European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия C


C/2024/880

6.2.2024

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Доклад на Комисията — доклад относно политиката в областтта на конкуренция за 2022 г.

(COM(2023) 184 final)

(C/2024/880)

Докладчик:

Paulo BARROS VALE

Искане за консултация

Европейската комисия, 2.6.2023 г.

Правно основание

Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

3.10.2023 г.

Приемане на пленарнa сесия

25.10.2023 г.

Пленарна сесия №

582

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

161/0/2

1.   Заключения и препоръки

1.1.

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) поздравява Европейската комисия за публикуването на доклада за политиката в областта на конкуренцията за 2022 г., в който се прави цялостен и актуален преглед на дейностите в областта на конкуренцията в Европейския съюз (ЕС). В доклада се посочва непрестанният ангажимент на Комисията за насърчаване на лоялна и ефективна конкуренция в полза на потребителите и предприятията, което показва напредък, отговарящ на една по-амбициозна визия, за която ЕИСК е призовавал в миналото.

1.2.

ЕИСК подчертава необходимостта Комисията чрез различните генерални дирекции, отговарящи за тази сфера, да разшири дейността си в областта на конкуренцията, така че да обхване реалностите, възникнали извън Европейския съюз, по множество начини, които оказват влияние върху лоялната и здравословна конкуренция по отношение на европейските предприятия и спазването на правилата, на които те се подчиняват. Действията на Комисията по отношение на чуждестранните субсидии са първа стъпка, която ЕИСК приветства, но тя трябва да получи продължение, така че да обхване и други планове, които създават еднакви условия на конкуренция, като се имат предвид настоящите неблагоприятни обстоятелства, пред които са изправени европейските предприятия в контекста на други международни реалности, които не са предмет на същите принципи, разпоредби, социални и екологични гаранции и др.

1.3.

През последните три години Комисията въведе временни рамки, за да даде възможност на държавите членки да подкрепят предприятията в контекста на пандемията от коронавирус и войната в Украйна. Въпреки че смекчи икономическите последици, понесени от дружествата в ЕС, това доведе и до изкривяване на конкуренцията и отрицателно въздействие върху търговията между държавите членки. От анализа, направен от самата Комисия в доклада за политиката в областта на конкуренцията за 2022 г. (стр. 4), става ясно, че държавите членки с по-голям фискален капацитет биха могли да предоставят на своите предприятия по-голяма подкрепа в сравнение с държавите членки с ограничени ресурси. Ние смятаме, че предприятията, установени в държави членки с по-голям фискален капацитет, ще имат предимство на вътрешния пазар пред други предприятия от ЕС, намиращи се в други държави членки. Поради това настоятелно призоваваме Комисията да обърне внимание на последиците от временните рамки и да възстанови конкуренцията, като даде възможност за значителни инвестиции на ЕС, особено в екологичния и цифровия преход.

1.4.

ЕИСК препоръчва на Комисията да направи оценка на нарушенията на конкуренцията, възникнали при прилагането на Временната рамка за държавна помощ във връзка с COVID-19, заедно с други европейски фондове. Комисията следва да призове настоятелно държавите членки да коригират допуснатите грешки, прибързаните мерки и неравното третиране, които, макар и да са разбираеми в безпрецедентната извънредна ситуация, могат и следва да бъдат коригирани, за да се възстановят еднаквите условия на третиране— а оттам и конкуренцията — на предприятията, осъществяващи дейност на същия пазар, които са били третирани по неравнопоставен начин. Имаше случаи, при които въз основа на съобщението на Комисията „Изменение на Временната рамка за мерките за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашния взрив от COVID-19“ (1) държавите членки са стартирали търгове, в които са приложили принципа (със съмнителна законност) „пръв пристигнал, пръв обслужен“. Това означава, че някои дружества, които са кандидатствали за участие в търга по-късно, единствено поради факта, че техните проекти са били по-сложни и отнемащи време за разработване, са получили по-малко подкрепа от дружества с проекти, които са били по-прости и по-бързи за разработван, въпреки че всички те са били част от един и същ публичен търг.

