незадължителни предавания на експресни оценки на БВП и на растежа на заетостта, за да се осигури редовно координирано публикуване на оценки на съответните европейски агрегати около 30 или 45 дни след референтния период. Държавите членки, които предават на Комисията (Евростат) такива оценки, ги изпращат всяко тримесечие най-малко един работен ден преди договорената дата на публикуване с ясно указание дали оценките могат да бъдат публикувани (предпочитан вариант).


Код

Експресни оценки

Периодичност

Въз основа на

B.1*g

Брутен вътрешен продукт по пазарни цени

Тримесечие

Обем

EMP

Общо заетост в резидентни производствени единици

Тримесечие

Лица


Таблица 2

Основни агрегати на сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори — годишни данни

Данните се отчитат по текущи цени в милиони в национална валута (с точност на отчитане, не по-малка от 1 милион в национална валута), с посочените по-долу изключения, като се започне от 1995 г., със срок t+3 и t+9 месеца след референтния период.

Сектори и подсектори:

Данните за сектор „Държавно управление“ и неговата разбивка по подсектори се отчитат задължително (с посочените по-долу изключения):

S.13 Държавно управление

S.1311 Централно държавно управление

S.1312 Федерално държавно управление

S.1313 Местно държавно управление

S.1314 Фондове за социална сигурност.

Всички незадължителни данни за сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори са посочени в бележките по-долу. Ако няма такива, данните са задължителни от референтната 1995 година нататък.

Някои позиции, свързани с операции с институции и органи на Европейския съюз, се предават задължително, както е посочено по-долу, за:

S.212 Институции и органи на Европейския съюз

S.1 Общо за икономиката.

Данните за подсекторите се отчитат консолидирани в позиции „Доход от собственост“(D.4), „Други текущи трансфери“ (D.7) и „Капиталови трансфери“ (D.9) (и техните подпозиции и агрегирани стойности) в рамките на всеки подсектор, но не и между подсекторите. Данните за сектор S.13 са равни на сбора от данните за подсекторите, с изключение на позиции D.4, D.7 и D.9 (и техните подпозиции и агрегирани стойности), които се консолидират между подсекторите (с насрещна информация по разходния метод). Когато в рамките на подсекторите или между тях са извършени значителни плащания по позиции, различни от „Доход от собственост“ (D.4), „Други текущи трансфери“ (D.7) или „Капиталови трансфери“ (D.9) и техните подпозиции, държавите членки посочват тези плащания в придружителните бележки.

Отчитаните данни трябва да са съгласувани с тези, които се отчитат съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009 на Съвета (4).


Код

Операция

Бележки

P.1

Продукция

 

P.11 + P.12

Пазарна продукция и продукция за собствено крайно потребление

 

P.11

Пазарна продукция

незадължително

P.12

Продукция за собствено крайно потребление

незадължително

P.12_GFSM_D.1

Продукция за собствено крайно потребление — разходи, свързани с компенсацията на наетите лица (за целите на GFSM)

незадължително; за целите на отчитането по методологията, установена в Ръководството за държавната финансова статистика (GFSM) на Международния валутен фонд

P.12_GFSM_P.2

Продукция за собствено крайно потребление — разходи, свързани с междинното потребление (за целите на GFSM)

незадължително; вж. P.12_GFSM_ D.1

P.12_GFSM_P.51c

Продукция за собствено крайно потребление — разходи, свързани с потреблението на основен капитал (за целите на GFSM)

незадължително; вж. P.12_GFSM_ D.1

P.13

Непазарна продукция

 

P.131

Плащания за непазарна продукция

 

 

Пояснение: разходи по събирането на собствени ресурси

задължително за S.13 от референтната 2004 година нататък, незадължително за подсекторите

P.132

Друга непазарна продукция

 

P.11 + P.12 + P.131

Пазарна продукция, продукция за собствено крайно потребление и плащания за непазарна продукция

 

P.2

Междинно потребление

 

B.1g

Брутна добавена стойност

 

P.51c

Потребление на основен капитал

 

B.1n

Нетна добавена стойност

 

D.1

Компенсация на наетите лица — разходи

 

D.11

Работна заплата — разходи

незадължително

D.12

Осигурителни вноски за сметка на работодателите — разходи

незадължително

D.29p

Други данъци върху производството — разходи

 

D.39r

Други субсидии върху производството — приходи

отчита се с положителен знак

D.3r_S.212

Субсидии — приходи, от институциите и органите на Европейския съюз

задължително само за S.1 от референтната 2004 година нататък, незадължително за S.13 и подсекторите

B.2n

Нетен опериращ излишък

 

D.2r

Данъци върху производството и вноса — приходи

предава се и за S.212 (задължително от референтната 2004 година нататък)

D.21r

Данъци върху продуктите — приходи

предава се и за S.212 (задължително от референтната 2004 година нататък)

D.211r

Данъци от рода на данъка върху добавената стойност (ДДС) — приходи

 

D.29r

Други данъци върху производството — приходи

предава се и за S.212 (задължително от референтната 2004 година нататък)

D.4r

Доход от собственост — приходи

 

D.41r

Лихви — приходи

 

D.41Gr

Общо лихви преди разпределението на FISIM — приходи

незадължително

D.42r + D.43r + D.44r + D.45r

Друг доход от собственост — приходи

 

D.42r

Разпределен доход на корпоративните предприятия — приходи

незадължително

D.43r

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции — приходи

незадължително

D.44r

Друг доход от инвестиции — приходи

незадължително

D.45r

Рента — приходи

незадължително

D.3p

Субсидии — разходи

отчита се с положителен знак

D.31p

Субсидии върху продуктите — разходи

отчита се с положителен знак

D.39p

Други субсидии върху производството — разходи

отчита се с положителен знак

D.4p

Доход от собственост — разходи

 

D.4p_S.1311

от които — за подсектор „Централно държавно управление“ (S.1311)

 

D.4p_S.1312

от които — за подсектор „Федерално държавно управление“ (S.1312)

 

D.4p_S.1313

от които — за подсектор „Местно държавно управление“ (S.1313)

 

D.4p_S.1314

от които — за подсектор „Фондове за социална сигурност“ (S.1314)

 

D.41p

Лихви — разходи

 

D.41Gp

Общо лихви преди разпределението на FISIM — разходи

незадължително

D.42p + D.43p + D.44p + D.45p

Друг доход от собственост — разходи

 

D.42p

Разпределен доход на корпоративните предприятия — разходи

незадължително

D.43p

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции — разходи

незадължително

D.44p

Друг доход от инвестиции — разходи

незадължително

D.45p

Рента — разходи

незадължително

B.5n

Нетно салдо по първичните доходи

 

D.5r

Текущи данъци върху дохода, имуществото и други — приходи

 

D.51r

Данъци върху дохода — приходи

незадължително

D.51a + D.51c1

Данъци върху дохода на физически лица или домакинства, включително холдинговата печалба — приходи

незадължително

D.51b + D.51c2

Данъци върху дохода или печалбата на корпоративните предприятия, включително холдинговата печалба — приходи

незадължително

D.59r

Други текущи данъци — приходи

незадължително

D.61r

Нетни осигурителни вноски — приходи

 

D.611r

Фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите — приходи

 

D.613r

Фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата — приходи

 

D.7r

Други текущи трансфери — приходи

 

D.7r_S.212

Други текущи трансфери — приходи, от институциите и органите на Европейския съюз

задължително за S.13 и S.1 от референтната 2004 година нататък; незадължително за подсекторите на S.13

D.71r

Нетни премии по общо застраховане — приходи

незадължително

D.72r

Обезщетения по общо застраховане — приходи

незадължително

D.73r

Текущи трансфери в рамките на сектор „Държавно управление“ — приходи

незадължително

D.74r

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество — приходи

незадължително

D.74r_S.212

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество — приходи, от институциите и органите на Европейския съюз

задължително за S.13 от референтната 2004 година нататък; незадължително за подсекторите на S.13

D.75r

Различни текущи трансфери — приходи

незадължително

D.76r

Собствени ресурси на ЕС на база ДДС и БНД — приходи

при използване — задължително за ниво S.13 от референтната 2004 година нататък

D.5p

Текущи данъци върху дохода, имуществото и други — разходи

 

D.62p

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура — разходи

 

D.621p

Плащания в брой по схеми за социална сигурност — разходи

незадължително

D.622p

Други социалноосигурителни плащания — разходи

незадължително

D.623p

Социално подпомагане (помощи в брой) — разходи

незадължително

D.62p COFOG 10.2

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура — разходи, от които група 10.2 по КОФОГ

незадължително

D.62p COFOG 10.3

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура — разходи, от които група 10.3 по КОФОГ

незадължително

D.62p COFOG 10.5

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура — разходи, от които група 10.5 по КОФОГ

незадължително

D.632p

Социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция — разходи

 

D.62p + D.632p

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура, и социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция — разходи

 

D.7p

Други текущи трансфери — разходи

 

D.7p_S.1311

от които — за подсектор „Централно държавно управление“ (S.1311)

 

D.7p_S.1312

от които — за подсектор „Федерално държавно управление“ (S.1312)

 

D.7p_S.1313(2)(6)

от които — за подсектор „Местно държавно управление“ (S.1313)

 

D.7p_S.1314

от които — за подсектор „Фондове за социална сигурност“ (S.1314)

 

D.71p

Нетни премии по общо застраховане — разходи

незадължително

D.72p

Обезщетения по общо застраховане — разходи

незадължително

D.73p

Текущи трансфери в рамките на сектор „Държавно управление“ — разходи

незадължително

D.74p

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество — разходи

незадължително

D.74p_S.212

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество — разходи, за институциите и органите на Европейския съюз

задължително за S.13 от референтната 2004 година нататък; незадължително за подсекторите на S.13.

D.75p

Различни текущи трансфери — разходи

незадължително

D.76p

Собствени ресурси на ЕС на база ДДС и БНД — разходи

задължително за S.13 от референтната 2004 година нататък; незадължително за подсекторите на S.13.

B.6n

Нетен разполагаем доход

 

P.3

Разходи за крайно потребление

 

P.31

Разходи за индивидуално потребление

 

P.32

Разходи за колективно потребление

 

D.8

Корекция за изменението на пенсионните права

 

B.8g

Бруто спестяване

 

B.8n

Нето спестяване

 

D.9r

Капиталови трансфери — приходи

 

D.9r_S.2

Капиталови трансфери — приходи, от сектор „Останал свят“

незадължително

D.9r_S.212

Капиталови трансфери — приходи, от институциите и органите на Европейския съюз

задължително за S.13 и S.1 от референтната 2004 година нататък; незадължително за подсекторите на S.13

D.91r

Данъци върху капитала — приходи

 

D.92r + D.99r

Инвестиционни субсидии и други капиталови трансфери — приходи

 

D.92r

Инвестиционни субсидии — приходи

незадължително

D.99r

Други капиталови трансфери — приходи

незадължително

D.9p

Капиталови трансфери — разходи

 

D.9p_S.1311

от които — за подсектор „Централно държавно управление“ (S.1311)

 

D.9p_S.1312

от които — за подсектор „Федерално държавно управление“ (S.1312)

 

D.9p_S.1313

от които — за подсектор „Местно държавно управление“ (S.1313)

 

D.9p_S.1314

от които — за подсектор „Фондове за социална сигурност“ (S.1314)

 

D.9p_S.2

Капиталови трансфери — разходи, за сектор „Останал свят“

незадължително

D.9p_S.212

Капиталови трансфери — разходи, за институциите и органите на Европейския съюз

задължително за S.13 и S.1 от референтната 2004 година нататък; незадължително за подсекторите на S.13

D.92p

Инвестиционни субсидии — разходи

 

D.99p

Други капиталови трансфери — разходи

незадължително

P.5

Бруто капиталообразуване

 

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

 

P.52 + P.53

Изменение на запасите и придобиване минус отписване на ценности

 

NP

Придобиване минус отписване на непроизведени нефинансови активи

 

P.5 + NP

Бруто капиталообразуване и придобиване минус отписване на непроизведени нефинансови активи

 

B.9

Нето предоставени (+)/нето получени заеми (-)

 

TE

Общо разходи

 

TR

Общо приходи

 

D.995

Капиталови трансфери от сектор „Държавно управление“ за съответните сектори, представляващи данъци и осигурителни вноски, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

D.995 се приспада от D.99r. Никакви суми за D.995 не се включват в D.9p. D.995r се отчита с положителен знак.

PTC

Общо данъчни кредити, за плащане

За незадължително предаване за подсекторите и за референтните години до 2011 г.

Целият размер на данъчните кредити за плащане се вписва като разходи на сектор „Държавно управление“ („общо данъчни кредити за плащане“, РТС), като едновременно с това се посочва размерът на „надвишаващата част“ (ТС).

TC

Данъчни кредити за плащане, които надвишават задълженията на данъкоплатците

Вж. PTC.

„Надвишаващата част“ (ТС) съответства на данъчните кредити за плащане, които надхвърлят задълженията на данъкоплатците и които се изплащат на данъкоплатците.

EMP (PS)

Заетост в брой лица

незадължително, в хиляди

AN.1

Произведени нефинансови активи

незадължително

AN.11

Дълготрайни активи

незадължително

AN.12 + AN.13

Запаси и ценности

незадължително

AN.2

Непроизведени нефинансови активи

незадължително

AN.21

Природни ресурси

незадължително

AN.22

Договори, лизинги и лицензи

незадължително


Таблица 3

Подробни разбивки на основните агрегати и заетостта по отрасли — годишни данни

Данните се отчитат със срок t+9 месеца след референтния период за разбивки по NACE до A*21 (включително общо за икономиката и A*10) и със срок t+21 месеца за A*64 (включително A*38). Тези разбивки са задължителни (x); разбивки A*88 не са задължителни (о).

Основни агрегати за продукцията и дохода:

Данните по текущи цени (CUP) се отчитат, като се започне от 1995 г.; по цени от предходната година (PYP) — като се започне от 1996 г., а във верижно съставени обеми (CLV) — като се започне от 1995 г.; PYP и CLV не са задължителни за P1 и P2, но са задължителни за B.1g и P.51c; позиция „Условни наеми (рента) на жилищата, обитавани от собствениците им“ (позиция 44 — „Операции с недвижими имоти“) е задължителна единствено за P.1, P.2, B.1g.


Код

Списък на променливите

t+9 месеца

t+21 месеца

CUP

1995 г.

PYP

1996 г.

CLV

1995 г.

P.1

Продукция по базисни цени по отрасли

A*21

A*64

x

o

o

P.2

Междинно потребление по цени на купувач по отрасли

A*21

A*64

x

o

o

B.1g

Брутна добавена стойност по базисни цени по отрасли

A*21

A*64

x

x

x

P.51c

Потребление на основен капитал по отрасли

A*21

A*64

x

x

x

B.2n+B.3n

Нетен опериращ излишък и нетен смесен доход

A*21

A*64

x

 

 

D.29 – D.39

Други данъци върху производството минус други субсидии върху производството

A*21

A*64

x

 

 

D.1

Компенсация на наетите лица по отрасли

A*21

A*64

x

 

 

D.11

Работна заплата

A*21

A*64

x

 

 

Заетост в резидентни производствени единици (вътрешна концепция, DC):

Данните се отчитат, изразени в лица (PS) и в отработени часове (HW), като се започне от 1995 г. Данните със срок t+9 месеца за разбивки по NACE до A*21 (включително общо за икономиката и A*10) и тези със срок t+21 месеца за A*64 за PS и A*38 за HW са задължителни (x); разбивки A*88 и данните за работните места (JB) и еквивалентите на пълно работно време (FTE) не са задължителни (o).

Код

Списък на променливите

t+9 месеца

A*21

PS/HW

1995 г.

t+21 месеца

A*64

PS

1995 г.

t+21 месеца

A*38 HW

1995 г.

JB

FTE

EMP

Общо заетост (DC)

x

x

x

o

o

EEM

Наети лица (DC)

x

x

x

o

o

ESE

Самостоятелно заети лица (DC)

x

x

x

o

o


Таблица 5

Разходи за крайно потребление на домакинствата по цели — годишни данни

Данните се отчитат със срок t+9 месеца след референтния период по текущи цени (CUP), като се започне от 1995 г., по цени от предходната година (PYP), като се започне от 1996 г., и във верижно съставените обеми (CLV), като се започне от 1995 г. За разходите за крайно потребление на домакинствата въз основа на вътрешната концепция (DC) се изискват разбивки по видове разходи съгласно класификацията Коикоп от 2018 г., с разбивки по раздели (2-цифрено ниво) и групи (3-цифрено ниво), прилагани за съставянето на хармонизираните индекси на потребителските цени (ХИПЦ).


