ISSN 1830-3617

doi:10.3000/18303617.L_2010.226.bul

Официален вестник

на Европейския съюз

L 226

European flag  

Издание на български език

Законодателство

Година 53
28 август 2010 г.


Съдържание

 

II   Незаконодателни актове

Страница

 

 

РЕГЛАМЕНТИ

 

*

Регламент (ЕC) № 765/2010 на Комисията от 25 август 2010 година за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от хлороталонил, клотианидин, дифеноконазол, фенкесамид, флубендиамид, никотин, спиротетрамат, тиаклоприд и тиаметоксам във и върху определени продукти ( 1 )

1

 

 

Регламент (ЕС) № 766/2010 на Комисията от 27 август 2010 година за определяне на фиксирани стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

38

 

 

Регламент (ЕС) № 767/2010 на Комисията от 27 август 2010 година относно изменение на представителните цени и размера на допълнителните вносни мита за някои продукти от сектора на захарта, определени с Регламент (ЕО) № 877/2009 за 2009/10 пазарна година

40

 

 

РЕШЕНИЯ

 

 

2010/467/ЕС

 

*

Решение на Комисията от 17 август 2010 година за изменение на Решение 2007/365/ЕО по отношение на уязвимите растения и мерките за предприемане при откриване на Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) (нотифицирано под номер C(2010) 5640)

42

 

 

2010/468/ЕС

 

*

Решение на Комисията от 27 август 2010 година за регламентиране на временната търговия с някои сортове Avena strigosa Schreb., които не са включени в Общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове или в националните каталози на сортовете на държавите-членки (нотифицирано под номер C(2010) 5835)  ( 1 )

46

 

 

2010/469/ЕС

 

*

Решение на Европейската централна банка от 19 август 2010 година относно неизпълнението на изискванията за статистическа отчетност (ЕЦБ/2010/10)

48

 


 

(1)   Текст от значение за ЕИП

BG

Актовете, чиито заглавия се отпечатват с нормален шрифт, са актове по текущо управление на селскостопанската политика и имат кратък срок на действие.

Заглавията на всички останали актове се отпечатват с удебелен шрифт и се предшестват от звезда.


II Незаконодателни актове

РЕГЛАМЕНТИ

28.8.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 226/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕC) № 765/2010 НА КОМИСИЯТА

от 25 август 2010 година

за изменение на приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от хлороталонил, клотианидин, дифеноконазол, фенкесамид, флубендиамид, никотин, спиротетрамат, тиаклоприд и тиаметоксам във и върху определени продукти

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 23 февруари 2005 г. относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход и за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета (1), и по-специално член 14, параграф 1, буква а) от него,

като има предвид, че:

(1)

Максимално допустимите граници на остатъчни вещества (МДГОВ) за хлороталонил, фенкесамид и тиаклоприд са установени в приложение II и част Б от приложение III към Регламент (ЕО) № 396/2005. МДГОВ за клотианидин, дифеноконазол, флубендиамид, спиротетрамат и тиаметоксам са установени в част А от приложение III към Регламент (ЕО) № 396/2005. Към момента няма конкретно установени МДГОВ за никотина и това вещество не е включено в приложение IV към Регламент (ЕО) № 396/2005.

(2)

В контекста на процедура в съответствие с Директива 91/414/ЕИО на Съвета от 15 юли 1991 г. относно пускането на пазара на продукти за растителна защита (2) с цел получаване на разрешение за използване на продукт за растителна защита, който съдържа активното вещество дифеноконазол, върху шведско цвекло и ряпа, бе подадено заявление съгласно член 6, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 396/2005 за модифициране на съществуващите МДГОВ.

(3)

По отношение на хлороталонил такова заявление беше подадено за използването му върху ечемик. С оглед на това заявление е необходимо да се установят МДГОВ за месо, мазнина, черен дроб, бъбрек и мляко от говеда, овце и кози, тъй като зърнено-житните култури се използват като фураж за тези животни, в който могат да попаднат остатъчни вещества. По отношение на фенкесамид такова заявление беше подадено за използването му върху марули. По отношение на флубендиамид такова заявление беше подадено за използването му върху патладжани, тиквени растения и фасул с шушулките. По отношение на спиротетрамат такова заявление беше подадено за използването му върху лук. По отношение на тиаклоприд такова заявление беше подадено за използването му върху ягоди, като за тази комбинация съществува и МДГОВ по Codex. По отношение на тиаметоксам такова заявление беше подадено за използването му върху моркови. С оглед на остатъчните вещества от клотианидин, получени от използването на тиаметоксам, е необходимо да се променят и МДГОВ от клотианидин върху морковите.

(4)

В съответствие с член 8 от Регламент (ЕО) № 396/2005 посочените заявления бяха подложени на оценка от съответните държави-членки и докладите за оценка бяха изпратени на Комисията.

(5)

По отношение на никотина в диворастящи гъби, Комисията получи информация от държави-членки и бизнес оператори, според която в диворастящите гъби има наличие на никотин, в съдържание по-високо от стандартно определената в посочения регламент МДГОВ от 0,01 mg/kg.

(6)

Европейският орган за безопасност на храните (наричан по-нататък „органът“) направи оценка на заявленията и на докладите за оценка, като обърна специално внимание на рисковете за потребителите, а където е приложимо — и за животните, и даде обосновано становище по предложените МДГОВ (3). В случая с никотина Комисията поиска от органа да излезе със становище във връзка с рисковете от никотинови остатъци в гъбите за общественото здраве. Предвид неотложния характер на въпроса органът не изготви мотивирано становище, а декларация, в която се посочват няколко оставащи неясни момента (4). Той препрати становищата и декларацията до Комисията и до държавите-членки, като ги направи обществено достъпни.

(7)

В своите мотивирани становища органът стигна до заключението, че са спазени всички изисквания по отношение на данните и че поисканите от заявителите изменения на МДГОВ са приемливи от гледна точка на безопасността на потребителите, което се основава на оценка на експозицията на потребителите от 27 конкретни европейски потребителски групи. Той взе предвид най-актуалната информация относно токсикологичните свойства на веществата. Нито дългогодишната експозиция на посочените вещества чрез консумация на всички хранителни продукти, които биха могли да ги съдържат, нито краткотрайната експозиция, дължаща се на прекомерна консумация на съответните култури, показаха, че има риск от превишаване на допустимата дневна доза (ДДД) или острата референтна доза (ОРД).

(8)

По отношение на съдържанието на никотин върху диворастящи гъби, органът посочва, че неговата декларация страда от редица неясноти и ограничения. В допълнение към тази декларация, през 2009 г. бяха събрани мониторингови данни с оглед проучване наличието на това вещество в диворастящите гъби. Тези данни бяха предоставени от държавите-членки, бизнес оператори в областта на хранителната промишленост и китайското правителство и разкриха наличие на никотин в диворастящите гъби, чието равнище варира в зависимост от източника и вида, но в почти всички взети проби надвишава стандартно определената МДГОВ от 0,01 mg/kg. Тези констатации доказват неизбежното наличие на никотин в диворастящите гъби, по-специално в манатарките (Boletus edulis). Поради това е целесъобразно да се определят временни МДГОВ за никотина в диворастящите гъби, въз основа на наличните мониторингови данни и становището на органа. Тези временни МДГОВ следва да бъдат преразгледани в срок от две години, за да се направи оценка на новите данни и информация, с които ще се разполага, в това число и всякакви научни доказателства за естественото наличие или образуване на никотин в диворастящите гъби.

(9)

Предвид мотивираните становища и декларацията на органа и като се вземат под внимание факторите от значение за разглеждания въпрос, се счита, че съответните изменения на МДГОВ отговарят на изискванията на член 14, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕО) № 396/2005.

(10)

Поради това Регламент (ЕО) № 396/2005 следва да бъде съответно изменен.

(11)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните и срещу тях не изказаха възражения нито Европейският парламент, нито Съветът,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 25 август 2010 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 70, 16.3.2005 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 230, 19.8.1991 г., стр. 1.

(3)  Научните доклади на ЕОБХ са достъпни на адрес: http://www.efsa.europa.eu:

 

Мотивирано становище на ЕОБХ, изготвено от отдела по пестициди (PRAPeR), относно изменението на съществуващите МДГОВ за хлороталонил в ечемик и редица стоки от животински произход, EFSA Journal 2010; 8(3):1524.

 

Мотивирано становище на ЕОБХ, изготвено от отдела по пестициди (PRAPeR), относно изменението на съществуващите МДГОВ за тиаклоприд в ягоди, EFSA Journal 2010; 8(1):1498.

 

Мотивирано становище на ЕОБХ, изготвено от отдела по пестициди (PRAPeR), относно изменението на съществуващите МДГОВ за клотианидин в моркови, EFSA Journal 2010; 8(2):1515.

 

Мотивирано становище на ЕОБХ, изготвено от отдела по пестициди (PRAPeR), относно изменението на съществуващите МДГОВ за дифеноконазол в шведско цвекло и ряпа, EFSA Journal 2010; 8(2):1510.

 

Мотивирано становище на ЕОБХ, изготвено от отдела по пестициди (PRAPeR), относно изменението на съществуващите МДГОВ за флубендиамид в тиквени растения (с ядивна и неядивна кора), патладжани и фасул с шушулките, EFSA Journal 2010; 8(3):1527.

 

Мотивирано становище на ЕОБХ, изготвено от отдела по пестициди (PRAPeR), относно изменението на съществуващите МДГОВ за фенхексамид в различни листни култури, EFSA Journal 2010; 8(11):1455.

 

Мотивирано становище на ЕОБХ, изготвено от отдела по пестициди (PRAPeR), относно изменението на съществуващите МДГОВ за спиротетрамат в лук и за определяне на нови МДГОВ в бъбреците, EFSA Journal 2010; 8(2):1511.

 

Мотивирано становище на ЕОБХ, изготвено от отдела по пестициди (PRAPeR), относно изменението на съществуващите МДГОВ за тиаметоксам в моркови, EFSA Journal 2009; 7(9):1307.

(4)  Декларация на EFSA. Потенциален риск за общественото здраве вследствие наличието на никотин в диворастящи гъби, EFSA Journal 2009; RN-286, 1-47.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения II и III към Регламент (ЕО) № 396/2005 се изменят, както следва:

(1)

В приложение II колоните за хлороталонил, фенкесамид и тиаклоприд се заменят със следното:

Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Номер на код

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ (1)

Хлороталонил (R)

Фенхексамид

Тиаклоприд (F)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

0100000

1.

ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ ПЛОДОВЕ; ЯДКИ

 

 

 

0110000

i)

Цитрусови плодове

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0110010

Грейпфрут

 

 

 

0110020

Портокали

 

 

 

0110030

Лимони

 

 

 

0110040

Сладки лимони

 

 

 

0110050

Мандарини

 

 

 

0110990

Други

 

 

 

0120000

ii)

Дървесни ядки (с черупка или без)

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0120010

Бадеми

 

 

 

0120020

Бразилски орехи

 

 

 

0120030

Кашу

 

 

 

0120040

Кестени

 

 

 

0120050

Кокосови орехи

 

 

 

0120060

Лешници

 

 

 

0120070

Макадамия

 

 

 

0120080

Американски орех

 

 

 

0120090

Ядки от пинии

 

 

 

0120100

Шам фъстък

 

 

 

0120110

Орехи

 

 

 

0120990

Други

 

 

 

0130000

iii)

Ябълкови плодове

1

0,05 (2)

0,3

0130010

Ябълки

 

 

 

0130020

Круши

 

 

 

0130030

Дюли

 

 

 

0130040

Мушмула

 (3)

 (3)

 (3)

0130050

Ериботрея

 (3)

 (3)

 (3)

0130990

Други

 

 

 

0140000

iv)

Костилкови плодове

 

 

 

0140010

Кайсии

1

5

0,3

0140020

Череши

0,01 (2)

5

0,3

0140030

Праскови

1

5

0,3

0140040

Сливи

0,01 (2)

1

0,1

0140990

Други

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0150000

v)

Ягодови и други малки плодове

 

 

 

0151000

(a)

десертно и винено грозде

 

5

0,02 (2)

0151010

Десертно грозде

1

 

 

0151020

Винено грозде

3

 

 

0152000

б)

ягоди

3

5

1

0153000

в)

храстови

0,01 (2)

10

 

0153010

Къпини

 

 

3

0153020

Едри къпини

 

 

1

0153030

Малини

 

 

3

0153990

Други

 

 

1

0154000

г)

други малки ягодови плодове

 

 

1

0154010

Боровинки

0,01 (2)

5

 

0154020

Червени боровинки

2

5

 

0154030

Касис (червен, черен и бял)

10

5

 

0154040

Цариградско грозде

10

5

 

0154050

Шипки

 (3)

 (3)

 (3)

0154060

Черници

 (3)

 (3)

 (3)

0154070

Азарол (средиземноморска мушмула)

 (3)

 (3)

 (3)

0154080

Плодове от бъз

 (3)

 (3)

 (3)

0154990

Други

0,01 (2)

5

 

0160000

vi)

Смесени плодове

 

 

 

0161000

(a)

с ядлива кора

0,01 (2)

0,05 (2)

 

0161010

Фурми

 

 

0,02 (2)

0161020

Смокини

 

 

0,02 (2)

0161030

Трапезни маслини

 

 

4

0161040

Кумкват

 

 

0,02 (2)

0161050

Карамбола

 (3)

 (3)

 (3)

0161060

Северноамериканска слива

 (3)

 (3)

 (3)

0161070

Ямболан (явайска слива)

 (3)

 (3)

 (3)

0161990

Други

 

 

0,02 (2)

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0162010

Киви

 

10

 

0162020

Личи

 

0,05 (2)

 

0162030

Пасионфрут

 

0,05 (2)

 

0162040

Бодлива круша (плод на кактус)

 (3)

 (3)

 (3)

0162050

Вечнозелено дърво

 (3)

 (3)

 (3)

0162060

Американски пасионфрут (Virginia kaki)

 (3)

 (3)

 (3)

0162990

Други

 

0,05 (2)

 

0163000

в)

с неядлива кора, едри

 

0,05 (2)

 

0163010

Авокадо

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0163020

Банани

0,2

 

0,02 (2)

0163030

Манго

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0163040

Папая

20

 

0,5

0163050

Нар

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0163060

Вид субтропичен плод

 (3)

 (3)

 (3)

0163070

Гуава

 (3)

 (3)

 (3)

0163080

Ананас

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0163090

Хлебно дърво

 (3)

 (3)

 (3)

0163100

Дурлан

 (3)

 (3)

 (3)

0163110

Гуанабана

 (3)

 (3)

 (3)

0163990

Други

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0200000

2.

