ISSN 1977-0618

Официален вестник

на Европейския съюз

L 218

European flag  

Издание на български език

Законодателство

Година 63
8 юли 2020 г.


Съдържание

 

II   Незаконодателни актове

Страница

 

 

РЕШЕНИЯ

 

*

Решение (ОВППС) 2020/979 на Съвета от 7 юли 2020 година в подкрепа на разработването на международно призната система за валидиране на управлението на оръжията и боеприпасите съгласно отворените международни стандарти

1

BG

Актовете, чиито заглавия се отпечатват с нормален шрифт, са актове по текущо управление на селскостопанската политика и имат кратък срок на действие.

Заглавията на всички останали актове се отпечатват с удебелен шрифт и се предшестват от звезда.


II Незаконодателни актове

РЕШЕНИЯ

8.7.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 218/1


РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2020/979 НА СЪВЕТА

от 7 юли 2020 година

в подкрепа на разработването на международно призната система за валидиране на управлението на оръжията и боеприпасите съгласно отворените международни стандарти

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1 и член 31, параграф 1 от него,

като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,

като има предвид, че:

(1)

На 19 ноември 2018 г. Съветът прие стратегията на ЕС срещу незаконните огнестрелни оръжия, малки оръжия и леки въоръжения и боеприпаси за тях, озаглавена „Гарантиране на сигурността на оръжията и защитата на гражданите“ („Стратегията на ЕС за МОЛВ“). Целта на стратегията на ЕС за МОЛВ е да направлява интегрирани, колективни и координирани европейски действия за предотвратяване и ограничаване на незаконното придобиване на МОЛВ и боеприпасите за тях от страна на терористи, престъпници и други неоправомощени лица, и за насърчаване на отчетността и отговорността, що се отнася до законната търговия с оръжия.

(2)

В Стратегията на ЕС за МОЛВ се отбелязва, че занижената сигурност на запасите е ключов фактор, който позволява отклоняването на оръжия и боеприпаси от законните към незаконните пазари. Съюзът и неговите държави членки се ангажират да помогнат на други държави да подобрят управлението и сигурността на поддържаните от държавата запаси чрез укрепване на националните законодателни и административни рамки и чрез укрепване на институции, които регулират законното предлагане и управлението на запасите от МОЛВ и боеприпаси за силите за сигурност и отбрана.

(3)

Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA) разработи стандарти и добри практики за управлението на малки оръжия и боеприпаси: международни технически насоки за боеприпасите (IATG) и Компендиума за модулно прилагане на контрол върху малките оръжия (MOSAIC), известен преди като Международни стандарти за контрол на малките оръжия (ISACS). Стратегията на ЕС за МОЛВ ангажира Съюза да насърчава и прилага стандарти и добри практики.

(4)

На 30 юни 2018 г. Третата конференция на ООН за преглед на напредъка по изпълнението на Програмата за действие на ООН срещу незаконните малки оръжия и леки въоръжения прие заключителен документ, в който държавите подновиха ангажимента си за предотвратяване и борба с отклоняването на малки оръжия и леки въоръжения. Държавите потвърдиха отново намерението си да удвоят усилията на национално равнище, за да осигурят безопасното, сигурно и ефективно управление на запасите от малки оръжия и леки въоръжения, съхранявани от правителствените въоръжени сили и от правителствените сили за сигурност, по-специално в ситуации на конфликт и след конфликт. Освен това държавите отчетоха значението на прилагането на съответните международни стандарти за укрепване на изпълнението на програмата за действие на ООН.

(5)

Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие потвърждава, че борбата с незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения е необходима за постигането на много от целите за устойчиво развитие, включително тези, свързани с мира, правосъдието и силните институции, намаляването на бедността, икономическия растеж, здравеопазването, равенството между половете и безопасните градове. Поради това в рамките на цел за устойчиво развитие 16.4 всички държави са поели ангажимент за значително намаляване на незаконните финансови и оръжейни потоци.

(6)

В програмата относно разоръжаването „Сигурност за нашето общо бъдеще“ (1), която беше представена на 24 май 2018 г., генералният секретар на ООН призова за предприемане на действия относно прекомерното натрупване на конвенционално оръжие и незаконната търговия с конвенционално оръжие, и призова за подпомагане на подходите на национално равнище по отношение на малките оръжия. Съюзът реши да подкрепи действие 22 от програмата „Обезопасяване на прекомерни или зле поддържани запаси“.

