ISSN 1977-0855

doi:10.3000/19770855.CA2013.075.bul

Официален вестник

на Европейския съюз

C 75A

European flag  

Издание на български език

Информация и известия

Година 56
14 март 2013 г.


Известие №

Съдържание

Страница

 

V   Становища

 

АДМИНИСТРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ

 

Европейска служба за подбор на персонал (EPSO)

2013/C 075A/01

Обявление за конкурс на общо основание — EPSO/AD/249/13

1

ПРЕГЛЕД НА БРОЕВЕТЕ НА ОВ СЕРИЯ С А КОНКУРСИ

По-долу е даден списък на броевете от серия С А, публикувани през настоящата година.

Освен ако не е посочено друго, броевете на ОВ са публикувани във всички езикови варианти.

5

 

27

(RO)

29

 

33

 

34

 

36

(DA)

41

(BG)

43

(EN)

49

(ET)

50

(HU)

51

(SL)

54

(DE/EN/FR)

58

(EN/GA)

75

 

BG

 


V Становища

АДМИНИСТРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ

Европейска служба за подбор на персонал (EPSO)

14.3.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

CA 75/1


ОБЯВЛЕНИЕ ЗА КОНКУРС НА ОБЩО ОСНОВАНИЕ

EPSO/AD/249/13

(2013/C 75 A/01)

Европейската служба за подбор на персонал (EPSO) организира конкурс на общо основание по квалификации и с изпити с цел да бъде съставен списък за бъдещи назначения на администратори (1).

АДМИНИСТРАТОРИ (AD 7)

в следните области:

1.

МАКРОИКОНОМИКА

2.

ФИНАНСОВА ИКОНОМИКА

Този конкурс има за цел съставянето на списъци на издържалите конкурса, от които да се набират служители за попълване на свободни работни места в институциите на Европейския съюз.

Преди да кандидатствате, прочетете внимателно Наръчника относно конкурсите на общо основание, публикуван в Официален вестник C 270 A от 7 септември 2012 г., както и на уебсайта на EPSO.

Наръчникът, който представлява неразделна част от обявлението за конкурса, ще ви помогне да разберете правилата относно процедурите и реда и условията за кандидатстване.

СЪДЪРЖАНИЕ

I.

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

II.

ЕСТЕСТВО НА СЛУЖЕБНИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ

III.

УСЛОВИЯ ЗА ДОПУСКАНЕ

IV.

ТЕСТОВЕ ЗА ДОСТЪП

V.

ДОПУСКАНЕ ДО КОНКУРСА И ПОДБОР ПО КВАЛИФИКАЦИИ

VI.

ЦЕНТЪР ЗА ОЦЕНЯВАНЕ

VII.

СПИСЪЦИ НА ИЗДЪРЖАЛИТЕ КОНКУРСА

VIII.

КАК ДА КАНДИДАТСТВАТЕ?

ПРИЛОЖЕНИЯ

I.   ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

1.

Брой на издържалите конкурса

Област 1 = 37

Област 2 = 27

2.

Забележки

Този конкурс се състои от две области. Можете да се регистрирате само за една от тези области.

Изборът между двете области се прави в момента на електронната регистрация и не може да бъде променян, след като сте потвърдили и валидирали своя формуляр за кандидатстване по електронен път.

II.   ЕСТЕСТВО НА СЛУЖЕБНИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ

Отделните профили са описани в приложението.

III.   УСЛОВИЯ ЗА ДОПУСКАНЕ

Към датата, на която изтича крайният срок за електронна регистрация, трябва да отговаряте на следните общи и специални условия:

1.

Общи условия

а)

Да сте гражданин на една от държавите-членки на Европейския съюз.

б)

Да се ползвате с пълния обем граждански права.

в)

Да сте изпълнили задълженията, наложени от законите по отношение на военната служба.

г)

Да представите подходящи доказателства, свидетелстващи за годността ви да изпълнявате служебните си задължения.

2.

Специални условия

2.1

Квалификации и дипломи

вж. точка 2 от приложенията

2.2

Професионален опит

вж. точка 3 от приложенията

2.3

Езикови познания (2)

 

Език 1

Основен език

задълбочено владеене на един от 23-те официални езика на Европейския съюз

и

 

език 2

Втори език (задължително различен от език 1)

задоволително владеене на английски, немски или френски език

Съгласно решението на Съда на Европейския съюз (голям състав) по делоC-566/10 P, Италианската република/Комисията институциите на Съюза са задължени в рамките на настоящия конкурс да обосноват защо изборът на втория език е ограничен до определен брой официални езици на Съюза.

