Споразумение с Китай за сътрудничество и взаимопомощ в митническата област

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 2004/889/ЕО относно сключване на Споразумение между Европейската общност и Китай за сътрудничество и административна взаимопомощ в митническата област

Споразумение между Европейската общност и Китай за сътрудничество и административна взаимопомощ в митническата област

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО И РЕШЕНИЕТО?

Споразумението има за цел да подобри сътрудничеството между административните органи на страните, отговарящи за прилагането на митническото законодателство*.

С решението се одобрява споразумението от името на Европейската общност (вече ЕС).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Действия за справяне с операции в нарушение на митническото законодателство са по-ефективни, ако са подкрепени от взаимопомощ между държавите в митническата област. Въпросните операции са тези са тези, които накърняват икономическите, фискалните и търговските интереси на страните: жизнено важно за всяка държава е да се гарантира точното оценяване на митата и другите данъци.

Развиване на митническо сътрудничество

Страните се споразумяват да развиват митническото сътрудничество, по-специално чрез:

Административна взаимопомощ

Митническите органи си помагат взаимно чрез предоставяне на информация, за да се гарантира правилното прилагане на митническото законодателство: това не нарушава прилагането на съществуващите разпоредби, управляващи взаимопомощта в областта на криминалните въпроси. Нито се прилага към информацията, получена по искане на съдебните органи.

Следните форми на помощ не са обхванати от споразумението:

Споразумението се отнася както до помощта при поискване, така и за спонтанната помощ.

Помощ при поискване: запитаният орган дава на кандидатстващия орган цялата информация, която може да му позволи да гарантира, че митническото законодателство е прилагано правилно. Настоящата информация може да се отнася до:

Запитаният орган може също в контекста на своите компетенции и при поискване от запитващият орган, да предприемат нужните стъпки, за да осигурят специален надзор. Надзорът се прилага към лица, по отношение на които има разумни основания да се вярва, че са допуснали нарушение на митническото законодателство на една от страните. Също може да обхваща места, складова наличност и транспортирани стоки, както транспортни средства, които може да са били използвани при измамни условия.

Спонтанна помощ: в случаите, когато не е възможно подаване на официално искане с оглед на спешността на ситуацията, която може да включва съществени вреди за икономиката, общественото здраве, обществената сигурност или подобни съществени интереси, страните могат да си помагат една на друга по собствена инициатива.

Формални аспекти и изключения от задължението за предоставяне на помощ

Исканията трябва да отговарят на определени изисквания за форма и естество във връзка със:

Запитаният орган действа сякаш е по негова собствена инициатива. Той се занимава с исканията в съответствие с правно обвързващите инструменти, приложими в неговата собствена юрисдикция. Отговорът трябва да бъде в писмена форма.

Позволени са изключения от задължението за предоставяне на помощ. Помощ може да бъде отказана или може да бъде обект на определени изисквания, ако е вероятно да засегне:

Споразумението съдържа клаузи за поверителност във връзка с предоставената информация.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Споразумението влезе в сила на 01 април 2005 г. То се прилага към митническата територия на Китайската народна република и към териториите на 28-те държави от ЕС.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Европейската комисия и главната митническа администрация на Китайската народна република подписаха Стратегическата рамка за митническо сътрудничество 2018—2020 г. през юни 2017 г. С това се утвърждават основните цели на взаимопомощта и помощта между ЕС и Китай и се основава на споразумението за сътрудничество и административна взаимопомощ по митнически въпроси. Идентифицираните приоритети включват засилването на правото на интелектуална собственост, сигурността на веригата на доставка, борбата срещу измамите (финансови и свързани с околната среда) и статистиките. Новата стратегическа рамка също въвежда сътрудничество по въпросите относно електронната търговия.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Митническо законодателство: митническото законодателство включва всички разпоредби, приети от ЕС или от Китай, които управляват вноса, износа, транзита на стоки и тяхното поставяне под всякакви други митнически режими, включително забранителните, ограничителните и контролните мерки.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 2004/889/ЕО на Съвета от 16 ноември 2004 година относно сключването на Споразумение между Европейската общност и правителството на Китайската народна република за сътрудничество и взаимна административна помощ в митническата област (ОВ L 375, 23.12.2004 г., стр. 19)

Споразумение между Европейската общност и правителството на Китайската народна република за сътрудничество и взаимна административна помощ в митническата област (OJ L 375, 23.12.2004 г., стр. 20-26)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Укрепване на търговската сигурност и улесняване на търговията между ЕС и Китай: Стратегическа рамка за митническо сътрудничество 2018—2020 г. между Европейския съюз и правителството на Китайската народна република, 22 май 2017 г. (Документ на Съвета на Европейския съюз)

Решение 2014/772/ЕС на Съвместния комитет за митническо сътрудничество, създаден съгласно Споразумението между Европейската общност и правителството на Китайската народна република за сътрудничество и административна взаимопомощ по митническите въпроси от 16 май 2014 година във връзка с взаимното признаване на програмата за одобрени икономически оператори в Европейския съюз и програмата за мерки относно класификацията на управлението на предпрsиятията в Китайската народна република (ОВ L 315, 1.11.2014 г., стр. 46—50)

Информация относно влизането в сила на Споразумението между Европейската общност и Китайската народна република за сътрудничество и административна взаимопомощ по митнически въпроси (ОВ L 110, 30.4.2005 г., стр. 80)

последно актуализация 08.01.2019