European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия C


C/2023/1053

21.11.2023

Публикуване на заявление за регистрация на наименование в лозаро-винарския сектор съгласно член 97, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета

(C/2023/1053)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 98 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от 3 месеца от датата на нейното публикуване.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„Rosalejo“

PDO-ES-02880

Дата на подаване на заявлението: 9 декември 2022 г.

1.   Наименование/наименования

Rosalejo

2.   Вид на географското означение

ЗНП — защитено наименование за произход

3.   Категории лозаро-винарски продукти

1.

Вино

4.   Описание на виното или вината

Червени вина

КРАТКО ТЕКСТОВО ОПИСАНИЕ

Голяма наситеност на цвета, рубиненочервен цвят. Изключително наситени аромати на червени плодове, както и пикантни и препечени аромати от бъчвите. Вината са с добра структура и устойчивост, с балансирана киселинност и свеж и динамичен характер.

*

Стойността на максималното общо алкохолно съдържание в обемни проценти трябва да бъде в границите, посочени в съответното законодателство на ЕС.

Общи аналитични характеристики

Максимално общо алкохолно съдържание (% об.)

 

Минимално действително алкохолно съдържание (% об.)

12,00

Минимална обща киселинност

4,5 g/l, изразена като съдържание на винена киселина

Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l)

16,7

Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l)

150

5.   Винопроизводствени практики

5.1.   Специфични енологични практики

1.   Агротехническа практика

Лозята се засаждат на склонове с изложение север/юг и се прилагат различни зелени практики за управление, като например премахване на странични леторасти или издънки и прореждане на гроздовете.

2.   Специфична енологична практика

Във винарската изба се извършват различни процедури, като охлаждане на гроздето в хладилна камера веднага след пристигането му на място, подбор на гроздовете преди почистване от чепките, отстраняване на зелените части и зеленото грозде след почистване от чепките и алкохолна ферментация с контролирана температура.

Максималният добив е 68 l червено вино на 100 kg грозде.

Алкохолната ферментация трябва да се извършва при контролирана температура.

Минималният период на стареене в дъбови бъчви е 6 месеца.

Виното трябва да престои в бутилката най-малко 1 месец, преди да бъде пуснато на пазара.

5.2.   Максимални добиви

1.   Сорт Syrah

6 000 килограма грозде от хектар

40,80 хектолитра от хектар

2.   Сортове Tempranillo и Garnacha

8 000 килограма грозде от хектар

54,4 хектолитра от хектар

6.   Определен географски район

Определеният район на ЗНП „Rosalejo“ е разположен в общините Anchuras (Ciudad Real) и Sevilleja de la Jara (Toledo). Според системата за идентификация на земеделските парцели в Испания (sistema de información geográfica de parcelas agrícolas, SIGPAC) и поземления регистър засегнатите парцели са следните:

в община Anchuras:

поземлен имот 5, парцели: 319, 333 ;

поземлен имот 7, парцели: 1 до 4, 70, 71, 73, 78, 87, 98, 99, 100, 108, 109, 111, 135 до 138, 140 до 146, 155 до 157, 1077, 1082, 1083, 60001 ;

поземлен имот 9, парцели: 29 до 32, 34, 44, 46, 47, 49, 50, 51, 54 ;

поземлен имот 21, парцели: 181, 238, 244, 245 ;

поземлен имот 22, парцели: 5 до 13, 15 до 62, 79, 81 до 86, 93, 97, 105, 1074 до 1076, 1078 ;

поземлен имот 23: парцел 56.

в община Sevilleja de la Jara:

поземлен имот 13, парцели: 1, 3 ;

поземлен имот 14, парцели: 52 до 55.

Общата му площ е 1 338,70 хектара.

7.   Винен сорт (винени сортове) грозде

Garnacha Tinta

Syrah

Tempranillo

8.   Описание на връзката или връзките

8.1.   Данни за географския район (природни и човешки фактори)

Природни фактори

Почви:

Лозовият масив Rosalejo е разположен в планинската верига Sierra de Sevilleja, която е част от Montes de Toledo.

Montes de Toledo не са били подложени на заледяване през епохата на кватернера, така че склоновете им са по-малко стръмни от други системи на Иберийското плато, като например Централната система. Те се състоят от поредица от планини и падини с изложение от северозапад (СЗ) на югоизток (ЮИ).

Montes de Toledo се характеризират с pedrizas или canchales, образувани от ерозията на кварцита чрез мразовитото изветряне по склона. Те представляват големи натрупвания на остри кварцитни блокове без никаква растителност. Друга характерна особеност на ландшафта са rañas, които представляват каменисти равнини, простиращи се от подножието на планините.

Raña в Rosalejo не е била подложена на ерозия от реките и ледниците, което обуславя наличието на една от най-старите почви (биологична почвена кора) в Европа, тъй като тази почва се е образувала през плиоцена (много сух и студен период) преди 5 милиона години върху силициеви и гранитни скали на повече от 350 милиона години.

