ISSN 1977-0855

Официален вестник

на Европейския съюз

C 214I

European flag  

Издание на български език

Информация и известия

Година 63
29 юни 2020 г.


Съдържание

Страница

 

IV   Информация

 

ИНФОРМАЦИЯ ОТ ИНСТИТУЦИИТЕ, ОРГАНИТЕ, СЛУЖБИТЕ И АГЕНЦИИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

 

Съвет

2020/C 214 I/01

Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно въздействието на пандемията от COVID-19 и възстановяването на спортния сектор

1


BG

 


IV Информация

ИНФОРМАЦИЯ ОТ ИНСТИТУЦИИТЕ, ОРГАНИТЕ, СЛУЖБИТЕ И АГЕНЦИИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Съвет

29.6.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

CI 214/1


Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно въздействието на пандемията от COVID-19 и възстановяването на спортния сектор

(2020/C 214 I/01)

СЪВЕТЪТ И ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ НА ПРАВИТЕЛСТВАТА НА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ, ЗАСЕДАВАЩИ В РАМКИТЕ НА СЪВЕТА,

КАТО ПРИПОМНЯТ, ЧЕ:

1.

Избухването на пандемията от COVID-19 оказва огромно въздействие върху общественото здраве, икономическата дейност, заетостта и социалния живот навсякъде по света.

2.

Първият и най-важен приоритет в борбата срещу пандемията от COVID-19 остава спасяването на човешкия живот и опазването на здравето на нашите граждани.

3.

За да се спре разпространението на COVID-19, в държавите членки бяха въведени различни мерки, обусловени от фазата на пандемията и други специфични обстоятелства. В сътрудничество с публичните органи спортният сектор реагира видимо и бързо. Спортният сектор допринесе за предотвратяване на разпространението на вируса в началото на пандемията чрез различни мерки и препоръки към всички съответни заинтересовани страни, включително спортни организации, клубове, спортисти, треньори, спортен персонал и доброволци, както и към зрителите и гражданите.

4.

Същевременно секторът на спорта беше сериозно засегнат от пандемията, включително в икономическо отношение (1). Пандемията от COVID-19 има опустошителни последици на всяко ниво в целия сектор, и особено за спортните организации и клубове, лигите, фитнес центровете, спортистите, треньорите, спортния персонал, доброволците в спортни дейности и свързаната със спорта стопанска дейност (2), включително организаторите на спортни прояви и спортните медии.

5.

Санитарните мерки и препоръките на здравните органи за социално дистанциране носят последици за антидопинговите организации, тъй като възпрепятстват извършването на допинг контрол. Това може да окаже въздействие върху възможностите за защита на почтеността в спорта.

6.

Нарастващата загриженост, свързана с разпространението на вируса в световен мащаб, доведе до официални решения за отмяна или отлагане на спортни събития и състезания навсякъде по света (3). Спортните дейности на всички равнища и нормалното функциониране на спортните организации и клубове са ограничени, нарушени или преустановени.

7.

Ежедневието на гражданите също претърпя промени. Оставането вкъщи и работата от дома, социалното дистанциране и ограничените възможности за редовна физическа активност могат да бъдат много вредни за общото благосъстояние на гражданите. Пълната и частичната изолация показаха, че предлагането на възможности за практикуването на спорт и поддържането на физическа активност при тези безпрецедентни обстоятелства, при същевременно оставане вкъщи или работа от дома, е важно за физическото и психичното здраве. (4)

8.

Може да са необходими допълнителни усилия на местно, национално, регионално и европейско равнище за защита и подкрепа на спортния сектор и за поддържане на приноса на спорта за физическото и психичното здраве на нашите граждани (5) и за развитието на нашето общество в настоящата пандемична ситуация, както и в контекста на стратегиите за излизане и възобновяване след края на пандемията.

ПОДЧЕРТАВАТ, ЧЕ:

9.

