ISSN 1977-0618

Официален вестник

на Европейския съюз

L 202

European flag  

Издание на български език

Законодателство

Година 65
2 август 2022 г.


Съдържание

 

II   Незаконодателни актове

Страница

 

 

РЕГЛАМЕНТИ

 

*

Регламент (ЕС) 2022/1343 на Комисията от 29 юли 2022 година за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от ацехиноцил, хлорантранилипрол и емамектин във или върху определени продукти ( 1 )

1

 

*

Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1344 на Комисията от 1 август 2022 година за определяне на техническите спецификации на изискванията по отношение на данните за тема Използване на ИКТ и електронна търговия за референтната 2023 година в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета ( 1 )

18

 

*

Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1345 на Комисията от 1 август 2022 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регистрацията и одобряването на животновъдни обекти, в които се отглеждат сухоземни животни и се събират, произвеждат, преработват или съхраняват зародишни продукти ( 1 )

27

 

*

Регламент (ЕС) 2022/1346 на Комисията от 1 август 2022 година за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от 1,4-диметилнафтален, 8-хидроксихинолин, пиноксаден и валифеналат във или върху определени продукти ( 1 )

31

 

 

РЕШЕНИЯ

 

*

Решение (ЕС) 2022/1347 на Съвета от 18 юли 2022 година за назначаване на заместник-член, предложен от Федерална република Германия, в Комитета на регионите

53

 

*

Решение (ЕС) 2022/1348 на Съвета от 18 юли 2022 година за назначаване на двама членове и двама заместник-членове, предложени от Федерална република Германия, в Комитета на регионите

54

 

*

Решение за изпълнение (ЕС) 2022/1349 на Комисията от 26 юли 2022 година година за приемане на искане, подадено от Румъния по Директива (ЕС) 2016/797 на Европейския парламент и на Съвета, за неприлагане на точка 7.4.2.1 от приложението към Регламент (ЕС) 2016/919 по отношение на двадесет железопътни возила LEMA (нотифицирано под номер C(2022) 5152)

56

 

 

Поправки

 

*

Поправка на Регламент (ЕС) 2022/576 на Съвета от 8 април 2022 година за изменение на Регламент (ЕС) № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна ( OB L 111, 8.4.2022 г. )

58

 


 

(1)   Текст от значение за ЕИП.

BG

Актовете, чиито заглавия се отпечатват с нормален шрифт, са актове по текущо управление на селскостопанската политика и имат кратък срок на действие.

Заглавията на всички останали актове се отпечатват с удебелен шрифт и се предшестват от звезда.


II Незаконодателни актове

РЕГЛАМЕНТИ

2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1343 НА КОМИСИЯТА

от 29 юли 2022 година

за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от ацехиноцил, хлорантранилипрол и емамектин във или върху определени продукти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 23 февруари 2005 г. относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход и за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета (1), и по-специално член 14, параграф 1, буква а) и член 49, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

Максимално допустимите граници на остатъчни вещества (МДГОВ) от ацехиноцил, хлорантранилипрол и емамектин са определени в част А от приложение III към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(2)

Европейският орган за безопасност на храните („Органът“) предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за ацехиноцил в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (2). За някои продукти Органът препоръча повишаване на съществуващите МДГОВ или запазване на нивата им. МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Органът стигна също така до заключението, че по отношение на МДГОВ за грейпфрути, портокали, лимони, сладки лимони, мандарини, лешници, ябълки, круши, дюли, мушмули, японско нефле/японски мушмули, трапезно и винено грозде, домати, патладжани, хмел, свине (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), говеда (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци, мляко) и еднокопитни (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци, мляко) част от информацията не е налична и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани, като при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент.

(3)

Органът предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за хлорантранилипрол в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (3). Той препоръча да бъдат намалени МДГОВ за бадеми, бразилски орехи, кашу, кестени, кокосови орехи, лешници, орехи макадамия, пеканови орехи, ядки от пиния, шамфъстък, орехи, ябълки, круши, дюли, мушмули, японско нефле/японски мушмули, сладка царевица, карфиол, целина, кафе на зърна и мускули (свине, говеда, овце, кози и еднокопитни). За други продукти той препоръча повишаване на съществуващите МДГОВ или запазване на нивата им. МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. За къдраво зеле Органът препоръча да се запазят съществуващите МДГОВ от 20 mg/kg. Държавите членки обаче поискаха повишаване на МДГОВ за къдраво зеле на 40 mg/kg, които са МДГОВ по Кодекс алиментариус (CXL) за листа от репички, тъй като листата от репички понастоящем са класифицирани в част Б от приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 в подгрупата „Къдраво зеле“. През 2015 г., когато CXL за листа от репички бяха въведени в законодателството на Съюза, листата от репички не бяха изрично посочени в това законодателство. Поради това беше счетено, че те принадлежат към подгрупата „Бейби култури (в т.ч. растения от вида Brassica)“, а не към подгрупата „Къдраво зеле“. Държавите членки поискаха да се следва настоящата класификация. Освен това Органът стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за сладки пиперки, пъпеши, дини, лозови листа и подобни видове, фъстъци, слънчогледово семе и семена от рапица част от информацията не е налична и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани, като при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент.

(4)

Органът предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за емамектин в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (4). Той предложи да се измени определението за остатъчното вещество на емамектин B1a и неговите соли, изразени като емамектин B1a (свободна основа). Той препоръча да бъдат намалени МДГОВ за сливи, картофи, краставици, корнишони, тиквички, пъпеши, дини, броколи, карфиол, брюкселско зеле, зеле, полска салата/кълнова салата, марули, кресон и други кълнове, земен кресон, рукола, червен синап, бейби култури (в т.ч. растения от рода Brassica), кервел, сибирски лук/лук резанец, листа от целина, магданоз, градински чай, розмарин, мащерка, босилек и ядливи цветя, дафинови листа, естрагон, грах (без шушулки) и артишок. За други продукти Органът препоръча повишаване на съществуващите МДГОВ или запазване на нивата им. МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Той стигна също така до заключението, че по отношение на МДГОВ за портокали, лимони, мандарини, трапезно и винено грозде, тикви, къдрава листна ендивия/широколистна ендивия, памуково семе, свине (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), говеда (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), овце (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), кози (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), еднокопитни (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), други отглеждани в стопанства сухоземни животни (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци) и мляко (от едър рогат добитък, овце, кози, коне) част от информацията не е налична и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани, като при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент. Органът също така стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за кайсии част от информацията не е налична. Подадено беше заявление в съответствие с член 6, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 за изменение на съществуващите МДГОВ за кайсии, наред с други продукти. В становището си (5) Органът стигна до заключението, че са изпълнени всички изисквания във връзка с пълнотата на подадените данни и че поисканото от заявителя изменение на МДГОВ за кайсии е приемливо. Това изменение е разгледано в Регламент (ЕС) 2022/476 на Комисията (6), поради което не е необходима допълнителна информация за кайсии.

(5)

В обоснованите становища на Органа са взети под внимание съществуващите CXL. При определянето на МДГОВ са взети предвид CXL, които са безопасни за потребителите в Съюза.

(6)

По отношение на продукти, върху които използването на въпросния продукт за растителна защита не е разрешено в Съюза, и за които не съществуват нива, при които е допустим вносът, или не съществуват МДГОВ по Кодекс алиментариус, МДГОВ следва да бъдат установени на конкретната граница на определяне или да се прилагат МДГОВ по подразбиране съгласно член 18, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕО) № 396/2005.

(7)

Комисията проведе консултации с референтните лаборатории на Европейския съюз за остатъци от пестициди относно нуждата да се адаптират някои от границите на определяне. За няколко вещества тези лаборатории стигнаха до заключението, че поради промените в техническо отношение за някои продукти се налага да бъдат установени специални граници на определяне.

(8)

Въз основа на обоснованите становища на Органа и като се вземат под внимание факторите, които са от значение за разглеждания въпрос, съответните изменения на МДГОВ отговарят на изискванията на член 14, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

(9)

В рамките на Световната търговска организация бяха проведени консултации относно новите МДГОВ с търговските партньори на Съюза и техните становища бяха взети под внимание.

(10)

Поради това Регламент (ЕО) № 396/2005 следва да бъде съответно изменен.

(11)

С цел да се позволи нормалното пускане на пазара, преработване и потребление на продуктите, в настоящия регламент следва да се предвидят преходни разпоредби за продуктите, които са били произведени преди изменението на МДГОВ и за които има информация, че се поддържа високо равнище на защита на потребителите.

(12)

Следва да се предвиди разумен срок преди прилагането на изменените МДГОВ, така че да се позволи на държавите членки, трети държави и стопанските субекти в областта на храните да се подготвят за спазването на новите изисквания вследствие на изменението на МДГОВ.

(13)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Регламент (ЕО) № 396/2005 във вида преди изменението му с настоящия регламент продължава да се прилага за продукти, които са били произведени в Съюза или внесени в Съюза преди 22 февруари 2023 г.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 22 февруари 2023 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 29 юли 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 70, 16.3.2005 г., стр. 1.

(2)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for acequinocyl according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Обосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от ацехиноцил в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2020; 18(1): 5983.

(3)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for chlorantraniliprole according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Обосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от хлорантранилипрол в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2020; 18(9): 6235.

(4)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for emamectin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Обосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от емамектин в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). Бюлетин на ЕОБХ (EFSA Journal), 2019;17(8):5803.

(5)  Reasoned opinion on the modification of the existing maximum residue levels for emamectin in various crops (Обосновано становище относно изменението на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от емамектин в различни култури). Бюлетин на ЕОБХ (EFSA Journal), 2021;19(8):6824.

(6)  Регламент (ЕС) 2022/476 на Комисията от за изменение на приложения II, III и IV към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от оцетна киселина, азоксистробин, бензовиндифлупир, циантранилипрол, цифлуфенамид, емамектин, флутоланил, калциев 24 март 2022 г. полисулфид, малтодекстрин и прохиназид във и върху определени продукти (OВ L 98, 25.3.2022 г., стр. 9).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят, както следва:

1)

в приложение II се добавят следните колони за ацехиноцил, хлорантранилипрол и емамектин:

„Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Номер на код

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ  (1)

Ацехиноцил (F)

Хлорантранилипрол (F)

Емамектин B1a и неговите соли, изразени като емамектин B1a (свободна основа) (R) (F)

0100000

ПЛОДОВЕ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ; ЧЕРУПКОВИ ПЛОДОВЕ

 

 

 

0110000

Цитрусови плодове

0,6 (+)

0,7

 

0110010

Грейпфрути

(+)

 

0,002  (*1)

0110020

Портокали

(+)

 

0,003 (+)

0110030

Лимони

(+)

 

0,003 (+)

0110040

Сладки лимони

(+)

 

0,002  (*1)

0110050

Мандарини

(+)

 

0,003 (+)

0110990

Други (2)

 

 

0,002  (*1)

0120000

Черупкови плодове

0,01  (*1)

0,03

0,005  (*1)

0120010

Бадеми

 

 

 

0120020

Бразилски орехи

 

 

 

0120030

Кашу

 

 

 

0120040

Кестени

 

 

 

0120050

Кокосови орехи

 

 

 

0120060

Лешници

(+)

 

 

0120070

Орехи макадамия

 

 

 

0120080

Пеканови орехи

 

 

 

0120090

Ядки от пиния

 

 

 

0120100

Шамфъстък

 

 

 

0120110

Орехи

 

 

(+)

0120990

Други (2)

 

 

 

0130000

Ябълкови плодове

0,4 (+)

0,4

0,02

0130010

Ябълки

(+)

 

 

0130020

Круши

(+)

 

 

0130030

Дюли

(+)

 

 

0130040

Мушмули

(+)

 

 

0130050

Японско нефле/японски мушмули

(+)

 

 

0130990

Други (2)

 

 

 

0140000

Костилкови плодове

 

1

 

0140010

Кайсии

0,01  (*1)

 

0,05

0140020

Череши (сладки)

0,1

 

0,04

0140030

Праскови

0,1

 

0,15

0140040

Сливи

0,03

 

0,015

0140990

Други (2)

0,01  (*1)

 

0,002  (*1)

0150000

Ягодоплодни култури

 

 

 

0151000

а)

грозде

0,8

1

0,04

0151010

Трапезно грозде

(+)

 

(+)

0151020

Винено грозде

(+)

 

(+)

0152000

б)

ягоди

0,01  (*1)

1

0,05

0153000

в)

храстови

0,01  (*1)

1,5

0,002  (*1)

0153010

Къпини

 

 

 

0153020

Полски къпини

 

 

 

0153030

Малини (червени и жълти)

 

 

 

0153990

Други (2)

 

 

 

0154000

г)

други малки плодове и ягодоплодни култури

0,01  (*1)

 

0,002  (*1)

0154010

Боровинки

 

1,5

 

0154020

Червени боровинки

 

1

 

0154030

Френско грозде (черно, червено и бяло)

 

1

 

0154040

Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

 

1

 

0154050

Шипки

 

1

 

0154060

Черници (черни и бели)

 

1

 

0154070

Азаролски глог/средиземноморски мушмули

 

1

 

0154080

Плодове от черен бъз

 

1

 

0154990

Други (2)

 

1

 

0160000

Смесени плодове

0,01  (*1)

 

 

0161000

а)

с ядлива кора

 

 

 

0161010

Фурми

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161020

Смокини

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161030

Трапезни маслини

 

0,01  (*1)

0,005  (*1)

0161040

Кумквати

 

0,7

0,002  (*1)

0161050

Карамболи

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161060

Райска ябълка

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161070

Ямболан/явайска слива

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0161990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

 

0,01  (*1)

 

