ISSN 1977-0618

Официален вестник

на Европейския съюз

L 31

European flag  

Издание на български език

Законодателство

Година 59
6 февруари 2016 г.


Съдържание

 

II   Незаконодателни актове

Страница

 

 

РЕГЛАМЕНТИ

 

*

Регламент (ЕС) 2016/156 на Комисията от 18 януари 2016 година за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от боскалид, клотианидин, тиаметоксам, фолпет и толклофос-метил във и върху определени продукти ( 1 )

1

 

 

Регламент за изпълнение (ЕС) 2016/157 на Комисията от 5 февруари 2016 година за установяване на стандартни стойности при внос с цел определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

45

 

 

РЕШЕНИЯ

 

*

Решение за изпълнение (ЕС) 2016/158 на Комисията от 4 февруари 2016 година за определяне на преходни мерки по отношение на някои предприятия в секторите на месната и млечната промишленост в Хърватия (нотифицирано под номер С(2016) 501)  ( 1 )

47

 

*

Решение за изпълнение (ЕС) 2016/159 на Комисията от 4 февруари 2016 година за определяне на процедурите за подаване на заявления за безвъзмездни средства и искания за плащане, както и на свързаната с тях информация, по отношение на спешните мерки срещу вредителите по растенията, посочени в Регламент (ЕС) № 652/2014 на Европейския парламент и на Съвета (нотифицирано под номер С(2016) 524)

51

 

*

Решение за изпълнение (ЕС) 2016/160 на Комисията от 5 февруари 2016 година за одобряване на ефективните външни светлини с използване на светодиоди на Toyota Motor Europe като иновативна технология за намаляване на емисиите на CO2 от пътнически автомобили съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета ( 1 )

70

 


 

(1)   Текст от значение за ЕИП

BG

Актовете, чиито заглавия се отпечатват с нормален шрифт, са актове по текущо управление на селскостопанската политика и имат кратък срок на действие.

Заглавията на всички останали актове се отпечатват с удебелен шрифт и се предшестват от звезда.


II Незаконодателни актове

РЕГЛАМЕНТИ

6.2.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 31/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/156 НА КОМИСИЯТА

от 18 януари 2016 година

за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от боскалид, клотианидин, тиаметоксам, фолпет и толклофос-метил във и върху определени продукти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 23 февруари 2005 г. относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход и за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета (1), и по-специално член 14, параграф 1, буква а), член 18, параграф 1, буква б) и член 49, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

Максимално допустимите граници на остатъчни вещества (МДГОВ) за боскалид, клотианидин, тиаметоксам и толклофос-метил са определени в част А от приложение III към Регламент (ЕО) № 396/2005. МДГОВ за фолпет са определени в приложение II и в част Б от приложение III към посочения регламент.

(2)

Европейският орган за безопасност на храните, наричан по-нататък „Органът“, представи обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за боскалид в съответствие с член 12, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005 във връзка с член 12, параграф 1 от него (2). Той предложи да се измени определението за остатъчно вещество. Органът стигна до заключението, че по отношение на всички подложени на оценка МДГОВ липсва част от информацията и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Той посочи, че се очаква потенциал за натрупване на остатъчни вещества от боскалид при насажденията от сеитбооборот. Той изчисли МДГОВ, при които се взема предвид този потенциал за натрупване, както и МДГОВ, при които този потенциал за натрупване не се взема предвид, остави на лицата, отговарящи за управлението на риска, да изберат необходимия вариант. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с установените от Органа стойности, отчитащи потенциала за натрупване. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани; при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент.

(3)

Органът предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за клотианидин в съответствие с член 12, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005 във връзка с член 12, параграф 1 от него (3). Той препоръча намаляване на МДГОВ за пеканови орехи, папая, картофи, домати, чушки, патладжани, сладка царевица, карфиол, листни растения от род Brassica, маруля, кервел, фасул (пресен, без шушулки), грах (пресен, без шушулки), прясна леща, семена от памук, зърно от сорго, какао и корени от цикория. За други продукти той препоръча повишаване или запазване на съществуващите МДГОВ. Той стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за цитрусови плодове, череши, десертно и винено грозде, ягоди, ананаси, пъпеши, дини, алабаш и къдрава листна ендивия част от информацията липсва и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани; при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент.

(4)

Органът предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за тиаметоксам в съответствие с член 12, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005 във връзка с член 12, параграф 1 от него (4). Той предложи да се измени определението за остатъчно вещество и препоръча намаляване на МДГОВ за пеканови орехи, семкови плодове, праскови, трапезни маслини, банани, папая, картофи, жълта ряпа, сладка царевица, карфиол, брюкселско зеле, главесто зеле, листни растения от род Brassica, фасул (пресен, със и без шушулки), грах (пресен, без шушулки), прясна леща, варива, ленено семе, фъстъци, маково семе, сусамово семе, слънчогледово семе, рапично семе, соя, семена от синап, семена от памук, тиквено семе, семена от картам/шафранка, пореч, камелина, конопено семе, рициново семе, маслини за производство на масло, овес, ръж, какао, захарно цвекло (корени), свине (мускули, черен дроб, бъбреци), говеда (мускули, черен дроб, бъбреци), овце (мускули, черен дроб, бъбреци) и кози (мускули, черен дроб, бъбрек). За други продукти той препоръча повишаване или запазване на съществуващите МДГОВ. Той стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за цитрусови плодове, кайсии, череши, десертно и винено грозде, ягоди, ананаси, пъпеши, дини и къдрава листна ендивия част от информацията липсва и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани; при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент.

(5)

Органът предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за фолпет в съответствие с член 12, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005 във връзка с член 12, параграф 1 от него (5). Той предложи да се измени определението за остатъчно вещество. Той препоръча повишаване или запазване на съществуващите МДГОВ за някои продукти. Той стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за ягоди, трапезни маслини, картофи, репички, козя брада, домати, пъпеши, маслини за производство на масло, ечемично зърно, пшенично зърно, хмел (сушен), домашни птици (месо, мазнина, черен дроб) и птичи яйца част от информацията липсва и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани; при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент. Органът стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за чесън, лук, шалот/дребен лук, зелен лук, алабаш, маруля, къдрава листна ендивия, спанак и фасул (пресен, без шушулки) няма информация и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. МДГОВ за тези продукти следва да се определят така, че стойността им да бъде равна на конкретната граница на определяне.

(6)

Органът предостави обосновано становище относно съществуващите МДГОВ за толклофос-метил в съответствие с член 12, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005 във връзка с член 12, параграф 1 от него (6). Органът препоръча запазване на МДГОВ за картофи. Той стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за репички, броколи, карфиол, брюкселско зеле, главесто зеле, полска салата, маруля, къдрава листна ендивия (широколистна ендивия), кресон, земен кресон, рукола, червен синап, листа и стъбла от Brassica spp. част от информацията липсва и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. Тъй като не съществува риск за потребителите, МДГОВ за тези продукти следва да бъдат включени в приложение II към Регламент (ЕО) № 396/2005 с настоящите им стойности или със стойностите, установени от Органа. Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани; при това преразглеждане ще се вземе предвид информацията, налична в периода от две години след датата на публикуване на настоящия регламент. Органът стигна до заключението, че по отношение на МДГОВ за жълта ряпа, репи, китайско зеле, къдраво зеле, алабаш, целина, свине (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), говеда (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), овце (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбреци), кози (мускули, мастна тъкан, черен дроб, бъбрек), домашни птици (мускули, мастна тъкан, черен дроб), мляко (едър рогат добитък, овце, кози) и птичи яйца няма информация и че е необходим по-задълбочен анализ от страна на лицата, отговарящи за управлението на риска. МДГОВ за тези продукти следва да се определят така, че стойността им да бъде равна на конкретната граница на определяне.

(7)

По отношение на продукти, върху които употребата на въпросния продукт за растителна защита не е разрешена и за които не съществуват нива, при които е допустим вносът, или не съществуват МДГОВ по Кодекс алиментариус, МДГОВ за тях следва да бъдат определени на конкретната граница на определяне или да се прилагат МДГОВ по подразбиране, както е предвидено в член 18, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕО) № 396/2005.

(8)

Комисията проведе консултации с референтните лаборатории на Европейския съюз за остатъци от пестициди относно нуждата да се адаптират някои от границите на определяне. Във връзка с някои вещества тези лаборатории заключиха, че промените в техническо отношение изискват определяне на специални граници на определяне при някои стоки.

(9)

Въз основа на обоснованите становища на Органа и като се вземат под внимание факторите, които са от значение за разглеждания въпрос, съответните изменения на МДГОВ отговарят на изискванията на член 14, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

(10)

В рамките на Световната търговска организация бяха проведени консултации относно новите МДГОВ с търговските партньори на Съюза и техните становища бяха взети под внимание.

(11)

Поради това Регламент (ЕО) № 396/2005 следва да бъде съответно изменен.

(12)

С цел да се позволи нормално пускане на пазара, преработване и потребление на продуктите, в настоящия регламент следва да се предвидят преходни разпоредби за продуктите, които са били произведени преди изменението на МДГОВ и за които информацията показва, че се поддържа високо равнище на защита на потребителите.

(13)

Следва да се предвиди разумен срок преди прилагането на изменените МДГОВ, за да могат държавите членки, трети държави и стопанските субекти в областта на храните да се подготвят за спазването на новите изисквания вследствие на изменението на МДГОВ.

(14)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Регламент (ЕО) № 396/2005 във вида преди изменението му с настоящия регламент продължава да се прилага за продукти, които са били произведени преди 26 август 2016 г.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 26 август 2016 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 18 януари 2016 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 70, 16.3.2005 г., стр. 1.

(2)  ЕОБХ (Европейски орган за безопасност на храните), 2014. Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for boscalid according to Article 12 of Regulation (ЕС) № 396/2005 (Обосновано становище за преразглеждането на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества (МДГОВ) за боскалид в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2014;12(7):3799, 127 стр.

(3)  ЕОБХ (Европейски орган за безопасност на храните), 2014. Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for clothianidin and thiamethoxam according to Article 12 of Regulation (ЕС) № 396/2005 (Обосновано становище за преразглеждането на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества (МДГОВ) за клотианидин и тиаметоксам в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2014;12(12):3918, 120 стр. doi:10.2903/j.efsa.2014.3918.

(4)  ЕОБХ (Европейски орган за безопасност на храните), 2014. Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for clothianidin and thiamethoxam according to Article 12 of Regulation (ЕС) № 396/2005 (Обосновано становище за преразглеждането на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества (МДГОВ) за клотианидин и тиаметоксам в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2014;12(12):3918, 120 стр. doi:10.2903/j.efsa.2014.3918.

(5)  ЕОБХ (Европейски орган за безопасност на храните), 2014. Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for folpet according to Article 12 of Regulation (ЕС) № 396/2005 (Обосновано становище за преразглеждането на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества (МДГОВ) за фолпет в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2014;12(5):3700, 55 стр.