1.5.

ЕИСК приветства влизането в сила на Законодателния акт за цифровите пазари, за да станат те по-справедливи посредством справяне с нелоялните практики от страна на пазачите на информационния вход. Това е повратна точка при справянето с цифровите пазари — предизвикателство, на което Комисията трябва да отговори с човешките, физическите, човешките и експертните ресурси, от които се нуждае един такъв иновативен пазар.

1.6.

ЕИСК приветства инвестициите, направени в модернизирането на методите на работа, за които ЕИСК е призовавал в миналото. Една генерална дирекция, по-добре оборудвана с технически и човешки ресурси, по-цифровизирана, дематериализирана и с по-малка регулаторна тежест за страните, дава възможност за по-ефективен отговор на предизвикателствата на постоянно променящия се пазар, който изисква навременни, сигурни и леснодостъпни отговори за участниците. ЕИСК се надява, че с тази инвестиция Комисията ще може да засили действията си с по-проактивни инициативи, проучване и наблюдение на критичните сектори на конкуренцията и да продължи да реагира бързо с реактивни разследвания въз основа на жалби.

1.7.

ЕИСК приветства приемането на насоки относно прилагането на законодателството в областта на конкуренцията по отношение на колективните трудови договори относно условията на труд на самостоятелно заетите лица, от които става ясно, че правилото за конкуренцията не им пречи да участват в колективно договаряне, за да може условията на труд на наетите работници да се изравнят с тези на самостоятелно заетите лица. Тези насоки допринасят за социалните ценности на Европа, на които Комисията следва да обърне внимание, и ЕИСК призовава тази тема да бъде следена отблизо.

1.8.

ЕИСК поздравява Комисията за нейните антитръстови инициативи и за постигнатите през 2022 г. резултати. Стриктното прилагане на правилата в тези области насърчава конкуренцията и защитава потребителите, като същевременно стимулира иновациите в дружествата, които се сблъскват с по-малки пречки при навлизане на пазара.

1.9.

ЕИСК призовава за постоянно наблюдение и мониторинг на различните пазари като част от антитръстовата политика. Всички пазари са предназначени да бъдат отворени и конкурентоспособни в интерес на всички, икономически оператори и потребители, което в инфлационен период като настоящия е важно, за да могат веригите на доставки да функционират правилно. Комисията може и следва да се намесва в този контекст както в операции на европейско равнище, така и за да подкрепя и насочва националните органи за защита на конкуренцията.

1.10.

ЕИСК изтъква, че е важно да се гарантира лоялната конкуренция във всички сектори, особено в тези, които оказват пряко въздействие върху благосъстоянието на потребителите и МСП. Злоупотребите с господстващо положение и нелоялните търговски практики могат да окажат отрицателно въздействие върху хиляди малки предприятия (особено в най-чувствителните сектори, вече набелязани в предходни становища на ЕИСК). МСП трябва да бъдат укрепени, тъй като те са от решаващо значение за местното развитие и благосъстояние, осигуряват работни места, плащат данъци на общностите и укрепват регионите. ЕИСК призовава и за прилагането на финансово ефективни инструменти, като справедливи данъчни правила сред държавите членки. Комисията може и би трябвало да играе по-активна роля по отношение на тези въпроси, както пряко в рамките на своята компетентност, така и косвено чрез взаимодействие с националните органи за защита на конкуренцията.

1.11.

ЕИСК призовава за непрестанен ангажимент за насърчаване на здравословна конкуренция на единния пазар чрез постоянен диалог между различните институции и укрепване на европейската мрежа за конкуренция в сътрудничество, което подобрява функционирането на единния пазар.

1.12.