(7)

Женевският международен център за хуманитарно разминиране (GICHD) допринася за разработването, прегледа и утвърждаването на международните стандарти за борба срещу мините, а чрез своя Консултативен екип за управление на боеприпасите (AMAT) и за разработването, прегледа и разпространяването на международните технически насоки за боеприпасите (IATG). AMAT е част от GICHD. AMAT беше създаден в резултат на съвместна инициатива между GICHD и UNODA в отговор на спешната необходимост от подкрепа за държавите при безопасното, сигурно и ефективно управление на боеприпасите, в съответствие с IATG.

(8)

На 4 декември 2017 г. Общото събрание на ООН прие Резолюция 72/55 относно проблемите, произтичащи от натрупването на прекомерни запаси от конвенционални боеприпаси. Посочената резолюция подкрепя инициативи на международно, регионално и национално равнище, които хвърлят светлина върху подобряването на устойчивото управление на боеприпасите, включително чрез прилагането на IATG.

(9)

Съюзът и неговите държави членки са водещи донори за подпомагане на контрола върху малките оръжия и за развитие на цялостния капацитет, както и по-конкретно на капацитета за физическата сигурност и управлението на запасите. Въпреки че съществуват различни международни стандарти и насоки за управление на запасите, липсва стандартизирана и международно призната методология за извършване на независими оценки и валидиране на съответствието съгласно тези стандарти. Вследствие на това е трудно да се измери въздействието на предоставяната от Съюза помощ за сигурността на запасите от оръжия.

(10)

Международно призната методология за независимо валидиране на съответствието с международните стандарти за управление на оръжията ще позволи да се измери въздействието на помощта на Съюза за трети държави във връзка с управление на запасите от оръжия; освен това тя ще подпомогне оценката на риска в контекста на контрола на износа на оръжие и предоставянето на военна помощ.

(11)

Поради това следва Съюзът да подкрепи проект за установяване на осъществимостта на разработването на доброволна международно призната система за валидиране на управлението на оръжия и боеприпаси въз основата на открити международни стандарти,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   С оглед на осъществяването на Стратегията на ЕС срещу незаконните огнестрелни оръжия, малки оръжия и леки въоръжения и боеприпаси за тях, озаглавена „Гарантиране на сигурността на оръжията и защитата на гражданите“ („Стратегията на ЕС за МОЛВ“) и насърчаването на мира и сигурността, Съюзът подкрепя проект за изучаване доколко е осъществимо създаването на международно призната система за валидиране за валидирането на политики и практики за безопасното и сигурно управление на МОЛВ и боеприпаси.

Проектът се състои от два етапа, „етап I“ и „етап II“.

на етап I през първата година от изпълнението се предприема проучване за осъществимост за разработването на международно призната система за валидиране на управлението на оръжията и боеприпасите („AAMVS“) за проучване на възможностите за създаване на подходящи методологии и инструменти за оценка на риска и качеството;

При спазване на параграф 2, на етап II, въз основа на резултатите от проучването за осъществимост от етап I се разработва концепция за създаване на AMVS.

Описание на проекта е изложено в приложението.

2.   Съветът взима решение въз основа на резултата от проучването за осъществимост от етап I на проекта дали етап II на проекта да бъде изпълнен.

Член 2

1.   Върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност („Върховният представител“) отговаря за изпълнението на настоящото решение.

2.   Техническото изпълнение на проекта, посочен в член 1, се извършва от Женевския международен център за хуманитарно разминиране („GICHD“) и от неговата специализирана агенция, Консултативния екип за управление на боеприпасите („AMAT“).

3.   Секретариатът на GICHD изпълнява задачите си под отговорността на Върховния представител. За тази цел Върховният представител постига необходимите договорености с GICHD.

Член 3

1.   Референтната сума за изпълнението на финансирания от Съюза проект, посочен в член 1, е 1 642 109 EUR.

2.   Сумата, предназначена за етап I на проекта е 821 872 EUR. Оставащата сума от 820 237 EUR се използва, когато Съветът вземе решение за изпълнение на етап II на проекта.

3.   Разходите, финансирани чрез посочената в параграф 1 референтна сума, се управляват в съответствие с процедурите и правилата, приложими към общия бюджет на Съюза.