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ

 

 

 

0210000

i)

Грудкови и кореноплодни

 

0,05 (2)

 

0211000

a)

картофи

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0212000

б)

грудкови и тропични кореноплодни

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0212010

Маниока

 

 

 

0212020

Сладки картофи

 

 

 

0212030

Сладки тропични картофи

 

 

 

0212040

Тропическо растение

 (3)

 (3)

 (3)

0212990

Други

 

 

 

0213000

в)

други грудкови и кореноплодни, без захарно цвекло

 

 

 

0213010

Червено цвекло

0,01 (2)

 

0,05

0213020

Моркови

1

 

0,05

0213030

Целина

1

 

0,1

0213040

Земна ябълка (гулия)

0,01 (2)

 

0,05

0213050

Йерусалимски артишок

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0213060

Пащърнак

0,01 (2)

 

0,05

0213070

Корен от магданоз

0,01 (2)

 

0,05

0213080

Репички

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0213090

Европейски ядлив корен

0,01 (2)

 

0,05

0213100

Шведско цвекло

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0213110

Ряпа

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0213990

Други

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0220000

ii)

Луковични

 

0,05 (2)

 

0220010

Чесън

0,5

 

0,02 (2)

0220020

Лук

0,5

 

0,02 (2)

0220030

Дребен лук

0,5

 

0,02 (2)

0220040

Пролетен лук

10

 

0,1

0220990

Други

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0230000

iii)

Плодни зеленчуци

 

 

 

0231000

a)

семейство Solanacea

2

 

 

0231010

Домати

 

1

0,5

0231020

Чушки

 

2

1

0231030

Патладжан

 

1

0,5

0231040

Хибискус

 

0,05 (2)

0,02 (2)

0231990

Други

 

0,05 (2)

0,02 (2)

0232000

б)

кратункови — с ядлива кора

 

1

0,3

0232010

Краставици

1

 

 

0232020

Корнишон

5

 

 

0232030

Тиквичка

0,01 (2)

 

 

0232990

Други

0,01 (2)

 

 

0233000

в)

кратункови — с неядлива кора

1

0,05 (2)

 

0233010

Пъпеш

 

 

0,2

0233020

Тиква

 

 

0,02 (2)

0233030

Диня

 

 

0,2

0233990

Други

 

 

0,02 (2)

0234000

г)

сладка царевица

0,01 (2)

0,05 (2)

0,1

0239000

д)

други плодни зеленчуци

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0240000

iv)

Зеленчуци от рода на зелето

 

0,05 (2)

 

0241000

(a)

цветно зеле

3

 

0,1

0241010

Броколи

 

 

 

0241020

Карфиол

 

 

 

0241990

Други

 

 

 

0242000

б)

зелеви, на глави

 

 

 

0242010

Брюкселско зеле

3

 

0,05

0242020

Зеле

3

 

0,2

0242990

Други

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0243000

в)

листни зелеви

0,01 (2)

 

1

0243010

Китайско зеле

 

 

 

0243020

Кел

 

 

 

0243990

Други

 

 

 

0244000

г)

алабаш

0,01 (2)

 

0,05

0250000

v)

Листни зеленчукови и пресни тревисти

 

 

 

0251000

a)

марули и други салатни растения, включително и Brassicacea

 

 

 

0251010

Люцерна

0,01 (2)

30

5

0251020

Маруля

0,01 (2)

40

2

0251030

Цикория

0,01 (2)

30

2

0251040

Кресон

0,01 (2)

30

2

0251050

Земен кресон

 (3)

 (3)

 (3)

0251060

Аругула

0,01 (2)

30

3

0251070

Червен синап

 (3)

 (3)

 (3)

0251080

Листа и разсади от зелеви

0,01 (2)

30

2

0251990

Други

0,01 (2)

30

2

0252000

б)

спанак и подобни (листа)

 

0,05 (2)

0,02 (2)

0252010

Спанак

0,01 (2)

 

 

0252020

Тученица

 (3)

 (3)

 (3)

0252030

Листа от цвекло

0,01 (2)

 

 

0252990

Други

0,01 (2)

 

 

0253000

в)

лозови листа

 (3)

 (3)

 (3)

0254000

г)

воден кресон

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0255000

д)

цикория-витлуф

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0256000

е)

билки

5

30

5

0256010

Кервел

 

 

 

0256020

Тревист лук

 

 

 

0256030

Листа от целина

 

 

 

0256040

Магданоз

 

 

 

0256050

Градински чай

 (3)

 (3)

 (3)

0256060

Розмарин

 (3)

 (3)

 (3)

0256070

Мащерка

 (3)

 (3)

 (3)

0256080

Босилек

 (3)

 (3)

 (3)

0256090

Дафинов лист

 (3)

 (3)

 (3)

0256100

Тарагон

 (3)

 (3)

 (3)

0256990

Други

 

 

 

0260000

vi)

Бобови грахови (пресни)

 

 

 

0260010

Фасул (с шушулките)

5

2

1

0260020

Фасул (без шушулките)

2

0,05 (2)

0,02 (2)

0260030

Грах (с шушулките)

2

0,05 (2)

0,02 (2)

0260040

Грах (без шушулките)

0,3

0,05 (2)

0,2

0260050

Леща

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0260990

Други

0,01 (2)

0,05 (2)

0,02 (2)

0270000

vii)

Стеблени (пресни)

 

0,05 (2)

 

0270010

Аспержи

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270020

Вид артишок

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270030

Целина

10

 

0,5

0270040

Копър

0,01 (2)

 

0,5

0270050

Артишок — овален

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270060

Праз

10

 

0,1

0270070

Ревен

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0270080

Бамбукови кълнове

 (3)

 (3)

 (3)

0270090

Палмово зеле

 (3)

 (3)

 (3)

0270990

Други

0,01 (2)

 

0,02 (2)

0280000

viii)

Гъби

 

0,05 (2)

0,02 (2)

0280010

Култивирани

2

 

 

0280020

Диворастящи

0,01 (2)

 

 

0280990

Други

0,01 (2)

 

 

0290000

ix)

Морски бурени

 (3)

 (3)

 (3)

0300000

3.

ВАРИВА, СУХИ

0,01 (2)

0,05 (2)

0,1

0300010

Фасул

 

 

 

0300020

Леща

 

 

 

0300030

Грах

 

 

 

0300040

Вълчи боб

 

 

 

0300990

Други

 

 

 

0400000

4.

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

 

 

 

0401000

i)

Маслодайни семена

 

0,1 (2)

 

0401010

Ленено семе

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401020

Фъстъци

0,05

 

0,05 (2)

0401030

Маково семе

0,01 (2)

 

0,3

0401040

Сусамово семе

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401050

Слънчогледово семе

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401060

Рапично семе

0,01 (2)

 

0,3

0401070

Соеви зърна

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401080

Синапено семе

0,01 (2)

 

0,2

0401090

Памуково семе

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401100

Тиквено семе [4]

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401110

Шафран [4]

 (3)

 (3)

 (3)

0401120

Пореч [4]

 (3)

 (3)

 (3)

0401130

Вид кръстоцветни [4]

 (3)

 (3)

 (3)

0401140

Конопено семе [4]

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0401150

Бобъров боб

 (3)

 (3)

 (3)

0401990

Други

0,01 (2)

 

0,05 (2)

0402000

ii)

Маслодайни плодове

0,01 (2)

 

 

0402010

Маслини за производство на масло

 

0,05 (2)

4

0402020

Кокосов орех (палмово масло) [4]

 (3)

 (3)

 (3)

0402030

Палмов плод [4]

 (3)

 (3)

 (3)

0402040

Капок [4] (растителен пух)

 (3)

 (3)

 (3)

0402990

Други

 

0,1 (2)

0,05 (2)

0500000

5.

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

 

0,05 (2)

 

0500010

Ечемик

0,3

 

1

0500020

Елда

0,01 (2)

 

0,05

0500030

Царевица

0,01 (2)

 

0,05

0500040

Просо

0,01 (2)

 

0,05

0500050

Овес

0,1

 

1

0500060

Ориз

0,01 (2)

 

0,05

0500070

Ръж

0,1

 

0,05

0500080

Сорго

0,01 (2)

 

0,05

0500090

Пшеница

0,1

 

0,1

0500990

Други

0,01 (2)

 

0,05

0600000

6.

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ И КАКАО

0,1 (2)

0,1 (2)

 

0610000

i)

Чай (изсушени листа и стъбла, ферментирали или различни от Camellia sinensis)

 

 

10

0620000

ii)

Кафе

 (3)

 (3)

 (3)

0630000

(iii)

Билкови настойки (изсушени)

 (3)

 (3)

 (3)

0631000

a)

цветя

 (3)

 (3)

 (3)

0631010

Лайка

 (3)

 (3)

 (3)

0631020

Хибискус

 (3)

 (3)

 (3)

0631030

Роза

 (3)

 (3)

 (3)

0631040

Жасмин

 (3)

 (3)

 (3)

0631050

Липа

 (3)

 (3)

 (3)

0631990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0632000

б)

листа

 (3)

 (3)

 (3)

0632010

Ягодови листа

 (3)

 (3)

 (3)

0632020

Листа от ройбос

 (3)

 (3)

 (3)

0632030

Мате

 (3)

 (3)

 (3)

0632990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0633000

в)

корени

 (3)

 (3)

 (3)

0633010

Корен от валериан

 (3)

 (3)

 (3)

0633020

Корен от женшен

 (3)

 (3)

 (3)

0633990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0639000

г)

други билкови настойки

 (3)

 (3)

 (3)

0640000

iv)

Какао (ферментирали зърна)

 (3)

 (3)

 (3)

0650000

v)

Рожкови

 (3)

 (3)

 (3)

0700000

7.

ХМЕЛ (сушен), включително хмелни зърна и неконцентриран прах

50

0,1 (2)

0,1

0800000

8.

ПОДПРАВКИ

 (3)

 (3)

 (3)

0810000

i)

Семена

 (3)

 (3)

 (3)

0810010

Анасон

 (3)

 (3)

 (3)

0810020

Черен кимион

 (3)

 (3)

 (3)

0810030

Семе от целина

 (3)

 (3)

 (3)

0810040

Семе от кориандър

 (3)

 (3)

 (3)

0810040

Семе от кимион

 (3)

 (3)

 (3)

0810060

Семе от копър

 (3)

 (3)

 (3)

0810070

Семе от друг вид копър

 (3)

 (3)

 (3)

0810080

Гръцко сено

 (3)

 (3)

 (3)

0810090

Индийско орехче

 (3)

 (3)

 (3)

0810990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0820000

ii)

Дребни безкостилкови и обикновени плодове

 (3)

 (3)

 (3)

0820010

Бахар

 (3)

 (3)

 (3)

0820020

Анасонова чушка (японска чушка)

 (3)

 (3)

 (3)

0820030

Кимион

 (3)

 (3)

 (3)

0820040

Кардамон

 (3)

 (3)

 (3)

0820050

Хвойна

 (3)

 (3)

 (3)

0820060

Чушка, черна и бяла

 (3)

 (3)

 (3)

0820070

Ванилови шушулки

 (3)

 (3)

 (3)

0820080

Тамаринд

 (3)

 (3)

 (3)

0820990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0830000

iii)

Кора

 (3)

 (3)

 (3)

0830010

Канела

 (3)

 (3)

 (3)

0830990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0840000

iv)

Корени или коренища

 (3)

 (3)

 (3)

0840010

Сладък корен

 (3)

 (3)

 (3)

0840020

Джинджифил

 (3)

 (3)

 (3)

0840030

Куркума

 (3)

 (3)

 (3)

0840040

Хрян

 (3)

 (3)

 (3)

0840990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0850000

v)

Пъпки

 (3)

 (3)

 (3)

0850010

Карамфил

 (3)

 (3)

 (3)

0850020

Средиземноморски храст

 (3)

 (3)

 (3)

0850990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0860000

vi)

Цветни близалца

 (3)

 (3)

 (3)

0860010

Жълт минзухар

 (3)

 (3)

 (3)

0860990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0870000

vii)

Арилус

 (3)

 (3)

 (3)

0870010

Сушена кора от индийско орехче

 (3)

 (3)

 (3)

0870990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

0900000

9.