Повърхностният ѝ хоризонт е с каменливост 50 %, което ѝ осигурява добър дренаж. В състава на почвата влизат кварцов пясък, силно изветрели шисти и различни по големина камъчета от кварцит с високо съдържание на желязо. Срещат се и полусферични железни пизолити с диаметър над 2 mm. Високата концентрация на желязна руда придава на кварцита оранжев/червеникав оттенък, който придава и червения цвят на повърхностния почвен слой, докато по-дълбокият почвен хоризонт е жълтеникав.

Химичните ѝ свойства са:

киселинност на почвата със стойност на рН под 6, с незначително съдържание на калциев карбонат, активен варовик и много ниско ниво на наситеност в основата;

ниско съдържание на калций, магнезий и калий;

високо съдържание на силиций, желязо, алуминий и манган;

ниско съдържание на микроелементи: барий, рубидий и стронций;

високо съдържание на редкоземни елементи: церий, лантан, торий, итрий и неодим.

Физичните ѝ свойства се основават на глинести текстурни класове и наличие на пизолити, като концентрацията на глина е по-висока на по-голяма дълбочина. На по-голяма дълбочина глините преминават от червеникав към по-жълт оттенък. Тази характеристика се дължи на съдържанието на желязо в тях, което е по-окислено (червеникаво) в по-плитките слоеве и по-жълто (с намалено съдържание на желязо) на по-голяма дълбочина.

Климат:

Rosalejoо е разположен в подножието на Sierra de Sevilleja, в югозападната (ЮЗ) част на тази планинска система. Това е първата преграда от планински тип, с която се сблъскват областите на ниско налягане, навлизащи от Атлантическия океан, след като преминават през Южна Португалия и Естремадура.

Такива фактори като влиянието на Атлантическия океан, надморската височина от 650 м и разположението в подножието на югозападната (ЮЗ) част на Sierra de Sevilleja (чийто най-висок връх — Cumbre Alta, е висок 1 279 м) правят климата по-умерен както през зимата, така и през лятото и водят до значителни температурни амплитуди през деня и нощта. Това оказва влияние върху процесите на отглеждане на лозята и съответно върху характеристиките на произведеното грозде.

Средното количество на валежите в района е 650 l годишно, като те са предимно през есента и пролетта. През летните месеци валежи на практика не се наблюдават, освен ако не се разрази буря. Голямото количество на валежите през есенния и пролетния период се дължи на разположението на Montes de Toledo от северозапад (СЗ) на югоизток (ЮИ), и по-конкретно на планината Sierra de Sevilleja.

Близостта на водохранилището Cijara също оказва влияние върху климата на Rosalejo. То е едно от най-големите водохранилища в Испания както по отношение на вместимостта си (1 505 куб. хектометра), така и по отношение на площта си (6 556 хектара). Този огромен воден обект се намира на 2,9 км от ЗНП „Rosalejo“. Той оказва значително влияние върху температурите, като намалява студа през зимата и горещината през лятото.

Човешки фактори

Лозята се засаждат на склон с изложение север/юг, с най-добрата растителност. За да се получи най-доброто грозде, се използват различни зелени практики за управление, като например отстраняване на леторастите и прореждане на гроздовете

С цел получаване на най-добрите вина работата във винарската изба включва различни процедури, като охлаждане на гроздето в хладилна камера веднага след пристигането му в помещението, подбор на гроздовете преди почистване от чепките, отстраняване на зелените части и зелените зърна след почистване от чепките и алкохолна ферментация с контролирана температура.

8.2.   Данни за качеството или характеристиките на виното, които могат да се отдадат основно или изключително на географската среда

Вината се характеризират с отлична естествена обща киселинност и сравнително ниска стойност на pH. Това се дължи на ниската концентрация на калий и калций в тези вина. Тази киселинност придава на вината свеж и динамичен характер, въпреки че произхождат от сравнително южна географска ширина с топъл климат.

Тази добра киселинност означава, че вината са балансирани при допир с небцето.

Друга характерна черта на нашите вина е добрата наситеност на цвета, и по-специално рубиненочервеният им оттенък, който почти не се променя през годините. Тази характерна особеност се дължи на вече посоченото по-горе явление, а именно добрата киселинност и ниската стойност на pH, които допринасят за бавното стареене на виното с ясно изразено органолептично подобрение.

8.3.   Връзка между характеристиките на географския район и качеството на виното

Поради уникалните характеристики на почвения състав, т.е. киселинни почви, бедни на катиони като калций и калий, естествената обща киселинност на вината е много различна от тази на други вина от същия регион. Тази свежест се усеща ясно при дегустация. Ароматът е с нотки на червени плодове. При допир с небцето не се усеща парене, а точно обратното — свежест, характерна за други, много по-северни географски ширини.

Друга обща характеристика, която можем да отличим, е неговият цвят, който е с голяма наситеност и много по-ярка цветна гама от обичайното. Рубиненочервеният нюанс не намалява с течение на годините. Тази характеристика се дължи на ниската стойност на pH на почвата и съответно на ниската стойност на pH на вината.