(6)  Европейски орган за безопасност на храните, 2014. Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for tolclofos-methyl according to Article 12 of Regulation (ЕС) № 396/2005 (Обосновано становище за преразглеждането на съществуващите максимално допустими граници на остатъчни вещества (МДГОВ) за толклофос-метил в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 396/2005). EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ) 2014;12(12):3920, 42 стр.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят, както следва:

1)

Приложение II се изменя, както следва:

а)

Графата за фолпет се заменя със следното:

„Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Kодов номер

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ (2)

Сума на фолпет и фталимид, изразена като фолпет (R)

(1)

(2)

(3)

0100000

ПЛОДОВЕ, ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ; ЧЕРУПКОВИ ПЛОДОВЕ

 

0110000

Цитрусови плодове

0,03  (1)

0110010

Грейпфрути

 

0110020

Портокали

 

0110030

Лимони

 

0110040

Сладки лимони

 

0110050

Мандарини

 

0110990

Други

 

0120000

Черупкови плодове

0,07  (1)

0120010

Бадеми

 

0120020

Бразилски орехи

 

0120030

Кашу

 

0120040

Кестени

 

0120050

Кокосови орехи

 

0120060

Лешници

 

0120070

Орехи макадамия

 

0120080

Пеканови орехи

 

0120090

Ядки от пиния

 

0120100

Шамфъстък

 

0120110

Орехи

 

0120990

Други

 

0130000

Семкови плодове

0,03  (1)

0130010

Ябълки

 

0130020

Круши

 

0130030

Дюли

 

0130040

Мушмули

 

0130050

Японско нефле/японски мушмули

 

0130990

Други

 

0140000

Костилкови плодове

0,03  (1)

0140010

Кайсии

 

0140020

Череши (сладки)

 

0140030

Праскови

 

0140040

Сливи

 

0140990

Други

 

0150000

Ягодоплодни култури

 

0151000

а)

грозде

 

0151010

Трапезно грозде

6

0151020

Винено грозде

20

0152000

б)

ягоди

5 (+)

0153000

в)

храстови

0,03  (1)

0153010

Къпини

 

0153020

Полски къпини

 

0153030

Малини (червени и жълти)

 

0153990

Други

 

0154000

г)

други малки плодове и ягодоплодни култури

0,03  (1)

0154010

Боровинки

 

0154020

Червени боровинки

 

0154030

Френско грозде (черно, червено и бяло)

 

0154040

Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

 

0154050

Шипки

 

0154060

Черници (черни и бели)

 

0154070

Азаролски глог/средиземноморски мушмули

 

0154080

Плодове от черен бъз

 

0154990

Други

 

0160000

Смесени плодове

 

0161000

a)

с ядлива кора

 

0161010

Фурми

0,03  (1)

0161020

Смокини

0,03  (1)

0161030

Трапезни маслини

0,15  (1) (+)

0161040

Кумквати

0,03  (1)

0161050

Карамболи

0,03  (1)

0161060

Райска ябълка

0,03  (1)

0161070

Ямболан/явайска слива

0,03  (1)

0161990

Други

0,03  (1)

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

0,03  (1)

0162010

Киви (зелено, червено, жълто)

 

0162020

Личи

 

0162030

Пасионфрут/маракуя

 

0162040

Бодливи круши/кактусови плодове

 

0162050

Звездни ябълки

 

0162060

Виржинска хурма

 

0162990

Други

 

0163000

в)

с неядлива кора, едри

0,03  (1)

0163010

Авокадо

 

0163020

Банани

 

0163030

Манго

 

0163040

Папая

 

0163050

Нарове

 

0163060

Черимоя

 

0163070

Гуава

 

0163080

Ананаси

 

0163090

Плодове от хлебно дърво

 

0163100

Дуриан

 

0163110

Бодлива анона

 

0163990

Други

 

0200000

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ

 

0210000

Кореноплодни и грудкови

 

0211000

а)

картофи

0,06  (1) (+)

0212000

б)

тропични кореноплодни и грудкови зеленчуци

0,03  (1)

0212010

Корени от маниока

 

0212020

Сладки картофи

 

0212030

Игнами/индийски картофи

 

0212040

Корени от арарут

 

0212990

Други

 

0213000

в)

други кореноплодни и грудкови зеленчуци, с изключение на захарно цвекло

 

0213010

Червено цвекло

0,03  (1)

0213020

Моркови

0,03  (1)

0213030

Целина с едри глави

0,03  (1)

0213040

Хрян

0,03  (1)

0213050

Земна ябълка

0,03  (1)

0213060

Пащърнак

0,03  (1)

0213070

Магданоз на грудки

0,03  (1)

0213080

Репички

0,04  (1) (+)

0213090

Козя брада

0,04  (1) (+)

0213100

Жълта ряпа/брюква

0,03  (1)

0213110

Репи

0,03  (1)

0213990

Други

0,03  (1)

0220000

Луковични зеленчуци

0,03  (1)

0220010

Чесън

 

0220020

Лук

 

0220030

Шалот/дребен лук

 

0220040

Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

 

0220990

Други

 

0230000

Плодни зеленчуци

 

0231000

a)

семейство Solanacea

 

0231010

Домати

5 (+)

0231020

Сладки пиперки

0,03  (1)

0231030

Патладжани

0,03  (1)

0231040

Бамя

0,03  (1)

0231990

Други

0,03  (1)

0232000

б)

тиквови с ядлива кора

0,03  (1)

0232010

Краставици

 

0232020

Корнишони

 

0232030

Тиквички

 

0232990

Други

 

0233000

в)

кратункови растения с неядлива кора

 

0233010

Пъпеши

0,4 (+)

0233020

Тикви

0,03  (1)

0233030

Дини

0,03  (1)

0233990

Други

0,03  (1)

0234000

г)

сладка царевица

0,03  (1)

0239000

д)

други плодни зеленчуци

0,03  (1)

0240000

Зеленчуци от вида Brassica (с изключение на корени от тях и на бейби култури от същия род)

0,03  (1)

0241000

а)

цветно зеле

 

0241010

Броколи

 

0241020

Карфиол

 

0241990

Други

 

0242000

б)

растения от вида Brassica на глави

 

0242010

Брюкселско зеле

 

0242020

Зеле

 

0242990

Други

 

0243000

в)

листни растения от вида Brassica

 

0243010

Китайско зеле

 

0243020

Къдраво зеле

 

0243990

Други

 

0244000

г)

алабаш

 

0250000

Листни зеленчуци, тревисти растения и ядливи цветя

 

0251000

а)

марули и салатни растения

0,03  (1)

0251010

Полска салата/кълнова салата

 

0251020

Маруля

 

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

 

0251040

Кресон и други кълнове

 

0251050

Земен кресон

 

0251060

Рукола

 

0251070

Червен синап

 

0251080

Бейби култури ( в т.ч. растения от вида Brassica)

 

0251990

Други

 

0252000

б)

спанак и подобни листни зеленчуци

0,03  (1)

0252010

Спанак

 

0252020

Тученица

 

0252030

Листно цвекло/салатно цвекло

 

0252990

Други

 

0253000

в)

лозови листа и подобни видове

0,03  (1)

0254000

г)

воден кресон

0,03  (1)

0255000

д)

дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

0,03  (1)

0256000

е)

подправки и ядливи цветя

0,06  (1)

0256010

Кервел

 

0256020

Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

 

0256030

Листа целина

 

0256040

Магданоз

 

0256050

Градински чай

 

0256060

Розмарин

 

0256070

Мащерка

 

0256080

Босилек и ядливи цветя

 

0256090

Дафинов лист

 

0256100

Градински пелин

 

0256990

Други

 

0260000

Бобови

0,03  (1)

0260010

Фасул (с шушулки)

 

0260020

Фасул (без шушулки)

 

0260030

Грах (с шушулки)

 

0260040

Грах (без шушулки)

 

0260050

Леща

 

0260990

Други

 

0270000

Стъблени зеленчуци

0,03  (1)

0270010

Аспержи

 

0270020

Артишок

 

0270030

Целина

 

0270040

Резене

 

0270050

Артишок/ангинарии/кардун

 

0270060

Праз

 

0270070

Ревен

 

0270080

Бамбукови филизи

 

0270090

Сърцевини от палмово дърво

 

0270990

Други

 

0280000

Гъби, мъхове и лишеи

0,03  (1)

0280010

Култивирани гъби

 

0280020

Диворастящи гъби

 

0280990

Мъхове и лишеи

 

0290000

Водорасли и прокариотни организми

0,03  (1)

0300000

ВАРИВА

0,07  (1)

0300010

Фасул

 

0300020

Леща

 

0300030

Грах

 

0300040

Лупина

 

0300990

Други

 

0400000

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

 

0401000

Маслодайни семена

0,07  (1)

0401010

Ленено семе

 

0401020

Фъстъци

 

0401030

Маково семе

 

0401040

Сусамово семе

 

0401050

Слънчогледово семе

 

0401060

Семена от рапица

 

0401070

Соя

 

0401080

Семена от синап

 

0401090

Семена от памук

 

0401100

Тиквено семе

 

0401110

Семена от картам/шафранка

 

0401120

Семена от пореч

 

0401130

Камелина

 

0401140

Конопено семе

 

0401150

Рициново семе

 

0401990

Други

 

0402000

Маслодайни плодове

 

0402010

Маслини за производство на масло

0,15  (1) (+)

0402020

Ядки от маслодайна палма

0,07  (1)

0402030

Плодове от маслодайна палма

0,07  (1)

0402040

Капок (растителен пух)

0,07  (1)

0402990

Други

0,07  (1)

0500000

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

 

0500010

Ечемик

1 (+)

0500020

Елда и други псевдозърнени култури

0,07  (1)

0500030

Царевица

0,07  (1)

0500040

Просо

0,07  (1)

0500050

Овес

0,07  (1)

0500060

Ориз

0,07  (1)

0500070

Ръж

0,07  (1)

0500080

Сорго

0,07  (1)

0500090

Пшеница

0,4 (+)

0500990

Други

0,07  (1)

0600000

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ, КАКАО И РАСТЕНИЯ ОТ СЕМЕЙСТВО РОЖКОВИ

0,1  (1)

0610000

Чай

 

0620000

Кафе на зърна

 

0630000

Билкови настойки от

 

0631000

а)

цветове

 

0631010

Лайка

 

0631020

Хибискус

 

0631030

Роза

 

0631040

Жасмин

 

0631050

Липа

 

0631990

Други

 

0632000

б)

листа и стръкове

 

0632010

Ягодови листа

 

0632020

Ройбос

 

0632030

Мате

 

0632990

Други

 

0633000

в)

корени

 

0633010

Валериан

 

0633020

Женшен

 

0633990

Други

 

0639000

г)

всички останали части на растението

 

0640000

Какао на зърна

 

0650000

Рожкови

 

0700000

ХМЕЛ

400 (+)

0800000

ПОДПРАВКИ

 

0810000

Подправки на семена

0,1  (1)

0810010

Анасон

 

0810020

Черен кимион

 

0810030

Целина

 

0810040

Кориандър

 

0810050

Кимион

 

0810060

Копър

 

0810070

Резене

 

0810080

Сминдух

 

0810090

Индийско орехче

 

0810990

Други

 

0820000

Подправки, които представляват плодове на растения

0,1  (1)

0820010

Бахар/пимента

 

0820020

Съчуански/анасонов/японски пипер

 

0820030

Ким

 

0820040

Кардамон

 

0820050

Хвойна

 

0820060

Зърна от пипер (черен, зелен и бял)

 

0820070

Ванилия

 

0820080

Тамаринд

 

0820990

Други

 

0830000

Подправки, които се получават от кората на растения

0,1  (1)

0830010

Канела

 

0830990

Други

 

0840000

Подправки, които представляват корени и коренища

 

0840010

Сладък корен/гол сладник

0,1  (1)

0840020

Джинджифил

0,1  (1)

0840030

Куркума

0,1  (1)

0840040

Хрян

(+)

0840990

Други

0,1  (1)

0850000

Подправки, които представляват пъпки

0,1  (1)

0850010

Карамфил

 

0850020

Каперси

 

0850990

Други

 

0860000

Поправки, които представляват плодници на растителни цветове

0,1  (1)

0860010

Жълт минзухар

 

0860990

Други

 

0870000

Подправки, които представляват обвивки

0,1  (1)

0870010

Обвивка на индийско орехче

 

0870990

Други

 

0900000

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

0,03  (1)

0900010

Захарно цвекло (корени)

 

0900020

Захарна тръстика

 

0900030

Корени от цикория

 

0900990

Други

 

1000000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

0,05  (1)

1010000

Тъкани от

 

1011000

а)

свине

 

1011010

Мускули

 

1011020

Мастна тъкан

 

1011030

Черен дроб

 

1011040

Бъбреци

 

1011050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

1011990

Други

 

1012000

б)

говеда

 

1012010

Мускули

 

1012020

Мастна тъкан

 

1012030

Черен дроб

 

1012040

Бъбреци

 

1012050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

1012990

Други

 

1013000

в)

овце

 

1013010

Мускули

 

1013020

Мастна тъкан

 

1013030

Черен дроб

 

1013040

Бъбреци

 

1013050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

1013990

Други

 

1014000

г)

кози

 

1014010

Мускули

 

1014020

Мастна тъкан

 

1014030

Черен дроб

 

1014040

Бъбреци

 

1014050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

1014990

Други

 

1015000

д)

еднокопитни

 

1015010

Мускули

 

1015020

Мастна тъкан

 

1015030

Черен дроб

 

1015040

Бъбреци

 

1015050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

1015990

Други

 

1016000

е)

домашни птици

 

1016010

Мускули

(+)

1016020

Мастна тъкан

(+)

1016030

Черен дроб

(+)

1016040

Бъбреци

 

1016050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

1016990

Други

 

1017000

ж)

други отглеждани в стопанства сухоземни животни

 

1017010

Мускули

 

1017020

Мастна тъкан

 

1017030

Черен дроб

 

1017040

Бъбреци

 

1017050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

 

1017990

Други

 

1020000

Мляко

 

1020010

Едър рогат добитък

 

1020020

Овце

 

1020030

Кози

 

1020040

Коне

 

1020990

Други

 