4.   Комисията упражнява надзор върху правилното управление на разходите, посочени в параграф 1. За тази цел тя сключва необходимото споразумение за финансиране с GICHD. В споразумението за финансиране се посочва, че GICHD осигурява видимост на приноса на Съюза, която съответства на неговия размер.

5.   Комисията полага усилия да сключи споразумението за финансиране, посочено в параграф 4, възможно най-скоро след влизането в сила на настоящото решение. Тя информира Съвета за всякакви трудности в хода на този процес, както и за датата на сключване на споразумението за финансиране.

Член 4

1.   Върховният представител докладва на Съвета за изпълнението на настоящото решение въз основа на редовни шестмесечни доклади, изготвяни от GICHD. Тези доклади служат за основа на оценката, извършвана от Съвета.

2.   Комисията докладва на Съвета за финансовите аспекти на проекта, посочен в член 1.

Член 5

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Настоящото решение изтича 14 месеца след датата на сключване на споразумението за финансиране, посочено в член 3, параграф 4, освен ако Съветът не реши да удължи срока на действие на решението, за да позволи изпълнението на етап II на проекта, или в случай, че няма постигнато споразумение в посочения период, шест месеца след датата на влизането му в сила.

Съставено в Брюксел 7 юли 2020 година.

За Съвета

Председател

M. ROTH


(1)  https://www.un.org/disarmament/publications/more/securing-our-common-future/


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРОЕКТ ЗА РАЗРАБОТВАНЕТО НА МЕЖДУНАРОДНО ПРИЗНАТА СИСТЕМА ЗА ВАЛИДИРАНЕ НА УПРАВЛЕНИЕТО НА ОРЪЖИЯТА И БОЕПРИПАСИТЕ ВЪЗ ОСНОВАТА НА ОТВОРЕНИТЕ МЕЖДУНАРОДНИ СТАНДАРТИ

1.   Обосновка за подкрепата по линия на ОВППС

Настоящият проект има за цел подобряване на сигурността и безопасността на запасите от малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) и боеприпаси чрез разработването на международно призната система, която да позволява независимо валидиране/сертифициране на доброволното спазване от държавите на отворени международни стандарти, с което да се демонстрира тяхната способност да се справят със случаи на отклоняване и случайни експлозии и да ги предотвратяват.

Отклоняването и незаконното разпространение на МОЛВ и боеприпаси подклажда престъпността, тероризма, въоръженото насилие и нестабилността, подкопава устойчивото развитие, доброто управление, законността и реда, както и достъпа до образование, здравеопазване, правосъдие и други граждански права. Наред с това незаконните МОЛВ могат да се използват за извършване или улесняване на тежки актове на основано на пола насилие. Отклоняването и незаконното разпространение на МОЛВ и боеприпаси имат потенциала да уронват мира и сигурността, като дестабилизират държави и общества и в крайна сметка цели региони. По този начин те подкопават напредъка към целите за устойчиво развитие (ЦУР), по-специално ЦУР 16 (Мир, справедливост и силни институции), но също така ЦУР 5 (Равенство между половете) и ЦУР 11 (Устойчиви градове и общности).

Безопасното, сигурно и устойчиво управление на националните запаси от МОЛВ и боеприпаси е от съществено значение за ограничаване на незаконното разпространение. Неефективното управление на запасите е основен фактор, който позволява оръжията и боеприпасите да бъдат отклонявани от законни към незаконни пазари. Управлението на запасите е особено несигурно в държави, които страдат от ожесточени конфликти или слаби институции и управленски структури. В такива ситуации подпомагането на безопасното, сигурно и устойчиво управление на запасите е от полза за отчетността и отговорността на националните органи с цел предотвратяване на отклоняването на МОЛВ и на боеприпаси, което от своя страна допринася за укрепване на стабилността, развитието и доброто управление.

Съюзът и неговите държави членки помагат на трети държави да подобрят управлението и сигурността на националните запаси чрез укрепване на националните законодателни и административни рамки и институции, които регламентират законните доставки на запасите от МОЛВ и боеприпаси за силите за сигурност и отбрана и управлението на същите запаси. Ефектът от тази помощ обаче е труден за измерване. Понастоящем не съществува международен механизъм, който да позволява на трети държави да демонстрират тяхното съответствие с нормативните изисквания и с техническите стандарти и стандартите за управление. Това може да бъде проблематично за държавите, които са инвестирали в подобряването на политиките и практиките си за управление на МОЛВ и боеприпаси, но които не успяват да спечелят доверието на международните партньори поради предишни случаи на отклоняване и на лошо управление и сигурност на запасите.