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

 (3)

 (3)

 (3)

0900010

Захарно цвекло (корени)

 (3)

 (3)

 (3)

0900020

Захарна тръстика

 (3)

 (3)

 (3)

0900030

Корени от цикория

 (3)

 (3)

 (3)

0900990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

1000000

10.

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

 

 

 

1010000

(i)

Месо, месни заготовки, карантия, кръв, животински мазнини; охладени или замразени, осолени, потопени в саламура, сушени, пушени или обработени с обикновено или царевично брашно; други обработени продукти като наденички и хранителни продукти на основата на тези

 

0,05 (2)

 

1011000

(a)

свине

0,01 (2)

 

 

1011010

Месо

 

 

0,05

1011020

Месо без мазнини и тлъстини

 

 

0,05

1011030

Черен дроб

 

 

0,3

1011040

Бъбрек

 

 

0,3

1011050

Карантия, годна за консумация

 

 

0,01 (2)

1011990

Други

 

 

0,01 (2)

1012000

б)

животни от рода на едрия рогат добитък

 

 

 

1012010

Месо

0,05

 

0,05

1012020

Мазнини

0,1

 

0,05

1012030

Черен дроб

0,1

 

0,3

1012040

Бъбрек

0,3

 

0,3

1012050

Карантия, годна за консумация

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1012990

Други

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1013000

в)

овце

 

 

 

1013010

Месо

0,05

 

0,05

1013020

Мазнини

0,1

 

0,05

1013030

Черен дроб

0,1

 

0,3

1013040

Бъбрек

0,3

 

0,3

1013050

Карантия, годна за консумация

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1013990

Други

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1014000

г)

кози

 

 

 

1014010

Месо

0,05

 

0,05

1014020

Мазнини

0,1

 

0,05

1014030

Черен дроб

0,1

 

0,3

1014040

Бъбрек

0,3

 

0,3

1014050

Карантия, годна за консумация

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1014990

Други

0,01 (2)

 

0,01 (2)

1015000

д)

коне, магареа, катъри или мулета

 (3)

 (3)

 (3)

1015010

Месо

 (3)

 (3)

 (3)

1015020

Мазнини

 (3)

 (3)

 (3)

1015030

Черен дроб

 (3)

 (3)

 (3)

1015040

Бъбрек

 (3)

 (3)

 (3)

1015050

Карантия, годна за консумация

 (3)

 (3)

 (3)

1015990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

1016000

е)

Домашни птици — кокошки, гъски, патици, пуйки и токачки — щрауси, гълъби

0,01 (2)

 

 

1016010

Месо

 

 

0,05

1016020

Мазнини

 

 

0,05

1016030

Черен дроб

 

 

0,3

1016040

Бъбрек

 

 

0,3

1016050

Карантия, годна за консумация

 

 

0,01 (2)

1016990

Други

 

 

0,01 (2)

1017000

ж)

други животни, отглеждани във ферми

 (3)

 (3)

 (3)

1017010

Месо

 (3)

 (3)

 (3)

1017020

Мазнини

 (3)

 (3)

 (3)

1017030

Черен дроб

 (3)

 (3)

 (3)

1017040

Бъбрек

 (3)

 (3)

 (3)

1017050

Карантия, годна за консумация

 (3)

 (3)

 (3)

1017990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

1020000

ii)

Мляко и сметана, неконцентрирани, несъдържащи добавена захар или подсладители, масло и други извлечени от млякото мазнини, сирене и извара

0,1

0,05 (2)

0,03

1020010

Говеда

 

 

 

1020020

Овце

 

 

 

1020030

Кози

 

 

 

1020040

Коне

 

 

 

1020990

Други

 

 

 

1030000

(iii)

Птичи яйца, прясно консервирани или обработени; яйца с черупки и пресни жълтъци, изсушени, обработени на пара или сварени във вода, замразени или консервирани по друг начин, съдържащи или не захар или други подсладители

0,01 (2)

0,05 (2)

0,01 (2)

1030010

Кокошки

 

 

 

1030020

Патици

 (3)

 (3)

 (3)

1030030

Гъски

 (3)

 (3)

 (3)

1030040

Пъдпъдъци

 (3)

 (3)

 (3)

1030990

Други

 (3)

 (3)

 (3)

1040000

iv)

Мед

 (3)

 (3)

 (3)

1050000

v)

Земноводни и влечуги

 (3)

 (3)

 (3)

1060000

vi)

Охлюви

 (3)

 (3)

 (3)

1070000

vii)

Други продукти от сухоземни животни

 (3)

 (3)

 (3)

(F)

=

разтворимо в мазнина

(R)

=

Определението на остатъчното вещество се различава от следните комбинации пестицид-номер на код:

 

Хлороталонил (R) - код 1012000: SDS-3701

 

Хлороталонил (R) - код 1013000: SDS-3701

 

Хлороталонил (R) - код 1014000: SDS-3701“

(2)

Приложение III, част А се изменя, както следва:

а)

Колоните за клотианидин, дифеноконазол, флубендиамид, спиротетрамат и тиаметоксам се заменят със следното:

Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Номер на код

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ (4)

Клотианидин

Дифеноконазол

Флубендиамид

Спиротетрамат и 4-те му метаболита BYI08330-енол, BYI08330-кетохидрокси, BYI08330-монохидрокси и BYI08330 енол-клюкозид, изразени като спиротетрамат. (R)

Тиаметоксам (сума от тиаметоксам и клотианидин, изразен като тиаметоксам)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

0100000

1.

ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ ПЛОДОВЕ; ЯДКИ

 

 

0,01 (5)

 

 

0110000

i)

Цитрусови плодове

0,1

0,1

 

1

0,2

0110010

Грейпфрут

 

 

 

 

 

0110020

Портокали

 

 

 

 

 

0110030

Лимони

 

 

 

 

 

0110040

Сладки лимони

 

 

 

 

 

0110050

Мандарини

 

 

 

 

 

0110990

Други

 

 

 

 

 

0120000

ii)

Дървесни ядки (с черупка или без)

0,02 (5)

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0120010

Бадеми

 

 

 

 

 

0120020

Бразилски орехи

 

 

 

 

 

0120030

Кашу

 

 

 

 

 

0120040

Кестени

 

 

 

 

 

0120050

Кокосови орехи

 

 

 

 

 

0120060

Лешници

 

 

 

 

 

0120070

Макадамия

 

 

 

 

 

0120080

Американски орех

 

 

 

 

 

0120090

Ядки от пинии

 

 

 

 

 

0120100

Шам фъстък

 

 

 

 

 

0120110

Орехи

 

 

 

 

 

0120990

Други

 

 

 

 

 

0130000

iii)

Ябълкови плодове

0,05

 

 

1

 

0130010

Ябълки

 

0,5

 

 

0,2

0130020

Круши

 

0,5

 

 

0,2

0130030

Дюли

 

0,2

 

 

0,1

0130040

Мушмула

 

0,5

 

 

0,1

0130050

Ериботрея

 

0,5

 

 

0,1

0130990

Други

 

0,2

 

 

0,1

0140000

iv)

Костилкови плодове

 

 

 

3

 

0140010

Кайсии

0,1

0,5

 

 

0,3

0140020

Череши

0,1

0,3

 

 

0,5

0140030

Праскови

0,1

0,5

 

 

0,3

0140040

Сливи

0,02 (5)

0,5

 

 

0,3

0140990

Други

0,02 (5)

0,1

 

 

0,3

0150000

v)

Ягодови и други малки плодове

 

 

 

 

 

0151000

а)

десертно и винено грозде

 

0,5

 

2

0,5

0151010

Десертно грозде

0,6

 

 

 

 

0151020

Винено грозде

0,05

 

 

 

 

0152000

б)

ягоди

0,02 (5)

0,1

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0153000

в)

храстови

0,02 (5)

 

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0153010

Къпини

 

0,3

 

 

 

0153020

Едри къпини

 

0,1

 

 

 

0153030

Малини

 

0,3

 

 

 

0153990

Други

 

0,1

 

 

 

0154000

г)

други малки ягодови плодове

0,02 (5)

 

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0154010

Боровинки

 

0,1

 

 

 

0154020

Червени боровинки

 

0,1

 

 

 

0154030

Касис (червен, черен и бял)

 

0,2

 

 

 

0154040

Цариградско грозде

 

0,1

 

 

 

0154050

Шипки

 

0,1

 

 

 

0154060

Черници

 

0,1

 

 

 

0154070

Азарол (средиземноморска мушмула)

 

0,1

 

 

 

0154080

Плодове от бъз

 

0,1

 

 

 

0154990

Други

 

0,1

 

 

 

0160000

vi)

Смесени плодове

0,02 (5)

 

 

0,1 (5)

 

0161000

а)

с ядлива кора

 

 

 

 

0,05 (5)

0161010

Фурми

 

0,1

 

 

 

0161020

Смокини

 

0,1

 

 

 

0161030

Трапезни маслини

 

2

 

 

 

0161040

Кумкват

 

0,1

 

 

 

0161050

Карамбола

 

0,1

 

 

 

0161060

Северноамериканска слива

 

0,1

 

 

 

0161070

Ямболан (явайска слива)

 

0,1

 

 

 

0161990

Други

 

0,1

 

 

 

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

 

0,1

 

 

 

0162010

Киви

 

 

 

 

0,2

0162020

Личи

 

 

 

 

0,05 (5)

0162030

Пасионфрут

 

 

 

 

0,05 (5)

0162040

Бодлива круша (плод на кактус)

 

 

 

 

0,05 (5)

0162050

Вечнозелено дърво

 

 

 

 

0,05 (5)

0162060

Американски пасионфрут (Virginia kaki)

 

 

 

 

0,05 (5)

0162990

Други

 

 

 

 

0,05 (5)

0163000

в)

с неядлива кора, едри

 

0,1

 

 

 

0163010

Авокадо

 

 

 

 

0,05 (5)

0163020

Банани

 

 

 

 

0,05 (5)

0163030

Манго

 

 

 

 

0,5

0163040

Папая

 

 

 

 

0,05 (5)

0163050

Нар

 

 

 

 

0,05 (5)

0163060

Вид субтропичен плод

 

 

 

 

0,05 (5)

0163070

Гуава

 

 

 

 

0,05 (5)

0163080

Ананас

 

 

 

 

0,05 (5)

0163090

Хлебно дърво

 

 

 

 

0,05 (5)

0163100

Дурлан

 

 

 

 

0,05 (5)

0163110

Гуанабана

 

 

 

 

0,05 (5)

0163990

Други

 

 

 

 

0,05 (5)

0200000

2.

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ

 

 

 

 

 

0210000

i)

Грудкови и кореноплодни

 

 

0,01 (5)

 

 

0211000

а)

картофи

0,05

0,1

 

0,8

0,1

0212000

б)

грудкови и тропични кореноплодни

0,02 (5)

0,1

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0212010

Маниока

 

 

 

 

 

0212020

Сладки картофи

 

 

 

 

 

0212030

Сладки тропични картофи

 

 

 

 

 

0212040

Тропическо растение

 

 

 

 

 

0212990

Други

 

 

 

 

 

0213000

в)

други грудкови и кореноплодни, без захарно цвекло

 

 

 

0,1 (5)

 

0213010

Червено цвекло

0,02 (5)

0,2

 

 

0,05 (5)

0213020

Моркови

0,05

0,3

 

 

0,3

0213030

Целина

0,02 (5)

2

 

 

0,05 (5)

0213040

Земна ябълка (гулия)

0,02 (5)

0,2

 

 

0,05 (5)

0213050

Йерусалимски артишок

0,02 (5)

0,1

 

 

0,05 (5)

0213060

Пащърнак

0,02 (5)

0,3

 

 

0,05 (5)

0213070

Корен от магданоз

0,02 (5)

0,2

 

 

0,05 (5)

0213080

Репички

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0213090

Европейски ядлив корен

0,02 (5)

0,2

 

 

0,05 (5)

0213100

Шведско цвекло

0,02 (5)

0,4

 

 

0,05 (5)

0213110

Ряпа

0,02 (5)

0,4

 

 

0,05 (5)

0213990

Други

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0220000

ii)

Луковични

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

 

0220010

Чесън

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0220020

Лук

 

0,05 (5)

 

0,3

0,1

0220030

Дребен лук

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0220040

Пролетен лук

 

0,1

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0220990

Други

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0230000

iii)

Плодни зеленчуци

 

 

 

 

 

0231000

а)

семейство Solanacea

 

 

 

 

 

0231010

Домати

0,05

2

0,2

2

0,2

0231020

Чушки

0,05

0,05 (5)

0,2

2

0,5

0231030

Патладжан

0,05

0,05 (5)