1030000

Птичи яйца

(+)

1030010

Кокоши

 

1030020

Пачи

 

1030030

Гъши

 

1030040

Пъдпъдъчи

 

1030990

Други

 

1040000

Мед и други пчелни продукти

 

1050000

Земноводни и влечуги

 

1060000

Сухоземни безгръбначни животни

 

1070000

Диви сухоземни гръбначни животни

 

б)

Добавят се следните графи за боскалид, клотианидин, тиаметоксам и толклофос-метил:

„Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Kодов номер

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ (4)

Боскалид (F) (R) (A)

Клотианидин

Тиаметоксам

Толклофос-метил (F)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

0100000

ПЛОДОВЕ, ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ; ЧЕРУПКОВИ ПЛОДОВЕ

 

 

 

0,01  (3)

0110000

Цитрусови плодове

2 (+)

0,06 (+)

0,15 (+)

 

0110010

Грейпфрути

 

 

 

 

0110020

Портокали

 

 

 

 

0110030

Лимони

 

 

 

 

0110040

Сладки лимони

 

 

 

 

0110050

Мандарини

 

 

 

 

0110990

Други

 

 

 

 

0120000

Черупкови плодове

(+)

0,01  (3)

 

 

0120010

Бадеми

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120020

Бразилски орехи

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120030

Кашу

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120040

Кестени

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120050

Кокосови орехи

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120060

Лешници

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120070

Орехи макадамия

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120080

Пеканови орехи

0,05  (3)

 

0,02  (3)

 

0120090

Ядки от пиния

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120100

Шамфъстък

1

 

0,01  (3)

 

0120110

Орехи

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0120990

Други

0,05  (3)

 

0,01  (3)

 

0130000

Семкови плодове

 

0,4

0,3

 

0130010

Ябълки

2 (+)

 

 

 

0130020

Круши

1,5 (+)

 

 

 

0130030

Дюли

1,5 (+)

 

 

 

0130040

Мушмули

0,01  (3)

 

 

 

0130050

Японско нефле/японски мушмули

0,01  (3)

 

 

 

0130990

Други

0,01  (3)

 

 

 

0140000

Костилкови плодове

 

 

 

 

0140010

Кайсии

5 (+)

0,15

0,07 (+)

 

0140020

Череши (сладки)

4 (+)

0,03 (+)

0,6 (+)

 

0140030

Праскови

5 (+)

0,15

0,07

 

0140040

Сливи

3 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0140990

Други

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0150000

Ягодоплодни култури

 

 

 

 

0151000

а)

грозде

5 (+)

0,7 (+)

0,4 (+)

 

0151010

Трапезно грозде

 

 

 

 

0151020

Винено грозде

 

 

 

 

0152000

б)

ягоди

6 (+)

0,02  (3) (+)

0,3 (+)

 

0153000

в)

храстови

10 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0153010

Къпини

 

 

 

 

0153020

Полски къпини

 

 

 

 

0153030

Малини (червени и жълти)

 

 

 

 

0153990

Други

 

 

 

 

0154000

г)

други малки плодове и ягодоплодни култури

15 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0154010

Боровинки

 

 

 

 

0154020

Червени боровинки

 

 

 

 

0154030

Френско грозде (черно, червено и бяло)

 

 

 

 

0154040

Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

 

 

 

 

0154050

Шипки

 

 

 

 

0154060

Черници (черни и бели)

 

 

 

 

0154070

Азаролски глог/средиземноморски мушмули

 

 

 

 

0154080

Плодове от черен бъз

 

 

 

 

0154990

Други

 

 

 

 

0160000

Смесени плодове

 

 

 

 

0161000

a)

с ядлива кора

0,01  (3)

 

 

 

0161010

Фурми

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0161020

Смокини

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0161030

Трапезни маслини

 

0,09

0,4

 

0161040

Кумквати

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0161050

Карамболи

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0161060

Райска ябълка

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0161070

Ямболан/явайска слива

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0161990

Други

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0162010

Киви (зелено, червено, жълто)

5 (+)

 

 

 

0162020

Личи

0,01  (3)

 

 

 

0162030

Пасионфрут/маракуя

0,01  (3)

 

 

 

0162040

Бодливи круши/кактусови плодове

0,01  (3)

 

 

 

0162050

Звездни ябълки

0,01  (3)

 

 

 

0162060

Виржинска хурма

0,01  (3)

 

 

 

0162990

Други

0,01  (3)

 

 

 

0163000

в)

с неядлива кора, едри

 

 

 

 

0163010

Авокадо

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0163020

Банани

0,6 (+)

0,02

0,02  (3)

 

0163030

Манго

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0163040

Папая

0,01  (3)

0,01  (3)

0,02  (3)

 

0163050

Нарове

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0163060

Черимоя

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0163070

Гуава

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0163080

Ананаси

0,01  (3)

0,02  (3) (+)

0,02  (3) (+)

 

0163090

Плодове от хлебно дърво

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0163100

Дуриан

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0163110

Бодлива анона

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0163990

Други

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0200000

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ или ЗАМРАЗЕНИ

 

 

 

 

0210000

Кореноплодни и грудкови

 

 

 

 

0211000

а)

картофи

2 (+)

0,03

0,07

0,01  (3)

0212000

б)

тропични кореноплодни и грудкови зеленчуци

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0212010

Корени от маниока

(+)

 

 

 

0212020

Сладки картофи

(+)

 

 

 

0212030

Игнами/индийски картофи

(+)

 

 

 

0212040

Корени от арарут

(+)

 

 

 

0212990

Други

 

 

 

 

0213000

в)

други кореноплодни и грудкови зеленчуци, с изключение на захарно цвекло

(+)

 

 

 

0213010

Червено цвекло

4

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0213020

Моркови

2

0,06

0,3

0,01  (3)

0213030

Целина с едри глави

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0213040

Хрян

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0213050

Земна ябълка

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0213060

Пащърнак

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0213070

Магданоз на грудки

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0213080

Репички

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,1 (+)

0213090

Козя брада

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0213100

Жълта ряпа/брюква

2

0,02 (3)

0,02  (3)

0,01  (3)

0213110

Репи

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0213990

Други

2

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0220000

Луковични зеленчуци

(+)

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0220010

Чесън

5

 

 

 

0220020

Лук

5

 

 

 

0220030

Шалот/дребен лук

5

 

 

 

0220040

Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

6

 

 

 

0220990

Други

0,5

 

 

 

0230000

Плодни зеленчуци

 

 

 

0,1  (3)

0231000

a)

семейство Solanacea

3 (+)

 

 

 

0231010

Домати

 

0,04

0,2

 

0231020

Сладки пиперки

 

0,04

0,7

 

0231030

Патладжани

 

0,04

0,2

 

0231040

Бамя

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0231990

Други

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0232000

б)

тиквови с ядлива кора

4 (+)

 

 

 

0232010

Краставици

 

0,02 (3)

0,5

 

0232020

Корнишони

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0232030

Тиквички

 

0,02 (3)

0,5

 

0232990

Други

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0233000

в)

кратункови растения с неядлива кора

3 (+)

 

 

 

0233010

Пъпеши

 

0,02  (3) (+)

0,15 (+)

 

0233020

Тикви

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0233030

Дини

 

0,02  (3) (+)

0,15 (+)

 

0233990

Други

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0234000

г)

сладка царевица

0,05 (+)

0,01  (3)

0,02  (3)

 

0239000

д)

други плодни зеленчуци

0,9

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0240000

Зеленчуци от вида Brassica (с изключение на корени от тях и на бейби култури от същия род)

 

 

 

0,01  (3)

0241000

а)

цветно зеле

5

0,02  (3)

 

 

0241010

Броколи

(+)

 

0,3

(+)

0241020

Карфиол

(+)

 

0,02  (3)

(+)

0241990

Други

 

 

0,01  (3)

 

0242000

б)

растения от вида Brassica на глави

5

0,02 (3)

0,02  (3)

 

0242010

Брюкселско зеле

(+)

 

 

(+)

0242020

Зеле

(+)

 

 

(+)

0242990

Други

 

 

 

 

0243000

в)

листни растения от вида Brassica

9

0,3

0,02  (3)

 

0243010

Китайско зеле

(+)

 

 

 

0243020

Къдраво зеле

(+)

 

 

 

0243990

Други

 

 

 

 

0244000

г)

алабаш

5 (+)

0,04 (+)

0,01  (3)

 

0250000

Листни зеленчуци, тревисти растения и ядливи цветя

 

 

 

 

0251000

а)

марули и салатни растения

50 (+)

 

 

(+)

0251010

Полска салата/кълнова салата

 

0,01  (3)

0,01  (3)

0,9

0251020

Маруля

 

0,1

5

2

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

 

0,1 (+)

5 (+)

0,9

0251040

Кресон и други кълнове

 

0,01  (3)

0,01  (3)

0,9

0251050

Земен кресон

 

0,01  (3)

0,01  (3)

0,9

0251060

Рукола

 

0,01  (3)

0,01  (3)

0,9

0251070

Червен синап

 

0,01  (3)

0,01  (3)

0,9

0251080

Бейби култури ( в т.ч. растения от вида Brassica)

 

0,01  (3)

0,01  (3)

0,9

0251990

Други

 

0,01  (3)

0,01  (3)

0,9

0252000

б)

спанак и подобни листни зеленчуци

 

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0252010

Спанак

50 (+)

 

 

 

0252020

Тученица

0,9 (+)

 

 

 

0252030

Листно цвекло/салатно цвекло

30 (+)

 

 

 

0252990

Други

0,9

 

 

 

0253000

в)

лозови листа и подобни видове

0,01  (3) (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0254000

г)

воден кресон

0,01  (3) (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0255000

д)

дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

7 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0256000

е)

подправки и ядливи цветя

50 (+)

1,5

0,02  (3)

0,02  (3)

0256010

Кервел

 

 

 

 

0256020

Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

 

 

 

 

0256030

Листа целина

 

 

 

 

0256040

Магданоз

 

 

 

 

0256050

Градински чай

 

 

 

 

0256060

Розмарин

 

 

 

 

0256070

Мащерка

 

 

 

 

0256080

Босилек и ядливи цветя

 

 

 

 

0256090

Дафинов лист

 

 

 

 

0256100

Градински пелин

 

 

 

 

0256990

Други

 

 

 

 

0260000

Бобови

 

 

 

0,01  (3)

0260010

Фасул (с шушулки)

5 (+)

0,2

0,3

 

0260020

Фасул (без шушулки)

3 (+)

0,01  (3)

0,02  (3)

 

0260030

Грах (с шушулки)

5 (+)

0,2

0,3

 

0260040

Грах (без шушулки)

3 (+)

0,01  (3)

0,02  (3)

 

0260050

Леща

3 (+)

0,01  (3)

0,02*

 

0260990

Други

0,06

0,01*

0,01*

 

0270000

Стъблени зеленчуци

 

 

 

0,01  (3)

0270010

Аспержи

0,9 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0270020

Артишок

0,9 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0270030

Целина

9 (+)

0,04

1

 

0270040

Резене

9 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0270050

Артишок/ангинарии/кардун

5 (+)

0,05

0,5

 

0270060

Праз

9 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0270070

Ревен

0,9 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0270080

Бамбукови филизи

0,01  (3) (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0270090

Сърцевини от палмово дърво

0,01  (3) (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0270990

Други

0,5

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0280000

Гъби, мъхове и лишеи

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0280010

Култивирани гъби

 

 

 

 

0280020

Диворастящи гъби

 

 

 

 

0280990

Мъхове и лишеи

 

 

 

 

0290000

Водорасли и прокариотни организми

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

0300000

ВАРИВА

3 (+)

0,02

0,04

0,01  (3)

0300010

Фасул

 

 

 

 

0300020

Леща

 

 

 

 

0300030

Грах

 

 

 

 

0300040

Лупина

 

 

 

 

0300990

Други

 

 

 

 

0400000

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

 

 

 

0,01  (3)

0401000

Маслодайни семена

(+)

0,02  (3)

 

 

0401010

Ленено семе

1

 

0,02  (3)

 

0401020

Фъстъци

1

 

0,02  (3)

 

0401030

Маково семе

1

 

0,02  (3)

 

0401040

Сусамово семе

1

 

0,02  (3)

 

0401050

Слънчогледово семе

1

 

0,02  (3)

 

0401060

Семена от рапица

1

 

0,02  (3)

 

0401070

Соя

3

 

0,04

 

0401080

Семена от синап

1

 

0,02  (3)

 

0401090

Семена от памук

1

 

0,02  (3)

 

0401100

Тиквено семе

1

 