По тази причина кандидатите се уведомяват, че вторите езици, посочени за целите на настоящия конкурс, са определени в интерес на службата, тъй като от новопостъпилите служители се изисква незабавно да бъдат оперативни и да бъдат в състояние да общуват ефикасно във всекидневната си работа. В противен случай има опасност ефективното функциониране на институциите да бъде сериозно нарушено.

Имайки предвид дългогодишната практика на институциите на Съюза относно езиците за вътрешна комуникация и нуждите на службите за целите на външната комуникация и обработването на досиетата, английският, френският и немският език продължават да бъдат най-използваните езици. Освен това английският, френският и немският език са най-избираните втори езици от кандидатите на конкурсите, когато има възможност за избор. Това потвърждава нивото на образование и професионалните компетенции, които могат реално да се очакват от кандидатите за работа в институциите на Съюза, а именно владеенето на поне един от тези езици. Следователно при установяването на баланс между интереса на службата и нуждите и способностите на кандидатите и предвид конкретната област на настоящия конкурс е обосновано да се организират изпити на тези три езика, за да се гарантира, че независимо от първия си официален език всички кандидати владеят поне един от тези три официални езика на нивото на работен език. Също така, с цел равно третиране всеки кандидат, дори първият му официален език да е един от тези три езика, е задължен да държи този изпит на своя втори език, който трябва да избере измежду тези три езика. По този начин оценяването на специфичните компетенции дава възможност на институциите на Съюза да оценят способността на кандидатите да бъдат незабавно оперативни, като бъдат поставени в среда, сходна с тази, в която ще работят. Посоченото по-горе не засяга бъдещото изучаване на трети работен език съгласно член 45, параграф 2 от Правилника за длъжностните лица.

IV.   ТЕСТОВЕ ЗА ДОСТЪП

Тестовете за достъп на компютър се организират само ако броят на регистриралите се кандидати надвишава определен праг. Прагът се определя от директора на EPSO в качеството му на орган по назначаването, след като приключи регистрирането на кандидатурите. Този праг може да бъде различен за всяка област и ще бъдете уведомен за него посредством своя EPSO профил.

Конкурсната комисия определя степента на трудност на тестовете и одобрява съдържанието им въз основа на направените от EPSO предложения.

1.

Покана

Ще бъдете поканен на тестовете, ако сте валидирали навреме своята кандидатура (вж. раздел VIII).

Внимание:

1.

с валидирането на кандидатурата си вие заявявате, че отговаряте на общите и специалните условия, определени в раздел III;

2.

за да се явите на тестовете, трябва да резервирате дата; тази резервация трябва задължително да бъде направена в срока, който ще ви бъде съобщен посредством вашия EPSO профил.

2.

Естество и оценяване на тестовете

Серия тестове, които се базират на въпроси с избор от няколко отговора, целящи да оценят общите ви способности и компетенции по отношение на:

Тест а)

словесно-логическо мислене

оценяване: от 0 до 20 точки

необходим минимум: 10 точки

Тест б)

математико-логическо мислене

оценяване: от 0 до 10 точки

Тест в)

абстрактно мислене

оценяване: от 0 до 10 точки

 

Необходимият минимум е 10 точки общо от тестове б) и в).

3.

Език на тестовете

Език 1

V.   ДОПУСКАНЕ ДО КОНКУРСА И ПОДБОР ПО КВАЛИФИКАЦИИ

1.   Процедура

На първо време, въз основа на информацията, която сте посочили във формуляра за кандидатстване, се преценява дали изпълнявате общите и специалните условия и се извършва подборът по квалификации.

а)

Вашите отговори на въпросите, свързани с общите и специалните условия, ще бъдат разгледани, за да се определи дали може да бъдете включен в списъка на кандидатите, които отговарят на всички условия за допускане до конкурса.

Когато предварително са организирани тестове за достъп, прегледът на общите и специалните условия се извършва, като получените на тестовете за достъп точки се подреждат по низходящ ред за област, докато бъде достигнат определеният от органа по назначаването брой кандидати, които:

са получили едновременно изисквания минимум и най-добрите резултати на тестовете за достъп и

отговарят на условията за допускане до конкурса.