Данъчната конкуренция, произтичаща от предоставянето на данъчни предимства, предоставени от всяка държава членка, е предизвикателство, на което Комисията не може да отговори поради ограниченията на Договора. ЕИСК призовава Комисията да продължи да полага усилия за предотвратяването на нарушаването на конкуренцията, произтичащо от предоставянето на данъчни предимства, доколкото това е позволено, било чрез прилагането на правилата за държавните помощи, било чрез повишаване на осведомеността или публикуване на насоки относно добрите практики в тази област.

1.13.

ЕИСК призовава Комисията да използва правилата за държавна помощ в подкрепа на екологичния и цифровия преход. Въпреки че държавната помощ може да играе важна роля в този преход, когато временно облекчава своите правила за държавната помощ, ЕС трябва да постига правилния баланс, за да не допуска надпревара за субсидии и да запази еднаквите условия на конкуренция в рамките на единния пазар. Освен това предоставянето на държавна помощ следва да се основава на договарянето на ясни цели, които, ако не бъдат постигнати, биха могли да наложат, въз основа на ясни правила, връщането на тези средства. От друга страна, ЕИСК призовава да не се предоставя държавна помощ на субекти, за които има правни доказателства, че не спазват съществуващите правила в областта на околната среда, независимо дали правят това, докато действат на територията на ЕС или в други региони на света.

2.   Контекст на предварителното проектостановище

2.1.

Всяка година Комисията изготвя доклад за политиката в областта на конкуренцията, в който се посочват основните развития в политиката, както и законодателните инициативи и резултатите, постигнати при действията в областта на конкуренцията.

2.2.

2022 г. беше особено трудна, като в момент, в който можеше да се очаква икономическо възстановяване от пандемията от COVID-19, Европа премина през нова криза. Последиците от войната между Русия и Украйна накараха Комисията да предприеме редица мерки за осигуряване на икономическа и финансова стабилност, гарантиране на сигурността на веригите на доставки и справяне с инфлацията, която достигна много високи равнища.

2.3.

Със затихването на пандемията от COVID-19 Временната рамка за държавна помощ във връзка с COVID-19 беше постепенно преустановена, като Комисията реши да не удължава срока на действие на тази временна рамка след 30 юни 2022 г., с изключение на мерките за подкрепа на инвестициите и платежоспособността на дружествата, които ще продължат до края на декември 2023 г.

2.4.

За да се справи с последиците от войната между Русия и Украйна, Комисията прие Временна рамка за държавна помощ при кризи в подкрепа на дружества, които са силно засегнати от страничните ефекти от този конфликт.

2.5.

В отговор на енергийната криза през май тя прие плана REPowerEU за справяне с високите цени на енергията и намаляване на енергийната зависимост на Европа. През юли с него беше изменена Временната рамка за държавна помощ при кризи, за да се улесни създаването на благоприятни схеми за декарбонизация на промишлеността и преход към енергия от възобновяеми източници. В областта на енергетиката бяха приети специфични за сектора схеми за Дания, Белгия и Финландия поради необходимостта от подпомагане на платежоспособността в енергийния сектор. През декември беше одобрена рекапитализацията на две германски дружества.

2.6.

Последва прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) с цел насърчаване на сближаването, смекчаване на последиците от пандемията и подготовка на Европа за екологичния и цифровия преход. Повечето мерки по Механизма за възстановяване и устойчивост не представляват държавна помощ, а по-голямата част от тях, могат да бъдат прилагани пряко от държавата членка съгласно регламент за групово освобождаване или регламент de minimis.

2.7.

През 2022 г. Комисията продължи да предприема редица законодателни инициативи, за да гарантира, че правилата в областта на конкуренцията са подходящи с олед на новите реалности и на бъдещето. Отбелязва публикуването на Законодателния акт за цифровите пазари, с който се цели цифровият сектор да стане по-справедлив и по-конкурентоспособен за предприятията и потребителите, да се забранят практиките на нелоялна конкуренция и да се определи набор от критерии за идентифициране на контрольорите на входа на пазара, които могат да окажат отрицателно въздействие върху този пазар.

2.8.