0162010

Киви (зелено, червено, жълто)

 

 

0,15

0162020

Личи

 

 

0,002  (*1)

0162030

Пасионфрут/маракуя

 

 

0,002  (*1)

0162040

Бодливи круши/кактусови плодове

 

 

0,002  (*1)

0162050

Звездни ябълки

 

 

0,002  (*1)

0162060

Виржинска хурма

 

 

0,002  (*1)

0162990

Други (2)

 

 

0,002  (*1)

0163000

в)

с неядлива кора, едри

 

 

 

0163010

Авокадо

 

0,01  (*1)

0,005  (*1)

0163020

Банани

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163030

Манго

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163040

Папая

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163050

Нарове

 

0,4

0,002  (*1)

0163060

Черимоя

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163070

Гуава

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163080

Ананаси

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163090

Плодове от хлебно дърво

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163100

Дуриан

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163110

Бодлива анона

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0163990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0200000

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ

 

 

 

0210000

Кореноплодни и грудкови

0,01  (*1)

 

0,002  (*1)

0211000

а)

картофи

 

0,03

 

0212000

б)

тропични кореноплодни и грудкови зеленчуци

 

0,02

 

0212010

Корени от маниока

 

 

 

0212020

Сладки картофи

 

 

 

0212030

Игнами/индийски картофи

 

 

 

0212040

Корени от арарут

 

 

 

0212990

Други (2)

 

 

 

0213000

в)

други кореноплодни и грудкови зеленчуци, без захарно цвекло

 

 

 

0213010

Червено цвекло

 

0,06

 

0213020

Моркови

 

0,08

 

0213030

Целина с едри глави

 

0,06

 

0213040

Хрян

 

0,06

 

0213050

Земна ябълка

 

0,06

 

0213060

Пащърнак

 

0,06

 

0213070

Магданоз на грудки

 

0,06

 

0213080

Репички

 

0,5

 

0213090

Козя брада

 

0,06

 

0213100

Жълта ряпа/брюква

 

0,06

 

0213110

Репи

 

0,06

 

0213990

Други (2)

 

0,06

 

0220000

Луковични зеленчуци

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0220010

Чесън

 

 

 

0220020

Лук

 

 

 

0220030

Шалот/дребен лук

 

 

 

0220040

Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

 

 

 

0220990

Други (2)

 

 

 

0230000

Плодни зеленчуци

 

 

 

0231000

а)

семейства Solanaceae и Malvaceae

 

 

0,02

0231010

Домати

0,3 (+)

0,6

 

0231020

Сладки пиперки

0,01  (*1)

1 (+)

 

0231030

Патладжани

0,3 (+)

0,6

 

0231040

Бамя

0,01  (*1)

0,6

 

0231990

Други (2)

0,01  (*1)

0,6

 

0232000

б)

тиквови с ядлива кора

 

0,3

0,007

0232010

Краставици

0,08

 

 

0232020

Корнишони

0,04

 

 

0232030

Тиквички

0,08

 

 

0232990

Други (2)

0,01  (*1)

 

 

0233000

в)

кратункови растения с неядлива кора

0,01  (*1)

0,3

0,008

0233010

Пъпеши

 

(+)

 

0233020

Тикви

 

 

(+)

0233030

Дини

 

(+)

 

0233990

Други (2)

 

 

 

0234000

г)

сладка царевица

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0239000

д)

други плодни зеленчуци

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0240000

Зеленчуци от род Brassica (с изключение на корени от тях и на бейби култури от същия род)

0,01  (*1)

 

 

0241000

а)

цветно зеле

 

 

0,003

0241010

Броколи

 

1,5

 

0241020

Карфиол

 

0,5

 

0241990

Други (2)

 

0,5

 

0242000

б)

растения от вида Brassica на глави

 

 

0,004

0242010

Брюкселско зеле

 

0,01  (*1)

 

0242020

Зеле

 

2

 

0242990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0243000

в)

листни растения от вида Brassica

 

 

 

0243010

Китайско зеле

 

20

0,2

0243020

Къдраво зеле

 

40

0,03

0243990

Други (2)

 

20

0,03

0244000

г)

алабаш

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0250000

Листни зеленчуци, тревисти растения и ядливи цветя

 

 

 

0251000

а)

марули и салатни растения

0,01  (*1)

 

 

0251010

Полска салата/кълнова салата

 

20

0,6

0251020

Маруля

 

20

0,2

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

 

20

0,15 (+)

0251040

Кресон и други кълнове

 

20

0,6

0251050

Земен кресон

 

20

0,6

0251060

Рукола

 

20

0,6

0251070

Червен синап

 

20

0,6

0251080

Бейби култури (в т.ч. растения от рода Brassica)

 

40

0,6

0251990

Други (2)

 

20

0,6

0252000

б)

спанак и подобни листни зеленчуци

0,01  (*1)

20

0,2

0252010

Спанак

 

 

 

0252020

Тученица

 

 

 

0252030

Листно цвекло/салатно цвекло

 

 

 

0252990

Други (2)

 

 

 

0253000

в)

лозови листа и подобни видове

0,01  (*1)

20 (+)

0,002  (*1)

0254000

г)

воден кресон

0,01  (*1)

20

0,6

0255000

д)

дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

0,01  (*1)

20

0,002  (*1)

0256000

е)

подправки и ядливи цветя

0,02  (*1)

20

 

0256010

Кервел

 

 

0,2

0256020

Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

 

 

0,2

0256030

Листа от целина

 

 

0,2

0256040

Магданоз

 

 

0,2

0256050

Градински чай

 

 

0,6

0256060

Розмарин

 

 

0,2

0256070

Мащерка

 

 

0,2

0256080

Босилек и ядливи цветя

 

 

0,2

0256090

Дафинов лист

 

 

0,2

0256100

Градински пелин

 

 

0,2

0256990

Други (2)

 

 

0,2

0260000

Бобови

0,01  (*1)

 

 

0260010

Фасул (с шушулки)

 

0,8

0,03

0260020

Фасул (без шушулки)

 

0,01  (*1)

0,015

0260030

Грах (с шушулки)

 

2

0,03

0260040

Грах (без шушулки)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0260050

Леща

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0260990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270000

Стъблени зеленчуци

0,01  (*1)

 

 

0270010

Аспержи

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270020

Артишок

 

8

0,002  (*1)

0270030

Целина

 

8

0,002  (*1)

0270040

Резене

 

8

0,002  (*1)

0270050

Артишок/ангинарии/кардун

 

2

0,09

0270060

Праз

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270070

Ревен

 

8

0,002  (*1)

0270080

Бамбукови филизи

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270090

Сърцевини от палмово дърво

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0270990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0280000

Гъби, мъхове и лишеи

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0280010

Култивирани гъби

 

 

 

0280020

Диворастящи гъби

 

 

 

0280990

Мъхове и лишеи

 

 

 

0290000

Водорасли и прокариотни организми

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,002  (*1)

0300000

ВАРИВА

0,01  (*1)

0,3

0,005  (*1)

0300010

Фасул

 

 

 

0300020

Леща

 

 

 

0300030

Грах

 

 

 

0300040

Лупина

 

 

 

0300990

Други (2)

 

 

 

0400000

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

0,01  (*1)

 

0,005  (*1)

0401000

Маслодайни семена

 

 

 

0401010

Ленено семе

 

2

 

0401020

Фъстъци

 

0,06 (+)

 

0401030

Маково семе

 

2

 

0401040

Сусамово семе

 

2

 

0401050

Слънчогледово семе

 

2 (+)

 

0401060

Семена от рапица

 

2 (+)

 

0401070

Соя

 

0,05

 

0401080

Семена от синап

 

2

 

0401090

Семена от памук

 

0,3

(+)

0401100

Тиквено семе

 

2

 

0401110

Семена от картам/шафранка

 

2

 

0401120

Семена от пореч

 

2

 

0401130

Камелина

 

2

 

0401140

Конопено семе

 

2

 

0401150

Рициново семе

 

2

 

0401990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0402000

Маслодайни плодове

 

 

 

0402010

Маслини за производство на масло

 

0,01  (*1)

 

0402020

Ядки от маслодайна палма

 

0,01  (*1)

 

0402030

Плодове от маслодайна палма

 

0,8

 

0402040

Капок (растителен пух)

 

0,01  (*1)

 

0402990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

0500000

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

0,01  (*1)

 

0,005  (*1)

0500010

Ечемик

 

0,02

 

0500020

Елда и други псевдозърнени култури

 

0,02

 

0500030

Царевица

 

0,02

 

0500040

Просо

 

0,02

 

0500050

Овес

 

0,02

 

0500060

Ориз

 

0,4

 

0500070

Ръж

 

0,02

 

0500080

Сорго

 

0,02

 

0500090

Пшеница

 

0,02

 

0500990

Други (2)

 

0,02

 

0600000

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ, КАКАО И РАСТЕНИЯ ОТ СЕМЕЙСТВО РОЖКОВИ

0,05  (*1)

 

 

0610000

Чай

 

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0620000

Кафе на зърна

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0630000

Билкови настойки от

 

0,05  (*1)

 

0631000

а)

цветове

 

 

0,01  (*1)

0631010

Лайка

 

 

 

0631020

Хибискус

 

 

 

0631030

Роза

 

 

 

0631040

Жасмин

 

 

 

0631050

Липа

 

 

 

0631990

Други (2)

 

 

 

0632000

б)

листа и стръкове

 

 

2

0632010

Ягодови листа

 

 

 

0632020

Ройбос

 

 

 

0632030

Мате

 

 

 

0632990

Други (2)

 

 

 

0633000

в)

корени

 

 

0,01  (*1)

0633010

Валериан

 

 

 

0633020

Женшен

 

 

 

0633990

Други (2)

 

 

 

0639000

г)

всички останали части на растението

 

 

0,01  (*1)

0640000

Какао на зърна

 

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0650000

Рожкови

 

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0700000

ХМЕЛ

20 (+)

40

0,01  (*1)

0800000

ПОДПРАВКИ

 

 

 

0810000

Подправки на семена

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0810010

Анасон

 

 

 

0810020

Черен кимион

 

 

 

0810030

Целина

 

 

 

0810040

Кориандър

 

 

 

0810050

Кимион

 

 

 

0810060

Копър

 

 

 

0810070

Резене

 

 

 

0810080

Сминдух

 

 

 

0810090

Индийско орехче

 

 

 

0810990

Други (2)

 

 

 

0820000

Подправки, които представляват плодове на растения

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0820010

Бахар/пимента

 

 

 

0820020

Съчуански/анасонов/японски пипер

 

 

 

0820030

Ким

 

 

 

0820040

Кардамон

 

 

 

0820050

Хвойна

 

 

 

0820060

Зърна от пипер (черен, зелен и бял)

 

 

 

0820070

Ванилия

 

 

 

0820080

Тамаринд

 

 

 

0820990

Други (2)

 

 

 

0830000

Подправки, които се получават от кората на растения

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0830010

Канела

 

 

 

0830990

Други (2)

 

 

 

0840000

Подправки, които представляват корени и коренища

 

 

 

0840010

Сладък корен/гол сладник

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0840020

Джинджифил (10)

 

 

 

0840030

Куркума

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0840040

Хрян (11)

 

 

 

0840990

Други (2)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0850000

Подправки, които представляват пъпки

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0850010

Карамфил

 

 

 

0850020

Каперси

 

 

 

0850990

Други (2)

 

 

 

0860000

Подправки, които представляват плодници на растителни цветове

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0860010

Жълт минзухар

 

 

 

0860990

Други (2)

 

 

 

0870000

Подправки, които представляват обвивки

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,01  (*1)

0870010

Обвивка на индийско орехче

 

 

 

0870990

Други (2)

 

 

 

0900000

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

0,01  (*1)

 

0,002  (*1)

0900010

Захарно цвекло (корени)

 

0,01  (*1)

 

0900020

Захарна тръстика

 

0,5

 

0900030

Корени от цикория

 

0,01  (*1)

 

0900990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

1000000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

 

 

 

1010000

Тъкани от

0,01  (*1)

 

 

1011000

а)

свине

 

 

 

1011010

Мускули

(+)

0,03

0,004 (+)

1011020

Мастна тъкан

(+)

0,2

0,02 (+)

1011030

Черен дроб

(+)

0,2

0,08 (+)

1011040

Бъбреци

(+)

0,2

0,08 (+)

1011050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1011990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1012000

б)

говеда

 

 

 

1012010

Мускули

(+)

0,03

0,004 (+)

1012020

Мастна тъкан

(+)

0,2

0,02 (+)

1012030

Черен дроб

(+)

0,2

0,08 (+)

1012040

Бъбреци

(+)

0,2

0,08 (+)

1012050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1012990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1013000

в)

овце

 

 

 

1013010

Мускули

 

0,03

0,004 (+)

1013020

Мастна тъкан

 

0,2

0,02 (+)

1013030

Черен дроб

 

0,2

0,08 (+)

1013040

Бъбреци

 

0,2

0,08 (+)

1013050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1013990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1014000

г)

кози

 

 

 

1014010

Мускули

 

0,03

0,004 (+)

1014020

Мастна тъкан

 

0,2

0,02 (+)

1014030

Черен дроб

 

0,2

0,08 (+)

1014040

Бъбреци

 

0,2

0,08 (+)

1014050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1014990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1015000

д)

еднокопитни

 

 

 

1015010

Мускули

(+)

0,03

0,004 (+)

1015020

Мастна тъкан

(+)

0,2

0,02 (+)

1015030

Черен дроб

(+)

0,2

0,08 (+)

1015040

Бъбреци

(+)

0,2

0,08 (+)

1015050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1015990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1016000

е)

домашни птици

 

 

0,01  (*1)

