|
ISSN 1977-0618 |
||
|
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104 |
|
|
||
|
Издание на български език |
Законодателство |
Година 59 |
|
Съдържание |
|
II Незаконодателни актове |
Страница |
|
|
|
МЕЖДУНАРОДНИ СПОРАЗУМЕНИЯ |
|
|
|
* |
||
|
|
|
||
|
|
|
РЕГЛАМЕНТИ |
|
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
|
||
|
|
|
РЕШЕНИЯ |
|
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
* |
||
|
|
* |
Решение (ЕС) 2016/611 на Комисията от 15 април 2016 година относно референтния документ за най-добра практика за управление по околна среда, секторни показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения за сектора на туризма съгласно Регламент (ЕО) № 1221/2009 относно доброволното участие на организации в Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS) (нотифицирано под номер С(2016) 2137) ( 1 ) |
|
|
|
|
|
(1) Текст от значение за ЕИП |
|
BG |
Актовете, чиито заглавия се отпечатват с нормален шрифт, са актове по текущо управление на селскостопанската политика и имат кратък срок на действие. Заглавията на всички останали актове се отпечатват с удебелен шрифт и се предшестват от звезда. |
II Незаконодателни актове
МЕЖДУНАРОДНИ СПОРАЗУМЕНИЯ
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/1 |
РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2016/602 НА СЪВЕТА
от 23 март 2016 година
за подписване и сключване на Споразумението за участие между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария относно участието на Конфедерация Швейцария в консултативната мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine)
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 37 от него, във връзка с член 218, параграфи 5 и 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,
като има предвид, че:
|
(1) |
Съгласно член 10, параграф 4 от Решение 2014/486/ОВППС на Съвета (1) подробните условия за участието на трети държави са предмет на споразумения, които се сключват в съответствие с член 37 от Договора за Европейския съюз. |
|
(2) |
На 7 декември 2015 г. Съветът прие решение за разрешаване на започването на преговори за Споразумение за участие между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария относно участието на Конфедерация Швейцария в консултативната мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine) („споразумението“). |
|
(3) |
Споразумението следва да бъде одобрено, |
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Споразумението за участие между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария относно участието на Конфедерация Швейцария в консултативната мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine) се одобрява от името на Съюза.
Текстът на споразумението е приложен към настоящото решение.
Член 2
Председателят на Съвета е оправомощен да посочи лицето(ата), упълномощено(и) да подпише(ат) споразумението, така че да бъде обвързан Съюзът.
Член 3
Председателят на Съвета извършва от името на Съюза нотификацията, предвидена в член 9, параграф 1 от споразумението.
Член 4
Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.
Съставено в Брюксел на 23 март 2016 година.
За Съвета
Председател
A.G. KOENDERS
(1) Решение 2014/486/ОВППС на Съвета от 22 юли 2014 г. относно консултативна мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine) (ОВ L 217, 23.7.2014 г., стр. 42).
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/3 |
ПРЕВОД
СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА УЧАСТИЕ
между Европейския съюз и Конфедерация Швейцария относно участието на Конфедерация Швейцария в консултативната мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine)
ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ („ЕС“ или „Съюзът“),
от една страна, и
КОНФЕДЕРАЦИЯ ШВЕЙЦАРИЯ,
от друга страна,
наричани по-нататък„страните“,
КАТО ВЗЕМАТ ПРЕДВИД
Решение 2014/486/ОВППС на Съвета от 22 юли 2014 г. относно консултативна мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine) (1),
Решение (ОВППС) 2015/956 на Комитета по политика и сигурност от 17 юни 2015 г. относно създаването на Комитет на участващите държави за консултативната мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine) (EUAM Ukraine/1/2015) (2),
Решение (ОВППС) 2015/1965 на Комитета по политика и сигурност от 27 октомври 2015 г. относно приемането на приноса на Швейцария към консултативната мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine) (EUAM Ukraine/4/2015) (3),
Споразумение между Европейския съюз и Украйна относно статута на консултативната мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine) (4) („Споразумение за статута на мисията“),
СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:
Член 1
Участие в мисията
1. Конфедерация Швейцария участва в консултативната мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна („EUAM Ukraine“) в съответствие с Решение № 2014/486/ОВППС на Съвета и всяко друго решение, с което Съветът на Европейския съюз решава да удължи срока на EUAM Ukraine, както и настоящото споразумение и всички необходими договорености за изпълнение съгласно член 6 от настоящото споразумение.
2. Приносът на Конфедерация Швейцария към EUAM Ukraine не засяга независимостта на Съюза при вземането на решения. Съюзът информира Конфедерация Швейцария своевременно за всяка промяна или изменение по отношение на EUAM Ukraine и по-специално за документите, посочени в параграф 3.
3. Конфедерация Швейцария прави необходимото швейцарският персонал, участващ в EUAM Ukraine, да поеме изпълнението на мисията си в съответствие с:
|
— |
Решение 2014/486/ОВППС и негови последващи изменения; |
|
— |
плана на мисията; |
|
— |
мерките за изпълнение. |
4. Командированият от Конфедерация Швейцария към мисията персонал изпълнява задълженията си и се ръководи в действията си единствено от интересите на EUAM Ukraine.
5. Конфедерация Швейцария информира своевременно ръководителя на мисията за всяка промяна, свързана с участието и приноса ѝ към мисията.
Член 2
Статут на персонала
1. Статутът на персонала, предоставен на EUAM Ukraine от Конфедерация Швейцария, се урежда със Споразумението за статута на мисията.
2. Без да се засяга Споразумението за статута на мисията, Конфедерация Швейцария упражнява юрисдикция над своя персонал, участващ в EUAM Ukraine.
3. Конфедерация Швейцария е длъжна да разгледа всички претенции, свързани с участието в EUAM Ukraine, които са предявени от член на нейния персонал или се отнасят до него. Конфедерация Швейцария отговаря за предприемането на всякакви действия, по-специално от правно или дисциплинарно естество, срещу който и да е член на персонала си в съответствие със своите законови и подзаконови разпоредби.
4. Страните се договарят да не предявяват, освен когато произтичат от договор, претенции една срещу друга във връзка с щета, загуба или унищожаване на активи, притежавани или използвани от някоя от страните, настъпили при изпълнение на задълженията им във връзка с дейностите по настоящото споразумение, освен в случаите на груба небрежност или умишлено неправомерно поведение.
5. Конфедерация Швейцария се задължава при подписването на настоящото споразумение да направи декларация за отказ от претенции срещу която и да е от държавите, участващи в EUAM Ukraine.
6. Съюзът се задължава да осигури при подписването на настоящото споразумение държавите-членки да направят декларация за отказ от претенции във връзка с участието на Конфедерация Швейцария в EUAM Ukraine.
Член 3
Класифицирана информация
В рамките на EUAM Ukraine се прилага сключеното между страните Споразумение относно процедурите за сигурност при обмена на класифицирана информация (5).
Член 4
Командна верига
1. Швейцарският персонал, участващ в EUAM Ukraine, остава под пълното командване на своите национални органи.
2. Националните органи прехвърлят оперативното и тактическото командване на своя персонал на командващия гражданските операции на ЕС.
3. Командващият гражданските операции на ЕС носи отговорност и осъществява командването и контрола на EUAM Ukraine на стратегическо равнище.
4. Ръководителят на мисията носи отговорност и осъществява командването и контрола на EUAM Ukraine.
5. Ръководителят на мисията ръководи EUAM Ukraine и поема текущото ѝ управление.
6. Конфедерация Швейцария има еднакви права и задължения по отношение на ежедневното управление на мисията, както участващите в нея държави — членки на Европейския съюз, в съответствие с правните инструменти, посочени в член 1.
7. Ръководителят на мисията отговаря за упражняването на дисциплинарен контрол върху персонала на EUAM Ukraine. При необходимост се предприемат дисциплинарни действия от компетентния швейцарски национален орган.
8. Конфедерация Швейцария посочва лице за контакт към националния контингент (ЛКНК), което да представлява националния ѝ контингент в EUAM Ukraine. ЛКНК докладва на ръководителя на мисията по национални въпроси и отговаря за ежедневната дисциплина на контингента.
9. Решението за прекратяване на EUAM Ukraine се взема от Съюза след консултация с Конфедерация Швейцария, при условие че Конфедерация Швейцария все още има принос към EUAM Ukraine към датата на прекратяване на мисията.
10. Командващият операцията на ЕС, след консултации с Конфедерация Швейцария, може по всяко време да поиска оттеглянето на приноса на Конфедерация Швейцария.
Член 5
Финансови аспекти
1. Конфедерация Швейцария поема всички разходи, свързани с участието ѝ в EUAM Ukraine, без да се засяга параграф 3.
2. В случай на смърт, телесна повреда, загуба или щета, причинени на физически или юридически лица от държавата(ите), в която(които) се провежда мисията, Конфедерация Швейцария заплаща обезщетение, когато отговорността ѝ е установена, според условията, предвидени в Споразумението за статута на мисията.
3. Съюзът освобождава Конфедерация Швейцария от финансови вноски в оперативния бюджет на EUAM Ukraine.
Член 6
Договорености за изпълнение на споразумението
Всички технически и административни договорености, необходими за изпълнението на настоящото споразумение, се сключват между съответните органи на страните.
Член 7
Неизпълнение
Ако една от страните не спазва задълженията си по настоящото споразумение, другата страна има право да го прекрати с едномесечно предизвестие.
Член 8
Уреждане на спорове
Споровете относно тълкуването или изпълнението на настоящото споразумение се уреждат между страните по дипломатически път.
Член 9
Влизане в сила и прекратяване на действието
1. Настоящото споразумение влиза в сила на първия ден от първия месец след датата, на която страните са се уведомили взаимно за приключването на необходимите за целта вътрешни процедури.
2. Настоящото споразумение се прилага временно от датата на подписването му.
3. Настоящото споразумение остава в сила за срока на предоставяне на принос на Конфедерация Швейцария към мисията.
4. Всяка страна може да прекрати настоящото споразумение с писмено предизвестие до другата страна. Прекратяването поражда действие три месеца след датата на предизвестието.
Съставено в Брюксел в два екземпляра на английски език на 13 април 2016 година.
За Европейския съюз
За Конфедерация Швейцария
(1) ОВ L 217, 23.7.2014 г., стр. 42.
(2) ОВ L 156, 20.6.2015 г., стр. 21.
(3) ОВ L 287, 31.10.2015 г., стр. 67.
ТЕКСТ ЗА ДЕКЛАРАЦИИ
Текст за държавите — членки на ЕС:
Държавите — членки на ЕС, когато прилагат Решение 2014/486/ОВППС на Съвета от 22 юли 2014 г. относно консултативна мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine), ще се стремят, доколкото вътрешните им правни системи позволяват това, да се отказват във възможно най-голяма степен от предявяване на претенции срещу Конфедерация Швейцария за телесна повреда, смърт на членове на техния персонал или за щета или загуба на активи, притежавани от тях и използвани от EUAM Ukraine, ако подобна телесна повреда, смърт, щета или загуба:
|
— |
са причинени от персонала на Конфедерация Швейцария при изпълнение на задълженията му във връзка с EUAM Ukraine, с изключение на случаите на груба небрежност или умишлено неправомерно поведение, или |
|
— |
са произтекли от използването на активи — собственост на Конфедерация Швейцария, при условие че активите са използвани във връзка с мисията и освен в случай на груба небрежност или умишлено неправомерно поведение от страна на членове на персонала на мисията на ЕС от Конфедерация Швейцария, които използват тези активи. |
Текст за Конфедерация Швейцария:
Конфедерация Швейцария, когато прилага Решение 2014/486/ОВППС на Съвета от 22 юли 2014 г. относно консултативна мисия на Европейския съюз за реформа в сектора на гражданската сигурност в Украйна (EUAM Ukraine), ще се стреми, доколкото вътрешната ѝ правна система позволява това, да се отказва във възможно най-голяма степен от предявяване на претенции срещу всяка друга държава, участваща в EUAM Ukraine, за телесна повреда, смърт на членове на нейния персонал, или за щета или загуба на активи, притежавани от нея и използвани от мисията на ЕС, ако подобна телесна повреда, смърт, щета или загуба:
|
— |
са причинени от персонала при изпълнение на задълженията му във връзка с EUAM Ukraine, освен в случаите на груба небрежност или умишлено неправомерно поведение, или |
|
— |
са произтекли от използването на активи — собственост на държавите, участващи в мисията на ЕС, при условие че активите са използвани във връзка с мисията и освен в случай на груба небрежност или умишлено неправомерно поведение от страна на членове на персонала на мисията на ЕС, които използват тези активи. |
РЕГЛАМЕНТИ
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/8 |
РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/603 НА СЪВЕТА
от 18 април 2016 година
за прилагане на Регламент (ЕС) № 267/2012 относно ограничителни мерки срещу Иран
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид Регламент (ЕС) № 267/2012 на Съвета от 23 март 2012 г. относно ограничителни мерки срещу Иран и за отмяна на Регламент (ЕС) № 961/2010 (1), и по-специално член 46, параграф 2 от него,
като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,
като има предвид, че:
|
(1) |
На 23 март 2012 г. Съветът прие Регламент (ЕС) № 267/2012. |
|
(2) |
На 14 юли 2015 г. Германия, Китай, Обединеното кралство, Руската федерация, Съединените американски щати и Франция, с подкрепата на върховния представител на Съюза по въпросите на външната политика и политиката на сигурност, постигнаха договореност с Иран за дългосрочно цялостно решение на иранския ядрен въпрос. Успешното изпълнение на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) ще гарантира изключително мирния характер на иранската ядрена програма и ще осигури пълното вдигане на всички свързани с ядрения въпрос санкции. |
|
(3) |
На 20 юли 2015 г. Съветът за сигурност на Организацията на обединените нации прие Резолюция 2231 (2015), с която се одобрява СВПД, призовава се за цялостното му изпълнение съгласно графика, установен в СВПД, и се предвиждат действия, които да се изпълняват в съответствие със СВПД. |
|
(4) |
В СВПД, както е предвидено в Резолюция 2231 (2015) на Съвета за сигурност на ООН, се предвижда по-специално, че Съюзът трябва да премахне действащите ограничителни мерки срещу определени лица и образувания на „датата на преход“ (18 октомври 2023 г.), която е датата осем години след „датата на приемане“ (18 октомври 2015 г.), или по-рано въз основа на доклад на генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) до Съвета на управляващите на МААЕ и едновременно с това до Съвета за сигурност на ООН, в който се посочва заключението на МААЕ, че всички ядрени материали в Иран продължават да се използват само за мирни цели („по-общо заключение“). |
|
(5) |
Съветът преразгледа изложение на мотивите относно едно образувание, което трябва да бъде предмет на ограничителни мерки до датата на преход, и взе решение те да бъдат допълнени. |
|
(6) |
Вписването в приложението към настоящия регламент следва да се прилага до 22 октомври 2016 г. |
|
(7) |
Поради това Регламент (ЕС) № 267/2012 следва да бъде съответно изменен, |
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Приложение IX към Регламент (ЕС) № 267/2012 се изменя, както е посочено в приложението към настоящия регламент.
Член 2
Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Люксембург на 18 април 2016 година.
