ISSN 1977-0855

Официален вестник

на Европейския съюз

C 18

European flag  

Издание на български език

Информация и известия

Година 61
18 януари 2018 г.


Известие №

Съдържание

Страница

 

III   Подготвителни актове

 

СМЕТНА ПАЛАТА

2018/C 18/01

Становище № 5/2017 относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2014 г. относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации

1


BG

 


III Подготвителни актове

СМЕТНА ПАЛАТА

18.1.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 18/1


СТАНОВИЩЕ № 5/2017

относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2014 г. относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации

(2018/C 018/01)

СМЕТНАТА ПАЛАТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 287, параграф 4 и член 322 от него,

като взе предвид предложението на Комисията (1),

като взе предвид искането на Европейския парламент за становище по посоченото по-горе предложение, получено в Сметната палата на 6 октомври 2017 г.,

като взе предвид искането на Съвета за становище, полученото в Сметната палата на 11 октомври 2017 г.,

като има предвид, че:

(1)

Европейските политически партии (ЕПП) и европейските политически фондации (ЕПФ) не са органи, създадени от Съюза по смисъла на член 287, параграф 1 от ДФЕС, и поради това не са обект на извършвания от Сметната палата одит. Въпреки това, поради факта, че те получават финансиране от бюджета на ЕС, Сметната палата има правомощия да извършва одит въз основа на документни проверки и посещения на място в техните офиси съгласно реда и условията, постановени в член 287 от ДФЕС.

(2)

Средствата, които европейските политически партии и фондации получават от източници, различни от бюджета на ЕС, не подлежат автоматично на одит от Сметната палата. Като се има предвид, обаче, взаимодействието между финансирането от ЕС и финансирането от други източници, може да възникне необходимост Сметната палата да разгледа и средствата от други източници при своята одитна дейност.

(3)

В контекста на своя одит на годишните отчети на ЕС Сметната палата е проверила ограничен брой операции, свързани с ЕПП или ЕПФ. През 2014 г. Сметната палата извърши проверка на операция относно отпусната безвъзмездна финансова помощ на една ЕПП. При две операции, разгледани през 2015 г. и 2016 г., Сметната палата провери извършени разходи, заявени от политически групи (2). Тези проверки разкриха слабости в процедурите за възлагане на обществени поръчки, както и недопустими заявления за разходи (3).

(4)

Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2014 г. относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации има за цел да се повиши видимостта, познаването, ефективността, прозрачността и отчетността на европейските политически партии и свързаните с тях политически фондации. Сметната палата приветства подобренията, съдържащи се в проекта за този регламент, и формулира редица въпроси в своето Становище № 1/2013 (4).

(5)

На 15 юни 2017 г. Парламентът приема резолюция (5), с която призовава Комисията да предложи изменение на настоящата правна рамка с цел отстраняване на някои слабости в Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014.

(6)

Сметната палата отбелязва, че Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014 се прилага от 1 януари 2017 г. и че до средата на 2018 г. не се предвижда доклад за неговото прилагане.

ПРИЕ СЛЕДНОТО СТАНОВИЩЕ

ОБЩИ БЕЛЕЖКИ

1.

На 22 октомври 2014 г. Европейският парламент (ЕП) и Съветът приемат Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014, отменящ Регламент (ЕО) № 2004/2003 и установяващ нови правила, наред с другото, за финансирането на ЕПП и ЕПФ. Те се отнасят по-специално до условията за финансиране, предоставянето и разпределението на финансовите средства, даренията и вноските на членовете, финансирането на кампании във връзка с изборите за Европейски парламент, подлежащите на възстановяване разходи, забраната за използване на финансиране от ЕС, отчетите, докладването и одита, усвояването и контрола, санкциите, сътрудничеството между Органа за европейските политически партии и фондации („Органът“), разпоредителя с бюджетни кредити на Европейския парламент и държавите членки, както и до прозрачността. Регламентът започва да се прилага от 1 януари 2017 г.

2.

Сметната палата публикува становище (6) относно предложенията на Комисията от 2012 г. (7). В него тя предлага подобрения във връзка с даренията, заемите и вноските, както и с условията за допустимост, отчетите и задълженията за докладване. Повечето от тези точки са взети предвид и са отразени в окончателния регламент.

3.

След резолюция (8) на ЕП и приноса на службите на ЕП и редица ЕПП, на 13 септември 2017 г. Комисията представя настоящото предложение (9). То включва ограничен брой целеви изменения, чието предназначение според Комисията е „да се отстранят слабостите, да се увеличи прозрачността, да се гарантира подходящо разпределение и изразходване на ограничените ресурси от бюджета на ЕС“ (10).

4.