Код

Списък на променливите

Концепция

Единица

P.31_S.14

Разходи за крайно потребление на резидентните и нерезидентните домакинства на икономическата територия

Вътрешна — DC

CUP,PYP,CLV

от които:

Разбивки по Коикоп

Вътрешна — DC

CUP,PYP,CLV

P.33

Разходи за крайно потребление на резидентните домакинства в сектор „Останал свят“

 

CUP,PYP,CLV

P.34

Разходи за крайно потребление на нерезидентните домакинства на икономическата територия

 

CUP,PYP,CLV

P.31_S.14

Разходи за крайно потребление на резидентните домакинства на икономическата територия и в чужбина

Национална — NC

CUP,PYP,CLV


Таблица 6

Финансови сметки по сектори — годишни данни

Данните се предават по текущи цени със срок t+ 4 и/или t+ 9 месеца след референтния период от 1995 г. нататък.

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.11 не е задължително: S.11DO Нефинансови предприятия под местен контрол; S.11001 Държавни нефинансови предприятия; S.110011 От които: Държавни нефинансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.11002 Частни национални нефинансови предприятия; S.110021 От които: Частни национални нефинансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.11003 Нефинансови предприятия под чуждестранен контрол.

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.12 не е задължително: S.12DO Финансови предприятия под местен контрол; S.12001 Държавни финансови предприятия; S.120011 От които: Държавни финансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.12002 Частни национални финансови предприятия; S.120021 От които: Частни национални финансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.12003 Финансови предприятия под чуждестранен контрол; S.122 Депозитни институции без централната банка; S.123 Фондове на паричния пазар (ФПП); S.125 Други финансови посредници без застрахователните (осигурителните) дружества и пенсионните фондове; S.126 Финансови спомагателни организации; S.127 Каптивни финансови институции и заемодатели; S.128 Застрахователни (осигурителни) дружества; S.129 Пенсионни фондове.

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.2 не е задължително: S.21 Държави членки и институции и органи на Европейския съюз; S.2I Държави членки от еврозоната, Европейската централна банка и други институции и органи на еврозоната; S.22 Държави, които не са членки на Европейския съюз, и нерезидентни в Европейския съюз международни организации.

Разбивките на ИПС и ЕС представляват фактическия състав в края на последния референтен период („фиксиран състав“).


 

Таблица 6

Консолидирани

Неконсолидирани

 

Операции

задължително

задължително

Други изменения в обема

незадължително

задължително

Сметки „Преоценка“

незадължително

задължително

Насрещна информация*

 

незадължително

 

*

Предоставянето на неконсолидирана насрещна информация не е задължително, като тя се ограничава до следните насрещни сектори:

 

S.11 Нефинансови предприятия

 

S.12 Финансови предприятия

 

S.13 Държавно управление

 

S.14 + S.15 Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата

 

S.2 Сектор „Останал свят“

(Операции, сметки „Други изменения в обема“ и „Преоценка“ — консолидирани и неконсолидирани — и насрещна информация

Код по ЕСС (финансов инструмент)

Операции/други изменения в обема/преоценка на финансови инструменти

S.1

S.11

S.12

S.121+S.122+S.123

S.121

S.122+S.123

S.124

S.125+S.126+S.127

S.128+S.129

S.13

S.1311

S.1312

S.1313

S.1314

S.14+S.15

S.14

S.15

S.2

 

Активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F.A

Общо финансови активи

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.1

Монетарно злато и специални права на тираж (СПТ)

xra_ocv

 

xra_ocv

xt+4

x

 

 

 

 

xra_ocv

x

x

x

x

 

 

 

xra_ocv

F.11

Монетарно злато

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

F.12

СПТ

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

F.2

Валута и депозити

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.21

Валута

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.22

Прехвърляеми депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.221

Междубанкови позиции

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.229

Други прехвърляеми депозити

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.29

Други депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.3

Дългови ценни книжа

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.31

Краткосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.32

Дългосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.4

Заеми

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.41

Краткосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.42

Дългосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.5

Собствен капитал и акции или дялови единици в инвестиционни фондове

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.51

Капиталови инструменти

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.511

Котирани акции

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.512

Некотирани акции

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.519

Други видове собствен капитал

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.52

Акции илидялови единици в инвестиционни фондове

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.521

Акции или дялови единици във фондове на паричния пазар (ФПП)

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.522

Акции или дялови единици в инвестиционни фондове, различни от ФПП

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.6

Застрахователни, пенсионни и стандартни гаранционни схеми

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.61

Технически резерви по общо застраховане

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

F.62

Права по животозастрахователни полици и анюитети

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

 

x

F.63+ F.64+ F.65

Пенсионни права, претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите и права, различни от пенсионните права

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

F.63

Пенсионни права

o

 

o

o

o

o

o

o

o

 

 

 

 

 

o

o

 

o

F.64

Претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.65

Права, различни от пенсионните права

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.66

Резерви за претенции по стандартни гаранции

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

F.7

Деривативни финансови инструменти и опции върху акции на наетите лица

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.71

Деривативни финансови инструменти

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.711

Опции

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.712

Форуърдни договори

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.72

Опции върху акции на наетите лица

o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

o

o

 

o

F.8

Други сметки за получаване

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.81

Търговски кредити и аванси

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.89

Други сметки за получаване, без търговски кредити и аванси

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

 

Пасиви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F.L

Общо финансови пасиви

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.1

Монетарно злато и специални права на тираж (СПТ)

xra_ocv

 

xra_ocv

xt+4

x

 

 

 

 

xra_ocv

x

x

x

x

 

 

 

xra_ocv

F.11

Монетарно злато

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

F.12

СПТ

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

F.2

Валута и депозити

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

 

xt+4

 

xra_ocv

x

x

x

x

 

 

 

xra_ocv

F.21

Валута

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

x

 

xt+4

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

F.22

Прехвърляеми депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

 

xt+4

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

F.221

Междубанкови позиции

o

o

o

o

o

o

 

o

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

F.229

Други прехвърляеми депозити

o

o

o

o

o

o

 

o

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

F.29

Други депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

 

xt+4

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

F.3

Дългови ценни книжа

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.31

Краткосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.32

Дългосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.4

Заеми

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.41

Краткосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.42

Дългосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.5

Собствен капитал и акции или дялови единици в инвестиционни фондове

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.51

Капиталови инструменти

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.511

Котирани акции

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.512

Некотирани акции

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.519

Други видове собствен капитал

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.52

Акции или дялови единици в инвестиционни фондове

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

x

x

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

F.521

Акции или дялови единици във фондове на паричния пазар (ФПП)

o

 

o

o

 

o

 

 

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

F.522

Акции или дялови единици в инвестиционни фондове, различни от ФПП

o

 

o

o

 

 

o

 

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

F.6

Застрахователни, пенсионни и стандартни гаранционни схеми

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.61

Технически резерви по общо застраховане

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

 

 

x

F.62

Права по животозастрахователни полици и анюитети

x

 

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

 

 

x

F.63+ F.64+ F.65

Пенсионни права, претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите и права, различни от пенсионните права

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

F.63

Пенсионни права

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.64

Претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

 

 

 

o

F.65

Права, различни от пенсионните права

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

 

o

o

F.66

Резерви за претенции по стандартни гаранции

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

 

 

x

F.7

Деривативни финансови инструменти и опции върху акции на наетите лица

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.71

Деривативни финансови инструменти

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.711

Опции

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.712

Форуърдни договори

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

F.72

Опции върху акции на наетите лица

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

 

o

o

F.8

Други сметки за плащане

xra_ocv

xra_ocv

xra_ocv

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xra_ocv

x

x

x

x

xra_ocv

xnc

xnc

xra_ocv

F.81

Търговски кредити и аванси

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

F.89

Други сметки за плащане, без търговски кредити и аванси

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

(B.9F)

Нето финансови операции (1)

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

Легенда:

x

задължително със срок t+9 месеца

o

незадължително

xt+4

задължително със срок t+4 месеца

xra_ocv

задължително за операциите със срок t+4 месеца; задължително за неконсолидираните сметки „Преоценка“ и „Други изменения в обема“ от референтната 2012 година нататък със срок t+4 месеца

xnc

задължително предаване за неконсолидираните операции от референтната 2012 година нататък със срок t+4 месеца

x2012

незадължително за референтните години преди 2012 г.; задължително за референтните години от 2012 г. нататък

 

клетки без приложение


Таблица 7

Баланси на финансовите активи и пасиви — годишни данни

Данните се предават по текущи цени със срок t+4 и/или t+9 месеца след референтния период от 1995 г. нататък.

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.11 не е задължително: S.11DO Нефинансови предприятия под местен контрол; S.11001 Държавни нефинансови предприятия; S.110011 От които: Държавни нефинансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.11002 Частни национални нефинансови предприятия; S.110021 От които: Частни национални нефинансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.11003 Нефинансови предприятия под чуждестранен контрол.

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.12 не е задължително: S.12DO Финансови предприятия под местен контрол; S.12001 Държавни финансови предприятия; S.120011 От които: Държавни финансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.12002 Частни национални финансови предприятия; S.120021 От които: Частни национални финансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.12003 Финансови предприятия под чуждестранен контрол; S.122 Депозитни институции без централната банка; S.123 Фондове на паричния пазар (ФПП); S.123A ФПП с постоянна нетна стойност на активите; S.123B ФПП с променлива нетна стойност на активите; S.124A Фондове от отворен тип, различни от ФПП — Общо; S.124A1 Фондове от отворен тип, различни от ФПП — Фондове за недвижими имоти; S.124A2 Фондове от отворен тип, различни от ФПП — Капиталови фондове; S.124A3 Фондове от отворен тип, различни от ФПП — Облигационни фондове; S.124A4 Фондове от отворен тип, различни от ФПП — Смесени или балансирани фондове; S.124A5 Фондове от отворен тип, различни от ФПП — Хедж фондове; S.124A9 Фондове от отворен тип, различни от ФПП — Други фондове; S.124B Фондове от затворен тип, различни от ФПП — Общо; S.124B1 Фондове от затворен тип, различни от ФПП — Фондове за недвижими имоти; S.124B2 Фондове от затворен тип, различни от ФПП — Капиталови фондове; S.124B3 Фондове от затворен тип, различни от ФПП — Облигационни фондове; S.124B4 Фондове от затворен тип, различни от ФПП — Смесени или балансирани фондове; S.124B5 Фондове от затворен тип, различни от ФПП — Хедж фондове; S.124B9 Фондове от затворен тип, различни от ФПП — Други фондове; S.125 Други финансови посредници без застрахователните (осигурителните) дружества и пенсионните фондове; S.125A Финансови предприятия за секюритизация; S.125B Финансови предприятия, занимаващи се с кредитиране; S.125C Посредници на ценни книжа и деривати; S.125D Специализирани финансови предприятия; S.125E Други финансови посредници — Общо; S.125E1 От които: Централни контрагенти за клиринг; S.126 Финансови спомагателни организации; S.127 Каптивни финансови институции и заемодатели; S.1271 Тръстове, агенции за недвижими имоти, счетоводни фирми; S.1272 Каптивни финансови предприятия на корпоративни групи – Общо; S.1272A От които: Чуждестранни каптивни предприятия от типа ПСП; S.1273 Други каптивни финансови предприятия и заемодатели; S.128 Застрахователни (осигурителни) дружества; S.1281 Общозастрахователни дружества; S.1282 Животозастрахователни дружества; S.129 Пенсионни фондове; S.129A Фондове с предварително определен размер на пенсията; S.129B Фондове за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност.

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.2 не е задължително: S.21 Държави членки и институции и органи на Европейския съюз; S.2I Държави членки от еврозоната, Европейската централна банка и други институции и органи на еврозоната; S.22 Държави, които не са членки на Европейския съюз, и нерезидентни в Европейския съюз международни организации.

Разбивките на ИПС и ЕС представляват фактическия състав в края на последния референтен период („фиксиран състав“).


 

Таблица 7

Консолидирани

Неконсолидирани

 

Наличности

задължително

задължително

Насрещна информация*

 

незадължително

 

*

Предоставянето на неконсолидирана насрещна информация не е задължително, като тя се ограничава до следните насрещни сектори:

 

S.11 Нефинансови предприятия

 

S.12 Финансови предприятия

 

S.13 Държавно управление

 

S.14 + S.15 Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата

 

S.2 Сектор „Останал свят“

(Наличности от финансови инструменти — консолидирани и неконсолидирани — насрещна информация)

Код по ЕСС (финансов инструмент)

Операции/други изменения в обема/преоценка на финансови инструменти

S.1

S.11

S.12

S.121+S.122+S.123

S.121

S.122+S.123

S.124

S.125+S.126+S.127

S.128+S.129

S.13

S.1311

S.1312

S.1313

S.1314

S.14+S.15

S.14

S.15

S.2

 

Активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AF.A

Общо финансови активи

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.1

Монетарно злато и специални права на тираж (СПТ)

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.11

Монетарно злато

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.12

СПТ

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.2

Валута и депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.2

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.21

Валута

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.22

Прехвърляеми депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.221

Междубанкови позиции

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.229

Други прехвърляеми депозити

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.29

Други депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.3

Дългови ценни книжа

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.3

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.31

Краткосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.32

Дългосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.32

С остатъчен срок до падежа от една година или по-малко

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.32

С остатъчен срок до падежа над една година

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.4

Заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.4

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.4M2

От които: Необслужвани заеми

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.41

Краткосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.4D

От които: Споразумения за обратно изкупуване, заемане на ценни книжа и маржин заемане

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.42

Дългосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.42

С остатъчен срок до падежа от една година или по-малко

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.42

С остатъчен срок до падежа над една година

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.5

Собствен капитал и акции/дялови единици в инвестиционни фондове

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.5

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.51

Капиталови инструменти

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.511

Котирани акции

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.512

Некотирани акции

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.519

Други видове собствен капитал

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.52

Акции или дялови единици в инвестиционни фондове

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.521

Акции или дялови единици във фондове на паричния пазар (ФПП)

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.522

Акции или дялови единици в инвестиционни фондове, различни от ФПП

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.6

Застрахователни, пенсионни и стандартни гаранционни схеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.6

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.61

Технически резерви по общо застраховане

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

AF.62

Права по животозастрахователни полици и анюитети

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

 

x

AF.63 + AF.64 + AF.65

Пенсионни права, претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите и права, различни от пенсионните права

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

AF.63

Пенсионни права

o

 

o

o

o

o

o

o

o

 

 

 

 

 

o

o

 

o

AF.64

Претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.65

Права, различни от пенсионните права

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.66

Резерви за претенции по стандартни гаранции

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

AF.7

Деривативни финансови инструменти и опции върху акции на наетите лица

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.7

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.71

Деривативни финансови инструменти

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.711

Опции

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.712

Форуърдни договори

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.72

Опции върху акции на наетите лица

o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

o

o

 

o

AF.8

Други сметки за получаване

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.8

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.81

Търговски кредити и аванси

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.89

Други сметки за получаване, без търговски кредити и аванси

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

 

Пасиви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AF.L

Общо финансови пасиви

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.1

Монетарно злато и специални права на тираж (СПТ)

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.11

Монетарно злато

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.12

СПТ

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

 

 

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.2

Валута и депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

 

xt+4

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.2

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

 

o

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

AF.21

Валута

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

x

 

xt+4

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.22

Прехвърляеми депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

 

xt+4

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.221

Междубанкови позиции

o

o

o

o

o

o

 

o

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

AF.229

Други прехвърляеми депозити

o

o

o

o

o

o

 

o

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

AF.29

Други депозити

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

 

xt+4

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.3

Дългови ценни книжа

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.3

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.31

Краткосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.31

От които: Номинална стойност

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.32

Дългосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.32

От които: Номинална стойност

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.32

С остатъчен срок до падежа от една година или по-малко

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.32

С остатъчен срок до падежа над една година

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.4

Заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.4

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.4M2

От които: Необслужвани заеми

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.41

Краткосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.4D

От които: Споразумения за обратно изкупуване, заемане на ценни книжа и маржин заемане