Освен това беше публикуван Регламентът относно чуждестранните субсидии, които нарушават функционирането на вътрешния пазар, с който на Комисията се предоставя правомощието да разследва и евентуално да коригира установените нарушения чрез налагане на корективни мерки или приемане на ангажименти за отстраняване на нарушаването на конкуренцията. Задължението за уведомяване при превишаване на определени прагове ще бъде влезе в сила от октомври 2023 г.

2.9.

Комисията актуализира антитръстовите правила и правилата за сливанията, правилата и насоките за държавната помощ, за да ги адаптира към новите предизвикателства, и продължи усилията си за модернизиране на методите на работа на Генерална дирекция „Конкуренция“.

3.   Общи коментари

3.1.

ЕИСК счита, че докладът за политиката в областта на конкуренцията за 2022 г. е изчерпателен и добре структуриран документ, в който се прави ясен преглед на основните постижения, предизвикателства и бъдещи приоритети в областта на политиката в областта на конкуренцията в ЕС.

3.2.

ЕИСК подчертава със задоволство акцента върху стриктното прилагане на правилата на ЕС в областта на конкуренцията и сътрудничеството между Европейската комисия и националните органи за защита на конкуренцията. Това сътрудничество е от ключово значение за осигуряването на последователен и ефективен подход спрямо целия единен пазар.

3.3.

Войната в Украйна оказа силно въздействие върху европейския пазар, покачващите се цени на енергията и проблемите във веригите на доставки. ЕИСК подкрепя приемането на Временната рамка за държавна помощ при кризи с цел преодоляване на смущенията на пазара. Той обаче обръща внимание на възможността това да доведе до нарушаване на конкуренцията и отбелязва, че следва да се въведат структурни мерки за защита на ЕС от такива събития, като по този начин икономиката стане по-устойчива и по-малко зависима от трети страни.

3.4.

ЕС следва да инвестира значително в действия по REPowerEU за намаляване на енергийната зависимост и за намаляване на уязвимостта на икономиката спрямо колебанията на световния енергиен пазар, които оказват силно въздействие върху живота на предприятията и домакинствата.

3.5.

2022 година беше изпълнена с предизвикателства, свързани с инфлацията, като с приемането на Временната рамка за държавна помощ при кризи беше направен опит за смекчаване на нейното въздействие. ЕИСК подчертава значението на здравословната конкуренция в инфлационните периоди. Конкуренцията може да спомогне за овладяване на инфлацията, като окаже натиск за намаляване на маржовете на печалба. Една конкурентоспособна икономика е по-отзивчива към промените.

3.6.

В допълнение към конкуренцията в частния сектор не бива да се забравя насърчаването на конкуренцията в областта на обществените поръчки чрез борба с тайните споразумения в областта на обществените поръчки, които нарушават пазара.

3.7.

ЕИСК приветства постепенното изоставяне на Временната рамка за държавна помощ във връзка с COVID-19, след като извънредната ситуация в областта на общественото здраве се успокои. Той обаче иска да предупреди, че ЕС следва да извлече поуки, по-специално от периода през 2020 г., във връзка със сериозните проблеми във веригата на доставки на медицински продукти и изделия. В рамките на големи съвместни усилия, свързани с хора и финанси, частни и публични, ЕС успя да се сдобие с различни структури, които осигуряват снабдяването с тези продукти и които трябва да бъдат поддържани на равнища, способни да устоят на смущенията във веригата на доставки на азиатските пазари, които преди това бяха основен източник на такива продукти.

3.8.

Приемането през последните три години на временни рамки, които да позволят на държавите членки да подкрепят своите стопански сектори, е — както признава самата Комисия — източник на изкривяване на конкуренцията, чиято степен зависи от капацитета на държавата членка. ЕИСК изразява загриженост относно последиците за конкуренцията и призовава за инициативи за коригиране на ситуациите, които могат да възникнат.

3.9.