В предложението са разгледани следните въпроси:

а)

„многопартийното членство“,

б)

промяната на механизма за разпределяне на финансирането на ЕПП и ЕПФ,

в)

намаляването на процента на съфинансиране,

г)

събирането на неправомерно изплатените суми,

д)

прилагането на спазването на критериите за регистрация,

е)

поясняването на връзката между националните партии и ЕПП.

5.

Сметната палата приветства разпоредбите, имащи потенциал за подобряване на правилното финансово управление, управленската отговорност, и прозрачността на разпределените на ЕПП и ЕПФ средства. Тя формулира също така и коментари относно промените, свързани със сроковете за докладване, и предлага приемането на „единен наръчник“. Сметната палата счита, че разпоредбите, свързани с „многопартийното членство“ и с механизма за разпределяне на финансирането от ЕС, се отнасят до политически решения, и не дава коментари по тях.

ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРЕПОРЪКИТЕ ОТ ПРЕДХОДНОТО СТАНОВИЩЕ

6.

В своето Становище № 1/2013 Сметната палата изразява опасения относно пропуските в нормативната рамка, уреждащи даренията, заемите, вноските от членовете и санкциите, като подчертава също необходимостта от засилена управленска отговорност. Повечето от повдигнатите въпроси са уредени с Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014. По-долу са изложени отново някои от въпросите, които не са взети предвид към настоящия момент и които Сметната палата продължава да счита за релевантни.

7.

В настоящия си вид предложението не следва препоръките на Сметната палата за предвиждане на изрични разпоредби за даренията от физически или юридически лица, които предоставят стоки и услуги на институциите на ЕС или на други публични органи, участващи в управлението на средства от ЕС (11). В него също така не са включени никакви правила относно даренията за организации, които пряко или непряко са свързани с ЕПП или ЕПФ (12).

8.

Освен това в проекта за регламент не са включени правила относно заемите и реда и условията за тях (13).

9.

Съществуващият Регламент(ЕС, Евратом) № 1141/2014 въвежда пропорционален подход по отношение на размера на глобите (14) и прилагането на санкциите, когато на ЕП или на Сметната палата не бъде предоставена възможност да упражнят одитните си правомощия (15). Независимо от това, в проектопредложението не е следвана препоръката на Сметната палата (16) да бъде премахнат максималният таван от 10 % от годишния бюджет на ЕПП или ЕПФ, приложим за глобите в случай на количествено измерими нарушения.

НАСТОЯЩО ПРЕДЛОЖЕНИЕ — КОНКРЕТНИ БЕЛЕЖКИ

Съфинансиране

10.

Финансирането от бюджета на ЕС за ЕПП и ЕПФ е под формата на възстановяване на процент от действително извършените подлежащи на възстановяване (17) разходи. Съгласно настоящите правила изплащаният максимален размер не може да надвишава 85 % от тези разходи.

11.

Съгласно обяснителния меморандум на предложението и разясненията, които Сметнатата палата е получила от службите на ЕП, някои ЕПП и ЕПФ срещат затруднения в намирането на финансиране, необходимо за съобразяването с прага за съфинансиране. Това поражда стимули за прибягването до спорни практики, като например вземането на заеми за финансиране на оперативните дейности, в резултат на което външните одитори могат да повдигнат въпроси относно качеството на действащо предприятие; предоставянето на непарични вноски на стойност, която може да се окаже трудна за оценяване. Освен това използването от ЕПП и ЕПФ на заеми може да доведе до риск правилата относно даренията и вноските да бъдат заобиколени чрез получаване на заеми при особено благоприятни условия. За справянето с тези проблеми Комисията предлага прагът за съфинансиране да бъде намален на 10 % за ЕПП и на 5 % за ЕПФ.

12.

Сметната палата е съгласна с предложението на Комисията за намаляване на риска от използването на спорни практики, породени от затрудненията при спазването на прага за съфинансиране. За да се обезсърчат обаче допълнително подобни практики, трябва да бъдат засилени правилата относно даренията и заемите (вж. точки 7 и 8).

Събиране на неправомерно изплатените суми и прилагане на спазването на критериите за регистрация

13.

В предложението се разяснява, че разпоредителят с бюджетни кредити на ЕП може да събира неправомерно изплатени суми и от лица, извършили незаконни действия, които са в ущърб на финансовите интереси на ЕС. То оправомощава също Органа да отпише от регистъра всяка ЕПП или ЕПФ, ако престане да отговаря на критериите за регистрация или ако регистрацията е извършена въз основа на неточна или подвеждаща информация.

14.

Сметната палата е съгласна с предложението на Комисията, тъй като то има потенциал да допринесе за защитата на бюджета на ЕС. В подкрепа на тази цел Сметната палата повтаря препоръката си от своето Становище № 1/2013, с която се предлага премахването на максималния таван за глобите (вж. точка 9).