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.42

Дългосрочни заеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.42

С остатъчен срок до падежа от една година или по-малко

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.42

С остатъчен срок до падежа над една година

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.5

Собствен капитал и акции или дялови единици в инвестиционни фондове

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.5

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.51

Капиталови инструменти

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.511

Котирани акции

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.512

Некотирани акции

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.519

Други видове собствен капитал

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.52

Акции или дялови единици в инвестиционни фондове

xt+4

 

xt+4

xt+4

x

x

x

 

 

xt+4

x

x

x

x

 

 

 

xt+4

AF.521

Акции или дялови единици във фондове на паричния пазар (ФПП)

o

 

o

o

 

o

 

 

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

AF.522

Акции или дялови единици в инвестиционни фондове, различни от ФПП

o

 

o

o

 

 

o

 

 

o

o

o

o

o

 

 

 

o

AF.6

Застрахователни, пенсионни и стандартни гаранционни схеми

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.6

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.61

Технически резерви по общо застраховане

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

 

 

x

AF.62

Права по животозастрахователни полици и анюитети

x

 

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

 

 

x

AF.63 + AF.64 + AF.65

Пенсионни права, претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите и права, различни от пенсионните права

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

AF.63

Пенсионни права

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.64

Претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

 

 

 

o

AF.65

Права, различни от пенсионните права

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

 

o

o

AF.66

Резерви за претенции по стандартни гаранции

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

 

 

x

AF.7

Деривативни финансови инструменти и опции върху акции на наетите лица

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.7

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.71

Деривативни финансови инструменти

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.711

Опции

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.712

Форуърдни договори

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.72

Опции върху акции на наетите лица

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

 

o

o

AF.8

Други сметки за плащане

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.8

От които: Национална валута

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

o

AF.81

Търговски кредити и аванси

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

AF.89

Други сметки за плащане, без търговски кредити и аванси

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

(BF.90)

Нетна финансова стойност (2)

xt+4

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

xt+4

xt+4

xt+4

x

x

x

x

xt+4

xnc

xnc

xt+4

Легенда:

x

задължително със срок t+9 месеца

o

незадължително

xt+4

задължително със срок t+4 месеца

xnc

задължително предаване за неконсолидираните наличности от референтната 2012 година нататък със срок t+4 месеца

x2012

незадължително за референтните години преди 2012 г.; задължително за референтните години от 2012 г. нататък

 

клетки без приложение


Таблица 8

Нефинансови сметки по сектори — годишни данни

Данните се отчитат от 1995 г. нататък със срок t+9 месеца след референтния период. Предаването на данни за S.14 и S.15 за референтите години преди 2012 г. не е задължително. Предаването на данни е задължително от референтната 2012 година нататък.

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.11 не е задължително: S.11DO Нефинансови предприятия под местен контрол; S.11001 Държавни нефинансови предприятия; S.110011 От които: Държавни нефинансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.11002 Частни национални нефинансови предприятия; S.110021 От които: Частни национални нефинансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.11003 Нефинансови предприятия под чуждестранен контрол;

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.12 не е задължително: S.12DO Финансови предприятия под местен контрол; S.12001 Държавни финансови предприятия; S.120011 От които: Държавни финансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.12002 Частни национални финансови предприятия; S.120021 От които: Частни национални финансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.12003 Финансови предприятия под чуждестранен контрол; S.12K (S.121 + S.122 + S.123) Парично-финансови институции (ПФИ); S.12P (S.124 + S.125 + S.126 + S.127) Други финансови институции (финансови предприятия, различни от ПФИ, застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове); S.12Q (S.128 + S.129) Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове.


Код

Операции и балансиращи позиции

Сектори

I

Сметка „Производство“/Външна сметка за стоки и услуги

Ресурси

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.1

Продукция

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

(P.11+P.12 +P.131)

Пазарна продукция, продукция за собствено крайно потребление и плащания за непазарна продукция

 

 

 

x

 

 

 

 

 

P.11

Пазарна продукция

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

P.12

Продукция за собствено крайно потребление

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

P.13

Непазарна продукция

x

 

 

x

x

 

x2012

 

 

P.7

Внос на стоки и услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.71

Внос на стоки

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.72

Внос на услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.72F

Внос на косвено измерени услуги на финансовите посредници (FISIM)

 

 

 

 

 

 

 

 

o

(D.21 - D.31)

Данъци минус субсидии върху продуктите

x

 

 

 

 

 

 

x

 

Използване

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.2

Междинно потребление

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

P.6

Износ на стоки и услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.61

Износ на стоки

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.62

Износ на услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.62F

Износ на косвено измерени услуги на финансови посредници (FISIM)

 

 

 

 

 

 

 

 

o

B.1g

Брутна добавена стойност/брутен вътрешен продукт

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

 

B.11

Външнотърговско салдо на стоки и услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.51c

Потребление на основен капитал

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

B.1n

Нетна добавена стойност/нетен вътрешен продукт

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

 

II.1.1

Сметка „Формиране на дохода“

Ресурси

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.1g

Брутна добавена стойност/брутен вътрешен продукт

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

 

D.3

Субсидии

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

 

D.31

Субсидии върху продуктите

x

 

 

 

 

 

 

x

 

D.29-D.39

Други субсидии върху производството

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

Използване

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

D.1

Компенсация на наетите лица

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

D.11

Работна заплата

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

D.12

Осигурителни вноски за сметка на работодателите

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

D.2

Данъци върху производството и вноса

x

x

x

x

x

x2012

x2012

x

 

D.21

Данъци върху продуктите

x

 

 

 

 

 

 

x

 

D.29

Други данъци върху производството

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

(B.2g+ B.3g)

Опериращ излишък, брутен плюс смесен доход, бруто

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

B.2g

Брутен опериращ излишък

x

 

 

 

x

x2012

 

 

 

B.3g

Брутен смесен доход

x

 

 

 

x

x2012

 

 

 

II.1.2

Сметка „Разпределение на първичния доход“

Ресурси

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

(B.2g+B.3g)

Опериращ излишък, брутен плюс смесен доход, бруто

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

B.2g

Брутен опериращ излишък

x

 

 

 

x

x2012

 

 

 

B.3g

Брутен смесен доход

x

 

 

 

x

x2012

 

 

 

D.1

Компенсация на наетите лица

x

 

 

 

x

x2012

 

 

x

D.11

Работна заплата

x

 

 

 

x

x2012

 

 

x

D.12

Осигурителни вноски за сметка на работодателите

x

 

 

 

x

x2012

 

 

x

D.2

Данъци върху производството и вноса

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.21

Данъци върху продуктите

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.211

Данъци от рода на данъка върху добавената стойност (ДДС)

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.212

Данъци и мита върху вноса без ДДС

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.214

Данъци върху продуктите без ДДС и без данъците върху вноса

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.29

Други данъци върху производството

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.4

Доход от собственост

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.41

Лихви  (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.42

Разпределен доход на корпоративните предприятия

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.421

Дивиденти

o

o

o

o

o

o

o

 

o

D.422

Доход на квазикорпорациите, разпределен на собствениците им

o

o

o

o

o

o

o

 

o

D.43

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.43S2I

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции в рамките на еврозоната (само за държави членки от еврозоната)  (6)

 

x2012

x2012

 

 

 

 

 

 

D.43S2X

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции извън еврозоната (само за държави членки от еврозоната)  (6)

 

x2012

x2012

 

 

 

 

 

 

D.43S21

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции в рамките на ЕС (6)

 

x2012

x2012

 

 

 

 

 

 

D.43S22

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции извън ЕС (6)

 

x2012

x2012

 

 

 

 

 

 

D.44

Друг доход от инвестиции

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.441

Доход от инвестиции за разпределяне на притежателите на застрахователни полици

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.442

Доход от инвестиции за изплащане във връзка с пенсионни права

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.443

Доход от инвестиции за разпределяне на притежателите на дялове в колективни инвестиционни фондове

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.45

Рента

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

B.4g

Брутен предприемачески доход

o

x

x

o

o

o

o

 

 

D.41g

Общо лихви преди разпределението на FISIM (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

Използване

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

D.1

Компенсация на наетите лица

 

 

 

 

 

 

 

 

x

D.11

Работна заплата

 

 

 

 

 

 

 

 

x

D.12

Осигурителни вноски за сметка на работодателите

 

 

 

 

 

 

 

 

x

D.3

Субсидии

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.31

Субсидии върху продуктите

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.29-D.39

Други субсидии върху производството

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.4

Доход от собственост

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.41

Лихви (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.42

Разпределен доход на корпоративните предприятия

x

x

x

x

 

 

 

 

x

D.421

Дивиденти

o

o

o

o

 

 

 

 

o

D.422

Доход на квазикорпорациите, разпределен на собствениците им

o

o

o

 

 

 

 

 

o

D.43

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции

x

x

x

 

x

x2012

x2012

 

x

D.43S2I

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции в рамките на еврозоната (само за държави членки от еврозоната) (6)

 

x2012

x2012

 

 

 

 

 

 

D.43S2X

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции извън еврозоната (само за държави членки от еврозоната) (6)

 

x2012

x2012

 

 

 

 

 

 

D.43S21

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции в рамките на ЕС (6)

 

x2012

x2012

 

 

 

 

 

 

D.43S22

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции извън ЕС (6)

 

x2012

x2012

 

 

 

 

 

 

D.44

Друг доход от инвестиции

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.441

Доход от инвестиции за разпределяне на притежателите на застрахователни полици

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.442

Доход от инвестиции за изплащане във връзка с пенсионни права

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.443

Доход от инвестиции за разпределяне на притежателите на дялове в колективни инвестиционни фондове

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.45

Рента

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

B.5g

Бруто салдо по първичните доходи/брутен национален доход

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

D.41g

Общо лихви преди разпределението на FISIM (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

II.2

Сметка „Вторично разпределение на дохода“

Ресурси

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.5g

Бруто салдо по първичните доходи/брутен национален доход

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

D.5

Текущи данъци върху дохода, имуществото и др.

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.51

Данъци върху дохода

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.59

Други текущи данъци

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.6

Осигурителни вноски и социални плащания

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.61

Нетни осигурителни вноски

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.611

Фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.612

Условни осигурителни вноски за сметка на работодателите

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.613

Фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.614

Добавки към осигурителните вноски за сметка на домакинствата

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.61SC

Такси за обслужване на схеми за социално осигуряване

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

x2012

 

x2012

D.62

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура

x

 

 

 

x

x2012

 

 

x

D.63

Социални трансфери в натура

x

 

 

 

x

x2012

 

 

 

D.631

Социални трансфери в натура — непазарна продукция

o

 

 

 

o

o

 

 

 

D.632

Социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция

o

 

 

 

o

o

 

 

 

D.7

Други текущи трансфери

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.71

Нетни премии по общо застраховане

x

 

x

x

 

 

 

 

x

D.72

Обезщетения по общо застраховане

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.74

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.74A

От които: за получаване/плащане на институции и органи на Европейския съюз

 

 

 

 

 

 

 

 

x

D.75

Различни текущи трансфери (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.76

Собствени ресурси на ЕС на база ДДС и БНД

 

 

 

 

 

 

 

 

x

Използване

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

D.5

Текущи данъци върху дохода, имуществото и др.

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.51

Данъци върху дохода

x

x

x

x

x

x2012

 

 

x

D.59

Други текущи данъци

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.6

Осигурителни вноски и социални плащания

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.61

Нетни осигурителни вноски

x

 

 

 

x

x2012

 

 

x

D.611

Фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите

x2012

 

 

 

x2012

x2012

 

 

x2012

D.612

Условни осигурителни вноски за сметка на работодателите

x2012

 

 

 

x2012

x2012

 

 

x2012

D.613

Фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата

x2012

 

 

 

x2012

x2012

 

 

x2012

D.614

Добавки към осигурителните вноски за сметка на домакинствата

x2012

 

 

 

x2012

x2012

 

 

x2012

D.61SC

Такси за обслужване на схеми за социално осигуряване

x2012

 

 

 

x2012

x2012

 

 

x2012

D.62

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.63

Социални трансфери в натура

x

 

 

x

x

 

x2012

 

 

D.631

Социални трансфери в натура — непазарна продукция

o

 

 

x

o

 

o

 

 

D.632

Социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция

o

 

 

x

o

 

o

 

 

D.7

Други текущи трансфери

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.71

Нетни премии по общо застраховане

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.72

Обезщетения по общо застраховане

x

 

x

x

 

 

 

 

x

D.74

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.74A

От които: за получаване/плащане на институции и органи на Европейския съюз

x

 

 

x

 

 

 

 

 

D.75

Различни текущи трансфери (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.76

Собствени ресурси на ЕС на база ДДС и БНД

x

 

 

x

 

 

 

 

 

B.7g

Коригиран брутен разполагаем доход

x

 

 

x

x

x2012

x2012

 

 

B.6g

Брутен разполагаем доход

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

II.4.1

Сметка „Използване на разполагаемия доход“

Ресурси

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.6g

Брутен разполагаем доход

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

D.8

Корекция за изменението на пенсионните права

x

 

 

 

x

x2012

 

 

x

Използване

 

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.3

Разходи за крайно потребление

x

 

 

x

x

x2012

x2012

 

 

P.31

Разходи за индивидуално потребление

x

 

 

x

x

x2012

x2012

 

 

P.32

Разходи за колективно потребление

x

 

 

x

 

 

 

 

 

D.8

Корекция за изменението на пенсионните права

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

B.8g

Бруто спестяване

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

B.12

Текущо външнотърговско салдо

 

 

 

 

 

 

 

 

x

III.1.1

Сметка „Изменения в нетната стойност, дължащи се на спестяване и на капиталови трансфери“

Изменения в пасивите и нетната стойност

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.8g

Бруто спестяване

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

B.12

Текущо външнотърговско салдо

 

 

 

 

 

 

 

 

x

D.9r

Капиталови трансфери, за получаване

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.91r

Данъци върху капитала, за получаване

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.92r

Инвестиционни субсидии, за получаване (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.99r

Други капиталови трансфери, за получаване (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

Изменения в активите

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

D.9p

Капиталови трансфери, за плащане

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

D.91p

Данъци върху капитала, за плащане

x

x

x

 

x

x2012

x2012

 

x

D.92p

Инвестиционни субсидии, за плащане (5)

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.99p

Други капиталови трансфери, за плащане (5)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

P.51c

Потребление на основен капитал

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

B.10.1

Изменение в нетната стойност, дължащо се на спестяване и капиталови трансфери

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

III.1.2

Сметка „Придобиване на нефинансови активи“

Изменения в пасивите и нетната стойност

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.10.1

Изменение в нетната стойност, дължащо се на спестяване и капиталови трансфери

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

Изменения в активите

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.5g

Бруто капиталообразуване

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

P.51g_AN.111

Жилищни сгради

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.51g_AN.112

Други сгради и постройки

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.51g_AN.1121

Нежилищни сгради

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.51g_AN.1122

Други постройки

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.51c

Потребление на основен капитал

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

P.52

Изменение на запасите

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

P.53

Придобиване минус отписване на ценности

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

 

NP

Придобиване минус отписване на непроизведени активи

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

B.9

Нето предоставени (+)/нето получени заеми (–)

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

DB.9

Разлика с нето предоставени / нето получени заеми на финансовите сметки

x

x

x

x

x

x2012

x2012

 

x

Допълнителна информация

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

EMP

Заетост (в брой на лицата и в брой на отработените часове)

o

o

o

x

o

o

o

 

 

OTE

Общо разходи на сектор „Държавно управление“

 

 

 

x

 

 

 

 

 

OTR

Общо приходи на сектор „Държавно управление“

 

 

 

x

 

 

 

 

 

Данни във верижно съставени обеми

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.51g_AN.111

Жилищни сгради

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.51g_AN.112

Други сгради и постройки

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.51g_AN.1121

Нежилищни сгради

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.51g_AN.1122

Други постройки

o

o

o

o

o

o

o

 

 

Легенда:

x

задължително

x2012

незадължително за референтните години преди 2012 г.; задължително за референтните години от 2012 г. нататък

o

незадължително

 

клетки без приложение


Таблица 801

Нефинансови сметки по сектори — тримесечни данни

Данните се отчитат от първото тримесечие на 1999 г. нататък. Срокът за таблица 801 е 85 дни след референтния период. Ако дадена държава членка изпрати пълния набор от данни в рамките на t+85 дни, не е необходимо данните да се изпращат в срока от t+3 месеца.