0,2

2

0,2

0231040

Хибискус

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

1

0,05 (5)

0231990

Други

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

1

0,05 (5)

0232000

б)

кратункови — с ядлива кора

0,02 (5)

0,1

0,15

0,2

 

0232010

Краставици

 

 

 

 

0,3

0232020

Корнишон

 

 

 

 

0,2

0232030

Тиквичка

 

 

 

 

0,3

0232990

Други

 

 

 

 

0,1

0233000

в)

кратункови — с неядлива кора

0,02 (5)

0,05 (5)

0,06

0,2

 

0233010

Пъпеш

 

 

 

 

0,2

0233020

Тиква

 

 

 

 

0,1

0233030

Диня

 

 

 

 

0,2

0233990

Други

 

 

 

 

0,1

0234000

г)

сладка царевица

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0239000

д)

други плодни зеленчуци

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0240000

iv)

Зеленчуци от рода на зелето

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

0,2

0241000

а)

цветно зеле

 

 

 

1

 

0241010

Броколи

 

0,2

 

 

 

0241020

Карфиол

 

0,2

 

 

 

0241990

Други

 

0,05 (5)

 

 

 

0242000

б)

зелеви, на глави

 

0,2

 

 

 

0242010

Брюкселско зеле

 

 

 

0,3

 

0242020

Зеле

 

 

 

2

 

0242990

Други

 

 

 

0,1 (5)

 

0243000

в)

листни зелеви

 

2

 

7

 

0243010

Китайско зеле

 

 

 

 

 

0243020

Кел

 

 

 

 

 

0243990

Други

 

 

 

 

 

0244000

г)

алабаш

 

0,05 (5)

 

2

 

0250000

v)

Листни зеленчукови и пресни тревисти

 

 

0,01 (5)

 

 

0251000

а)

марули и други салатни растения, включително и Brassicacea

0,1

 

 

7

5

0251010

Люцерна

 

0,05 (5)

 

 

 

0251020

Маруля

 

3

 

 

 

0251030

Цикория

 

0,05 (5)

 

 

 

0251040

Кресон

 

0,05 (5)

 

 

 

0251050

Земен кресон

 

0,05 (5)

 

 

 

0251060

Аругула

 

2

 

 

 

0251070

Червен синап

 

0,05 (5)

 

 

 

0251080

Листа и разсади от зелеви

 

0,05 (5)

 

 

 

0251990

Други

 

0,05 (5)

 

 

 

0252000

б)

спанак и подобни (листа)

0,02 (5)

 

 

7

0,05 (5)

0252010

Спанак

 

2

 

 

 

0252020

Тученица

 

2

 

 

 

0252030

Листа от цвекло

 

0,05 (5)

 

 

 

0252990

Други

 

0,05 (5)

 

 

 

0253000

в)

лозови листа

0,02 (5)

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0254000

г)

воден кресон

0,02 (5)

0,5

 

7

0,05 (5)

0255000

д)

цикория-витлуф

0,02 (5)

0,05 (5)

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0256000

е)

билки

0,02 (5)

 

 

0,1 (5)

0,05 (5)

0256010

Кервел

 

10

 

 

 

0256020

Тревист лук

 

2

 

 

 

0256030

Листа от целина

 

10

 

 

 

0256040

Магданоз

 

10

 

 

 

0256050

Градински чай

 

2

 

 

 

0256060

Розмарин

 

2

 

 

 

0256070

Мащерка

 

2

 

 

 

0256080

Босилек

 

2

 

 

 

0256090

Дафинов лист

 

2

 

 

 

0256100

Тарагон

 

2

 

 

 

0256990

Други

 

2

 

 

 

0260000

vi)

Бобови грахови (пресни)

 

 

 

0,1 (5)

 

0260010

Фасул (с шушулките)

0,2

1

0,4

 

0,05 (5)

0260020

Фасул (без шушулките)

0,02 (5)

1

0,01 (5)

 

0,05 (5)

0260030

Грах (с шушулките)

0,2

1

0,01 (5)

 

0,2

0260040

Грах (без шушулките)

0,02 (5)

1

0,01 (5)

 

0,2

0260050

Леща

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

 

0,05 (5)

0260990

Други

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

 

0,05 (5)

0270000

vii)

Стеблени (пресни)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

0,05 (5)

0270010

Аспержи

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0270020

Вид артишок

 

0,3

 

0,1 (5)

 

0270030

Целина

 

5

 

4

 

0270040

Копър

 

5

 

0,1 (5)

 

0270050

Артишок — овален

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0270060

Праз

 

0,5

 

0,1 (5)

 

0270070

Ревен

 

0,3

 

0,1 (5)

 

0270080

Бамбукови кълнове

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0270090

Палмово зеле

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0270990

Други

 

0,05 (5)

 

0,1 (5)

 

0280000

viii)

Гъби

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0280010

Култивирани

 

 

 

 

 

0280020

Диворастящи

 

 

 

 

 

0280990

Други

 

 

 

 

 

0290000

ix)

Морски бурени

0,02 (5)

0,05 (5)

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0300000

3.

ВАРИВА, СУХИ

0,02 (5)

 

0,01 (5)

0,1 (5)

 

0300010

Фасул

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0300020

Леща

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0300030

Грах

 

0,1

 

 

0,2

0300040

Вълчи боб

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0300990

Други

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0400000

4.

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

 

 

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0401000

i)

Маслодайни семена

 

 

 

 

 

0401010

Ленено семе

0,02 (5)

0,2

 

 

 

0401020

Фъстъци

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401030

Маково семе

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401040

Сусамово семе

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401050

Слънчогледово семе

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401060

Рапично семе

0,02 (5)

0,5

 

 

 

0401070

Соеви зърна

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401080

Синапено семе

0,02 (5)

0,2

 

 

 

0401090

Памуково семе

0,05

0,05 (5)

 

 

 

0401100

Тиквено семе

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401110

Шафран

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401120

Пореч

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401130

Вид кръстоцветни

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401140

Конопено семе

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401150

Бобъров боб

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0401990

Други

0,02 (5)

0,05 (5)

 

 

 

0402000

ii)

Маслодайни плодове

0,02 (5)

 

 

 

 

0402010

Маслини за производство на масло

 

2

 

 

 

0402020

Кокосов орех (палмово масло)

 

0,05 (5)

 

 

 

0402030

Палмов плод

 

0,05 (5)

 

 

 

0402040

Капок (растителен пух)

 

0,05 (5)

 

 

 

0402990

Други

 

0,05 (5)

 

 

 

0500000

5.

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

0,02 (5)

 

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0500010

Ечемик

 

0,05 (5)

 

 

 

0500020

Елда

 

0,05 (5)

 

 

 

0500030

Царевица

 

0,05 (5)

 

 

 

0500040

Просо

 

0,05 (5)

 

 

 

0500050

Овес

 

0,05 (5)

 

 

 

0500060

Ориз

 

0,05 (5)

 

 

 

0500070

Ръж

 

0,1

 

 

 

0500080

Сорго

 

0,05 (5)

 

 

 

0500090

Пшеница

 

0,1

 

 

 

0500990

Други

 

0,05 (5)

 

 

 

0600000

6.

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ И КАКАО

0,05 (5)

 

0,02 (5)

0,1 (5)

 

0610000

i)

Чай (изсушени листа и стъбла, ферментирали или различни от Camellia sinensis)

 

0,05 (5)

 

 

0,1

0620000

ii)

Кафе

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0630000

iii)

Билкови настойки (изсушени)

 

20

 

 

0,1

0631000

а)

цветя

 

 

 

 

 

0631010

Лайка

 

 

 

 

 

0631020

Хибискус

 

 

 

 

 

0631030

Роза

 

 

 

 

 

0631040

Жасмин

 

 

 

 

 

0631050

Липа

 

 

 

 

 

0631990

Други

 

 

 

 

 

0632000

б)

листа

 

 

 

 

 

0632010

Ягодови листа

 

 

 

 

 

0632020

Листа от ройбос

 

 

 

 

 

0632030

Мате

 

 

 

 

 

0632990

Други

 

 

 

 

 

0633000

в)

корени

 

 

 

 

 

0633010

Корен от валериан

 

 

 

 

 

0633020

Корен от женшен

 

 

 

 

 

0633990

Други

 

 

 

 

 

0639000

г)

други билкови настойки

 

 

 

 

 

0640000

iv)

Какао (ферментирали зърна)

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0650000

v)

Рожкови

 

0,05 (5)

 

 

0,05 (5)

0700000

7.

ХМЕЛ (сушен), включително хмелни зърна и неконцентриран прах

0,05 (5)

0,05 (5)

0,02 (5)

15

0,1

0800000

8.

ПОДПРАВКИ

0,05 (5)

0,3

0,02 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0810000

i)

Семена

 

 

 

 

 

0810010

Анасон

 

 

 

 

 

0810020

Черен кимион

 

 

 

 

 

0810030

Семе от целина

 

 

 

 

 

0810040

Семе от кориандър

 

 

 

 

 

0810040

Семе от кимион

 

 

 

 

 

0810060

Семе от копър

 

 

 

 

 

0810070

Семе от друг вид копър

 

 

 

 

 

0810080

Гръцко сено

 

 

 

 

 

0810090

Индийско орехче

 

 

 

 

 

0810990

Други

 

 

 

 

 

0820000

ii)

Дребни безкостилкови и обикновени плодове

 

 

 

 

 

0820010

Бахар

 

 

 

 

 

0820020

Анасонова чушка (японска чушка)

 

 

 

 

 

0820030

Кимион

 

 

 

 

 

0820040

Кардамон

 

 

 

 

 

0820050

Хвойна

 

 

 

 

 

0820060

Чушка, черна и бяла

 

 

 

 

 

0820070

Ванилови шушулки

 

 

 

 

 

0820080

Тамаринд

 

 

 

 

 

0820990

Други

 

 

 

 

 

0830000

iii)

Кора

 

 

 

 

 

0830010

Канела

 

 

 

 

 

0830990

Други

 

 

 

 

 

0840000

iv)

Корени или коренища

 

 

 

 

 

0840010

Сладък корен

 

 

 

 

 

0840020

Джинджифил

 

 

 

 

 

0840030

Куркума

 

 

 

 

 

0840040

Хрян

 

 

 

 

 

0840990

Други

 

 

 

 

 

0850000

v)

Пъпки

 

 

 

 

 

0850010

Карамфил

 

 

 

 

 

0850020

Средиземноморски храст

 

 

 

 

 

0850990

Други

 

 

 

 

 

0860000

vi)

Цветни близалца

 

 

 

 

 

0860010

Жълт минзухар

 

 

 

 

 

0860990

Други

 

 

 

 

 

0870000

vii)

Арилус

 

 

 

 

 

0870010

Сушена кора от индийско орехче

 

 

 

 

 

0870990

Други

 

 

 

 

 

0900000

9.

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

0,02 (5)

 

0,01 (5)

0,1 (5)

0,05 (5)

0900010

Захарно цвекло (корени)

 

0,2

 

 

 

0900020

Захарна тръстика

 

0,05 (5)

 

 

 

0900030

Корени от цикория

 

0,1

 

 

 

0900990

Други

 

0,05 (5)

 

 

 

1000000

10.