1016010

Мускули

 

0,02

 

1016020

Мастна тъкан

 

0,08

 

1016030

Черен дроб

 

0,07

 

1016040

Бъбреци

 

0,01  (*1)

 

1016050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,08

 

1016990

Други (2)

 

0,01  (*1)

 

1017000

ж)

други отглеждани в стопанства сухоземни животни

 

 

 

1017010

Мускули

 

0,03

0,004 (+)

1017020

Мастна тъкан

 

0,2

0,02 (+)

1017030

Черен дроб

 

0,2

0,08 (+)

1017040

Бъбреци

 

0,2

0,08 (+)

1017050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

0,2

0,08

1017990

Други (2)

 

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1020000

Мляко

0,01  (*1)

0,05

0,002  (*1)

1020010

Едър рогат добитък

(+)

 

(+)

1020020

Овце

 

 

(+)

1020030

Кози

 

 

(+)

1020040

Коне

(+)

 

(+)

1020990

Други (2)

 

 

 

1030000

Птичи яйца

0,01  (*1)

0,2

0,01  (*1)

1030010

Кокоши

 

 

 

1030020

Пачи

 

 

 

1030030

Гъши

 

 

 

1030040

Пъдпъдъчи

 

 

 

1030990

Други (2)

 

 

 

1040000

Мед и други пчелни продукти (7)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

0,05  (*1)

1050000

Земноводни и влечуги

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1060000

Сухоземни безгръбначни животни

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1070000

Диви сухоземни гръбначни животни

0,01  (*1)

0,01  (*1)

0,01  (*1)

1100000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — РИБА, РИБНИ ПРОДУКТИ И ВСИЧКИ ДРУГИ МОРСКИ И СЛАДКОВОДНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ (8)

 

 

 

1200000

КУЛТУРИ ИЛИ ЧАСТИ ОТ ТЯХ, ИЗПОЛЗВАНИ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ФУРАЖИ ЗА ЖИВОТНИ (8)

 

 

 

1300000

ПРЕРАБОТЕНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ (9)

 

 

 

Ацехиноцил (F)

(F) = Мастноразтворим

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за методите за анализ и за устойчивостта при съхранение не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0120060 Лешници

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информация за методите на анализ не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

1011010 Мускули

1011020 Мастна тъкан

1011030 Черен дроб

1011040 Бъбреци

1012010 Мускули

1012020 Мастна тъкан

1012030 Черен дроб

1012040 Бъбреци

1015010 Мускули

1015020 Мастна тъкан

1015030 Черен дроб

1015040 Бъбреци

1020010 Едър рогат добитък

1020040 Коне

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за изследванията на хидролизата, при които се симулира пастьоризация, варене и стерилизация, не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0110000 Цитрусови плодове

0110010 Грейпфрути

0110020 Портокали

0110030 Лимони

0110040 Сладки лимони

0110050 Мандарини

0130000 Ябълкови плодове

0130010 Ябълки

0130020 Круши

0130030 Дюли

0130040 Мушмули

0130050 Японско нефле/японски мушмули

0151010 Трапезно грозде

0151020 Винено грозде

0231010 Домати

0231030 Патладжани

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за устойчивостта при съхранение и за изследванията на хидролизата, при които се симулира пастьоризация, варене и стерилизация, не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0700000 ХМЕЛ

Хлорантранилипрол (F)

(F) = Мастноразтворим

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за изпитванията за наличие на остатъчни вещества не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0231020 Сладки пиперки

0233010 Пъпеши

0233030 Дини

0401020 Фъстъци

0401050 Слънчогледово семе

0401060 Семена от рапица

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за условията на съхранение, използвани при изпитванията за наличие на остатъчни вещества, не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0253000в) лозови листа и подобни видове

Емамектин B1a и неговите соли, изразени като емамектин B1a (свободна основа) (R) (F)

(R) = определението за пестицидния остатък се различава за следните комбинации пестицид — номер на код: Емамектин B1a и неговите соли, изразени като емамектин B1a (свободна основа) — код 1000000: Емамектин В1а

(F) = Мастноразтворим

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информация за методите на анализ не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0110020 Портокали

0110030 Лимони

0110050 Мандарини

0151010 Трапезно грозде

0151020 Винено грозде

1011010 Мускули

1011020 Мастна тъкан

1011030 Черен дроб

1011040 Бъбреци

1012010 Мускули

1012020 Мастна тъкан

1012030 Черен дроб

1012040 Бъбреци

1013010 Мускули

1013020 Мастна тъкан

1013030 Черен дроб

1013040 Бъбреци

1014010 Мускули

1014020 Мастна тъкан

1014030 Черен дроб

1014040 Бъбреци

1015010 Мускули

1015020 Мастна тъкан

1015030 Черен дроб

1015040 Бъбреци

1017010 Мускули

1017020 Мастна тъкан

1017030 Черен дроб

1017040 Бъбреци

1020010 Едър рогат добитък

1020020 Овце

1020030 Кози

1020040 Коне

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за изпитванията за наличие на остатъчни вещества не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0233020 Тикви

0251030 Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0401090 Семена от памук

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за устойчивостта при съхранение не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 2 август 2024 г. или — ако посочената информация не е подадена до тази дата — факта, че тя не е налична.

0120110 Орехи“

2)

в част А от приложение III се заличават колоните за ацеквиноцил, хлорантранилипрол и емамектин.


(*1)  Показва долната граница на аналитично определяне.

(1)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, вж. приложение I.


2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/18


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/1344 НА КОМИСИЯТА

от 1 август 2022 година

за определяне на техническите спецификации на изискванията по отношение на данните за тема „Използване на ИКТ и електронна търговия“ за референтната 2023 година в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. за европейската бизнес статистика и за отмяна на 10 правни акта в областта на бизнес статистиката (1), и по-специално член 7, параграф 1 и член 17, параграф 6 от него,

като има предвид, че:

(1)

За да се изготвят съгласно приложение II към Регламент (ЕС) 2019/2152 данни по тема „Използване на ИКТ и електронна търговия“, посочена в приложение I към същия регламент, въз основа на съпоставими и хармонизирани данни, и за да се гарантира правилното изпълнение по тема „Използване на ИКТ и електронна търговия“ от страна на държавите членки, Комисията трябва да определи променливите, мерните единици, статистическата съвкупност, класификациите и разпределенията („разбивките“), както и сроковете за предаване на тези данни.

(2)

С член 17, параграф 4, буква а) от Регламент (ЕС) 2019/2152 от държавите членки се изисква да предоставят доклади за качеството и за метаданните за предадените съгласно посочения регламент данни. Поради това е необходимо да се определят сроковете за предаване на тези доклади.

(3)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета на Европейската статистическа система,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

За тема „Използване на ИКТ и електронна търговия“, посочена в приложение I към Регламент (ЕС) 2019/2152, държавите членки предават на Комисията (Евростат) данните за референтната 2023 година в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

1.   Годишният доклад за метаданните за тема „Използване на ИКТ и електронна търговия“ за референтната 2023 година се предава на Комисията (Евростат) до 31 май 2023 г.

2.   Годишният доклад за качеството за тема „Използване на ИКТ и електронна търговия“ за референтната 2023 година се предава на Комисията (Евростат) до 5 ноември 2023 г.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 1 август 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 327, 17.12.2019 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Технически спецификации на изискванията по отношение на данните за тема „Използване на ИКТ и електронна търговия“

Задължителни / незадължителни

Обхват (филтър)

Променлива

Задължителни променливи

i)

за всички предприятия:

(1)

основна икономическа дейност на предприятието през предходната календарна година

(2)

среден брой на наетите и самостоятелно заетите лица през предходната календарна година

(3)

обща стойност на оборота (в парично изражение, без ДДС) през предходната календарна година

(4)

брой на наетите и самостоятелно заетите лица или процент от общия брой на наетите и самостоятелно заетите лица, които разполагат с достъп до интернет за служебни цели

ii)

за предприятията с наети и самостоятелно заети лица, които разполагат с достъп до интернет за служебни цели:

(5)

използване на всякакъв вид фиксирана връзка към интернет

(6)

наличие на собствен уебсайт

(7)

наличие на мобилно приложение за клиентите (например за програма за лоялност, електронна търговия, поддръжка на клиентите)

(8)

използване на социални мрежи

(9)

използване на блогове или микроблогове на предприятието

(10)

използване на уебсайтове или приложения за споделяне на мултимедийно съдържание

(11)

извършени уебпродажби на стоки или услуги чрез уебсайтове или приложения на предприятието (включително екстранет) през предходната календарна година

(12)

извършени уебпродажби на стоки или услуги чрез уебсайтове или приложения за електронна търговия, използвани от няколко предприятия за търговия със стоки или услуги, през предходната календарна година

(13)

извършени продажби от типа EDI (получаване на поръчки, подадени чрез съобщения за електронен обмен на данни) на стоки или услуги през предходната календарна година

(14)

използване на софтуер ERP (Enterprise Resource Planning — планиране на ресурсите на предприятието) за управление на ресурсите чрез обмен на информация между различни функционални области, като счетоводство, планиране, производство, маркетинг

(15)

използване на софтуер CRM (Customer Relationship Management — управление на връзките с клиентите) за управление на информацията за клиентите, например връзки или трансакции

(16)

използване на софтуер BI (Business Intelligence — бизнес разузнаване) за достъп до данни, анализ на данни и представяне на аналитични констатации с цел предоставяне на подробна информация за вземането на решения и стратегическото планиране

(17)

електронно споделяне на данни с доставчици или клиенти по веригата за доставки, например чрез уебсайтове или приложения, системи EDI, датчици или проследяване в реално време

(18)

извършване на анализ на данни (от вътрешни и външни източници на данни) от наети в предприятието лица

(19)

извършване на анализ на данни от външно предприятие или организация за предприятието (включително анализ на данни въз основа на данни от вътрешни и външни източници)

(20)

купуване на компютърни услуги в облак, използвани по интернет

(21)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за извършване на анализ на писмен език (например интелигентен анализ на текст)

(22)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за преобразуване на устна реч в машинночетим формат (разпознаване на реч)

(23)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за генериране на писмена или устна реч (генериране на естествен език, синтез на реч)

(24)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за идентифициране на предмети или лица въз основа на изображения или видеоматериали (разпознаване на изображения, обработка на изображения)

(25)

използване на машинно самообучение (например задълбочено машинно учене) за анализ на данни

(26)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за автоматизиране на различни работни процеси или за съдействие при вземането на решения (например автоматизация на роботизирани процеси чрез основан на изкуствения интелект софтуер)

(27)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект, позволяващи физическо придвижване на машини чрез основани на наблюдение на околната среда автономни решения (автономни роботи, автономни превозни средства, автономни безпилотни летателни апарати)

(28)

изпращане на фактури в електронна форма, в стандартен формат, подходящ за автоматизирана обработка (електронни фактури), с изключение на изпращането на файлове във формат PDF, през предходната календарна година

(29)

изпращане на фактури в електронна форма, неподходящи за автоматизирана обработка, включително изпращането на файлове във формат PDF, през предходната календарна година

(30)

изпращане на фактури на хартиен носител през предходната календарна година

iii)

за предприятията, използващи всякакъв вид фиксирана интернет връзка:

(31)

максимална договорна скорост на сваляне на данни по най-бързата фиксирана интернет връзка в диапазоните: [0 Mbit/s, < 30 Mbit/s], [30 Mbit/s, < 100 Mbit/s], [100 Mbit/s, < 500 Mbit/s], [500 Mbit/s, < 1 Gbit/s], [≥ 1 Gbit/s]

iv)

за предприятията със собствен уебсайт:

(32)

уебсайтът на предприятието съдържа описание на стоки или услуги, ценова информация

(33)

уебсайтът на предприятието дава възможност за извършване онлайн на поръчки, резервации или заявки (например кошница за поръчките)

(34)

уебсайтът на предприятието дава възможност посетителите да персонализират или да проектират онлайн стоки или услуги

(35)

уебсайтът на предприятието дава възможност за проследяване или информиране за статуса на подадени поръчки

(36)

уебсайтът на предприятието предлага персонализирано съдържание за редовни/чести посетители на уебсайта

(37)

уебсайтът на предприятието предлага чат услуга за поддръжка на клиентите (чатбот, виртуален служител или лице, който/което отговаря на клиентите)

(38)

уебсайтът на предприятието съдържа обяви за свободни работни места или онлайн кандидатстване за работа

(39)

уебсайтът на предприятието предлага съдържание на поне два езика

v)

за предприятията, извършили уебпродажби през предходната календарна година:

(40)

стойност на уебпродажбите на стоки или услуги или процент на уебпродажбите на стоки и услуги от общия оборот през предходната календарна година

(41)

процент на уебпродажбите за частни потребители (наричани „B2C“ — business-to-consumer) от стойността на уебпродажбите през предходната календарна година

(42)

процент на уебпродажбите за други предприятия (наричани „B2B“— business-to-business) и за държавния сектор (наричани „B2G“— business-to-government) от стойността на уебпродажбите през предходната календарна година

vi)

за предприятията, извършили уебпродажби на стоки и услуги чрез свои уебсайтове или приложения и чрез уебсайтове или приложения за електронна търговия, използвани от няколко предприятия за търговия със стоки или услуги, през предходната календарна година:

(43)

процент на продажбите чрез уебсайтове или приложения на предприятията от стойността на уебпродажбите на стоки или услуги през предходната календарна година

(44)

процент на продажбите чрез уебсайтове или приложения за електронна търговия, използвани от няколко предприятия за търговия със стоки или услуги, от стойността на уебпродажбите на стоки или услуги през предходната календарна година

vii)