По време на здравна криза солидарността и взаимното разбирателство на всички равнища — между гражданите, спортното движение, частния сектор, държавите членки, ЕС и международните институции в различните сектори — са необходими, за да се запазят активни и здрави общности.

10.

Следва да се признае и насърчи ролята на спорта в обществото и неговата сила да допринася за благосъстоянието на гражданите по време на кризата, породена от COVID-19, особено чрез спортните организации и участието на спортистите под различни форми като положителни модели за подражание (6), както и чрез отдадеността на треньорите, които използват иновативни инструменти, платформи и нови и гъвкави методи на обучение.

11.

Поради изискванията за социално дистанциране следва да се обърне специално внимание на възможностите за физическа активност на гражданите, които обикновено участват в контактни и колективни спортове и спортове на закрито. Тъй като в периода на пандемията от COVID-19 вниманието е насочено към практикуването на спорт у дома или самостоятелно, ще бъде важно да се направи оценка, в сътрудничество със спортното движение, на евентуалните последици от кризата за физическата активност на гражданите и практикуването на спорт в спортните клубове, както и за участието на доброволците.

12.

В областта на спорта, в контекста на националните си специфики и поради въздействието на пандемията от COVID-19, държавите — членки на ЕС, предприеха различни мерки, които да подкрепят спортния сектор и да мотивират гражданите да запазят физическа активност.

13.

При тези несигурни и променящи се обстоятелства и изправени пред сходни предизвикателства, държавите — членки на ЕС, признаха значението на сътрудничеството и обмена на информация за положението на национално равнище, включително за мерките, предприети за смекчаване на отрицателните последици от пандемията от COVID-19, възможностите за тренировка на спортистите и за физическа активност на гражданите. Обменът на идеи относно потенциалните стратегии за излизане от кризата и за възобновяване и относно стъпките, които да се предприемат за успешно рестартиране на спортния сектор, са примери за това как съвместната работа може да донесе добавена стойност.

14.

С цел по-нататъшно преодоляване на предизвикателствата в спортния сектор, породени от пандемията от COVID-19, е необходимо широко междусекторно сътрудничество (7). Във връзка с това следва да се насърчава сътрудничеството на всички равнища между всички съответни заинтересовани страни, включително спортното движение.

15.

Дейностите на спортния сектор трябва да бъдат подновени при безопасни и сигурни условия за всички участващи страни. Облекчаването на специфичните мерки, въведени в спортния сектор за спиране на разпространението на COVID-19, следва да става внимателно и постепенно, при оценка на потенциалните рискове, за да се избегне преждевременна отмяна на ограничителните мерки.

16.

Тъй като спортът и физическата активност играят важна роля по време на кризата, породена от COVID-19, и със сигурност ще играят още по-важна роля в обществото след края на пандемията, националните и европейските програми за възстановяване са от значение за бъдещето на спортния сектор.

17.

Като се има предвид способността на спорта да допринася за взаимното разбирателство между европейците и при съблюдаване на епидемичната обстановка в държавите членки, свободното движение и мобилността на нашите спортисти, треньори и привърженици следва да бъдат възстановени по безопасен и, когато е възможно, координиран начин, като същевременно се взема предвид специфичният характер на спорта.

18.

Съответните институции на Съюза, в рамките на своите правомощия, биха могли да допълнят националните усилия за предоставяне на необходимата подкрепа за смекчаване на въздействието на пандемията от COVID-19 върху спортния сектор.

ПРИКАНВАТ ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ:

19.

Да осигурят подходящи насоки, да подкрепят възстановяването и да насърчават по-нататъшното устойчиво развитие на спортния сектор.

20.

Да популяризират възможностите за оказване на подкрепа на спортния сектор чрез наличните и отговарящи на условията програми и фондове на ЕС, включително програмата „Еразъм +“, Европейския корпус за солидарност, фондовете по политиката на сближаване и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

21.