За Съвета
Председател
F. MOGHERINI
ПРИЛОЖЕНИЕ
Следното образувание се вмъква в приложение IX, част I.Б към Регламент (ЕС) № 267/2012 до 22 октомври 2016 г.:
I. Лица и образувания, участващи в дейности, свързани с ядрени или балистични ракети, и лица и образувания, подкрепящи правителството на Иран
Б. Образувания
|
|
Име |
Идентификационни данни |
Основания |
Дата на включване в списъка |
|
|
„7а. (*1) |
Bank Saderat Iran (включително всички клонове) и дъщерни дружества: |
Bank Saderat Tower, 43 Somayeh Ave, Tehran, Iran. |
Чрез обработването на акредитиви на Организацията на отбранителните индустрии (DIO) през март 2009 г. Bank Saderat нарушава разпоредбите на Резолюция 1737 на ССООН, която посочва DIO и следователно изисква замразяване на всякакви средства, финансови активи и икономически ресурси и забранява предоставянето на достъп до тях. Чрез обработването на тези акредитиви Bank Saderat помага на DIO да наруши и забраната, съдържаща се в Резолюция 1747 на ССООН, относно закупуването и доставянето от Иран на всякакви оръжия и свързани с тях материали. |
|
|
|
5 Lothbury, London, EC2R 7 HD, UK |
Дъщерно дружество, 100 % собственост на Bank Saderat |
|
(*1) В съответствие с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/603 на Съвета настоящото вписване се прилага до 22 октомври 2016 г. “
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/10 |
РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/604 НА КОМИСИЯТА
от 6 април 2016 година
за вписване на наименование в регистъра на защитените наименования за произход и защитените географски указания [Rosée des Pyrénées Catalanes (ЗГУ)]
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 21 ноември 2012 г. относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни (1), и по-специално член 52, параграф 2 от него,
като има предвид, че:
|
(1) |
В съответствие с член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 заявлението за регистрация на наименованието „Rosée des Pyrénées Catalanes“, подадено от Испания и Франция, бе публикувано в Официален вестник на Европейския съюз (2). |
|
(2) |
Тъй като Комисията не е получила никакви възражения по член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012, наименованието „Rosée des Pyrénées Catalanes“ следва да се регистрира, |
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Регистрира се наименованието „Rosée des Pyrénées Catalanes“ (ЗГУ).
Наименованието по първа алинея се използва за идентифициране на продукт от клас 1.1. „Прясно месо (и карантия)“ от приложение XI към Регламент за изпълнение (ЕС) № 668/2014 на Комисията (3).
Член 2
Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на 6 април 2016 година.
За Комисията,
от името на председателя,
Phil HOGAN
Член на Комисията
(1) ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.
(2) ОВ C 347, 20.10.2015 г., стр. 19.
(3) Регламент за изпълнение (ЕС) № 668/2014 на Комисията от 13.6.2014 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни (ОВ L 179, 19.6.2014 г., стр. 36).
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/11 |
РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/605 НА КОМИСИЯТА
от 19 април 2016 година
за откриване и управление на временна тарифна квота за маслиново масло с произход от Тунис и за изменение на Регламент (ЕО) № 1918/2006
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 (1), и по-специално член 187, букви а)—д) от него,
като има предвид, че:
|
(1) |
С член 1 от Регламент (ЕС) 2016/580 на Европейския парламент и на Съвета (2) се открива, за 2016 и 2017 г., годишна безмитна тарифна квота от 35 000 тона за внос в Съюза на нерафинирано маслиново масло с произход от Тунис, с кодове по КН 1509 10 10 и 1509 10 90. |
|
(2) |
С член 3 от протокол № 1 към Евро-средиземноморското споразумение за установяване на връзки между Европейските общности и техните държави членки, от една страна, и Република Тунис, от друга (3), изменено с член 3, параграф 1 от Протокола към Евро-средиземноморското споразумение за установяване на връзки на сътрудничество между Европейските общности и техните държави членки, от една страна, и Република Тунис, от друга страна, за да се вземе предвид присъединяването на Чешката република, Република Естония, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Република Унгария, Република Малта, Република Полша, Република Словения и Словашката република към Европейския съюз (4), одобрен с Решение 2005/720/ЕО на Съвета (5), се открива тарифна квота за внос при нулева ставка на митото на 56 700 тона маслиново масло с кодове по КН 1509 10 10 и 1509 10 90 с произход изцяло от Тунис и транспортирано директно от там в Съюза. Откриването и управлението на тази тарифна квота е предвидено в Регламент (ЕО) № 1918/2006 на Комисията (6). |
|
(3) |
От съображения за последователност е целесъобразно временната тарифна квота от 35 000 тона да се управлява по същия начин като постоянната тарифна квота от 56 700 тона. |
|
(4) |
Регламенти на Комисията (ЕО) № 1345/2005 (7), (ЕО) № 1301/2006 (8) и (ЕО) № 376/2008 (9) следва да се прилагат, без да се накърняват допълнителните условия и дерогации, установени в настоящия регламент. |
|
(5) |
Следва да се прилага член 3 от Регламент (ЕО) № 1918/2006, в който са установени изискванията за уведомяване и издаване, срокът на валидност на лицензиите за внос и размерът на гаранцията, освен ако в настоящия регламент не е предвидено друго. |
|
(6) |
За да се предостави по-голяма гъвкавост на операторите по отношение на използването на квотите за внос на нерафинирано маслиново масло с произход от Тунис, следва да се отмени задължението за предоставяне на нотификацията в разбивки по кодове по КН. Поради това Регламент (ЕО) № 1918/2006 следва да бъде съответно изменен. |
|
(7) |
Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета за общата организация на селскостопанските пазари, |
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Прилагат се регламенти (ЕО) № 1345/2005, (ЕО) № 1301/2006 и (ЕО) № 376/2008, както и член 3 от Регламент (ЕО) № 1918/2006, освен ако в настоящия регламент не е предвидено друго.
Член 2
1. За 2016 и 2017 г. се открива годишна безмитна тарифна квота с пореден номер 09.4033 („временната квота“) във връзка с вноса в Съюза на нерафинирано маслиново масло с кодове по КН 1509 10 10 и 1509 10 90, с произход изцяло от Тунис и транспортирано директно от тази страна в Съюза, при спазване на условията, установени в настоящия регламент. Обемът на временната квота е 35 000 тона годишно.
2. Временната квота може да бъде предоставена само след като цялата годишна квота с пореден номер 09.4032, предвидена в член 2 от Регламент (ЕО) № 1918/2006, е била разпределена.
3. Временната квота се открива от 1 януари всяка година. Въпреки това, за 2016 г. се открива временна квота от датата на влизане в сила на настоящия регламент до 31 декември 2016 г.
Член 3
Заявленията за лицензии за временната квота се приемат от първия понеделник или вторник след влизането в сила на акта за изпълнение, с който временно се прекратява подаването на заявления за квота с пореден номер 09.4032.
По отношение на 2016 г. заявленията за лицензии за временната квота се приемат от първия понеделник или вторник след влизането в сила на настоящия регламент.
Член 4
В член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1918/2006 второто изречение се заличава.
Член 5
Настоящият регламент влиза в сила на седмия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на 19 април 2016 година.
За Комисията
Председател
Jean-Claude JUNCKER
(1) ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.
(2) Регламент (ЕС) 2016/580 на Европейския парламент и на Съвета от 13 април 2016 г. относно въвеждането на спешни автономни търговски мерки по отношение на Република Тунис (ОВ L 102, 18.4.2016 г., стр. 1).
(3) ОВ L 97, 30.3.1998 г., стр. 2. Споразумение, последно изменено с Решение 2006/612/ЕО на Съвета (ОВ L 260, 21.9.2006 г., стр. 1).
(4) ОВ L 278, 21.10.2005 г., стр. 3.
(5) Решение 2005/720/ЕО на Съвета от 20 септември 2005 г. за подписване на Протокол към Евро-средиземноморското споразумение за установяване на връзки на сътрудничество между Европейските общности и техните държави-членки, от една страна, и Република Тунис, от друга страна, като се вземе предвид присъединяването на Чешката република, Република Естония, Република Кипър, Република Латвия, Република Литва, Република Унгария, Република Малта, Република Полша, Република Словения и Словашката република към Европейския съюз (ОВ L 278, 21.10.2005 г., стр. 1).
(6) Регламент (ЕО) № 1918/2006 на Комисията от 20 декември 2006 г. за откриването и управлението на тарифна квота за маслиново масло с произход от Тунис (ОВ L 365, 21.12.2006 г., стр. 84).
(7) Регламент (ЕО) № 1345/2005 на Комисията от 16 август 2005 г. относно установяване на подробни правила за приложение на системата на лицензии за внос на маслиново масло (ОВ L 212, 17.8.2005 г., стр. 13).
(8) Регламент (ЕО) № 1301/2006 на Комисията от 31 август 2006 г. за определяне на общи правила за управление на тарифните квоти за внос на земеделски продукти, които се управляват чрез система на лицензии за внос (ОВ L 238, 1.9.2006 г., стр. 13).
(9) Регламент (ЕО) № 376/2008 на Комисията от 23 април 2008 г. за определяне на общи подробни правила за прилагане на режима на лицензии за внос и износ и сертификати за предварително фиксиране за селскостопанските продукти (ОВ L 114, 26.4.2008 г., стр. 3).
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/14 |
РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/606 НА КОМИСИЯТА
от 19 април 2016 година
за закриване на тръжната процедура за изкупуване на обезмаслено мляко на прах при публична интервенция, открита с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/482
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид Регламент (ЕС) № 1370/2013 на Съвета от 16 декември 2013 г. за установяване на мерки за определянето на някои помощи и възстановявания, свързани с общата организация на пазарите на селскостопански продукти (1), и по-специално член 3, параграф 6 от него,
като има предвид, че:
|
(1) |
С Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/482 (2) на Комисията бе открита тръжна процедура за изкупуване на обезмаслено мляко на прах, тъй като количественото ограничение от 109 000 тона, определено в член 3, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) № 1370/2013 за изкупуване на обезмаслено мляко на прах на фиксирана цена при публична интервенция беше превишено. |
|
(2) |
С член 3, параграф 1, втора алинея от Регламент (ЕС) № 1370/2013, вмъкната с Регламент (ЕС) 2016/591 на Съвета (3), бяха увеличени количествените ограничения, приложими за изкупуване на масло и обезмаслено мляко на прах на фиксирана цена за 2016 година, считано от 20 април 2016 г. |
|
(3) |
Поради това е целесъобразно да се закрие тръжната процедура, открита с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/482, и да се възобнови изкупуването на обезмаслено мляко на прах на фиксирана цена при публична интервенция до достигане на увеличените количествени ограничения. |
|
(4) |
Тъй като интервенционните агенции трябва да уведомят оферентите за закриването на тръжната процедура незабавно след публикуването на настоящия регламент, той следва да влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз, |
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Закриване на тръжната процедура
Тръжната процедура, открита с Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/482, се закрива.
Член 2
Влизане в сила
Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на 19 април 2016 година.
За Комисията,
от името на председателя,
Jerzy PLEWA
Генерален директор на генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“
(1) ОВ L 346, 20.12.2013 г., стр. 12.
(2) Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/482 на Комисията от 1 април 2016 г. за закриване на интервенционното изкупуване на обезмаслено мляко на прах на фиксирана цена за интервенционния период, приключващ на 30 септември 2016 г., и за откриване на тръжната процедура за изкупуване (ОВ L 87, 2.4.2016 г., стр. 26).
(3) Регламент (ЕС) 2016/591 на Съвета от 15 април 2016 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 1370/2013 за установяване на мерки за определянето на някои помощи и възстановявания, свързани с общата организация на пазарите на селскостопански продукти, по отношение на приложимите количествени ограничения за изкупуване на масло и обезмаслено мляко на прах (ОВ L 103, 19.4.2016 г., стр. 3).
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/16 |
РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/607 НА КОМИСИЯТА
от 19 април 2016 година
за установяване на стандартни стойности при внос с цел определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид Регламент (ЕC) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 (1),
като взе предвид Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията от 7 юни 2011 г. за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци (2), и по-специално член 136, параграф 1 от него,
като има предвид, че:
|
(1) |
В изпълнение на резултатите от Уругвайския кръг на многостранните търговски преговори в Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 са посочени критериите, по които Комисията определя стандартните стойности при внос от трети държави за продуктите и периодите, посочени в приложение XVI, част A от същия регламент. |
|
(2) |
Стандартната стойност при внос се изчислява за всеки работен ден съгласно член 136, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011, като се вземат под внимание променливите данни за всеки ден. В резултат на това настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз, |
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Стандартните стойности при внос, посочени в член 136 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011, са определени в приложението към настоящия регламент.
Член 2
Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на 19 април 2016 година.
За Комисията,
от името на председателя,
Jerzy PLEWA
Генерален директор на генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“
ПРИЛОЖЕНИЕ
Стандартни стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци
|
(EUR/100 kg) |
||
|
Код по КН |
Код на третa държавa (1) |
Стандартна стойност при внос |
|
0702 00 00 |
IL |
279,2 |
|
MA |
95,7 |
|
|
SN |
175,5 |
|
|
TR |
108,9 |
|
|
ZZ |
164,8 |
|
|
0707 00 05 |
MA |
80,7 |
|
TR |
112,8 |
|
|
ZZ |
96,8 |
|
|
0709 93 10 |
MA |
91,2 |
|
TR |
134,3 |
|
|
ZZ |
112,8 |
|
|
0805 10 20 |
CR |
66,6 |
|
EG |
47,6 |
|
|
IL |
79,1 |
|
|
MA |
57,5 |
|
|
TR |
38,9 |
|
|
ZZ |
57,9 |
|
|
0805 50 10 |
MA |
132,7 |
|
ZZ |
132,7 |
|
|
0808 10 80 |
AR |
107,0 |
|
BR |
106,3 |
|
|
CL |
112,5 |
|
|
CN |
131,9 |
|
|
US |
153,7 |
|
|
ZA |
85,7 |
|
|
ZZ |
116,2 |
|
|
0808 30 90 |
AR |
101,3 |
|
CL |
134,3 |
|
|
CN |
86,4 |
|
|
ZA |
117,7 |
|
|
ZZ |
109,9 |
|
(1) Номенклатура на държавите, определена с Регламент (ЕC) № 1106/2012 на Комисията от 27 ноември 2012 година за прилагане на Регламент (ЕО) № 471/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно статистиката на Общността за външната търговия с трети страни по отношение на актуализиране на номенклатурата на държавите и териториите (ОВ L 328, 28.11.2012 г., стр. 7). Код „ZZ“ означава „с друг произход“.
РЕШЕНИЯ
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/18 |
РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2016/608 НА СЪВЕТА
от 18 април 2016 година
относно временното приемане на някои палестинци от държави — членки на Европейския съюз
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 29 и член 31, параграф 1 от него,
като има предвид, че:
|
(1) |
На 5 март 2015 г. Съветът прие Решение (ОВППС) 2015/363 (1) относно временното приемане на някои палестинци от държави членки, което предвижда удължаване с още 24 месеца на срока на валидност на техните национални разрешителни за влизане и престой на територията на държавите членки, посочени в Обща позиция 2002/400/ОВППС (2). |
|
(2) |
Въз основа на оценка на прилагането на Обща позиция 2002/400/ОВППС Съветът намира за целесъобразно да удължи срока на валидност на тези разрешителни с още 24 месеца, |
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Държавите членки, посочени в член 2 от Обща позиция 2002/400/ОВППС, удължават срока на валидност на националните разрешителни за влизане и престой, издадени съгласно член 3 от посочената обща позиция, с още 24 месеца, считано от 31 януари 2016 г.
Член 2
Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.
Съставено в Люксембург на 18 април 2016 година.
За Съвета
Председател
F. MOGHERINI
(1) Решение (ОВППС) 2015/363 на Съвета от 5 март 2015 г. относно временното приемане на някои палестинци от държави — членки на Европейския съюз (ОВ L 62, 6.3.2015 г., стр. 24).
(2) Обща позиция 2002/400/ОВППС на Съвета от 21 май 2002 г. относно временното приемане на някои палестинци от държави — членки на Европейския съюз (ОВ L 138, 28.5.2002 г., стр. 33).