за предприятията, извършили продажби от типа EDI на стоки и услуги през предходната календарна година:

(45)

стойност на продажбите от типа EDI на стоки или услуги или процент на продажбите от типа EDI на стоки или услуги от общия оборот през предходната календарна година

viii)

за предприятията, извършващи анализ на данни (от вътрешни и външни източници на данни) чрез наети в тях лица

(46)

извършване на анализ на данни от записи на трансакции, като данни за продажбите, записи за плащанията (например от системата ERP или онлайн магазина на предприятието)

(47)

извършване на анализ на данни за клиентите, като информация за покупките на клиентите, местоположение, предпочитания, отзиви на клиентите, търсения (например от системата CRM или уебсайта на предприятието)

(48)

извършване на анализ на данни от социалните медии, включително от собствените профили на предприятието в социалните медии (например лична информация, коментари, видеоматериали, аудиоматериали, изображения)

(49)

извършване на анализ на уеб данни (например тенденции в търсачките, извлечени от интернет данни)

(50)

извършване на анализ на данни за местоположението от използването на преносими устройства или превозни средства (например преносими устройства, използващи мобилни телефонни мрежи, безжични връзки или GPS)

(51)

извършване на анализ на данни от интелигентни устройства или датчици (например съобщения от машина до машина (M2M), инсталирани в машини датчици, производствени датчици, интелигентни измервателни уреди, етикети за радиочестотна идентификация (RFID))

(52)

извършване на анализ на свободно достъпни данни от държавните органи (например публични регистри на предприятията, метеорологични условия, топографски условия, транспортни данни, данни за жилищния фонд, данни за сградите)

(53)

извършване на анализ на спътникови данни (например сателитни изображения, навигационни сигнали, сигнали за местоположение), включително данни, получени от собствената инфраструктура на предприятието или от външно предоставяна услуга (например наземна станция AWS), без да се включват данните за местоположението от използването на преносими устройства или превозни средства, използващи GPS)

ix)

за предприятията, купуващи компютърни услуги в облак, използвани по интернет:

(54)

купуване на услуги за електронна поща като компютърна услуга в облак

(55)

купуване на офисен софтуер (например за текстообработка или електронни таблици) като компютърна услуга в облак

(56)

купуване на финансови или счетоводни софтуерни приложения като компютърна услуга в облак

(57)

купуване на софтуерни приложения ERP (Enterprise Resource Planning — планиране на ресурсите на предприятието) като компютърна услуга в облак

(58)

купуване на софтуерни приложения CRM (Customer Relationship Management — управление на връзките с клиентите) като компютърна услуга в облак

(59)

купуване на софтуерни приложения за сигурност (например антивирусна програма, приложение за контрол на достъпа до мрежата) като компютърна услуга в облак

(60)

купуване на услуги за хостинг на база(и) данни на предприятието като компютърна услуга в облак

(61)

купуване на услуги за съхранение на файлове като компютърна услуга в облак

(62)

купуване на изчислителна мощност за експлоатация на собствен софтуер на предприятието като компютърна услуга в облак

(63)

купуване на компютърна платформа за предоставяне на хостинг среда за приложения за разработване, изпитване или внедряване (например софтуерни модули за повторно използване, приложно-програмни интерфейси (API)) като компютърна услуга в облак

x)

за предприятията, използващи технологии в областта на изкуствения интелект, конкретно посочени в задължителните променливи 21—27 — цел на използването:

(64)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за маркетинг или продажби (например профилиране на клиентите, оптимизиране на цените, персонализирани предложения за продажба, анализ на пазара въз основа на машинно самообучение, базирани на обработката на естествен език чатботове за поддръжка на клиентите, автономни роботи за обработка на поръчките)

(65)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за свързани с производството или с обслужването процеси (например прогнозна поддръжка или оптимизиране на процесите въз основа на машинно самообучение, инструменти за класифициране на продукти или откриване на дефекти в продукти въз основа на компютърно зрение, автономни безпилотни летателни апарати за надзор на производството, задачи във връзка със сигурност или проверки и извършвани от автономни роботи дейности по сглобяване)

(66)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за организиране на бизнес административни процеси или управление (като виртуални бизнес сътрудници въз основа на машинно самообучение и/или обработка на естествен език (например за изготвяне на документи), анализ на данни или вземане на стратегически решения въз основа на машинно самообучение (например оценка на риска), планиране или бизнес прогнозиране въз основа на машинно самообучение, управление на човешките ресурси въз основа на машинно самообучение или обработка на естествен език (например предварителен подбор на кандидатите, профилиране на служителите или анализ на резултатите)

(67)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за логистика (например автономни роботи за приемане и пакетиране на колетни пратки в складове, за експедиране, проследяване, дистрибуция и сортиране на колетни пратки, оптимизиране на маршрута въз основа на машинно самообучение)

(68)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за сигурност на ИКТ (например разпознаване на лица въз основа на компютърно зрение за идентифициране на потребителите на ИКТ, откриване и предотвратяване на кибератаки въз основа на машинно самообучение)

(69)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект за счетоводство, контрол или финансово управление (например машинно самообучение за анализ на данни, което спомага за вземането на финансови решения, обработка на фактури въз основа на машинно самообучение, машинно самообучение или обработка на естествен език за счетоводни документи)

(70)

използване на технологии в областта на изкуствения интелект (ИИ) за научноизследователска и развойна дейност (НИРД) или за иновационна дейност, с изключение на научните изследвания в областта на ИИ (например анализ на данни за провеждане на научни изследвания, решаване на научноизследователски проблеми, разработване на нов или значително подобрен продукт/услуга въз основа на машинно самообучение)

Незадължителни променливи

i)

за предприятията с наети и самостоятелно заети лица, които разполагат с достъп до интернет за служебни цели:

(1)

плащане за реклама в интернет (например реклами в търсачки, в социалните медии, на други уебсайтове или в приложения)

(2)

продажба на (достъп до) някои от собствените данни на предприятието (например данни за предпочитанията на клиентите на предприятието, данни от интелигентни устройства или датчици на предприятието) през предходната календарна година

(3)

покупка на (достъп до) каквито и да било данни (например данни за предпочитанията на клиентите на друго предприятие, данни от интелигентни устройства или датчици на друго предприятие) през предходната календарна година

ii)

за предприятията, използващи социални мрежи или собствени блогове или микроблогове, или уебсайтове или приложения за споделяне на мултимедийно съдържание:

(4)

използване на социални медии за изграждане на имиджа на предприятието или за маркетинг на продукти (например рекламиране или предлагане на нови продукти на пазара)

(5)

използване на социални медии за получаване или отговаряне на мнения, оценки или въпроси на клиенти

(6)

използване на социални медии за даване на възможност на клиентите да участват в разработването или обновяването на стоки или услуги

(7)

използване на социални медии за сътрудничество с бизнес партньори (например доставчици) или други организации (например органи на публичната власт или неправителствени организации)

(8)

използване на социални медии за наемане на служители

(9)

използване на социални медии за обмен на гледни точки, мнения или знания в рамките на предприятието

iii)

за предприятия, които плащат за реклама в интернет:

(10)

използване на целево рекламиране въз основа на съдържание или ключови думи в търсения на интернет потребителите

(11)

използване на целево рекламиране въз основа на проследяването на предишните дейности на интернет потребителите или на техния профил

(12)

използване на целево рекламиране въз основа на географското позициониране на интернет потребителите

(13)

използване на всякакви други методи за целево рекламиране в интернет, различни от посочените в незадължителните променливи 10, 11 или 12

iv)

за предприятията, използващи технологии в областта на изкуствения интелект, конкретно посочени в задължителните променливи 21—27 — начин на придобиване:

(14)

разработени от наети в предприятието лица (включително наети в предприятието майка или в свързано предприятие)

(15)

търговски софтуер или системи, модифицирани от наети в предприятието лица (включително наети в предприятието майка или в свързано предприятие)

(16)

софтуер или системи с отворен код, модифицирани от наети в предприятието лица (включително наети в предприятието майка или в свързано предприятие)

(17)

закупени търговски софтуер или системи в готовност за употреба (включително когато вече са били част от закупена стока или система)

(18)

сключени с външни доставчици договори за разработването или модифицирането им

v)

за предприятията, които не са използвали която и да било от технологиите в областта на изкуствения интелект, конкретно посочени в задължителните променливи 21—27:

(19)

обмисляне на използването на някоя от технологиите в областта на изкуствения интелект, конкретно посочени в задължителните променливи 21—27

vi)

за предприятията, които не са използвали, но са обмисляли да използват технологии в областта на изкуствения интелект, конкретно посочени в задължителните променливи 21—27:

(20)

не са използвани технологии в областта на изкуствения интелект, тъй като разходите изглеждат твърде високи

(21)

не са използвани технологии в областта на изкуствения интелект, тъй като в предприятието липсват подходящи експертни познания в тази област

(22)

не са използвани технологии в областта на изкуствения интелект поради несъвместимост със съществуващи системи, оборудване или софтуер

(23)

не са използвани технологии в областта на изкуствения интелект поради трудности във връзка с наличието или качеството на необходимите данни

(24)

не са използвани технологии в областта на изкуствения интелект поради опасения във връзка с нарушаване на защитата на личните данни и неприкосновеността на личния живот

(25)

не са използвани технологии в областта на изкуствения интелект поради липсата на яснота относно правните последици (например отговорност в случай на щети, причинени от използването на изкуствен интелект)

(26)

не са използвани технологии в областта на изкуствения интелект по етични съображения

(27)

не са използвани технологии в областта на изкуствения интелект, тъй като те не са от полза за предприятието

vii)

за предприятията, изпращали фактури в електронна форма, в стандартен формат, подходящ за автоматизирана обработка (електронни фактури), с изключение на изпращането на файлове във формат PDF, през предходната календарна година:

(28)

процент на електронните фактури от всички изпратени фактури или процент на електронните фактури от всички изпратени фактури в следните диапазони: [0,<10], [10,<25], [25,<50], [50,<75], [>=75], през предходната календарна година


Мерна единица

Абсолютни стойности, с изключение на характеристиките, свързани с оборота в национална валута (в хиляди) или с процента от оборота (общия оборот)

Статистическа съвкупност

Обхват на дейността:

Раздели C—J и L—N и група 95.1 от NACE

Обхват предвид категорията по размер:

Предприятия с 10 или повече наети и самостоятелно заети лица. По преценка може да се включат предприятия с по-малко от 10 наети и самостоятелно заети лица

Разбивки

Разбивка по дейности

за изчисляване на национални агрегати:

агрегати на раздели и групи от NACE: C+D+E+F+G+H+I+J+L+M+N+95.1, D+E

раздели от NACE: C, F, G, H, I, J, L, M, N

разделения от NACE: 47, 55

агрегати на разделения от NACE: 10+11+12+13+14+15+16+17+18, 19+20+21+22+23, 24+25, 26+27+28+29+30+31+32+33

агрегати на разделения и групи: 26.1+26.2+26.3+26.4+26.8+46.5+58.2+61+62+63.1+95.1

само за включване в европейските общи стойности

раздели от NACE: D, E

разделения от NACE: 19, 20, 21, 26, 27, 28, 45, 46, 61, 72, 79

група от NACE: 95.1

агрегати на разделения от NACE: 10+11+12, 13+14+15, 16+17+18, 22+23, 29+30, 31+32+33, 58+59+60, 62+63, 69+70+71, 73+74+75, 77+78+80+81+82

Категория по размер според броя наети и самостоятелно заети лица: 10+, 10—49, 50—249, 250+; незадължителни: 0—9, 0—1, 2—9

Срок за предаване на данните

5 октомври 2023 г.


2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/27


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/1345 НА КОМИСИЯТА

от 1 август 2022 година

за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регистрацията и одобряването на животновъдни обекти, в които се отглеждат сухоземни животни и се събират, произвеждат, преработват или съхраняват зародишни продукти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 г. за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (Законодателство за здравеопазването на животните) (1), и по-специално член 86, параграфи 1 и 2 и член 96, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕС) 2016/429 се определят правила относно болестите по животните, които се предават на животните или на хората, включително правила за регистрацията и одобряването от компетентния орган на животновъдни обекти, в които се отглеждат сухоземни животни и се събират, произвеждат, преработват или съхраняват зародишни продукти.

(2)

Делегиран регламент (ЕС) 2019/2035 на Комисията (2) допълва Регламент (ЕС) 2016/429 и с него се определят подробни правила относно регистрите, които трябва да бъдат поддържани от компетентния орган, на регистрираните и одобрените животновъдни обекти, в които се отглеждат сухоземни животни и се събират, произвеждат, преработват или съхраняват зародишни продукти и които обекти са регистрирани или одобрени от него.

(3)

По-специално в член 18, буква г) от Делегиран регламент (ЕС) 2019/2035 се предвижда, че компетентният орган включва в своя регистър на животновъдните обекти за отглеждани сухоземни животни и на люпилните, регистрирани от него, адреса и географските координати (географска ширина и дължина) на местоположението на животновъдния обект. Освен това в член 18, буква з) от Делегиран регламент (ЕС) 2019/2035 се предвижда, че компетентният орган включва в този регистър информация за периода, през който животните или яйцата за люпене се отглеждат или се намират в животновъдния обект, в случай че той не е постоянно зает, включително при сезонна заетост или заетост по време на определени събития. Макар че в член 84, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) 2016/429 се предвижда, че операторите на животновъдни обекти, в които се отглеждат сухоземни животни или се събират, произвеждат, преработват или съхраняват зародишни продукти, трябва да предоставят на компетентния орган определена информация, за да бъдат регистрирани техните животновъдни обекти, тази информация не включва всички подробни данни, изисквани съгласно член 18, букви г) и з) от Делегиран регламент (ЕС) 2019/2035. Поради това е целесъобразно да се определи изискване операторите на животновъдни обекти за отглеждани сухоземни животни и на люпилни да предоставят тази подробна информация на компетентния орган за целите на регистрацията.