Да проучат възможностите в рамките на съответните хоризонтални мерки и инициативи, включително Инвестиционната инициатива в отговор на коронавируса (CRII), Инвестиционната инициатива в отговор на коронавируса — плюс (CRII+), европейския инструмент за временна подкрепа за смекчаване на рисковете от безработица при извънредно положение (SURE) и Временната рамка за държавната помощ, както и други инициативи на ЕС за възстановяване, в съответствие с националните приоритети и в сътрудничество със съответните органи. Обменът на опит и най-добри практики по отношение на подкрепата за спортния сектор следва да се организира по различни начини, като например дейности за партньорско обучение или срещи на заинтересованите държави членки.

22.

Да насърчават продължаването на редовните програми и инициативи за финансиране в областта на спорта, които вече действат на национално и местно равнище, особено за организациите за масов спорт.

23.

Да насърчават ролята и стойността на спорта и физическата активност от гледна точка на техния принос към физическото и психичното здраве на гражданите, особено в кризисни периоди, като пандемията от COVID-19, и след това.

24.

В сътрудничество със спортното движение да засилват полезното взаимодействие със секторите на икономиката и предприемачеството, иновациите, образованието и младежката работа, за да се предоставят нови възможности на спортистите и на всички граждани за физическа активност, включително чрез използването на цифрови инструменти.

25.

Да насърчават междусекторното сътрудничество и консултациите на всички равнища в области от значение за спорта, включително със спортното движение, със свързания със спорта стопански сектор и други заинтересовани страни, с цел успешно справяне с предизвикателствата пред спортния сектор, породени от пандемията от COVID-19, и укрепване на мястото на спорта в обществото.

26.

Да насърчават приноса на солидарността между спортните федерации, клубове, организации и спортистите за устойчивото възстановяване и по-нататъшното развитие на спортния сектор и да признаят европейския спортен модел (8) като такъв пример, основан на система на солидарност.

27.

Да насърчават ролята на спорта и физическата активност като инструмент за икономическо и социално развитие към по-здрави и активни общности (9). В този контекст да повишават осведомеността за най-добрите практики; да изтъкват пълния потенциал на спорта и физическата активност за териториалното развитие; и да използват по подходящ начин потоците на финансиране, като например фондовете по политиката на сближаване, с цел укрепване на устойчивостта на спортния сектор в бъдеще.

28.

Да продължат редовния обмен на информация, идеи и опит за откриване и прилагане на добри практики и създаване на условия за съвместна работа по стратегиите за излизане от кризата с COVID-19 и за последващо възобновяване, както и за предотвратяване и подготовка за бъдещи кризи, като по този начин се гарантира устойчивото развитие и стабилността на спортния сектор в ЕС.

ПРИКАНВАТ ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ:

29.

Да продължи редовно да споделя информация относно възможностите за гъвкави договорености по отношение на изпълнението на програма „Еразъм +“: Проекти в областта на спорта в контекста на кризата с COVID-19, като се вземат предвид различните национални обстоятелства, и да предоставя възможности в бъдещите годишни програми и покани за представяне на предложения, които да подкрепят възстановяването на спортния сектор.

30.

Да обмисли доколко е възможно и подходящо въвеждането на механизми за по-голяма гъвкавост в бъдещите програми за финансиране в областта на спорта, като по този начин се даде възможност на ЕС да реагира своевременно на последиците от кризата с COVID-19 и на евентуални бъдещи предизвикателства.

31.

Да представя и разпространява допълнителна информация и редовни актуализации на държавите членки относно възможностите за оказване на подкрепа на спортния сектор за смекчаване на последиците от пандемията от COVID-19, включително чрез хоризонтални мерки, като CRII, CRII +, както и други инициативи на ЕС за възстановяване и подходящи механизми за финансиране, и да улеснява обмена на опит във връзка с прилагането механизмите на разположение в сектора на спорта.

32.

Да разпространява информация относно ползите за здравето от физическата активност, по целесъобразност в сътрудничество със съответните органи, като например Световната здравна организация (СЗО), и да насърчава кампании като #BeActive (10), за да мотивира гражданите да останат физически активни.