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

 

 

0,01 (5)

 

 

1010000

и)

Месо, месни заготовки, карантия, кръв, животински мазнини; охладени или замразени, осолени, потопени в саламура, сушени, пушени или обработени с обикновено или царевично брашно; други обработени продукти като наденички и хранителни продукти на основата на тези

 

 

 

 

0,01 (5)

1011000

а)

свине

 

 

 

 

 

1011010

Месо

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1011020

Месо без мазнини и тлъстини

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1011030

Черен дроб

0,05

0,2

 

0,03

 

1011040

Бъбрек

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1011050

Карантия, годна за консумация

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1011990

Други

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1012000

б)

животни от рода на едрия рогат добитък

 

 

 

 

 

1012010

Месо

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1012020

Мазнини

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1012030

Черен дроб

0,05

0,2

 

0,03

 

1012040

Бъбрек

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1012050

Карантия, годна за консумация

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1012990

Други

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1013000

в)

овце

 

 

 

 

 

1013010

Месо

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1013020

Мазнини

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1013030

Черен дроб

0,05

0,2

 

0,03

 

1013040

Бъбрек

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1013050

Карантия, годна за консумация

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1013990

Други

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1014000

г)

кози

 

 

 

 

 

1014010

Месо

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1014020

Мазнини

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1014030

Черен дроб

0,05

0,2

 

0,03

 

1014040

Бъбрек

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1014050

Карантия, годна за консумация

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1014990

Други

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1015000

д)

коне, магареа, катъри или мулета

 

 

 

 

 

1015010

Месо

0,01 (5)

0,02 (5)

 

0,01 (5)

 

1015020

Мазнини

0,01 (5)

0,05

 

0,01 (5)

 

1015030

Черен дроб

0,05

0,2

 

0,03

 

1015040

Бъбрек

0,01 (5)

0,05

 

0,03

 

1015050

Карантия, годна за консумация

0,01 (5)

0,1

 

0,03

 

1015990

Други

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1016000

е)

Домашни птици — кокошки, гъски, патици, пуйки и токачки — щрауси, гълъби

0,01 (5)

0,1

 

0,01 (5)

 

1016010

Месо

 

 

 

 

 

1016020

Мазнини

 

 

 

 

 

1016030

Черен дроб

 

 

 

 

 

1016040

Бъбрек

 

 

 

 

 

1016050

Карантия, годна за консумация

 

 

 

 

 

1016990

Други

 

 

 

 

 

1017000

ж)

други животни, отглеждани във ферми

 

0,1

 

 

 

1017010

Месо

0,01 (5)

 

 

0,01 (5)

 

1017020

Мазнини

0,01 (5)

 

 

0,01 (5)

 

1017030

Черен дроб

0,05

 

 

0,03

 

1017040

Бъбрек

0,01 (5)

 

 

0,03

 

1017050

Карантия, годна за консумация

0,01 (5)

 

 

0,03

 

1017990

Други

0,01 (5)

 

 

0,01 (5)

 

1020000

ii)

Мляко и сметана, неконцентрирани, несъдържащи добавена захар или подсладители, масло и други извлечени от млякото мазнини, сирене и извара

0,01 (5)

0,01 (5)

 

0,005 (5)

0,02

1020010

Говеда

 

 

 

 

 

1020020

Овце

 

 

 

 

 

1020030

Кози

 

 

 

 

 

1020040

Коне

 

 

 

 

 

1020990

Други

 

 

 

 

 

1030000

iii)

Птичи яйца, прясно консервирани или обработени; яйца с черупки и пресни жълтъци, изсушени, обработени на пара или сварени във вода, замразени или консервирани по друг начин, съдържащи или не захар или други подсладители

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

1030010

Кокошки

 

 

 

 

 

1030020

Патици

 

 

 

 

 

1030030

Гъски

 

 

 

 

 

1030040

Пъдпъдъци

 

 

 

 

 

1030990

Други

 

 

 

 

 

1040000

iv)

Мед

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

1050000

v)

Земноводни и влечуги

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

1060000

vi)

Охлюви

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

1070000

vii)

Други продукти от сухоземни животни

0,01 (5)

0,05 (5)

 

0,01 (5)

0,01 (5)

(F)

=

разтворимо в мазнина

(R)

=

Определението на остатъчното вещество се различава за следните комбинации пестицид-номер на код:

Спиротетрамат - код 1000000: Спиротетрамат и неговият метаболит BYI08330-енол, изразен като спиротетрамат.“

б)

Добавя се следната колона за никотин:

Остатъчни вещества от пестициди и максимално допустими граници на остатъчни вещества в mg/kg

Номер на код

Групи и примери за отделни продукти, за които се прилагат МДГОВ a) (6)

Никотин

(1)

(2)

(3)

0100000

1.

ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ ПЛОДОВЕ; ЯДКИ

 

0110000

i)

Цитрусови плодове

 

0110010

Грейпфрут

 

0110020

Портокали

 

0110030

Лимони

 

0110040

Сладки лимони

 

0110050

Мандарини

 

0110990

Други

 

0120000

ii)

Дървесни ядки (с черупка или без)

 

0120010

Бадеми

 

0120020

Бразилски орехи

 

0120030

Кашу

 

0120040

Кестени

 

0120050

Кокосови орехи

 

0120060

Лешници

 

0120070

Макадамия

 

0120080

Американски орех

 

0120090

Ядки от пинии

 

0120100

Шам фъстък

 

0120110

Орехи

 

0120990

Други

 

0130000

iii)

Ябълкови плодове

 

0130010

Ябълки

 

0130020

Круши

 

0130030

Дюли

 

0130040

Мушмула

 

0130050

Ериботрея

 

0130990

Други

 

0140000

iv)

Костилкови плодове

 

0140010

Кайсии

 

0140020

Череши

 

0140030

Праскови

 

0140040

Сливи

 

0140990

Други

 

0150000

v)

Ягодови и други малки плодове

 

0151000

а)

десертно и винено грозде

 

0151010

Десертно грозде

 

0151020

Винено грозде

 

0152000

б)

ягоди

 

0153000

в)

храстови

 

0153010

Къпини

 

0153020

Едри къпини

 

0153030

Малини

 

0153990

Други

 

0154000

г)

други малки ягодови плодове

 

0154010

Боровинки

 

0154020

Червени боровинки

 

0154030

Касис (червен, черен и бял)

 

0154040

Цариградско грозде

 

0154050

Шипки

 

0154060

Черници

 

0154070

Азарол (средиземноморска мушмула)

 

0154080

Плодове от бъз

 

0154990

Други

 

0160000

vi)

Смесени плодове

 

0161000

а)

с ядлива кора

 

0161010

Фурми

 

0161020

Смокини

 

0161030

Трапезни маслини

 

0161040

Кумкват

 

0161050

Карамбола

 

0161060

Северноамериканска

 

0161070

Ямболан (явайска слива)

 

0161990

Други

 

0162000

б)

с неядлива кора, дребни

 

0162010

Киви

 

0162020

Личи

 

0162030

Пасионфрут

 

0162040

Бодлива круша (плод на кактус)

 

0162050

Вечнозелено дърво

 

0162060

Американски пасионфрут (Virginia kaki)

 

0162990

Други

 

0163000

в)

с неядлива кора, едри

 

0163010

Авокадо

 

0163020

Банани

 

0163030

Манго

 

0163040

Папая

 

0163050

Нар

 

0163060

Вид субтропичен плод

 

0163070

Гуава

 

0163080

Ананас

 

0163090

Хлебно дърво

 

0163100

Дурлан

 

0163110

Гуанабана

 

0163990

Други

 

0200000

2.

ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПРЕСНИ ИЛИ ЗАМРАЗЕНИ

 

0210000

i)

Грудкови и кореноплодни

 

0211000

а)

картофи

 

0212000

б)

грудкови и тропични кореноплодни

 

0212010

Маниока

 

0212020

Сладки картофи

 

0212030

Сладки тропични картофи

 

0212040

Тропическо растение

 

0212990

Други

 

0213000

в)

други грудкови и кореноплодни, без захарно цвекло

 

0213010

Червено цвекло

 

0213020

Моркови

 

0213030

Целина

 

0213040

Земна ябълка (гулия)

 

0213050

Йерусалимски артишок

 

0213060

Пащърнак

 

0213070

Корен от магданоз

 

0213080

Репички

 

0213090

Европейски ядлив корен

 

0213100

Шведско цвекло

 

0213110

Ряпа

 

0213990

Други

 

0220000

ii)

Луковични

 

0220010

Чесън

 

0220020

Лук

 

0220030

Дребен лук

 

0220040

Пролетен лук

 

0220990

Други

 

0230000

iii)

Плодни зеленчуци

 

0231000

а)

семейство Solanacea

 

0231010

Домати

 

0231020

Чушки

 

0231030

Патладжан

 

0231040

Хибискус

 

0231990

Други

 

0232000

б)

кратункови — с ядлива кора

 

0232010

Краставици

 

0232020

Корнишон

 

0232030

Тиквичка

 

0232990

Други

 

0233000

в)

кратункови — с неядлива кора

 

0233010

Пъпеш

 

0233020

Тиква

 

0233030

Диня

 

0233990

Други

 

0234000

г)

сладка царевица

 

0239000

д)

други плодни зеленчуци

 

0240000

iv)

Зеленчуци от рода на зелето

 

0241000

а)

цветно зеле

 

0241010

Броколи

 

0241020

Карфиол

 

0241990

Други

 

0242000

б)

зелеви, на глави

 

0242010

Брюкселско зеле

 

0242020

Зеле

 

0242990

Други

 

0243000

в)

листни зелеви

 

0243010

Китайско зеле

 

0243020

Кел

 

0243990

Други

 

0244000

г)

алабаш

 

0250000

v)

Листни зеленчукови и пресни тревисти

 

0251000

а)

марули и други салатни растения, включително и Brassicacea

 

0251010

Люцерна

 

0251020

Маруля

 

0251030

Цикория

 

0251040

Кресон

 

0251050

Земен кресон

 

0251060

Аругула

 

0251070

Червен синап

 

0251080

Листа и разсади от зелеви

 

0251990

Други

 

0252000

б)

спанак и подобни (листа)

 

0252010

Спанак

 

0252020

Тученица

 

0252030

Листа от цвекло

 

0252990

Други

 

0253000

в)

лозови листа

 

0254000

г)

воден кресон

 

0255000

д)

цикория-витлуф

 

0256000

е)

билки

 

0256010

Кервел

 

0256020

Тревист лук

 

0256030

Листа от целина

 

0256040

Магданоз

 

0256050

Градински чай

 

0256060

Розмарин

 

0256070

Мащерка

 

0256080

Босилек

 

0256090

Дафинов лист

 

0256100

Тарагон

 

0256990

Други

 

0260000

vi)

Бобови грахови (пресни)

 

0260010

Фасул (с шушулките)

 

0260020

Фасул (без шушулките)

 

0260030

Грах (с шушулките)

 

0260040

Грах (без шушулките)

 

0260050

Леща

 

0260990

Други

 

0270000

vii)

Стеблени (пресни)

 

0270010

Аспержи

 

0270020

Вид артишок

 

0270030

Целина

 

0270040

Копър

 

0270050

Артишок — овален

 

0270060

Праз

 

0270070

Ревен

 

0270080

Бамбукови кълнове

 

0270090

Палмово зеле

 

0270990

Други

 

0280000

viii)

Гъби

 

0280010

Култивирани

 

0280020

Диворастящи

0,04 (+)

0280990

Други

 

0290000

ix)

Морски бурени

 

0300000

3.

ВАРИВА, СУХИ

 

0300010

Фасул

 

0300020

Леща

 

0300030

Грах

 

0300040

Вълчи боб

 

0300990

Други

 

0400000

4.

МАСЛОДАЙНИ СЕМЕНА И ПЛОДОВЕ

 

0401000

i)

Маслодайни семена

 

0401010

Ленено семе

 

0401020

Фъстъци

 

0401030

Маково семе

 

0401040

Сусамово семе

 

0401050

Слънчогледово семе

 

0401060

Рапично семе

 

0401070

Соеви зърна

 

0401080

Синапено семе

 

0401090

Памуково семе

 

0401100

Тиквено семе

 

0401110

Шафран

 

0401120

Пореч

 

0401130

Вид кръстоцветни

 

0401140

Конопено семе

 

0401150

Бобъров боб

 

0401990

Други

 

0402000

ii)

Маслодайни плодове

 

0402010

Маслини за производство на масло

 

0402020

Кокосов орех (палмово масло)

 

0402030

Палмов плод

 

0402040

Капок (растителен пух)

 

0402990

Други

 

0500000

5.

ЗЪРНЕНИ КУЛТУРИ

 

0500010

Ечемик

 

0500020

Елда

 

0500030

Царевица

 

0500040

Просо

 

0500050

Овес

 

0500060

Ориз

 

0500070

Ръж

 

0500080

Сорго

 

0500090

Пшеница

 

0500990

Други

 

0600000

6.

ЧАЙ, КАФЕ, БИЛКОВИ НАСТОЙКИ И КАКАО

 

0610000

i)

Чай (изсушени листа и стъбла, ферментирали или различни от Camellia sinensis)

 

0620000

ii)

Кафе

 

0630000

iii)

Билкови настойки (изсушени

 

0631000

а)

цветя

 

0631010

Лайка

 

0631020

Хибискус

 

0631030

Роза

 

0631040

Жасмин

 

0631050

Липа

 

0631990

Други

 

0632000

б)

листа

 

0632010

Ягодови листа

 

0632020

Листа от ройбос

 

0632030

Мате

 

0632990

Други

 

0633000

в)

корени

 

0633010

Корен от валериан

 

0633020

Корен от женшен

 

0633990

Други

 

0639000

г)

други билкови настойки

 

0640000

iv)

Какао (ферментирали зърна)

 

0650000

v)

Рожкови

 

0700000

7.

ХМЕЛ (сушен), включително хмелни зърна и неконцентриран прах

 

0800000

8.

ПОДПРАВКИ

 

0810000

i)

Семена

 

0810010

Анасон

 

0810020

Черен кимион

 

0810030

Семе от целина

 

0810040

Семе от кориандър

 

0810040

Семе от кимион

 

0810060

Семе от копър

 

0810070

Семе от друг вид копър

 

0810080

Гръцко сено

 

0810090

Индийско орехче

 

0810990

Други

 

0820000

ii)

Дребни безкостилкови и обикновени плодове

 

0820010

Бахар

 

0820020

Анасонова чушка (японска чушка)

 

0820030

Кимион

 

0820040

Кардамон

 

0820050

Хвойна

 

0820060

Чушка, черна и бяла

 

0820070

Ванилови шушулки

 

0820080

Тамаринд

 

0820990

Други

 

0830000

iii)

Кора

 

0830010

Канела

 

0830990

Други

 

0840000

iv)

Корени или коренища

 

0840010

Сладък корен

 

0840020

Джинджифил

 

0840030

Куркума

 

0840040

Хрян

 

0840990

Други

 

0850000

v)

Пъпки

 

0850010

Карамфил

 

0850020

Средиземноморски храст

 

0850990

Други

 

0860000

vi)

Цветни близалца

 

0860010

Жълт минзухар

 

0860990

Други

 

0870000

vii)

Арилус

 

0870010

Сушена кора от индийско орехче

 

0870990

Други

 

0900000

9.