(4)

Аналогично на това в член 21, букви г) и з) от Делегиран регламент (ЕС) 2019/2035 се предвижда също, че компетентният орган включва в своя регистър на одобрените от него животновъдни обекти същата подробна информация, изисквана съгласно член 18, букви г) и з) от посочения делегиран регламент. Макар че съгласно член 96, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/429 от операторите се изисква да предоставят на компетентния орган определена информация за целите на заявлението им за одобрение на животновъдния им обект, тази информация не включва всички подробни данни, изисквани съгласно член 21, букви г) и з) от Делегиран регламент (ЕС) 2019/2035. Поради това е целесъобразно да се определи изискване операторите на животновъдни обекти за отглеждани сухоземни животни и на люпилни да предоставят тази подробна информация на компетентния орган за целите на одобрението.

(5)

Освен това в член 85 от Регламент (ЕС) 2016/429 се предвижда, че чрез дерогация от член 84, параграф 1 от посочения регламент държавите членки могат да освобождават от изискването за регистрация някои категории животновъдни обекти, които представляват незначителен риск за здравето на животните или общественото здраве. Такова освобождаване може да бъде позволено само ако тези категории животновъдни обекти са от вид, попадащ в обхвата на правилата, определени в акт за изпълнение, приет в съответствие с член 86, параграф 2 от посочения регламент. Поради това следва да бъдат определени правила относно видовете животновъдни обекти, които представляват незначителен риск и които — в съответствие с член 85 — могат да бъдат освободени от държавите членки от изискването за регистрация.

(6)

За определени животновъдни обекти, по-специално тези, в които се отглеждат копитни животни, не може да се счита, че представляват незначителен риск, както е посочено в член 85 от Регламент (ЕС) 2016/429, поради наличието на редица болести от списъка, които могат да бъдат предавани от копитни животни и които могат да повлияят на здравния статус на животните в животновъдни обекти или зони. Аналогично на това не може да се счита, че кучета, котки и порове, отглеждани в животновъдни обекти за разплод, представляват незначителен риск, особено от гледна точка на здравето на човека.

(7)

Движението на животни, зародишни продукти и продукти от животински произход представлява съществен рисков фактор за здравето на животните и на хората. Поради това не следва да се счита, че животновъдни обекти, в които се осъществява движение, по-специално движение към други държави членки или трети държави или от тях, представляват незначителен риск. За животновъдни обекти обаче, в които животните, зародишните продукти или продуктите от животински произход се отглеждат или се намират там с определена продължителност и основната цел не е движение на тези животни, зародишни продукти или продукти от животински произход към животновъдния обект или от него, може да се счита, че представляват незначителен риск дори когато това движение не се осъществява регулярно.

(8)

Операторите често държат в един и същ животновъден обект сухоземни животни от няколко вида. Ако държава членка освободи определени категории животновъдни обекти, които представляват незначителен риск съгласно предвиденото в член 85 от Регламент (ЕС) 2016/429, от изискването за регистрация, то тогава няма да е пропорционално на свързания с тези обекти риск да се изисква от операторите да предоставят информацията, посочена в член 84, параграф 1, буква б), подточка iii), по отношение на отглежданите сухоземни животни, във връзка с които животновъдният обект може да бъде освободен от изискването за регистрация в съответствие с член 3 от настоящия регламент, така, както ако тези животни бяха единствените животни, отглеждани в този животновъден обект.

(9)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и приложно поле

В настоящия регламент се определят правила относно:

а)

информацията, която трябва да бъде предоставяна от операторите на животновъдни обекти за отглеждани сухоземни животни и на люпилни за целите на регистрацията на животновъдните им обекти, както е предвидено в член 84, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/429;

б)

видовете животновъдни обекти за сухоземни животни, представляващи незначителен риск, които могат да бъдат освободени от държавите членки от изискването за регистрация в съответствие с член 85 от Регламент (ЕС) 2016/429;

в)

информацията, която трябва да бъде предоставяна от операторите на животновъдни обекти за отглеждани сухоземни животни и на люпилни за целите на заявлението им за одобрение на животновъдните им обекти в съответствие с член 96, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/429.

Член 2

Информация, която трябва да бъде предоставена от операторите за целите на регистрацията на животновъдния им обект

1.   Преди да започнат дейността си, операторите на животновъдни обекти за отглеждани сухоземни животни и на люпилни съгласно в член 84, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/429 освен информацията, посочена в член 84, параграф 1, буква б) от посочения регламент, предоставят на компетентния орган следната информация:

а)

адреса и географските координати (географска ширина и дължина) на местоположението на животновъдния обект, който ще се регистрира;

б)

периода, през който отглежданите сухоземни животни или яйцата за люпене се намират в регистрирания животновъден обект, в случай че той не е постоянно зает, включително при сезонна заетост или заетост по време на определени събития.

2.   Операторите на животновъдни обекти за отглеждани сухоземни животни съгласно член 84, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/429, не са задължени да предоставят на компетентния орган информацията, посочена в член 84, параграф 1, буква б), подточка iii) от посочения регламент, по отношение на отглежданите сухоземни животни, попадащи в обхвата на дерогацията, използвана от държавата членка в съответствие с член 3 от настоящия регламент.

Член 3

Видове животновъдни обекти, в които се отглеждат сухоземни животни, които държавите членки могат да освободят от изискването за регистрация

1.   Държавите членки могат да освободят от изискването за регистрация животновъдни обекти, в които се отглеждат сухоземни животни, представляващи незначителен риск, както е предвидено в член 85 от Регламент (ЕС) 2016/429, ако са изпълнени следните критерии:

а)

в животновъдния обект не се отглеждат копитни животни;

б)

в животновъдния обект не се отглеждат кучета, котки или порове за разплод;

в)

животновъдният обект не е свързан с движение на отглеждани сухоземни животни, зародишни продукти или продукти от животински произход към друга държава членка или трета държава или от тях;

г)

отглежданите сухоземни животни, зародишните продукти или продуктите от животински произход в животновъдния обект не са предназначени за движение от животновъдния обект.

2.   Държавите членки, които освобождават животновъдни обекти в съответствие с параграф 1, могат да определят допълнителни критерии относно ограниченията във връзка с броя на отглежданите сухоземни животни, които могат да се отглеждат в такива животновъдни обекти, и да ограничат географското местоположение на тези животновъдни обекти, по-специално по отношение на близостта им до животновъдни обекти, регистрирани или одобрени от компетентния орган.

Член 4

Информация, която трябва да бъде предоставена от операторите за целите на заявлението за одобрение на животновъдния им обект

В допълнение към информацията, посочена в член 96, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/429, за целите на заявлението им за одобрение на животновъдния им обект, както е предвидено в член 94, параграф 1 и член 95, буква а) от посочения регламент, операторите на животновъдни обекти за отглеждани сухоземни животни и на люпилни предоставят на компетентния орган следната информация:

а)

адреса и географските координати (географска ширина и дължина) на местоположението на животновъдния обект, който ще се одобрява;

б)

периода, през който животните или яйцата за люпене се отглеждат или се намират в одобрения животновъден обект, в случай че той не е постоянно зает, включително при сезонна заетост или заетост по време на определени събития.

Член 5

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 1 август 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 84, 31.3.2016 г., стр. 1.

(2)  Делегиран регламент (ЕС) 2019/2035 на Комисията от 28 юни 2019 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за животновъдните обекти, в които се отглеждат сухоземни животни, и за люпилните и за проследимостта на определени отглеждани сухоземни животни и яйца за люпене (ОВ L 314, 5.12.2019 г., стр. 115).


2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/31


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1346 НА КОМИСИЯТА

от 1 август 2022 година

за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от 1,4-диметилнафтален, 8-хидроксихинолин, пиноксаден и валифеналат във или върху определени продукти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 23 февруари 2005 г. относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход и за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета (1), и по-специално член 14, параграф 1, буква а) и член 49, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

Максимално допустимите граници на остатъчни вещества (МДГОВ) по отношение на 1,4-диметилнафтален, 8-хидроксихинолин, пиноксаден и валифеналат са определени в част А от приложение III към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(2)

Европейският орган за безопасност на храните („Органът“) представи на Комисията и на държавите членки обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за 1,4-диметилнафтален в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (2). Органът предложи да бъде изменено определението на пестицидния остатък за продукти от животински произход. Органът счете, че тъй като 1,4-диметилнафтален може да се съдържа по естествен път в растителните продукти, определянето на МДГОВ за продукти от растителен произход на равнището на границата на определяне (LOD) може да се окаже нецелесъобразно. Той стигна до заключението, че не са налични достатъчно данни от наблюдение растителните продукти (с изключение на картофи), както и част от информацията за картофите и продуктите от животински произход, и е необходимо допълнително разглеждане от службите за управление на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, всички МДГОВ следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005. МДГОВ за продукти от растителен произход (с изключение на картофи) следва да бъдат определени въз основа на наличните понастоящем данни от наблюдение. МДГОВ за картофи и за продукти от животински произход следва да бъдат определени на нивата, определени от Органа. Всички горепосочени МДГОВ ще бъдат преразгледани; при това преразглеждане ще бъде взета предвид информацията, налична в срок от две години след датата на публикуване на настоящия регламент.

(3)

Органът представи на Комисията и на държавите членки обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за 8-хидроксихинолин в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (3). Органът стигна до заключението, че поради недостатъчната наличност на данни извършената оценка на риска за потребителите е ориентировъчна и поради това предложи всички МДГОВ да бъдат определени или запазени на равнището на LOD. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(4)

Органът представи на Комисията и на държавите членки обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за пиноксаден в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (4). Той предложи да бъде изменено определението на пестицидния остатък. Той препоръча да бъдат намалени МДГОВ за ечемик, ръж и пшеница. Органът стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за продукти от животински произход част от информацията не е налична и е необходимо допълнително разглеждане от службите за управление на риска. МДГОВ за продукти от животински произход ще бъдат преразгледани; при това преразглеждане ще бъде взета предвид информацията, налична в срок от две години след датата на публикуване на настоящия регламент. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящата им стойност или със стойността, определена от Органа.

(5)

Органът представи на Комисията и на държавите членки обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за валифеналат в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 (5). Той предложи да бъде изменено определението на пестицидния остатък за продукти от животински произход. Той предложи да бъдат намалени МДГОВ за лук, шалот/дребен лук и патладжани. За други продукти Органът препоръча да бъдат увеличени или запазени съществуващите МДГОВ. По отношение на МДГОВ за домати Органът стигна до заключението че част от информацията не е налична и е необходимо допълнително разглеждане от службите за управление на риска. МДГОВ за домати ще бъдат преразгледани. При това преразглеждане ще бъде взета предвид информацията, налична в срок от две години след датата на публикуване на настоящия регламент. Тъй като не съществува риск за потребителите, тази МДГОВ следва да бъде включена в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящата ѝ стойност или със стойността, определена от Органа.

(6)

По отношение на продукти, върху които употребата на разглеждания продукт за растителна защита не е разрешена и за които не съществуват стойности, при които вносът е допустим, нито има МДГОВ по Кодекс алиментариус (CXL), МДГОВ следва да бъдат определени на равнището на конкретната LOD, или следва да се прилагат МДГОВ по подразбиране, както е предвидено в член 18, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕО) № 396/2005.

(7)

Комисията проведе консултации с референтните лаборатории на Европейския съюз за остатъци от пестициди относно нуждата да се адаптират някои LOD. За всички вещества, обхванати от настоящия регламент, тези лаборатории предложиха специфични за продукта LOD, постижими от аналитична гледна точка.

(8)

Измененията на МДГОВ, предложени с настоящия регламент, се основават на обоснованите становища на Органа и отчитат факторите, изброени в член 14, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005, които са от значение за всяко вещество, попадащо в обхвата на настоящия регламент.

(9)

В рамките на Световната търговска организация бяха проведени консултации с търговските партньори на Съюза относно новите МДГОВ и техните становища бяха взети под внимание.

(10)

Поради това Регламент (ЕО) № 396/2005 следва да бъде съответно изменен.

(11)

С цел да се позволи нормалното пускане на пазара, преработване и потребление на продуктите, в настоящия регламент следва да се предвидят преходни разпоредби за продуктите, които са били произведени преди изменението на МДГОВ и за които информацията показва, че се поддържа високо равнище на защита на потребителите.

(12)

Следва да се предвиди разумен срок преди прилагането на изменените МДГОВ, за да могат държавите членки, третите държави и стопанските субекти в областта на храните да се подготвят за спазването на новите изисквания, възникнали вследствие на изменението на МДГОВ.

(13)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Регламент (ЕО) № 396/2005 във вида преди изменението му с настоящия регламент продължава да се прилага за продукти, които са били произведени в Съюза или внесени в Съюза преди 22 февруари 2023 г.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 22 февруари 2023 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 1 август 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 070, 16.3.2005 г., стр. 1.

(2)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for 1,4-dimethylnaphthalene according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Oбосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от 1,4-диметилнафтален в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2021;19(5):6597.

(3)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for 8-hydroxyquinoline according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Oбосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от 8-хидроксихинолин в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2021;19(4):6566.

(4)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for pinoxaden according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Oбосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от пиноксаден в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2021;19(3):6503.