Данните за сектори S.11, S.12, S.14+S1.15, S.14, S.15 и S.1N не са задължителни за държавите, чийто БВП по текущи цени е под 1 % от съответната обща за Съюза стойност. Прагът от 1 % се изчислява като плаваща средна стойност въз основа на наличните данни за последните три години.

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.11 не е задължително: S.11DO Нефинансови предприятия под местен контрол; S.11001 Държавни нефинансови предприятия; S.110011 От които: Държавни нефинансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.11002 Частни национални нефинансови предприятия; S.110021 От които: Частни национални нефинансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.11003 Нефинансови предприятия под чуждестранен контрол;

Предоставянето на данни за следните подсектори на сектор S.12 не е задължително: S.12DO Финансови предприятия под местен контрол; S.12001 Държавни финансови предприятия; S.120011 От които: Държавни финансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.12002 Частни национални финансови предприятия; S.120021 От които: Частни национални финансови предприятия, които са част от местни многонационални предприятия; S.12003 Финансови предприятия под чуждестранен контрол; S.12K (S.121 + S.122 + S.123) Парично-финансови институции (ПФИ); S.12P (S.124 + S.125 + S.126 + S.127) Други финансови институции (финансови предприятия, различни от ПФИ, застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове); S.12Q (S.128 + S.129) Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове.


Код

Операции и балансиращи позиции

Сектори

I

Сметка „Производство“/Външна сметка за стоки и услуги

Ресурси

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.1

Продукция

o

o

o

o

o

o

o

 

(P.11 + P.12 + P.131)

Пазарна продукция, продукция за собствено крайно потребление и плащания за непазарна продукция

 

 

 

x

 

 

 

 

 

P.7

Внос на стоки и услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.71

Внос на стоки

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.72

Внос на услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.72F

Внос на косвено измерени услуги на финансовите посредници (FISIM)

 

 

 

 

 

 

 

 

o

D.21 - D.31

Данъци минус субсидии върху продуктите

x

 

 

 

 

 

 

xb

 

Използване

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.2

Междинно потребление

o

o

o

o

o

o

o

 

 

P.6

Износ на стоки и услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.61

Износ на стоки

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.62

Износ на услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.62F

Износ на косвено измерени услуги на финансови посредници (FISIM)

 

 

 

 

 

 

 

 

o

B.1g

Брутна добавена стойност/брутен вътрешен продукт

x

xb

xb

x

xb

o

o

xb

 

B.11

Външнотърговско салдо на стоки и услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.51c

Потребление на основен капитал

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

B.1n

Нетна добавена стойност/нетен вътрешен продукт

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

II.1.1

Сметка „Формиране на дохода“

Ресурси

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.1g

Брутна добавена стойност/брутен вътрешен продукт

x

xb

xb

x

xb

o

o

xb

 

D.3

Субсидии

x

xb

xb

x

xb

o

o

xb

 

D.31

Субсидии върху продуктите

x

 

 

 

 

 

 

xb

 

D.29-D.39

Други субсидии върху производството

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

Използване

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

D.1

Компенсация на наетите лица

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

D.2

Данъци върху производството и вноса

x

xb

xb

x

xb

o

o

xb

 

D.21

Данъци върху продуктите

x

 

 

 

 

 

 

xb

 

D.29

Други данъци върху производството

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

B.2g+B.3g

Опериращ излишък, брутен плюс смесен доход, бруто

x

xb

xb

x

xb

o

o

xb

 

B.2g

Брутен опериращ излишък

o

 

 

 

o

o

 

 

 

B.3g

Брутен смесен доход

x

 

 

 

xb

o

 

 

 

II.1.2

Сметка „Разпределение на първичния доход“

Ресурси

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.2g+B.3g

Опериращ излишък, брутен плюс смесен доход, бруто

x

xb

xb

x

xb

o

o

xb

 

B.2g

Брутен опериращ излишък

 

 

 

 

o

o

 

 

 

B.3g

Брутен смесен доход

x

 

 

 

xb

o

 

 

 

D.1

Компенсация на наетите лица

x

 

 

 

xb

o

 

 

x

D.2

Данъци върху производството и вноса

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.21

Данъци върху продуктите

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.211

Данъци от рода на данъка върху добавената стойност (ДДС)

 

 

 

x

 

 

 

 

 

D.29

Други данъци върху производството

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.4

Доход от собственост

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.41

Лихви (7)

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

(D.42 + D.43 + D.44 + D.45)

Друг доход от собственост, некласифициран другаде

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.42

Разпределен доход на корпоративните предприятия

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.43

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.43S2I

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции в рамките на еврозоната (само за държави членки от еврозоната) (8)

 

o

o

 

 

 

 

 

 

D.43S2X

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции извън еврозоната (само за държави членки от еврозоната) (8)

 

o

o

 

 

 

 

 

 

D.43S21

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции в рамките на ЕС (8)

 

o

o

 

 

 

 

 

 

D.43S22

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции извън ЕС (8)

 

o

o

 

 

 

 

 

 

D.44

Друг доход от инвестиции

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.45

Рента

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

B.4g

Брутен предприемачески доход

o

xb

xb

o

o

o

o

 

 

D.41g

Общо лихви преди разпределението на FISIM (7)

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

Използване

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

D.1

Компенсация на наетите лица

 

 

 

 

 

 

 

 

x

D.3

Субсидии

x

 

 

x

 

 

 

xb

x

D.31

Субсидии върху продуктите

x

 

 

x

 

 

 

xb

x

D.29-D.39

Други субсидии върху производството

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.4

Доход от собственост

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.41

Лихви (7)

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

(D.42 + D.43 + D.44 + D.45)

Друг доход от собственост, некласифициран другаде

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.42

Разпределен доход на корпоративните предприятия

xb

xb

xb

x

 

 

 

 

x

D.43

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции

xb

xb

xb

 

 

 

 

 

x

D.43S2I

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции в рамките на еврозоната (само за държави членки от еврозоната) (8)

 

o

o

 

 

 

 

 

 

D.43S2X

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции извън еврозоната (само за държави членки от еврозоната) (8)

 

o

o

 

 

 

 

 

 

D.43S21

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции в рамките на ЕС (8)

 

o

o

 

 

 

 

 

 

D.43S22

Реинвестирана печалба от преки чуждестранни инвестиции извън ЕС (8)

 

o

o

 

 

 

 

 

 

D.44

Друг доход от инвестиции

xb

xb

xb

x

 

 

 

 

x

D.45

Рента

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

B.5g

Бруто салдо по първичните доходи/брутен национален доход

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

D.41g

Общо лихви преди разпределението на FISIM (7)

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

II.2

Сметка „Вторично разпределение на дохода“

Ресурси

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.5g

Бруто салдо по първичните доходи/брутен национален доход

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

D.5

Текущи данъци върху дохода, имуществото и др.

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.6

Осигурителни вноски и социални плащания

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.61

Нетни осигурителни вноски

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.62

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура

xb

 

 

 

xb

o

 

 

x

D.63

Социални трансфери в натура

xb

 

 

 

xb

o

 

 

 

D.631

Социални трансфери в натура — непазарна продукция

 

 

 

 

o

o

 

 

 

D.632

Социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция

 

 

 

 

o

o

 

 

 

D.7

Други текущи трансфери

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.71

Нетни премии по общо застраховане

xb

 

xb

x

 

 

 

 

x

D.72

Обезщетения по общо застраховане

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

(D.74 + D.75 + D.76)

Други текущи трансфери, некласифицирани другаде

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.74

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество

o

 

 

o

 

 

 

 

o

D.74A

От които: за получаване /плащане на институции и органи на Европейския съюз

 

 

 

 

 

 

 

 

x

D.75

Различни текущи трансфери (7)

o

o

o

o

o

o

o

 

o

D.76

Собствени ресурси на ЕС на база ДДС и БНД

 

 

 

 

 

 

 

 

o

Използване

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

D.5

Текущи данъци върху дохода, имуществото и др.

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.6

Осигурителни вноски и социални плащания

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.61

Нетни осигурителни вноски

xb

 

 

 

xb

o

 

 

x

D.62

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.63

Социални трансфери в натура

xb

 

 

x

xb

 

o

 

 

D.631

Социални трансфери в натура — непазарна продукция

x

 

 

x

o

 

o

 

 

D.632

Социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция

x

 

 

x

o

 

o

 

 

D.7

Други текущи трансфери

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.71

Нетни премии по общо застраховане

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.72

Обезщетения по общо застраховане

xb

 

xb

x

 

 

 

 

x

(D.74 + D.75 + D.76)

Други текущи трансфери, некласифицирани другаде

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.74

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество

o

 

 

o

 

 

 

 

o

D.74A

От които: за получаване /плащане на институции и органи на Европейския съюз

x

 

 

x

 

 

 

 

 

D.75

Различни текущи трансфери (7)

o

o

o

o

o

o

o

 

o

D.76

Собствени ресурси на ЕС на база ДДС и БНД

o

 

 

o

 

 

 

 

 

B.7g

Коригиран брутен разполагаем доход

 

 

 

x

xb

o

o

 

 

B.6g

Брутен разполагаем доход

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

II.4.1

Сметка „Използване на разполагаемия доход“

Ресурси

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.6g

Брутен разполагаем доход

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

D.8

Корекция за изменението на пенсионните права

x

 

 

 

xb

o

 

 

x

Използване

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.3

Разходи за крайно потребление

x

 

 

x

xb

o

o

 

 

P.31

Разходи за индивидуално потребление

x

 

 

x

xb

o

o

 

 

P.32

Разходи за колективно потребление

x

 

 

x

 

 

 

 

 

D.8

Корекция за изменението на пенсионните права

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

B.8g

Бруто спестяване

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

B.12

Текущо външнотърговско салдо

 

 

 

 

 

 

 

 

x

III.1.1

Сметка „Изменения в нетната стойност, дължащи се на спестяване и на капиталови трансфери“

Изменения в пасивите и нетната стойност

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.8g

Бруто спестяване

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

B.12

Текущо външнотърговско салдо

 

 

 

 

 

 

 

 

x

D.9r

Капиталови трансфери, за получаване

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.91r

Данъци върху капитала, за получаване

x

 

 

x

 

 

 

 

x

D.92r + D.99r

Инвестиционни субсидии и други капиталови трансфери (7)

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.92r

Инвестиционни субсидии, за получаване (7)

o

o

o

o

o

o

o

 

o

D.99r

Други капиталови трансфери, за получаване (7)

o

o

o

o

o

o

o

 

o

Изменения в активите

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

D.9p

Капиталови трансфери, за плащане

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.91p

Данъци върху капитала, за плащане

xb

xb

xb

 

xb

o

o

 

x

D.92p + D.99p

Инвестиционни субсидии и други капиталови трансфери (7)

xb

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

D.92p

Инвестиционни субсидии, за плащане (7)

o

 

 

o

 

 

 

 

o

D.99p

Други капиталови трансфери, за плащане (7)

o

o

o

o

o

o

o

 

o

P.51c

Потребление на основен капитал

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

B.101

Изменение в нетната стойност, дължащо се на спестяване и капиталови трансфери

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

III.1.2

Сметка „Придобиване на нефинансови активи“

Изменения в пасивите и нетната стойност

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

B.101

Изменение в нетната стойност, дължащо се на спестяване и капиталови трансфери

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

Изменения в активите

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

P.5g

Бруто капиталообразуване

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

P.51c

Потребление на основен капитал

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

P.52 + P.53

Изменения на запасите и нето придобиване на ценности

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

 

NP

Придобиване минус отписване на непроизведени активи

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

B.9

Нето предоставени (+)/нето получени заеми (–)

x

xb

xb

x

xb

o

o

 

x

DB.9

Разлика с нето предоставени / нето получени заеми на финансовите сметки

o

o

o

o

o

o

o

 

o

Допълнителна информация

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.14

S.15

S.1N

S.2

EMP

Заетост (в брой на лицата и в брой на отработените часове)

o

o

o

o

o

o

o

 

o

OTE

Общо разходи на сектор „Държавно управление“

 

 

 

x

 

 

 

 

 

OTR

Общо приходи на сектор „Държавно управление“

 

 

 

x

 

 

 

 

 

AN.111

Жилищни сгради

 

 

 

 

o

 

 

 

 

AN.211

Земи

 

 

 

 

o

 

 

 

 

Легенда:

x

задължително

xb

задължително, освен за държави, чийто БВП по текущи цени е под 1 % от съответната обща за Съюза стойност. Прагът от 1 % се изчислява като плаваща средна стойност въз основа на наличните данни за последните три години.

o

незадължително

 

клетки без приложение


Таблица 801SA

Нефинансови сметки по сектори — сезонно и календарно коригирани данни — тримесечни данни

Данните се отчитат от първото тримесечие на 1999 г. нататък. Срокът е 85 дни и 3 работни дни след референтния период. Когато таблица 801 се предава отново, таблица 801SA също се предава отново 3 работни дни след като някоя от променливите в таблица 801SA е била ревизирана без корекции.

Данните за сектори S.11, S.12, S.14+S15, S.14, S.15 и S.1N не са задължителни за държавите, чийто БВП по текущи цени е под 1 % от съответната обща за Съюза стойност. Прагът от 1 % се изчислява като плаваща средна стойност въз основа на наличните данни за последните три години.

Когато е приложимо, сезонните корекции трябва да включват календарните корекции.


Код

Операция

Сектори

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.1N

S.2

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.1N

S.2

 

 

Използване

Ресурси

P.3

Разходи за крайно потребление

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.31

Разходи за индивидуално потребление

 

 

 

 

xb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.5g

Бруто капиталообразуване

 

o

 

 

o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

 

xb

 

x

xb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.52 + P.53

Изменения на запасите и нето придобиване на ценности

 

o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.6

Износ на стоки и услуги

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

P.61

Износ на стоки

 

 

 

 

 

 

o

 

 

 

 

 

 

 

P.62

Износ на услуги

 

 

 

 

 

 

o

 

 

 

 

 

 

 

P.7

Внос на стоки и услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

P.71

Внос на стоки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

o

P.72

Внос на услуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

o

D.1

Компенсация на наетите лица

 

xb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xb

 

 

D.2

Данъци върху производството и вноса

 

o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D.29

Други данъци върху производството

 

o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D.3

Субсидии

 

 

 

 

 

 

 

 

o

 

 

 

 

 

D.29-D.39

Други субсидии върху производството

 

 

 

 

 

 

 

 

o

 

 

 

 

 

D.4

Доход от собственост

 

o

 

 

xb

 

 

 

o

 

 

xb

 

 

D.41

Лихви

 

o

 

 

 

 

 

 

o

 

 

 

 

 

(D.42 + D.43 + D.44 + D.45)

Друг доход от собственост, некласифициран другаде

 

o

 

 

 

 

 

 

o

 

 

 

 

 

D.1 + D.2 + D.3 + D.4

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

x

D.5

Текущи данъци върху дохода, имуществото и др.

 

o

 

 

xb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D.61

Нетни осигурителни вноски

 

o

 

 

xb

 

 

 

 

 

 

o

 

 

D.62

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура

 

o

 

 

o

 

 

 

 

 

 

xb

 

 

D.63

Социални трансфери в натура

 

 

 

 

o

 

 

 

 

 

 

o

 

 

D.7

Други текущи трансфери

 

o

 

 

xb

 

 

 

o

 

 

xb

 

 

D.5 + D.6 + D.7

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

x

D.8

Корекция за изменението на пенсионните права

 

o

 

 

xb

 

x

 

 

 

 

xb

 

x

D.9

Капиталови трансфери

 

o

 

 

o

 

x

 

o

 

 

o

 

x

NP

Придобиване минус отписване на непроизведени активи

 

o

 

 

o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OTE

Общо разходи на сектор „Държавно управление“

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OTR

Общо приходи на сектор „Държавно управление“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 


 

Балансиращи позиции

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.1N

S.2

B.1g

Брутна добавена стойност/брутен вътрешен продукт

x

xb

 

 

 

 

 

B.2g + B.3g

Опериращ излишък, брутен плюс смесен доход, бруто

x

xb

 

 

xb

 

 

B.3g

Брутен смесен доход

 

 

 

 

o

 

 

B.4g

Брутен предприемачески доход

 

o

 

 

 

 

 

B.5g

Бруто салдо по първичните доходи/брутен национален доход

x

o

 

 

 

 

 

B.6g

Брутен разполагаем доход

x

o

 

 

xb

 

 

B.8g

Бруто спестяване

x

o

 

 

xb

 

 

B.9

Нето предоставени (+)/нето получени заеми (–)

x

o

 

x

o

 

 


 

Данни във верижно съставени обеми, след сезонно коригиране

S.1

S.11

S.12

S.13

S.14 + S.15

S.1N

S.2

B.1g

Брутна добавена стойност/брутен вътрешен продукт

 

o

 

 

 

 

 

P.31

Разходи за индивидуално потребление

 

 

 

 

o

 

 

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

 

o

 

 

o

 

 

 

Легенда:

x

задължително

xb

задължително, освен за държави, чийто БВП по текущи цени е под 1 % от съответната обща за Съюза стойност. Прагът от 1 % се изчислява като плаваща средна стойност въз основа на наличните данни за последните три години.

o

незадължително

 

клетки без приложение


Таблица 9

Подробна информация за приходите от данъци и осигурителни вноски, включително списък на данъците и осигурителните вноски съгласно националната класификация — годишни данни

Данните се отчитат по текущи цени в милиони в национална валута (с точност на отчитане, не по-малка от 1 милион в национална валута) за сектор „Държавно управление“ (S.13) и неговите подсектори („Централно държавно управление“ S.1311, „Федерално държавно управление“ S.1312, „Местно държавно управление“ S.1313, „Фондове за социална сигурност“ S.1314), „Институции и органи на Европейския съюз“ (S.212), както и „Държавно управление“ плюс „Институции и органи на Европейския съюз“ (S.13 + S.212) със срок t+9 месеца след референтния период от референтната 1995 година нататък.