ЗАХАРНИ РАСТЕНИЯ

 

0900010

Захарно цвекло (корени)

 

0900020

Захарна тръстика

 

0900030

Корени от цикория

 

0900990

Други

 

1000000

10.

ПРОДУКТИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД — СУХОЗЕМНИ ЖИВОТНИ

 

1010000

i)

Месо, месни заготовки, карантия, кръв, животински мазнини; охладени или замразени, осолени, потопени в саламура, сушени, пушени или обработени с обикновено или царевично брашно; други обработени продукти като наденички и хранителни продукти на основата на тези

 

1011000

а)

свине

 

1011010

Месо

 

1011020

Месо без мазнини и тлъстини

 

1011030

Черен дроб

 

1011040

Бъбрек

 

1011050

Карантия, годна за консумация

 

1011990

Други

 

1012000

б)

животни от рода на едрия рогат добитък

 

1012010

Месо

 

1012020

Мазнини

 

1012030

Черен дроб

 

1012040

Бъбрек

 

1012050

Карантия, годна за консумация

 

1012990

Други

 

1013000

в)

овце

 

1013010

Месо

 

1013020

Мазнини

 

1013030

Черен дроб

 

1013040

Бъбрек

 

1013050

Карантия, годна за консумация

 

1013990

Други

 

1014000

г)

кози

 

1014010

Месо

 

1014020

Мазнини

 

1014030

Черен дроб

 

1014040

Бъбрек

 

1014050

Карантия, годна за консумация

 

1014990

Други

 

1015000

д)

коне, магареа, катъри или мулета

 

1015010

Месо

 

1015020

Мазнини

 

1015030

Черен дроб

 

1015040

Бъбрек

 

1015050

Карантия, годна за консумация

 

1015990

Други

 

1016000

е)

Домашни птици — кокошки, гъски, патици, пуйки и токачки — щрауси, гълъби

 

1016010

Месо

 

1016020

Мазнини

 

1016030

Черен дроб

 

1016040

Бъбрек

 

1016050

Карантия, годна за консумация

 

1016990

Други

 

1017000

ж)

други животни, отглеждани във ферми

 

1017010

Месо

 

1017020

Мазнини

 

1017030

Черен дроб

 

1017040

Бъбрек

 

1017050

Карантия, годна за консумация

 

1017990

Други

 

1020000

ii)

Мляко и сметана, неконцентрирани, несъдържащи добавена захар или подсладители, масло и други извлечени от млякото мазнини, сирене и извара

 

1020010

Говеда

 

1020020

Овце

 

1020030

Кози

 

1020040

Коне

 

1020990

Други

 

1030000

iii)

Птичи яйца, прясно консервирани или обработени; яйца с черупки и пресни жълтъци, изсушени, обработени на пара или сварени във вода, замразени или консервирани по друг начин, съдържащи или не захар или други подсладители

 

1030010

Кокошки

 

1030020

Патици

 

1030030

Гъски

 

1030040

Пъдпъдъци

 

1030990

Други

 

1040000

iv)

Мед

 

1050000

v)

Земноводни и влечуги

 

1060000

vi)

Охлюви

 

1070000

vii)

Други продукти от сухоземни животни

 

(F)

=

разтворимо в мазнина

(+)

=

Следните МДГОВ се прилагат за изсушените диворастящи гъби: 2,3 mg/kg за манатарките (сеп) и 1,2 mg/kg за изсушените диворастящи гъби, различни от манатарките (сеп). Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани след 2 години, за да се оценят новите налични данни и информация, включително всички научни доказателства за естественото наличие или образуване на никотин в гъбите.“


(1)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, трябва да се направи препратка към приложение I.

(2)  Показва долния праг на аналитично определяне

(3)  Комбинация пестицид-код, за която се прилага МДГОВ, както е посочено в приложение III, част Б.

(F)

=

разтворимо в мазнина

(R)

=

Определението на остатъчното вещество се различава от следните комбинации пестицид-номер на код:

 

Хлороталонил (R) - код 1012000: SDS-3701

 

Хлороталонил (R) - код 1013000: SDS-3701

 

Хлороталонил (R) - код 1014000: SDS-3701“

(4)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, трябва да се направи препратка към приложение I.

(5)  Показва долния праг на аналитично определяне

(F)

=

разтворимо в мазнина

(R)

=

Определението на остатъчното вещество се различава за следните комбинации пестицид-номер на код:

Спиротетрамат - код 1000000: Спиротетрамат и неговият метаболит BYI08330-енол, изразен като спиротетрамат.“

(6)  За пълния списък продукти от растителен и животински произход, за които се прилагат МДГОВ, трябва да се направи препратка към приложение I.

(7)  Показва долния праг на аналитично определяне

(F)

=

разтворимо в мазнина

(+)

=

Следните МДГОВ се прилагат за изсушените диворастящи гъби: 2,3 mg/kg за манатарките (сеп) и 1,2 mg/kg за изсушените диворастящи гъби, различни от манатарките (сеп). Тези МДГОВ ще бъдат преразгледани след 2 години, за да се оценят новите налични данни и информация, включително всички научни доказателства за естественото наличие или образуване на никотин в гъбите.“


28.8.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 226/38


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 766/2010 НА КОМИСИЯТА

от 27 август 2010 година

за определяне на фиксирани стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета от 22 октомври 2007 г. за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и относно специфични разпоредби за някои земеделски продукти („Общ регламент за ООП“) (1),

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1580/2007 на Комисията от 21 декември 2007 г. за определяне на правила за прилагане на регламенти (ЕО) № 2200/96, (ЕО) № 2201/96 и (ЕО) № 1182/2007 на Съвета в сектора на плодовете и зеленчуците (2), и по-специално член 138, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

в изпълнение на резултатите от Уругвайския кръг от многостранните търговски преговори Регламент (ЕО) № 1580/2007 посочва критерии за определяне от Комисията на фиксирани стойности при внос от трети страни за продуктите и периодите, посочени в приложение XV, част A от посочения регламент,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Фиксираните стойности при внос, посочени в член 138 от Регламент (ЕО) № 1580/2007, са определени в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на 28 август 2010 година.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 27 август 2010 година.

За Комисията, от името на председателя,

Jean-Luc DEMARTY

Генерален директор на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“


(1)  ОВ L 299, 16.11.2007 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 350, 31.12.2007 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Фиксирани стойности при внос за определяне на входната цена на някои плодове и зеленчуци

(EUR/100 kg)

Код по КН

Кодове на трети страни (1)

Фиксирана вносна стойност

0702 00 00

MK

38,5

TR

103,0

ZZ

70,8

0707 00 05

TR

137,2

ZZ

137,2

0709 90 70

TR

124,6

ZZ

124,6

0805 50 10

AR

153,3

CL

145,6

TR

158,2

UY

108,2

ZA

119,1

ZZ

136,9

0806 10 10

EG

153,8

TR

112,6

ZZ

133,2

0808 10 80

AR

106,6

BR

70,4

CL

107,3

CN

65,6

NZ

96,3

US

127,5

UY

95,9

ZA

90,2

ZZ

95,0

0808 20 50

AR

115,4

CL

150,5

CN

76,3

TR

133,1

ZA

95,6

ZZ

114,2

0809 30

TR

146,7

ZZ

146,7

0809 40 05

BA

55,5

IL

161,0

XS

52,3

ZZ

89,6


(1)  Номенклатура на страните, определена с Регламент (ЕО) № 1833/2006 на Комисията (ОВ L 354, 14.12.2006 г., стр. 19). Код „ZZ“ означава „друг произход“.


28.8.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 226/40


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 767/2010 НА КОМИСИЯТА

от 27 август 2010 година

относно изменение на представителните цени и размера на допълнителните вносни мита за някои продукти от сектора на захарта, определени с Регламент (ЕО) № 877/2009 за 2009/10 пазарна година

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1234/2007 на Съвета от 22 октомври 2007 година за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и относно специфични разпоредби за някои земеделски продукти (Общ регламент за ООП) (1),

като взе предвид Регламент (ЕО) № 951/2006 на Комисията от 30 юни 2006 г. относно правилата за прилагане на Регламент (ЕО) № 318/2006 на Съвета по отношение на обмена с трети страни в сектора на захарта (2), и по-специално член 36, параграф 2, втора алинея, второ изречение,

като има предвид, че:

(1)

Размерът на представителните цени и допълнителните вносни мита, приложими за бяла захар, сурова захар и някои сиропи, за 2009/10 пазарна година се определя от Регламент (ЕО) № 877/2009 на Комисията (3). Тези цени и мита са последно изменени с Регламент (ЕC) № 764/2010 на Комисията (4).

(2)

Данните, с които Комисията разполага понастоящем, предполагат изменение на посочения размер в съответствие с правилата и процедурите, предвидени в Регламент (ЕО) № 951/2006,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Представителните цени и допълнителните вносни мита, приложими за продуктите, посочени в член 36 от Регламент (ЕО) № 951/2006, определени в Регламент (ЕО) № 877/2009, за 2009/10 пазарна година, се изменят и се съдържат в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на 28 август 2010 година.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 27 август 2010 година.

За Комисията, от името на председателя,

Jean-Luc DEMARTY

Генерален директор на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“


(1)  ОВ L 299, 16.11.2007 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 178, 1.7.2006 г., стр. 24.

(3)  ОВ L 253, 25.9.2009 г., стр. 3.

(4)  ОВ L 225, 27.8.2010 г., стр. 3.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Изменен размер на представителните цени и на допълнителните вносни мита за бяла захар, сурова захар и продуктите с код по КН 1702 90 95, приложим считано от 28 август 2010 година

(EUR)

Код по КН

Размер на представителната цена за 100 kg нето от съответния продукт

Размер на допълнителното мито за 100 kg нето от съответния продукт

1701 11 10 (1)

46,63

0,00

1701 11 90 (1)

46,63

0,92

1701 12 10 (1)

46,63

0,00

1701 12 90 (1)

46,63

0,62

1701 91 00 (2)

44,97

3,98

1701 99 10 (2)

44,97

0,85

1701 99 90 (2)

44,97

0,85

1702 90 95 (3)

0,45

0,24


(1)  Определяне за стандартното качество, както е посочено в приложение IV, точка III от Регламент (ЕО) № 1234/2007.

(2)  Определяне за стандартното качество, както е посочено в приложение IV, точка II от Регламент (ЕО) № 1234/2007.

(3)  Определяне за 1 % съдържание на захароза.


РЕШЕНИЯ

28.8.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 226/42


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 17 август 2010 година

за изменение на Решение 2007/365/ЕО по отношение на уязвимите растения и мерките за предприемане при откриване на Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)

(нотифицирано под номер C(2010) 5640)

(2010/467/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2000/29/ЕО на Съвета от 8 май 2000 г. относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (1), и по-специално член 16, параграф 3, четвърто изречение от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Решение 2007/365/ЕО на Комисията (2) от държавите-членки се изисква да приемат мерки, с които да се защитят срещу въвеждането и разпространението на Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) (наричан по-нататък „посоченият организъм“). Освен това държавите-членки следва да провеждат официални ежегодни изследвания с цел да установят наличието на посочения организъм или доказателства за заразяване, причинено от посочения организъм на растения от семейство Палмови на своя територия, и да уведомят Комисията и останалите държави-членки за резултатите от тези изследвания.

(2)

Проведените през 2009 г. от държавите-членки официални ежегодни изследвания показват, че с посочения организъм са били заразени също растителни видове, спадащи към семейство Палмови, които не са определени като уязвими растения в Решение 2007/365/ЕО. Поради това е необходимо растителните видове, спадащи към семейство Палмови, да бъдат включени в списъка на уязвимите растения от Решение 2007/365/ЕО, за да може предвидените в същото решение спешни мерки да се прилагат и по отношение на посочените видове.

(3)

Проведените от Комисията мисии в държавите-членки, по-конкретно през 2009 г., показват, че резултатите от прилагането на Решение 2007/365/ЕО не са напълно задоволителни по отношение на мерките, които трябва да бъдат взети, в случай че се установи наличие на посочения организъм. Освен констатациите от споменатите мисии Комисията получи допълнителна информация относно методите за борба с посочения организъм, за спирането на разпространението му и за неговото ликвидиране първо през м. януари 2010 г. от експертна група, създадена от Комисията, за да подпомага действията ѝ в тази област, включваща експерти от всички държави-членки, засегнати от посочения организъм, и след това през м. май 2010 г. по повод провеждането в Испания на международна конференция, посветена на посочения организъм. С оглед на резултатите от посочените мисии и получената през 2010 г. информация е необходимо да бъдат направени някои изменения на Решение 2007/365/ЕО.

(4)

Получената през 2009 и 2010 година информация сочи, че рискът от евентуално разпространяване на посочения организъм чрез внос на уязвими растения от трети държави или от области в трети държави, които не са свободни от него, не може да бъде адекватно намален с помощта на подходящи превантивни третирания поради криптичните характеристики на посочения организъм. Тези превантивни третирания не предотвратяват в достатъчна степен разпространението на посочения организъм от уязвими растения, които са заразени, но не показват симптоми. Затова е необходимо внесените от споменатите трети държави или области в тях уязвими растения в ЕС да се намират в обект с пълна физическа защита.

