СТО: споразумение по търговията с услуги

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 94/800/ЕО относно сключването на споразуменията, постигнати на Уругвайския кръг на многостранните преговори (1986—1994 г.)

Уругвайски кръг на многостранните търговски преговори (1986—1994 г.) — Споразумение за създаване на Световната търговска организация (СТО)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО И НА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

С решението се одобрява от името на Европейската общност (сега Европейски съюз (ЕС)) споразумението, с което бе създадена СТО, включително Общото споразумение по търговията с услуги.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Общото споразумение по търговията с услуги (ГАТС) е първият набор от правила, договорени на многостранно равнище, за уреждане на международната търговия с услуги. То се състои от три елемента:

ОБЩИ ПРАВИЛА

ГАТС се прилага за всички услуги от всички сектори, с изключение на услугите на публичните органи. То се прилага също така за всички мерки, приложими за услуги, предприети на всички нива на управление (централно, регионално, местно и др.). Със споразумението се определят 4 метода за предоставяне на услуги:

Споразумението се основава на принципа на третиране на най-облагодетелствана нация (НОН), съгласно който всяка държава членка третира предприятията от друга държава членка не по-малко благоприятно от своите собствени или от тези от други държави. Има обаче изключения за определени дейности, свързани с услуги, които са включени в списъка на изключенията от изискването за НОН. Всъщност всяко правителство би могло да определи ограничения за достъпа на чуждестранни дружества до неговия пазар.

Освен това членовете, сключващи споразумение за свободна търговия или за митнически съюз, могат да либерализират търговията с услуги помежду си, без да е необходимо да прилагат това споразумение за другите членове на ГАТС. Тяхното двустранно или регионално споразумение трябва обаче да има съществено секторно покритие и да е насочено към намаляване или избягване на дискриминацията.

С цел да се гарантира максимална прозрачност, съгласно споразумението се изисква правителствата да публикуват всички съответни закони и подзаконови актове. Тези мерки трябва да се прилагат по разумен, обективен и безпристрастен начин.

Двустранните споразумения, сключени между правителствата за признаване на квалификации, трябва да бъдат отворени за други членове, които желаят да се присъединят към тези споразумения. Освен това всеки член трябва да гарантира, че монополите и изключителните доставчици на услуги не злоупотребяват със своето положение. Също така членовете трябва да се консултират относно начините за премахване на стопански практики, които могат да ограничат конкуренцията.

Международните прехвърляния и плащания по текущи сделки, свързани със специфични задължения, поети съгласно ГАТС, трябва да бъдат ограничени, освен в случаите на затруднения с платежния баланс и при определени обстоятелства.

Специфични задължения

Правилата относно достъпа до пазара и националното третиране не са общи изисквания, но специфични задължения, включени в списъци, приложени към ГАТС, и те представляват неделима част от споразумението. В тези списъци са определени услугите и свързаните с услуги дейности, за които е гарантиран достъпът до пазара, и са установени условията за този достъп. След консолидирането им тези задължения могат да се изменят или отменят само след договаряне на обезщетение със съответната държава.

Следователно всеки член трябва да третира услугите и доставчиците на услуги от други държави членки не по-малко благоприятно от определеното съгласно условията в неговия списък.

Споразумението се основава и на принципа на национално третиране. Всъщност в секторите, посочени в списъка на всеки член, и съгласно определените в него условия всяка държава членка третира продуктите на друга държава членка не по-малко благоприятно от своите собствени национални продукти.

Прогресивна либерализация

ГАТС предвижда започването на преговори в срок от 5 години, за да се постигне по-високо ниво на либерализация на търговията с услуги. Тази либерализация ще има за цел засилване на задълженията, определени в списъците, и намаляване на неблагоприятното въздействие на предприетите от правителствата мерки.

Секторни въпроси

Редица приложения, свързани с различни сектори на услуги, съставляват част от ГАТС. Тези приложения бяха изготвени, за да се вземат под внимание специфични характеристики на въпросните сектори.

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО

Институционални правила

Тези правила се отнасят по-специално за консултациите и уреждането на спорове и за създаването на Съвет по търговията с услуги.

Продължаване на преговорите

В края на Уругвайския кръг правителствата се договориха да продължат преговорите в 4 области:

Трябваше да се проведат допълнителни преговори относно субсидиите, държавните поръчки и защитните мерки.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ РЕШЕНИЕТО И СПОРАЗУМЕНИЕТО?

Решението се прилага от 22 декември 1994 г.

Споразумението се прилага от 1 януари 1995 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Решение на Съвета 94/800/ЕО от 22 декември 1994 г. относно сключването от името на Европейската общност, що се отнася до въпроси от нейната компетентност, на споразуменията, постигнати на Уругвайския кръг на многостранните преговори (1986—1994 г.) (ОВ L 336, 23.12.1994 г., стр. 1—2)

Уругвайски кръг на многостранните търговски преговори (1986—1994 г.) — Споразумение за създаване на Световната търговска организация (СТО) (ОВ L 336, 23.12.1994 г., стр. 3—10)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 1999/61/ЕО на Съвета от 14 декември 1998 г. за приемане от името на Европейската общност, по въпросите от нейната компетентност, на резултатите от преговорите в Световната търговска организация по финансови услуги (ОВ L 20, 27.1.1999 г., стр. 38—39)

Решение 97/838/ЕО на Съвета от 28 ноември 1997 г. за приемане от името на Европейската общност, по въпроси от нейната компетентност, на резултатите от преговорите в СТО по основните телекомуникационни услуги (ОВ L 347, 18.12.1997 г., стр. 45—58)

последно актуализация 23.11.2017