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/19 |
РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2016/609 НА СЪВЕТА
от 18 април 2016 година
за изменение на Решение 2010/413/ОВППС относно ограничителни мерки срещу Иран
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 29 от него,
като взе предвид Решение 2010/413/ОВППС на Съвета от 26 юли 2010 г. относно ограничителни мерки срещу Иран и за отмяна на Обща позиция 2007/140/ОВППС (1), и по-специално член 23 от него,
като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,
като има предвид, че:
|
(1) |
На 26 юли 2010 г. Съветът прие Решение 2010/413/ОВППС. |
|
(2) |
На 14 юли 2015 г. Германия, Китай, Обединеното кралство, Руската федерация, Съединените американски щати и Франция, с подкрепата на върховния представител на Съюза по въпросите на външната политика и политиката на сигурност, постигнаха договореност с Иран за дългосрочно цялостно решение на иранския ядрен въпрос. Успешното изпълнение на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) ще гарантира изключително мирния характер на иранската ядрена програма и ще осигури пълното вдигане на всички свързани с ядрения въпрос санкции. |
|
(3) |
На 20 юли 2015 г. Съветът за сигурност на Организацията на обединените нации прие Резолюция 2231 (2015), с която се одобрява СВПД, призовава се за цялостното му изпълнение съгласно графика, установен в СВПД, и се предвиждат действия, които да се изпълняват в съответствие със СВПД. |
|
(4) |
В СВПД, както е предвидено в Резолюция 2231 (2015) на Съвета за сигурност на ООН, се предвижда по-специално, че Съюзът трябва да премахне действащите ограничителни мерки срещу определени лица и образувания на „датата на преход“ (18 октомври 2023 г.), която е осем години след „датата на приемане“ (18 октомври 2015 г.), или по-рано въз основа на доклад на генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) до Съвета на управляващите на МААЕ и едновременно с това до Съвета за сигурност на ООН, в който се посочва заключението на МААЕ, че всички ядрени материали в Иран продължават да се използват само за мирни цели („по-общо заключение“). |
|
(5) |
Съветът преразгледа изложението на мотивите относно едно образувание, което трябва да бъде предмет на ограничителни мерки до датата на преход, и взе решение те да бъдат допълнени. |
|
(6) |
Вписването в приложението към настоящото решение следва да се прилага до 22 октомври 2016 г. |
|
(7) |
Поради това Решение 2010/413/ОВППС следва да бъде съответно изменено, |
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Приложение II към Решение 2010/413/ОВППС се изменя, както е посочено в приложението към настоящото решение.
Член 2
Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Съставено в Люксембург на 18 април 2016 година.
За Съвета
Председател
F. MOGHERINI
ПРИЛОЖЕНИЕ
Следното образувание се вмъква в приложение II, част I.Б към Решение 2010/413/ОВППС до 22 октомври 2016 г.:
I. Лица и образувания, участващи в дейности, свързани с ядрени или балистични ракети, и лица и образувания, подкрепящи правителството на Иран
Б. Образувания
|
|
Име |
Идентификационни данни |
Основания |
Дата на включване в списъка |
|
|
„7а (*1). |
Bank Saderat Iran (включително всички клонове) и дъщерни дружества: |
Bank Saderat Tower, 43 Somayeh Ave, Tehran, Iran. |
Чрез обработването на акредитиви на Организацията на отбранителните индустрии (DIO) през март 2009 г. Bank Saderat нарушава разпоредбите на Резолюция 1737 на ССООН, която посочва DIO и следователно изисква замразяване на всякакви средства, финансови активи и икономически ресурси и забранява предоставянето на достъп до тях. Чрез обработването на тези акредитиви Bank Saderat помага на DIO да наруши и забраната, съдържаща се в Резолюция 1747 на ССООН, относно закупуването и доставянето от Иран на всякакви оръжия и свързани с тях материали. |
|
|
|
5 Lothbury, London, EC2R 7 HD, UK |
Дъщерно дружество, 100 % собственост на Bank Saderat |
|
(*1) В съответствие с Решение (ОВППС) 2016/609 на Съвета настоящото вписване се прилага до 22 октомври 2016 г. “
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/21 |
РЕШЕНИЕ (ОВППС) 2016/610 НА СЪВЕТА
от 19 април 2016 година
за военна мисия на Европейския съюз по линия на ОПСО за обучение в Централноафриканската република (EUTM RCA)
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, член 42, параграф 4 и член 43, параграф 2 от него,
като взе предвид предложението на върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност,
като имат предвид, че:
|
(1) |
В заключенията си от 17 и 18 ноември 2014 г. Съветът отчете необходимостта от общ подход заедно с Организацията на обединените нации (ООН) в Централноафриканската република (ЦАР) за провеждане на реформата на силите за сигурност, включително въоръжените сили, с цел стабилизиране на положението в подкрепа на политическия процес. Във връзка с това Съветът призна добавената стойност на възможната бъдеща роля на Съюза в реформата на сектора на сигурност, в подкрепа на усилията на ООН, като същевременно се осигури местна съпричастност. |
|
(2) |
На 19 януари 2015 г. Съветът прие Решение (ОВППС) 2015/78 (1) за военна консултативна мисия на Европейския съюз по линия на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) в Централноафриканската република (EUMAM RCA). Мандатът на EUMAM RCA изтича на 16 юли 2016 г. |
|
(3) |
С писмо от 8 октомври 2015 г.le Chef de l'État de Transition на ЦАР прикани Съюза да осигури допълнителна подкрепа на въоръжените сили на ЦАР посредством подсилена структура за оперативно обучение в тясно сътрудничество с Интегрираната многостранна мисия на ООН за стабилизиране в Централноафриканската република (MINUSCA). |
|
(4) |
На 17 ноември 2015 г. Съветът приветства дейността на EUMAM RCA в подкрепа на преструктурирането на въоръжените сили на ЦАР и прикани върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност (ВП) да започне подготовката за мисия с цел осигуряване на стратегически консултации и оперативно обучение, която да започне след установяване на демократично избраната власт и достатъчно време преди края на мандата на EUMAM RCA. |
|
(5) |
На 14 март 2016 г. Съветът одобри концепция за управление на кризи за евентуална военна мисия на Съюза по линия на ОПСО за обучение в ЦАР. |
|
(6) |
С писмо от 30 март 2016 г. президентът на ЦАР покани Съюза да започне военна мисия на Съюза по линия на ОПСО за обучение в ЦАР (EUTM RCA). |
|
(7) |
EUTM RCA следва възможно най-бързо да достигне пълна оперативна готовност (FOC). |
|
(8) |
Комитетът по политика и сигурност (КПС) следва да упражнява, под ръководството на Съвета и на ВП, политически контрол върху EUTM RCA, да осигурява стратегическото ѝ ръководство и да взема необходимите решения в съответствие с член 38, трета алинея от Договора за Европейския съюз (ДЕС). |
|
(9) |
Необходимо е да се договорят и сключат международни споразумения относно статуса на ръководените от ЕС части и личен състав и относно участието на трети държави в мисии на Съюза. |
|
(10) |
В съответствие с член 41, параграф 2 ДЕС и с Решение (ОВППС) 2015/528 на Съвета (2) оперативните разходи, произтичащи от настоящото решение, което има военни последици или последици в областта на отбраната, следва да се поемат от държавите членки. |
|
(11) |
В съответствие с член 5 от Протокол № 22 относно позицията на Дания, приложен към ДЕС и към Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), Дания не участва в изготвянето и изпълнението на решения и действия на Съюза, свързани с въпросите на отбраната. Следователно Дания не участва в приемането на настоящото решение и не е обвързана от него, нито от неговото прилагане, и не участва във финансирането на мисията, |
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Мисия
1. Съюзът провежда военна мисия за обучение по линия на ОПСО в Централноафриканската република (EUTM RCA) за подпомогне на реформата в сектора на отбраната в ЦАР в рамките на процеса на реформи в сектора за сигурност, координиран от MINUSCA.
2. Като работи за постигането на целта въоръжените сили на ЦАР да станат модерни, ефективни и демократично отчетни, EUTM RCA осигурява:
|
а) |
стратегически консултации на министерството на отбраната, военните служители и въоръжените сили на ЦАР; |
|
б) |
обучение на офицери и подофицери от въоръжените сили на ЦАР; |
|
в) |
обучение на въоръжените сили на ЦАР. |
3. В рамките на своите средства и способности EUTM RCA предоставя експертен опит във военната област и в областта на сигурността и принципите на правовата държава на делегацията на Съюза в Централноафриканската република.
4. EUTM RCA поддържа контакт с MINUSCA с цел да се осигури съгласуваност между процеса на реформи в сектора за сигурност и разполагането на обучени части на въоръжените сили на ЦАР.
5. EUTM RCA се провежда в съответствие с политическите и стратегическите цели, определени в концепцията за управление на кризи, която Съветът одобри на 14 март 2016 г.
Член 2
Назначаване на командващ мисията на ЕС
1. Бригаден генерал Eric HAUTECLOQUE-RAYSZ се назначава за командващ мисията на ЕС за EUTM RCA (наричан по-долу „командващият мисията на ЕС“).
2. Командващият мисията на ЕС упражнява функциите на командващ операция на ЕС и на командващ силите на ЕС.
Член 3
Установяване на щаба на мисията
1. Щабът на мисията на EUTM RCA е установен в Банги, ЦАР. Той съвместява функциите на оперативен щаб и на щаб на въоръжените сили.
2. Щабът на мисията на EUTM RCA включва звено за подпомагане в Брюксел.
Член 4
Планиране и начало на EUTM RCA
1. Правилата за използване на сила, приложими за EUMAM RCA, се прилагат за EUTM RCA във фазата на планиране в провинция Банги.
2. EUTM RCA започва с решение на Съвета на датата, препоръчана от командващия мисията на ЕС, след одобряване на плана на мисията и на правилата за използване на сила.
Член 5
Политически контрол и стратегическо ръководство
1. КПС упражнява политически контрол и стратегическото ръководство на EUTM RCA под ръководството на Съвета и ВП. Съветът оправомощава КПС да взема необходимите решения в съответствие с член 38 ДЕС. Това оправомощаване включва правомощията за изменение на документите за планиране, включително плана на мисията и правилата за използване на сила. То включва още правомощията за вземане на решения относно назначаването на последващите командващи мисията на ЕС. Съветът си запазва правомощията за вземане на решение във връзка с целите, обхвата и приключването на EUTM RCA, както и във връзка с общите условия за изпълнение на нейните задачи.
2. КПС докладва редовно на Съвета.
3. КПС получава редовно доклади от председателя на Военния комитет на ЕС (ВКЕС) относно провеждането на EUTM RCA. КПС може да кани командващия мисията на ЕС на заседанията си, когато е целесъобразно.
Член 6
Военно ръководство
1. ВКЕС наблюдава правилното изпълнение на EUTM RCA, провеждана под ръководството на командващия мисията на ЕС.
2. ВКЕС получава редовно доклади от командващия мисията на ЕС. ВКЕС може да кани командващия мисията на ЕС на заседанията си, когато е целесъобразно.
3. Председателят на ВКЕС е основно лице за контакт с командващия мисията на ЕС.
Член 7
Съгласуваност на действията на Съюза и координация
1. ВП осигурява изпълнението на настоящото решение и съгласуваността му с външната дейност на Съюза като цяло, включително програмите на Съюза за развитие и отпусканата от него хуманитарна помощ.
2. Без да се засяга командната верига, командващият мисията на ЕС получава местни политически указания от ръководителя на делегацията на Съюза в ЦАР.
3. ВП, подпомаган от Европейската служба за външна дейност (ЕСВД), е основно лице за контакт с ООН, властите на ЦАР и съседните държави, Африканкия съюз (АС), Икономическата общност на държавите от Централна Африка, както и с други международни и двустранни фактори от значение.
4. Правилата за координация между командващия мисията на Съюза, участниците от ЕС и съответните местни ключови стратегически партньори във връзка с операцията се определят в плана на мисията.
Член 8
Участие на трети държави
1. Трети държави могат да бъдат поканени да участват в EUTM RCA, без да се засяга нито независимостта на Съюза при вземането на решения, нито неговата единна институционална рамка и като се спазват приложимите насоки на Европейския съвет.
2. Съветът оправомощава КПС да кани за участие трети държави и да взема съответните решения относно приемането на предложения принос по препоръка на командващия мисията на ЕС и ВКЕС.
3. Подробните правила за участието на трети държави се уреждат със споразумения, които се сключват съгласно член 37 ДЕС и в съответствие с процедурата, предвидена в член 218 ДФЕС. Когато Съюзът и трета държава са сключили споразумение за установяване на рамка за участието на третата държава в мисии на Съюза по управление на кризи, разпоредбите на това споразумение се прилагат във връзка с EUTM RCA.
4. Трети държави, които имат съществен военен принос към EUTM RCA, имат същите права и задължения по отношение на текущото управление на EUTM RCA като участващите в EUTM RCA държави членки.
5. Съветът оправомощава КПС да взема необходимите решения за създаване на комитет на участващите държави, в случай че трети държави имат съществен военен принос.
Член 9
Статус на ръководения от ЕС личен състав
Статусът на ръководените от ЕС части и личен състав, включително привилегиите, имунитетите и други гаранции, необходими за изпълнението и безпрепятственото провеждане на тяхната мисия, се уреждат със споразумение, сключено съгласно член 37 ДЕС, и в съответствие с процедурата, предвидена в член 218 ДФЕС.
Член 10
Финансови правила
1. Общите разходи за EUTM RCA се управляват в съответствие с Решение (ОВППС) 2015/528.
2. Референтната сума за общите разходи на EUTM RCA възлиза на 18 180 000 EUR. Процентът от референтната сума, посочен в член 25, параграф 1 от Решение (ОВППС) 2015/528, е 15 %, а процентът съгласно член 34, параграф 3 от посоченото решение е 60 % за поети задължения и 15 % за плащания.
Член 11
Проектна група
1. EUTM RCA има проектна група за набелязване и изпълнение на проекти, които да бъдат финансирани от Съюза, държавите членки или трети държави и които са съобразени с целите на мисията и допринасят за изпълнението на мандата.
2. Athena може да управлява финансовите вноски, свързани с посочените в параграф 1 от настоящия член проекти, в съответствие с член 30 от Решение (ОВППС) 2015/528.
3. При никакви обстоятелства участващите държави не могат да търсят отговорност от Съюза или от ВП за действия или бездействия на EUTM RCA при използването на предоставените от тези държави финансови средства.
Член 12
Предоставяне на информация
1. Когато е целесъобразно и в съответствие с нуждите на EUTM RCA, ВП е оправомощен да предоставя на трети държави, асоциирани към настоящото решение, класифицирана информация на ЕС, събрана за целите на EUTM RCA, в съответствие с Решение 2013/488/ЕС на Съвета (3), както следва:
|
а) |
до нивото на класификация, определено в приложимите споразумения за сигурност на информацията, сключени между Съюза и съответната трета държава; или |
|
б) |
до ниво на класификация „CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL“ в други случаи. |
2. В съответствие с оперативните нужди на EUTM RCA ВП също така е оправомощен да предоставя на ООН и на АС класифицирана информация на ЕС до ниво на класификация „RESTREINT UE/ EU RESTRICTED“, събрана за целите на EUTM RCA, в съответствие с Решение 2013/488/ЕС. За тази цел се изготвят договорености между ВП и компетентните органи на ООН и на АС.
3. В случай на конкретна и непосредствена оперативна нужда ВП също така е оправомощен да предоставя на приемащата държава класифицирана информация на ЕС до ниво „RESTREINT UE /EU RESTRICTED“, събрана за целите на EUTM RCA, в съответствие с Решение 2013/488/ЕС. За тази цел се изготвят договорености между ВП и компетентните органи на приемащата държава.
4. ВП се оправомощава да предоставя на третите държави, асоциирани към настоящото решение, некласифицирани документи на ЕС, свързани с разискванията на Съвета относно EUTM RCA, към които се прилага задължението за служебна тайна съгласно член 6, параграф 1 от Процедурния правилник на Съвета (4).
5. ВП може да делегира тези правомощия, както и възможността за сключване на посочените в този параграф договорености, на служители на ЕСВД и/или на командващия мисията на ЕС.
Член 13
Влизане в сила и прекратяване
1. Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.