В контекста на мерките, свързани с COVID-19, ЕИСК призовава също така да се обърне внимание на нарушенията на конкуренцията, които може да са били причинени от отпускането на държавна помощ и други субсидии, във времена на извънредна ситуация, когато реакцията е трябвало да бъде предоставена своевременно без обичайната тежест, съществуваща в нормални времена, така че неволно допуснатите несправедливости да могат да бъдат отстранени.

3.10.

ЕИСК приветства влизането в сила на Законодателния акт за цифровите пазари и подчертава значението на наличието на предварителен механизъм за налагане на набор от задължения и забрана на практики, които нарушават конкуренцията. Във все по-глобалния и цифров пазар ЕИСК призовава тези практики да бъдат добре съчетани с последващото прилагане на правилата в областта на конкуренцията. Всъщност растежът на онлайн търговията, като например продажбите на пазари, може да насърчи вертикални споразумения, които ограничават конкуренцията.

3.11.

ЕИСК приветства приемането на регламента относно чуждестранните субсидии, които нарушават функционирането на вътрешния пазар, и изразява надежда, че прилагането му от юли 2023 г. ще може да намали рисковете за конкуренция, произтичащи от практики, които предоставят предимство на определени дружества. Това е амбициозен регламент, но дори в този си вид може да изключи от бизнеса предприятия, който получава подкрепа по неоткриваем начин.

3.12.

ЕИСК призовава за мерки и мониторинг, които да са ефективни за възстановяването на лоялна конкуренция във всички сектори като част от антитръстовата политика. Несправедливи предимства могат да възникнат чрез злоупотреби с господстващо положение, нелоялни търговски практики и творчески и международни данъчни стратегии, с които МСП не могат да се справят, тъй като не разполагат с необходимите човешки ресурси и финансови възможности. Същевременно МСП (особено в най-чувствителните сектори, вече набелязани в предходни становища на ЕИСК) трябва да бъдат укрепени, тъй като те играят уникална роля за местното развитие и благосъстояние, като осигуряват работни места, плащат данъци на общностите и укрепват регионите. Тъй като малките и средните предприятия обикновено се затрудняват да се конкурират на такава основа, правилата на ЕС в областта на конкуренцията следва да изискват силни и координирани мерки като подкрепа за регионалното производство и прилагане на финансово ефективни инструменти като справедливи данъчни правила сред държавите членки. В инфлационен период като настоящия това е дори още по-важно. Комисията може и би трябвало спешно да се намеси в този важен контекст по отношение на трансакциите на европейско равнище, чрез предоставяне на подкрепа и насоки на националните органи за защита на конкуренцията.

3.13.

ЕИСК подкрепя предприетите стъпки за улесняване на екологичния и цифровия преход. Комисията следва да подкрепя инвестициите с тази цел, като същевременно следи отблизо ефективността на мерките и функционирането на пазарите, които следва да останат конкурентоспособни в полза на предприятията и домакинствата. Предизвикателствата в областта на климата и опазването на околната среда и енергийният преход изискват регулаторната рамка да бъде приведена в съответствие с тези цели и поради това приветства приемането на специални мерки за ускоряване на този преход в съответствие с правилата на политиката в областта на конкуренцията, при същевременно съхраняване на целостта на единния пазар.

3.14.

ЕИСК подчертава значението на справедливите пазарни условия за социалните предприятия и сектора с нестопанска цел — основни услуги от общ интерес. Социалните и здравните услуги, предоставяни от частни или социални предприятия като част от социалните и здравните системи на държавите членки, се нуждаят от подходящи общи изключения от правилата за държавна помощ.

4.   Конкретни бележки/конкретни препоръки

4.1.

ЕИСК подкрепя приемането на временни кризисни рамки за държавните помощи, но отново призовава за внимателно наблюдение на тези схеми, за да се избегне нарушаване на конкуренцията. ЕИСК препоръчва на Комисията да проучи въздействието на вече завършените временни рамки, за да извлече поуки от тях, които биха могли да подобрят нейните действия по време на бъдеща криза.

4.2.