0,02  (3)

 

0401110

Семена от картам/шафранка

1

 

0,02  (3)

 

0401120

Семена от пореч

1

 

0,02  (3)

 

0401130

Камелина

1

 

0,02  (3)

 

0401140

Конопено семе

1

 

0,02  (3)

 

0401150

Рициново семе

1

 

0,02  (3)

 

0401990

Други

0,06

 

0,01  (3)

 

0402000

Маслодайни плодове

0,01  (3)

 

 

 

0402010

Маслини за производство на масло

 

0,09

0,4

 

0402020

Ядки от маслодайна палма

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0402030

Плодове от маслодайна палма

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0402040

Капок (растителен пух)

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0402990

Други

 

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0500000

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

(+)

 

 

0,01  (3)

0500010

Ечемик

4

0,04

0,4

 

0500020

Елда и други псевдозърнени култури

0,15

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0500030

Царевица

0,15

0,02 (3)

0,05

 

0500040

Просо

0,15

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0500050

Овес

4

0,02 (3)

0,02  (3)

 

0500060

Ориз

0,15

0,5

0,01  (3)

 

0500070

Ръж

0,8

0,02 (3)

0,02  (3)

 

0500080

Сорго

0,15

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0500090

Пшеница

0,8

0,02 (3)

0,05

 

0500990

Други

0,15

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0600000

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ, КАКАО И РАСТЕНИЯ ОТ СЕМЕЙСТВО РОЖКОВИ

 

 

 

0,05  (3)

0610000

Чай

0,01  (3)

0,7

20

 

0620000

Кафе на зърна

0,05  (3) (+)

0,05

0,2

 

0630000

Билкови настойки от

 

0,05 (3)

0,05  (3)

 

0631000

а)

цветове

0,9 (+)

 

 

 

0631010

Лайка

 

 

 

 

0631020

Хибискус

 

 

 

 

0631030

Роза

 

 

 

 

0631040

Жасмин

 

 

 

 

0631050

Липа

 

 

 

 

0631990

Други

 

 

 

 

0632000

б)

листа и стръкове

0,9 (+)

 

 

 

0632010

Ягодови листа

 

 

 

 

0632020

Ройбос

 

 

 

 

0632030

Мате

 

 

 

 

0632990

Други

 

 

 

 

0633000

в)

корени

3 (+)

 

 

 

0633010

Валериан

 

 

 

 

0633020

Женшен

 

 

 

 

0633990

Други

 

 

 

 

0639000

г)

всички останали части на растението

0,01  (3)

 

 

 

0640000

Какао на зърна

0,01  (3)

0,02  (3)

0,02  (3)

 

0650000

Рожкови

0,01  (3)

0,05 (3)

0,05 (3)

 

0700000

ХМЕЛ

80 (+)

0,05 (3)

0,05  (3)

0,05  (3)

0800000

ПОДПРАВКИ

(+)

 

 

 

0810000

Подправки на семена

0,9

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0810010

Анасон

 

 

 

 

0810020

Черен кимион

 

 

 

 

0810030

Целина

 

 

 

 

0810040

Кориандър

 

 

 

 

0810050

Кимион

 

 

 

 

0810060

Копър

 

 

 

 

0810070

Резене

 

 

 

 

0810080

Сминдух

 

 

 

 

0810090

Индийско орехче

 

 

 

 

0810990

Други

 

 

 

 

0820000

Подправки, които представляват плодове на растения

0,9

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0820010

Бахар/пимента

 

 

 

 

0820020

Съчуански/анасонов/японски пипер

 

 

 

 

0820030

Ким

 

 

 

 

0820040

Кардамон

 

 

 

 

0820050

Хвойна

 

 

 

 

0820060

Зърна от пипер (черен, зелен и бял)

 

 

 

 

0820070

Ванилия

 

 

 

 

0820080

Тамаринд

 

 

 

 

0820990

Други

 

 

 

 

0830000

Подправки, които се получават от кората на растения

0,9

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0830010

Канела

 

 

 

 

0830990

Други

 

 

 

 

0840000

Подправки, които представляват корени и коренища

 

 

 

 

0840010

Сладък корен/гол сладник

0,4

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0840020

Джинджифил

0,4

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0840030

Куркума

0,4

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0840040

Хрян

(+)

(+)

(+)

(+)

0840990

Други

0,4

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0850000

Подправки, които представляват пъпки

0,9

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0850010

Карамфил

 

 

 

 

0850020

Каперси

 

 

 

 

0850990

Други

 

 

 

 

0860000

Поправки, които представляват плодници на растителни цветове

0,9

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0860010

Жълт минзухар

 

 

 

 

0860990

Други

 

 

 

 

0870000

Подправки, които представляват обвивки

0,9

0,05 (3)

0,05 (3)

0,05  (3)

0870010

Обвивка на индийско орехче

 

 

 

 

0870990

Други

 

 

 

 

0900000

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

 

 

 

0,01  (3)

0900010

Захарно цвекло (корени)

0,4 (+)

0,02 (3)

0,02  (3)

 

0900020

Захарна тръстика

7 (+)

0,4

0,01  (3)

 

0900030

Корени от цикория

0,4 (+)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

0900990

Други

0,5

0,01  (3)

0,01  (3)

 

1000000

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

 

 

 

 

1010000

Тъкани от

 

 

 

0,01  (3)

1011000

а)

свине

 

 

 

 

1011010

Мускули

0,01  (3)

0,02  (3)

0,02

 

1011020

Мастна тъкан

0,07

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1011030

Черен дроб

0,05  (3)

0,2

0,01  (3)

 

1011040

Бъбреци

0,05  (3)

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1011050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,07

0,2

0,02

 

1011990

Други

0,05 (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

1012000

б)

говеда

 

 

 

 

1012010

Мускули

0,01  (3)

0,02  (3)

0,02

 

1012020

Мастна тъкан

0,3

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1012030

Черен дроб

0,2 (+)

0,2

0,01  (3)

 

1012040

Бъбреци

0,2

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1012050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,3

0,2

0,02

 

1012990

Други

0,05 (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

1013000

в)

овце

 

 

 

 

1013010

Мускули

0,01  (3)

0,02  (3)

0,02

 

1013020

Мастна тъкан

0,3

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1013030

Черен дроб

0,2 (+)

0,2

0,01  (3)

 

1013040

Бъбреци

0,2

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1013050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,3

0,2

0,02

 

1013990

Други

0,05 (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

1014000

г)

кози

 

 

 

 

1014010

Мускули

0,2

0,02  (3)

0,02

 

1014020

Мастна тъкан

0,3

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1014030

Черен дроб

0,2 (+)

0,2

0,01  (3)

 

1014040

Бъбреци

0,2

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1014050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,3

0,2

0,02

 

1014990

Други

0,05 (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

1015000

д)

еднокопитни

 

 

 

 

1015010

Мускули

0,01  (3)

0,02  (3)

0,02

 

1015020

Мастна тъкан

0,3

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1015030

Черен дроб

0,2

0,2

0,01  (3)

 

1015040

Бъбреци

0,2

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1015050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,3

0,2

0,02

 

1015990

Други

0,05 (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

1016000

е)

домашни птици

 

 

0,01 (3)

 

1016010

Мускули

0,01  (3)

0,01 (3)

 

 

1016020

Мастна тъкан

0,08

0,01 (3)

 

 

1016030

Черен дроб

0,15 (+)

0,1

 

 

1016040

Бъбреци

0,05  (3)

0,01  (3)

 

 

1016050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,15

0,1

 

 

1016990

Други

0,05 (3)

0,01 (3)

 

 

1017000

ж)

други отглеждани в стопанства сухоземни животни

 

 

 

 

1017010

Мускули

0,01  (3)

0,02  (3)

0,02

 

1017020

Мастна тъкан

0,3

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1017030

Черен дроб

0,2

0,2

0,01  (3)

 

1017040

Бъбреци

0,2

0,02  (3)

0,01  (3)

 

1017050

Карантия, годна за консумация (различна от черен дроб и бъбреци)

0,3

0,2

0,02

 

1017990

Други

0,05 (3)

0,01  (3)

0,01  (3)

 

1020000

Мляко

0,02

0,02

0,05

0,01  (3)

1020010

Едър рогат добитък

 

 

 

 

1020020

Овце

 

 

 

 

1020030

Кози

 

 

 

 

1020040

Коне

 

 

 

 

1020990

Други

 

 

 

 

1030000

Птичи яйца

0,01  (3)

0,01 (3)

0,01 (3)

0,01  (3)

1030010

Кокоши

 

 

 

 

1030020

Пачи

 

 

 

 

1030030

Гъши

 

 

 

 

1030040

Пъдпъдъчи

 

 

 

 

1030990

Други

 

 

 

 

1040000

Мед и други пчелни продукти

0,05  (3)

0,05  (3)

0,05  (3)

0,05 (3)

1050000

Земноводни и влечуги

0,01  (3)

0,01 (3)

0,01 (3)

0,01  (3)

1060000

Сухоземни безгръбначни животни

0,01  (3)

0,01 (3)

0,01 (3)

0,01  (3)

1070000

Диви сухоземни гръбначни животни

0,01  (3)

0,01 (3)

0,01 (3)

0,01  (3)

2)

Приложение III се изменя, както следва:

а)

В част А се заличават графите за боскалид, клотианидин, тиаметоксам и толклофос-метил.

б)

В част Б се заличава графата за фолпет.


(1)  Показва долна граница на аналитично определяне.

(**)

Комбинация пестицид-код, за която се прилага МДГОВ, както е посочено в приложение III, част Б.

Сума на фолпет и фталимид, изразена като фолпет (R)

(R)

=

Определението за остатъчно вещество се различава за следните комбинации пестицид — кодов номер:

код 1000000 с изключение на 1040000: фталимид, изразен като фолпет

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0152000

б)

ягоди

(+)

(+) Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ и за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0161030

Трапезни маслини

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества и за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0211000

а)

картофи

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0213080

Репички

0213090

Козя брада

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества и за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0231010

Домати

0233010

Пъпеши

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ и за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0402010

Маслини за производство на масло

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0500010

Ечемик

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества и за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0500090

Пшеница

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0700000

ХМЕЛ

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за естеството и големината за остатъците. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

1016010

Мускули

1016020

Мастна тъкан

1016030

Черен дроб

1030000

Птичи яйца

1030010

Кокоши

1030020

Пачи

1030030

Гъши

1030040

Пъдпъдъчи“

(2)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, трябва да се направи препратка към приложение I.

Сума на фолпет и фталимид, изразена като фолпет (R)

(R)

=

Определението за остатъчно вещество се различава за следните комбинации пестицид — кодов номер:

код 1000000 с изключение на 1040000: фталимид, изразен като фолпет

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0152000

б)

ягоди

(+)

(+) Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ и за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0161030

Трапезни маслини

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества и за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0211000

а)

картофи

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0213080

Репички

0213090

Козя брада

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества и за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0231010

Домати

0233010

Пъпеши

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ и за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0402010

Маслини за производство на масло

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0500010

Ечемик

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества и за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0500090

Пшеница

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за методите за анализ. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0700000

ХМЕЛ

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за естеството и големината за остатъците. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

1016010

Мускули

1016020

Мастна тъкан

1016030

Черен дроб

1030000

Птичи яйца

1030010

Кокоши

1030020

Пачи

1030030

Гъши

1030040

Пъдпъдъчи“

(3)  Показва долна граница на аналитично определяне.

(**)

Комбинация пестицид-код, за която се прилага МДГОВ, както е посочено в приложение III, част Б.

(F)

=

Мастноразтворим

Боскалид (F) (R) (A)

(A)

=

Бележка под линия за определение за остатъчно вещество: Референтните лаборатории на Европейския съюз установиха, че референтният стандарт за 2-хлоро-N-(4′-хлоро-5-хидроксибифенил-2-ил)никотинамид не е наличен в търговската мрежа. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид наличието в търговската мрежа на посочения в първото изречение референтен стандарт до 6 февруари 2017 г. или — ако този референтен стандарт не е наличен в търговската мрежа до посочената дата — факта, че той не е наличен.