2. EUTM RCA се прекратява най-късно 24 месеца след постигането на пълна оперативна готовност.
3. Настоящото решение се отменя от датата на закриване на щаба на мисията на EUTM RCA в съответствие с одобрените планове за прекратяване на EUTM RCA и без да се засягат процедурите по отношение на одита и представянето на счетоводните отчети на EUTM RCA, както е предвидено в Решение (ОВППС) 2015/528.
Съставено в Люксембург на 19 април 2016 година.
За Съвета
Председател
F. MOGHERINI
(1) Решение (ОВППС) 2015/78 на Съвета от 19 януари 2015 г. за военна консултативна мисия на Европейския съюз по линия на ОПСО в Централноафриканската република (EUMAM RCA) (ОВ L 13, 20.1.2015 г., стр. 8).
(2) Решение (ОВППС) 2015/528 на Съвета от 27 март 2015 г. за създаване на механизъм за администриране на финансирането на общите разходи за операциите на Европейския съюз с военни последици или последици в областта на отбраната (Athena) и за отмяна на Решение 2011/871/ОВППС (ОВ L 84, 28.3.2015 г., стр. 39).
(3) Решение 2013/488/ЕС на Съвета от 23 септември 2013 г. относно правилата за сигурност за защита на класифицирана информация на EC (ОВ L 274, 15.10.2013 г., стр. 1).
(4) Решение 2009/937/ЕС на Съвета от 1 декември 2009 г. за приемане на Процедурен правилник на Съвета (ОВ L 325, 11.12.2009 г., стр. 35).
|
20.4.2016 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
L 104/27 |
РЕШЕНИЕ (ЕС) 2016/611 НА КОМИСИЯТА
от 15 април 2016 година
относно референтния документ за най-добра практика за управление по околна среда, секторни показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения за сектора на туризма съгласно Регламент (ЕО) № 1221/2009 относно доброволното участие на организации в Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS)
(нотифицирано под номер С(2016) 2137)
(текст от значение за ЕИП)
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид Регламент (ЕО) № 1221/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно доброволното участие на организации в Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 761/2001 и на решения 2001/681/ЕО и 2006/193/ЕО на Комисията (1), и по-специално член 46, параграф 1 от него,
като има предвид, че:
|
(1) |
Регламент (ЕО) № 1221/2009 въвежда задължение за Комисията да разработи референтни документи за специфични икономически сектори, като се консултира с държавите членки и други заинтересовани страни. Тези секторни референтни документи са необходими, за да се помогне на организациите по-добре да се съсредоточат върху най-важните екологични аспекти в даден сектор и да се позволи оценяването, докладването и подобряването на екологичните резултати на организациите. Те трябва да включват най-добрата практика за управление по околна среда, показатели за екологични резултати и, където е уместно, еталони за отлични постижения и рейтингови системи, определящи равнището на постигнатите екологични резултати в тези сектори. |
|
(2) |
Съобщението на Комисията „Съставяне на работния план за изготвяне на примерен списък на сектори за приемането на референтни секторни и междусекторни документи по силата на Регламент (ЕО) № 1221/2009 относно доброволното участие на организации в Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS)“ (2) определя работен план и примерен списък на приоритетните сектори за приемането на секторни и междусекторни референтни документи, включително и за сектора на туризма. |
|
(3) |
Предвидените в настоящото решение мерки са в съответствие със становището на създадения съгласно член 49 от Регламент (ЕО) № 1221/2009 комитет, |
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Секторният референтен документ за най-добрата практика за управление по околна среда, секторни показатели за екологични резултати и еталоните за отлични постижения за сектора на туризма е изложен в приложението.
Член 2
Регистрираните по EMAS организации в сектора на туризма вземат под внимание този секторен референтен документ и поради това следва да:
|
— |
използват подходящи елементи на секторния референтен документ при разработването и прилагането на своята система за управление по околна среда в светлината на екологичните прегледи, |
|
— |
покажат в екологичните си декларации как са използвани съответните специфични за сектора показатели за екологични резултати, най-добрите практики за управление по околна среда и еталоните за отлични постижения, описани в секторния референтен документ, за набелязването на мерки и действия, и евентуално за определянето на приоритети, с цел подобряване на техните екологични резултати. |
Член 3
Регистрираните по EMAS организации не са задължени да покрият определените в секторния референтен документ еталони за отлични постижения, тъй като доброволният характер на EMAS оставя на организациите сами да оценят осъществимостта на еталоните с оглед на разходите и ползите.
Адресати на настоящото решение са държавите членки.
Съставено в Брюксел на 15 април 2016 година.
За Комисията
Karmenu VELLA
Член на Комисията
ПРИЛОЖЕНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
|
1. |
Въведение | 30 |
|
2. |
Обхват | 33 |
|
3. |
Най-добри практики за управление по околна среда, специфични за сектора показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения за туристическия сектор | 36 |
|
3.1. |
Транссекторни въпроси | 36 |
|
3.1.1. |
Изпълнение на системата за управление по околна среда | 36 |
|
3.1.2. |
Управление на веригата на доставки | 36 |
|
3.2. |
Управление на дестинацията | 37 |
|
3.2.1. |
Стратегически планове за развитие на дестинацията | 37 |
|
3.2.2. |
Опазване и управление на биологичното разнообразие | 37 |
|
3.2.3. |
Предоставяне на инфраструктура и услуги | 38 |
|
3.3. |
Дейности на туроператори и пътнически агенти | 38 |
|
3.3.1. |
Намаляване и смекчаване на въздействието на транспортните операции върху околната среда | 38 |
|
3.3.2. |
Насърчаване на екологичното подобрение на доставчиците на настаняване | 39 |
|
3.3.3. |
Насърчаване на подобряването на дестинацията | 40 |
|
3.3.4. |
Разработване и предлагане на подходящи туристически пакети и насърчаване на по-устойчиво поведение на туристите | 40 |
|
3.3.5. |
Ефикасни дейности, свързани с търговията на дребно и с офиса | 41 |
|
3.4. |
Максимално намаляване на потреблението на вода в обектите за настаняване | 41 |
|
3.4.1. |
Мониторинг, поддръжка и оптимизиране на водната система | 41 |
|
3.4.2. |
Ефикасни водни арматури в зоните за гости | 42 |
|
3.4.3. |
Ефикасни домакински дейности | 42 |
|
3.4.4. |
Оптимизирани перални операции от малък мащаб | 43 |
|
3.4.5. |
Оптимизирани перални операции от голям мащаб или възложени на подизпълнител | 43 |
|
3.4.6. |
Оптимизирано управление на басейни | 44 |
|
3.4.7. |
Рециклиране на дъждовната и „сивата“ вода | 44 |
|
3.5. |
Управление на отпадъците и отпадъчните води в обекти за настаняване | 45 |
|
3.5.1. |
Предотвратяване на отпадъците | 45 |
|
3.5.2. |
Сортиране и изпращане за рециклиране на отпадъците | 45 |
|
3.5.3. |
Пречистване на отпадъчни води | 45 |
|
3.6. |
Максимално намаляване на потреблението на енергия в обектите за настаняване | 46 |
|
3.6.1. |
Системи за мониторинг и управление на енергията | 46 |
|
3.6.2. |
Подобряване на обвивката на сградата | 46 |
|
3.6.3. |
Оптимизирани системи за ОВК | 47 |
|
3.6.4. |
Ефикасни приложения на термопомпи и геотермално отопление/охлаждане | 47 |
|
3.6.5. |
Ефикасно осветление и електрическо оборудване | 48 |
|
3.6.6. |
Възобновяеми енергийни източници | 48 |
|
3.7. |
Ресторанти и хотелски кухни | 49 |
|
3.7.1. |
Екологосъобразно снабдяване с храни и напитки | 49 |
|
3.7.2. |
Управление на органични отпадъци | 49 |
|
3.7.3. |
Оптимизирано измиване на съдове, почистване и приготвяне на храна | 49 |
|
3.7.4. |
Оптимизирано готвене, вентилация и охлаждане | 50 |
|
3.8. |
Къмпинги | 50 |
|
3.8.1. |
Екологично образоване на гостите | 50 |
|
3.8.2. |
Екологично управление на зоните на открито | 51 |
|
3.8.3. |
Къмпингови инсталации за енергийна ефективност и възобновяема енергия | 51 |
|
3.8.4. |
Ефикасвно използване на водата в къмпинга | 52 |
|
3.8.5. |
Намаляване до минимум на отпадъците от къмпинга | 52 |
|
3.8.6. |
Естествени басейни | 53 |
|
4. |
Препоръчани ключови показатели за екологични резултати, специфични за конкретния сектор | 54 |
1. ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящият документ е секторен референтен документ (СРД), изготвен съгласно член 46 от Регламент (ЕО) № 1221/2009 относно доброволното участие на организации в Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS) (1). С оглед на улесняване на разбирането на СРД настоящото въведение очертава неговия правен контекст и използването му.
СРД се основава на подробен научен доклад за политиката (2) („Доклад за най-добрата практика“), разработен от Института за перспективни технологични изследвания (IPTS), един от седемте института на Съвместния изследователски център (JRC) на Комисията.
Съответен правен контекст
Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS) беше въведена през 1993 г. с Регламент (ЕИО) № 1836/93 на Съвета с цел доброволно участие на организациите в нея (3). Впоследствие EMAS претърпя две големи преразглеждания:
|
— |
Регламент (ЕО) № 761/2001 на Европейския парламент и на Съвета (4), |
|
— |
Регламент (ЕО) № 1221/2009. |
Важен нов елемент от последното преразглеждане, което влезе в сила на 11 януари 2010 г., е член 46 относно разработването на секторни референтни документи (СРД). СРД трябва да включват най-добри практики за управление по околна среда (НДПУОС), показатели за екологични резултати за специфични сектори и, когато е целесъобразно, еталони за отлични постижения и рейтингови системи за определяне равнището на постигнатите резултати.
Как да се разбира и използва настоящият документ
Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS) е схема за доброволно участие на организации, стремящи се към непрекъснато подобряване на околната среда. В тази рамка настоящият секторен референтен документ (СРД) предоставя специфични насоки за сектора за туризма и посочва редица възможности за подобрение, както и най-добрите практики.
Този документ е съставен от Съвместния изследователски център на Европейската комисия, използвайки информация, подадена от заинтересованите страни. Техническа работна група, състояща се от експерти и заинтересовани страни от сектора, ръководена от Съвместния изследователски център на Европейската комисия, обсъди и накрая се договори за най-добрите практики за управление по околна среда, специфичните за сектора показатели за екологични резултати и еталоните за отлични постижения, описани в настоящия документ; за тези еталони по-специално, беше счетено, че са представителни за равнището на екологичните резултати, постигани от най-добре представящите се организации в сектора.
Със СРД се цели подпомагане и подкрепа за всички организации, които възнамеряват да подобрят екологичните си резултати, като в него се предоставят идеи и източници на вдъхновение, както и практически и технически указания.
СРД е насочен на първо място към организации, които вече са регистрирани в EMAS; на второ, към организации, които обмислят регистрирането си в EMAS в бъдеще; и на трето, към всички организации, които искат да научат повече за най-добрите практики за управление по околна среда, за да подобрят екологичните си резултати. Вследствие на това, целта на настоящия документ е да се подкрепят всички организации и действащи лица в туристическия сектор, за да могат да се съсредоточат върху съответните преки и косвени екологични аспекти и да намерят информация за най-добрите практики, подходящи специфични за сектора показатели за екологични резултати, с които да измерват екологичните си показатели, както и еталони за отлични постижения.
По какъв начин СРД трябва да бъдат взети под внимание от организациите, регистрирани в EMAS:
Съгласно Регламент (ЕО) № 1221/2009 организации, регистрирани по EMAS, вземат предвид СРД на две различни равнища:
|
1) |
когато разработват и прилагат своята система за управление по околна среда с оглед на екологичните прегледи (член 4, параграф 1, буква б); Това означава, че организациите следва да използват съответните елементи на СРД, когато определят и извършват преглед на екологичните си конкретни и общи цели в съответствие със съответните екологични аспекти, идентифицирани в екологичния преглед и политиката, както и когато вземат решения относно действията, които да изпълнят за подобряване на екологичните си резултати. |
|
2) |
когато изготвят екологичната декларация (член 4, параграф 1, буква г) и член 4, параграф 4). Това означава, че:
Елементи на СРД (показатели, НДПУОС или еталон за отлични постижения), които не са счетени за целесъобразни по отношение на значимите екологични аспекти, определени от организацията в нейния екологичен преглед, не следва да бъдат докладвани и описани в екологичната декларация. |
Участието в EMAS е постоянен процес. Това означава, че всеки път, когато дадена организация планира да подобри екологичните си резултати (и прави преглед на екологичните си резултати), тя трябва да се консултира със СРД по конкретни теми, за да почерпи източници на вдъхновение за това кои са следващите проблеми за решаване при един поетапен подход.
Проверяващите по околна среда по EMAS проверяват дали и как организацията е взела предвид СРД при изготвянето на своята екологична декларация (член 18, параграф 5, буква г) от Регламент (ЕО) № 1221/2009).
Това означава, че когато извършват одит, акредитираните проверяващи по околна среда ще се нуждаят от доказателства от организацията за това по какъв начин са избрани и взети предвид съответните елементи на СРД във връзка с екологичните прегледи. Те не проверяват съответствието с описаните еталони за отлични постижения, а доказателствата за това как СРД е бил използван като насока за определяне на показатели и правилни доброволни мерки, които организацията може да изпълни, за да подобри екологичните си резултати.
Като се има предвид доброволният характер на EMAS и СРД, организациите не би следвало да са натоварени прекомерно с предоставянето на такива доказателства. По-специално, проверяващите не трябва да изискват индивидуална обосновка за всяка от най-добрите практики, специфичните за сектора показатели за екологични резултати и еталоните за отлични постижения, които са упоменати в СРД и които не се считат за целесъобразни от организацията в светлината на своя екологичен преглед. Независимо от това, те могат да предлагат подходящи допълнителни елементи, които организацията да вземе предвид в бъдеще като допълнително доказателство за своя ангажимент за непрекъснато подобряване на резултатите.
Структура на секторния референтен документ
Настоящият документ се състои от четири глави. Глава 1 въвежда в правния контекст на EMAS и описва начина, по който да се използва настоящият документ, а в глава 2 се определя обхватът на настоящия СРД. В глава 3 накратко се описват различните най-добри практики за управление по околна среда (НДПУОС) и се предоставя информация за тяхната приложимост като цяло, както и на равнище МСП. Когато за конкретна НДПУОС могат да се формулират специфични показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения, те също се посочват. Някои от показателите и еталоните имат отношение към повече от една НДПУОС, като по този начин се повтарят, когато е целесъобразно.
И накрая, в глава 4 е представена подробна таблица с подбрани най-важни показатели за екологични резултати, свързаните с тях обяснения и еталони за отлични постижения.
2. ОБХВАТ
В настоящия документ се разглеждат някои от дейностите, посочени в раздел I 55—56 „Хотелиерство и ресторантьорство“, раздел N 79 „Туристическа агентска и операторска дейност; други дейности, свързани с пътувания и резервации“ и раздел O 84.11 „Общофункционално управление на държавата“ от приложение I към Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета (6) (NACE Rev. 2).
Настоящият секторен референтен документ (СРД) включва на първо място най-добрите практики за управление по околна среда в организациите, които предоставят услуги за настаняване, храна и напитки, или които управляват туристически дестинации или предлагат и резервират пътувания, настаняване или туристически дейности (пътнически агенти и туроператори) (7). Дружествата, които предлагат услуги за туристическо настаняване и къмпингови услуги, също се приканват да се консултират със съответните разпоредби за екомаркировката на ЕС (8). Управителите на дестинации могат също така да се обърнат към други инициативи на ЕС за насърчаване на устойчиво управление на туризма, например като Европейската система от показатели за туризма (ETIS) (9).