Освен това заедно с таблица 9 се представят пълните подробни данни за националната класификация на данъците и осигурителните вноски („Национален списък на данъците“) със съответните суми по всеки свързан код по ЕСС. Националният списък на данъците се представя задължително за сектор „Държавно управление“ и за институциите и органите на Европейския съюз (S.13+S.212).

Данните трябва да са съгласувани с таблица 2 от настоящото приложение.

Всички незадължителни данни са посочени в бележките по-долу. Ако няма такива, данните са задължителни от референтната 1995 година нататък.


Код

Операция

Бележки

D.2

Данъци върху производството и вноса

 

D.21

Данъци върху продуктите

 

D.211

Данъци от рода на данъка върху добавената стойност (ДДС)

 

D.212

Данъци и мита върху вноса без ДДС

 

D.2121

Мита върху вноса

 

D.2122

Данъци върху вноса без ДДС и без митата върху вноса

 

D.2122a

Такси върху внос на селскостопански продукти

 

D.2122b

Парични компенсационни суми, начислявани върху вноса

 

D.2122c

Акцизи

 

D.2122d

Данъци върху общите продажби

 

D.2122e

Данъци върху специфични услуги

 

D.2122f

Монополна печалба при вноса

 

D.214

Данъци върху продуктите без ДДС и без данъците върху вноса

 

D.214a

Акцизи и данъци върху потреблението

 

D.214b

Държавни таксови марки

 

D.214c

Данъци върху финансови и капиталови операции

 

D.214d

Данъци при регистриране на МПС

 

D.214e

Данъци върху развлеченията

 

D.214f

Данъци върху лотарията, хазарта и залаганията

 

D.214g

Данъци върху застрахователните премии

 

D.214h

Други данъци върху специфични услуги

 

D.214i

Данъци върху общите продажби или оборота

 

D.214j

Печалби на фискални монополи

 

D.214k

Износни мита и парични компенсационни суми върху износа

 

D.214l

Други данъци върху продуктите, некласифицирани другаде

 

D.29

Други данъци върху производството

 

D.29a

Данъци върху земята, сградите или други конструкции

 

D.29b

Данъци върху използването на дълготрайни активи

 

D.29c

Общи данъци върху социалните разходи

 

D.29d

Данъци върху международните операции

 

D.29e

Бизнес и професионални лицензи

 

D.29f

Данъци върху замърсяванията на околната среда

 

D.29g

Компенсиране под нивото на ДДС (пропорционално данъчно облагане)

 

D.29h

Други данъци върху производството, некласифицирани другаде

 

D.5

Текущи данъци върху дохода, имуществото и други

 

D.51

Данъци върху дохода

 

D.51a + D.51c1

Данъци върху дохода на физически лица или домакинства, включително холдинговата печалба

 

D.51a

Данъци върху дохода на физически лица или домакинства, с изключение на холдинговата печалба

незадължително

D.51c1

Данъци върху холдинговата печалба на физически лица или домакинства

незадължително

D.51b + D.51c2

Данъци върху дохода или печалбата на корпоративните предприятия, включително холдинговата печалба

 

D.51b

Данъци върху дохода или печалбата на корпоративните предприятия, с изключение на холдинговата печалба

незадължително

D.51c2

Данъци върху холдинговата печалба на корпоративните предприятия

незадължително

D.51c3

Други данъци върху холдинговата печалба

незадължително

D.51c

Данъци върху холдинговата печалба

 

D.51d

Данъци върху печалбите от лотария или хазарт

 

D.51e

Други данъци върху доходите, некласифицирани другаде

 

D.59

Други текущи данъци

 

D.59a

Текущи данъци върху капитала

 

D.59b

Данъци, плащани от физическите лица или домакинствата

 

D.59c

Данъци върху разходите

 

D.59d

Плащания от домакинства за разрешителни

 

D.59e

Данъци върху международните операции

 

D.59f

Други текущи данъци, некласифицирани другаде

 

D.91

Данъци върху капитала

 

D.91a

Данъци върху капиталовите трансфери

 

D.91b

Капиталови налози

 

D.91c

Други данъци върху капитала, некласифицирани другаде

 

ODA

Общо приходи от данъци

 

D.61

Нетни осигурителни вноски

 

D.611

Фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите

 

D.611C

Задължителни фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите

 

D.611V

Доброволни фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите

 

D.61SC

Такси за обслужване на схеми за социално осигуряване

незадължително до референтната 2011 година; предава се с положителен знак, въпреки че става въпрос за отрицателен ресурс

D.6111

Фактически пенсионни вноски за сметка на работодателите

незадължително

D.6112

Фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите, различни от пенсионните вноски

незадължително

D.6121

Условни пенсионни вноски за сметка на работодателите

незадължително

D.6122

Условни осигурителни вноски за сметка на работодателите, различни от пенсионните вноски

незадължително

D.6131

Фактически пенсионни вноски за сметка на домакинствата

незадължително

D.6132

Фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата, различни от пенсионните вноски

незадължително

D.6141

Добавки към пенсионните вноски за сметка на домакинствата

незадължително

D.6142

Добавки към осигурителните вноски за сметка на домакинствата, различни от пенсионните вноски

незадължително

D.612

Условни осигурителни вноски за сметка на работодателите

 

D.613

Фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата

 

D.613c

Задължителни фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата

 

D.613ce

Задължителни фактически осигурителни вноски за сметка на наетите лица

 

D.613cs

Задължителни фактически осигурителни вноски за сметка на самостоятелно заетите лица

незадължително

D.613cn

Задължителни фактически осигурителни вноски за сметка на безработните лица

незадължително

D.613v

Доброволни фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата

 

D.614

Добавки към осигурителните вноски за сметка на домакинствата

незадължително до референтната 2011 година

D.995

Капиталови трансфери от сектор „Държавно управление“ за съответните сектори, представляващи данъци и осигурителни вноски, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

D.995 и разбивките се отчитат с положителен знак, въпреки че D.995 се вписва с отрицателен знак в D.99r, приходи от капиталови трансфери.

D.995a

Данъци върху продукти, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

вж. D.995

D.995b

Други данъци върху производството, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

вж. D.995

D.995c

Данъци върху дохода, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

вж. D.995

D.995d

Други текущи данъци върху дохода, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

вж. D.995

D.995e

Фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

вж. D.995

D.995f

Фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

вж. D.995

D.995fe

Фактически осигурителни вноски за сметка на наетите лица, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

вж. D.995

D.995fs

Фактически осигурителни вноски за сметка на самостоятелно заетите лица, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

незадължително; вж. D.995

D.995fn

Фактически осигурителни вноски за сметка на безработните лица, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

незадължително; вж. D.995

D.995g

Данъци върху капитала, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

вж. D.995

ODB

Общо приходи от данъци и осигурителни вноски след приспадане на сумите, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

 

ODC

Общо приходи от данъци и нетни осигурителни вноски (включително условните осигурителни вноски) след приспадане на сумите, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

 

ODD

Общо приходи от данъци и задължителни осигурителни вноски след приспадане на сумите, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

 


Таблица 10

Основни агрегати по региони, нива NUTS 2 и 3 — годишни данни

Данните се отчитат от 2000 г. нататък, с изключение на брутната добавена стойност по цени от предходната година, която се отчита от 2001 г. нататък.

Държавите членки, съставени само от една териториална единица на ниво 3 по NUTS по определението в номенклатурата на териториалните единици за статистически цели в Регламент (ЕО) № 1059/2003, не са задължени да предоставят тази таблица. Държавите членки, съставени само от една териториална единица на ниво 2 по NUTS, не са задължени да предоставят променливите от тази таблица за регионално ниво 2 по NUTS.

Предаването на неревизирани данни не е задължително.


Код

Променлива

Разбивка по NACE

Регионално равнище

Срок

ОБЩО

A*6 (9)

A*10

N.a.

B.1g

Брутна добавена стойност по базисни цени (текущи цени)

x

o

o

 

NUTS 2

12 месеца

x

x

x

 

NUTS 2

24 месеца

x

x

o

 

NUTS 3

24 месеца

B.1g

Брутна добавена стойност по базисни цени (цени от предходната година)

x

o

o

 

NUTS 2

24 месеца

ETO

Заетост в хиляди лица

x

o

o

 

NUTS 2

12 месеца

x

x

x

 

NUTS 2

24 месеца

x

x

o

 

NUTS 3

24 месеца

EEM

Наети лица в хиляди лица

o

o

o

 

NUTS 2

12 месеца

x

x

x

 

NUTS 2

24 месеца

x

x

o

 

NUTS 3

24 месеца

SELF

Самостоятелно заети лица в хиляди лица

o

o

o

 

NUTS 2

12 месеца

x

x

x

 

NUTS 2

24 месеца

x

x

o

 

NUTS 3

24 месеца

ETO

Заетост в хиляди отработени часове

x

x

o

 

NUTS 2

24 месеца

EEM

Наети лица в хиляди отработени часове

x

x

o

 

NUTS 2

24 месеца

SELF

Самостоятелно заети лица в хиляди отработени часове

x

x

o

 

NUTS 2

24 месеца

POP

Население в хиляди лица

 

 

 

x

NUTS 2

12 месеца

 

 

 

x

NUTS 3

24 месеца

D.1

Компенсация на наетите лица

x

x

x

 

NUTS 2

24 месеца

P.51g

Бруто образуване на основен капитал (текущи цени)

x

x

x

 

NUTS 2

24 месеца

B.1*g

Брутен вътрешен продукт по пазарни цени (текущи цени)

 

 

 

o

NUTS 2

12 месеца

 

 

 

o

NUTS 3

24 месеца


Таблица 11

Разходи на сектор „Държавно управление“ по функции (КОФОГ) — годишни данни

Данните се отчитат по текущи цени в милиони в национална валута (с точност на отчитане, не по-малка от 1 милион в национална валута) със срок t+11 месеца.

Данните се отчитат задължително (с посочените в бележките по-долу изключения):

по раздели по КОФОГ и общо за КОФОГ за сектор „Държавно управление“ (S.13) и неговите подсектори („Централно държавно управление“ S.1311, „Федерално държавно управление“ S.1312, „Местно държавно управление“ S.1313 и „Фондове за социална сигурност“ S.1314) от референтната 1995 година нататък;

по групи по КОФОГ за сектор „Държавно управление“ (S.13) от референтната 2001 година нататък.

Отчитането на допълнителни подробности (по групи по КОФОГ, подсектори, операции по ЕСС и референтни периоди) в съответствие с посоченото по-долу не е задължително.

Данните за подсекторите се отчитат консолидирани в позиции „Доход от собственост“(D.4), „Други текущи трансфери“ (D.7) и „Капиталови трансфери“ (D.9) (и техните подпозиции; частично консолидирани в позиция „Общо разходи“ — TE) в рамките на всеки подсектор, но не и между подсекторите. Данните за сектор S.13 са равни на сбора от данните за подсекторите, с изключение на позиции D.4, D.7 и D.9 (и техните подпозиции и TE), които се консолидират между подсекторите (с незадължителна насрещна информация по разходния метод).

Отчитаните данни трябва да са съгласувани с тези, които се отчитат в таблица 2 от настоящото приложение, с изключение на всякакви времеви различия.


Код

Списък на операциите общо за КОФОГ и по раздели и групи по КОФОГ за сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори

Бележки

P.5 + NP

Бруто капиталообразуване + придобиване минус отписване на непроизведени нефинансови активи

 

P.5

Бруто капиталообразуване

 

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

незадължително за подсекторите

NP

Придобиване минус отписване на непроизведени нефинансови активи

 

D.1

Компенсация на наетите лица

 

D.3

Субсидии

отчита се с положителен знак

D.4

Доход от собственост

 

D.4p_S.1311

от който — за подсектор „Централно държавно управление“ (S.1311)

незадължително

D.4p_S.1312

от който — за подсектор „Федерално държавно управление“ (S.1312)

незадължително

D.4p_S.1313

от който — за подсектор „Местно държавно управление“ (S.1313)

незадължително

D.4p_S.1314

от който — за подсектор „Фондове за социална сигурност“ (S.1314)

незадължително

D.62 + D.632

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура, и социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция

 

D.62

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура

незадължително до референтната 2011 година

D.632

Социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция

незадължително до референтната 2011 година

P.2 + D.29 + D.5 + D.8

Междинно потребление + други данъци върху производството + текущи данъци върху дохода, имуществото и други + корекция за изменението на пенсионните права

незадължително

P.2

Междинно потребление

 

D.29 + D.5 + D.8

Други данъци върху производството + текущи данъци върху дохода, имуществото и други + корекция за изменението на пенсионните права

 

D.7

Други текущи трансфери

 

D.7p_S.1311

от които — за подсектор „Централно държавно управление“ (S.1311)

незадължително

D.7p_S.1312

от които — за подсектор „Федерално държавно управление“ (S.1312)

незадължително

D.7p_S.1313(2)(6)

от които — за подсектор „Местно държавно управление“ (S.1313)

незадължително

D.7p_S.1314

от които — за подсектор „Фондове за социална сигурност“ (S.1314)

незадължително

D.9

Капиталови трансфери

Никакви суми за D.995 не се включват в D.9p. D.995 се приспада от D.99r.

D.9p_S.1311

от които — за подсектор „Централно държавно управление“ (S.1311)

незадължително

D.9p_S.1312

от които — за подсектор „Федерално държавно управление“ (S.1312)

незадължително

D.9p_S.1313

от които — за подсектор „Местно държавно управление“ (S.1313)

незадължително

D.9p_S.1314

от които — за подсектор „Фондове за социална сигурност“ (S.1314)

незадължително

D.92

Инвестиционни субсидии

незадължително за подсекторите

TE

Общо разходи

 

P.3

Разходи за крайно потребление

 

P.31

Разходи за индивидуално потребление

незадължително за разделите и групите по КОФОГ; разпределението на P.3 по групи по КОФОГ налага разделяне на P.31 и P.32.

P.32

Разходи за колективно потребление

незадължително за разделите и групите по КОФОГ; разпределението на P.3 по групи по КОФОГ налага разделяне на P.31 и P.32.


Таблица 13

Сметки на домакинствата (S.14) по региони (NUTS 2)

Данните по текущи цени се отчитат от 2000 г. нататък със срок t+24 месеца след референтния период.

За периода 2000—2011 г. вместо S.14 може да се отчита S.14 + S.15.

Държавите членки, съставени само от една териториална единица на ниво 2 по NUTS по определението в номенклатурата на териториалните единици за статистически цели в Регламент (ЕО) № 1059/2003, не са задължени да предоставят тази таблица.

Предаването на неревизирани данни не е задължително.