(R)

=

Определението за остатъчно вещество се различава за следните комбинации пестицид — кодов номер:

код 1000000 освен 1040000, 1011010, 1011020, 1011050, 1012010, 1012020, 1012050, 1013010, 1013020, 1013050, 1014010, 1014020, 1014050, 1015010, 1015020, 1015050, 1016010, 1016020, 1017010, 1017020, 1017050, 1020000, 1030000: Сумата на боскалид и хидроксиметаболита му 2-хлоро-N-(4′-хлоро-5-хидроксибифенил-2-ил)никотинамид (свободен и конюгиран), изразена като боскалид

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0110000

Цитрусови плодове

0110010

Грейпфрути

0110020

Портокали

0110030

Лимони

0110040

Сладки лимони

0110050

Мандарини

0120000

Черупкови плодове

0120010

Бадеми

0120020

Бразилски орехи

0120030

Кашу

0120040

Кестени

0120050

Кокосови орехи

0120060

Лешници

0120070

Орехи макадамия

0120080

Пеканови орехи

0120090

Ядки от пиния

0120100

Шамфъстък

0120110

Орехи

0130010

Ябълки

0130020

Круши

0130030

Дюли

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (след многократно прилагане при трайни насаждения и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0140010

Кайсии

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0140020

Череши (сладки)

0140030

Праскови

0140040

Сливи

0151000

а)

грозде

0151010

Трапезно грозде

0151020

Винено грозде

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0152000

б)

ягоди

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0153000

в)

храстови

0153010

Къпини

0153020

Полски къпини

0153030

Малини (червени и жълти)

0154000

г)

други малки плодове и ягодоплодни култури

0154010

Боровинки

0154020

Червени боровинки

0154030

Френско грозде (черно, червено и бяло)

0154040

Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

0154050

Шипки

0154060

Черници (черни и бели)

0154070

Азаролски глог/средиземноморски мушмули

0154080

Плодове от черен бъз

0162010

Киви (зелено, червено, жълто)

0163020

Банани

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0211000

а)

картофи

0212010

Корени от маниока

0212020

Сладки картофи

0212030

Игнами/индийски картофи

0212040

Корени от арарут

0213000

в)

други кореноплодни и грудкови зеленчуци, с изключение на захарно цвекло

0213010

Червено цвекло

0213020

Моркови

0213030

Целина с едри глави

0213040

Хрян

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0213050

Земна ябълка

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0213060

Пащърнак

0213070

Магданоз на грудки

0213080

Репички

0213090

Козя брада

0213100

Жълта ряпа/брюква

0213110

Репи

0220000

Луковични зеленчуци

0220010

Чесън

0220020

Лук

0220030

Шалот/дребен лук

0220040

Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

0231000

a)

семейство Solanacea

0231010

Домати

0231020

Сладки пиперки

0231030

Патладжани

0231040

Бамя

0232000

б)

тиквови с ядлива кора

0232010

Краставици

0232020

Корнишони

0232030

Тиквички

0233000

в)

кратункови растения с неядлива кора

0233010

Пъпеши

0233020

Тикви

0233030

Дини

0234000

г)

сладка царевица

0241010

Броколи

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0241020

Карфиол

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0242010

Брюкселско зеле

0242020

Зеле

0243010

Китайско зеле

0243020

Къдраво зеле

0244000

г)

алабаш

0251000

а)

марули и салатни растения

0251010

Полска салата/кълнова салата

0251020

Маруля

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0251040

Кресон и други кълнове

0251050

Земен кресон

0251060

Рукола

0251070

Червен синап

0251080

Бейби култури ( в т.ч. растения от род Brassica)

0252010

Спанак

0252020

Тученица

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0252030

Листно цвекло/салатно цвекло

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0253000

в)

лозови листа и подобни видове

0254000

г)

воден кресон

0255000

д)

дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

0256000

е)

подправки и ядливи цветя

0256010

Кервел

0256020

Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

0256030

Листа целина

0256040

Магданоз

0256050

Градински чай

0256060

Розмарин

0256070

Мащерка

0256080

Босилек и ядливи цветя

0256090

Дафинов лист

0256100

Градински пелин

0260010

Фасул (с шушулки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0260020

Фасул (без шушулки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0260030

Грах (с шушулки)

0260040

Грах (без шушулки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0260050

Леща

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0270010

Аспержи

0270020

Артишок

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0270030

Целина

0270040

Резене

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0270050

Артишок/ангинарии/кардун

0270060

Праз

0270070

Ревен

0270080

Бамбукови филизи

0270090

Сърцевини от палмово дърво

0300000

ВАРИВА

0300010

Фасул

0300020

Леща

0300030

Грах

0300040

Лупина

0401000

Маслодайни семена

0401010

Ленено семе

0401020

Фъстъци

0401030

Маково семе

0401040

Сусамово семе

0401050

Слънчогледово семе

0401060

Семена от рапица

0401070

Соя

0401080

Семена от синап

0401090

Семена от памук

0401100

Тиквено семе

0401110

Семена от картам/шафранка

0401120

Семена от пореч

0401130

Камелина

0401140

Конопено семе

0401150

Рициново семе

0500000

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

0500010

Ечемик

0500020

Елда и други псевдозърнени култури

0500030

Царевица

0500040

Просо

0500050

Овес

0500060

Ориз

0500070

Ръж

0500080

Сорго

0500090

Пшеница

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0620000

Кафе на зърна

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за методите за анализ, остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0631000

а)

цветове

0631010

Лайка

0631020

Хибискус

0631030

Роза

0631040

Жасмин

0631050

Липа

0632000

б)

листа и стръкове

0632010

Ягодови листа

0632020

Ройбос

0632030

Мате

0633000

в)

корени

0633010

Валериан

0633020

Женшен

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за методите за анализ, остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0700000

ХМЕЛ

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за методите за анализ, остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0800000

ПОДПРАВКИ

0810000

Подправки на семена

0810010

Анасон

0810020

Черен кимион

0810030

Целина

0810040

Кориандър

0810050

Кимион

0810060

Копър

0810070

Резене

0810080

Сминдух

0810090

Индийско орехче

0820000

Подправки, които представляват плодове на растения

0820010

Бахар/пимента

0820020

Съчуански/анасонов/японски пипер

0820030

Ким

0820040

Кардамон

0820050

Хвойна

0820060

Зърна от пипер (черен, зелен и бял)

0820070

Ванилия

0820080

Тамаринд

0830000

Подправки, които се получават от кората на растения

0830010

Канела

0840000

Подправки, които представляват корени и коренища

0840010

Сладък корен/гол сладник

0840020

Джинджифил

0840030

Куркума

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за методите за анализ, остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0850000

Подправки, които представляват пъпки

0850010

Карамфил

0850020

Каперси

0860000

Поправки, които представляват плодници на растителни цветове

0860010

Жълт минзухар

0870000

Подправки, които представляват обвивки

0870010

Обвивка на индийско орехче

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0900010

Захарно цвекло (корени)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0900020

Захарна тръстика

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0900030

Корени от цикория

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за съдбата на пиридиновата част. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

1012030

Черен дроб

1013030

Черен дроб

1014030

Черен дроб

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за съдбата на пиридиновата част и естеството и големината за свързаните остатъци. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

1016030

Черен дроб

Клотианидин

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0110000

Цитрусови плодове

0110010

Грейпфрути

0110020

Портокали

0110030

Лимони

0110040

Сладки лимони

0110050

Мандарини

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества от тиаметоксам. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0140020

Череши (сладки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0151000

а)

грозде

0151010

Трапезно грозде

0151020

Винено грозде

0152000

б)

ягоди

0163080

Ананаси

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества от тиаметоксам. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0233010

Пъпеши

0233030

Дини

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0244000

г)

алабаш

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества от тиаметоксам. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян

Тиаметоксам

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0110000

Цитрусови плодове

0110010

Грейпфрути

0110020

Портокали

0110030

Лимони

0110040

Сладки лимони

0110050

Мандарини

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0140010

Кайсии

0140020

Череши (сладки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0151000

а)

грозде

0151010

Трапезно грозде

0151020

Винено грозде

0152000

б)

ягоди

0163080

Ананаси

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0233010

Пъпеши

0233030

Дини

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян

Толклофос-метил (F)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за метаболизма при културите не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0213080

Репички

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитвания за остатъчни количества, токсикологични данни за захарните конюгати на метаболитите ph-CH3 и TM-CH2OH и за изпитвания за остатъчни количества, включително анализ на захарните конюгати на метаболитите ph-CH3 и TM-CH2OH. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0241010

Броколи

0241020

Карфиол

0242010

Брюкселско зеле

0242020

Зеле

0251000

а)

марули и салатни растения

0251010

Полска салата/кълнова салата

0251020

Маруля

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0251040

Кресон и други кълнове

0251050

Земен кресон

0251060

Рукола

0251070

Червен синап

0251080

Бейби култури ( в т.ч. растения от вида Brassica)

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян“

(4)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, трябва да се направи препратка към приложение I.

(F)

=

Мастноразтворим

Боскалид (F) (R) (A)

(A)

=

Бележка под линия за определение за остатъчно вещество: Референтните лаборатории на Европейския съюз установиха, че референтният стандарт за 2-хлоро-N-(4′-хлоро-5-хидроксибифенил-2-ил)никотинамид не е наличен в търговската мрежа. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид наличието в търговската мрежа на посочения в първото изречение референтен стандарт до 6 февруари 2017 г. или — ако този референтен стандарт не е наличен в търговската мрежа до посочената дата — факта, че той не е наличен.

(R)

=

Определението за остатъчно вещество се различава за следните комбинации пестицид — кодов номер:

код 1000000 освен 1040000, 1011010, 1011020, 1011050, 1012010, 1012020, 1012050, 1013010, 1013020, 1013050, 1014010, 1014020, 1014050, 1015010, 1015020, 1015050, 1016010, 1016020, 1017010, 1017020, 1017050, 1020000, 1030000: Сумата на боскалид и хидроксиметаболита му 2-хлоро-N-(4′-хлоро-5-хидроксибифенил-2-ил)никотинамид (свободен и конюгиран), изразена като боскалид

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0110000

Цитрусови плодове

0110010

Грейпфрути

0110020

Портокали

0110030

Лимони

0110040

Сладки лимони

0110050

Мандарини

0120000

Черупкови плодове

0120010

Бадеми

0120020

Бразилски орехи

0120030

Кашу

0120040

Кестени

0120050

Кокосови орехи

0120060

Лешници

0120070

Орехи макадамия

0120080

Пеканови орехи

0120090

Ядки от пиния

0120100

Шамфъстък

0120110

Орехи

0130010

Ябълки

0130020

Круши

0130030

Дюли

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (след многократно прилагане при трайни насаждения и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0140010

Кайсии

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0140020

Череши (сладки)

0140030

Праскови

0140040

Сливи

0151000

а)

грозде

0151010

Трапезно грозде

0151020

Винено грозде

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0152000

б)

ягоди

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0153000

в)

храстови

0153010

Къпини

0153020

Полски къпини

0153030

Малини (червени и жълти)

0154000

г)

други малки плодове и ягодоплодни култури

0154010

Боровинки

0154020

Червени боровинки

0154030

Френско грозде (черно, червено и бяло)

0154040

Цариградско грозде (зелено, червено и жълто)

0154050

Шипки

0154060

Черници (черни и бели)

0154070

Азаролски глог/средиземноморски мушмули

0154080

Плодове от черен бъз

0162010

Киви (зелено, червено, жълто)

0163020

Банани

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0211000

а)

картофи

0212010

Корени от маниока

0212020

Сладки картофи

0212030

Игнами/индийски картофи

0212040

Корени от арарут

0213000

в)

други кореноплодни и грудкови зеленчуци, с изключение на захарно цвекло

0213010

Червено цвекло

0213020

Моркови

0213030

Целина с едри глави

0213040

Хрян

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0213050

Земна ябълка

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0213060

Пащърнак

0213070

Магданоз на грудки

0213080

Репички

0213090

Козя брада

0213100

Жълта ряпа/брюква

0213110

Репи

0220000

Луковични зеленчуци

0220010

Чесън

0220020

Лук

0220030

Шалот/дребен лук

0220040

Пресен/зелен лук и пясъчен/зимен лук (батун)

0231000

a)

семейство Solanacea

0231010

Домати

0231020

Сладки пиперки

0231030

Патладжани

0231040

Бамя

0232000

б)

тиквови с ядлива кора

0232010

Краставици

0232020

Корнишони

0232030

Тиквички

0233000

в)

кратункови растения с неядлива кора

0233010

Пъпеши

0233020

Тикви

0233030

Дини

0234000

г)

сладка царевица

0241010

Броколи

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0241020

Карфиол

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0242010

Брюкселско зеле

0242020

Зеле

0243010

Китайско зеле

0243020

Къдраво зеле

0244000

г)

алабаш

0251000

а)

марули и салатни растения

0251010

Полска салата/кълнова салата

0251020

Маруля

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0251040

Кресон и други кълнове

0251050

Земен кресон

0251060

Рукола

0251070

Червен синап

0251080

Бейби култури ( в т.ч. растения от род Brassica)