Макар да съществуват различни международни стандарти, насоки и най-добри практики за управление и сигурност на запасите, няма стандартизирана и международно призната методология за извършване на независими оценки и валидиране на съответствието с тези стандарти. В много сектори — както промишлени, така и държавни — с цел да се демонстрират качеството, безопасността и сигурността на изделията и услугите и спазването на международните норми, е необходима някаква форма на гаранция, която налага сертифициране или валидиране. Издаването на сертификати, управлявани от Международната организация по стандартизация (ISO), е добре познат пример. Същият метод може да се прилага за безопасното и сигурно управление на запасите от МОЛВ и боеприпаси.

Система за сертифициране или валидиране би позволила на държава, която е инвестирала в управлението и сигурността на запасите, доброволно да демонстрира, че нейната система за управление на МОЛВ и боеприпаси (т.е. политики и практики) отговаря на международно признатите стандарти. Доброволното сертифициране на националните политики и практики би показало, че са предприети действия във връзка с рисковете от случайна експлозия и отклоняване и те са били смекчени поради прилагане на отворени международни стандарти, което е било независимо верифицирано. Освен това гаранцията би внушила доверие у местните общности, както и сред регионалните и международните партньори, в способността на държавата да управлява и администрира запасите си, без да е необходимо държавата да разкрива информация относно характера и размера на своите запаси от МОЛВ и боеприпаси. Сертифициране би могло да се използва за ориентир и при извършването на оценки на риска от отклоняване, които се осъществяват от държави доставчици на оръжие, в контекста на контрола върху износа на оръжие (например посочените в член 11 от Договора за търговията с оръжие (ДТО) и критерий 7 от Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета (1)).

Нещо повече, по отношение на сътрудничеството и помощта в областта на контрола върху МОЛВ и боеприпасите, валидирането и сертифицирането могат да служат като насока при вземането на решения за програмиране и да бъде ориентир за оценки на въздействието във връзка с предишни дейности по подпомагане.

Настоящият проект има значение и в контекста на текущата работа на групата от правителствени експерти, която разглежда проблеми, произтичащи от натрупването на излишък от запаси на конвенционални боеприпаси, в отговор на приетата през декември 2017 г. Резолюция 72/55 на Общото събрание на ООН.

2.   Въведение

Настоящият проект ще проучи възможността за създаване на международно призната система за валидиране/сертифициране на политиките и практиките за управление на МОЛВ и боеприпаси. Налице е риск от отклоняване на МОЛВ и боеприпаси към неоправомощени субекти по цялата верига на доставки: от производството през трансфера (износ, транзит и внос) до натрупването на запаси (съхранение и оползотворяване) и освобождаването от тях (трансфер и унищожаване). Запасите от боеприпаси пораждат и риск от случайни експлозии, особено по време на съхранение, но потенциално и по други звена от веригата за доставки на запаси. Преодоляването на тези предизвикателства е отговорност на държавите и изисква комплексен подход в рамките на целия жизнен цикъл, в съответствие с националните и международните норми и мерки (включително, но не само, международните технически насоки за боеприпасите (IATG), Компендиума за модулно прилагане на контрол върху малките оръжия (MOSAIC), най-добрите практики, издадени от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОИСР) и публикацията на Организацията на Северноатлантическия договор относно съюзническото съхранение и превоз на боеприпаси (NATO-AASTP).

Основната цел на настоящия проект е да се подпомогне създаването на политики и практики за безопасно, сигурно и устойчиво управление на МОЛВ и боеприпаси в държави, в които се наблюдават случаи на отклоняване и случайни експлозии. По-конкретно проектът ще генерира и анализира варианти за международно признато валидиране/сертифициране на политики и практики за безопасно и сигурно управление на МОЛВ и боеприпаси по цялата верига на доставки. Проектът ще подпомогне разработването на система, която ще позволи на държавите доброволно да демонстрират чрез независима оценка, че тези въпроси са били решени и че техните практики и политики в областта на управлението на оръжията съответстват на отворените международни стандарти.