Ако за последното място има няколко кандидати с еднакъв резултат, всички тези кандидати ще бъдат взети под внимание за етапа на подбор по квалификации. Електронните формуляри за кандидатстване на кандидатите, чиито резултати са под този праг, няма да бъдат разгледани.

б)

След това конкурсната комисия пристъпва към подбор по квалификации на кандидатите, които отговарят на условията за допускане до конкурса, за да определи кандидатите, които притежават най-подходящите квалификации (по-специално дипломи и професионален опит) с оглед на естеството на служебните задължения и критериите за подбор, описани в настоящото обявление за конкурс. Този подбор се извършва единствено въз основа на информацията, която сте посочили в графа „допълнителни квалификации“ (évaluateur de talent/talent screener/Talentfilter), и протича на два етапа:

първият подбор по квалификации се извършва единствено въз основа на отбелязаните отговори в графа „допълнителни квалификации“ (évaluateur de talent/talent screener/Talentfilter) във формуляра за кандидатстване и коефициента на тежест на всеки от тези въпроси. В зависимост от важността, която се придава на всеки критерий, посочен в точка 4 от приложенията, конкурсната комисия определя коефициентите на тежест (от 1 до 3), преди да пристъпи към разглеждане на кандидатурите. След това електронните формуляри за кандидатстване на кандидатите, които са получили най-много точки, подлежат на втори подбор;

броят на разгледаните при втория подбор досиета за всяка от областите съответства приблизително на 9 пъти броя на издържалите конкурса, определен в настоящото обявление за конкурс. Конкурсната комисия разглежда отговорите на кандидатите и дава за всеки отговор оценка от 0 до 4. Общата оценка е сборът на тези оценки, умножени по коефициента на тежест за всеки въпрос.

След това конкурсната комисия класира кандидатите в зависимост от тези общи оценки. Броят на кандидатите, поканени да положат изпити по модела „Център за оценяване“ (3), съответства за всяка от областите на най-много 3 пъти броя на издържалите конкурса. Този брой се публикува на интернет страницата на EPSO (http://blogs.ec.europa.eu/eu-careers.info/).

2.   Проверка на предоставената от кандидатите информация

След приключване на изпитите по модела „Център за оценяване“ и предвид резултатите от тях EPSO проверява предоставената от кандидатите информация в електронния формуляр за кандидатстване с оглед на изпълнението на общите условия, а конкурсната комисия — с оглед на изпълнението на специалните условия, като за тази цел се основават на удостоверителните документи, представени от кандидатите. При проверката на квалификациите удостоверителните документи се вземат предвид единствено за да бъдат потвърдени данните, които вече са посочени в графа „допълнителни квалификации“ (évaluateur de talent/talent screener/Talentfilter). Ако при тази проверка бъде установено, че предоставената информация (4) не се потвърждава от съответните удостоверителни документи, кандидатът се изключва от конкурса.

Проверката се извършва по низходящ ред на получените резултати и обхваща кандидатите, които са получили изисквания минимум и най-добрите резултати на елементи г), д), е) и ж) общо от изпитите по модела „Център за оценяване“. Тези кандидати трябва също така да са получили необходимия минимум от тестовете за оценяване на способностите а), б) и в). Проверката се извършва, докато бъде достигнат броят на кандидатите, които могат да бъдат вписани в списъка на издържалите конкурса и които в действителност отговарят на всички условия за допускане. Удостоверителните документи на кандидатите под този праг няма да бъдат разгледани.

VI.   ЦЕНТЪР ЗА ОЦЕНЯВАНЕ

1.

Покана за участие в изпитите по модела „Център за оценяване“

Ако сте сред кандидатите, които (5)

според предоставената от тях информация при електронната регистрация отговарят на общите и специалните условия за допускане от раздел III

и

са получили един от най-добрите резултати при подбора по квалификации,

ще бъдете поканен да участвате в изпитите по модела „Център за оценяване“ (6), които се провеждат обикновено в Брюксел в продължение на един или два дни.

2.