0252010

Спанак

0252020

Тученица

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0252030

Листно цвекло/салатно цвекло

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0253000

в)

лозови листа и подобни видове

0254000

г)

воден кресон

0255000

д)

дълголистна цикория/италианска цикория/индустриална цикория

0256000

е)

подправки и ядливи цветя

0256010

Кервел

0256020

Сибирски лук/лук резанец/салатен лук

0256030

Листа целина

0256040

Магданоз

0256050

Градински чай

0256060

Розмарин

0256070

Мащерка

0256080

Босилек и ядливи цветя

0256090

Дафинов лист

0256100

Градински пелин

0260010

Фасул (с шушулки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0260020

Фасул (без шушулки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0260030

Грах (с шушулки)

0260040

Грах (без шушулки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0260050

Леща

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0270010

Аспержи

0270020

Артишок

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за изпитванията за остатъчните количества (при насаждения от сеитбооборот и за подкрепа на разрешаването) и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0270030

Целина

0270040

Резене

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0270050

Артишок/ангинарии/кардун

0270060

Праз

0270070

Ревен

0270080

Бамбукови филизи

0270090

Сърцевини от палмово дърво

0300000

ВАРИВА

0300010

Фасул

0300020

Леща

0300030

Грах

0300040

Лупина

0401000

Маслодайни семена

0401010

Ленено семе

0401020

Фъстъци

0401030

Маково семе

0401040

Сусамово семе

0401050

Слънчогледово семе

0401060

Семена от рапица

0401070

Соя

0401080

Семена от синап

0401090

Семена от памук

0401100

Тиквено семе

0401110

Семена от картам/шафранка

0401120

Семена от пореч

0401130

Камелина

0401140

Конопено семе

0401150

Рициново семе

0500000

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

0500010

Ечемик

0500020

Елда и други псевдозърнени култури

0500030

Царевица

0500040

Просо

0500050

Овес

0500060

Ориз

0500070

Ръж

0500080

Сорго

0500090

Пшеница

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0620000

Кафе на зърна

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за методите за анализ, остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0631000

а)

цветове

0631010

Лайка

0631020

Хибискус

0631030

Роза

0631040

Жасмин

0631050

Липа

0632000

б)

листа и стръкове

0632010

Ягодови листа

0632020

Ройбос

0632030

Мате

0633000

в)

корени

0633010

Валериан

0633020

Женшен

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за методите за анализ, остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0700000

ХМЕЛ

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за методите за анализ, остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0800000

ПОДПРАВКИ

0810000

Подправки на семена

0810010

Анасон

0810020

Черен кимион

0810030

Целина

0810040

Кориандър

0810050

Кимион

0810060

Копър

0810070

Резене

0810080

Сминдух

0810090

Индийско орехче

0820000

Подправки, които представляват плодове на растения

0820010

Бахар/пимента

0820020

Съчуански/анасонов/японски пипер

0820030

Ким

0820040

Кардамон

0820050

Хвойна

0820060

Зърна от пипер (черен, зелен и бял)

0820070

Ванилия

0820080

Тамаринд

0830000

Подправки, които се получават от кората на растения

0830010

Канела

0840000

Подправки, които представляват корени и коренища

0840010

Сладък корен/гол сладник

0840020

Джинджифил

0840030

Куркума

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за методите за анализ, остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0850000

Подправки, които представляват пъпки

0850010

Карамфил

0850020

Каперси

0860000

Поправки, които представляват плодници на растителни цветове

0860010

Жълт минзухар

0870000

Подправки, които представляват обвивки

0870010

Обвивка на индийско орехче

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0900010

Захарно цвекло (корени)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества след многократно прилагане при трайни насаждения и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0900020

Захарна тръстика

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за остатъчните вещества при насажденията от сеитбооборот и данни за потвърждаване на постоянното равнище в почвата. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0900030

Корени от цикория

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за съдбата на пиридиновата част. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

1012030

Черен дроб

1013030

Черен дроб

1014030

Черен дроб

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсват част от информацията за съдбата на пиридиновата част и естеството и големината за свързаните остатъци. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

1016030

Черен дроб

Клотианидин

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0110000

Цитрусови плодове

0110010

Грейпфрути

0110020

Портокали

0110030

Лимони

0110040

Сладки лимони

0110050

Мандарини

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества от тиаметоксам. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0140020

Череши (сладки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0151000

а)

грозде

0151010

Трапезно грозде

0151020

Винено грозде

0152000

б)

ягоди

0163080

Ананаси

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества от тиаметоксам. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0233010

Пъпеши

0233030

Дини

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0244000

г)

алабаш

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества от тиаметоксам. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян

Тиаметоксам

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0110000

Цитрусови плодове

0110010

Грейпфрути

0110020

Портокали

0110030

Лимони

0110040

Сладки лимони

0110050

Мандарини

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0140010

Кайсии

0140020

Череши (сладки)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за стабилността при съхранение. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0151000

а)

грозде

0151010

Трапезно грозде

0151020

Винено грозде

0152000

б)

ягоди

0163080

Ананаси

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитванията за остатъчни количества. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0233010

Пъпеши

0233030

Дини

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян

Толклофос-метил (F)

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че част от информацията за метаболизма при културите не е налична. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0213080

Репички

(+)

Европейският орган за безопасност на храните установи, че липсва част от информацията за изпитвания за остатъчни количества, токсикологични данни за захарните конюгати на метаболитите ph-CH3 и TM-CH2OH и за изпитвания за остатъчни количества, включително анализ на захарните конюгати на метаболитите ph-CH3 и TM-CH2OH. При преразглеждането на МДГОВ Комисията ще вземе предвид информацията, която се посочва в първото изречение, ако е подадена до 6 февруари 2018 г. или — ако посочената информация не бъде подадена до посочената дата — факта, че тя не е налична.

0241010

Броколи

0241020

Карфиол

0242010

Брюкселско зеле

0242020

Зеле

0251000

а)

марули и салатни растения

0251010

Полска салата/кълнова салата

0251020

Маруля

0251030

Къдрава листна ендивия/широколистна ендивия

0251040

Кресон и други кълнове

0251050

Земен кресон

0251060

Рукола

0251070

Червен синап

0251080

Бейби култури ( в т.ч. растения от вида Brassica)

(+)

Приложимата максимално допустима граница на остатъчно вещество за хрян (Armoracia rusticana) в групата на подправките (код 0840040) е същата като определената за хрян (Armoracia rusticana) в категорията „Зеленчуци“, групата „Кореноплодни и грудкови“ (код 0213040), като са отчетени промените на стойностите вследствие на преработката (сушене) съгласно член 20, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005.

0840040

Хрян“


6.2.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 31/45


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/157 НА КОМИСИЯТА

от 5 февруари 2016 година

за установяване на стандартни стойности при внос с цел определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕC) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 (1),

като взе предвид Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 на Комисията от 7 юни 2011 г. за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета по отношение на секторите на плодовете и зеленчуците и на преработените плодове и зеленчуци (2), и по-специално член 136, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

В изпълнение на резултатите от Уругвайския кръг на многостранните търговски преговори в Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011 са посочени критериите, по които Комисията определя стандартните стойности при внос от трети държави за продуктите и периодите, посочени в приложение XVI, част A от същия регламент.

(2)

Стандартната стойност при внос се изчислява за всеки работен ден съгласно член 136, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011, като се вземат под внимание променливите данни за всеки ден. В резултат на това настоящият регламент следва да влезе в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Стандартните стойности при внос, посочени в член 136 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 543/2011, са определени в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 5 февруари 2016 година.

За Комисията,

от името на председателя,

Jerzy PLEWA

Генерален директор на генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“


(1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

(2)  ОВ L 157, 15.6.2011 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Стандартни стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

(EUR/100 kg)

Код по КН

Код на третa държавa (1)

Стандартна стойност при внос

0702 00 00

EG

253,6

IL

236,2

MA

89,7

TN

85,0

TR

113,5

ZZ

155,6

0707 00 05

MA

85,6

TR

180,4

ZZ

133,0

0709 91 00

EG

194,3

ZZ

194,3

0709 93 10

MA

43,4

TR

141,3

ZZ

92,4

0805 10 20

EG

49,2

MA

57,3

TN

49,7

TR

48,1

ZZ

51,1

0805 20 10

IL

134,7

MA

79,7

TR

102,3

ZZ

105,6

0805 20 30, 0805 20 50, 0805 20 70, 0805 20 90

EG

72,6

IL

144,4

MA

126,5

TR

68,7

ZZ

103,1

0805 50 10

TR

94,0

ZZ

94,0

0808 10 80

CL

87,7

ZZ

87,7

0808 30 90

CN

69,1

TR

81,0

ZA

137,7

ZZ

95,9


(1)  Номенклатура на държавите, определена с Регламент (ЕC) № 1106/2012 на Комисията от 27 ноември 2012 година за прилагане на Регламент (ЕО) № 471/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно статистиката на Общността за външната търговия с трети страни по отношение на актуализиране на номенклатурата на държавите и териториите (ОВ L 328, 28.11.2012 г., стр. 7). Код „ZZ“ означава „с друг произход“.


РЕШЕНИЯ

6.2.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 31/47


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/158 НА КОМИСИЯТА

от 4 февруари 2016 година

за определяне на преходни мерки по отношение на някои предприятия в секторите на месната и млечната промишленост в Хърватия

(нотифицирано под номер С(2016) 501)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Акта за присъединяване на Хърватия,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 852/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно хигиената на храните (1), и по-специално член 12, параграф 2 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 853/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. относно определяне на специфични хигиенни правила за храните от животински произход (2), и по-специално член 9, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 852/2004 се установяват общи правила за стопанските субекти в областта на храните по отношение на хигиената на храните въз основата на принципите на анализ на опасностите и контрол в критични точки. С него се предвижда стопанските субекти в областта на храните да се съобразяват със структурните изисквания, основани на тези принципи.

(2)

С Регламент (ЕО) № 853/2004 се допълват правилата, определени в Регламент (ЕО) № 852/2004. Правилата, определени в Регламент (ЕО) № 853/2004, включват специални изисквания за предприятията за преработка на месо и мляко.

(3)

Съгласно приложение V към Акта за присъединяване на Хърватия някои структурни изисквания, определени в приложение II към Регламент (ЕО) № 852/2004 и в приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004, не се прилагат за определени предприятия в Хърватия до 31 декември 2015 г. Тези предприятия са изброени на уебсайта на генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ (3). Хърватия поиска този срок да бъде удължен до 30 юни 2016 г. за ограничен брой предприятия в секторите на месната и млечната промишленост.

(4)

Целесъобразно е да се предвиди удължаване на текущите преходни мерки по отношение на определени предприятия в секторите на месната и млечната промишленост, за да им се даде допълнително време да се адаптират към стандартите на Съюза за безопасност на храните.

(5)

Текущите преходни мерки, установени в част II, точка 5 от приложение V към Акта за присъединяване на Хърватия, се прилагат до 31 декември 2015 г. С цел да се избегне правен пропуск, преходните мерки, предвидени в настоящото решение, следва да се прилагат от 1 януари 2016 г. Те следва да са за ограничен период до шест месеца, тъй като член 42 от Акта за присъединяване на Хърватия предвижда преходните мерки да могат да се прилагат само за максимален период от три години, считано от датата на присъединяване.

(6)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Чрез дерогация от специфичните изисквания, определени в глава II от приложение II към Регламент (ЕО) № 852/2004 и в раздел I, глави II и III, в раздел II, глави II и III, в раздел V, глава I и в раздел IХ, глава I, част II.A на приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004, предприятията в секторите на месото и млякото, посочени в приложението към настоящото решение („изброените в списъка предприятия“) могат да продължат да произвеждат и преработват месо и мляко („продуктите“), при условие че са спазени условията, определени в член 2 от настоящото решение.

Член 2

1.   Продуктите с произход от изброените в списъка предприятия:

а)

се предлагат единствено на националния пазар на Хърватия или на пазарите на трети държави съгласно съответното законодателство на Съюза, или

б)

се използват единствено за допълнителна преработка в изброените в списъка предприятия независимо от датата на пускане на пазара.

2.   Върху продуктите се поставя здравна или идентификационна маркировка, различна от предвидената в член 5 от Регламент (ЕО) № 853/2004.

3.   Хърватия използва здравната или идентификационната маркировка, за която тя е уведомила Комисията в писмен вид на 29 юни 2012 г. в съответствие с рубрика 5, част II, точка 3 от приложение V към Акта за присъединяване на Хърватия.