(5)

В случай че посоченият организъм се появи в държава-членка или в част от държава-членка, в която преди това не е било известно наличието му, съответната държава-членка следва незабавно и във всички случаи в рамките на 5 дни да уведоми Комисията и останалите държави-членки. За тази цел следва също да се гарантира, че компетентният официален орган на съответната държава-членка незабавно бива уведомен. В повечето случаи съответната държава-членка следва допълнително да определени демаркирани зони, да изготви план за действие и да го приложи. За се да улесни използването на интегриран подход при ликвидирането на посочения организъм, в плана за действие следва да се посочат всички мерки и основанията за тях, като се опишат ситуацията и конкретните данни и критерии, въз основа на които са подбрани споменатите мерки.

(6)

В някои случаи обаче може да се окаже, че само растения от една и съща пратка са идентифицирани като заразени в област, в която преди това не е било известно наличието на посочения организъм в радиус от 10 km около заразените растения, че заразяването е свързано с пратка, която скоро е транспортирана в споменатата област и че същата пратка вече е била заразена с посочения организъм преди транспортирането. В тези случаи и само ако няма риск от разпространяването на посочения организъм държавите-членки следва да имат възможност да решат да не установяват демаркирана зона и да ограничат официалните мерки до унищожаване на заразения материал, като проведат програма за интензивно наблюдение и проследяване на свързания растителен материал.

(7)

За да предоставят на Комисията и на останалите държави-членки подробна информация относно разпространението на посочения организъм и предприетите официални мерки за спирането на разпространението му и за неговото ликвидиране, съответните държави-членки следва да представят на Комисията официалните ежегодни изследвания, заедно с актуалните планове за действие и където е приложимо, актуални списъци на демаркираните зони, включващи описание и местоположение на тези зони.

(8)

Поради това Решение 2007/365/ЕО следва да бъде съответно изменено.

(9)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния фитосанитарен комитет,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Решение 2007/365/ЕО се изменя, както следва:

1.

В член 1 буква б) се заменя със следното:

„б)

„уязвими растения“ са растенията, различни от плодове и семена, с диаметър на стъблото в основата му над 5 cm, спадащи към: Areca catechu, Arecastrum romanzoffianum (Cham) Becc, Arenga pinnata, Borassus flabellifer, Brahea armata, Butia capitata, Calamus merillii, Caryota maxima, Caryota cumingii, Chamaerops humilis, Cocos nucifera, Corypha gebanga, Corypha elata, Elaeis guineensis, Howea forsteriana, Jubea chilensis, Livistona australis, Livistona decipiens, Metroxylon sagu, Oreodoxa regia, Phoenix canariensis, Phoenix dactylifera, Phoenix theophrasti, Phoenix sylvestris, Sabal umbraculifera, Trachycarpus fortunei и Washingtonia spp.;“

2.

Член 5 се заменя със следното:

„Член 5

Изследвания и уведомяване

1.   Държавите-членки провеждат официални ежегодни изследвания с цел да установят наличието на посочения организъм или доказателства за заразяване, причинено от посочения организъм на растения от семейство Палмови на своя територия.

Без да се засягат разпоредбите на член 16, параграф 2 от Директива 2000/29/ЕО, Комисията и останалите държави-членки се уведомяват за резултатите от посочените изследвания преди 28 февруари всяка година. За държави-членки, в които е установено наличие на посочения организъм, това уведомление се съпровожда от:

а)

актуален текст на плановете за действие, приети в съответствие с член 6, параграф 1;

б)

актуален списък на установените в съответствие с член 6, параграф 1 демаркирани зони, съдържащ актуална информация за тяхното описание и местоположение (включително карти).

2.   Държавите-членки гарантират, че компетентният официален орган на съответната държава-членка незабавно бива уведомен за всяко съмнение или доказано наличие на посочения организъм в област на тяхна територия.

3.   Без да се засягат разпоредбите на член 16, параграф 2 от Директива 2000/29/ЕО, държавите-членки незабавно и във всички случаи в рамките на 5 дни уведомяват писмено Комисията и останалите държави-членки за доказано наличие на посочения организъм в област на тяхна територия, ако наличието на организма не е било известно преди това“.

3.

Член 6 се заменя със следното:

„Член 6

Мерки за ликвидиране, демаркирани зони и планове за действие

1.   Когато резултатите от посочените в член 5, параграф 1 изследвания, посочените в член 5, параграф 2 уведомления или информация от друг източник предоставят доказателства за наличието на посочения организъм на територията на някоя държава-членка, същата държава-членка незабавно:

а)

определя демаркирана зона в съответствие с приложение II, точка 1;

б)

създава и прилага план за действие в посочената демаркирана зона в съответствие с приложение II, точка 3, както и официални мерки в съответствие с приложение II, точка 2.

2.   Когато държавата-членка определи демаркирана зона и създаде план за действие в съответствие с параграф 1, тя уведомява Комисията и останалите държави-членки в срок от един месец от подаването на уведомлението в съответствие с член 5, параграф 3. Уведомлението включва описание на посочената демаркирана зона, карта и посочения план за действие.

3.   Държавите-членки гарантират, че планът за действие и посочените в параграф 1, буква б) технически мерки се прилагат от технически квалифицирани и надлежно оправомощени държавни служители и/или квалифицирани кадри, или оператори, или най-малко — под прекия надзор на компетентните официални органи.

4.   Държавите-членки могат да се отклонят от посоченото в параграф 1, буква а) задължение да определят демаркирана зона, ако посочените в член 5, параграф 1 изследвания, посочените в член 5, параграф 2 уведомления или информация от друг източник предоставят доказателства, че:

а)

само растения от една и съща пратка уязвими растения са идентифицирани като заразени в област в радиус от 10 km около заразените растения, в която преди това не е било известно наличието на посочения организъм;

б)

пратката е била въведена в съответната област преди по-малко от 5 месеца и е била заразена още преди въвеждането ѝ; и

в)

въз основа на строго научни принципи, отчитайки биологичните характеристики на посочения организъм, степента на заразяване, периода от годината и конкретното разпространение на уязвими растения в съответната държава-членка, не е съществувал риск от разпространяване на посочения организъм след въвеждането на заразената пратка в областта.

В тези случаи държавите-членки създават план за действие в съответствие с приложение II, точка 3, но могат да решат да не определят демаркирана зона и да ограничат посочените в приложение II, точка 3 официални мерки до унищожаване да заразения материал, като проведат програма за интензивно наблюдение в зона от най-малко 10 km около огнището на заразата и проследяване на свързания растителен материал.“

4.

Приложенията към Решение 2007/365/ЕО се изменят в съответствие с приложението към настоящото решение.

Член 2

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 17 август 2010 година.

За Комисията

John DALLI

Член на Комисията


(1)  ОВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 139, 31.5.2007 г., стр. 24.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложенията към Решение 2007/365/ЕО се изменят, както следва:

1.

В приложение I, точка 2 буква г) се заменя със следното:

„г)

ако са внесени в съответствие с точка 1, буква в) от настоящото приложение, от момента на въвеждането им в Съюза са били отглеждани в място на производство в държавата-членка за период от най-малко една година преди транспортирането им, по време на който:

i)

уязвимите растения са се намирали в обект с пълна физическа защита срещу въвеждане и/или разпространяване на посочения организъм; и

ii)

не са наблюдавани никакви следи от посочения организъм при официалните проверки, провеждани най-малко веднъж на три месеца.“

2.

В приложение II точка 2 се заменя със следното:

„2.   Официални мерки в демаркираните зони

Посочените в член 6, параграф 1, буква б) официални мерки, които трябва да бъдат предприети в демаркираните зони, включват следното:

а)

подходящи мерки за ликвидиране на посочения организъм, включващи:

i)

унищожаване или когато е целесъобразно, механично санитарно третиране на заразените уязвими растения;

ii)

мерки за предотвратяване разпространението на посочения организъм по време на унищожаването или действията по санитарно третиране чрез прилагане на химическо третиране на зоната в непосредствена близост;

iii)

подходящо третиране на заразените уязвими растения;

iv)

когато е целесъобразно, използване на феромонови уловки в заразените зони;

v)

когато е целесъобразно, смяна на уязвимите растения с неуязвими;

vi)

всяка друга мярка, която би допринесла за ликвидирането на посочения организъм;

б)

мерки за интензивно наблюдение за наличието на посочения организъм чрез подходящи проверки и методи, сред които използване на феромонови уловки в рамките най-малко на заразените зони;

в)

при необходимост, конкретни мерки за справяне с всички особености или усложнения, които логично може да се очаква да възпрепятстват, забавят или попречат на изпълнението на плана, по-специално що се отнася до достъпа и изкореняването на всички уязвими растения, които са заразени или за които има съмнения, че са заразени, независимо от тяхното местоположение, собственост (държавна или частна) или лице/организация, отговорно/а за тях.

3.   Създаване и изпълнение на планове за действие

Посоченият в член 6, параграф 1, буква б) план за действие трябва да съдържа подробно описание на официалните мерки, които съответната държава-членка е предприела или възнамерява да предприеме за ликвидиране на посочения организъм. Планът трябва да включва срок за прилагането на всяка една от тези мерки. Планът трябва да отчита Международния стандарт за фитосанитарни мерки № 9 (1) и трябва да се основава на интегриран подход съобразно принципите, определени в Международния стандарт за фитосанитарни мерки № 14 (2)

В посочените в член 6, параграф 1, буква а) демаркирани зони, за които резултатите от ежегодните изследвания през последните 3 години показват, че не е възможно ликвидирането на посочения организъм в рамките на една допълнителна година, в плана за действие и неговото прилагане следва да се постави акцентът върху спиране на разпространението на посочения организъм в заразената зона и неговото премахване, като в същото време дългосрочна цел остава неговото ликвидиране.

В плана за действие трябва да бъдат взети под внимание най-малко посочените в точка 2 официални мерки. Що се отнася до точка 2, буква а), в плана за действие трябва да бъдат взети под внимание всички изброени там мерки, като се посочат основанията за избраните за прилагане мерки и се опишат ситуацията, научните данни и критериите, въз основа на които са подбрани мерките.


(1)  Указания за програмите за ликвидиране на вредители — Референтен стандарт МСФМ № 9 на Секретариата на международната конвенция по растителна защита, Рим.

(2)  Използване на интегрирани мерки при системен подход към управлението на риска от вредители — Референтен стандарт МСФМ № 14 на Секретариата на международната конвенция по растителна защита, Рим.“


28.8.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 226/46


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 27 август 2010 година

за регламентиране на временната търговия с някои сортове Avena strigosa Schreb., които не са включени в Общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове или в националните каталози на сортовете на държавите-членки

(нотифицирано под номер C(2010) 5835)

(текст от значение за ЕИП)

(2010/468/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 66/402/ЕИО на Съвета от 14 юни 1966 г. относно търговията със семена от зърнени култури (1), и по-специално член 17, параграф 1 от нея,

като има предвид, че:

(1)

В Директива 2009/74/ЕО на Комисията от 26 юни 2009 г. за изменение на директиви 66/401/ЕИО, 66/402/ЕИО, 2002/55/ЕО и 2002/57/ЕО на Съвета по отношение на ботаническите наименования на растенията, научните наименования на други организми, както и за изменение на някои приложения към директиви 66/401/ЕИО, 66/402/ЕИО и 2002/57/ЕО в светлината на развитието на научното и техническото познание (2) видът Avena strigosa Schreb. (наричан по-долу „A. strigosa“) е посочен като самостоятелен вид, подлежащ на включване в списъка на видовете, обхванати от Директива 66/402/ЕИО.

(2)

Доказано е, че A. strigosa е сред културите, които най-ефективно намаляват ерозията на почвата, излугването на азот, и по-специално излугването на нитрати от селскостопански източници, и е важен компонент в смеските от семена, предназначени за фураж. Съгласно информацията, предоставена от органите на 6 държави-членки (Белгия, Франция, Германия, Италия, Испания и Португалия), през последните години в Съюза, и по-специално в тези държави-членки, значително е нараснало търсенето на семена от този вид.

(3)

Преди влизането в сила на Директива 2009/74/ЕО и последващото включване на A. strigosa сред видовете, обхванати от Директива 66/402/ЕИО, предлагането на пазара е осигурявано от националното производство и главно чрез внос на семена от този вид от трети държави в съответствие с приложимото към момента национално законодателство. След включването на A. strigosa в списъка на видовете, обхванати от Директива 66/402/ЕИО, единствено семена от сортовете, регистрирани в Общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове, могат да бъдат търгувани и внасяни.

(4)

От включването на A. strigosa в списъка на видовете, обхванати от Директива 66/402/ЕИО, само два сорта от този вид са регистрирани в Общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове.