(5)  Европейски орган за безопасност на храните; Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for valifenalate according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Oбосновано становище относно прегледа на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества от валифеналат в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2021;19(5):6591.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят, както следва:

1)

В приложение II се добавят следните колони за 1,4-диметилнафтален, 8-хидроксихинолин, пиноксаден и валифеналат:

Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Кодов номер

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ  (1)

1,4-диметилнафтален (R) (F)

8-хидроксихинолин (сума на 8-хидроксихинолин и неговите соли, изразена като 8-хидроксихинолин)

Сума на M4 и M6 (свободни и конюгирани), изразена като пиноксаден (R) (A)

Валифеналат (R) (A)

0100000

ПЛОДОВЕ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ; ЧЕРУПКОВИ ПЛОДОВЕ

0,05 (+)

 

0,03  (*1)

 

0110000

Цитрусови плодове

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0110010

Грейпфрути

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0110020

Портокали

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0110030

Лимони

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0110040

Сладки лимони

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0110050

Мандарини

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0110990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120000

Черупкови плодове

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120010

Бадеми

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120020

Бразилски орехи

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120030

Кашу

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120040

Кестени

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120050

Кокосови орехи

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120060

Лешници

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120070

Орехи макадамия

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120080

Пеканови орехи

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120090

Ядки от пиния

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120100

Шамфъстък

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120110

Орехи

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0120990

Други (2)

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0130000

Семкови плодове

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0130010

Ябълки

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0130020

Круши

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0130030

Дюли

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0130040

Мушмули

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0130050

Японско нефле/японски мушмули

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0130990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0140000

Костилкови плодове

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0140010

Кайсии

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0140020

Череши (сладки)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0140030

Праскови

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0140040

Сливи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0140990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0150000

Ягодоплодни култури

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

 

0151000

а)

грозде

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

1

0151010

Трапезно грозде

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

1

0151020

Винено грозде

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

1

0152000

б)

ягоди

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0153000

в)

храстови

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0153010

Къпини

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0153020

Полски къпини

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0153030

Малини (червени и жълти)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0153990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154000

г)

други малки плодове и ягодоплодни култури

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154010

Боровинки

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154020

Червени боровинки

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154030

Френско грозде (черно, червено и бяло)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154040

Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154050

Шипки

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154060

Черници (черни и бели)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154070

Азаролски глог/средиземноморски мушмули

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154080

Плодове от черен бъз

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0154990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0160000

Смесени плодове

0,05 (+)

 

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161000

а)

с ядлива кора

0,05 (+)

 

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161010

Фурми

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161020

Смокини

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161030

Трапезни маслини

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161040

Кумквати

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161050

Карамболи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161060

Райска ябълка

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161070

Ямболан/явайска слива

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0161990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0162010

Киви (зелено, червено, жълто)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0162020

Личи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0162030

Пасионфрут/маракуя

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0162040

Бодливи круши/кактусови плодове

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0162050

Звездни ябълки

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0162060

Виржинска хурма

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0162990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163000

в)

с неядлива кора, едри

0,05 (+)

 

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163010

Авокадо

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163020

Банани

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163030

Манго

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163040

Папая

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163050

Нарове

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163060

Черимоя

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163070

Гуава

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163080

Ананаси

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163090

Плодове от хлебно дърво

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163100

Дуриан

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163110

Бодлива анона

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0163990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0200000

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ

 

 

 

 

0210000

Кореноплодни и грудкови

 

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0211000

а)

картофи

15 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0212000

б)

тропически кореноплодни и грудкови зеленчуци

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0212010

Корени от маниока

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0212020

Сладки картофи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0212030

Игнами/индийски картофи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0212040

Корени от арарут

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0212990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213000

в)

други кореноплодни и грудкови зеленчуци, с изключение на захарно цвекло

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213010

Червено цвекло

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213020

Моркови

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213030

Целина с едри глави

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213040

Хрян

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213050

Земна ябълка

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213060

Пащърнак

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213070

Магданоз на грудки

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213080

Репички

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213090

Козя брада

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213100

Жълта ряпа/брюква

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213110

Репи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0213990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0220000

Луковични зеленчуци

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0220010

Чесън

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0220020

Лук

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0220030

Шалот/дребен лук

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0220040

Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0220990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0230000

Плодни зеленчуци

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

 

0231000

а)

от семейства Solanaceae и Malvaceae

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

 

0231010

Домати

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,15 (+)

0231020

Сладки пиперки

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0231030

Патладжани

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,15

0231040

Бамя

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0231990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0232000

б)

тиквови и кратункови с ядлива кора

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0232010

Краставици

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0232020

Корнишони

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0232030

Тиквички

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0232990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0233000

в)

тиквови и кратункови с неядлива кора

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0233010

Пъпеши

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0233020

Тикви

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0233030

Дини

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0233990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0234000

г)

сладка царевица

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0239000

д)

други плодни зеленчуци

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0240000

Зеленчуци от род Brassica (с изключение на корени от тях и на бейби култури от същия род)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0241000

а)

цветно зеле

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0241010

Броколи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0241020

Карфиол

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0241990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0242000

б)

растения от рода Brassica на глави

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0242010

Брюкселско зеле

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0242020

Зеле

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0242990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0243000

в)

листни растения от рода Brassica

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0243010

Китайско зеле

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0243020

Къдраво зеле

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0243990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0244000

г)

алабаш

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0250000

Листни зеленчуци, тревисти растения и ядливи цветя

0,05 (+)

 

 

 

0251000

а)

марули и салатни растения

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251010

Полска салата/кълнова салата

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251020

Маруля

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251040

Кресон и други кълнове

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251050

Земен кресон

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251060

Рукола

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251070

Червен синап

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251080

Бейби култури (в т.ч. растения от рода Brassica)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0251990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0252000

б)

спанак и подобни листни зеленчуци

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0252010

Спанак

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0252020

Тученица

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0252030

Листно цвекло/салатно цвекло

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0252990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0253000

в)

лозови листа и подобни видове

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0254000

г)

воден кресон

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0255000

д)

дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0256000

е)

тревисти растения и ядливи цветя

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256010

Кервел

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256020

Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256030

Листа от целина

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256040

Магданоз

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256050

Градински чай

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256060

Розмарин

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256070

Мащерка

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256080

Босилек и ядливи цветя

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256090

Дафинов лист

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256100

Градински пелин

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0256990

Други (2)

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,06  (*1)

0,02  (*1)

0260000

Бобови

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0260010

Фасул (с шушулки)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0260020

Фасул (без шушулки)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0260030

Грах (с шушулки)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0260040

Грах (без шушулки)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0260050

Леща

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0260990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270000

Стъблени зеленчуци

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270010

Аспержи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270020

Артишок

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270030

Целина

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270040

Резене

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270050

Артишок/ангинарии/ кардун

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270060

Праз

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270070

Ревен

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270080

Бамбукови филизи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270090

Сърцевини от палмово дърво

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0270990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0280000

Гъби, мъхове и лишеи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0280010

Култивирани гъби

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0280020

Диворастящи гъби

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0280990

Мъхове и лишеи

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0290000

Водорасли и прокариотни организми

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0300000

ВАРИВА

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0300010

Фасул

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0300020

Леща

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0300030

Грах

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0300040

Лупина

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0300990

Други (2)

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0400000

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401000

Маслодайни семена

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401010

Ленено семе

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401020

Фъстъци

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401030

Маково семе

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401040

Сусамово семе

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401050

Слънчогледово семе

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401060

Семена от рапица

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401070

Соя

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401080

Семена от синап

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401090

Семена от памук

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401100

Тиквено семе

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401110

Семена от картам/шафранка/сафлор

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401120

Семена от пореч

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401130

Камелина

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401140

Конопено семе

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401150

Рициново семе

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0401990

Други (2)

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0402000

Маслодайни плодове

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0402010

Маслини за производство на масло

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0402020

Ядки от маслодайна палма

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0402030

Плодове от маслодайна палма

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0402040

Капок (растителен пух)

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0402990

Други (2)

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0500000

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

0,05 (+)

0,02  (*1)

 

0,01  (*1)

0500010

Ечемик

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,7

0,01  (*1)

0500020

Елда и други псевдозърнени култури

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0500030

Царевица

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0500040

Просо

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0500050

Овес

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0500060

Ориз

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0500070

Ръж

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,7

0,01  (*1)

0500080

Сорго

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0500090

Пшеница

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,7

0,01  (*1)

0500990

Други (2)

0,05 (+)

0,02  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0600000

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ, КАКАО И РАСТЕНИЯ ОТ СЕМЕЙСТВО РОЖКОВИ

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0610000

Чай

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0620000

Кафе на зърна

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0630000

Билкови настойки от

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0631000

а)

цветове

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0631010

Лайка

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0631020

Хибискус

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0631030

Роза

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0631040

Жасмин

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0631050

Липа

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0631990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0632000

б)

листа и стръкове

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0632010

Ягодови листа

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0632020

Ройбос

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0632030

Мате

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0632990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0633000

в)

корени

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0633010

Валериан

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0633020

Женшен

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0633990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0639000

г)

всички останали части на растението

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0640000

Какао на зърна

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0650000

Група Рожкови

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0700000

ХМЕЛ

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0800000

ПОДПРАВКИ

 

 

 

 

0810000

Подправки на семена

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810010

Анасон

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810020

Черен кимион

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810030

Целина

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810040

Кориандър

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810050

Кимион

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810060

Копър

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810070

Резене

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810080

Сминдух

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810090

Индийско орехче

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0810990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820000

Подправки, които представляват плодове на растения

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820010

Бахар/пимента

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820020

Съчуански/анасонов/японски пипер

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820030

Ким

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820040

Кардамон

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820050

Хвойна

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820060

Зърна от пипер (черен, зелен и бял)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820070

Ванилия

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820080

Тамаринд

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0820990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0830000

Подправки, които се получават от кората на растения

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0830010

Канела

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0830990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0840000

Подправки, които представляват корени и коренища

 

 

 

 

0840010

Сладък корен/гол сладник

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0840020

Джинджифил (10)

 

 

 

 

0840030

Куркума

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0840040

Хрян (11)

 

 

 

 

0840990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0850000

Подправки, които представляват пъпки

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0850010

Карамфил

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0850020

Каперси

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0850990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0860000

Подправки, които представляват плодници на растителни цветове

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0860010

Жълт минзухар

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0860990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0870000

Подправки, които представляват обвивки

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0870010

Обвивка на индийско орехче

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0870990

Други (2)

0,05 (+)

0,05  (*1)

0,1  (*1)

0,05  (*1)

0900000

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0900010

Захарно цвекло (корени)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0900020

Захарна тръстика

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0900030

Корени от цикория

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

0900990

Други (2)

0,05 (+)

0,01  (*1)

0,03  (*1)

0,01  (*1)

1000000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

(+)

 

(+)

 

1010000

Продукти от

(+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1011000

а)

свине

(+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1011010

Мускули

0,03 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1011020

Мазнини

0,4 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1011030

Черен дроб

1,5 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1011040

Бъбреци

1,5 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1011050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1,5 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1011990

Други (2)

1,5 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1012000

б)

говеда

(+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1012010

Мускули

0,04 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1012020

Мазнини

1 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1012030

Черен дроб

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1012040

Бъбреци

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1012050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1012990

Други (2)

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1013000

в)

овце

(+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1013010

Мускули

0,04 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1013020

Мазнини

1,5 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1013030

Черен дроб

4 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1013040

Бъбреци

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1013050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

4 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1013990

Други (2)

4 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1014000

г)

кози

(+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1014010

Мускули

0,04 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1014020

Мазнини

1,5 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1014030

Черен дроб

4 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1014040

Бъбреци

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1014050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

4 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1014990

Други (2)

4 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1015000

д)

еднокопитни

(+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1015010

Мускули

0,04 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1015020

Мазнини

1 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1015030

Черен дроб

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1015040

Бъбреци

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1015050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1015990

Други (2)

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1016000

е)

домашни птици

(+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1016010

Мускули

0,2 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1016020

Мазнини

0,7 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1016030

Черен дроб

0,6 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1016040

Бъбреци

0,7 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1016050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,7 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1016990

Други (2)

0,7 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1017000

ж)

други отглеждани в стопанства сухоземни животни

(+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1017010

Мускули

0,04 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1017020

Мазнини

1 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1017030

Черен дроб

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1017040

Бъбреци

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1017050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1017990

Други (2)

3 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1020000

Мляко

(+)

0,01  (*1)

0,01  (*1) (+)

0,03  (*1)

1020010

Краве

0,4 (+)

0,01  (*1)

0,01  (*1) (+)

0,03  (*1)

1020020

Овче

0,5 (+)

0,01  (*1)

0,01  (*1) (+)

0,03  (*1)

1020030

Козе

0,5 (+)

0,01  (*1)

0,01  (*1) (+)

0,03  (*1)

1020040

Кобилешко

0,4 (+)

0,01  (*1)

0,01  (*1) (+)

0,03  (*1)

1020990

Други (2)

0,4 (+)

0,01  (*1)

0,01  (*1) (+)

0,03  (*1)

1030000

Птичи яйца

0,15 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1030010

Кокоши

0,15 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1030020

Пачи

0,15 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1030030

Гъши

0,15 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1030040

Пъдпъдъчи

0,15 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1030990

Други (2)

0,15 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1040000

Мед и други пчелни продукти (7)

0,05  (*1) (+)

0,05  (*1)

0,05  (*1) (+)

0,05  (*1)

1050000

Земноводни и влечуги

0,2 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1060000

Сухоземни безгръбначни животни

0,2 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1070000

Диви сухоземни гръбначни животни

0,2 (+)

0,01  (*1)

0,02  (*1) (+)

0,03  (*1)

1100000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — РИБА, РИБНИ ПРОДУКТИ И ВСИЧКИ ДРУГИ МОРСКИ И СЛАДКОВОДНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ (8)

 

 

 

 