Действащите лица, посочени по-горе, са взаимосвързани посредством различни други сектори, както е показано в долната диаграма на веригата на стойността в туризма. По отношение на туризма като продукт, дейностите, в които даден турист участва докато се намира на почивка, също са важна част от веригата на стойността в туризма, и представляват потенциален интерес от гледна точка на околната среда. Въпреки това, те само се упоменават в настоящия СРД, доколкото могат да бъдат повлияни от управителите на дестинации и туроператорите.
Преглед на веригата на стойността в сектора на туризма
Електр. и топлин. ен. и газообр. горива NACE 35
Туроператори/ пътнически агенти NACE 79
Услуги за храни и напитки NACE 56
Производство на текстил NACE 13
Производство на напитки NACE 11
Производство на храни NACE 10
Селско стопанство NACE 1 - 3
Дейности разни NACE
Важни сектори с разгледани процеси (посредством връзки към ключови сектори)
Управление на отпадъците NACE 38
Строителство NACE 41 - 43
Канализация NACE 37
Водоснабдяване NACE 36
Услуги
Важни непреки сектори
Пряко разгледани ключови сектори
Транспорт и логистика NACE 49 - 52
Управление на дестинации Обща публична администрация, NACE 84.11
Хотелиерство NACE 55
Туристически сектор
Производство на други продукти NACE 14 - 33
Вериги на доставка
точка 3.7
точка 3.4
Section 3.6
точка 3.7
точка 3.4-3.8
точка 3.3
точка 3.3
точка 3.2
точка 3.2
точка 3.4
точка 3.6
точка 3.5
Главните екологични аспекти и свързаният с тях екологичен натиск, произтичащ от туристическите услуги, са представени в долната таблицата. Тези екологични аспекти бяха избрани като най-важни за сектора. При все това екологичните аспекти, които трябва да бъдат управлявани от определени организации, следва да се оценяват за всеки отделен случай.
Дейности в организации от областта на туризма (хотели, къмпинги, ресторанти и туроператори) и свързаните екологични аспекти и въздействия
|
Служба/дейност |
Главни екологични аспекти |
Главен екологичен натиск |
||||||||||||||||||||||||||
|
Администрация |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Технически служби |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Ресторант/бар |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Кухня |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Използване на стаите |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Пране |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Закупуване |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Дейности |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Транспорт |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Допълнителни услуги |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Строителство |
|
|
Най-добрите практики за управление по околна среда (НДПУОС), представени в настоящия СРД, са групирани както следва:
|
— |
НДПУОС за подобряване на транссекторните въпроси в туристическия сектор, |
|
— |
НДПУОС за подобряване управлението на дестинациите (11), |
|
— |
НДПУОС за подобряване на дейностите на туроператорите и пътническите агенти, |
|
— |
НДПУОС за максимално намаляване на потреблението на вода в обектите за настаняване, |
|
— |
НДПУОС за максимално намаляване на образуването на отпадъци в обектите за настаняване, |
|
— |
НДПУОС за максимално намаляване на потреблението на енергия в обектите за настаняване, |
|
— |
НДПУОС за подобряване на кухните в ресторантите и хотелите, |
|
— |
НДПУОС за подобряване на къмпингите. |
НДПУОС обхващат най-важните екологични аспекти на сектора.
3. НАЙ-ДОБРИ ПРАКТИКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ ПО ОКОЛНА СРЕДА, СПЕЦИФИЧНИ ЗА СЕКТОРА ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ЕКОЛОГИЧНИ РЕЗУЛТАТИ И ЕТАЛОНИ ЗА ОТЛИЧНИ ПОСТИЖЕНИЯ ЗА ТУРИСТИЧЕСКИЯ СЕКТОР
3.1. Транссекторни въпроси
3.1.1. Изпълнение на системата за управление по околна среда
НДПУОС представлява извършването на оценка на най-важните преки и непреки екологични аспекти, свързани с организацията, както и прилагането на съответните показатели за резултати и сравняването със съответните еталони за отлични постижения.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички действащи лица в туризма, включително управители на дестинации, туроператори, доставчици на настаняване, доставчици на храни и напитки, транспортни оператори и доставчици на дейности. Тази НДПУОС е приложима също така за малки предприятия (12).
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||
|
|
3.1.2. Управление на веригата на доставки
НДПУОС представлява извършването на скрининг на веригите за доставка на продукти и услуги, използвани от организацията, с цел идентифицирането на екологични горещи точки по веригата на доставки, като се взема предвид цялата верига на стойността, и с цел определянето на съответните точки за контрол (напр. при избора на продукти, избягване, възлагане на „зелени“ поръчки, критерии за доставчика), които могат да бъдат използвани за намаляване до минимум на въздействието върху околната среда по цялата верига на стойността.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички действащи лица в туризма, включително управители на дестинации, туроператори, доставчици на настаняване, доставчици на храни и напитки, транспортни оператори и доставчици на дейности. Тази НДПУОС е приложима също така за малки предприятия.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||
|
|
3.2. Управление на дестинацията
3.2.1. Стратегически планове за развитие на дестинацията
НДПУОС представлява създаването на звено или организация, които да отговарят за стратегическото устойчиво развитие на дестинацията и които да координират съответните служби и заинтересовани страни при изпълнението на специфични действия в рамките на плана за дестинацията.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички дестинации, или от звена в рамките на държавните структури, които отговарят за управлението на дестинации или от публични/частни организации за управление на дестинации. Тази НДПУОС е приложима също така за малки публични администрации и малки предприятия, участващи в управлението на дестинации.
Свързани показатели за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||
|
|
3.2.2. Опазване и управление на биологичното разнообразие
НДПУОС представлява извършването на мониторинг на състоянието на биологичното разнообразието в рамките на дестинацията и изпълнението на план за опазване и управление на биологичното разнообразие, който запазва и подобрява общото биологично разнообразие в рамките на дестинацията, например чрез ограничения за благоустрояването и чрез компенсационни мерки.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички дестинации. Дестинациите с висока природна стойност следва да съхраняват биологичното разнообразие, а дестинациите с ниска природна стойност следва да предприемат мерки за увеличаване на биологичното разнообразие. Тази НДПУОС е приложима също така за малки предприятия, участващи в управлението на дестинации.
Свързани показатели за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||||||
|
|
3.2.3. Предоставяне на инфраструктура и услуги
НДПУОС представлява осигуряването на свързани с околната среда услуги в рамките на дестинацията, по-специално водоснабдяване, пречистване на отпадъчни води, управление на отпадъци (особено мерки за рециклиране) и обществен транспорт/управление на движението, които да са достатъчни, за да се справят с върховото търсене през активния туристически сезон по устойчив начин.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички дестинации. Тя се отнася до доброто управление от страна на публичните администрации като цяло, но е от особено значение там, където туризмът генерира голямо допълнително и сезонно търсене на услуги. Тази НДПУОС е приложима също така за малки местни публични администрации и за малки предприятия, участващи в управлението на дестинации или в предоставянето на свързаните с околната среда услуги, необходими в дадена дестинация.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||||||||||||
|
|
3.3. Дейности на туроператори и пътнически агенти
3.3.1. Намаляване и смекчаване на въздействието на транспортните операции върху околната среда
НДПУОС представлява прилагане на „направляване на избора“ на предлаганите пакети, с цел избягване на ненужни полети (т.е. полети, които могат ефикасно да бъдат заменени от сухопътен или воден транспорт), избиране на доставчици на транспортни услуги с висока енергийна ефективност (авиокомпании, автобуси/междуградски автобуси, фериботи, кораби, лодки) и компенсиране на всички емисии на ПГ от транспорта чрез използване на сертифицирани компенсаторни схеми. За дружествата, които извършват собствени транспортни операции, НДПУОС представлява изпълнението на мерки за енергийна ефективност за транспортния парк (собствен или доставен), включително възлагане на „зелени“ поръчки за най-ефикасните и с най-ниски нива на емисиите превозни средства, преоборудване на въздухоплавателните средства и междуградските автобуси/автобусите с енергоспестяващи устройства като вертикален елемент в края на крилото например, и оптимизиране на операциите (напр. максимално увеличаване на коефициентите на натовареност).
Приложимост
„Направляването на избора“ на туристически пакети и намаляването на въздушния транспорт е приложимо за всички туроператори и пътнически агенти, включително малки предприятия.
Мерките за подобряване на енергийната ефективност на транспорта и намаляване на емисиите му във въздуха, са пряко приложими за туроператорите с контрол върху собствените транспортни паркове и са приложими като критерии за подбор и сключване на договор за туроператорите, които сключват договори за получаване на транспортни услуги. Тази НДПУОС също така е приложима с някои ограничения за малки предприятия, тъй като тяхното влияние върху въздухоплавателните средства обикновено е много ограничено, но могат да притежават/контролират собствен наземен/воден транспорт.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||||||
|
|
3.3.2. Насърчаване на екологичното подобрение на доставчиците на настаняване
НДПУОС представлява изискването за или насърчаването на екологично сертифициране от доставчиците на настаняване или изискването на съответствие със специфични екологични критерии, или изискването за докладване на екологичните резултати, което може да се използва за изпълнение на еталоните.
Приложимост
Всички туроператори могат да прилагат тази НДПУОС. За малките туроператори може да бъде по-лесно да изберат доставчици въз основа на екологична сертификация от трета страна, а за големите — да прилагат собствени критерии и/или процес за въвеждане на еталони. Тази НДПУОС е приложима за малки предприятия, с някои ограничения, тъй като установяването на критерии за доставчиците може да бъде трудно, но малките предприятия могат да използват съществуващи екологични сертификати (следва да се отдава предпочитание на сертифициране, проверено от трета страна, като екомаркировката на ЕС) за избора на доставчици.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||
|
|
3.3.3. Насърчаване на подобряването на дестинацията
НДПУОС представлява насърчаването на екологични подобрения в туристическите дестинации като се насърчат подобрени екологични резултати от страна на местни организации на доставчици и организации и органи за управление на дестинациите, и като пряко се въведат схеми за подобрения като възстановяване на местообитанията в основни дестинации например.
Приложимост
Тази НДПУОС е пряко приложима за големите туроператори. Малките предприятия могат да координират действията си посредством клъстери или консорциуми или в публично-частно партньорства с местните/регионалните власти.
Свързани показатели за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||||
|
|
3.3.4. Разработване и предлагане на подходящи туристически пакети и насърчаване на по-устойчиво поведение на туристите
НДПУОС представлява разработване и предлагане на туристически пакети, от които са изключени най-вредните от екологична гледна точка варианти, и в които са включени вариантите с екологичен напредничав транспорт, настаняване и дейности. Освен това, туроператорите и пътническите агенти следва да предоставят информация на клиентите за въздействията на туристическите пакети върху околната среда и следва да предават насочени положителни и ангажиращи послания относно устойчиви и отговорни действия, които могат да бъдат предприети от клиентите при избора и при използването на почивки с цел намаляване на въздействието им върху околната среда.
Приложимост
Всички туроператори, включително малките предприятия, могат да изпълняват мерки от тази НДПУОС.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||
|
|
3.3.5. Ефикасни дейности, свързани с търговията на дребно и с офиса
НДПУОС представлява намаляването до минимум на използването на ресурси, особено на хартия и мастило, за реклама и офисни дейности, избирането на екологично сертифицирани материали и услуги (напр. печатарски услуги) и осигуряването на енергийна (14) и водна ефективност на всички дейности, свързани с офиса и търговията на дребно.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички туроператори.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||||||
|
|
3.4. Максимално намаляване на потреблението на вода в обектите за настаняване
3.4.1. Мониторинг, поддръжка и оптимизиране на водната система
НДПУОС представлява извършването на одит и мониторинг на потреблението на вода във всички потребяващи вода ключови процеси и зони (т.е. индивидуално измерване), с цел да се открият възможности за подобряване на ефикасността, както и да се осигури, че цялото оборудване се поддържа чрез подходящо периодично инспектиране, включително при домакинските дейности.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, включително малки предприятия. Въпреки това, в малките обекти може да не е необходимо монтирането на индивидуално измерване.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||
|
|
3.4.2. Ефикасни водни арматури в зоните за гости
НДПУОС представлява монтирането на ефикасни водни арматури, включително нискодебитни разпръскващи смесители и нискодебитни термостатни душове, нискодебитни и двустепенни тоалетни казанчета, както и безводни писоари. Междувременно, на съществуващите водни арматури могат да се монтират аератори.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, включително малки предприятия. Там където наскоро е извършвана реконструкция, мерки като монтирането на аератори все още са приложими.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||
|
|
3.4.3. Ефикасни домакински дейности
НДПУОС представлява намаляването до минимум на нуждите от пране чрез екологосъобразно снабдяване със спално бельо и хавлиени кърпи (по отношение на размер, плътност, цвят, материал) и чрез изискване или насърчаване на гостите да използват повторно спалното бельо и хавлиените кърпи. Най-добра практика представлява също така обучаването на персонала да прилага методи за почистване, които са ефикасни спрямо използването на вода и химикали, както и снабдяването с екологично сертифицирани консумативи за стаите и баните.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, включително малки предприятия. Намаляването до минимум на прането чрез подбор на по-ефикасни текстилни изделия за стаите е общоприложимо, но приложимостта на намаляването на прането до минимум чрез насърчаване на гостите за повторна употреба е ограничена в местата за настаняване с висок процент на гостите за една нощувка.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||||||||||
|
|
3.4.4. Оптимизирани перални операции от малък мащаб
НДПУОС представлява набавянето на най-ефикасните по отношение на водата (а следователно и на енергията) перални машини и най-енергийно ефективните сушилни машини (напр. сушилни машини с термопомпа) и гладачни машини, повторното използване на водата от изплакванията и — в районите с голям недостиг на вода — на водата от главното изпиране след преминаването ѝ през микрофилтрация. Най-добра практика представлява също така оползотворяването на топлина от отпадъчните води и от отпадния въздух от вентилацията.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, които разполагат на място с перални операции, включително малки предприятия.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||||
|
|
3.4.5. Оптимизирани перални операции от голям мащаб или възложени на подизпълнител
НДПУОС представлява изборът на ефикасен доставчик на перални услуги, който е сертифициран с екомаркировка от тип I по ISO или който съответства на критериите за такава екомаркировка, или осигуряването, че пералните операции на място от голям мащаб спазват такива критерии.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за големите обекти за настаняване, които разполагат на място с големи по мащаб операции по изпиране, както и за търговските операции по изпиране. Тази НДПУОС е приложима също така за други места за настаняване от всякаква големина, включително малки предприятия, доколкото критериите са приложими за екологосъобразно възлагане на поръчки за перални услуги.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||||||||
|
|
3.4.6. Оптимизирано управление на басейни
НДПУОС представлява оптимизирането на честотата и времето на извършване на обратната промивка въз основа на пада на налягането, а не на фиксирани графици, използването на озониране или третиране с UV светлина и внимателният контрол на дозирането за намаляване до минимум на хлорирането, както и възстановяването на топлина от отпадния вентилационен въздух.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за дружествата за настаняване с плувни басейни на място, включително малки предприятия.
Свързани показатели за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||||
|
|
3.4.7. Рециклиране на дъждовната и „сивата“ вода
НДПУОС представлява монтирането на система за събиране на „сивата“ вода за използване в процеси на закрито (напр. за промиване на тоалетни) след пречистването ѝ, или за процеси на открито (напр. напояване), или на система за събиране на дъждовната вода с цел използване на закрито.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички дружества за настаняване. Системи за рециклиране на водата могат да бъдат монтирани по време на строителството на сградата или на голям ремонт. Приложимостта за малките предприятия може да бъде ограничена поради високите инвестиционни разходи.