Център за оценяване

Ще бъдат извършени три вида оценяване:

оценяване на способностите за логическо мислене, ако тези способности вече не са били оценени при тестове за достъп, организирани преди това: тестове а), б) и в)

специфични компетенции: елемент г)

общи компетенции: елементи д), е) и ж)

вашите умения в областта на логическото мислене с помощта на следните тестове (7):

а)

тест за словесно-логическо мислене

б)

тест за математико-логическо мислене

в)

тест за абстрактно мислене

оценяване на вашите специфични компетенции в съответната област чрез следния елемент (7):

г)

структурирано интервю относно компетенциите в областта въз основа на отговорите, предоставени в графа допълнителни квалификации “ (é valuateur de talent/talent screener/Talentfilter) във формуляра за кандидатстване

оценяване на вашите общи компетенции  (8) посредством следните елементи (7):

д)

работа по казус

е)

упражнение в група

ж)

структурирано интервю относно общите компетенции

Всяка от общите компетенции ще бъде проверена по следния модел:

 

Работа по казус

Упражнение в група

Структурирано интервю

Анализ и разрешаване на проблеми

x

x

 

Комуникация

x

 

x

Постигане на качество и резултати

x

 

x

Учене и развитие

 

x

x

Определяне на приоритети и организиране

x

x

 

Издръжливост

 

x

x

Работа с други хора

 

x

x

Лидерство

 

x

x

3.

Езици на изпитите по модела „Център за оценяване“

Език 1 за тестове а), б) и в)

Език 2 за елементи г), д), е) и ж)

4.

Оценяване и коефициент на тежест

Способности в областта на логическото мислене

а)

словесно-логическо мислене: от 0 до 20 точки

необходим минимум: 10 точки

б)

математико-логическо мислене: от 0 до 10 точки

в)

абстрактно мислене: от 0 до 10 точки

необходим минимум общо за тестове б) и в): 10 точки

Тестове а), б) и в) са елиминаторни, но точките от тях не се добавят към точките от останалите изпити по модела „Център за оценяване“.

Специфични компетенции (елемент г)

от 0 до 100 точки

необходим минимум: 50 точки

коефициент на тежест: 55 % от общата оценка

Общи компетенции (елементи д), е) и ж)

от 0 до 80 точки общо за общите компетенции (по 10 точки за всяка компетенция)

необходим минимум:

 

3 точки за всяка компетенция

и

 

40 точки за всичките 8 общи компетенции

коефициент на тежест: 45 % от общата оценка

VII.   СПИСЪЦИ НА ИЗДЪРЖАЛИТЕ КОНКУРСА

1.

Включване в списъка на издържалите конкурса

Конкурсната комисия вписва името ви в списъка на издържалите конкурса,

ако сте сред кандидатите (9), получили необходимия минимум на всички тестове и елементи от а) до ж) и една от най-високите общи оценки на елементи г), д), е) и ж) от „Центъра за оценяване“ (вж. броя на успешните кандидати, раздел I, точка 1)

и ако според удостоверителните документи отговаряте на всички условия за допускане.

2.

Класиране

Списъците се съставят по област и по азбучен ред.

VIII.   КАК ДА КАНДИДАТСТВАТЕ?

1.

Електронна регистрация

Трябва да се регистрирате по електронен път, като следвате процедурата, описана на уебсайта на EPSO, и по-специално в наръчника за регистрация.

Краен срок (включително за валидиране): 16 април 2013 г. в 12 ч. (на обяд), брюкселско време

2.

Досие за кандидатстване

Ако сте сред кандидатите, допуснати до изпитите по модела „Център за оценяване“, трябва да донесете (10) вашето пълно досие за кандидатстване (подписаният електронен формуляр за кандидатстване и удостоверителните документи) в деня на изпитите по модела „Център за оценяване“.

Условия: вж. точка 6.1 от Наръчника относно конкурсите на общо основание.


(1)  Всяко позоваване на лице от мъжки пол в настоящото обявление се отнася и за лице от женски пол.

(2)  Вж. Общата европейска референтна рамка за езиците (CECR) — изисквано минимално ниво: език 1 = C1/език 2 = B2.

(http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads/CEF/LanguageSelfAssessmentGrid.csp)

(3)  Кандидатите, които не са допуснати до изпитите по модела „Център за оценяване“, ще получат резултатите от своята оценка, както и коефициента на тежест, определен от конкурсната комисия за всеки въпрос.

(4)  Тази информация ще бъде проверена въз основа на удостоверителните документи преди изготвяне на списъка на издържалите конкурса (вж. раздел VII, точка 1 и раздел VIII, точка 2).

(5)  Ако за последното място има няколко кандидати с еднакъв резултат, всички тези кандидати ще бъдат поканени на изпитите по модела „Център за оценяване“.