Код

Операция

Използване

Ресурси

B.2n + B.3n

Нетен опериращ излишък плюс нетен смесен доход

 

x

D.1

Компенсация на наетите лица

 

x

D.4

Доход от собственост

x

x

B.5n

Нетно салдо по първичните доходи

x

 

D.5

Текущи данъци върху дохода, имуществото и др.

x

 

D.61

Нетни осигурителни вноски

x

o

D.62

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура

o

x

D.7

Други текущи трансфери

x

x

B.6n

Нетен разполагаем доход

x

 

D.63

Социални трансфери в натура

 

o

B.7n

Коригиран нетен разполагаем доход

o

 

P.3

Разходи за крайно потребление на домакинствата (национална концепция)

o

 

P.51c

Потребление на основен капитал

o

 

Легенда:

x

задължително

o

незадължително

 

клетки без приложение


Таблица 15

Таблица за предлагането по базисни цени, включително преобразуването в цени на купувач

Данните се отчитат по текущи цени (от 2010 г. нататък) и по цени от предходната година (от 2015 г. нататък) за NACE (n=64, незадължително n=88) и КПД (m=64, незадължително m=88) със срок t+36 месеца след референтния период.

Предаването на неревизирани данни не е задължително.


 

Отрасли (NACE)

Σ (1)

Внос (10) (cif)

Общо предлагане по базисни цени

Търговски и транспортни надбавки

Данъци минус субсидии върху продуктите

Общо предлагане по цени на купувач

1 … n

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

Продукти (КПД)

1…m

(1)

Продукция по базисни цени по продукти и по отрасли

 

а)

В рамките на ЕС (11) (cif)

а.1)

В рамките на еврозоната (11) (cif)

а.2)

Извън еврозоната (11) (cif)

б)

Извън ЕС (11) (cif)

в)

Общо

 

 

 

 

Σ (1)

 

Общо продукция по отрасли

 

 

 

 

 

 

Корекции:

Корекции cif/fob на вноса

Преки покупки в чужбина от резиденти

(2)

 

 

 

 

 

 

 

(1) + (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо, от които:

Пазарна продукция

Продукция за собствено крайно потребление

Непазарна продукция

(3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Таблица 16

Таблица за използването по цени на купувач (*1) — годишни данни

Данните се отчитат по текущи цени (от 2010 г. нататък) и по цени от предходната година (от 2015 г. нататък) за NACE (n=64, незадължително n=88) и КПД (m=64, незадължително m=88) със срок t+36 месеца след референтния период. На всеки пет години се предоставят пет допълнителни таблици (*1).

Предаването на неревизирани данни не е задължително.


 

Отрасли (NACE)

Σ (1)

Крайно използване

Σ (3)

Σ (1)

+ Σ (3)

1…n

a) б) в) г) д) е) ж) з) и) й) к) л)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

Продукти (КПД)

1…m

(1)

Междинно потребление по цени на купувач по продукти и по отрасли

 

Крайно използване по цени на купувач (12):

 

Разходи за крайно потребление:

а)

От домакинствата

б)

От НТООД

в)

От сектор „Държавно управление“

г)

Общо

 

Бруто капиталообразуване:

д)

Бруто образуване на основен капитал

е)

Изменение на запасите (13)

ж)

Изменение на ценностите (13)

з)

Изменение на запасите и ценностите

и)

Общо

 

Износ fob (14):

й)

В рамките на ЕС (14)

й1)

— В рамките на еврозоната (14)

й2)

— Извън еврозоната (14)

к)

Извън ЕС (14)

л)

Общо

м)

(незадължителни данни)

Реекспорт на стоки (15)

Износ на стоки втора употреба (15)

Препродажба (15)

Стоки, изпратени в чужбина преди подлагане на операции по усъвършенстване (пасивно усъвършенстване, т.е. отчитащата държава е основната страна) (15)

Стоки, изпратени в чужбина след подлагане на операции по усъвършенстване (активно усъвършенстване, т.е. отчитащата държава извършва операциите по усъвършенстване) (15)

Такси за преработка (15)

 

 

Σ (1)

(2)

Общо междинно потребление по отрасли

 

Общо крайно използване по вид

 

Общо използване

Корекции:

Корекции cif/fob на износа

Преки покупки в чужбина от резиденти

Покупки в рамките на националната територия от нерезиденти

(3)

 

 

Само износ

Само разходи на домакинствата за крайно потребление

Само разходи на домакинствата за крайно потребление и износ

Само износ

Само разходи на домакинствата за крайно потребление

Само разходи на домакинствата за крайно потребление и износ

 

Σ (2) + Σ (3)

(4)

 

 

 

 

 

Компенсация на наетите лица (13)

Работна заплата (13)

Други данъци минус субсидии върху производството (13)

Потребление на основен капитал (13)

Нетен опериращ излишък (13)

Брутен опериращ излишък (13)

Брутен смесен доход (13)  (15)

(5)

 

 

 

 

 

Брутна добавена стойност по базисни цени

(6)

 

 

 

 

 

Общо продукция по базисни цени

(7)

 

 

 

 

 

 

Допълнителни незадължителни данни

Бруто образуване на основен капитал (15)

Бруто наличност на основен капитал (15)

Заетост (отработени часове и наети лица — в хиляди) (15)

(8)

 

 

 

 

 

 

 

 


Таблица 17

Симетрична таблица „Input-Output“ по базисни цени (*2) (продукт по продукт (*3)) — петгодишни данни

Данните от 2010 г. нататък се отчитат по текущи цени (n=64, незадължително n=88) на всеки пет години (годините, завършващи на 0 и 5) със срок t+36 месеца след референтния период.

Данните по цени от предходната година не са задължителни.

Предаването на неревизирани данни не е задължително.


 

 

Продукти

Σ (1)

Крайно използване

Σ (3)

Σ (1) + Σ (3)

1...n

a) б) в) г) д) е) ж) з) и) й) к) л)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

Продукти

1…n

(1)

Междинно потребление по базисни цени (продукт по продукт)

 

Крайно използване по базисни цени (16):

 

Разходи за крайно потребление:

а)

От домакинствата

б)

От НТООД

в)

От сектор „Държавно управление“

г)

Общо

 

Бруто капиталообразуване:

д)

Бруто образуване на основен капитал

е)

Изменение на запасите (17)

ж)

Изменение на ценностите (17)

з)

Изменение на запасите и ценностите

и)

Общо

 

Износ (18):

й)

В рамките на ЕС (18)

й1)

— В рамките на еврозоната (18)

й2)

— Извън еврозоната (18)

к)

Извън ЕС (18)

л)

Общо

 

 

Σ (1)

(2)

Общо междинно потребление по базисни цени, по продукт

 

Крайно използване по вид, по базисни цени

 

Общо използване по базисни цени

Използване на внесените продукти (*4)

 

Общо междинно потребление на внесените продукти, по продукт, cif

 

Крайно използване на внесените продукти, cif

 

Общо внос

Данъци минус субсидии върху продуктите

(3)

Данъци минус субсидии върху продуктите, по продукт

 

Данъци минус субсидии върху продуктите, по вид крайно използване

 

Общо данъци минус субсидии върху продуктите

Σ (1) + (3)

(4)

Общо междинно потребление по цени на купувач, по продукт

 

Общо крайно използване по вид, по цени на купувач

 

Общо използване по цени на купувач

Компенсация на наетите лица (19)

Работна заплата (19)

Други данъци минус субсидии върху производството (19)

Потребление на основен капитал (19)

Нетен опериращ излишък (19)

Брутен опериращ излишък (19)

Брутен смесен доход (17)  (19)

(5)

 

 

 

 

 

Брутна добавена стойност по базисни цени

(6)

 

 

 

 

 

Общо продукция по базисни цени

(7)

 

 

 

 

 

Внос в рамките на ЕС (18), cif

В рамките на еврозоната (18)

Извън еврозоната (18)

Внос извън ЕС (18), cif

(8)

 

 

 

 

 

Σ (8)

(9)

Внос cif по продукти

 

 

 

 

Общо предлагане по базисни цени

(10)

Предлагане по базисни цени, по продукт

 

 

 

 


Таблица 20

Дълготрайни активи по икономически дейности и по активи (наличности) — годишни данни

Данните за дълготрайните активи се отчитат със срок t+24 месеца след референтния период в брутно и нетно изражение (g/n) — в текущи разходи за замяна (CURC) от 2000 г. нататък, в разходи за замяна от предходната година (PYRC) от 2001 г. нататък; предаването на верижно съставени обеми (CLV) не е задължително (o).


Код

Активи

Единици: CURC, PYRC, CLV (o)

Разбивка по NACE Rev. 2 до

ОБЩО

A*10/A*21

A*38/A*64/A*88

AN.11

Дълготрайни активи

g/n

g/n

o

AN.111

Жилищни сгради

g/n

g/n

o

AN.112

Други сгради и постройки

g/n

g/n

o

AN.1121

Нежилищни сгради

o

o

o

AN.1122

Други постройки

o

o

o

AN.1123

Подобрения върху земите

o

o

o

AN.113+AN.114

Машини и оборудване + оръжейни системи

g/n

g/n

o

AN.1131

Транспортни средства

g/n

g/n

o

AN.1132

Информационно и комуникационно оборудване

g/n

o

o

AN.11321

Компютърен хардуер

g/n

o

o

AN.11322

Далекосъобщително оборудване

g/n

o

o

AN.1139+AN.114

Други машини и оборудване + оръжейни системи

g/n

o

o

AN.115

Отглеждани биологични ресурси

g/n

g/n

o

AN.117

Продукти, обект на интелектуална собственост

g/n

g/n

o

AN.1171

Научноизследователска и развойна дейност

o

o

o

AN.1172

Проучване и оценка на полезни изкопаеми

o

o

o

AN.1173

Компютърен софтуер и бази данни

g/n

o

o

AN.11731

Компютърен софтуер

o

o

o

AN.11732

Бази данни

o

o

o

AN.1174

Оригинали на развлекателни, литературни или художествени творби

o

o

o

AN.1179

Други продукти, обект на интелектуална собственост

o

o

o


Таблица 22

Бруто образуване на основен капитал по икономически дейности и по активи (операции) — годишни данни

Данните се отчитат със срок t+9 месеца след референтния период за разбивки по NACE до A*10 и със срок t+24 месеца до A*21, както е посочено по-долу; предаването на данни за други активи и разбивки A*38/64/88 не е задължително (o). Данните се отчитат по текущи цени (CUP), по цени от предходната година (PYP) и във верижно съставените обеми (CLV); началната година за отчитане по CUP или във CLV е 1995 г. или 2000 г., както е посочено по-долу; отчитането по PYP трябва да започне година по-късно (1996 г. или 2001 г.).


Код

Разбивки по активи:

t+9

t+24

Единица:

CUP, PYP, CLV

P.51g

Бруто образуване на основен капитал:

за посочените по-долу разбивки и години

AN.11

Дълготрайни активи

A*10

A*21

1995 /6

AN.111

Жилищни сгради

A*10

A*21

1995 /6

AN.112

Други сгради и постройки

A*10

A*21

1995 /6

AN.1121

Нежилищни сгради

o

o

o

AN.1122

Други постройки

o

o

o

AN.1123

Подобрения върху земите

o

o

o

AN.113+AN.114

Машини и оборудване + оръжейни системи

A*10

A*21

1995 /6

AN.1131

Транспортни средства

A*10

A*21

1995 /6

AN.1132

Информационно и комуникационно оборудване

A*10

A*21

2000/1

AN.11321

Компютърен хардуер

o

Общо

2000 /1

AN.11322

Далекосъобщително оборудване

o

Общо

2000 /1

AN.1139+AN.114

Други машини и оборудване + оръжейни системи

o

Общо

2000 /1

AN.115

Отглеждани биологични ресурси

A*10

A*21

1995 /6

AN.117

Продукти, обект на интелектуална собственост

A*10

A*21

1995 /6

AN.1171

Научноизследователска и развойна дейност

o

Общо

2000 /1

AN.1172

Проучване и оценка на полезни изкопаеми

o

o

o

AN.1173

Компютърен софтуер и бази данни

o

Общо

2000 /1

AN.11731

Компютърен софтуер

o

o

o

AN.11732

Бази данни

o

o

o

AN.1174

Оригинали на развлекателни, литературни или художествени творби

o

o

o

AN.1179

Други продукти, обект на интелектуална собственост

o

o

o

P.52

Изменение на запасите по икономически дейности

A*10

o

1995 /6

P.53

Придобиване минус отписване на ценности

Общо

o

1995 /6

P.5g

Бруто капиталообразуване

Общо

o

1995 /6

P.51c

Потребление на основен капитал по икономически дейности и видове активи

o

o

o


Таблица 25

Нефинансови сметки на сектор „Държавно управление“ — тримесечни данни

Данните се отчитат по текущи цени в милиони в национална валута (с точност на отчитане, не по-малка от 1 милион в национална валута) от референтното първо тримесечие на 2002 г. нататък със срок t+3 месеца след референтния период.

С посочените по-долу изключения, сезонно некоригираните данни за сектор „Държавно управление“ (S.13) се отчитат задължително.

Отчитането на данни за подсекторите на сектор „Държавно управление“ не е задължително:

S.1311 Централно държавно управление

S.1312 Федерално държавно управление

S.1313 Местно държавно управление

S.1314 Фондове за социална сигурност.

Предаването на данни за „Институции и органи на Европейския съюз“ (S.212) не е задължително за „Данъци върху производството и вноса“ (D.2r), „Данъци върху продукти“ (D.21r) и „Други данъци върху производството“ (D.29r).

Отчитането на сезонно и календарно коригирани данни не е задължително, с изключение на следните позиции на ниво S.13: „Общо приходи“ (TR), „Общо разходи“ (TE) и „Нето предоставени (+) / нето получени (-) заеми“ (B.9). Последните се отчитат задължително със срок t+107 дни след референтния период. Държавите членки предоставят метаданни за сезонните корекции, съдържащи кратко описание на общите характеристики на метода за сезонно коригиране, т.е. пряк или непряк подход, метод за сезонно коригиране и свързания с него софтуер, наличие на календарни въздействия, сравнително оценяване спрямо годишните данни, както и конкретните използвани модели. Комисията (Евростат) предоставя техническа помощ за сезонните корекции в съответствие с изискванията на държавите членки.

Данните за подсекторите се отчитат консолидирани в позиции „Доход от собственост“ (D.4), „Други текущи трансфери“ (D.7) и „Капиталови трансфери“ (D.9) (и техните подпозиции); частично консолидирани в позиции „Общо разходи“ и „Общо приходи“ (TE и TR) в рамките на всеки подсектор, но не и между подсекторите. Данните за сектор S.13 са равни на сбора от данните за подсекторите, с изключение на позиции D.4, D.7 и D.9 (и техните подпозиции и агрегирани стойности), които се консолидират между подсекторите.

Данните трябва да се базират на пряка информация, която е на разположение от основни източници, като например публични отчети или административни източници, които представляват, за „Данъци върху производството и вноса“ (D.2r), „Текущи данъци върху дохода, имуществото и други“ (D.5r), „Данъци върху капитала“ (D.91r), „Фактически осигурителни вноски“ (D.611 и D.613 заедно), както и „Социални плащания“ (D.62p), най-малко 90 % от стойността на съответната категория. Пряката информация се допълва с корекции за обхвата, ако това е необходимо, и с концептуални корекции, за да се приведат тримесечните данни в съответствие с понятията в ЕСС 2010.

Тримесечните данни и съответните годишни данни, отчитани в таблица 2 от настоящото приложение, и данните, отчитани съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009, трябва да са съгласувани помежду си, с изключение на времевите разлики при несъвпадащи си срокове за предаване.

Държавите членки предоставят на Комисията (Евростат) описание на източниците и методите, използвани за съставяне на данните, по същото време, по което започват да изпращат тримесечните данни съгласно предвидения в настоящия регламент график. Когато се изпращат ревизирани данни, на Комисията (Евростат) се предоставя ревизия на първоначалното описание на източниците и методите, използвани за съставяне на тримесечните данни.

Предаванията на данни се придружават от докладване за големи събития и ревизии.