Ниската стойност на pH на вината се отразява не само на цвета, но и на потенциала им за стареене. Това може да се забележи във вкуса на вината и в плътното таниново усещане, дори когато са остарели.

Почвите в Rosalejo са много бедни на минерални елементи като калий, калций, натрий и магнезий. Резултатите от анализа на листата от нашето лозе също показват ниска концентрация на тези елементи. Съответно органичните киселини, като например свободната винена киселина, получени от гроздето, не могат да образуват соли с калия под формата на калиев битартрат и калция под формата на неутрален калциев тартрат, в резултат на което се получават вина с доста ниска естествена обща киселинност и рН. Това допринася за бавното стареене на виното и за ясно изразеното му органолептично подобрение.

Вината със ЗНП „Rosalejo“ се характеризират с добра концентрация на полифеноли и танини. Тази характеристика се дължи на ниските добиви от хектар на лозето и на процеса на ръчно събиране на реколтата, студено съхранение и мацерация преди ферментацията.

8.4.   Обосновка на условията за единствен заявител

Характеристиките на определения географски район се различават значително от тези на съседните райони, както се вижда от изследване на Висшето техническо училище за агроинженери към Университета на Кастиля-Ла Манча относно териториалната единица, която би могла да формира потенциално наименование за произход „Rosalejo“.

От това изследване става ясно, че за разлика от почвите в съседните райони, почвите в равнината Rosalejo произхождат от палеозойски материали от почвите на старите релефи raña и rañizo. Този фактор, заедно с преобладаващо плоския релеф и изобилието на глина, създава условия за глеене, които включват окислително-редукционни процеси, влияещи основно върху динамиката на Fe3+ и Fe2+. В изследването се стига до заключението, че определянето на географския район „Rosalejo“ се основава на наличието на плоска или почти плоска териториална равнина, която се заема от raña и rañizo, и че в този район има почви, които са развили редица уникални характеристики. Те включват изразена киселинност, глинеста или песъкливо-глинеста структура, висок катионно-обменен капацитет и наличие на конкреции от железни оксихидроксиди (пизолити), както и други характеристики.

По отношение на вината, въпреки че определеният район е включен в границите на ЗГУ „Castilla“, вината „Rosalejo“ имат значително по-различни характеристики.

ПАРАМЕТЪР

ЗГУ „CASTILLA“

ROSALEJO

Минимално действително алкохолно съдържание

10 % об.

12 % об.

Минимална обща киселинност

4 g/l

4,5 g/l

Минимална наситеност на цвета

---

8 (а.е.)

Мин. IPT

---

50

Максимални добиви (килограма от хектар)

16 000

6 000 до 8 000

Максимални добиви (хектолитра от хектар)

112

40,80 до 54,40

Вина със ЗГУ „Castilla“, които могат да бъдат сухи, полусухи, полусладки или сладки. Всички вина Rosalejo са сухи, с максимално общо съдържание на захари от 3 g/l (глюкоза + фруктоза). Това ги отличава от сухите вина със ЗГУ „Castilla“, които имат максимално общо съдържание на захар 4 g/l (глюкоза + фруктоза). Всички вина Rosalejo са червени и имат висока минимална наситеност на цвета от 8 абсорбционни единици (а.е.) Това ги отличава от вината със ЗГУ „Castilla“, които могат да бъдат бели, розе или червени. За червените вина със ЗГУ „Castilla“ не е определена минимална наситеност на цвета, така че те могат да имат наситеност на цвета под 8 а.е. Освен това вината със ЗГУ „Castilla“ могат да бъдат „перлени“, висококачествени пенливи, десертни или вина от къснозреещи сортове, така че те се различават значително от вината Rosalejo. За вината със ЗГУ „Castilla“ също така не е определена минимална граница на общия полифенолен индекс (IPT), така че те могат да бъдат под границата от 50, определена за вината „Rosalejo“.

Заявлението за ЗНП „Rosalejo“ се подава от един заявител, тъй като условията за дерогацията, установена в член 95 от Регламент (ЕС) № 1308/2013, са изпълнени. Въпросното лице е единственият производител в определения географски район. В описания в раздел 4 определен район има само един лозар (който е и винопроизводител). Няма други лозари или винопроизводители, така че за момента няма възможност други участници да се присъединят към проекта. Все пак в бъдеще и други производители може да използват регистрираното наименование, ако се установят в определения географски район и ако отговарят на условията, определени в продуктовата спецификация.

9.   Съществени допълнителни условия (опаковане, етикетиране, други изисквания)

Правна рамка:

В националното законодателство

Вид допълнително условие:

Опаковане в определения географски район

Описание на условието:

Вината ще се бутилират във винарските изби, разположени в района на производство, тъй като вината преминават през втори етап на стареене в бутилки. През този период протича процес на редукция, който подобрява качеството на вината и придава завършеност на вкуса им. Те са готови за консумация, когато достигнат определените в спецификациите органолептични характеристики за всеки вид вино.

Връзка към продуктовата спецификация

http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/Pliego_de_Condiciones_Rosalejo_20230829.pdf


(1)   ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1053/oj

ISSN 1977-0855 (electronic edition)