Настоящият проект подпомага изпълнението на стратегията на ЕС срещу незаконните огнестрелни оръжия, малки оръжия и леки въоръжения и боеприпасите за тях (Стратегия на ЕС за МОЛВ). Той има за цел да укрепи капацитета на държавите бенефициери в прилагането на Програмата за действие на ООН, Международния инструмент за проследяване (ITI), ДТО, Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие (по-специално цели 16 (подцел 16.4), 5 и 11), както и програмата на генералния секретар на ООН за разоръжаването (Действие 22: Разоръжаване, което спасява живот, 2018 г.). Изпълнението на проекта ще увеличи прозрачността и отчетността в управлението и администрирането на конвенционалните оръжия и боеприпасите в съответствие с добрите международни практики, между които IATG, MOSAIC, Насоките на ОИСР и NATO-AASTP. В рамките на проекта ще бъдат отчетени и констатациите и усилията на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването във връзка с чувствителни от гледна точка на пола оръжия и боеприпаси.

3.   Резултат от проекта и основни цели

Общата цел на настоящия проект е подобряването на сигурността и безопасността на запасите от МОЛВ и боеприпаси в световен мащаб чрез разработването на международно призната система, която да позволи независимо валидиране/сертифициране на спазването на отворените международни стандарти за управление на националните запаси от малки оръжия и боеприпаси.

Очакванията са резултатът от проекта да бъде в полза на трети държави (държави извън ЕС), срещащи трудности с безопасното и сигурно управление на оръжия и боеприпаси, довели до отклоняване на оръжия и нежелани експлозии.

За прегледност настоящото предложение ще се позовава на международно признати системи за валидиране на управлението на оръжията и боеприпасите в съответствие с отворените международни стандарти, като системите за валидиране на управлението на оръжията и боеприпасите или AAMVS.

За постигането на този резултат проектът има следните основни цели:

а)

да се проведе проучване за осъществимост относно вариантите за разработване на система за валидиране на управлението на боеприпасите чрез изготвяне на подходяща методология и инструменти за оценка на риска и качеството;

б)

въз основа на резултатите от цел а) да се разработи концепция и план за действие за международно призната система за валидиране на управлението на боеприпасите с цел предотвратяване на отклоняването и случайните експлозии в запаси от оръжия и боеприпаси.

4.   Описание на проекта

Поради липсата на яснота относно международните пътувания в контекста на пандемията от COVID-19 и желанието за намаляване на пътуванията с въздушен транспорт с оглед на изменението на климата, когато е възможно и осъществимо, изпълнителят ще проучи варианти за провеждане на заседания, които не изискват пътуване (по въздух).

Етап I: Оценка на осъществимостта на международно призната система за валидиране на управлението на оръжията и боеприпасите (AAMVS).

4.1.   Консолидиране на проекта

Цел: разработването на цялостен план за изпълнение на проекта в сътрудничество с ЕСВД и партньорите, разработването на обхват на проучването за осъществимост, включително методология и подбирането на интервюта с основните заинтересовани страни, създаването на експертна работна група, която да подкрепя и да прави преглед на проучването за осъществимост, и да повишава осведомеността за проекта.

Дейности: Специфичните дейности за постигане на тази цел, които следва да се проведат през първите два месеца на проекта, включват:

1.

Изготвяне на план на проекта (година 1, месец 1): консултации с основния екип на проекта за финализиране на планирането/графиците на проекта, отговорностите, както и обхвата и методологията на проучването за осъществимост.

2.

Създаване на експертна работна група (година 1, месец 1): определяне на подходящи експерти (максимум 10 човека) и изпращането на покани към тях да се присъединят към експертната работна група. Експертната работна група ще бъде съставена от практикуващи специалисти (с експертен опит в управлението на запасите от оръжия, извършването на национални оценки на управлението на оръжия и боеприпаси, акредитирането и сертифицирането, в областта на контрола върху оръжията, производители на МОЛВ и боеприпаси). Тя ще предоставя текуща подкрепа и ще прави експертен преглед на проучването за осъществимост и последващото разработване на методологията за валидиране. Проектният екип ще предприеме необходимите стъпки, за да гарантира, че аспектите на пола и многообразието са взети предвид при съставянето на експертната работна група.

3.

Въвеждащ семинар (година 1, месец 2): организирането на еднодневен семинар в Женева с участието на 20 основни заинтересовани страни (включително основния проектен екип, представители на ЕС/ЕСВД, експертната работна група и представители на партньорите), на който да се представят обхватът и методологията на проучването за осъществимост и да се даде начало на проекта. Семинарът ще бъде организиран и проведен при отчитане на аспектите на пола и многообразието.