Код

Операция

Бележки

P.1

Продукция

 

P.11 + P.12 + P.131

Пазарна продукция, продукция за собствено крайно потребление и плащания за непазарна продукция

 

P.2

Междинно потребление

 

B.1g

Брутна добавена стойност

незадължително

P.51c

Потребление на основен капитал

 

D.1p

Компенсация на наетите лица — разходи

 

D.29p

Други данъци върху производството — разходи

 

D.39r

Други субсидии върху производството — приходи

отчита се с положителен знак

D.2r

Данъци върху производството и вноса — приходи

отчитането за сектор S.212 не е задължително

D.21r

Данъци върху продуктите — приходи

вж. D.2r

D.211r

Данъци от рода на данъка върху добавената стойност (ДДС) — приходи

 

D.29r

Други данъци върху производството — приходи

вж. D.2r

D.4r

Доход от собственост — приходи

 

D.41r

Лихви — приходи

 

D.42r + D.43r + D.44r + D.45r

Друг доход от собственост — приходи

 

D.3p

Субсидии — разходи

отчита се с положителен знак

D.31p

Субсидии върху продуктите — разходи

отчита се с положителен знак

D.39p

Други субсидии върху производството — разходи

отчита се с положителен знак

D.4p

Доход от собственост — разходи

 

D.41p

Лихви — разходи

 

D.42p + D.43p + D.44p + D.45p

Друг доход от собственост — разходи

 

D.5r

Текущи данъци върху дохода, имуществото и други — приходи

 

D.51r

Данъци върху дохода — приходи

незадължително

D.59r

Други текущи данъци — приходи

незадължително

D.61r

Нетни осигурителни вноски — приходи

 

D.611r

Фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите

 

D.613r

Фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата

 

D.7r

Други текущи трансфери — приходи

 

D.5p

Текущи данъци върху дохода, имуществото и други — разходи

 

D.62p

Социални плащания

 

D.632p

Социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция — разходи

 

D.62p + D.632p

Социални плащания, различни от социалните трансфери в натура, и социални трансфери в натура — закупена пазарна продукция — разходи

 

D.7p

Други текущи трансфери — разходи

 

P.3

Разходи за крайно потребление

 

P.31

Разходи за индивидуално потребление

 

P.32

Разходи за колективно потребление

 

D.8

Корекция за изменението на пенсионните права

 

B.8g

Бруто спестяване

 

D.9r

Капиталови трансфери — приходи

 

D.91r

Данъци върху капитала — приходи

 

D.92r + D.99r

Инвестиционни субсидии и други капиталови трансфери — приходи

 

D.9p

Капиталови трансфери — разходи

 

D.92p

Инвестиционни субсидии — разходи

 

P.5

Бруто капиталообразуване

 

P.51g

Бруто образуване на основен капитал

 

P.52 + P.53

Изменение на запасите и придобиване минус отписване на ценности

 

NP

Придобиване минус отписване на непроизведени нефинансови активи

 

P.5 + NP

Бруто капиталообразуване и придобиване минус отписване на непроизведени нефинансови активи

 

B.9

Нето предоставени (+)/нето получени заеми (-)

отчитането на сезонно и календарно коригирани данни е задължително за S.13 със срок t+107 дни след референтното тримесечие

TE

Общо разходи

вж. B.9

TR

Общо приходи

вж. B.9

D.995

Капиталови трансфери от сектор „Държавно управление“ за съответните сектори, представляващи данъци и осигурителни вноски, които са начислени, но които е малко вероятно да бъдат събрани

незадължително; D.995 се приспада от D.99r. Никакви суми за D.995 не се включват в D.9p. D.995 се отчита с положителен знак.


Таблица 26

Баланси на нефинансовите активи — годишни данни

Данните се отчитат със срок t+24 месеца след референтния период по текущи цени (CUP), като се започне от 1995 г., 2000 г. или 2012 г., както е посочено; допълнителните разбивки не са задължителни (o).


Код

Списък на променливите

S.1

S.11, S.12, S.13, S.14+S.15

Разделянето на S.14 и S.15 не е задължително (o)

Единица: CUP

AN.1

Произведени нефинансови активи

o

o

AN.11+AN.12

Дълготрайни активи + запаси

2012

2012

AN.11

Дълготрайни активи

2000

2012

AN.111

Жилищни сгради

1995

1995

AN.112

Други сгради и постройки

2000

2012

AN.1121

Нежилищни сгради

2012

2012

AN.1122

Други постройки

2012

2012

AN.1123

Подобрения върху земите

o

o

AN.113+ AN.114

Машини и оборудване + оръжейни системи

2000

2012

AN.1131

Транспортни средства

o

o

AN.1132

Информационно и комуникационно оборудване

o

o

AN.11321

Компютърен хардуер

o

o

AN.11322

Далекосъобщително оборудване

o

o

AN.1139+AN.114

Други машини и оборудване + оръжейни системи

o

o

AN.115

Отглеждани биологични ресурси

2000

2012

AN.117

Продукти, обект на интелектуална собственост

2000

2012

AN.1171

Научноизследователска и развойна дейност

o

o

AN.1172

Проучване и оценка на полезни изкопаеми

o

o

AN.1173

Компютърен софтуер и бази данни

o

o

AN.11731

Компютърен софтуер

o

o

AN.11732

Бази данни

o

o

AN.1174

Оригинали на развлекателни, литературни или художествени творби

o

o

AN.1179

Други продукти, обект на интелектуална собственост

o

o

AN.12

Запаси

2012

2012

AN.13

Ценности

o

o

AN.2

Непроизведени нефинансови активи

o

o

AN.21

Природни ресурси

o

o

AN.211

Земи

o

(S.14+S.15): 1995

S.11, S.12, S.13: o

AN.212

Залежи от полезни изкопаеми и енергийни ресурси

o

o

AN.213 + AN.214

Неотглеждани биологични ресурси и водни ресурси

o

o

AN.215

Други природни ресурси

o

o

AN.22

Договори, лизинги и лицензи

o

o

AN.23

Закупуване минус продажба на търговска репутация и маркетингови активи

o

o


Таблица 27

Финансови сметки и баланси на сектор „Държавно управление“ — тримесечни данни

Данните се отчитат в милиони в национална валута (с точност на отчитане, не по-малка от 1 милион в национална валута) от референтното първо тримесечие на 1999 г. нататък за сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори.

Срокът за отчитане на предварителните данни е t+85 дни след референтното тримесечие. Държавите членки предават отново окончателните данни, включително всички актуализации на данните или други ревизии, със срок t+3 месеца. Ако предаваните със срок t+85 дни данни са с флаг „непубликувани“ на национално равнище, данните не се публикуват на европейско равнище.

Данните се отчитат задължително за:

S.13 Държавно управление

консолидирано в рамките на всеки подсектор и между подсекторите (S.13C) и

неконсолидирано (S.13N)

S.1311 Централно държавно управление — консолидирано в рамките на подсектора

S.1312 Федерално държавно управление — консолидирано в рамките на подсектора

S.1313 Местно държавно управление — консолидирано в рамките на подсектора

S.1314 Фондове за социална сигурност — консолидирано в рамките на подсектора.

Операциите и балансовите позиции се отчитат задължително (с посочените в бележките по-долу изключения). Отчитането на „Други изменения в обема“ (K.3 „Загуби поради катастрофални събития“ + K.4 „Конфискация без изплащане на компенсация“ + K.5 „Други изменения в обема, некласифицирани другаде“ + K.6 „Промени в класификацията“) и „Номинална холдингова печалба и загуба“ (K.7) по инструменти не е задължително.

Част от насрещната информация за секторите е задължителна, както е посочено в бележките по-долу, докато предаването на друга насрещна информация за секторите не е задължително за следните насрещни сектори:

S.11 Нефинансови предприятия

S.12 Финансови предприятия

S.128+S.129 Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове

S.14+S.15 Домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата

Общо за икономиката с изключение на S.13

S.2 Сектор „Останал свят“.

За да се получи статистика от високо качество, тримесечните данни за финансовите операции и за финансовите активи и пасиви се основават, доколкото е възможно, на информация, която се предоставя непосредствено от сектор „Държавно управление“. Тримесечните данни за некотираните акции (AF.512) и другите видове собствен капитал (AF.519) обаче, държани от единици на сектор „Държавно управление“, могат да бъдат оценявани чрез интерполиране и екстраполиране на информация за съответните годишни данни. Тримесечните данни и съответните годишни данни, отчитани съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009, трябва да са съгласувани помежду си при съвпадащи си срокове за предаване.

Предаванията на данни се придружават от докладване за големи събития и ревизии.


Код/инструмент

Операции / балансови позиции / други изменения в обема / номинална холдингова печалба и загуба — за активите и пасивите — за сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори

Бележки

B.9f / BF.90

Нето финансови операции/нетна финансова стойност

 

(A)F

Финансови операции/общо активи или пасиви (салдо)

 

(A)F.1

Монетарно злато и специални права на тираж (СПТ)

 

(A)F.2

Валута и депозити

 

(A)F.21

Валута

незадължително

(A)F.22

Прехвърляеми депозити

незадължително

(A)F.29

Други депозити

незадължително

(A)F.3

Дългови ценни книжа

насрещната информация за секторите е задължителна за активите на S.1311 и S.1314 спрямо: S.11, S.12, S.128+S.129 и S.2

(A)F.31

Краткосрочни ценни книжа

вж. (A)F.3

(A)F.32

Дългосрочни ценни книжа

вж. (A)F.3

(A)F.4

Заеми

насрещната информация за секторите е задължителна за активите на S.1311 и S.1314 спрямо S.11, S.128+S.129 и S.14+S.15; пасивите на S.1311 и S.1314 спрямо S.128+S.129

(A)F.41

Краткосрочни заеми

вж. (A)F.4

(A)F.42

Дългосрочни заеми

вж. (A)F.4

(A)F.5

Собствен капитал и акции или дялови единици в инвестиционни фондове

насрещната информация за секторите е задължителна за активите на S.1311 и S.1314 спрямо S.11, S.12, S.128+S.129 и S.2

(A)F.51

Собствен капитал

 

(A)F.511

Котирани акции

незадължително

(A)F.512

Некотирани акции

незадължително

(A)F.519

Други видове собствен капитал

незадължително

(A)F.52

Акции или дялови единици в инвестиционни фондове

 

(A)F.521

Акции или дялови единици във фондове на паричния пазар

незадължително

(A)F.522

Акции или дялови единици във фондове на паричния пазар

незадължително

(A)F.6

Застрахователни, пенсионни и стандартни гаранционни схеми

 

(A)F.61

Технически резерви по общо застраховане

 

(A)F.62

Права по животозастрахователни полици и анюитети

незадължително

(A)F.63 + (A)F.64 + (A)F.65

Пенсионни права, претенции на пенсионни фондове към ръководителите на пенсионните схеми и права, различни от пенсионните права

 

(A)F.63

Пенсионни права

незадължително

(A)F.64

Претенции на пенсионни фондове към ръководителите на схемите

незадължително

(A)F.65

Права, различни от пенсионните права

незадължително

(A)F.66

Резерви за претенции по стандартни гаранции

 

(A)F.7

Деривативни финансови инструменти и опции върху акции на наетите лица

 

(A)F.8

Други сметки за получаване/плащане

 

(A)F.81

Търговски кредити и аванси

незадължително

(A)F.89

Други сметки за получаване, без търговски кредити и аванси

незадължително


Таблица 28

Консолидиран дълг на сектор „Държавно управление“ (Маастрихтски критерий) — тримесечни данни

Данните се отчитат по текущи цени в милиони в национална валута (с точност на отчитане, не по-малка от 1 милион в национална валута) от първото тримесечие на 2000 г. нататък със срок t+3 месеца след референтния период за сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори.

Сектор „Държавно управление“ (S.13) и разбивката по подсектори („Централно държавно управление“ S.1311, „Федерално държавно управление“ S.1312, „Местно държавно управление“ S.1313 и „Фондове за социална сигурност“ S.1314) се отчитат задължително с посочените по-долу изключения.

Разбивки по сектори и подсектори, чието отчитане не е задължително:

S.13111 Бюджетно централно държавно управление,

S.13112 Извънбюджетно централно държавно управление,

S.11001 Държавни нефинансови предприятия,

S.12001 Държавни финансови предприятия,

S.13 + S.11001 + S.12001 Държавен сектор.

Данните за подсекторите се консолидират в рамките на всеки подсектор, а не между подсекторите. Сектор „Държавно управление“ се отчита консолидирано в рамките на всеки подсектор и между подсекторите.

Консолидираният дълг на сектор „Държавно управление“ се отчита като равнище по номинална стойност към края на тримесечието в съответствие с определението в Регламент (ЕО) № 479/2009.

Отчитаните данни трябва да са съгласувани с данните, отчитани съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009, с изключение на времевите разлики при несъвпадащи си срокове за предаване.


Код

Пасиви

Бележки

GD

Общо = брутен дълг

 

GD XDC

Брутен дълг, деноминиран в национална валута

незадължително

GD X1

Брутен дълг, деноминиран в чуждестранна валута

незадължително

GD S.1

Брутен дълг, държан от местни кредитори (S.1)

незадължително

GD S.2

Брутен дълг, държан от външни кредитори (S.2)

незадължително

GD TS

Брутен дълг с кратък остатъчен срок до падежа

незадължително

GD LL

Брутен дълг с дълъг остатъчен срок до падежа

незадължително

AF.2

Валута и депозити

 

AF.21

Валута

 

AF.22 +AF.29

Депозити

 

AF.3

Дългови ценни книжа

 

AF.31

Краткосрочни дългови ценни книжа

 

AF.32

Дългосрочни дългови ценни книжа

 

AF.4

Заеми

 

AF.41

Краткосрочни заеми

 

AF.42

Дългосрочни заеми

 


Таблица 28А

Консолидиран дълг на сектор „Държавно управление“ (Маастрихтски критерий) — структура, годишни данни

Данните се отчитат по текущи цени в милиони в национална валута (с точност на отчитане, не по-малка от 1 милион в национална валута, с посочените по-долу изключения) за сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори. Задължителните данни се предават в срок до t+100 дни и до t+283 дни след референтния период. Незадължителните данни се предават в срок до t+132 дни и до t+283 дни след референтния период.

Отчитането на сектор „Държавно управление“ (S.13) и разбивката по подсектори („Централно държавно управление“ S.1311, „Федерално държавно управление“ S.1312, „Местно държавно управление“ S.1313 и „Фондове за социална сигурност“ S.1314) не е задължително, с посочените по-долу изключения.

Задължителните данни се отчитат за предходните четири референтни години. Незадължителните и задължителните данни могат да се отчитат от 1995 г. нататък.

Разбивки на насрещните (под)сектори:

S.11 Нефинансови предприятия

S.12 Финансови предприятия

S.121 Централна банка — само за определени позиции, посочени по-долу

S.122 + S.123 Депозитни институции с изключение на централната банка и фондовете на паричния пазар

S.124 + S.125 + S.126 + S.127 + S.128 + S.129 Други финансови предприятия

S.1311 Централно държавно управление

S.1312 Федерално държавно управление

S.1313 Местно държавно управление

S.1314 Фондове за социална сигурност

S.14+S.15 Домакинства и НТООД

S.11+S.14+S.15 Нефинансови предприятия, домакинства и НТООД

S.2 Сектор „Останал свят“

S.1 + S.2 Общо

Разбивка по срокове до падежа (първоначален и остатъчен срок до падежа):

Общо

< 1 (вкл.) година

1—5 (вкл.) години

5—10 (вкл.) години

10—30 (изкл.) години

> 30 (вкл.) години

> 1 година

Разбивка по валути на деноминация:

национална валута

всички чуждестранни валути

евро

щатски долар

японска йена

швейцарски франк

британска лира

други чуждестранни валути

Данните за подсекторите се консолидират в рамките на всеки подсектор, а не между подсекторите. Сектор „Държавно управление“ се отчита консолидирано в рамките на всеки подсектор и между подсекторите.

Консолидираният дълг на сектор „Държавно управление“ (балансови данни) се отчита като равнище по номинална стойност към края на тримесечието в съответствие с определението в и Регламент (ЕО) № 479/2009. Операциите на сектор „Държавно управление“ с дългови пасиви (Маастрихтски критерий) се отчитат по пазарна стойност.

Отчитаните данни трябва да са съгласувани с тези, които се отчитат съгласно Регламент (ЕО) № 479/2009.


Код

Пасиви на сектор „Държавно управление“ и неговите подсектори по първоначални срокове до падежа и насрещни сектори

Бележки

GD

Общо = брутен дълг

задължително за първоначалния срок до падежа, общо:

S.1311 спрямо S.1312, S.1313, S.1314;

S.1312 спрямо S.1311, S.1313, S.1314;

S.1313 спрямо S.1311, S.1312, S.1314;

S.1314 спрямо S.1311, S.1312, S.1313;

S.13 спрямо S.1, S.2, S.121, S.122+S.123, S.12P, S.11+S.14+S.15,

задължително за:

S.13 спрямо S.1+S.2 за срокове до падежа <1 (вкл.) година и > 1 година, общо.