Комисията стартира редица законодателни инициативи в областта на конкуренцията, включително Законодателния акт за цифровите пазари. ЕИСК обръща внимание на факта, че както Комисията, така и националните органи за защита на конкуренцията следва да разполагат с правомощия за разследване и събиране на доказателства, които зачитат европейското и националното право, за да се намесват в един силно иновативен и постоянно променящ се пазар, с оглед на това да защитават пазара и потребителите.

4.3.

ЕИСК подкрепя приемането на регламент относно нарушаващите пазара чуждестранни субсидии, тъй като всички дружества, извършващи дейност на европейския пазар, следва да спазват едни и същи правила. ЕИСК призовава за непрекъснат диалог и сътрудничество с трети държави, както и за оценка и разработване на други механизми, които биха могли да защитят вътрешния пазар от прикрити субсидии. ЕС може да обмисли създаването на пречки пред участието в обществените поръчки на определени дружества, които могат да бъдат потенциален предлагат нелоялна конкуренция, като наложи спазването на етичните и трудовите правила. Друга пречка може да бъде наложена от въвеждането на санкции за разстояние до мястото на доставка, което спомага за намаляване на въглеродния отпечатък.

4.4.

ЕИСК приветства оповестяването на нови вертикални насоки в подкрепа на предприятията при оценката на съвместимостта на техните споразумения за доставка и разпространение, както и започването на консултация със заинтересованите страни относно проекта за преразглеждане на хоризонталните регламенти относно споразуменията за научноизследователска и развойна дейност. Правилата относно споразуменията за вертикално и хоризонтално сътрудничество следва да се развиват с пазара и да позволяват потенциалните ползи да достигат до потребителите и да допринасят за цифровия и екологичния преход.

4.5.

ЕИСК подкрепя приемането на насоки относно прилагането на законодателството в областта на конкуренцията по отношение на колективните трудови договори относно условията на труд на самостоятелно заетите лица, в които се пояснява, че правилата в областта на конкуренцията не възпрепятстват самостоятелно заетите лица да участват в колективно договаряне с цел приравняване на условията им на труд с тези на наетите работници.

4.6.

ЕИСК счита за уместно предложението за преразглеждане на съобщението относно определението на пазара, което има за цел да актуализира съобщението от 1997 г. Тъй като определението на пазара е инструментът, използван от Комисията за идентифициране и определяне на границите на конкуренцията между предприятията, понятието трябва да бъде актуализирано и адаптирано към пазар, който е претърпял значително развитие. ЕИСК подкрепя включването в определянето на пазара на аспекти, които далеч надхвърлят цената, като например устойчивостта и иновациите, или дори сигурността на веригите на доставки.

4.7.

В областта на сливанията ЕИСК предлага в праговете за уведомяване за концентрации да бъде включен не само оборотът, но и възможността за влошаване на качеството на услугите или безопасността на потребителите.

4.8.

ЕИСК счита, че е важно правилата за държавната помощ да преследват целите за декарбонизация и екологичен и цифров преход. Предизвикателствата в областта на климата и опазването на околната среда и енергийният преход изискват регулаторната рамка да бъде приведена в съответствие с тези цели и поради това приветства приемането на специални мерки за ускоряване на този преход в съответствие с правилата на политиката в областта на конкуренцията, при същевременно съхраняване на целостта на единния пазар.

4.9.

ЕИСК поздравява Комисията за работата ѝ в областта на антитръстовите правила и контрола върху сливанията. Поздравява Комисията за решението на Общия съд, с което се потвърждава решението на Комисията, според което Google е наложил незаконни ограничения на производителите на устройства Android и операторите на мобилни мрежи. Той също така призова Комисията, въпреки неблагоприятните решения по делата Qualcomm и Intel, да продължи с тази цел, като се поучи от допуснатите грешки, с цел по-добра защита на други дела в бъдеще.

Брюксел, 25 октомври 2023 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Oliver RÖPKE


(1)   ОВ C 112 I , 4.4.2020 г., стp. 1.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/880/oj

ISSN 1977-0855 (electronic edition)