Резултати: Изготвянето на проектен план, споразумение за обхвата на проекта, създаване на експертната работна група, повишаване на осведомеността за проекта, изготвяне на обобщаващ доклад от въвеждащия семинар.

4.2.   Предварителен анализ

Цел: извършване на предварителен анализ, за да се придобие по-добра представа за необходимостта от разработване на AAMVS. Това ще бъде първият междинен етап на проекта. Ако по време на тази оценка не бъде направено непреодолимо възражение, проектът ще продължи с пълното проучване за осъществимост.

Дейности: специфичните дейности, които следва да се проведат през първите пет месеца на проекта, включват:

1.

Документно проучване (година 1, месеци 2—5): съпоставяне и преглед на съответната литература, инструменти, насоки, процедури и отворени стандарти относно управлението на запасите от оръжия и боеприпаси и извършване на преглед на съответните международни механизми за валидиране и сертифициране.

2.

Интервюта с основните заинтересовани страни (година 1, месеци 2—5): разработване на методология за интервюта с основните заинтересовани страни и използване на тази методология за провеждане на интервюта със съответните специалисти по политиките, за да се придобие представа за необходимостта и готовността за разработване на AAMVS. Интервютата с основните заинтересовани страни ще се провеждат чрез телекомуникационна връзка и на място във Виена, Брюксел и Ню Йорк, както и в рамките на съответните срещи/конференции (напр. симпозиума на Многонационалната група по малките оръжия и боеприпасите (MSAG); заседанията на държавите, участващи в Програмата за действие на ООН, Общото събрание на ООН, Конференцията на държавите — страни по ДТО, и различни регионални срещи). Интервютата с основните заинтересовани страни ще бъдат подбрани при отчитане на аспектите на пола и многообразието.

3.

Предварителен доклад (година 1, месеци 4—5): въз основа на документното проучване и на интервютата с основните заинтересовани страни ще бъде изготвен доклад, в който да се обясни необходимостта от създаване на AAMVS. В доклада ще се посочва ясно дали да продължи проучването за осъществимост и, при положителен отговор, ще се очертае обхватът на проучването.

Резултати: документно проучване, методология и анализ на интервютата с основните заинтересовани страни, информационен документ относно разработването на AAMVS.

4.3.   Проучване за осъществимост

Цел: оценяване на осъществимостта и на възможностите за разработване на AAMVS чрез изготвяне на подходящи методологии и инструменти за оценка на риска и качеството. Проучването за осъществимост ще се ръководи от следните седем въпроса, отнасящи се до създаването на AAMVS:

Осъществима ли е системата от техническа и оперативна гледна точка?

Осъществима ли е системата от правна гледна точка?

Осъществима ли е системата от икономическа/търговска гледна точка?

Осъществима ли е системата от политическа гледна точка?

Осъществима ли е системата от гледна точка на военната сигурност?

Осъществима ли е системата от гледна точка на безопасността и сигурността на общността?

Осъществима ли е системата в разумен срок?

Дейности: специфичните дейности за постигане на тези резултати, които следва да се проведат през първите дванадесет месеца на проекта, включват:

1.

Експертни семинари (година 1, месеци 5—11): ще бъдат проведени три работни семинара с участието на максимум десетте члена на експертната работна група, които ще обсъдят и разработят проучването за осъществимост. Първите два семинара ще се проведат във виртуална среда, а третият ще бъде двудневна среща в Женева. Първият семинар ще бъде посветен на прегледа на констатациите от предварителния доклад и на определянето на контурите на проучването за осъществимост. Вторият семинар ще бъде посветен на разглеждането на техническите и оперативните аспекти на създаването на AAMVS. През първия ден от третия семинар вниманието ще се насочи към правните и икономическите аспекти на тази система, както и сроковете за системата, докато през втория ден от третия семинар ще се направи преглед на проучването за осъществимост като цяло. Семинарите ще бъдат организирани и проведени при отчитане на аспектите на пола и многообразието.

2.

Доклади от експертните семинари (година 1, месеци 5—11): след всеки семинар ще бъде изготвен доклад за семинара, който ще бъде изпратен на участниците от експертната работна група и ЕСВД. В докладите ще се прави обобщение на основните обсъждания, като се подчертаят точките на сближаване и различията.

3.

Доклад за осъществимост (година 1, месеци 11—12): доклад, представящ възможностите за разработване на AAMVS, чрез разработване на подходящи методологии и инструменти за оценка на риска и качеството.