Свързан показател за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||
|
|
3.5. Управление на отпадъците и отпадъчните води в обекти за настаняване
3.5.1. Предотвратяване на отпадъците
НДПУОС представлява предотвратяване на генерирането на отпадъци чрез възлагане на екологосъобразни поръчки за продукти, като се отчитат въздействията през жизнения цикъл на продукта — например, като се избягват изделията за еднократна употреба (при храните, сапуните, шампоаните) и чрез закупуването на почистващи агенти в концентрирана и насипна форма — и чрез внимателно управление на обемите на поръчките.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, включително малки предприятия.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||
|
|
3.5.2. Сортиране и изпращане за рециклиране на отпадъците
НДПУОС представлява осигуряване на съоръжения за разделно събиране на отпадъците в целия обект, за да се осигури, че е налице ясна процедура за разделяне на отпадъците, и да се сключат договори за съответните услуги за рециклиране най-малкото за стъклото, хартията и картона, пластмасите, металите и органичните отпадъци.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, включително малки предприятия.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||
|
|
3.5.3. Пречистване на отпадъчни води
НДПУОС представлява изграждане на място на система за пречистване на отпадъчни води, която пречиства отпадъчни води най-малко на вторично, и за предпочитане на третично стъпало, и най-малкото включва предварително пречистване с решетки за отстраняване на твърдите вещества и пречистване с утаяване за отстраняване на суспендираните вещества, последвани от ефикасно биологично пречистване (напр. в реактор с циклично действие) за премахване на голяма част от ХПК, БПК, азота и фосфора от пречистваната вода. Утайките се третират и обезвреждат по екологично приемлив начин.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини места за настаняване, които не са свързани към канализационна мрежа, включително малки предприятия.
Свързан показател за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||||
|
|
3.6. Максимално намаляване на потреблението на енергия в обектите за настаняване
3.6.1. Системи за мониторинг и управление на енергията
НДПУОС представлява извършването на енергиен одит и мониторинг на потреблението на енергия в потребяващи енергия ключови процеси и зони (т.е. индивидуално измерване), с цел да се открият възможности за подобряване на ефикасността, както и да се осигури, че цялото оборудване се поддържа чрез подходящо периодично инспектиране (16).
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, включително малки предприятия. Разширеното индивидуално измерване и системите за управление на сгради не са приложими за малките обекти.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||
|
|
3.6.2. Подобряване на обвивката на сградата
За нови сгради, НДПУОС представлява гарантирането, че те са в съответствие с най-високите достижими енергийни оценки, например като стандартите PassiveHouse и Minergie P (17). За съществуващи сгради НДПУОС представлява преоборудване с цел намаляване до минимум на енергийните нужди за отопление и охлаждане (18).
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове места за настаняване по време на строителството или на голям ремонт, и при избора на сгради за организации, които наемат своите помещения. Възможността за малките предприятия да прилагат тази НДПУОС може да бъде ограничена в случай на преоборудване на съществуваща сграда, поради високите инвестиционни разходи.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||
|
|
3.6.3. Оптимизирани системи за ОВК
НДПУОС представлява намаляване до минимум на потреблението на енергия от системите за ОВК (отопление, вентилация и климатизация) чрез монтиране на продукти от най-високите класове на енергийно етикетиране (когато е приложимо), зониран температурен контрол и контролирана вентилация с оползотворяване на топлината (в идеалния случай, контролирано от датчици за CO2) и енергийноефективни компоненти (напр. вентилатори с променлива скорост), както и оптимизиране на ОВК във връзка с характеристиките на обвивката на сградата и на източника на енергия.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, включително малки предприятия. Пълна оптимизация може да бъде направена само по време на строителството или на голям ремонт, но определени мерки могат да бъдат изпълнени по всяко време.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||
|
|
3.6.4. Ефикасни приложения на термопомпи и геотермално отопление/охлаждане
НДПУОС представлява монтиране на ефикасни (напр. със знак за екомаркировка, продукти от най-високите класове на енергийно етикетиране) термопомпи за отопление и охлаждане или, когато е възможно, подземно охлаждане.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове места за настаняване. В градските райони е вероятно монтирането на системи с подземна вода да е възможно само по време на строителството или на голям ремонт. Термпопомпите, които използват за източник въздуха, са лесни за допълнително монтиране, но може да не са подходящи за много студен климат. Приложимостта на тази НДПУОС за малки предприятия може да бъде ограничена поради инвестиционните разходи.
Свързани показатели за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||
|
|
3.6.5. Ефикасно осветление и електрическо оборудване
НДПУОС представлява изграждане на зонирано и подходящо оразмерено компактно луминесцентно и светодиодно осветление с интелигентен контрол, основан на наличието на движение, естествената светлина и часа. НДПУОС представлява също така оптимизиране на проекта на сградата и вътрешното разпределение по отношение на използването на естествена светлина, при отчитане на енергийното въздействие на големите остъклени повърхности за отоплението и охлаждането. По отношение на електрическото оборудване (бяла техника и битова електроника), винаги когато е възможно следва да се избират продукти с екомаркировка на ЕС или с най-високите класове за енергийно етикетиране.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички видове и големини на места за настаняване, включително малки предприятия. Компактните луминесцентни и светодиодни лампи често директно могат да заменят лампите с нажежаема жичка и халогенните лампи. Промяната на сградата с цел оптимизиране на използването на естествена светлина е ограничена до първоначалното строителство и ремонта.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||||
|
|
3.6.6. Възобновяеми енергийни източници
НДПУОС представлява монтирането на място на оборудване за генериране на геотермална, слънчева или вятърна електроенергия, когато е целесъобразно, и получаването на електроенергия от истински (т.е. доказуемо допълнителен) доставчик на възобновяема електроенергия.
Приложимост
Потенциалът за експлоатация на определени технологии за възобновяема енергия на място зависи от фактори, свързани с местоположението и площадката като климата, засенчването, наличното пространство и др. Инвестиране в схеми за възобновяема енергия, разположени извън площадката, може да се извършва от всяка организация. Приложимостта на тази НДПУОС за малки предприятия може да бъде ограничена в случай на дълъг срок на възвръщаемост на инвестицията.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||
|
|
3.7. Ресторанти и хотелски кухни
3.7.1. Екологосъобразно снабдяване с храни и напитки
НДПУОС представлява извършването на оценка на веригите на доставки на храни и напитки за определяне на екологичните горещи точки и ключовите контролни точки, включително подбор на екологично сертифицирани продукти и изготвяне на менюта с цел избягване на особено вредни съставки (напр. застрашени видове риба и някои плодове извън сезона) и осигуряване на разумно порциониране на месото и млечните продукти и предлагането на вегетарианско меню.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички кухни. Кухните в селските райони може да са в състояние да се снабдяват с хранителни продукти на място. Големите кухни могат да имат по-силно влияние върху доставчиците. Малките предприятия също могат изцяло да прилагат тази НДПУОС.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||
|
|
3.7.2. Управление на органични отпадъци
НДПУОС представлява намаляване до минимум на предотвратимите хранителни отпадъци чрез внимателно разработване на менюто и определяне на големината на порциите, както и осигуряване, че всички органични отпадъци се отделят и изпращат за анаеробно разграждане, когато има такова, или се изпращат за изгаряне с оползотворяване на енергията, или за компостиране местно/на място.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички кухни. Предпочитаното рециклиране на отпадъците чрез анаеробно разграждане може да не е налице на някои места, като в този случай отпадъците могат да бъдат изпратени за изгаряне с оползотворяване на енергията или за компостиране. Малките предприятия също могат изцяло да прилагат тази НДПУОС.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||
|
|
3.7.3. Оптимизирано измиване на съдове, почистване и приготвяне на храна
НДПУОС представлява избирането на ефикасно миялно оборудване, включително нискодебитни струйници със спусъчно задействане за предварителното измиване на съдовете, ефикасни съдомиялни машини и несвързани с източник на вода фурни на пара, както и мониторинга и еталонирането на потреблението на вода в кухненските/ресторантските зони.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички кухни. Монтирането на по-ефикасни съдомиялни машини e възможно да бъде икономически жизнеспособно само ако съществуващите съдомиялни машини приближават края на експлоатационния си срок или се нуждаят от ремонт. Малките предприятия също могат изцяло да прилагат тази НДПУОС.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||
|
|
3.7.4. Оптимизирано готвене, вентилация и охлаждане
НДПУОС представлява избирането на ефикасно готварско оборудване, включително индукционни котлони или газови котлони с електронен датчик за управление на температурата, ефикасно хладилно оборудване, използващо естествени хладилни агенти като амоняк или въглероден диоксид, и контрол на вентилацията, според необходимостта.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички кухни. Монтиране на по-ефикасно готварско и хладилно оборудване е възможно да бъде икономически жизнеспособно само ако съществуващото оборудване приближава края на експлоатационния си срок. Малките предприятия също могат изцяло да прилагат тази НДПУОС.
Свързан показател за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||
|
|
3.8. Къмпинги
3.8.1. Екологично образоване на гостите
НДПУОС представлява предоставяне на гостите на интерактивно обучение на място по въпросите на околната среда, включващо курсове, екопътеки, или оборудване, например като нисковъглероден транспорт (велосипеди, електрически велосипеди).
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички къмпинги и други видове места за настаняване (особено в селски райони). Приложимостта на тази НДПУОС може да е ограничена за малките предприятия, разполагащи с малко ресурси.
Свързан показател за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||||
|
|
3.8.2. Екологично управление на зоните на открито
НДПУОС представлява увеличаване до максимум на биологичното разнообразие на място посредством засаждането на местни видове и монтирането на „зелени“ или „кафяви“ покриви и стени. НДПУОС представлява намаляването до минимум на потреблението на вода за напояване и използването на „сива“ или дъждовна вода. НДПУОС представлява намаляването до минимум на светлинното замърсяване, причинявано от външно осветление (напр. чрез използването на правилно насочени натриеви лампи с ниско налягане) и намаляването на шумовото замърсяване от мероприятия на открито чрез монтиране на шумозащитни бариери и прилагането на строги правила за вечерен час за такива събития.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички къмпинги и други видове места за настаняване (особено в селски райони), включително малките предприятия.
Свързан показател за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||
|
|
3.8.3. Къмпингови инсталации за енергийна ефективност и възобновяема енергия
НДПУОС представлява намаляването до минимум на потреблението на енергия за загряване на вода, ОВК и осветление чрез монтиране на нискодебитни водопроводни арматури, добра сградна изолация и луминесцентно или светодиодно осветление, както и монтирането на място на мощности за генериране на възобновяема енергия (напр. слънчево водонагряване). В допълнение, топлина може да се оползотворява от „сивата“ вода от пералното помещение посредством термопомпа.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички къмпинги. Монтирането на специфични технологии за енергия от възобновяеми източници зависи от специфичните характеристики за дадената площадка. Малките предприятия могат изцяло да прилагат тази НДПУОС.
Свързани показатели за екологични резултати и еталони за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталони за отлични постижения |
||||||||||
|
|
3.8.4. Ефикасвно използване на водата в къмпинга
НДПУОС представлява намаляването до минимум на потреблението на вода посредством монтирането на нискодебитни смесители и душове, управление на душовете с реле за време и нискодебитни и двустепенни тоалетни казанчета и безводни писоари.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички къмпинги. Малките предприятия могат изцяло да прилагат тази НДПУОС.
Свързани показатели за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показатели за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||||
|
|
3.8.5. Намаляване до минимум на отпадъците от къмпинга
НДПУОС представлява намаляване до минимум на генерирането на остатъчни отпадъци чрез предотвратяване на образуването на отпадъци на място, предоставяне на място на подходящи съоръжения за сортиране на отпадъците и чрез сключване на договори за услуги за рециклиране на отпадъци.
Приложимост
Тази НДПУОС е приложима за всички къмпинги. Тук възможностите за предотвратяване на образуването на отпадъци са по-малко, отколкото в други видове места за настаняване, тъй като повечето отпадъци са в резултат от извършени от гостите покупки. Малките предприятия могат изцяло да прилагат тази НДПУОС.
Свързан показател за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||
|
|
3.8.6. Естествени басейни
НДПУОС представлява изграждане на естествен басейн или преобразуване на съществуващ басейн в естествен басейн.
Приложимост
Тази НДПУОС може да се прилага за всички къмпинги и други видове места за настаняване (особено в селски райони). Малките предприятия могат изцяло да прилагат тази НДПУОС.
Свързан показател за екологични резултати и еталон за отлични постижения
|
Показател за екологични резултати |
Еталон за отлични постижения |
||||
|
|
4. ПРЕПОРЪЧАНИ КЛЮЧОВИ ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ЕКОЛОГИЧНИ РЕЗУЛТАТИ, СПЕЦИФИЧНИ ЗА КОНКРЕТНИЯ СЕКТОР
В следната таблица са изброени подбрани ключови показатели за екологични резултати за организации в сектора на туризма. Те са подмножество на всички показатели, упоменати в глава 3. Таблицата е разделена на шест части; в първата са изброени показатели, които са приложими за всички действащи лица от сектора (транссекторни), докато следващите части са по една за всяко от основните действащи лица, разглеждани в настоящия СРД (управители на дестинации, туроператори и пътнически агенти, места за настаняване, ресторантски и хотелски кухни и къмпинги).
