Питейната вода — основни изисквания за качество
РЕЗЮМЕ НА:
Директива 98/83/EО — качеството на водите, предназначени за консумация от човека
КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?
-
Директивата определя стандарти за питейната вода.
-
Тя има за цел да опазва общественото здраве от вредните последици от заразяването на водите*, предназначени за консумация, като гарантира здравословността и чистотата им.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
-
Държавите от ЕС трябва:
-
да вземат необходимите мерки, за да гарантират, че водата не съдържа концентрация на микроорганизми, паразити или вредни вещества, които биха могли да представляват опасност за здравето на хората;
-
да гарантират, че водата, излизаща от крановете или доставяна с цистерни, отговаря на определени стандарти;
-
да извършват редовен контрол на водите в съгласувани пунктове за вземане на проби, с цел да проверяват спазването на стойностите на микробиологичните, химическите и индикативните параметри;
-
да извършат незабавно проучване, когато стандартите не се спазват, и да предприемат необходимите корективни действия;
-
да забранят или ограничат дадено водоснабдяване, ако се счита, че то представлява потенциална заплаха за общественото здраве;
-
да информират обществеността, когато е предприето корективно действие;
-
да публикуват на всеки 3 години доклад за качеството на питейната вода. Тази информация за обществеността се изпраща до Европейската комисия.
-
Комисията:
-
публикува на всеки 3 години доклад, обобщаващ националните данни за качеството на питейната вода;
-
прави преглед на всеки 5 години на микробиологичните, химическите и индикативните параметри, както и на спецификациите на контрола, като взема предвид научно-техническия прогрес. Тя може да предложи коригирането им.
-
Директивата не се прилага занатурални минерални води или за води, която се считат за лекарствен продукт.
-
Държавите от ЕС може да освобождават от изискванията на законодателството си частни, нетърговски водоснабдявания, обслужващи по-малко от 50 души.
-
През 2015 г. Комисията прие Директива (ЕС) 2015/1787, въвеждаща нови правила на ЕС за контрол на питейната вода. Директивата позволява на държавите от ЕС по-голяма гъвкавост по отношение на начина на контрол над питейната вода в целия ЕС.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?
Тя се прилага от 25 декември 1998 г. Държавите от ЕС трябваше да я въведат в националното си законодателство до 25 декември 2000 г.
СВЪРЗАНО РАЗВИТИЕ
-
В началото на 2014 г. първата Европейската гражданска инициатива (ЕГИ), след кампанията „Право на вода“ (Right2Water), призова за законодателство на ЕС, гарантиращо правото на вода и хигиенни условия.
-
Европейската гражданска инициатива бе въведена от член 11, параграф 4 от Договора за Европейския съюз. Той дава възможност на обществеността да поиска от Комисията да действа в области, които са нейна отговорност, при условие че петицията осигури най-малко 1 милион подписа в най-малко 7 държави от ЕС.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация, вж.:
* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Вода, предназначена за консумация от човека: вода в естествено състояние или пречистена, предназначена за пиене, за готвене, за приготвяне на хранителни продукти или за всякакви други домакински цели. Тя може да е доставена чрез водоснабдителна мрежа, с цистерна, в бутилки или в контейнери.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Директива 98/83/ЕО на Съвета от 3 ноември 1998 година относно качеството на водите, предназначени за консумация от човека (ОВ L 330, 5.12.1998 г., стр. 32—54)
Последващите изменения на Директива 98/83/EО са инкорпорирани в първоначалния документ. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
последно актуализация 20.02.2017