Резултати: експертни семинари и доклади, както и доклад за осъществимостта, очертаващ вариантите за международна система за валидиране/сертифициране на управлението на запасите от оръжия и боеприпаси.

4.4.   Годишни заседания относно валидирането/сертифицирането на запасите от оръжия и боеприпаси

Цел: повишаване на осведомеността за проекта, представяне на информация за напредъка на проекта и споделяне на опит сред държавите — членки на Съюза и партньорите относно съществуващите международни методологии и системи за валидиране/сертифициране.

Дейности: до две еднодневни заседания (в края съответно на първата и втората година от проекта). Заседанията ще се проведат в Брюксел и целта им ще бъде да съберат заинтересованите страни, включително държавите — членки на Съюза, и представители на ЕСВД и на Комисията, и съответните партньори, за да се повиши осведомеността за проекта и да се представят проучването за осъществимост (приключване на етап I) и методологията и инструментите за оценка на риска и качеството (приключване на етап II).

Първото годишно заседание ще бъде вторият междинен етап на проекта.

Резултати: обмени на информация между заинтересованите страни относно мерките за предотвратяване и справяне с пренасочването; доклад от заседанието.

Съветът ще разгледа проучването за осъществимост, изготвено в резултат на етап I, и ще вземе решение дали да продължи с проекта и да изпълни етап II. Срокът на проекта ще изтече след 14 месеца, освен ако Съветът вземе решение да го удължи, за да позволи изпълнението на етап II. Като се определя изтичане на срока след 14 месеца, а не след 12 месеца, на Съвета се дава достатъчно време да разгледа резултата от проучването за осъществимост.

Етап II: Разработване на план за създаване на система за валидиране на управлението на оръжията и боеприпасите (AAMVS).

4.5.   Разработване на методология, инструменти и ресурси за валидиране/сертифициране

Цел: по-голямата част от етап II ще бъде посветена на разработване на концепция и на план за развитие във връзка със създаването на AAMVS.

Забележка 1: Изпълнението на етап II зависи от приемането на ново решение на Съвета за удължаване на проекта въз основа на резултатите от проучването за осъществимост (етап I).

Дейности: специфичните дейности за постигане на тези резултати, които следва да се проведат през втората година на изпълнение на проекта, включват:

Проектен план по етап II (година 2, месец 1): консултации с основния проектен екип с цел приключване на етап II що се отнася до планирането/сроковете, отговорностите, сътрудничеството, обхвата на техническата помощ (т.е. регионални семинари и пилотни посещения за оценка/валидиране на методологията за изпитване).

Семинар за планиране по етап II (година 2, месец 2): организирането на еднодневен семинар в Женева с участието на 20 основни заинтересовани страни (включително основния проектен екип, представители на международни органи по стандартизация, представители на сертифициращите органи, представители на ЕС/ЕСВД, експертната работна група, както и представители на партньорите) с цел да се постигне съгласие относно обхвата и съдържанието на AAMVS.

Експертни семинари за разработване на методология (година 2, месеци 3—8): три семинара с участието на експертната работна група и на експерти по сертифициране и акредитиране на международни стандарти с цел обсъждане и изготвяне на проектоплан за разработване на AAMVS. Два от семинарите ще се проведат във виртуална среда, а третият ще бъде еднодневна среща в Женева.

Семинар за валидиране (година 2, месец 9): еднодневен семинар за валидиране в Женева с 20 участници, който ще даде възможност на проектния екип, експертната работна група и експертите по сертифициране и акредитиране на международни стандарти да представят плана за разработване на AAMVS. Този семинар не само ще позволи да се повиши осведомеността относно ползите и условията на AAMVS, но също така ще даде възможност да се определят конкретни стъпки, които да бъдат предприети, за да се гарантира разработването и прилагането на AAMVS. Семинарът ще бъде организиран и проведен при надлежно отчитане на аспектите на пола и многообразието.

Финализиране на плана за разработване на AAMVS и определяне на следващите стъпки (година 2, месеци 10—12): изменение на плана въз основа на обратната информация от семинара за валидиране и публикуването на плана за разработване.

Резултати: установяване на план за разработването на AAMVS.

5.   Наблюдение и оценка на проекта

Цел: представяне на междинна и окончателна оценка на дейностите по проекта, за да се гарантира, че проектът е постигнал своите цели и че разходите по него са в съответствие с договорения бюджет.