4.   Параграфи 1 и 2 се прилагат за всички продукти с произход от взаимосвързани предприятия за преработка на прясно месо, мляно месо, месни заготовки, механично отделено месо и мляко, когато част от предприятието е изброено в списъка предприятие.

Член 3

Хърватия гарантира, че включените в списъка предприятия, които не отговарят на специфичните изисквания, определени в глава II от приложение II към Регламент (ЕО) № 852/2004 и в раздел I, глави II и III, в раздел II, глави II и III, в раздел V, глава I и в раздел IX, глава I, част II.А на приложение III към Регламент (ЕО) № 853/2004, прекратяват дейността си.

Член 4

Настоящото решение се прилага от 1 януари 2016 г. до 30 юни 2016 г.

Член 5

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 4 февруари 2016 година.

За Комисията

Vytenis ANDRIUKAITIS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 139, 30.4.2004 г., стр. 55.

(3)  http://ec.europa.eu/food/food/biosafety/establishments/establishments-transition-croatia_en.pdf


ПРИЛОЖЕНИЕ

Списък с месопреработвателни предприятия

No

Ветеринарен №

Име на предприятието

Улица или село/град/регион

1.

HR 14

IMES — MESNA INDUSTRIJA d.o.o.

Ulica Katarine Zrinske 9,

Samobor,

Zagrebačka

2.

HR 405

KARLO — TOMISLAV, obrt proizvodnju i preradu mesa, trgovinu i ugostiteljstvo

Bistrec 16, Lug Samoborski,

Bregana,

Zagrebačka

3.

HR 811

VUGRINEC d.o.o.

A. Mihanovića 44, Kraj Gornji,

Dubravica,

Zagrebačka

4.

HR 895

JADRI TRADE d.o.o.

Švica 152,

Otočac,

Ličko — senjska

5.

HR 1466

KULINA NOVA SELA d.o.o.

Nova Sela b.b.,

Nova Sela,

Dubrovačko — neretvanska

6.

HR 1526

BERMES d.o.o.

Zagorska 14,

Donja Pušća,

Zagrebačka


Списък с млекопреработвателни предприятия

No

Ветеринарен №

Име на предприятието

Улица или село/град/регион

1.

HR 1444

LE — Milk d.o.o.

Ravenski Lemeš b.b., Raven,

Križevci,

Koprivničko — križevačka


6.2.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 31/51


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/159 НА КОМИСИЯТА

от 4 февруари 2016 година

за определяне на процедурите за подаване на заявления за безвъзмездни средства и искания за плащане, както и на свързаната с тях информация, по отношение на спешните мерки срещу вредителите по растенията, посочени в Регламент (ЕС) № 652/2014 на Европейския парламент и на Съвета

(нотифицирано под номер С(2016) 524)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 652/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. за установяване на разпоредби за управлението на разходите, свързани с хранителната верига, здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и растителния репродуктивен материал, за изменение на директиви 98/56/ЕО, 2000/29/ЕО и 2008/90/ЕО на Съвета, на регламенти (ЕО) № 178/2002, (ЕО) № 882/2004 и (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета, на Директива 2009/128/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 1107/2009 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на решения 66/399/ЕИО, 76/894/ЕИО и 2009/470/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 36, параграф 5 от него,

като има предвид, че:

(1)

В съответствие с член 16, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 652/2014 на държавите членки може да бъдат отпускани безвъзмездни средства по отношение на спешните мерки, прилагани вследствие на потвърждение на наличието на един от вредителите, изброени в член 17 на посочения регламент.

(2)

Официалните уведомления за огнища на вредители се изпращат от държавите членки до Комисията в съответствие с членове 1 и 2 от Решение за изпълнение 2014/917/ЕС на Комисията (2). Предоставената в официалното уведомление информация е предварителната информация, отнасяща се до огнището на вредител.

(3)

С цел да се осигури добро финансово управление и да се разполага с бърза информация относно прилаганите от държавите членки мерки за управление на вредителите, е целесъобразно да се определят датите, до които държавите членки трябва да представят своите заявления за безвъзмездни средства и искания за плащане, както и да се уточни информацията, която трябва да бъде предоставена. По-специално, следва да се предоставят първите и актуализираните прогнози за разходите на държавите членки.

(4)

Необходимо е да се определи курсът, който да бъде прилаган, когато се преобразуват финансовите оценки и исканията за плащане, представени от държавите членки, чиято национална парична единица е различна от еврото.

(5)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Предварителна информация за прогнозните разходи

С цел да се предостави финансово участие на Съюза държавите членки предоставят, в срок от 2 месеца след официалното потвърждение за наличието на вредител, посочен в член 17 от Регламент (ЕС) № 652/2014, предварителна информация относно огнището на вредителя. Уведомленията до Комисията, както е описано в членове 1 и 2 от Решение за изпълнение № 2014/917/ЕС, се считат за такава предварителна информация.

Не по-късно от шест месеца след официалното потвърждение на наличието на вредителя държавите членки представят на Комисията заявление за безвъзмездни средства в съответствие с член 16, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 652/2014 чрез електронен файл в съответствие с образеца, посочен в приложение I към настоящото решение:

Заявлението съдържа следната информация:

а)

прогнозните оперативни разходи, както са посочени в член 18, параграф 1, буква а) на Регламент (ЕС) № 652/2014;

б)

прогнозните разходи по договори за услуги, сключени с трети страни, както са посочени в член 18, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 652/2014;

в)

прогнозните разходи за обезщетяване на собствениците и операторите, както са посочени в член 18, параграф 1, буква в) от Регламент (ЕС) № 652/2014;

г)

когато е приложимо, другите прогнозни разходи, които са от съществено значение за ликвидирането на вредителя, както са посочени в член 18, параграф 1, буква д) от Регламент (ЕС) № 652/2014, като се приложи подходяща обосновка.

На всеки три месеца след подаване на информацията, посочена във втория параграф, държавите членки представят актуализирана информация за разходите, посочени в същия параграф.

Заявленията за безвъзмездни средства за прогнозните разходи, които са от съществено значение за ликвидирането и/или ограничаването на вредител, за които такова заявление е било вече изпратено през предходните календарни години, следва да съдържат актуализираната версия на приложение I към настоящото решение.

Член 2

Искания за плащане

В срок от шест месеца от крайната дата, определена в годишното решение за финансиране, или от потвърждението за приключването на ликвидирането и/или ограничаването на вредителя, в зависимост от това коя дата е по-ранна, държавите членки представят на Комисията:

а)

искането за плащане на направените допустими разходи, като се използва електронен файл в съответствие с образеца, установен в приложение II към настоящото решение;

б)

технически доклад в съответствие с приложение III към настоящото решение.

Член 3

Обменен курс

Когато сумите на прогнозните или на направените разходи на дадена държава членка са в парична единица, различна от евро, съответната държава членка ги преобразува в евро чрез прилагане на последния обменен курс, определен от Европейската централна банка преди първия ден на месеца, през който заявлението за безвъзмездни средства е представено от държавата членка.

Член 4

Приложимост

Настоящото решение се прилага по отношение на огнища на вредители, за които Комисията е уведомена към 1 януари 2016 г.

Член 5

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 4 февруари 2016 година.

За Комисията

Vytenis ANDRIUKAITIS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 189, 27.6.2014 г., стр. 1.

(2)  Решение за изпълнение 2014/917/ЕС на Комисията от 15 декември 2014 г. за определяне на подробни правила за прилагането на Директива 2000/29/ЕО на Съвета по отношение на уведомлението за наличието на вредители, както и по отношение на мерките, които държавите членки са предприели или възнамеряват да предприемат (ОВ L 360, 17.12.2014 г., стр. 59).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

А.   ЛИКВИДИРАНЕ

Image

Image

Б.   ОГРАНИЧАВАНЕ НА РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО

Image

Image

В.   ДРУГИ МЕРКИ

Image

Image


ПРИЛОЖЕНИЕ II

А.   ЛИКВИДИРАНЕ

Image

Image

Image

Б.   ОГРАНИЧАВАНЕ НА РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО

Image

Image

Image

В.   ДРУГИ МЕРКИ

Image

Image

Image


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Техническият доклад трябва да съдържа следното:

1.

Началната и крайната дата на изпълнението на мерките.

2.

Описание на изпълнените технически мерки — с основните цифри.

3.

Епидемиологични карти (карти на демаркационната зона, огнище, район и др.).

4.

Подробна информация за приключването на ликвидиране, ограничаване или на други мерки, след прилагането на съответните мерки.

5.

Резултатите от епидемиологичните проучвания.

6.

Други документи, които са от значение.


6.2.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 31/70


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2016/160 НА КОМИСИЯТА

от 5 февруари 2016 година

за одобряване на ефективните външни светлини с използване на светодиоди на Toyota Motor Europe като иновативна технология за намаляване на емисиите на CO2 от пътнически автомобили съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за определяне на стандарти за емисиите от нови леки пътнически автомобили като част от цялостния подход на Общността за намаляване на емисиите на CO2 от лекотоварните превозни средства (1), и по-специално член 12, параграф 4 от него,

като има предвид, че:

(1)

Производителят Toyota Motor Europe NV/SA (по-долу „заявителят“) е подал на 15 април 2015 г. заявление за одобряване като иновативна технология на ефективна външна осветителна система с използване на светодиоди. Пълнотата на заявлението бе оценена в съответствие с член 4 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 на Комисията (2). Комисията установи, че в първоначалното заявление липсва част от необходимата информация и поиска от заявителя да я допълни. Заявителят предостави изискваната информация на 26 май 2015 г. Установено бе, че заявлението е пълно и периодът за оценката на заявлението от Комисията започна да тече от деня след датата на официалното получаване на пълната информация, т.е. от 27 май 2015 г.

(2)

Заявлението беше оценено в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 443/2009, Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 и Техническите насоки за изготвяне на заявления за одобряване на иновативни технологии съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 („Техническите насоки“, версия февруари 2013 г.) (3).

(3)

Заявлението се отнася за ефективна външна осветителна система, включваща предни къси светлини, предни дълги светлини, предни габаритни светлини, предни фарове за мъгла, задни светлини за мъгла, предни пътепоказатели, задни пътепоказатели, осветление на регистрационния номер и светлини за заден ход, снабдени със светодиоди.

(4)

Комисията счита, че предоставената в заявлението информация показва, че са изпълнени условията и критериите, посочени в член 12 от Регламент (ЕО) № 443/2009 и в членове 2 и 4 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011.

(5)

Заявителят е доказал, че светодиоди се използват за предни къси светлини, предни дълги светлини, предни габаритни светлини, предни фарове за мъгла, задни светлини за мъгла, предни пътепоказатели, задни пътепоказатели, осветление на регистрационния номер и светлини за заден ход при не повече от 3 % от новите пътнически автомобили, регистрирани през базовата 2009 година. В потвърждение на това заявителят се позовава на техническите указания, съдържащи резюме на доклада относно инициативата Light Sight Safety на Европейската асоциация на доставчиците на автомобилни части (CLEPA). Заявителят използва предварително определени функции и усреднени данни в съответствие с опростения подход, формулиран в Техническите указания (версия от февруари 2013 г.).

(6)

В съответствие с опростения подход, описан в Техническите указания, заявителят е използвал халогенни светлини като базова технология за демонстриране на способността за намаляване на емисиите на СО2 на ефективните външни светлини с използване на светодиоди в предни къси светлини, предни дълги светлини, предни габаритни светлини, предни фарове за мъгла, задни светлини за мъгла, предни пътепоказатели, задни пътепоказатели, осветление на регистрационния номер и светлини за заден ход.

(7)

Заявителят предостави методика за изпитване на намаляването на емисиите на CO2, която включва формули, съответстващи на формулите, дадени в Техническите указания за опростения подход по отношение на функциите за осветяване. Комисията счита, че методиката на изпитване ще осигури резултати, които са проверими, възпроизводими и съпоставими, и че тя е в състояние реалистично да демонстрира ползите от иновативната технология по отношение на емисиите на CO2 при голяма статистическа значимост в съответствие с член 6 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011.

(8)

Предвид всичко това Комисията установи, че заявителят е доказал по задоволителен начин, че намалението на емисиите, постигнато с ефективната външна осветителна система, включваща предни къси светлини, предни дълги светлини, предни габаритни светлини, предни фарове за мъгла, задни светлини за мъгла и осветлението на регистрационния номер, е най-малко 1g CO2/km. Налага се изводът, че ефективната външна осветителна система, включваща не само тези светлини, но и преден пътепоказател, заден пътепоказател и светлини за заден ход с монтирани светодиоди или друга подходяща комбинация от тези светлини може да постигне намаляване на CO2 с най-малко 1g CO2/km.