|
Показател |
Общоприета единица |
Кратко описание |
Препоръчано минимално ниво на мониторинг |
Свързан основен показател съгласно приложение IV към Регламент (ЕО) № 1221/2009 (раздел В, точка 2) |
Еталон за отлични постижения и свързана с него най-добра практика за управление по околна среда |
||
|
ТРАНССЕКТОРНИ |
|||||||
|
(да/не) |
Показателят посочва дали организацията прилага система за управление по околна среда. Този показател може да се прилага от всички действащи лица в туристическия сектор (т.е. управители на дестинации, туроператори, доставчици на настаняване, доставчици на храни и напитки, транспортни оператори и доставчици на дейности) |
За всеки обект (може да бъде обединен на равнище организация) |
Всички |
Използват се подходящи показатели за непрекъснат мониторинг на всички съответни аспекти на екологичните резултати, включително трудно измеримите, и на непреките аспекти като въздействието върху биоразнообразието. (НДПУОС 3.1.1) На всички служители се предоставя информация относно общите цели за опазване на околната среда и обучения относно съответните мерки за управление по околна среда. (НДПУОС 3.1.1) Когато е приложимо, се изпълняват най-добрите практики за управление по околна среда. (НДПУОС 3.1.1) |
||
|
% |
Този показател се отнася за оценката на веригата на доставки въз основа на избора на продукти/услуги, които отговарят на определени екологични критерии и сертифициране (напр. екомаркировката на ЕС) |
За всеки обект (може да бъде обединен на равнище организация) |
Всички |
Организацията е използвала подход за целия жизнен цикъл, за да определи вариантите за подобрения за всички важни вериги на доставки, които влияят на екологични горещи точки. (НДПУОС 3.1.2) ≥ 97 % от химикалите (по тегло на активното вещество или закупено количество), използвани в обектите за настаняване и ресторантите, са сертифицирани в съответствие с екомаркировка за тип I по ISO (или за тях може да се покаже, че представляват най-екологосъобразният вариант). (НДПУОС 3.1.2) ≥ 97 % от цялата дървесина, хартия и картон, закупени от обекти за настаняване и ресторанти, са рециклирани или екологично сертифицирани (екомаркировка, FSC, PEFC). (НДПУОС 3.1.2) |
||
|
УПРАВИТЕЛИ НА ДЕСТИНАЦИИ |
|||||||
|
(да/не) |
Показателят показва дали управителят на дестинацията изпълнява план за устойчива дестинация, който отговаря на ключови екологични предизвикателства в рамките на дестинацията, обхваща цялата територия на дестинацията и координира всички засегнати участници |
Дестинация |
Всички |
Изпълнение на план за дестинацията, който: i) обхваща цялата територия на дестинацията; ii) включва координация между всички съответни правителствени и частни действащи лица; iii) отговаря на ключови екологични предизвикателства в рамките на дестинацията. (НДПУОС 3.2.1) |
||
|
(да/не) |
Показателят се отнася до изпълнението на план за управление на биологичното разнообразие в дестинацията |
Дестинация |
Биологично разнообразие |
Намаляване до минимум и компенсиране на всяко биологично разнообразие, изместено от развитието на туризма, така че нивото на биологичното разнообразие на дестинацията да се запази или увеличи в райони с висока природна стойност и да се увеличи в нарушени райони. (НДПУОС 3.2.2) |
||
|
l/гост-ден |
Средно използвано количество вода от всеки гост в дестинацията |
Дестинация |
Вода |
Средно потребление на вода от турист ≤ 200 литра/гост-ден. (НДПУОС 3.2.3) |
||
|
% |
Процент отпадъчни води, генерирани в дестинацията, които се пречистват на вторично или третично стъпало по време на активния туристически сезон |
Дестинация |
Вода |
Услугите, включващи обществен транспорт, водоснабдяване, пречистване на отпадъчни води и рециклиране на отпадъци, са предназначени да се справят с върховото потребление и да осигурят устойчивостта на туризма в рамките на дестинацията. (НДПУОС 3.2.3) ≥ 95 % от отпадъчните води, генерирани в дестинацията, се подлагат най-малкото на вторично пречистване или на третично пречистване при заустване в чувствителни водоприемници, включително по време на активния туристически сезон. (НДПУОС 3.2.3) |
||
|
% |
Процент на твърдите битови отпадъци, събрани в дестинацията, които постъпват за рециклиране или анаеробно разграждане |
Дестинация |
Отпадъци |
≥ 95 % от твърдите битови отпадъци не постъпват в депо за отпадъци, а се подлагат на рециклиране или анаеробно разграждане. (НДПУОС 3.2.3) |
||
|
% |
Процент от пътуванията в рамките на дестинацията, извършени от туристи с обществен транспорт, пеша или с велосипед |
Дестинация |
Емисии |
Услугите, включващи обществен транспорт, водоснабдяване, пречистване на отпадъчни води и рециклиране на отпадъци, са предназначени да се справят с върховото потребление и да осигурят устойчивостта на туризма в рамките на дестинацията. (НДПУОС 3.2.3) Общественият транспорт, ходенето и колоезденето представляват ≥ 80 % от пътуванията, извършвани от туристи в градските дестинации. (НДПУОС 3.2.3) |
||
|
% |
Съотношение между възобновяемата енергия, произведена на място в дестинацията, и общото енергопотребление на дестинацията по отношение на крайна енергия |
Дестинация |
Емисии |
— (НДПУОС 3.2.3) |
||
|
ТУРОПЕРАТОРИ И ПЪТНИЧЕСКИ АГЕНТИ |
|||||||
|
kg CO2/пътникокилометър |
Потреблението на гориво/енергия от въздухоплавателните средства, автобусите и влаковете под контрола на туроператорите се наблюдава, а данните за подизпълнителите доставчици на транспортни услуги са изискани |
Въздухоплавателен/мобилен парк на организацията |
Енергийна ефективност Ефикасност на използване на материалите Емисии |
Туроператорите не предлагат полети за: i) дестинации, които са на по-малко от 700 km; ii) дестинации, които са отдалечени до 2 000 km за престой по-кратък от 8 дни, или; дестинации, които са отдалечени на повече от 2 000 km за престой по-кратък от 14 дни. (НДПУОС 3.3.1) Въздушният флот на туроператора постига среден специфичен разход на гориво ≤ 2,7 литра на 100 пътникокилометра. (НДПУОС 3.3.1) Среден разход на гориво на междуградски автобус или автобус ≤ 0,75 литра на 100 пътникокилометра и най-малко 90 % от парка съответства на Евро V или използва алтернативни горивни системи. (НДПУОС 3.3.1) |
||
|
% |
Процент на емисиите на CO2, компенсирани от закупени сертифицирани въглеродни кредити. При компенсиране на емисии от въздухоплаването следва да се приложи подходящ индексационен коефициент за отразеното лъчение |
Въздухоплавателен/мобилен парк на организацията |
Енергийна ефективност Ефикасност на използване на материалите Емисии |
Емисиите на ПГ от транспорта от всички продадени пакети автоматично се компенсират чрез преки инвестиции в проекти за избягване на ПГ или чрез закупуване на сертифицирани въглеродни кредити. (НДПУОС 3.3.1) |
||
|
% |
Този показател взема предвид екологичните стандарти, сертифицирани от трета страна (напр. екомаркировката на ЕС, Nordic Swan), както и спазването на определен набор от изисквания |
Организация |
Всички |
≥ 90 % от доставчиците на настаняване, въз основа на продажбите или нощувките, са в съответствие с набор от екологични изисквания (за предпочитане признати чрез сертифициране от трета страна). (НДПУОС 3.3.2) |
||
|
% |
Показателят се отнася до процента услуги, за чието подобрение е допринесъл туроператорът във всяка от неговите основни дестинации |
Дестинация и организация |
Всички |
Туроператорът насърчава екологичното подобряване чрез: i) подобряване на резултатите на веригата на доставки; ii) оказване на влияние върху управлението на дестинацията; iii) схеми за преки подобрения. (НДПУОС 3.3.3) |
||
|
% |
Процентът по стойност на напредничави устойчиви туристически пътувания (напр. австрийска екомаркировка за туристически пакети) от общо продадените туристически пътувания от туроператора |
Организация |
Всички |
Туроператорът насърчава устойчиви туристически пакети в общите рекламни материали (НДПУОС 3.3.4) Напредничавите устойчиви туристически пакети (напр. с австрийска екомаркировка за туристически пакети) представляват дял от продажбите ≥ 10 %. (НДПУОС 3.3.4) Туроператорът използва ефективни методи за маркетинг и комуникация, които насърчават по-устойчиви решения при избора на туристически пакети. (НДПУОС 3.3.4) Туроператорът предоставя на всичките си клиенти информация, която е специфична за дестинацията и повишава осведомеността, с цел насърчаване на устойчивото поведение в дестинацията. (НДПУОС 3.3.4) |
||
|
g/клиент |
Количество използвана хартия на един клиент |
Организация |
Ефикасност на използване на материалите Отпадъци Емисии |
Офисните и рекламните материали на хартия: i) се избягват винаги когато е възможно; ii) използват 100 % рециклирана или екологично сертифицирана (напр. с екомаркировка, FSC, PEFC) хартия; iii) се печатат чрез екологично сертифицирани (напр. EMAS, ISO 14001) печатарски услуги. (НДПУОС 3.3.5) |
||
|
(да/не) |
Този показател се отнася до това дали използваната хартия е екологично сертифицирана (напр. екомаркировката на ЕС, FSC) и при печатането ѝ се използват екологично сертифицирани печатни услуги |
Организация |
Ефикасност на използване на материалите Отпадъци |
Офисните и рекламните материали на хартия: i) се избягват винаги когато е възможно; ii) използват 100 % рециклирана или екологично сертифицирана (напр. с екомаркировка, FSC, PEFC) хартия; iii) се печатат чрез екологично сертифицирани (напр. EMAS, ISO 14001) печатарски услуги. (НДПУОС 3.3.5) |
||
|
kg CO2/клиент kg CO2/m2год. |
Този показател измерва количеството CO2, произлизащо от дейностите, свързани с търговията на дребно и офиса. Той може да бъде изразен като емисии на клиент или емисии на единица търговска и офисна площ и на година |
Организация |
Емисии |
Изпълняват се планове за управление на енергията и на ПГ, а енергията и емисиите на ПГ от дейностите, свързани с търговията на дребно и офиса, се докладват и са изразени на m2 търговска и офисна площ на година и на клиент. (НДПУОС 3.3.5) |
||
|
l/служител-год. |
Този показател се отнася до годишното потребление на вода в офисните сгради, разделено на броя на служителите, работещи в тези сгради |
Организация |
Вода |
Потребление на вода ≤ 2,0 m3 на служител на година. (НДПУОС 3.3.5) |
||
|
МЕСТА ЗА НАСТАНЯВАНЕ |
|||||||
|
l/гост-нощувка |
Потреблението на вода се измерва в помещенията на обекта за настаняване за една година, разделено на броя на гост-нощувките Потреблението на вода за големи плувни басейни или ресторанти, обслужващи голям дял придошли лица, може да се изключи от показателя за еталониране на обекта за настаняване |
За всеки хотел или еквивалентен обект (може да бъде обединен на равнище организация) Отделно измерване на зоните за настаняване |
Вода |
Изпълнение на специфичен за обекта план за управление на водата, който включва: i) индивидуално измерване и въвеждане на еталони за всички основни процеси и зони, потребяващи вода; ii) редовно инспектиране и поддръжка на „точките на течове“ и съоръженията по водната система. (НДПУОС 3.4.1) Общо потребление на вода ≤ 140 l/гост-нощувка в напълно обслужвани хотели и ≤ 100 l/гост-нощувка за обект за настаняване, при който повечето от баните са общи за няколко стаи (напр. хостели). (НДПУОС 3.4.1) |
||
|
kg пране/гост-нощувка |
Общо количество на прането, генерирано на гост-нощувка. Този показател се влияе от степента на повторна употреба, количеството, размера и плътността на текстилните продукти |
По видове помещения |
Вода Енергийна ефективност |
Намаляване на прането, постигнато чрез повторна употреба на хавлиени кърпи и спално бельо, не по-малко от 30 %. (НДПУОС 3.4.3) |
||
|
g/гост-нощувка |
Този показател включва всички химически продукти за почистване и измиване на съдове (с изключение на перилни детергенти, специални почистващи средства и химикали за басейни). Количеството, което се докладва, е по отношение на активни химични съставки |
По видове помещения |
Отпадъци |
Потребление на химически продукти за почистване и измиване на съдове (с изключение на перилни детергенти, специални почистващи средства и химикали за басейни) ≤ 10 грама активни химични съставки на гост-нощувка. (НДПУОС 3.4.3) |
||
|
% |
Процент на използваните химикали (за почистващи операции, сапуни, шампоани и др.) и текстилни продукти с екомаркировка от тип I по ISO |
По видове помещения |
Отпадъци |
Най-малко 80 % (по тегло на активната съставка или закупени количества) от универсалните почистващи средства, санитарните детергенти, сапуните и шампоаните, използвани от туристическия обект имат присъдена екомаркировка от тип I по ISO (напр. екомаркировката на ЕС). (НДПУОС 3.4.3) |
||
|
l/kg пране |
Този показател измерва потреблението на вода при пълен цикъл на пране на kg пране |
По видове пране, използвано в обекта за настаняване |
Вода |
За перални операции от малък мащаб всички нови битови перални машини са с енергиен етикет на ЕС с рейтинг А+++, а промишлените перални машини имат средно потребление на вода при пране ≤ 7 l/kg изпрано пране. Общо потребление на вода за целия цикъл за изпиране при перални операции от голям мащаб ≤ 5 l/kg текстилни изделия за пране от обект за настаняване и ≤ 9 l/kg текстилни изделия за пране от място за изхранване. (НДПУОС 3.4.5). |
||
|
kWh/kg пране |
Този показател измерва потреблението на енергия при пълен цикъл на пране на kg пране |
По видове пране, използвано в обекта за настаняване |
Енергийна ефективност |
Общо потребление на енергия при малкомащабен процес за пране на място ≤ 2,0 kWh/kg за текстилни изделия, изсушени и завършени. (НДПУОС 3.4.4) Общо потребление на енергия за изсушени и завършени продукти от пералня от голям мащаб ≤ 0,90 kWh за kg текстилни изделия за пране от обект за настаняване и ≤ 1,45 kWh за kg текстилни изделия за пране от място за изхранване. (НДПУОС 3.4.5) |
||
|
% |
Процент на използвани перилни детергенти с екомаркировка в пералните операции |
По видове пране, използвано в обекта за настаняване |
Отпадъци |
На най-малко на 80 % от използваните детергенти в малкомащабна пералня (по тегло на активната съставка или закупени количества) е присъдена екомаркировка от тип I по ISO (напр. Nordic Swan, Blaue Engel, екомаркировката на ЕС). (НДПУОС 3.4.4) За перални операции от голям мащаб, използване изключително на перилни детергенти за професионална употреба, съответстващи на екомаркировка от тип I по ISO (напр. екомаркировката на ЕС, Nordic Swan) и прилагани в подходящата дозировка. (НДПУОС 3.4.5) |
||
|
(да/не) |
Този показател се отнася до възлагането на външен доставчик на услуги за пране в съответствие с екомаркировка от тип I по ISO |
По доставчици на услуги за пране, използвани от обекта за настаняване |
Вода Енергийна ефективност |
Всички възложени на подизпълнител перални услуги се извършват от доставчик, на който е присъдена екомаркировка от тип I по ISO (напр. Nordic Swan), а всички вътрешни перални операции от голям мащаб или перални операции, възложени на несертифицирани доставчици на услуги, отговарят на съответните еталони. (НДПУОС 3.4.5) |
||
|
(да/не) |
Изпълнението на план за управление по околна среда на басейн включва мониторинг на водата, енергията и химикалите |
По видове помещения |
Вода Енергийна ефективност Ефикасност на използване на материалите |
Изпълнение на план за ефикасност на зоните на плувния басейн и на спа центъра, който включва: i) еталониране на специфичното потребление на вода, енергия и химикали в зоните на плувния басейн и спа центъра, изразено на m2 от площта на зоната на басейна и на гост-нощувка; ii) намаляване до минимум на потреблението на хлор посредством оптимизирано дозиране и използване на методи за допълнителна дезинфекция като озонирането и третирането с UV светлина. (НДПУОС 3.4.6) |
||
|
(да/не) |
Този показател показва дали е монтирана и се използва система, която използва „сива“ вода за вътрешни или външни (напр. напояване) нужди, или която използва дъждовна вода за вътрешни (напр. промиване на тоалетни) нужди |
По видове помещения На нивото на организацията: % от помещенията |
Вода |
Монтиране на система за рециклиране на дъждовна вода, която да се използва за вътрешни нужди и/или система за рециклиране на „сива“ вода, която да се използва за вътрешни или външни нужди. (НДПУОС 3.4.7) |
||
|
kg/гост-нощувка |
Този показател се отнася за общото количество генерирани отпадъци (сортирани и несортирани). Целта е да се направи оценка на ефективността на мерките за предотвратяване образуването на отпадъци (напр. повторна употреба) |
Най-малкото За всеки хотел или еквивалентен обект (могат да бъдат обобщени на равнище организация) По зони на произход (напр. кухня, домакински дейности) |
Отпадъци Ефикасност на използване на материалите |
Общо генерирани отпадъци (сортирани и несортирани) ≤ 0,6 kg на гост-нощувка. (НДПУОС 3.5.1) |
||
|
% |
Този показател изразява количеството на отпадъците (изразени по тегло), които се събират разделно и се изпращат за рециклиране |
За всеки хотел или еквивалентен обект (може да бъде обединен на равнище организация) |
Отпадъци Ефикасност на използване на материалите |
Най-малко 84 % от отпадъците, изразени по тегло, са изпратени за рециклиране. (НДПУОС 3.5.2) |
||
|
kg/гост-нощувка |