1200000

КУЛТУРИ ИЛИ ЧАСТИ ОТ ТЯХ, ИЗПОЛЗВАНИ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ФУРАЖИ ЗА ЖИВОТНИ (8)

 

 

 

 

1300000

ПРЕРАБОТЕНИ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ (9)

 

 

 

 

1,4-диметилнафтален (R) (F)

(R)

Определението за пестицидния остатък се различава за следните комбинации пестицид — кодов номер: 1,4-диметилнафтален — код 1000000, с изключение на 1040000: Сума на 1,4-диметилнафтален и неговия метаболит M23, свободен и конюгиран, изразена като 1,4-диметилнафтален

(F)

мастноразтворим

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за методите на анализ не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията взема предвид информацията, посочена в първото изречение, ако тя бъде подадена до 2 август 2024 г. г., а ако тази информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

1000000 ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

1010000 Продукти от

1011000 а) свине

1011010 Мускули

1011020 Мазнини

1011030 Черен дроб

1011040 Бъбреци

1011050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1011990 Други (2)

1012000 б) говеда

1012010 Мускули

1012020 Мазнини

1012030 Черен дроб

1012040 Бъбреци

1012050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1012990 Други (2)

1013000 в) овце

1013010 Мускули

1013020 Мазнини

1013030 Черен дроб

1013040 Бъбреци

1013050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1013990 Други (2)

1014000 г) кози

1014010 Мускули

1014020 Мазнини

1014030 Черен дроб

1014040 Бъбреци

1014050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1014990 Други (2)

1015000 д) еднокопитни

1015010 Мускули

1015020 Мазнини

1015030 Черен дроб

1015040 Бъбреци

1015050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1015990 Други (2)

1016000 е) домашни птици

1016010 Мускули

1016020 Мазнини

1016030 Черен дроб

1016040 Бъбреци

1016050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1016990 Други (2)

1017000 ж) други отглеждани в стопанства сухоземни животни

1017010 Мускули

1017020 Мазнини

1017030 Черен дроб

1017040 Бъбреци

1017050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1017990 Други (2)

1020000 Мляко

1020010 Краве

1020020 Овче

1020030 Козе

1020040 Кобилешко

1020990 Други (2)

1030000 Птичи яйца

1030010 Кокоши

1030020 Пачи

1030030 Гъши

1030040 Пъдпъдъчи

1030990 Други (2)

1040000 Мед и други пчелни продукти

1050000 Земноводни и влечуги

1060000 Сухоземни безгръбначни животни

1070000 Диви сухоземни гръбначни животни

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за изпитванията за наличие на остатъчни вещества и за естеството на остатъчните вещества в преработените продукти не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията взема предвид информацията, посочена в първото изречение, ако тя бъде подадена до 2 август 2024 г., а ако тази информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0211000 а) картофи

Съществуват доказателства че 1,4-диметилнафтален може да се съдържа по естествен път в някои съединения в растенията. Въз основа на наличните понастоящем данни от наблюдение МДГОВ се определя на 0,05 mg/kg до предоставянето на потвърждаващи допълнителни данни от наблюдение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията взема предвид тази информация ако тя бъде подадена до 2 август 2024 г., а ако тази информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0100000 ПЛОДОВЕ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ; ЧЕРУПКОВИ ПЛОДОВЕ

0110000 Цитрусови плодове

0110010 Грейпфрути

0110020 Портокали

0110030 Лимони

0110040 Сладки лимони

0110050 Мандарини

0110990 Други (2)

0120000 Черупкови плодове

0120010 Бадеми

0120020 Бразилски орехи

0120030 Кашу

0120040 Кестени

0120050 Кокосови орехи

0120060 Лешници

0120070 Орехи макадамия

0120080 Пеканови орехи

0120090 Ядки от пиния

0120100 Шамфъстък

0120110 Орехи

0120990 Други (2)

0130000 Семкови плодове

0130010 Ябълки

0130020 Круши

0130030 Дюли

0130040 Мушмули

0130050 Японско нефле/японски мушмули

0130990 Други (2)

0140000 Костилкови плодове

0140010 Кайсии

0140020 Череши (сладки)

0140030 Праскови

0140040 Сливи

0140990 Други (2)

0150000 Ягодоплодни култури

0151000 а) грозде

0151010 Трапезно грозде

0151020 Винено грозде

0152000 б) ягоди

0153000 в) храстови

0153010 Къпини

0153020 Полски къпини

0153030 Малини (червени и жълти)

0153990 Други (2)

0154000 г) други малки плодове и ягодоплодни култури

0154010 Боровинки

0154020 Червени боровинки

0154030 Френско грозде (черно, червено и бяло)

0154040 Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

0154050 Шипки

0154060 Черници (черни и бели)

0154070 Азаролски глог/средиземноморски мушмули

0154080 Плодове от черен бъз

0154990 Други (2)

0160000 Смесени плодове

0161000 a) с ядлива кора

0161010 Фурми

0161020 Смокини

0161030 Трапезни маслини

0161040 Кумквати

0161050 Карамболи

0161060 Райска ябълка

0161070 Ямболан/явайска слива

0161990 Други (2)

0162000 б) с неядлива кора, дребни

0162010 Киви (зелено, червено, жълто)

0162020 Личи

0162030 Пасионфрут/маракуя

0162040 Бодливи круши/кактусови плодове

0162050 Звездни ябълки

0162060 Виржинска хурма

0162990 Други (2)

0163000 в) с неядлива кора, едри

0163010 Авокадо

0163020 Банани

0163030 Манго

0163040 Папая

0163050 Нарове

0163060 Черимоя

0163070 Гуава

0163080 Ананаси

0163090 Плодове от хлебно дърво

0163100 Дуриан

0163110 Бодлива анона

0163990 Други (2)

0212000 б) тропични кореноплодни и грудкови зеленчуци

0212010 Корени от маниока

0212020 Сладки картофи

0212030 Игнами/индийски картофи

0212040 Корени от арарут

0212990 Други (2)

0213000 в) други кореноплодни и грудкови зеленчуци, с изключение на захарно цвекло

0213010 Червено цвекло

0213020 Моркови

0213030 Целина с едри глави

0213040 Хрян

0213050 Земна ябълка

0213060 Пащърнак

0213070 Магданоз на грудки

0213080 Репички

0213090 Козя брада

0213100 Жълта ряпа/брюква

0213110 Репи

0213990 Други (2)

0220000 Луковични зеленчуци

0220010 Чесън

0220020 Лук

0220030 Шалот/дребен лук

0220040 Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

0220990 Други (2)

0230000 Плодни зеленчуци

0231000 a) от семейства Solanaceae и Malvaceae

0231010 Домати

0231020 Сладки пиперки

0231030 Патладжани

0231040 Бамя

0231990 Други (2)

0232000 б) тиквови с ядлива кора

0232010 Краставици

0232020 Корнишони

0232030 Тиквички

0232990 Други (2)

0233000 в) кратункови растения с неядлива кора

0233010 Пъпеши

0233020 Тикви

0233030 Дини

0233990 Други (2)

0234000 г) сладка царевица

0239000 д) други плодни зеленчуци

0240000 Зеленчуци от род Brassica (с изключение на корени от тях и на бейби култури от същия род)

0241000 а) цветно зеле

0241010 Броколи

0241020 Карфиол

0241990 Други (2)

0242000 б) растения от рода Brassica на глави

0242010 Брюкселско зеле

0242020 Зеле

0242990 Други (2)

0243000 в) листни растения от рода Brassica

0243010 Китайско зеле

0243020 Къдраво зеле

0243990 Други (2)

0244000 г) алабаш

0250000 Листни зеленчуци, тревисти растения и ядливи цветя

0251000 а) марули и салатни растения

0251010 Полска салата/кълнова салата

0251020 Маруля

0251030 Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0251040 Кресон и други кълнове

0251050 Земен кресон

0251060 Рукола

0251070 Червен синап

0251080 Бейби култури ( в т.ч. растения от рода Brassica)

0251990 Други (2)

0252000 б) спанак и подобни листни зеленчуци

0252010 Спанак

0252020 Тученица

0252030 Листно цвекло/салатно цвекло

0252990 Други (2)

0253000 в) лозови листа и подобни видове

0254000 г) воден кресон

0255000 д) дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

0256000 е) тревисти растения и ядливи цветя

0256010 Кервел

0256020 Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

0256030 Листа от целина

0256040 Магданоз

0256050 Градински чай

0256060 Розмарин

0256070 Мащерка

0256080 Босилек и ядливи цветя

0256090 Дафинов лист

0256100 Градински пелин

0256990 Други (2)

0260000 Бобови

0260010 Фасул (с шушулки)

0260020 Фасул (без шушулки)

0260030 Грах (с шушулки)

0260040 Грах (без шушулки)

0260050 Леща

0260990 Други (2)

0270000 Стъблени зеленчуци

0270010 Аспержи

0270020 Артишок

0270030 Целина

0270040 Резене

0270050 Артишок/ангинарии/кардун

0270060 Праз

0270070 Ревен

0270080 Бамбукови филизи

0270090 Сърцевини от палмово дърво

0270990 Други (2)

0280000 Гъби, мъхове и лишеи

0280010 Култивирани гъби

0280020 Диворастящи гъби

0280990 Мъхове и лишеи

0290000 Водорасли и прокариотни организми

0300000 ВАРИВА

0300010 Фасул

0300020 Леща

0300030 Грах

0300040 Лупина

0300990 Други (2)

0400000 МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

0401000 Маслодайни семена

0401010 Ленено семе

0401020 Фъстъци

0401030 Маково семе

0401040 Сусамово семе

0401050 Слънчогледово семе

0401060 Семена от рапица

0401070 Соя

0401080 Семена от синап

0401090 Семена от памук

0401100 Тиквено семе

0401110 Семена от картам/шафранка/сафлор

0401120 Семена от пореч

0401130 Камелина

0401140 Конопено семе

0401150 Рициново семе

0401990 Други (2)

0402000 Маслодайни плодове

0402010 Маслини за производство на масло

0402020 Ядки от маслодайна палма

0402030 Плодове от маслодайна палма

0402040 Капок (растителен пух)

0402990 Други (2)

0500000 ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

0500010 Ечемик

0500020 Елда и други псевдозърнени култури

0500030 Царевица

0500040 Просо

0500050 Овес

0500060 Ориз

0500070 Ръж

0500080 Сорго

0500090 Пшеница

0500990 Други (2)

0600000 ЧАЙ КАФЕ БИЛКОВИ НАСТОЙКИ КАКАО И РАСТЕНИЯ ОТ СЕМЕЙСТВО РОЖКОВИ

0610000 Чай

0620000 Кафе на зърна

0630000 Билкови настойки от

0631000 а) цветове

0631010 Лайка

0631020 Хибискус

0631030 Роза

0631040 Жасмин

0631050 Липа

0631990 Други (2)

0632000 б) листа и стръкове

0632010 Ягодови листа

0632020 Ройбос

0632030 Мате

0632990 Други (2)

0633000 в) корени

0633010 Валериан

0633020 Женшен

0633990 Други (2)

0639000 г) всички останали части на растението

0640000 Какао на зърна

0650000 Група Рожкови

0700000 ХМЕЛ

0810000 Подправки на семена

0810010 Анасон

0810020 Черен кимион

0810030 Целина

0810040 Кориандър

0810050 Кимион

0810060 Копър

0810070 Резене

0810080 Сминдух

0810090 Индийско орехче

0810990 Други (2)

0820000 Подправки, които представляват плодове на растения

0820010 Бахар/пимента

0820020 Съчуански/анасонов/японски пипер

0820030 Ким

0820040 Кардамон

0820050 Хвойна 0820060 Зърна от пипер (черен,

зелен и бял)

0820070 Ванилия

0820080 Тамаринд

0820990 Други (2)

0830000 Подправки, които се получават от кората на растения

0830010 Канела

0830990 Други (2)

0840010 Сладък корен/гол сладник

0840030 Куркума

0840990 Други (2)

0850000 Подправки, които представляват пъпки

0850010 Карамфил

0850020 Каперси

0850990 Други (2)

0860000 Поправки, които представляват плодници на растителни цветове

0860010 Жълт минзухар

0860990 Други (2)

0870000 Подправки, които представляват обвивки

0870010 Обвивка на индийско орехче

0870990 Други (2)

0900000 ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

0900010 Захарно цвекло (корени)

0900020 Захарна тръстика

0900030 Корени от цикория

0900990 Други (2)

Сума на M4 и M6 (свободни и конюгирани), изразена като пиноксаден (R) (A)

(R)

Определението за пестицидния остатък се различава за следните комбинации пестицид — кодов номер: Сума на M4 и M6 (свободни и конюгирани), изразена като пиноксаден — код 1000000, с изключение на 1040000: M4 (свободен и конюгиран), изразен като пиноксаден

(A)

Референтните лаборатории на ЕС установиха, че референтният стандарт за метаболита M5 (конюгат на M4) не е наличен в търговската мрежа. При преразглеждането на МДГОВ Комисията взема предвид наличието в търговската мрежа на референтния стандарт, посочен в първото изречение към 2 август 2023 г., а ако този референтeн стандарт не е наличен в търговската мрежа до посочената дата — факта, че той не е наличен.