Дейности: проектът ще включва както вътрешен мониторинг, така и външна оценка.

Съветът ще бъде редовно информиран за напредъка по изпълнението на проекта.

Вътрешен мониторинг: въз основа на основаната на резултатите система за управление, която се прилага в рамките на консултативния екип относно управлението на боеприпасите (AMAT) и се подкрепя от основния персонал на проекта.

Външна оценка: в сътрудничество със Съвета, ангажиране на външен екип за оценка (т.е. независими консултанти, които не работят за Женевския международен център за хуманитарно разминиране (GICHD) или за Съюза по време на изпълнението на проекта), който ще направи междинен преглед и окончателна оценка на проекта.

Междинният преглед и окончателната оценка ще бъдат направени в Брюксел, успоредно с годишните заседания ако това бъде възможно (вж. 4.4). Междинният преглед ще бъде осъществен под формата на двудневен семинар с участието на ЕСВД, представители на държавите — членки на Съюза, и на партньорите. Окончателната оценка ще бъде направена на двудневно заседание с присъствието на ЕСВД, на представители на държавите — членки на Съюза, както и на представители на партньорите.

Проектът ще включва финансов одит в съответствие с изискванията на Съюза.

Резултати: доклад за оценка на въздействието на проекта; финансов одит.

6.   Изпълнителни агенции и партньорства

GICHD чрез AMAT е водещата изпълнителна агенция за проекта. По-конкретно AMAT ще ръководи проучването за осъществимост (етап I) и ще работи със съответните партньори за разработване на концепция за методология и инструменти за оценка (етап II).

Предложенията за допълнителни партньори, чието участие ще бъде от структурен характер за изпълнението на проекта, ще се представят на работна група „Неразпространение“ (CONOP) за одобрение. Потенциалните партньори включват например Small Arms Survey (SAS), Conflict Armament Research (CAR) и Golden West Humanitarian Foundation (GWHF). Под ръководството на AMAT SAS и CAR ще допринесат към проекта със своите значителни знания и експертен опит по отношение на всички аспекти на отклоняването, управлението на веригата на доставки и контрола върху износа (ДТО и Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета). GWHF ще се ангажира да подкрепя вътрешните ресурси на AMAT с техническа помощ при разработването и прилагането на критериите за оценка/валидиране.

За да се гарантира, че резултатите от проекта са с най-високо качество, ще се търсят оперативни партньорства с организации, специализирани в оценяването на рисковете, способностите и анализите, свързани с боеприпасите и управлението на оръжията, включително представители на военни организации, включително Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) и Многонационалната група по малките оръжия и боеприпасите (MSAG), както и с организации, специализирани в разработването на сертифициране на стандартите за управление и свързаната с това акредитация. AMAT ще се свърже също така с текущи финансирани от Съюза проекти в областта на контрола на МОЛВ и на физическата сигурност и управлението на запасите като SEESAC, iTrace и проекта за физическа сигурност и управление на запасите в Сахел с цел обмяна на опит относно извлечените поуки.

7.   Продължителност и евентуални следващи стъпки

Продължителността на проекта е предвидена за 24 месеца. Първоначалното решение на Съвета ще изтече след 14 месеца, и по този начин срокът на действие на проекта ще изтече след 14 месеца, освен ако Съветът не реши да удължи срока на действие на проекта. Дейностите по етап I на проекта следва да приключат през първата година от изпълнението. Съветът ще бъде приканен да вземе решение относно удължаването на срока преди изтичането на първоначалното решение.

8.   Видимост на ЕС

От GICHD/AMAT ще се изисква да предприемат всички необходими мерки за огласяването на факта, че този проект е финансиран от Съюза, в съответствие с публикуваните от Европейската комисия Изисквания за комуникацията и публичността при външните дейности на Европейския съюз от 2018 г. Подкрепата от Съюза ще се отбелязва и в покани и в други документи, които се разпространяват сред участниците в различните мероприятия. GICHD/AMAT ще гарантират, че при възможност Съюзът ще бъде представляван в мероприятия, получили подкрепа съгласно настоящото решение.


(1)  Обща позиция 2008/944/ОВППС на Съвета от 8 декември 2008 г. определяща общи правила за режим на контрол върху износа на военни технологии и оборудване (OВ L 335, 13.12.2008 г., стp. 99).