Поясняване на връзката между националните и европейските партии

15.

С цел засилване на яснотата и прозрачността Комисията предлага да се поясни връзката между националните и европейските политически партии. В предложението се посочва, че всяка европейска политическа партия включва в своето заявление доказателства, че в продължение на 12-месечен период, предхождащ момента на подаване на заявлението, нейната политическа програма и лого, както и информация, са били публикувани на уебсайтовете на членуващите в нея партии. Въпреки че приветства намерението на Комисията за подобряване на прозрачността на връзката между ЕПП и националните партии, Сметната палата счита, че на практика ще се окаже трудно да се следи за това изискване и да се получава уместно доказателство относно „продължителното публикуване“.

График на предложението

16.

Настоящите правила започнаха да се прилагат на 1 януари 2017 г. Следователно настоящата покана за финансови вноски (18) е първата съгласно новото законодателство. Според Комисията предложението има за цел да се отстранят слабостите, установени съгласно предходните правила, които не са били отчетени при изготвянето на Регламент(ЕС, Евратом) № 1141/2014. Все още обаче се изисква по-подробно преразглеждане, тъй като поставените за обсъждане въпроси не са единствените, повдигнати от отделните заинтересовани лица.

17.

Сметната палата приветства отстраняването на всички потенциални недостатъци на действащото законодателство, но предлага по принцип да бъде избягвана практиката на преразглеждане на законодателството скоро след влизането му в сила и на повдигане на ограничен брой въпроси.

Единен наръчник

18.

Понастоящем Финансовият регламент относно общия бюджет на ЕС съдържа правила за вноските за ЕПП (19). В някои от членовете се уреждат въпроси, които са залегнали и в Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014 (20). За да се избегнат припокривания и да се опрости законодателната рамка, Сметната палата счита, че всички разпоредби относно ЕПП и ЕПФ биха могли да се групират в единен наръчник.

Настоящото становище беше прието от Сметната палата в Люксембург на заседанието ѝ от 14 декември 2017 г.

За Сметната палата

Klaus-Heiner LEHNE

Председател


(1)  Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2014 г. относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации (COM(2017) 481 окончателен от 13 септември 2017 г.).

(2)  Политическите групи в Европейския парламент не са обхванати от настоящото предложение. Одитните механизми (назначаването на независим външен одитор) и приложимата за тях процедура по освобождаване от отговорност са подобни на тези за ЕПП и ЕПФ.

(3)  Вж. Годишен доклад за 2016 г., точка 10.15, Годишен доклад за 2015 г., точка 9.11, и Годишен доклад за 2014 г., точка 9.11 и каре 9.1.

(4)  ОВ C 67, 7.3.2013 г., стр. 1, Становище № 1/2013 относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации и относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 по отношение на финансирането на европейските политически партии.

(5)  Резолюция на Европейския парламент от 15 юни 2017 г. относно финансирането на политическите партии и политическите фондации на европейско равнище (2017/2733(RSP).

(6)  Становище № 1/2013 относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации и относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 по отношение на финансирането на европейските политически партии.

(7)  Предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации (COM(2012) 499 окончателен от 12 септември 2012 г.); и предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 по отношение на финансирането на европейските политически партии (COM(2012) 712 окончателен от 29 ноември 2012 г.).

(8)  Резолюция на Европейския парламент от 15 юни 2017 г. относно финансирането на политическите партии и политическите фондации на европейско равнище (2017/2733(RSP).

(9)  COM(2017) 481.

(10)  Вж. обяснителния меморандум, стр. 4.

(11)  Вж. Становище № 1/2013, точка 5.

(12)  Вж. Становище № 1/2013, точка 6.

(13)  Вж. Становище № 1/2013, точка 10.

(14)  Вж. Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014, член 27, параграф 4.

(15)  Вж. Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014, член 27, параграф 2, буква а), подточка iv).

(16)  Вж. Становище № 1/2013, точка 11.

(17)  За да се считат за подлежащи на възстановяване от Съюза, разходите трябва да отговарят на условията по член II.18 от Решение на Бюрото на Европейския парламент от 12 юни 2017 г. за определяне на процедурите по прилагане на Регламент (ЕС, Евратом) № 1141/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно статута и финансирането на европейските политически партии и на европейските политически фондации (ОВ C 205, 29.6.2017 г., стр. 2).

(18)  Покана за вноски IX-2018/01 — Финансиране на европейските политически партии (2017/C 206/13).

(19)  Част две —Дял VIII — Вноски за европейските политически партии.

(20)  Като въпроси относно съфинансирането, докладването и одита.