33.

Да извърши в сътрудничество с държавите членки проучване и анализ на въздействието на кризата с COVID-19 и да предостави констатациите при изготвянето на следващия работен план на ЕС за спорта.

34.

Да подкрепя събирането и анализа на данни и информация за участието в спортни дейности и въздействието на COVID-19, по целесъобразност чрез Евробарометър и Евростат.

35.

Да подкрепя сътрудничеството между спортния сектор и други свързани с него сектори (11), по-специално относно използването на иновативни и цифрови инструменти, за да стане спортът по-устойчив на потенциални бъдещи кризи.

36.

Да започне диалог с държавите членки и спортното движение при бъдещи дейности, свързващи спорта със здравето, в рамките на Европейската седмица на спорта, последващите действия по „Призива от Тарту за здравословен живот“ и други съответни спортни събития и дейности.

37.

Да започне диалог с европейски и международни спортни федерации и с държавите членки за обсъждане на възможностите за безопасно продължаване на големи международни спортни събития.

ПРИКАНВАТ СПОРТНОТО ДВИЖЕНИЕ:

38.

Да следва насоките на СЗО, ECDC (12) и националните здравни власти относно предотвратяването и разпространението на COVID-19 и относно протоколите за възобновяване на спорта.

39.

Да мотивира спортистите и гражданите да практикуват спорт и да запазят физическа активност по безопасен начин при безпрецедентни или изключителни обстоятелства.

40.

Да насърчава гражданите да продължат да подкрепят спортния сектор чрез разглеждане на възможности за запазване на членството си и на билетите за спортни събития, които може да бъдат отложени за по-късна дата.

41.

Да проучи възможни решения за актуализиране на националните спортни календари, като вземе предвид европейския и международния спортен календар.


(1)  Проучване от 2018 г. на икономическото въздействие на спорта чрез сателитни сметки за спорта показва, че на спорта се падат 2,12 % от БВП на ЕС, а 5,67 милиона души имат свързана със спорта заетост (2,72 % от заетостта в ЕС).

(2)  За целите на настоящите заключения „свързана със спорта стопанска дейност“ се отнася до дейности с печалба, свързани със спортни стоки, услуги, събития, хора, съоръжения, места или идеи.

(3)  Например, олимпийските игри в Токио и Европейското първенство по футбол на УЕФА, планирани за 2020 г., са отложени за 2021 г.

(4)  Световна здравна организация, https://www.who.int/news-room/campaigns/connecting-the-world-to-combat-coronavirus/healthyathome/healthyathome---physical-activity

(5)  Препоръка на Съвета относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори (ОВ C 354, 4.12.2013 г., стр. 1).

(6)  Например „Спортисти начело в борбата с COVID-19“ https://www.olympic.org/news/athletes-at-the-forefront-of-the-covid-19-response; „Предай посланието: Да изгоним коронавируса“ https://www.who.int/news-room/detail/23-03-2020-pass-the-message-five-steps-to-kicking-out-coronavirus

(7)  Включително в областта на здравеопазването, заетостта, образованието, младежта, цифровизацията, иновациите, мобилността и транспорта, градоустройството, туризма и околната среда.

(8)  Въпреки че поради многообразието на европейските спортни структури не съществува общо определение за европейски спортен модел, някои основни характеристики го правят разпознаваем. Тези характеристики включват пирамидалната структура, отворената система на повишаване и понижаване, масовия подход и солидарността, ролята в националната идентичност, структурите на принципа на доброволното участие и неговата социална и възпитателна функция.

(9)  Например в рамките на SHARE – SportHub: Съюз за регионално развитие в Европа — инициатива.

(10)  Или при безпрецедентни и извънредни обстоятелства, # BeActiveAtHome.

(11)  Включително образованието, младежта, туризма, икономиката и предприемачеството.

(12)  Европейски център за профилактика и контрол на заболяванията.