AF.2

Валута и депозити

 

AF.21

Валута

 

AF.22

Прехвърляеми депозити

 

AF.29

Други депозити

 

AF.3

Дългови ценни книжа

 

AF.4

Заеми

задължително за първоначалния срок до падежа, общо:

S.13 спрямо S.121.

 

Пасиви на сектор „Държавно управление“ с променлив лихвен процент

 

GD

Общо = брутен дълг, от който: с променлив лихвен процент

задължително за:

S.13 за срок до падежа >1 година,

не се предвижда допълнително незадължително предаване

 

Пасиви на сектор „Държавно управление“ и подсектор „Централно държавно управление“ по остатъчни срокове до падежа

 

GD

Общо = брутен дълг

задължително за:

S.13 за срокове до падежа <1 (вкл.) година и 1—5 години (вкл.)

GD

Общо = брутен дълг, от който: с променлив лихвен процент

задължително за:

S.13 за срокове до падежа 1—5 години (вкл.) и >1 година

 

Пояснение: среден остатъчен срок до падежа на дълга

задължително за S.13,

в години и месеци

 

Пасиви на сектор „Държавно управление“ и подсектор „Централно държавно управление“ по валути на деноминация

 

GD

Общо = брутен дълг

след суапове;

задължително за:

S.13 за дълг, деноминиран във

национална валута

евро

чуждестранна валута;

(незадължително) поясняваща позиция (не е предназначена за публикуване, освен ако това е изрично договорено): наличност от дългове в чуждестранна валута, превърнати в национална валута.

 

Условни пасиви на сектор „Държавно управление“ и подсектор „Централното държавно управление“

 

 

Гаранции

примерна разбивка на насрещните сектори:

S.1+S.2, S.11, S.12, S.14 + S.15, S.2

 

Поясняващи позиции

 

 

Предполагаема цена на дълга

за S.13 и S.1311, процент

AF.32

Дългосрочни дългови ценни книжа, от които: облигации с нулев купон

задължително за S.13,

не се предвижда допълнително незадължително предаване

 

Операции на сектор „Държавно управление“ с дългови пасиви (Маастрихтски критерий) по пазарна стойност

 

F.2+F.3+F.4

Депозити + дългови ценни книжа + заеми

задължително за S.13 за дълг, деноминиран във

национална валута

евро

чуждестранна валута;

задължително за S.13 за срок до падежа >1 година;

не се предвижда допълнително незадължително предаване

F.4

Заеми

задължително за S.13 спрямо S.121,

не се предвижда допълнително незадължително предаване


Таблица 29

Начислени до момента пенсионни права в социалното осигуряване (20) — тригодишни данни

Данните се отчитат от референтната 2015 година нататък със срок t+24 месеца след референтния период на всеки три години.

Предаването на неревизирани данни не е задължително.


Връзки

Код

Ред №

Записване

Основни национални сметки

Извън основните национални сметки

Общо пенсионни схеми

 

Контрагенти: Пенсионни права на нерезидентни домакинства (24)

Ръководители на пенсионните схеми

Субекти извън сектор „Държавно управление“

Сектор „Държавно управление“

 

Схеми за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност

Схеми с предварително определен размер на пенсията и други (21) схеми за пенсионни плащания, различни от схемите за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност

Общо

Схеми за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност

Схеми с предварително определен размер на пенсията за наетите лица от сектор „Държавно управление“ (22)

 

Категоризирани в сектор „Финансови предприятия“

Класифицирани в сектор „Държавно управление“ (23)

Категоризирани в сектор „Държавно управление“

Пенсионни схеми в рамките на социалната сигурност

Код

XPC1W

XPB1W

XPCB1W

XPCG

XPBG12

XPBG13

XPBOUT13

XP1314

XPTOT

 

XPTOTNRH

Колона №

A

B

C

D

E

F

G

H

I

 

J

 

 

 

Начален баланс

 

 

 

 

XAF63LS

1

Пенсионни права

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Изменения на пенсионните права вследствие на операции

 

 

 

Σ 2.1 - 2.4 – 2.5

XD61p

2

Увеличение на пенсионните права вследствие на осигурителни вноски

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XD6111

2.1

Фактически осигурителни вноски за сметка на работодателите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XD6121

2.2

Условни осигурителни вноски за сметка на работодателите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XD6131

2.3

Фактически осигурителни вноски за сметка на домакинствата

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XD6141

2.4

Добавки към осигурителните вноски за сметка на домакинствата (25)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XD61SC

2.5

Минус: таксите за обслужване на пенсионните схеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XD619

3

Друго (актюерско) изменение на пенсионните права в пенсионните схеми в рамките на социалната сигурност

 

 

 

 

 

 

XD62p

4

Намаление на пенсионните права вследствие на извършване на пенсионни плащания

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 + 3 – 4

XD8

5

Изменения на пенсионните права вследствие на осигурителните вноски и пенсионните плащания

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XD81

6

Прехвърляне на пенсионни права между схемите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XD82

7

Изменение в правата вследствие на договорени изменения в структурата на схемите

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Изменения на пенсионните права вследствие на други потоци

 

 

 

 

XK7

8

Изменения в правата поради преоценки (26)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XK5

9

Изменения на пенсионните права вследствие на други изменения в обема (26)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Краен баланс

 

 

 

1+ Σ 5 - 9

XAF63LE

10

Пенсионни права

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XP1

11

Продукция

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Легенда:

 

Неприложимо

 

Данни, които не се съдържат в основните сметки


(1)  За подробно описание на конкретните изисквания, моля, вижте специалните таблици. Сроковете в скоби се прилагат само в конкретни случаи.

(2)  (3) отнася се до предаването в срок от t+3 месеца. Ако дадена държава членка изпрати пълния набор от данни в рамките на t+2 дни, не е необходимо данните да се изпращат в срока от t+3 месеца.

(3)  (3) отнася се до предаването в срок от t+3 месеца. Ако дадена държава членка изпрати пълния набор от данни в рамките на t+85 дни, не е необходимо данните да се изпращат в срока от t+3 месеца.

(4)  Регламент (ЕО) № 479/2009 на Съвета от 25 май 2009 г. за прилагане на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит, приложен към Договора за създаване на Европейската общност (ОВ L 145, 10.6.2009 г., стр. 1).

(1)  Само за „Операции с финансови инструменти“, но не са от значение за „Изменения в обема“, „Преоценка на финансови инструменти“ и насрещна информацията за секторите.

(2)  Насрещната информация за секторите не е от значение за тази позиция.

(5)  Консолидирани между подсекторите на сектор „Държавно управление“ (S.13).

(6)  Разбивките представляват фактическия състав в края на последния референтен период („фиксиран състав“).

(7)  Консолидирани между подсекторите на сектор „Държавно управление“ (S.13)

(8)  Разбивките представляват фактическия състав в края на последния референтен период („фиксиран състав“).

(9)  A*6 съответства на следните агрегирани позиции от разбивката по NACE Rev. 2 A*10: — (G, H, I и J) вместо (G, H и I) и (J); — (K, L, M и N) вместо (K), (L) и (M и N) — (O, P, Q, R, S, T и U) вместо (O, P и Q) и (R, S, T и U).

(10)  Към данните по продукти в таблиците „Ресурс — използване“ и таблиците „Input-Output“ се прилага вътрешната концепция. Корекциите спрямо националната концепция (преки покупки в чужбина от резиденти) са включени в част (2) на таблицата като ред с данни за общите стойности. Във вноса (cif) по продукти не се включват преките покупки в чужбина от резиденти.

(11)  Изготвят се разбивки на вноса по:

а)

S.21 Държави членки и институции и органи на Европейския съюз, а1) S.2I Държави членки от еврозоната, Европейската централна банка и други институции и органи на еврозоната, а2) S.21— S.2I Държави членки извън еврозоната и институции и органи на Европейския съюз (с изключение на Европейската централна банка и други институции и органи на еврозоната), и б) S.22 Държави, които не са членки на Европейския съюз, и нерезидентни в Европейския съюз международни организации, като се има предвид, че:

разбивките представляват фактическия състав в края на всеки референтен период („променящ се състав“);

държавите членки от еврозоната трябва да предоставят всички разбивки съгласно а), а1), а2) и б); държавите членки извън еврозона предоставят разбивките по а) и б), но предоставянето на разбивките по а1) и а2) не е задължително.

(*1)  Петте допълнителни таблици, посочени по-долу, се изискват на всеки пет години (за референтните години, завършващи на 0 или 5). Предаването на тези пет допълнителни таблици е задължително по текущи цени и незадължително по цени от предходната година.

Петте таблици са следните:

таблица за използването по базисни цени (съставена от редове (1) — (7));

таблица за използването на вътрешна продукция по базисни цени (съставена от редове (1) – (2));

таблица за използването за внос по базисни цени (съставена от редове (1) – (2));

таблица на търговските и транспортните надбавки (съставена от редове (1) — (2));

таблица на данъците минус субсидии върху продуктите (съставена от редове (1) — (2)).

(12)  Към данните по продукти в таблиците „Ресурс — използване“ и таблиците „Input-Output“ се прилага вътрешната концепция. Корекциите спрямо националната концепция (преки покупки в чужбина от резиденти и покупки в рамките на националната територия от нерезиденти) са включени в част (3) на таблицата като ред с данни за общите стойности. Разходите на домакинствата за крайно потребление по продукти не включват преките покупки в чужбина от резиденти. Разходите на домакинствата за крайно потребление по продукти включват покупки в рамките на националната територия от нерезиденти. В износа (fob) по продукти не се включват покупките в рамките на националната територия от нерезиденти.

(13)  Само по текущи цени.

(14)  Изготвят се разбивки на износа по:

й)

S.21 Държави членки и институции и органи на Европейския съюз, й1) S.2I Държави членки от еврозоната, Европейската централна банка и други институции и органи на еврозоната, й2) S.21— S.2I Държави членки извън еврозоната и институции и органи на Европейския съюз (с изключение на Европейската централна банка и други институции и органи на еврозоната), и к) S.22 Държави, които не са членки на Европейския съюз, и нерезидентни в Европейския съюз международни организации, като се има предвид, че:

разбивките представляват фактическия състав в края на всеки референтен период („променящ се състав“);

държавите членки от еврозоната трябва да предоставят всички разбивки съгласно й), й1), й2) и к); държавите членки извън еврозоната предоставят разбивките по й) и к), но предоставянето на разбивките по й1) и й2) не е задължително.

(15)  Незадължително.

(*2)  Предаването на двете допълнителни таблици, посочени по-долу, е задължително по текущи цени:

симетрична таблица „Input-Output “ за вътрешната продукция по базисни цени (съставена от ред (1), ред (2), ред „използване на внесените продукти“, редове (3) и (4))

симетрична таблица „Input-Output “ за вноса по базисни цени (съставена от редове (1) и (2)).

(*3)  Отрасъл по отрасъл, ако по този начин се доближава до разбивката „продукт по продукт“.

(*4)  Само за подтаблицата за вътрешна продукция.

(16)  Към данните по продукти в таблиците „Ресурс — използване“ и таблиците „Input-Output“ се прилага вътрешната концепция. Корекциите спрямо националната концепция (преки покупки в чужбина от резиденти и покупки в рамките на националната територия от нерезиденти) са включени в като ред с данни за общите стойности. Разходите на домакинствата за крайно потребление по продукти не включват преките покупки в чужбина от резиденти. Разходите на домакинствата за крайно потребление по продукти включват покупки в рамките на националната територия от нерезиденти. В износа (fob) по продукти не се включват покупките в рамките на националната територия от нерезиденти.

(17)  Незадължително.

(18)  Изготвят се разбивки на вноса и износа по:

й)

S.21 Държави членки и институции и органи на Европейския съюз, й1) S.2I Държави членки от еврозоната, Европейската централна банка и други институции и органи на еврозоната, й2) S.21— S.2I Държави членки извън еврозоната и институции и органи на Европейския съюз (с изключение на Европейската централна банка и други институции и органи на еврозоната), и к) S.22 Държави, които не са членки на Европейския съюз, и нерезидентни в Европейския съюз международни организации, като се има предвид, че:

разбивките представляват фактическия състав в края на всеки референтен период („променящ се състав“);

държавите членки от еврозоната трябва да предоставят всички разбивки съгласно й), й1), й2) и к); държавите членки извън еврозоната предоставят разбивките по й) и к), но предоставянето на разбивките по й1) и й2) не е задължително.

(19)  Данните се предоставят по текущи цени.

(20)  Данните в колони G и H трябва да съдържат три набора от данни въз основа на актюерските изчисления, извършени за тези пенсионни схеми. Тези данни отразяват резултатите от анализа на чувствителността по отношение на най-важните параметри на изчисленията, договорени от специалистите по статистика, от една страна, и от специалистите по въпросите на застаряващото население, работещи под егидата на Комитета за икономическа политика, от друга страна. Параметрите, които трябва да бъдат използвани, се уточняват в съответствие с член 2, параграф 3 от настоящия регламент.

(21)  Тези други схеми за пенсионни плащания, различни от схемите за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност, които често са наричани „хибридни схеми“, имат аспекти от схемите за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност и от схемите с предварително определен размер на пенсията.

(22)  Схеми, организирани от сектор „Държавно управление“ за неговите наети понастоящем и в миналото лица.

(23)  Това са неавтономни схеми с предварително определен размер на пенсията, при които пенсионните права се записват в основните национални сметки.

(24)  Насрещните данни за нерезидентни домакинства се посочват отделно само когато пенсионните взаимоотношения със сектор „Останал свят“ са значителни.

(25)  Тези добавки представляват реализираният доход от правата на членовете на пенсионните схеми чрез инвестициите на дохода от активите на схемите за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност, а за схемите с предварително определен размер на пенсията — чрез увеличение на прилаганата норма на дисконтиране.

(26)  По-подробна разбивка на тези позиции трябва да бъде посочена в колони G и H въз основа на примерни изчисления, направени за тези схеми.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Списък на правните актове, които се отменят:

Регламент (ЕО) № 359/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2002 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета по отношение използването на ESA 95 при определянето на вноските на държавите членки в собствения ресурс на базата на ДДС (OВ L 58, 28.2.2002 г., стр. 1)

Регламент (ЕО) № 1221/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 10 юни 2002 г. за тримесечните нефинансови сметки за публичната администрация (ОВ L 179, 9.7.2002 г., стр. 1)

Регламент (ЕО) № 1267/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 16 юни 2003 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета относно сроковете за предаване на основните агрегати на националните сметки, относно дерогациите, свързани с предаването на основните агрегати на националните сметки, и относно предаването на данни за изработените часове на заетите лица (OВ L 180, 18.7.2003 г., стр. 1)

Регламент (ЕО) № 501/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 10 март 2004 г. относно тримесечните финансови сметки на сектора на публичната администрация (ОВ L 81, 19.3.2004 г., стр. 1)

Регламент (ЕО) № 1161/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2005 г. относно изготвянето на тримесечни нефинансови сметки по институционален сектор (ОВ L 191, 22.7.2005 г., стр. 22)

Регламент (ЕО) № 1392/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 13 ноември 2007 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета по отношение на предаването на данни от националните сметки (ОВ L 324, 10.12.2007 г., стр. 1)

Регламент (ЕО) № 400/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета относно Европейската система от национални и регионални сметки в Общността във връзка с изпълнителните правомощия, предоставени на Комисията (ОВ L 126, 21.5.2009 г., стр. 11)

Регламент (ЕО) № 1222/2004 на Съвета от 28 юни 2004 г. относно съставяне и предаване на данни за тримесечния държавен дълг (ОВ L 233, 2.7.2004 г., стр. 1)

Регламент (ЕО) № 264/2000 на Комисията от 3 февруари 2000 г. за прилагане на Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета по отношение на краткосрочните статистически данни за публичните финанси (ОВ L 29, 4.2.2000 г., стр. 4)

Решение 98/715/ЕО на Комисията от 30 ноември 1998 г. като пояснение на приложение А към Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета относно Европейската система от национални и регионални сметки в Общността по въпроса за принципите за измерване на цените и обемите (OВ L 340, 16.12.1998 г., стр. 33)

Решение 2002/990/EО на Комисията от 17 декември 2002 г. за допълнително уточняване на приложение A към Регламент (ЕО) № 2223/96 на Съвета относно принципите за измерване на цените и обемите в националните сметки (OВ L 347, 20.12.2002 г., стр. 42)