Електронни обществени поръчки

Европейската икономика трябва да се изправи пред необходимостта от намаляване на публичните разходи и намиране на нови източници на икономически растеж. Преминаването към изцяло електронни обществени поръчки (е-поръчки) може да допринесе за постигането на тези цели.

АКТ

Директива 2014/24/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година за обществените поръчки и за отмяна на Директива 2004/18/ЕО.

Директива 2014/25/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година относно възлагането на поръчки от възложители, извършващи дейност в секторите на водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги и за отмяна на Директива 2004/17/ЕО

Директива 2014/23/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година за възлагане на договори за концесия

ОБОБЩЕНИЕ

Преходът към електронни обществени поръчки представлява част от модернизирането на политиките и правилата на ЕС в областта на обществените поръчки. През април 2014 година Европейският парламент и Съвета приеха законодателен пакет от три текста, които способстваха за реализирането на прехода.

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ ЕЛЕКТРОННИТЕ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ?

Електронните обществени поръчки се отнасят до използването на електронни комуникации в организации от публичния сектор при закупуване на стоки и услуги или при строителни оферти.

Увеличаването на електронните поръчки в Европа позволява:

ЯСНА, ОПРОСТЕНА НОВА ПРАВНА РАМКА

През април 2014 година бе приета една нова правна рамка с пакет от три нови директиви, чиито основни цели са да:

Директивите установяват една ясна правна рамка на Общността, която включва условията по отношение на евентуалното използване на електронни подписи. За да допълни правната рамка, директивите целят да:

Освен това Директивата за възлагане на договори за концесия предвижда опростена система, която прави електронните обществени поръчки опционални, въпреки че електронното публикуване на обявления е задължително изискване.

Контекст

В своя Акт за единния пазар Комисията изрази волята си да модернизира законодателната рамка на ЕС във връзка с обществените поръчки. Този сектор има внушителна икономическа тежест и въвеждането на електронни процедури ще доведе до увеличаване на ефективността на обществените поръчки.

Допълнителна информация можете да намерите на поместения по-долу линк:

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение от Комисията до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите: Стратегия за електронни обществени поръчки ( COM(2012) 179 final - Непубликувано в Официален вестник).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Цялостен електронен цикъл на обществените поръчки за модернизиране на публичната администрация( COM(2013) 453 final - Непубликувано в Официален вестник).

Настоящото съобщение предоставя подробна информация относно постигнатия напредък при въвеждането на електронни обществени поръчки - от електронното публикуване на обявления до електронното плащане, както е предвидено в Съобщението от 2012 година.

Последна актуализация: 09.11.2014