Този показател измерва количеството несортираните генерирани отпадъци (които не са изпратени за рециклиране) |
За всеки хотел или еквивалентен обект (може да бъде обединен на равнище организация) |
Отпадъци Ефикасност на използване на материалите |
Несортирани отпадъци, изпратени за обезвреждане ≤ 0,16 кг на гост-нощувка. (НДПУОС 3.5.2) |
||
|
% отстраняване на БПК5, ХПК, общ азот, общ фосфор Концентрация в пречистените води на БПК5, ХПК, общ азот, общ фосфор (mg/l) |
Този показател се отнася до резултатите на системите за пречистване на отпадъчни води на място (когато ги има) |
За всеки хотел или еквивалентен обект |
Отпадъци Вода |
Когато не е възможно отпадъчните води да бъдат изпратени на централизирано пречистване, пречистването на отпадъчните води на място включва предварително пречистване (сито/решетки, изравняване и утаяване), последвано от биологично пречистване с > 95 % отстраняване на БПК5, > 90 % нитрификация, и (извън площадката) анаеробно изгниване на излишната утайка. (НДПУОС 3.5.3) |
||
|
(да/не) |
Този показател показва дали специфичният за обекта план за управление на енергията, който включва индивидуално измерване на всички основни процеси, потребяващи енергия, се изпълнява и дали първичното енергийно потребление и свързаните с енергията емисии на CO2 са изчислени и се докладват |
За всеки хотел или еквивалентен обект и на нивото на организацията (обща стойност) |
Енергийна ефективност |
Изпълнение на специфичен за обекта план за управление на енергията, който включва: i) индивидуално измерване и въвеждане на еталони за всички основни процеси, потребяващи енергия; ii) изчисляване и докладване на първичното потребление на енергия и емисиите на CO2, свързани с енергията. (НДПУОС 3.6.1) |
||
|
kWh/m2год. |
Общото потребление на енергия на единица площ годишно на база крайна енергия Възобновяемата енергия, произведена на място, следва да не се изважда В случаите, в които отоплителната и охладителната енергия могат да бъдат отделени от енергията за други процеси, се препоръчва те да се докладват поотделно |
За всеки хотел или еквивалентен обект и на нивото на организацията (обща стойност) |
Енергийна ефективност |
За съществуващи сгради, крайното енергийно потребление за ОВК (отопление, вентилация и климатизация) и загряване на вода ≤ 75 kWh, или общото крайно енергийно потребление ≤ 180 kWh на m2 отоплявана и охлаждана площ годишно. (НДПУОС 3.6.1, 3.6.2 и 3.6.3) За нови сгради, номиналните енергийни характеристики отговарят на стандартите Minergie P или PassiveHouse или равностойни на тях. (НДПУОС 3.6.2 и 3.6.3) Термопомпите, които използват за източник вода, и/или геотермалното отопление/охлаждане се предпочитат пред конвенционалните отоплителни и охладителни системи, когато това е възможно, като термопомпите отговарят на критериите за екомаркировка на ЕС. (НДПУОС 3.6.4) Общо потребление на електроенергия ≤ 80 kWh/m2 год. (отоплявана и охлаждана площ). (НДПУОС 3.6.5) |
||
|
W/m2 |
Инсталирана осветителна мощност за покриване на нуждите от осветление на единица площ Добър алтернативен технически показател е лумени/m2, но екологичните резултати са по-скоро свързани с инсталираната мощност, измерена във W/m2 |
За всеки хотел или еквивалентен обект |
Енергийна ефективност |
Инсталирана осветителна мощност ≤ 10 W/m2 (НДПУОС 3.6.5) Потребление на електроенергия за осветление ≤ 25 kWh/m2 год. (отоплявана и охлаждана площ). (НДПУОС 3.6.5) Общо потребление на електроенергия ≤ 80 kWh/m2 год. (отоплявана и охлаждана площ). (НДПУОС 3.6.5) |
||
|
% |
Съотношение между възобновяемата енергия, произведена на място в обекта за настаняване, и общото енергопотребление на дестинацията по отношение на крайна енергия |
За всеки хотел или еквивалентен обект и на нивото на организацията (обща стойност) |
Енергийна ефективност |
Еквивалентът на 50 % от годишното потребление на енергия от обекта за настаняване е произведен от възобновяеми източници на място. (НДПУОС 3.6.6) |
||
|
(да/не) |
Този показател показва дали обектът за настаняване закупува сертифицирана възобновяема енергия, произведена извън площадката (напр. електроенергия от възобновяеми източници) Сертифицирането трябва да гарантира, че закупената възобновяема енергия вече не е отчетена от друга организация или в националния среден генериращ електроенергиен микс |
За всеки хотел или еквивалентен обект и на нивото на организацията (обща стойност) |
Енергийна ефективност |
100 % от електроенергията е от доказуеми възобновяеми електроенергийни източници, които не са отчетени от друга организация или в националния среден генериращ електроенергиен микс, или са на възраст под две години. (НДПУОС 3.6.6) |
||
|
РЕСТОРАНТИ И ХОТЕЛСКИ КУХНИ |
|||||||
|
% |
Този показател се отнася до съставки, сертифицирани съгласно съответните екологични стандарти (напр. биопродукти, MSC) |
По закупени ключови съставки (може да бъде обобщен на равнище организация) |
Всички |
Организацията е в състояние да предостави документална информация, включваща най-малко държавата на произход, за всички основни съставки. (НДПУОС 3.7.1) Най-малко 60 % от производителите на храни и напитки, по стойност на поръчките, са екологично сертифицирани (напр. биологични продукти). (НДПУОС 3.7.1) |
||
|
kg/хранен гост |
Общо генерирани органични отпадъци, разделени на броя на сервираните куверти (хранени гости) |
По кухни или хотели (могат да бъдат обобщени на равнище организация) |
Отпадъци Ефикасност на използване на материалите |
Общо генерирани органични отпадъци ≤ 0,25 kg от хранен гост и генериране на предотвратими отпадъци ≤ 0,18 kg от хранен гост. (НДПУОС 3.7.2) |
||
|
% |
Ресторантите и хотелските кухни следва да докладват поотделно количествата органични отпадъци, които са изпратени за анаеробно разграждане, алтернативно оползотворяване на енергията, компостирани на място или изпратени за компостиране, като проценти от общите генерирани органични отпадъци |
По кухни или хотели (могат да бъдат обобщени на равнище организация) |
Отпадъци Ефикасност на използване на материалите |
≥ 95 % от органичните отпадъци са отделени и не постъпват на депо за отпадъци и където е възможно се изпращат за анаеробно разграждане или за алтернативно оползотворяване на енергията. (НДПУОС 3.7.2) |
||
|
l/хранен гост |
Съотношение между общото потребление на вода в кухнята и броя на сервираните куверти (хранени гости) Много процеси допринасят за потреблението на вода и в най-добрия случай мониторингът следва да бъде на ниво процес (измиване на съдове, смесителни кранове, фурни на пара и др.) |
Най-малкото по кухни или хотели (може да бъде обобщено на равнище организация) По процеси |
Вода Енергийна ефективност |
Изпълнение на план за управление на водата в кухнята, който включва мониторинг и докладване на общото потребление на вода в кухнята, изчислено на хранен гост, както и определяне на приоритетни мерки за намаляване на потреблението на вода. (НДПУОС 3.7.3) |
||
|
% |
Този показател показва процента на химическите продукти с екомаркировка от тип I по ISO, които се използват за измиване на съдове и почистване на кухнята |
По видове помещения |
Отпадъци |
Най-малко 70 % от закупените количества химични почистващи продукти (с изключение на препарати за почистване на фурни) за измиване на съдове и почистване са с екомаркировка (напр. екомаркировката на ЕС). (НДПУОС 3.7.3) |
||
|
kWh/хранен гост |
Общо потребление на енергия в кухнята, разделено на броя на сервираните куверти Този показател включва всички източници на енергия (напр. електроенергия, природен газ, втечнен нефтен газ) Много процеси допринасят за потреблението на енергия и в най-добрия случай мониторингът следва да бъде на ниво процес (готвене, охлаждане, измиване на съдове и др.) |
Най-малкото по кухни или хотели (може да бъде обобщено на равнище организация) По процеси |
Енергийна ефективност |
Изпълнение на план за управление на енергията в кухнята, който включва мониторинг и докладване на общото потребление на енергия в кухнята, изчислено на хранен гост, както и определяне на приоритетни мерки за намаляване на потреблението на енергия. (НДПУОС 3.7.4) |
||
|
КЪМПИНГИ |
|||||||
|
(да/не) |
Този показател се отнася за наличността например на информация за възможностите за мобилност с ниско въздействие върху околната среда (напр. велосипеди, обществен транспорт, електромобили), предоставянето на курсове по въпросите на околната среда и екопътеки |
По къмпинги |
Всички |
Настаняващото дружество насърчава и улеснява екологично отговорното поведение и дейности и предоставя екологично обучение на гостите посредством дейности и курсове на място. (НДПУОС 3.8.1) |
||
|
(да/не) |
Показателят се отнася до изпълнението на план за управление на биологичното разнообразие в къмпинга |
По къмпинги |
Биологично разнообразие |
Запазване или увеличаване на биологичното разнообразие на място чрез засаждане на местни видове, създаване на убежища за местни животински видове и монтиране на „зелени“ или „кафяви“ покриви, където е възможно, и чрез намаляване до минимум на използването на химикали, както и на светлинното и шумовото замърсяване. (НДПУОС 3.8.2) Намаляване до минимум на светлинното замърсяване и обезпокояването на дивата флора и фауна чрез монтирането на контролирани чрез реле за време или датчик, ефикасни и подходящо насочени осветителни тела за външно осветление, които не създават никакво светлинно лъчение, насочено нагоре. (НДПУОС 3.8.2) Намаляване до минимум на потреблението на вода чрез засаждане на местни видове и полагане на мулч, и чрез монитиране на контролирани системи за напояване, захранвани със „сива“ вода, когато е възможно. (НДПУОС 3.8.2) |
||
|
kWh/гост-нощувка |
Общото потребление на енергия в къмпинга на гост-нощувка по отношение на крайна енергия Трябва ясно да се заяви дали възобновяемата енергия, произведена на място, е включена или не в стойността, като това във всички случаи може да бъде изразено поотделно Енергията, използвана в сградите и кухните, също може да бъде изразена поотделно в kWh/m2год. и в kWh/хранен гост |
По къмпинги (може да бъде обобщено на равнище организация) По процеси |
Енергийна ефективност |
Специфичното крайно енергийно потребление (с изключение на възобновяемата енергия, произведена на място) е ≤ 2,0 kWh на гост-нощувка. (НДПУОС 3.8.3) |
||
|
% |
Този показател се изчислява като процент от използваната крайна енергия, която е произведена на място от възобновяеми източници |
По къмпинги (може да бъде обобщен на равнище организация) По процеси |
Енергийна ефективност |
— (НДПУОС 3.8.3) |
||
|
(да/не) |
Този показател показва дали обектът за настаняване закупува сертифицирана възобновяема енергия, произведена извън площадката (напр. електроенергия от възобновяеми източници) Сертифицирането трябва да гарантира, че закупената възобновяема енергия вече не е отчетена от друга организация или в националния среден генериращ електроенергиен микс |
По къмпинги (могат да бъдат обобщени на равнище организация) По процеси |
Енергийна ефективност |
100 % от електроенергията е от доказуеми възобновяеми електроенергийни източници, които не са отчетени от друга организация или в националния среден генериращ електроенергиен микс, или са на възраст под две години. (НДПУОС 3.8.3) |
||
|
l/гост-нощувка |
Потреблението на вода се измерва на територията на къмпинга за една година и се разделя на броя на гост-нощувките. Потреблението на вода за големи плувни басейни или ресторанти, обслужващи голям дял придошли лица, може да се изключи от този показател за еталониране на обекта за настаняване |
По къмпинги (може да бъдат обобщено на равнище организация) |
Вода |
Общо потребление на вода ≤ 94 литра на гост-нощувка за напълно обслужвани четири- и петзвездни къмпинги и потребление на вода ≤ 58 литра на гост-нощувка за всички други къмпинги. (НДПУОС 3.8.4) |
||
|
kg/гост-нощувка |
Този показател измерва количеството на несортираните генерирани отпадъци |
Най-малкото по къмпинги или еквивалентни обекти (могат да бъдат обобщени на равнище организация) |
Отпадъци Ефикасност на използване на материалите |
Общо остатъчни отпадъци, изпращани за обезвреждане ≤ 0,2 kg на гост-нощувка. (НДПУОС 3.8.5) |
||
(1) ОВ L 342, 22.12.2009 г., стр. 1.
(2) Научният доклад за политиката е публично достъпен на уебсайта на JRC/IPTS на следния адрес: http://susproc.jrc.ec.europa.eu/activities/emas/documents/TourismBEMP.pdf. Заключенията за най-добрите практики за управлението на околната среда и тяхната приложимост, както и установените специфични показатели за екологични резултати и еталоните за отлични постижения, които се съдържат в настоящия секторен референтен документ, се основават на констатациите, документирани в научния доклад за политиката. Там са публикувани цялата съпътстваща информация и технически данни.
(3) Регламент (ЕИО) № 1836/93 на Съвета от 29 юни 1993 г. за допускане на доброволно участие на предприятия от промишления сектор в Схема на Общността по управление на околната среда и одитиране (ОВ L 168, 10.7.1993 г., стр. 1).
(4) Регламент (ЕО) № 761/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2001 г. за допускане на доброволно участие на организации в Схема на Общността по управление на околната среда и одитиране (СОУОСО) (ОВ L 114, 24.4.2001 г., стр. 1).
(5) В съответствие с приложение IV (раздел Б, буква д) от Регламента за EMAS екологичната декларация съдържа „обобщение на наличните данни за резултатите на организацията във връзка с нейните екологични общи и конкретни цели по отношение на значимите ѝ екологични въздействия. Докладването следва да бъде за основните показатели и други относими съществуващи показатели за екологични резултати, както са уредени в раздел В.“ В приложение IV, раздел В е посочено, че „всяка организация докладва ежегодно относно своите резултати, свързани с по-специфичните аспекти, определени в нейната екологична декларация и, когато е възможно, взема предвид референтните документи по сектори, както е посочено в член 46“.
(6) Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 година за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО регламенти относно специфичните статистически области (ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).
(7) Този документ не е насочен пряко към сектора на круизите. Въпреки това редица от описаните НДПУОС могат до известна степен да се прилагат и за круизите.
(8) http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/products-groups-and-criteria.html
(9) ETIS е набор от инструменти за управление и информация в помощ на дестинациите да извършват мониторинг и да измерват устойчивостта на туристическите си резултати спрямо собствените си цели. Допълнителна информация е публикувана на адрес: http://ec.europa.eu/growth/sectors/tourism/offer/sustainable/indicators/index_en.htm
(10) CFC и HCFC означават флуорохлоровъглерод и флуорохлоровъглеводород.
(11) Управление на дестинациите е координирането на всички съответни правителствени и частни действащи лица, обикновено от публичен орган, със или без частно участие, с цел подпомагане на развитието на туризма в дадена дестинация, като се вземат стратегически решения, изпълнение на действия на политиката, запазване и насърчаване на културното или природното наследство и забележителности, координиране на събития/фестивали, събиране на приходи за проекти, свързани с туризма, улесняване на сътрудничеството между предприятията, осигуряване на ифраструктурни условия и условия, свързани с услугите…
(12) Малко предприятие се определя като предприятие, в което работят по-малко от 50 души и чийто годишен оборот и/или годишен счетоводен баланс не надхвърля 10 млн. евро (Препоръка на Комисията 2003/361/EО).
(13) Като част от серията екологични стандарти ISO 14000, Международната организация по стандартизация изготви подсерия (ISO 14020), специално за етикетирането във връзка с околната среда, която обхваща три вида схеми за етикетиране. В този контекст екомаркировката от „тип I“ представлява многокритерийно етикетиране, разработено от трета страна. Примери за това на равнище ЕС са „екомаркировката на ЕС“ или, на национално или многостранно равнище, „Blaue Engel“, „Austrian Ecolabel“ и „Nordic Swan“.
(14) Това може да бъде осъществено в рамките на изпълнението на система за енергийно управление съгласно ISO 50001.
(15) Спалното бельо, произведено от смес от памук и полиестер, е с по-голяма трайност и изисква по-малко енергия при прането, отколкото произведеното от чист памук.
(16) Това може да бъде осъществено в рамките на прилагането на система за енергийно управление съгласно ISO 50001.
(17) Passive House и Minenergie P са два примера за много амбициозни строителни стандарти по отношение на енергийните характеристики. Изискванията им са описани съответно в: http://www.passiv.de/en/02_informations/02_passive-house-requirements/02_passive-house-requirements.htm и http://www.minergie.ch/minergie_fr.html
(18) По-специфични НДПУОС за подобряване на обвивката на сградата и в по-широк смисъл на екологичната устойчивост на сградите са описани в предстоящия секторен референтен документ по EMAS за строителния сектор.