(6)  По причини от организационен характер тестовете за словесно-логическо мислене и работата по казус (елемент д) могат да се проведат в изпитни центрове, намиращи се в държавите членки, независимо от другите изпити по модела „Център за оценяване“.

(7)  Съдържанието се утвърждава от конкурсната комисия.

(8)  Определението на тези компетенции се съдържа в точка 1.2 от Наръчника относно конкурсите на общо основание.

(9)  Ако за последното място има няколко кандидати с еднакъв резултат, всички тези кандидати ще бъдат вписани в списъка на издържалите конкурса.

(10)  Датата, на която ще се проведат изпитите по модела „Център за оценяване“, ще ви бъде съобщена своевременно чрез вашия EPSO профил.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ОБЛАСТ 1 — МАКРОИКОНОМИКА

1.   Естество на служебните задължения

Настоящият конкурс на общо основание се провежда с цел да бъдат наети на работа администратори (AD 7) в областта на макроикономиката, като акцентът се поставя върху многостранния надзор и надзора на държавите и върху анализа и изготвянето на политики.

Основните задачи включват:

упражняване на надзор върху развитията в сферата на макроикономиката и политиките на държавите членки, на държавите от еврозоната и на Европейския съюз;

изготвяне и осъществяване на макроикономически програми за адаптиране;

изготвяне на емпиричен анализ и/или на симулация, с които да бъдат обосновани формулировката и оценката на икономическите политики, включително в области като публичните финанси, структурните реформи и финансовите институции и пазари;

изготвяне на аналитични рамки и средства за анализ на развитията в областта на икономиката и на резултатите от водените политики;

подготвяне на икономическите прогнози на Европейската комисия;

установяване на контакти с международни икономически и финансови институции, публични органи и други заинтересовани страни, които участват в изпълнението на програми за икономически надзор и икономическо адаптиране;

в контекста на описаните по-горе задачи, изготвяне на аналитични, стратегически и правни документи за вътрешно ползване и за публикуване.

2.   Дипломи

Образователна степен, която съответства на пълен цикъл университетско обучение по икономика с продължителност четири или повече години, удостоверено с диплома.

ИЛИ

Образователна степен, която съответства на пълен цикъл университетско обучение по икономика с продължителност най-малко три години, удостоверено с диплома, и професионален опит от поне една година, който е пряко свързан с естеството на служебните задължения, описано в точка 1.

Бележка: Професионалният опит с продължителност поне една година е неразделна част от дипломата и не се взема предвид при изчисляването на броя години професионален опит, изискван по-долу.

3.   Професионален опит

Най-малко 6 години професионален опит в областта на макроикономиката.

Този професионален опит се счита за действителен само ако е придобит след получаване на дипломата, даваща достъп до конкурса.

4.   Критерии за подбор

В контекста на подбора по квалификации конкурсната комисия ще вземе предвид следните критерии:

1.

Научна степен (различна от докторска) или удостоверение освен тези, които са необходими за достъп до конкурса (както е описано в точка 2 по-горе), в една от следните области: икономика, количествен анализ, финанси и приложна макроикономика.

2.

Докторска степен в една от следните области: икономика, количествен анализ, финанси и приложна макроикономика.

3.

Най-малко две години професионален опит в международни икономически и/или финансови институции.

4.

Най-малко две години професионален опит в национална публична администрация, която отговаря за изготвянето и изпълнението на икономическата, фискалната или паричната политика.

5.

Най-малко две години професионален опит в академични структури, структури, занимаващи се с разработването на политики, и научноизследователски структури (специализирани в областта на икономиката или икономическата политика).

6.

Публикации в специализирани икономически издания в областта на количествения анализ и моделирането.

7.

Публикации в специализирани икономически издания в областта на макроикономиката.

8.

Опит в изготвянето на технически и нетехнически доклади за макроикономическите тенденции, макроикономическия надзор и макроикономическите прогнози.

9.

Опит в изготвянето на технически и нетехнически доклади за икономическия ефект от структурните реформи и политики върху повишаването на конкурентоспособността.

10.

Опит в изготвянето на технически и нетехнически доклади за публичните финанси и европейското икономическо управление.

11.

Най-малко две години опит в приложната иконометрия, например анализ на времеви серии и регресионен анализ.

12.

Опит в разработването и/или използването на макроикономически модели (например моделите DSGE).

13.