(5)

Във връзка с тези обстоятелства възникнаха временни затруднения по отношение на общото предлагане на A. strigosa, които се очаква да продължат. Тези затруднения не могат да бъдат преодолени освен ако държавите-членки не разрешат, за определен период от време и при определяне на съответно максимално количество, търговията със сортове от A. strigosa, които не са включени в Общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове или в националните каталози на сортовете на държавите-членки.

(6)

Поради това на държавите-членки следва да се разреши да позволят временно търговията с тези семена, като това бъде предмет на определени условия и ограничения и без да се засягат по-строгите разпоредби относно наличието на Avena fatua в семена от зърнени култури, които Дания, Естония, Ирландия, Латвия, Литва, Малта, Нидерландия, Финландия, Швеция и Обединеното кралство по отношение на Северна Ирландия могат да прилагат съгласно съответните решения на Комисията.

(7)

От информацията, предоставена от държавите-членки на Комисията, е видно, че за разрешаване на затрудненията с предлагането е необходимо общо количество от 4 970 тона (Белгия — 300 тона, Германия — 200 тона, Испания — 300 тона, Италия — 220 тона, Португалия — 250 тона и Франция — 3 700 тона) за период, който изтича на 31 декември 2010 г. За да се гарантира, че тези семена са достатъчно качествени, те следва да отговарят поне на изискванията, определени в приложение II към Директива 66/402/ЕИО, по отношение на кълняемостта, аналитичната чистота и съдържанието на семена от други растителни видове за категорията сертифицирани семена, 2-ро размножение, на A. strigosa.

(8)

Целесъобразно е една държава-членка да действа с цел да се гарантира, че количеството семена, разрешено за търговия от държавите-членки съгласно настоящото решение, не надвишава общото максимално количество от 4 970 тона, което е необходимо за разрешаване на затрудненията с предлагането. Поради това в съответствие с исканията на 6-те държави-членки Франция следва да действа като единствен координатор. Освен това, за да се гарантира доброто функциониране на системата, определена в настоящото решение, е необходимо координиращата държава-членка, останалите държави-членки и Комисията незабавно да обменят съответната информация относно заявленията и предоставянето на разрешения за търговия.

(9)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по семена и посадъчен материал за земеделие, градинарство и горско стопанство,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

1.   Разрешава се търговията в Съюза със семена от сортовете от A. strigosa, които не са включени в Общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове или в националните каталози на сортовете на държавите-членки, за период, който изтича на 31 декември 2010 г., като тя е предмет на условията, посочени в параграфи 2—5.

2.   Общото количество семена, разрешено за търговия в Съюза съгласно настоящото решение, не надхвърля 4 970 тона.

3.   Семената, посочени в параграф 1, трябва да съответстват на изискванията, определени в приложение II към Директива 66/402/ЕИО, по отношение на кълняемостта, аналитичната чистота и съдържанието на семена от други растителни видове, на които трябва да отговарят семената за категорията сертифицирани семена, 2-ро размножение, на A. strigosa.

4.   Без да се засягат изискванията за етикетиране от Директива 66/402/ЕИО, официалният етикет на семената съдържа текст, че въпросните семена са от категория, която удовлетворява по-малко строги изисквания от тези, определени в посочената директива, както и че тази категория е по-ниска от категорията сертифицирани семена, 2-ро размножение. Цветът на етикета е кафяв.

5.   Търговията със семената, посочени в параграф 1, се разрешава при подаване на заявление в съответствие с член 2.

Член 2

Доставчик на семена, който желае да пусне на пазара семената, посочени в член 1, параграф 1, подава заявление за разрешение до държавата-членка, в която е установен, или до държавата-членка, в която желае да пусне семената на пазара. В заявлението се посочва количеството семена, което доставчикът желае да пусне на пазара.

Съответната държава-членка разрешава на доставчика да пусне на пазара количеството семена, посочено в заявлението, освен ако:

а)

има достатъчно основания за съмнение, че доставчикът е в състояние и възнамерява да пусне на пазара количеството семена, посочено в заявлението; или

б)

като се вземе предвид информацията, предоставена от координиращата държава-членка, посочена в член 3, трета алинея, в резултат на предоставянето на разрешение общото максимално количество семена, посочено в член 1, параграф 2, би било надвишено; или

в)

не са спазени условията по отношение на кълняемостта, аналитичната чистота и съдържанието на семена от други растителни видове, посочени в член 1, параграф 3.

По отношение на буква б), в случай че общото максимално количество позволява разрешаването само на част от количеството, посочено в заявлението, съответната държава-членка може да разреши на доставчика да пусне на пазара споменатото по-малко количество.

Член 3

Държавите-членки взаимно си предоставят административна подкрепа при прилагането на настоящото решение.

През периода, който започва от влизането в сила на настоящото решение, до 31 декември 2010 г. Франция действа както координираща държава-членка с цел да се гарантира, че количеството семена, разрешено от държавите-членки за търговия в Съюза по силата на настоящото решение, не надвишава общото максимално количество семена, посочено в член 1, параграф 2.

Държава-членка, която получи заявление съгласно член 2, незабавно уведомява координиращата държава-членка за количеството, посочено в заявлението. Координиращата държава-членка незабавно уведомява съответната държава-членка дали и до каква степен общото максимално количество семена би било надвишено в резултат на предоставянето на разрешение за търговия във връзка със съответното заявление.

Член 4

Държавите-членки незабавно нотифицират Комисията и останалите държави-членки за количествата, за които са предоставили разрешение за търговия съгласно настоящото решение.

Член 5

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 27 август 2010 година.

За Комисията

John DALLI

Член на Комисията


(1)  ОВ 125, 11.7.1966 г., стр. 2309/66.

(2)  ОВ L 166, 27.6.2009 г., стр. 40.


28.8.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 226/48


РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 19 август 2010 година

относно неизпълнението на изискванията за статистическа отчетност

(ЕЦБ/2010/10)

(2010/469/ЕС)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално член 5.1 и член 34.1 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2533/98 на Съвета от 23 ноември 1998 г. относно събирането на статистическа информация от Европейската централна банка (1), и по-специално член 7 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2532/98 на Съвета от 23 ноември 1998 г. относно правомощията на Европейската централна банка да налага санкции (2), и по-специално член 6, параграф 2 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2157/1999 на Европейската централна банка от 23 септември 1999 г. относно правомощията на Европейската централна банка да налага санкции (ЕЦБ/1999/4) (3),

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕО) № 25/2009 на Европейската централна банка от 19 декември 2008 г. относно баланса на сектор „Парично-финансови институции“ (преработен) (ЕЦБ/2008/32) (4) и Регламент (ЕО) № 63/2002 на Европейската централна банка от 20 декември 2001 г. относно статистиката на лихвените проценти, прилагани от парично-финансовите институции по депозити и кредити на домакинства и нефинансови предприятия (ЕЦБ/2001/18) (5) установяват изискванията на Европейската централна банка (ЕЦБ) за статистическа отчетност, които отчетните единици са задължени да изпълняват.

(2)

Член 7, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 2533/98 предвижда, че ЕЦБ има правомощието да налага санкции на отчетните единици, които не спазват изискванията за статистическа отчетност, посочени в регламенти или решения на ЕЦБ.

(3)

ЕЦБ следва да приеме хармонизиран подход спрямо изчисляването на санкциите за нарушение на изискванията за статистическа отчетност, спрямо процедурата за нарушение или спрямо всяка предходна фаза, за да осигури равнопоставеност на отчетните единици,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Определения

За целите на настоящото решение:

1.

„отчетна единица“ има същото значение, както в член 1 от Регламент (ЕО) № 2533/98;

2.

„парично-финансова институция“ (ПФИ) има същото значение, както в член 1 от Регламент (ЕО) № 25/2009 (ЕЦБ/2008/32);

3.

„нарушение“ и „санкция“ имат същото значение, както в член 1 от Регламент (ЕО) № 2532/98;

4.

„сериозно нарушение“ включва всяко от следните нарушения на изискванията за отчетност от страна на отчетните единици:

а)

системно отчитане на неверни данни;

б)

системно неизпълнение на минималните стандарти за ревизии;

в)

умишлено невярно, забавено или непълно отчитане;

г)

недостатъчна степен на грижа или сътрудничество със съответната НЦБ или ЕЦБ;

5.

„компетентна национална централна банка“ (компетентна НЦБ) е НЦБ на държавата-членка, в чиято юрисдикция е настъпило нарушението;

6.

„краен срок на НЦБ“ означава определената от всяка НЦБ дата за получаване на данни от отчетните единици.

Член 2

Приложно поле

1.   ЕЦБ и НЦБ извършват мониторинг върху изпълнението от отчетните единици на минималните стандарти, които са изискуеми за спазване на техните задължения, както е посочено в приложение IV към Регламент (ЕО) № 25/2009 (ЕЦБ/2008/32) и приложение III към Регламент (ЕО) № 63/2002 (ЕЦБ/2001/18). При неизпълнение ЕЦБ и компетентната НЦБ могат да вземат решение за провеждане на фаза на оценка и/или за започване на процедура за нарушение, както е посочено в член 3, параграфи 1 и 2. Като последица от процедурата за нарушение ЕЦБ може да наложи санкциите съгласно член 7 от Регламент (ЕО) № 2533/98.

2.   По процедурата за нарушение могат да се налагат санкции в случай на неизпълнение на минималните стандарти за предаване (по отношение на сроковете и техническите изисквания за отчетност), точност (по отношение на линейните ограничения и съответствието на данни между отчетните периоди) и концептуално съответствие (по отношение на определенията и класификациите). Санкции се налагат също и в случаите на сериозно нарушение.

Член 3

Фаза на оценка и процедура за нарушение

1.   Преди започването на процедура за нарушение съгласно Регламент (ЕО) № 2532/98 и Регламент (ЕО) № 2157/1999 (ЕЦБ/1999/4):

а)

компетентната НЦБ може, когато е документирала неизпълнение на изискванията за отчетност, да предупреди съответната отчетна единица, като я информира за естеството на документираното неизпълнение, и препоръча предприемането на коригиращи мерки за предотвратяване на повторно неизпълнение;

б)

ЕЦБ или компетентната НЦБ могат да изискват от съответната отчетна единица всякаква информация, която е свързана с неизпълнението по член 2, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2157/1999 (ЕЦБ/1999/4);

в)

на съответната отчетна единица се дава възможност да представи обяснения, ако счита, че неизпълнението се дължи на обстоятелства извън нейния контрол.

2.   ЕЦБ или компетентната НЦБ могат да започнат процедура за нарушение в съответствие с член 3 от Регламент (ЕО) № 2532/98 и член 5 от Регламент (ЕО) № 2157/1999 (ЕЦБ/1999/4). Прилагат се също и следните правила:

а)

в случай на сериозно нарушение се започва процедура за нарушение, без да се провежда фаза на оценка;

б)

без да се засяга буква а), процедура за нарушение се започва след като компетентната НЦБ регистрира повторно неизпълнение, освен ако:

i)

ЕЦБ или компетентната НЦБ намират, че не е необходимо да се започва процедура за нарушение, тъй като един или повече от документираните случаи на неизпълнение са извън контрола на отчетната единица; или

ii)

вероятната глоба не би достигнала минималния праг за налагане на санкция.

3.   Ако ЕЦБ или компетентната НЦБ започнат процедура за нарушение, включваща издаването на писмено уведомление и приемането на обосновано решение от ЕЦБ, процедурата се провежда в съответствие с член 3 от Регламент (ЕО) № 2532/98.

Член 4

Налагане на санкции

1.   Санкциите се изчисляват съгласно процедура от две части. Първо се изчислява базовата сума, която отразява количествени аспекти. След това се вземат предвид обстоятелствата по конкретния случай, както е посочено в член 2, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 2532/98, като те могат да повлияят върху действителния размер на санкцията.

2.   При нарушения, свързани със сроковете, сериозността на нарушението зависи от броя на работните дни по забавянето спрямо крайния срок на НЦБ.

3.   При нарушения, свързани с неточност и/или концептуално съответствие, сериозността на нарушението зависи от големината на грешката. ЕЦБ не взема предвид грешки от закръгляване или незначителни грешки. Освен това, по отношение на концептуалното съответствие, обикновените ревизии, т.е. несистемните ревизии на редове, отчитани в рамките на периода (месец или тримесечие) след първото отчитане, не се считат за случаи на концептуално несъответствие.

4.   Член 7, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 2533/98 установява максималните санкции, които ЕЦБ може да налага на отчетните единици.

5.   Ако нарушение на изискванията за статистическа отчетност води също до нарушение на минималните задължителни резерви, не се налага санкция за нарушението на изискванията за статистическа отчетност.

Член 5

Заключителна разпоредба

Настоящото решение влиза в сила на 1 септември 2010 г. То се прилага от отчетния период през декември 2010 г. за месечните и годишните изисквания за отчетност и от четвъртото тримесечие на 2010 г. за тримесечните изисквания за отчетност.

Съставено във Франкфурт на Майн на 19 август 2010 година.

Председател на ЕЦБ

Jean-Claude TRICHET


(1)  ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 8.

(2)  ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 4.

(3)  ОВ L 264, 12.10.1999 г., стр. 21.

(4)  ОВ L 15, 20.1.2009 г., стр. 14.

(5)  ОВ L 10, 12.1.2002 г., стр. 24.