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за потвърдителните методи не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията взема предвид информацията, посочена в първото изречение, ако тя бъде подадена до 2 август 2024 г., а ако тази информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

1000000 ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

1010000 Продукти от

1011000 а) свине

1011010 Мускули

1011020 Мазнини

1011030 Черен дроб

1011040 Бъбреци

1011050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1011990 Други (2)

1012000 б) говеда

1012010 Мускули

1012020 Мазнини

1012030 Черен дроб

1012040 Бъбреци

1012050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1012990 Други (2)

1013000 в) овце

1013010 Мускули

1013020 Мазнини

1013030 Черен дроб

1013040 Бъбреци

1013050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1013990 Други (2)

1014000 г) кози

1014010 Мускули

1014020 Мазнини

1014030 Черен дроб

1014040 Бъбреци

1014050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1014990 Други (2)

1015000 д) еднокопитни

1015010 Мускули

1015020 Мазнини

1015030 Черен дроб

1015040 Бъбреци

1015050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1015990 Други (2)

1016000 е) домашни птици

1016010 Мускули

1016020 Мазнини

1016030 Черен дроб

1016040 Бъбреци

1016050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1016990 Други (2)

1017000 ж) други отглеждани в стопанства сухоземни животни

1017010 Мускули

1017020 Мазнини

1017030 Черен дроб

1017040 Бъбреци

1017050 Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

1017990 Други (2)

1020000 Мляко

1020010 Краве

1020020 Овче

1020030 Козе

1020040 Кобилешко

1020990 Други (2)

1030000 Птичи яйца

1030010 Кокоши

1030020 Пачи

1030030 Гъши

1030040 Пъдпъдъчи

1030990 Други (2)

1040000 Мед и други пчелни продукти

1050000 Земноводни и влечуги

1060000 Сухоземни безгръбначни животни

1070000 Диви сухоземни гръбначни животни

Валифеналат (R) (A)

(R)

Определението за пестицидния остатък се различава за следните комбинации пестицид — кодов номер: Валифеналат — код 1000000, с изключение на 1040000: Валифеналат и валифеналатова киселина (IR5839)

(A)

Референтните лаборатории на ЕС установиха, че референтният стандарт за валифеналатова киселина (IR5839) не е наличен в търговската мрежа. При преразглеждането на МДГОВ Комисията взема предвид наличието в търговската мрежа на референтния стандарт, посочен в първото изречение към 2 август 2023 г., а ако този референтeн стандарт не е наличен в търговската мрежа до посочената дата — факта, че той не е наличен.

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за изпитванията за наличие на остатъчни вещества не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията взема предвид информацията, посочена в първото изречение, ако тя бъде подадена до 2 август 2024 г., а ако тази информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0231010 Домати“

2)

в част А от приложение III се заличават колоните за 1,4-диметилнафтален, 8-хидроксихинолин, пиноксаден и валифеналат.


(*1)  Показва долната граница на аналитично определяне.

(1)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, вж. приложение I


РЕШЕНИЯ

2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/53


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/1347 НА СЪВЕТА

от 18 юли 2022 година

за назначаване на заместник-член, предложен от Федерална република Германия, в Комитета на регионите

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 305 от него,

като взе предвид Решение (ЕС) 2019/852 на Съвета от 21 май 2019 г. за определяне на състава на Комитета на регионите (1),

като взе предвид предложението на правителството на Германия,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 300, параграф 3 от Договора Комитетът на регионите се състои от представители на регионалните и местните власти, които или са на изборна длъжност в рамките на дадена регионална или местна власт, или носят политическа отговорност пред изборен орган.

(2)

На 10 декември 2019 г. Съветът прие Решение (ЕС) 2019/2157 (2) за назначаване на членовете и заместник-членовете на Комитета на регионите за периода от 26 януари 2020 г. до 25 януари 2025 г.

(3)

С изтичането на националния мандат, въз основа на който беше предложено назначаването на г-жа Karin HALSCH, се освободи едно място за заместник-член на Комитета на регионите.

(4)

Правителството на Германия предложи г-жа Melanie KÜHNEMANN-GRUNOW, представител на регионална власт, който заема изборна длъжност в рамките на регионална власт Mitglied des Abgeordnetenhauses von Berlin (член на парламента на Берлин), за заместник-член на Комитета на регионите за остатъка от мандата, а именно до 25 януари 2025 г.,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Г-жа Melanie KÜHNEMANN-GRUNOW, представител на регионална власт, който заема изборна длъжност, Mitglied des Abgeordnetenhauses von Berlin (член на парламента на Берлин), се назначава за заместник-член на Комитета на регионите за остатъка от мандата, а именно до 25 януари 2025 г.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 18 юли 2022 година.

За Съвета

Председател

Z. NEKULA


(1)  ОВ L 139, 27.5.2019 г., стр. 13.

(2)  Решение (ЕС) 2019/2157 на Съвета от 10 декември 2019 г. за назначаване на членовете и заместник-членовете на Комитета на регионите за периода от 26 януари 2020 г. до 25 януари 2025 г. (ОВ L 327, 17.12.2019 г., стр. 78).


2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/54


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/1348 НА СЪВЕТА

от 18 юли 2022 година

за назначаване на двама членове и двама заместник-членове, предложени от Федерална република Германия, в Комитета на регионите

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 305 от него,

като взе предвид Решение (ЕС) 2019/852 на Съвета от 21 май 2019 г. за определяне на състава на Комитета на регионите (1),

като взе предвид предложенията на правителството на Германия,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 300, параграф 3 от Договора Комитетът на регионите се състои от представители на регионалните и местните власти, които или са на изборна длъжност в рамките на дадена регионална или местна власт, или носят политическа отговорност пред изборен орган.

(2)

На 10 декември 2019 г. Съветът прие Решение (ЕС) 2019/2157 (2) за назначаване на членовете и заместник-членовете на Комитета на регионите за периода от 26 януари 2020 г. до 25 януари 2025 г.

(3)

С изтичането на националния мандат, въз основа на който беше предложено назначаването на г-жа XHelma KUHN-THEIS и г-жа Isolde RIES, се освободиха две места за членове на Комитета на регионите.

(4)

С изтичането на националния мандат, въз основа на който беше предложено назначаването на г-н Roland THEIS и г-н Reiner ZIMMER, се освободиха две места за заместник-членове на Комитета на регионите.

(5)

Правителството на Германия предложи следните представители на местни власти, които заемат изборна длъжност в рамките на местна власт, за членове на Комитета на регионите за остатъка от мандата, а именно до 25 януари 2025 г.: г-жа Helma KUHN-THEIS, Mitglied des Gemeinderates von Weiskirchen (член на общинския съвет на Weiskirchen), и г-жа Isolde RIES, Bürgermeisterin des Saarbrücker Bezirks West (кмет на район Западен Саарбрюкен).

(6)

Правителството на Германия предложи следните представители на регионални власти, които заемат изборна длъжност в рамките на регионална власт, за заместник-членове на Комитета на регионите за остатъка от мандата, а именно до 25 януари 2025 г.: г-н Damhat SISAMCI, Mitglied des Landtages des Saarlandes (член на парламента на провинция Саарланд), и г-н Roland THEIS, Mitglied des Landtages des Saarlandes (член на парламента на провинция Саарланд),

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Следните представители на регионални или местни власти, които заемат изборна длъжност, се назначават към Комитета на регионите за остатъка от мандата, а именно до 25 януари 2025 г.:

а)

за членове:

г-жа Helma KUHN-THEIS, Mitglied des Gemeinderates von Weiskirchen (член на общинския съвет на Weiskirchen) (промяна в длъжността),

г-жа Isolde RIES, Bürgermeisterin des Saarbrücker Bezirks West (кмет на област Западен Саарбрюкен) (промяна на длъжността),

и

б)

за заместник-членове:

г-н Damhat SISAMCI, Mitglied des Landtages des Saarlandes (член на парламента на провинция Саарланд),

г-н Roland THEIS, Mitglied des Landtages des Saarlandes (член на парламента на провинция Саарланд) (промяна в длъжността).

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Брюксел на 18 юли 2022 година.

За Съвета

Председател

Z. NEKULA


(1)  ОВ L 139, 27.5.2019 г., стр. 13.

(2)  Решение (ЕС) 2019/2157 на Съвета от 10 декември 2019 г. за назначаване на членовете и заместник-членовете на Комитета на регионите за периода от 26 януари 2020 г. до 25 януари 2025 г. (ОВ L 327, 17.12.2019 г., стр. 78).


2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/56


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/1349 НА КОМИСИЯТА

от 26 юли 2022 година година

за приемане на искане, подадено от Румъния по Директива (ЕС) 2016/797 на Европейския парламент и на Съвета, за неприлагане на точка 7.4.2.1 от приложението към Регламент (ЕС) 2016/919 по отношение на двадесет железопътни возила LEMA

(нотифицирано под номер C(2022) 5152)

(само текстът на румънски език е автентичен)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива (ЕС) 2016/797 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 г. относно оперативната съвместимост на железопътната система в рамките на Европейския съюз (1), и по-специално член 7, параграф 4 от нея,

като има предвид, че:

(1)

На 6 януари 2022 г. Румъния подаде до Комисията искане за неприлагане на точка 7.4.2.1 от приложението към Регламент (ЕС) 2016/919 на Комисията (2) („искането“), в която се предвижда някои нови железопътни возила да бъдат оборудвани с бордова Европейска система за управление на влаковете (ETCS) базова линия 3 по отношение на 20 новопроизведени локомотива LEMA 6 000 kW. Искането беше подадено на основание член 7, параграф 1, буква в) от Директива (ЕС) 2016/797.

(2)

На 25 февруари 2022 г. по искане на Комисията румънските органи предоставиха допълнителни обяснения, за да допълнят искането.

(3)

Информацията, предоставена от румънските органи, позволи на Комисията да извърши своя анализ на искането.

(4)

Точка 7.4.2.1 от приложението към Регламент (ЕС) 2016/919 има за цел да улесни оперативната съвместимост на подвижния състав в европейската мрежа чрез инсталиране на бордови ETCS. Някои области от единното европейско железопътно пространство обаче изостават от графика за въвеждане на ETCS в своята мрежа.

(5)

Флотът от 20 локомотива, посочен в искането, е предназначен за експлоатация в румънската мрежа, където понастоящем само 10 % от мрежата е оборудвана с ETCS по железопътната линия, докато системата PZB от клас B все още е необходима за експлоатация в румънската мрежа.

(6)

Поради въздействието на пандемията от COVID-19 производственият процес на системите за сигнализация се забавя и доставчикът на сигнализация не очаква проектът за прототип на ETCS базова линия 3 да бъде готов преди края на 2022 г. 20-те железопътни возила ще трябва да бъдат преоборудвани през 2023 г. до края на същата година.

(7)

Пандемията от COVID-19 оказа въздействие върху процеса на разработване и сертифициране на 20-те нови железопътни возила, посочени в искането. Инсталирането на ETCS базова линия 3 в 20-те локомотива, посочени в искането, би довело до допълнително забавяне от 12 месеца на тяхната наличност и доставка. Липсата на наличност на влаковете и последващата необходимост от преоборудване на флота от ETCS базова линия 2 към ETCS базова линия 3 биха имали значително икономическо въздействие.

(8)

Девет от локомотивите, посочени в искането, са обозначени с номера 91530480060-9, 91530480061-7, 91530480062-5, 91530480063-3, 91530480064-1, 91530480065-8, 91530480066-6, 91530480069-0 и 91530480070-8. Румънските органи следва да предоставят идентификационните номера на останалите 11 локомотива на по-късен етап при регистрацията им.

(9)

Производителят на железопътните возила се е ангажирал с план за инженеринг и инсталиране за модернизирането на железопътните возила — предмет на искането, с бордово оборудване на новата ETCS базова линия 3. Според последните предоставени графици модернизирането до базова линия 3 на ETCS се очаква да приключи до 31 декември 2023 г.

(10)

Разрешението на локомотивите, предмет на искането, преди инсталирането на ETCS базова линия 3, ще бъде валидно само за периода на валидност на настоящото решение за неприлагане.

(11)

Поради това Комисията счита, че условията, определени в член 7, параграф 1, буква в) и член 7, параграф 4 от Директива (ЕС) 2016/797, са изпълнени по отношение на 20-те железопътни возила, предмет на искането. Поради това искането, подадено от Румъния за неприлагане на точка 7.4.2.1 от приложението към Регламент (ЕС) 2016/919 по отношение на тези железопътни возила до 31 декември 2023 г., следва да бъде прието.

(12)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, посочен в член 51, параграф 1 от Директива (ЕС) 2016/797,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Искането, подадено от Румъния на 25 март 2021 г. до Комисията за неприлагане до 31 декември 2023 г. на точка 7.4.2.1 от приложението към Регламент (ЕС) 2016/919 за 20 нови локомотива LEMA 6 000 kW, се приема. Румънските органи трябва да информират Комисията за идентификационните номера на новите локомотиви, след като тези локомотиви бъдат регистрирани в румънската мрежа.

Член 2

Когато разпоредбите на настоящото решение се прилагат за разрешение за возило на някой от 20-те локомотива, посочени в член 1, това разрешение за возило е валидно до 31 декември 2023 г.

Член 3

Адресат на настоящото решение е Румъния.

То се прилага до 31 декември 2023 година.

Съставено в Брюксел на 26 юли 2022 година.

За Комисията

Adina VĂLEAN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 138, 26.5.2016 г., стр. 44.

(2)  Регламент (ЕС) 2016/919 на Комисията от 27 май 2016 г. относно техническата спецификация за оперативна съвместимост на подсистемите „Контрол, управление и сигнализация“ на железопътната система в Европейския съюз (ОВ L 158, 15.6.2016 г., стр. 1).


Поправки

2.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 202/58


Поправка на Регламент (ЕС) 2022/576 на Съвета от 8 април 2022 година за изменение на Регламент (ЕС) № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна

( Официален вестник на Европейския съюз L 111 от 8 април 2022 г. )

На страница 42 в приложение XXIII, в графа „Код по КН“

вместо:

„3920 20“

да се чете:

„3920 10“.