Професионален опит в изготвянето и изпълнението на програма за икономическо адаптиране.


ПРИЛОЖЕНИЕ 2

ОБЛАСТ 2 — ФИНАНСОВА ИКОНОМИКА

1.   Естество на служебните задължения

Настоящият конкурс на общо основание се провежда с цел да бъдат наети на работа администратори (AD 7) в областта на финансовата икономика, като акцентът се поставя върху многостранния надзор и надзора на държавите и върху анализа и изготвянето на политики.

Основните задачи включват:

упражняване на надзор и анализиране на функционирането на финансовите пазари или пазарни сегменти в държавите членки, еврозоната и Европейския съюз, включително установяване на евентуални пазарни слабости и неправилно ценообразуване;

анализиране и оценяване на жизнеспособността, работата и устойчивостта на финансовите институции и пазари в държавите членки, включително в тези, в които има програма за икономическо адаптиране;

изготвяне на анализ (теоретичен, емпиричен или въз основа на модел) в подкрепа на формулирането и оценяването на политики, свързани с регулирането на финансовите пазари, финансовите институции и финансовата инфраструктура;

разработване и прилагане на методи, инструменти и процедури за обработването и тълкуването на финансови, парични и икономически данни; това включва данни за финансови обезпечения, които може да са свързани с използването на напреднали количествени техники за целите на оценяването и определянето на стойност;

изготвяне, договаряне и прилагане на финансови инструменти или инструменти с конкретна цел (като схеми за гарантиране на дългови инструменти или инструменти за споделяне на риска) в подкрепа на изпълнението на политиките на ЕС;

установяване на контакти с международни икономически и финансови институции, публични органи и други заинтересовани страни, които участват в упражняването на икономически надзор на финансовите пазари, включително в надзора в рамките на програми за икономическо адаптиране;

в контекста на описаните по-горе задачи, изготвяне на аналитични, стратегически и правни документи за вътрешно и външно ползване.

2.   Дипломи

Образователна степен, която съответства на пълен цикъл университетско обучение по икономика или финанси с продължителност четири или повече години, удостоверено с диплома.

ИЛИ

Образователна степен, която съответства на пълен цикъл университетско обучение по икономика или финанси с продължителност най-малко три години, удостоверено с диплома, и професионален опит от поне една година, който е свързан с естеството на служебните задължения, описано в точка 1.

Бележка: Професионалният опит с продължителност поне една година е неразделна част от дипломата и не се взема предвид при изчисляването на броя години професионален опит, изискван по-долу.

3.   Професионален опит

Най-малко шест години професионален опит в анализа на финансовия сектор.

Този професионален опит се счита за действителен само ако е придобит след получаване на дипломата, даваща достъп до конкурса.

4.   Критерии за подбор

В контекста на подбора по квалификации конкурсната комисия ще вземе предвид следните критерии:

1.

Научна степен (различна от докторска) или удостоверение освен тези, които са необходими за достъп до конкурса (както е описано в точка 2 по-горе), в една от следните области: финансова икономика, икономика, корпоративни финанси, количествен анализ, статистика, приложна икономика или математически финанси.

2.

Докторска степен в една от следните области: финансова икономика, икономика, корпоративни финанси, количествен анализ, статистика, приложна икономика или математически финанси.

3.

Най-малко две години професионален опит в банкова и/или друга финансова институция.

4.

Най-малко две години професионален опит в публична администрация или международна институция, която отговаря за микропруденциалния и макропруденциалния надзор.

5.

Най-малко две години професионален опит в публична администрация или международна институция, която се занимава с изготвянето, управлението и провеждането на политики за финансова стабилност.

6.

Най-малко две години професионален опит в академични и научноизследователски структури, специализирани в областта на финансите и икономиката.

7.

Най-малко две години опит в анализирането на жизнеспособността и качеството на работа на финансовите институции.

8.

Публикации в специализирани икономически издания, по-специално в областта на количествената финансова икономика, финансовата стабилност и корпоративните финанси.

9.

Опит в изготвянето на технически и нетехнически доклади за развитията на финансовите пазари, финансовата стабилност и тенденциите в банковия сектор.

10.

Най-малко две години опит в приложната иконометрия, например анализ на времеви серии и регресионен анализ.

11.

Опит в разработването и/или използването на макроикономически модели (например моделите DSGE).

12.

Професионален опит в изготвянето и изпълнението на програма за икономическо адаптиране.