Радиоактивни вещества във водата, предназначена за консумация от човека: защита на общественото здраве

Директивата определя различни изисквания за защита на здравето на населението от потенциално вредни радиоактивни вещества, които могат да се съдържат в питейната вода.

АКТ

Директива 2013/51/Евратом на Съвета от 22 октомври 2013 г. за определяне на изисквания за защита на здравето на населението по отношение на радиоактивни вещества във водата, предназначена за консумация от човека

ОБОБЩЕНИЕ

Обикновената питейна вода е един от начините, по които радиоактивни вещества могат да навлязат в човешкото тяло и да увредят жизненоважни органи. С оглед свеждане до минимум на този риск в максимална степен законодателството определя параметрични стойности за вещества като радон и тритий. От националните органи се изисква да извършват мониторинг на тези вещества и редовно да вземат проби от питейната вода на чести интервали от време в зависимост от свързаните обеми.

Законодателството обхваща всички води за консумация от хора. Това включва всички води в първоначалното им състояние или след обработка, предназначени за пиене, готвене, приготвяне на храна или за други домакински цели, независимо от нейния произход и независимо дали идва от водопровод, цистерна, бутилки или контейнери.

Тя включва в обхвата си също така вода, използвана от предприятия за производство, преработване, консервиране или предлагане на пазара на храна за консумация от хора, освен ако националните органи не счетат, че качеството на водата е достатъчно високо и не засяга безопасността на самия краен хранителен продукт.

Законодателството не се прилага за натурални минерални води или за вода, която се счита за лекарствен продукт. Те са регулирани с отделно законодателство на ЕС. Националните органи могат да изключат питейна вода от индивидуален източник със среден дебит, по-малък от 10 кубически метра на ден, или обслужващ по-малко от 50 души, освен ако той не е предвиден като част от стопанска или обществена дейност.

Когато се установи потенциална опасност за здравето, населението трябва да получи подходящи съвети за възможните рискове и за всякакви допълнителни предпазни мерки, които могат да бъдат необходими. Следва да се предприемат бързи действия за възстановяване на необходимото качество на водата.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Директива 2013/51/Евратом

27.11.2013 г.

28.11.2015 г.

OВ L 296, 7.11.2013 г.

Последна актуализация: 22.04.2014