(9)

Тъй като при изпитването за одобряване на типа във връзка с емисиите на СО2 по Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета (4) и Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията (5) не се изисква включване на външните светлини, Комисията е удовлетворена, че въпросните светлини не са обхванати в стандартния цикъл на изпитване.

(10)

Включването на въпросните светлини е задължително, за да се осигури безопасна експлоатация на превозното средство, така че не зависи от избора на водача. Въз основа на това Комисията смята, че производителят следва да се счита за отговорен за намалението на емисиите на CO2, дължащо се на използването на иновативната технология.

(11)

Комисията установи, че е изготвен протокол от проверка от Vehicles Certification Agency, която е независима и сертифицирана организация, и че протоколът потвърждава констатациите, посочени в заявлението.

(12)

При тези обстоятелства Комисията смята, че не следва да бъдат повдигани възражения по отношение на одобряването на въпросната иновативна технология.

(13)

Всеки производител, който желае да се възползва от намаление на средните си специфични емисии на CO2, за да постигне своята цел за специфични емисии посредством намалението на CO2 в резултат на използването на иновативната технология, одобрена с настоящото решение, следва в съответствие с член 11, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 да се позове на настоящото решение в заявлението си за издаване на сертификат на ЕС за одобряване на типа за съответните превозни средства.

(14)

За целите на определянето на общия код за екологични иновации, който да бъде използван в съответните документи за одобряване на типа в съответствие с приложения I, VIII и IX към Директива 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (6), следва да бъде посочен индивидуален код, който да се използва за иновативната технология, одобрена посредством настоящото решение за изпълнение,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   Ефективната външна осветителна система, включваща предни къси светлини, предни дълги светлини, предни габаритни светлини, предни фарове за мъгла, задни светлини за мъгла, предни пътепоказатели, задни пътепоказатели, осветление на регистрационния номер и светлини за заден ход, снабдени със светодиоди, предназначена за използване в превозни средства от категория М1, се одобрява като иновативна технология по смисъла на член 12 от Регламент (ЕО) № 443/2009.

2.   Намалението на емисиите на CO2 в резултат на използването на ефективната външна осветителна система, включваща всички или подходяща комбинация от функциите за осветяване, посочени в параграф 1, се определя съгласно методиката, описана в приложението.

3.   Индивидуалният код за екоиновация, който следва да се вписва в документацията за одобряване на типа по отношение на одобрената с настоящото решение за изпълнение иновативна технология, е „15“.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 5 февруари 2016 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 140, 5.6.2009 г., стр. 1.

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 на Комисията от 25 юли 2011 г. за установяване на процедура за одобрение и сертифициране на иновативни технологии за намаляване на емисиите на CO2 от пътнически автомобили (ОВ L 194, 26.7.2011 г., стр. 19).

(3)  https://circabc.europa.eu/w/browse/42c4a33e-6fd7-44aa-adac-f28620bd436f

(4)  Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2007 година за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства (ОВ L 171, 29.6.2007 г., стр. 1).

(5)  Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията от 18 юли 2008 година за прилагане и изменение на Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства (ОВ L 199, 28.7.2008 г., стр. 1).

(6)  Директива 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 септември 2007 г. за създаване на рамка за одобрение на моторните превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства (Рамкова директива) (ОВ L 263, 9.10.2007 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

1.   Методика за изпитване — въведение

С цел определяне на намаленията на емисиите на CO2, които могат да бъдат отдадени на ползването на ефективна външна осветителна система, включваща всички или подходяща комбинация от предни къси светлини, предни дълги светлини, предни габаритни светлини, предни фарове за мъгла, задни светлини за мъгла, предни пътепоказатели, задни пътепоказатели, осветление на регистрационния номер и светлини за заден ход, снабдени със светодиоди в превозно средство от категория M1, е необходимо да се установи следното:

а)

условията на изпитване;

б)

процедурата на изпитване;

в)

формулите за изчисляване на намалението на емисиите на CO2;

г)

формулите за пресмятане на средноквадратичното отклонение;

д)

определянето на намаленията на емисиите на CO2 за сертифициране от органите по одобряване на типа.

2.   Условия на изпитване

Прилагат се изискванията на Правило № 112 на ИКЕ на ООН (1) за единните условия относно одобрението на фарове за моторни превозни средства, които излъчват асиметрична къса светлина или дълга светлина, или и двете, и са оборудвани с нажежаеми лампи и/или светодиодни (LED) модули. За определяне на консумираната мощност се прави позоваване на точка 6.1.4 от Правило № 112, както и на точки 3.2.1 и 3.2.2 от приложение 10 към Правило № 112.

3.   Процедура на изпитване

Измерванията се извършват, както е показано на фигурата. Използва се следното оборудване:

токозахранващ блок (т.е. източник на регулируемо напрежение)

два цифрови мултиметъра — единият за измерване на големината на постоянния ток, а другият — за измерване на постоянното напрежение. На фигурата опитната постановка показва възможното вграждане на волтметъра за постоянно напрежение в захранващия блок

Опитна постановка

Image

Общо следва да се извършат 5 измервания на големината на тока при напрежение 13,2 V за всеки вид осветление, използвано в превозното средство (т.е. предни къси светлини, предни дълги светлини, предни габаритни светлини, предни фарове за мъгла, задни светлини за мъгла, предни пътепоказатели, задни пътепоказатели, осветление на регистрационния номер и светлини за заден ход). Измерванията за светодиоден(ни) модул(и), който/които работи(ят) с електронна пусково-регулираща апаратура на светлинния източник, се извършват, както е посочено от заявителя.

Като алтернативен вариант могат да бъдат извършени допълнителни измервания на тока при други напрежения. Производителят трябва да представи проверена документация относно необходимостта от тези допълнителни измервания пред органа по одобряването на типа. При всяко от тези допълнителни напрежения трябва да се извършат общо 5 измервания на големината на тока.

Точните подавани напрежения и измереният ток се записват с точност четири знака след десетичната запетая.

4.   Формули

Определянето на намалението на емисиите на CO2 и дали е изпълнено условието за праговата стойност от 1g CO2/km се извършва на следните стъпки:

 

Стъпка 1: Изчисляване на намалението на консумираната мощност

 

Стъпка 2: Изчисляване на намалението на емисиите на CO2

 

Стъпка 3: Изчисляване на статистическата грешка в намалението на емисиите на CO2

 

Стъпка 4: Проверка на граничната стойност

4.1.   Изчисляване на намалението на консумираната мощност

За всяко от 5-те измервания се изчислява консумираната мощност, като подаденото напрежение се умножи по измерения ток. В случай на използване на стъпков електродвигател или електронен регулатор за подаването на електроенергия към светодиодните лампи, електрическият товар на този компонент следва да се изключи от измерването. В резултат на това измерване се получават 5 стойности. Всяка стойност трябва да е с точност четири знака след десетичната запетая. След това се изчислява средната стойност на консумираната мощност, като сумата от 5-те стойности на мощността се разделя на 5.

Съответното намаление на консумираната мощност се изчислява по следната формула:

Формула (1):

ΔP = Pbaseline – Peco-innovation

където:

ΔP

намаление на консумираната мощност [W];

Pbaseline

консумирана мощност при базовия случай, посочен в таблица 1 [W];

Peco-innovation

средна стойност на консумираната мощност за екоиновацията [W].

Таблица 1

Необходима мощност за различните базови видове светлини

Видове светлини

Общо необходима електрическа мощност [W]

Преден фар за къси светлини

137

Преден фар за дълги светлини

150

Предни габаритни светлини

12

Осветление на регистрационния номер

12

Преден фар за мъгла

124

Заден фар за мъгла

26

Предeн пътепоказател

13

Заден пътепоказател

13

Фар за заден ход

52

4.2.   Изчисляване на намалението на емисиите на CO2

Общото намаление на емисиите на СО2 при използване на иновативната технология (ефективна външна осветителна система) се изчислява по формули (2), (3) и (4).

За бензиново превозно средство:

Формула (2):

Formula

За дизелово превозно средство:

Формула (3)

Formula

За бензиново превозно средство с турбокомпресор:

Формула (4)

Formula

Тези формули изразяват общото намаление на емисиите на СО2, вследствие на иновативната технология (ефективна външна осветителна система) в g CO2/km.

Входните данни за формулите (2), (3) и (4) са:

ΔPj

намаление на консумираната мощност във W на j-тия вид светлини, което е резултатът от стъпка 1

UFj

коефициент на използване на j-тия вид светлини, посочен в таблица 2

m

брой на видовете светлини в технологично иновативния комплект

v

средна скорост на движение по новия европейски цикъл на движение (NEDC), равна на 33,58 km/h

VPe – P

ефективна консумация на гориво за единица енергия в бензинови превозни средства, равна на 0,264 l/kWh

VPe – D

ефективна консумация на гориво за единица енергия в дизелови превозни средства, равна на 0,22 l/kWh

VPe – PT

ефективна консумация на гориво за единица енергия в бензинови превозни средства с турбокомпресор, равна на 0,28 l/kWh

ηA

КПД на алтернатора, равен на 0,67

CFP

коефициент на преобразуване за бензинови горива, равен на 2 330 g CO2/l

CFD

коефициент на преобразуване за дизелови горива, равен на 2 330 g CO2/l

Таблица 2

Коефициент на използване на различните видове светлини

Видове светлини

Коефициент на използване, UF

Преден фар за къси светлини

0,33

Преден фар за дълги светлини

0,03

Предни габаритни светлини

0,36

Осветление на регистрационния номер

0,36

Преден фар за мъгла

0,01

Заден фар за мъгла

0,01

Предeн пътепоказател

0,15

Заден пътепоказател

0,15

Фар за заден ход

0,01

4.3.   Изчисляване на статистическата грешка в намалението на емисиите на CO2

Статистическата грешка за намалението на емисиите на CO2 се определя на две стъпки. При първата стъпка грешката в стойността на мощността се определя като средноквадратично отклонение, еквивалентно на доверителен интервал от 68 % около средната стойност.

Това се извършва по формула (5).

Формула (5):

Formula

където:

Formula

средноквадратично отклонение от средната стойност на извадката, [W]

xi

данни на извадката [W]

Formula

средна стойност на данните на извадката [W]

n

брой наблюдения на извадката, която е 5.

За изчисляване на статистическата грешка при определянето на намалението на емисиите на СО2 следва да се използва законът за разпространение на грешките съответно при превозни средства с бензинови двигатели, бензинови двигатели с турбокомпресор и дизелови двигатели, изразен с формула (6).

Формула (6):

Formula

където:

Formula

средноквадратично отклонение на общото намаление на CO2 [gCO2/km]

Formula

чувствителност на изчислените намаления на CO2 във връзка със Pj

Formula

средноквадратично отклонение на Formula [W]

m

брой на видовете светлини в технологично иновативния комплект

Като се замести формула (2) във формула (6) се получава следната формула (7) за изчисляване на статистическата грешка в стойността на намалението на емисиите на CO2 от бензинови превозни средства.

Формула (7):

Formula

Като се замести изразът от формула (3) във формула (6) се получава следната формула (8) за изчисляване на статистическата грешка в стойността на намалението на емисиите на CO2 от дизелови превозни средства.

Формула (8):

Formula

Като се замести формула (4) във формула (6) се получава следната формула (9) за изчисляване на статистическата грешка в стойността на намалението на емисиите на CO2 от бензинови превозни средства с турбокомпресор.

Формула (9):

Formula

4.4.   Проверка на граничната стойност

За да се покаже, че е надхвърлена със статистическа значимост праговата стойност от 1,0 gCO2/km следва да се използва следната формула (10).

Формула 10:

Formula

където:

MT:

минимален праг (g CO2/km),

Formula

общото намаление на емисиите на CO2 (g CO2/km), което трябва да бъде изразено с точност 4 знака след десетичната запетая,

Formula

средноквадратично отклонение на общото намаление на емисиите на CO2 (g CO2/km), което трябва да бъде изразено с точност 4 знака след десетичната запетая.

В случай че общото намаление на емисиите на СО2 в резултат от използването на иновативната технология (ефективна външна осветителна система), получено по формула (10), е по-малко от праговата стойност, посочена в член 9, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011, се прилага втората алинея от член 11, параграф 2 от посочения регламент.


(1)  E/ECE/324/Rev.2/Add.111/Rev.3 — E/ECE/TRANS/505/Rev.2/Add.111/Rev.3, 9 януари 2013 г.